Page 25 of 38 FirstFirst ... 15232425262735 ... LastLast
Results 505 to 525 of 786

Thread: Diverse 2014

  1. #505
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Ca sa inteleg...pe Kramatenko o vrei ca sa faca ce stie ea mai bine. Dar de Melnikova inteleg ca iti place?

  2. #506
    senior
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    161
    Reputatie
    1
    Buna seara,

    eu sunt doar un fan si atat, nu mai stiu pe nimeni si nici nu vreau sa polemizez prea mult....sunt si eu dezamagita de paralele etc. Cateva idei am si eu:
    1.Am cunoscut o personal pe Stela Nistor: un copil care putea MUUULT mai mult, care mi-a spus de nenumarate ori ca " dc era dl Belu, eram campioana olimpica si eu" .Clar Sandra a fost avantajata in mandatul lui F, ca a dovedit ca e o mare campioana....meritul si inteligenta ei, ca s-a adaptat celor 2 B &B bravo ei. Dar Stela nu are nici un aur. Pacat.
    2. Madalina mi-a fost pacienta ( sunt pediatra, pe atunci rezidenta intr un spital din Buc). Parinti separati, copil timid si tacut, probleme cu stomacul in perioada aceea. Alerga in jurul spitalului sa nu si piarda tonusul. Tacea mult. Si si manca pielitele din palme. Era prin spitale de o vreme si simtea presiunea timpului...

    3. Cine merge la Sofia? Ati comandat bilete online? Sotul meu e cam...nefericit de transferul bancar in Bg.


    Noapte buna

  3. #507
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irivz View Post
    Buna seara,

    eu sunt doar un fan si atat, nu mai stiu pe nimeni si nici nu vreau sa polemizez prea mult....sunt si eu dezamagita de paralele etc. Cateva idei am si eu:
    1.Am cunoscut o personal pe Stela Nistor: un copil care putea MUUULT mai mult, care mi-a spus de nenumarate ori ca " dc era dl Belu, eram campioana olimpica si eu" .Clar Sandra a fost avantajata in mandatul lui F, ca a dovedit ca e o mare campioana....meritul si inteligenta ei, ca s-a adaptat celor 2 B &B bravo ei. Dar Stela nu are nici un aur. Pacat.
    2. Madalina mi-a fost pacienta ( sunt pediatra, pe atunci rezidenta intr un spital din Buc). Parinti separati, copil timid si tacut, probleme cu stomacul in perioada aceea. Alerga in jurul spitalului sa nu si piarda tonusul. Tacea mult. Si si manca pielitele din palme. Era prin spitale de o vreme si simtea presiunea timpului...

    3. Cine merge la Sofia? Ati comandat bilete online? Sotul meu e cam...nefericit de transferul bancar in Bg.


    Noapte buna
    Si eu am un copil si pot spune un lucru - de cite ori am incercat sa o motivez la modul "rezultatul la cutare test (chestii facute acasa pentru ca copilul are sase ani) nu este 100% si prin urmare trebuie sa muncesti mai mult" s-a terminat, copilul se supara rapid - cu aceste generatii trebuie lucrat altfel, trebuie incurajate permanent, este o munca titanica, trebuie sa te agati de orice lucru pozitiv si sa construiesti.
    E multa psihologie ........fara suportul constant al familiei acesti copii indiferent de cit de talentati sint au sanse mai mari sa clacheze. Poate nici posibilitatile materiale ale federatiei nu sint prea mari.

    Inca o data nu ma refer la cazul Madalinei pentru ca nu imi permit eu de aici sa fac afirmatii referitoare la implicarea parintilor ei, dar de-a lungul timpului am observat ca sportivii care au in spate parinti dedicati au sanse mai mari de reusita.

    Un psiholog sportiv poate ajuta daca lucreaza impreuna cu federatia cu antrenorii cu medicii cu parintii. In spatele fiecarui copil este o echipa. In cazul ei era timp suficient sa revina daca intradevar nu avea probleme medicale serioase pina la Olimpiada mai sint doi ani apoi viata nu se termina in 2016, nici acum nu ar fi prea tirziu pentru 2017 etc daca fizic s-ar putea.
    Oricum pentru binele gimnasticii romanesti sper sa nu se mai piarda alte fetite talentate ar fi pacat de munca acestori copii si a antrenorilor.

  4. #508
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    351
    Reputatie
    1
    Daaa,de mult am dorit sa spun acest lucru..dar nu am vrut sa se supere cineva ....asa este in spatele fiecarui copil sta o echipa..parintii fac parte din echipa.Cred ca conteaza si incurajarile lor...chiar in concursuri sa fie acolo...aproape...cred ca le da un sentiment de siguranta..
    Din pacate.... situatia financiara nu le permite sa fie prezenti la concursuri..ca de dorit...toti si-ar dori..sa fie acolo..
    Speram ca fetele sa fie insotite de cat mai multi fani la CE...sa fie incurajate...ma bucur ca si Sandra...va fi acolo..poate si alte gimnaste..
    Fetelor mult succes si aveti incredere in voi...sunteti ffff bune!!!

  5. #509
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Insa nu 2016 ma ingrijoreaza pe mine deocamdata, ci 2014 si 2015. 2014 este un an esential, momentan suntem in stadiul in care totul sta in 3 gimnaste, care au oricand riscul unei accidentari, Doamne fereste! De ce nu le crestem si pe celelalte senioare, de ce nu le dam un pic de atentie, de ce batem pasul pe loc, de ce le-am lasat doi ani cu aceleasi exercitii si nu le-am invatat nimic nou? Oricat de slaba, netalentata sau nemuncitoare ar fi o gimnasta este IMPOSIBIL (in opinia mea) ca in 2 ani sa nu invete nimic nou...o pirueta, o saritura artistica, o linie acrobatica, o saritura, o desprindere la paralele, o trecere noua intre bare... Silvia, Diana Teodoru, Paula au aceleasi exercitii ca acuma 2 ani, poate nici macar pe alea. Eu aici ma infurii. Rusii cauta solutii pentru Shelgunova, care de la junioare nu promitea nimic si care mai are si o tinuta urata, pentru Rodionova, pentru Sosnitskaya...noi stam si pierdem timpul in cantonament si le pastram la nivelul de la 14 ani sau nici acolo. Imi pare rau, dar nu poate fi logic ca din 10 gimnaste de la Izvorani nici una, absolut nici una (exceptie, repet, Andreea Munteanu) sa nu faca ceva nou timp de doi ani. Daca le considera antrenorii atat de slabe de ce mai sunt cu totii acolo, de ce s-a mai facut selectie de lot la Izvorani? Pun pariu ca daca erau in State sau in Rusia pana acum aveam macar 2 Amanaruri, jumate faceau Khorkhine sau Shaposhnikove la paralele si Mostepanove la barna si macar 5 aveau linie dublu apel la sol.
    Articole de genul asta ar trebui in ziarele de sport. Si intrebati sa fie responsabilii tot timpul. Acoperirea pe care o are forumul asta e nesemnificativa. S-a tot pomenit de tipa de la televizor ca are cunostinte despre gimnastica si e la current cu ce se intimpla. Ar trebui sa lase comentariul sau sa-l suplineasca cu articole la obiect, din cunostinta de cauza care sa aiba dechidere larga la po****tie, tracasind tot timpul pe cei ce-si vad de fotolii calde pina in pinzele albe. Tot s-a spus aici ca nu sunt jurnalisti capabili si daca asta e intradevar cazul trebuie formati chiar din cei de aici sau copiii lor. Asta nu e o optiune, e imperativ pt ca fara presa puterea isi face de cap.
    Dupa aia m-as duce la federatie si obtinut informatii de-a lungul timpului despre cum s-a incercat invigorarea gimnasticii si cu ce rezultate si cind nu au iesit rezultate, dupa cum stim, ce s-a schimbat in planuri. Trebuie facuta o corelare intre ce au promis cind au fost alesi si ce rezultate au avut. Odata constatate diferentele alesi altii mai buni. Daca nu avem altii mai buni, luati din strainatate. Exista aici legea libertatii informatiei prin care ai DREPTUL sa obtii ce ai nevoie, de ex un journalist de obicei desi oricine are dreptul. Trebuie sa existe si in Romania. ps wiki spune
    Romania[edit]
    Since 2001 there is one law on Freedom of Information and one on transparent decision making processes in public administration (a sunshine law).[64][65]
    Dupa aia, dupa cum banuim, expusa lipsa de idei etc in mass media nu aici pe forum.
    Dupa aia la fel luat contact cu parintii gimnastilor cum zicea dracsor deunazi. Dar tot cumva in mass media altfel imi pare rau dar sunt convins ca unii parinti rasufla usurati odata ce copilul a fost acceptat la vreun club si cu asta s-a terminat cu cit de involved sunt ei in starea copilului.

    Privitor la copii trebuie organizat un program adecvat care sa-i asigure o poarta spre viitor chiar daca nu prinde echipa nationala, nu lasati de izbeliste. Ce mai face Porgras?

    Chiar urmaream ieri un program investigative care iti arata clar cum sa duci o ancheta si sa dai in vileag. Si tot ieri un program ancheta chiar despre Romania in care se vede clar ca daca te apuci sa-i scuturi devin niste mielusei lasi. In cazul asta era un ministru roman. Daca vreti sa vedeti poate vi le pun si cine stie cineva prinde vreo idee.

    Deocamdata ma opresc aici nu alta dar omul care a vazut multe si-a dat seama ca de fapt am vrut sa deturnez discutia pentru scopurile mele malefice. PS ultima propozitie din ultima fraza e ironie.

    Quote Originally Posted by AntoniaA View Post
    Poate nici posibilitatile materiale ale federatiei nu sint prea mari.
    .
    Mi-ai adus aminte:
    Urmaream un meci de handbal sapt trecuta si nu mi-a venit sa cred ce-mi auzeau urechile: handbalist romani in campionatul nostru nenorocit primeau salarii mai mari decit handbalisti in campionatele tari din vest. Si banuiesc ca FRH se plinge de lipsa de bani.
    Asa ca m-as uita si la finantele FRG cit tot sunt acolo cu ce spuneam mai sus. Cine stie ce surprize vom avea?
    Last edited by mihaidascalescu; 18th April 2014 at 16:52.

  6. #510
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1

  7. #511
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Am deschis un thread pentru amicalul cu Franta: http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=649469
    www.fangymnastics.com

  8. #512
    sport legend roxella's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    suceava
    Posts
    567
    Reputatie
    1
    stiti cumva daca se poate urmari online concursul de azi?

  9. 23rd April 2014, 09:44
    Reason
    am gresit

  10. #513
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihaidascalescu View Post
    . Exista aici legea libertatii informatiei prin care ai DREPTUL sa obtii ce ai nevoie, de ex un journalist de obicei desi oricine are dreptul. Trebuie sa existe si in Romania.
    Si pentru ca tot vorbeam, uite peste ce am dat, in Romania:
    http://www.riseproject.ro/articol/ra...de-minifotbal/

    Exact in prima pagina a documentului:CITIȚI MAI JOS PROCESUL VERBAL AL LICITAȚIEI ORGANIZATE ÎN ONEȘTI

    exact ce ziceam eu: liberul acces la informatii.

    Daca vreti sa contribuiti mai mult decit strigat aici pe forum, ca ce si cum , trebuie actiune publica. Avem o arma importanta in arsenal, dreptul la informative.

  11. #514
    sport legend remm's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    661
    Reputatie
    1
    Dl Bellu se gandeste sa candideze la functia de presedinte COSR... http://www.gsp.ro/gsp-special/evenim...ul-423939.html

  12. #515
    sport legend dracsor's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,602
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by remm View Post
    Dl Bellu se gandeste sa candideze la functia de presedinte COSR... http://www.gsp.ro/gsp-special/evenim...ul-423939.html
    Hopa... Ma duc sa caut catusele.

  13. #516
    sport legend dracsor's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,602
    Reputatie
    1
    Mi-am dat seama ca cei care sunt mai noi nu prea cunosc o discutie mai veche. Catusele se refera la faptul ca eu il vreau pe domnu' Bellu in sala, legat fedeles, cu catuse cu tot ce trebuie, ca sa antreneze cel putin 250 de ani de-acum incolo. Dupa aia intram in negocieri.

  14. #517
    junior
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    59
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dracsor View Post
    Mi-am dat seama ca cei care sunt mai noi nu prea cunosc o discutie mai veche. Catusele se refera la faptul ca eu il vreau pe domnu' Bellu in sala, legat fedeles, cu catuse cu tot ce trebuie, ca sa antreneze cel putin 250 de ani de-acum incolo. Dupa aia intram in negocieri.
    Ai mare dreptate. Locul dl. Belu e in sala.

  15. #518
    sport legend mihafrancisc's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Popesti-Leordeni Ilfov
    Posts
    985
    Reputatie
    1
    Munteanu s-a calificat in trei finale la Osijek WC: inele, paralele si sarituri.
    http://www.osijekgym.com/wp-content/...ults_mag_1.pdf

  16. #519
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Din pacate vad ca Andrei nu e pe niciun podium.
    http://www.osijekgym.com/wp-content/..._book_mag2.pdf
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  17. #520
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    931
    Reputatie
    1
    Baietii au nevoie musai de un psiholog la lot ... de 2-3 ani incoace a devenit o obisnuinta sa se califice in finale importante, iar acolo sa rateze (A Munteanu, Marius Berbecar, chiar si Koczi - care sper sa revina pt ca este nevoie de el)... nu vreau sa sune ciudat dar sper ca odata cu plecarea lui M Urzica lucrurile vor merge inspre mai bine

  18. #521
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Tu consideri ca lucrurile nu mergeau bine din cauza lui Marius? Chiar sunt curios ce argumente ai pentru ca din punctul meu de vedere lucrurile stau tocmai invers.
    www.fangymnastics.com

  19. #522
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Hmm,și mie mi se părea că Marius avea o relație foarte frumoasă cu sportivii,dovadă progresul la paralele....sună chiar ciudat speranța că va fi mai bine fără el,eu mă tem că băieții nu se vor mai califica nici în finala pe echipe și nu vor ajunge nici la olimpiada,iar individual criteriile sunt greu de îndeplinit.E mare păcat pentru munca atâtor gimnaști talentați

  20. #523
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  21. #524
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    931
    Reputatie
    1
    Nu am nimic cu Marius...este singurul campion olimpic al gimnasticii romanesti si pentru asta am toata stima!....dar nu-l vad omul potrivit la locul potrivit - si inca o data confirma zicala 'Nu orice mare sportiv poate fi si un mare antrenor'... si sa incepem cu inceputul:

    Avem una bucata articol de unde reiese ca Marius coordona echipa masculina la inceputul lui 2010 (chiar si din pozitia de tehnician - pt ca doar el cu Suciu stim ca erau la lot):
    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...limpic-5179597

    Avem apoi rezultatele:

    Rezultate Mondiale 2010 (Rotterdam): http://en.wikipedia.org/wiki/2010_Wo..._Championships
    Rezultate Mondiale 2011 (Tokyo): http://en.wikipedia.org/wiki/2011_Wo..._Championships
    Rezultate JO 2012 (Londra): http://en.wikipedia.org/wiki/Gymnast...ummer_Olympics
    Rezultate Mondiale 2013 (Antwerp): http://en.wikipedia.org/wiki/2013_Wo..._Championships

    Tragem linie: 0 medalii....ups...Houston, we have a problem!...Ia uite ce declara domnul Urzica sus si tare inainte de JO:

    http://www.protvmagazin.ro/lifestyle...urile-olimpice

    Asta ce va spune?...mie imi spune 'setare de obiective clare', 'setare de medalii' .... in final PRESIUNE pe gimnast!....hai sa facem o comparatie intre ce declara Dl Belu inainte de plecarile la competitii, si ce declara Dl Urzica!

    Inca ceva...nu neaga nimeni progresul de la paralele, inele, bara fixa din ultimii 2-3 ani, dar daca finalitatea nu este obtinerea unei medalii pe mine nu ma incalzeste cu nimic....Si mai am o convingere; nici macar toamna baietii nu vor face cine stie ce la CM, pentru ca in 6 luni nimeni nu poate sa reconstruiasca o echipa d.p.d.v. psihic a.i. sa concureze de la egal la egal cu japonezii/chienzii/americanii - chiar daca unii au dificultate/executii de finala (sper totusi ca rezultatele sa ma contrazica )

    ...asta ca sa vorbim pe argumente!...deci acum sper ca discutam, dezbatem, nu ne certam!

  22. #525
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Fiecare cu parerea lui....timpul ne va lamuri ce si cum. Sincer, mi-as dori sa ai dreptate, mi-as dori sa cred ca de-acum va fi mai bine la lot....din pacate insa (si scuze, abia am spus ca fiecare cu parerea lui si imi si incalc vorba ), sunt sigura ca raul abia incepe.

    Insa nu am inteles deloc concluziile extrase din interviuri. In prosport spune ca federatia a renuntat pe moment la postul de coordonator si ca Suciu va tine legatura cu FRG (care Suciu a fost numit nu dupa mult timp coordonator). Urzica, conform articolului, abia sosea la lot in ianuarie 2010 si se alatura antrenorilor existenti (Ioan Suciu, Vasile Vug si Csaba Gal). Deci eu inteleg fix opusul a ceea ce ai scris. Si nici din celalalt nu deduc deloc presiune pe gimnasti. Dar aici chiar ca e fiecare cu parerea lui

    Si as mai vrea sa atrag atentia ca nu medaliile spun totul, ca trebuie sa ne uitam si la concurenta fantastica din gimnastica masculina, de cateva ori mai mare decat cea din gimnastica feminina. Iar in perspectiva mondialelor, grija mea nu e la a construi o echipa puternica psihic....ci la a avea o echipa. Deja din lista de europene ma uit cu teama, ca nu suntem acoperiti nici macar la un singur aparat. Si nici nu am avea cum sa fim, din moment ce nu avem de unde alege. Au fost 10 baieti in lot, 2 au plecat la putin timp dupa Marius Urzica, 2 au probleme grave de sanatate (cu siguranta si intre ceilalti exista diverse probleme, ca asa e in gimnastica), unul e proaspat venit de la juniori si inca are foarte mult de recuperat, unul vine dupa accidentare grava. Mi-e groaza sa fac scaderea, desi stiu bine ce numar iese....

    Si nu, chiar nu ne certam E un subiect foarte trist pentru mine.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •