Page 1 of 29 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 593

Thread: yahoo! fantasy basketball 2008-2009

  1. #1
    #3 Irimus's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,917
    Reputatie
    1

    yahoo! fantasy basketball 2008-2009

    jucam anul asta? cine se baga? ca deobicei il propun pe caseta comisar.
    [COLOR="DarkRed"]5[/COLOR]-[COLOR="Blue"]1[/COLOR]

  2. #2
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    eu m-as baga.
    de data asta as vrea h2h.

    irimus, multumesc pt increderea acordata, insa nu prea cred insa ca voi avea timp sa fiu comisar. sau sa fie ca sezonul trecut cind se votau trades incorecte. pina la urma mi s-a parut ca a mers ok asa, cu voturi.

    anyway, ar trebui sa fim cel putin 8 ca sa facem o liga. 8 care sa se tina.

    sa vedem cine se baga.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  3. #3
    senior Busta's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    237
    Reputatie
    1
    eu ma bag ... oricum o sa fim sigur peste 8 ... anul trecut am fost 16 si anul asta vad ca au mai aparut si catziva useri noi care ar putea participa ... dar sa avem grija sa nu mai lasam pe cei care isi fac echipa si dupa aia nu se tzin de treaba ... mai tzine minte cineva cine nu s-a tzinut de treaba anul trecut ?!

    si eu as vrea h2h si cum afost anu trecut cu voturi impotriva tradeurilor incorecte e f bine ... nustiu exact ce atributii are comisarul dar cred ca ar putea fi oricine doar sa fie activ

  4. #4
    manager
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    314
    Reputatie
    1
    Ma bag si eu, mi-ar placea rotiserie ca nu am jucat pana acum h2h. E adevarat ca e momentul sa invat si h2h , propun sa facem 2 ligi , una h2h si una rotiserie, cred ca efortul comisarului e acelasi (adica minim) chiar daca facem 2 ligi, daca se merge pe vot impotriva trade-urilor dubioase.

  5. #5
    #3 Irimus's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,917
    Reputatie
    1
    Am o alta propunere.Tinand cont ca jucam deja de cativa ani, ce ziceti de ideeea de a face o liga din care se pastreaza un anume numar de jucatori si pt sezoanele urmatoare?E ca si cum ai incepe o francisa pe care o conduci pt mai multi ani...exista mi se apre optiune Keeper si pasterzi doar un numar ales (vreo 6-7 as zice eu ca sunt destui) iar la anul doar restul sunt redraftati
    [COLOR="DarkRed"]5[/COLOR]-[COLOR="Blue"]1[/COLOR]

  6. #6
    senior Busta's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    237
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Irimus View Post
    Am o alta propunere.Tinand cont ca jucam deja de cativa ani, ce ziceti de ideeea de a face o liga din care se pastreaza un anume numar de jucatori si pt sezoanele urmatoare?E ca si cum ai incepe o francisa pe care o conduci pt mai multi ani...exista mi se apre optiune Keeper si pasterzi doar un numar ales (vreo 6-7 as zice eu ca sunt destui) iar la anul doar restul sunt redraftati
    e o idee buna dar si una rea ... de exemplu poate aflu la anu ca 2 din cei 6 jucatori sunt accidentatzi destul de grav sau ceva ... dar suna si interesant ca te atasezi mai mult de echipa ta si e cum zici si tu un fel de franchise ... eu sunt pentru acest tip de liga

  7. #7
    #3 Irimus's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,917
    Reputatie
    1
    Oricum am juca exista riscuri insa asa mi se pare mai spectaculos
    [COLOR="DarkRed"]5[/COLOR]-[COLOR="Blue"]1[/COLOR]

  8. #8
    raptor 4ever :)
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Toronto
    Posts
    1,566
    Reputatie
    1
    nu shtiu cum statzi cu timpul, dar eu propun sa facem 2 sau 3 ligi, una pentru fiecare system. H2H si rotiserie sunt destul de diferite - personal prefer rotiserie. O liga cu keepers suna interesant, dar ma tem ca vor fi probleme cu commitmentul - unora le e greu sa se tzina un sezon intreg ...

  9. #9
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Irimus View Post
    Am o alta propunere.Tinand cont ca jucam deja de cativa ani, ce ziceti de ideeea de a face o liga din care se pastreaza un anume numar de jucatori si pt sezoanele urmatoare?E ca si cum ai incepe o francisa pe care o conduci pt mai multi ani...exista mi se apre optiune Keeper si pasterzi doar un numar ales (vreo 6-7 as zice eu ca sunt destui) iar la anul doar restul sunt redraftati
    eu de mult ma gindeam la asta dar mi-e ca sunt prea putini care s-ar tine. abia gasim oameni sa se tina un sezon, daramite mai multe sezoane la rind ....
    Now this, my friend, is gonna be fun

  10. #10
    #3 Irimus's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,917
    Reputatie
    1
    pai Caseta, hai sa facem asa cu Keeper, jucam un an si la o adica daca la anul nu mai sunt oamenii respectivi dispusi sa joace facem o alta liga.sper totusi ca la anul, cei care au echipe mai slabe sa aiba bunul simt si sa continue...

    @cregu:de abia au timp sa-si faca echipa pt o lige...deci nu cred ca se pune problema sa facem mai mult de una.eu cel putin nu vreau sa joc in mai mult de 2 ligi(una cu voi si una cu comunitatea de fani sixers de pe realgm.com)

    ps:daca jucam rotiserie, fac apel doar la cei care cred ca se vor tine...mai bine mai putini dar seriosi


    Sunt 100% pt rotiserie.Da ,stiu, h2h e mai misto insa nu e cinstit deloc.Poti sa ai echipa super buna, sa domini tot sezonul iar in sapt in care joci finala, jucatorii cei mai buni sa fie odihniti(pt ca se apropie playoff-ul)=> rotiseria e de departe cea mai cinstita!Caseta, si eu prefer h2h cand vine vorba de fun dar daca vrem sa jucam cu Keeper trebuie sa fie ceva care sa valorifice timpul acordat echipei intr-un an etc...ori stii si tu prea bine ca la h2h nu e prea cinstit...
    [COLOR="DarkRed"]5[/COLOR]-[COLOR="Blue"]1[/COLOR]

  11. #11
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    rotiseria e mai echitabila, stiu. daca ai cele mai bune stats overall, cistigi.
    pe de alta parte la h2h sunt mai multe sanse sa se tina mai multi pina la final. la rotiserie de cele mai multe ori e clar cistigatorul chiar cu 2 luni inainte de final.

    http://archive.fantasysports.yahoo.com/nba/2007/21413

    anul trecut era clar ca ne rupe cgrecu. de altfel am postat un mesaj sa il felicit prin februarie cred. am verificat, la inceputul lui martie si mesajul zice "era evident de ceva vreme" so .... din februarie se stia cine cistiga. that takes the fun out of it.

    cgrecu a cistigat detasat cu 109 p.
    dupa aia au fost 3 intre 87 si 84.5 puncte care se bateau pt locul 2, dar nu aveau nici o sansa la locul 1.
    dupa aia inca 4 intre 77.5 si 72.5 puncte care se bateau pt locul 5 dar nu aveau nici o sansa la vreun loc mai sus de 5.
    nu mai zic de aia de mai jos, ca oricum am impresia ca majoritatea renuntasera ...

    in conditiile astea cind cu 3-4 luni inainte de final e clar ca nu ai sanse sa cistigi, multi isi pierd interesul. da, stiu, se poate rupe un jucator al aluia care e pe primul loc, dar chiar si asa, daca nu esti pe 2 sau 3, tot nu ai nici o sansa. de ex anu trecut pt ca unul dintre cei care se bateau pt locul 5 sa aiba sanse sa cistige trebuia sa ii se rupa 4 jucatori buni lui cgrecu si cite 2-3 jucatori de la fiecare din cei de pe locurile 2-4.

    la h2h pina la urma e mai aproape de realitate unde daca ai ghinion de accidentare in playoffs, ejti out.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  12. #12
    raptor 4ever :)
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Toronto
    Posts
    1,566
    Reputatie
    1
    mda - realitatea e ca h2h are sanse sa te tzina in priza pina la final.

    Eventual sa facem o liga oficiala h2h si daca mai se string destui, poate iese si de o rotiserie. Chestia e ca daca tot intri pe yahoo, nu e chiar asha mare lucru sa faci 2 echipe in loc de una. Plus ca daca ramii in urma la una din ele, dar eshti in cursa la cealallta, sunt sanse mai mari sa te tzii de amindoua ...

    Preferintza mea ramine
    1. rotiserie
    2. keeper
    3. h2h
    Last edited by cgrecu; 23rd September 2008 at 05:21.

  13. #13
    #3 Irimus's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,917
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    r

    la h2h pina la urma e mai aproape de realitate unde daca ai ghinion de accidentare in playoffs, ejti out.
    nu e vb doar de accidentari.e vorba ca jucatori precum ray allen, kg, kobe sau duncan sunt odihniti la greu pe final de sezon regulat in timp ce altii precum(ex de sez trecut) joe johnson, andre miller sau mota ellis jucau cate 45 de minute pe meci in ultimele 2 sapt pt ca echipa avea nevoie diseprata de victorie.la rotiserie dealungul unui sezon lucrurile se mai regleaza pt ca sunt foarte multe meciuri si se trec mai usor cu vederea 30 de puncte si 15 assisturi insa intr-o sapt conteaza foarte mult!
    [COLOR="DarkRed"]5[/COLOR]-[COLOR="Blue"]1[/COLOR]

  14. #14
    junior
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    116
    Reputatie
    1
    Eu am stat pe el pana la final, chiar daca nu mai aveam vreo sansa la primul loc. Nici nu mai stiu pe ce loc am terminat, 2 sau 3 parca. Dar pierdusem un pic din motivatie.
    Am jucat h2h cu un an inainte, si mi-a placut mult mai mult. Mult mai antrenant. Am intrat in playoff de pe locul 4 si am castigat campionatul. Hai sa incercam h2h anul asta.
    D-abia astept sa inceapa o data macar meciurile de preseazon, chiar daca domnul Arenas mi-a facut-o din nou. Asta e, pana la urma sper sa-i treaca genunchiul ala o data. GO WIZARDS

  15. #15
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Ma bag si eu bineinteles ...
    Poate facem doua ligi, una rotiserie si una H2H ... sa-l multumim anu asta si pe comisar ...

  16. #16
    #3 Irimus's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,917
    Reputatie
    1
    io nu sut tde acord cu 2 ligi.inevitabil in una iti dai mai mult interes decat in alta.daca la vot iese roto jucam roto, daca iese h2h jucam h2h.majoritatea sa decida!
    [COLOR="DarkRed"]5[/COLOR]-[COLOR="Blue"]1[/COLOR]

  17. #17
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Irimus View Post
    nu e vb doar de accidentari.e vorba ca jucatori precum ray allen, kg, kobe sau duncan sunt odihniti la greu pe final de sezon regulat in timp ce altii precum(ex de sez trecut) joe johnson, andre miller sau mota ellis jucau cate 45 de minute pe meci in ultimele 2 sapt pt ca echipa avea nevoie diseprata de victorie.la rotiserie dealungul unui sezon lucrurile se mai regleaza pt ca sunt foarte multe meciuri si se trec mai usor cu vederea 30 de puncte si 15 assisturi insa intr-o sapt conteaza foarte mult!
    acum le exagerezi si tu.
    care la greu odihniti kobe sau duncan cind intre prima si a 6-a din West erau doar 3 W diferenta ?
    n-au fost deloc odihniti ca 1W putea sa faca dif intre seed 3 sau 5-6.

    in plus asta mai adauga un factor de care tre sa tii cont si face jocul mai interesant.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  18. #18
    raptor 4ever :)
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Toronto
    Posts
    1,566
    Reputatie
    1
    si eu sunt pentru 2 ligi, ar putea fi si un avantaj ca ii potzi santaja pe cei care merg mai prost intr-o liga sa se tzina de treba (in caz ca le merge bine in cealalta liga - ii supui la penalizari ).

    probabil ar trebui sa votam si pentru 2 ligi sau una singura.
    argumente pro:
    - toata lumea e multzumita
    - mai multe sanse sa ramii implicat pina la final
    - strategii diferite
    - doua drafturi - double the fun

    argumente contra
    - mai mult timp necesar
    - scade din "prestigiul" cishtigatorului

    daca mai sunt idei - adaugatzi la lista ...

  19. #19
    #3 Irimus's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,917
    Reputatie
    1
    multa lume mai joaca si in alte ligi deci sincer mi se pare prea mult sa facem 2 ligi...
    [COLOR="DarkRed"]5[/COLOR]-[COLOR="Blue"]1[/COLOR]

  20. #20
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Io anu trecut am jucat in doua ligi, una rotiserie si una H2H ... Treaba e ca daca anu asta aici trecem la H2H n-o sa mai am unde sa ma bag la o rotiserie ... Daca imi da cineva o sugestie in acest sens as fi impacat.

    Orice fel de liga vom avea, io oricum ma tin pana la final.

  21. #21
    #3 Irimus's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,917
    Reputatie
    1
    Si eu ma tin orice ar fi(anul trecut am avut echipa facuta chiar si un ultima zi) insa trebuie sa facem o singura liga! Altfel nu are farmec dupa parerea mea.Cine se pune sa mai faca trade-uri in ambele ligi?
    [COLOR="DarkRed"]5[/COLOR]-[COLOR="Blue"]1[/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •