Page 44 of 47 FirstFirst ... 344243444546 ... LastLast
Results 904 to 924 of 967

Thread: Gimnastica ritmica-diverse

  1. #904
    sport legend Deanna's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    376
    Reputatie
    1
    In urma Grand Prixului de la Moscova Ana Luiza Filiorianu s-a calificat la Jocurile Olimpice ale Tineretului .

  2. #905
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Deanna View Post
    In urma Grand Prixului de la Moscova Ana Luiza Filiorianu s-a calificat la Jocurile Olimpice ale Tineretului .
    Super veste! Mi-a placut mult de ea ca junioara, se vede ca este un talent frumos

  3. #906
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Am vazut de dimineata o emisiune pe Digi Sport 3 intitulata "Impreuna crestem campioni" despre un club din Bucuresti ( din pacate nu m-am retinut numele exact ) unde o multime de fetite se antreneaza si spera ca intr-o zi sa devina campioane. Antrenoarele sunt tinere, fac ceea ce mai mult din pasiune si prea putin pt bani si cea mai mare problema cu care se confrunta sunt lipsa condiitilor de antrenament si am inteles ca in Bucuresti la nici un club nu exista o sala special amenajata pt gimnastica ritmica Le-au luat interviu si fetitelor, majoritatea au 7-8 ani si sunt tare dragalase dar in acelasi timp serioase si dornice sa faca performanta , mi-au placut tare mult cum a raspuns fiecare care e obiectul ei preferat si ca le vine destul de greu ca de fiecare data sa vina la antrenament cu parul prins in coc si imbracate in costum iar una din din ele a descris si cum ar vrea sa fie costumul cu care sa participe la marile competitii iar panglica sa se asorteze cu el
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  4. #907
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Zilele acestea are loc Campionatul European de Gimnastica Ritmica la Baku (Azerbajan) care va fi transmis live si pe TVR 2:
    -azi 14.06 de la ora 15.00 are loc finala la individual compus
    -iar maine 15.06 de la ora 12.30 sunt finalele de grup
    Last edited by ice_girl; 14th June 2014 at 12:43.
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  5. #908
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Sunt și finale pe obiecte?din păcate am fost plecată azi,nici mâine nu voi putea să văd...regret.

  6. #909
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miafangina View Post
    Sunt și finale pe obiecte?din păcate am fost plecată azi,nici mâine nu voi putea să văd...regret.
    Din ce am inteles la aceasta editie nu sunt finale pe obiecte.
    Azi am reusit sa vad doar prima diviziune si mi-a placut f mult gimnasta din Georgia, f talentata si dinamica ( mai ales la maciuci a facut spectacol pe muzica lui MJ).
    Alex s-a prezentat f bine la panglica si maciuci dar din pacate ratarea de la cerc a tras-o mult in jos
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  7. #910
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    M-am uitat si ieri la finalele pe obiecte si mi-au placut f mult Spania la maciuci, o coregrafie extrem de interesanta si originala dar si Italia la 3 mingi si 2 panglici, era si o fetita pe nume Andreea Stefanescu in echipa, eu ma gandesc ca e din Romania, voi stiti ceva de ea?

    P.S. Printre altele a venit vorba de organizarea unei noi etape de Cupa Mondiala la anul la Bucuresti dar d-na Irina Deleanu a spus ca totul depinde de bani, costa 50.000 de euro organizarea+ inca 8000 taxa de organizare in conditiile in care Federatia are un buget anual de 100.000 de euro. Toata discutia asta mi-a lasat asa un gust amar , un buget f mic pt un sport care are nevoie de mult mai mult...
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  8. #911
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ice_girl View Post
    M-am uitat si ieri la finalele pe obiecte si mi-au placut f mult Spania la maciuci, o coregrafie extrem de interesanta si originala dar si Italia la 3 mingi si 2 panglici, era si o fetita pe nume Andreea Stefanescu in echipa, eu ma gandesc ca e din Romania, voi stiti ceva de ea?

    P.S. Printre altele a venit vorba de organizarea unei noi etape de Cupa Mondiala la anul la Bucuresti dar d-na Irina Deleanu a spus ca totul depinde de bani, costa 50.000 de euro organizarea+ inca 8000 taxa de organizare in conditiile in care Federatia are un buget anual de 100.000 de euro. Toata discutia asta mi-a lasat asa un gust amar , un buget f mic pt un sport care are nevoie de mult mai mult...
    Da, Andreea Stefanescu a inceput gimnastica in Romania daca nu ma insel in Iasi. https://www.youtube.com/watch?v=PmKqMvEVAps
    Tot de la acelasi club a mai plecat in Italia o mare mica speranta de-a mea Alexandra Agiurgiuculese (dupa care ma zgarii pe ochi, dar asta este) https://www.youtube.com/watch?v=ECIAVU-WZIc

    Din pacate grupul Italian parca sufera la capitolul manuire a panglicii de aceea exercitul lor nu mi se pare foarte complet. Mult mai bun este exercitul lor cu maciucile. Insa Spania a crescut mult si sunt foarte bune! Ma impresioneaza de fiecare data cand le vad! Mi-au placut si Israeliencele in finale. Mi-a parut rau de grupul din Belarus care a luat doar 10 si un pic pentru un exercitiu complet ratat cu mingi si planglici (3+2). Din cauza asta au ratat si podiumul la compus cat si finala la acele aparate. De ce au avut un dezastru? Pentru ca exercitiul lor era pe muzica compusa de Armeanul Kachaturian si Azerii sunt in conflict cu Armenii; de aceea organizatorii cica le-au "sugerat" sa isi schimbe muzica. Saracele au avut doar doua saptamani sa isi antreneze un exercitiu nou...
    Din pacate Alex a facut multe greseli la toate exercitiile. Si spun asta cu multa parere de rau pt ca i-am vazut exercitiile de la cupa Irina Deleanu si erau cu mult imbunatatite fata de anii precedenti, mai ales exercitul cu maciucile o minunatie! Ea avea probleme la manuire in trecut cu acest obiect si manuirea de acum este cu mult imbunatatita. Putea foarte mult sa faca la acest campionat. Insa a gresit la maciuci, nu numai pierderea lor dar si a zbarcit finalizarea unei piruete foarte pretentioase "back scale pivot" si acolo cred ca a fost trasa mult in jos neprimind nici elementul ca dificultate si fiind si rasa la executie:
    Secunda 53-54, ultima pirueta din serie
    https://www.youtube.com/watch?v=_2RB-akCcmc

    La exercitiul cu panglica nu a mai facut acea pirueta (min 1:24) facind un exercitiu foarte curat (si primind nota cea mai mare a ei)
    https://www.youtube.com/watch?v=u_WCYXghBwY

    Exercitul cu cercul a fost un dezastru, pentru ca a pierdut din dificultate si executie cand a pierdut cercul, elementul pe care incerca sa il faca neputand fiind luat in calcul la partea D. Apoi iarasi a incercat un "back scale pivot" complet nereusit (neintors) minutul 1:29:
    https://www.youtube.com/watch?v=2RgRkmsgRno

    Exercitiul ei cu mingea nu-l gasesc pe youtube, dar l-am vazut la TV si tin minte ca iarasi a incercat aceeasi pirueta cu probleme in combinatie (ca la maciuci unde a ratat) si a cazut complet. De ce naiba a mai incercat-o cand nu i-a iesit deloc nu pot intelege. Nu cred ca e vina ei, au facut alegeri foarte proaste antrenoarele. Nu vezi aceeasi sclipire de inspiratie, acelasi calcul realist pe care le fac B&B cand stiu exact cat si cum sa dramiuasca talentul unei fete. In ritmica sunt oameni care merita tot respectul pentru ceea ce incearca sa faca pentru noi si tara noastra; nu dau cu pietre in ei. Dar vreau sa subliniez ca nu cred ca este vina Alexandrei, nu e o chestie pe plan psihologic, ci asta este limita scolii noastre; atat putem noi acum. Sper sa fie o lectie de invatat aici. Nu poti sa te prezinti cu o pierueta pretentioasa dar pe care nu o stapenea bine nici la cupa Irina Deleanu si sa mai si fii mirat ca fata iti rateaza.
    In ritmica lucrurile stau foarte diferit decat in artistica; daca nu faci elementul aproape perfect, si corporal cat si cu manuire completa, nu numai ca primesti penalizari in executie ci si poti sa pierzi elementul complet ca dificultate! In ritmica arbitrii nu se joaca, te rad complet. Daca va uitati la scorul D, nu vedeti 10 nici la rusoaice, nu pentru ca nu se incearca exercitii din 10, dar rar primesc tot. Toate piruetele trebuiesc facute si mentinute perfect in ax, cu o forma bine definta care sa nu se miste in timpul rotatiei si forma trebuie sa fie perfecta. Orice deviere mica si nu mai primesti o pirueta, un salt, sau un echilibru care la artistica ar face adevarate furori si ar fi considerate "perfecte". Alex a pierdut calificarea la JO tot pe mana unor elemente aproape bine executate; dar nefiind executate chiar ca la carte le-a pierdut sau a pierdut foarte mult in executie. Ceea ce ma frustreaza pe mine este ca Alex este foarte, foarte talentata si era mai curata in executiile unor elemente cand era junioara. Vreau sa mai subliniez si ca ea se mai antreneaza in Rusia, de acolo cred ca si imbunatatirile la manuirea maciucilor. Mai ales ca coreografia este clar ruseasca la maciuci, si muzica si dansul de la panglica spune multe. Si Ana Luiza si Andreea Verdes au muzica ruseasca la cateva exercitii, poate si ele se mai antreneaza pe acolo. Nu stiu cat bine face lucrul asta, pentru ca nu au cum sa te antreneze pe tine cum si-ar antrena propriile eleve. Mai ales ca multe gimnaste (din Coreea, Grecia, Austria, Polonia, Uzbekistan, Kazakstan etc, etc, etc, etc) se antreneaza toate in Rusia, si n acelasi centru, ceea ce face ca tot stilul sportului sa arate la fel. Aceleasi zambete false, aceleasi miscari reciclate, aceleasi coreografii de samba-party la maciuci, aceleasi costume infioratoare, transparente cu cristale Zvarovsky care nu au nici in clin nici in maneca cu stilul de muzica sau prezenta scenica.... Daca nu erau cele din Belorus sau Ucraina, gimnastica ritmica ar fi fost ne nevizionat. Nu stiu de ce si cum au decis sa decurga antrenamentele lui Alex in Rusia, dar cand avea coreografii facute originale de cei pe care o antrenau aici, avea foarte multi fan in lume! Foarte multi ubitori de ritmica o iubeau, au vrut sa faca petitie pentru ca ea sa primeasca unul din Wild Carduri ca ea sa participe la JO, ceea ce spune mult. Acum ca are aceeasi figura de rusoaica stearsa si recilcata, nu o mai baga in seama nimeni chiar si cu imbunatatiri la manuire. Nu s-a scris nimic de ea in nici un blog pe care il vizitez, parca s-ar fi retras.
    Nu imi place ce se intampla, deloc, deloc, deloc.

  9. #912
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    Multumim mult de explicatii, pentru mine au fost foarte necesare, eu habar nu am cum functioneaza ritmica

  10. #913
    sport legend Deanna's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    376
    Reputatie
    1
    Si eu iti multumesc pentru explicatii, nu ma pricep cine stie ce la ritmica, dar citind toate explicatiile si vizionand exercitiile am mai inteles pe unde si de ce a gresit.
    Eu cred ca greselile sunt isi din cauza faptului ca nu prea a avut concursuri anul asta. Inainte de Europene a mers doar la Cupa Irina Deleanu. Poate ca dupa ce va mai intra un pic in paine lucrurile vor arata mai bine.
    Pirueta asta pe care a tot gresita este noua? Nu a mai executat-o pana anul acesta?

  11. #914
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Deanna, a mai executat pirueta si inainte, cand ii iesea cand nu prea, dar acum este prima data cand o face in combinatia aceasta ceea ce este mult mai dificil.

  12. #915
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Ana Luiza Filiorianu a terminat calificarile pe locul 5 la individual compus, calificandu-se la toate finalele pe obiecte. Nicoleta Dulgheru din Moldova s-a calificat a 7-a la individual compus inclusiv la toate cele 4 obiecte.
    Astazi a avut loc finala la individual compus, unde Ana Luiza Filiorianu a avut o ratare la primul obiect, cercul, ca mai apoi sa revina intr-o forma mare, concentrandu-se exceptional si facand totul foarte, foarte curat! Exercitile cu mngea si cu panglica fiind de vis! A terminat pe locul 4, dar va spun cu o obiectivtate fara cusur, este bronz. Toata competitia a fost foarte echilibrat arbitrata, toate fetele, cu exceptia uneia singure de pe locul trei, si-au meritat pe deplin notele primite. Chiar m-au uimit arbitrele cat de bine au notat! Rar asa ceva! Din pacate Nicoleta Dulgheru a facut doua greseli mari cu panglica si asta a facut-o sa termine pe ultimul loc competitia, dar va spun este o gimnasta superba cu un viitor foarte frumos in acest sport!

    Aici puteti vedea calificarile:
    https://www.youtube.com/watch?v=YmSaTDeaYOY

  13. #916
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Din pacate m-am inselat. Ma uitasem pe un forum rusesc si cum le am eu cu rusa (adica nu le am deloc) am crezut ca posteaza rubrica cu fetele calificate la obiecte; m-am si mirat. Era doar ordinea de intrare la fiecare obiect pentru indvidualul compus. La olimipiada exista la aceasta disciplina doar individualul compus. Mi-as dori enorm sa vad si finale pe obiecte.

  14. #917
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pegasnegru View Post
    Din pacate m-am inselat. Ma uitasem pe un forum rusesc si cum le am eu cu rusa (adica nu le am deloc) am crezut ca posteaza rubrica cu fetele calificate la obiecte; m-am si mirat. Era doar ordinea de intrare la fiecare obiect pentru indvidualul compus. La olimipiada exista la aceasta disciplina doar individualul compus. Mi-as dori enorm sa vad si finale pe obiecte.
    Ma gandeam eu...mi-ai dat sperante false dar nu esti tu de vina.Si eu mi-as dori sa vad finale pe obiecte,cu toate ca la concursurile unde sunt,se ruleaza cam aceleasi gimnaste.Nici nu putem spera la schimbari in viitor,programul olimpiadelor e supra-incarcat si vor sa multumeasca pe toata lumea,din toate sporturile.

  15. #918
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Intradevar se cam ruleaza aceleasi gimnaste dar se mai impart medaliile de bronz si cateodata de argint si asta, mai ales la olimpiada, poate stimula gimnaste din alte tari; le poate motiva sa continue si/sau sa isi creasca nivelul. Cand simti ca nu ai sanse la vreo medalie si esti dintr-o tara dezavantajata, de ce sa depui 8 ore de munca pe zi si sa-ti neglijezi studiile? Ca mai apoi sa faci ce? Si asa sportul sufera pentru ca vezi calitate numai din doua tari, adica 4 gimnaste pe concurs.

  16. #919
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Azi incepe CM de la Izmir (Turcia) care va fi transmis in direct pe TVR 2. Programul competitiei este urmatorul:
    -23.09 (marti) de la ora 20.00 finalele la cerc si minge
    -25.09 (joi) de la ora 20.00 finalele la panglica si maciuci
    -26.09 (vineri) de la 16.30-19.00 si de la 20.00-22.30 finala la individual compus
    -27.09 (sambata) de la 15.00-17.15 si de la 17.45-20.00 finala individual grup
    -28.09 (duminica) de la 15.00-18.00 finala pe obiecte si ceremonia de inchidere

    Romania va fi reprezentata de Alexandra Piscupescu. Mult, mult succes Alex!
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  17. #920
    sport legend Deanna's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    376
    Reputatie
    1
    Nu inteleg...finala la individual compus e inaintea finalelor pe obiecte? si duminica ce finala pe obiecte mai e?

  18. #921
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Deanna View Post
    Nu inteleg...finala la individual compus e inaintea finalelor pe obiecte? si duminica ce finala pe obiecte mai e?
    Duminica e finala la obiecte combinate ( minge si cerc si parca panglica cu maciuci), finalele pe obiecte sunt marti si joi, din pacate finala de sambata de la individual grup nu stiu sa-ti spun exact in ce consta

    Azi mi-a placut in mod deosebit coreanca Son
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  19. #922
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Intortocheate sunt caile ritmicii,de data asta...sper sa pot vedea macar ultimele trei zile.

  20. #923
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Kudryavtseva pana acuma a obtinut 4 medalii de aur E pur si simplu uimitoare

    Finalele pentru cine vrea sa vada.

    https://www.youtube.com/watch?v=6Wfh...zKvIAbAXHxidow

    https://www.youtube.com/watch?v=6MqY...zKvIAbAXHxidow
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  21. #924
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Azi am reusit sa vad si eu cate ceva si m-am prins cum e cu ansamblurile de grup : se face media intre cele doua exercitii si astfel se stabileste clasamentul si pt cele doua finale de grup de maine.
    Ma bucur pt argintul Italiei, imi pare tare rau pt Spania si parca un pic si pt Rusia ( ce suparate erau fetele la sf) iar Japonia si China sunt intr-un real progres de la an la an. Si ce surpriza frumoasa Brazilia la trei mingi si doua panglici, superb programul lor
    Si un lucru care cumva m-a surprins : diferentele ff mari de valoare dintre tari...
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •