View Poll Results: Care va fi scorul final al acestei intalniri?

Voters
15. You may not vote on this poll
  • 5-0 Romania

    3 20.00%
  • 4-1 Romania

    6 40.00%
  • 3-2 Romania

    4 26.67%
  • 3-2 Israel

    0 0%
  • 4-1 Israel

    0 0%
  • 5-0 Israel

    1 6.67%
  • Altul: nu se mai joaca meciul/meciurile din ultima zi

    1 6.67%
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 50 of 50

Thread: Davis Cup: Grupa Euroafricana 1: Romania-Israel

  1. #43
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    sa jucam pe iarba

  2. #44
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cristy RVD View Post
    sa jucam pe iarba
    Ungur cred ca ar avea ceva sanse asa

  3. #45
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Luis Garcia10 View Post
    Problema nu e pe ce sunt buni ei totusi... Problema e pe ce suprafata avem noi mai multe sanse. Copil spera cu Gombos/Lacko pe zgura, dar nu e favorit. Ungur e favorit putin cu Gombos/Lacko. Dar de Klizan nu se ating pe zgura. Pe hard in schimb, cred eu ca Marius are sanse cu amandoi. Iar Ungur in principiu nu...dar cine stie...
    De multe ori, diferenta se face la al doilea jucator. Mai bine zis, pe SLABICIUNEA acestuia. Ai un Lacko de top 80 care stie doar hard, un Klizan care se descurca bine pe orice, iar un Gombos care momentan nu si-a fructificat potentialul.
    Iar la noi in echipa, avem zgura vs. hard.
    In mod normal, nu-l bate nimeni pe Klizan. Ne cam imbatam cu apa rece.
    Exista si varianta ca Gombos sa nu poata juca, deci clar pe zgura am avea prima sansa, impotriva unui Lacko si cu dublu clar mai valoros. Insa pe rapid, ce te faci ca exista doua variante, Lukas, ba chiar inca un jucator interesant ca Gombos, cu profil de joc asemanator lui Copil.
    Nu vad cum am putea sa castigam pe rapid, bazandu-ne pe victoriile lui Marius! Nici daca intra in top 70 pana in vara nu cred ca e o solutie sa alegem o suprafata rapida. Cum necum, Copil, Lacko si Gombos sunt cam de valori apropiate, deci nu vad de ce am risca sa jucam la loto. Macar pe zgura, Ungur stim ca e cel mai bun dupa Klizan, deci putem face doua puncte si dublu.
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  4. 8th March 2015, 20:28

  5. #46
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    E cam prematur sa vb despre meciul din iulie. Poate nu vine Klizan, poate nu joaca Marius, Ungur, etc. Poate Marius explodeaza si il bate pe Klizan. Dar sa revenim la meciul asta.
    1. Jucatori:
    Adrian Ungur: Dezamagitor. A jucat spectaculos pe alocuri, insa se vedea clar ca nu prea ii pasa lui de ce se intampla pe teren. Atat cu Botzer cat si cu Lesher trebuia sa castige mult mai lejer. Nu e posibil sa joci cu un jucator fara clasament, iar in primul set, la 4-4, sa aiba ala vreo 4 mingi de break. Norocul lui a fost ca atat Botzer cat si Lesher nu au experienta meciurilor de 5 seturi, iar dupa ce au cedat primul set nu au mai jucat nimic, asteptand finalul.
    Marius Copil: Solid in prima zi, insa in stilul lui caracteristic a pierdut primul set. Daduse vreo 10 asi, a avut unele sanse de break, insa in tiebreak nu a mai servit nimic, plus ca a gresit o minge usoara la fileu. In celelalte 3 seturi a jucat ca un campion. In circuit insa nu se joaca 3/5 asa ca nu mai are voie sa piarda asa usor seturi la tiebreak. Stiu ca a dat 31 de asi, dar majoritatea cand conducea clar, nu in momente importante. Referitor la meciul cu Botzer, nu ai voie sa nu ii faci break unui jucator de pe locul 900 ATP. In tiebreak a fost condus la inceput, era chiar sa piarda. Dupa cum ziceam si la Adi, israelienii in fiecare meci dupa ce au cedat primul set asteptau finalul, nu au mai jucat nimic.
    Mergea&Tecau: nu cred ca are rost sa mai zic ceva.
    Botzer si Lesher: sunt jucatori bunicei, foarte tineri, unul din 94, unul din 97. Lesher face niste greseli tehnice de incepator, altfel ar putea ajunge sus. La serviciu nu flexeaza genunchii aproape deloc, ceea ce inseamna ca pierde foarte multa forta la serviciu. Oricum serveste cu vreo 190-200 km/h, daca ar face miscarea corect, ar putea ajunge la 220. La rever se lasa prea mult pe genunchi si lovestea mingea prea de jos. Cred ca mai mult de jumatate din greselile lui cu reverul nu au fost la limita, ci ba 5 metri afara, ba in burta fileului. Ideea ar fi urmatoarea: Djokovic e din 87 si a atins forma maxima acum. Lesher e din 97. Deci ar avea inca 10 ani pana la forma maxima. Daca repara greselile tehnice si isi ia un antrenor bun pe langa el, in 10 ani de munca poate urca lejer in top 50-100.

    Organizare: Stau si ma intreb cum naiba permit cei de la ITF organizarea unor asemenea meciuri in astfel de sali. Parcarea a fost doar pentru VIP-uri. Daca voiai sa iti lasi masina acolo, trebuia sa mai platesti o taxa care era cam cat biletul de intrare la meci.
    Exista o singura baie in sala. In fiecare clipa erau cel putin 20 de barbati la coada. Daca fiecare ar sta un minut, asta ar fi insemnat ca trebuie sa stai vreo 20 de minute. Eu am iesit dupa ce s-a terminat setul 2 al lui Ungur in prima zi, si pe cand am intrat in sala era de 5-0, am mai prins un game. La sala de la Cluj, aia veche, erau 15 WC-uri, aici a fost unul singur. INADMISIBIL.

    Public: Patetic: Majoritatea au fost oameni de varsta a doua care s-au bucurat de spectacol. Se vede ca majoritatea tinerilor sunt plecati pe la universitati, dar si mai important, ca nu e o echipa de fotbal in oras. Cand s-a jucat la Cluj, au fost vreo 20 de oameni cu tobele din galeria lui U, iar cand dadeau aia tonul toate sala striga, facea valuri, etc. La Sibiu in primele 2 zile s-a auzit mai tare galeria israelului(erau 7 sau 8 persoane).
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  6. #47
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,852
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cristy RVD View Post
    sa jucam pe iarba
    Exact asta am zis si eu alaltaieri.
    Sincer, cred c-ar fi mai bine, Copil n-ar avea rival!

    Quote Originally Posted by adrian_str View Post
    De multe ori, diferenta se face la al doilea jucator. Mai bine zis, pe SLABICIUNEA acestuia. Ai un Lacko de top 80 care stie doar hard, un Klizan care se descurca bine pe orice, iar un Gombos care momentan nu si-a fructificat potentialul.
    Daca nu se poate iarba, zgura sa fie! Pai Ungur i-a batut pe Nalbandial si pe nu stiu cine si i-a luat set lui Federer aici, nu?
    Dar daca e sa ma-ntrebati pe mine, va fi prea scumpa suprafata de iarba/zgura de intretinut................... iar .......................

    Quote Originally Posted by adrian_str View Post
    In mod normal, nu-l bate nimeni pe Klizan. Ne cam imbatam cu apa rece.
    Pe iarba il bate Copil, io garandez, gatu jos!
    Too bad we're not gonna find out... ever!

    Quote Originally Posted by adrian_str View Post
    Macar pe zgura, Ungur stim ca e cel mai bun dupa Klizan, deci putem face doua puncte si dublu.
    Concluzia tehnica: mai bine zgura decat hard.
    Concluzia economica: vom avea hard.
    Concluzia logica: in ritmul asta vom avea hawke-eye pe teren propriu, cand vom mai juca cu Rusia sa si-l aduca ei iar!
    Last edited by Johnny D; 9th March 2015 at 07:30.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  7. #48
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    Apropo de hawk-eye, nu stiu cum s-a vazut de la tv, dar de la fata locului cred ca au fost cel putin 10 decizii in defavoarea israelienilor.
    Singura decizie in defavoarea noastra a fost la greseala de picior a lui Horia. Dupa ce a dat greseala de picior pe prima minge, toata sala ne-am uitat exact la picioarele lui. Iar pe a doua minge era cu 5 centrimetri in spatele liniei, dar arbitrul a dat iar foot fault si implicit dubla.

    @johnny: Copil e mediocru spre slab pe iarba. Nu a realizat nimic in cariera. Degeaba are serviciu bun, daca se deplaseaza pe iarba precum "o vaca pe gheata". Pe iarba cel mai important aspect e deplasarea, nu serviciul! Hewitt a castigat Wimbledonul, Malisse a facut semi,si pot sa iti dau alte zeci de exemple de genul. Iar astia sunt jucatori mediocri la serviciu si voleu.
    Normal ca un serviciu bomba te ajuta enorm pe iarba, dar daca nu reusesti sa te deplasezi cu gratie nu ai facut nimic. Chiar si la Sibiu, pe hard, am observat unele lacune in deplasarea in teren a lui Marius, mai ales cand trebuie sa schimbe directia. Inca nu ti-ai dat seama ca rezultatele bune ale lui Marius au venit pe hard, iar pe iarba nu a jucat nimic?
    Last edited by Cneazul; 9th March 2015 at 14:22.
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  8. #49
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,852
    Reputatie
    0
    De-acord cu tine, dar nici n-a prea avut el acces pe vreun tablou pe iarba.
    Pe iarba conteaza mult si ce mana ai, el are mana, dar iti trebuie exercitiu, de-ar fi stat 10% pe iarba cat a stat pe zgura acuma era... hã, hãã!
    Quote Originally Posted by Cneazul View Post
    Inca nu ti-ai dat seama ca rezultatele bune ale lui Marius au venit pe hard, iar pe iarba nu a jucat nimic?
    Eu sunt cel care pe forumul lui Todose unde Marius a intrat acu vreo 5-6 ani i-am zis in fata ca e prost daca sta pe zgura cand are alternativa hard-ului. Nu se exista sa fie intr-o saptamana turneu de hard si el sa aleaga zgura, decat daca e prost! De m-ar fi ascultat macar!
    Sa vezi ce-au sarit pitpalacii aia de-acolo pe mine, ca cum imi permit, ca am tinut eu racheta de tenis in mana si alte d-alea!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  9. #50
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    nu a jucat multe turnee pe iarba, dar de fiecare data a fost invins de afoni
    2014: a pierdut la Pavic, Dancevic, Mecir. Sa nu imi zici ca la ce serviciu are nu i-ar fi putut bate pe astia. Deci ai 3 turnee in 2014 unde putea sa faca treaba dar nu a trecut de niste jucatori mediocrii.
    2013: a pierdut la Chardy. Aici hai sa nu zicem nimic.
    2012 nu a jucat deloc pe iarba
    2011: Schuettler(care era deja in carje), si la super vedeta Rieschick, cu scorul de 2-6 3-6.

    E adevarat ca a jucat putin, dar nu poti sa zici ca nu a avut culoar, ba dimpotriva, mereu a avut in fata jucatori mai slabi.
    Chiar vorbeam la Sibiu cu cativa prieteni ca la ce serviciu are, nu are voie sa nu fie in top 50. Dar asta arata cat de prost vede jocul. Si-a imbunatatit considerabil returul si reverul, dar viziunea asupra jocului inca e deficitara. Prea putin serviciu-vole, prea putine iesire la fileu(si cand iese are un voleu slabut), prea putine contre-pied-uri, etc.
    De doua luni si-a luat un antrenor de la Cluj, pe Adrian Szabo, cel care antreneaza la baza unde joaca Ciorcila. E o baza foarte puternica, cu antrenori buni, l-au adus acum full-time si pe Pavel, mai e si Nitescu acolo. Sa speram ca o sa iasa ceva jucatori buni.
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •