Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 58

Thread: Regulamentul jocului de snooker

  1. #22
    h8rz gonna h8 Zabriskie's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Haterville
    Posts
    4,246
    Reputatie
    1
    E perfect posibil. Tin minte cum John Higgins a reusit brake-ul maxim, avand pe tabela 154 de puncte , adversarul comintand un fault la inceputul frame-ului.
    Both teams played hard.

  2. #23
    incepator
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    breaku maxim

    cerd ca teoretic poate face breaku maxim de 154 daca ala care sparge baga bila neagra dar practic nu stiu daca regulamentul cand spune"break" nu cumva se refera doare la loviturile tale fara "cadourile" de la adversar

  3. #24
    springbok Gontel's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    za lend of ciois
    Posts
    4,725
    Reputatie
    1
    parca nu ai voie sa bagi neagra din prima.
    [B][FONT="System"]"Rap is what you do, Hip-Hop is what you live" - KRS One[/FONT][/B] [SIZE="4"][/SIZE]

  4. #25
    kinki lola pinki's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    21,478
    Reputatie
    1
    pai trebuie sa incepi cu o rosie...
    [FONT="Book Antiqua"][SIZE="3"][B][COLOR="Gray"]love's not blind, it's retarded.[/COLOR][/B][/SIZE][/FONT]

  5. #26
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Gontel, san_do_khan a spus ca daca adversarul face un fault de 7 puncte, adica introduce neagra sau o atinge si apoi tu intri la masa, si faci break-ul de 147, in total ar fi 147 + 7 = 154.

    Cum break-ul se calculeaza numai pe punctele consecutive obtinute de jucator la o vizita la masa, punctele primite de la adversar nu intra in punctajul break-ului, ci doar la punctajul final al jocului.

  6. #27
    incepator
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    o mica eroare

    Quote Originally Posted by Salah ad-Din View Post
    Imi cer scuze pentru inexactitatea informatiei si vin cu o erata:
    Bila nominalizata ca free ball se puncteaza cu 1 punct, indiferent de culoarea ei.
    Teoretic se pot face maxim 8 puncte dintr-un freeball (chiar jucand 2 negre)
    Eroare :
    Bila nominalizata ca free ball nu se puncteaza cu 1 punct ci (atentie) cu valoarea bilei obiect care ar trebui jucata.
    Ca exemplu am putea lua situatia in care pe masa se mai afla numai bilele albastra roz si neagra. Un eventual free ball (ramanerea in snooker la bila albastra dupa un fault al unuia dintre jucatori) ofera posibilitatea jucatorului care intra la masa sa nominalizeze una dintre celelalte bile (neagra sau roz) ca bila ce va fi jucata. Punctarea (introducerea ei intr-unul din buzunare in urma unei lovituri corecte) va aduce acestui jucator 5 puncte.
    Si pentru ca aminteai de regulamentul WPBSA valabil la marile turnee de snooker traducerea mea (fara a avea pretentia ca este 100% exacta) o puteti gasi la http://www.romibilliard.ro/regulament.html cu precizarea ca federatia romana a refuzat publicarea lui pe motiv (atentie) ca traducerea ar costa... eu unul nu le-am cerut nimic numai sa-l publice

  7. #28
    incepator
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    nu asa

    Quote Originally Posted by realmadrid.com View Post
    Gontel, san_do_khan a spus ca daca adversarul face un fault de 7 puncte, adica introduce neagra sau o atinge si apoi tu intri la masa, si faci break-ul de 147, in total ar fi 147 + 7 = 154.

    Cum break-ul se calculeaza numai pe punctele consecutive obtinute de jucator la o vizita la masa, punctele primite de la adversar nu intra in punctajul break-ului, ci doar la punctajul final al jocului.
    In ceea ce priveste acest lucru breack-ul maxim (realizabil ar fi de 155 puncte); si anume situatia in care un jucator face un fault, si isi lasa (situatie foarte rar intalnita) adversarul in snooker la toate bilele rosii!
    acesta ar beneficia de un free ball si ar putea introduce:
    - 8 puncte (o bila colorata=1 punct ca bila free si neagra=7 puncte)
    - 147 puncte breackul maxim
    nu s-a intamplat inca, dar din ce stiu eu a existat cel putin un breack mai mare de 147

  8. #29
    1964 STEELMAN's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    P II
    Posts
    1,504
    Reputatie
    1
    multumim pt informatii adrian. se vede ca esti toba de snooker
    daca la inceputul unui frame la 0-0 imi las adversarul in snooker si nu va putea iesi din el decat dupa 4-5 repetari iar ulterior obtin break-ul maxim o sa adun 147+ cele 4-5 faulturi imi va da un total mult mai mare decat 154

  9. #30
    kinki lola pinki's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    21,478
    Reputatie
    1
    bine-ai venit adrian, multumim pt clarificari, sper sa mai scrii pe aici
    [FONT="Book Antiqua"][SIZE="3"][B][COLOR="Gray"]love's not blind, it's retarded.[/COLOR][/B][/SIZE][/FONT]

  10. #31
    MVP !
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    9,787
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by STEELMAN View Post
    multumim pt informatii adrian. se vede ca esti toba de snooker
    daca la inceputul unui frame la 0-0 imi las adversarul in snooker si nu va putea iesi din el decat dupa 4-5 repetari iar ulterior obtin break-ul maxim o sa adun 147+ cele 4-5 faulturi imi va da un total mult mai mare decat 154
    1. nu cred ca cu atatea bile pe masa cuiva i`ar trebui 4-5 incercari sa iasa din snooker... si daca are nevoie ar trebui sa se lase
    2.la 3 faulturi consecutive jucatorul pierde jocul , deci nu are cum sa faca mai mult de 2 ca tu sa continui


    si dupa ce m`am uitat timp de 5-6 ani la snooker, la aproape fiecare turneu... deci stiu si eu destul de multe
    breakul maxim e de 147 , nu conteaza daca ai free ball sau nu... nu cred ca punctele alea conteaza...eu asa stiu.
    mie lene sa citesc tot regulamentul ala, daca cineva l`a citit si scrie ca e de 155 breakul maxim sa zica aici clar...( prea lung nu am chef sa citesc atata )

  11. #32
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by STEELMAN View Post
    multumim pt informatii adrian. se vede ca esti toba de snooker
    daca la inceputul unui frame la 0-0 imi las adversarul in snooker si nu va putea iesi din el decat dupa 4-5 repetari iar ulterior obtin break-ul maxim o sa adun 147+ cele 4-5 faulturi imi va da un total mult mai mare decat 154

    Nu conteaza, el comite fault. Tu cand intri la masa, incepi sa faci break-ul, care n-are legatura cu punctele din fault-uri. La punctajul final, va fi 147 + XX, dar break-ul tot de 147 ramane.

    @Lover

    La 3 faulturi consecutive, nu pierde jocul, decat daca el vede in plin o bila rosie, si nu o loveste. Daca este in snooker la toate bilele rosii, nu conteaza cate fault-uri face.

  12. #33
    incepator
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Talking

    Quote Originally Posted by realmadrid.com View Post
    Nu conteaza, el comite fault. Tu cand intri la masa, incepi sa faci break-ul, care n-are legatura cu punctele din fault-uri. La punctajul final, va fi 147 + XX, dar break-ul tot de 147 ramane.

    @Lover

    La 3 faulturi consecutive, nu pierde jocul, decat daca el vede in plin o bila rosie, si nu o loveste. Daca este in snooker la toate bilele rosii, nu conteaza cate fault-uri face.
    inregulament scrie clar ca la un campionat de profesionisti se pierde meciul in urma celor 3 faulturi consecutive

  13. #34
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Pierde jocul doar daca vede in plin o bila rosie si n-o loveste. Daca este in snooker, loveste pana nimereste bila

  14. 7th May 2007, 22:21

  15. #35
    ^_^fana rafa^_^ suzy.horror's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    126
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Platanu View Post
    Domne,am si eu o intrebare in legatura cu break-ul maxim de 147 de puncte.
    Daca se incepe jocul,apoi,sa zicem,unul dintre jucatori introduce bila alba in buzunar,si astfel patru puncte intra in contul adversarului,si apoi acesta introduce toate bilele rosii cu bila neagra.Nu ar iesi un break mai mare?
    E doar o curiozitate de-a mea.
    nu platanu. cel mai mare break poate fi de 155 de puncte. atunci knd se comite la inceputul jocului un freeball iar advesarul joaca o bila colorata si apoi bila neagra, iar bila colorata se totalizeaza k o bila rosie si ar veni 16 bile rosii si de 16 ori bila neagra plus bilele colorate in ordine. adik 16x1+16x7+27 (27=suma bilelor colorate) si in total iese 155. atat stiu ...dar este f complicat...cica cel mai mare break a fost de 148 de puncte...nu mai retin cn la realizat

  16. #36
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    eu stiu ca cel mai mare break a fost de 147 si chiar Ronnie a realizat unul
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  17. #37
    Denver Nugget real23's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    around Bucuresti
    Posts
    753
    Reputatie
    1
    chiar mai multe
    si nu doar ronnie
    "Brian Scalabrine looks like Will Ferrell in Semi-Pro" (Jeff Van Gundy)
    [I][SIZE="1"]Smith asks Chauncey why he only shot six times, and Chauncey tells him, "I read the game. I don't play for stats. I don't play for none of that no more. I play for the win." Smith's reaction: "Damn. Makes sense."[/SIZE][/I]

  18. #38
    kinki lola pinki's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    21,478
    Reputatie
    1
    chiar o gramada
    [FONT="Book Antiqua"][SIZE="3"][B][COLOR="Gray"]love's not blind, it's retarded.[/COLOR][/B][/SIZE][/FONT]

  19. #39
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    3,937
    Reputatie
    1
    Intr-adevar , breakul maxim posibil este de 155 cu un free ball urmat de bila neagra si cele 147 de puncte ramase .
    Asta explica si Michaela Tabb intr-una din zilele trecute pe Eurosport .

  20. #40
    ^_^fana rafa^_^ suzy.horror's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    126
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by suzy.horror View Post
    nu platanu. cel mai mare break poate fi de 155 de puncte. atunci knd se comite la inceputul jocului un freeball iar advesarul joaca o bila colorata si apoi bila neagra, iar bila colorata se totalizeaza k o bila rosie si ar veni 16 bile rosii si de 16 ori bila neagra plus bilele colorate in ordine. adik 16x1+16x7+27 (27=suma bilelor colorate) si in total iese 155. atat stiu ...dar este f complicat...cica cel mai mare break a fost de 148 de puncte...nu mai retin cn la realizat
    Mi-am adus aminte cn a realizat breakul de 148 de puncte...Jamie Burnett...dar se spune k Jimmy White a realizat breakul de 155 la antrenamente...cam asha era parca

  21. #41
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Tony Drago a realizat unul de 149 in 1998, Jammie Burnett a realizat unul de 148 la UK Championship in 2004.

    Se spune ca Jamie Cope ar fi realizat 155-ul la antrenamente in 2005, nu Jimmy White

  22. #42
    ^_^fana rafa^_^ suzy.horror's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    126
    Reputatie
    1
    eeee...sunt incepatoare...nu ma mai contrazice

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •