Page 321 of 326 FirstFirst ... 221271311319320321322323 ... LastLast
Results 6,721 to 6,741 of 6846

Thread: Discutii off-topic

  1. #6721
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Citeam un articol recent si coroborind cu starea jalnica la jurnalisti si comentatori pe massmedia romaneasca incep sa-mi dau seama ca problema e grava. Trebuie salvata meseria asta cumva pt ca e o putere essentiala in stat. Articolul:
    The regional media in Romania is almost nonexistent or neglects its basic duty to inform and give a voice to the citizen, shows a recent study by ActiveWatch, which also found the backbone of the informational ecosystem is corrupt.
    Some 56 local TV stations from 15 counties were included in this study, for which ActiveWatch conducted around 200 interviews and discussions with journalists editors, managers, producers, owners of local televisions and politicians.
    “Judging by the type of content the regional televisions disseminate, Romanians live in an informational desert without realizing it. Theoretically, the local media stays at the base of an informational ecosystem, because the most important information it transmits is quoted by the national press,” reads the study.
    On the other hand, the regional media informs policymakers, intermediates pressure on local politicians or represents a source for the international media, according to ActiveWatch.
    Issues of regional media, according to the Active Watch Study
    - Main sources of information for local media: press conferences, official communications;
    - Quality of content is extremely low (lack of resources, proper equipment, qualified workers);
    - Journalistic independence is anulled, the regional media instution serves the interest of the owner, who gets involved for indirect or direct gains;
    - Lack of qualified employees leads to a cogulation of editorial roles;
    - Media workers are often poorly trained and porly paid;
    - Trapped in a vicious circle of opportunism and lack of resources, local TV stations lack audience and credibility and they’re not looking to improve their comunities. Business Review Romania

    http://www.balkans.com/open-news.php...enumber=187864

  2. #6722
    sport legend dracsor's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,602
    Reputatie
    1
    http://euobserver.com/justice/122864 - asta o sa te unga la suflet (amar zambet)

  3. #6723
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dracsor View Post
    http://euobserver.com/justice/122864 - asta o sa te unga la suflet (amar zambet)
    Ba-mi plinge sufletul cind vad atita neputinta si rau vointa. Stai si te gindesti cum am plecat toti de la zero, ai zice. Dar te uiti la Estonia, Cehia samd si cit au avansat si-ti dai seama ca de fapt noi am plecat de la minus. Materialul uman e problema. Din ce in ce mai mult sunt convins ca cea mai rapida vindecare ar fi curatenie totala a cetatenilor peste 10 ani si adus vreo juma de milion de invatatori care sa-i creasca neintinati pe cei sub 10 ani.

  4. #6724
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Ia uite pentru cine voteaza romanii: http://www.romania-insider.com/votew...iament/114596/
    Chestiile astea ar trebui publicate de mass media pentru a trezi poporul din somnul de moarte.

  5. #6725
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihaidascalescu View Post
    Ia uite pentru cine voteaza romanii: http://www.romania-insider.com/votew...iament/114596/
    Chestiile astea ar trebui publicate de mass media pentru a trezi poporul din somnul de moarte.
    Eu una am renuntat sa-mi mai fac iluzii ca romanii se vor trezi,ca si la alegerile precedente,vor vota cu ochii inchisi urmariti penal si secretare,sau maimute,daca vor fi puse pe lista...de ce as crede ca le va pasa de parlamentul european?Off-ul si mai mare este ca nici alternativa nu prea exista,si cind spun asta nu ma refer la listele pentru europarlamentare,nu le-am vazut inca.

  6. #6726
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Am pus asta pentru ca nu cred ca e diferenta mare intre europarlamentarii alesi si deputatii/senatorii locali. Sa ai o asemenea nesimtire crasa sa nu participi deloc e batjocura pentru tot chinul de a intra in Europa. Daca poporului I-ar fi aratat ce fac *******ii si I-ar allege din nou isi merita soarta.

  7. #6727
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  8. #6728
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Marty
    Ce naiba a dat in astia sa invadeze? Sper ca esti baiat destept si sa nu te inrolezi. Daca or fi consecinte surprinzatoare si poate FIG ul ii da afara pe sportivii rusi?

    Daca e pericol sa-mi raspunzi nu-ti fa viata grea, astea sunt mai mult retorice.

  9. #6729
    sport legend Marty R.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    745
    Reputatie
    1
    La Ucraina a fost uzurpare ilegala de putere. Crimeea nu vrea sa supuna puterea ilegala. Presedintele Ucrainei legal a cerut ajutor Fortelor Armate ale Rusia. Astia sunt motivele de suprafata, sigur sunt si altele. Gindeste-te bine care sunt interesele marilor tarii in acest conflict, cine ataca si cine se apere.

  10. #6730
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Orice ar fi, imi pare rau ca s-a ajuns aici. Pana la urma pacea e unul din cele mai de nepretuit lucruri de pe lumea asta. Fara pace s-ar putea sa nu mai ai nici sanatate, nici familia intreaga.

    Eu inca mai sper sa se rezolve treburile inainte de a trage primul foc.

  11. #6731
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Cind, in urma cu ani, am auzit de aranjamentul cu Crimeea, ma intrebam, retoric, cum de si-au facut rusii baza navala intr-o tara care ar putea deveni independent, bineinteles nu la vremea constructiei. Multi se intrebau cum se va sfirsi epopeea. Acum am aflat raspunsul.

  12. #6732
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Una din soluții pentru România.
    http://www.romania-insider.com/lette...omania/117060/

  13. #6733
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    LA MULTI ANI, CATALINA!!! Bucurii, impliniri si succese pe toate planurile ! Iar de Florii o zi inflorita!
    Sper ca-ti plac lalelele
    http://www.topflori.ro/media/catalog...3/_/3_6_10.jpg
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  14. #6734
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    La multi ani, Cata!!! Muuulta sanatate, multe bucurii si sa iti iasa toate cum iti doresti!!!!

  15. #6735
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    La multi ani, Catalina! La multi ani tuturor celor cu nume de flori! Imi cer scuze ca nu prea va cunosc numele, singurul care imi vine in minte e Camelia (Camigym).
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  16. #6736
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Multumesc mult!!!

    Imi plac, Oana, mersi, de fapt florile de primavara in general, oricat de simple, sunt preferatele mele
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  17. #6737
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Multumesc mult!!!

    Imi plac, Oana, mersi, de fapt florile de primavara in general, oricat de simple, sunt preferatele mele
    Ma bucur ca ti-au placut , florile de primavara sunt si preferatele mele.
    Maria Olaru despre sport http://modspecialgym.ro/sportul-ar-t...mportanta-lui/
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  18. #6738
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    La multi ani, draga Cata!

  19. #6739
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Multumesc!
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  20. #6740
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Hristos a inviat si Paste fericit tuturor!!!

  21. #6741
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Adevarat,a inviat!Sarbatori fericite!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •