Page 1 of 60 1231151 ... LastLast
Results 1 to 21 of 1242

Thread: Offseason 2010

  1. #1
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1

    Offseason 2010

    Ok, let's talk FAs.

    1. Lebron
    nu stim inca, insa probabil pleaca. cred ca ramine daca-l aduc cavs pe phil.

    2. Wade
    95% ramine la heat

    3. Bosh
    aici nu inteleg o treaba. se tot spune ca o sa se duca dupa lebron, oriunde s-ar duce lebron (in special se discuta de lebron + bosh la knicks).

    numai ca bosh are nevoie de S&T. se pare ca le-a dat o lista de destinatii acceptate celor de la raptors, destinatii care includ NY, Miami, LA, Chicago si inca 1-2. chiar daca vrea el NY cu lebron, totusi raptors au si ei un cuvint de spurs.

    si cum heat il pot da pe beasley la schimb (si inghiti diferenta de salariu) in timp ce knicks il au doar pe curry, as zice ca raptors ar fi mai inclinati sa discute cu heat.

    in al 2-lea rind, daca bosh tine mult la bani, o sa prefere si el miami, pt ca va scoate mai multi bani (no state tax). nu cred ca in ny va avea el posibilitatile de publicitate pe care le va avea lebron, asa ca pt el diferenta intre miami si ny e muuuuult mai mica dp asta dv.

    inca o chestie - in mom asta nu-s sigur nici de bosh ca merita max.


    restul SIGUR nu merita max.
    includ aici pe joe johnson, amare, boozer, lee, dirk si oricare alt FA din vara asta.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  2. #2
    H8ER phyxius's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    1,741
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    restul SIGUR nu merita max.
    includ aici pe joe johnson, amare, boozer, lee, dirk si oricare alt FA din vara asta.
    http://i40.tinypic.com/dyn38k.jpg
    [SIZE="1"][B]You mustn't be afraid to dream a little bigger, darling.[/B][/SIZE]

  3. #3
    JABBAri Parker Bogeyman's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Londra
    Posts
    1,982
    Reputatie
    1
    ^^^ )))

    yeah, in playoffs, an de an, JJ pur si simplu dispare.
    We wont be out-tanked!!!

  4. #4
    Blue Magic T-Mac89's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Ploiești City
    Posts
    998
    Reputatie
    1
    Bosh nu merită MAX , clar. S-a ajuns mult prea departe cu salarizarea în NBA (*cough* Lewis *cough*) , cum un jucător are stats personale primește aproape/chiar max.

    Lucrurile trebuie să se mai domolească puțin , prea se exagerează. Singurii care merită max sunt LeBron și Wade care au demonstrat de atâtea ori că pot conduce o echipă (LeBron mai are de lucrat aici , dar e capabil de mai mult).

    Bosh n-a făcut nimic spectaculos în Toronto. Dacă se merge pe principiul ăsta , nu văd de ce el ar primi max și Amare sau Dirk nu.

    --------------------------

    In the other news , Turkoglu s-a săturat de Toronto. Nu era mai bine dacă mai rămânea și ultimul an din contract la Orlando ? ... Poate în iulie s-ar fi jucat cu un ring pe deget și free agent de perspectivă pe deasupra. Moron disperat după bani.

    http://www.theglobeandmail.com/sport...rticle1585829/

    wtomlin - Turkoglu's wife hasn't ever been to Toronto.

    Call him the Turkish Vince Carter.
    Ce mi-a plăcut comment-ul ăsta ))
    Last edited by T-Mac89; 2nd June 2010 at 22:58.
    [SIZE="2"][FONT="Lucida Console"]"It's kinda great to see the Celtics doin well again cuz that was so much fun in my day to go to the Boston Garden and they spit at you and throw things at you and talk about your mom. It sounds like dinner at Kenny Smith's house." - Charles Barkley[/FONT][/SIZE]

  5. #5
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    ce a facut turkoglu e in mod sigur o tiganie.
    ca a plecat de la magic e treaba lui si dreptul lui. ca a vrut siguranta unui contract dupa un an bun cind nu avea nici o garantie ca nu-si rupe piciorul in primul meci din sezon si ramine sa ia MLE sau mai putin in loc de 10 mil/sezon, nu e nici o rusine.

    insa dupa ce i-a refuzat in ultima clipa pe blazers ca sa se duca la raptors pe motiv ca nevasta-sa prefera toronto si dupa ce a jucat ca un kkt in sezonul ala si dupa ce a facut si faza cu "nu pot sa joc ca sunt lovit/bolnav" dupa care l-au gasit in bar seara, ei bine, dupa toate astea sa ceri transfer ... mare mirlanie.

    in mod sigur insa raptors acum l-ar da bucurosi, dar ma indoiesc ca-l vrea cineva. in mod bizar contractul lui a devenit in momentul asta mai untradeable decit al lui lewis, care ia de 2 ori mai mult, si care la magic era mai putin important decit hedo.



    cit despre de ce iau unii max ... pt ca in situatii ca cea din vara asta se nimeresc multe echipe cu bani de cheltuit si citiva FA mai importanti, si atunci incepe un bidding war. de ce owners se lasa atrasi in bidding wars ? diverse motive:

    1. sunt prosti (asta e 90%)

    2. poate ca multi fiind fosti atleti pastreaza competitivitatea aia si se lasa dominati de ea cind nu trebuie - nu vor sa piarda un bidding war

    3. dupa 1-2 ani in care au vindut fanilor ideea de rebuilding "pierdem acum, dar o sa avem cap space si aducem un superstar, nu renuntati la bilete, ca altfel atunci cind vom fi buni nu veti mai gasi locuri", daca atunci cind ai cap space nu iei pe nimeni risti sa pierzi bani seriosi din bilete. asa se ajunge ca diverse echipe sa ia cite un star care merita un 10-12 mil/sezon, sa-i dea max si apoi sa incerce sa-l "vinda" fanilor pe post de superstar.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  6. #6
    Blue Magic T-Mac89's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Ploiești City
    Posts
    998
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    ca a vrut siguranta unui contract dupa un an bun cind nu avea nici o garantie ca nu-si rupe piciorul in primul meci din sezon si ramine sa ia MLE sau mai putin in loc de 10 mil/sezon, nu e nici o rusine.
    Dacă avea oo și dorea cu adevărat să câștige un titlu , rămânea la Orlando și ultimul an. Nu poți spune că a făcut o alegere bună până acum , nu prea i-a ieșit la Toronto (bine , asta în cazul în care Turku vrea să și câștige ceva în NBA-ul ăsta , în afară de bani.)
    [SIZE="2"][FONT="Lucida Console"]"It's kinda great to see the Celtics doin well again cuz that was so much fun in my day to go to the Boston Garden and they spit at you and throw things at you and talk about your mom. It sounds like dinner at Kenny Smith's house." - Charles Barkley[/FONT][/SIZE]

  7. #7
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    am mai zis-o si o repet: tu dai (din gura) cu piciorul la 40+ milioane pt ca nu ai ordin de marime. nu e o insulta, pur si simplu oamenii care nu au avut niciodata sume de bani de ordinul sutelor de mii sau milioanelor au probleme in a intelege citi bani sunt acolo. e o chestie psihologica de care am citit mai demult pe undeva si pe care nu ma pricep sa o explic.

    cert e ca daca erai in locul lui 99.9999999999999999999999999999999999% faceai fix acelasi lucru.

    si stiu ca pt un fan winning is everything, si stiu ca atunci cind auzi de unu ca e deja multi-milionar iti zici "ce mai conteaza citeva milioane acolo ?", insa in viata nu e chiar asa. nu uita ca multi din milionarii astia ajung faliti in citiva ani dupa ce se retrag. multi incep sa aiba un stil de viata care le maninca banii ultra-rapid - stiu, e prostia lor si nu mi-e mila de ei, iti zic doar de ce mai toti prefera sa stie ca iau bani siguri. si daca de exemplu iei niste bani si de ei iti iei o casa (de 3 mil sa zicem) dupa aia te costa intretinerea ei o circa de bani. iei un yacht, te costa intretinerea, portul etc. si tot asa.

    sincer, crezi tu ca daca raptors s-ar tine tari si i-ar zice lui bosh "daca vrei sa pleci, trebuie sa lasi pe masa 27 mil" ar mai pleca undeva ? ar semna cu ei (si probabil dupa 1-2-3 ani ar cere transfer). probabil ca si colangelo s-a lamurit ca nu merita max si prefera sa il dea pe picks si expirings - posibil sa ocheasca 2011 and beyond, cind cu noul CBA va fi mai ieftin sa iei FA si sa construiesti un contender.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  8. #8
    Blue Magic T-Mac89's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Ploiești City
    Posts
    998
    Reputatie
    1
    Ce prezinți tu este o variantă , cea mai realistă. O altă variantă , era să rămână la Orlando , să facă un sezon bun , poate chiar să se aleagă cu un championship și să plece pe și mai mulți bani.
    Desigur , aici sunt și câteva aspecte care nu trebuie neglijate : era cu un an mai bătrân , poate nu mai făcea un sezon la fel de bun (probabil a fost conștient de asta) , poate se accidenta grav , poate Orlando nu câștiga nimic ... și atunci DA , poate nu mai obținea așa un contract , deși e greu de spus. POATE POATE POATE ...
    Era un risc pe care și-l asuma și ai dreptate referitor la bani și la sumele fabuloase care nu sunt de neglijat , însă sportul se bazează pe winners and losers. Dacă devi sportiv DOAR pentru bani și winning-ul nu te interesează mai deloc , ești cam fail as a pro. Sunt mulți care joacă doar pentru bani sau doar în year contract după care o lăbăresc și-și bat joc de fani (Carter rings a bell ? )
    Ăștia nu-s jucători profesioniști , sunt doar niște mizerii. Dacă ești pro , nu numai banii contează. Just MHO.
    [SIZE="2"][FONT="Lucida Console"]"It's kinda great to see the Celtics doin well again cuz that was so much fun in my day to go to the Boston Garden and they spit at you and throw things at you and talk about your mom. It sounds like dinner at Kenny Smith's house." - Charles Barkley[/FONT][/SIZE]

  9. #9
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by T-Mac89 View Post
    Era un risc pe care și-l asuma și ai dreptate referitor la bani și la sumele fabuloase care nu sunt de neglijat , însă sportul se bazează pe winners and losers. Dacă devi sportiv DOAR pentru bani și winning-ul nu te interesează mai deloc , ești cam fail as a pro. Sunt mulți care joacă doar pentru bani sau doar în year contract după care o lăbăresc și-și bat joc de fani (Carter rings a bell ? )
    Ăștia nu-s jucători profesioniști , sunt doar niște mizerii. Dacă ești pro , nu numai banii contează. Just MHO.

    i agree.
    cine a jucat intelege. nu exista motivatie mai mare decat dorinta de victorie(mai ales cand exista rivalitati). e adevarat ca nu stiu cum e sa joci pe milioane de $$, dar stiu ca mercenarii aproape niciodata nu au reusit.
    de ex: unu din nba care nu are niciun incentive pentru un anumit obiectiv dar care are mentalitate de invingator...si are vointa....va da mai mult decat ala care joaca pentru incentives.

    sunt convins ca dampier poate mai mult decat a dat in anul ala in care a obtinut contractul de acum.....dar ii lipseste acel ceva.
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  10. #10
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    doar W conteaza doar pt fani.

    again, e usor sa dai cu piciorul unor milioane pe care nu le-ai avut niciodata, mai bine zis, sa dai cu piciorul banilor altor oameni.
    da cind ai si familie (care sigur te impinge sa iei banii mai multi), nevasta, copil etc (plus un milion de atirnache cum au unii - possee) o sa iei banii. o sa iei varianta sigura.

    e o diferenta intre unul care ia banii siguri si joaca tare oricum si unul care ia banii dupa care o labareste. dwight a luat banii de ex, dar joaca de ei, deci n-ai ce-i reprosa. ca asa putea sa refuze extensia, sa joace pe qualifying offer, sa devina UFA si sa semneze cu heat sau cu cavs, nu ?

    gerald wallace a luat cea mai mare oferta si a continuat sa se rupa in 2 pe teren. si tot asa.
    e normal sa iei banii, nu e nici o rusine. ideea e insa sa continui sa dai 100% pe teren.

    duncan a luat banii cind a fost UFA. a ramas la spurs si a cistigat. kidd a luat banii cind a fost la nets. a luat banii dar nu a cistigat. insa a continuat sa joace tare.
    a fost fraier dp asta dv, insa nu poti sa-i reprosezi nimic. a fost alegerea lui. ca nu ramine cu titlu ... problema lui.

    PS: si eu am jucat, si cind joc, nu-mi place sa joc asa "de fun". joc sa cistig. si asta jucind pe gratis - sau chiar, cit am jucat in onoare, venind cu bani de acasa.
    da, sunt unii care joaca doar pt ca-s buni/mari dar nu-s deloc motivati. aici insa e mai putin greseala lor cit a GMs. daca cineva iti ofera zeci de milioane desi tu esti un lenes (cough*curry*cough) ar trebui sa fii prost sa refuzi.
    Last edited by caseta; 3rd June 2010 at 13:17.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  11. #11
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    Philly`s Brand + 2nd Pick (E.Turner) ---- FOR ----- Thunder`s J.Green + J.Harden + N.Krstic + K.Weaver + 21st Pick ( Solomon Alabi/ Damion James/Daniel Orton) ???

    Imagine: Westbrook - Turner - Durant - Brand - Ibaka ! Cu toate ca chemestry-ul ar fi la pamant ! ( Sef , Collison , White + other picks of the bench + CAP SPACE )
    Oricum mi se pare echilibrat trade-ul ! Iar acest trade ar atrage si FA !
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

  12. #12
    JABBAri Parker Bogeyman's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Londra
    Posts
    1,982
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by obye View Post
    Philly`s Brand + 2nd Pick (E.Turner) ---- FOR ----- Thunder`s J.Green + J.Harden + N.Krstic + K.Weaver + 21st Pick ( Solomon Alabi/ Damion James/Daniel Orton) ???

    Imagine: Westbrook - Turner - Durant - Brand - Ibaka ! Cu toate ca chemestry-ul ar fi la pamant ! ( Sef , Collison , White + other picks of the bench + CAP SPACE )
    Oricum mi se pare echilibrat trade-ul ! Iar acest trade ar atrage si FA !
    si cu Thunder devenind worst shooting team?...in afara de Durant 0
    We wont be out-tanked!!!

  13. #13
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    Main goal for the Thunder e un 7 footer defensive C (Przybilla sau Haywood)
    si un 3pt sniper (SG)(Kyle Korver,Roger Mason,Raja Bell,Quentin Richardson)

    Solutii nu prea sunt la capitolul C`s in FA! Si pick-urile sunt 21 si 25 pt Thunder ... adika prospect C`s !
    ~sad~

    Witch major FA would come to Thunder ?
    Last edited by obye; 3rd June 2010 at 16:22.
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

  14. #14
    JABBAri Parker Bogeyman's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Londra
    Posts
    1,982
    Reputatie
    1
    ^ oricare daca Thunder overpays him
    We wont be out-tanked!!!

  15. #15
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    In Free Agency nu sunt C's de calitate! Si OKC nu prea are tradeable solutions !
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

  16. #16
    #3 Irimus's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,917
    Reputatie
    1
    Daca Bosh merita max Dirk merita max toata ziua.Si-mi nu-mi zi tu mie ca dispare in playoff, uita-te peste statsurile sale din playoff chiar de anul acesta..nu e vina lui ca echipa sa sucks.La urma urmei nici Wade nu a mai prea vazut runda a doua a playoffului de 4 ani.
    [COLOR="DarkRed"]5[/COLOR]-[COLOR="Blue"]1[/COLOR]

  17. #17
    #3 Irimus's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,917
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by obye View Post
    Philly`s Brand + 2nd Pick (E.Turner) ---- FOR ----- Thunder`s J.Green + J.Harden + N.Krstic + K.Weaver + 21st Pick ( Solomon Alabi/ Damion James/Daniel Orton) ???

    Imagine: Westbrook - Turner - Durant - Brand - Ibaka ! Cu toate ca chemestry-ul ar fi la pamant ! ( Sef , Collison , White + other picks of the bench + CAP SPACE )
    Oricum mi se pare echilibrat trade-ul ! Iar acest trade ar atrage si FA !
    O iei de tot pe aratura baiatule.Orice oferta pt Turner incepe cu Westbrook(ca sa nu fiu prost ca tine si sa exagerez zicand Durant) si cu Brand mergand in cealalta directie.Phila nu da un future franchise player(asta nu zic eu, asta citesc pt ca nu ma dau mare cunoscator de Ncaa pt ca nu sunt) pt role playerii echipei tale preferate.

    Westbrook+
    Harden+
    2 1st pick+
    cap space

    pt Turner si Brand

    e o oferta decenta, la care Phila ar zice Pass la final.Turner nu e chiar Lebron sau Howard dar cand un jucator e catalogat de toti expertii ca fiind next T-mac/Wade/B. Roy in cel mai rau caz, nu-l dai pt nenazi krstici si jeffi greeni
    Last edited by Irimus; 3rd June 2010 at 18:35.
    [COLOR="DarkRed"]5[/COLOR]-[COLOR="Blue"]1[/COLOR]

  18. #18
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    http://sports.yahoo.com/nba/news;_yl...bronshow060210

    “He seems more enthusiastic about this than he did trying to beat the Celtics,” said one Western Conference GM. “I mean, who goes on Larry King to talk about ‘when I become a free agent’?”
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  19. #19
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Kobe24 View Post
    http://sports.yahoo.com/nba/news;_yl...bronshow060210

    “He seems more enthusiastic about this than he did trying to beat the Celtics,” said one Western Conference GM. “I mean, who goes on Larry King to talk about ‘when I become a free agent’?”
    am stiut ca e wojnarowsky inainte sa deschid linkul.
    cind m-am convins ca el e nici nu m-am mai obosit sa citesc
    tu in schimb vad ca esti mare fan

    ca sa nu mai zic ca "one Western Conference GM" ala e cam inventat. de ce ar fi discutat un "Western Conference GM" cu wojnarovsky despre subiectul favorit al idiotului ? daca vorbesti cu unu, vorbesti despre ce face ala in draft, despre antrenori, jucatori etc, nu-l suni pe ala sa zici "frate, mie nu-mi place gustul de la coca-cola. tu ce parere ai ? nu crezi ca are gust de pisat de antilopa ?"

    ce face pulica asta se numeste "psychological projection": http://en.wikipedia.org/wiki/Psychological_projection


    Quote Originally Posted by Irimus
    Westbrook+
    Harden+
    2 1st pick+
    cap space

    pt Turner si Brand

    e o oferta decenta, la care Phila ar zice Pass la final
    transformation ..... COMPLETE!!

    in momentul asta esti exact ca fanii bulls de pe realgm (unde banuiesc ca petreci ceva timp) care nu voiau sa-l dea pe deng pt kobe.

    uber homer care supra evalueaza la greu jucatorii echipei al carei fan e.

    westbrook (proven nba player) +
    harden (despre care se zicea ca are potential mai mult, doar ca nu are loc prea mult la thunder) +
    doua 1st round picks +
    cap space

    pt un jucator care n-a jucat o secunda in nba si nu e suficient de bun incit sa fie 1st pick +
    brand (pe care nu-l poti da nici gratis, ca nu vrea nimeni sa-i haleasca salariul)

    si PHILA refuza. PHILA. nu THUNDER.

    boy, you must have lost your damn mind.


    Quote Originally Posted by Irimus
    Daca Bosh merita max Dirk merita max toata ziua.Si-mi nu-mi zi tu mie ca dispare in playoff, uita-te peste statsurile sale din playoff chiar de anul acesta..nu e vina lui ca echipa sa sucks.La urma urmei nici Wade nu a mai prea vazut runda a doua a playoffului de 4 ani.
    nu stiu daca are rost sa-ti explic ca wade a fost 2 ani lovit si dupa aia 2 ani a avut o echipa de ciumeti, ca oricum cind auzi de wade pierzi uzul ratiunii.

    despre dirk vs bosh insa putem discuta.
    dirk a avut echipa clar mai buna decit bosh, antrenori mai buni, e mai slab dpdv defensiv si e cu 6 ani mai batrin. daca erau amindoi in their prime i-as fi considerat more or less egali - si nu l-as fi vrut pe nici unul the main man in echipa mea, daca vreau sa iau titlul. insa in conditiile de azi, daca e sa-i dau unuia max, prefer sa-i dau lui bosh.
    Last edited by caseta; 3rd June 2010 at 20:20.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  20. #20
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    http://realgm.com/src_wiretap_archiv...l_for_beasley/

    WTF ?
    n-o fi el cine stie ce, dar totusi cit e pe rookie scale il poti folosi, iar cind nu mai e pe rookie scale fie il lasi sa plece, fie, daca a inceput sa joace ceva, faci un S&T.

    ma refer la nets aici. ca heat e clar ca vor sa dump as much salary as possible.
    e clar ca riles trage sa aduca 3 FA.

    la nets se explica asta doar daca si ei au sperante sa ia 2 FA, altfel chiar nu vad de ce nu ai da un backup PG de 30 de ani pt un SF-PF tinar si pe rookie salary scale.
    nets insa mi se pare ca ar fi cei mai unlikely sa ia 2 FA. mai au 2-3 ani pina se muta in NY (DACA pina la urma se mai muta) si au o echipa f slaba, deci FAs au putine incentives sa vina la ei. ca sa nu mai zic ca acasa au extrem de putini oameni la arena.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  21. #21
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Now this, my friend, is gonna be fun

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •