Page 15 of 35 FirstFirst ... 5131415161725 ... LastLast
Results 295 to 315 of 718

Thread: Diverse 2015

  1. #295
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Foarte trist sa mergem de la o asemenea competitie fara nici un aur. Barna Dianei a fost plina de erori.

    Coregrafia Laurei iarasi nu ma uimeste cu nimica. Un alt aspect din scoala noastra de gimnastica care a mers pe apa sambetei. Compara solul Laurei cu cel de mai jos pe aceeasi melodie:
    https://m.youtube.com/watch?v=s7v0gkVvfJI

  2. #296
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Coregrafia, cel mai probabil, ii apartine Adrianei Pop.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  3. #297
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Daca in alti ani am mers la Doha cu fete care erau deja intr-o faza mai avansata de recuperare dupa diverse accidentari anul asta iata ca sintem intr-o situatie
    Critica si sintem fortati sa participam cu fete nerecuperate.
    Se vede cu ochiul liber nu trebuie sa fi expert, fetele sint trimise in ideea ca trebuie totusi sa aiba ceva concursuri in picioare asa cum se poate
    Nu este vorba de lipsa motivatiei, (macar la fetele de la Doha) nici a talentului, nici a perspectivei de a reveni, este simplu limitare fizica sper temporara.
    Cu toate acestea Laura promite macar solul poate fi fixat.

    La Europene participa si junioare? Imi place mult Anda Butuc si mai sint si altele pe care sper sa le vad anul acesta concurind.

  4. #298
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Coregrafia, cel mai probabil, ii apartine Adrianei Pop.
    As fi socat, de asemenea si pentru Munteanu. Nu cred ca ea e coregrafa. Probabil a ajutat cumva pe o alta coregrafa.

    Europenele din anii impari sunt doar pentru senioare si sunt doar individuale.

    Junioarele au EYOF anul acesta.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  5. #299
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    este foarte, foarte greu sa imi pastrez optimismul:
    https://scontent.xx.fbcdn.net/hphoto...cd&oe=55BC1BD1

    incredibil Aly Raisman la revenire Si Gabby, ce sa zic.
    Simone e deja oricum in alt Univers

  6. #300
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by degetica View Post
    este foarte, foarte greu sa imi pastrez optimismul:
    https://scontent.xx.fbcdn.net/hphoto...cd&oe=55BC1BD1
    Eu am parasit primavara asta tabara optimistilor . Am sperat mult ca lucrurile se vor indrepta, ca situatia de la sfarsitul anului trecut era doar o conjunctura de moment...

    Adevarul insa e ca noua nota 14 incepe sa ne devina aproape inaccesibila (exceptie evident Larisa), in conditiile in care ai nevoie sa mergi catre 14-15 cu fiecare fata la fiecare aparat pentru a avea ceva pretentii. Pretentii de argint sau bronz, sa ne intelegem.

    Ca aurul pe echipe o sa fie cred pe baza de abonament, cel putin in anii viitori, pana descopera si celelalte tari praful magic cu care sufla Marta peste fetele ei.

    Una peste alta, ma uit nu doar la americance, ci si la italience. Fasana: peste 14 la fiecare aparat. Fata din Canada la fel (exceptie solul, unde tot e aproape de 14). Brevet si ea aproape de 14 peste tot.

    Toata lumea prezinta upgrade-uri, noi avem note de plecare din ce in ce mai mici... O tinem probabil pe Larisa departe de Europene pentru ca fara ea nu stiu daca avem sanse sa fim in primii 8 la mondiale.

    Cam asa vad eu situatia in momentul asta. Si sper sa ma insel, sa imi arate toata lumea ca de fapt lucrurile stau mai bine

  7. #301
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by degetica View Post
    este foarte, foarte greu sa imi pastrez optimismul:
    https://scontent.xx.fbcdn.net/hphoto...cd&oe=55BC1BD1

    incredibil Aly Raisman la revenire Si Gabby, ce sa zic.
    Simone e deja oricum in alt Univers
    Si hai sa zicem ca cele doua au experienta, dar de Baillie Key ce sa mai spunem? Ca si ea e la primul concurs ca senioara si vine si dupa o accidentare, plus in pauza pe care a trebuit sa o ia a crescut foarte mult..
    Raman la ideea ca trimiterea Dianei in concurs a fost o decizie proasta...am inteles ca a concurat cu dureri,de ce? chiar era nevoie de ea la Doha sau la Europene?
    Stanila,Tudorache,Zarzu oare ce fac? Sau sunt si ele accidentate...pai daca sunt si ele atunci suntem iar de unde am plecat... 2010...

  8. #302
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    931
    Reputatie
    1
    Solul lui Raisman https://www.youtube.com/watch?v=Q9T6dh4i2ME ....n-ai zice ca a stat 2 ani pe bara
    Au aparut filmulete cu mai toate exercitiile....sunt wow americancele

  9. #303
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    [QUOTE=iulia_p;4146510]

    Ca aurul pe echipe o sa fie cred pe baza de abonament, cel putin in anii viitori, pana descopera si celelalte tari praful magic cu care sufla Marta peste fetele ei.

    QUOTE]

    Praf Magic? Este vorba de banii parintilor care platesc si fac sacrificii pentru asta. Sportul de performanta este un lux in strainatate. Indifferent de cit de mult cistigi chiar si in conditiile in care ai o afacere buna, tot se cheltuie o gramada- asta in conditiile in care copilul promite. E
    adevarat ca cluburile de performanta au tot ce le trbuie pentru ingrijirea acestor talente, dar pina sa ajunga un copil sa fie cooptat intr-un lot national de juniori parintii scot bani gramada din buzunar.

    In conditiile astea aceste gimnaste apreciaza si muncesc din greu in fiEcare minut in care sint in sala. Ele stiu de la sase sapte ani ca mama si tata muncesc din greu a plateasca uneori si sute de mii de dolari la o casa, sa plateasca scoli private asigurari etc. si isi formeaza o alta mentalitate de altet profesionist. E greu la virf rezista cel mai bun.

    Aici e diferenta, in atutudine. Normal ca intra in sala cu ochii la ceas si cu planul facut de acasa sa imi iasa totul cit se poate de bine azi.
    E mult de povestit, dar asta vroia sa spuna in mare si Dna Bitang cind se plingea ca unele fete sint mai mult prezente fizic in sala.

  10. #304
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Asa e, ca sa avem performante, gimnastele trebe sa vina de la cluburi cu baze nu bune, ci exceptionale, mai ales in noul cod. In ziua de azi doar Deva mai aduce cateva gimnaste bune in loturile nationale. Restul....pauza.

    Cea mai mica nota la barna pentru americance a fost 14.1......

  11. #305
    sport legend sisy's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post
    Asa e, ca sa avem performante, gimnastele trebe sa vina de la cluburi cu baze nu bune, ci exceptionale, mai ales in noul cod. In ziua de azi doar Deva mai aduce cateva gimnaste bune in loturile nationale. Restul....pauza.

    Cea mai mica nota la barna pentru americance a fost 14.1......
    Eu cred ca iti trebuie la cluburi: gimnaste motivate, antrenori motivati, psihologi, nutritionisti, aparatura medicala de recuperare.....si nici astea nu o sa iti ajunga , stam si ne minunam de echipa SUA dar si ei au sacrificat pe putin alte 2 echipe pana sa ajunga aici din cauza accidentarilor (Ohashi nu avea rivala la junioare, Prisseman care facea Amanar, Silivas si tsuka intinsa prin 2012, Dowell, Hundley, Ernst, Finnegan si uite cu generatie minune au ajuns sa se bazeze tot pe 'veterane')

  12. #306
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    pe mine cel mai tare ma intristeaza lipsa de imaginatie in exercitiile fetelor. Lipsa de creativitate

  13. #307
    sport legend sisy's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Cu toate neajunsurile si accidentarile tot cred ca fetele noastre ar fi putut sa vina cu niste note D-uri mai maricele, sa fi aratat ceva upgradeuri dar nu avem de unde sti cat timp au lucrat si cat au stat accidentate.

    Eu sper ca macar acum in ultimul ceas sa se ambitioneze si sa lucreze mai cu 'zvac' dar indiferent de rezultate eu una am sa continui sa le sustin cu gandul sau din tribune cand o sa am ocazia

  14. #308
    sport legend sisy's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by degetica View Post
    pe mine cel mai tare ma intristeaza lipsa de imaginatie in exercitiile fetelor. Lipsa de creativitate
    Asta cred ca e unul din dezavantajele sistemelor de pregatire centralizata, una e sa ai un 1 -2 antrenori la un aparat pt 10 - 20 de gimnaste si alta e ca fiecare gimnasta sa aiba antrenor personal.

    In ultima perioada eu am vazut imbunatatiri: barna Paulei T (ea nu este o acrobata si mi se pare ca se speculeaza codul la maxim acolo), paralelul Andreei Ciurusniuc, plus variatii de Shapo la paralele la majoritatea fetelor, variatii de Tkachev, legari frumoase la Andreea M si I la barna. Eu chiar cred ca aici echipa de antrenori de la Izvorani e pe drumul cel bun doar fetele sa fe sanatoase si muncitoare.

  15. #309
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sisy View Post
    Eu cred ca iti trebuie la cluburi: gimnaste motivate, antrenori motivati, psihologi, nutritionisti, aparatura medicala de recuperare.....si nici astea nu o sa iti ajunga , stam si ne minunam de echipa SUA dar si ei au sacrificat pe putin alte 2 echipe pana sa ajunga aici din cauza accidentarilor (Ohashi nu avea rivala la junioare, Prisseman care facea Amanar, Silivas si tsuka intinsa prin 2012, Dowell, Hundley, Ernst, Finnegan si uite cu generatie minune au ajuns sa se bazeze tot pe 'veterane')
    Bine dar noi tocmai am lansat un program in valoare de 2 milioane de euro in tara....

    America in acest moment are nenumarate gimnaste pe care se pot baza. Intr-adevar numele mentionate au fost sacrificate, dar vreau sa comentez ca daca o gimnaste se prezinta cu un exercitiu din 4.9 la sol, atunci cum mai cresti dificultatea sa faci sa fie competitiva pe plan mondial intr-un timp asa scurt? La momentul actual cam toate natiile isi ridica stacheta la dificultate (Rusia, China, GBR). Noi ce facem ca fetele noastre au aceleasi exercitii de la juniorat pana la seniori?? America in acest moment nu se bazeaza pe veterane, prin simplu fapt ca daca s-ar accidenta o gimnasta, au din ce alege si fiecare din ele (chiar si rezervele) au dificultate foarte ridicata la toate aparatele. Douglas si Raisman vor avea de luptat din greu ca sa prinda echipa pentru Glasgow si pentru Rio. Cum am spus, cea mai mica nota obtinuta la barna in Jesolo a fost 14.1 pentru americance.

    EDIT: Pentru ca ai mentionat-o pe Ohashi, arata bine la inceputul acestui an:
    https://www.youtube.com/watch?v=jur-25AH6k8
    https://www.youtube.com/watch?v=jwGVOgQcFKY

    Quote Originally Posted by degetica View Post
    pe mine cel mai tare ma intristeaza lipsa de imaginatie in exercitiile fetelor. Lipsa de creativitate
    Asta se intampla de mult timp in echipa noastra. Nu stiu cine e noul coregraf/a, dar e timpul sa aduca pe cineva calificat/a, care sa se apuce de balet, lectii de dans, etc cu fetele. Nu prea este expresivitate in exerctiile de la sol, tot ce vad este miscari din maini care merg cu o oarecare melodie folosita de o alta gimnaste acum cativa ani, dar actualele exercitii nu prezint nici un fel de idee a muzicii. Practic in solul Laurei muzica merge mai incet, si ea se misca mai incet, muzica este mai rapida, si incepe sa alearga de la un capat de sol la altul.

    Stiu ca sunt critic, dar o fac din dragoste.
    Last edited by Spiridonova.Fan; 29th March 2015 at 13:05.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  16. #310
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post
    Stiu ca sunt critic, dar o fac din dragoste.
    Da..de-ar intelege si altii ca nu e vorba de a nu le sustine,de a nu le iubi..tot cu ele tinem si cred ca spunem ce spunem pentru ca ne pasa. Cui nu-i pasa vine aici o data pe an arunca doua vorbe si pleaca...nu asteapta cu sufletul la gura fiecare inceput de an,fiecare competitie de prin nu stiu ce colt de lume pe care sa-l urmareasca pe ascuns de la serviciu..ba mai mult publicul roman nu mai e un public pasiv de mult..se cheltuie bani pe bilete de avion,cazari si bilete la competitii. In fine...
    Ma uit la Jesolo live acum si m-a impresionat Laurie Fernandez la sol..vine dupa doua accidentari succesive si a facut un super sol..curat, relativ dificil plus stilul ei inconfundabil de a interpreta coregrafia...ma duce cu gandul la Andra Stoica pe care abia astept sa o vad din nou concurand.

  17. #311
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by myrab3la_19 View Post
    Da..de-ar intelege si altii ca nu e vorba de a nu le sustine,de a nu le iubi..tot cu ele tinem si cred ca spunem ce spunem pentru ca ne pasa. Cui nu-i pasa vine aici o data pe an arunca doua vorbe si pleaca...nu asteapta cu sufletul la gura fiecare inceput de an,fiecare competitie de prin nu stiu ce colt de lume pe care sa-l urmareasca pe ascuns de la serviciu..ba mai mult publicul roman nu mai e un public pasiv de mult..se cheltuie bani pe bilete de avion,cazari si bilete la competitii. In fine...
    Am dat quote doar pentru adevar
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  18. #312
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Ca sa dotezi ca lumea mai multe centre din tara, cred ca era nevoie de vreo 5 x Petrom. Deci cred ca s-a preferat ca banii sa mearga spre materialul uman (antrenori si gimnaste in numar mare) pe o baza de infrastructura in stare relativ ok, deja existenta.

    Ohashi nu mai face elite.

    La lot se ocupa de coregrafie Maria Fumea si macar o data pe an o vedem si pe Adriana Pop, cand se schimba exercitiile. Amandoua nu mai au nevoie de nici o prezentare. Din punctul meu de vedere tine de gusturi. Mie, de exemplu, imi plac foarte putine soluri facute de Adi Pop Dincolo de asta, mai intra in calcul simtul muzical al gimnastei, cat zvac are, cat de confortabil ii e sa se miste pe sol, cum se poate concentra pe coregrafie in conditii de stres, cat de rodat e solul, daca a adunat destule repetari incat sa-l "simta" etc. Am vazut pe net multe persoane extrem de incantate de solul Laurei, inca de la prima vizionare (acel PT la Doha).
    Last edited by Cata_RB; 29th March 2015 at 13:40.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  19. #313
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by AntoniaA View Post

    In conditiile astea aceste gimnaste apreciaza si muncesc din greu in fiEcare minut in care sint in sala. Ele stiu de la sase sapte ani ca mama si tata muncesc din greu a plateasca uneori si sute de mii de dolari la o casa, sa plateasca scoli private asigurari etc. si isi formeaza o alta mentalitate de altet profesionist. E greu la virf rezista cel mai bun.

    Aici e diferenta, in atutudine. Normal ca intra in sala cu ochii la ceas si cu planul facut de acasa sa imi iasa totul cit se poate de bine azi.
    E mult de povestit, dar asta vroia sa spuna in mare si Dna Bitang cind se plingea ca unele fete sint mai mult prezente fizic in sala.
    Tind sa-ti dau dreptate pentru ca in ultima vreme la aceeasi concluzie ajung si eu. Parca generatiile ultimilor ani nu mai sunt la fel de responsabile si de constiente precum cele din trecut. Nu mai sunt dispuse la efort si sacrificii pentru a ajunge in top, se multumesc cu mult mai putin.
    www.fangymnastics.com

  20. #314
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Dar nu vi se pare ca acum e mult mai greu sa ajungi in top? ca exigentele gimnasticii actuale solicita fizic niste copii care nu sunt dispusi sa-si sacrifice sanatatea pentru a fi pe culmile gloriei? Cred ca gimnastica actuala e prea grea pentru noi. Atata timp cat se "acrobatizeaza" nu poti decat sa ceri scolii romanesti sa isi schimbe profilul de gimnasta. Si deocamdata nu vad schimbari majore: avem aceleasi fetite firave pentru care un o tzukahara simpla e o performanta cand celelalte scoli fac dublu intins pe a patra diagonala.
    Si mai cred ca e o problema in felul in care se practica antrenamentele la noi, un fel de ramanere in urma, dpv tehnic si al materialului de antrenament. Din imaginile pe care le vad la tv am sentimentul ca se merge pe tehnicile traditionale care s-au mostenit din anii 80, in timp ce la americani am vazut tot felul de aparate si metode pentru a-i ajuta sa lucreze amplitudinea, forta, mobilitatea, etc.

    Eu m-am consolat cu gandul ca suntem mult limitati fizic, imi e mai greu cu felul in care sunt abordate competitiile, cu ratarile si frica de concurs.

  21. #315
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nu cred ca gimnastica este neaparat mai grea, doar ca s-a mai diversificat. Nu consider ca e imposibil sa nu poti indeplini cerinta de coborare la paralele, de exemplu. Nu cere nimeni F-uri si G-uri, dar macar un D acolo, ca sa castigi cele 2 zecimi. Cat de importante sunt in economia unui concurs.

    In trecut, pe codul cu 10, majoritatea aveau la paralele tsuka, DLO, dublu inainte grupat.....deci nu ar trebui sa fie misiune imposibila sau nu e vina codului.

    In trecut, la sol, tsuka era oarecum element obligatoriu la junioarele noastre. Acum nici dupa 2-3 ani de seniorat nu reusim sa trecem pragul unui dublu (grupat/echer), invatat tot asa cu ani in urma, pentru fiecare in parte. Nu e generalizat, insa avem multe exemple in lot, gimnaste de echipa nationala, care au participat la Europene si Mondiale.

    Si oarecum of-ul meu este ca nu speculam codul, dar iar ajung la concluzia ca nu prea avem cu cine, cu toate ca sigur exista idei. Raisman mulge codul de-l seaca. In trecut la sol, acum a trecut la barna. Are barna din 6.80, iar in afara de Patterson (care e element cu adevarat dificil) in rest nu are nimic greu in barna aia, sau nimic ce nu ar putea sa faca si ale noastre, poate chiar executat mai bine. Dar ea leaga pana (ma) ameteste.

    Si ultimul punct - partea artistica. Toata lumea spune ca americancele sunt zero la artistica. Daca sunt atat de zero, haideti sa le aratam cum se face, dupa modelul Mustafina, care a urcat pe podium cu exercitiu de piruete si doar 3 diagonale. Probabil pentru noi si piruetele sunt grele.

    Asta e realitatea pana la urma. Eu m-am cam obisnuit sa o accept, desi mai imi fac sange rau din cand in cand. Le apreciez si le sustin in continuare pe toate, indiferent de rezultate si evolutie.
    Last edited by mikeyy; 29th March 2015 at 15:02.
    www.fangymnastics.com

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •