Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 25

Thread: Istorii de suporter.

  1. #1
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1

    Talking Istorii de suporter.

    Salutare tuturor!

    M-am gandit ca este bine ca, in afara discutiilor de tot felul legate de echipa Dinamo, si mai ales in acest moment cand FC Dinamo trece printr-o perioada grea, sa vorbim si despre noi, suporterii.
    Mi-ar placea ca aici, fiecare sa isi povesteasca istoria de suporter.

    Cum de v-ati atasat de aceasta echipa?
    Ce va aduceti aminte legat de inceputurile voastre ca suporteri?
    Ce va tine aproape de aceasta echipa?
    V-ati gandit vreodata sa renuntati a va mai considera fani Dinamo?
    Prin ce patanii ati trecut le diverse meciuri?


    Spuneti ceea ce este legat de voi ca suporteri Dinamo!
    As vrea ca acest thread, daca il considerati interesant, sa fie unul placut, fara certuri si discutii inutile.
    Si bineinteles fara interventii din partea altor fani!
    Last edited by Aurel.D; 21st April 2006 at 16:37.

  2. #2
    sport legend Rossi's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    9,938
    Reputatie
    1
    Cum de v-ati atasat de aceasta echipa?
    Ce va aduceti aminte legat de inceputurile voastre ca suporteri?
    Ce va tine aproape de aceasta echipa?
    V-ati gandit vreodata sa renuntati a va mai considera fani Dinamo?
    Prin ce patanii ati trecut le diverse meciuri?



    R:
    A inceput cu mult timp in urma , zeci de ani in urma . Toata familia a tinut si tine cu Dinamo deci nu aveam cum sa tin cu alta echipa . Nu aveam cum sa ma atasez de alta echipa cand tata ma cara dupa el pe stadion inca de pe vremea cand aveam 7 ani .

    Cand ma gandesc in urma , imi aduc aminte de intalnirile cu Aston Villa , Liverpool , Sampdoria , Porto , si nu in ultimul rand de Hamburg SV.

    Nu stiu ce ma tine asa de aproape dar stiu ca nimik nu ma poate face sa renunt la aceasta echipa DINAMO . Niciodata nu sa pus problema sa renunt in a mai fi suporter dinamovist . E adevarat ca in timp , daca echipa nu va mai avea rezultate , o sa o mai raresc cu prezenta pe stadion - asa cum am facut-o in perioada 93-97 , dar sa renunt la a fi suporter DINAMO - NICIODATA .

    Tre sa fii lipsit de caracter , sa fii prea josnic , mojic , taratura , sa renunti la echipa pe care o iubesti de-o viata pt a sustine o alta echipa care face performante mai mari .

    Imi aduc aminte de clipele cand ghencea era in flacari . Sunt mandru ca am fost in peluza in acele momente , sunt mandru ca am pus umarul la incendierea peluzei din ghencea . Am fost laudati de toti ultrasii din Europa . Mai imi aduc aminte cu placere de multii stelisti prinsi pe strada-metrou-statii de autobuz tavalitzi la greu
    Acum am lasat-o mai moale cu ultraseria ... de varsta , dar am grija ca familia sa duca steagul sus pe mai departe . Fimiu are 5 ani si deja se poate lauda cu Dinamo-Everton , Dinamo-Hereenven , Dinamo-CfrCluj . Prezenta lui pe stadion va fi mai mare pe masura ce va creste

    Dinamo inseamna mult pt mine si va insemna toata viata
    ("Iubire pentru culori , nu pentru conducatori")
    Last edited by Rossi; 21st April 2006 at 22:55.
    [url=http://www.martiriromani.com][B][COLOR="Red"][SIZE="4"]www.MartiriRomani.com[/SIZE][/COLOR][/B][/url]

  3. #3
    junior Aaetius's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Iasi,Romania
    Posts
    81
    Reputatie
    1
    Sunt dinamovist pt k iubesc tot ce e legat de acest club,istoria,fostii jucatori catalin haldan....pch..nuova guardia..tifosi ultra' 01...energizatii...front '48... mad men..dogs of war... brigate... supras... guardia oradea... red district iasi... guardia galati... guardia muscel... guardia brasov.. iubesc omul de rand care sufera sustine plange rade si traieste pt dinamo
    www.pentru-dinamo-traim.piczo.com
    Viata noastra e DINAMO!!!
    -=- Dinamo e numarul 1 -=-

  4. #4
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Vreau sa readuc in atentie un thread creat de mine anul trecut si care cred ca este util pt. a ne cunoaste mai bine si a prezenta fiecare propria istorie ca fan, (vezi primul post).
    Sunteti invitatii mei la destainuiri.

  5. #5
    RED DOG fanatic88's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    GALATI
    Posts
    4,750
    Reputatie
    1
    1. iubirea fata de aceasta echipa am mostenit-o de la tatal meu ...unul din cei mai mari caini dupa parerea mea
    2.inceputuri...ce sa zic...ce am apucat pana acum cel mai tare sezon 2003-2004
    3.odata atasat de aceasta echipa nu te mai poti indeparta ...nush e o simpla stare de spirit de care nu de poti instraina
    4.sincer...nu
    5.ultima patanie...la primul meci din tur am venit cu inca 2 caini din galati...din dupa ce am batut nationalul cu 2-1 am inceput sa urlam de nebuni prin bucale seara tarziu si ne-au fugarit gaborii ...a fost de belea seara aia

  6. #6
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    tin cu DINAMO de cand ma stiu . Ma trag dintr o familie de dinamovisti . Durerea mea cea mare este ca locuiesc in Timisoara unde DINAMO nu este prea iubita .
    Last edited by leodacin; 22nd March 2008 at 17:55. Reason: ...

  7. 11th February 2007, 22:35

  8. #7
    CAMPION ! caine19's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,680
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Quittaro View Post

    Cum de v-ati atasat de aceasta echipa?
    Ce va aduceti aminte legat de inceputurile voastre ca suporteri?
    Ce va tine aproape de aceasta echipa?
    V-ati gandit vreodata sa renuntati a va mai considera fani Dinamo?
    Prin ce patanii ati trecut le diverse meciuri?

    - Pai tatal meu m-a convins sa tin cu Dinamo Bucuresti.
    - Primul meci remarcabil pe care mi-l amintesc a fost finala de cupa Romaniei : Dinamo 2 - 0 Craiova , imi aduc aminte coregrafia care i-a lasat masca pe olteni .
    - Grupul de prieteni pe care mi l-am format in PCH si dragostea pentru culorile alb-rosii
    - NICIODATA , Red Dog till i die.
    - Patanii au fost foarte multe , ultima pe care mi-o amintesc a fost de la meciul de handball Dinamo - steaua (imagini ati vazut cu totii )


    Mandru ca sunt Dinamovist!!!!!

    Forza FCD!
    [COLOR="Red"][SIZE="3"]all cops are bastards[/SIZE] [/COLOR]

  9. #8
    FireMan :) Patratzel89's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Lupeni,Valea Jiului
    Posts
    1,377
    Reputatie
    1
    Pt ca in mediu` asta am crescut Chiar daca nu stau in Buc !

  10. #9
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Eu m-am atasat de Dinamo firesc, fara sa fiu imboldit de cineva...din clasa a V-a, parintii mei m-au dat la Scoala generala 24, a sportivilor de la Dinamo, deoarece si eu faceam sport la acest club atunci.
    Deseori plecam de la scoala sa vedem meciuri inclusiv din cupele europene, dar primul meci nu il voi uita, era unul cu Poli Iasi....prin noiembrie...ninsoare, imi aduc aminte am stat la tribuna a II-a si s-a terminat 4-2 pt. Dinamo; am fost fascinat de culorile echipamentului in care evoluau jucatorii....ca orice copil
    Dupa aia de multe ori incercam sa sarim gardul sa vedem diferite meciuri sau stateam in fata stadionului sa ne ia si pe noi vreun "om mare" cu el in stadion... La un meci cu Omonia Nicosia, ne-a luat chiar un cipriot.....

    Meciul de la care am amintirile cele mai neplacute este cel cu Liverpool din semifinalele CCE.....insa mi-a dat prin cap sa ma las de Dinamo o singura data: dupa ce a pierdut cu Sportul Studentesc in Stefan cel Mare cu 0-5, prin 1985 sau 1986....am fost foarte suparat si am zis ca nu mai tin cu echipa asta....Dar parca am putut??

    Si de atunci, in pofida atator perioade proaste ale echipei...am ramas alaturi, inclusiv in returul trecut cand in ciuda degringonladei si a rezultatelor proaste am mers meci de meci la stadion...desi uneori ma durea sufletul...
    Dar asta este....mergem inainte!! Tot ce imi dorec la echipa este stabilitate si liniste, restul vor veni de la sine...

  11. #10
    FireMan :) Patratzel89's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Lupeni,Valea Jiului
    Posts
    1,377
    Reputatie
    1
    Frumos comentariu

  12. #11
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Dinamo-Soarele Nostru ... Voi-O Simpla Stea !
    --------------------------------------------
    @Patratzel89: imi place semnatura ta

  13. #12
    RED DOG fanatic88's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    GALATI
    Posts
    4,750
    Reputatie
    1
    frumos intr-adevar

  14. #13
    CAMPION ! caine19's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,680
    Reputatie
    1
    Quittaro : suntem cu ei si la bine si la rau! Asta inseamna a iubi o echipa
    [COLOR="Red"][SIZE="3"]all cops are bastards[/SIZE] [/COLOR]

  15. #14
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Da, dar cat am suferit in atatea momente...nu stiu, parca a fost blestemata echipa asta.....
    Am uitat sa mentionez ca obisnuiam sa ne ducem si la meciurile lui Victoria Bucuresti din Cupele Europene Ce omor era si atunci....

  16. #15
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    [QUOTE=Quittaro;1097077] Da, dar cat am suferit in atatea momente...nu stiu, parca a fost blestemata echipa asta.....[/QUOTE]

    Gura pacatosului....
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  17. #16
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Dar ce ti se pare asa paranormal in ce am spus?....de multe ori s-a spus asta..si cand a murit Haldan si problemele lui Petre, meciul cu Foresta....si altele. Multe echipe trec prin asemenea momente.

  18. #17
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Nu baga meciul cu foresta in aceeasi oala cu haldan...acolo a fost vorba de comedie nu de tragedie.
    Nu mi s-a parut paranormal(sper ca ai vrut sa spui anormal) nimic, ci f normal, echipa blestemata, cum altfel poate fi echipa Ministerului de Interne, echipa Militiei si a Securitatii?
    Sper sa nu fi deschis o noua cutie a Pandorei cu declaratia asta
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  19. #18
    FireMan :) Patratzel89's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Lupeni,Valea Jiului
    Posts
    1,377
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by leodacin View Post
    Dinamo-Soarele Nostru ... Voi-O Simpla Stea !
    --------------------------------------------
    @Patratzel89: imi place semnatura ta

  20. #19
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Bumbescu,
    Daca o spunea un craiovean sau un timisorean il mai intelegeam , dar sa spuna asta un stelist...pe bune....cum este vorba romaneasca, "rade ciob de oala sparta"
    Si gata cu off topicul.

  21. #20
    iluminati
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    departe de oi
    Posts
    1,639
    Reputatie
    1
    nu prea sunt fanul "memoriilor", dar inca mai tin minte meciurile cu hamburg, liverpool,etc. pe atunci incepeam sa inteleg fotbalul, stiam ca imi place dinamo . eram dinamovist convins cand au luat spurkatzii c.c.e. in '86. m-a enervat ca , dupa aia, toti copii erau stelisti. nici nu stiau cine e portar, dar erau stelisti ! imi mai amintesc de duelurile interne cu sportul, craiova,finalele de cupa cu steaua, cand se facea semn de la oficiala(arbitrilor) sa se dea meciurile stelei, prin orice metoda.intra balint si dadea gol din offside in min. 98 ! apropo de meciurile astea cu steaua, tatal meu statea in fotoliu,iar eu cu fratele meu de-o parte si alta a lui(tatal meu tinea cu craiova,fratele meu cu steaua) sa ne desparta. nici acum nu uit cum il bateam pe frate-miu de-i suna apa in cap, cu toata opozitia tata-lui meu ! vreau sa zic ca, in '90, frate-miu era deja dinamovist ! a trebuit sa-i aplic corectii vreo 2-3 ani. si e mai mare ca si mine ! ceea ce l-a convins definitiv a fost "cea mai buna echipa romaneasca din istorie "- dinamo '88-'90 - meciurile cu sampdoria(ce ghinion), anderlecht(cand am fost furati pe rupte),sporting ! ce echipa mare am avut ! ce nesansa, sa se afirme exact cand a cazut comunismul, si i-au vandut sacalii ! ce regrete !
    cum sa nu devii suporter dinamovist cand vezi ce coregrafii au fost create de peluza dinamovista ! cea mai creativa si elevata peluza ! si asta in ciuda stadionului de rahat pe care il avem !
    p.s.: asta ar merita o discutie separata : stadionul, care are o arhitectura jalnica, si care cred ca a influentat multe rezultate a lui dinamo, cunoscuta fiind presiunea suporterilor(de ex.steaua a avut noroc cu stadionul).

  22. #21
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bob View Post
    a trebuit sa-i aplic corectii vreo 2-3 ani. si e mai mare ca si mine !
    :ras-plans::ras-plans:...io am fost exemplu bun, nu am fost contra lui fratemiu, am tinut amandoi cu aceeasi echipa ( e mai mare ca mine cu vreo 8 ani)...dracu ma lua daca aveam alte aspiratii ...oricum nu am nimic de regretat ca tin cu Dinamo!

    CU DINAMO PANA LA MOARTE!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •