Page 3 of 39 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 43 to 63 of 802

Thread: Playoffs 2013

  1. #43
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Bun meci Dunleavy (cine s-ar fi asteptat sa citeasca asta ?) si Bucks s-au tinut bine pina aproape de final.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  2. #44
    junior
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    56
    Reputatie
    1
    I've made an important discovery…that roids, taken in sufficient quantities, may produce all the effects of doping.

  3. #45
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Nu stiu daca mai urmareste cineva cu atita interes ca mine ce se intimpla la all time 3p made leaders ...

    Rashard Lewis e pe #8 si foarte aproape de #7
    Mike Miller pe #22 si aproape de #20
    Battier e pe #43 dar daca mai joaca 2 ani ca sezonul asta (relativ) poate ajunge pe #23-25

    Iar intre timp Ray Allen keeps piling stats, si bine face, ca Stephen Curry pare decis sa bata recordul lui Ray Ray.
    In 3 sezoane si un pic (a ratat aproape 1 sezon cu accidentari) Curry are deja 644 3pm, Ray Allen e la 2857 dupa 17 sezoane.
    Daca ramine sanatos, Curry are sanse MARI sa il ajunga pe Ray Ray.

    Pe de alta parte, si Ben Gordon incepuse cu un pace foarte bun (vreo 750 in primii 5 ani), insa dupa ce a plecat de la Bulls s-a stins (vreo 350 in 4 ani). Trebuie si sanatate, si un sistem care sa-l puna in valoare.

    Oricum, e interesant de urmarit Curry, pt ca e deja unul dintre cei mai buni shooters din istoria ligii, daca nu cumva cel mai bun, daca ne raportam la volum si eficienta.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  4. #46
    manager Blu3red's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    302
    Reputatie
    1
    Asta cu recordurile depinde foarte mult de varsta pana la care inca sunt activi jucatorii.

    Procentajul lui Curry e incredibil raportat la volum, intr-adevar. Chiar cel mai mare (si inca de departe) dintre toti din top 50 la 3pts made (toti avand totusi peste 1100 3pts made). Si cel mai interesant e ca dintre toti astia 50, printre cei mai buni la procentaj sunt destui inca in activitate (Steve Nash 0.428, Kyle Korver 0.419, Mike Miller 0.406, Ray Allen 0.401) asta referitor la discutiile ca NBA-ul nu mai e ce a fost si s-a dus perioada "romantica". Comparandu-i cu astia, Curry are 0.446 la 644 3pts made. Inca un argument ca acum mai mult ca niciodata avem un nivel incredibil si tinerii ajung la un nivel tot mai ridicat.

    E interesanta comparatia Curry - Kerr - Allen

    Curry - 4 sezoane - 644 3pts made / 0.446
    Kerr - 15 sezoane - 726 3pts made / 0.454
    Allen - 17 sezoane - 2857 3pts made / 0.401

    Practic daca joaca macar 14-15 sezoane pastrandu-si acelasi volum si procentaj, Curry o sa fie o combinatie perfecta intre Kerr si Allen. Greatest 3pt shooter in history.

    Mi-l si imaginez acum pe caseta dand peste 10 ani quote la ce a zis acum.. si celebrul "v-am spus eu".

    In alta ordine de idei, corelat cu subiectul asta, Miami Heat are in echipa James + Wade + Bosh si cum asta nu era de ajuns mai are inca patru (4) 3 point shooters de rasa (chiar daca spre apusul carierei):

    Miller 0.406 (4 in istorie ca procentaj din top 50 3pts made) / 0.417 sezonul asta
    Allen 0.401 (9 in istorie ca procentaj din top 50 3pts made) / 0.419 sezonul asta
    Lewis 0.388 (16 in istorie ca procentaj din top 50 3pts made) / 0.389 sezonul asta
    Battier 0.387 (18 in istorie ca procentaj din top 50 3pts made) 0.430 sezonul asta

    .. daca mai punem 0.406 si 0.409 cat au aruncat LeBron, respectiv Chalmers sezonul asta

    Sa-mi zica cineva cine poate sa-i bata? Seriously. E aproape unfair pentru celelalte echipe.

    Cu exceptia poate a unui rebounder/big man, e una dintre cele mai packed up echipe din istorie, daca nu cea mai. Nu vreau sa zic decat tot respectul Pat Riley pentru toate mutarile si felicitari lui James, Bosh si Wade pentru decizia care au luat-o de a juca impreuna. O echipa iti castiga titluri, nici intr-un caz un singur jucator, nici macar doi. Asa se ramane in istorie. Iar haterii will gonna hate forever.
    Last edited by Blu3red; 24th April 2013 at 13:58.

  5. #47
    manager Blu3red's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    302
    Reputatie
    1
    Alta chestie interesanta e ca Dell Curry, tatal lui Stephen Curry a jucat 16 sezoane in NBA (1986-2002), avand 1245 3pts made cu 0.402 procentaj.
    Asta pentru cine nu stia.

    Se mai si mosteneste talentul, nu?

  6. #48
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Blu3red View Post
    Sa-mi zica cineva cine poate sa-i bata? Seriously. E aproape unfair pentru celelalte echipe.
    o echipa cu un antrenor bun...cu un sistem care sa asigure spacing....si o echipa care sa recupereze foarte bine si sa aiba un jucator de low-post(de preferat big).
    echipa asta cu siguranta nu e okc....care e chiar opusu.

    probabil ca spurs ar fi cei mai potriviti dar sa vedem cum(accidentari, oboseala) si daca ajung in finala.

    in afara de recuperari heat mai au probleme la apararea jos. se bazeaza mult pe fronting...dar care e mult mai greu de facut daca atacul are spacing.
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  7. #49
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Blu3red View Post
    Alta chestie interesanta e ca Dell Curry, tatal lui Stephen Curry a jucat 16 sezoane in NBA (1986-2002), avand 1245 3pts made cu 0.402 procentaj.
    Asta pentru cine nu stia.

    Se mai si mosteneste talentul, nu?
    taica-su era role player. steph e un aruncator complet. de asta e cel mai bun aruncator din liga la ora asta. la spot up poate il fac korver novak....dar steph arunca si dupa blocaj...si din dribbling(care e cea mai complicata aruncare) si spot up...si cu om pe el(care iar e o aruncare mult mai complicata pentru el din cauza inaltimii)
    Last edited by Kobe24; 24th April 2013 at 14:47.
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  8. #50
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Blu3red View Post
    Alta chestie interesanta e ca Dell Curry, tatal lui Stephen Curry a jucat 16 sezoane in NBA (1986-2002), avand 1245 3pts made cu 0.402 procentaj.
    Asta pentru cine nu stia.

    Se mai si mosteneste talentul, nu?
    Eu as zice mai curind ca a avut cine sa-l invete.
    Ma indoiesc ca s-a nascut cu capacitatea de a arunca de la 3p (asta inseamna pt mine talent). Eu cred ca l-a antrenat ta-su de mic, si mult, ceea ce i-a oferit un avantaj, pt ca evident nu toata lumea are un fost jucator NBA (si f bun shooter) acasa care sa-i antreneze zi de zi.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  9. #51
    manager Blu3red's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    302
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    Eu as zice mai curind ca a avut cine sa-l invete.
    Ma indoiesc ca s-a nascut cu capacitatea de a arunca de la 3p (asta inseamna pt mine talent). Eu cred ca l-a antrenat ta-su de mic, si mult, ceea ce i-a oferit un avantaj, pt ca evident nu toata lumea are un fost jucator NBA (si f bun shooter) acasa care sa-i antreneze zi de zi.
    Probabil si asta, de fapt nu probabil, sigur. Dar putin talent, o farama acolo, sigur s-a si mostenit.

  10. #52
    manager Blu3red's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    302
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Kobe24 View Post
    o echipa cu un antrenor bun...cu un sistem care sa asigure spacing....si o echipa care sa recupereze foarte bine si sa aiba un jucator de low-post(de preferat big).
    echipa asta cu siguranta nu e okc....care e chiar opusu.

    probabil ca spurs ar fi cei mai potriviti dar sa vedem cum(accidentari, oboseala) si daca ajung in finala.

    in afara de recuperari heat mai au probleme la apararea jos. se bazeaza mult pe fronting...dar care e mult mai greu de facut daca atacul are spacing.
    Si intr-o serie Miami Heat te bate in 2 meciuri doar cu 3 puncte. Inca o victorie iti aduce superstarul ca face un super meci. O victorie cu super aparare. Si uite 4 victorii.

    Greu de tot sa bata cineva pe Miami intr-o serie, 1-2, poate chiar 3 meciuri da, clar. Dar sa ajunga la 4 victorii inaintea lui Miami? Ma indoiesc. Ar trebui unei echipe gen Indiana care are un match-up bun cu Heat sa-i iasa tot meci de meci iar lui Heat sa nu-i iasa nimic. Prea mici sanse sa se intample asta.

    Nu mai e Miami din 2011, nici macar Miami din 2012.. e o super echipa acum in 2013, sincer. S-au facut adjustments perfecte, a crescut teamworkul si s-au si adus right pieces. Sa castige atatea meciuri (inclusiv winning streakul) in sezonul regulat cand aproape toate meciurile timp de 3 sferturi nu jucau aparare deloc, ce mai e de zis? Chiar si in playoff cu Bucks pana acum au jucat jumatate din meci destul de relaxat pe aparare.

  11. #53
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Aseara cu Bucks s-au tinut Bucks aproape destul de mult timp. Heat au avut momente in care nu se mai miscau in ofensiva, si au avut destul de multe open 3s ratate.

    E drept ca si Bucks au jucat over their heads, au miscat mingea si s-au miscat si ei in ofensiva cum nu cred ca am vazut o echipa antrenata de Skiles sa o faca vreodata (Boylan e mini-Skiles).

    Dar cine stie ... daca jucau la fel cu Indiana, poate n-ar fi cistigat.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  12. #54
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Blu3red View Post
    Si intr-o serie Miami Heat te bate in 2 meciuri doar cu 3 puncte. Inca o victorie iti aduce superstarul ca face un super meci. O victorie cu super aparare. Si uite 4 victorii.

    Greu de tot sa bata cineva pe Miami intr-o serie, 1-2, poate chiar 3 meciuri da, clar. Dar sa ajunga la 4 victorii inaintea lui Miami? Ma indoiesc. Ar trebui unei echipe gen Indiana care are un match-up bun cu Heat sa-i iasa tot meci de meci iar lui Heat sa nu-i iasa nimic. Prea mici sanse sa se intample asta.

    Nu mai e Miami din 2011, nici macar Miami din 2012.. e o super echipa acum in 2013, sincer. S-au facut adjustments perfecte, a crescut teamworkul si s-au si adus right pieces. Sa castige atatea meciuri (inclusiv winning streakul) in sezonul regulat cand aproape toate meciurile timp de 3 sferturi nu jucau aparare deloc, ce mai e de zis? Chiar si in playoff cu Bucks pana acum au jucat jumatate din meci destul de relaxat pe aparare.
    eu nu am zis ca ii bat spurs sigur..sau ca ii bate cineva.
    ala e singurul lor punct slab... daca il exploateaza cineva sau nu....nu stiu....poate ca nu

    ce e sigur e ca okc nu au nicio sansa. sa joci numai la perimetru cu ei e sinucidere... acum nici sa te iei la concurs de 3 cu ei nu e o idee foarte buna...
    iar okc asta au....plus un antrenor mai slab ca spo...care iar ar putea fi un punct de exploatat(nu zic ca e un punct slab...dar sunt altii mai buni)
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  13. #55
    the one sun's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Cluj ( all of the time )
    Posts
    5,832
    Reputatie
    1
    singura sansa pentru vreo echipa din est ar fi ca LeBron sau Dwayne sa se accidenteze grav.

    In Vest e alta mancare de peste, cred ca si Spurs si OKC ar avea sanse supraunitare intr-o serie cu Miami

  14. #56
    manager Silmar22's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    On your freakin' mind
    Posts
    292
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Blu3red View Post
    Ar trebui unei echipe gen Indiana care are un match-up bun cu Heat sa-i iasa tot meci de meci iar lui Heat sa nu-i iasa nimic. Prea mici sanse sa se intample asta.
    Pacers cu Granger ar fi singura echipa cu sanse cat de cat realiste sa ii bata. Probabil, le vor lua un meci in ECF and that's it.
    [SIZE="4"]Allen Iverson[/SIZE]

  15. #57
    sport legend Jaymz's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,796
    Reputatie
    1
    nu pot sa cred ce technicals de kkt se dau... intai lui Greg Smith doar pentru ca s-a uitat catre public dupa un dunk?!

    si apoi lui Horford doar pentru ca si-a retras mana (e drept, putin nervos) dupa ce initial primise call pentru ca a fost tinut.

    but still... you must be freaking kiddin me, referees
    .
    nothing to see here. move along!

  16. #58
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    Stern e pricipalul vinovat...

    Ce tare ar fi sa duca rockets revenirea pana la capat
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  17. #59
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    Lol..... Arbitru ala se uita fix la porkins cand jegu ala uman il tragea pe parsons de mana....si evident n-a dat nimic. Si la faza urmatoare tot porcu se plange
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  18. #60
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Ce ghinion are Westbrook.
    Atit de multe accidentari sezonul asta ....

    In other news, Celtics down 3-0 si se pare ca vor fi swept .... nu am vazut decit 1 meci juma din serie, insa Knicks le-au dat 15-20p in fiecare meci pina acum si Celtics au parut pur si simplu depasiti.
    Congrats Obye, singurul care a dat Knicks in 4

    LOL, joaca Duhon in playoffs pt Lakers, asa rau au ajuns Lakers cu accidentarile la PGs. Spurs ar trebui sa go up 3-0.

    Iar la Denver @ GS se fluiera si daca stranuti in directia cuiva.
    Last edited by caseta; 27th April 2013 at 07:12.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  19. #61
    Troll since '94 Mike^'s Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Targu-Mures, Romania
    Posts
    476
    Reputatie
    1
    http://hangtime.blogs.nba.com/2013/0...=iref:nbahpt6d

    Alright so Westbrook is out four to six weeks. Si IMO numai NYK mai poate sa-i opreasca pe Miami. Cel putin mie de ei mi-e frica, sunt pe val in ultima perioada, mai ales Melo. In Vest nu mai vad pe altcineva. Nici OKC nu ar fi putut, dar mi-era frica de dorinta de revansa.


    My dream NBA final: Miami Heat vs Golden State Warriors My dream teams
    Retards...Retards everywhere...

  20. #62
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Nuggets i-au blitzed pe Curry si Klay Thompson, si Thompson s-a cam pierdut, se vede ca nu are multa experienta. Iar Barnes ar trebui sa traga mai mult de 3p cind e liber. Daca ezita si asteapta lasa D-ul lui Nuggets sa se aseze in pozitie.

    Frumos meci si probabil cea mai frumoasa serie.

    PS: Iguodala si-a pierdut timpul in Philadelphia. Stilul lui de joc e PERFECT pt Nuggets.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  21. #63
    Blue Magic T-Mac89's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Ploieşti City
    Posts
    998
    Reputatie
    1
    Nuggets au probleme.
    [SIZE="2"][FONT="Lucida Console"]"It's kinda great to see the Celtics doin well again cuz that was so much fun in my day to go to the Boston Garden and they spit at you and throw things at you and talk about your mom. It sounds like dinner at Kenny Smith's house." - Charles Barkley[/FONT][/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •