Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 271

Thread: Offseason 2014

  1. #43
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Cine o sa fie draftat de Cavs ... vai de capul lui.

    Cit despre Love si Celtics .... Love zice ca vrea playoffs, nu ? Ca vrea contendera ?
    Ce moloz de contendera sunt Celtics ?
    Rondo, Green si Love ?

    Da, vor prinde playoffs, poate chiar si round 2, ca sunt in east, dar daca tot ceri trade, macar sa o faci cu cap, sa ajungi la o adevarata contendera. Nu ca bolovanul de Melo care a vrut New York New York, si acum s-a saturat. Ca nu ii placea in playoffs cu Nuggets, asa ca se duce la loterie cu Knicks. In fine, la loterie ca sa vada ce pick iau Nuggets, ca Knicks si-au dat pick-urile pe curul lui.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  2. #44
    junior
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    56
    Reputatie
    1
    parca ai spus ca ti-ar conveni melo la mia. de ce?

    nu e mai bine sa se orienteze spre big lineup? pana la urma o sa-i loveasca norocul sa dea de cineva gen mem.
    ce-ar fi zach si t.allen pt bosh si inca ceva sa mearga, un aruncator (cred ca e posibil)?

  3. #45
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Nu inteleg ce e asa de greu de priceput pt unii:

    Big 3 au fost de acord sa joace impreuna si au acceptat pay cuts si au facut sacrificii (ego, touches etc - in special Bosh) ca sa joace impreuna. Din acest motiv NU IL TRADE PE BOSH !!!!!


    Daca il trade pe Bosh (care, btw, are opt-out clause si isi controleaza viitorul - ar trebui sa fie de acord cu un S&T), te arati ne-loial fata de jucatori. Daca se intimpla asta, nu vei mai mirosi All Star FA prea curind. Miami a reusit sa ii aduca pe big 3 nu pt ca a aruncat cu bani in ei (cum face NY), ci pt ca are imaginea de club COMPETENT si LOIAL fata de jucatori. Daca arunci la gunoi imaginea asta, o sa ia muuuulta vreme sa o reconstruiesti.

    Ex: Chicago. L-au tratat aiurea pe Jordan si au renume de club cheap, si uite ca nu-s in stare sa ia FAs. McGrady si Duncan le-au dat flit in 2000, de ex. Si dupa aia, prin 2009 cred, au jucat hard ball cu Gordon si Deng si i-au lowballed. Si pe Deng l-au dat acum pe nimic ca sa nu ii dea extensie. De aia nici un FA major nu prea ii ia in considerare, chiar daca-s major market.

    Ca sa nu mai vorbesc de aberatia cu "big lineup" si apoi Zach. ZBo nu e prea mare nici el, si nu ofera rim protection nici cit Bosh, plus ca e mai batrin.

    In primul rind mi-ar conveni un antrenor mai competent, dar Pops e luat, SVG tocmai a fost luat, si altii disponibili nu stiu.
    Nu-s fan Melo, pt ca e ball hog si ball stopper etc, dar daca big 3 decid sa-l aduca, sunt mai ok cu varianta asta decit eram acum 2-3 luni. Pt ca Wade e DONE !!! Si daca Wade ar accepta sa joace 6th man, Melo in starting line-up ar oferi mai mult spacing, ca are 3p shot, nu ca Wade - care e extrem de frustrant cu faptul ca in 11 ani nu a lucrat la 3p shot. E probabil singurul SG din liga care merita peste 5 mil/sezon si care nu are 3p shot.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  4. #46
    junior
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    56
    Reputatie
    1
    zach e "pitic", slab aparator de p&r, dar se imbranceste mai bine ca bosh, recupereaza mai bine, are post-up game (le trebuie asa ceva) si pun labele si pe t.allen. altfel, apararea va fi crap cu wade pe duca, fie melo ori ba.

    tot ce zic e ca or sa apara echipe cu jucatori de low post. mia nu o sa le faca fata cu ce au - nc anul trecut nu s-au descurcat grozav. aminteste-ti ca duncan era sa-i bata singur in g6. nu e obligatoriu sa fie zach - doar ca asta i-ar face si pe mem mai buni.

    bosh a obtinut deja suficient. stiu ca are S&T, d-aia si e greu de gasit un trade.

  5. #47
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    E groasa la Heat. Pana nu se decid Big 3 nu se poate lua nici o solutie !
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

  6. #48
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    Joel Embiid has suffered a stress fracture in the navicular bone in his right foot, Yahoo!'s Adrian Wojnarowski has confirmed.

    Embiid will not attend next week's draft in New York.

    Embiid had already been dealing with health concerns regarding his back.

    Embiid averaged 11.2 points, 8.1 rebounds and 2.6 blocks this past season as a freshman at Kansas.
    There goes Oden 2.0

    Wiggins sau Jabari Parker ?
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

  7. #49
    junior
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    56
    Reputatie
    1
    de ce crezi ca okc trebuie sa scape de perk?

    este singurul low post defender bun al echipei; s-a aparat f bine la duncan, iar in conferinta poate sa dea de howard.

    pentru faptul ca toti oamenii mari ai okc-ului joaca prost in ofensiva cum dau de adversari tari, se cuvine ca vinovati sa fie durant si, mai ales, westbrook (nu am comparat cum vor fi, ci doar ca in ultimii 3 ani parker a fost mai bun).

    rw - nu e vorba de nr de to-uri ori de assist-uri (mari, ambele), cat despre lipsa coordonarii, bad shot-uri, neimplicarea celorlalti. %(rw+kd) aruncari luate din nr. total este mult prea mare.
    prin urmare, dintre echipele bune, okc are cea mai nashpa ofensiva.

    nici brooks nu e mare coach, dar cred ca sacrifici in pripa pork-ul.

    “nu se poate lua nici o solutie” - groasa vorba.
    Last edited by arpagic; 20th June 2014 at 09:46.

  8. #50
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    Porku trebuie sacrificat pentru ca $9,154,342 anu viitor din cap space si pentru ca automobile.

    Spune-mi tu cati jucatori low post poti sa iei de banii astia (nu te gandii la stars)
    THE "BIGS" FA POOL ( cu cei mai interesanti IMO) :

    C:
    Monroe, Greg - pleaca pe multi bani (daca pleaca)
    Gortat, Marcin - o sa ramana la Wiz (daca pleaca , pleaca pe 10m+)
    Hawes, Spencer

    PF:
    Hill, Jordan - decent (sub 5mil)
    Arthur, Darrell - decent (sub 5 mil)
    Blatche, Andray - ar fi o solutie (fie sa joaca 4 cu Ibaka la 5 , sau invers) (vet min)
    Davis, Ed - decent
    Diaw, Boris - ramane la SA
    Humphries, Kris - decent (sub 5 mil)
    Patterson, Patrick- decent (pe la 5 mil)
    McBob - decent
    Andrei Kirilenko - (castiga destul de putin)
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

  9. #51
    junior
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    56
    Reputatie
    1
    jucatorul ales trebuie sa se poata apara in primul rand la gasol, howard, lopez, duncan-splitter si, poate, altii.

    monroe - e un defender atroce, mai ceva ca amir. det ii umfla stat-urile ca sa-i creasca cota. drummond e C si jucatorul interesant, dar nu or sa-l dea.
    gortat - cum ai spus.
    howes - nu l-am vazut mai deloc de cand s-a umplut de muschi, dar era un aparator nasol pe vremea cand juca la sac. nu stiu.

    arthur, kirilenko, diaw, humphries, patterson, davis - nu cred ca fac fata, nu au size si/sau varsta potrivita.
    hill, blatche - sunt dubiosi amandoi; poate blatche, habar nu am, dar nu am fost incantat cum a jucat la nets.

    ramane josh mcroberts. l-am vazut putin, dar mi-a placut.

    nu stiu ce ai vrut sa zici cu “pentru ca automobile”. flexibilitate financiara?!

  10. #52
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    OKC fara Perk:
    -9mil cap

    Trade chips
    au un 6.5 trade exception as trade chip de la Kevin Martin si una de 900k de la ryan gomes:
    *J.Lamb
    Draft Picks
    Reggie Jackson are value mare , dar asta in cazut in care semneaza un alt PG din Free Agency.

    Blatche off the bench aduce post scoring sau poate juca in prima echipa daca il muta pe Ibaka la 5.
    Partea mai proasta e ca aglomeraza caciula.
    Dar in offense poate juca 5 cu Ibaka sa spread the floor. Iar in D Ibaka sa joace Centru.
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

  11. #53
    junior
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    56
    Reputatie
    1
    @obye: ibaka nu e asa grozav low post defender - de aici am plecat.
    dar daca te multumeste, atunci alege macar un PF/C ok in ofensiva, cum ai si zis: blatche.
    eu l-as alege pe mcroberts, asa, mai mult la ghici.

    fara misto, cum draftati jucatorii?
    despre mine, pot sa spun ca nu ma pricep. am facut totusi astea:
    - am vazut final 4 din ultimii 5-6 ani, plus inca 1-2 meciuri
    - citit ceva presa, dar descrieriile alea parca apartin agentilor (ex. mint de rup la size)

    e adevarat ca rar ajung in final 4 aia buni, dar si cand ajung, mi-e greu sa-i depistez. na, ma prind daca e vorba de vreo malaca (gen davis ori oden) cu ceva moves, mai nashpa insa e cu ceilalti (teapa cu c. brewer imi vine in gand).
    dupa ce vad meciurile, senzatia mea e ca e plin de combo guarzi ori pf-uri undersized la greu.

    aveti niste columnisti de incredere mai underground? va uitati la toata placinta aia din martie?!
    de aici intrebarea de la inceput.
    Last edited by arpagic; 20th June 2014 at 15:33.

  12. #54
    sport legend
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    889
    Reputatie
    1
    Vince Carter vs. Brandon Roy: A healthy guy who likes to pretend he's injured against an injured guy pretending to be healthy

  13. #55
    Grand Pubah KingMJames's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    In mijlocul Universului..
    Posts
    1,177
    Reputatie
    1
    ^Bah, nu. Nu o sa se duca niciodata la HOU, decat vrea sa aiba legacy-ul unui mercenar, ring chaser. Si stie si el asta.

  14. #56
    sport legend
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    889
    Reputatie
    1
    Carmelo Anthony will file notice with Knicks on Monday that he's opted-out of 2014-'15 season on contract




    amare si bargnani opt in + no pick this year


    ----


    avem o noua melodrama iar situatia e incredibil de interesanta. poate semna sign and trade, dar daca lui phil nu ii place ce ii este oferit s-ar putea ca melo sa primeasca cu 10-11 milioane pe sezon


    cele mai mare sanse ( 70% as spune eu ) sunt sa faca sign and trade cu bulls pentru 2 picks si 2 dintre taj / butler / boozer.
    Vince Carter vs. Brandon Roy: A healthy guy who likes to pretend he's injured against an injured guy pretending to be healthy

  15. #57
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    De ce nu zice nimeni nimic de :
    Cavs 1st pick pentru Love .
    Asta sa fie pitch in pentru Melo dupa .... ???
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

  16. #58
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by KingMJames View Post
    ^Bah, nu. Nu o sa se duca niciodata la HOU, decat vrea sa aiba legacy-ul unui mercenar, ring chaser. Si stie si el asta.
    Moloz.
    Daca se duce si cistiga, e winner.

    O sa il acuze ca e mercenar fanii butthurt ai echipelor pe care le-a refuzat. Daca dupa 1-2-3 ani la Houston si 1-2 titluri s-ar duce la alta echipa si ar lua si acolo 1-2 titluri, aceeasi fani care l-ar acuza ca e mercenar acum, l-ar pupa in cur dupa aia.

    ---

    Trecind peste asta, cred ca Rockets au mai mari sanse la Melo decit la Lebron. Pina si "articolul" ala incepe sa vorbeasca despre Lebron si o da in Melo:


    The competition for James’ affection will be fierce, but Houston’s pitch may be tough to beat.

    The Rockets already have the league’s best guard-center tandem (Harden-Howard), solid young role players (Chandler Parsons [who is set to become a restricted free agent], Patrick Beverly, Terrence Jones) and an owner (Les Alexander) who is willing to spend. Houston also has all of its first-round picks for the next couple of years as well as a knack for finding talent late in the draft.

    Like Florida, Texas has no state income tax, negating Miami’s advantage on that front and giving the Rockets a big selling point in their pursuit of Anthony. (A player pays about 10 percent more in taxes in New York than in Texas.)
    Si NU, nu cred ca Melo se va multumi cu 10-11 mil/sezon, si vor fi destule echipe care ii vor putea oferi 15+.

    Toate care sunt zvonite sa umble dupa Lebron vor avea aceeasi bani sa ii ofere lui Melo daca Lebron nu se duce la ei. Ma refer la Rockets, Clippers, Mavs (care aparent umbla dupa Melo si/sau Bosh), Cavs (LOL), Bulls (LOL again, they'll just fake trying to sign a big time FA).
    Now this, my friend, is gonna be fun

  17. #59
    junior
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    56
    Reputatie
    1
    @caseta: am lista asta in dibla: t allen, stuckey, monta ellis.
    stiu ca are legatura cu ceva ce ai spus, dar am uitat cu ce.

    @KingMJames: cum adica un jucator sa nu fie mercenar? doar e platit. se plimba si el de la franciza 1 la 2, apoi la 3 ...
    unde e mai mult moloz de manevrat.

    nu-mi pare ca e ok sa gandesti in termeni de ring chaser, legacy, history si all that shit.
    Last edited by arpagic; 23rd June 2014 at 20:46.

  18. #60
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    e Utah Jazz and Cleveland Cavaliers are discussing a trade involving the first overall pick.
    The Jazz are offering Derrick Favors, Alec Burks and the No. 5 pick to the Cavaliers for the No. 1 selection and Jarrett Jack.
    The Cavaliers wanted a future unprotected pick, but the Jazz countered with the No. 23 pick. The Jazz are split on whether or not to include Burks.
    The Jazz presumably would pick between Andrew Wiggins and Jabari Parker.
    Jazz ar trebui sa astepte dupa Embiid pentru ca oricum sunt in rebuilding mode. Sa faca trade cu cine il va drafta.
    Ei practic ofera:
    Favors+No5+No23 and/or Burks pentru Wiggins/Parker + Jack

    Cavs have to say no !
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

  19. #61
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    NBA Central @TheNBACentral
    Report: Dwyane Wade likely to opt out of 2 year $41M deal and sign for a 4 year $50-55M deal to clear up cap space.
    @caseta
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

  20. #62
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by obye View Post
    @caseta
    Ma crezi sau nu, exact la asta speram/ma asteptam.
    Am zis pe undeva pe realgm la un mom dat ca nu l-as acuza daca ar opt-in (ar fi overpaid, dar era underpaid cind aducea titlul in 2006, deci e ok), dar l-as vedea semnind pe 4 ani pt 55 mil.

    Am zis ceva de genul:

    Pt max de cap space, ar trebui ca deal-ul sa fie crescator, ceva de genul: 11.5, 12.5, 14.5, 16.5.

    Acum, nu-s sigur ca ce urmeaza e corect, dar cred ca daca se retrage medical dupa 2 ani, ia toata suma, iar asigurarea acopera 80% din anii in care nu mai joaca. Si dupa 1 an de la retragere, NBA-ul parca ofera cap-relief.

    Asta ar insemna ca Miami nu ar pierde prea multi bani (asigurarea ar acoperi juma din valoarea contractului) si dupa 3 ani salariul lui Wade nu ar mai fi calculat pt cap space, si Miami ar putea avea din nou cap space dupa 3 ani, pt rebuilding.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  21. #63
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    Daca o sa faca treaba asta , jos palaria.
    Demonstreaza ca are "heart" si ca este un simbol pentru Heat , si va ramane mult timp.

    Lucru care nu o sa il vezi in veci la "greedy" Melo.
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •