Page 3 of 18 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 43 to 63 of 364

Thread: Offseason 2013

  1. #43
    sport legend Jaymz's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,796
    Reputatie
    1
    incredibil cata bafta a avut din nou (micul) Gilbert... si Wiz too, de pe 8 pe 3
    .
    nothing to see here. move along!

  2. #44
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    In major news that surprise no one:
    http://espn.go.com/los-angeles/nba/s...clippers-coach
    Now this, my friend, is gonna be fun

  3. #45
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    clippers il dau afara pe vdn ca sa creasca sansele ca cp3 sa ramana.
    lakers tin cu dintii de pringles....si prefera sa il piarda pe howard.
    s-a intors LA-ul cu fundul in sus
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  4. #46
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    Cavs strike again ! - piticania aia a fost hranita cu fecale...
    Varejao , Zeller , Tristan , Noel -- Waiters -- Irving

    Orlando si just a big mess -- Afflalo
    Acum aparent pica Ben McLemore , undersized Bennet , Oladipo great defender at 2 sau Burke (undersized 1)

    Wiz ar trebui sa faca pachet pickul asta + young garbage (Singleton , Vesely , Booker) + big contract (ariza sau okafor) si sa aduca un veteran bun !
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

  5. #47
    sport legend Nan's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov-Bucuresti
    Posts
    373
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Kobe24 View Post
    clippers il dau afara pe vdn ca sa creasca sansele ca cp3 sa ramana.
    lakers tin cu dintii de pringles....si prefera sa il piarda pe howard.
    s-a intors LA-ul cu fundul in sus

    Crezi tu ca daca le-ar zice Howard : '' Eu sau D'Antoni ! '' l-ar alege pe D'Antoni ? Eu nu cred. Cred ca doar prefera sa-l tina si pe D'Antoni cu Howard.

  6. #48
    sport legend
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    889
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by obye View Post
    Cavs strike again ! - piticania aia a fost hranita cu fecale...
    Varejao , Zeller , Tristan , Noel -- Waiters -- Irving

    Orlando si just a big mess -- Afflalo
    Acum aparent pica Ben McLemore , undersized Bennet , Oladipo great defender at 2 sau Burke (undersized 1)

    Wiz ar trebui sa faca pachet pickul asta + young garbage (Singleton , Vesely , Booker) + big contract (ariza sau okafor) si sa aduca un veteran bun !
    mie nu imi place deloc noel, e un drummond mai slab ( doar 93 kg ) cu 0 offensive game, bad FT shooter ( 52 ) dar ce-i drept mult mai bun on D si cu shot blocking.

    mclemore o sa fie ales fara discutie de orlando, un jucator bunicel, un shooter.

    wizards probabil il vor alege pe bennet care daca avea cativa cm mai mult era first pick, e ok ca jucator are si un mid range jumper bunicel. cred ca il vor pastra si poate vor scapa de unul dintre nene si okafor.


    deci pana acum eu zic asa:

    cavs - noel
    orlando - mclemore
    wizards - bennet

    ---

    site-urile de specialitate spun insa invers azi :

    cavs - mclemore
    orlando - noel
    wizards - porter

    sau

    cavs - noel
    orlando - mclemore
    wizards - porter.



    olodipo si otto porter ma astept sa fie jucatori buni, nu neaparat cu stats dar foarte buni defenderi. vom vedea.
    Vince Carter vs. Brandon Roy: A healthy guy who likes to pretend he's injured against an injured guy pretending to be healthy

  7. #49
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Daca Lakers joaca hard ball cu Dwight si refuza sa faca S&T, va ramine la Lakers. ca nu va da cu piciorul la atitia bani. Nu e Lebron/Wade/Bosh, sa puna winning chiar atit de sus, cred ca ne-am convins cu totii de asta.

    Asa ca scenariile cu el plecind la Rockets mi se par ridicole. Sigur, Rockets trebuie sa incerce, dar pina la urma vor esua.

    Dwight va ramine la Lakers ca sa ia banii in plus, si poate dupa aia va incepe sa se plinga si sa ceara alt coach sau, eventual, trade.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  8. #50
    manager Silmar22's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    On your freakin' mind
    Posts
    292
    Reputatie
    1
    http://basketball.realgm.com/wiretap...meter-Shooting

    In traducere : Il luam pe Oladipo sau pe Shabazz, daca n-o fi team cancer dovedit.
    [SIZE="4"]Allen Iverson[/SIZE]

  9. #51
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    voi cine ?
    Now this, my friend, is gonna be fun

  10. #52
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    http://espn.go.com/nba/story/_/id/93...nba-first-team

    Griffin on the 2nd team ?
    What a fuckin joke.

    David Lee in 3rd team si Bosh nu ? Aia care au votat probabil au votat dupa media hype si dupa stats, ca altfel nu inteleg ce cauta Griffin in 2nd team si Paul George si David Lee in 3rd team.

    Zau daca inteleg hype-ul din jurul lui George. E drept ca n-am vazut multe meciuri cu Indiana, dar nu e ca si cum ar cara singur echipa. Are O TONA de ajutor (Hibbert, West, Hill) si nici stats wise nu e asa impresionant. 17ppg, 7.5 reb si 4 ast on 42% FG e bun, dar nu spectaculos. Nu vad de unde-l scot toti superstar.

    Curry mi se pare mai bun. Noah cu 12, 11, 4 on 48% si 2 blk mi se pare tot p'acolo, si pe Noah nu-l face nimeni superstar.
    Bosh, Rondo, Rose si inca citiva mi se par mai buni. E drept ca Rose si Rondo n-au jucat, dar si din cei care au jucat mai sunt unii care sunt cam la aceeasi valoare sau peste ... Horford, Pau.

    Sincer, din ce am vazut (small sample), mi-a placut mai mult Butler decit George.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  11. #53
    JABBAri Parker Bogeyman's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Londra
    Posts
    1,982
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post

    Zau daca inteleg hype-ul din jurul lui George. E drept ca n-am vazut multe meciuri cu Indiana, dar nu e ca si cum ar cara singur echipa. Are O TONA de ajutor (Hibbert, West, Hill) si nici stats wise nu e asa impresionant. 17ppg, 7.5 reb si 4 ast on 42% FG e bun, dar nu spectaculos. Nu vad de unde-l scot toti superstar.
    Is this a fuckin' joke?

    Asta e criteriul dupa care esti ales in all-nba teams?...sa poti cara singur echipa?...Atunci ar intra vre-o 2-3 jucatori si atat.
    Sincer, cred ca e timpul sa urmaresti NBA si nu doar Miami Heat.
    We wont be out-tanked!!!

  12. #54
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    2-3 ?
    Probabil ca e timpul sa te uiti si la alte echipe decit la Bucks. Sunt destui care pot cara o echipa: Lebron, Wade, Kobe, Dwight, Melo, CP3, Rose, Durant, WB (probabil), Harden, Bosh, Dirk, Duncan, Parker (si probabil uit citiva). N-am zis pina in finala, dar pot cara o echipa mediocra in playoffs.

    Dar sunt curios dupa ce criterii i-ai alege tu in All-NBA teams si cum decizi tu care-s superstarurile. Aia care dau cel mai bine din prosop pe banca ? Lasa-ma sa ghicesc: Sanders e superstar, nu ? Nu m-ar mira, tinind cont ca acum vreo 2 ani il vedeai si pe Jennings superstar. Cine mai sunt superstaruri si/sau All NBA dupa tine ? Krik ? Matt Bonner ? Hansbrough ? Gooden ?


    PS: "vreo", nu "vre-o"
    Now this, my friend, is gonna be fun

  13. #55
    manager Silmar22's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    On your freakin' mind
    Posts
    292
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    voi cine ?
    Eu tradusesem acolo vorbele lui McDonough,GM-ul lui Phoenix. Nu-mi placeau Suns nici inainte, nu-mi plac nici acum. Desi ar fi interesanti Bennett sau Oladipo la ei. Primul cred ca ar fi first option in ofensiva si pare promitator, size-wise.

    Ce ofera George : insane athleticism, three point shooting de calitate de obicei, 1st defensive team stellar defense, rebounder superior, court vision extraordinar pentru un jucator cat el, insane speed pentru 6'9'', bun shotblocker (nu inteleg de ce nu sare dupa toate mingile, ca n-ar face decat sa-i creasca si mai mult defensive stock-ul), offensive arsenal de all-star de la 22 de ani, gamechanging ability si toughness.

    Ce ofera Butler : probabil, 2nd defensive team defense cu starter minutes, desi mai agresiva ca a lui George (dar isi ia si mai multe faulturi on a minute basis), athleticism mediu si ofensiva limitata.

    Defensiv, George are un avantaj (nu extrem de mare) asupra lui Butler. Doar ca in celelalte aspecte ale jocului, George e proven again and again, mai ales ca a sarit anul asta de la a fi 4th option at best, la a fi 1st option intr-o echipa de ECF, cu pretentii (justificate) la finala. Da, a fost ciung in seria cu Knicks si a fost nevoie sa-l care Hibbert in G3 si sa preia Lance in G6, dar overall, e top 15 player in liga. Superstar? Sa-l vad la anul cum evolueaza. E jucator de 22-9-6-1-1, dar la el, cel mai important element adus in joc nu apare in stats.
    Last edited by Silmar22; 24th May 2013 at 11:26.
    [SIZE="4"]Allen Iverson[/SIZE]

  14. #56
    the one sun's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Cluj ( all of the time )
    Posts
    5,832
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Silmar22 View Post

    Ce ofera George : insane athleticism, three point shooting de calitate de obicei, 1st defensive team stellar defense, rebounder superior, court vision extraordinar pentru un jucator cat el, insane speed pentru 6'9'', bun shotblocker (nu inteleg de ce nu sare dupa toate mingile, ca n-ar face decat sa-i creasca si mai mult defensive stock-ul), offensive arsenal de all-star de la 22 de ani, gamechanging ability si toughness.
    cred ca o sa ti-o iei de la caseta pt commentul asta

  15. #57
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    Hai sa fim seriosi , George e borderline Star , dar nu superstar !
    Nu poate cara o echipa - nu e elite defender.
    Daca spui ca George e superstar atunci Rudy Gay e superstar...
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

  16. #58
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Paul George per game:

    http://youUpload.org/byal3n3.png

    Player X per game:

    http://youupload.org/mno5u5p.png

    In anul 3 comparat cu George:

    http://youUpload.org/ims9gex.png

    Cei 2 sunt similari.

    Player X are un pic mai multe ppg, George are mai multe stl. George are mai multe ast, dar si mai multe TO. Player X e net superior la FG%, dar George e superior la 3p.

    Player X e aproape la fel de bun defensiv ca George, are PER de 18.7 in anul 3 fata de 16.8 al lui George si este mai tinar cu un an.

    Tinind cont de toate astea intrebarea mea e:

    Va fi Player X un superstar ?
    Now this, my friend, is gonna be fun

  17. #59
    Grand Pubah KingMJames's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    In mijlocul Universului..
    Posts
    1,177
    Reputatie
    1
    Nu, Luol Deng (presupun) nu a fost si nici nu va fi niciodata vreun superstar.

    Edit: Deng e unul din tintele tale clasice care ar corespunde (cred) statisticilor, SF, care n-a fost niciodata superstar, dar e un jucator bun.

  18. #60
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Pt ca nu mai pot edita: Ai o vedere extrem de simplista asupra basketului.

    Un prim hint e partea cu "de ce nu sare dupa toate mingile".

    Raspuns: pt ca nu e un canis hiperexcitat. Daca sari ca prostul de colo-colo vei comite faulturi mai multe si vei hali o tona de pump fakes, ceea ce te scoate din joc defensiv, pt ca adversarul va dribla pe linga tine.

    Al 2-lea hint e asteptarea ta ca stats lui George sa creasca an de an in acelasi ritm.
    Hai sa vedem daca iti pot urmari logica:

    anul 1 (20 ani): 8/4/1
    anul 2 (21 ani): 12/5.5/2.5 (diff: +4, +1.5, +1.5)
    anul 3 (22 ani): 17.5/7.5/4 (diff: +5.5, +2, +1.5)

    anul 4 (23 ani): 22/9/6 (diff: +5, +1.5, +2) -asta astepti tu. si ca sa continuam:
    anul 5 (24 ani): 27/10.5/7.5 (diff: +5, +1.5, +1.5)
    anul 6 (25 ani): 32/12/9 (diff: +5, +1.5, +1.5)
    anul 7 (26 ani): 37/13.5/10.5 (diff: +5, +1.5, +1.5)
    anul 8 (27 ani): 42/15/12 (diff: +5, +1.5, +1.5)
    anul 9 (28 ani): 47/16.5/13.5 (diff: +5, +1.5, +1.5)
    anul 10 (29 ani): 52/18/15 (diff: +5, +1.5, +1.5)

    Mda, ai dreptate, dupa logica asta e superstar si chiar va avea un sezon cu 50 ppg si aproape 20 reb, ca sa nu mai vorbim de cele 15 ast. Wilt ar muri de invidie daca nu ar fi deja mort.

    Bine, ar trebui sa vedem si cite min/game va juca George:

    anul 1 (20 ani): 21
    anul 2 (21 ani): 30 (+9)
    anul 3 (22 ani): 38 (+8)

    anul 4 (23 ani): 46 (+8)
    anul 5 (24 ani): 54 (+8)
    anul 6 (25 ani): 62 (+8)
    anul 7 (26 ani): 70 (+8)
    anul 8 (27 ani): 78 (+8)
    anul 9 (28 ani): 86 (+8)
    anul 10 (29 ani): 94 (+8)

    Seems legit.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  19. #61
    JABBAri Parker Bogeyman's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Londra
    Posts
    1,982
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    2-3 ?
    Probabil ca e timpul sa te uiti si la alte echipe decit la Bucks. Sunt destui care pot cara o echipa: Lebron, Wade, Kobe, Dwight, Melo, CP3, Rose, Durant, WB (probabil), Harden, Bosh, Dirk, Duncan, Parker (si probabil uit citiva). N-am zis pina in finala, dar pot cara o echipa mediocra in playoffs.

    Dar sunt curios dupa ce criterii i-ai alege tu in All-NBA teams si cum decizi tu care-s superstarurile. Aia care dau cel mai bine din prosop pe banca ? Lasa-ma sa ghicesc: Sanders e superstar, nu ? Nu m-ar mira, tinind cont ca acum vreo 2 ani il vedeai si pe Jennings superstar. Cine mai sunt superstaruri si/sau All NBA dupa tine ? Krik ? Matt Bonner ? Hansbrough ? Gooden ?


    PS: "vreo", nu "vre-o"
    Nici nu ma chinui sa caut posturile tale in care iti exprimi parerea despre jucatori in special Dirk, Harden, Melo, Dwight si cum tocmai te contrazici.
    We wont be out-tanked!!!

  20. #62
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    Am inceput sa scoutez si eu draft-u:

    Dennis Schroeder is Rondo-esque !
    Bennett poate sa aiba impact la 3 (atat)
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

  21. #63
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bogeyman View Post
    Nici nu ma chinui sa caut posturile tale in care iti exprimi parerea despre jucatori in special Dirk, Harden, Melo, Dwight si cum tocmai te contrazici.
    Daca te-ai chinui macar sa citesti mai atent, n-am zis ca Harden sau Melo sunt superstaruri. Am zis ca pot cara o echipa si ca merita in All-NBA teams mai mult decit George.

    Daca imi arati unde am zis ca astia-s superstaruri, imi voi cere scuze, pt ca eu de obicei le zic superstaruri doar alora cu care poti cistiga ca main man - conditie necesara, dar nu suficienta. Billups si Dirk au cistigat ca main man, insa Billups a avut inca 4 oameni de valoare destul de apropiata de a lui in timp ce Dirk a avut nevoie de o echipa construita "pe comanda", care sa ii acopere toate gaurile (defense, rebounding, playmaking).


    Dintre offense, defense si playmaking un superstar are maxim 1 pct slab, minim 1 la nivel de elita (de obicei 2) si ce ramine + rebounding face la nivel bun/foarte bun.

    Si exact faptul ca iti ofera atit de multe iti permite sa construiesti relativ usor o contendera in jurul lui.
    Daca aplici logica de mai sus, vei vedea imediat pe cine consider eu superstar si pe cine nu.

    De ex:

    Dwight:
    elita: def,
    slab: playmaking,
    bun: off,
    f bun: reb
    verdict: superstar

    Melo:
    elita: off
    slab: playmaking, def
    bun: reb
    verdict: no superstar

    Durant:
    elita: off
    slab: playmaking
    ok: defense (nu mai e asa praf ca acum 2-3 ani, si faptul ca e atit de bun si eff in ofensiva compenseaza cit de cit)
    f bun: reb
    verdict: superstar
    Last edited by caseta; 24th May 2013 at 15:59.
    Now this, my friend, is gonna be fun

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •