Page 8 of 11 FirstFirst ... 678910 ... LastLast
Results 148 to 168 of 225

Thread: BRD Nastase Tiriac Trophy 2014

  1. #148
    sport legend Taquito's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    1,920
    Reputatie
    1
    relatari din ce am vazut azi:
    Istomin - Bellucci
    Brazilianul a inceput f. bine meciul, domina clar, 5-2 avea si deodată, pe șestache, incepe sa revina Istomin fara sa faca ceva deosebit, nu are o anumita lovitura buna pe care sa se bazeze. Tipul e f. inteligent, a invatat jocul adversarului si l-a determinat sa greseasca, sa lase parti neacoperite. Bellucci sub presiune greseste. De la 2-5, Istomin a castigat 7-6. In timpul meciului Bellucci a dat un forehand f puternic, a fost pe linie si interior(nici macar nu a atins terenul in afara), Istomin s-a dus si a incercuit o urma care era de la alta minge out si arbitrul a dat out.

    Berlocq - Seppi
    Meciul zilei. In decisiv Berlocq era condus si pe tabela dar si ca joc, nimic nu-i iesea, era f. nervos, a aruncat racheta in gard, avea 2 avertismente.. si a venit ploaia. Nu stiu cu cine a vorbit sau poate s-a automotivat ca dupa ploaie a jucat cu totul altceva, mult mai ingrijit, mai calm, cu f puține greseli nefortate. A luat meciul in tie-break, daca nu venea ploaia cred ca pierdea.
    Seppi e meseriaș la scurte si amortizari, a luat f. multe puncte astfel. Berlocq este genul de jucator muncitor, joaca numai din spate, nu e bun la pus scurte dar i-au iesit vreo 2 pe final in momente importante.

    Mannarino - Copil
    F bine a jucat Marius, servici puternic, veniri la fileu dar meciul acesta l-a castigat si pt ca Mannarino a jucat f slab, mi s-a parut ca nici nu prea avea chef francezul. La Mannarino am remarcat reverul lui, care nu e puternic dar are un plasament f. bun.

    Basilashvili - Berankis
    F tare s-a jucat aici, amandoi dadeau numai maciuci, cat de tare puteau, punctele erau scurte maxim 4 schimburi. Sunt asemanatori ca joc. In game-urile din final, Basilashvili a pierdut vreo 3 puncte pt ca mingea a sarit prost din teren, calitatea zgurii cred ca e mai slaba pe primul teren. Berankis e mic si indesat, musculos, arțăgos.

    As fi vrut sa vad si Mathieu - Mahut dar era full tribuna, nu stiu de ce erau oamenii atat de interasați de acest meci mai ales ca se juca in acelasi timp cu meciul lui Hane iar la Berankis era goala tribuna.

    La antrenamente
    Youzhny a jucat cu Stakhovsky de dimineata. Ucraineanul era f. nervos, la fiecare greseala tipa, injura, a aruncat de vreo 3 ori racheta in gard, nu ma asteptam ca un jucator pro sa se comporte asa. Au jucat frumos, mai ales pe rever, se aseamana loviturile lor de rever, cu multe sliceuri, au jucat un schimb numai pe slice pana cand mingea d-abia mai sarea si trecea razant cu fileul.
    Nieminen a jucat cu un baiat blonduț(cred ca Ciorcila, nu stiu sigur, dar toata ziua a fost la antrenamente).
    Spre seara a venit si Monfils cu un negru de-al lui.
    Last edited by Taquito; 23rd April 2014 at 00:41.

  2. #149
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    De victoria lui Unguras, probabil a doua cea mai importanta din cariera, fiind la un jucator de top 30, vad ca n-a zis mai nimeni. Mi s-a parut un meci chiar spectaculos. Reverul i-a mers minunat, dar a si ratat monstruos de mult. A dat la rame de te apuca dileala. Am plecat dupa setul 2 ca se facuse frig, dar cand am ajuns acasa si am dat drumul la TV, schimburile mi se pareau la fel de tari, in ciuda faptului ca Vasek a avut ceva probleme fizice.
    Cu Istomin va fi alta mancare de peste.

    Quote Originally Posted by Taquito View Post
    relatari din ce am vazut azi:
    Istomin - Bellucci
    Brazilianul a inceput f. bine meciul, domina clar, 5-2 avea si deodată, pe șestache, incepe sa revina Istomin fara sa faca ceva deosebit, nu are o anumita lovitura buna pe care sa se bazeze. Tipul e f. inteligent, a invatat jocul adversarului si l-a determinat sa greseasca, sa lase parti neacoperite. Bellucci sub presiune greseste. De la 2-5, Istomin a castigat 7-6. In timpul meciului Bellucci a dat un forehand f puternic, a fost pe linie si interior(nici macar nu a atins terenul in afara), Istomin s-a dus si a incercuit o urma care era de la alta minge out si arbitrul a dat out.
    Inclusiv azi la dublu, Istomin, mi s-a parut foarte inspirat in lovituri si mai ales pare sa aiba o inteligenta aparte. Pare cam filozofic, dar asa l-am simtit.

    Berlocq - Seppi
    Meciul zilei. In decisiv Berlocq era condus si pe tabela dar si ca joc, nimic nu-i iesea, era f. nervos, a aruncat racheta in gard, avea 2 avertismente.. si a venit ploaia. Nu stiu cu cine a vorbit sau poate s-a automotivat ca dupa ploaie a jucat cu totul altceva, mult mai ingrijit, mai calm, cu f puține greseli nefortate. A luat meciul in tie-break, daca nu venea ploaia cred ca pierdea.
    Seppi e meseriaș la scurte si amortizari, a luat f. multe puncte astfel. Berlocq este genul de jucator muncitor, joaca numai din spate, nu e bun la pus scurte dar i-au iesit vreo 2 pe final in momente importante.
    Carlos "Galagie" mai face o victima revenind in cel mai spectaculos mod cu putinta! Imi vin in minte meciurile fantastice cu Gimeno, Santoro si Simon de acum multi ani, aici la Bucuresti.
    Avea dreptate Pavel, care comenta cand plecasem eu de acasa, Seppi ar trebui sa joace mai mult pe rapid, pt ca acolo sunt loviturile sale.


    Mannarino - Copil
    F bine a jucat Marius, servici puternic, veniri la fileu dar meciul acesta l-a castigat si pt ca Mannarino a jucat f slab, mi s-a parut ca nici nu prea avea chef francezul. La Mannarino am remarcat reverul lui, care nu e puternic dar are un plasament f. bun.
    Marius chiar s-a miscat bine azi. Este al patrulea tur 2 la Bucuresti.
    Ce-i drept, nici Mannarino nu avea ce sa caute la turneu pe zgura, dar in fine, victoria e victorie. Ai dreptate, are un rever cel putin interesant. Eu il descoperisem cand era slab clasat acum multi ani, dar eram sigur ca se poate folosi de lovitura aia. Chiar sunt curios ce cota era la meciul asta. Sincer, i-as fi dat 1.7 lui Marius.


    Basilashvili - Berankis
    F tare s-a jucat aici, amandoi dadeau numai maciuci, cat de tare puteau, punctele erau scurte maxim 4 schimburi. Sunt asemanatori ca joc. In game-urile din final, Basilashvili a pierdut vreo 3 puncte pt ca mingea a sarit prost din teren, calitatea zgurii cred ca e mai slaba pe primul teren. Berankis e mic si indesat, musculos, arțăgos.

    As fi vrut sa vad si Mathieu - Mahut dar era full tribuna, nu stiu de ce erau oamenii atat de interasați de acest meci mai ales ca se juca in acelasi timp cu meciul lui Hane iar la Berankis era goala tribuna.
    Fantastic meci. L-am urmarit pana dupa mijlocul setului doi cand am plecat la Hanesinho, dar nivelul a fost foarte ridicat. Gruzinul asta are viitor. Chiar am vorbit in timpul meciului cu un comentator sportiv de la TV si zicea ca e curios cum s-ar vedea jocul pe micul ecran. Probabil ar fi ceva de top 30 spre 20. Interesant e ca Berankis discuta cu un spaniol din tribuna, ce in anii trecuti era in anturajul lui Ramos si Garcia. Sa se pregateasca prin Spania?!


    La antrenamente
    Youzhny a jucat cu Stakhovsky de dimineata. Ucraineanul era f. nervos, la fiecare greseala tipa, injura, a aruncat de vreo 3 ori racheta in gard, nu ma asteptam ca un jucator pro sa se comporte asa. Au jucat frumos, mai ales pe rever, se aseamana loviturile lor de rever, cu multe sliceuri, au jucat un schimb numai pe slice pana cand mingea d-abia mai sarea si trecea razant cu fileul.
    Nieminen a jucat cu un baiat blonduț(cred ca Ciorcila, nu stiu sigur, dar toata ziua a fost la antrenamente).
    Spre seara a venit si Monfils cu un negru de-al lui.
    OMFG ).
    Tipu' ala de ii aduna mingile si le dadea inapoi in teren, ca asta era treaba lui atat anul trecut, cat si acum, e daca nu ma inseala memoria varul lui Gael. Sau o ruda de gradul 1. Parca var. Oricum era chiar funny . Anul trecut vorbea Hodor cu el si raspunsurile frantuzului erau 99% "yes...no...yes..no...no...not understand...yes...ok...gael yes..."
    Uitasem de "no picture now...not now...please boys...please".
    Si castile uriase de rapper de la gat. Anul asta parca nu le mai avea. Nu le avea sigur, ca le-as fi remarcat sigur.
    Last edited by adrian_str; 23rd April 2014 at 01:10.
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  3. #150
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cipri View Post
    De unde ati scos ,, regula " asta ca daca vin eu pierd romanii ?
    Pentru ca atunci cand iti doresti prea mult ceva...
    Nu e o regula, e o superstitie si poate dublata si de statistica, altfel spus mult mai puternica decat o simpla regula!

    Quote Originally Posted by Taquito View Post
    La antrenamente
    Youzhny a jucat cu Stakhovsky de dimineata. Ucraineanul era f. nervos, la fiecare greseala tipa, injura, a aruncat de vreo 3 ori racheta in gard, nu ma asteptam ca un jucator pro sa se comporte asa. Au jucat frumos, mai ales pe rever, se aseamana loviturile lor de rever, cu multe sliceuri, au jucat un schimb numai pe slice pana cand mingea d-abia mai sarea si trecea razant cu fileul.
    Si-o ia azi de la Breloq, stie si el d-aia e asa suparat!

    Quote Originally Posted by adrian_str View Post
    De victoria lui Unguras, probabil a doua cea mai importanta din cariera, fiind la un jucator de top 30, vad ca n-a zis mai nimeni.
    Asta pentru ca pe undeva Vacek e doar cu numele in top 30, pe zgura e undeva in jurul pozitiei 80 minim! Pe undeva celalalt Pospisil i-a pus mai multe probleme, dar Ungur a fost mai atent in acel meci in primul set si a scapat de emotii spre deosebire de acest meci.
    Se poate spune ca dupa infrangerea de anul trecut la un Pospisil, Andrei s-a razbunat acum pe 2!

    Quote Originally Posted by adrian_str View Post
    Cu Istomin va fi alta mancare de peste.
    Adica vrei sa zici ca pierde?
    Si eu cred ca pierde dar are un tur de cap de serie chiar f accesibil fata de ce au altii, are sanse reale sa mearga mai departe!
    Last edited by Johnny D; 23rd April 2014 at 08:28.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #151
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Mie mi-a placut meciul lui Ungur. Ce mi se pare cam urat..modul cum incurajeaza oamenii.. uneori scandarile lor sunt deranjante, mai ales cand se prelungesc. Nu pricep de ce zic si in romana scorurile. Si mai ciudat, cum repeta crainicul ala la sfarsitul zilei de romanii nostri:d
    "There is no passion to be found playing small - in settling for a life that is less than the one you are capable of living." Nelson Mandela

  5. #152
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Asa e regula APT, ei considera inca mapamondul prost, mopamondul nu stie engleza!
    Acuma chiar daca stie, va ramane tot asa din curtuazie pentru fiecare natie in parte, sa i se spune ei pe limba ei, si pe urma pe cea generala.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #153
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    pispirila ala e un jucator slab, momentan il tin punctele de la montreal acolo sus, dar o sa dispara din primii 50 din august, probabil chiar si primii 100 la anul
    De asemenea cred ca hanescu fara trac ar trebui sa elimine usor un simon care este patetic anul asta

  7. #154
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    E strans meciul, dar are sanse bune. Dar totusi trebuie sa joace mai bn decat ieri cu Sela. N-a fost stralucit.

    Ieri Dimitrov a batut mingea cu Simon si din cate am inteles au jucat destul de serios amandoi N-am apucat sa vad decat ultimul punct dintre ei

  8. #155
    Moderator sannicola's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Sibiu
    Posts
    7,482
    Reputatie
    0
    A luat Hane primul set cu 6-2.
    Daca nu se prosteste il trimite acasa pe Simon in 2 seturi .
    Youzhny
    Tecau,Hanescu,Mathieu,Djokovic
    Dulgheru,Carstea,Niculescu,Halep,Zvonareva ,Pennetta ,Na Li,Jankovic,Azarenka.

  9. #156
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    L-a enervozat serios pe Simon, acum urmeaza pedepsirea ciumetului!
    Cel putin asa ar trebui, mai ales ca e Cipri acolo sa-i poarta noroc... lu Simon!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  10. #157
    Moderator sannicola's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Sibiu
    Posts
    7,482
    Reputatie
    0
    Bleah a facut Simon break...
    Youzhny
    Tecau,Hanescu,Mathieu,Djokovic
    Dulgheru,Carstea,Niculescu,Halep,Zvonareva ,Pennetta ,Na Li,Jankovic,Azarenka.

  11. #158
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    E prastie rau Mannarino

  12. #159
    Moderator sannicola's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Sibiu
    Posts
    7,482
    Reputatie
    0
    Imi place cum joaca Vesely se vede ca vrea sa castige .
    Pacat a pierdut tie-break-ul de la 5-2.
    Last edited by sannicola; 23rd April 2014 at 20:13.
    Youzhny
    Tecau,Hanescu,Mathieu,Djokovic
    Dulgheru,Carstea,Niculescu,Halep,Zvonareva ,Pennetta ,Na Li,Jankovic,Azarenka.

  13. #160
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Cel mai bun meci pe care l-am prins la Bucuresti in 3 ani

  14. #161
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    E bun Vesely dar il inveseleste Grigor azi!
    BTW Eddy, Vesely e zgurist clar.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #162
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,243
    Reputatie
    0
    A jucat bine Vesely.

  16. #163
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    E bun Vesely dar il inveseleste Grigor azi!
    BTW Eddy, Vesely e zgurist clar.
    Dar la ce joc face el pe zgura, trebuie sa se descurce si pe rapide lejer. Are tendinta sa vina de multe ori la fileu, are serviciu bun. Deci, chiar daca are rezultate bune pe zgura, nu cred ca putem sa-l numim "zgurist".

  17. #164
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    Ce pacat pentru Vesely. Sansa lui a fost la 4-1 si 2 servicii in tb. Daca facea primul punct acolo, lua si setul, cred.

    Meci cu momente foarte bune pe alocuri.

  18. #165
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Incep postarea in legatura cu ziua de azi printr-o mica povestire.
    Cum stateam eu la terenurile de antrenament uitandu-ma la alde Youzhny si inca vreo 3 baietasi, vad pe partea stanga a drumului un rever taios. Bai...ala-i...Da, era Pavelino . De unde stateam eu, adica mai departe parea ca bate mingea cu o tipa. In gandul meu, credeam ca antreneaza, ca in fiecare an p-aici la Arene, vreo pustoaica de 14 ani. Insa fetiscana chiar lovea indraznet si cu simt de raspundere. Bai, da' sa vezi ca avem o noua Halep prin tarisoara si n-am aflat eu inca. Ma duc mai aproape si tare-mi e mirarea cand observ ca dom'soara era cam dezvoltata pt "14-15 anisori". Stau ce stau acolo si la un moment dat se opresc din joc si gagica iese de pe teren, indreptandu-se in zona in care ma aflam eu. Incerc sa o analizez mai atent si cand colo ce vad in fata ochilor...era taman mademoiselle Tamira Paszek .
    Mentionez ca duduia a stat la meciurile lui Hane si Tecau, in loja langa Segarceanu si madame Trifu (imi scapa numele ei de domnisoara) si s-a trancanit aproape nonstop cu Andrusata pe nemteste. Singurul lucru care m-a surprins e ca eu stiam de la TV ca e mai inaltuta de 1,60 si parca avea ceva plamani, dar la fata locului m-am lamurit de contrariu. Sper s-o prind maine pentru o poza.

    Revenind la chestiuni tenisistice. Am mai vazut inceputuri de meci bune pt Veselie, dar la final era clar jucatorul ce facea mai multe erori. Tind sa cred ca ori nu-si dozeaza corect capacitatea de efort, ori e slab pregatit fizic. Altfel nu-mi explic caderile astea. Pe final nu prea mai alerga dupa mingi, pe cand in primul set scotea o minge in plus, care in multe cazuri punea probleme pe contraatac. La stil de joc e un Janowicz stangaci, dar tind sa cred mai periculos pentru ca unghiurile de stangaci sunt date naibii.

    Rosol l-a dominat aproape categoric in multe momente pe Nieminen, dar care s-a aparat destoinic, insa prea putine sanse de izbanda in fara unui toreador bubuitor.

    Pacat de jocul bun al lui Hanesinho, dar Simon a scos la suprafata acel CEVA care l-a dus si-n top 10. Astazi era una din zilele alea in care Victor a simtit foarte bine mingea, a fost fresh fizic, dar cred ca l-a doborat si jocul de tacaneala din multe momente. Totusi a stat bine inclusiv la winnere, ceea ce e imbucurator. Cu putina sansa poate spera la un sezon cel putin cu rezultate medii pe suprafata lui favorita. Nu e exclus sa mai produca ceva surprize. E mai concentrat pe faza de atac, cu accent predominant pe reverul blocat in lung de linie, care si azi l-a scos din bucluc.

    La Stakhovsky n-am vazut, dar din ce vorbeau doua brunete rujate, meciul a fost "asa cum ne doream", ce dracu o mai insemnand si asta .

    La Tecau si JJ a fost macel in aer liber. Mahut si Mannarino s-au antrenat bine si chiar credeam ca le pot pune probleme alor nostri, dar "Portocala Mecanica" s-a prezentat la cote ridicate.

    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Adica vrei sa zici ca pierde?
    Si eu cred ca pierde dar are un tur de cap de serie chiar f accesibil fata de ce au altii, are sanse reale sa mearga mai departe!
    L-a nenorocit azi la antrenament Istomin. L-a bubuit din toate partile. Ca o paranteza, ce nevasta misto are uzbekul asta. Rusoaica dintr-asta finuta, dar in acelasi timp fasneata rau, if you know what I mean. Cum o fi gasit-o nu stiu, el pare sincer putin molau, timorat. Cred ca ma-sa care e si antrenorul principal le-a facut cunostinta sau ceva . E prima femeie antrenor pe care-o vad la nivelul asta.
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  19. #166
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Aia era Paszek? Am stat si eu 10 minute acolo. Ma miram ca vorbesc in engleza

  20. #167
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Eddy DoubleD View Post
    Aia era Paszek? Am stat si eu 10 minute acolo. Ma miram ca vorbesc in engleza
    Eu i-am auzit vorbind germana inclusiv cu un tip care ii cunostea. Poate mai schimbau uneori cate ceva intr-o englezo-germana...cine stie...
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  21. #168
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    Deci femeia aia pe care am vazut-o langa Istomin e mama si antrenorul lui?

    Azi a fost interesant.

    Rosol d. Nieminen 62 64
    Primul set a bubuit Rosol tot ce a prins si i-a mai si intrat. In al doilea Jarkko a mai echilibrat putin si a revenit de la 0-1 la 2-1 si 30-0 pe serva lui Rosol. E drept ca si cehul a gresit mai mult. Serva a doua foarte slaba la Jarkko, forehand-ul mult sub potential astazi, multe greseli pe rever. Victorie meritata pentru ceh.

    Polonezii d. Gonzalez / Lipsky 61 76
    Se vede de la o posta care sunt jucatorii de top 10 si care niste jucatori oarecum decenti de dublu. Gonzalez foarte slab, asa cum il stiam. Polonezii solizi, cred ca au sansa si la trofeu.

    Simon d. Hanescu 26 63 63
    Aici am vazut primul set si pana la 4-2 Simon in al doilea, moment in care m-am mutat la Berlocq. Victor a jucat bine atat cat Simon a gresit si i-a permis. Cand am vazut ca s-a schimbat treaba, am plecat, pentru ca era clar ca se impune francezul, iar soarele era al naibii de puternic.

    Stakhovsky d. Berlocq 46 76 62
    Meciul asta a fost foarte interesant. Berlocq a inceput bine, a luat repede doua break-uri, dar a cedat unul si s-a chinuit putin sa inchida setul. Prima mansa a fost slaba la serviciu pentru ucrainean, dar din moment ce a reglat tirul i-a mai lasat lui Berlocq cred 2 sanse de break in urmatoarele seturi. Setul doi a fost echilibrat, amandoi servind bine.Berlocq a luat primul minibreak in tiebreak, dar Stakhovsky a fost superior. Ciudat cumva, ucraineanul a fost mai proaspat in decisiv pe care l-a castigat fara drept de apel. Au fost si multe faze haioase aici: 2 avertismente pentru Berlocq pentru tragere de timp, vreo 5-6 greseli de picior, o discutie cu Stakhovsky, dar cea mai tare faza a fost cand ucraineanul a lovit un smash, iar mingea a trecut dincolo de gard si s-a oprit in portiere unei masini de epoca a lui Tiriac

    Dimitrov d. Vesely 76 62
    Aici imi doream foarte mult sa castige Vesely. Cehul a inceput bine, 3 game-uri la 0 in primele 4 si un game intors de la 0-40. In tiebreak a avut 4-1 cu doua break-uri, a servit pentru set la 5-4. Mi-a placut ca a incercat sa atace si nu a asteptat greseala lui Dimitrov. Primul rever s-a dus putin afara, iar la al doilea a dat Grigor un passing superb.
    Cred ca Vesely e departe de a fi comparat cu Janowicz. Mi se pare mai mobil, nu imprastie punctele. La scurte se aseamana.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •