Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 60

Thread: Ce juniori sau junioare din Romania ii vedeti viitori jucatori A.T.P.?

  1. #1
    incepator premierall's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    bucharest
    Posts
    48
    Reputatie
    1

    Ce juniori sau junioare din Romania ii vedeti viitori jucatori A.T.P.?

    Astept din partea voastra si argumente care sa va intareasca raspunsul.

  2. #2
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    pai raluca olaru a fost deja in toamna asta la cateva turnee si daca nu ma insel chiar s-a si calificat ... daca nu ma insel are sub 18 ani, deci e inca junioara ...
    luncanu are si el mari sanse, tinand cont ca este ajutat mult fata de ceilalti juniori ... totul e sa nu i se urce la cap ...
    e cam greu sa iti dai cu parerea, pentru ca daca nu lucrezi in domeniul asta nu prea ai unde sa ii vezi jucand ...
    pe luncanu l-am vazut spre sfarsitul ROT cand erau mai toti la Bucuresti si se antrenau cu Marcu si Segarceanu si mi s-a parut ca loveste bine, dar e greu sa imi dau cu parerea daca nu l-am vazut intr-un meci sa vad cum se misca ... are totusi un mic avantaj ca e stangaci ...

  3. #3
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Raluca Olaru si Mihaela Buzarnescu la fete si Alexandru Luncanu la baieti, momentan doar pt ca sunt in primii 10 ai lumii la juniori.
    Nu i-am vazut jucand pana acum, pe Raluca si Alex doar la demonstrativele de la BCR Open...

  4. #4
    incepator premierall's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    bucharest
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    Da oare de ce nu incearca ei si la seniori?La juniori am vazut ca sunr buni.Oare trecerea e mult prea grea?

  5. #5
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Nu stiu ce sa spun, cred ca jucatorii nostrii se pierd undeva pe drum. De ce? Cred ca numai ei pot spune. S-au spus multe un privinta asta. S-a vorbit si despre bani, s-a vorbit si despre sustinerea federatiei s-a vorbit chiar despre ambitia jucatorilor. Poate ca uneori trebuie sa-ti doresti mai mult ca sa-ti poti vedea visele cu ochii.

  6. #6
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    probabil anul asta vor incepe sa joace si la turnee mai mari ...
    olaru si luncanu au fost sprijiniti mai mult ...
    olaru daca nu ma insel are sponsori si este antrenata de fostul antrenor al lui steffi graff ...

  7. #7
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Ady, poate ca e timpul sa se desprinda...sa inceapa sa participe la turnee mai mari, la turnee pt seniori. Buzarnescu are 18 ani (cred!) Olaru si Luncanu au 17. Parca atat avea si Chang cand a castigat RG.
    Sper sa nu spun prostii...

  8. #8
    incepator premierall's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    bucharest
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    Da intradevar Chang avea 17 ani cind a cistigat RG.Am citeva reviste de tenis frantuzesti Mode du Tennis si Tennis de France facute rost de ele cu greu pe vremurile acelea comuniste.A fost prima oara cind am auzit de Chang si ma pot mindrii ca am fost si printre primii care detinea informatii despre acest jucator care parea sa cucereasca lumea de la 17 ani.Stau sa ma gindesc de multe ori ce deosebire este intre jucatorii nostri juniori si cei din alte tari?Cum de unii dintre ei reusesc acesta trecere la profesionism iar juniorii nostii nu reusesc.Cred ca raspunsul se regaseste in modul de viata a lor pina termina junioratul,se regaseste in educatia primita de la antrenori.Dupa parerea mea sunt educati de mici sa treaca din punct psihologic aceasta etapa.Ma uit la juniorii nostrii ca Pahal Costin fiul vestitei Dana Mosie care a cistigat nationalele categoriei de 18 ani baieti el avind 16 ani.Sper ca el sa fi primit o educatie de sportiv adevarata tinind cont ca mama sa a fost cine a fost in tenisul Romanesc si de ce nu la nivel mondial.Intradevar si Raluca Olaru si Luncanu Alexandru putem spune ca au fost jucatori adevarati mai la toate categoriile de virsta si sper ca si mai departe sa reuseasca sa patrunda si in acesta jungla a perfectiunii din lumea profesionistilor.

  9. #9
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Deci totul se reduce la factorul psihologic? Sunt tenismeni care s-au remarcat la juniori dar care au dezamagit ulterior. Ce lipseste, in fond? Pregatirea, fie ea fizica sau psihica, banii sau...chiar nu stiu. Unde s-a dus atata munca si chin? Pentru ce?
    Last edited by luma; 1st December 2006 at 01:18. Reason: un "e"

  10. #10
    incepator
    Join Date
    May 2006
    Posts
    47
    Reputatie
    1
    Cred ca toti aveti argumente bune, dar cred ca un motiv consta in turneele pe care le joace diferiti sportivi, precum si managerii pe care ii au. Stiu ca acum cativa ani la Wimbledon, desi Mergea era campion la juniori, totusi n-a primit wild-card, pe cand jucatori care erau mult sub el, dar din tara gazda sau cu manageri cu relatii au primit. (Poate era US Open, nu mai stiu si n-am timp sa caut acum.) Noi avem Romanian Open, ceea ce e bine, dar e totusi un singur turneu de valoare medie spre mica. Ai nostri se chinuiesc in challengeruri, in timp ce Nadal de pilda primea wild-carduri la turnee mari la 17 ani. La juniori nu se joaca atat de multe turnee si astfel e ma usor sa te afirmi (in plus, concurezi doar cu cei in grupa ta de varsta.) Iar la seniori, trebuie sa joci la zeci de challengeruri prost-platite pana sa intri pe tablou undeva decent. Dar daca castigi un tur sau doua la Wimbledon de pilda, altfel iti arata cartea de vizita.
    Sa ne uitam de pilda la Andrew Murray...
    http://www.atptennis.com/5/en/player...0&prevtrnnum=0
    In mai 2005, era locul 367, apoi a avut wild-card la Dresden, a castigat un tur, wild-card la Queens, a castigat 2 tururi, si wild-card la Wimbledon, unde a castigat tot 2 tururi. Dupa aceste 3 turnee, au continuat altele, si a urcat vertiginos. A castigat incredere, experienta, recunoastere si prestigiu, care astfel i-au facut calea si mai usoara pe viitor. Bineinteles, nu ii iau din merit, dar spun doar ca sportivii nostri nu sunt asa de norocosi. Pana la Dresden jucase niste turnee mici ici colo unde nu facuse cine stie ce, pe urma a explodat.
    http://www.atptennis.com/3/en/player...yernumber=MC10
    Cum spune aici, a urcat 449 de locuri in 2005. Cred ca e imposibil sa faci asta daca nu incepi sa primesti wild-carduri.
    Asadar, ca solutie... nu stiu... mai multe turnee in Romania n-ar strica. Tiriac si Nastase si-ar putea folosi influenta asa. De asemenea, ar putea ajuta mai mult ca impresari.

  11. #11
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Si eu mi-am pus adesea aceasta intrebare:de ce se rupe firul performantei in tenis la ai nostri chiar inainte de a incepe adevarata performanta?Recunosc faptul ca nu stapinesc atit de bine culisele tenisului de la noi,dar inclin sa cred ca alor nostri tenismeni le lipseste intr-o masura mai mare sau mai mica ceva esential:Motivatia sa devina campioni,increderea ca pot reusi asta.Se poate sa gresesc,dar nu imi pot explica logic cum la juniori sint cistigatori de Mare Slem ,iar dupa aceea ramin in anonimat.Eu cred ca se multumesc cu putin,si nu indraznesc sa viseze la mai mult.

  12. #12
    senior
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    198
    Reputatie
    1
    Acum cateva saptamani am urmarit o emisiune interesanta pe Telesport in care erau invitate Raluca Olaru si Mihaela Buzarnescu cu parintii lor (tatii). Voi incerca sa a rezum din memorie cateva idei:
    - in 2007 au ca obiectiv intrarea in prima suta, de aceea se vor concentra pe turneele mari unde vor juca calificari.
    - isi exprimau speranta ca dupa aderare vor calatori mai usor prin Europa, fara atatea formalitati.
    - povesteau ca au un Cielo cu care au facut sute de mii de km pentru a participa la turnee.
    - Federatia le-a ajutat punandu-le la dispozitie terenuri de antrenament. Atat.
    - Cele 15 turnee de 10.000 din Romania sunt bune dar nu le mai ajuta acum. Spuneau ca mai bine banii s-ar investi in turnee mai putine dar cu premii mai substantiale de 25.000; 50.000, unde s-ar castiga mai multe puncte.
    - una dintre fete era putin accidentata dar spera sa-si revina pana la inceputul sezonului.
    Mult succes!

  13. #13
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Interesant,Carbu..Si eu le doresc din suflet mult succes fetelor ..Cit despre federatie,si ajutorul ala este bine venit ,cred eu ,avind in vedere ca in Romania terenurile de tenis nu sint multe si sint foarte scumpe..

  14. #14
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    sa nu o uitam nici pe madalina gojnea. chiar daca are 19 ani si a trecut de pragul junioratului sa speram ca va intra si ea in primele 150 la finalul anului 2007
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  15. #15
    junior Soulstone's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    101
    Reputatie
    1
    nu sunt de acord cu jucatul la juniori cand ai peste 16 ani.
    la noi se joaca mult pentru faima, contracte echipament si alte prostii. adica se freaca menta
    This connection has limited or no connectivity

  16. #16
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Pai asta spunem si noi: ce le lipseste jucatorilor nostrii de nu confirma cand se trece la seniori? De ce nu fac asta mai devreme? De ce se complac in futures si challengers? Credeam ca recunoasterea internationala si contractele nu de acolo vin. Cred ca-mi scapa ideea, nu inteleg ce vrei sa spui...

  17. #17
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    un contract cu o firma de echipament pentru un junior poate insemna mult ... de cand pune mana pe racheta isi fixeaza niste idoli (pentru ca fiecare are idolii lui) si cand se intampla sa obtina un astfel de contract ei se considera mai aproape de telul pe care si l-au propus, dar multi uita ca mai trebuie sa joace si tennis pentru a ajunge cum si-au dorit ...

    @luma, multi prefera sa fie no1 la juniori, decat sa joace futures sau challengers ...
    luncanu daca ar fi jucat numai la futures, in mod sigur nu ar fi fost asa cunoscut cum este acum , nu ar fi putut sa aiba acelasi succes, pentru ca acolo sunt jucatori cu mai multa experienta decat in turneele de juniori ...
    la fel, a preferat sa joace Us Open in loc sa se bage la calificari la Open Romania ... daca nu intra sigur primea wild card ...
    Last edited by Ady; 2nd December 2006 at 00:22.

  18. #18
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Sau poate ca nu a existat un tel anume...poate ca, desi sper din toata inima sa nu fie asa, fiecare isi propune sa joace...indiferent cum, indiferent unde. Fara tel, fara dorinta...fara ambitie, in fond. Sa fim seriosi, nici eu nu cred asta!

  19. #19
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    hai ma luma, ca eu daca mi-am tras un prosop d-ala de mana wilson, deja ma simt mai mult ca federer , iti dai seama ce se intampla in mintea lor cand reusesc sa obtina astfel de contracte ... daca se intampla sa nu aiba pe cineva langa ei sa ii tina cu picioarele pe pamant s-a terminat ...

  20. #20
    junior Soulstone's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    101
    Reputatie
    1
    cei care sunt buni (din toata lumea) si au sub 18 ani joaca deja challengers si ATP.
    nu stiu ce idoli isi fixeaza ei...ca sunt toti superstars deja
    This connection has limited or no connectivity

  21. #21
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    pai il tin minte pe monfils cand a aparut prima data la Doha, parca nu avea inca 18 ani si de atunci nu a mai disparut ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •