Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 26

Thread: Tirgul de Carte Gaudeamus 2004

  1. #1
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1

    Tirgul de Carte Gaudeamus 2004

    Am fost vineri la Tirgul de Carte Gaudeamus 2004. Destula lume interesata de carte, lansari de ocazie, oferte promotionale mai mult cu titlul, fete doritoare de cultura...

    Nu m-a impresionat. Pe locul pe care taica-meu lansa o carte acum citiva ani, era Patapievici care isi mai facuse o culegere de cursuri si conferinte atit de importante incit nu se putea sa nu fie incluse intre niste coperti tari si stralucitoare, la Humanitas.

    Mi-am cumparat o singura carte, ultima aparuta la noi scrisa de Stephen Hawking, "Universul intr-o coaja de nuca" (2001), frumos facuta si tradusa (de la Humanitas), 560.000 de lei. Inca nu am avut timp sa o termin, dar din ce am citit nu mi se pare mai interesanta decit "O scurta istorie a timpului", cea care l-a facut pe el celebru la nivel mondial in 1988.

    Insa, are lucruri interesante, explica teoriile de baza ale lui Einstein si are ilustratii bine facute care reusesc sa te faca sa vezi exact unele lucruri despre Univers, timp, spatiu, viteza luminii, gravitatie (despre ca el spune ca este o consecinta a curburii spatiu/timp) etc.

    Altfel, pe linga cartea asta am primit cadou doua carti de maculatura. Idee e ca Humatinas avea oferta: la o cumparatura de peste 500.000 iti dadea doua carti cadou, dar nu puteai alege

    Cam asta, daca a mai fost cineva la Gaudeamus, sa scrie aici.

    ps: Pacala, te bagi sa iti explic cum e cu curbura spatiu/timp? Crezi ca sint posibilele calatoriile in timp? Ca sa vezi ca stiu atita fizica pe cit stii tu gramatica. Adica hobby. Sa iti explic cum vine cu fizica, poate reusesc sa te enervez la fel de rau pe cit o faci tu cind explici gramatica.

  2. #2
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    vadim, vorbim despre alte subiecte dupa ce se raceste meciul cu dinamo, nu vezi ca sint inclazit cu dinamovistii acum?
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  3. #3
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Ok, pe luni asa, ca se pare oricum nu prea a fost nimeni de pe Forum la Gaudeamus 2004. Eu cind spun ca prea mult sport strica...

    ps: ti-e nitel frica? Cauti timp sa te documentezi?

  4. #4
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1
    Am mai fost eu sambata. Dar tot din motive de sport: s-a lansat cartea "Mr Nastase". Prea mult sport strica, pt. mine e cam adevarat din pacate in ultima vreme pt. mine...
    Sau sa zicem ca am imbinat intr-un fel sportul cu cultura
    La lansarea asta, ca si la celelalte de sambata, buluceala mare, calcare in picioare... Am reusit insa sa ajung in fata pt. ca atunci cand l-au chemat pe CT Popescu in fata, m-am strecurat in "siajul" lui CTP, care mai joaca dublu cu Nastase, a ridicat din nou tenisul in lumea artelor, vorbind despre muzica auzita atunci cand racheta lui Ilie loveste mingea... Cand vine vorba de tenis, CTP se destinde si zambeste... Incredibil ce face tenisul din om...
    La lansare a mai vorbit si un alt prieten al lui Ilie, C. Topescu, care a inceput sportul o data cu Ilie la Steaua, dar nu la tenis, evident, ci la calarie. Ilie s-a aratat inca o data onorat de emisiunea filatelica scoasa de Romfilatelia cu el, cred ca trebuia sa se intample mai demult, poate si cu alti sportivi ai nostri. Am mai aflat ca, dupa finala Cupei Davis pierduta de noi la Bucuresti in 1972, CTP, copil de mingi la acea intalnire, a avut curajul sa-i spuna lui Stan Smith ca a fost furat de mai multe ori. Se anunta spiritul justitiarului de mai tarziu
    La autografe, din nou imbulzeala mare. Am vazut si un politician care a reusit sa primeasca si el un tricou Dupa agitatia de la standul Rao, Ilie a mers sa se intalneasca cu cei de la Romfilatelia si sa dea autografe si la standul lor. Nu stiu daca trebuie sa mai spun, dar Ilie e un om f. amabil si modest si chiar spunea uneori "multumesc" celor carora le dadea autografe

    Cartile in targ scumpe - "Mr Nastase" a fost 314000 pret de targ, fara coliţă (pe net pretul anuntat e 349000) si 404000 cu coliţă.
    Din pacate inghesuiala si caldura mi-au cam taiat elanul spre cultura, erau standuri de care nici nu m-am putut apropia. Inteleg ca editurile nu au gasit bani pt. a inchiria sali pt. lansari... In timp ce CTP vorbea de muzica rachetei lui Nastase, se auzeau niste copii "cantand" melodii po****re
    La un moment dat am observat pe margine niste fete in costume de baie sumare, de am crezut ca e vreun concurs de miss, desi ele erau cam dolofane. Cand m-am apropiat, am vazut ca, intr-un spatiu al revistei Yoga Magazin, doi baieti gemeni si mai multe fete, toti in costume de baie, faceau niste exercitii, demonstratii de yoga, iar alaturi o doamna explica despre ce e vorba. Astia cred ca au fost atractia targului, se uita lumea ca la urs

    Cred ca am vorbit cam mult Cine vrea sa vada poze de la lansarea cu Ilie Nastase, in cateva zile sper sa postez cateva pe Tennis Gallery. Am facut si cu yoghinii, dar nu cred ca isi au locul pe undeva, sunt off-topic rau
    PS: prezent ca intotdeauna Paul Daian, de data asta cu o gainusa (sau cocos ?) pe cap.
    Last edited by ilenuta; 21st November 2004 at 14:31.

  5. #5
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Crai mare Ilie. Pe cit de mare jucator a fost pe atit de multe inimi a frint. Uite o poza cu el din 1974, baiat frumos, cu prima lui nevasta. Nu stiu cine era fata, dar frumoasa de pica de aia sta pe scaun.

    Iulia, pune aici pozele cu ioghinii.

    ps: Pacala, te-ai racit?
    Attached Images Attached Images

  6. #6
    in free space cyber_goool's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    475
    Reputatie
    1
    Vadim cine este tatal tau? daca nu sunt prea indiscret

    Ce parere aveti de Patavieci?

  7. #7
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    de Patavieci nu am auzit, poate ne spui tu mai multe despre el...
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  8. #8
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    Crai mare Ilie. Pe cit de mare jucator a fost pe atit de multe inimi a frint.
    Romanii se pot mandri cu Ilie si din acest punct de vedere Dar acum e baiat cuminte.
    In poza e prima lui sotie, Dominique, o frantuzoaica.

    La cererea publicului, urmeaza poze cu ioghini si ioghine.

    ps: tin sa multumesc si pe aceasta cale forurilor de conducere care au marit spatiul alocat pt. atasamente
    Attached Images Attached Images

  9. #9
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cyber_goool
    Vadim cine este tatal tau? daca nu sunt prea indiscret

    Ce parere aveti de Patavieci?
    Taica-meu este unul dintre reprezentantii asa numitei Generatii '80 in Istoria Literaturii Romane a lui Ion Rotaru. Mai multe despre el poti vedea aici:http://www.geocities.com/george0cusnarencu/index.html
    http://romania-on-line.net/whoswho/CusnarencuGeorge.htm

  10. #10
    in free space cyber_goool's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    475
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dlgicu
    de Patavieci nu am auzit, poate ne spui tu mai multe despre el...
    Hm Patapievici, mi-e greu sa caracterizez un om si mai ales un asemenea om. Dupa mine este un mare om, un om foarte inteligent si un filozof. Ca functie (mai importanta, sau rasunatoare nu stiu cum sa zic) face parte din Consiliul de studiere al Arhivelor Securitatii.
    Desi am citit (integral) doar o carte de-a lui: "Cerul vazut prin lentila" cred ca o parte din ideile mele despre fosta perioada, cea fost si ce este...de la el le am. Mi-au placut la el sinceritatea si eruditia lui: este autorul cu cele mai multe idei pe cm patrat, daca pot spune asa (si care sa nu fie plicticos, fad: pe Kant n-am reusit sa-l citesc.... Sau doar pt. unii: ca am observat ca nu toata lumea il apreciaza: pt ca nu il inteleg, cred eu...)
    Daca te intereseaza si te tine : eu citeam doar un capitol pe zi, mai mult nu puteam citeste si tu ceva de el. Carti care le mai stiu de el: "Omul modern", "Dialoguri politice" sau Politicile, nu mai stiu exact si a zis Vadim ca a mai aparut una mai sus. Daca intrii pe dc++ erau si niste mp3 cu el: iti recomand "in preajma streangului", sau daca ai cont pe gmail ti-l pot trimite eu (are vreo 20 Mb si ceva)

    Gata ca m-am plictisit, e nevoie de niste sport, aici e mult mai simplu: 1,X si 2..., cred ca am filozofat destul pe luna asta :p

    Vadim, mersi!

  11. #11
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    De Patapievici stiam si eu, mersi

    Daca tot spui ca il respecti atat, nu crezi ca ar fi frumos din partea ta sa nu ii mai stalcesti numele altadata, asa cum ai facut-o in postul precedent? In acest sens era (e drept, mai incriptat) si intrebarea mea, acum am explicitat si pentru tine.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  12. #12
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Cyber, de ce il respecti pe Patapievici? Pentru ca vorbeste cu dictionarul de neologisme linga el? Ce aduce Patapievici in filosofie? Ti se pare ca niste carti compuse din culegeri de conferinte pot fi numite carti sau eseuri? Sau poate il respecti pentru "capitanul Soare" cel care l-a "lansat" pe Patapievici asa de brusc dupa 1989?

  13. #13
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Vadim

    ps: Pacala, te-ai racit?
    m-am mai racorit domne....nu m-am rcacit
    in orice caz nu sint impacat deloc cu deciziile dar le pregatesc replica ....
    restul la alt subiect

    Despre ce vrei sa vorbim? Iti stau la dispozitie........


    Felicitari Iuliei si tie pentru informatiile de la targul de carte

    Despre Patapievici si G.Cusnarenco pot sa spun ca am tot respectul pentru amandoi chiar dca nu totdeauna am fost ce acord cu Patapievici de exemplu.
    Despre G.Cusnarenco pot spune ca editorialul din Magazin si in general revista le urmaresc in primul rand in presa romana, de fapt in afara stirilor despre Univ Craiova si Magazinul, nu prea citesc presa romana. Intradevar am una dintre cele mai bune pareri despre GC dar ma opresc aici ca si-o ia Vadim in cap

    Ia spune Domne ce subiect vrei sa discutam? despre toeriile lui Einstein?
    posibilitatea si probabilitatea calatoriilor in timp....despre ce anume?

    Personal cred in posibilitatea calatoriilor in timp ,la fel in posibilitatea calatoriilor intergalactice si mai ales in asa-zisa teleportare.....de fapt sint toate legate intre ele
    Last edited by Pacala; 25th November 2004 at 21:16.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  14. #14
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    E Cusnarencu, nu cu O la final. Stai asa ca acum sint eu cu Steaua, vorbim de vineri. Vorbim de toate astea de care ai spus mai sus.

  15. #15
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    aha, acum esti tu incalzit .....

    si cica Vadim nu e stelist ....
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  16. #16
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Aveam treaba la editare\stergere de mesaje. Nu sint, dar m-a luat nitel valul, nu ma asteptam sa bata Steaua si sa avem o echipa in 16-le Cupei UEFA. E bine pentru sportul romanesc.

  17. #17
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    ok!

    Pai sa-ti dau un mesaj de care sa te iei si sa-l contrazici ca si data trecuta cu perfectul simplu,accentele, granitele Imperiului Roman .....

    Sa ai la ce da quote.... te avertizez insa ca subiectele despre "cifre" (cum le numeai tu...) sint infinit mai complexe, pentru ca fizica si matematica sint domenii mult mai vaste decat o lista de reguli gramaticale unde chiar si acolo ne contraziceam in privinta.... perfectului simplu si accentelor
    Chiar si cu o carte, doua ...noua.....fara o baza solida si o intelegere profunda a fenomenelor.....

    Pai hai sa le luam pe rand :

    Einsteinul
    Vestita formula E=mc^2 (de fapt e gamma*mc^2, unde gamma e 1/sqrt(1-v^2/c^2), mc^2 e cazul particular pentru obiectu' in repaos, gamma devine 1 pt v=0). Se zice ca Einstein ar fi venit cu aceasta descoperire revolutionara. De fapt ea a fost dedusa prima data de un inginer italian
    Formula exista in cele stiute de fizicieni, ingineri, etc, la ora respectiva, doar trebuia dedusa. Existau mai multe cai pentru a ajunge la ea.
    Principiul relativitatii, care se zice ca Einstein l-ar fi scos prima data, se datoreaza de fapt lui Poincare.
    Multe din descoperirile "revolutionare" sint doar sinteze ale unor cunostinte deja existente. Fizica cuantica n-a fost o descoperire facuta de un om s-a trezit peste noapte sa afirme ceea ce ceilalti negau. A durat o vreme destul de indelungata sa fie fundamentata, si foarte multi au contribuit... Einstein a lucrat o vreme la oficiul de inventii si inovatii in Germania sau Elvetia nu mai stiu sigur si a avut privilegiul de a avea o vedere de ansamblu a descoperiilor si teoriilor ....el doar a sintetizat ceva mai bine si mai clar lucruri enuntate deja...dar le-a pus curajos cap la cap . Bingo!


    calatoria in timp,punctul meu de vedere....de fapt punctul de vedere pe care il impartasesc eu ... n-am emis (inca? ...) nici o lege a fizicii sau matematicii ... este urmatorul :

    Are la baza teoria ca spatiul si timpul nu sunt doua entitati distincte ci se unesc pentru a forma o a patra dimensiune: spatiu-timp. In aceasta dimensiune orice corp calatoreste cu o viteza constanta, viteza lumini.
    Viteza luminii neputand fi depasita in univers.Deci chestiile cu depasirea vitezei luminii sint bune pentru copii,militieni si gospodine.

    Daca un corp nu calatoreste in spatiu, atunci toata viteza sa (viteza luminii) este folosita pentru a calatori prin timp. Astfel, un corp in repaus "imbatrineste " cu.... viteza luminii.

    Dar, daca acest corp calatoreste si in spatiu, atunci viteza sa se va descompune pe cele doua axe, viteza de trecere a timpului, fiind redusa.

    Iar daca un corp se deplaseaza prin spatiu cu viteza luminii atunci viteza pe axa timpului acelui corp va fi 0.

    Prima masina teoretica ar consta intr-un corp extrem de dens ce se roteste extrem de repede. Puternica atractie gravitationala ar "tiro " spatiul si timpul in jurul sau in timp ce se roteste. Acest obiect va distorsiona geometria spatiului si trecerea timpului in jurul sau. .....Corpurile cu o masa foarte mare curband spatiul din jurul lor de aici si teoria celei de-a patra dimensiuni....spatiu-timp .... de fapt cele 3 dimensiuni fiind doar cazuri particulare ale celei de-a patra dimensiuni in realitate

    Calatoriile intergalactice
    le vad prin existenta gaurilor negre
    Ecuatia relativitatii sugereaza ca o pereche de gauri negre ar putea fi "legate" intre ele de tuneluri ce fac o scurtatura prin timp si spatiu deci este acelasi lucru cu calatoriile in timp. Aceste tuneluri se numesc "gauri de vierme". Cele doua gauri negre (gurile tunelului) pot fi oriunde in timp si spatiu si sa fie oricum conectate prin tuneluri. Astfel o gura poate fi in prezent iar cealalta este in acelasi loc acum o mie de ani. De aceea un obiect ar putea intra in prezent si ar putea iesi acum o mie de ani sau poate aiurea in spatiu,intr-o galaxiu indepartata....despre asta sa fie vorba in ...triunghiul Bermudelor?

    O problema (in afara de faptul ca e greu de fabricat sau de gasit gauri de vierme) este faptul ca gravitatia are tendinta sa "inchida" aceste gauri de vierme (ca si gura unui tunel ce colapseaza). Ar fi totusi posibil sa se mentina gaura deschisa introducind in ea materie din exterior, materie ce se presupune ca ar exista dar nu a fost inca descoperita (materie neagra).
    Gaurile negre exista cu certitudine, variind de la obiecte in galaxia noastra (Calea Lactee) cu mase doar de citeva ori mai mari ca a Soarelui pina la obiecte cu mase de milionane de ori mai mari decat a Soarelui in centrele galaxiilor si in quasare.....atentie e vorba de mase si nu de dimensiuni....acele corpui pot avea dimensiuni extrem de reduse.

    Exista posibilitatea ca tot universul sa fie brazdat de gauri de vierme microscopice cu "gurile " mai mici ca un proton. Astfel de gauri de vierme ar putea explica de ce legile fizicii sunt aceleasi oriunde in univers, de ce, de exemplu, un electron pe Pamint are aceeasi sarcina si masa ca unul aflat
    intr-o galaxie indepartata. S-au facut serioase speculatii cum ca prin aceste mici gauri de vierme se "scurge" informatie ce mentine legile fizicii constante dintr-un punct in altul si dintr-un timp in altul.
    Pentru ca daca n-ar fi aceleasi legi, lumina s-ar deplasa cu o viteza mai mare decat viteza ....luminii, planetele si sitemele soalre s-ar roti invers, ar dansa, etc ...

    Teleportarea este de fapt acelasi lucru cu calatoria in timp sau calatoria in timp si/sau spatiu(gaurile negre) de aia am spus ca cele trei sint cam acelasi lucru... adica este termenul generic ale acestor deplasari ..nimic mai mult. Transportul a ceva sau cuiva la distante practic infinte , chiar instantanee si chiar mai mult, inapoi in...viitor
    chestia cu descompurea si rematerializarea in alta parte dupa un pattern vazuta prin "Star Trek" fiind pentru gospodine,militieni si copii....uite, "Star Gate" are o logica ....
    Si in plus ...cum s-ar teleporta si acel ceva imaterial care cantareste 21grame si pe care il numim ...suflet?
    nu toti il au dar....orisicat
    Last edited by Pacala; 26th November 2004 at 07:22.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  18. #18
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    pacala, gramatica e si ea o parte a matematicii asa ca nu o subestima
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  19. #19
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    si daca tot a adus Pacala vorba de spatiu:

    "The discovery of a 12.7bn light-year distant supermassive black hole has challenged astronomers' understanding of star and galaxy formation. NASA's Chandra X-Ray observatory spotted the object, which is generating energy at the rate of twenty trillion suns, at the heart of a quasar formed less than a billion years after the big bang.

    Astronomers Daniel Schwartz and Shanil Virani of the Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics discovered the quasar, known as SDSSp J1306. They found that its X-ray spectrum is a near perfect match to nearer, and hence older (or at least longer lived) quasars. Meanwhile, optical measurements suggest the quasar is a billion times more massive than our sun. Their results have been published in The Astrophysical Journal. "


    http://www.theregister.co.uk/2004/11...ive_blackhole/
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  20. #20
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Despre Horia-Roman Patapievici ..idei ale lui cu care nu sint de acord si in unele cazuri mi se par de-a dreptul prostesti, cu toate astea il respect pentru cultura lui


    zice la un moment dat:
    "Civilizatia este contrara naturii. Argument: Omul este impovarat de civilizatie (arte, stiinte, tehnologie etc.). Tot ce il separa pe om de natura este rau. "

    este adevarat ca de multe ori tehnilogia inlocuieste natura dar sa nu cadem in cealalta latura..... mi-e greu sa-mi inchipui medicina fara antibiotice, casele fara paratraznet , o viata fara ...arte(dar artele ce rau i-or fi facut) si cum de muzica face rau naturii...cand pana si pasarile canta. De multe ori, emite idei la extrema doar ca sa socheze .....parerea mea
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  21. #21
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    sau pozitita lui ..."in genunchi" in fata americanilor si razboiului din fosta Iugoslavie.

    opinia lui despre articolele prosarbesti din unele ziare din Romania.
    "Chestiunea interventiei militare NATO a readus in presa stilul de ura al anului 1990, cu indicarea aceleiasi tinte. .....Repulsia de razboi, care rimeaza uneori atat de profitabil cu lasitatea, a dat valului de alinieri prosarbesti justificarea nobila de care avea nevoie(ete na ) sau..... "Scurt spus, articolele prosarbesti din ziarele Adevarul si Cotidianul seamana cu niste mineriade. Ele nu incearca sa exprime un rationament, ci cauta sa declanseze o stare: starea de ura a cititorului impotriva celui care opteaza diferit fata de autorul articolului. Neuzand de gandire pentru a scrie, ci de logica viscerala a resentimentelor, jurnalistul afiliat cruciadei antioccidentale nu se mai preface ca telul sau ar fi acela de a-si informa cititorii ori mimand rezerva proprie presei de opinie"

    pozitia lui de atunci mi s-a parut de o obedienta fara limite...avea idei pline de ura fara sens ...iar felul in care a scris semana foarte bine cu articolele comuniste care infierau proletar pe toti cei care nu jedecau ca ei. Orice acuza era buna de la lasitate pana la ura...... jalnica pozitie a avut in acele zile cand guvernul roman se ruga de americani sa vina sa foloseasca bazele romanesti fara ca americanii s-o ceara si cand absolut toti vecinii nostri, bulgari sau unguri avusesera rezerve. N-am inteles niciodata acea graba a oficialitatilor romanesti. Nici pozitia lui HRP care parea un fel de "taliban" al NATO

    A avut si niste replici cel putin stranii la adresa poporului roman numai pentru ca lucrurile n-au iesit asa cum vroia el dar a uitat ca pentru a avea niste reactii corecte politic trebuie ca acel popor sa fie obisnuit cu exercitiul democratiei....ce sa mai spun atunci despre americani care probabil au ales gresit desi n-au trecut prin "binefacerilor spirituale ale comunistilor.

    De fapt,ma uimeste felul in care unii dintre forumisti isi exprimau supararea ca n-a iesit candidatul lor si treceau sa jigneasca poporul roman ca n-a ales altfel desi nimeni nu s-a gandit ca informatia circula foarte greu in Romania, mai ales la tara si oamenii pot fi foarte usor mintiti , uita ca sistemul alegerilor este foarte prost conceput in Romania, ca ajung candidati chiar cele mai proaste solutii( pompo,base,wc tudor si belosu....mai lipseau doar regele ceoaba,claunul camataru, gigi netoiu ,dinel staicu ,popa tokes si fane spoitoru si aveam cele mai hidoase mutre puse sa-i alegem. basescu nu e deloc mai bun ca pompo......
    Last edited by Pacala; 30th November 2004 at 01:03.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •