Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 52

Thread: Bill Gates la Bucuresti !

  1. #22
    sport legend
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    4,319
    Reputatie
    1
    IMHO esti tu ce inseamna IMHO ??

  2. #23
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    IMHO = in my honest opinion
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  3. #24
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1

    Off Topic.

    Quote Originally Posted by Serjent View Post
    IMHO esti tu ce inseamna IMHO ??


    Serjent, cati ani ai? De ce nu-l intrebi pe nenea Google sau pe nenea Wikipedia ce inseamna?
    Uite aici lista cu toate abrevierile posibile pe net:
    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of..._slang_phrases

    Deci IMHO inseamna "In My Honest (or Humble) Opinion", aidica pe romaneste "in opinia mea onesta (sau umila)" sau vorba unui personaj politic: "parerea mea"
    beleafer

  4. #25
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dj_jaxxx View Post
    corect

    urasc Microsoftul cat de poate de mult. stiu ca multi romani lucreaza pt ei peste tot in lume, si asta e un lucru bun, dar compania insasi nu este un lucru bun si asta ma deranjeaza

    Tin sa mentionez ca marul este cel mai sanatos fruct!!!
    not to be pissing in anyone's beer, da ce face o companie sa fie "lucru bun"?
    microsoft e votat cu regularitate ca "best employer" (in concurenta cu IBM IIRC).

  5. #26
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by GoPens View Post
    not to be pissing in anyone's beer, da ce face o companie sa fie "lucru bun"?
    microsoft e votat cu regularitate ca "best employer" (in concurenta cu IBM IIRC).
    Nu zice nimeni ca nu este un employer bun. Cand ma refer la lucruri facute de companie...ma refer la ce ofera consumatorilor, adica monopolie. Ma refer la faptul ca nu pot sa cumpar un PC de la un magazin ca lumea fara sa aiba winblows pe el si 100 de oferte pentru programe de software aiurea. De asemeni, ma refer la faptul ca microsoft lasa gauri de securitate din adins ca sa mearga lumea sa ia 100 de service packuri sa-si umple registry pana nu mai pot. As putea sa continui...
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  6. #27
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    [QUOTE=TheIceMan;1064837]Ce sa fac, asa sunt eu mai strict daca ai fi lucrat cu mine, sigur ai fi inteles exact de unde am deprins strictetea asta.

    Nu cred ca puteam lucra impreuna pt ca m-a ferit dumnezeu de a lucra in armata sau politie

    Pai, am considerat ca a jumuli mesajele este mai omeneste decat a da cartonase Preferi sa las mesajele cum sunt si sa trec la cartonase? Vad ca ai un istoric in domeniul asta...


    Daca nu iti place ai vro 2-3 optiuni, pe care le-am indentificat pana acuma, poate or fi mai multe:
    1. Poti sa scrii in asa fel incat mesajele sa nu iti mai fie 'jumulite', cel putin pe cele doua sectiuni pe care le am in ochi.
    2. Poti sa continui sa scrii exact ca si pana acuma, dar sa postezi pe alte threaduri unde nu am voie sa le jumulesc.

    3. Poti sa ceri sa nu mai fiu moderator, daca se aproba, chiar nu ma afecteaza prea tare, si, ai departe, daca viitorul moderator accepta mesajele tale ne jumultie, then it is just fine with me.

    Ar mai fi unul: sa te gandesti mai mult inainte de a sterge ceva, mai ales ca, cine stie, nemaivorbiind zi de zi limba romana s-ar putea sa fi devenit mult prea rigid in exprimare -ca sa nu pun numai ranjete

    Cam asta-ar fi
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  7. #28
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    mai ales ca, cine stie, nemaivorbiind zi de zi limba romana s-ar putea sa fi devenit mult prea rigid in exprimare
    Chiar ca nu era necesar sa spui asta
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  8. #29
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Parerea ta...rigid nu inseamna jignire.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  9. #30
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Nu este vorba de jignire, este un atac gratuit la faptul ca este plecat in strainate si speculezi ca nu mai stie bine romaneste.

    Pur si simplu nu vad ce legatura are asta cu argumentele lui.
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  10. #31
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    N-ai inteles despre ce era vorba si nu e nici un atac, e o constatare.
    S-a apucat sa-mi cenzureze anumite postari pe care eu le consider absolut inofensive, poate scrise, e adevarat, unele dintre ele, intr-un stil, sa-i spunem usor golanesc.
    Sa nu uitam insa ca ne aflam pe un site de sport, nu in aula academiei sau intr-un pension de fete.
    Pe de alta parte, daca ne uitam ce se posteaza de multe ori pe aici, eu fac parte dintre cei blanzi, cel putin in ceea ce inseaman jignirile.
    Accept sa fiu cenzurat atunci cand e cazul(ieri l-am facut pe unul labagiu ca a postat pe forum un pm) si a fost ok ca a sters; dar azi mi s-a parut aiurea stergerea postului cu " sa-l ----- cainii pe bill gates", asta inseamana ca sa-l ia naiba pe respectivul, ca nu te intereseaza. A fost in opinia mea o exagerare.
    In general, sa stii, prea multa strictete inseamna altceva.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  11. #32
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Bumbescu;1065161

    Nu cred ca puteam lucra impreuna pt ca m-a ferit dumnezeu de a lucra in armata sau politie

    Oh, nici eu nu lucrez nici in armata nici in politie.

    Ar mai fi unul: sa te gandesti mai mult inainte de a sterge ceva, mai ales ca, cine stie, nemaivorbiind zi de zi limba romana s-ar putea sa fi devenit mult prea rigid in exprimare -ca sa nu pun numai ranjete

    Mda, sa stii ca tocmai ca ma gandesc bine, sterg ce cred de cuviinta. Si daca toi ai intrebat, vezi ca la pinguini nu am sters nimica din tot ce ai scris. Deci ?

    Si pentru ca ma acuzi ca am uitat limba romana, cred ca inca nu am uitat-o si spre deosebire de tine stiu ca Dumnezeu se scrie tot timpul cu D mare de tipar.

    Si, da, ca si dj_jaxxx, consider ultima fraza a dumnitale un atac la persoana.
    Te rog, din nou, asa cum m-ai sfatuit pe mine, si tu gandeste-te inainte de a scrie ceva.
    beleafer

  12. #33
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Am spus ce aveam de spus, e bine sa nu ma sacai prea tare cu cenzura
    Citesti tot ce se scrie la pinguini?:...te iert atunci, inseamana ca ai o viata grea, mai ales ca citesti fara sa intri-n joc.
    Last edited by Bumbescu; 1st February 2007 at 19:49.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  13. #34
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    deosebire de tine stiu ca Dumnezeu se scrie tot timpul cu D mare de tipar.

    Si, da, ca si dj_jaxxx, consider ultima fraza a dumnitale un atac la persoana.
    Te rog, din nou, asa cum m-ai sfatuit pe mine, si tu gandeste-te inainte de a scrie ceva.[/QUOTE]

    Sa te gandesti inainte de a scrie ceva???
    Pai unde mai e distractia si, mai ales, spontenaitatea????
    Te gandesti inainte sa scrii ceva la scoala de soferi sau cand faci un articol pt wikipedia. Aici nu cred ca e cazul.
    Pe de alta parte (nu-i iau apararea) Bumbescu este unul din ,,spiritualii" (n-am gasit alt cuvant) forum-ului.
    Nu mi se pare atac la persoana... sorry...

    Iar chestia cu D-zeu e la alegerea fiecaruia.
    Sf Petru (apostolul favorit) i-a urat lui Isus in vinerea mare ,,un week-end placut"...
    (asta a fost o gluma constructiva)
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  14. #35
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    Am spus ce aveam de spus, e bine sa nu ma sacai prea tare cu cenzura
    Citesti tot ce se scrie la pinguini?:...te iert atunci, inseamana ca ai o viata grea, mai ales ca citesti fara sa intri-n joc.
    Nu, nu citesc mai deloc la pinguini, tocmai am ratat un conflict si sunt acuzat ca altcineva mi-a facut munca... hmmm, sa fie sanatos.
    Tu te sacai cu cenzura, vezi ca in threadul cu politica nu am cenzurat nimica desi sunt cuvinte mai dure la adresa politicienilor sau ale partidelor. Ok, acolo nu cenzurez, pentru ca intr-un mesaj de 20 de randuri daca mai scapa cate o expresie artistica nu ma deranjeaza, dar cand vii cu un posting de 5 cuvinte dintre care 3 sunt injuraturi, nu prea imi intra la socoteala.
    Deci fi linistit ca nu este obiectul meu sa sacai pe nimeni.

    Quote Originally Posted by Ess Fuel View Post
    Sa te gandesti inainte de a scrie ceva???
    Pai unde mai e distractia si, mai ales, spontenaitatea????
    Te gandesti inainte sa scrii ceva la scoala de soferi sau cand faci un articol pt wikipedia. Aici nu cred ca e cazul.
    Pai n-auzi ca asa sugereaza Bumbescu sa moderez mai cu creier ? Vezi pe pagina cealata.

    Quote Originally Posted by Ess Fuel View Post
    Pe de alta parte (nu-i iau apararea) Bumbescu este unul din ,,spiritualii" (n-am gasit alt cuvant) forum-ului.
    Nu mi se pare atac la persoana... sorry...
    Nu are de ce sa iti para rau... poate tie nu si se pare, dar este, nu grav, nu jignitor, doar asa in treacat.

    Quote Originally Posted by Ess Fuel View Post
    Iar chestia cu D-zeu e la alegerea fiecaruia.
    Nu este la alegerea fiecaruia, este regula clara de ortografie asa cum scrii si Paris cu P, Roma cu R, Ion Ilic Iliescu cu I, Ceausescu cu C.
    Daca noi vrem neaparat sa scriem ceausescu cu c atunci inseama ca cu bunastiinta incalcam regula ortografiei pentru a sublinia dispretul nostru fata de Ceausescu.
    Dar daca scrii Dumnezeu cu d mic, amice, nu doar incalci o regula de ortografie, dar poti intra intr-un conflict foarte serios, nu cu mine neaparat, dar nu se stie pe cine ofensezi foarte foarte grav. Serios iti spun asta.
    Daca este doar o greseala de typo, se intelege, dar daca persisti, atunci e clar ca nu este un typo.
    beleafer

  15. #36
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    question...satana cum se scrie in Biblie???
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  16. #37
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    nevermind...vorbim acum de Bill Gates.
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  17. #38
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Nu, nu citesc mai deloc la pinguini, tocmai am ratat un conflict si sunt acuzat ca altcineva mi-a facut munca... hmmm, sa fie sanatos.

    Pacat ca nu citesti.


    Dar daca scrii Dumnezeu cu d mic, amice, nu doar incalci o regula de ortografie, dar poti intra intr-un conflict foarte serios, nu cu mine neaparat, dar nu se stie pe cine ofensezi foarte foarte grav. Serios iti spun asta.
    Daca este doar o greseala de typo, se intelege, dar daca persisti, atunci e clar ca nu este un typo.

    Numai pe un nebun l-as ofensa daca as scrie aici la repezeala cu d mic.
    Dar in principiu sunt de acord cu tine, se scrie cu D mare.


    Da, despre Bill Gates, e totusi simpatic, modest baiatu...
    Acum a luat si medalie de la marinar..care bineinteles ca n-a scapat prilejul unei glume de-a lui cu piratatul programelor, urmata de clasica hahaneala
    Ice, p-asta daca l-ai putea cenzura ar fi o chestie
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  18. #39
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,570
    Reputatie
    0
    are o casa computerizata pe malul unui lac si ficeare locuitor are cate un cip care stocheaza informatii referitoarea la miros ,arome ,culoare ,temperatura

  19. #40
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dj_jaxxx View Post
    Nu zice nimeni ca nu este un employer bun. Cand ma refer la lucruri facute de companie...ma refer la ce ofera consumatorilor, adica monopolie. Ma refer la faptul ca nu pot sa cumpar un PC de la un magazin ca lumea fara sa aiba winblows pe el si 100 de oferte pentru programe de software aiurea. De asemeni, ma refer la faptul ca microsoft lasa gauri de securitate din adins ca sa mearga lumea sa ia 100 de service packuri sa-si umple registry pana nu mai pot. As putea sa continui...
    atunci cumperi de la vendorul gresit. however, un comerciant vinde ceea ce ii cumpara clientii. d-aia la media galaxy, nu gasesti workstation-uri de la "Sun Microsystems" desi poate unii ar vrea unul. ofertele de programe aiurea tin de vendorul care-ti vinde calculeaua si au o influenta directa asupra pretului. adica OEM-ul (sa-i zicem Dell) ia bani de la AntiVir ca se preinstaleze un trial de 90 de zile. lucru care-l aflii cind cumperi sistemul.
    nu nu-l poti refuza dar poti:
    a). sa nu cumperi de la ei
    b). cum iti vine computerul sa-l faci praf si sa-l reinstalezi frumos cu manutza ta, lucru care l-as face la orice sistem, fie windows, linux sau mac.
    dar asta n-are nimic de-aface cu microsoft. nu microsoft hotareste sa-ti instaleze un trial de io-stiu-ce-crapware additional ci vendorul de la care cumperi sistemul, ca vor sa mai faca si ei profit.

    cit despre bugu-uri gauri de securitate, io (sunt obligat sa) instalez cite-un patch de securitate pe zi (in mediu) la munci pe workstation-ul meu. care este un SuSE 9.3. oare si suse lasa gauri din adins sa merg sa instalez patch-uri? meesa not thinking so.
    de asemenea, cite service packuri ai instalat pt. XP? 2 (doua). la NT4.0 au fost 7 (sapte, 1-5, 6 si 6a). Windows 2000 parca a avut 4.

    am legat asa de test un solaris out-of-the-box de net si l-am avut rooted in 15 minute. aia nu pentru ca "sucks" ci pentru ca, levelul de securitate e o chestie care n-ai decit s-o hotarasti singur, ca un trade-off intre utilizabilitate si securitate.

    rolul lui microsoft (si al oricarei alte companii) e sa faca un sac de bani. daca au sansa s-o faca printr-un monopol, iti dai seama ca o vor face. ca orice alta firma care are monopol (vezi telecomurile). e jobul legislativului sa creeze un environment comercial in care un monopol sa nu fie posibil.
    cine-si imagineaza ca activitatea comericala a unei firme are ceva de-aface cu etica ar fi bine sa se trezeasca. rolul unei firme e sa faca profit. daca il face e "buna". daca nu dispare.

  20. #41
    hfsc sucks tuxie's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    localhost.localdomain
    Posts
    2,432
    Reputatie
    1
    Las' ca i-a tras-o Basescu in direct
    http://www.washingtonpost.com/wp-dyn...020100715.html

  21. #42
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by GoPens View Post
    atunci cumperi de la vendorul gresit. however, un comerciant vinde ceea ce ii cumpara clientii. d-aia la media galaxy, nu gasesti workstation-uri de la "Sun Microsystems" desi poate unii ar vrea unul. ofertele de programe aiurea tin de vendorul care-ti vinde calculeaua si au o influenta directa asupra pretului. adica OEM-ul (sa-i zicem Dell) ia bani de la AntiVir ca se preinstaleze un trial de 90 de zile. lucru care-l aflii cind cumperi sistemul.
    nu nu-l poti refuza dar poti:
    a). sa nu cumperi de la ei
    b). cum iti vine computerul sa-l faci praf si sa-l reinstalezi frumos cu manutza ta, lucru care l-as face la orice sistem, fie windows, linux sau mac.
    dar asta n-are nimic de-aface cu microsoft. nu microsoft hotareste sa-ti instaleze un trial de io-stiu-ce-crapware additional ci vendorul de la care cumperi sistemul, ca vor sa mai faca si ei profit.

    cit despre bugu-uri gauri de securitate, io (sunt obligat sa) instalez cite-un patch de securitate pe zi (in mediu) la munci pe workstation-ul meu. care este un SuSE 9.3. oare si suse lasa gauri din adins sa merg sa instalez patch-uri? meesa not thinking so.
    de asemenea, cite service packuri ai instalat pt. XP? 2 (doua). la NT4.0 au fost 7 (sapte, 1-5, 6 si 6a). Windows 2000 parca a avut 4.

    am legat asa de test un solaris out-of-the-box de net si l-am avut rooted in 15 minute. aia nu pentru ca "sucks" ci pentru ca, levelul de securitate e o chestie care n-ai decit s-o hotarasti singur, ca un trade-off intre utilizabilitate si securitate.

    rolul lui microsoft (si al oricarei alte companii) e sa faca un sac de bani. daca au sansa s-o faca printr-un monopol, iti dai seama ca o vor face. ca orice alta firma care are monopol (vezi telecomurile). e jobul legislativului sa creeze un environment comercial in care un monopol sa nu fie posibil.
    cine-si imagineaza ca activitatea comericala a unei firme are ceva de-aface cu etica ar fi bine sa se trezeasca. rolul unei firme e sa faca profit. daca il face e "buna". daca nu dispare.
    Am inteles tot ce ai spus si e corect. La mine cred ca e mai mult un caz de frustrare fata de Microsoft. Cu patchurile ai dreptate ca peste tot e nevoie dar nu prea auzi la stiri sa fie vreo gaura de securitate la MAC OS. Ma rog...asta e alta treaba.

    Oricum nu profitul face ca Microsoft sa fie o companie buna, ci felul in care abordeaza problema si cum isi trateaza angajatii si clientii. Au stiut sa se adapteze. Pretul unei actiuni la Microsoft este $30.56 la ora actuala. Exact acum 5 ani pretul era un pic sub $30, deci unde este profitul? Eu sunt convins ca fac o groaza de bani, insa il reinvestesc in companie (produse noi, testari...etc). Microsoft este o companie excelenta din punct de vedere al afacerilor, insa mie personal nu imi place monopolul si de aia trag spre Apple. Spuneai ca poti sa cureti computerul cand il cumperi, dar asta poate fi facut doar de cine cunoaste, nu de omul de rand. Si normal ca lumea vrea windows daca asta e singurul lucru ca li s-a bagat pe gat de cand au aparut PC-urile moderne. In 2003 pretul unei actiuni la Apple era aproape 6 dolari, iar acum aproape 85. Stiu ca e mai multi datorita ipodului dar si Microsoft a avut sansa sa scoata produse noi, insa nu au avut aceasi efect. Ma rog pana la urma fiecare cu ce prefera si ma bucur macar ca Apple creste si pe zi ce trece din ce in ce mai multi clienti trec de la Microsoft la Apple.
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •