Page 31 of 39 FirstFirst ... 212930313233 ... LastLast
Results 631 to 651 of 819

Thread: Micile gimnaste din Romania

  1. #631
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LuisaGym View Post
    Nu am sa inteleg niciodata de ce incearca ziaristi "sa le puna vorbe in gura " sportivilor ...
    "„Înaintea marilor confruntări intrăm în cantonament și ne antrenăm pe rupte.
    Câte șase ore pe zi de pregătire asiduă.
    este visul meu încă de când am făcut primul pas în sala de gimnastică...
    E greu să ajungi la perfecțiune, dar mă gândesc să ajung la performanțele Ginei Gogean, sportiva care a adus României multe medalii de la marile concursuri ale lumii", conchide Diana.
    CSG Focșani a dat ani de-a rândul sportive de mare valoare și asta ne face mai puternice în fiecare zi. Gina Gogean, Mirela Țugurlan, Aurelia Gheba au dus numele Focșaniului în marile arene ale gimnasticii mondiale."

    Toate astea sunt expresii si cuvinte pe care un copil de 10 ani nu le foloseste...Este pacat ca se incearca "traducerea" limbajului unui copil de dragul ziaristicii .
    Asta imi aduce aminte de un articol recent "made in Libertatea " in care Dragulescu "raspundea" cu niste expresii pompoase care clar nu ii apartineau.
    Daca copii astia nu sunt lasati de mici sa se exprime , asa cum gandesc ei , pentru varsta lor vor ajunge sa nu stie sa faca alegeri in viata .
    De ce oare cred ziaristi ca daca acesti copii ne vor vorbi pe limba lor nu le vom mai da atentie ?

  2. #632
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    @ niagara: cred ca sunt invatati de pe vremea lui Ceasca sa "prelucreze" interviurile. Nu moare naravul asa usor.

    EDIT: la ce categorie a participat fetita asta? A castigat 6 medalii: aur la individual compus, sol și sărituri, argint la paralele și bronz la bârnă și cu echipa (Focsani).
    Un rezultat impresionant.
    Last edited by LuisaGym; 5th April 2010 at 09:36.

  3. #633
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Toate astea sunt expresii si cuvinte pe care un copil de 10 ani nu le foloseste...Este pacat ca se incearca "traducerea" limbajului unui copil de dragul ziaristicii .
    Daca copii astia nu sunt lasati de mici sa se exprime , asa cum gandesc ei , pentru varsta lor vor ajunge sa nu stie sa faca alegeri in viata.
    Sunt de acord cu tine ca aceste cuvinte sunt specifice adultilor si nu copiilor si ca cel mai probabil la transcrierea interviului, acesta a fost inflorit, in mod inutil. Dar mi se pare ca exagerezi, Niagara, cand spui ca asta o sa ii determine pe copii sa nu mai fie capabili sa faca alegeri in viata sau ca nu sunt lasati sa se exprime. Nu e ca si cum cineva (parinti, antrenori, profesori) ar fi oprit-o pe fata sa spuna ce vrea, ci pur si simplu s-au scris niste cuvinte in ziar ca sa dea bine, independent de cei apropiati ei. Ma indoiesc fantastic ca asta ar putea influenta viata unui copil intr-atat incat sa nu fie capabil sa ia decizii peste inca 6 ani...Hai sa fim seriosi...chiar e absurd, Niagara.

  4. #634
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by LuisaGym View Post

    EDIT: la ce categorie a participat fetita asta? A castigat 6 medalii: aur la individual compus, sol și sărituri, argint la paralele și bronz la bârnă și cu echipa (Focsani).
    Un rezultat impresionant.
    Junioare IV, nivel 2.
    Scrie pe foile cu rezultate, chiar sus.
    www.fangymnastics.com

  5. #635
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Sunt de acord cu tine ca aceste cuvinte sunt specifice adultilor si nu copiilor si ca cel mai probabil la transcrierea interviului, acesta a fost inflorit, in mod inutil. Dar mi se pare ca exagerezi, Niagara, cand spui ca asta o sa ii determine pe copii sa nu mai fie capabili sa faca alegeri in viata sau ca nu sunt lasati sa se exprime. Nu e ca si cum cineva (parinti, antrenori, profesori) ar fi oprit-o pe fata sa spuna ce vrea, ci pur si simplu s-au scris niste cuvinte in ziar ca sa dea bine, independent de cei apropiati ei. Ma indoiesc fantastic ca asta ar putea influenta viata unui copil intr-atat incat sa nu fie capabil sa ia decizii peste inca 6 ani...Hai sa fim seriosi...chiar e absurd, Niagara.
    Din pacate ma tem ca interviul a fost "dictat" de catre un antrenor ... Ma tem ca mentalitatea nu s-a schimbat si nici stilul de educatie care va duce la gimnasti ajunsi la maturitate fara a sti sa se descurce singuri in viata .
    Si dupa ne vom intreba de ce Stela face gafe "diplomatice" sau multe altele.Cred ca iesim off topic si ne va pedepsi Mihai.
    Dar nu uita ca eu stiu ce se intampla in sala zi de zi . Si mai nou am observat o tendinta la unele sali din provincie de a aduna copii cu situatii materiale grele ...

  6. #636
    manager Liuta's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    So...si ceva filmari nu ati facut ?!
    Filmele de la Buzau 2010 -
    http://www.youtube.com/watch?v=gP3ESJEn818 - barna
    http://www.youtube.com/watch?v=fjgXGeR2V8s - paralele
    http://www.youtube.com/watch?v=hliI5g6Kkfk - sarituri
    http://www.youtube.com/watch?v=mki5BBy62vA - sarituri

    Imi pare rau dar se mai blocheaza ......
    [B][COLOR="Indigo"][SIZE="5"]我的冠軍亞歷山德拉[/SIZE][/COLOR][/B]

  7. #637
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Liuta, multumesc de filmulete! Inca o data, felicitari, sanatate si succese in viitor pentru Zuzy!

  8. #638
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by titus64 View Post
    Niste rezultate din competitiile interne ale Elvetiei unde apare si Laura la categoria P4.
    http://www.tzff.ch/files/Gesamt_Rang...Mannschaft.pdf
    http://www.tzff.ch/files/Gesamt_Rangliste.pdf
    http://www.kutu-stein-fricktal.ch/do...mstag_2010.pdf
    Aceste concursuri fac parte din calificarile pentru nationalele Elvetiei de pe 5-6.06.2010
    Felicitari Laurei pentru rezultate. Vad ca s-a clasat f. bine. Cind sunt Nationalele? Cum e sistemul lor de concurs? Si ce inseamna P4, P3... si asa mai departe....

  9. #639
    manager titus64's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    297
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Felicitari Laurei pentru rezultate. Vad ca s-a clasat f. bine. Cind sunt Nationalele? Cum e sistemul lor de concurs? Si ce inseamna P4, P3... si asa mai departe....
    Nationalele sant pe 5 si 6 iunie iar acestea au fost concursuri de calificarii pentru Nationale.Ptr calificare se iau 2 concursurii cu notele cele mai mari ,unul Kantonal si unul in alt kanton si se face media.Pe Elvetia se califica primele 32 de gimnaste la P4.
    P3,P4 este Program de gimnastica ca si in Romania categoriile.Incepand de la P4 cerintele sunt codul international si au voie copii pana la varsta de 15 ani.
    Daca am omis ceva sau mai ai intrebarii da un semn.
    Last edited by titus64; 6th May 2010 at 23:14.

  10. #640
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Multumesc de lamuriri. Sper ca Laura sa se califice pentru Nationale si sa fie si acolo pe podium chiar daca sunt concursurile la interval doar de 2 saptamini! (daca nu ma insel urmeaza si Nationalele Romaniei) Succes!

  11. #641
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by titus64 View Post
    un filmulet proaspat si distractiv
    http://www.youtube.com/watch?v=BFqKaUZcWH4
    Filmuletul acesta va face inconjorul Pamintului cind va fi o mare campioana! Super atitudinea ei! Mi-a placut! Bravo Laura! Sa nu te lasi!

  12. #642
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    Pentru ca Liuta mi-a dat voie sa pun pozele pe net... cu siguranta ca pe blog ati vazut cu totii albumul cu pozele de la Liuta... Dar din tot albumul, cu muuuulte poze superba, m-am gandit sa extrag 2, cu ''fetitele noastre'': Alexxa si Asiana:
    http://www4.picturepush.com/photo/a/...velul-1-BB.jpg

    http://www5.picturepush.com/photo/a/...icture-229.jpg

    Multumim, mult de tot, Liuta! Si pupici fetelor!

  13. #643
    sport legend Andraf's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    924
    Reputatie
    1
    Bravo Laura! Bravo Andra! Multa sanatate si multa putere de munca in continuare!

  14. #644
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    Multumesc mult de tot, si aici, Andra, pentru precizare! Chiar nu stiam de Andra Anghelescu, dar ma bucur ca am surprins-o si pe ea in fotografie! O alta ''printesa'' a noastra ce trebuie felicitata! Mult succes celor mici in continuare si rugam parintii sa le pupe din partea noastra!

  15. #645

  16. #646

  17. #647
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Mi-a placut mult coregrafia de la sol si barna. E ca o papusica

  18. #648
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Multumesc,Ralu!
    Bravo,Roxana,chiar ca e draguta tare.Sanatate si succes pe mai departe!

  19. #649
    incepator
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    PALAZZOLO, BRESCIA,IT
    Posts
    26
    Reputatie
    1
    Multumim mult pentru urari.

  20. #650
    incepator
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    PALAZZOLO, BRESCIA,IT
    Posts
    26
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ralu_89 View Post
    Multumim mult pentru urari.

  21. #651
    sport legend imbo's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Targu Mures
    Posts
    1,980
    Reputatie
    1
    -foarte scunpica Roxana!!!!are tinuta foarte frumoasa!mi-a placut barna in special!!!mult succes in continuare!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •