View Poll Results: Trebuie Steaua si Dinamo sa fie desfintate?!

Voters
242. You may not vote on this poll
  • Da! Cu siguranta!

    92 38.02%
  • Nu ! Nu exista motive .

    106 43.80%
  • NU ! Este prea tarziu.

    44 18.18%
Page 87 of 119 FirstFirst ... 3777858687888997 ... LastLast
Results 1,807 to 1,827 of 2492

Thread: Istorii controversate despre echipele romanesti de fotbal

  1. #1807
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Bumb, taci ca esti pe lista

    o sa mai raman eu ca eu nu pot fi banata....inca

  2. #1808
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Da , dar tu stai prost la capitolul asta cu bolsevismul rapidului
    Pe lista, care lista?
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  3. #1809
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,952
    Reputatie
    1
    ...lui Schindler ...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  4. #1810
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Eu? nu cred

    Poate pe a lui geza
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  5. #1811
    CAMPION ! caine19's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,680
    Reputatie
    1
    rapid a primit 3 etape de suspendare a terenului , deci nu va juca pe giulesti meciul cu noi .

    Cea mai buna solutie ar fi Lia Manoliu . Pentru prima oara in istorie oaspetii vor fi mai multi decat gazdele
    [COLOR="Red"][SIZE="3"]all cops are bastards[/SIZE] [/COLOR]

  6. #1812
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Cred ca ai gresit threadul, da nu-i nimic...
    A mai fost asa acum doi ani la un Rapid-Steaua pe lia manoliu cand stelistii au avut si-un banner: "oaspeti cand jucati acasa"
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  7. #1813
    CAMPION ! caine19's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,680
    Reputatie
    1
    n-am gasit alt threa mai potrivit .

    Chiar ar fi bine sa jucam pe Lia . Veneau prea putini dinamovisti la meci pe giulesti
    [COLOR="Red"][SIZE="3"]all cops are bastards[/SIZE] [/COLOR]

  8. #1814
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,138
    Reputatie
    1
    A mai fost asa acum doi ani la un Rapid-Steaua pe lia manoliu cand stelistii au avut si-un banner: "oaspeti cand jucati acasa"[/QUOTE]
    gresit, scria de fapt :,,Primiti cu ceauseii?''

  9. #1815
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    V-ati pastrat obiceiurile mai ilegalistilor(acum insa din cu totul alte motive, mult mai banale-furt, jaf, viol) , umblati si va strangeti numai in grupuri mici
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  10. #1816
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,138
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    V-ati pastrat obiceiurile mai ilegalistilor(acum insa din cu totul alte motive, mult mai banale-furt, jaf, viol) , umblati si va strangeti numai in grupuri mici
    grupuri mici cu suflet mare

  11. #1817
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    ..suflet mare...astea-s-s pirandele care zbiara: ..."sa mor io si asta micu dac-a violat-o p-aia? dom plotonier"
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  12. #1818
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Bumbescu, credeam ca poti scoate lucruri mai inteligente de atat... Am mai zis eu, daca s-ar face un referendum in galerii...
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  13. #1819
    Banned
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    19
    Reputatie
    0

    Angry

    Quote Originally Posted by Cra10veanu View Post
    s-a cam deviat de la subiect si asta pt ca stelistii isi refuza trecutul.
    haideti sa le limpezim mintile putin

    CUM S-A "INFIINTAT" STEAUA

    La 7 iunie 1947 s-a infiintat la Bucuresti primul club militar din Romania, sub denumirea de ASA (Asociatia Sportiva Armata). Ministerul Apararii a luat aceasta decizie pentru a alinia Romania la modelul rusesc, in care echipele purtind denumirea TSKA jucau un rol foarte important. Echipa armatei a adoptat culorile rosu si albastru

    Carmen a fost ucisa de stelisti.
    Pentru a se face loc nou-infiintatei ASA, a fost desfiintat clubul Carmen, patronat de Ionel Mociornita, unul dintre cei mai mari industriasi ai perioadei interbelice. Din aceasta cauza, gruparea militara si-a atras inca de la inceput antipatia publicului. Un an mai tirziu, titulatura s-a schimbat in CSCA (Clubul Sportiv Central al Armatei). Din 1950 pina in 1961 s-a numit CCA (Casa Centrala a Armatei). Abia dupa aceasta perioada a intrat in vigoare numele de Steaua, sub care este cunoscuta formatia din Ghencea in acest moment.

    CUM S-A "SALVAT" STEAUA DE DIVIZIA B

    1947-1948 Primul Sezon in divizia A - Locul 14 in Campionat - Sub numele de AS Armata Bucuresti
    In acel an s-a trecut de la campionatul cu 16 echipe la cel cu 14 .
    Ultimele 2 clasate au retrogradat, iar pentru ramanerea in divizia A s-a organizat un turneu cu participarea echipelor clasate pe locurile 11-14 (printre care si ASA) din prima divizie, precum si cele patru castigatoare ale seriilor din divizia B, urmand ca primele patru clasate sa ramana in "A".

    Situatia la sfarsitul turneului era:
    1. Politehnica Timisoara 9 p
    2. Metalochimic Bucuresti 9 p
    3. CSM Medias 9 p
    4. FC Ploiesti 8 p
    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    5. AS Armata Bucuresti 7 p

    Normal Steaua trebuia sa cada in B ...DAR ...
    Steaua totusi a reusit sa ramana in A ...
    FC Ploiesti - Politehnica Timisoara sa terminat 3-2
    dar "cica" un reporter a "fotografiat" momentul in care Ploiestiul a primit un gol nevalidat de arbitru ...
    "cica" reporterul a "fotografiat" momentul in care portarul ploiestean a prins mingea dupa linia portii ...
    pe baza "probelor" ... steaua a facut "contestatie" ... si meciul Ploiesti-Poli Tm sa "rejucat" ( la masa "rosie") ...
    meciul sa "rejucat" ...sa terminat 1-1 ... si a permis ca Steaua sa ia locul lui F.C Ploiesti si sa ramana in A

    CUM A CASTIGAT STEAUA CAMPIONATUL IN 1953

    Pentru a cistiga campionatul din 1953, CCA a desfiintat o echipa
    Cei mai buni fotbalisti din tara erau racolati de emisarii gruparii din Ghencea, chiar daca jucatorii nu doreau sa joace acolo. E de pomina abuzul comis in campionatul din 1953, cind ministerul a desfiintat, la finalul turului, echipa Casa Armatei Cimpulung Moldovenesc, care indraznise sa ocupe primul loc, inaintea suratei din Capitala. Valorosul antrenor Francisc Ronnay reusise sa creeze la Cimpulung Moldovenesc o echipa foarte buna, care practica un fotbal modern.
    Ministerul a desfiintat abuziv echipa si i-a transferat pe cei mai multi dintre jucatori la CCA.
    Asa a cistigat echipa armatei campionatul din 1953.
    Acest titlu de campioana ar fi trebuit retras de mult ...mai asteptam ...

    PERFORMANTELE "OBTINUTE" DE STEAUA IN PERIOADA 85-89 POARTA "AMPRENTA" LUI VALENTIN CEAUSESCU

    Steaua era echipa favorita a lui Valentin, fiul dictatorului Nicolae Ceausescu. Toate performantele realizate in perioada 85-89 de echipa militara poarta amprenta acestei asocieri teribile si sint umbrite de politica de forta aplicata in campionatul intern.

    Meciul FC Bihor-Steaua (2-3), disputat in toamna anului 1988, este relevant pentru felul in care militarii isi indeplineau obiectivele. Istoria acelui meci, povestita chiar de Viorel Mateianu , tehnicianul de atunci al oradenilor, a fost data publicitatii in exclusivitate de Evenimentul zilei.

    Pe 25 septembrie 1988, FC Bihor primea acasa vizita stelistilor. Formatia oradeana, nou-promovata, fusese deja avertizata sa nu se opuna. Cu toate acestea, Mateianu a indraznit sa sfideze regimul si familia dictatorului. Generalii de la Bucuresti si demnitarii judetului aveau sa devina furiosi constatind ca, in teren, gazdele opun rezistenta! FC Bihor a intrat la pauza in avantaj: 2-1.
    Repriza a doua a fost de cosmar. In caietele sale, Mateianu rememoreaza acest incident care i-a marcat nefast viata, declansindu-i boala ucigasa. Doresc sa informez opinia publica fotbalistica si pe sustinatorii FC Bihor Oradea ca, in 1988, noi n-am pierdut cinstit jocul cu Steaua, ci numai la ordinul primului-secretar Sorcoiu si al adjunctului acestuia, Vulturar, amenintati la rindul lor de Ilie si Valentin Ceausescu cu pierderea scaunelor.
    Arbitrul Gheorghe Constantin primise ordin sa tina meciul pina inscriu oaspetii
    La pauza, cind Steaua era condusa, Valentin Ceausescu a sunat la sediul clubului oradean, cerind insistent sa discute cu Mateianu. Pina ca antrenorul sa ajunga din vestiar la telefon, legatura se intrerupsese. Acesta nu a mai asteptat un al doilea apel. Incepea repriza a doua. Mi-am ingaduit, cu de la mine putere, sa joc cinstit cu Steaua, scria antrenorul, care a trait atunci cele mai cumplite ore din viata lui. Vazind ca, in ciuda tututor ordinelor, Mateianu continua sa-si apere sansele, prim-secretarul judetului Bihor si toti generalii de la oficiala au coborit la gardul din spatele bancii de rezerve a gazdelor. De acolo, ei au recurs la amenintari cu moartea la adresa antrenorului. Mateianu a fost supus unui stres insuportabil, amplificat de prestatia oribila a centralului Gheorghe Constantin.
    Impinsi de la spate, stelistii au egalat in repriza secunda, dar nu reuseau sa inscrie si golul victoriei.

    Arbitrul primise ordin sa nu fluiere finalul pina cind militarii nu inscriu!
    Steaua a invins, pina la urma, cu 3-2, cu un gol marcat de Gabi Balint in minutul 100 !

    Dupa partida, am fost bagat in sedinta.
    Mi s-a spus, reproduc textual, - Mateianu a incercat o lovitura de stat, sa schimbe Consiliul Judetean de Partid Bihor.
    Pina la urma, pe la doua noaptea, Vulturar a recunoscut ca a discutat cu arbitrul Constantin sa nu opreasca jocul pina nu cistiga Steaua, avea sa dezvaluie antrenorul. La aproape doua luni de la acel joc, Mateianu avea sa sufere primul accident vascular cerebral.
    Stelistii il au pe constiinta pe Mateianu

    CUM A FOST ADUS EMERIC IENEI LA STEAUA

    Adevarata istorie a descinderii lui Emeric Ienei la CCA, echipa armatei ... Relatate de reputatul fotbalist si, ulterior, tehnician de mare valoare, metodele folosite de favoritele puterii spun totul despre felul in care se discuta in Romania deceniilor sase si sapte din secolul trecut.

    Emeric Ienei a fost adus la CCA in 1956, de la Flamura Rosie Arad (actuala UTA). Ienei era unul dintre liderii echipei aradene - pe atunci o forta in campionatul intern. Venirea jucatorului in Capitala are o poveste lunga si complicata, deoarece pe fir intrase si Dinamo. Cind au aflat, cei de la CCA s-au dus imediat la Arad si l-au arestat pe Ienei.
    -In 1956 aveam 19 ani si, deci, trebuia sa-mi satisfac stagiul militar. M-au luat pe sus si m-au suit in tren. La Craiova, m-au bagat direct intr-o unitate militara. A fost vorba mai mult de o retinere , nu de o arestare. Inainte de acest episod, discutasem cu comandantul clubului Dinamo. Il chema Aman si ma simpatiza enorm. M-a vrut in echipa lor, povesteste nea Imi.

    LITA DUMITRU : " MA SATURASEM DE BLATURI "

    Lita Dumitru povesteste in ce conditii a plecat de la Steaua la Timisoara:
    "Lasasem in Ghencea gradele de locotenent-colonel. Ma saturasem de blaturile pe care le faceau Sames si ceilalti, pentru ca eu ii tineam in spate si nu puteam raspunde in fata ministrilor pentru faptele lor. La Timisoara am dus o viata foarte grea. Cei din conducerea orasului nu m-au acceptat si mi-au facut viata imposibila. Recunosc ca am gresit cind am plecat de la Steaua. Dar pentru asta platesc si in ziua de azi .
    Cel mai bun prieten al meu, Iordanescu, m-a trisat total..."

    CUM A "CASTIGAT" STEAUA CUPA ROMANIEI IN 1988

    Finala Cupei Romaniei in sezonul 1987 - 1988 sa desfasurat pe stadionul "23 August".
    In finala s-au intalnit Steaua si Dinamo.
    In min 90, la scorul de 1-1, Steaua a marcat un gol din offside, care a fost anulat de arbitru la semnalizarea tusierului.
    Valentin Ceausescu s-a suparat si a ordonat retragerea echipei de pe teren.
    A 2 a zi prin ordin de partid, Cupa a fost atribuita Stelei.
    Dupa revolutie, Steaua fiind constienta ca nu a castigat trofeul corect, a renuntat la el.
    Parca nu stim ca multi stelisti de acum se fac ca nu stiu ca Steaua a cam facut ce a vrut in fotbal in timpul comunismului, asta doar datorita presiunilor facute de fam. Ceausescu, pt. a castiga bani si faima si din Cupele Europene. Si, prilejul s-a ivit in '86, cand nu jucau echipele englezesti, fiind suspendate din CCE ! Asta da noroc pt. fam. Ceausescu ! Pur si simplu Steaua era jucaria unei familii de dictatori, aproape unic in lume !
    Si, cum fam. Ceausescu conducea tot ce exista in Romania, nu sufla nici Securitatea, nici Militia in fata unei camarile.
    Ei, cam aceeasi camarila exista de cativa ani, cand un viitor posibil dictator a pus mana pe Steaua, pt. a se folosi de palmares si de numele clubului, pt. a-si satisface ambitiile politice si cele materiale.
    CUM SA NU FIE CEA MAI ANTIPATICA ECHIPA, ORICE AR ZICE NOII SUPORTERI, CARE STIU DE STEAUA DOAR DE PRIN MASS-MEDIA.

  14. #1820
    Oltean Cra10veanu's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    3,634
    Reputatie
    1
    ce CCE, ce 86 ? trofeul ala a fost propaganda comunista in pielea goala !!! daca ati revedea cu ce echipe au jucat ei atunci, numai echipe de desculti din blocul de est.

  15. #1821
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    In fine, ai dreptate, sa lasam prezentul si sa ne intoarcem in trecut....dupa Paste insa....sper ca ati depasit si voi rapidistii anumite idei ale bunicilor vostri si nu mai considerati religia "opiumul popoarelor"...Sarbatori fericite
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  16. #1822
    nvr trst nbody Zax's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,346
    Reputatie
    1

  17. #1823
    Registered User
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    2,868
    Reputatie
    0
    De ce Nu s-au desfintat Steaua si Dinamo la fel ca si Victoria? DE CE?? ACUM STIM MAI BINE DE CE NU S-AU DESFIINTAT , PT CA OAMENI CA MITICA DRAGOMIR SA PRIMEASCA MEREU BANI SI SA NE FACA DE RUSINE FOTBALUL ROMANESC.
    Adevarul este ca daca s-ar fi desfiintat, mai ca sigur fotbalul nostru ar fi fost mai curat, nu curat 100% pt ca mai apar echipe minuscule cu patroni orgoliosi (gen Porumboiu) care mai umbla ei pe acolo .
    De la un timp se observa ca echipa ministerului nu prea mai umbla la aranjamente (felicitari pt asa ceva . Oricum , eu si multi altii, tot o sa avem ura pe voi din cauza trecutului vostru murdar).
    STEAUA. fosta echipa a armatei si a lu` CEAUSESCU, se pare ca nici acu` nu a renuntat la acele practici murdare cu care ne-au intoxicat inainte de 89.

    Intrebarea este ce ramane de facut??!!! ca noi cu totii stam si ne uitam ca prostii la niste meciuri, pt a vedea un fotbal frumos, un campionat bun, dar mereu se intampla ca la sfarsitul fiecarui campionat, cineva, care se crede viitorul presedintele al Romaniei, sa vina sa ne strice pofta de a vedea un fotbal frumos si curat

  18. #1824
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Paranoia se intoarce sau " nu lasati copii pe strada"
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  19. #1825
    Banned maldini's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    1,059
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by TYPI-STIINTA View Post
    De ce Nu s-au desfintat Steaua si Dinamo la fel ca si Victoria? DE CE?? ACUM STIM MAI BINE DE CE NU S-AU DESFIINTAT , PT CA OAMENI CA MITICA DRAGOMIR SA PRIMEASCA MEREU BANI SI SA NE FACA DE RUSINE FOTBALUL ROMANESC.
    Numai in spurkaciunea asta de tara poate exista un infractor ca Dumitru Dragomir : condamnat la 3 luni de închisoare pe 24 noiembrie 1976 în Râmnicu Vâlcea pentru practicarea ilegală a jocurilor de noroc (poker și barbut). Între 1987 și 1989 a condus clubul de fotbal al Securității, Victoria București. Pentru abuz în serviciu săvârșit în acea perioadă, a fost condamnat la 7 luni de închisoare în 1990.

  20. #1826
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Pentru că atunci Rapid domina fotbalul românesc :ras-plans:
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  21. #1827
    manager Che Guevara's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Havana/Cuba
    Posts
    314
    Reputatie
    1
    Sau Craiova. Nu poti sa stii...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •