PDA

View Full Version : inscriere in armata USA



da_nni2
11th January 2005, 09:00
Stie cineva cat castiga un soldat american? E rentabil sa te inscrii in armata USA, sau in legiunea straina? :)

dan-dan
11th January 2005, 09:24
Stie cineva cat castiga un soldat american? E rentabil sa te inscrii in armata USA, sau in legiunea straina? :)

O singura intrebare : citi ani ai copile de vrei sa te nenorocesti? :ciocan:

bog_tom
12th January 2005, 01:21
astia te iau in armata imediat (US Army) numai sa le zici si nu neaparat ca soldat ci si ca tehnician. ai tot felul de avantaje (asigurari, concediu mai lung, training-uri, in jur de 80000$/an) dar tre' sa tii cont ca te pot trimite la "scandal" si iti risti viata... se merita ?

libertate de alegere....

Dorin
12th January 2005, 11:53
Mai , dar disperat trebuie sa fi! Sigur , se castiga bine dar merita umilinta si riscurile ? :yeah: Dorin

Vadim
12th January 2005, 12:19
Se cistiga binisor, apoi e si mindria de a fi "marine" (stii imaginile alea care au creeat scandal la nivel mondial cind ofiterii americani de la marina au fost filmati cu camera ascunsa cum faceau initierea: infigeau soldatilor insignele pe pieptul gol si le indesau cu pumnul). Apoi te mai duci prin Irak si te intorci acasa si nu stii de ce te doare capul zilnic... fara ti se dea vreo explicatie. In rest e ok, cred ca merita.

Am avut un coleg la televiziune, aflat pe un post de conducere in strainatate, francez, care facuse legiunea straina. Nu stiu la ce i-a folosit din moment ce ajunsese unde eram si eu... In fine, poate iti da o disciplina de viata si diverse abilitati, cum ar fi supravietuirea in conditii extreme, dar macar daca tot o faci sa traiesti din ea nu sa fii dupa aceea undeva la un birou caldut, in Paris...

grig_jr
12th January 2005, 13:16
sunt care merg in legiune cativa ani, strang bani pe care altfel nu ar putea sa-i stranga si apoi isi deschid o afacere mica undeva in vest. si gata !

eu nu as merge.

legiunea are birouri de inscriere si in bucuresti si in timisoara. care-s interesati sa sape. nu cred ca is prea greu de casit. da' nu uitati: legiunea este bagata prima unde este orice ***** pe glob,.. pana la urma asta este scopul lor: sa isi rezolve franta (nato) problemele cacacioasa fara sa le moare "fii".

BornWild
13th January 2005, 06:46
Am citit si eu opiniile voastre si cred ca va pot da eu ceva informatii, avand in vedere ca fratele unui coleg de-al meu este inrolat pt armata belgiana in momentul de fata in Irak unde castiga cu tot cu sporuri in jurul a 7.500 de euro pe luna,el fiind concentrat in perioade de 3-4 luni dupa care vine acasa.
In ceea ce priveste legiunea,o unitate e la 30 km de mine si cunosc un roman care a fost in legiune si acum la varsta de 35 de ani ia o pensie viagera de 2.000 de euro ,insa e retras si nu vorbeste absolut deloc despre anii petrecuti acolo,ma gandesc ca au un juramant al lor pt ca nu e singurul caz pe care am intalnit si nu vb despre ce fac ei acolo.
Sunt curios cum vine belgianu' din Irak,dar cel care a fost in legiune e dus rau......in catva ani cre'ca va ajunge o leguma

Luptatoru
11th February 2005, 10:31
STIE CINEVA adrese cu info despre legiune sau US army si despre inrolari?

andreiush
11th February 2005, 15:46
Luptatorule... vad ca ti-ai tras nick pentru threadu asta:) Chiar vrei sa mergi?

remus
12th February 2005, 14:01
Totul pentru a-l sprijini pe GICA.(dublu v).TUFIS a.k.a George.W.Bush a.k.a Big Double U

:yeah:

" Domnu ` plutonier , eu nu inteleg "
"Javra ! nu vorbi neintrebat ! (Vama Veche , 'Instructia') :ok:

stasi
24th March 2005, 09:48
Stie cineva cat castiga un soldat american? E rentabil sa te inscrii in armata USA, sau in legiunea straina? :)

varule daca vrei sa stii mai multe si chiar vrei sa mergi in legiune da un semn de viata si vorbim.bafta

Mihai
24th March 2005, 19:13
Stie cineva cat castiga un soldat american? E rentabil sa te inscrii in armata USA, sau in legiunea straina? :)


3500$ pe luna! :ok:

CoolRain
24th March 2005, 19:15
Pai si ce mah, e mult? Avand in vedere salariul mediu din SUA?

Mihai
24th March 2005, 19:25
E foarte putin! Avand in vedere ca pe cine cunosc eu a fost prin Afganistan, Irak,si acum e iar in Afganistan! Si i-a trecut de cateva ori glontul pe langa ureche.

CoolRain
24th March 2005, 19:28
Frate, dar esti sigur?! In armata SUA?? Hai ca in Legiunea straina inteleg, acolo se duc toti disperatii din tarile sub-dezvoltate, dar in armata SUA?!?!

Mihai
24th March 2005, 19:57
Pai el a facut liceul in SUA si dupa aia s-a inscris in armata! Nu are cetatenie, are nu stiu cum dracu ii zice...
PS: Si e roman, asta in caz ca nu te-ai prins:D

angel
4th April 2006, 09:27
O singura intrebare : citi ani ai copile de vrei sa te nenorocesti? :ciocan:
nu merita sa lupti intradevar pt. altii....mai ales pt.copii teribili ai planetei

angel
4th April 2006, 09:33
adunatura aia de tembeli numita armata sua fara tehnica militara de ultima ora si bombonica ato. nu ar face nici cit o ceapa degerata

realmadrid.com
4th April 2006, 11:34
Nu stiu de ce spui ca armata lor este o adunatura de tembeli si nu cei care o comanda...
Nu s-au dus singuri sa moara prin toate colturile lumii, a avut grija mr. president de asta :D

Angelina Jolie
4th April 2006, 20:28
Nu stiu daca mai e valabila treaba dar va dau niste situri, ca aici si la tv le face reclama.
www.goarmy.com, www.marines.com
Si unul pentru dusmani: http://www.hitman.us Asta e genial.:lol:

One-Man Show
9th April 2006, 13:08
Stie cineva cat castiga un soldat american? E rentabil sa te inscrii in armata USA, sau in legiunea straina? :)


Am fost interesat shi eu intr-o perioada de aceste lucururi.

In armata americana nu te mai poti inscrie ca inainte de WTC.Trebuie sa ai viza,domiciliul stabil in SUA shi sa fii curat ca lacrima.

Pentru Legiunea Straina...Mergi in Franta pe banii tai shi dai niste teste.Nu este necesar sa cunosti limba franceza sau sa fi in forma.Contractul dureaza intre 3 shi 5 ani,timp in care eshti trimis unde vor ei (adik in cele mai nenorocite locuri de conflict ).Pregatirea dureaza 6 luni.Daca nu eshti capabil sa te mentii in ritm cu plutonul reiei pregatirea de la 0 alaturi de batalionul disciplinar.Cauta "ghidul"...vei gasi cateva formulari foarte intereasante. "Candidatul VA TERMINA SUB O FORMA SAU ALTA stagiul de pregatire..." ( majusculele le folosesc ei...nu sunt adaugate de mine).Dupa terminarea contractului ti se ofera 2 posibilitati : prelungirea lui sau lasarea la vatra cu o renta viagera in jur de 2000 $ / luna.

Sunt pagini web ( militeaza impotriva legiunii straine ) care ofera shi portretul robot al aplicantului.( din pacate am pierdut adresele ....dar le gasesti pe google )

killer man
9th April 2006, 21:07
:headbang: Daca aveti in gand sa mergeti in legiune......mai bine ati face sa-mi dati adresa voastra sa vin sa va dau o bataie pana va inebunesc ca sa nu mai aveti idei ,,asa stralucite''
Viata in legiune nu este asa ,,ROZ'' cum o vad multi dintre voi.
STATI ACASA SI NU FACETI GRESALA MEA.
Va scriu aceste randuri si sa luati aminte.
PS. fost LEGIONAR

Liliak
9th April 2006, 21:11
Detalii ceva ai?

killer man
9th April 2006, 21:16
Detalii ceva ai?
INTRA MESS. viorel77tanase
ACUM

killer man
9th April 2006, 21:18
intra mess ID viorel77tanase
ACUM

realmadrid.com
9th April 2006, 22:51
OAMENI BUNI, chiar de asta mi-era teama.

Ce bine ar fi daca va-ti informa inainte sa aruncati niste vorbe aiurea, nu ?

Legiunea straina face parte din armata Frantei, subliniez: FRANTA , nu Papua noua Guinee.
Franta este tara in care s-au nascut drepturile omului.
Pedepsele fizicie NU sunt si NU au fost practicate in Legiune.
Faza cu tancul chiar ma face sa rad =))
"te acopera cu o tabla si trece tancul peste tine" :| ABERATII !!!
Testul consta in alergare (rezistenta si viteza), un test medical, si unul psihologic. (nicidecum cu tancul=)))
Soldatii dupa cateva luni de instructie sunt trimisi in misiuni de MENTINERE A PACII pe toate continentele lumii
Ei se pot retrage oricand, si pot pleca acasa.
Legionarii NU sunt criminali, si nici fosti detinuti, cum credeti unii !!!



O sa incep prin a va spune ca am facut armata, si sunt ceva ani de atunci.
Acum o sa comentez ce ati scris voi (de fapt sa rad iar de niste aberatii).

QUOTE(Mi_ @ Dec 25 2005, 05:34) *

Scopul legiunii e sa plānga mama unui strain decāt mama unui francez, daca se īntāmpla ceva īn operatiunile unde Franta trimite trupe ca sa-si protejeze interesele.

Stii cati legionari au murit de la al doilea razboi mondial pana azi ? Ati spun eu NICI UNUL !!!
Legiunea straina a fost infiintata cu scopul de a lupta numai in afara granitelor frantei.
O sa repet, Legiunea are operatiuni de MENTINERE A PACII.

QUOTE(Mosotti @ Dec 25 2005, 10:04) *

Eu am Scris: Ei se pot retrage oricand, si pot pleca acasa.
Tu ai scris: tu te citesti cind scrii? contractul e pe 5 ani. poti pleca oricind ca dezertor

Semnezi contractul pe 5 ani, DAR, poti rezilia contractul si poti pleca ACASA.



QUOTE(Mosotti @ Dec 25 2005, 10:04) *

Soldatii dupa cateva luni de instructie sunt trimisi in misiuni de MENTINERE A PACII pe toate continentele lumii
Eu am Scris: Legionarii NU sunt criminali, si nici fosti detinuti, cum credeti unii !!!
Tu ai scris: din pacate sint si dintr-aia destui

De unde stii ? din filmele cu Van Dame nu ?
Legiunea NU accepta fosti puscariasi, care au savarsit crime sau alte abateri de la lege. (ca si orice armata a unei tari de altfel).

QUOTE(Mosotti @ Dec 25 2005, 10:04) *

chestiile alea cu mersu prin desert si tavalitul prin mocirle se numeste training

Am mai zis, acel "training" pe care-l stiit voi , se practica doar in filmele tampite de peste ocean ,si in jocuri 3D de razboi. Nu o sa-i spun "training" o sai spun antrenament, (pentru ca sunt roman si cel putin nu ami plac cuvintele noi introduse in vocabularul romanilor (din engleza, franceza), (training, business etc, care foarte simplu le poti spune si in limba romana), cu toate ca stiu bine limba engleza.
Andrenamentu nu consta in nici un caz in mersul in desert (doar nu te duce in desert cu avionul doar ca sa mergi =)).) sau taratul prin mocirla (cum vedeti prin filme tampite facute doar pentru a se vinde bine).


QUOTE(Mosotti @ Dec 25 2005, 10:04) *

slujesc franta in cele mai priculoase locuri. sper ca te-ai gindit ca se poate sa si mori

Decat sa te duci intr-o zona de coflict cu teama ca o sa mori, mai bine stai la sanul mame acasa.
Tatal meu a fost militar roman (acum este pensionar) si a fost in multe misiuni in Africa, ca VOLUNTAR.
Si fratele meu este militar si in prezent este intr-o misiune in Afganistan, este a doua in aceasta tara, ca VOLUNTAR.
Si eu vreau sa am o cariera in armata, dar vreau mai intai sa trec prein Legiune.


Cam asta zic ei despre legiune :D.

t.b.
9th April 2006, 23:05
Si unul pentru dusmani: http://www.hitman.us Asta e genial.:lol:


Ioi cat am ras :happy :happy :happy


Cica:
"This guy moved in next door. I didn't like the way he looked in that shirt. So, I called HITMAN. I never saw him again. Or his shirt. Serves him right." :drak:

sau inca una:
"I had tenants that weren't paying rent. I had been taking them to court for several years and they were always able to beat the system. All this added up to aggravation, time lost, and attorney fees. Then I contacted HITMAN and my problem was expediently solved next day. Next morning I read the headline in the paper that my tenants were found dead of a drug overdose. The police was not really interested in investigating the death of two junkies. Case closed." :drak:



Povesti de stors bani de la fraieri :happy

albedo111
10th April 2006, 00:54
Pt. inrolare in US. Army trebuie sa fi US. Rezident.
More datails :
http://www.goarmy.com/flindex.jsp
NU merita sa-ti risti viata doar pt niste amariti de $-ri, oricit de mare ar fi suma. Si sa lupti pt ce? :no:

Angelina Jolie
17th April 2006, 03:01
Pentru petrolul care-i trebuie lui Bush.:D

Lidia
17th April 2006, 09:02
MariusTR: bine ca esti tu destept... altfel s-ar alege praful de omenire...

Angelina Jolie
17th April 2006, 09:03
Ma congelator, dar ce speri acum? Sa te bag in seama? Sa te injur? Sau ce? Esti prea mic pentru a-mi pune mintea cu tine. Da moaca aia de soarece de biblioteca tot ti-o sparg cand ajung prin BM.
Edit: Lidia tu esti suparata pe mine dupa ce am facut saptamana trecuta pe forum sau nu?:D

Angelina Jolie
17th April 2006, 09:08
Ba da daca tot iti ceri banu macar injura-ma asa sanatos ma, sa vad ca stii ceva, nu ma lua cu du-te dracului ca din astea ziceam la gradinita.:D Amaratule.

Lidia
17th April 2006, 09:09
Edit: Lidia tu esti suparata pe mine dupa ce am facut saptamana trecuta pe forum sau nu?:D

Angelino... sincer, nu am vazut ceea ce ai facut. Totusi nu cred ca ai primit ban degeaba. Cum nu am vazut nu sunt suparata pe tine... si daca as fi fost, oricum trebuia sa te iert ca doar suntem in saptamana mare :D

Am o rugaminte. Ignora-l pe MariusTR... cel mai destept cedeaza intotdeauna. :kiss:

Angelina Jolie
17th April 2006, 09:12
Asa, no ma bucur. Ca am facut-o lata rau de tot. Frigider asta ii copil mic pe langa mine. Te pup si eu. Vineri chatuim.;)

Lidia
17th April 2006, 09:18
Vineri nu chatuim ca voi fi in tren catre Zalau. :) Abia astept sa ajung acasa unde o sa stau mai bine de o saptamana. S-ar putea sa dau o fuga si pana la Cluj dar nu e sigur. Dar putem chatui vinerea de dupa Paste cand o sa fiu la poalele Mesesului. :ok:

Vinerea trecuta pe unde ai fost? A fost super emisiunea si s-a stat pana aproape de 3 noaptea. :yeah:

Angelina Jolie
17th April 2006, 09:23
Pai am intrat si eu pe la 1 dar avui treaba. Am apucat doar sa-ti zic ca te pup.

Lidia
17th April 2006, 09:29
Pai am intrat si eu pe la 1 dar avui treaba. Am apucat doar sa-ti zic ca te pup.
hmmm.. nu te-am vazut... in jur de ora 1 am fost putin plecata de la calculator :(. Oricum I pup you too :)

Angelina Jolie
17th April 2006, 09:43
Pai tu nu vezi ca baga la foc automat pe tot forumul? Ce vrei sa faca? Ai oleaca rabdare si tu.:D

Angelina Jolie
5th May 2006, 07:25
No, buna treaba. Cica tre sa ma prezint la incorporare in 15 mai. Tulai veta, ce ma fac?:(
Acum serios vorbind, e bai mare daca eu is in SF si evident nu ma voi prezenta la nici o incorporare?:D Ce patesc cand ma intorc acasa?

Leo_
5th May 2006, 07:53
No, nu-i bai...te baga direct in Legiunea Straina si te trimite sa te bati cu berberii prin desert...can it get any funnier? :D:D

Angelina Jolie
5th May 2006, 07:56
Taci ma ca io vorbesc serios. Sper ca nu ma ridica astia de la Bors pe cand revin. Zic ca am fugit dracului sa scap de armata sau ceva.

Leo_
5th May 2006, 07:57
N-au ei treaba cu tine mah...o gura in minus de hranit...au ei pe cine sa incorporeze, doar sunt satele pline de doritori ;)

Angelina Jolie
5th May 2006, 07:59
No atunci e bine.:D Inseamna ca am scapat si de armata. O grija in minus vorba lu' Forest Gump.

Leo_
5th May 2006, 08:01
Run, Angelino, run!! :D:D
Totusi n-ar strica ca cineva din familie sa le transmita alora ca esti plecat din tara, eventual sa dovedeasca...M-as duce eu sa te scuz, dar mi-e ca ma inhata pe mine :D:D

Angelina Jolie
5th May 2006, 08:03
Pai caporal mama va fi la datorie, ca tata cica-i in Italia pe atunci.:lol: I-am zis sa mearga sa le faca magia.:D

Lidia
5th May 2006, 08:15
bai ce fug baietii de armata in ziua de azi :D... stiti ce se zice despre un baiat daca nu face armata... :drak:

Angelina Jolie
5th May 2006, 08:27
Ca are mai multa vreme de femei?:D Ca nu si-a pierdut degeaba 6 luni din viata?:D
Si eu voiam musai sa fac armata, mi se parea ceva superb. Dar asta cand eram in liceu, acum mi-am revenit.

Leo_
5th May 2006, 08:57
stiti ce se zice despre un baiat daca nu face armata... :drak:
ca e mai destept decat cei care o fac? ca nu taie frunza la caini 6 luni (daca nu stiai, asta faci acum in armata) :D:D

Angelina Jolie
5th May 2006, 09:15
Si ca are mai mult timp pt femei ma, sa nu uitam asta, ca-i important.:D

Cainele
5th May 2006, 12:43
eu nu am ocolit armata... dar daca nu au venit sa ma caute :lol: ...

alejandro
5th May 2006, 12:56
da' eu am ocolit-o cum stiu eu mai bine,n-am facut nici o zi de armata,da' am grad de sergent major!!!:D

balint_robertt
29th September 2006, 17:02
Salut tuturor! as dori sa ma inrolez in armata ca de mic copil mi-a placut armata si chiar si acasa am jocuri numai cu arme deci pot sa zic ca imi doresc foarte mult sa merg in armata si sa devin un adevarat barbat vreau sa imi apar tara cu toate drepturile mele.

Va multumesc anticipat BALINT ROBERT/hello

r0bby
29th September 2006, 22:08
si mie imi placea armata..inainte.. si am si eu jocuri cu arme..eu nu as apara tara asta de c****..adica mie sa imi treaca glontul pe la ureche pentru niste politicieni burtosi care nu stiu altceva decat sa fure si sa doarma in parlament..no way men!!

YodaRo
30th September 2006, 06:10
Stie cineva cat castiga un soldat american? E rentabil sa te inscrii in armata USA, sau in legiunea straina? :)

nu se castiga bine ca soldat. Sau au alte avantaje. Dar intai de toate trebuie sa fii us citizen sau rezident. De obicei se inroleaza cei ce vor sa faca bani de colegiu sau cei din zone cu somaj mare de nu gasesc un loc de munca decent. 90% merg in zona combatante.

mariuscoman
13th October 2006, 13:25
As vrea eu sa ma inscriu in legiune care stie un nr de telefon din timisoara sau o adresa pls as vrea sa stiu

Iulian Lazialu
13th October 2006, 13:30
si mie imi placea armata..inainte.. si am si eu jocuri cu arme..eu nu as apara tara asta de c****..adica mie sa imi treaca glontul pe la ureche pentru niste politicieni burtosi care nu stiu altceva decat sa fure si sa doarma in parlament..no way men!!

:)
Crezi ca tara asta inseamna numai niste politicieni burtosi??

BIRIS STEFAN
16th October 2006, 22:39
MARIUS COMAN DACA ESTI DIN TIMISOARA SI VREI SA PLECI IN LS CAUTAMA PE MESS. ID-UL MEU ESTE BIRIS STEFAN SAU MEIL. STEFAN@UPCNET.RO VREAU SA PLEC SI EU PE LA PRIMAVARA.

STEELMAN
17th October 2006, 09:26
tot ce vedeti la tv nu e decat de fatada.sa ajungi "marines" ai de suferit enorm de mult.ca vedem paradele alea si toti imbracati impecabil in alb... plus ca ultimul venit...

kosty24
22nd October 2006, 22:37
*BATRANE*am citit toate opiniile de mai inainte,toti au auzit,au pe cineva, dar nimeni nu stie exact, asculta la mine intra in RO.ARMY si o sa-ti fie cel mai bine.Eu STIU pt ca sunt in RO.ARMY ,e adevarat sunt departe de tara , dar si castig cat un american.

SORINULTRA
2nd November 2006, 08:37
si cat ai dat spaga sa intri in RO. ARMY ? da sincer lasa vrajeala aia ca nu ai dat , ca te au angajat ca esti prea ... prea....

justcash
21st February 2007, 00:03
Care stie cum se poate inrola in pt razboiul din iraq si conditiile care trebuiesc indeplinite

Elphax
21st February 2007, 08:32
pai esti militar roman sau nu?
daca nu - cauta pe net ...

Inoxidable
22nd February 2007, 10:53
Cred ca nu destul pentru Irak...

angel_with_tail
24th February 2007, 23:52
eu ma bag. care mai merge?:D

matelotul
8th July 2007, 13:30
cu ma inscriu in armata sua?are cineva habar?trebuie sa fii cetatean american?raspundeti-mi si mie.

matelotul
8th July 2007, 13:33
cum ma inscriu in armata sua?are cineva habar?trebuie sa fii cetatean american?raspundeti-mi si mie.

matelotul
8th July 2007, 13:35
id-ul meu e eu_alin_matelotul cine imi poate da sfaturi poate sa-mi scrie

NORGEMAN
8th July 2007, 16:49
Tu si restul care vreti in armatele straine puteti sa muriti acolo pe teatrul de razboi!! vreti sa fiti sclavii unor scarbe de oameni!! macar la noi ti-ai putea apara tara in caz de razboi...

ciocanu
8th September 2008, 17:21
mai terminati cu prosti dinastea! ce stiti voi ce ii acolo ? ati fost voi odata? frate care vreti sa mergeti in legiunea straina o gasiti in Aubagne acolo va inrolati 5 ani ! si vedeti atunci ce ii acolo

jordon22
13th September 2008, 17:47
salut ma numesc bogdan si asi dori sa ma inscriu in armata ,sau legiunea straina una din ele nu conteaza ,conteaza sa intru in armata si asi dori mai multe informati unde trebuie sa ma duk sa ma inscriu si ce trebuie sa fac .

Vladek
13th September 2008, 18:31
Cauta un bolovan, unul, mare, mare de tot (cam cat ar putea sa care Rambo si Terminatorul la un loc). Sari cu el in Dunare. Nu da drumul bolovanului, indiferent ce se intampla.

BAK
13th September 2008, 20:37
pentru cei interesati...siteul pentru army este cel mai bine facut

pentru army www.goarmy.com
pentru navy www.navy.com
pentru marines www.marines.com

alinuta99
10th October 2008, 17:06
Am fost interesat shi eu intr-o perioada de aceste lucururi.

In armata americana nu te mai poti inscrie ca inainte de WTC.Trebuie sa ai viza,domiciliul stabil in SUA shi sa fii curat ca lacrima.

Pentru Legiunea Straina...Mergi in Franta pe banii tai shi dai niste teste.Nu este necesar sa cunosti limba franceza sau sa fi in forma.Contractul dureaza intre 3 shi 5 ani,timp in care eshti trimis unde vor ei (adik in cele mai nenorocite locuri de conflict ).Pregatirea dureaza 6 luni.Daca nu eshti capabil sa te mentii in ritm cu plutonul reiei pregatirea de la 0 alaturi de batalionul disciplinar.Cauta "ghidul"...vei gasi cateva formulari foarte intereasante. "Candidatul VA TERMINA SUB O FORMA SAU ALTA stagiul de pregatire..." ( majusculele le folosesc ei...nu sunt adaugate de mine).Dupa terminarea contractului ti se ofera 2 posibilitati : prelungirea lui sau lasarea la vatra cu o renta viagera in jur de 2000 $ / luna.

Sunt pagini web ( militeaza impotriva legiunii straine ) care ofera shi portretul robot al aplicantului.( din pacate am pierdut adresele ....dar le gasesti pe google )



Dar fetele de 26 ani ca si mine, se pot inscrie ? Sau dc ai alte idei m.as bucura dc le-ai impartasi cu mine
Scuze pt micile greseli care le fac pe site-ul acesta, de o ora m.am inregistrat:groggy:

andys
15th October 2008, 14:24
Stie cineva cat castiga un soldat american? E rentabil sa te inscrii in armata USA, sau in legiunea straina? :)

Da... merita... Am un amic s-a inscris in armata... cu toate actele... Dupa ce s-a inscris mi-a descris ca e foarte misto...

camarad
8th December 2008, 12:35
sall... as dori si eu sa stiu cum pot sa ma inrolez in armata numa nu la noi ...mai precis prin afganistan:) vb foarte serios vreau sa stiu de ce am nevoe sa ajung pe acolo ce hirtii imi trebue.... trebue sa fac armata mai intii aici sau este inrolare direct acolo? stiu ca suna nebunesc sa ma duc prin afganistan dar nam de ales salariul la noi este de nic.. te prosteste la inceput cu 1200 lei dar scate masa si numai stiu eu ce mai sacade...macar acolo primesti ceva mai mult ...dar nam de ales scoala nu mia placut ...mam oprit in anu 3 la sam (scoala de arte si meserii)... la anu vreu sa ma inrolez doar sa treaca iarna....deci poate cv sami raspunda sincer? am cautat mapn dar nam gasit nik despre afganistan deci poae sami raspunda cv?...cu stima:yeah:

rob_din
8th December 2008, 12:39
sall... as dori si eu sa stiu cum pot sa ma inrolez in armata numa nu la noi ...mai precis prin afganistan:) vb foarte serios vreau sa stiu de ce am nevoe sa ajung pe acolo ce hirtii imi trebue.... trebue sa fac armata mai intii aici sau este inrolare direct acolo? stiu ca suna nebunesc sa ma duc prin afganistan dar nam de ales salariul la noi este de nic.. te prosteste la inceput cu 1200 lei dar scate masa si numai stiu eu ce mai sacade...macar acolo primesti ceva mai mult ...dar nam de ales scoala nu mia placut ...mam oprit in anu 3 la sam (scoala de arte si meserii)... la anu vreu sa ma inrolez doar sa treaca iarna....deci poate cv sami raspunda sincer? am cautat mapn dar nam gasit nik despre afganistan deci poae sami raspunda cv?...cu stima:yeah:

N-ai putea mai intai sa te inrolezi la o scoala de gramatica?

camarad
8th December 2008, 13:31
multumesc dar nu asta am intrebat.....asa scriu eu....:happy

MariusTR
8th December 2008, 13:36
Fratele meu, ca sa intri in armata trebe sa stii sa scrii , in primul rand.
Nu accepta aia semnatura cu degetul inmuiat in cerneala.

camarad
8th December 2008, 14:27
bun am sa invat sa scriu... deci este cv sincer care poate sami raspunda?:headbang:

george balint
2nd January 2009, 13:46
stie cineva cum pot sa ma inscriu in legiune?

angel_with_tail
2nd January 2009, 14:48
v-ati dilit?:)

TaciAcolo
2nd January 2009, 15:13
eu am incercat la noi sa intru ... si am fost la un pas sa intru doamne ajuta ca am alunecat de pe bara la tractiuni:)

camarad
16th January 2009, 10:55
chiar ma ..cate tractiuni trebue sa faceti ca sa treceti...flotari stiu ca se fac la fete..tractiuni trebue 1 anumit numar de ele sau una la nustiu cat timp?:(

akadela
15th March 2009, 00:59
am vazut multe nelamuriri in privinta acestui subiect...si m-am gandit sa va lamuresc in limita discretiei
in primul rand in armata americana se poate inscrie cine vrea
apoi ca sa te poti inscrie e mai greu doar pentru ca trebuie sa iei legatura cu o persoana de nationalitate americana si care iti poate face contact direct cu un recrut de armata .... si in cazul asta are si el de castigat ceva ....pentru ca a gasit recruti.... bun....apoi ca sa va zik direct sa nu cititi atat degeaba trebuie sa fi tare pentru ca prima misiune e in cazul situatiilor de fata ....in Irak sau mai stiu pe unde ....deci la pericol....in cazul in care ai anumite skill-uri o facultate facuta ai avantaje foarte mari....dar despre avantaje va spun mai jos ....
si cum spuneam avantaje sunt cate vrei si cate nu iti poti inchipui si am sa va zik doar cateva ...
*un salariu bun si pe masura skill-urilor tale de cele mai multe ori
*casa in cazul in care nu ai cheltuieli suportate de ei
*avand sotie cum toti au de altfel....primesti anumite beneficii
*facultate (daca vrei sa faci) asigurare (sanatate ...etc) cheltuieli suportate de ei
*oportunitate de a avea familia (sotie,copii) oriunde esti sau oriunde te trimite
....si lista poate continua in functie de mai multe detalii care nu le pot spune
singurele dezavantaje sunt distanta de familie (mama tata sora prieteni)....pericol....si restul sanatate sa fie ca rau nu are cum ...
cat despre salarii cum v-am zis si mai sus de ce anume depind ....desi nu va pot da mai multe detalii tin sa va zik ca traiti bine orinude cu un salariu ...chiar daca nu ai skill-uri ...astea se invata cu timpul....
daca nu v-ati lamurit ....imi pare rau desi sper ca am fost cat de cat de ajutor ....pentru nelamuriri....va raspund aici ...

Vlad25
3rd May 2009, 03:01
Pentru cei pe care ii intereseaza armata va zic un singur lucru,in Romanaia nu se merita sa lucrezi in armata ca militar angajat.Mai bine ati alege armata SUA sau legiunea franceza...Acolo macar se castiga adevarat...
Eu lucrez de 4ani in armata ca militar angajat si am un salar cam de 1500lei ceea ce nu este mult daca locuiesti intr-un oars mare.In SUA se castiga cam intre 2500-3500$ si in legiune cam la fel pentru ca am un prieten care a stat 8 ani in legiunea franceza si mi-a povestit cum e,ce faci si cat a castigat.In SUA este mult mai usor decat la noi in armata dar in legiunea franceza este mai greu,oricum totul tine de obisnuinta.Dupa 6 luni de pregatire nu mai e greu....:lol:
Primele 2luni sunt cele mai grele pana te acomodezi cu programul.
Oricum dupa cum sta treaba aici in tara nu mai am nici eu multe si dau o fuga pana in Franta sa vad cum sta treaba... :D