PDA

View Full Version : Filme pe care le-am vazut in ultima vreme



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

kain
4th July 2007, 21:17
Shooter. Destul de frumos. Excelent realizat :ok:

Lavinia
4th July 2007, 22:06
shooter am vazut si yo..ii bun;):ok:...plus k e cu mark wahlberg:D...sper k la filmu asta te refereai

Sergio_D
4th July 2007, 22:14
Tocmai despre Shooter vroiam sa scriu si eu :D
Foarte fain filmul :ok:

Lavinia
4th July 2007, 22:15
si actoru:P:D

Sasuke Uchiha
4th July 2007, 22:34
shooter a fost bunicel, iar istoria a fost aproape identica cu Most Wanted

http://www.imdb.com/title/tt0119709/

Lavinia
4th July 2007, 22:39
p'ala nu l'am vazut
p.s. nu esty acasa?in romania adica (alexandria daca tin yo bine minte...)

phyxius
4th July 2007, 22:43
Cei care nu au vazut filmul inca si vor sa-l vada fara sa stie vreo secventa din el din greseala ar trebui sa stie ca sunt unele spoilere mai jos.



penibil film......

din pacate, nu pot sa fiu de acord. nu pot sa gasesc niciun motiv pt. care sa il consider un film penibil. poate slab din unele puncte de vedere, dar per total tot este un film bun.

probabil ce nu ti-a placut la el e faptul ca in momentul in care ai vazut "John Cusack, Samuel L. Jackson intr-o ecranizare dupa o poveste de Stephen King" te asteptai sa fie un veritabil horror. o problema de-a filmului e ca a fost oarecum etichetat gresit. pt. ca si King scrie horror-uri si totusi e o diferenta dintre ce simti cand citesti o carte si atmosfera pe care o creaza un film. sigur, filmul are elemente horror cum ar fi imaginile violente cu sinuciderile sau halucinatiile pe care le are cusack cu oameni care incearca sa-l omoare, dar mai mult decat horror parca tinde spre genul thriller/supranatural cu o cantitate serioasa de drama.


si ce daca joaca john cusack ?

pt. ca......... john cusack e un actor foarte bun, oare? e un actor destul de polivalent. nu e unul dintre cei mai buni desigur, dar a jucat intr-o varietate de filme foarte bune si intotdeauna a facut un rol bun. Con Air, The Thin Red Line, Being John Malkovich, Identity, Runaway Jury si acum a adaugat un thriller dupa o povestire de S. King la lista.

cusack interpreteaza foarte bine rolul necrezatorului, care neaga orice existenta a supranaturalului sau a spiritualitatii. adica e vorba de un om a carui fiica a murit cu ani in urma, ramas bantuit de amintirea ei. el a vrut sa incerce sa o ajute folosind proceduri medicale riscante dar in schimb doar i-a alinat durerea povestindu-i de Dumnezeu, Rai etc. din cauza asta se simte vinovat si incearca sa uite complet de partea asta din viata sa. doar cand descopera camera isi aduce aminte de fiica lui pt. ca asta e scopul camerei: sa incerce sa aduca victima in pragul disperarii sau al nebuniei pt. a o provoca sa se sinucida.

impactul pe care il are camera 1408 asupra sa e ceea ce conteaza cu adevarat. el nu credea deloc in supranatural. ani de zile, de cand murise fiica lui tot incercase sa gaseasca o explicatie pt. moartea ei, ceva supranatural/spiritual/legat de Dumnezeu, dar nu gasise nimic si camera in sfarsit il convinge de existenta supranaturalului. de altfel, la sfarsitul filmului reportofonul e dovada suprema.

partea "plictisitoare" in care el doar sta si analizeaza camera pt. vreo 5-10 minute inainte sa inceapa sa se intample ceva ciudat vrea sa fie doar o reprezentare a lipsei sale de credinta in fortele supranaturale - care imediat dispare dupa ce camera incepe sa se manifesteze.

am citit o teorie interesanta legata de faptul ca temperatura din camera intai e foarte ridicata si dupa aia trece la <0 grade si totul ingheata. chipurile, el trece prin nivelurile iadului ca in Infernul lui Dante. mi se pare un concept interesant.

sam jackson cred ca reprezinta vocea ratiunii. de-aia incearca din rasputeri sa-l convinga pe cusack sa nu intre in 1408. unii au zis ca, daca tot se face referire la infernul lui Dante, jackson ar reprezenta ori un inger, ori chiar pe Dumnezeu, si evenimentele prin care a trecut cusack s-au intamplat doar in imaginatia lui pt. ca totul ar fi fost doar un test ca sa-l faca sa-si recapete credinta. nu cred ca rolul lui a fost chiar atat de exagerat. oricat de mic ar fi fost, jackson l-a facut sa straluceasca si a dat o performanta foarte buna. pt ca pana la urma asta fac actorii mari.

per total, filmul a fost bun, in niciun caz jalnic. celor care se asteapta la un horror de referinta le sugerez sa reduca entuziasmul. e doar un film interesant, cu destul suspans si care te face sa tresari de cateva ori.

Sasuke Uchiha
4th July 2007, 22:48
p'ala nu l'am vazut
p.s. nu esty acasa?in romania adica (alexandria daca tin yo bine minte...)

o dam in offtopic :D
nu , peste o luna vin in romania
in seara asta vad si eu 1408 si dead silence

White Shadow
4th July 2007, 22:48
phyxius....si cum a iesit el afara din camera 1408 si dupa aia a aparut din nou in camera ?...hocus pocus ?.........care au fost fazele alea de suspans ?......

Vali...nu mai intra pe threadul asta daca vrei sa te uiti la film...........intri dupa ce te uiti la el......

phyxius
4th July 2007, 23:05
cel mai logic ar fi ca totul s-a intamplat in imaginatia lui, o halucinatie, un vis.....

de-aia si cand toti oamenii distrug zidurile, tavanul, podeaua e ca si cum halucinatia lui se termina instantaneu. tipa in continuare "I was out" pt. ca totul parea atat de real, incat chiar crezuse ca niciodata nu fusese in camera. daca ar fi disparut din camera, s-ar fi intalnit cu sotia lui, ar fi cinat cu ea in restaurant, atunci ea ar sti despre astea la sfarsitul filmului, dar nu stie nimic pt. ca nu se intamplase niciodata.

desigur, asa si cum se trezeste la loc in camera si dupa ce poarta conversatia cu fiica lui, se trezeste pe podeaua camerei care era din nou in conditie normala si nu distrusa de inghet, inundatie si demolari.

si avand in vedere ca lui cusack i s-au aratat stafii, ucigasi psihopati, inundatii, temperaturi extreme din cauza supranataralului, putin hocus-pocus nu e exclus. dar el nu parasise niciodata camera.

totul se petrecuse in mintea lui, pt. ca asta facea camera tuturor locuitorilor: ii prova sa se sinucida dupa ce ii aducea in pragul nebuniei.

de-aia dupa toate halucinatiile pe care le-a avut, camera ii arata funia pe care putea s-o foloseasca ca sa se spanzure. prin sinucidere murisera toate victimele camerei influentate de ea. nu-i de parca , camera luase viata si i-a omorat de una singura. povestea e foarte asemanatoare lui The Shining, numai ca in loc sa il "seduca" pe protagonist si sa il transforme intr-un ucigas psihopat asa cum ii facea hotelul lui Jack in The Shining, camera 1408 ii arata lui mike enslin toate evenimentele traumatizante din viata lui si il sperie la maxim ca sa il provoace sa se sinucida.

si prin suspans eu ma refer la faptul ca nu stii ce se va intampla, dar totusi vrei sa afli cum se sfarseste totul. eu cel putin nu stiam ce va urma. si nu mi s-a parut atat de previzibil filmul.

dar nu spune ca e un film penibil doar pt. ca te-a dezamagit pe tine.

White Shadow
4th July 2007, 23:32
da....am exagerat cand am spus ca-i penibil......in comparatie cu alte filme de acelasi gen nu-i deloc penibil......

hai sa zic.....plictisitor...poate nu-i un cuvant chiar asa de dur........

si inca ceva....ce-i cu finalul asta de film ?...sa inteleg ca el chiar a vorbit cu fica lui in camera 1408 ?.....poti sa inregistrezi ce spune o fantoma ?

phyxius
4th July 2007, 23:39
si inca ceva....ce-i cu finalul asta de film ?...sa inteleg ca el chiar a vorbit cu fica lui in camera 1408 ?.....poti sa inregistrezi ce spune o fantoma ?

ideea filmului (pe care am mai zis-o de cateva ori mai sus) era ca personajul lui cusack nu credea deloc in supranatural dupa ce ii murise fiica. de-aia nega existenta lui Dumnezeu (pt. ca el crede ca daca ar exista, nu i-ar fi lasat fata sa moara), dupa cum i-a zis si lui Sam Jackson cand acesta il implora sa nu intre in camera. Cusack i-a zis ca , chiar daca l-ar ataca toate fantomele din acea camera, nici macar Dumnezeu nu l-ar putea salva pt. ca nu exista.

cusack trebuia sa isi recapete credinta in forte care nu pot fi explicate. fie ele supranaturale, divine etc. si inregistrarea cu vocea fiicei sale, desi ambigua (nu se explica daca chiar era spiritul fiicei lui sau doar o alta iluzie creata de camera), era doar dovada de care avea nevoie ca sa scape de orice indoiala ca intr-adevar exista forte supranaturale.

Sasuke Uchiha
5th July 2007, 02:42
acum a vazut si eu filmul si phyxius la analizat perfect :ok:

Lavinia
5th July 2007, 12:56
phyxius e un fel de...guru cand vine vorba de filme;)(alt cuvant nu'mi vine acum in minte)

TaciAcolo
5th July 2007, 13:18
o comedie buna am vazut azinoapte ..i think i love my wife :D

Lavinia
5th July 2007, 13:55
ooo cu chris rock...deci cu siguranta o sa imi placa...ya sa'l iau si yo:D

Celso
5th July 2007, 16:37
Gray Matters, o comedie romantica, film interesant pt o dupa-amiaza:)

little_earl
8th July 2007, 20:20
am vazut ieri si azi 3 filme din 95, "Heat", "Se7en" si "The usual suspects" ... surprinzator sau nu, a fost prima data cand le-am vazut cap-coada
toate mi-au placut, insa "Heat" a avut un final previzibil si cred ca-l face cel mai slab dintre cele 3

The_Blonde
8th July 2007, 20:21
eu vreau sa vad "We own the night" l-a vazut cineva?

phyxius
8th July 2007, 20:31
eu vreau sa vad "We own the night" l-a vazut cineva?

avand in vedere ca apare in octombrie, ma indoiesc


am vazut ieri si azi 3 filme din 95, "Heat", "Se7en" si "The usual suspects"

3 filme foarte bune :ok:

Celso
8th July 2007, 20:44
Mr. Bean in vacanta:cry:

iuli
8th July 2007, 20:47
Disturbia e misto?

phyxius
8th July 2007, 20:55
e un thriller dragut. mi-a adus aminte de Rear Window al lui Hitchcock. e vorba de un adolescent care crede ca vecinul sau e un ucigas. desigur, nimeni nu-l crede si trebuie sa investigheze de unul singur. adevarul e ca au mai fost facute o groaza de filme de genul asta si povestea din Disturbia nu e prin nimic diferita de restul filmelor.

daca n-ai mai vazut filme cu un subiect asemanator, ar trebui sa-ti placa, dar daca ai vazut cel putin 2, deja stii cum se termina (cel putin asa am patit eu). nu e deloc un film prost, doar ca nu e prea original.

iuli
8th July 2007, 21:40
Heh, cred ca o sa imi placa filmul inseamna. L-am luat de cateva zile dar inca nu m-am uitat.
Totusi, niste comedii ceva imi recomanzi/dati?

phyxius
8th July 2007, 21:47
Failure to Launch, Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby, Thank You For Smoking, Music and Lyrics, Frostbite, You, Me and Dupree, Accepted, Clerks 2, Beerfest, Employee of the Month.

iuli
8th July 2007, 21:58
:o: Le voi lua pe rand :D

Zabriskie
8th July 2007, 23:26
E bunicel Disturbia, Shia LaBeouf incepe sa confirme, vreau sa il vad si in Transformers...

A.k.a
9th July 2007, 11:20
Ieri am vazut cu LaBeouf The greatest game ever played, destul de misto filmul

Sasuke Uchiha
9th July 2007, 12:27
disturbia l-am vazut aseara si este destul de bun :ok:

irinaidu
9th July 2007, 15:24
mai dar eu credeam ca " disturbia " e un remake. adica ca oamenii chiar au zis ca fac un remake, nu ca s-au gasit asa , sa faca un film neoriginal??? nu-i asa??? firesc ca remakeul nu se poate compara cu originalul regizat de hitchchock si jucat de james stewart, dar pt cei ce nu au vazut rear window poate e fain.

phyxius
9th July 2007, 16:07
un remake trebuie sa aiba si altceva in afara de subiect in comun cu filmul original. daca o luam doar dupa subiect.... lucrurile pe care Rear Window si Disturbia le au in comun sunt doar faptul ca protagonistul nu poate iesi din casa si isi suspecteaza vecinul ca este un ucigas. de obicei remake-ul trebuie sa aiba obligatoriu acelasi nume ca filmul original si in majoritatea cazurilor si personajele sa fie la fel.

un remake dupa Rear Window e chiar Rear Window din 1998 cu Christopher Reeve. diferenta cea mai mare dintre ele e ca a fost schimbata viata protagonistului. LB Jefferies era un fotograf care doar isi rupsese piciorul si trebuia sa ramana in casa in scaunul cu rotile pana se vindeca, pe cand Jason Kemp ('98) e un arhitect ramas permanent paralizat. asemanarea evidenta dintre cele 2 filme e ca in fiecare personajul principal isi suspecteaza vecinul de vizavi ca si-a ucis sotia. in Disturbia nu e nici macar vorba de sotie, ci de o persoana oarecare. si in plus, un remake se cunoaste de obicei prin titlu, asta de obicei il face un remake.

remake-uri ar mai fi The Hills Have Eyes din 2006 (remake al originalului The Hills Have Eyes din 1977), When a Stranger Calls din 2006 (originalul e din 1979), The Fog 2005 (dupa cel din '80) -- aceleasi personaje cu aceleasi nume si in aceeasi situatie ca si in filmul original.

mai exista si unele filme care au doar mici asemanari cum ar fi Ocean's Eleven cu Clooney si Pitt. originalul cu Sinatra e tot despre 11 prieteni, dar care se cunosc din al doilea razboi mondial si care vor sa sparga 5 cazinouri. In varianta noua, Clooney si prietenii lui se cunosc prin infractiunile pe care le-au comis impreuna si vor sa sparga 3 cazinouri intr-o noapte, dar ca sub-intriga e faptul ca Ocean vrea sa-si recucereasca fosta sotie. la fel si The Italian Job cu Wahlberg e asemanator cu originalul din '69 doar prin titlu, numele personajului principal si prin faptul ca amandoi vor sa fure o avere in lingouri de aur, dar in rest povestea e complet diferita si filmul e abordat in alt fel. filme de genul asta ar fi mai degraba numite "rehash" adica o transformare a filmului original, o innoire totala.

Disturbia nu e nici remake, nici rehash. singurul lucru care l-ar avea in comun cu Rear Window e fragmentul din poveste in care protagonistul nu poate iesi din propria casa si ajunge sa se uite la fereastra si sa-si suspecteze vecinul de a fi un criminal. dar asta tot nu-i de ajuns ca sa il faca remake.

Lavinia
9th July 2007, 18:52
disturbia l-am vazut aseara si este destul de bun :ok:

fiti'ar sasuke... al naibii k m'ai inebunit cu el:P


E bunicel Disturbia, Shia LaBeouf incepe sa confirme, vreau sa il vad si in Transformers...


yo transformers vreau sa'l vad neaparat:D

irinaidu
9th July 2007, 20:19
phix, pe mine ce m-a facut sa cred asta, e ca l-am vazut la actorul principal la jay leno si el asa a lasat sa se inteleaga. poate la americani e suficient sa furi dintr-un subiect pt ca actorii sa creada ca e un remake. :P
si , da stiu ca a fost varianta cu c. reeve , ca daca nu l-au dat astia pe hallmark, de m-au innebunit :P

Lavinia
9th July 2007, 20:46
filmu ii cu jay leno??that jay leno?:D

clawd
9th July 2007, 21:14
cred ca a vrut sa spuna ca actorul a fost LA Jay Leno... :)

irinaidu
9th July 2007, 21:48
da mai a fost invitat la emisiunea lui jay leno.

Lavinia
9th July 2007, 21:58
ahaa...ma si miram...

j.terry2007
12th July 2007, 01:04
THE DESCENT e un film de supravietuire cu niste alpiniste care coboara intr-o pestera necunoscuta ,raman blocate inauntru si cauta alta iesire,dau peste umanoizi adaptati dupa intuneric care sunt carnivori si din 6 doar 1 scapa.e super filmul sper sa va placa

Sasuke Uchiha
12th July 2007, 08:31
harry poter 5
cea mai slaba parte :rosu:

Lavinia
12th July 2007, 14:39
hmmz...si astia il tot laudau k e super...si k e cel mai bun...

irinaidu
12th July 2007, 15:20
si eu vreau sa vaaad!!!! nu e cinstit, cineva sa omoare primarul constantei va rog!!!!! vreau si eu cinema!!!!

Lavinia
12th July 2007, 15:22
noi avem cinema...da nu ne ducem...si in niciun caz nu iarna:happy

irinaidu
12th July 2007, 15:28
de ce , e frig????
si apropo de hp 5. cartea a 5a a fost f plictisitoare. adica mie mi-a placut cel mai putin dintre toate , asa ca ma astept sa fie si filmul mai slabut.

Lavinia
12th July 2007, 15:32
nu...cum sa fie frig:cry:...

irinaidu
12th July 2007, 15:39
pai si de ce nu mergi mai ales iarna????

Lavinia
12th July 2007, 15:39
glumeam mey..e frig...ingheti dreaq...

Sasuke Uchiha
12th July 2007, 19:33
irinaidu, filmul e slab si f plictisitor, daca il vezi la cinema dai bani degeaba cum am facut eu

White Shadow
12th July 2007, 19:42
Vali..te-ai uitat in cele din urma la Dead Silence ?

luluta
12th July 2007, 20:53
Am revăzut azi Malena cu Monica Bellucci. De vis... chiar mi-era dor să-l revăd. O coloană sonoră delicioasă semnata Ennio Morricone, o actriță superbă, o acțiune filmată într-o ușoară lumină gălbuie ce te duce cu gândul la o fotografie veche.

Spunea cineva odată că "filmul european e față de producțiile americane cam cum e pâinea de casă față de pâinea feliată." Nimic mai adevărat. :ok:

Celso
12th July 2007, 20:55
Am revăzut azi Malena cu Monica Bellucci. De vis... chiar mi-era dor să-l revăd. O coloană sonoră delicioasă semnata Ennio Morricone, o actriță superbă, o acțiune filmată într-o ușoară lumină gălbuie care te duce cu gândul la o fotografie veche.

Spunea cineva odată că "filmul european e față de producțiile americane cam cum e pâinea de casă față de pâinea feliată." Nimic mai adevărat. :ok:

super film:ok: ...mama ce "ochi" are Bellucci:D:drak:

luluta
12th July 2007, 20:57
Da. Ochi. :D

Sasuke Uchiha
12th July 2007, 21:57
Vali..te-ai uitat in cele din urma la Dead Silence ?

da!

de la inceput banuiam ca blanda aia avea ceva ciudat, prea frumoasa ca sa fie cu mosu ala
a fost bunicel, nimic deosebit

irinaidu
12th July 2007, 22:18
ValiEnte, eu te cred ca e slab. dar e harry potter si eu sunt hooked ( da, da stiu ca am depasit cam cu 20 de ani varsta pt asa ceva ) si nu pot sa nu il vad, asta e.

TenisFan
12th July 2007, 22:25
Am reusit sa vad Zodiac deoarece a aparut acum cateva zile dvdrip... :shocked: 10 primeste de la mine Fincher pt el... :( Filmul nu debordeaza de actiune in prima jumatate de ora(nici nu trebuie) el prezinta anumite evenimente(lant de crime misterioase) ce s-au intamplat in San Francisco la sfarsitul anilor 60 respectiv inceputul anilor 70... :shocked: Apoi totul se desfasoare rapid datorita frustrarii si a nerabdarii care se instaleaza in sufletele personajelor principale...Jocul actorilor este foarte bun... ;) Selectia de melodii pentru anumite scene este fantastica...Atentia pentru detalii este un bonus... :( Fincher pastreaza aceeasi atmosfera simpla dar creepy + cadrele sale macabre pe alocuri... ;) Mie personal imi plac cateva scene simple dar mega eficiente in materie de "creepyness"...Totul este simplu,nu se sare calul,filmul nu se doreste a fi mai mult decat ceea ce este: o relatare amanuntita a mai sus precizatelor intamplari... :shocked: Pun la final partea cea mai "bolnava"... :( Scenele crimelor sunt superb realizate... :(

Blu3 Lion
13th July 2007, 00:10
De mult timp mi-a zis un prieten sa ma uit la American History X!dar nu am prea avut timp,in sfarsit l-am vazut asta seara:)tare filmul:D il recomand tuturor!

A.k.a
13th July 2007, 10:41
Da chiar ca e foarte tare.

edd
13th July 2007, 10:41
M-am uitat ieri la Uncle P, dar nu prea m-a impresionat :sleep: Printre putinele lucruri care mi-au placut in film era modul in care vorbea o negresa mica :) In rest un film mai mult despre familie cu cateva faze comice

irinaidu
15th July 2007, 10:06
am vazut ocean's 13. de ce oare nu se pot abtine producatorii de la hollywood sa faca trilogii???? 13 a fost doar un pic mai bun decat 12, dar de altfel 12 a fost ingrozitor.
tot ce ma intreb e oare pacino nu mai avea bani de seminte sau se plictisea la pensie????

A.k.a
15th July 2007, 10:56
Din pacate Pacino nu mai face filme bune. Ultimele au fost destul de dezamagitoare in comparatie cu cele din '70 '80 chiar si '90

Lavinia
15th July 2007, 13:51
nici pacino nici de niro nu mai fac filmele pe care le faceau candva:(

torn_beton
15th July 2007, 14:04
eu am vazut tom&jerry de dimineata si mi-a placut foarte tare.

Are cineva idee cum ii cheama pe actori?

phyxius
15th July 2007, 14:16
Richard Kind si Dana Hill.

angel_with_tail
15th July 2007, 14:33
Catch me if you can. Nota 9.

TaciAcolo
15th July 2007, 23:48
Razboiul Lumilor regia Steven Spielberg ...2005...merita vazut :P

irinaidu
16th July 2007, 02:11
am vazut zodiac. aoleu era sa adorm, dar m-am incapatanat sa-l vad pana la sfarsit si m-a injurat toata lumea care vroia sa inchida calculatorul. si pana la urma mi-au cam taiat ultimele 10 min le-au cam facut 5. nu am inteles pointul fimului si nici macar daca zodiac asta chiar a omorat pe cineva sau se distra unu sa zica ca a omorat oameni pe care nu-i omorase el.

Blu3 Lion
16th July 2007, 10:38
Deci sa nu-mi pierd timpul vizionandul:)?

Kainsashiki
16th July 2007, 14:58
Un film gen 88 minutes imi recomanda si mie cineva?:) multumesc

Prome
16th July 2007, 15:37
Taking Lives chiar si Zodiac :P desi nu e tot aia dar tot tema asta de a cauta un criminal este

A.k.a
16th July 2007, 15:43
Cobra cu Stallone. Imi aduc aminte ca eram inebunit dupa filmu asta cand eram mai mic, dar acuma mi-am dat seama ce prostie mare e. Filmul asta e atat de prost facut incat nu se poate sa nu iti placa :P

DanielAndrei
16th July 2007, 16:02
Transformers. E in genul The Independence Day + Man In Black...ma asteptam sa fie cam plictisitor, dar mi-a lasat o impresie destul de buna. Merita vazut!!

TenisFan
16th July 2007, 16:38
Live free or die hard...Sau Star Wars meets Matrix... :cry: Ba ce film... :happy Mie mi se pare genial in ce bataie de joc s-a facut filmul asta...Fazele cu avionul si camionul mi-au placut cel mai mult lasand la o parte treburile de hackereala... :( Fabulos film...10/10! :cry:

phyxius
16th July 2007, 17:40
Deci sa nu-mi pierd timpul vizionandul:)?

e un film foarte bine realizat, bazat pe fapte adevarate, foarte atent la detaliile privind investigarea unui ucigas in serie misterios. actorii joaca bine, dar avand in vedere ca filmul e bazat pe fapte adevarate si tinand cont ca in viata reala nu sunt intorsaturi de situatie la sfarsitul anchetei (asta-i pt. cei care vor sfarsit gen The Usual Suspects pt. orice thriller facut) e normal ca filmul sa nu aiba un final surprinzator. pe scurt, filmul e de calitate, dar depinde de asteptarile fiecarei persoane la filme de genul asta.


Un film gen 88 minutes imi recomanda si mie cineva?:) multumesc

daca te referi la filme in care personajul/personajele principal(e) urmaresc un ucigas in serie atunci ar fi: Identity, Seven, Silence of the Lambs, Red Dragon, Blood Work, Joy Ride, Taking Lives, Mindhunters, The Watcher, Kiss the Girls, Suspect Zero, Zodiac. (alea mai bune sunt scrise in Bold, dar probabil ai vazut o parte din ele)

daca te refereai la filme in care personajul principal e urmarit de un ucigas in serie si mai are doar o anumita perioada de trait... nu prea se fac filme atat de des pe tema asta :). si daca sunt, nu-mi vine niciunul in minte acuma.


Live free or die hard...Sau Star Wars meets Matrix... :cry: Ba ce film... :happy Mie mi se pare genial in ce bataie de joc s-a facut filmul asta...Fazele cu avionul si camionul mi-au placut cel mai mult lasand la o parte treburile de hackereala... :( Fabulos film...10/10! :cry:

nu stiu de ce te-ai asteptat la altceva in afara de actiune fara sens. era de asteptat sa fie facut doar de dragul exploziilor si cascadoriilor nebune decat al unei povesti bine gandite de actiune. sincer, nu l-am vazut, dar am o idee destul de buna despre ce e vorba. inainte de LFODH Len Wiseman mai regizase doar Underworld si Underworld: Evolution, deci experienta mare in ceea ce priveste filme plauzibile nu poate avea. efectele speciale ridicole sunt folosite din ce in ce mai mult in filmele de actiune noi pt. ca la momentul actual, spre deosebire de acum 10 ani, au posibilitatile tehnologice pt. a le folosi. cand o sa-l vad nici macar n-o sa-l privesc ca pe un alt film din seria Die Hard avand in vedere ca asta a primit rating PG13 si McClane cel cunoscut si iubit de catre toti a fost cenzurat de dragul copiilor.

si daca Live Free or Die Hard are scene ridicole de actiune, iti sugerez sa nu te uiti la Transformers pt. ca Michael Bay il bate pe Wiseman legat la ochi si cu ambele maini legate la spate cand e vorba de exces de actiune.

Sasuke Uchiha
16th July 2007, 19:39
zodiac, reusit filmul

death note prima parte, foarte buna, urmeaza partea a 2-a :yeah:

Lavinia
16th July 2007, 19:41
tot vali ente ai ramas?:cry:

Sasuke Uchiha
16th July 2007, 19:45
acu ma duc sa mi-l schimbe :happy
Lionheart :D

Lavinia
16th July 2007, 19:46
nu mai vrei sasuke uchiha?

Sasuke Uchiha
16th July 2007, 19:48
binenteles
Lionheart e filmul pe care l-am vazut in ultima vreme, ca sa nu fiu offtopic :D

Lavinia
16th July 2007, 19:49
aaa...mda...yo nu am mai vazut un film de 15.000 de ani:(...asa k o sa'i ascult sfatu lu tyler si o sa caut hard candy;)

irinaidu
16th July 2007, 21:21
sigur gusturile nu se discuta. dar mie doar pt ca cineva s-a hotarat sa faca un documentar si sa-l difuzeze ca film artistic, nu mi se pare un bun motiv sa apreciez filmul " zodiac ". dar intr-adevar actorii joaca bine!!!

phyxius
16th July 2007, 21:37
dar mie

tie...

Lavinia
16th July 2007, 22:24
ati vazut careva Until Death??sa ma uit la el sau sa ma uit la unu p kre l'am mai vazut?

A.k.a
16th July 2007, 22:28
Ala cu Van Damme? A fost parca pe PRO TV in premiera modiala, la fel ca si In Hell. Am auzit ca e destul de tare filmul si ca Van Damme joaca destul de bine. Daca despre acelasi film vorbim :D

Lavinia
16th July 2007, 22:33
da..ala e...da...van dame...mai bine revad green street hooligans si ma benoclez la charlie hunnam cand apare doar cu prosopu ala pe el:D:happy

TenisFan
16th July 2007, 22:46
Posts: 11,593... :cry: Face domnisoara la off-topic mai mult decat as face eu intr-un an pe acest forum... :happy
Eu am vazut un film cu Cuba Gooding Jr. si pot jura cu mana pe inima ca sunt sigur ca i-au extras creierul si apoi l-au pus joace...Comedie cica...Boat trip despre el aduc vorba...Este unul din cele mai mare rahaturi pe care le-am vazut in viata mea...Regret faptul ca am pierdut o ora jumate din viata...Nu regret cele 5 minute de pelicula in care imi sunt infatisate niste blonde cu sani mega mari... :shocked: Nota finala: -20... :(
Irina lasa-te tu de Zodiac si apuca-te de Judy Garland si alte chestii d-astea mai faine... ;)

Lavinia
16th July 2007, 22:55
nu fac mult off topic:P

TenisFan
17th July 2007, 21:20
Eu n-am de gand sa scriu alt mesaj pe tema asta deci o sa dau copy paste la ce am scris pe un alt forum... ;)
The number 23... :cry: Ba cine se trezeste nopatea si face asemenea scenarii? :rolleyes: Care e ala care creaza asemenea ineptii? Si mai important: cine e ala care citeste scenariile si accepta filmul?Cine-s astia? Ba ce film... :happy
Deci eu m-am nascut pe 24 iulie...Si am un nas...24-1=23...OMG!!!!! :shocked: Apoi stau la blocul 1 scara 1 adica 1+1=2 si de asemenea apartamentul meu se afla la etajul 3...23! OMG! :shocked: Sunt urmarit de numar... :( Ma duc sa ma arunc in spatele trenului...
In film Jim Carrey o "slashuieste" pe una dupa ce in prealabil fusese el taiat la mana de catre fata...Sangele lui nu se amesteca cu sangele ei?Politia nu descopera aceste lucruri la ADN?Chestii trestii? Faza genial de penibila: vine celalalt la fata vede ca totul e sange pe acolo apoi vede si cutitul si ce face?Pai d00h se decide sa puna mana pe cutit...Amprente...L-au bagat la inchisoare... :cry: Desi am spus sangele lui Carrey trebuia sa fie si el pe acolo...Continuam cu faza in care Carrey se pune in fata autobuzului..Soferul il vede si incepe sa claxoneze dar cand vede ca asta nu prea are chef sa se dea la o parte nu opreste merge la fel ca si pana atunci... Probabil au orare mega fixe si daca nu sunt respectate or sa fie dati afara soferii... :cry: E ziua lu` Jim Carrey dar intarzie la intalnirea cu nevasta-sa pentru ca il musca un caine...Nevasta-sa intra intr-o biblioteca sau librarie de prin apropiere si gaseste cartea asta cu ucgiasi in serie si ce face? Da ati ghicit se decide sa i-o faca drept cadou pentru ca era ziua lui... Ba ce usor o gasit cartea asta...Asa de fain statea pe raft...Rosie intre toate celelalte... :(
Si apoi cainele... Mie-mi plac animalele...Cainii in mod special...Cainele asta mi-a placut...Tocmai din acest motiv filmul va primi nota 2 de la mine...

Lavinia
18th July 2007, 00:04
boat trip e o idiotenie de film...dar in ultimu post d c film vorbesti?

phyxius
18th July 2007, 00:07
se vede ca internetul micsoreaza attention span-ul mai mult pe zi ce trece

a scris pe la inceputul postului


The number 23...

Lavinia
18th July 2007, 00:09
aaa...da...nu vazusesm...
am revazut ieri blood diamond...leo nu m'a mai enervat la fel de tare iar djimon mi s'a parut, inca o data, extraordinar:ok:

kain
18th July 2007, 01:05
88 Minutes

-frumusel film, s-a terminat cat de cat potrivit
-faptul ca joaca Al Pacino a ridicat mult cota filmului :P

angel_with_tail
18th July 2007, 01:42
azi:
Spy Game- nota 10 din partea mea
Stranger than fiction- 9
Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii- 7
Si am mai vazut si niste documentarii de la Discovery,inregistrari - Mystery of Univers - Black Holes :D si Incalzirea Globala- merita vazute, al doilea e previzibil daca ai fost cat de cat atent la stirile si fenomenele din ultima vreme din lume/Romania.

darkchild89
18th July 2007, 03:13
the condemned~~~~ nota 10

Sasuke Uchiha
18th July 2007, 21:41
death note partea a 2-a , finalul neasteptat insa a fost bun filmul, death note a fost in manga, anime si film si au avut 3 finaluri diferite , mie nu mi-a placut niciunul
Kira is God!!! :D

Lover
19th July 2007, 02:18
am vazut Honey :dance: 10 de la mine ;)

My super ex-girlfriend... nu`i rau, nu m`am plictisit si asta-i bine :D 7.5

Save the last dance 2.... BORING , in afara de primele 15-20 de minute, m`am plictisit destul de tare...mai ales pe final. Ma asteptam la mai mult street-dance. nota 6...


PS: stiu, cam vechi primele 2 filme... dar nu m`am uitat pana acum la filme, si incerc sa va prind din urma :D

Lavinia
19th July 2007, 14:11
10 filmu sau miss alba?:P

PSYCHO
19th July 2007, 17:31
Un film interesant din ultima vreme ... Deja Vu cu Denzel Washington!

Prome
19th July 2007, 20:59
am vazut si eu azi zodiac ...

care este mesajul filmului ca eu unul nu am putut sa inteleg :rolleyes:

sau trebuie sa stai sa vezi un film de 2 ore jumate pt ca la final sa zici ok si?

phyxius
19th July 2007, 21:06
mesajul filmului e ca toata chestiile alea s-au intamplat.

dar, sincer, intrebarea asta ma intristeaza :(


sau trebuie sa stai sa vezi un film de 2 ore jumate pt ca la final sa zici ok si?

din pacate se mai intampla...

Prome
19th July 2007, 22:06
wow pai asta o intelegea si ciobanu din varfu muntelui :rolleyes:

eu unul ma gandeam la ceva mai profund dar deh nu pot sa am o gandire asa avansata ca altii si sa inteleg adevaratul mesaj :( (si pe mine ma intristeaza asta)

al dracu mesaju asta intr-un film care se bazeaza pe fapte reale sa iti transmita ca acele crime au avut loc, si unde mai pui ca au fost si scene cu zodiac 'aranjadu-si" victimele

Universal
19th July 2007, 22:14
asta am vazut..pe Kabel 1

http://imdb.com/title/tt0058191/

Der Hexer

phyxius
19th July 2007, 23:24
wow pai asta o intelegea si ciobanu din varfu muntelui :rolleyes:

eu unul ma gandeam la ceva mai profund dar deh nu pot sa am o gandire asa avansata ca altii si sa inteleg adevaratul mesaj :( (si pe mine ma intristeaza asta)

al dracu mesaju asta intr-un film care se bazeaza pe fapte reale sa iti transmita ca acele crime au avut loc, si unde mai pui ca au fost si scene cu zodiac 'aranjadu-si" victimele

:confused: toata ura asta. si degeaba :no:. stiu ca te-am suparat, dar trebuie sa accepti faptul ca nu ai inteles filmul.

in primul rand, cred ca tu te-ai exprimat gresit cand ai zis "mesaj". in caz ca , chiar ai vrut sa zici mesaj, atunci doar ai gresit. "mesaj" inseamna o informatie care are rolul de a fi transmisa. nu toate filmele au un mesaj pe care vor sa il transmita publicului. de exemplu, un film cum ar fi "Crash" transmite un mesaj legat de relatiile rasiale dintr-o societate ignoranta. un film ca "Transformers" transmite vreun mesaj? daca da, care ar fi ala? "omenirea ar trebui sa fie pregatita pt. un razboi intergalactic dintre rase extraterestre avansate tehnologic?" asta nu e un mesaj. deci, ce am invatat? am invatat ca nu toate filmele au un mesaj de transmis.

acum, poate te refereai la subiectul, la ideea filmului. toate filmele au o idee, asa cum toate operele literare au o tema. in cazul asta, ideea filmului a fost prezentarea foarte detaliata a investigarii cazului unui ucigas in serie care nu a fost prins niciodata si felul cum acesta a afectat societatea americana a acelor ani. Fincher e un regizor grozav si a dovedit asta de-alungul carierei cu filme originale, care nu isi iau inspiratia si nici nu copiaza aspecte ale altor filme. chiar invers, multi regizori au copiat putin stilul de cinematografie pe care l-a folosit in filme de referinta ca Seven sau Fight Club. si desi spusese ca nu va mai face un alt film despre un ucigas in serie dupa Seven, a fost atat de atras de scenariu (care e foarte bine gandit si la care a lucrat si Robert Graysmith, omul care chiar a trait si a investigat cazul lui Zodiac si ulterior a si scris cartea despre el) incat nu a putut sa refuze.

filmul e bazat pe fapte adevarate si, cu toate ca isi permite sa schimbe unele lucruri minore ca sa nu fie totusi prea plictisitor si considerat un "documentar", din pacate in viata reala nu exista finaluri neasteptate. personajul principal (indiferent daca e politist sau nu) care a cautat identitatea ucigasului de-a lungul intregului film nu il descopera in ultimul moment si ajunge sa se lupte cu el intr-o lupta pana la moarte. in viata reala criminalul ori e arestat, ori nu i se gaseste niciodata identitatea (ca in Zodiac). lucrul bun la Zodiac e ca nu a fost structurat ca orice alta productie comerciala hollywoodiana. e un film care prezinta faptele. atat. nu fura nimic de nicaieri, nu are niciun cliseu de final cum au nu stiu cate filme de la The Usual Suspects si Seven incoace. si, din cate imi dau eu seama, filmul nu da dovada de vreo greseala a regizorului, a scenariului, sau a performantei actorilor. singurul lucru care ii deranjeaza pe unii e ca e "lung si plictisitor"

cand am zis ca intrebarea ta ma intristeaza, ma refeream evidenta lipsa de cultura cinematografica pe care o are marea majoritate a romanilor. si asta se datoreaza in principal cantitatii mici de filme vazute. multi au vazut atat de putine filme pe un anumit subiect incat isi creeaza o parerea total gresita despre filmul respectiv.

daca ai fi vazut mai multe filme despre ucigasi in serie, ai sti ce cliseu e ca un film sa aiba un final neasteptat. cum am zis mai sus, de cand au aparut filme ca Seven, se fac din ce in ce mai multe filme care incearca sa copieze structura asta. au aparut atat de multe filme, atat de categoria A (cu actori si regizor cunoscuti) cat si B (genul de filme pe care le da Pro TV-ul si Antena1 cand nu au ce sa mai dea intr-o seara de marti sau miercuri) in care ucigasul e descoperit si omorat la sfarsitul filmului incat asta in sine a devenit cu adevarat plictisitor. multi oameni deja isi dau seama cine e ucigasul din prima jumatate a filmului. un reper destul de bun de obicei e persoana care este suspectata cel mai putin si care nu are niciun motiv pt. a fi ucigas in serie (de exemplu Ethan Hawke in Taking Lives sau multe alte filme de groaza cu serial killers ca Scream 1,2,3, Urban Legends etc.). filmele de genul asta incearca atat de mult sa socheze publicul printr-un final neasteptat cu intorsatura de situatie si prin adaugarea suspansului (cateodata chiar inutil) incat uita de chestiile cu adevarat importante cum ar fi o performanta convingatoare din partea actorilor, o poveste originala si nu doar o alta idee folosita anterior si reciclata pt. a fi adaptata unui film nou. cei care au vazut destule filme de genul asta stiu care sunt adevaratele greseli.

probabil nu ti-a placut filmul pt. ca te asteptai la altceva din partea lui si credeai ca va fi mult mai mult decat este cu adevarat. e doar un thriller dramatic bazat pe fapte reale care le relateaza in detaliu. nimic mai mult. ideea lui e atat de simpla incat multi sunt dezamagiti cand isi dau seama ca doar asta e scopul filmului. dar felul in care e realizat e intr-adevar grozav. inteleg ca pe multi ii plictiseste lucrul asta si ca ar fi vrut ca filmul sa fie plin de suspans, dar calitatea se bazeaza pe stilul aparte al filmului, nu pe felul in care socheaza.

sper sa te fi lamurit cu ceva explicatia asta :thinkso:

Prome
20th July 2007, 00:31
ok in primul rand nici gand sa ma fi suparat

vazand faptul ca acest film este apreciat de foarte multa lume,mi-am imaginat ca ar trebui sa fie ceva mai mult decat este.
daca porneam cu o parere neutra despre el nu as fi incercat sa caut explicatii fara rost.

binenteles ca un film ca transformers nu este decat unul in care sa te bucuri de efecte si actiune, asa in zodiac trebuiesc apreciate alte parti ale unui film.
nu stiu de ce am asteptat sa transmita ceva .

zodiac este un film bun,nu pot nega asa ceva,mi-a facut placere sa urmaresc fiecare minut din el,doar am crezut ca imi scapa mie ceva din el

mersi pentru lamuriri :bere:

White Shadow
20th July 2007, 01:38
Tot respectul meu Phyxius pt analizele pe care le faci la fiecare film urmarit de tine si pt posturile tale care sunt foarte bine argumentate......pt aceste posturi ar trebui sa ai o reputatie maxima...........

Next...un film care merita urmarit.....are un subiect mai deosebit..

The Messangers.....penibil.....chiar foarte penibil....eu nu inteleg...e chiar asa de greu sa gandesti un scenariu mai k-lumea ?....se poate mult mai mult..ce drak...suntem in 2007......

Mr Brooks....urmeaza sa-l vad in zilele urmatoare...a vazut cineva filmul ?

irinaidu
20th July 2007, 01:42
eu nu inteleg faza asta care pare sa predomine aici. in cazul in care cuiva nu ii place un film si altcuiva in place, nu inseamna , se pare, niciodata, ca f simplu cele 2 persoane au gusturi diferite. ci cu siguranta cineva nu a inteles filmul.

phyxius
20th July 2007, 01:46
in cazul lui Zodiac se pare ca nu e vorba de gusturi. daca ziceai ca nu ti-a placut din motive personale era alt lucru. dar ai zis....


nu am inteles pointul fimului si nici macar daca zodiac asta chiar a omorat pe cineva sau se distra unu sa zica ca a omorat oameni pe care nu-i omorase el.

deci cu siguranta nu ai inteles filmul, avand in vedere ca ai zis-o chiar tu.

irinaidu
20th July 2007, 01:58
ok, fie cum vrei tu. mi se pare ca e clar ce am vrut sa zic , dar poate nu am avut eu proprietatea termenilor.
mie doar pt ca ceva s-a intamplat nu mi se pare un bun motiv sa faci un film despre asta. si mie mi s-au intamplat azi mai multe lucuri dar asta nu inseamna ca tre sa-l sun pe spielberg maine.
dar mi s-ar fi parut mai frumos din partea ta daca ai fi raspuns ceva de genul : eu inteleg ca voua nu v-a placut, dar mie mi-a placut pt ca...... daca spuneai asa nu suna condescendent. just my opinion, sau poate sunt eu prea sensibila.

phyxius
20th July 2007, 12:37
ok, fie cum vrei tu. mi se pare ca e clar ce am vrut sa zic , dar poate nu am avut eu proprietatea termenilor.
poate ti se pare tie clar, dar cand ai zis ca nu ai inteles scopul filmului ai lasat sa se inteleaga ca din cauza aia nu ti-a placut. si daca nu ai inteles asta, era posibil sa-l fi inteles gresit si sa-ti fi format o parere gresita despre el (la fel ca promeee) si de-aia am zis sa explic care e ideea filmului. daca ai fi zis ceva de genul "pai filmul e bun, dar pe mine m-a plictisit mult prea mult ca sa-mi placa" intelegeam. asa sunt eu cu majoritatea filmelor straine de arta de acum 30-40 de ani. recunosc ca sunt filme foarte bune, dar de obicei ma plictisesc uitandu-ma la ele (mai mult din cauza faptului ca nu inteleg deloc alte limbi straine in afara de engleza). deci vina e a ta pt. ca nu te-ai exprimat corect, asa ca nu mai are rost sa o dai in "pai eu la asta ma referam cu adevarat bla bla bla fiecare om are dreptul la propria parere bla bla bla". sunt de acord cu faptul ca fiecare persoana are gusturile ei, dar nu sunt de acord cand cineva zice ca un film e prost doar pt. ca nu l-a inteles sau nu-i place lui.


mie doar pt ca ceva s-a intamplat nu mi se pare un bun motiv sa faci un film despre asta. si mie mi s-au intamplat azi mai multe lucuri dar asta nu inseamna ca tre sa-l sun pe spielberg maine.

in primul rand filmele inspirate din fapte reale se fac rar si nu din orice fleac. in niciun caz din viata de zi cu zi a unei persoane normale. ele sunt inspirate din evenimente dramatice. de-aia nu sunt comerciale si sunt considerate serioase. si multe din filmele astea sunt nominalizate la si premiate cu Oscaruri (asa pe loc ti le dau exemple pe Citizen Kane, Ali, The Last King of Scotland, Apollo 13, Cinderella Man, A Beautiful Mind etc.). ok, inteleg. ti se pare plictisitor sa vezi un film biografic sau care e inspirat din fapte adevarate. dar asta nu inseamna ca filmul nu e bun.


dar mi s-ar fi parut mai frumos din partea ta daca ai fi raspuns ceva de genul : eu inteleg ca voua nu v-a placut, dar mie mi-a placut pt ca...... daca spuneai asa nu suna condescendent.

eu am inteles de ce nu ti-a placut. plictisitor. dar cand am impresia ca cineva zice de unele lucruri ca sunt prost gandite sau ca nu au scop, am tendinta sa-l contrazic daca nu sunt de acord. si de obicei incerc sa zic de ce filmul respectiv mi se pare mie bun (si ce greseli are, daca e cazul) atunci cand e cazul. daca un film chiar nu imi place prefer sa nu zic nimic daca sunt altii care au zis anterior ca le-a placut pt. ca nu vreau sa se supere pt. ca le sfidez eu parerea.


sau poate sunt eu prea sensibila.

si asta-i o posibilitate

TenisFan
20th July 2007, 20:56
O posibilitate ar mai fi faptul ca ei nu inteleg ce a putut sa faca Fincher... :( Povestea filmului e mega simpla => nu poti sa scoti din ea,nici daca ai incerca,niste elemente care sa dea audienta pe spate... :shocked: Povestea nu e nici macar de nota de trecere daca luam lucrurile la puricat... ;) Dar acum intervine Fincher care reuseste sa faca dintr-un "rahat" de poveste un film fabulos... Fiecare cadru e folosit cu cea mai mare iscusinta pentru ca unele scene sa fie absolut fantastice din punct de vedere cinematografic...Deci lui Fincher ii ies niste scene care sunt de top 5 in istoria cinematografiei(macar a aleia de groaza)... :( Faza cand Gyllenhaal se duce la ala in pivnita este una din cele mai creepy scene din istoria cinematografiei...Fincher este un regizor magnific si totodata cel mai mare alchimist din istorie facand din "rahat" aur... :( Nu mai discut despre scenele de omor... ;) Una peste alta filmul merita 10 numai pentru scena mai sus mentionata a lui Fincher... :( Pace voua!

Lavinia
20th July 2007, 22:01
m'am apucat sa ma uit ieri la find me guilty..k vazusem vreo 20 de min mai dmult cand a fost pe protv...din pacate lipsea ultima jumatate de ora din film si m'am uitat ca fraiera dgeaba:(:headbang:

irinaidu
21st July 2007, 03:27
ok, phix, am inteles punctul tau de vedere!!!!! un singur lucru doar, sa stii ca imi plac unele filme biografice si chiar cele documetar, doar ca asta nu mi-a placut.

si vb lui tenis fan pace noua si mai bine ne mai uitam la un film ca sa mai avem un nou subiect de disputa!!!!
deci ce-ai mai vazut lately??? eu mi-am downloadat " midnight cowboy " dar nu am apucat sa il vad. :( si mi-a mai dat un prieten " because i said so ".
l-ati vazut pe vreunul din ele, merita???

TenisFan
21st July 2007, 11:32
Mr Brooks...7.5/10 Costner foarte bun...William Hurt excelent...Si cam in asta consta filmul... :shocked: Thriller destul de bun nu exceleaza numai bun pentru o vizionare de sambata seara sau ceva... ;) Sunt cateva scene ok... :rolleyes:

TenisFan
22nd July 2007, 19:36
Disturbia... :cry: :happy Let me say that again: :cry: :happy Nu exista asa ceva mai...Toate cliseele apar in filmul asta...Filmul este catastrofal de-a dreptul...Fara niciun soi de alta discutie: pur si simplu catastrofal... ;) Acum probabil ca indivizi de pe aici or sa se uite la film si-o zica exact opusul a ceea ce zic eu...Ei s-au uitat la Zodiac si n-au inteles care-i baiu' dar cand se uita la Disturbia: laser frate...Il omoara pe ala cu foarfecele de taiat iarba... :cry: How c00l is that? :rolleyes: Dar nu asta e problema mea cu filmul...Sunt asa de multe incat nu am timp sa le mentionez in 200 de randuri de postare deci n-am s-o fac... Nota: 0/10... :(

TaciAcolo
22nd July 2007, 19:46
e misto blonda cand inoata :D

TenisFan
22nd July 2007, 19:58
e misto blonda cand inoata :DPentru asta puteam sa dau 0.5... :shocked: Dar mai mult puteam sa dau 0.5 pentru Carrie-Anne Moss(care e una dintre femeile(deci nu neaparat actrite) care-mi plac)...Apropos de asta...La ce s-au gandit cand au adus-o pe Moss acolo? :groggy: La ce s-a gandit ea? :o: De ce a participat David Morse la porcaria asta?Morse are un potential enorm si este un unul din actorii mai putin mediatizati dar in opinia mea foarte buni de la Hollywood... ;)

TaciAcolo
23rd July 2007, 21:13
28 weeks later....e super tare filmul merita vazut :D 5/10 din partea mea

Prome
23rd July 2007, 23:42
mr.brooks este un film bun? nu cred ca face kevin costner un film prost :D
dupa unele pareri de pe imdb pare un film interesant dar vreau sa o aud si pe a voastra

dragos_popa17
24th July 2007, 18:05
Am vazut Sunshine de cateva zile. E f bun. Merita. :ok:

Lordliv
24th July 2007, 18:54
Am vazut Sunshine de cateva zile. E f bun. Merita. :ok:

stil solaris,stil odiseile spatiale 2001-2010,dar mai plictisitor decat ele...

TenisFan
24th July 2007, 19:13
Am revazut Red Dragon...Bun...Jocul actorilor excelent...In special Fiennes care e fantastic in roluri dintr-astea...Hopkins... ;) Totusi finalul a lasat de dorit...Nota finala: 8/10 :(

phyxius
24th July 2007, 22:53
mr.brooks este un film bun? nu cred ca face kevin costner un film prost :D
dupa unele pareri de pe imdb pare un film interesant dar vreau sa o aud si pe a voastra

nu mi s-a parut atat de bun din punct de vedere al povestii. erau atat de multe intrigi secundare legate si de fiica lui Brooks si de personajul lui Demi Moore. si mi s-a parut ciudat faptul ca juca un personaj care se casatorise cu un barbat mai tanar decat ea. a fost o asemanare ciudata cu viata reala, desi a fost probabil doar o coincidenta. filmul se numeste mr. brooks, dar e prezentata si fiica lui extrem de enervanta (sa fi fost in locul tatalui ei cred ca ii trageam o palma si ii ziceam sa se duca inapoi la facultate), fotograful care devine obsedat cu senzatia de a vedea pe cineva ucis si politista care, chipurile, il urmareste pe ucigasul in serie, dar mai mult parca conteaza sa ne fie aratata viata ei personala, problemele cu sotul sau, faptul ca un alt ucigas in serie o urmareste si vrea sa se razbune pe ea etc.

filmul se numeste mr. brooks, deci e numit dupa personajul principal, dar sunt atat de multe sub-intrigi incat nu ramane concentrat pe el. dintr-un thriller despre mintea bolnava a unui ucigas in serie devine in unele momente film de actiune cu o urmarire de masini care mie mi se parea inutila (adica, serios, alt motiv, in afara de putina actiune, mai era pt. scena aia?) si mai ales scena in care Moore il urmareste pe Meeks si care devine inevitabil doar o scena de impuscaturi.

nu stiu cum dracu au putut sa fie alesi unii actori pt. rolurile astea. adica..... Dane Cook?! omul asta de-abia poate sa joace intr-o comedie si a primit un rol secundar intr-un thriller care se vrea serios? ca sa nu mai zic de matt schulze care ar trebui sa fie un ucigas in serie sadic, dar cand te uiti la el mai mult arata ca un golan de doi bani care jefuieste copii de 12 ani cu briceagul. problema cu amandoi e ca nu sunt actori convingatori (sau cel putin asa mi se pare mie). adica, uitandu-ma la ei, nu pot sa cred cu usurinta ca asa s-ar comporta oameni adevarati daca ar fi in locurile lor.

partile chiar bune ale filmului au fost: 1. interpretarea lui Hurt caruia ii prind foarte bine rolurile negative. nici macar 10 minute in History of Violence si primeste o nominalizare la Oscar? genial! si aici joaca foarte bine rolul unei personalitati intunecate, sadice, dar si seducatoare, care il convinge pe costner sa comite crime fara mila. 2. relatia dintre brooks si marshall e foarte interesanta. mai auzim sau vedem la stiri cum un ucigas are mai multe personalitati care il constrang sa omoare, dar e greu de imaginat cum ar fi asta. mi s-a parut o abordare foarte interesanta a relatiei asteia.

filmul putea sa fie ceva de genul lui american psycho, adica sa prezinte viata de zi cu zi a unui ucigas in serie si motivele pt. care acesta ucide, dar in mai multe momente se abate de la personajul principal, care conteaza cu adevarat si se concentreaza pe sub-intrigi mai putin importante. am mai citit ca filmul ar fi intentionat sa fie doar primul dintr-o trilogie care s-ar produce doar daca primul ar face destui bani la box-office. daca se va intampla asta, atunci e de inteles de ce a trebuit sa se concentreze pe atat de multe personaje in loc sa ramana fixat pe protagonist in ideea ca brooks va fi analizat mult mai bine in urmatoarele 2 filme. lasand toate astea de o parte, filmul e bunicel din mai multe pcte de vedere, dar are si destule defecte.

White Shadow
25th July 2007, 01:29
mr.brooks este un film bun? nu cred ca face kevin costner un film prost :D
dupa unele pareri de pe imdb pare un film interesant dar vreau sa o aud si pe a voastra

nasol film....penibil , plictisitor......daca vrei sa vezi un film interesant sa te uiti la Next :ok:

urmeaza sa ma uit la 28 weeks later...........

NORGEMAN
25th July 2007, 02:10
Next m-a lasat cu un gust naspa la sfarsit :(
28 weeks later e interesant dar cam sec. o sa vezi tu de ce:D nu vreau sa-ti stric surpriza :)
uitati-va la 1408:yeah: sau pentru cei mai slabi de inima.. Wild Hogs :yes:

phyxius
26th July 2007, 15:32
am revazut Equilibrium astazi. un alt rol excelent din partea lui Bale. :ok:

TenisFan
28th July 2007, 18:15
The Boondock Saints...Film din 99...Nu prea e mega cunoscut datorita incidentului de la Columbine...Ce pot sa zic: blood bath and religion...Joc actoricesc destul de bun la unii dintre ei...Actiune gen Pulp Fiction care mie mi-a placut: 8/10... ;)
The lookout...2007...Mega nou iesit din cuptor...Interesant...Departe de exceptional dar numai bun pentru o dupa-amiaza de sambata...7/10 :shocked: ;)

GruppoApparte
1st August 2007, 19:39
Am vazut si eu Grim Reaper .. nimik interesant nimik palpitant poate doar la incput cand fugea Grim Reaper dupa unu pe acolo si la omorat implantandui niste pensule in fata :) in rest nota 4:)
The Simpsons - destul de amuzant .. o singura faza tin sa mentionez "spider-pig spider-pig does whatever a spider-pig does. can he swing from a web no he cant he's a pig" ..
in rest nota 9 de la mine

irinaidu
1st August 2007, 23:29
si eu vreau sa vad the lookout. pe unde pot sa il gasesc. si nu ziceti cinema pt ca nu am asa ceva in oras si e prea frig pt gradina de vara. imi place mult cum joaca joseph gordon lewitt.

irinaidu
2nd August 2007, 02:18
tocmai am vazut " junebug ". nu e un film care merge povestit. daca vreti uitati-va!

TaciAcolo
2nd August 2007, 13:06
si eu vreau sa vad the lookout. pe unde pot sa il gasesc. si nu ziceti cinema pt ca nu am asa ceva in oras si e prea frig pt gradina de vara. imi place mult cum joaca joseph gordon lewitt.

www.torrentbits.ro fa`ti cont si tragi ce vrei e gratis

TenisFan
2nd August 2007, 18:51
Torrentii is baza irina... ;) Am vazut 28 weeks later... :( Slab,foarte slab... :( 4/10... :( Daca in primul au mers pe varianta simpla si potrivita si scary acum s-au decis sa bage tehnologie si explozii si lunetisti si chestii si trestii... :shocked: Mare greseala... :(

Hard
5th August 2007, 16:15
The Condemned (2007) ,mi-a placut tema filmului.

TenisFan
5th August 2007, 21:11
Fracture...7/10 Departe de a fi impresionant... :(

Sorin Blaj
5th August 2007, 21:28
Torrentii is baza irina... ;) Am vazut 28 weeks later... :( Slab,foarte slab... :( 4/10... :( Daca in primul au mers pe varianta simpla si potrivita si scary acum s-au decis sa bage tehnologie si explozii si lunetisti si chestii si trestii... :shocked: Mare greseala... :(

28 Days Later a fost :ok:

phyxius
5th August 2007, 21:56
28 Weeks Later a fost mai mult actiune/SF decat Horror/Thriller. ca film cu "zombii" a fost destul de obisnuit, dar nu intra in aceeasi categorie cu primul. stiam la ce sa ma astept de cand am vazut trailerul.

alte filme pe care le-am mai vazut in ultilmele zile au fost: Perfect Stranger, Fracture, The Dead Zone (1983), TMNT, Wild Hogs, I Think I Love My Wife, Skinwalkers, Vacancy, Blades of Glory.

Perfect Stranger mi s-a parut atat de slab. degeaba Bruce Willis si Halle Berry cand povestea si sfarsitul sunt dezamagitoare. Fracture mi-a placut. Hopkins si Gosling au jucat foarte bine si pana la urma pe asta s-a bazat filmul cel mai mult. cine se asteapta la un twist la finalul filmului va fi dezamagit daca il vede. The Dead Zone a fost foarte misto. o ecranizare interesanta dupa un roman de King. Walken si Sheen mi-au placut.

Wild Hogs e o comedie simpla si daca nu ar fi fost actori ca Travolta, Macy, Lawrence si Allen, care stiu cum sa faca publicul sa rada, mi s-ar fi parut plictisitor, dar au jucat niste roluri amuzante rau. John C. McGinley si Ray Liotta au fost si ei haiosi. Blades of Glory e ridicol de haios ca orice film al lui Will Ferrell.

Vacancy e multe prea obisnuit si singurele scene care mi-au placut cat de cat au fost cele in care Beckinsale si Wilson erau terorizati de ucigasi. si Skinwalkers mi s-a parut unul din cele mai slabe filme pe care le-am vazut anul asta. un film facut pt. categoria A, dar care chiar trebuie sa fie pus langa cele de categoria B.

dan
5th August 2007, 23:37
I Now Pronounce You Chuck and Larry cu adam sandler:ok:
am mai vazut in ultima vreme Alpha dog, take the lead, freedom writers:ok:, flight of the phoenix:ok:, the hills have eyes 2, 28 weeks later, disturbia, jeux d`enfants, transformers, live free or die hard

clawd
6th August 2007, 14:50
Aseara m-am uitat la Pathfinder (http://www.imdb.com/title/tt0446013/). Doar mie mi-a lasat impresia (in unele momente) unui low-budget movie? In rest, mi s-a parut bunisor. Bun de vazut o data. Probabil si-a ales si prost momentul lansarii. La mai putin de un an de Apocalypto....
Si in plus... am avut impresia ca la un moment dat apare un membru al echipajului de firmare prin fata camerei... :mda:

phyxius
6th August 2007, 16:04
tocmai am vazut The Bourne Ultimatum. de obicei astept sa apara varianta dvdrip, dar cand unui film ori i se face publicitate multa, ori are o istorie de valoare atunci vreau sa vad imediat cum e. si de obicei multe filme isi pierd din farmec cand le vezi intr-o varianta jegoasa de cinema, dar Ultimatum nu m-a dezamagit.

probabil cel mai bun film de actiune/thriller aparut pana acum anul acesta din punct de vedere al ideii, scenariului si mai ales jocului actorilor. mi s-a parut peste Supremacy ca actiune si drama si, ca valoare, la acelasi nivel cu Identity. nu ma asteptam sa continue de unde s-a terminat Supremacy, dar pana la urma cred ca asta e mai bine. mi-a parut foarte bine sa vad ca m-a indus in eroare trailerul cand m-a facut sa cred ca filmul va fi in mare despre razbunarea lui Bourne.

Greengrass si-a ales actorii foarte bine pentru rolurile respective. Scott Glenn, Paddy Consodine, David Strathairn si mai ales Albert Finney, care mi s-a parut ca a jucat cel mai bine din tot filmul, dupa Damon desigur (si pana si Edgar Ramirez intr-un fel). actori buni care au stiut cum sa isi joace rolurile si nu au facut un efort prea mare ca sa faca roluri mult mai valoroase decat era nevoie.

in fiecare act al filmului a existat o scena de actiune importanta, dar ultimul a impresionat cel mai mult prin felul in care a fost gandit. dialogul dintre personaje a fost foarte bine gandit si nivelul de drama din ultimele 10 minute cred ca a fost cel mai impresionant din toata seria pt. ca a aratat ca nu e doar un simplu film de actiune, ci si povestea unui om turmentat si bantuit de propriul sau trecut. felul cum au introdus finalul lui Supremacy in filmul acesta mi s-a parut foarte istet si chiar sfarsitul lui Ultimatum a fost inteligent pentru ca intr-un fel ii da o anumita ciclicitate seriei (mi-a adus aminte imediat de inceputul lui Identity). ca sa nu mai zic de conversatia scurta dintre Bourne si Paz care a facut trimitere inapoi la vorbele dintre Jason si "Profesor" din Identity - genial.

s-a terminat ca si celelalte filme din serie, cu un final deschis care poate fi continuat (desi nu as vrea ca n-ar mai avea acelasi farmec sa-l continue si sa-l transforme intr-o alta serie Bond), dar din cate am vazut, e foarte posibil ca Ultimatum sa fie ultimul. ma bucur sa vad in sfarsit, dupa mult timp, un final bun al unei trilogii spre deosebire de alte filme comercializate mult prea mult cum ar fi Spider-Man sau Pirates of the Carribean. in orice caz, Ultimatum a fost exact ce trebuia sa fie: un thriller bine gandit cu destula actiune, drama si suspans.

TenisFan
6th August 2007, 17:32
probabil cel mai bun film de actiune/thriller aparut pana acum anul acesta din punct de vedere al ideii, scenariului si mai ales jocului actorilor.Ever mai...Ever... http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/15.gif
E precum berea Carlsberg...Probably the best action movie ever... :( ;) Nici eu nu mai pot astepta...Il luai de pe tracker CAM si acum ma pun sa-l vad... :yeah: :evil:
Fracture...Nu mi-a placut...Mi s-a parut foarte slab si Gosling total nepotrivit in rolul sau... :( 6/10...A fost Hopkins pe acolo si d-aia ca altfel... :rolleyes:

vassy
6th August 2007, 23:57
ce am mai vazut si eu in ultima vreme:

Candy (2006) 9/10
Idiocracy (2006) 4/10
Mr. Brooks (2007) 7/10
The Simpsons Movie (2007) 9/10
Notes on a Scandal (2006) 8/10

Prome
7th August 2007, 19:56
tocmai am vazut The Bourne Ultimatum. de obicei astept sa apara varianta dvdrip, dar cand unui film ori i se face publicitate multa, ori are o istorie de valoare atunci vreau sa vad imediat cum e. si de obicei multe filme isi pierd din farmec cand le vezi intr-o varianta jegoasa de cinema, dar Ultimatum nu m-a dezamagit.



camul acela este chiar jegos :(

puteai sa mai astepti cateva zile joi are premiera la noi

Universal
7th August 2007, 20:17
un film pe care la-m vazut in ultima vreme

Invincible cu Billy Zane

Mai cunoaste cineva filmul?

iata un site despre..

http://imdb.com/title/tt0216487/

phyxius
7th August 2007, 22:19
camul acela este chiar jegos :(

puteai sa mai astepti cateva zile joi are premiera la noi

da, dar in orasul meu e un singur cinema care oricum e jegos, deci nu merita sa ma duc la el. :)

si de vreo 3 ani incoa sunt obisnuit sa vad filmele pe calculator. in mare parte dvdrip (cu unele exceptii).

TenisFan
7th August 2007, 22:58
Evident... ;) Cand o iesi rip-ul ma pun sa le vad pe toate 3 la rand... :shocked: :yeah: Am vazut Ultimatum cam asa cum o fost...Jegos adica... :( Vreau sa-l vad si rip-uit inainte de a nota care oricum va fi 10... :(

otinho
7th August 2007, 23:32
I know pronounce you Chuck and Larry (2007) - 9/10 super comedie , desi un pic cam gay :D dar sunt destule faze in care nu ai cum sa nu razi

Lavinia
8th August 2007, 21:48
I-See-You.Com ... dragutzel dar parca cam slabutz si Lords of Dogtown...asta mi'a placut mai mult,posibil datorita temei:o:

phyxius
10th August 2007, 00:57
am vazut adineaori Sunshine. am tot asteptat sa apara varianta dvdrip si ma bucur ca nu m-am grabit sa vad o varianta CAM. desi atat atmosfera creata de film, cat si jocul actorilor este bun, filmul are niste efecte vizuale de nota 10. mi se pare cu ani lumina peste alte filme de genul "hai sa salvam pamantul intr-un fel cat mai ridicol posibil!" din punct de vedere al actorilor si al seriozitatii. adica in niciun fel nu intra in categoria lui "The Core" :nah:

din pacate, cred ca am fost printre putinii carora chiar le-a placut acest film. adica nu am fost impresionat sau lasat cu gura cascata, dar mi s-a parut entertaining si tratat cat de dramatic posibil. din curiozitate, am fost putin pe forumul Sunshine de pe imdb si userii nu se opresc din lovituri. unii sunt dezamagiti de regie si de jocul actorilor, pe cand mie tocmai asta mi-a placut cel mai mult, iar altii, cei care se dau viitorii einsteni, se tot plang de lipsa de realism a filmului. oamenii nu inteleg ca asta e un SF -- science/FICTION. e fictiune si indiferent de cat de realist ar incerca sa fie, oamenii n-au cum sa stie cum va fi viitorul. si ideea in sine e aproape imposibil de crezut ca poate fi realizata in urmatorii 50 de ani. poate peste 500, dar in viitorul apropiat nu cred ca exista vreo sansa. Danny Boyle a facut tot posibilul sa creeze un thriller SF dramatic si probabil a incercat sa il faca cat de cat credibil, dar in niciun caz realist (pt ca pur si simplu nu are cum sa stie ce se va intampla in viitor). per total mi se pare un film bun si poate cel mai bun SF bazat pe tema asta din ultimii ani.

Jerry20cm
10th August 2007, 11:28
am vazut aseara, la Multiplex, filmul "Taisul gloriei"

super comedie, am ras tot filmul :D

Lover
10th August 2007, 22:12
am vazut aseara I now pronounce you chuck and larry... gay, dar frumos :D

saptamana trecuta am vazut la cinema The simpsons movie... SUPER tare, excelent... foarte amuzant, cam scurt din pacate :(

si California` dreamin ( endless) , o idee originala... nu m`am plictisit :D frumusel

Elvis81
11th August 2007, 00:13
die hard 4....cam SF dar super tare plus ca razi ca prostul la unele faze

realmadrid.com
11th August 2007, 01:00
La Die Hard, n-am rezistat decat jumatate de ora....filmele cand un smeker bate tot orasul, au cam expirat :D

Am vazut Bobby...destul de bun si Transporters....bunicel, mai ales pt efecte

White Shadow
11th August 2007, 05:39
La Die Hard, n-am rezistat decat jumatate de ora....filmele cand un smeker bate tot orasul, au cam expirat :D

eu nu cred ca au expirat....eu cred ca stii si tu foarte bine la ce sa te astepti cand vine vorba despre un film de actiune marca Die Hard.........si cat timp actiunea e de calitate si e foarte multa nu inteleg ce nu poate sa fie ok ?.......eu l-am considerat cel mai adevarat film de actiune al anului 2007..

vrei sa vezi un film de actiune ...te uiti la un film de actiune ....

vrei sa vezi un film sf ...te uiti la un film sf......

totul e foarte simplu........

phyxius
11th August 2007, 09:12
Transporters....bunicel, mai ales pt efecte

:confused:

Prome
11th August 2007, 14:33
am vazut si eu aseara Bourne Ultimatum ,la o zi dupa premiera in Bucuresti :) daaa film foarte foarte bun :) Finalul foarte inteligent desi pe parcursul filmului ti se sugeareaza un fel de razbunare a lui Bourne . A fost extrem de captivant nici nu am simtit cand a trecut filmul,iar actiunea iarasi foarte buna :)

GruppoApparte
11th August 2007, 19:43
I know pronounce you Chuck and Larry (2007) - 9/10 super comedie , desi un pic cam gay :D dar sunt destule faze in care nu ai cum sa nu razi

sunt de accord cu tine .. chiar nu ai cum sa nu razi .. e putin spus "putine faze" :rolleyes:

irinaidu
13th August 2007, 02:19
ma uit a nu stiu cata oara la whem harry met sally

Doctor_Satan
13th August 2007, 08:27
Am vazut si eu The Simpsons!
E reusit filmul, dar m-a dezamagit un lucru: intro-ul nu a fost complet. In rest, jos palaria!

Beowulf
13th August 2007, 10:04
in ultima vreme am vazut beowulf si hitch.apropo un pic off-topic:imi spune cineva un site de unde pot lua fimul beowulf?pls

Elvis81
13th August 2007, 14:23
in ultima vreme am vazut beowulf si hitch.apropo un pic off-topic:imi spune cineva un site de unde pot lua fimul beowulf?pls

daca stii sa folosesti torenti il ai aici http://www.torrentz.com/search?q=beowulf

phyxius
13th August 2007, 14:32
in ultima vreme am vazut beowulf si hitch.apropo un pic off-topic:imi spune cineva un site de unde pot lua fimul beowulf?pls

cum a zis si elvis, daca stii sa fololosesti torrentzi gasesti aici Beowulf din '99 cu Lambert:

http://isohunt.com/torrents/beowulf?ihs1=6&iho1=a&iht=1

e al saselea de pe lista, numit "Beowulf.avi" si are 699.81 MB.

GruppoApparte
14th August 2007, 00:59
Am vazut si eu The Simpsons!
E reusit filmul, dar m-a dezamagit un lucru: intro-ul nu a fost complet. In rest, jos palaria!

eu zic ca a fost destul de bun .. cea mai tare a fost faza cu spider pig :happy:happy:happy

Elvis81
18th August 2007, 07:12
stiu ca e off topic,dar stie cineva unde as putea gasi sa downloadez filmul TWIN SITTERS? e cu aia 2 frati gemeni musculosi care tre' sa aiba grija de alti doi copii gemeni...super tare filmul dar e vechi(din '94 parca) si nu este pe torrentz...

Delia
18th August 2007, 12:11
Săptămâna asta am văzut trei filme:
Rebecca, de Alfred Hitchcock, cu Joan Fontaine și Laurence Olivier - de mult vroiam să-l văd, a fost un film drăguț, dar Hitchcock are filme mai bune, părerea mea. Nu prea mi-a trezit interesul să citesc și cartea. :)
Elephant man, de David Lynch, cu Anthony Hopkins - frumos, bine jucat, emoționant.
The dreamers - un film relativ nou, din 2003, regizat de Bertolucci. Mi-am învins somnul și am stat să-l urmăresc, fiindcă de mult vroiam să-l văd (a fost ieri pe TVR1). Mi-a plăcut.

Bumbescu
18th August 2007, 12:18
Săptămâna asta am văzut trei filme:
Rebecca, de Alfred Hitchcock, cu Joan Fontaine și Laurence Olivier - de mult vroiam să-l văd, a fost un film drăguț, dar Hitchcock are filme mai bune, părerea mea. Nu prea mi-a trezit interesul să citesc și cartea. :)
Elephant man, de David Lynch, cu Anthony Hopkins - frumos, bine jucat, emoționant.
The dreamers - un film relativ nou, din 2003, regizat de Bertolucci. Mi-am învins somnul și am stat să-l urmăresc, fiindcă de mult vroiam să-l văd (a fost ieri pe TVR1). Mi-a plăcut.

L-am ratat:mda:
Nu stiu de ce intelesesem ca e pe cultural...

eventHorizon
18th August 2007, 12:55
Am vazut de curand Reign Over Me (Nota mea 8/10)si pot spune sincer ca e foarte emotionant desi unul din rolurile principale e jucat de Adam Sandler, pe care numai in drame nu mi-l inchipuiam capabil sa joace. Rol excelent pentru dansul pana la urma si va asigur ca dca il vedeti, asta daca nu ati facut-o deja, nu o sa va para rau deloc ;)
Un alt film care mi-a placut a fost The Ultimate Gift (7/10). Un film ce pare a fi la prima vedere ( sau in primele 10 minute) un film usor si lipsit de profunzime se dovedeste a fi pana la final, dupa parerea mea bineinteles :P, destul de antrenant si capabil sa fie trecut la filme psihologice. :ok:

irinaidu
18th August 2007, 14:05
delia si eu vroiam de mult sa vad the dreamers. am vazut trailerul mai de mult si tot nu am reusit sa-l vad in intregime.
mie rebecca mi-a placut mult. si filmul si cartea. dar poate si fiindca eram mai mica. de fapt pe vremea cand am vazut filmul nici nu stiam cine e hitchchock. eram in generala, dar am fost o vreme fascinata de poveste. iar menajera m-a bantuit de asemenea!!!

Delia
18th August 2007, 21:15
Irina, Rebecca e un film tare și e ca lumea jucat (mai ales menajera aia e bestială), ținând cont și de faptul că e un film din 1940. Eu mă gândeam la alte filme de Hitchcock pe care le-am văzut recent și mi-au plăcut mai mult... în fine, poate nu-i potrivit să fac comparații, filmele astea la care mă gândeam au fost făcute la mai bine de 10 ani după Rebecca.
Uite, am și Jamaica Inn, tot de Hitchcock, și tot după un roman de Daphne du Maurier dacă nu mă-nșel. Am și văzut cartea în oraș. Sunt curioasă cum e Jamaica Inn, trebuie să-l văd în curând, îl am de prea mult timp și încă n-am apucat să mă uit la el. Din păcate nu e o calitate prea grozavă, e totuși un film din 1939.

Cât despre The dreamers, încearcă să faci rost de film, merită văzut.

Balaci
18th August 2007, 21:37
The dreamers, un fel de "Ultimul tangou..." reloaded, pe mine unul nu ma incanta genul.
The Elephant Man, in schimb, e unul dintre filmele pe langa care am tot trecut de cateva ori, fara sa il vad.

P.S. A vazut cineva BRAZIL, de Gilliam? Il caut de ceva vreme, am facut o mica obsesie pentru el, abia astept sa il vad...

Delia
18th August 2007, 21:47
Balaci, daca ai nevoie de Brazil, ți-l pot da eu.
Și dacă tot suntem la capitolul "mici obsesii", tot încerc să fac rost de Sleuth, din 1972, cu Laurence Olivier. Nici măcar nu știu dacă-i un film cu adevărat bun, tot ce știu e că-mi trebuie. :P

irinaidu
18th August 2007, 22:33
delia te inteleg f bine. si eu fac fixatii si imi trebuie cate un film sau cate o carte despre care nici macar nu sunt sigura ca sunt bune. de exemplu acum mi s-a pus pata ca vreau sa vad solo dios sabe. nici macar nu stiu de ce.

Delia
19th August 2007, 21:25
Astăzi am văzut Anatomy of a murder, un film din 1959, cu James Stewart. M-am cam chinuit până am făcut rost de film, dar a meritat cu vârf și îndesat. Coloană sonoră demențială, semnată Duke Ellington.

Irina, nu știu alții cum sunt, dar mie, de regulă, mi se pune pata pe câte-un film imposibil de găsit. :D Așa și cu Sleuth.

irinaidu
19th August 2007, 22:05
delia, pe mine stii ce ma enerveaza, e ca filmele astea sunt imposibil de gasit doar la noi.
am cunoscut acum cativa ani un baiat care locuia in sua si era un movie freak mai ceva ca mine. si el mi-a zis ca la ei este o firma la care suna si face comanda de un film si aia intr-un timp x il cauta si il trimit. brusc mi s-a parut cea mai buna idee pe care am auzit-o. dar din pacate nu trimiteau decat in sua :(
si eu una nu prea m-am prins cum e cu cumparatul de pe amazon si alte din astea. poate ca e mai bine pt ca altfel as ramane fara bani instant, ca mi se pune din cand in cand pata si pe carti nu numai pe filme.

Delia
19th August 2007, 22:16
La noi oferta e încă limitată, ca să nu mai vorbim de faptul că prefer să îmi iau cărți decât să dau 80- 100 lei pe un dvd. Mă rog, dacă e vorba de un film pe care țin să-l am "original", treacă-meargă. Faza cu comanda s-ar putea să meargă și la noi. Am căutat zilele astea de-am crezut că mor o operă, Freischutz, de Carl Maria von Weber. Varianta cu piratatul a căzut (știu, nu-i frumos :D), așa că am făcut o tură a librăriilor și un nene amabil de la Cărturești mi-a explicat că se poate comanda, în sensul că se poate interesa el la furnizorul lor dacă are așa ceva, dar fără să-mi promită nimic. Și fără ca eu să le plătesc vreun avans, desigur. Mă gândesc că la fel o fi și cu filmele. Ce ți-e și cu obsesiile astea...

noir_desir
19th August 2007, 22:49
The dreamers, un fel de "Ultimul tangou..." reloaded, pe mine unul nu ma incanta genul.

idem, mi s-a parut destul de superficial, ma asteptam la mai mult de la Bertolucci...
OT: Momentan sunt in perioada Woody Allen... Dupa "Another Woman", "Ann Hall" si "Shadows and Fog", in noaptea asta e randul "Match Point"-ului...

Balaci
19th August 2007, 23:15
Match Point mi s-a parut excelent filmul, l-am si revazut, daca esti fan Dostoievski(nu spun mai multe:D,o sa vezi de ce) si existentialism in general, o sa iti placa la nebunie.

irinaidu
20th August 2007, 01:47
am vazut in sfarsit a clockwork orange. si factotum.

irinaidu
20th August 2007, 06:13
si cum am insomnie am vazut si " the lokout ". mie mi-a placut filmul. parte cu banca e cam de cacao, dar per total e fain facut. plus accidentele de masina m-au urmarit in ultima vreme. si joseph gordon lewitt chiar imi place cum joaca.

noir_desir
20th August 2007, 08:21
am vazut in sfarsit a clockwork orange. si factotum.

doua filme excelente! In primul, Malcolm McDowell este absolut genial! :D

Delia
21st August 2007, 12:03
Guess who's coming to dinner, comedie old school, din '67, cu actori ca lumea: Spencer Tracy, Katharine Hepburn, Sidney Poitier. Simpatică și negresa care a interpretat-o pe menajeră. Filmul în sine nu-i cine știe ce, dar merge dacă aveți chef de ceva nu foarte sofisticat. :)

Doctor_Satan
21st August 2007, 14:55
eu zic ca a fost destul de bun .. cea mai tare a fost faza cu spider pig :happy:happy:happy

Am spus ca m-a dezamagit intr-ul pentru ca n-a fost ca cel din serial! Ma asteptam la o faza geniala la final, cand se asezau toti pe canapea!

irinaidu
21st August 2007, 19:35
delia, dar mie nu mi s-a parut comedie.
si chiar mi-a placut, pt ca sidney poitiers tanar e suficient pt a face orice film bun. e, ce vrei sunt superficiala :P

paul30
22nd August 2007, 11:36
Next cu Nicolas Cage si Ultimatumul lui Bourne :ok::ok:

Ess
22nd August 2007, 12:25
aseara m-am uitat la The Party cu P Sellers (1968). L-am vazut de nush' cate ori, dar tot m-am tavalit de ras.

clawd
22nd August 2007, 13:48
Mda... ca veni vorba de Peter Sellers, eu tocmai am dat jos Pantera Roz (seria de 6 filme cu el). Pentru al 4-lea film din serie (The Pink Panther Strikes Back), nu am gasit subtitrare in romana, asa ca acuma lucrez la ea.
Still one of the best comedies ever made... :great: and of course.. Peter Sellers RULZ!!!

Delia
22nd August 2007, 16:13
delia, dar mie nu mi s-a parut comedie.
si chiar mi-a placut, pt ca sidney poitiers tanar e suficient pt a face orice film bun. e, ce vrei sunt superficiala :P

Da, ai dreptate, nu-i comedie, dar m-am distrat de minune la câteva faze, așa că l-am făcut în mintea mea comedie. :D E un film în regulă, iar la Sidney Poitier tânăr subscriu și eu, în aceeași notă superficială. :P Ai văzut "In the heat of the night"?

Azi cred că voi vedea "Le journal d'une femme de chambre", dacă o să am timp.

Prome
22nd August 2007, 20:52
am vazut si eu acu cateva zile lost in translation un film cat se poate de ok , nimic iesit din comun dar totusi un film minunat .. vi-l recomand cu caldura celor care nu l-au vizionat pana acu :ok:

ps:si coloana sonora extrem extrem de buna

noir_desir
22nd August 2007, 21:03
da, Lost in Translation e un film foarte bine realizat, e singurul film de Sofia Coppola care mi-a placut...
Si daca tot suntem la filme a caror actiune se petrece in Extremul Orient, tre' sa spun ca azi am vazut "Sympathy for Lady Vengeance", in regia lui Chan Wook Park, productie Coreea de Sud, 2005... Si el merita recomandat...

Vlad
22nd August 2007, 21:40
Grindhouse. M-am uitat la el aseara, genial facut, un omagiu adus filmelor proaste din anii '80 :P cu 2 regizori de exceptie.

White Shadow
23rd August 2007, 03:53
am revazut Gladiatorul......cred ca am vazut filmul asta de 15 ori si pe viitor probabil am sa-l mai vad inca de 15 ori...

un story de exceptie , muzica foarte bine aleasa pt fiecare scena din film , starile emotionale prin care treci cand te uiti la acest film , scenele de lupta foarte bine realizate....

acest film nu se compara cu nici un film facut pana acuma........e pur si simplu unic....senzatile pe care le traiesti in timpul acestui film sunt unice......

a fost singurul film unde la finalul lui am plans.....si pot sa spun ca am vazut ceva filme la viata mea.....

stiti vorba aia despre telefoanele mobile ....in lume exista 2 tipuri de telefoane mobile: Nokia si Restul
asa pot sa spun si despre filmele istorice care s-au facut din anul 2000.................... Gladiatorul si Restul

Acest film o sa-mi ramana in suflet pana la sfarsitul vietii.......un film de colectie

Prome
23rd August 2007, 21:07
Intradevar un film de exceptie Gladiatorul, este unul dintre cele mai bune filme facute vreodata , iar cel mai bun film istoric. Cred ca l-am vizionat si eu cam de 7 8 ori si nu cred ca o ma plictisesc vreodata .. Muzica pur si simplu fenomenala, decorurile incredibile . Iar scena finala cand Maximus trece cu mana prin acel grau este pur si simpla perfecta.

irinaidu
23rd August 2007, 21:16
mai eu mi-am mai zis cred o data parerea despre gladiatorul si s-au suparat unii oameni asa ca acum ma abtin. pana la urma, ce e important e ca voua v-a placut!!!!

irinaidu
23rd August 2007, 21:21
delia, nu cred ca am vazut in the heat of the night. si nu e pe ce torente stiu eu :(
dar am vazut a patch of blue cu sidney. un film tipic american, dar , damm sidney!!!!! il dau des astia pe tcm.

Hard
24th August 2007, 11:20
The Last Legion ,un film care mi-a placut .:ok:

vassy
24th August 2007, 12:02
Grindhouse. M-am uitat la el aseara, genial facut, un omagiu adus filmelor proaste din anii '80 :P cu 2 regizori de exceptie.

Nu m-a impresionat acest film, ma asteptam la mai mult de la Tarantino, de unii vazut ca o capodopera, de mine ca un film lung si plictisitor :rolleyes:

Balaci
24th August 2007, 15:53
"Fantasmas de Goya", ultimul film al lui Milos Forman. ce sa spun, nici prea prea nici foarte foarte; ca film de epoca e bunicel. in rest...
7/10

Delia
24th August 2007, 17:40
delia, nu cred ca am vazut in the heat of the night. si nu e pe ce torente stiu eu :(
dar am vazut a patch of blue cu sidney. un film tipic american, dar , damm sidney!!!!! il dau des astia pe tcm.

Încearcă pe torrentz.com pentru In the heat of the night, se merită. E cu Sidney și cu Rod Steiger.

N-am văzut încă Le journal d'une femme de chambre, dar m-am uitat la alte două filme: The talented Mr Ripley și Mulholland Drive (da, știu, cam târziu m-am trezit). Și mare minune, am reușit să fac rost de Sleuth, de care ziceam mai sus. Acuma tot ce sper e să nu fie o porcărie prea mare. :D

irinaidu
24th August 2007, 19:23
the talented mr ripley mi-a placut mult. dar mulholland drive nu m-a impresionet cu nimic. mersi de pont delia si vizionare placuta!

Delia
25th August 2007, 12:19
M-am uitat la Mulholland Drive de curiozitate și fiindcă mă săturasem să tot aud: "Cuuuum? Nu l-ai văzut încă?". :D La început mi s-a părut interesant, dar după vreo oră și ceva căscam din două-n două minute.

Balaci
26th August 2007, 16:34
"Buena Vista Social Club", documentarul lui Wenders despre grupul de muzicieni cu acelasi nume...
Imagini superbe, scenariu bun(pe cat de mult poate fi numit scenariu ceea ce se intampla in film), muzica excelenta...ii dau un 9.5/10

TaciAcolo
26th August 2007, 18:08
am vazut multe filme bune:D

irinaidu
26th August 2007, 20:11
balaci, habar nu aveam ca exista un documentar despre buena vista social club. mi-ar place sa il vad. cand a fost facut???

Balaci
26th August 2007, 21:07
In 1998. e excelent, e practic muzica de pe albumul initial, condimentata cu povestiri despre diversii membrii, despre copilariile lor, despre greutatile pe care au trebuit sa le infrunte in perioada post-revolutionara, cand s-au inchis toate cluburile si uneori chiar nu li s-a interzis sa cante...plus, niste peisaje extraordinare de prin Havana...

Prome
26th August 2007, 21:25
reign on me ... filmul bun chiar nu ma asteptam de la sandler la asa ceva 8/10

irinaidu
26th August 2007, 21:58
balaci, stii sa fie pe undeva de unde sa il iau??? eu una chiar as lua dvd-uri la unele chesyii care merita dar in orasul meu nu ai de unde sa cumperi asa ceva :(

Delia
26th August 2007, 22:02
Cu riscul de a deveni plictisitoare, îți recomand din nou torrentz.com. E acolo documentarul, am verificat acum. :D

irinaidu
26th August 2007, 22:06
ok, mersi delia. ma voi obisnui in final sa caut inainte. inca nu sunt experta in torente.

Balaci
26th August 2007, 22:06
Eu iau de pe dc in general filme...

irinaidu
26th August 2007, 22:09
eu nu stiu sa folosesc dcul :( da, stiu, e rusinos.

Delia
26th August 2007, 22:16
Mie dc-ul nu prea-mi merge, în torrente mi-aș da doctoratul și mâine (mi-e cam rușine să zic asta, dar unele filme și muzici sunt imposibil de găsit și atunci mă descurc și eu cum pot :)).


Am văzut până la urmă Sleuth, mica mea obsesie, și am rămas plăcut impresionată (pentru a nu știu câta oară) de jocul lui Laurence Olivier și Michael Caine. Un film care ar fi fost mediocru (sau chiar un eșec) fără interpretarea a doi actori de prim rang, zic eu. Dacă vă plac filmele cu persoanje puține (Rope de Hitchcock e primul care-mi vine în minte), cu suspans, mister și răsturnări de situații, cu dialoguri tari de tot, atunci Sleuth merită văzut.
Am auzit că apare anul ăsta și remakeul, cu Jude Law și Michael Caine. Sunt curioasă ce iese.

Am mai văzut și The holy mountain, dar încă nu m-am hotărât dacă mi-a plăcut sau nu. Oricum, un film total diferit față de cele pe care le-am văzut în ultima vreme.

irinaidu
26th August 2007, 22:25
delia, am uitat sa iti zic ca in the heat of the night s-a oprit din mers la 29%. asa ca sa-mi faca in ciuda.
asta cu buena vista vad ca merge uimitor de repede. tin pumnii!!!
si eu merg pe mana filmelor obtinute ilegal pt ca altfel nu as vedea nici 1/2 din ce mi-as dori. asta e. eu chiar cumpar ceva ce consider de calitate si merg si la filme la cinema pt ca imi place.
colectia ta de filme suna impresionanta!!!

Delia
26th August 2007, 22:33
Irina, zi-mi dacă te interesează ceva anume și vedem cum rezolvăm. Serios, știu cum e să cauți până-ți dă sângele pe nas un film și să nu-l găsești. :D N-am o colecție chiar așa de vastă, asta fiindcă nu prea mă uitam la filme până acum 3 ani. Mă uitam și nu prea, nu eram la curent, ca să zic așa.
În ceea ce privește cumpăratul și închiriatul, nu prea găsești ce ți-ar plăcea.

irinaidu
27th August 2007, 01:40
mersi de oferta delia!!!! cand ai chef si timp zi-mi ce filme din astea vechi ai. ca astea se gasesc greu!!!! :floricica::kiss:

mi s-a descarcat filmul !!!! yayyyyy!!!!!:dance:

Lover
27th August 2007, 14:36
vad pe imdb, ca pe 24 august s`a lansat mr. bean`s holiday... l`am vazut de mai bine de o luna... cum naiba? :thinkso:
se gasesc filmele cu o luna inainte sa se lanseze pe torrenti? :ras-plans:

clawd
27th August 2007, 14:52
E vorba de lansarea oficiala. Intr-o tara anume.
Si eu am patit asa cu alt film (dar sa ma bata vina daca-mi amintesc despre ce film e vorba). Am vazut filmul... DVDRip... tata lor. Filmul dragut. Vara urmatoare (deci e vorba de un an), afise mari... premiera... bla bla... :D

Lover
27th August 2007, 14:58
in SUA s`a lansat acuma.... doar 10.1 mil $ incasari...cam putin, pentru un film cu domnu` bean. :thinkso:

Vladek
27th August 2007, 16:15
Ultimul film vazut : "The Battle of Britain" - MGM, 1969. Excelent film, o poveste realista si destul de apropiata de realitate a ceea ce s-a intamplat in vara lui 1940, cand RAF-ul a tras presul de sub picioarele Luftwaffe :D .

Scenele de "dogfight" cel putin sunt absolut splendide, mai ales daca esti pasionat de aviatie. OK, se mai repeta aceeasi imagine de cateva ori, dar daca te gandesti la cost ... poti trece cu vederea.

irinaidu
27th August 2007, 19:25
delia, cu ajutorul torentului de la tine mi-am gasit unul din filmele pe care doream sa le am pe cd de multa vreme si anume " a little romance ". sunt f fericita!!!

azi de dupa amiaza am vazut " manic ". filmul nu are prea multe lucruri noi de spus si daca ati vazut " girls interupted " o sa aveti senzatia de deja-vu. dar rolul principal e jucat de joseph gordon lewitt care mie mi se un actor deosebit.

Lavinia
27th August 2007, 19:26
pey daca seamana atat de mult cu girls interupted inseamna k o sa'mi placa;)

luluta
27th August 2007, 20:01
The Virgin Suicides - un film in genul Dead Poets Society. :ok:

noir_desir
27th August 2007, 21:10
Helas pour moi si Forever Mozart, de Jean-Luc Godard... doua bijuterii, se cunoaste experienta/maturitatea regizorului, sunt o combinatie de suprarealism-expresionism, non-lineare, fara un "plot" bine stabilit, cu multe improvizatii, cu replici repetate de multe ori...
Oricum, pe Godard l-as pune in top 3 in clasamentul regizorilor all-time, alaturi de Bergman si Bunuel, asa ca filmele astea sunt "must be seen" pentru cinefilii veritabili. :ok:

Lover
28th August 2007, 00:06
Wedding Crashers
foaaaaarte interesant, cu multe surprize pe parcurs... tot timpul urma exact ce ma asteptam mai putin sa urmeze :D
super bun filmu` :dance:
desi putea sa fie mai amuzant... nu prea sunt faze la care sa razi.

kain
28th August 2007, 04:09
"The Others"

User Rating: 7.7/10 (56,830 votes) @ IMDb

Genre: Drama / Fantasy / Horror / Mystery / Thriller

Tagline: Sooner Or Later They Will Find You.

phyxius
30th August 2007, 08:37
a aparut in sfarsit o versiune dvdrip a lui Spider-Man 3. credeam ca daca vad o versiune mai buna atunci poate, poate mi s-ar parea ceva mai bun la el. din pacate nu a fost sa fie...

Lavinia
30th August 2007, 14:07
am vazut I'm Going To Tell You A Secret despre turneul Madonnei (Re-Invention Tour)...cred k ma transform incet dar sigur in fana ei:(...

irinaidu
31st August 2007, 01:40
am reusit sa vad documentarul despre buena vista social club. nu stiu de ce dar pe mine ma cam pandeau lacrimile de a lungul documentarului, mai ales la sfarsit cand se plimba ei si vorbesc prin new york. dar de cand s-a terminat imi suna in cap numai muzica aia. si am dansat azi toata ziua.
ai, candela :)

Sasuke Uchiha
31st August 2007, 19:38
Fantastic Four Rise of the Silver Surfer

slab

Lavinia
31st August 2007, 21:22
la ce te asteptai?diferenta mare fata d primu nu avea cum sa fie:P

Lover
3rd September 2007, 13:24
superbad ... ma asteptam la mai mult :headbang: inceputul era promitator...

Prome
3rd September 2007, 13:59
a aparut la noi superbad? :D

eu cred ca ma duc zilele astea sa vad i now pronounce you chuck and larry :P

Lover
5th September 2007, 01:52
du-te , merita... nu`i rau filmul. nici genial... :D

GruppoApparte
5th September 2007, 02:25
super bad vazui si eu .. am ras cu lacrimi .. nu ca la gayyyy de chuck and larry da pe aproape

BAK
5th September 2007, 06:20
chuck and larry e foart comic....nu in sensul ca a revolutionat industria filmului, dar merita vazut...de becali cel putin...heheheeh.....



alt film pe care l-am vazut( duminica cred) e War, cu Jet Li si Jason Statham..e un foarte bun film de actiune, care parca aduce ceva nou, macar din punctul de vedere al personajelor pozitive-negative....nu spun mai mult, dar pentru un film de actiune povestea se mai schimba macar un pic

s.gerard
5th September 2007, 11:12
The condemned,The Last Legion,The Bourne Ultimatum mi se par filme f bune

alexq1
6th September 2007, 16:26
super bad de unde ai reusit sa-l iei lover , grupoaparte

alexq1
6th September 2007, 16:28
am reusit sa vad documentarul despre buena vista social club. nu stiu de ce dar pe mine ma cam pandeau lacrimile de a lungul documentarului, mai ales la sfarsit cand se plimba ei si vorbesc prin new york. dar de cand s-a terminat imi suna in cap numai muzica aia. si am dansat azi toata ziua.
ai, candela :)

Vad ca esti adepta filmelor romantice iti recomand notebook sau the holiday

phyxius
6th September 2007, 19:04
super bad de unde ai reusit sa-l iei lover , grupoaparte

http://thepiratebay.org/tor/3784502/Superbad.TS.INTERNAL.XViD-mVs

Prome
6th September 2007, 19:25
ieri mi-am calcat pe inima si am vazut primul TS in ultimii 2 ani , superbad , destul de tare comedia am ras ceva . la fel si chuck and larry dar care totusi l-am vizionat la multiplex :P

alexq1
6th September 2007, 19:41
http://thepiratebay.org/tor/3784502/Superbad.TS.INTERNAL.XViD-mVs

L-am luat si era total alt film iar pt al vedea trebuia sa downloazdez nu stiu ce player si de acolo acaparai virusul in momentul in care downloadai playerul......asa ca astept alta sugestie

alexq1
6th September 2007, 21:05
phyxius imi recomanzi alt link d eunde sa-l i-au flmul asta sa il vad si eu

phyxius
6th September 2007, 22:23
linkul ala e bun. mie mi-a mers deci nu stiu ce problema ai tu cu el. dar fie. poftim altul
http://www.mininova.org/tor/869413

Delia
7th September 2007, 10:06
Ostrov, regizat de Pavel Lungin.

http://www.imdb.com/title/tt0851577/

Daca sunteti fani ai "comediilor din alea cu negri", va sfatuiesc sa sariti peste filmul asta.

Prome
7th September 2007, 15:44
da trackere romanesti nu serviti :D? numa pirate bay si etc

Lover
7th September 2007, 16:13
Spanglish ... destul de tare, nici nu mi`am dat seama cum o trecut prima ora... sfarsitul putin cam... plictisitor as zice. per total, un film bun...

alexq1
7th September 2007, 20:38
care mai zice cineva niste filme faine care le-a vazut???

irinaidu
7th September 2007, 21:03
Ostrov, regizat de Pavel Lungin.

http://www.imdb.com/title/tt0851577/

Daca sunteti fani ai "comediilor din alea cu negri", va sfatuiesc sa sariti peste filmul asta.

delia, l-am descarcat si eu pt ca m-ai facut curioasa. dar din pacate, asa cum se arata lucrurile , nu cred ca o sa ma pot uita in acest weekend.

Tyler Durden
7th September 2007, 21:05
Ostrov e unul din cele mai bune filme facute in ultima vreme. In Rusia s-a ajuns atat de departe incat sunt unele biserici care il proiecteaza chiar in interiorul lor.
P.S. A aparut recent si o carte despre film, am vazut-o in vitrina la libraria Vasiliada.

ioanav88
8th September 2007, 12:34
am reusit sa vad in sfarsit california dreamin' al lui nemescu, e un film bun ;)

irinaidu
8th September 2007, 13:47
sper sa-l vad si eu. am vazut ca e la cinema. dar sper sa reusesc sa conving pe cineva sa mearga cu mine.

am revazut 12 angry men!!! tare bine jucat e filmul asta!!!

am vazut " brick ". m-am uitat la el pt ca joaca joseph gordon levitt. dar filmul nu m-a impresionat deloc. genul noir nu merge refacut. si mai ales nu merge asa, fara sa fie alb negru si cu humphrey bogart in el :P

alexq1
8th September 2007, 13:53
sper sa-l vad si eu. am vazut ca e la cinema. dar sper sa reusesc sa conving pe cineva sa mearga cu mine.

am revazut 12 angry men!!! tare bine jucat e filmul asta!!!

am vazut " brick ". m-am uitat la el pt ca joaca joseph gordon levitt. dar filmul nu m-a impresionat deloc. genul noir nu merge refacut. si mai ales nu merge asa, fara sa fie alb negru si cu humphrey bogart in el :P

Cu cei filmul 12 angry men ........actiune?

Lover
8th September 2007, 14:20
am reusit sa vad in sfarsit california dreamin' al lui nemescu, e un film bun ;)

cand am fost la filmul ala ma gandeam ca o sa fie naspa, ca ma duc degeaba ( film romanesc, plictisitor... urat, stiti voi :table: ) ... chiar nu m`am plictisit deloc, in cele 2 ore si jumatate, nici nu mi`am dat seama cum au trecut...
foarte bun filmul... merita sa-l vedeti.

angel_with_tail
8th September 2007, 15:20
Shooter- actiune - super film

Live free or die hard- e dragutz- actiune....Dar ca sa nu te pierzi in termeni[am vazut varianta fara subtitrare] trebuie sa ai niste notiuni legate de informatica. Inca nu am vazut finalul...

iuli
8th September 2007, 15:30
E ok Die Hard 4...actiune buna, deh, Bruce Willis...

De cand zic ca ma uit la Shooter... Wahlberg...cred ca il vad azi...

Transformers, desi nu imi plac filmele astea SF, acesta chiar a fost super bun, mi-a placut cel mai mult dintre ultimele vazute. Shia incepe sa joace bine...

Dead Silence, horror :|

Mr. Brooks...0