PDA

View Full Version : Filme pe care le-am vazut in ultima vreme



Pages : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Tyler Durden
17th May 2007, 01:45
aaa, e un Iisus care seamana foarte tare cu un sindicalist. cred ca un astfel de Iisus care l-ar fi sedus si pe Marx.oricum e un film cel putin interesant, nu cred ca o sa regreti daca-l vezi.
P.S. Mie mi-a placut Salo destul de mult.Pentru mine un film bun este un film care te nelinisteste.

irinaidu
17th May 2007, 01:49
balaci...la un film cu adevarat bun niciodata nu or sa ramana toti in sala sa vada filmul pana la sfarsit
dar nici la unul prost!!!:P

TenisFan
17th May 2007, 03:09
phyxsius de la tine ma asteptam la mult mai multe pentru ca mi se pare ca esti un tip echilibrat si cerebral dar acum vii si-mi dai cu clatita peste fata... :( Deci tu imi spui mie ca e bine ca filmul n-a avut nicio logica?Ca e bine ca un film sa fie asa? :( Deci cu alte cuvinte pot sa fac si eu un film care sa n-aiba absolut nicio logica de la inceput pana la sfarsit dar sa pun imagini mega faine,mega creepy cu animale si porcarii cu o atmosfera darkish asa si creepy cateva dume cateva injuraturi si probabil as lua Oscarul... :( Normal ca filmul a prins la lume: la toti indivizii emo(dar la absolut toti) si la cei pe care nu-i duce capul sa analizeze firul actiunii...
Irinaidu eu pot sa-mi dau seama din postul tau ca n-ai inteles filmul pentru ca fie vorba intre noi el are o poveste bine inchegata si gandita numai ca e ilogica,nu are sens, e inutila...Si mie mi-o placut melodia din final dar asta nu scuza cu absolut nimic totala debandada care se afla-n filmul asta...Eu ma rezum in a spune ca filmul e ilogic ca daca-l iau la puricat apai ii dau -5... :(
Filmul e-n felul urmator: Frank se intoarce in timp pentru a-l scoate din casa pe Donnie si astfel pentru a-si salva viata dar ce rost are aceasta intoarcere in timp ca daca il lasa sa moara pe Donnie(atunci cand cade motorul de avion)acesta nu-l mai intalnea pe Frank in primul rand... :ras-plans: End of story => 1/10

phyxius
17th May 2007, 08:30
mai... daca nu ti-a placut, te inteleg. fiecare cu ce-i place. l-am vazut acum vreo 2 ani, dar din cate tin minte, eu vad lucrurile asa: daca frank nu il influenta pe donnie sa faca toate lucrurile alea, nu mureau prietena, mama si sora lui. motivul pentru care frank s-a intors cred ca a fost ca, si fara sa-i spuna frank nimic, cred ca donnie tot aceleasi lucruri facea sau ceva asemanator si rezultatul era acelasi (adica cei la care tinea mureau). de-aia, singura posibilitate ca nimic rau sa nu se intample era ca donnie sa se sacrifice si sa nu influenteze nimic. stiu ca e foarte ilogic, dar asa e genul. probabil ai vazut the butterfly effect si poate ai vazut si the jacket (adrien brody). ideea era foarte asemanatoare in ambele cu cea din donnie darko. mijloacele "supranaturale" n-au fost explicate, dar au fost facute sa para secundare ca importanta pe langa deciziile pe care protagonistul trebuia sa le faca pt. a-i proteja pe cei iubiti. nici mie nu mi s-a parut incredibil donnie darko, deci stai linistit ca nu sunt emo (apropo, faza asta doar nu ai luat-o de pe imdb boards, ca vad ca acolo exact despre asta se discuta), doar ca m-am obisnuit cu o idee de genul asta. nu i-as da lui donnie darko 1/10, atata tot. asa nici eu n-am putut niciodata sa inteleg logica (daca exista asa ceva) din filmele lui david lynch, dar avand in vedere cum ii placea lui sa le faca, probabil ele erau intentionat asa de ciudate.

TenisFan
17th May 2007, 13:21
Exprimarile tale sunt mega confuze...Unele dintre ele sunt asa de greoaie incat au un sens pe care mie personal imi vine extrem de greu sa-l descifrez...Nu e vorba ca nu mi-a placut e vorba ca se vrea un film inteligent cu calatorii in timp si tot soiul de chestii dintr-astea "serioase"...E deja extrem de greu pentru mine sa accept un film cu calatorii in timp care nu se vrea SF dar daca-mi insulta inteligenta in asemenea mod apai atunci trebuie sa iau masuri... :( Si totul este deghizat sub forma asta mega creepy care prinde la public...Eu zic sa te mai uiti inca o data la film... ;) Ce aceleasi lucruri le facea Donnie?Donnie nu pleca din casa si era omorat si filmul nu avea continuare daca iepurele Frank nu-l chema afara din casa...Daca iepurele Frank nu-l scotea afara din casa Donnie murea si toate celelalte lucruri se intamplau: Frank nu era impuscat de Donnie,maica-sa si sora-sa nu mureau in accident de avion samd...Deci pentru ce a calatorit inapoi in timp Frank? :ras-plans: Un film pretentios de tipul acesta care nu reuseste sa fie cat de cat digerabil din punct de vedere al povestii si al firului actiunii(coerenta) nu poate sa primeasca decat nota 1... :(

phyxius
17th May 2007, 13:53
nu imi pasa atat de mult de filmul asta incat sa-l apar atat, asa ca asta e ultimul meu post legat de asta. probabil ai 20-30 de ani sau chiar mai mult si de aia te si adresezi tuturor ca si cum le-ai fi superior. cand e vorba de filme stii despre ce vorbesti si p-asta ai dovedit-o (cel putin mie) in alte post-uri d-ale tale, dar esti muuuult prea sigur pe tine. ai perfecta dreptate cand spui ca n-au avut sens multe idei din film pentru ca au ramas ne-explicate, dar nici nu s-a vrut "inteligent" si stiintific. nu trebuia sa aiba rost toata treaba cu calatoria in timp. ideea filmului e mai mult "ce s-ar fi intamplat daca", lipsita de explicatii stiintifice. daca tie ti se pare absurd subiectul din punct de vedere al plotholes-urilor si alte scene lasate fara explicatie, te inteleg pt ca asa este. mie pur si simplu nu mi se pare un film de nota 1. pt. mine filmele de nota 1 sunt cele difuzate pe la 12 noaptea pe pro tv si antena, filme care au iesit direct pe caseta si n-au aparut niciodata in cinema, cu actori incredibil de prosti si plot-uri de kkt care fac filmul extrem de penibil. donnie darko l-a avut totusi pe gyllenhaal care mi se pare un actor f bun.

TenisFan
17th May 2007, 14:18
Sunt mult prea sigur pe mine pentru ca am discutat si rasdiscutat filmul asta cu cineva tot asa care l-a vazut de mai multe ori...Si stiu sigur despre ce vorbesc si d-aia ti s-a parut tie ca as adopta un ton superior...Filmele alea despre care vorbesti tu(care sunt difuzate pe Pro Tv) nu sunt filme sunt gunoaie(in opinia mea)...Acele filme nici macar n-ar trebui sa fie notate...Sunt pur si simplu execrabile si gata...Filmul Donnie Darko incearca sa fie "smecher"...Si mie nu-mi place chestia asta...Tocmai d-asta merita 1 pentru ca incearca sa fie smecher si are o distributie cu actori foarte cunoscuti...Deci e clar e ca e un film care conteaza foarte mult,care e vizionat de o masa mare de oameni(in comparatie cu alea de pe Pro Tv)...Nu s-a vrut stiintific dar totusi imi introduce pe gat calatoria in timp...E ok sa stai pe spate si sa te uiti la film ca "prostu`" : doar pentru imagini si doar pt actiune(cum te poti uita la alea de pe Pro Tv) chiar daca e greu de ingurgitat...Si eu ma uit la filme astfel dar la alea care nu se vor a fi mai mult decat ceea ce sunt: filme la care sa te uiti ca "prostu`"...Exemplu: Piratii din Caraibe...E entertainment pur deci e ok...E lesne curge usor te poti uita la el cu zambetul pe buze...Anyway...Pana la urma fiecare cu gusturile sale si cu sentimentul ala de placere/satisfactie pe care i-l ofera un film...Eu nu vreau sa contest asta vreau doar sa zic ca filmul este de 1 si orice argument mi-ai aduce impotriva eu pot sa ti-l combat...
Voiam sa mai zic ceva: mi se pare ca regizorul filmului astuia a asimilat in viata sa tot soiul de cunostinte superficiale despre un subiect si pe toate le-a introdus in filmul asta...Am cateva exemple dar pe care nu vreau sa le mai insir...

Lavinia
17th May 2007, 20:59
mey..asta e chestie d gust..unora le place altora nu...niciodata nu va exista ceva kre sa le placa tuturor...

irinaidu
17th May 2007, 23:27
Irinaidu eu pot sa-mi dau seama din postul tau ca n-ai inteles filmul pentru ca fie vorba intre noi el are o poveste bine inchegata si gandita numai ca e ilogica,nu are sens, e inutila...Si mie mi-o placut melodia din final dar asta nu scuza cu absolut nimic totala debandada care se afla-n filmul asta...Eu ma rezum in a spune ca filmul e ilogic ca daca-l iau la puricat apai ii dau -5... :(


mie mi se pare funny ca daca eu am zis ca nu am incercat sa-i dau un sens filmului inseamna clar ca nu l-am inteles dar daca tu zici ca e poveste bine gandita dar ilogica inseamna clar ca l-ai inteles.
my point era ca pe imdb am vazut ca lumea l-a luat mult prea in serios. si asta nu e neaparat vina filmului cat a privitorilor. poate nu filmul s-a vrut smecher si privitorii au vrut sa se creada mai destepti daca descopera substraturi care nu sunt acolo. eu ca privitor sau cititor pot da unei carti sau film ce interpretare vreau. nu asta e rostul???? eu mereu asa am crezut. :P

Blu3 Lion
18th May 2007, 01:39
Printre ultimele filme bune vazute se afla:"Perfume:The Story of a Murderer",f interesant,chiar il recomand!

TenisFan
18th May 2007, 02:17
mie mi se pare funny ca daca eu am zis ca nu am incercat sa-i dau un sens filmului inseamna clar ca nu l-am inteles dar daca tu zici ca e poveste bine gandita dar ilogica inseamna clar ca l-ai inteles.
my point era ca pe imdb am vazut ca lumea l-a luat mult prea in serios. si asta nu e neaparat vina filmului cat a privitorilor. poate nu filmul s-a vrut smecher si privitorii au vrut sa se creada mai destepti daca descopera substraturi care nu sunt acolo. eu ca privitor sau cititor pot da unei carti sau film ce interpretare vreau. nu asta e rostul???? eu mereu asa am crezut. :PPai cum sa-ti explic eu tie dar de obicei cei care nu-i dau nicio explicatie unui film inseamna ca-i depaseste putin chestiunea...E ca si cum ai rade mai tarziu la o gluma...E clar ca nu te-ai prins dar ca sa nu zica lumea ca esti tolomac razi si tu o data cu ceilalti...Ceea ce am vrut sa spun si poate nu m-am exprimat chiar corect era urmatorul lucru: cineva a construit povestea intr-un anume mod bine pus la punct(scenariu)...Partea proasta e ca aceasta poveste nu are niciun sens...Tocmai asta e problema ca filmul a fost mega ultra pretentios pentru americanul de rand care nu prea a stiut sa puna piesele cap la cap si a cam ras si el cu grupul daca intelegi ce vreau sa zic... ;) Cu ultima parte sunt total de acord...Fie ca vizionezi un film fie ca citesti o carte pana la urma ar trebui sa intelegi ceea ce vrei(dar asta numai atunci cand e vorba despre o chestiune interpretabila)...De exemplu pe mine ma depaseau poeziile lu` Nichita Stanescu si astfel interpretam cum doream eu... :ras-plans: Pana la urma totul e relativ si daca tu te simti bine interpretand un anume lucru in modul in care te face fericit e numai bine pentru tine...

Lavinia
18th May 2007, 14:28
mey..depinde d gust..mie una filmele fara sens imi plac..uneori

phyxius
18th May 2007, 14:53
sincer, mie mereu chestia asta cu gusturile mi s-a parut vrajeala. daca cineva se pricepe cat de cat la filme, atunci e in stare sa recunoasca daca un film e de calitate sau nu. daca filmul e prost si nu-si poate da seama, asta inseamna ca nu stie despre ce vorbeste. in cazul lui donnie darko cred ca am inteles in sfarsit care-i problema. intr-un fel TenisFan are dreptate, povestea n-are sens si asta ar strica complet filmul DACA nu ar fi avut si actori f buni. jake si maggie gyllenhaal, drew barrymore si mary mcdonnell au ajutat filmul sa nu arate stupid. motivul pentru care filmul a dezamagit pe unii e finalul ramas fara nicio explicatie si asta in mare parte e vina scenariului.

robert ebert (unul din criticii mei favoriti si unul dintre cei mai duri critici) a spus aproape acelasi lucru. actorii au fost grozavi, mai ales jake gyllenhaal, regizorul a realizat filmul cat de bine putea, dar a neglijat finalul si asta a fost singura sa greseala, dar una destul de mare.

mi-am dat seama de ce donnie darko e un film bunicel cand l-am comparat cu un film asemanator (aceeasi idee, dar un univers diferit), dar execrabil: The Butterfly Effect 2. regizor idiot, actori de mana a 2a (joaca si erica durance care m-a convins, dupa smallville, ca este o actrita cu totul si cu totul slaba), filmul in sine n-avea niciun rost, doar a fost facut ca sequel, dar avand in vedere ca n-a avut nicio legatura cu primul film, poate fi ignorat faptul ca e sequel si atunci chiar nu exista o diferenta atat de mare ca idee dintre el si DD. ala e un film execrabil, nu darko. daca lui DD i se da nota 1/10 atunci pt filmele ca TBE 2 ar trebui sa se treaca pe partea negativa. de-aia nu mi-a placut niciodata sa acord note filmelor. numai unii critici profesionisti fac asta (de ex, ebert & roeper care sunt 2 dintre cei mai buni critici nu o fac). ei chiar stiu cum s-o faca pt ca isi bazeaza notarea pe criterii logice, stabilite de ei si nu dau nota gandindu-se "mie nu mi-a placut absolut deloc filmul asta, nu are nimic bun in el, deci merita nota 1/10". that's just bullshit...

Lavinia
18th May 2007, 14:58
mey..uite care'i faza..am vazut filme care mi'am dat seama k's porcarii insa..nu stiu de ce..mie mi'au placut;)..si eram constienta k nu's filme bune...insa au avut ceva care m'au atras...aici intervine gustul;)

phyxius
18th May 2007, 17:46
ideea era ca un om nu poate sustine ca un film este bun sau prost doar pt ca i-a placut sau nu i-a placut lui. si indiferent de parerea lui despre film ar trebui sa-i recunoasca calitatile sau defectele..........................mey ;)

Lavinia
18th May 2007, 17:50
asta asa e...insa yo p'aci am citit "mi se pare foarte bun".."mi'a placut".."o fost km nashpa"..alea,alea;)
fiecare cu parerea lui...

phyxius
18th May 2007, 17:52
:headbang:

Lavinia
18th May 2007, 17:53
:happy..ce'mi place sa "enervez" lumea:D..
scuze..da nu ma pot abtine
btw..u ai inteles ceva din ce am scris mai sus?k yo nu prea...:thinkso:

TenisFan
18th May 2007, 19:20
Mie-mi place ca in loc de cratima pui apostrof(asta e noul trend)...Si-mi mai place ca grupul de litere "c" si "a" reprezentand in mod conventional prepozitia "ca" este substituit de o singura litera: k... :ras-plans:

Lavinia
18th May 2007, 19:23
:happy...yo asa scriu de mult..cu apostrof in loc de cratima..si p la scoala mai scriu asa...cat despre k..economie de..hartie:happy

Sandilius
20th May 2007, 13:17
In the land of women

Parasit de prietena sa, o mare starleta la Hollywood, Carter se hotaraste sa respire putin aer, considerand ca o vizita la bunica`sa ii va prii de minune. Aici apuca sa cunoasca femeia care ii va schimba viata sau, mai bine zis, il va maturiza. Nu este o poveste de dragoste, este doar un film ce merita vazut, mai ales ca joaca si Meg Ryan in el (:kiss:). Pe imdb are 6.6 stelutze, pretty fair ! Enjoy.

irinaidu
20th May 2007, 20:07
off, eu m-am chinuit de 2 ori sa iau in the land of women si de 2 ori nu mi s-a deschis. tu de unde l-ai luat?????


in alta ordine de idei, am vazut si eu in sfarsit 300. eu am adormit la el. l-am gasit f plistisitor. singurul lucru pe care pot sa-l spun e ca aratau bine unii actori. de altfel king leonidas, e tipul care a jucat si in atilla, the hun, alt film semi istoric la fel de plictisitor, dar el arata bine si acolo.
nepotul meu cu care am vz filmul, mi-a zis ca e un film de baieti si de aia nu l-am apreciat. asa o fi!!!!! :)

Lavinia
20th May 2007, 20:12
mie mi'a placut..un pic plictisitor intr'adevar..da era frumos rau fi'su lu ala..ala lu care i'a taiat unu capu:D:D:D
Tom Wisdom il cheama:D
25532

irinaidu
20th May 2007, 20:18
da, da de acord. eu m-am documentat il cheama tom wisdom!!!! mi s-a parut fun sa vad din ce filme ii stiu pe actori pt ca in filmul asta aratau ca din desene animate. si am ramas f mirata cand am vazut cine era xerxes. era un actor care a jucat si in love actually. si actually acolo arata bine!!!!

Lavinia
20th May 2007, 20:19
da...si yo am ramas putin uimita de cum aratau unii in film si cum arata in realitate...
si da,si santoro e cute;)
si leonidas a jucat si in fantoma de la opera,era fantoma..da in 300 nu am stiut k e el si nu l'am recunoscut..a jucat si in dracula 2000..era dracula
nevasta'sa imi parea super cunoscuta si nu styam d unde...acu am vazut k a jucat in gossip...da avea paru altfel

Hard
20th May 2007, 20:24
ma chinui si eu sa vad ghost rider:happy

Lavinia
20th May 2007, 20:25
mmmm...e dragutz asa da nu mi s'a parut a fi un film intocmai bun

Tyler Durden
20th May 2007, 20:29
300 - printre cele mai sinistre filme pe care le-am vazut in viata mea.

Lavinia
20th May 2007, 20:31
sinistru nu mi s'a parut...da mie chiar mi'a placut...nush dak neaparat din cauza filmului sau din motive independente de el...

Hard
20th May 2007, 20:37
numai panarame de filme in ultima vreme...

Tyler Durden
20th May 2007, 20:38
mie chiar sinistru, iata de ce:
- prezenta idelogiei americane intr-un film istoric a careui actiune se petrecea acum aprox.2500 (diabolizarea evidenta a Iranului-persi)
- genul de metafizica ieftina la indemana imbecililor (nu numai din spatiul american)
- apoteoza vitalismului capcaunesc.
intr-un cuvant un film ce poarta marca gretoasa Hollywood, care a transformat filmul din a saptea arta, intr-o arta a facutului de bani.

Lavinia
20th May 2007, 20:39
asta asa e...da ce vroiai?

Tyler Durden
20th May 2007, 20:41
vroiam sa vad un film, cand colo am vazut un pseudo-film.

phyxius
20th May 2007, 20:48
mmmm...e dragutz asa da nu mi s'a parut a fi un film intocmai bun

cred ca "jeg" l-ar descrie mult mai bine. (pt cine nu stie, ma refer la Ghost Rider)

cat despre 300, chiar nu cred ca mai are rost sa se discute despre el...
n-a fost intentionat sa fie istoric, ci film de actiune. nu e bazat direct pe batalia de la termopile, e bazat pe romanul grafic al lui frank miller (desi in roman miller a exagerat doar la marimea fizica a lui Xerxes si la deformatiile lui Ephialtes, restul "monstrilor" din armata persana au fost idei originale care tineau de film). si da, a fost facut pt. bani si nimic mai mult.

cine se astepta la altceva in afara de un film cu multe efecte speciale atunci nu stia deloc despre ce e vorba. a fost facut pt. ca e moda filmelor cu super-eroi si a filmelor bazate pe romane grafice, in special cele cu atmosfera intunecata (deja se lucreaza la Watchmen si Rogue, ambele de frank miller, The Spirit, Wanted si inca se pregateste terenul si pt. multe altele)

Lavinia
20th May 2007, 21:01
nici chiar jeg..i've seen worse..
insa ptr ce se anunta a fi e varza,nashpa,mai mult decat prost

GruppoApparte
21st May 2007, 05:38
astea sunt nu avem ce le face ...

ce parere aveti de shrek 3 ? nu e o mare prostie ?

pinki
21st May 2007, 15:12
ba da. nu mi-a placut deloc.

TenisFan
21st May 2007, 19:42
mie chiar sinistru, iata de ce:
- prezenta idelogiei americane intr-un film istoric a careui actiune se petrecea acum aprox.2500 (diabolizarea evidenta a Iranului-persi)
- genul de metafizica ieftina la indemana imbecililor (nu numai din spatiul american)
- apoteoza vitalismului capcaunesc.
intr-un cuvant un film ce poarta marca gretoasa Hollywood, care a transformat filmul din a saptea arta, intr-o arta a facutului de bani.Cat de profund esti tu... :( Cum ai putut sa-ti dai seama de atat de multe chestiuni numai dupa o prima vizionare...Pun pariu ca daca-l mai bifezi inca o data ai putea sa nominalizezi data exacta cand se spune in film ca America va ataca Iranul... :( Piratii din Caraibe ai vazut?Acolo despre ce e vorba?Dualitatea materie-spirit? :shocked: Pai mai spune-mi daca nu vrei sa te uiti la pseudo-filme ca te indrum eu fara probleme catre filme mega artistice care o sa-ti placa: Donnie Darko si The Fountain...Consuma-le p-astea si apoi iti mai recomand vreo 2-3... ;)

Tyler Durden
21st May 2007, 19:51
Cat de profund esti tu... :( Cum ai putut sa-ti dai seama de atat de multe chestiuni numai dupa o prima vizionare...Pun pariu ca daca-l mai bifezi inca o data ai putea sa nominalizezi data exacta cand se spune in film ca America va ataca Iranul... :( Piratii din Caraibe ai vazut?Acolo despre ce e vorba?Dualitatea materie-spirit? :shocked: Pai mai spune-mi daca nu vrei sa te uiti la pseudo-filme ca te indrum eu fara probleme catre filme mega artistice care o sa-ti placa: Donnie Darko si The Fountain...Consuma-le p-astea si apoi iti mai recomand vreo 2-3... ;)

amice, poate sunt eu ,,profund" insa tu cu siguranta esti pro-fund cu ironiile astea de vidanjor...chiar nu am nevoie de ,,sugestiile " tale .pa.

TenisFan
21st May 2007, 20:06
amice, poate sunt eu ,,profund" insa tu cu siguranta esti pro-fund cu ironiile astea de vidanjor...chiar nu am nevoie de ,,sugestiile " tale .pa.Hai mai ce te superi asa... :( Eu totusi observ ca un intelectual ca tine(care nu se uita la pseudo-filme) se pricepe la ironii fine si delicate mai bine decat mine...Asta cu "pro-fund" vad ca-ti place mult... ;) Serios acum eu vreau sa te ajut...Cand un fin observator ca tine nu este provocat de inteligenta unui scenariu de film eu sunt ingrijorat si nu vreau sa devii "nemuritor si rece"... :( That would be such a waste... :(

Tyler Durden
21st May 2007, 20:09
monser, inteleg ca lunea e ziua in care esti condescendent. te rog eu mult lasa caterinca asta academica sau cel putin n-o presta cu mine.

TenisFan
21st May 2007, 20:26
Prietene eu te apreciez pentru bagajul tau de cunostinte mai ales in domeniul lexical dar sa vii si sa spui chestiunile pe care le-am citat intr-unul din posturile mele de mai sus e pur si simplu prea geu de digerat...
"metafizica ieftina la indemana imbecililor " Este o carte de benzi desenate violenta(viziunea lui Frank Miller) dupa care s-a facut un film nu e tratat de filosofie...De asemenea filmul nu s-a dorit altceva decat "what you see is what you get" nicidecum nu-i vreun substrat absconcs sau vreo metafora abstracta la mijloc...Oamenii au vrut sa faca un film violent si "exagerat" cu pentru entertainment si nimic altceva...(asemeni cartii de benzi desenate)
"diabolizarea evidenta a Iranului-persi" Aceeasi chestie...

Tyler Durden
21st May 2007, 20:32
ok. mi-ai inchis gura. ma retrag spasit si promit sa nu mai gresesc.

phyxius
21st May 2007, 20:34
pe mine nici macar nu m-a impresionat chiar atat...

TenisFan
21st May 2007, 20:45
Eu de fapt voiam sa fiu on-topic de cateva posturi dar n-am reusit...Am vazut ieri seara Black book si mi s-a parut un film foarte bun...Actiune,suspans,rasturnari de situatie si fie vorba intre noi sanii actritei principale is mega faini... :shocked: 9/10 :cool:

TaciAcolo
21st May 2007, 20:52
ms ..o sa ma uit :ok:

phyxius
21st May 2007, 21:15
am vazut aseara Peaceful Warrior. mi-a adus aminte de Good Will Hunting si Finding Forrester ale lui Gus Van Sant - filme in care protagonistul, un personaj tanar (in cazul asta, Scott Mechlowicz - EuroTrip), are un potential incredibil intr-un anumit domeniu, dar nu stie cum sa-l foloseasca pentru binele sau si de aceea este ajutat de cineva cu mai multa experienta de viata decat el, un "mentor" (daca in Good Will Hunting a fost Robin Williams si in Finding Forrester, Sean Connery, aici mentorul e interpretat de Nick Nolte). desi tema filmului e spirituala pe langa cea a filmelor lui Van Sant si in loc sa aibe un intelect superior, Mechlowicz e doar un gimnast talentat si ambitios, filmul nu dezamageste nicidecum.

Sandilius
21st May 2007, 21:23
off, eu m-am chinuit de 2 ori sa iau in the land of women si de 2 ori nu mi s-a deschis. tu de unde l-ai luat?????


in alta ordine de idei, am vazut si eu in sfarsit 300. eu am adormit la el. l-am gasit f plistisitor. singurul lucru pe care pot sa-l spun e ca aratau bine unii actori. de altfel king leonidas, e tipul care a jucat si in atilla, the hun, alt film semi istoric la fel de plictisitor, dar el arata bine si acolo.
nepotul meu cu care am vz filmul, mi-a zis ca e un film de baieti si de aia nu l-am apreciat. asa o fi!!!!! :)

Sorry ca nu ti`am raspuns mai devreme ... io am retea interna si in mai putin de 2 minute l`am tras ... avem "furnizori" care le trag de pe torente si de aici mai departe ... :D

irinaidu
21st May 2007, 23:12
off. deci nu stii un torent :( .
dar stii tu sau altcineva cum sa fac sa vad un file bin???? ca asa e filmul si nu stiu cu ce se deschide sau daca se deschide. e un file bin si inca unul cu terminatia cue ( sa specific ca eu nu inteleg nimic din tehnica asa ca as aprecia o explicatia ca pt o surioara lejer retardata ).

phyxius
21st May 2007, 23:14
bin-ul e o imagine ca .nrg sau .iso. se deschide foarte simplu cu Daemon Tools. incearca cea mai noua versiune.

daca nu-ti place cum se vede poti incerca pe asta:
http://www.mininova.org/tor/685067

irinaidu
21st May 2007, 23:51
mersi il iau de acolo. sper ca acum va merge. dupa ce m-am straduit atata daca e prost filmul ma impusc!!!!!

Lavinia
22nd May 2007, 01:21
ce film???

Bumbescu
22nd May 2007, 23:06
Am vazut Venus, mi s-a parut exceptional iar Peter O'Toole cred ca merita Oscarul de data asta.

Lavinia
22nd May 2007, 23:08
nu cred sa fie peste ala kre a castigat:P..tipu al carui nume il uit mereu a jucat exceptional in ultimul rege al scotiei;)

phyxius
22nd May 2007, 23:10
forest whitaker
si de unde poti sa stii, daca nu l-ai vazut?

Sasuke Uchiha
23rd May 2007, 01:13
Sky Captain and the World of Tomorrow
penibil

spiderman 3 , ma asteptam la altceva, 1 si 2 mult mai bune

irinaidu
23rd May 2007, 03:39
ok, in sfarsit am vazut filmul asta pe care m-am chinuit mult sa-l download. si anume " in the land of women ". la fel de bine puteam si sa nu-l vad. senzatia pe care mi-a lasat-o e ca cineva avea niste scene in cap pe care le-a pus cap la cap dar rezultatul nu e un tot. nu e un film reusit cu toate ca ar fi putut fi.

TheIceMan
23rd May 2007, 07:16
in sfarsit am vazut si eu The Pianist http://www.imdb.com/title/tt0253474/ m-a emotionat pana la lacrimi, serios vorbesc, la fel ca si Escape from Sobibor http://www.imdb.com/title/tt0092978/

Lavinia
23rd May 2007, 10:52
forest whitaker
si de unde poti sa stii, daca nu l-ai vazut?

ptr k tipu ala a jucat extraordinar,genial,magnific,superb,etc,etc:P

phyxius
23rd May 2007, 11:14
clar ca lumina zilei...

Lavinia
23rd May 2007, 11:28
exact...nimeni nu se pricepe sa dea explicatii mai bine k mine:D:happy

TenisFan
23rd May 2007, 12:09
off. deci nu stii un torent :( .
dar stii tu sau altcineva cum sa fac sa vad un file bin???? ca asa e filmul si nu stiu cu ce se deschide sau daca se deschide. e un file bin si inca unul cu terminatia cue ( sa specific ca eu nu inteleg nimic din tehnica asa ca as aprecia o explicatia ca pt o surioara lejer retardata ).Acest tip de fisier se poate deschide cu VLC Player si-ti ruleaza direct filmul... ;)

Sasuke Uchiha
23rd May 2007, 20:55
The Hills Have Eyes
cainele a fost cel mai tare din tot filmu ii facea praf pe toti, acum descarc partea a 2-a, sper sa fie mult mai buna

Lavinia
23rd May 2007, 22:45
intrebare: sa ma uit sau nu la bewitched??

phyxius
23rd May 2007, 22:48
raspuns: nu
doar will ferrell are cateva scene comice bune in filmul asta.
dar daca esti curioasa sa vezi cum e si n-ai la ce altceva sa te uiti, incearca-l. poate n-o sa-ti placa la fel de mult cum nu mi-a placut nici mie.

Lavinia
23rd May 2007, 22:51
nu ma mai uit..gasesc yo altceva...
mersi;)

irinaidu
24th May 2007, 01:49
si eu zic sa nu te uiti. eu ma gandesc ca nicole a pierdut un pariu si de asta a jucat in filmul ala!!!

dan
24th May 2007, 03:17
ultimele doua filme pe care le-am vazut sunt The messengers(interesant, mai ales prima ora din film) si In the land of women de la care asteptam mai mult, dar nu e un film slab.

TheIceMan
24th May 2007, 18:47
The Producers
http://www.imdb.com/title/tt0395251/

:ok:

Sasuke Uchiha
26th May 2007, 03:26
tocmai am vazut Pirates Of The Caribbean: At World's End , foarte bun :ok:
the hils have eyes 2, dezamagitor, mai prost decat prima parte

TheIceMan
29th May 2007, 00:11
War of the worlds cu Tom Cruise -- am pierdut 2 ore pentru nimica. :( :no: :angry:

YoYoyOi
29th May 2007, 00:26
pai ala e vechi... l-am vazut de mult :groggy:

nici mie nu mi-a placut enorm, dar a fost bun asa, in loc de altceva.

De vreo 2 saptamani ma chinui sa vad Norbit, dar nu am reusit sa gasesc 2 ore libere....

dan
29th May 2007, 00:29
goal 2 prea mare fotbalist nunez asta + plus ca finalul e cam penibil si The fountain

TheIceMan
29th May 2007, 00:33
pai ala e vechi... l-am vazut de mult .
Vechi? un film de 2 ani este vechi? Hmmm... ce te faci cu tinerii astia.

Vechi era filmul original, l-am vazut si pe ala, facut in 1953 :)

YoYoyOi
29th May 2007, 00:34
Pt mine ce nu-i de luna trecuta e vechi :D

ca la alea vechi chiar nu ma uit :)

GruppoApparte
29th May 2007, 06:23
tocmai am vazut Pirates Of The Caribbean: At World's End , foarte bun :ok:

asa este ... asa ca nu mai pierdeti timpul si ... :rolleyes: vizionare placuta

irinaidu
29th May 2007, 14:40
dar la mine la singurul cinema din oras nu ruleazzzaaaaa!!!!!!!!!!

Universal
29th May 2007, 14:59
Pirates of the Caribbean 3 - Foarte bine regizat; si desigur un film exceptional, romanesc - 4 luni 3 saptamani si 2 zile

pinki
29th May 2007, 15:15
hai ma, piratii 3 e super tare, daca scoatem ultimele 5 minute de la final, alea siropoase si patetice :D

Lavinia
29th May 2007, 21:15
poate sa fie varza...atata timp cat e cu depp e foarte bun iar daca mai e si cu bloom e exceptional:D

irinaidu
30th May 2007, 01:31
am vazut si eu un film vechi " american graffiti". mie mi-a placut. chiar daca seamana ca alte filme de gen americane, asta macar a fost primul.

phyxius
31st May 2007, 20:21
am vazut azi o comedie neagra mai veche( '97) cu John Cusack - Grosse Point Blank - cu o distributie f buna: John Cusack/Joan Cusack/Minnie Driver/Alan Arkin/Dan Aykroyd/Jeremy Piven/Hank Azaria.
o sa fie vineri seara pe prima, da' n-o sa pot sa-l vad asa ca am zis sa-l iau de pe net.

Cneazul
1st June 2007, 13:27
ce parere aveti de filmul dat ieri pe pro tv? the triangle(misiune in triunghiul bermudelor-titlul romanesc) ieri a fost partea a doua iar joia viitoare va fi partea a treia ! lasand la o parte greselile scenice etc., ce parere aveti depsre film? mie mi s-a parut destul de interesanta tema... existenta unui viitor alternativ:D
regizor: Craig R. Baxley
scenarist: Dean Devlin, Rockne S. O'Bannon
operator: David Connell
costume: Moira Anne Meyer
muzica: Joseph Lo Duca
monteur: Sonny Baskin, Randy Jon Morgan

http://us.imdb.com/title/tt0452573/

Distribuția:
Eric Stoltz (Howard Thomas)
Catherine Bell (Emily Patterson)
Lou Diamond Phillips (Meeno Paloma)
Bruce Davison (Stan Lathem)
Michael E. Rodgers (Bruce Geller)
Sam Neill (Eric Benerall)
John Sloan (Aron Ackerman)

Bogdy LFC
1st June 2007, 14:28
http://img.tesco.com/pi/entertainment/CD/LF/569727_CD_L_F.jpg

Cool:ok:

pinki
1st June 2007, 18:07
stay.

foarte interesant realizat, n-am priceput mare chestie si din ce-am inteles eu nu stiu daca am inteles bine :D oricum, merita filmul, super coloana sonora si la fel si cadrele, modul cum e filmat, gandit, etc. un 9.5 de la mine :D

Cneazul
3rd June 2007, 17:26
phyxsius, n-ai vazut the triangle? ti-am dat cateva informatii despre film mai sus

phyxius
4th June 2007, 01:20
da, l-am vazut. a mai fost pe Pro TV mai demult, da' nu am apucat sa-l vad si l-am luat de pe net. e facut destul de bine si joaca niste actori buni (sam neill, eric stoltz, lou diamond phillips, bruce davison). mi s-a parut destul de exagerata explicatia care au gasit-o pt. triunghiul bermudelor. daca tin minte bine, parca urmeaza sa se explice acum in ultima parte care e cauza ciudateniilor care au loc in triunghi. e destul de conspirationista, dar interesanta. oricum tot ce se intampla in film e fffff exagerat si nu stiu daca chiar au existat teorii stiintifice despre genul asta de chestii. pt. fanii SF-urilor si misterelor mari e un film ok.

Cneazul
4th June 2007, 17:31
:yes: ma bucur ca n-ai desfiintat filmul:P au fost doua parti pana acum pe pro tv . pe site-ul oficial ziceau ca e 255 de minute . deci. sper sa se termine joi, in a treia parte . asta ar veni 85 de minute o parte. dar au bagat foarte multa reclama,asadar cred ca va fi si partea a patra.

P.S. ce ziceti de filmul night at the museum.

phyxius
4th June 2007, 22:44
the triangle are doar 3 parti. asa l-au transmis si anul trecut. si 85 de minute partea mi se pare normal pt o miniserie.

the night at the museum mi s-a parut exact in stilul lui jumanji.

The_Blonde
4th June 2007, 22:49
io m-am uitat azi la intalnire cu joe black ... l-am vazut de vreo 5 ori pana acum dar mereu ma emotioneaza :D .... o recomandare ... A WALK TO REMEMBER .. chiar inveti ceva din filmul ala

Hard
4th June 2007, 22:53
alta fata cu walk to remember :D...


am vazut the descent ,mi-a stat inima:D

Cneazul
5th June 2007, 15:55
nush ce a putut invata din filmul ala daca are un asemenea avatar:P !

Lavinia
5th June 2007, 15:56
:happy:happy:happy

DanielAndrei
5th June 2007, 16:01
The Fountain...las filmul sa vorbeasca :)

pinki
5th June 2007, 20:57
ti-a placut?

luluta
5th June 2007, 22:48
alta fata cu walk to remember :D...
A walk to remember e slăbuț rău. Un sirop clasic hollywoodian.

Dacă vreți ceva interesant, vă recomand Irreversible (http://imdb.com/title/tt0290673/). Poate fi cam dur pentru unii (prezintă detaliat un viol).
Actrița principala, Monica Bellucci, îi de-a dreptul pur și simplu în filmul ăsta. :ok:

Balaci
5th June 2007, 22:55
The Road to Guantanamo, interesant ca si film cu mesaj politic...

Tyler Durden
5th June 2007, 23:01
A walk to remember e slăbuț rău. Un sirop clasic hollywoodian.

Dacă vreți ceva interesant, vă recomand Irreversible (http://imdb.com/title/tt0290673/). Poate fi cam dur pentru unii (prezintă detaliat un viol).
Actrița principala, Monica Bellucci, îi de-a dreptul pur și simplu în filmul ăsta. :ok:

Irreversible e un film fabulos, l-am vazut acum vreo 2 ani. Monica Bellucci face un rol minunat mai ales in scena in care are loc sodomizarea ei. scena ce concureaza cu o alta secventa similara din Ultimul tango la Paris.:D

Balaci
5th June 2007, 23:02
O sodomizeaza pe Belluci?:D ca in ultimul tango... interesant, trebuie sa vad filmul:D

Tyler Durden
5th June 2007, 23:02
hehe, vreo 10 minute (nu glumesc).

luluta
5th June 2007, 23:03
The Road to Guantanamo, interesant ca si film cu mesaj politic...
Mai ales că-i și poveste adevarată.

Un film revăzut de curand e Cidade de Deus (http://imdb.com/title/tt0317248/). Momentan e pe primul loc, alături de Shawshank Redemption, în top tenul meu. Bine, top tenul meu cuprinde vreo 100 de filme, pe puțin...

Tyler, vreo 8 știam io.

Balaci
5th June 2007, 23:04
hehe, vreo 10 minute (nu glumesc).

E clar, e de vazut:P

Tyler Durden
5th June 2007, 23:05
Tyler, vreo 8 știam io.

pai timpul s-a dilatat in fata unei scene atat de marete. :happy

luluta
5th June 2007, 23:07
Timpul s-a dilatat? :D

Tyler Durden
5th June 2007, 23:08
eh, nu numai el, dar nu intru in discutii d'astea pe un forum frecventat si de minori.:D

luluta
5th June 2007, 23:13
Apoi minori minori, da' știi vorba aia: în trecut Dracula sugea sângele fetelor virgine, acum ar muri de foame. :D

Tyler Durden
6th June 2007, 00:57
acum ar mai gasi de mancat doar la maternitate.

Universal
6th June 2007, 01:04
Un film absolut exceptional: City of God- despre niste ''copii '' din Rio de Janeiro...in regia marelui regizor Fernando Meirelles

luluta
6th June 2007, 01:08
Io ce-am zis mai sus de Cidade de Deus?

Sergio_D
6th June 2007, 01:15
Ai zis ceva de Cidade de Deus :rolleyes:
Ia sa iau si eu filmul asta... :D

Si putin ontopic: printre ultimele filme vazute: A Good Year :D

luluta
6th June 2007, 01:22
Păi da, dar hai să-i spun și lui Uni că Cidade de Deus = City of God.

Sergio_D
6th June 2007, 01:23
spune-i pe germana, sigur va intelege :D

luluta
6th June 2007, 01:26
Mai bine îi spun lu' buni, și-i traduce ea. :D

iuli
6th June 2007, 01:43
buni hildegard? ea sigur stie

White Shadow
6th June 2007, 01:47
vad Iuli ca nu ai uitat-o :happy

Universal
6th June 2007, 01:48
Vezi iuli? Nu eu incep.Tu .
Puteai macar sa fii cu bun simt.Se vede ca nu vrei sa fii om de treaba.Faci caterinca in timpul nepotrivit.Fiindca vrei sa neaparat sa ma simt rau .Ai reusit.Te felicit pentru purtarea ta.Meriti un Oscar cu felicitari.Bravo

Ontopic: Filmul este bun deoarece arata o discrepanta a societatii braziliene.Rio este plin de droguri, politisti corupti si ..copii intre fronturi..iar Wilson are cea mai buna idee: Sa-i fotografieze.

Mie mi se pare foarte interesanta tema, mai ales ca imi aminteste de celebrele probleme' din Sierra Leone sau Rwanda.

Info: Charles Taylor este anchetat in aceste zile la Den Haag...pt toate crimele pe care le-aq comis.Numai bine

TenisFan
6th June 2007, 03:05
Si putin ontopic: printre ultimele filme vazute: A Good Year :DMega fain filmul asta...Mi-a placut in special pentru peisajele minunate prezentate si pentru actrita care e mai faina decat peisajele... :(
Am vazut asa:
Planet of the apes(1968) - mi-a placut 8/10
The thing(1982) - Oh yes!That's what i'm talking about...9/10 :rolleyes:

irinaidu
6th June 2007, 04:19
eu am vazut aseara alpha dog. mie mi-a placut ( sau mai bine zis mi s-a parut bine facut, pt ca nu e un film care sa iti placa, in sensul ca ti se cam face parul maciuca ).

DanielAndrei
6th June 2007, 11:37
ti-a placut?

DAAAAAA...daca nu imi placea as fi precizat ca nu am asteptat sa se termine :P si l-am sters!!!

iuli
6th June 2007, 14:32
vad Iuli ca nu ai uitat-o :happy


Bai buni hildegard e celebra, doar ea l-a invatat pe uni sa parieze...hep, hep, uraaa :yes: :headbang:

Hard
6th June 2007, 14:43
usurel iuli pe aici:rolleyes: ,e vorba de Filme si nu de pariuri.

Sergio_D
6th June 2007, 15:19
wow, Hard, ce fain e pe la tine pe aici :D

Alpha Dog mi-a placut si mie... a fost un film care m-a tinut in suspans :D

Hard
6th June 2007, 15:54
da e fain....filmul:D

Lavinia
6th June 2007, 15:55
pacat k joaca paiata aia in el:headbang:

Universal
6th June 2007, 16:06
care paiata? Doar nu Justin?

Lavinia
6th June 2007, 16:07
ba exact retardatu ala

Universal
6th June 2007, 16:34
:)

Cneazul
6th June 2007, 18:14
ce parere aveti despre the terminal, din 2004 cu tom hanks si catherine zeta-jones

dan
6th June 2007, 18:45
krakozia:happy
l-am vazut mai demult, mi-a placut mult:ok:

GruppoApparte
6th June 2007, 18:56
:yeah: It’s a Boy Girl Thing :happy
fain filmul mai ales la inceput e tare haios

TheIceMan
6th June 2007, 19:56
U-571
http://www.imdb.com/title/tt0141926/

dramatic !!

Lavinia
6th June 2007, 20:16
ce parere aveti despre the terminal, din 2004 cu tom hanks si catherine zeta-jones

mishto...un film dragutz..mi'o placut

Cneazul
6th June 2007, 21:38
ma bucur ! si mi-e mi-o placut ! cum zicea si gruppo aparte, inceputul a fost haios:D
Krakozhia:D

Lavinia
6th June 2007, 21:40
da...e un film foarte placut si usor de vizionat

phyxius
6th June 2007, 21:48
Krakhozia
cel putin asa e pe imdb...

irinaidu
7th June 2007, 00:50
lala, dar ai vazut prestatia lui justin in alpha dog??? pe mine ma enerveaza ca peste tot unde se vb de film se vorbeste ca si cand el ar fi personajul principal. dar presupun ca doar incearca sa atraga fanii lui sa vada filmul. dar trecand peste faza asta care si pe mine ma seaca, baiatul e chiar potrivit in rol. ca se prea poate asa sa fie el in general si doar sa i se fi potrivit rolul e o optiune. o sa vedem daca mai joaca in alt film daca are si altceva de aratat.

GruppoApparte
8th June 2007, 17:26
<--- Shes the Man (http://movie6.net/movies/?p=405) --- >
<--- Meet the Parents (http://movie6.net/movies/?p=398) --->

TenisFan
8th June 2007, 21:54
Mission impossible 3...A fost ceva actiune mi-a placut dar ce catastrofa la inceput respectiv la final... :( N-a trecut clasa => 4/10 cu mega indulgenta...(for i am kind ;) )
The quiet earth...Altfel de film sf...I like...But not too much... :( 7/10
Sunt curios de cat o sa-i ofer lu` Knocked up care e-n top 250 imdb :cry:
Shaun of the dead...Spre deosebire de Hot fuzz asta mi-a placut... :( 7/10

Lavinia
8th June 2007, 22:02
lala, dar ai vazut prestatia lui justin in alpha dog??? pe mine ma enerveaza ca peste tot unde se vb de film se vorbeste ca si cand el ar fi personajul principal. dar presupun ca doar incearca sa atraga fanii lui sa vada filmul. dar trecand peste faza asta care si pe mine ma seaca, baiatul e chiar potrivit in rol. ca se prea poate asa sa fie el in general si doar sa i se fi potrivit rolul e o optiune. o sa vedem daca mai joaca in alt film daca are si altceva de aratat.


pe mine nu m'a prea impresionat da tre sa recunosc k s'a de

Cneazul
9th June 2007, 13:46
am vazut si eu batman begins...preferatul lui phyxsius:D

DanielAndrei
9th June 2007, 16:18
1408 (http://www.youtube.com/watch?v=gKqPlIFokig) se anunta extrem de interesant

Lavinia
9th June 2007, 16:19
om trai si'om vedea;)

Universal
9th June 2007, 16:34
Un film adaptat dupa scriitorul meu preferat ;)
Un alt film destul de interesant: Red Rose

Cneazul
9th June 2007, 18:25
universal?? esti pe urmele lui federer:P?
cred ca urmatorul film vizionat o sa fie the number 23 cu jim carrey? l-ati vazut? sa stiu la ce sa ma astept:P

Sasuke Uchiha
9th June 2007, 23:54
the number 23 , un film mediocru

am vazut si eu batman begins...preferatul lui phyxsius:D

cel mai bun batman de pana acum

Lavinia
10th June 2007, 00:04
iar bale extraordinar k de obicei:ok:

Balaci
10th June 2007, 00:13
Am vazut azi noapte in premiera mondiala ultimul film al lui Caranfil, "Restul e tacere"(cel mai scump film romanesc all-time, a costat peste 2 milioane euro). Super fain:ok:
Un fel de productie hollywoodiana cu gust avand subiect romanesc(ceva gen Caragiale meets Spielberg:P).

Lavinia
10th June 2007, 00:29
interesant...

DanielAndrei
10th June 2007, 00:30
dar eu nu gasesc nimic de Krakozhia!!! are cineva vreun link?

phyxius
10th June 2007, 00:34
asta pt. ca e o tara fictiva.
Krakozhia (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Terminal#Krakozhia)

Cneazul
10th June 2007, 01:41
ce parere aveti despre filmul: the last samurai? tocmai l-am vazut si mi s-a parut unul excelent...la fel ca si braveheart

Lavinia
10th June 2007, 01:44
e super tare..si yo pe tom nu'l sufar da in filmu asta mi'a placut..iar watanabe o fost cireasa de pe tort...un actor excelent:ok:

Cneazul
10th June 2007, 11:59
dap ai dreptate ! rolul lui tom cruise e foarte bun, dar watanabe face jumatate din film:D

Lavinia
10th June 2007, 17:26
cu ocazia asta mi'am amintit k tre sa caut si yo letters from iwo jima
l'ati vazut vreunu?

phyxius
10th June 2007, 17:35
eu

Hard
11th June 2007, 01:54
care a fost mai reusit saw 2 sau 3 ca sa stiu daca merita sa il vad si pe al treilea.

Catalanul
11th June 2007, 02:31
mie unul mi-au placut amandoua...eu zic ca merita sa te uiti si la al 3-lea :)

si din cate am inteles in octombrie o sa apara si SAW IV :D

Andreiy
11th June 2007, 02:47
saw 3 nu mi-a placut deloc.
saw 2!

Hard
11th June 2007, 02:54
:)

DanielAndrei
11th June 2007, 12:00
asta pt. ca e o tara fictiva.
Krakozhia (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Terminal#Krakozhia)

eu credeam ca te referi la un film cu numele asta...eu nu am vazut The Terminal

Universal
12th June 2007, 13:40
http://imdb.com/title/tt0410520/fullcredits#cast

Mi-a placut foarte foarte foarte foarte mult

Cneazul
13th June 2007, 12:55
am luat filmul "the number 23" cu jim carrey ! cred ca o sa ma uit azi la el ! ce ziceti? merita? l-ati vazut?

Lavinia
13th June 2007, 12:58
nu l'am vazut

da azi ma uit la shrek 3:D:D:D

DanielAndrei
13th June 2007, 14:30
Shrek 3 mi se parea cam aiurea la inceput, ori eram prea obosit sa mai rad, si l-am inchis....aseara am vazut Piratii din Caraibe 2, mi-a placut, si azi vreau sa vad si 3-ul...

irinaidu
13th June 2007, 15:42
sunt ceva faze dragute si in shrek 3. dar firesc ca mai bine s-ar lasa de trilogii astia de la hollywood, dar ce sa faci daca asa se fac banii.

Bumbescu
13th June 2007, 15:48
nici mie nu prea mi-a placut shrek 3, e mai slab decat primele doua

Lavinia
13th June 2007, 19:15
Shrek 3 mi se parea cam aiurea la inceput, ori eram prea obosit sa mai rad, si l-am inchis....aseara am vazut Piratii din Caraibe 2, mi-a placut, si azi vreau sa vad si 3-ul...

mie la pirati nu mi'a placut partea a 3'a...noroc cu depp k el a facut tot filmu

Bumbescu
13th June 2007, 19:47
Good bye Lenin, simpatic.
L-as fi trecut la "firme de arta" dar e threadul lui balaci si tr sa-i cer permisiunea si n-am chef:D

Sasuke Uchiha
14th June 2007, 06:35
the omega man, interesant

baubau
14th June 2007, 09:08
Alpha Dog- distributie interesanta, regia foarte proasta.punct.:D

phyxius
14th June 2007, 10:44
cam invers...

DanielAndrei
14th June 2007, 13:29
mie la pirati nu mi'a placut partea a 3'a...noroc cu depp k el a facut tot filmu

un pic plictisitor Piratii 3...adormeam. mai am vreo juma de ora din el de vazut. mie imi plac maimutica, papagalul si Elizabeth :P

irinaidu
14th June 2007, 13:33
nu prea vad cum poate sa fie regia proasta la alpha dog , avand in vedere ca e aproape un documentar. asa s-au intamplat lucrurile. incredibil dar adevarat.
iar distributia mie chiar mi-a placut. sunt fana ben foster. pe emille hirsh nu l-am vazut in multe filme dar unde l-am vazut mi-a placut. cris marqueete iar e un actor ca imi place. iar justin ( da, nici mie nu imi sa cred sa cred ca spun asta ) e la locul lui. iar anton yelchin e asa de dragut , ca nu pot sa imi dau seama daca e un actor bun sau nu , ca nu as putea fi obiectiva. dar mie mi-a placut de el in huff si intr-un film in care l-am vazut " jack ". plus parintii lui au fost patinatori, vezi chiar nu pot si obiectiva aici!!!!
e adevarat ca toate personajele pare incredibile si retardate, dar daca nu ar fi fost asa , nu s-ar fi intamplat asa ceva.
just my two cents.....

Grinco
14th June 2007, 13:46
Am vazut ieri Shortbus. De fapt e mult spus vazut ca m-am oprit dupa cateva zeci de minute. Am luat filmul asta fiindca am vazut ca a fost premiat si era laudat de multi critici. Stiam ca sunt si ceva scene mai porno in el, dar in momentul cand am vazut un menage a trois intre 3 tipi (cat se poate de explicita) m-am convins ca totusi nu-s asa ''open-minded'' cum ar vrea UE. MI se pare deplasat sa pui asa scena intr-un film

TenisFan
14th June 2007, 13:51
48 Angels...Film trist... :( I like... :(

Lavinia
14th June 2007, 17:30
trist?suna bine:D

Lavinia
14th June 2007, 17:31
cam invers...

asa ziceam si yo

maldini
14th June 2007, 17:36
Good bye Lenin, simpatic.
L-as fi trecut la "firme de arta" dar e threadul lui balaci si tr sa-i cer permisiunea si n-am chef:D


La tine chiar si filmele pe care le vezi trebuie sa fie cu comunisti ? :happy

Bogdy LFC
14th June 2007, 17:42
''The Contractor''

Hard
15th June 2007, 23:40
Next,cu Nicholas Cage. bunicel.

DanielAndrei
16th June 2007, 00:54
The Lake House...de vizionat alaturi de cineva drag :P

A.k.a
16th June 2007, 10:07
Blades of Glory - nu e nu stiu ce comedie, dar sunt cateva faze amuzante

TaciAcolo
16th June 2007, 11:38
Next,cu Nicholas Cage. bunicel.

cand am vazut postul asta mi`am adus aminte ca`l am si eu in calc :)
merita vazut:yeah:

DanielAndrei
16th June 2007, 11:51
are o frizura cam ciudata domnu Cage...una de nebun :P

Hard
16th June 2007, 12:23
pai e nebun in filmul ala:cry:

Travis Daye
16th June 2007, 15:41
Pirates of the Caribbean - At World's End

Johnny Depp face toti banii in filmul asta

Lavinia
16th June 2007, 15:42
pey el e km singuru..o salvat filmu...extraordinar actor..superb mascul:cry:

Cneazul
16th June 2007, 16:42
the number 23? nu l-ati vazut? m-am uitat ieri la el ! parerea mea e ca are parti bune dar si parti rele(ca orice film)
merita vazut ! numai sa nu fiti si voi obsedati de numarul 23 dupa ce o sa vizionati filmul:P

ana888
16th June 2007, 22:14
Vacancy,The Hills Have Eyes II,Bordertown- cele mai tari din cele pe care le-am vazut in ultimul timp:):P

Sasuke Uchiha
17th June 2007, 00:44
The Hills Have Eyes II nu prea a fost tare deloc, chiar mai slab decat prima parte

Lavinia
17th June 2007, 00:46
azi am vazut in sfarsit sherk the third...nici prea prea nici foarte foarte..noroc cu nishte relpici ale lu pinochio catre prince charming kre mi'au placut mult k in rest a fost un film kre nu impresioneaza

Cneazul
17th June 2007, 00:53
chiar nimeni n-a vazut the number 23:D?

Sasuke Uchiha
17th June 2007, 00:55
am mai spus, a fost un film de rahat :rosu:

Lavinia
17th June 2007, 00:55
nu dar poate o sa'l vaz..din cate ne'ai zis pare interesant

a...da?:(

baubau
17th June 2007, 08:28
nu prea vad cum poate sa fie regia proasta la alpha dog , avand in vedere ca e aproape un documentar. asa s-au intamplat lucrurile. incredibil dar adevarat.
iar distributia mie chiar mi-a placut. sunt fana ben foster. pe emille hirsh nu l-am vazut in multe filme dar unde l-am vazut mi-a placut. cris marqueete iar e un actor ca imi place. iar justin ( da, nici mie nu imi sa cred sa cred ca spun asta ) e la locul lui. iar anton yelchin e asa de dragut , ca nu pot sa imi dau seama daca e un actor bun sau nu , ca nu as putea fi obiectiva. dar mie mi-a placut de el in huff si intr-un film in care l-am vazut " jack ". plus parintii lui au fost patinatori, vezi chiar nu pot si obiectiva aici!!!!
e adevarat ca toate personajele pare incredibile si retardate, dar daca nu ar fi fost asa , nu s-ar fi intamplat asa ceva.
just my two cents.....

Am zis distributie interesanta, nu m-am legat de interpretarea fiecaruia, asta tine de gusturi.Personal mi-a placut de Justin si de Bruce Willis...si tipa aia care se criza mereu:)am uitat cum o cheama si mi-e lene sa caut


cam invers...

Stiu ca asa s-au intamplat lucrurile dar daca te duci spre un fake documentary alegi sa mergi pe o linie de documentar mai palpitant (cateva programe de la Discovery Channel chiar reusesc asta).
Dupa mine i-a iesit un film de actiune (thriller ma rog) stopat de cateva incursiuni inutile ale martorilor, care au taiat continuitatea actiunii.Pt inceputul filmului si pt finalul acestuia cred ca era de ajuns niste insertii cu martorii reali.

Parerea mea

Cneazul
17th June 2007, 12:00
am mai spus, a fost un film de rahat :rosu:

nu pot sa zic ca e printre favoritele mele, dar finalul a fost unul extrem de neasteptat, asa ca...a mai salvat din onoarea filmului

Jerry20cm
17th June 2007, 12:03
Am vazut in sfarsit Goal II - dezamagitor film :mda:

Datenshi
17th June 2007, 12:05
The I inside - interesant pana la un punct. Finalul e o aberatie.

phyxius
17th June 2007, 18:05
chiar nimeni n-a vazut the number 23:D?

da... eu... adineaori.
si ia sa dau si eu my two cents.

filmul in sine e mediocru, dar e ridicat de performanta lui carrey care e ajutat destul si de virginia madsen. problema lui e ca incepe ca un film psihologic si se termina thriller (bine, e regizat si de joel schumacher care a mai facut niste greseli de-a lungul carierei sale de regizor). sa nu mai ia nimeni cu finale neasteptate ca de la filme cum ar fi The Usual Suspects incoace (sau mai bine zic chiar de la The Usual Suspects incoace) toate filmele cu suspans incearca sa aiba un final neasteptat. nu spun ca lumea se prinde imediat care se termina filmul, dar deja a devenit un cliseu ca orice thriller sa aiba o rasturnare de situatie pe final.

o problema serioasa e ca telespectatorul se prinde de misterul filmului inca dinaintea punctului culminant. deci io deja imi dadusem seama care e tot misterul din jurul cartii din momentul in care sotia lui sparrow (madsen) intrase in spitalul acela de nebuni ca sa caute indicii. bine, chiar daca as trece cu vederea peste asta, intreaga idee din spatele trecutului lui walter sparrow (carrey) deja a mai fost folosita si in alte filme (momentan imi vin in minte doar Hide and Seek cu DeNiro, Secret Window cu Johnny Depp si Madhouse, dar sunt sigur ca mai exista cateva pe care nu le mai tin minte din cauza unui lapsus). filmul ar fi fost mult mai bun daca ar fi pastrat ideea mai psihologica cu care a pornit -- cea a unui om obsedat de un simbol, lucru care ii schimba radical viata -- decat sa devina mai tarziu un simplu thriller bazat pe o crima misterioasa.

oricum, The Number 23 nu este pierdut din cauza lui carrey care ne arata ca unii actori care mai mult joaca roluri de comedie sunt si unii dintre cei mai talentati actori. singura problema a filmului (care e chiar o problema mare) e ca de la jumatatea lui devine doar un alt thriller cu rasturnare de situatie pe final.


Stiu ca asa s-au intamplat lucrurile dar daca te duci spre un fake documentary alegi sa mergi pe o linie de documentar mai palpitant (cateva programe de la Discovery Channel chiar reusesc asta).
Dupa mine i-a iesit un film de actiune (thriller ma rog) stopat de cateva incursiuni inutile ale martorilor, care au taiat continuitatea actiunii.Pt inceputul filmului si pt finalul acestuia cred ca era de ajuns niste insertii cu martorii reali.

Parerea mea

pai daca avea vreo intentie de a fi documentar, chiar il vedeam toti pe Discovery. filmul n-a vrut sa fie niciun documentar, doar un film inspirat din fapte adevarate :thinkso: (care niciodata nu e 100% precis). actiune/thriller?!...... daca ala a fost actiune atunci un film de michael bay cred ca ar fi doar o insiruire de efecte speciale. mai inainte de toate, filmul a fost o drama plina de violenta. a fost drama pt. ca e practic povestea unor pustani care se joaca de-a gangsterii si care nu stiu exact ce fac, asta ducand pana la urma la greseala copilaroasa (adica impulsiva, negandita) de a-l omori pe zack. multe filme inspirate din fapte reale nu sunt foarte precise deci nu-i de parca asta ar incalca vreo regula anumita. nu vad niciun motiv pt. care ar fi regizorul de vina cu ceva.

actorii pe de alta parte nu au fost atat de bine alesi. cu unele exceptii poate. lui bruce willis, ben foster (care in ultima vreme parca numai roluri negative joaca), anton yelchin (pur si simplu are fata aia de copil inocent care nu merita sa i se faca nimic rau) si pana si lui sharon stone (pe care tot n-o iert pt. Basic Instinct 2) li s-au potrivit bine rolurile. pe langa actorii astia buni ar fi emile hirsch (un actor super-enervant, dupa parerea mea, care n-are destula experienta pt. a juca roluri dramatice inca si mai mult i se potrivesc roluri de tocilar nevinovat decat wannabe gangster), shawn hatosy care nu impresioneaza publicul prin nimic, avand in vedere ca el mereu joaca roluri mai neajutorate, roluri care nu necesita un foarte mare talent actoricesc si s-a obisnuit cu asta deci sa-l vezi intr-un asemenea rol deja e prea plictisitor si ultimul dar nu si cel din urma, timberlake, care desi a avut o performanta mai buna in filmul asta decat in Edison (poate a reusit sa-si mai si ingroase vocea intre timp si sa nu sune ca o fata de 13 ani), tot nu a impresionat prin nimic special avand in vedere ca 90% din film a aparut zambind tot timpul.

de-asta nu prea consider ca filmul a avut probleme cu regia si cam singurele pe care le-a avut au fost legate de actori. da' asta-i doar parerea mea...

Lavinia
17th June 2007, 19:10
Am vazut in sfarsit Goal II - dezamagitor film :mda:

mai ales golul victoriei:cry:

realmadrid.com
17th June 2007, 19:17
Hai ca a fost frumos...macar in filme castiga Realul CL-ul :D

Lavinia
17th June 2007, 19:20
da mey dar totusi...mamelucu ala o dat golu..mi s'a parut o faza penibila

realmadrid.com
17th June 2007, 19:22
Oricum, faza enervanta...a fost ca au folosit imagini din meciul cu Arsenal, cu golul lui Henry :D. A fost mai frumos I, sa vedem ce poate III :D

Lavinia
17th June 2007, 19:23
mda...oricum..mai bine dadea tot el gol decat mamelucu ala...a fost un film care prea l'o ridicat in slavi pe tampitzel...
sa speram k ii mai bun

Cneazul
18th June 2007, 12:27
ce ziceti de Just married?:P 2003 cu aston kutcher si brittany murphy?
m-am uitat si eu ca n-am avut ce face:happy
mi se pare un film bun...doar pentru amatorii genului

Lavinia
18th June 2007, 17:43
e dragutz...ptr o zi de duminica cand nu ai ce face...

Sasuke Uchiha
19th June 2007, 02:47
rest stop
ce panarama de film, asemenea prostii ar trebui interzise :rosu:

TheIceMan
19th June 2007, 18:52
Goal! -- film cu si despre fotbal, mi-a placut.

http://www.imdb.com/title/tt0380389/

Cneazul
19th June 2007, 22:20
la care te referi? goal 1 sau 2:P
primu` l-am vazut si e destul de bun:D

Lavinia
19th June 2007, 22:56
primu bun..al doilea bunicel dar km penibil in acelasi timp

Sasuke Uchiha
20th June 2007, 18:17
black book (Zwartboek) foarte bun :ok:
Paul Verhoeven e prea tare, in toate filemele lui apar scene de sex, insa face filme foarte bune

Zauri
23rd June 2007, 17:59
Ocean 13--interesant ;)

darkchild89
23rd June 2007, 18:20
pulse

darkchild89
23rd June 2007, 18:20
knocked up

Universal
23rd June 2007, 20:24
Inside Men

DanielAndrei
24th June 2007, 11:38
Invincible

A.k.a
24th June 2007, 14:31
Knocked up. Multi actori din 40 year old virgin, si regizorul acelasi, comedie in acelasi stil. 40 year old virgin imi place mult mai mult, dar si acesta are cateva faze amuzante

kain
24th June 2007, 21:26
Peaceful Warrior

phyxius
26th June 2007, 17:40
am revazut adineaori The Usual Suspects - intotdeauna incredibil

irinaidu
26th June 2007, 21:03
eu am vazut printr-o intamplare " fratia lupilor ". nu prea m-a impresionat, dar inteleg daca baietii au fost impresionati , ca si pe mine m-a marcat putin monica belluci.

clawd
26th June 2007, 21:05
am revazut adineaori The Usual Suspects - intotdeauna incredibil
Heh... sa vezi HD-ul... :rolleyes:

irinaidu
26th June 2007, 21:07
Heh... sa vezi HD-ul... :rolleyes:

ma scuzi ca nu le am cu prescurtarile, dar ce e asta???:groggy:

A.k.a
26th June 2007, 21:21
High Definition maybe? :D

phyxius
26th June 2007, 21:21
Heh... sa vezi HD-ul... :rolleyes:

l-am vazut pe dvd


ma scuzi ca nu le am cu prescurtarile, dar ce e asta???:groggy:

High Definition (imagine super-clara)

mi-a luat-o A.k.a inainte :)

irinaidu
26th June 2007, 21:36
aha, mersi!!!

phyxius
29th June 2007, 18:51
am vazut si eu batman begins...preferatul lui phyxius:D

si?

Lavinia
29th June 2007, 19:42
dupa 20 de zile ai vazut si tu?:cry:..i'a placut mey

am vazut azi o tampenie de film semianimatie...aventurile lui rocky si bullwinkle sau ceva d genu...a fost pe tvr 2...fain film;)

phyxius
29th June 2007, 19:57
la genul asta de posturi se asteapta cel putin 3 sapt. pana se raspunde

Lavinia
29th June 2007, 19:59
am inteles, sa traiti;):P

dan
2nd July 2007, 01:32
in ultimele zile am vazut Four brothers, Next si POTC 3
filme bune toate...am vazut multe mult mult mai slabe decat astea

Lavinia
2nd July 2007, 13:21
4 brothers nu m'a prea impresionat...

angel_with_tail
3rd July 2007, 21:34
Little miss sunshine :) - 6

si

Take a chance :D - 8,5

phyxius
3rd July 2007, 21:37
aoleu

Lavinia
3rd July 2007, 21:38
chicago..noroc cu tvr 2 k de ani d zile tot zic sa'l vad da uitam de el..mishto;)

TaciAcolo
3rd July 2007, 21:48
uitati`va la 1408 super horror de f mult timp nu am mai vazut un asa film reusit:P e din 2007

Lavinia
3rd July 2007, 21:49
cred k o sa ma uit;)

White Shadow
3rd July 2007, 21:49
penibil film......

Lavinia
3rd July 2007, 21:52
care?asta d ecare a zis robyyy?k parea interesant..plus...john cusack

White Shadow
3rd July 2007, 22:19
si ce daca joaca john cusack ?....

a fost plictisitor....in prima jumate de ora....dialoguri plictisitoare si prezentarea misterioasei camere 1409 , cate persoane au murit in camera , alea , alea.........deci absolut nimik interesant....dupa ce trec 28 de minute din film intra si el in camera 1409.........ce face acolo ?....incepe sa frece menta.............sa analizeze toate colturile camerei de hotel , se uita pe tablouri , merge la baie.......ok...mai trec 10 minute...dupa 40 de minute nu am vazut absolut nimik horror , nimik mai special , ok , dupa primele 40 de minute din film porneste cronometrul....are la dispozitie 60 de minute sa paraseasca camera.......si atunci incepe sa se agite ca un nebun........prima faza mai inspaimantatoare apare dupa 45 de minute din film dar si aia dureaza doar cateva secunde...dupa aia din nou incepe asta sa zbiere ca un nebun prin camera , ........are halucinatii , aude tot felul de zgomote.....dupa aia vine iarna in camera si asta moare de frig , incepe sa se incalzeasca la foc si sa vorbeasca singur..........apar fantome si pe laptop si incep sa vorbeasca pe mess........vine furtuna dupa aia .......toata apa dintr-un tablou se scurge in camera......nu are rost sa mai continui...penibil.......nu a fost absolut nimik horror in acest film.....nu pot sa inteleg cum drak a primit filmul asta asa de plicsitor o nota asa mare pe imdb.....dar eu nu am fost deloc impresionat de acest fil

phyxius
3rd July 2007, 22:31
regia: Michael Hafstrom -- responsabil pt. Derailed si Ondskan (ecranizarea cartii Raul de Jan Guillou)

actori: John Cusack, Sam Jackson, Tony Shalhoub

scenariu de Scott Alexader -- care a scris si scenariile la Ed Wood, The People vs. Larry Flint, Man on the Moon

...dupa o poveste scurta de Stephen King (de obicei filmele ecranizate dupa povesti/romane de King in care joaca actori de calitate si care beneficiaza de regizori buni - ex: The Shining, The Shawshank Redemption, Misery, The Green Mile etc. sunt filme de succes).

nu vad nicio problema pana acum.

de obicei prefer sa vad filmele dvdrip, pt. ca unora (ca 300 de ex.) le strica tot efectul daca le vezi pe calculator pe o varianta jegoasa de cinema, dar in cazul asta fac o exceptie ca sa ma conving si eu. cred ca il vad maine.

White Shadow
3rd July 2007, 22:37
Sam Jackson...apare si el pt cateva minute prin film......dialogurile sunt excelente dar povestea e foarte plicsitoare..........toate se petrec incet.....mai aveam putin si adormeam la acest film....noroc ca mai urla Cusack prin camera de hotel......dintr-o data dispare din camera si apare din nou in camera...cum ?...nu stiu...poate imi explica si mie Robyyy............

TaciAcolo
3rd July 2007, 22:48
e fain mah ...nu pierdeti timpu` daca il vedeti:P

gab
3rd July 2007, 22:51
football factory si green street hooligan :) super tari ;)

Sasuke Uchiha
4th July 2007, 00:28
penibil film......

sper sa nu ai drepatate, acum il descarc, nu ti-am citit al 2-lea post , sper sa fie bun, pe imdb are 7.8 nota

White Shadow
4th July 2007, 00:36
Vali , daca nu mi-a placut mie acest lucru nu inseamna ca nu iti va placea si tie..........e posibil ca tie sa iti placa acest film...dupa ce il vezi am sa iti pun cateva intrebari legate de film.....

si daca tot sunt pe aici

am mai vazut Dead Silence..........in sfarsit un film horror adevarat.......recomandabil doar dupa ora 23.00.......

Sasuke Uchiha
4th July 2007, 00:51
un horror bun ? ole !!! acum il descarc si pe acesta :yes:

Sasuke Uchiha
4th July 2007, 04:59
hostel 2, la fel de dezamagitor ca primul

DanielAndrei
4th July 2007, 10:50
Happy Feet...interesant, desi ma asteptam la ceva mai bun de la el

Zabriskie
4th July 2007, 20:47
Next, The Number 23, Alpha Dog, You Me and Dupree (putin mai vechi).

8 pentru primele doua, 5, respectiv 7. :)

Datenshi
4th July 2007, 21:29
The Others. Mi-a placut la nebunie atat ideea, cat si interpretarea.