PDA

View Full Version : Filme pe care le-am vazut in ultima vreme



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Lucian86
11th July 2014, 16:44
Neighbors (2014) - 4/10 Pierdere de timp

Johnny D
11th July 2014, 20:10
Ride along - nota 4

Neighbors (2014) - 4/10 Pierdere de timp
Nu stiu cum naiba aveti voi chef sa va uitati la filme de nota 4, eu le recunosc din primele minute si ma uit cu fast forward prin ele, daca nimic nu se schimba, maxim 10 minute stau la un asemenea film cap-coada, ce rost are ca mai apoi sa-mi dau pumni in c**** ca mi-am pierdut vremea nu prea inteleg...
Captain America: Winter Soldier 8/10! Foarte bun filmul, a fost peste The Amazig Spiderman II in opinia mea si asta pentru ca filmu asta cu paianjenu asta amazing e mai slab si ca seria cu Tobey Maguire, singurul aspect superior e doar cel al efectelor speciale, dar povestea si actorii sunt mai slabi. La fel si-n acest caz, doar la efecte speciale e peste Winter Soldier, restul e clar sub!

Enervanta faptura esti. Cred ca esti singurul care rade la glumele pe care le faci.
Nu, dar sunt unul din cei multi care inteleg ca emoticoanele exista ca sa ateste genul postarii, nu neaparat ca cel care posteaza rade,... e grele!
Brain-dead indeed!:rolleyes:

TenisFan
14th July 2014, 11:23
The raid 2 - E notat ridicol pe imdb si d-aia am vrut neaparat sa-l vad. Pe primul il vazusem si mi s-a parut foarte ok. Al doilea nu il depaseste pe primul ca si calitate ba chiar imi pare mai slab. Luptele sunt legendare dar ideea primului film si povestea mi s-au parut mult mai faine. 7/10
Need for speed - Siropos si patetic pe alocuri evident. Altfel e un film antrenant cu niste curse de masini ok si cu niste masini fantastice. :o: 6.5/10

Lucian86
15th July 2014, 16:17
Nu stiu cum naiba aveti voi chef sa va uitati la filme de nota 4, eu le recunosc din primele minute si ma uit cu fast forward prin ele, daca nimic nu se schimba, maxim 10 minute stau la un asemenea film cap-coada, ce rost are ca mai apoi sa-mi dau pumni in c**** ca mi-am pierdut vremea nu prea inteleg...


Eh, sunt mai greu cu capul. Cand imi dau seama e prea tarziu sa ma opresc. ;)

Lucian86
16th July 2014, 15:14
Elysium - 4/10
Sunt atat de multe lucruri care nu-mi plac la acest film ca n-am deloc chef sa le enumerez acum. Dincolo de efecte speciale (nimic extraordinar nici aici), nu mi-a placut nimic practic.
Dezamagitor mai ales stiind ca acelasi regizor a facut District 9, un film excelent.

Loup de Mer
16th July 2014, 15:44
Am vazut (de pe un dvd cumparat) "Legends of the fall". Siropos, ar zice unii mai rudimentari; mie mi-ar fi placut daca nu era cu Brad Pitt, un actor pe care nu pot sa-l iau in serios, orice ar juca. Probabil ca i-ar fi stat foarte bine in comedii (pe la inceputuri se imbraca in costum de galinaceu, ca sa faca un ban onorabil).
Altfel, ma uit cu interes si destindere la filmele de genul asta, pentru mosi la gura sobei.

Filmul ii mai surprinde pe Julia Ormond si Brad Pitt in trei pozitii destul de clasice, evergreenuri, ca sa zic asa.

Eddy DoubleD
21st July 2014, 21:30
Nu mai stiu de cand nu am mai trecut pe aici...

Filth --- 7/10
Her --- 8/10
The Grand Budapest Hotel --- 7/10
The Hobbit 2 --- 5/10
The Wolf of Wall Street --- 8/10
The Wolverine --- 4/10
Naked Lunch --- 5/10
Transformers: Age of Extinction --- 4/10 (Vazut IMAX)

Johnny D
21st July 2014, 21:31
Ultima serie Transformers: Age of Extinction, 8.5/10!:ok:
Cea mai tare dintre toate cele 4 serii dupa mine, au adaugat astia si un pic de Godzilla in orientul indepartat, si n-a iesit rau!:))

Freek
23rd July 2014, 00:13
Divergent
5/10

Doamne nu. Nu fu pe gusturile mele. Probabil nu mai sunt young adult d-aia nu m-a prins.

dextercioby
23rd July 2014, 00:20
Gresit, Divergent e un film facut pentru Traian Radu Ungureanu si Zegrean de la CCR. :P

TheIceMan
24th July 2014, 18:32
World War Z Nota mea: 6/10
Nu-s fan al filmelor zombie, nici disaster movies desi e impresionant sa vezi efectele specilale, dar povestea din filmul asta e de-a dreptul copilareasca. Slab in afara efectelor speciale.
Singurul zombie movie care mi-a placut cat de cat a fost Shaun of the Dead.

Freek
24th July 2014, 22:52
Joe
7/10

In sfarsit un rol bun facut de Nicolae Cusca. Arata SUA in anumite zone de zici ca e tara din lumea a treia.

Johnny D
25th July 2014, 00:08
Life of Pi 7/10 - Bun, dar parca i-a lipisit totusi ceva sa fie superb.
Brazil 7/10 - Asta a avut destule momente interesante, un film grozav pentru fanii genului, pentru mine a fost bun.

TheIceMan
26th July 2014, 00:52
Vazut Gravity. Nota mea: 8/10.

Efecte speciale super, asta-i ridica nota, dar repetitive pana la oboseala. Filmul, daca era facut in 1970, cu efectele speciale de atunci, se vedea mai clar povestea foarte simpla. Doar pentru efecte speciale nota 10, povestea nota 6, in medie 8.

Johnny D
26th July 2014, 01:14
E un fel de Amazing Spiderman in spatiu... Amazing Gravity i-as zice eu.

dextercioby
27th July 2014, 22:59
Oldboy americanesc vazut asta seara pe Digi: Motherfucking entertaining. :o: Cit de sick e povestea. Si cit de buna e sora Olsen mai mica. :)

Freek
27th July 2014, 23:16
Este? :D Imi dadaea lumea in cap ca mi-a placut Oldboy US :mda: Cititi ba pe ols ca uite ce a zis omu: "Motherfucking entertaining", PUNCT!

TheIceMan
28th July 2014, 18:50
Vazut Captain Phillips. Nota mea: 10/10
Excelent filmul, nu-i gasesc nimic de reprosat. Tom Hanks magistral, piratii nu as zice ca-s actori ci chiar somalezi muritori de foame. Am simtit o unde de regret la final cand SEALs i-au executat, nu stiu de ce ma asteptam la un alt fel de final. Si bineinteles, SEALs creionati cum nu se poate mai bine, indiferenti isi strageau sculele ca dupa o tragere oarecare in poligon.

Johnny D
29th July 2014, 19:08
Vazut Captain Phillips. Nota mea: 10/10 Excelent filmul, nu-i gasesc nimic de reprosat.
Cred ca-mi va placea si mie, pacat totusi de spoilerul de mai sus.

Johnny D
2nd August 2014, 00:24
Forrest Gump 9/10, clasic, vroiam sa-l mai vad o data! La fel de bun mai ales ca anul acesta se-mplinesc 2 decenii de cand a aparut!:yes:

TheIceMan
2nd August 2014, 00:26
Forrest Gump 9/10, clasic, vroiam sa-l mai vad o data! La fel de bun mai ales ca anul acesta se-mplinesc 2 decenii de cand a aparut!:yes:

asta-i film de 10/10, e un afront sa-i dai nota 9 :D

Johnny D
2nd August 2014, 00:49
Eu nu dau 10/10 doar la filmele ultrasupergeniale care sunt extrem de rare, cam unul pe deceniu, Forrest Gump e doar supergenial!:D
Din anii 90 parca lu Terminator 2 i-as da 10/10, pentru mine a fost peste Gump, Titanic sau alte boabe, am inca o caseta video cu el, o am de mic copil cand mi-am castigat la Caritas banii de un video, l-am vazut de vreo 20 de ori p-atunci, il stiam aproape pe de rost scena cu scena!:))

phife
2nd August 2014, 11:27
no love for pulp ficition and saving private ryan from the 90's? :(

Johnny D
2nd August 2014, 15:55
Pulp Fiction 9.5/10, Saving Private Ryan 8.5/10 la fel ca si Captain Phillips pe care tocmai l-am vazut, 8.5/10, prea putine efecte speciale!:D

Lucian86
2nd August 2014, 21:12
The Purge (2013) - 4/10. E cam naspa tot la fimul asta. Multi zic ca idea e buna, realizarea proasta. Si idea e proasta zic eu dar cu o realizare buna, ar fi iesit un film mai mult decat decent.

Divergent (2014) - 5/10. Un fel the twilight. Film pentru adolescenti

Johnny D
3rd August 2014, 00:27
A Million Ways To Die In The West 6.5/10, o comedie destul de buna cu Charlize Theron, Liam Neeson si Barney din How I Met Your Mother!
2 faze: "Take your hat off boy, that's a dollar bill!" si faza cu Barney si caciulile, Cheesus!:))

Johnny D
3rd August 2014, 03:24
Ia sa-l vedem... 2 filme cu Neeson la rand pt mine!:)) Are si un comment f bun pe IMDB, ma face sa-l incerc.
Zis si facut, superb film, mie mi-a placut mai mult decat Capitanul Phillis, a avut mai mult suspans si mister! Non-Stop 8.5/10!:yes:

Sasuke Uchiha
5th August 2014, 14:38
Divergent :headbang:
sabotage :no::no: arnold nu mai face asa ceva :no::no:
take shelter :confused::confused:
Transcendence :confused::rosu::groggy:

Doctor_Satan
7th August 2014, 09:40
Am revazut 2 mules for sister Sara - 10/10
Un clasic al genului, cu o linie melodica exceptionala a maestrului Morricone. Imi face intotdeauna placere sa-l revad.

Captain America: The Winter Soldier - 8/10
Actiune captivanta, cu personaje interesante. Per total, un film ce merita vazut.

Transcendence - 10/10
Johnny Depp intr-un SF psihologic e o reteta pentru un film perfect dupa gusturile mele.

Ca veni vorba de Johnny Depp, care era numele filmului in care a jucat rolul unui indian platit de un bogatas (Marlon Brando) sa fie omorat? Mi-e lene sa caut si as vrea sa-l revad.

Eddy DoubleD
7th August 2014, 12:48
Ca veni vorba de Johnny Depp, care era numele filmului in care a jucat rolul unui indian platit de un bogatas (Marlon Brando) sa fie omorat? Mi-e lene sa caut si as vrea sa-l revad.

The Brave, 1997

Doctor_Satan
7th August 2014, 14:15
Multumesc. :ok:

TheIceMan
7th August 2014, 18:15
Eu nu dau 10/10 doar la filmele ultrasupergeniale care sunt extrem de rare, cam unul pe deceniu, Forrest Gump e doar supergenial!:D Forrest Gump e ultrasupergenial! nota 11/10 :)


Din anii 90 parca lu Terminator 2 i-as da 10/10, pentru mine a fost peste Gump, Titanic sau alte boabe, am inca o caseta video cu el, o am de mic copil cand mi-am castigat la Caritas banii de un video, l-am vazut de vreo 20 de ori p-atunci, il stiam aproape pe de rost scena cu scena!:))Daca erai copil mic 10 ani mai tarziu, ai fi dat 10/10 la Transformers, iar daca ai fi fost copil 10 ani mai devreme, ai fi dat 10/10 pentru Star Wars episode IV :D
E ok sa judeci filmele prin prisma unui copil :ok:

am vazut Oblivion nota mea 8/10. Interesant, ar fi fost genial daca era facut acu 40 de ani, ca de exemplu "The boys from Brazil" :ok: (10/10)

phife
7th August 2014, 18:27
am evitat sa vad Blood diamond insa am fost relativ surpins -placut- de el.
prea multe bombe si scene fara rost insa urmeaza un story line bun iar actingul lui di caprio e senzatie.
7/10

Johnny D
7th August 2014, 23:06
Daca erai copil mic 10 ani mai tarziu, ai fi dat 10/10 la Transformers, iar daca ai fi fost copil 10 ani mai devreme, ai fi dat 10/10 pentru Star Wars episode IV :D E ok sa judeci filmele prin prisma unui copil :ok:


E chiar corect ce zici tu. Ce bine-ar fi sa reusim in continuare sa vedem filmele cu entuziasmul unui copil macar...:ok:

Eddy DoubleD
7th August 2014, 23:14
Ar fi stupid. Cand esti copil, esti "mic si prost" :)) Nu stii sa apreciezi ce trebuie la un film, asa ca esti entuziasmat de orice prostie. La o varsta mai inaintata, te mai prinzi de niste lucruri si chiar daca nu esti analist profesionist, tot poti sa-ti faci o parere veritabila despre un film dat.

Johnny D
7th August 2014, 23:16
Nu, am zis cu entuziasmul nu cu ratiunea unui copil. Daca ar fi sa aleg sa vad meciul cu entuziasmul unui copil, asa l-as vedea si asa l-as trai, am timp de analize dupa ce el se termina, prefer sa ma bucur de el cat timp ma uit ca si un copil daca as avea posibilitatea asta!:yes:

Eddy DoubleD
7th August 2014, 23:21
Tu vrei sa te bucuri ca un copil in timpul filmului si la final sa-l faci "muci" de prost ce e?:)) Mie imi suna cam ilogic. Analiza unui film incepe chiar din timpul vizionarii. Si te bucuri de el atunci cand chiar ai ce vedea. Din pacate, sunt din ce in ce mai putine filme de genul asta.

Johnny D
7th August 2014, 23:25
Pai tocmai asta e... imi e dor de ce mult ma bucuram la filmele asiatice cu "sariti pe sus"!:(
Filme slabute in general o data ce nu te mai satisface credibilitatea efectelor speciale.

My kung fu is stronger than your kung fu!:sneaky:

:))

Eddy DoubleD
7th August 2014, 23:30
Asta e. Cu cat cresti mai mare:rolleyes:, cauti lucruri mai reale.

Doctor_Satan
8th August 2014, 08:16
Forrest Gump e ultrasupergenial! nota 11/10 :)

Daca erai copil mic 10 ani mai tarziu, ai fi dat 10/10 la Transformers, iar daca ai fi fost copil 10 ani mai devreme, ai fi dat 10/10 pentru Star Wars episode IV :D
E ok sa judeci filmele prin prisma unui copil :ok:

am vazut Oblivion nota mea 8/10. Interesant, ar fi fost genial daca era facut acu 40 de ani, ca de exemplu "The boys from Brazil" :ok: (10/10)

Star Wars ep IV-VI sunt de nota 10 la orice varsta.

Johnny D
8th August 2014, 17:02
The Verdict 8/10 1982 - Un film nu prea deosebit ca si evenimente fata de realitate, dar tocmai asta-l face deosebit, e brutal prin realismul sau. Putea fi regizat mai bine ce e drept, sunt prea putine discutii conflictuale mai ales cu tipa angajata sa-i afle planurile, dar per total e superb.

TheIceMan
8th August 2014, 17:28
Star Wars ep IV-VI sunt de nota 10 la orice varsta.

Oh, da, sunt printre putinele filme pentru care eu am dat bani sa le cumpar. :)

Ma refeream in special la abordarea lui Johnny.

Johnny D
9th August 2014, 14:45
Contact 9/10 din 97. Un film magnific d.p. meu d.v., nici un moment nu te plictisesti, e o lume plina de suspans si speranta.
L-am mai vazut acu 15 ani dar doar in acest moment mi-am dat seama ca e o capodopera dupa standardele mele.
Cel mai bun film a lui Jodie Foster, acest rol l-a jucat, impropriu spus jucat, l-a desenat ca pe un autoportret, absolut briliant!:ok:



PS: Eddy, cum nu ne schimbam din moment ce cand suntem copii vedem lucrurile total altfel decat mai tarziu?
Ti-am zis ca e floare la ureche sa-ti dai seama ca suntem in perpetua schimbare, e extrem de evident.:P

dextercioby
9th August 2014, 23:33
Dawn of the Planet of the Apes: Film bun, suprinzator de psihologic. 10 minute pe ecran marele Gary Oldman (asa cum ne-a obisnuit, din pacate), suficient cit sa bage citeva milioane in buzunar. Eu il recomand, sa nu aveti asteptari ca de la episodul 4 din Transformers, filmul este 'deep'. :ok:

Johnny D
13th August 2014, 21:37
Patch Adams 7/10 1998 - Robin Williams intr-un film foarte sensibil, l-am revazut dupa o lunga perioada.
Robin Williams - Live on Broadway 8/10 2002 - Stand up comedy superb, arata geniul acestui mare actor.
Robin Williams - Weapons of Self Destruction 8/10 2009 - Sand up Comedy cu propria ei nota pe IMDB, superb!
Once Upon A Time In The West 7.5/10 1968 - Un western clasic cu Charles Bronson, la vremea aia probabil ar fi luat 9/10, superb finalul.
Frequency 8/10 2000 - Film emotionant cu suspans chiar si foarte incitant, recomand cu mare incredere.:ok:
Dragon Ball Z - Battle of Gods - 6.5/10 2013 - anime - 12 other universes!?:rolleyes: Meeh, I've seen better.

Doctor_Satan
19th August 2014, 09:33
The Great Dictator - 10/10
O satira superba, cu un Charlie Chpalin magistral. Sa faci misto de 2 conducatori fara scrupule aflati in plina ascensiune, iti trebuie foarte mult curaj.

Tyler Durden
20th August 2014, 10:49
Ramane o capodopera, indeed.

Johnny D
20th August 2014, 15:13
Daca n-a jucat si rolul lui Duba degeaba, n-o sa ia 10 in veci de la mine!

TheIceMan
20th August 2014, 18:31
The Avengers (2012)
http://www.imdb.com/title/tt0848228/

Nota mea: 6/10

Doamne, ce ameteala de film :nope: un punct pentru efecte speciale, bineinteles, altfel nota 5.

Eddy DoubleD
21st August 2014, 06:17
Anchorman 2 --- 6/10
Captain America 2 --- 5/10
Cloudy with a chance of meatballs 2 --- 3/10
Rio 2 --- 2/10 De ce plm trebuie sa cante mereu???
The Amazing Spider-Man 2 --- 3/10 Imi place Andrew Garfield, insa nu il poti compara cu Tobey. Ca sa nu mai zic de ala care a fost pus sa-l joace pe Harry. Wtf?! Webb a dat-o in bara cu reimprospatarea seriei. Un esec total.

Pana aici numai "2-uri" :happy

Need for speed --- 5/10 Aaron trebuie sa-si gaseasca niste roluri mai serioase. Imogen Poots, in ciuda numelui, e buna rau:cool:
Noah --- 4/10 Slab, Darren, slab :(
Oldboy --- 3/10 Remake deloc necesar. Olsen aia mica e lovely:floricica:
Source code --- 5/10 Michelle Monaghan:floricica:
The Master --- 6/10
The Physician --- 5/10
The Book Thief --- 8/10
Transcendence --- 6/10
Carrie --- King ala chiar aproba mizeriile astea de adaptari?
Rushmore --- 7/10

Doctor_Satan
21st August 2014, 08:47
King isi vinde drepturile de ecranizare pe 1$. Nu mai are ce aproba.
Carrie a fost facut pentru a adapta capodopera la zilele noastre, dar eu speram ca partea de final va respecta ceva mai mult cartea, dar le-a fost lene sa munceasca la niste efecte speciale mai decente.
Pentru mine a fost o dezamagire, la fel ca si Evil Dead.

Johnny D
21st August 2014, 10:16
Ce de exigente pe TheIceMan si Eddy DoideD!:o:
Parca ei au scris scenariile filmelor si sunt total oripilati de ce-au facut prostalaii aia de regizori si producatori cu ele, niste ignoranti cu totii!:))

TheIceMan
21st August 2014, 17:57
King isi vinde drepturile de ecranizare pe 1$. Nu mai are ce aproba.

btw, nu mai tin minte unde am citit despre Stehpen King ca este o fire foare pozitiva, optimista, care pur si simplu scrie horrors pentru simplul fapt ca se vand ;)
La fel si M. Night Shyamalan.


Ce de exigente pe TheIceMan si Eddy DoideD!:o:
Parca ei au scris scenariile filmelor si sunt total oripilati de ce-au facut prostalaii aia de regizori si producatori cu ele, niste ignoranti cu totii!:))
Tocmai ca scenariul mi se pare penibil, sa-i pui in acelasi context pe Thor, Loki si Captain America mi se pare o idiotenie crasa.
Similar, cum ti s-ar parea daca studiourile de la Buftea ar face un film in care Comisarul Miclovan se lupta cu Zalmoxes sau Zoroastru? :))

Johnny D
22nd August 2014, 11:03
Ghost Rider: Spirit of Vengeance - 6/10 A avut momentele sale bune, but much too few and far between.
Carrie 7/10, sunt un fan al ei si nu pot sa-i dau nota mica! A fost ok, chiar daca poate n-au reusit ce si-au propus.
Cartea pe care o am in cap si care se desfasoara pe parcursul a sute de ani "God of Pain" e o extrapolare puternica a caracterului ei ce-ncepe intocmai cu o hiperemotivitate nativa exact ca-n cazul ei dar asta nu e handicap desi asa pare uneori ci e o abilitate umana iesita din comun dar dublata de o luciditate si reflexie fantastica pentru a putea fi controlata, prin urmare personajul principal al cartii mele e aproape imposibil de ucis spre deosebire de Carrie! Ceea ce vreau sa zic e ca subiectul meu preferat din toate cate exista in Univers a fost atins intru catva in acest film, fie ca e original, sequel sau copie! Prin urmare mie mi-a placut!:)
Amelie 7/10, i-as fi dat 6 dar faza cu "15:sneaky:" a fost tare, merita un extrapunct!:D
The Physician 7.5/10, ii dadeam 8 daca arata cum se reintalnesc, sa-ti bagi picioru!:))

TheIceMan
22nd August 2014, 17:53
The Monuments Men (2014)
http://www.imdb.com/title/tt2177771/

Nota mea: 7/10

Salbut, mai degraba un documentar cinematografic decat un film artistic.

Doctor_Satan
25th August 2014, 10:22
btw, nu mai tin minte unde am citit despre Stehpen King ca este o fire foare pozitiva, optimista, care pur si simplu scrie horrors pentru simplul fapt ca se vand ;)
La fel si M. Night Shyamalan.
Tot ce-i posibil. Eu am citit partea autobiografica din "King's Secret" si am fost foarte impresionat de percursul vietii lui.



Tocmai ca scenariul mi se pare penibil, sa-i pui in acelasi context pe Thor, Loki si Captain America mi se pare o idiotenie crasa.
Similar, cum ti s-ar parea daca studiourile de la Buftea ar face un film in care Comisarul Miclovan se lupta cu Zalmoxes sau Zoroastru? :))
Vrei sa zici Comisarul Moldovan, nu?
Ar fi tare ideea. Si Comisarul sa-i rupa pe toti. :D


Godzilla - 8/10
Mi-a amintit de productiile din anii '80-'90 din aceasta serie atat de apreciata.
Un film reusit, cu multa actiune si o Godzilla in mare forma. :)
Putea sa fie facut fara personajele umane si sa se insiste mai mult pe lupta titanilor, iar pentru acest lucru nu i-am dat o nota prea mare.

Borat 8/10
Abia acum l-am vazut. E bine ca a fost suficient de scurt incat sa nu plictiseasca si a fost mai amuzant decat multe dintre comediile aparute in ultima perioada.

smiLey.
25th August 2014, 19:52
The curious case of Benjamin Button (2008) , daca nu l-ati vazut, go for it.

TheIceMan
25th August 2014, 20:08
Vrei sa zici Comisarul Moldovan, nu?Nici Sergiu nu mai stia exact :)

vazut: Transformers: Revenge of the Fallen(2009)
http://www.imdb.com/title/tt1055369/

Nota mea: 5/10

Daca Transformers (2007) mi-a placut, un film amuzat, super bun pentru copilasii de 4-10 ani, drept dovada abundenta de jucarii transformers vandute peste tot, asta din 2009 mi s-a parut foarte prost, deja nu mai e un SF, ci e un horror cu accente, sau personaje SF. Nu ma mir ca are nota proasta online, e total diferit fata de ce ma asteptam ca fiind un film pentru copii.

Raiden
25th August 2014, 23:44
Borat e cea mai proasta comedie facuta vreodata. Nu stiu cum ar putea sa-ti placa asa ceva. Ar trebui sa ai un simt al umorului foarte ciudat. :|

SuperDumnezeu
26th August 2014, 00:03
Ciudat, atat de ciudat incat l-am vazut pe tot. Recomand.

http://iv1.lisimg.com/image/1366658/600full-gummo-poster.jpg

Asta in schimb nu prea mi-a placut, nu stiu, ma asteptam la altceva. RIP Robbin Williams!

http://static.tvtropes.org/pmwiki/pub/images/one_hour_photo_9321.jpg

Johnny D
26th August 2014, 08:16
Borat e cea mai proasta comedie facuta vreodata. Nu stiu cum ar putea sa-ti placa asa ceva. Ar trebui sa ai un simt al umorului foarte ciudat. :|
Nu neaparat, si eu cred ca a avut un umor f tare!
Apeleaza la dezvoltarea civica sensibila din tine, tu probabil esti mai rebel de fel si de aia n-ai inteles umorul grobian excelent!;)
Sau poate esti la celelalte extreme, suprasensibil, supraestetic, etc. Oamenii astia au probleme mari in a intelege ironia civica.

Raiden
26th August 2014, 11:51
Tu esti si mai ciudat, dar asta stiam deja. =)))))))))

Doctor_Satan
26th August 2014, 16:52
vazut: Transformers: Revenge of the Fallen(2009)
http://www.imdb.com/title/tt1055369/

Nota mea: 5/10

Daca Transformers (2007) mi-a placut, un film amuzat, super bun pentru copilasii de 4-10 ani, drept dovada abundenta de jucarii transformers vandute peste tot, asta din 2009 mi s-a parut foarte prost, deja nu mai e un SF, ci e un horror cu accente, sau personaje SF. Nu ma mir ca are nota proasta online, e total diferit fata de ce ma asteptam ca fiind un film pentru copii.
Daca ai fi fost fan al seriei animate in copilarie, ti-ar fi placut. Mie mi-au placut mai toate ecranizarile dupa benzile desenate din anii '80-'90.


Borat e cea mai proasta comedie facuta vreodata. Nu stiu cum ar putea sa-ti placa asa ceva. Ar trebui sa ai un simt al umorului foarte ciudat. :|
E intr-o nota diferita fata de ultimele aparitii, iar unele faze au fost oarecum amuzante, mai mult datorita cretinitatii.
Nota a fost ridicata destul de mult de glumele pe seama evreilor si a musulmanilor.
Iar figura lui Cohen mi se pare amuzanta. I s-a potrivit rolul de imbecil.

Doctor_Satan
1st September 2014, 14:24
Trainspotting - 8/10
Film relaxant, fara scene inutile sau plictisitoare. Nu mi-a placut alegerea actorului care l-a interpretat pe Begbie, deoarece nu corespunde descrierii din carte (e drept ca am citit-o pe cea ce-a doua, care-i continuarea, dar nu cred ca autorul a schimbat personajele).
O alta neconcordanta este descrierea din partea a doua a motivului pentru care Begbie a intrat la parnarie, dar nu este chiar atat de relevant.

Johnny D
5th September 2014, 10:31
Labour Pains (2009) 5/10 - it didn't completely suck! :o: Desi nu-l recomand, nici pe departe, filmul cu cea mai naspa nota la care m-am uitat pana-n capat de cand ma tin minte!:))
Das Boot (1981 U-boot=submarin) - 9.5/10 - o capodopera a genului, unul din cele mai buna filme de razboi facute vreodata si probabil cel mai bun in largul oceanelor! Ultimele 45 de minute nici n-am putut sta jos de suspans si incordare ce poti trai alaturi de personaje! Finalul e monstruos dar deosebit de realistic. Recomand cu mare incredere, evident!
Hunger Games 1&2 7/10 - Au fost relativ ok, acuma va urma si partea a 3-a si a 4-a, merita vazute, dar nici nu pierzi mare lucru daca n-o faci.
3 Idiots (2009) 7.5/10 - Cel mai bun film indian care l-am vazut pana acum, in fine au facut si astia ceva! Plangi, razi si inveti lucruri elementare despre viata alaturi de 3 studenti la inginerie intr-o facultate de renume din India. E chiar bun filmul, bravo.:ok:
Ikiru (1952) 7.5/10 - Film de Akira Kurosawa bun si didactic. Asista din nou ideea perfect valabila conform careia omul ca fiinta e f confortabila pana in momentul in care realizeaza ca nu mai are mult de trait. Pe cam aceeasi idee e si aprecierea persoanelor de langa noi ce o realizam cel mai bine cand acestea nu mai sunt.

Johnny D
5th September 2014, 19:56
Si mai am 3 lucruri esentiale de zis despre acest film si am uitat:


Das Boot (1981 U-boot=submarin) - 9.5/10 - o capodopera a genului, unul din cele mai buna filme de razboi facute vreodata si probabil cel mai bun in largul oceanelor! Ultimele 45 de minute nici n-am putut sta jos de suspans si incordare ce poti trai alaturi de personaje! Finalul e monstruos dar deosebit de realistic. Recomand cu mare incredere, evident!

1. Filmul nici macar nu e american, e german si acum mi-e ciuda ca nu m-am uitat in varianta originala in germana doar pentru ca mi-a fost mai usor s-o gasesc pe cea dublata in engleza(actori cu accente germane pt realism:rolleyes:), mai ales ca eu vorbesc germana.
2. Cand treceau destroyer-ele americane peste ei, erai trimis in niste momente sublim de emotionante mai ales cand se auzea sonar-ul americanilor cum ii lovea si cum evident ricosa inapoi tradandu-le cu o precizie relativa pozitia si astfel americanii puteau sa-si lanseze bombele subacvatice cu activare de adancime prestabilita. Genial, ti se face inima cat un purice!:ok:
Sonar (originally an acronym for SOund Navigation And Ranging) is a technique that uses sound propagation (usually underwater, as in submarine navigation) to navigate, communicate with or detect objects on or under the surface of the water, such as other vessels. Two types of technology share the name "sonar": passive sonar is essentially listening for the sound made by vessels; active sonar is emitting pulses of sounds and listening for echoes.
3. Sonar-ul folosit de destroyer-ele americane era cel activ, cel menit sa descopere minunea de sub apa si s-o lichideze, pe cand cel pasiv folosit de germani pe submarin era menit sa-si auda pradatorii de deasupra si sa scape in timp util, superb duelull!:ok:

Freek
11th September 2014, 23:54
Zero Dark Thirty
Nota: 6/10

Am reusit sa-l vad si eu dupa ce initial am refuzat sa ma uit la el, acum 2 ani. N-a fost rau. Am incercat sa-l vad ac pe o poveste si atat fara sa ma gandesc la altele, oricum dpmdv nu era film de Oscar.

Lucian86
12th September 2014, 10:35
Das Boot (1981 U-boot=submarin) - 9.5/10 - o capodopera a genului, unul din cele mai buna filme de razboi facute vreodata si probabil cel mai bun in largul oceanelor! Ultimele 45 de minute nici n-am putut sta jos de suspans si incordare ce poti trai alaturi de personaje! Finalul e monstruos dar deosebit de realistic. Recomand cu mare incredere, evident!
3 Idiots (2009) 7.5/10 - Cel mai bun film indian care l-am

Das Boot am mai vorbit de el. L-am vazut chiar in varianta germana. E film foarte bun dar pe mine nu m-a emotionat. N-am reusit sa intru in pielea personajului. Cred ca asta era cel mai important la el. Nu m-a emotionat si m-a plictisit in cele din urma caci filmul este foarte monoton.

3 Idiots e chiar ok desi e plin de clisee bollywoodiene. Titlul e insa inselator. De astepti la 3 idioti insa dai peste 3 indivizi cu probleme diferite. Protagonistul e chiar un geniu. Ma rog, se mai comporta ei ca niste idioti dar nu e asta actiunea principala a filmului.

relansat
14th September 2014, 16:04
maleficient, pentru ca pur si simplu nu aveam ce face. a mers cat de cat pe noul led, in format full hd, altfel de era pe calculator cred ca renuntam la el dupa primele minute.

TheIceMan
17th September 2014, 20:29
The Other Woman (2014)
http://www.imdb.com/title/tt2203939/?ref_=nm_flmg_act_4

Nota mea: 6/10
Slabut, nu ma asteptam la altceva de la un film cu rolul principal dat lui Cameron Diaz.
ok, Kate Upton salveaza imaginea, nu si filmul :D

White Shadow
18th September 2014, 15:24
Ultima serie Transformers: Age of Extinction, 8.5/10!:ok:
Cea mai tare dintre toate cele 4 serii dupa mine, au adaugat astia si un pic de Godzilla in orientul indepartat, si n-a iesit rau!:))

Dintre cele patru filme Transformers de pana acum “Dark of the Moon” mi s'a parut cel mai reusit. In timpul vizionarii filmului m'am simtit asemeni unui copil indragostit de jucariile care au prins viata devenind personaje de film, masinile mi'au clatit ochii iar efectele speciale mi'au placut la nebunie. M'am simtit ca si atunci cand am vazut pentru prima data filmul Terminator. Wooooow ce'i asta? De data asta totul la un alt nivel mult mai ridicat pentru ca tehnologia a evoluat enorm. Doamneee daca vedeam Dark of the Moon cand eram mic...cred ca vorbeam o luna despre el. Generatia asta retardata din ziua de azi nu mai stie sa aprecieze aceste filme la adevarata lor valoare din cauza faptului ca s'au nascut direct cu tableta in mana. Pentru ei e deja ceva normal acel robot din film care sta asa langa un om si care pare atat de real si plin de viata. Eu inca raman prost cand vad cat de reale pot sa fie aceste efecte speciale. Scena aia de pe sosea din Dark of the Moon e una dintre cele mai geniale din toata seria, coloana sonora si tot. A inceput asa usor filmul si ma intrebam unde'i frate actiunea...si dupa 60 de minute a inceput nebunul de Bay sa'ti dea la actiune non'stop fara niciun moment de respiro...eu am uitat sa mai si respir. Nu am mai vazut un film in care sa fie asa multe scene de actiune intr'un interval asa de scurt de timp...in ultimile 60 de minute e numai actiune. Daca te uiti in stanga sau in dreapta 5 secunde ai pierdut o faza de actiune si te trezesti ca il intrebi pe colegul de scaun ce a facut Optimus Prime in alea 5 secunde si asta iti zice ca s'a batut cu 4 roboti in timp ce tot exploda prin jurul lor. Nu'mi vine sa cred ca au existat oameni din astia mari critici de film care au fost atenti asa la fiecare dialog in parte si care au inceput sa zica ca e plin de clisee gen acel sarut in timp ce in spatele lor flutura steagul Statelor Unite...baaa esti prost? Tu de asta ai venit la Transformers? Ce plm credeai ca o sa vezi? Pulp Fiction? Nu tati, in Transformers toata actiunea e concentrata pe roboti...nu e logic? Tot povesti despre faptul ca scenariul e slab si plin de clisee. Pai baaa pepene, scrie tu (ala ce critici filmul) un altfel de scenariu...in care sa nu existe macar un cliseu...atatea comentarii despre clisee am auzit mai treziti'va..viata in realitate e plina de clisee..monotonie..banalitate, etc..sunt sute de mii de filme, nu prea mai ai cum sa faci un film fara sa existe clisee..numeste un film care sa nu contina o urma de cliseu, cat de mic..ce ai fi vrut sa faca tipul..altceva decat sa'si salveze iubita??? sa ii spuna: "descurca'te singura, draga"..normal ca oras nimicit..razboiul se poarta pe Terra, ei sunt mari, grei, plini de arme..ce ai vrea? Autobotii si Decepticonii sa joace sah? Pe vremea cand am vazut Terminator nu stiam ce'i ala cliseu...acum stiu dar incerc sa privesc aceste filme cu roboti si balauri prin ochii acelui copil care eram atunci. Inca nu mi'a disparut complet imaginatia. Cu cat ai mai putin cu atat apreciezi mai mult ceea ce ai si atunci aveam putin si din acest motiv apreciam mai mult acele momente decat le apreciaza unii sau altii acum. Dark of the Moon nu e film...e Entertainment 110% si exact asa trebuie sa fie privit din start si pana la final.

"You may lose faith in us, but never in yourselves!"

TheIceMan
18th September 2014, 17:53
Doamneee daca vedeam Dark of the Moon cand eram mic...cred ca vorbeam o luna despre el.

cand erai mic de 12 ani sau de 5 ani?

White Shadow
19th September 2014, 02:46
Tu la 5 ani te uitai la filme? Eu ma uitam la desene animate...la Turtles Ninja

TenisFan
19th September 2014, 21:58
Edge of tomorrow - De-a dreptul superb. 9/10

Freek
20th September 2014, 17:14
Million Dollar Arm
http://www.imdb.com/title/tt1647668/reference
Nota: 5.5/10

Meh... Altceva nu stiu ce sa spun despre fiml.

Lucian86
21st September 2014, 13:06
Edge of tomorrow (2014) - 8,5/10

Vazui acum cateva luni Twelve monkeys si ma intrebam de ce nu prea se mai fac astfel de SF-uri de actiune. Iata unu la intaltime si destul de asemanator din mult puncte de vedere cu fimul lui Terry Gilliam. E un straight action movie. 10 minute di introducere si se trece la treaba. Cateva clisee hollywoodiene prezente dar in rest e un film foarte bun. Nu o capodopera dar merita vazut.

jo27
21st September 2014, 13:54
Edge of Tomorrow --- 7/10 Lord of the Rings combinat cu Groundhog Day :) Destul de antrenant, daca il iei la puricat s-ar putea sa te doara capul, insa pt un film cu Tom Cruise e mai mult decit acceptabil. Un film de actiune/SF foarte reusit :) Cred ca am mai spus ca o iubesc pe Emily Blunt, nu o mai repet :)

relansat
21st September 2014, 15:46
the other woman. light, merge de vazut cu sotia in weekend :) si cand adorme, desigur, bagi sezonul 4 din breaking bad :))

TheIceMan
22nd September 2014, 19:45
Tu la 5 ani te uitai la filme? Eu ma uitam la desene animate...la Turtles Ninja

desena animate Transformers :D

TheIceMan
25th September 2014, 21:30
vazut Total Recall (2012)
http://www.imdb.com/title/tt1386703/

Remake slabut 6/10, n-are nici o treaba cu originalul cu Schwartzy.

relansat
27th September 2014, 19:04
am vazut the nut job si ride along. mi-a placut animatia, peste rio 2 si alte cateva de la care aveam pretentii. ride along a mers, insa nu intr-atat incat sa fie inclusa intr-un top personal. totusi, peste multe comedii scoase anul asta.

relansat
28th September 2014, 16:10
am vazut azi barefoot. merge cu prietena, sotia, amanta. altfel, subtire. nu recomand.

TheIceMan
2nd October 2014, 19:07
Vazut 12 ani sclav. Oscar fara inoiala, nimic de comentat 10/10.

relansat
5th October 2014, 05:58
Revazut django. Fabulos waltz. Revad cat de curand si carnage plus inglorious-ul

Eddy DoubleD
5th October 2014, 16:51
22 Jump Street --- 6.5/10
A Million Ways to Die in the West --- 4/10
Edge of Tomorrow --- 3/10 Cat de original...
Godzilla --- 2/10 Wtf was this???
How to Train Your Dragon 2 --- 6/10
Neighbors --- 5/10
Paranormal Activity: The Marked Ones --- 2/10
Sin City: A Dame to Kill For --- 7/10
The Purge: Anarchy --- 4/10
X-Men: The Days of Future Past --- 6.5/10
Office Space --- 7/10
Red 2 --- 5/10

dextercioby
5th October 2014, 17:01
Hai, mai, ca Red2 a fost caterinca, asa de bine s-a vindut dvd-ul, ca protv-ul l-a cumparat saptamina trecuta, parca. :D

Eddy DoubleD
5th October 2014, 17:02
A fost mai slab ca primul (obviously) :)

dextercioby
5th October 2014, 17:04
Corect, si Taken 2 a fost mai slab ca primul. Sper, daca au facut a 3-a parte, sa n-o dea in bara. :)

Eddy DoubleD
5th October 2014, 17:09
Taken a fost slab si neinteresant de la inceput. Nici nu cred ca are rost sa ma uit la a 3-a parte. Unii chiar nu stiu cand sa se opreasca. Trebuie sa mulga vaca pana cand moare.

dextercioby
5th October 2014, 17:16
E nevoie ca industria sa mearga. Sigur ca Liam e un actor serios (asa si Malkovich), dar e util sa nu stea deoparte de fenomen, atunci cind regizorii care fac filme serioase nu il aleg pe el. De fapt, pentru mine e mai credibil in rol de bad-a$$, decit intr-ul rol serios.

Eddy DoubleD
5th October 2014, 17:32
Despre Liam: cand joci in "A Million Ways to Die in the West", e clar ca n-ai ales rolul cu cap. La fel pot spune si de Bryan Cranston si "rolul" lui din Godzilla. La fel si Tom Cruise in "Edge of Tomorrow"(daca citeam scenariul, ii dadeam foc pe loc; aceeasi ideea a fost dezvoltata in nu-stiu-cate alte filme inainte). E vorba doar de bani.

irinaidu
5th October 2014, 23:32
Gone girl - fun si fucked up.
Equalizer - super cliche, dar frumos filmat. Daca ar fi durat doar 1ora jumate, ar fi fost chiar ok, dar o cam lalaie.

TenisFan
6th October 2014, 09:20
Lol @Eddyshor. 5 la Neighbours si 3 la Edge. Trololololo.
Daca judecam dupa criteriul asta The Office USA e o porcarie inimaginabila. In realitate e unul din cele mai bune seriale de comedie din toate timpurile.
Gone girl - Ce-mi place Fincher. Ce-mi place Fincher. Ce-mi place Fincher. Go see Fincher!

Lucian86
6th October 2014, 10:33
Lol @Eddyshor. 5 la Neighbours si 3 la Edge. Trololololo.

:) Neighbours nota 2. The Edge intradevar nu e chiar original filmul dar e facut bine. Acum nu doar originalitatea conteaza

Eddy DoubleD
6th October 2014, 14:53
Pentru mine conteaza mai mult originalitatea, mai ales ca acum cateva satamani am vazut The Source Code, care e aceeasi idee impachetata in alt ambalaj. Consider ca Edge of Tomorrow nici nu trebuia sa existe in primul rand. Nu stiu ce le-a trecut prin cap alora. Banuiesc ca vad s ei alte filme, nu traiesc inchisi intr-o cutie.
Neighbours e comedie, deci se stie ca e slaba. N-am avut pretentii deloc.

Johnny D
6th October 2014, 15:11
Tu esti tare ciudat Eddyshor, chiar nu stiu daca-ti place ceva anume intr-atat incat sa te bucuri, sper ca ai o viata frumoasa!:P

Eddy DoubleD
6th October 2014, 15:14
Tu esti tare ciudat Eddyshor, chiar nu stiu daca-ti place ceva anume intr-atat incat sa te bucuri, sper ca ai o viata frumoasa!:P

Da-mi un episod de GoT in fiecare zi si o sa mor fericit:D

TenisFan
6th October 2014, 15:15
Putem astfel teoretiza ca toate comediile romantice sunt la fel deci numai prima a fost originala iar pe celelalte sa le percepem ca pe niste porcarii de copii neinteresante.
Cred ca putem sa mergem mai departe cu logica asta si la filmele de actiune si probabil si la alte tipuri de filme.

Eddy DoubleD
6th October 2014, 15:26
Putem astfel teoretiza ca toate comediile romantice sunt la fel deci numai prima a fost originala iar pe celelalte sa le percepem ca pe niste porcarii de copii neinteresante.
Cred ca putem sa mergem mai departe cu logica asta si la filmele de actiune si probabil si la alte tipuri de filme.

Parca si in comrom-uri incearca aia sa mai schimbe ceva, dar aici a fost chiar de tot:)) Eroul un barbat, o femeie care incearca sa-l ajute, un alt barbat geniu care stie ce se petrece, intr-o parte un om care detoneaza un tren, in alta o rasa de extraterestrii ce preiau lumea:)), in ambele aceeasi constructie in care eroul isi da seama treptat ce se intampla, apoi incearca repetat sa ajunga unde trebuie, apoi pare ca renunta, apoi are o inspiratie de moment si reuseste sa-si indeplineasca obiectivul. Just... :)) Serios acum, e absolut acelasi film. Absolut stupid. Ce nu inteleg e cum cineva s-a gandit ca e o idee buna sa faca asa ceva.

E datoria noastra sa notam prost toate filmele in primul rand lipsite de originalitate(si apoi si celelalte hibe pe care le mai poate avea), asa poate altii nu-si pierd vremea uitandu-se la acelasi film. Daca voiam sa revad un film, ma uitam la unul care chiar mi-a placut.:))

TenisFan
6th October 2014, 16:11
Nu mai comentez prima parte a postului tau pentru ca nu are rost. Iti explici singur un argument pentru care sa nu te uiti la o gramada de alte filme pentru ca nu sunt originale.
Datoria ta ca privitor de filme e sa taxezi un film care te considera idiot. Iar filmul Edge of tomorrow nu face asta plus ca este foarte bine realizat iar efectele speciale sunt foarte ok. Ai putea spune ca filmul e la un nivel decent de inteligenta daca nu chiar un pic mai sus.
Filmul e comic pe alocuri si actorii joaca bine.
Mai comic e totusi faptul ca poti desconsidera un film serios ca acesta pentru ca, intr-adevar, nu are un scenariu original dar in schimb poti aprecia mai mult un film care n-are treaba cu logica sau bunul simt sau umorul de calitate doar pentru ca nu s-a vrut a fi serios.
Moarte logicii dar si intentiilor bune!

Eddy DoubleD
6th October 2014, 18:12
Diferenta dintre 5 si 3 tine doar de subiectivitate. Amandoua exprima cat de slab mi s-a parut respectivul film, din diferite motive. De fapt, dupa mine, orice nota data sub <=6 exprima un film care a fost in mare parte o pierdere de vreme. Daca vrei sa nuantezi lucrurile, poti sa o faci, dar bottom line, ambele sunt filme mediocre.

irinaidu
6th October 2014, 22:25
Gone girl - Ce-mi place Fincher. Ce-mi place Fincher. Ce-mi place Fincher. Go see Fincher!

Sunt curioasa si nu prea gasesc oameni care sa fi vazut filmul, asa ca, daca ai chef, spune-mi despre ce ti s-a parut ca a fost filmul ? Si dupa ce s-a terminat ti s-a mai parut thriller sau ai fi inclinat mai mult spre dark-comedy ?

Raiden
6th October 2014, 23:57
The Wolverine - 7/10
The Basketball Diaries -7/10
Man of Steel - 4/10
Transcendence - 4/10
The Lone Ranger - 8/10
Edge of Tomorrow - 8/10
X-Men Days of Future Past - 9/10
Kalifornia - 8/10
Too Young to Die? - 7/10
Interview with the Vampire - 8/10
Cutting Class - 5/10
No Man's Land - 6/10
World War Z - 8/10
True Romance - 10/10
Natural Born Killers - 6/10
Moneyball - 8/10
12 Years a Slave - 8/10

True Romance e o capodopera, nu stiu cum de nu l-am vazut mai devreme. E in categoria lui Pulp Fiction si Reservoir Dogs, e absolut superb, de la prima scena pana la ultima. Imediat cum am terminat filmul am vrut sa vad ceva asemanator, dar am dat peste laba trista de Natural Born Killers. As mai adauga ca prestatia lui Brad Pitt din Kalifornia mi s-a parut un pic mai tare decat cea din Twelve Monkeys, iar Wolverine-ul din 2013 e mai slab decat Wolverine-ul din 2009. :D

Johnny D
7th October 2014, 08:47
Da-mi un episod de GoT in fiecare zi si o sa mor fericit:D
Corect!:)

Putem astfel teoretiza ca toate comediile romantice sunt la fel deci numai prima a fost originala iar pe celelalte sa le percepem ca pe niste porcarii de copii neinteresante.
Cred ca putem sa mergem mai departe cu logica asta si la filmele de actiune si probabil si la alte tipuri de filme.
Ai dreptate, e ca si faza cu play-back-ul, daca omu canta bine, ma doare-n bashca daca nu e live!:P
Comediile romantice suucks, oricum, fie ca-s originale sau copii!:no:

Iar filmul Edge of tomorrow nu face asta plus ca este foarte bine realizat iar efectele speciale sunt foarte ok. Ai putea spune ca filmul e la un nivel decent de inteligenta daca nu chiar un pic mai sus.

Dap, pacat ca n-am avut parte de ultima conversatie din film, chiar daca el ar fi avut-o pt a mia oara!:ok:
Dar era cea care conta, pentru ca era ultima de gen!;)

Wolverine-ul din 2013 e mai slab decat Wolverine-ul din 2009. :D
(Y)Up!

TenisFan
7th October 2014, 09:25
Sunt curioasa si nu prea gasesc oameni care sa fi vazut filmul, asa ca, daca ai chef, spune-mi despre ce ti s-a parut ca a fost filmul ? Si dupa ce s-a terminat ti s-a mai parut thriller sau ai fi inclinat mai mult spre dark-comedy ?
Nu cunosc prea multe despre carte. Stiu doar ca scenarista e si autoarea cartii. Din punctul meu de vedere nu cred ca este o comedie neagra. Ar fi fost mai multe momente funny si problema nu era tratata asa serios.
E vorba de caracterul psihotic al ei. Era o "control freak". Avea nevoie de controlul asupra relatiei si al sotului ei. Intr-un fel are si ea dreptate deoarece nu a facut nimic rau in toata relatia.
De asemenea e vorba de o casnicie si problemele ei oarecum comune. Toti au probleme cu banii sau se cearta dar ceea ce diferentiaza relatia asta de altele e faptul ca Pike e psihopata.
Filmul e un exercitiu de caz asupra unei astfel de relatii in care o persoana ce pare normala poate sa posede si o latura necunoscuta si intunecata. E un thriller foarte reusit deoarece nimic nu este clar si te lasa sa ghicesti in continuu. Eu am intuit ca ea i-a inscenat crima iar prietena mea a zis ca in final, dupa ce ea se intoarce, el o va omori pe bune. Ar fi fost un final ok si asta si nici nu era departe de a se intampla asta. Apoi eu am crezut ca Margo o s-o omoare pe Pike...
Cred ca finalul a fost ok si a evidentiat angoasa si oroarea cu care trebuie sa traiesca in continuare individul.

irinaidu
10th October 2014, 15:16
Mie mi s-a parut comedie neagra pt ca am gasit personajele si intreaga intriga a fi hiperbolizate. daca ar fi fost sa iau filmul in sensul strict - ce mi s-a aratat, chiar asa s-a intamplat, mi s-ar fi parut stupid si nerealist. Insa mie personajele mi s-au parut a fi folosite pt a discuta niste tiparuri care, chiar daca nu la nivelul din film, se regasesc la multi dintre noi. Mie filmul nu mi s-a parut deloc despre actiunea in sine, ci actiunea a fost un motiv pt a te face sa te gandesti la - mastile pe care le poarta oamenii pt ca asa cred ca trebuie, despre cum ne jucam rolul in societate, despre cum imaginea conteaza mai mult decat adevarul si despre cum intimitatea cu o alta persoana, fie ea si foarte toxica, creeaza dependenta. "Gone girl "mi-a placut din acelasi motiv pt care mi-a placut si "Atonement " - ambele filme discuta niste probleme cu ajutorul actiunii, dar nu discuta actiunea pe care o prezinta in sine. Just my two cents.

jo27
12th October 2014, 22:08
q.e.d. --- 9/10

TenisFan
13th October 2014, 09:31
@Irina: you make sense in what you say. Va trebui sa-l ascultam pe Fincher in vreun interviu despre film ca sa stim exact ce s-a dorit... :cool:

Sir. Eko
14th October 2014, 01:15
Dintre cele patru filme Transformers de pana acum “Dark of the Moon” mi s'a parut cel mai reusit. In timpul vizionarii filmului m'am simtit asemeni unui copil indragostit de jucariile care au prins viata devenind personaje de film, masinile mi'au clatit ochii iar efectele speciale mi'au placut la nebunie. M'am simtit ca si atunci cand am vazut pentru prima data filmul Terminator. Wooooow ce'i asta? De data asta totul la un alt nivel mult mai ridicat pentru ca tehnologia a evoluat enorm. Doamneee daca vedeam Dark of the Moon cand eram mic...cred ca vorbeam o luna despre el. Generatia asta retardata din ziua de azi nu mai stie sa aprecieze aceste filme la adevarata lor valoare din cauza faptului ca s'au nascut direct cu tableta in mana. Pentru ei e deja ceva normal acel robot din film care sta asa langa un om si care pare atat de real si plin de viata. Eu inca raman prost cand vad cat de reale pot sa fie aceste efecte speciale. Scena aia de pe sosea din Dark of the Moon e una dintre cele mai geniale din toata seria, coloana sonora si tot. A inceput asa usor filmul si ma intrebam unde'i frate actiunea...si dupa 60 de minute a inceput nebunul de Bay sa'ti dea la actiune non'stop fara niciun moment de respiro...eu am uitat sa mai si respir. Nu am mai vazut un film in care sa fie asa multe scene de actiune intr'un interval asa de scurt de timp...in ultimile 60 de minute e numai actiune. Daca te uiti in stanga sau in dreapta 5 secunde ai pierdut o faza de actiune si te trezesti ca il intrebi pe colegul de scaun ce a facut Optimus Prime in alea 5 secunde si asta iti zice ca s'a batut cu 4 roboti in timp ce tot exploda prin jurul lor. Nu'mi vine sa cred ca au existat oameni din astia mari critici de film care au fost atenti asa la fiecare dialog in parte si care au inceput sa zica ca e plin de clisee gen acel sarut in timp ce in spatele lor flutura steagul Statelor Unite...baaa esti prost? Tu de asta ai venit la Transformers? Ce plm credeai ca o sa vezi? Pulp Fiction? Nu tati, in Transformers toata actiunea e concentrata pe roboti...nu e logic? Tot povesti despre faptul ca scenariul e slab si plin de clisee. Pai baaa pepene, scrie tu (ala ce critici filmul) un altfel de scenariu...in care sa nu existe macar un cliseu...atatea comentarii despre clisee am auzit mai treziti'va..viata in realitate e plina de clisee..monotonie..banalitate, etc..sunt sute de mii de filme, nu prea mai ai cum sa faci un film fara sa existe clisee..numeste un film care sa nu contina o urma de cliseu, cat de mic..ce ai fi vrut sa faca tipul..altceva decat sa'si salveze iubita??? sa ii spuna: "descurca'te singura, draga"..normal ca oras nimicit..razboiul se poarta pe Terra, ei sunt mari, grei, plini de arme..ce ai vrea? Autobotii si Decepticonii sa joace sah? Pe vremea cand am vazut Terminator nu stiam ce'i ala cliseu...acum stiu dar incerc sa privesc aceste filme cu roboti si balauri prin ochii acelui copil care eram atunci. Inca nu mi'a disparut complet imaginatia. Cu cat ai mai putin cu atat apreciezi mai mult ceea ce ai si atunci aveam putin si din acest motiv apreciam mai mult acele momente decat le apreciaza unii sau altii acum. Dark of the Moon nu e film...e Entertainment 110% si exact asa trebuie sa fie privit din start si pana la final.

"You may lose faith in us, but never in yourselves!"


http://s27.postimg.org/aqfbxmhcj/transofrmers.jpg[/url]

Nu am vrut ba sa ma duc pe ride. Dar am zis ca o fac...pentru tine !

TheIceMan
14th October 2014, 21:06
Pentru mine conteaza mai mult originalitatea, mai ales ca acum cateva satamani am vazut The Source Code, care e aceeasi idee impachetata in alt ambalaj. Consider ca Edge of Tomorrow nici nu trebuia sa existe in primul rand. Nu stiu ce le-a trecut prin cap alora. Banuiesc ca vad s ei alte filme, nu traiesc inchisi intr-o cutie.
Neighbours e comedie, deci se stie ca e slaba. N-am avut pretentii deloc.

Nu le-am vazut pe niciunul :D dar citind rezumatul la wikipedia nu as putea spune ca este acceasi idee.
Sau, daca vrei sa o lungesti, poti spune ca ambele filme au aceasi idee ca si Groundhog Day cu Bill Murray :)

Eddy DoubleD
15th October 2014, 01:03
Am vazut undeva un comment zicand asta:)) Cum am zis, lipsit de originalitate

Raiden
15th October 2014, 23:34
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford - Din ce am vazut intra in categoria de love it or hate it movie, desi nu sunt sigur de ce. Prima jumatate de ora am urmarit filmul beat si chiar si asa mi-a captat atentia fiecare secunda, dar am si eu o limita si cum simteam ca nu mai puteam fi atent si ca vad vreo 2-3 subtitrari in plus, l-am lasat pe a doua zi sau de fapt a doua seara tarziu, cand eram rupt de oboseala si am mai vazut o ora din el, dar din pacate ma luase somnul asa de tare incat mi se inchideau ochii singuri si din nou nu mai puteam fi atent, un lucru regretabil pentru un film asa frumos. Azi l-am terminat si am intrat pe imdb sa-i dau 10 si sa-l bag in propria mea lista de aici (http://www.imdb.com/list/ls009077880/). Acting foarte tare (lumea il lauda mai mult pe Casey, care ce-i drept a fost magistral, dar din punctul meu de vedere Brad Pitt a furat show-ul si e unul din cele mai tari personaje interpretate de el, bineinteles dupa Tyler Durden :D), cinematografia superba cu niste peisaje splendide, coloana sonora care intra intr-o perfecta armonie cu peisajele si cu actiunea din film, sa nu mai zic de dialog si scenele care transmiteau in mod subtil diferite emotii si caracteristici ale personajelor. O capodopera. 10/10

No Country For Old Men e cel mai bun film din 2007, dar asta e close second. Cred ca am sa mai ma uit la niste filme din 2007, pare un an interesant. :))

White Shadow
18th October 2014, 14:10
http://s27.postimg.org/aqfbxmhcj/transofrmers.jpg[/url]

Nu am vrut ba sa ma duc pe ride. Dar am zis ca o fac...pentru tine !

Multumesc...apreciez gestul!

Doctor_Satan
21st October 2014, 16:57
RED 2 - 8/10
O comedie buna, eu nefiind un mare fan al genului.

Escape Plan - 8/10
Ma asteptam sa nu fie mare branza de film, avand in vedere ca-i cu cei 2 mari dinozauri, dar a fost placut sa-i vad in acelasi film si atat de mult pe ecran.

Clockwork Orange - 7/10
Am reusit intr-un final sa-l vad, in 2 reprize. Daca l-as fi vazut mai devreme de anul 2000, poate as fi fost mai impresionat de el, dar asa, il consider un film cam supraaperciat.

Sin City 2 - 9/10
Un film foarte reusit, plin de actiune si cu o distributie de exceptie. Pur si simplu superb.

Transformers - Age of Extinction - 8/10
Din nou, prezenta prea indelungata a oamenilor nu o agreez in aceasta serie. Prea mult se desfasoara actiunea pe Pamant, cu lupta pentru Pamant si aberatii de acest gen.
Ar trebui sa iasa din cutiuta lor micuta cei care au facut aceasta serie si sa observe ca seria originala era axata foarte mult pe Transformers, nu pe oameni. Si din atatea parti, in nici una actiunea n-a fost pe Cybertron.

Johnny D
28th October 2014, 07:32
Pai vezi tu de ce le zic eu la toti ca benzile desenate de mare calitate si cu precadere anime-urile sunt mai tari ca filmele, pt ca acolo e mult mai usor sa ai actiune "out of this world" mult mai constanta si la un pret de productie mult mai redus.;)

Sir. Eko
31st October 2014, 17:35
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/6/6a/Generation_Iron_Theatrical_Poster.jpg

Am vazut Generation Iron in sfarsit. Nu e la fel de bun ca Pumping Iron, dar asta e normal.
Oricum, e bine facut, imi place pe ce se axeaza filmul...mai mult pe concurenti decat pe cum se antrezeaza ei sau ce mananca. Desi nu is fan Phil trebuie sa recunosc ca a meritat sa castige anul respectiv(spre deosebire de anu asta de exemplu). Frumos, pacat ca au fost probleme cu filmul...si ca un documentar filmat in 2012 a reusit sa apara pe la cinema prin 2013-2014...sau in Romania deloc inca.

Freek
2nd November 2014, 00:45
Rounders
http://www.imdb.com/title/tt0128442/reference
Nota: 7/10
Pe asta nu stiu cum l-am ratat. E previzibil cap coada si te lasa cu senzatia ca trebuia sa fie mai lung. Nota primita de la mine e pentru prestatia acotrilor cu un plus pentru Norton :yes:

TheIceMan
3rd November 2014, 22:47
Life of Pi (2012)
http://www.imdb.com/title/tt0454876/?ref_=nm_flmg_act_13
Nota: 7/10

Filmul ok, un fel de kon-tiki cu o pisicuta foarte mare :D Daca nu mergeti la vot, puteti sa-l vedeti.

Cristy RVD
3rd November 2014, 23:32
Kagemusha 9/10

E facut de Kurosawa, deci prea multe n-ar fi de spus. E nevoie doar de rabdare, filmul e genial.

Johnny D
4th November 2014, 08:54
L-am vazut sau am vrut sa-l vad, oricum o sa-l scot just in case!

City of God 6/10 - Film ok dar nu prea mi-a placut cu tot realismul lui cu tot.
M-am cam fortat sa ma uit pana la capat, e cam ceea la ce te astepti sa fie si nu prea surprinde decat rareori. Am mai zis treaba asta dar decat sa te uiti la filme din astea, mai bine te uiti la documentare pe subiecte similare, macar alea stii ca is chiar reale, nu simulari seci ale realitatii.

SuperDumnezeu
4th November 2014, 11:47
Ce ma?

Cristy RVD
4th November 2014, 12:43
City of God 6/10 - Film ok dar nu prea mi-a placut cu tot realismul lui cu tot.
M-am cam fortat sa ma uit pana la capat, e cam ceea la ce te astepti sa fie si nu prea surprinde decat rareori. Am mai zis treaba asta dar decat sa te uiti la filme din astea, mai bine te uiti la documentare pe subiecte similare, macar alea stii ca is chiar reale, nu simulari seci ale realitatii.

Tre' sa fii tare tripat sa dai 6 la CoG.

Freek
4th November 2014, 17:31
N-ai avut subtitrare sau ce? :D
De-a lungul timpului din ce imi aduc aminte de pe unde am mai citit esti prima persoana care o vad sa dea sub 8 la City of God. Daca nu ti-a placut nu ti-a placut...

TheIceMan
4th November 2014, 17:55
Terminator Salvation (2009)
http://www.imdb.com/title/tt0438488/?ref_=nm_flmg_act_11
Nota mea: 6/10

Povestea subtire, doar Christian Bale joaca excelent, doua secunde cu Schwartzy la final :) si cam atat. A, si un robot imprumutat de la recuzita Transformers :D

Raiden
4th November 2014, 20:07
N-ai avut subtitrare sau ce? :D
De-a lungul timpului din ce imi aduc aminte de pe unde am mai citit esti prima persoana care o vad sa dea sub 8 la City of God. Daca nu ti-a placut nu ti-a placut...

De parca comentariile lui Johnny D ar conta pe sectiunea aceasta. Sau oriunde pe forum, daca e sa fim exacti. :cool:

Ca da el 6 la CoG sau vecinul Vasile cu izmenele gaurite la cur, e cam acelasi lucru.

SuperDumnezeu
4th November 2014, 21:55
De parca comentariile lui Johnny D ar conta pe sectiunea aceasta. Sau oriunde pe forum, daca e sa fim exacti. :cool:

Ca da el 6 la CoG sau vecinul Vasile cu izmenele gaurite la cur, e cam acelasi lucru.

http://i62.tinypic.com/2s1225e.jpg

Sir. Eko
5th November 2014, 14:51
:))

Johnny D
6th November 2014, 08:50
Cam multe reply-uri pentru o parere care nu prea conteaza!:))
Hai ca poate am fost cam aspru, 6.5 maxim!:yes:

N-ai avut subtitrare sau ce? :D
De-a lungul timpului din ce imi aduc aminte de pe unde am mai citit esti prima persoana care o vad sa dea sub 8 la City of God. Daca nu ti-a placut nu ti-a placut...
Nu e ca nu mi-a placut, asta a fost calitatea filmului. Eu am vazut documentare cu viata de zi cu zi din tarile africane mult mai socante si mai revoltatoare decat acest film, si nu fantezie, realitate! La alea cat sa le dau daca-i dau lu asta 8/10, 9/10!?:))
Nimic nu m-a impresionat, am impresia ca daca as lua o camera si m-as duce intr-un ghetto din asta in cateva luni as face un film doar putin sub acesta daca as scapa cu viata, si mai putin cu ucisu copiilor, asta e mai greu s-o prinzi pe film. Dar ar fi mai interesant pentru ca ai vedea persoane reale puse in situatiile respective si nu actori. Cu alte cuvinte in genul asta de filme, viata chiar bate filmul, astfel prefer documentare sau biografii si nu fabulatii din astea, simulacruri de realitate, n-au deloc tenta speciala comparativ cu realitatea in sine!;)

SuperDumnezeu
7th November 2014, 00:01
Film ≠ Documentar. Intelegi?

Si ma doare-n pla de ce documentare ai vazut tu. City of God NU e documentar.

TheIceMan
7th November 2014, 00:07
Film [Artistic] ≠ [Film] Documentar. Intelegi?
Fixed :D.
Intelege, da' se face ca nu intelege.

TheIceMan
7th November 2014, 00:27
The Best Exotic Marigold Hotel 2011
http://www.imdb.com/title/tt1412386/?ref_=nv_sr_4
Nota: 7/10

Bunicel, a inceput bine, apoi nothing interesting. Good acting. Am impresia ca filmul e sponsorizat de ministerul turismului din India sau asa ceva.

Johnny D
7th November 2014, 07:34
Film ≠ Documentar. Intelegi?

Si ma doare-n pla de ce documentare ai vazut tu. City of God NU e documentar.

Pai tocmai ca nu e, de aia a luat doar 6/10!;)

Apropo de alte filme cica f bune Life of Pi 7/10, un fel de minitarzan cu barca!:))
Intr-adevar final usor dramatic, pisicutei nici nu i-a mai pasat, urat din partea ei.:P

SuperDumnezeu
7th November 2014, 12:03
Tu, de fapt, pentru ce te uiti la filme?

SuperDumnezeu
7th November 2014, 23:35
http://www.dvdactive.com/images/news/screenshot/2014/7/starredupbd2d.jpg

jo27
9th November 2014, 17:09
Lucy --- 5/10 o idee interesanta, insa intr-un cadru gretos de-a dreptul si cu o gramada de gauri in scenariu.

Interstellar --- 8/10 fiind facut de Nolan, bineinteles, fabulos la capitolul regie, insa faza cu gaurile in scenariu se cam potriveste si aici. Oricum, as putea avea incredere ca

umanitatea ar putea fi salvata de McConaughey si Chastain :)

Johnny D
10th November 2014, 07:19
Tu, de fapt, pentru ce te uiti la filme?

Efecte speciale si emotionale! Doar in cele speciale sunt superioare anime-urilor si nu mereu!;)
Ma uit si pentru a descoperi dibacitati si curiozitati umane stiintifice si/sau medicale, cum ar fi Fringe sau Dr. House dar astea-s seriale, filmele sunt niste diminutive ale serialelor, un fel de antret, daca nu se continua macar cu un sequal inseamna ca n-au avut destul material de interes sa merite o atentie sporita!:) Ma uit pentru toate emotiile umane posibile dar nu pot sa am emotii pentru simulari de documentare, eu in filme caut o exagerare a realitatii si nu o mediocrizare/banalizare adica reducere la numitor comun a acesteia.
Tu crezi ca eu ma uit la un film artistic sa vad o simulare de documentar pe comportamente civice in clasele defavorizate ca si in City of God sau probabil in The Wire!? Nu mersi, de aia am documentare, alea-s reale nu doar simuleaza realitatea!;) Filmele nu trebuie sa simuleze realitatea ci trebuie s-o imbogateasca fie cu fantezie, fie cu stiinta, fie cu dibacitatea mintii umane, lucruri de genu asta, nu sa ne-o arate asa cum e chiar in cele mai nasoale momente ale ei, pentru asta avem relatarile reale in sine asa cum spuneam, si nu-s putine deloc.

SuperDumnezeu
10th November 2014, 21:06
Deci de uiti degeaba. OK...

TenisFan
11th November 2014, 00:48
Ce e aia 'antret'?
Da funk is a 'sequal'?
Am vãzut la cinema [b]Interstellar[\b]. Nota 8 per total deºi este absolut fabulos realizat. Jupiter and beyond din Odisee a fost reamenajat aici cu tehnica zilelor noastre. Rezultatul e orgasm vizual. Spre deosebire de Kubrick aici avem multã dramã umanã, poate prea multã, plus anumite paradoxuri peste care nu poþi trece cu logica. Sunt multe interpretãri/teorii ce nu pot fi fezabile. But it's an awesome experience at the movies. :cool:

Cristy RVD
11th November 2014, 00:50
Ce e aia 'antret'?
Da funk is a 'sequal'?


Doar Johnny incercand sa para altceva decat este :))

irinaidu
11th November 2014, 02:26
Interstelar - infiorator film. Atata bullshit si atata emotie si americanism cat sa-mi ajunga o viata. Filmul e filmat foarte frumos, arata spectaculos si actorii sunt buni, dar tot ce tine de scenariu si dialog este jalnic. Nici nu as stii de unde sa ma apuc sa explic de ce este stupid si lipsit de orice logica tot ce se intampla in film. Si dupa ce ca este stupid mai dureaza si aproape 3 ore. Daca mai taiau din the power of love salveaza omenirea si iubirea este o alta dimensiune bullshit, puteau sa reduca simtitor si din penibil si din orele de film.

Eddy DoubleD
11th November 2014, 04:43
Efecte speciale si emotionale! Doar in cele speciale sunt superioare anime-urilor si nu mereu!;)


Nu pot sa cred, dar aici iti dau dreptate.:)) Zilele astea revad Dragon Ball si pe langa faptul ca vad episod dupa episod, se pare ca inca pot sa emaptizez cu niste personaje ca atunci cand eram copil.

Johnny D
11th November 2014, 08:47
Ce e aia 'antret'?
Da funk is a 'sequal'?

Antret o adaptare fortata din franceza sau antreu mai corect in romana e primul fel de mancare, cel care deschide apetitul, sau prima incapere, cea care deschide locatia. Iar sequal e sequel scris la repezeala, usor de inteles daca folosesti 2 neuroni conectati consecutiv in scop util si nu mojic.;)
Asta nu schimba cu nimic faptul ca un film format ca un documentar e inferior unui documentar in sine in 99% din situatii.:P


PS: Incercati sa nu faceti spoiler la Interstellar, o sa-l vad si eu peste vreo... 6 luni, cand apare varianta DVD/Blu Ray! -.-

Freek
11th November 2014, 08:48
Dracula Untold
Nota: 5/10
http://www.imdb.com/title/tt0829150/reviews

Te doare capul pur si simplu.

Johnny D
11th November 2014, 08:56
Nu pot sa cred, dar aici iti dau dreptate.:)) Zilele astea revad Dragon Ball si pe langa faptul ca vad episod dupa episod, se pare ca inca pot sa emaptizez cu niste personaje ca atunci cand eram copil.

Sunt anime-uri mult mai mature si mai infioratoare ca si DBZ, cum ar fi Claymore, Berserk, Gundam Seed si multe altele.
Rurouni Kenshin pt mine alaturi de Claymore raman cele mai tari, RK e si dupa caz real, la 10 ani de la revolutia de la Kyoto care a schimbat regimul Shogunatului cu cel al democratiei extrem de inconfortabil pentru un popor obisnuit cu samuraii si stilul lor de existenta. E evident usor fantezist dar ajuta faptul ca e luat dupa evenimente care s-au intamplat defapt in istoria Japoniei, exagerand superb niste abilitati ale sabiei si spiritului de luptator, dar nu cu mult, e vb pana la urma doar de niste oameni si nimic mai mult.
Filmele in genere sunt rahat comparativ cu asta.:)
S-au facut si filme artistice adaptare dupa acest anime, comparativ cu anime-ul sunt undeva la 4-5/10, insa pentru un film merita 7-8/10.;)
E de mentionat insa ca aceste adaptari cinematografice sunt singurele adaptari cel putin decente ale unui anime pe pelicula de film.

Johnny D
11th November 2014, 09:37
Ce e aia 'antret'?

Si seamana foarte mult si cu "antet", termen extrem de familiar pentru cei care redacteaza in word.
Dar chiar daca e o litera gresita in plus sau in minus sau aiurea ca-n cazul "sequal", un intelect mediu neperturbat de malintentie ar trebui sa-i sesiseze semnificatia fara probleme, s-au facut si studii stiintifice pe tema asta, mi-e imposibil sa cred ca cineva nu si-ar da seama.:P

TenisFan
11th November 2014, 14:03
Noi ne-am dat seama dar faptul ca persisti in a scrie gresit fie in romana fie in alta limba denota lipsa de cunostinte. Stiu, imi vei livra laitmotivul cu ideile sunt alea ce conteaza pentru tine dar pentru mine limba romana e compusa din continut si din scris. Ca daca nu stii sa aliniezi literele in modul corect nu mai intelegi continutul.
Lumea ar fi: nu stie sa scrie dar e genial. Oricum tu faci parte din categoria asta...

TheIceMan
11th November 2014, 18:33
Dracula Untold
Nota: 5/10
http://www.imdb.com/title/tt0829150/reviews

Te doare capul pur si simplu.

:)) :))

Eu as avea o lista de cateva filme "algocalmin" care te calmeaza, si alta lista muuult mai luunga cu filme "somnifer" care te adrom apropae instantaneu.

Johnny D
12th November 2014, 07:29
faptul ca persisti in a scrie gresit fie in romana fie in alta limba denota lipsa de cunostinte.
Asta pt ca in genere judeca persoane mediocre care n-au experienta de foarte multe lucruri.
Majoritatea greselilor 60-70% de ortografie/gramatica se fac din repezeala, cel putin eu de aia le fac asa ca la acel "sequal", insa altele le fac pentru ca stiu o gramada de limbi si le combin in campul meu, iarasi la repezeala uneori fericit alteori nefericit, dar eu nu vad in asta o mare problema. Antret ala cred ca l-am auzit la Master Chef si in franceza exista cuvantul/verbul "entrer" adica a intrat de aia nu mi s-a parut suspecat acel "r", nici macar acum nu stiu daca e corect sau daca e gresit, asa cum ziceam, nu e mare scofala.
Mai sunt si greseli gramaticale venite din nestiinta undeva sub 5%, cum ar fi cu cati de "i" se scrie ceva verb sau alte nebunii de astea, whateva'.:P
Si nu, nu sunt genial, doar imi exprim niste pareri asa cum pot eu mai bine, oricine are dreptul s-o faca indiferent de nivelul sau de intelect, cunostinte sau gramatica atat timp cat nu e malintentiv, chiar si saracul vecin Vasile(sau nea' Popa ca la asta s-a referit Raiden cand a zis doar ca nu i-a sarit "La Bloc" in cap direct, i-a venit una curbata:rolleyes:) care si el are dreptul sau la o conversatie normala si sa fie luat in serios pentru o parere, si sa fie edificat clar de unde si pana unde greseste daca parerea lui e speciala, asa cum eu v-am argumentat de ce parerea mea e asa cum e mai de fiecare data.;)

Insa din cand in cand(sa zicem o data sau de 2 ori pe an) mai apar si lucruri la care chiar sunt genial, insasi subestimarea gramaticii e unul din ele, in genere cei retardati moral sau perversii isi fac veacul luandu-se de amarati care doar vor sa participe si ei la discutii si jignindu-i si oprimandu-i fara sa le lase sansa a fi bucurosi de o conversatie si chiar a invata ceva nou si la randul lor a-si impartasi o parere sau informatie. Aici e pacatul cel mare si nu in diformitatile limbii ce oricum ramane scrisa corect in mii de carti, n-o rupem noi acuma in bucati sa ramana asa pentru istorie ca sa-i plangem de mila!;) Insa suntem inca cu cateva zeci de ani cel putin inainte ca omul de rand sa inteleaga in masa acest simplu adevar!

TenisFan
12th November 2014, 10:08
Malintentiv. :groggy: Ma gandesc ca vrea sa insemne rau intentionat. O fi ceva in apropierea lu' malitios.
Ce ***** e intentiv? Ca poti folosi prefixul "mal" in alcatuirea unor cuvinte gen "malnutrit". Nutrit plus adaugarea prefixului mal.
Tu poti perora despre idiotenii sau filosofii absconse(asa cum le vezi mataluta) cat doresti tu dar pentru mine sunt doar ineptii scrise de o persoana pierduta in spatiu care se amageste singura prin construirea unor fraze lungi si extrem de greu de disecat intru relevarea intelesului lor. Mai mult recurgi la cuvinte inventate pentru a exprima idei. Asta e lipsa de idei nu imaginatie.
Te mai faci si singur genial. Eu pot afirma ca esti genial de prost atunci cand vine vorba de a te face inteles. E inutil sa te certi pe internet. E absolut inutil sa ma cert cu tine. Sunt idiot pentru ca fac asta. Dar peste anumite cretinitati nu poti trece indiferent de situatie.

Sir. Eko
13th November 2014, 11:10
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/b/bc/Interstellar_film_poster.jpg


Interstellar-9/10
Epic shit right here !

Xaviesta
13th November 2014, 11:22
Chiar atat de bun e? Am vazut ca toti il lauda. Maine ma duc si eu sa-l vad.

TenisFan
13th November 2014, 11:50
Este o realizare cinematografica deosebita. E un film grandios. Exista insa "dar-uri". Merita insa vazut de vreo cateva ori pentru anumite scene absolut fabuloase... Musai sa fie la cinema.

Sir. Eko
13th November 2014, 12:15
Este o realizare cinematografica deosebita. E un film grandios. Exista insa "dar-uri". Merita insa vazut de vreo cateva ori pentru anumite scene absolut fabuloase... Musai sa fie la cinema.

yup.

Johnny D
13th November 2014, 14:03
Malintentiv. :groggy: Ma gandesc ca vrea sa insemne rau intentionat. O fi ceva in apropierea lu' malitios.
Ce ***** e intentiv? Ca poti folosi prefixul "mal" in alcatuirea unor cuvinte gen "malnutrit". Nutrit plus adaugarea prefixului mal.
Tu poti perora despre idiotenii sau filosofii absconse(asa cum le vezi mataluta) cat doresti tu dar pentru mine sunt doar ineptii scrise de o persoana pierduta in spatiu care se amageste singura prin construirea unor fraze lungi si extrem de greu de disecat intru relevarea intelesului lor. Mai mult recurgi la cuvinte inventate pentru a exprima idei. Asta e lipsa de idei nu imaginatie.
Te mai faci si singur genial. Eu pot afirma ca esti genial de prost atunci cand vine vorba de a te face inteles. E inutil sa te certi pe internet. E absolut inutil sa ma cert cu tine. Sunt idiot pentru ca fac asta. Dar peste anumite cretinitati nu poti trece indiferent de situatie.

Eu nu ma cert cu tine pentru ca nu jignesc, tu ai jigniri si certuri, treaba ta.:P Cuvantul "malintentiv" nu e cretinitate, e un cuvant englezesc "malintent" care presupun ca e neologism al acelei limbi cu provenienta din franceza. Din moment ce e un cuvant ce e inteles si in franceza si in engleza deopotriva, a spune ca acest cuvant sau un diminutiv al sau e o cretinitate, e in sine o cretinitate.:)

Doctor_Satan
13th November 2014, 14:56
Mai copii, macar pe filme nu va certati.
Din ultimele 15 postari doar vreo 4-5 sunt despre filme.

Johnny D
14th November 2014, 08:29
Eu nu ma cert, doar imi expun parerea in fata unor semiintelectuali ce judeca prin perspective depasite, astea cu gramatica si alte copilarii de gen cum ca daca eu dau o nota proasta unui film facut in stil documentar care e inferior unui documentar in opinia mea, atunci aceasta opinie e egala cu a unui om fara viziune, scoli ori ratiuni, alte copilarii de 2 lei ce incearca sa para comice probabil.:))

Sa fiu ontopic, nu mai tin minte daca am scris, am vazut "Hercule" asta cu "The Rock", e un film bun dar nu senzational.
De vazut, merita vazut chiar daca nu are elementul spectaculozitate iesit din comun dar povestea si executia sunt decente. 7/10

Sir. Eko
14th November 2014, 11:14
Eu nu ma cert, doar imi expun parerea in fata unor semiintelectuali ce judeca prin perspective depasite, astea cu gramatica si alte copilarii de gen cum ca daca eu dau o nota proasta unui film facut in stil documentar care e inferior unui documentar in opinia mea, atunci aceasta opinie e egala cu a unui om fara viziune, scoli ori ratiuni, alte copilarii de 2 lei ce incearca sa para comice probabil.:))



:)) Nu e facut in stil documentar omule. Doar ca tie ti se pare mega interesant, daca vezi 10 oameni care dau nota 10 unui film...tu sa ii dai 5. Ca un copil mic, crezi ca te face interesant.

Sunt sanse reale si chiar nu glumesc acuma...chiar e posibil, tu nici macar sa nu fii vazut filmul.

relansat
14th November 2014, 12:10
Hercule cu The Rock e cam la nivelul Scufitei Rosii. Cel mai slab film vazut in ultimele 3-4 luni

Johnny D
14th November 2014, 12:59
:)) Nu e facut in stil documentar omule. Doar ca tie ti se pare mega interesant, daca vezi 10 oameni care dau nota 10 unui film...tu sa ii dai 5. Ca un copil mic, crezi ca te face interesant.

Sunt sanse reale si chiar nu glumesc acuma...chiar e posibil, tu nici macar sa nu fii vazut filmul.

In mintea ta e posibil, in realitate eu am vazut filmul si i-am dat cat am crezut de cuviinta fara sa ma intereseze parerea altora.:P
Ca n-o fi facut in stil documentar nu pot sa contest, asa mi s-a parut, eu l-am vazut ca pe un documentar cu actori, nota 6 nu 5 i-am dat!;)
Si pe IMDB avea 8 si ceva parca nu 10, nu e o vreo capodopera, vezi-ti de treaba!:)


Hercule cu The Rock e cam la nivelul Scufitei Rosii. Cel mai slab film vazut in ultimele 3-4 luni

Uita-te la City of God.:))

Lucian86
14th November 2014, 13:22
Interstellar 8,5/10

La cinema binenteles. Nu e o capodopera; este un film comercial cu un scenariu "normal" insa e facut bine si chiar emotioneaza pe alocuri.

relansat
14th November 2014, 16:30
Interstellar 8,5/10

La cinema binenteles. Nu e o capodopera; este un film comercial cu un scenariu "normal" insa e facut bine si chiar emotioneaza pe alocuri.

:happy:happy

Lucian86
14th November 2014, 17:54
:happy:happy

ok ok..sorry "grammar nazi" ;) ce-i e corect e corect
bineinteles

relansat
14th November 2014, 18:57
Nu de asta faceam haz, ci de faptul ca ai folosit "bineinteles" referindu-te ca ai vazut filmul la cinema :D Prin Romanica piratam la greu. Si cand suntem disperati sa vedem un film, rupem CAM-urile :D

jo27
14th November 2014, 19:02
Eu piratez la greu, dar un CAM n-as viziona nici daca ar aparea acum PF2, iar o varianta decenta pe net ar fi anuntata pt peste 2-3 ani :D

Si sint unele filme, Interstellar printre ele, care chiar trebuie vazute neaparat la cinema... vizual exceptional si tinind cont ca povestea cam scirtie, asta e principalul motiv pt care ar trebui vizionat :D

Lucian86
14th November 2014, 19:09
Nu de asta faceam haz, ci de faptul ca ai folosit "bineinteles" referindu-te ca ai vazut filmul la cinema :D Prin Romanica piratam la greu. Si cand suntem disperati sa vedem un film, rupem CAM-urile :D

Ah ok ! Piratez si eu insa nu ma uit niciodata la cam-uri.
Am spus "binenteles" pentru ca este un film de vazut la cinema asta, ca orice film bun cu efecte speciale.
Asa si eu nu mai merg la cinema atat de des cum o faceam candva. Bilete sub €7,5 nu se mai gasesc.:groggy:

TheIceMan
14th November 2014, 19:11
Ah ok ! Piratez si eu insa nu ma uit niciodata la cam-uri.
Am spus "binenteles" pentru ca este un film de vazut la cinema asta, ca orice film bun cu efecte speciale.
Asa si eu nu mai merg la cinema atat de des cum o faceam candva. Bilete sub €7,5 nu se mai gasesc.:groggy:

l-ai vazut in engleza?

relansat
14th November 2014, 19:17
Eu piratez la greu, dar un CAM n-as viziona nici daca ar aparea acum PF2, iar o varianta decenta pe net ar fi anuntata pt peste 2-3 ani :D

Si sint unele filme, Interstellar printre ele, care chiar trebuie vazute neaparat la cinema... vizual exceptional si tinind cont ca povestea cam scirtie, asta e principalul motiv pt care ar trebui vizionat :D


Corect. Insa o comedie usoara o pot vedea si filmata cu nokia 1100 :))


Lucian, daca mergi la IMAX si dai 7.5 euro e super :D pe la noi e in jur de 4 euro la cinema normal si e praf. mult praf. economic vorbind.

Lucian86
14th November 2014, 19:39
l-ai vazut in engleza?

da

@Relansat

Stai linistit ca nu sunt IMAX-uri pe aici...am dat €7,5 pe un cinema de 2 lei caci dadea filmul in limba originala.

relansat
14th November 2014, 19:48
Imi scapa ceva? In Italia le dau dublate de obicei? :o:

Lucian86
14th November 2014, 20:10
:)) normal...se stie..au traditie, scoala si lobby cu radacini in dublare.. Sunt chiar bune dublarile dar nah, nu sunt originale orice-ai face.

relansat
14th November 2014, 20:20
apropo de asta, ce bine ar prinde un pro sieben fara dublare :( filme unu si unu, seriale la fel :(

Xaviesta
14th November 2014, 23:47
Interstellar 9/10

Epic... sunt asa intr-o stare... Nu prea am inteles nimic din finalul filmului.

TenisFan
15th November 2014, 13:12
McConaughey a calatorit in gaura neagra si a poposit alaturi de robot intr-un hipercub inventat tot de om(asa zice el). Hipercubul ala se dorea a fi o zona in care timpul era distorsionat si puteai accesa orice moment din timp fie trecut sau viitor. De mentionat ca oamenii care se presupune ca au construit acel cub aveau notiunea unui spatiu cu 5 dimensiuni. McConaughey i-a transmis fiicei sale datele necesare pentru ca Chastain sa inteleaga formula unui asemenea spatiu. Asta a avut astfel capacitatea de a evolua ca fiinta si a percepe spatiul cu mai multe dimensiuni. Ce nici eu n-am inteles prea bine ce era cu lumea aia pe care Chastian o construise. Parca sa zic ca am inteles ca era construita precum inelele lui Saturn sau era pliata pe ele. Oricum ai vazut ca gravitatia era stabilizata acolo chiar daca spatiul era diform. Probabil intelesese cum sa foloseasca gravitatia.

Sir. Eko
15th November 2014, 16:45
McConaughey a calatorit in gaura neagra si a poposit alaturi de robot intr-un hipercub inventat tot de om(asa zice el). Hipercubul ala se dorea a fi o zona in care timpul era distorsionat si puteai accesa orice moment din timp fie trecut sau viitor. De mentionat ca oamenii care se presupune ca au construit acel cub aveau notiunea unui spatiu cu 5 dimensiuni. McConaughey i-a transmis fiicei sale datele necesare pentru ca Chastain sa inteleaga formula unui asemenea spatiu. Asta a avut astfel capacitatea de a evolua ca fiinta si a percepe spatiul cu mai multe dimensiuni. Ce nici eu n-am inteles prea bine ce era cu lumea aia pe care Chastian o construise. Parca sa zic ca am inteles ca era construita precum inelele lui Saturn sau era pliata pe ele. Oricum ai vazut ca gravitatia era stabilizata acolo chiar daca spatiul era diform. Probabil intelesese cum sa foloseasca gravitatia.


pretty much

Eddy DoubleD
15th November 2014, 16:54
http://www.businessinsider.com/neil-degrasse-tyson-interstellar-ending-2014-11

Cea mai buna explicatie stiintifica:) Si exact cum zice in final: restul sunt doar supozitii, pentru ca nu avem nici cea mai mica idee ce se poate intampla cu adevarat. De aia exista science-fiction :)

Xaviesta
15th November 2014, 18:00
Merci pt explicatii. Greu, greu.

E vreun film mai bun ca asta in 2014?

dextercioby
15th November 2014, 19:10
Am vazut filmul marti seara si, dincolo de povestea 60% fiction, 40% science, vreau sa pun accent pe partea sentimentala (nu intocmai <cheesy> cum zis americanii) a povestii: dragostea unui tata pentru copiii lui. Ce poate fi un sentiment mai motivant ?

relansat
15th November 2014, 19:30
Cum e John Wick? Am pe cineva care ma bate la cap sa nu merg. Ca cica e despre un caine :)) Mai tare m-a pornit, dupa episodul Hachiko :))

Johnny D
17th November 2014, 10:48
Interstellar 9/10

Epic... sunt asa intr-o stare... Nu prea am inteles nimic din finalul filmului.

Erm... multumesc celora care au pus spolerul in chenar de spoiler, dar nu si tie, nu vroiam sa stiu ca finalul e intortocheat! >.<


http://www.businessinsider.com/neil-degrasse-tyson-interstellar-ending-2014-11

Cea mai buna explicatie stiintifica:) Si exact cum zice in final: restul sunt doar supozitii, pentru ca nu avem nici cea mai mica idee ce se poate intampla cu adevarat. De aia exista science-fiction :)

Desi n-am citit nimic aici deja mi-ai zis cu aproximatie ca la final cativa daca nu toti cad in ceva gaura neagra sau gaura de vierme, si evident nu se mai intorc intregi acasa ori toate ori o parte din personajele centrale! Di she!?:headbang::headbang:

SuperDumnezeu
17th November 2014, 11:33
Fucking drama queen, mai taci.
Si da, Interstellar e smecherie.

Johnny D
17th November 2014, 12:49
Pai stai asa, City of God n-a fost drama? Ca eu n-am lacrimat deloc, mi s-a parut chiar o drama mediocra, deci credeam ca sunt insensibil!
Hachiko chiar a fost o drama de buna calitate, am lacrimat la el desi sunt zeci de anime-uri mult mai dramatice, spre deosebire de altii care au zis c-au plans siroaie, cum sa zici de mine c-s drama queen, esti complet sarit de pe fix!:))

PS: Sigur nu vrei sa faci si tu un pic de spoiler despre Interstellar?:sneaky:

Freek
17th November 2014, 17:24
Trebuie musai sa plangi la drame? :D
Iar legat de spoilere, exagerezi...

dextercioby
17th November 2014, 18:47
6 milioane spoilerul la un amarit de iohanis la mina a 2-a, atit m-a costat in service :(

Freek
17th November 2014, 18:55
Tea mirosit ca nu esti de-al lor :D. Trebuia sa vorbesti mai lent...

dextercioby
17th November 2014, 19:02
No, v-am zis amu ca Interstellar e un film extraordinar, no extraordinar ? Va mai zic o data. :D

Freek
17th November 2014, 19:09
Extraordinar!
http://i.imgur.com/DZAdfRCs.jpg

SuperDumnezeu
17th November 2014, 19:49
Pai stai asa, City of God n-a fost drama? Ca eu n-am lacrimat deloc, mi s-a parut chiar o drama mediocra, deci credeam ca sunt insensibil!
Hachiko chiar a fost o drama de buna calitate, am lacrimat la el desi sunt zeci de anime-uri mult mai dramatice, spre deosebire de altii care au zis c-au plans siroaie, cum sa zici de mine c-s drama queen, esti complet sarit de pe fix!:))

PS: Sigur nu vrei sa faci si tu un pic de spoiler despre Interstellar?:sneaky:

Aproape am zambit...not.

Johnny D
18th November 2014, 07:54
Trebuie musai sa plangi la drame? :D
Iar legat de spoilere, exagerezi...
S-a atins o limita si era cat pe ce sa se dea peste, spre acolo se tindea si exagerarea mea a fost un semnal de alarma doar vreau sa mai pot intra p-aici si-n viitor!:P

No, v-am zis amu ca Interstellar e un film extraordinar, no extraordinar ? Va mai zic o data. :D
Eu am stiut treaba asta de la primul trailer de anul trecut, de aia nu vreau nici sa miros spoilere!:)

Aproape am zambit...not.
Sunt convins ca esti o persoana cara zambeste destul de des si nu mereu cu argumente, asadar nu-i mare paguba!:D

irinaidu
18th November 2014, 10:19
Cum e John Wick? Am pe cineva care ma bate la cap sa nu merg. Ca cica e despre un caine :)) Mai tare m-a pornit, dupa episodul Hachiko :))

Sa zicem ca nu este cainele personajul principal. " John Wick" e genul de film facut ca sa se bata Keanu cu unii in timp arata cool si cam atat. Daca ai chef intr-o seara de genul asta de film, e ok.

Johnny D
18th November 2014, 12:51
Intrebare pentru cei care ati vazut filmele, care film e mai bun Interstellar sau Godfather?:D:)):rolleyes:

Johnny D
20th November 2014, 07:29
Legion 5/10 - Meh, a fost un dezastru presarat cu momente bune, mai putin finalul, ala a fost praf dar macar nu te-ai plictisit.:))
Guardians of The Galaxy 8.5/10 - Unul din cele mai bune SF-uri facute vreodata, usor de tot in top 10: umor 9/10, actiune 8/10, efecte 8.5/10, dramatism 8/10, final 9/10 - "We are Groot!", fir al actiunii 8/10, personaje 8/10, interactiuni 9/10, cadre 8.5/10, muzica 9/10; ti-a dat impresia unui film nu prea simplu incat sa fie banal dar nici prea complicat incat sa nu mai stii cine pe unde-o apuca si de ce, a avut cam tot ce-i trebuie unui film de calitate imbinand simplitatea si eroismul unor personaje si situatii cu complexitatea si cinismul altora lasandu-ti un gust extrem de implinit la final, asteptam partea a 2-a!:yes:

ice_girl
23rd November 2014, 16:20
The Manchurian Candidate-vorbeste despre lucruri care pt unii pot parea SF iar pt altii perfect adevarate dar lasa la latitudinea fiecarui privitor sa decida in ce varianta sa creada.Denzel Washington si Meryl Streep ca de obicei au fost la inaltime:ok: dar si Liev Schreiber a facut un rol secundar f bun! Nota 8,5.
Hide and Seek-un film de categorie B dar care mi-a placut pt Dakota Fenning si Robert de Niro, intentionat i-am pus in aceasta ordine, caci in aceasta ordine consider ca si-au adus aportul la film. Nota 7.
The captive-problemele pe care le trateaza nu sunt noi ( copii rapiti, pedofilie, pornografie infantila) dar mi-a placut abordarea regizorala deci pt felul in care este transmis mesajul filmului,pt stradaniile politistilor si pt scenele de patinaj nota mea este 8.
The stoker-nu stiu ce nota sa-i dau caci nu stiu in ce gen sa incadrez filmul si n-am prea inteles nici ce-a vrut sa transmita ( oricum era evident de la inceput ca provenind dintr-o familie cu probleme si India va ajunge o fata cu probleme :P). Si mi-ar fi placut un rol mai de substanta pt Nicole Kidman..
The Primal Fear-un film ce are toate ingredientele unui thriller politist: actiune, crime, secrete,urmari, violenta, rasturnari de situatie si un final neasteptat;). Edward Norton a facut un rol extraordinar:ok: iar Richard Gere e super sexy in rol de avocat:D! Nota 10!

Raiden
23rd November 2014, 21:12
Nu-i de nota 10 Primal Fear, desi Norton a fost magistral la debutul sau. Avea sa devina zeu mai tarziu in American History X si Fight Club.

TheIceMan
1st December 2014, 21:53
Big Hero 6
http://www.imdb.com/title/tt2245084/

Ca orice animatie Disney/Pixar, excelent. 9/10

SwedishMafia
1st December 2014, 21:59
horrible bosses - nota 5,5.

Sir. Eko
4th December 2014, 00:27
Am vazut in ultima vreme...

Magic in the Moonlight-meh. Colin Firth e bun, Woody Allen deja exagereaza...

horrible bosses 2....meh. Charlie Day e tare :ok:

The Judge. Meh. -The film stars Robert Downey, Jr., Robert Duvall, Billy Bob Thornton. Ei sunt buni, dar filmul nu e deloc wow. Un alt meh.

Am tot vrut sa merg la Nightcrawler si am tot uitat. Dar urmatorul film pe care il vad e asta. Nu o sa fie MEH !

Doctor_Satan
4th December 2014, 08:13
Interstellar - 10/10
Un film senzational. Cateva faze previzibile, dar filmul a fost prea bun ca sa conteze.

Capitanu.Burcea
4th December 2014, 11:57
Spiciuiesc :D

Un tanc american destabilizeaza nationala panzerelor, aflata si asa in picaj la sfarsit de WW2. Fury ia doar 6/10 pt scena penibila de la final, altfel e destul de ok. War entertaining and shitz, cre' ca le-a iesit destul de bine treaba.

Gone girl. Cumintel asa, cu ideea care se contura dupa primele douajde minute, apoi picotit molcom, caldurica, sonorul putin cam tare. Nu m-a atins f tare la corazon, dar e frumusel, comercial, se poate manca si popcorn. Sion Sono poate face chestia asta mult mai bolnava si iti poate strica si apetitul. Poate a si facut-o....6/10 acolo :D

Predestination. S-au mai facut, dar e o nisa :D buna de exploatat. Cam saracie, e jale de la Ethan Hawke in jos. Tac-pac, i s-a dus vorba ca e un film destept. Da, spus prost in unele momente, dar simpaticut, aprob afirmativ. 6/10

Automata, rateu incompetent 4/10 The signal, un sf cu stil. Buuun, 7,5/10

Pretty woman. Da, un film bun! :D Cu toate atmosfera aia de *****, optzecista, are destul glamour cat sa faca cu jet pe tot ce se scoate azi -un fel de cretinism cu patalama. Julia...Laser, frate! 8/10 :sneaky:

Sir. Eko
6th December 2014, 12:50
Ba io is socat. Ma gandeam acuma ca de ce naiba nu il mai vad pe Joe Pesci in filme ? Mi dor de Joe Pesci, vreau sa il vad pe Pesci cum se enerveaza din nimic si ii crapa capu lu unu...atata dorinta am si eu in viata.

Omu s-a retras in 1999. :o:

Johnny D
6th December 2014, 12:59
Ce scriu mai jos e partial spoiler, a nu se citi decat de catre cei care au vazut filmul sau stiu in mare despre ce e vorba!

Am vazut in fine Interstellar in format cam binenteles, n-am rezistat:P si am cateva comment-uri: (10 ^^')

1) Era bine de faceam macar vreo 5-6 TARS-uri desi nu prea aveam unde sa le stocheze... probabil.
2) Frumoasa teoria cu iubirea ca un artefact dar pacat ca e putin cam falsa, iubirea nu e altceva decat inchipuire, anticipare, iluzie; altfel spus e ca si un fel de anticipare ce te induce intr-o stare afrodisiaca atunci cand cineva iti spune ca vei gusta o prajitura preferata ce se afla in bucatarie, indiferent daca te minte sau nu, daca prajitura respectiva exista sau nu asa e si iubirea; anticipare afrodisiaca a retrairii unor sentimente alaturi de oameni care ne-au devenit apropiati indiferent prin ce motiv sau circumstanta, deci practic nu e altceva decat o inchipuire sau o mincina launtrica extrem de bine punctata emotional. Dar acest afrodiziac poate fi intr-adecar un motivator si un comulator de energii iesit din comun, asta e adevarat. Nu conteaza adevarul(ce e menit sau nu e menit sa fie), conteaza doar ceea in ce tu crezi cu multe putere, si atunci ai sansa cat de mica sa-l atingi fie el si ireal!
3) Trebuia sa-nceapa cu o femeie batrana care-si rastalmaceste istoricul si sa se termine la fel, altfel nu era Titanic, adica film epic, pardon.:rolleyes:
4) Si eu faceam la fel in locul doctorului Mann, apasam butonul si asteptam sa vina sa ma salveze cineva, doar ca eram onest cu ei in loc sa incerc sa-mi scap pielea singur... intr-un mod cu totul imbecil.
5) Intr-un mod cu totul ciudat, trebuia sa asculti femeia cu intuitia ei emotionala mai Cooper si nu logica!:)) Dar era o loterie, ce sa mai! :-)
6) Ii dau filmului doar 9/10 asta pentru ca n-am apucat sa ma bucur de efectele vizuale superbe, probabil o sa-i dau 9.5/10 la final.
7) Intr-o gaura neagra sunt gravitatii atat de puternice de sparg in bucati pana si atomul, probabil pana si bucatile de atom neutroni si protoni sunt sparte in bucati si mai mici, dar e misto de imaginat ca o ulterioara rasa umana va avea puterea a crea spatii de lucru intr-o asemenea gaura neagra indiferent in cate dimensiuni de lucru... chiar e misto.:ok:
8) I-am dat nota 9 care e o nota mare deoarece invata si pe cei mai putini familiarizati cu ultimele notiuni cosmologice despre cateva vagi elemente din acest domeniu; la un moment dat era pronuntat si cuvantul "neutron star" si luat putin asa in deradere dar e bine ca e pronuntat pentru a fi aruncat in centrul interesului copiilor din ziua de azi. E foarte misto ca s-au pus niste concepte pe care le intelegem limitat in centrul atentiei si insasi calitatea noastra de exploratori ridicata in acest film si totodata in imaginatia si speranta noilor generatii.
Acest lucru ii ridica filmului nota cu 1p in opinia mea, felicitari creatorilor!:ok:
9) Abia astept sa-l vad in format DVD sau BluRay!:ok:
10) Da, e mai bun ca Godfather ca sa-mi raspund la propria intrebare.:rolleyes:

PS: Acum in fine voi putea si eu sa citesc si sa comentez alaturi de cei care l-au vazut, Utilizator si Mihaidascalescu si altii!:D Am anticipat ca era vb de o gaura neagra corect dintr-un spoiler anterior (a lu Eddy) si am anticipat ca el era "fantoma" cam de la mijlocul filmului. *rolleyes*

Nadalfan
6th December 2014, 13:25
Ba io is socat. Ma gandeam acuma ca de ce naiba nu il mai vad pe Joe Pesci in filme ? Mi dor de Joe Pesci, vreau sa il vad pe Pesci cum se enerveaza din nimic si ii crapa capu lu unu...atata dorinta am si eu in viata.

Omu s-a retras in 1999. :o:

Acum o saptamana am citit ca o sa apara in ceva film in regia lui Scorsese anu' viitor alaturi de Al Pacino si De Niro.

Johnny D
6th December 2014, 18:01
Asta e o veste buna, mai ales ca dupa ce zice si Eko, pentru mine Casino si Goodfellas au fost filme mai misto decat Godfather!:))

Raiden
6th December 2014, 21:51
Mie imi e dor de toti. Robert De Niro a fost zeu in cele 5 minute din American Hustle. De Al Pacino nu mai stiu nimic de ceva ani, iar de Joe Pesci stiam ca e retras. Si il mai vreau si pe Jack Nicholson.

Sir. Eko
8th December 2014, 09:50
Am vazut Predestination -un film chiar interesant. Cat de cat si mind fuck.

TheIceMan
8th December 2014, 20:17
360 (2011)
http://www.imdb.com/title/tt1680045/

un connection movie trist. 6/10

TheIceMan
8th December 2014, 20:19
7) Intr-o gaura neagra sunt gravitatii atat de puternice de sparg in bucati pana si atomul, probabil pana si bucatile de atom neutroni si protoni sunt sparte in bucati si mai mici, dar e misto de imaginat ca o ulterioara rasa umana va avea puterea a crea spatii de lucru intr-o asemenea gaura neagra indiferent in cate dimensiuni de lucru... chiar e misto.:ok:

Incorrect.

irinaidu
10th December 2014, 00:30
Nu stiam nimic despre Nightcrawler cand m-am dus sa-l vad si am ramas placut surprinsa. Un film bine jucat, care te face sa razi, in timp ce te simti complet inconfortabil cu tot ce vezi si auzi.
Ieri am fost si la "The judge " - si cu filmul asta si fara el tot acolo. Merita vazut doar daca va plac actorii.

irinaidu
10th December 2014, 00:30
Nu stiam nimic despre Nightcrawler cand m-am dus sa-l vad si am ramas placut surprinsa. Un film bine jucat, care te face sa razi, in timp ce te simti complet inconfortabil cu tot ce vezi si auzi.
Ieri am fost si la "The judge " - si cu filmul asta si fara el tot acolo. Merita vazut doar daca va plac actorii.

Capitanu.Burcea
10th December 2014, 10:16
Eliza Graves. Bine, in concluzie...de *****.

Doctor_Satan
11th December 2014, 09:43
Incorrect.
Pe unii faptul ca sunt pe acelasi continent cu NASA i-a transformat in mici Stephen Hawkingsi. :P


Teenage Mutant Ninja Turtles - 8/10
O comedie super, la fel ca si cele vechi. Chiar speram sa vad si un Casey Jones, dar poate am mai mult noroc la continuare.
Si au fost cam putine scene in care testoasele altoiau la Foot Clan.

TheIceMan
11th December 2014, 17:40
Pe unii faptul ca sunt pe acelasi continent cu NASA i-a transformat in mici Stephen Hawkingsi. :P

Gracias! :))

delaoltenia
11th December 2014, 17:48
Man, iti recomand un super film . Se intituleaza Undeva, candva, o productie americana a anilor '80 daca nu ma insel . L-am vazut in timpul liceului de 3 ori . Vizionare placuta daca-l gasesti .

TheIceMan
11th December 2014, 17:54
Man, iti recomand un super film . Se intituleaza Undeva, candva, o productie americana a anilor '80 daca nu ma insel . L-am vazut in timpul liceului de 3 ori . Vizionare placuta daca-l gasesti .

l-am vazut, si revazut si aici :D

Cand eram mai copil, influentat de film chiar am incercat prin metoda din film sa ajung pe vremea lui Mihai Viteazul sau as aceva... nu mai stiu daca am reusit :)) :))

delaoltenia
11th December 2014, 18:36
:))

ai fi vrut sa te intorci in timp ?

TheIceMan
11th December 2014, 18:38
:))

ai fi vrut sa te intorci in timp ?

Chiar si acuma daca se poate :)

Ideal sa fiu intr-un ozeneu, sa observ la prima mana ce s-a intamplat, fara sa schimb nimic din cele intamplate.

Sir. Eko
11th December 2014, 19:47
Nightcrawler-fain de tot :ok: . Jake Gyllenhaal joaca excelent :ok:

Johnny D
11th December 2014, 22:35
Incorrect.

Stii tu sigur?:))

TheIceMan
11th December 2014, 22:48
Stii tu sigur?:))

Dap.

Johnny D
11th December 2014, 22:54
Atunci ma simt mai bine, mereu am fiori reci pe sira spinarii cand ma gandesc ca o gaura neagra daca se apropie de tine sau tu de ea, n-ai sti decat cand e prea tarziu, asadar poate cine stie, e o poarta spre Paradis... neagra si rupatoare de stele, pe bucati!:D

TheIceMan
11th December 2014, 23:20
Vezi ca esti incorrect asa cum am zis :D


Atunci ma simt mai bine, mereu am fiori reci pe sira spinarii cand ma gandesc ca o gaura neagra daca se apropie de tine sau tu de ea, n-ai sti decat cand e prea tarziu, asadar poate cine stie, e o poarta spre Paradis... neagra si rupatoare de stele, pe bucati!:D



7) Intr-o gaura neagra sunt gravitatii atat de puternice de sparg in bucati pana si atomul, probabil pana si bucatile de atom neutroni si protoni sunt sparte in bucati si mai mici, dar e misto de imaginat ca o ulterioara rasa umana va avea puterea a crea spatii de lucru intr-o asemenea gaura neagra indiferent in cate dimensiuni de lucru... chiar e misto.:ok:

Vezi, in primul citat, azi, ai spus corect "IN APROPIEREA" pe cand in citatul de ieri spui incorect "IN INTERIORUL" --- este o MARE diferenta.

Sa o luam pe rand:

In apropierea gaurii negre graviatia este asa de variata incat, cum s-a mai spus, un corp sufera fenomenul de spagettificare, sau probabil spargere la nivel molecular, nu atomic.

In interiorul unei gauri negre gravitatie este imensa astfel incat nici fotonii nu scap in afara, deci gaurile negre sunt obiecte de dimensiuni (volum) relativ mici dar cu masa enorma, ceea ce inseamna ca materie este foarte comprimata in interior, nu insemna ca se rup atomii deloc.

Spargerea atomului, cee ace susti tu, fisiunea atomica, este un fenomen dare degajeaza enorma de multa energie, vezi Hiroshima si Nagasaki.

Stele "functioneaza" tot nuclear, dar nu pe baza de fisiune nucleara ci pe baza de fuziune nucleara.

Deci, daca o gaura neagra este o stea comprimata, cu o masa enorma intr-un spatiu mic, si stim ca stelele functioneaza pe fuziune nucleara nu e greu de imaginat ca in presiunea imensa dintr-o gaura neagra vom avea fenomenul de fuziune nucleara (unitea atomilor) nu de fisiune nucleara (spargerea atomilor)

Deci, ramane cum am spus de prima data e incorct ce ai spus, intr-o gaua neagara nu se rup atomii.

Daca s-ar sparge, ar expanda in spatiu, deci gaura neagra nu ar mai fi inimaginabil de densa.

Dar e amuzant ca faci misto dupa ce faci confuzii :D

Freek
12th December 2014, 00:34
Nightcrawler-fain de tot :ok: . Jake Gyllenhaal joaca excelent :ok:

:yes: pentru Jake ca a rupt :D. Inteleg ideea filmului dar ma asteptam la altceva, sunt un pic dezamagit. Fu bun oricum...

TheIceMan
15th December 2014, 22:34
Her 2013
http://www.imdb.com/title/tt1798709/

Nota mea: 6/10

Slab, slab de tot. Ma asteptam ca filmul sa ia o turnura dramatica de genul ca va descoperii ca Samantha e un fel de Matix fara scapare, sau ca nu e un SO ci o persona reala, sau ca nu e un SO de sine statator ci un supercomputer (HAL, anyone?) with an agenda :D Dar asa, just a dumb idea. Iar aia care i-au acordat Oscarul si mai dumb, imho.

btw, Samantha e Siri din viitor? Ce ziceti e viitorul Apple iOS, sau Android, sau Windows 8975 ?
:)

Sir. Eko
18th December 2014, 10:15
Dumb and Dumber To...:(

Capitanu.Burcea
19th December 2014, 11:52
Nightcrawler. Un film sub asteptari pana la urma, jucat insa bine de actorul principal :sneaky: La fel ca penultimul, Enemy, la fel ca majoritatea de la Jake Gyllenhaal :sneaky: Nu e de Oscar, ca nu are hiv, negri si holocaust. 6,5, poa' 7/10.

Sir. Eko
20th December 2014, 00:35
The Hobbit: The Battle of the Five Armies


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/0/0e/The_Hobbit_-_The_Battle_of_the_Five_Armies.jpg/220px-The_Hobbit_-_The_Battle_of_the_Five_Armies.jpg

Nu a fost rau deloc, dar nu a fost nici wow. Un final bun, un film bun. Din punct de vedere tehnic, excelent, imagine, efecte etc. Super. Actiunea parca e totusi multaaa...a lipsit in primul, a fost aici. Smaug e smecher :cool:.

Eu sunt fan, mare fan si am fost multumit cu finalul asta, cu ultimul film din cele 6 sa zicem asa. Clar nu se compara cu LOTR dar trilogia Hobbit e una buna:ok: Acum am chef sa vad LOTR iar :D.

Nota 7.5.

SuperDumnezeu
21st December 2014, 22:19
Am vazut Gone Girl. E decent.

phife
22nd December 2014, 00:42
The Hobbit: The Battle of the Five Armies


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/0/0e/The_Hobbit_-_The_Battle_of_the_Five_Armies.jpg/220px-The_Hobbit_-_The_Battle_of_the_Five_Armies.jpg

Nu a fost rau deloc, dar nu a fost nici wow. Un final bun, un film bun. Din punct de vedere tehnic, excelent, imagine, efecte etc. Super. Actiunea parca e totusi multaaa...a lipsit in primul, a fost aici. Smaug e smecher :cool:.

Eu sunt fan, mare fan si am fost multumit cu finalul asta, cu ultimul film din cele 6 sa zicem asa. Clar nu se compara cu LOTR dar trilogia Hobbit e una buna:ok: Acum am chef sa vad LOTR iar :D.

Nota 7.5.

ne minunam de efecte si imagine in 2014 ? si la ce buget a avut filmul?
alea nu mai sunt plusuri , sunt necesitati

Johnny D
22nd December 2014, 07:28
Dumb and Dumber To...:(

Am vazut jumate ieri, restu-l vad azi!:))
Pentru nivelul lui Vasile cel cu juma de cur gol, e ok. Mi-a placut faza cu fart contest!:D

TheIceMan
22nd December 2014, 19:04
Dom Hemingway (2013)
http://www.imdb.com/title/tt2402105/?ref_=nv_sr_1
Nota mea: 5/10

Stand Up Guys (2012)
http://www.imdb.com/title/tt1389096/?ref_=fn_al_tt_1
Nota mea: 5/10

Doua filme pe acceasi tema: fosti banditi ies dupa multi ani din puscarie, si, vazand initial trailer-ul, te astepti la actiune serioasa, la o noua spargrere... aiurea, nu se intampla nimic. Doua filme proaste.


Winter's Tale (2014)
http://www.imdb.com/title/tt1837709/?ref_=nv_sr_1
Nota mea: 6/10

Creepy. Scenariu confuz. Marketing bun. Film slab si aici.

Noah (2014)
http://www.imdb.com/title/tt1959490/?ref_=nm_flmg_act_5
Nota mea: 9/10

Epic :ok:

Eddy DoubleD
23rd December 2014, 06:09
Detachment --- 7/10
Ghost world --- 6/10
Guardians of the galaxy --- 2/10 Asta a fost hit-ul anului :mda:
Primer --- 3/10
Spider --- 5/10
Gone baby gone --- 6/10
Lucy --- 1/10 Astia ne cred prosti. Oare cum au ales Freeman si Johansson o asemenea mizerie de film?
Sex tape --- 1/10
Dracula Untold --- 1/10 Am rezistat 10-15 minute

Johnny D
23rd December 2014, 07:49
Ce note proaste... E a nu stiu catea oara la rand, eu iti sugerez sa treci pe anime-uri, scoate Claymore, pentru mine e peste DB!:D


Noah (2014)
http://www.imdb.com/title/tt1959490/?ref_=nm_flmg_act_5
Nota mea: 9/10

Epic :ok:
Pai, parca Eddy zicea ca e naspa! Sau mi s-a parut mie?:D

TheIceMan
23rd December 2014, 18:02
Pai, parca Eddy zicea ca e naspa! Sau mi s-a parut mie?:DEu dau nota mea, nu nota lui Eddy :)

TheIceMan
23rd December 2014, 18:05
Drinking Buddies (2013)
http://www.imdb.com/title/tt2265398/

Nota mea: 6/10

Parca am vazut un film cu scenariul scris pe vremea lui ceasca, din care s-au taiat discutiile despre planul cincinal. Totusi filmat mult mai bine, caliatea imaginii net superioara. Plus un punct pentru frumusica Olivia Wilde.

Eddy DoubleD
23rd December 2014, 19:09
Ce note proaste... E a nu stiu catea oara la rand, eu iti sugerez sa treci pe anime-uri, scoate Claymore, pentru mine e peste DB!:D

Pai, parca Eddy zicea ca e naspa! Sau mi s-a parut mie?:D

Pai normal ca nu e de 9. 9 e o nota uriasa. Poate Exodus a lui Bale iese mai bine.

TheIceMan
23rd December 2014, 20:11
Nu e o nota uriasa, sunteti voi obisnuiti sa dati note mici.

Eddy DoubleD
23rd December 2014, 21:10
Pai 9 inseamna ca e aproape perfect. Ce note dai la adevaratele capodopere cinematografice? 49-50? :D

TheIceMan
23rd December 2014, 22:47
Pai 9 inseamna ca e aproape perfect. Ce note dai la adevaratele capodopere cinematografice? 49-50? :D

in viziunea mea, da, chiar este un film aproape perfect! :ok:

Dau 10/10 la filme "de Oscar".... de ex. Forrest Gump :)

Sarbatori fericite si tie!

Eddy DoubleD
23rd December 2014, 22:50
Sarbatori fericite:rasc:

phife
23rd December 2014, 23:49
eu am plans la forrest gump. rau.

Johnny D
24th December 2014, 07:19
Eu dau nota mea, nu nota lui Eddy :)

Don't I know it!?
Hai bai cum sa dai 2 lu "I am groot!", si io mai dau 6 la filme de 9 din punctele unora de vedere, dar asta e... de-a dreptul pur si simplu!:))
In cazul asta nu mai dau 6, ii dau 1 lu City of God, cu indulgenta!:evil:

Si te mai miri de ce apar note de 1 pe IMDB, pai uite, din cauza unor tipi ca Eddy care cer razbunare!:))

Raiden
24th December 2014, 07:33
Tu nu contezi, prin urmare nici notele tale. :))


eu am plans la forrest gump. rau.

:happy

Mie nu mi-a placut Forrest Gump. Sunt uluit cum tocmai acest film a castigat Oscarul si Golden Globes intr-un an plin de filme bune si superioare acestuia.

Johnny D
24th December 2014, 07:44
Tu nu contezi, prin urmare nici notele tale. :))


Dume pentru prosti.:D



Mie nu mi-a placut Forrest Gump. Sunt uluit cum tocmai acest film a castigat Oscarul si Golden Globes intr-un an plin de filme bune si superioare acestuia.

De obicei dumele tale nu ma uluiesc, dar asta chiar e surprinzatoare.:))

jo27
24th December 2014, 08:33
Guardians of the Galaxy --- 4/10 Daca ar sti N.B. Ceylan ca am renuntat la Winter Sleep ca sa ma uit la porcarioara asta, s-ar sinucide probabil, daca ar avea ceva pretentii de la mine (ceea ce. daca m-ar cunoaste, nu s-ar intimpla, totusi :D). In apararea mea, probabila capodopera turceasca dureaza 3 ore si un sfert si chiar eram obosit aseara :D Ma rog, imitatia de Star Wars se pliaza pe trendul de dupa lansarea 3D-urilor, concentrare pe opulenta vizuala, nu mai conteaza si continutul.

Tracks --- 7/10 dupa intimplari reale, calatorie prin desertul australian in ani '70, Mia Wasikowska in rol principal. Interesant si cam atit.

Fireworks Wednesday --- 8/10 Asghar Farhadi a regizat, in 2011, genialul A Separation. Pot sa spun ca a este unul dintre filmele care mi-au ramas cel mai mult in cap dupa vizionare, atit dupa prima, cit si dupa a doua... si probabil si dupa urmatoarele :) Cercetind pe marginea acestui film, am aflat ca este ultima parte din Trilogia minciunii - o serie de 3 filme, fara legatura directa intre ele, care au ca tema principala minciuna, cu consecintele si tipurile ei. Vazusesem intre timp si a doua parte, About Elly (2009), excelent si acesta, pt ca, in sfirsit sa fac rost, cu chiu cu vai, si de filmul care deschide seria, realizat in 2006. Si a meritat efortul. In ajunul anului nou, pe picior de plecare in vacanta la Dubai, sotia isi banuieste sotul ca o insala cu vecina de vizavi. Martora la toata nebunia declansata de aceasta este o tinara venita sa faca curatenie in casa, care intra in contact cu toate partile implicate in aceasta situatie :)

Johnny D
24th December 2014, 08:41
Ma rog, imitatia de Star Wars se pliaza pe trendul de dupa lansarea 3D-urilor, concentrare pe opulenta vizuala, nu mai conteaza si continutul.

Sau poate nu esti instare sa-l sesizezi, ar mai fi si posibilitatea asta.
Am mai vazut io d-astia care au dat 4 si Avatarului bazandu-se pe aceleasi argumente.
Ma-ntreb care e definitia voastra de continut? Mucosi ce traiesc in conditii mizere si sunt fortati sa se-mpuste in picior si-n cap unii pe altii?:))
Pai daca asta e cultura prefer atunci opulenta vizuala, mersi frumos.

SuperDumnezeu
24th December 2014, 11:25
Avatar e de nota 2. Ma cac pe ele efecte vizuale.

Eddy DoubleD
24th December 2014, 16:07
Sau poate nu esti instare sa-l sesizezi, ar mai fi si posibilitatea asta.
Am mai vazut io d-astia care au dat 4 si Avatarului bazandu-se pe aceleasi argumente.
Ma-ntreb care e definitia voastra de continut? Mucosi ce traiesc in conditii mizere si sunt fortati sa se-mpuste in picior si-n cap unii pe altii?:))
Pai daca asta e cultura prefer atunci opulenta vizuala, mersi frumos.

Avatar a fost ceva nou la vremea lui. Acum astia au impresia ca daca pun niste efecte, gata au facut filmul. Exact asta au facut astia cu GotG. Dupa ce ca e lung ca naiba, nici macar nu zice nimic. Au de invatat. Spre exemplu am revazut The Watchmen pentru a peste 10-a oara cred, si 3 ore si jumatatate in fata ecranului am stat fara nici cel mai mic sentiment de plictiseala.

TheIceMan
24th December 2014, 17:48
Don't I know it!?
Hai bai cum sa dai 2 lu "I am groot!", si io mai dau 6 la filme de 9 din punctele unora de vedere, dar asta e... de-a dreptul pur si simplu!:))
In cazul asta nu mai dau 6, ii dau 1 lu City of God, cu indulgenta!:evil:

Si te mai miri de ce apar note de 1 pe IMDB, pai uite, din cauza unor tipi ca Eddy care cer razbunare!:))


Productie slaba de palinca la Zalau anul asta? sau din contra? :)) Ca nu am inteles absolut nimic din ceea ce vrei sa spui aici :D

Forrest Gump este un film exceptional, inteligent, emotional si... istoric, pentru cei nascuti in secolul XXI.

Avatar e un film foarte bun, dar de Oscar doar la efecte speciale, unde a si castigat.

Raiden
24th December 2014, 19:36
Dume pentru prosti.:D

Da. Pentru tine erau. :))

Raiden
26th December 2014, 20:03
Imi vreau cele trei ore jumate din viata inapoi. :)) O sa va dati seama despre ce film vorbesc dupa nota de mai jos. Un ***** amestecat cu pisat si mazga super apreciat de toata lumea, nu stiu din ce motive mai exact, e chiar peste puterea mea de intelegere, dar e absolut infiorator filmul. In sfarsit am vazut si Saving Private Ryan, mi s-a parut destul de bun, dar nu m-a emotionat, cel putin nu la nivelul pe care-l asteptam. Pentru mine e la nivelul lui Platoon ca war movie, mai epic ca cinematografie si alte chestii evident, dar Platoon are un plus pentru badassery. Boyhood probabil e filmul care are cele mai mari sanse sa ia Oscarul. E genul de film care poate sa ia Oscarul fara probleme, un film cuminte in care nu exista suspans, sex, violenta si cine stie ce alte controverse. Mie imi plac filmele de tip coming-of-age, aici se relateaza povestea normala a unui baiat, firul narativ urmarind trecerea de la copilarie la adolescenta pana la maturitate. I like that kind of shit, chit ca dupa cum am zis nu prea se intampla nimic interesant in film. The Intouchables e "meh" comparativ cu nota de pe imdb, ca toate filmele franceze vazute de mine, insa e decent. Spirited Away e o animatie buna, dar nu este cea mai buna asa cum este denumita de marea masa a cinefililor. Se spune ca are nu stiu ce mesaje subliminale si semnificatii prin povestea si personajele prezentate acolo, insa doar pentru poporul japonez, deci mi se rupe. Si in sfarsit am ajuns la Once Upon A Time In The West care este dumnezeul filmelor western, mi se pare chiar peste The Good, The Bad & The Ugly. Sunt zeci de scene epice, in special cea din final cu scena revelatoare, coroborate cu o coloana sonora de exceptie iti da fiori pe sira spinari. Henry Fonda arata destul de ok la cei 60 si ceva de ani cat avea in acest film. Toti actorii principali au fost smecheri, gagica, Harmonica, Cheyenne si in special Frank (Henry Fonda). De peisaje, atmosfera si dialog nu mai zic, ca laud deja prea mult filmul, trebuie vazut neaparat. :D

Saving Private Ryan - 9/10
Boyhood - 8/10
Once Upon A Time In The West - 10/10
The Intouchables - 7/10
Seven Samurai - 3/10
Spirited Away - 8/10

+ alte filme vazut mai demult:

The Jacket - 7/10
The Pianist - 10/10
Inside Llewyn Davis - 7/10
Seven Years In Tibet - 6/10
The Devil's Own - 6/10
A Serious Man - 7/10
Platoon - 9/10
Gone Girl - 8/10

Johnny D
26th December 2014, 21:34
Productie slaba de palinca la Zalau anul asta? sau din contra? :)) Ca nu am inteles absolut nimic din ceea ce vrei sa spui aici :D


Eu nu beau palinca; era vb de nota stupida a lui Eddy si reply-urile care le poate aduce la filme de alt gen.:P


Da. Pentru tine erau. :))

Ciudat e ca nu ti-au iesit nici alea atunci, trebuie sa progresezi pentru a reusi sa prostesti pana si pe prosti!:D


Avatar a fost ceva nou la vremea lui. Acum astia au impresia ca daca pun niste efecte, gata au facut filmul. Exact asta au facut astia cu GotG. Dupa ce ca e lung ca naiba, nici macar nu zice nimic. Au de invatat. Spre exemplu am revazut The Watchmen pentru a peste 10-a oara cred, si 3 ore si jumatatate in fata ecranului am stat fara nici cel mai mic sentiment de plictiseala.

The Watchmen l-am vazut si eu de vreo 4 ori, e clar mai bun insa umorul in GotG e superior de exemplu.


Avatar e de nota 2. Ma cac pe ele efecte vizuale.

Pe o scara de la 1 la 2 e chiar corect.