PDA

View Full Version : Filme pe care le-am vazut in ultima vreme



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Ess
14th January 2014, 23:41
12 years a slave a fost mai degraba modest, sau ma rog, mie nu mi-a placut deloc.

confirm...
poate ne asteptam la prea mult...

Xaviesta
14th January 2014, 23:43
Hachi: A Dog's Tale 10/10 :ok:

relansat
15th January 2014, 00:57
lasa astea, ai plans sau nu ai plans? :D

Srdjan
15th January 2014, 01:47
Da-va in plm cu recomandariile voastre cu Hachi. 10000/10 ce mai, am plans ca la 4 ani, bocit de-a dreptul. Cel mai emotional film pe care l-am vazut vreodata, dar va rog nu mai recomandati filme d-astea ca raman fara servetele :((

Johnny D
15th January 2014, 01:48
12 years a slave a fost mai degraba modest, sau ma rog, mie nu mi-a placut deloc. Dar sunt sigur ca o sa castige o gramada de premii Oscar. Mult mai bun mi s-a parut American Hustle. Jocul actoricesc foarte bun, J.Lawrance din nou cu un rol foarte bun. :ok:

Pe mine m-a dezamagit un pic "The Wolf of Wall Street", ma asteptam la un film de 9 chiar 9.5, dar am gasit unul de 8.5/10.
Am vazut un film cu Kevin Spacey mai demult, nu mai stiu cum ii zice, cu treburi din astea de stoke marketing ce mi s-a parut superior poate nu per total, dar ca intensitatea si nervi in care te tinea fiecare moment sigur... daca mi-as aminti cum ii zice...
L-am gasit "Margin call" din 2011, chiar daca nota sa pe IMDB e doar de 7.1, pentru mine unul a fost cam la fel de bun ca si cel cu DiCaprio, si evident il recomand la toti cei care au placere in filme foarte tensionate, acesta cu Spacey se desfasoara doar pe parcursul a 24 de ore!:)

lasa astea, ai plans sau nu ai plans? :D
Daca i-a dat 10/10 e foarte evident, probabil si-a si lasat cateva parti din ochi pe langa monitoare!:))
Hai ca pot zice si eu ca mi s-a scurs o lacrima pe obraz, nu am lacrimat usor doar, insa am vazut multe filme si anime-uri mult mai dramatice.:P


PS: Srdjan!:))

Sir. Eko
15th January 2014, 23:24
Grudge Match Robert De Niro and Sylvester Stallone.


Clar nu mergi la el pentru plot. E plin de clisee, dar cui ii pasa cand ai in fata doi zei ? Mie nu. Chiar am ras...si cel mai important, am avut onoarea sa il vad pe Sly la bustu gol. Mai mult, sa il vad pe Sly in ring iar :ok:. No homo.

Xaviesta
15th January 2014, 23:34
lasa astea, ai plans sau nu ai plans? :D

Neah :D dar nici mult nu mai aveam. Cel mai emotionant film pe care l-am vazut.

iuli
17th January 2014, 01:42
Mi se pare ca anul asta e mult mai bun in materie de filme fata de precedentii. Vazut si Dallas Buyers Club. Bun, iar Leto e fantastic

Eddy DoubleD
17th January 2014, 01:53
Leto o sa ia Oscarul:ok: I can feel it.

iuli
17th January 2014, 04:08
De curiozitate m-am uitat, are 1.25 la pariuri. Deci cam e sigura treaba.

Btw, nu mai am nici cel mai mic respect pentru astia de la Oscaruri. A fost maraton de filme la mine si am vazut A beautiful mind. Insa tocmai am observat ca Russell Crowe nu a luat Oscarul pentru rolul asta.

O nesimtire fara margini sa-i dai negrului ala.

Eddy DoubleD
17th January 2014, 04:24
De curiozitate m-am uitat, are 1.25 la pariuri. Deci cam e sigura treaba.

Btw, nu mai am nici cel mai mic respect pentru astia de la Oscaruri. A fost maraton de filme la mine si am vazut A beautiful mind. Insa tocmai am observat ca Russell Crowe nu a luat Oscarul pentru rolul asta.

O nesimtire fara margini sa-i dai negrului ala.

Am mai discutat aici despre asta. In acelasi an a fost nominalizat si Sean Penn pentru I am Sam care de asemenea merita Oscar. Vorba cuiva pe aici, din cauza ca nu stiau pe cine sa aleaga intre Crowe si Penn, l-au votat pe "negrul ala":))

TenisFan
17th January 2014, 12:07
Hit and run - Nu-i o capodopera cinematografica dar mie mi s-a parut simpatic. E amuzant in marea sa parte filmul si are niste discutii dintr-astea "sensibile" care mie mi-au placut. Are urmariri de masini si ceva gagici ok. Nu stiam ca Shepard e casatorit cu Bell. 7/10
Captain Phillips - Nu m-a impresionat. E un soi de Zero dark thirty mult mai slab. Nici nu cred ca puteau sa obtina multe din film. E ok in schimb din punctul de vedere al tensiunii. Nu mi-a placut ca nu au dezvoltat niciunul din personaje asa cum ar fi trebuit. Au un scurt istoric si apoi trec la fapte. 7/10
The time traveler's wife - L-am revazut ca sa-l compar cu About time. Stiam ca e mult mai bun si acum am confirmarea. E mult mai dramatic, mai intens si mai plin de continut. Are si peisaje superbe... 8/10
The necessary death of Charlie Countryman - Lung titlu si probabil nenecesar. :( Filmul nu-i fabulos dar are stil sa zicem. Cica s-ar intampla in Bucuresti. Joaca Ion Caramitru. Fiica lui Ion Caramitru in film nu e o romanca ci Evan Rachel Wood. Are accent de rusoaica. Penibil. Sunt ceva faze decente dar nimic mai mult. 6/10

Lucian86
17th January 2014, 12:41
Btw, nu mai am nici cel mai mic respect pentru astia de la Oscaruri. A fost maraton de filme la mine si am vazut A beautiful mind. Insa tocmai am observat ca Russell Crowe nu a luat Oscarul pentru rolul asta.

O nesimtire fara margini sa-i dai negrului ala.

Probabil a fost o decizie politica. R. Crowe castigase Oscarul in anul precedent cu Gladiatorul deci a fost "comod" sa i-l dea lui D. Washington.
Totusi, Denzel Washington a jucat magistral in Training Day, unul dintre filmele mele favorite si nu sunt un mare fan de-al lui (nu mi se pare un actor foarte versatil). Nu stiu cine ar fi meritat intre cei doi; vorbim de doua interpretari foarte bune. Nu mi se pare un scandal ca i l-au dat americanului.

Apropo, de ce trebuie sa-l numesti pe Denzel cu apelativul "negru". Are un nume.


Ultimele filme vazute:

The Hunger Games: 5/10
Interesanta idea cartii si a filmului. Incepe bine insa la momentul culminant dezamageste complet

La Grande Bellezza:7/10
De stil "fellinian". Vizual, fotografic si muzical e excelent. In rest m-a plictisit enorm. Tema filmului (daca exista una dintre arta, lifestyle si cautarea fericirii) nu e ceva ce ma intriga foarte mult. Ma rog, e pur personala parerea mea despre film. A avut mare succes; a castigat Golden Globe-ul si tocmai a fost candidat la Oscar pentru cel mai bun film strain alaturi de care candideaza si filmul danez "Jagten" care mi-a placut mult mai mult. Exista totusi o parte din critica care nu a apreciat atat de mult acest film chiar daca, per total, este considerata o mini capodopera

Utilizator
17th January 2014, 14:52
Probabil a fost o decizie politica. R. Crowe castigase Oscarul in anul precedent cu Gladiatorul deci a fost "comod" sa i-l dea lui D. Washington.
Totusi, Denzel Washington a jucat magistral in Training Day, unul dintre filmele mele favorite si nu sunt un mare fan de-al lui (nu mi se pare un actor foarte versatil). Nu stiu cine ar fi meritat intre cei doi; vorbim de doua interpretari foarte bune. Nu mi se pare un scandal ca i l-au dat americanului.

Apropo, de ce trebuie sa-l numesti pe Denzel cu apelativul "negru". Are un nume.


In primul rand R. Crowe a luat Oscarul pentru The Gladiator prin prisma faptului ca a avut rol principal intr-o superproductie. Altfel actul sau actoricesc a fost destul de plat intr-un film pe care eu l-am gasit slabutz inclusiv datorita distribuirii lui Crowe in rolul principal. Cu fatza aia plansa si resemnata anticipezi finalul de la inceputul filmului. Mai ca-mi venea si mie sa-l iau la palme. :)
Bardem in Before Night Falls si Rush in Quills au fost cu mult peste prestatia lui Crowe in Gladiator. Si asta ca sa vorbim doar de candidatii din acel an. Dar era dificil sa dai Oscarul impotriva unui blockbuster facut cu buget colosal ce trebuia recuperat.

Denzel in Training Day joaca magistral. Filmul in sine e in opinia mea mai bun decat A beautiful mind.
E drept ca R Crowe face acum un rol bun si merita Oscarul cu mult mai mult decat pentru rolul din filmul ala de pisat ochii fetelor mari. Dar eu cred ca performanta lui Denzel a fost peste cea a lui Crowe.
E drept ca Denzel a devenit apoi actor fetish al lui Tony Scott si s-a profilat pe un anumit tip de rol. Dar in Training Day e excelent si cred ca si-a meritat Oscarul.

Revenind la prezent, imi pare rau ca Di Caprio nu are anul asta rol intr-un film mai bun ca sa ia in sfarsit un Oscar mai mult decat meritat. E dret ca nu am vazut inca Lupul de pe Wall Street, unde sunt convins ca joaca foarte bine ca de obicei.
E un actor pe care la inceputul carierei nu-l puteam suferi, dar care m-a facut sa-l reconsider radical dupa modul in care a evoluat ulterior Titanicului.
De ex. in 2006 n-a luat nimic desi a facut doua roluri foarte bune in doua filme foarte bune: Blood Diamond si The Departed. Aici as putea spune ca Forest Whitaker a cam fost favorizat, desi a facut si el un rol bun in The Last King of Scotland.

TenisFan
17th January 2014, 15:07
DiCaprio nu mai stie ce sa faca sa-i dea astia un O scap. A facut toate chestiile posibile dupa Titanic.
Mie mi s-a parut magistral in mai multe filme: The aviator, Blood Diamond sau Django.
The retarded nu mi-a placut ca film.
N-am vazut Body of lies. Am vazut in schimb Revolutionary road. Iarasi solid.
Gandindu-ma mai bine ar cam trebui sa-i iau toate filmele de dupa Titanic sa le vizionez. Good idea. :sneaky:

iuli
17th January 2014, 15:13
Chiar nu stiu vreun rol mai slab al lui Di Caprio. A fost excelent si acum, dar nu cred ca are sanse in fata lui McConaughey. Desi vad ca tot ala din 12 ani de sclavie e favorit la pariuri

Utilizator
17th January 2014, 15:40
Oscarul il ia in mod clar sclavul.
N-am vazut filmul deci nu comentez, dar pare un alt scenariu lacrimogen marca Holywood. D'ala de face orice ca sa te induioseze.

Btw, mi-am adus aminte ca in anul in care Crowe a luat Oscarul cu 'marele' The Gladiator a fost si Requiem for a Dream, un film exceptional facut de Arronofsky si cu Jared Leto in rolul principal. Filmul, regizorul si Leto nu au fost nici macar nominalizati la Oscar, primind doar o nominalizare pentru rol feminin (Ellen Burstyn).
In opinia mea filmul asta bate the Gladiator la toate capitolele (excl. efecte speciale si costume).
Inclusiv la coloana sonora si muzica originala facuta de maestrul Clint Mansell. Numai un exemplu: Lux Aeterna, melodie prinsa si in Lord of the Rings si utilizata intens in trailerele altor filme ulterioare. Imi pare rau de Zimmer care a luat atunci Oscarul pentru coloana sonora din...The Gladiator, dar Mansell a fost peste el.

Di Caprio e un actor excelent,are o paleta larga de roluri si pe toate le-a bibilit foarte bine.
El si Daniel Day Lewis sunt in opinia mea doi dintre cei mai completi actori. A fost extrem de inspirat Scorsese cand i-a unit in Gangs of New York, dar ei merita un film mai bun impreuna.

Doctor_Satan
17th January 2014, 16:02
Probabil a fost o decizie politica. R. Crowe castigase Oscarul in anul precedent cu Gladiatorul deci a fost "comod" sa i-l dea lui D. Washington.
Totusi, Denzel Washington a jucat magistral in Training Day, unul dintre filmele mele favorite si nu sunt un mare fan de-al lui (nu mi se pare un actor foarte versatil). Nu stiu cine ar fi meritat intre cei doi; vorbim de doua interpretari foarte bune. Nu mi se pare un scandal ca i l-au dat americanului.



In primul rand R. Crowe a luat Oscarul pentru The Gladiator prin prisma faptului ca a avut rol principal intr-o superproductie. Altfel actul sau actoricesc a fost destul de plat intr-un film pe care eu l-am gasit slabutz inclusiv datorita distribuirii lui Crowe in rolul principal. Cu fatza aia plansa si resemnata anticipezi finalul de la inceputul filmului. Mai ca-mi venea si mie sa-l iau la palme. :)
Bardem in Before Night Falls si Rush in Quills au fost cu mult peste prestatia lui Crowe in Gladiator. Si asta ca sa vorbim doar de candidatii din acel an. Dar era dificil sa dai Oscarul impotriva unui blockbuster facut cu buget colosal ce trebuia recuperat.

Denzel in Training Day joaca magistral. Filmul in sine e in opinia mea mai bun decat A beautiful mind.
E drept ca R Crowe face acum un rol bun si merita Oscarul cu mult mai mult decat pentru rolul din filmul ala de pisat ochii fetelor mari. Dar eu cred ca performanta lui Denzel a fost peste cea a lui Crowe.
E drept ca Denzel a devenit apoi actor fetish al lui Tony Scott si s-a profilat pe un anumit tip de rol. Dar in Training Day e excelent si cred ca si-a meritat Oscarul.

Revenind la prezent, imi pare rau ca Di Caprio nu are anul asta rol intr-un film mai bun ca sa ia in sfarsit un Oscar mai mult decat meritat. E dret ca nu am vazut inca Lupul de pe Wall Street, unde sunt convins ca joaca foarte bine ca de obicei.
E un actor pe care la inceputul carierei nu-l puteam suferi, dar care m-a facut sa-l reconsider radical dupa modul in care a evoluat ulterior Titanicului.
De ex. in 2006 n-a luat nimic desi a facut doua roluri foarte bune in doua filme foarte bune: Blood Diamond si The Departed. Aici as putea spune ca Forest Whitaker a cam fost favorizat, desi a facut si el un rol bun in The Last King of Scotland.

Totusi, sa nu uitam ca a concurat si I Am Sam. Iar Penn a fost senzational. Nu sunt fan al filmelor lacrimogene, dar trebuie sa recunosc faptul ca a jucat perfect, cu mult peste Washington.


DiCaprio cred ca inca mai are de ispasit din pedeapsa primita pentru faptul ca a jucat in Titanic. :D

Utilizator
17th January 2014, 16:10
Corect, si performanta lui Penn din I am Sam a fost extraordinara.

Ma rog, Oscarul e chestie relativa.
Oricum actorii si filmele de valoare raman in timp cu sau fara Oscaruri.

Cristina
17th January 2014, 20:22
Pe mine 12 Years a Slave nu prea m-a dat pe spate.Adica e ok, dar cred ca Dallas Buyers Club si The Wolf of Wall Street sunt peste.Probabil o sa ia totusi Oscarul pentru ca e genul ala de film care vorbeste despre sclavie si cu totii stim ca americanii sunt foarte sensibilosi la subiectele astea.

Cat despre Di Caprio, daca pana mai acum cativa ani nu il inghiteam, datorita fizicului si mai ales Titanicului (stiu suna aiurea dar mi se parea un putzoi in Titanic, iar filmul mi se pare nashpa :D), acum pot sa spun ca il ador.Mi se pare genul de actor care nu face compromisuri in cariera de dragul publicitatii si a banilor.Nu tin minte un film in care sa fi jucat prost (scoatem Titanicul din discutie) si parca de la film la film progreseaza mai mult.Daca Brad Pitt s-a prostituat rau in ultimii ani, asta isi alege filmele pe spranceana.

Vazut si eu La Grande Belleza...nu am ce zice decat ca mi-a placut.Adica pe undeva, filmul asta a reusit sa ma atinga la coarda sensibila,asta pentru ca m-am si regasit in unele situatii expuse in film.Daca ar fi sa aleg intre asta si The Hunt, nu as sti ce sa aleg.

relansat
17th January 2014, 23:33
american hustle. nu mi-a placut. nici 12 ani de sclavie

relansat
18th January 2014, 20:14
recomand Q din 2011 tuturor barbatilor insurati care nu au voie cu brazzers si alte cele

relansat
18th January 2014, 23:03
her. deci, nici nu stiu cum sa zic, nu recomand :))

Hopshio
18th January 2014, 23:29
de ce? :)) ziceai ca a inceput bine :))

iuli
18th January 2014, 23:36
Am vazut si eu American Hustle. Nici nu stiu ce sa zic despre el. A fost watchable, dar nu pot sa zic ca a fost un film excelent. Actorii sunt excelenti, chiar toti, dar povestea cam subtirica.

Jennifer Lawrence sper sa ia inca un Oscar, merita. Buni Bradley Cooper si Christian Bale, dar evident ca nu au sanse sa castige ceva.

SuperDumnezeu
19th January 2014, 00:32
her. deci, nici nu stiu cum sa zic, nu recomand :))

Tu ai o problema, boss.

relansat
19th January 2014, 00:38
@superdumnezu, da, ca am stat 2 ore ca sa vad asa ceva :). Numai filme de genul am vazut in ultima perioada. POATE bune, dar pe care nu am rabdarea sa le vad, sa le disec. 12 ani de sclavie, american hustle, acum her. Imbatranesc, ar trebui sa imi pierd zilele cu filmele lui woody allen si chestii asemanatoare :))
Ca sa nu par gica contra, recomand o data in plus don jon :))

Xaviesta
19th January 2014, 01:00
The Wolf of Wall Street 9/10

Misto rau, nu stiam ca povestea e adevarata.

SuperDumnezeu
19th January 2014, 01:02
Ca sa nu par gica contra, recomand o data in plus don jon :))

I rest my case.

Johnny D
19th January 2014, 01:19
Corect, si performanta lui Penn din I am Sam a fost extraordinara.

Ma rog, Oscarul e chestie relativa.
Oricum actorii si filmele de valoare raman in timp cu sau fara Oscaruri.

Excelente cele 2 idei! Asa este!:yes:


ar trebui sa imi pierd zilele cu filmele lui woody allen si chestii asemanatoare :))

No!:no: Nu fi masochist pentru asa ceva!

Eddy DoubleD
19th January 2014, 04:52
Ce am vazut de ultima oara...

Clerks --- 7/10
Moon --- 6/10 Acum m-am prins cat de "original" a fost Oblivion. Probabil nici asta n-a fost original, insa bine jucat.
Last Vegas --- 6/10 (Vazut la cinema)
Don Jon --- 8/10
Rush --- 8/10 In special, partea a doua a filmului foarte intensa. Cine are mai multe cunostinte, filmul e bazat 100% pe realitate?
Young Frankenstein --- 8/10 Mel Brooks si cu asta am zis tot...

El Pistolero
19th January 2014, 07:08
Rush da, chiar s-au intamplat faptele alea in realitate.

Eddy DoubleD
19th January 2014, 14:08
Ma gandeam daca au inflorit pe ici pe colo:)) Gen Hunt dandu-i o cafteala ziaristului care s-a luat de Lauda:D

jo27
20th January 2014, 04:03
Her --- 9/10

Johnny D
20th January 2014, 08:07
Am dat tarcoale acestui film anul trecut pe IMDB, dar cand am citit despre ce este vorba n-am avut chef sa-l vizionez.
Dar vad ca are recomandari interesante aici, o sa il vad in perioada urmatoare atunci. Si asta, si Q!:D

Ma gandeam daca au inflorit pe ici pe colo:)) Gen Hunt dandu-i o cafteala ziaristului care s-a luat de Lauda:D
Si eu cred ca au fost unele inflorituri cum ar fi faza aia, dar cursele au fost cam ca-n realitate, pur si simplu uimitor!

Doctor_Satan
20th January 2014, 10:42
recomand Q din 2011 tuturor barbatilor insurati care nu au voie cu brazzers si alte cele

Asta e?
http://www.imdb.com/title/tt1879030/



Young Frankenstein --- 8/10 Mel Brooks si cu asta am zis tot...

Cred ca o sa-l revad si eu. Mel Brooks e maestru in parodii. Si un actor chiar bun in astfel de filme.

Utilizator
20th January 2014, 11:42
Ma gandeam daca au inflorit pe ici pe colo:)) Gen Hunt dandu-i o cafteala ziaristului care s-a luat de Lauda:D

filmul are si inflorituri, de genul bataii administrate de Hunt ziaristului.
vezi aici cateva explicatii: http://www.empireonline.com/features/rush-true-false

dar nu exista filme care sa nu aiba si inflorituri. De ex Argo de facu furori la Oscarurile trecute e plin de inflorituri. Dar asta e ceva normal si acceptabil in filme, vorbim despre arta si nu despre documentar, e nevoie de inflorituri ca sa creezi o anumita tensiune, ca sa colorezi mai bine un personaj etc. Asta cred ca e farmecul conematografiei. :)

TenisFan
20th January 2014, 16:25
The driver - Nu stiam eu de unde au luat astia ideea pentru Drive. De la asta au luat-o. Solid film. Urmaririle cu masini sunt geniale. Soferul e bad-ass si la volan dar si in afara lui. Actorii principali joaca bine. Adjani e superba. 8/10
Griffin and Phoenix - Comedie romantica ce iese total din tipare. Un film care te pe pune pe ganduri pana la urma si constientizezi ce e mai important in viata. 7.5/10

TheIceMan
20th January 2014, 19:45
The driver - Nu stiam eu de unde au luat astia ideea pentru Drive. De la asta au luat-o. Solid film. Urmaririle cu masini sunt geniale. Soferul e bad-ass si la volan dar si in afara lui. Actorii principali joaca bine. Adjani e superba. 8/10

la wiki spune ca este adaptat dupa romanul cu acelasi titlu de James Sallis.

"It is adapted from the 2005 James Sallis novel of the same name, with a screenplay by Hossein Amini."
http://en.wikipedia.org/wiki/Drive_(2011_film)
Poate James Sallis sa se fi inspirat de la francezi, ca sunt o multime incredibila de "remakes" sau inspirate din cele franceze, doar doua exemple imi vin acuma rapid in minte:
1) Taxi (si asta poate fi confundat cu Drive :D ) original in 1998 Samy Naceri, Luc Besson, superb cimho de "car enthuisiast" cu Peugeot 406 remake cu Queen Latifa in 2004 aproape oribil as putea spune, poate sunt subiectiv eu ca nu prea imi place de rapperita asta.
2) The Next three Days, 2010, cu Russel Crowe, de data asta remak-ul mi s-a parunt mai bun decat originalul, Pour elle - 2008.

Sir. Eko
22nd January 2014, 23:48
American Hustle. Christian Bale e zeu. Filmu nu a fost chiar wow, a fost bun, dar nu wow. Nu o sa castige Oscaru...sper.

Cristina
23rd January 2014, 19:57
Mie mi-a placut American Hustle.Filmul nu are cine stie ce poveste ,dar actorii sunt geniali.Bale aproape ca se pierde in rol si Amy Adams a fost impecabila.Bradley Cooper a progresat enorm in ultimii ani, iar la Lawrence am impresia ca rolurile astea de sonata i se potrivesc de minune. :D
Si da, Bale e zeu.:ok:

mihaidascalescu
25th January 2014, 22:16
[(n-am vazut inca Gravity).
Sa nu fii pacalit sa platesti IMAx premium pentru Gravity in 3d. In impresia mea e nediferit fata de normal 3d.

mihaidascalescu
25th January 2014, 22:43
Hai sa-ti mai spun ceva, cum tie nu-ti place filmul asta, ca tot suntem la genul SF, mie unu nu-mi place un film care e considerat si mai tare ca asta si anume Runner Blade, mi s-a parut o porcarie epica, nu mai putin! Comparativ cu ala Gravity mi s-a parut Star Trek reincarnat, atat de tare am putut sa ma plictisesc la porcaria aia de film de ma gandeam daca sa-l opresc si sa deschid televizorul sau nu, daca sa revad un alt film in loc sa ma uit in continuare, sau ma gandeam la scene sau scenarii de alt tip sau alta natura cu totul pentru ca ma plictiseam ingrozitor. In afara de vreo 2-3 scene intresante care in total tin maxim 10 minute, restul de 2 ore e o plictiseala acuta cu un final absolut terifiant de penibil al filmului, adica asta a fost senzatia mea si nu inteleg marea majoritate ce-au gasit atat de fabulos si suprarealistic la mizeria aia de film. Dar asta nu-nseamna ca nu vreau sa-mi explice cineva ce-am ratat, chiar sunt curios de orice explicatie, fiecare cu modul sau de-a vedea lucrurile!:P

Asta e un film SF facut la putin timp dupa Starwars si care la vremea respectiva depasea sau era cel putin egal cu SW dpdv de efecte. In plus e facut de Scott care e un maestru. Cum l-ai vazut? in cinema? ai vazut director's cut? ai avut surround? iti place Vangelis?
Aici http://www.imdb.com/title/tt0083658/reviews?ref_=tt_urv
primele trei review spun mare parte din merite.

E de ajuns ca in incheiere sa spun: copiii mei au vazut filmul cind erau mai mici (si nu le-a placut, normal) si cind urmaream acum citeva secvente, imaginile fantastice le ramasesera in minte, si-au adus aminte cu o sclipire in ochi.

Asta e arta la inalt nivel care provoaca discutii, folosesti capul. Nu ai totul digerat pentru tine.

mihaidascalescu
26th January 2014, 01:31
Si Saving Mr. Banks --- 8/10 Emma Thompson o interpreteaza pe creatoarea lui Mary Poppins, iar Tom Hanks pe Walt Disney, acesta din urma incercind sa obtina drepturile pt ecranizarea faimoase opere. Foarte interesanta intercalarea acestei actiuni cu povestea care a dus practic la crearea dadacei. Desi, dupa cum m-am documentat ulterior, nu reflecta realitatea intru totul, cei doi, cu prestatiile lor stelare reusind sa arate cele doua personalitati intr-o lumina ceva mai pozitiva decit ar fi fost in realitate, filmul merita vazut, fara doar si poate :)

M]

A fost un documentar mult mai factual decit filmul http://www.bbc.co.uk/programmes/b03kk4yv
daca poti sa-l gasesti

Anisia
26th January 2014, 20:17
Warrior - 8/10
Clerks I, II - amuzante si cu cateva lectii de viata. 7/10

Eddy DoubleD
26th January 2014, 20:25
Exista Clerks II?

Cristy RVD
26th January 2014, 20:32
No Man's Land 8/10 - bun, fara clisee americane, se vede ca e facut in Bosnia.

Anisia
26th January 2014, 20:38
Exista Clerks II?

Exista, e aparut in 2006. Sunt aceiasi actori:)

Eddy DoubleD
26th January 2014, 20:40
Exista, e aparut in 2006. Sunt aceiasi actori:)

L-am gasit, il dau jos acum. Merci:ok:

Anisia
26th January 2014, 20:48
Cu placere. Sunt cateva scene la care chiar razi cu pofta. Si spre deosebire de unele continuari (sau majoritatea), nu mi s-a parut mai rau decat primul.

Johnny D
26th January 2014, 22:14
Don Jon 7/10, Her 8/10, sunt multe comentarii care le pot face la adresa celor 2 filme, dar n-am chef acu!:P
Un lucru zic doar: e imposibil sa "te pierzi" in filme xxx sau porno, deoarece sunt absolut impersonale, fara conexiuni emotionale deoarece nu cunosti intim pe nimeni de acolo, sunt persoane straine, impersonale, reci... poate doar pentru copii care nu fac diferenta intre emotii si sex la inceput sa fie posibil dar asta doar pe anii preadolescentei si adolescentei, si cam atat. Pentru persoanele mature e cam imposibil.
Despre Her ar trebui sa scriu minim o pagina si atunci n-o s-o citeasca nimeni:)), asa ca ma abtin! Ideea si executia filmului, superbe!:yes:


Asta e arta la inalt nivel care provoaca discutii, folosesti capul. Nu ai totul digerat pentru tine.
Nu contest ca e arta, doar ca e o arta plictisitoare din cauza personajelor si interactiunilor dintre ele.
Pentru mine nu imaginile sau sunetele(forma) ci interactiunile dintre personaje(fondul) exemplifica maximum in materie de arta cinematografica, in acest film interactiunile sunt penibile. Degeaba folosesti un ambalaj de cea mai inalta calitate, daca o faci sa acoperi un rahat. Deja daca simt acut ce e sub ambalaj, parca culorile acestuia nu ma stilumeaza compensatriu mai deloc. Asta e parerea mea.:P
Daca vreau arta imaginistica ma uit la tablouri sau constructii grafice predilecte, daca vreau sunete ascult genul meu de muzica, daca vreau arta cinematografica vreau interactiuni de cea mai inalta calitate intre personaje, imaginile si acustica doar contribuie la asta, le supradimensioneaza, insa daca ele sunt deja de rahat... supradimensionarea rahatului nu e altceva decat exces de zel si mi se-acreste direct.

mihaidascalescu
26th January 2014, 22:59
Don Jon 7/10, Her 8/10, sunt multe comentarii care le pot face la adresa celor 2 filme, dar n-am chef acu!:P
Un lucru zic doar: e imposibil sa "te pierzi" in filme xxx sau porno, deoarece sunt absolut impersonale, fara conexiuni emotionale deoarece nu cunosti intim pe nimeni de acolo, sunt persoane straine, impersonale, reci... poate doar pentru copii care nu fac diferenta intre emotii si sex la inceput sa fie posibil dar asta doar pe anii preadolescentei si adolescentei, si cam atat. Pentru persoanele mature e cam imposibil.
Despre Her ar trebui sa scriu minim o pagina si atunci n-o s-o citeasca nimeni:)), asa ca ma abtin! Ideea si executia filmului, superbe!:yes:

Nu contest ca e arta, doar ca e o arta plictisitoare din cauza personajelor si interactiunilor dintre ele.
Pentru mine nu imaginile sau sunetele(forma) ci interactiunile dintre personaje(fondul) exemplifica maximum in materie de arta cinematografica, in acest film interactiunile sunt penibile. Degeaba folosesti un ambalaj de cea mai inalta calitate, daca o faci sa acoperi un rahat. Deja daca simt acut ce e sub ambalaj, parca culorile acestuia nu ma stilumeaza compensatriu mai deloc. Asta e parerea mea.:P
Daca vreau arta imaginistica ma uit la tablouri sau constructii grafice predilecte, daca vreau sunete ascult genul meu de muzica, daca vreau arta cinematografica vreau interactiuni de cea mai inalta calitate intre personaje, imaginile si acustica doar contribuie la asta, le supradimensioneaza, insa daca ele sunt deja de rahat... supradimensionarea rahatului nu e altceva decat exces de zel si mi se-acreste direct.
Vad ca nu ai raspuns la niciuna din intrebari.

Johnny D
26th January 2014, 23:08
Da nu trebuia sa dai quote pt asta, ce seamana teribil a double post si inca unul mare!:))
Eu ti-am zis ce mi s-a parut mai relevant, stai ca vad ce-ai intrebat si-ti raspund!:P

Cum l-ai vazut? in cinema? ai vazut director's cut? ai avut surround? iti place Vangelis?

L-am vazut acasa, Blu Ray cred, cam 10% poate 15% din film mi s-au parut superbe, acele cadre artistice de care ziceai tu, am mai zis treaba asta in prima mea relatare despre film, dar restul filmului mi s-a parut slab de tot. Nu am vazut director's cut, care e diferenta? Surround am dar nu-l folosesc, doar bass-ul si 2 boxe atat, pt mine e suficient, si de Valgelis am auzit ca trupa dar n-am prea ascultat muzica lor, cert e ca nu-mi amintesc de nici o melodie, deci nu pot sa-ti zic daca-mi place sau nu.:P


Ma bag sa ma uit si eu la Desolation of Smaug, chiar daca nu e supercalitate!:D

mihaidascalescu
26th January 2014, 23:46
Eram pe telefon si mai degrabă imi taio mina decît sa tai text.
Probabil e mai constructiv sa începem cu ce consideri tu ca e tare într un film.

Johnny D
27th January 2014, 00:00
As incepe astfel de discutii daca as avea timp, totul depinde de fiecare film in parte, eu ti-am zis ce e tare intr-un film: interactiunea dintre personaje. Mai bine spus, interactiunile dintre creaturile care au constienta de sine, de la redusa cum sunt animalele pana la ridicata cum sunt oamenii sau fiinte cu pretentii superioare. Restul sunt doar cadre si sunete menite sa mareasca suspansul, dramatismul, erotismu, oroarea, etc. scenelor de interactiune.:P Si ca sa completez, logica o deduce, dupa interactiune personajele sunt imediat al 2-lea lucru cel mai important.:P
Apoi ar fi firul actiunii, al 3-lea lucru ca importanta, sa zicem asta ar fi un top 3...
Detaliul de executie al scenelor e important iar dar inferior celor 3, mai ales primelor 2, adica ma refer la detaliul de rechizita care poate atrage prin complexitate si mentine interesul spectatorului de a cauta lucruri noi care sa mareasca dimensiunea de interactiune a personajelor. De exemplu drujba lu ala din Chainsaw massacre sau Friday the 13th:D, dar totul depinde de fiecare film in parte, ti-am zis!:P
Sa nu mai zic de seria Saw, rechizita acolo face toata diferenta!:)) Si aici am discutat doar de filme horror...


PS: Oricat am discuta, drujba este baza!:cool:

Johnny D
27th January 2014, 00:13
Filmele horror desi atractive nu sunt unul din genul meu preferat de filme tocmai pentru ca interactiunile dintre personaje sunt subite, iar personajele in genere sunt slab construite, menite doar a fi transate ca niste ciuperci pentru cina!:P In filemele horror probabil detaliul scenelor e atuul nr 1, dar pentru mine acest aspect e doar al 4-lea ca importanta intr-un film, nu e de mirare ca nu sunt un fan inrait al acestui gen de film. Prefer chiar si documentarele sau mai specific, biografiile decat un film horror. Ocazional merge si el, cu atmosfera potrivita.
De urat urasc doar un gen de film: comediile romantice, chiar nu vreau sa detaliez de ce filmele alea sunt infecte... m-ar tine pana dimineata.
Comediile in sine imi plac mult, filmele romantice iar imi plac foarte tare... insa impreuna au o nota extrem de gretzoasa, in genere antimorala si in loc ca oamenii sa se oripileze la antimoralitati crase ce mie imi rapugna cumplit, ei rad... de aici si scarba mea pt astfel de filme.
Apropo de antimoralitati crase, mai am un gen de film care imi rapugna, acu mi-am amintit, comediile talea tembele cu adolescenti americani!:)) Ai de viata mea cata porcarie e dedicata astor feluri de filme, si macar de-ar fi ceva gen de arta dar nu e, sunt pur si simplu inimaginabile cantitati de porcarie ce ar fi comic de-ar avea macar originalitate, dar nici macar asta n-o mai au! Sunt cateva exceptii, filmele originale American Pie de exemplu dupa care s-au luat porcariile alea, in marea lor masa fiind niste copii extrem de scarboase si chiar triste in pofida incercarii lor de-a parea comice.
Si mai am ceva care nu-mi place, chiar daca nu imi rapugna neaparat... filmele indiene... deci NU.. nu pot cu asa ceva... NU! -_-'' Nici nu pot sa-mi dau seama cum de poti uita la asa ceva, filmele alea sunt un fel de combinatie intre telenovele si filme cu arte martiale! Cheesus! ._.''

Johnny D
27th January 2014, 00:25
Oare ce-or mai incerca pe viitor, filme porno cu extraterestrii!?

PS: De fapt, asta suna chiar bine!:pace:(cu un regizor de top:rasc:)


Si mai am ceva care nu-mi place, chiar daca nu imi rapugna neaparat... filmele indiene... deci NU.. nu pot cu asa ceva... NU! -_-'' Nici nu pot sa-mi dau seama cum de poti uita la asa ceva, filmele alea sunt un fel de combinatie intre telenovele si filme cu arte martiale! Cheesus! ._.''
Si musical, ca sa fie treaba treaba!:cool:
Cel mai penibil e cand se repeta ca un ecou o anumita remarca a unui personaj, si apoi se fac scene imediate cu fata tuturor celor care au auzit remarca(care dealtfel e o prostie:rolleyes:), si toti par in asa hal surprinsi de parca tocmai au fost condamnati la moarte:o:... Doamne cata prostie in filmele alea, dar sunt genul de filme care sunt atat de proaste, incat razi de ele si par bune! "It's so bad, that it's good!" este o expresie folosita in limbajul de lemn al unor critici, se potriveste foarte bine la majoritatea filmelor astora!:))

Johnny D
27th January 2014, 00:38
Ca sa dau un exemplu, am vazut acu vreo saptamana un film pe national parca, bine nu tot, cate ceva din el, cu fratele lu Salman Khan, alalaltu cu moaca de sparge topoare, si la un moment dat revenit din morti se bate cu unu care cica era cel mai shmecher. La un moment dat ii zice raufacatorului: "Azi eu sunt umbra mortii tale!" si ala parca disperat de enervat la culme de tupeul inamicului sau il intreaba sfidator "Care umbra? Eu dansez pe umbra ta!" si incepe sa tzopaie ca un broscoi turbat pe umbra lu Khan alternate, incercand sa para ca-si bate joc de el pe cand colo-si batea joc doar de filmul din care facea parte. Dar a fost atat de penibil momentu, incat a fost ok si nu m-am putut dezlipi de la ecran sa vad ce s-o intampla in continuare!:))


Sincer, desi m-am uitat pana la final, nu recomand nimanui genul asta de filme, iti trebuie un nivel ridicat de masochism sa te uiti pana la final!:))


Bine Mihai, a trebuit sa ma provoci la discutii de genul asta, na poftim!:))

mihaidascalescu
27th January 2014, 01:24
Mersi pentru precizari. Doaro ultima cerere. Acum, ce ti a părut slab la blade runner?

Johnny D
27th January 2014, 01:38
Ti-am mai zis, cel mai important lucru pentru mine, interactiunea intre personaje care a lasat de dorit dar cel mai mult constructia personajelor care in opinia mea la cata simbolistica purtau dupa ele trebuiau sa fie mult mai colorate, mai ardente. Au fost in schimb extrem de fade, asta e cuvantul meu pentru personajele acestui film; iar cand un film are personaje ce nu-s pe placul meu, este cam imposibil sa-mi placa.
Acum ca ma gandesc la o aluzie, mi s-a parut un film de manechine, fiinte ce par umane ca forma dar sunt extrem de goale pe dinauntru defapt! Un fel de parada modei daca vrei, si eu urasc moda din toti rarunchii mei, mi se pare cel mai imbecil concept uman posibil!:P

Oda adusa superficialitatii de prost gust=parada modei! Exista si superficialitati atractive, insa nu parada modei, o femeie care arata bine, arata bine indiferent ce haine are pe ea, dar nu vreau sa intru in detalii iar... Manelele ca si curent cultural sunt superioare modei, sincer iti spun!
Ca sa explic, maneaua semnifica starea de bine, de petrecere, care daca gandesti un pic e starea de fericire emotionala, de imbaiere in uitare, de dezmierdare emitionala, o superficialitate superioara in opinia mea dezmierdarii pielii in schimbul a unor sume obscene de bani, si pielea pana la urma nu prea sesizeaza diferenta intre o imbracaminde de 10 dolari sau una de 10 mii... cea mai repugnanta superficialitate este moda, de departe, consumand energii si resurse la nivel planetar fara sa produca nimic in schimb decat desfatare exterioara, carnala, scarboasa... si iar nu vreau sa intru in detalii dar tot nu reusesc!:))

Johnny D
27th January 2014, 01:53
Acum ca-mi vine in minte un film de manechine, ai vazut filmul Flash Gordon? Tin minte ce fascinat eram cand eram copil de toate aparatele alea si hainele personajelor si scenele superbe in care se desfasura totul. Acum cand m-am uitat inca o data nu demult, de vreo 2 ani am fost complet dezamagit, niste manechine care poarta tzoale de soi, personajele in genere slabiste si actiunea una de piesa de teatru de gradinita!:))
Nu mai sunt copil, raportul dintre forma si fond se reverseaza pe zi ce trece, forma devine simpla materie ce in simpla ei esenta chiar excelenta dar fara fond, nu mai provoaca unde de reveratii si valuri de emotie ca odinioara!

Johnny D
27th January 2014, 02:02
(...)o superficialitate superioara in opinia mea dezmierdarii pielii in schimbul a unor sume obscene de bani, si pielea pana la urma nu prea sesizeaza diferenta intre o imbracaminde de 10 dolari sau una de 10 mii... cea mai repugnanta superficialitate este moda, de departe, consumand energii si resurse la nivel planetar fara sa produca nimic in schimb decat desfatare exterioara, carnala, scarboasa... si iar nu vreau sa intru in detalii dar tot nu reusesc!:))
Si ca sa conchid pe tema asta, in opinia mea moda e inferioara pana si filmelor porno! Macar alea exploateaza o nevoie umana adanc infiripata in psihicul uman, pe cand colo tzoalele io nu vad cum dracu fac parte dintr-o nevoie psihologica umana, sau orice tip de nevoie ardenta, dimpotriva, e doar un moft care atrage o gramada de energii si habar n-am de ce... moda e cel mai inutil lucru inventat de om in care se baga bani cu carul, si prin urmare si cel mai pervers si evident nociv! Probabil moda a aparut dintr-un moft incredibil de bolnav al barbatilor cu bani de-asi rasfata tipele in care-si baga p... mda, de acolo si explicatia pentru care e cel mai nociv concept inventat de om!
In ziua de azi si sa ai o masina misto face parte din moda, din garderoba aproape, masina fiind o prelungire a costumatiei!
Probabil de aia nu-mi plac nici masinile, din cauza conexiunii lor cu moda, desi in esenta lor(motivul conceperii lor) sunt foarte utile!:))
Si cand ma gandesc ca s-au si stratificat, au aparut o gramada de stilisti, designeri si alte retardatii, imi vine sa vomit... ignorance is bliss.

TenisFan
27th January 2014, 17:01
The hunger games - catching fire - Mult mai bun decat primul dar neimpresionant totodata. E un film decent pana la urma. 7/10
Dallas buyers club - Nu m-a impresionat acest film. E solid dar nu e fantastic. Povestea omului e foarte interesanta dar filmul in sine nu e vreo capodopera. E ceva gen Argo numai ca ala a fost realizat regizoral mult mai bine. Leto in schimb e foarte bun. 8/10

Johnny D
28th January 2014, 09:16
The Hobbit: Desolation of Smaug 8/10, a fost bun dar parca raportat la Lord of The Rings am ramas usor dezamagit.
Finalul a fost foarte bun dar gustul totalizat al intregului film parca nu te-a lasat atat de doritor de partea a 3-a, nu indeajuns incat sa ai acea senzatie ca n-o poti astepta, cum se-ntampla in cazul filmelor senzationale!

Cristina
28th January 2014, 22:53
Nu cred ca e cazul sa comparam Hobbitul cu Lotr.Eu dupa Hobbitul 1 mi-am dat seama ca nu isi au rost comparatiile.Imi place trilogia asta pentru ca ma reintalnesc din nou cu lumea de poveste creata de Jackson in LOTR.

iuli
29th January 2014, 00:36
Am vazut Lone Survivor. E vizionabil asa, interesantel, dar nu senzational.

Sir. Eko
29th January 2014, 01:01
Nu cred ca e cazul sa comparam Hobbitul cu Lotr.Eu dupa Hobbitul 1 mi-am dat seama ca nu isi au rost comparatiile.Imi place trilogia asta pentru ca ma reintalnesc din nou cu lumea de poveste creata de Jackson in LOTR.

Eu mi-am dat seama inainte sa il faca. Se stia...

mihaidascalescu
29th January 2014, 01:52
Ti-am mai zis, cel mai important lucru pentru mine, interactiunea intre personaje care a lasat de dorit dar cel mai mult constructia personajelor care in opinia mea la cata simbolistica purtau dupa ele trebuiau sa fie mult mai colorate, mai ardente. Au fost in schimb extrem de fade, asta e cuvantul meu pentru personajele acestui film; iar cand un film are personaje ce nu-s pe placul meu, este cam imposibil sa-mi placa.
))
E clar ca tu nu ai inteles filmul.
Setarea e o societate f avansata in care de ex coca cola a devenit super corporatie si in pursuit of money/profit nu se opreste sa faca judecati morale. Au distrus mare parte din natura. Fiecare e isolat. Relatii intre oameni, nu sunt decit daca au profit. Schimbul care intra/iese de la munca sunt ca oile.

Un sfat, vizionarea la cinema, nu numai pt blade, imbunatateste masiv experienta, te poti pierde in film mult mai bine. Oricit de mare ar fi tv nu-ti da aceeasi senzatie.

Si sa revin la blade, director's cut nu are naratia lui Ford care i-a fost impusa lui Scott de hollywood si-ti "explica", si altele.

irinaidu
29th January 2014, 09:40
Am vazut Lone Survivor. E vizionabil asa, interesantel, dar nu senzational.

Da si eu l-am vazut. M-a atras datorita actorilor. Ca de obicei americanii au tinut sa faca finalul mai interesant decat era necesar. Insa eu sunt curioasa daca cei care au facut filmul au intetionat sa ne arate o misiune complet cretina sau doar asa le-a iesit ?

Johnny D
29th January 2014, 09:48
Nu cred ca e cazul sa comparam Hobbitul cu Lotr.
Cum sa nu fie cazul? Pai tocmai asta e toata ideea, filmele sunt de acelasi gen, aceeasi lume, cam aceiasi actori, aproape ca Hobbit-ul ar putea fi considerat un prequel la LOTR!:)) Nu prea inteleg care e problema in a considera ceva mai slab atunci cand e evident mai slab, era menit sa fie mai slab dar nu vad o problema in a spune treaba asta; pentru unii era evident dinainte, pentru altii a devenit pe parcurs, eu am zis pentru cei care nu stiu la ce sa se astepte, mi-am spus parerea care era si evidenta dar nu pt toti.

E clar ca tu nu ai inteles filmul.

Foarte probabil! La cat de tare m-a plictisit filmul e foarte probabil sa fi ratat multe lucruri esentiale pt intelegerea lui.
Tocmai de aia sunt interesat de opiniile celor carora le-a placut, sa vad ce-am ratat... sincer pana acum am descoperit ca nu prea mult.


Un sfat, vizionarea la cinema, nu numai pt blade, imbunatateste masiv experienta, te poti pierde in film mult mai bine. Oricit de mare ar fi tv nu-ti da aceeasi senzatie.

Depinde de genul de film, pentru unele mai mult, pentru altele mai putin spre deloc. Nu intru in detalii.

Doctor_Satan
29th January 2014, 11:26
Eu sunt de parere ca Hobbitul nu poate fi comparat cu Lord of the Rings. Cu toate ca unele personaje sunt aceleasi si lumea e identica, Hobbitul este o simpla aventura "pana acolo si inapoi", pe cand LOTR prezinta un intreg razboi de dimensiuni epice, un razboi ce a schimbat intreaga lume. O epopee in proza.
E ca si cum ai compara revolutia lui Tudor Vladimirescu cu Al Doilea Razboi Mondial.
Hobbitul are cusurul ca Peter Jackson s-a hotarat sa-l faca in 3 parti. Doua a cate 4 ore erau suficiente.

Sir. Eko
29th January 2014, 11:43
Cum sa nu fie cazul? Pai tocmai asta e toata ideea, filmele sunt de acelasi gen, aceeasi lume, cam aceiasi actori, aproape ca Hobbit-ul ar putea fi considerat un prequel la LOTR!:)) Nu prea inteleg care e problema in a considera ceva mai slab atunci cand e evident mai slab, era menit sa fie mai slab dar nu vad o problema in a spune treaba asta; pentru unii era evident dinainte, pentru altii a devenit pe parcurs, eu am zis pentru cei care nu stiu la ce sa se astepte, mi-am spus parerea care era si evidenta dar nu pt toti.



Ii un prequel omule :headbang:. ( sau erai ironic? nu imi dau seama)

Cartea a aparut inainte de LOTR. Era clar ca o carte(kids book defapt) de 300 de pagini, din care astia fac 3 filme nu se poate compara ca actiune cu Lord of The Rings, care are 3 volume de 500+ pagini...
Cu toate astea, desi prima parte din Hobbit a fost destul de meh...partea a doua a fost faina :ok:

Johnny D
29th January 2014, 12:36
Pai chiar e un prequel si atunci care e problema ca nu inteleg?:) Tu crezi ca eu stiu cate pagini are care carte!?
Eu am zis doar ca e mai slab, o comparatie simpla si fara inflorituri, nu vad care e problema nici aici.

Eu sunt de parere ca Hobbitul nu poate fi comparat cu Lord of the Rings.
Eu sunt de parere ca oricare lucruri pot fi comparate intre ele, fie ca sunt lucruri cu valoare similara sau foarte diferentiata.
Mi s-a parut Hobbitul mai slab dar nici de genul comparatiei tale Vladimitrescu cu un razboi mondial, e mult prea mare diferenta paralelei tale. Avem o parare diferita despre cat de bun e, mie mi s-a parut un film bun spre foarte bun, iar LOTR e un film excelent, a compara un film bun spre foarte bun cu unul excelent nu mi se pare o asa grozavie, mai ales daca sunt urmari unul al celuilalt intru catva.

iuli
29th January 2014, 13:44
Da si eu l-am vazut. M-a atras datorita actorilor. Ca de obicei americanii au tinut sa faca finalul mai interesant decat era necesar. Insa eu sunt curioasa daca cei care au facut filmul au intetionat sa ne arate o misiune complet cretina sau doar asa le-a iesit ?

Based on a true story :D

Complet cretina e putin spus. Probabil au vrut sa arate prin cate trec cei din SEALS si la cate rezista. Habar nu am. Pai da, Wahlberg si Hirsch suna destul de bine, nu ma gandeam ca doar se impusca 2 ore :))

Doctor_Satan
29th January 2014, 14:38
Pai chiar e un prequel si atunci care e problema ca nu inteleg?:) Tu crezi ca eu stiu cate pagini are care carte!?
Eu am zis doar ca e mai slab, o comparatie simpla si fara inflorituri, nu vad care e problema nici aici.

Eu sunt de parere ca oricare lucruri pot fi comparate intre ele, fie ca sunt lucruri cu valoare similara sau foarte diferentiata.
Mi s-a parut Hobbitul mai slab dar nici de genul comparatiei tale Vladimitrescu cu un razboi mondial, e mult prea mare diferenta paralelei tale. Avem o parare diferita despre cat de bun e, mie mi s-a parut un film bun spre foarte bun, iar LOTR e un film excelent, a compara un film bun spre foarte bun cu unul excelent nu mi se pare o asa grozavie, mai ales daca sunt urmari unul al celuilalt intru catva.

Nu e asa de mare paralela. S-au desfasurat pe Pamant, au fost conflicte armate si au murit oameni. Cam pe acelasi nivel de comparatie pe care ai facut-o tu.
Ai comparat o aventura (revolutie in cazul lui Tudor) cu un razboi total, ce a schimbat totul pe Pamantul de Mijloc (ca-n Al Doilea Razboi Mondial).
Unde mai pui ca revolutia lui Tudor a avut o influenta destul de mare la nivel European. A pornit declinul Imperiului Otoman, ceea ce a influentat Europa si Asia. Aventura din Hobbitul a influentat doar 2 orase si cateva zeci de fiinte, plus un clan de orci si unul de goblini. Deci termenele mele de comparatie au fost mai apropiate decat ale tale.
Era destul de greu s-o dea in bara un producator bun cu materialul pus la dispozitie de LOTR. Eu mai degraba as vedea o realizare Hobbitul pentru ca a reusit sa scoata un film de peste 8 ore destul de bun, avand in vedere faptul ca a avut la dispozitie doar o poveste de aventuri pentru copii, spre deosebire de capodopera literara numita LOTR (este a doua cea mai bine vanduta creatie literara).

TheIceMan
29th January 2014, 20:22
Olympus Has Fallen
http://www.imdb.com/title/tt2302755/?ref_=nv_sr_2

6/10

Slab, foarte slab. Si foarte previzibil. Un fel de "die hard" (primul film) in Casa alba.
Am oscilat intre asta si White House Down (2013), si dupa ceva reviews pe imdb se zica ca Olympus e mai realist si White House Down prea cheesey, ei bine daca idiotenia asta a fost realist, nici nu ma mai deranjez sa-l vad pe celalalt. Si de remarcat ca nu e singura data cand doua studiouri lanseaza filme cu tema apropae identica in acelasi timp. Concurenta :D
Poate in White House Down sa-l vedem pe Channing Tatum actually acting, pe cand aici Gerard Butler se chinuie ingrozitor, poate mai mult ii statea gandul la fundul romancei aleia decat la filmare, plus cu moaca aia e mai nimerit in rol de terorist decat de salvator. Nota 5 plus 1 punct din oficiu pentru efecte speciale. A, si sa nu uit, se pare ca in filmele noi teroristii au tine supreme, distrugerea simbolurilor americane (aici Washinghton Monument) astfel incat redneckul de rand sa se simta lezat.

TheIceMan
29th January 2014, 20:41
Unde mai pui ca revolutia lui Tudor a avut o influenta destul de mare la nivel European. A pornit declinul Imperiului Otoman, ceea ce a influentat Europa si Asia.
Of topic, dar nu e chiar asa, ceea ce spui tu e infloritura, istoria prezentata de "istorici" comunisti. De fapt, atunci grecii s-au revoltat, Eteria, Alexandru Ypsilanti, cauta exact in istorie, Vladimirescu doar "a copiat" la noi ce se intampla in alte parti, alianta, ruptura cu grecii, pierdut total. Vezi cimitirul grecesc de la Dragasani, daca treci vreodata prin zona.

Tudor, fara indoiala un personaj remarcabil, dar a fcaut exact cum fac si politicienii din ziua de azi, exact cum iliescu l-a "copiat" pe Gorbi. Noi nu influentam istoria, noi doar copiem ce fac altii.
Eteria a avut succes, rezultat independenta Greciei, revolta lui Tudor nu prea, am ramas sub fanarioti inca 50 de ani pana la Cuza.

Sir. Eko
29th January 2014, 23:47
Am vazut Lone Survivor. Film destul de okey. Nota 7

Been around the world twice, talked to everyone once

mihaidascalescu
29th January 2014, 23:56
Foarte probabil! La cat de tare m-a plictisit filmul e foarte probabil sa fi ratat multe lucruri esentiale pt intelegerea lui.
Tocmai de aia sunt interesat de opiniile celor carora le-a placut, sa vad ce-am ratat... sincer pana acum am descoperit ca nu prea mult.
.
Deci daca nu intelegi ceva ori incerci sa intelegi ori stai in banca ta. Nicidecum nu te apuci sa-ti dai cu parerea ca e slab, sau porcarie epica. De accord?

Doctor_Satan
30th January 2014, 09:29
Of topic, dar nu e chiar asa, ceea ce spui tu e infloritura, istoria prezentata de "istorici" comunisti. De fapt, atunci grecii s-au revoltat, Eteria, Alexandru Ypsilanti, cauta exact in istorie, Vladimirescu doar "a copiat" la noi ce se intampla in alte parti, alianta, ruptura cu grecii, pierdut total. Vezi cimitirul grecesc de la Dragasani, daca treci vreodata prin zona.

Tudor, fara indoiala un personaj remarcabil, dar a fcaut exact cum fac si politicienii din ziua de azi, exact cum iliescu l-a "copiat" pe Gorbi. Noi nu influentam istoria, noi doar copiem ce fac altii.
Eteria a avut succes, rezultat independenta Greciei, revolta lui Tudor nu prea, am ramas sub fanarioti inca 50 de ani pana la Cuza.

Cu atat mai mult. A avut o influenta locala, asupra a cateva mii de oameni, la fel cum aventura din Hobbitul a avut asupra a cateva sute. Iar razboiul epic din LOTR a devastat tot, exact cum a facut Al Doilea Razboi Mondial. Q.E.D.

Ca tot veni vorba, de sambata m-am apucat sa revad seria Lord of the Rings si am terminat-o ieri.
Superb la fiecare vizionare, desi sunt cateva faze care ma tot supara.
1. Rohirrimii asalteaza frontal complet descoperiti in fata arcasilor pentru ca scuturile stau frumos asezate pe partea laterala a cailor. La doua scene de asalt, aceeasi greseala.
2. Tot astia iau cu asalt liniile inamice din spate, dar dupa ce suna de cateva ori din goarna, ca nu cumva sa-i ia prin surprindere. O sarja calare din spate ar fi putut fi devastatoare, din moment ce inamicul era preocupat de asediu.


Olympus Has Fallen
http://www.imdb.com/title/tt2302755/?ref_=nv_sr_2

6/10

Slab, foarte slab. Si foarte previzibil. Un fel de "die hard" (primul film) in Casa alba.
Am oscilat intre asta si White House Down (2013), si dupa ceva reviews pe imdb se zica ca Olympus e mai realist si White House Down prea cheesey, ei bine daca idiotenia asta a fost realist, nici nu ma mai deranjez sa-l vad pe celalalt. Si de remarcat ca nu e singura data cand doua studiouri lanseaza filme cu tema apropae identica in acelasi timp. Concurenta :D
Poate in White House Down sa-l vedem pe Channing Tatum actually acting, pe cand aici Gerard Butler se chinuie ingrozitor, poate mai mult ii statea gandul la fundul romancei aleia decat la filmare, plus cu moaca aia e mai nimerit in rol de terorist decat de salvator. Nota 5 plus 1 punct din oficiu pentru efecte speciale. A, si sa nu uit, se pare ca in filmele noi teroristii au tine supreme, distrugerea simbolurilor americane (aici Washinghton Monument) astfel incat redneckul de rand sa se simta lezat.

Dupa titlu as fi zis ca este vreun film despre mitologie. Eu in general evit toate filmele de acest gen, in care maretul presedinte este atacat si in final toata lumea scapa, dupa fapte de vitejie legendara.
Tot la fel de ferm evit si filmele despre militarii/fortele speciale americane, gen Black Hawk Down, cu bravul, altruistul si sufletistul soldat american cel plin de moralitate.

Johnny D
30th January 2014, 12:09
Aventura din Hobbitul a influentat doar 2 orase si cateva zeci de fiinte, plus un clan de orci si unul de goblini. Deci termenele mele de comparatie au fost mai apropiate decat ale tale.
Daca o iei in termeni doar de firul actiunii, ai dreptate, dar eu vad lucrurile putin altfel, personajele si interactiunea dintre ele conteaza mai mult pt mine. Si asta e explicatia mea pentru aliniatul tau de mai jos:


Eu mai degraba as vedea o realizare Hobbitul pentru ca a reusit sa scoata un film de peste 8 ore destul de bun, avand in vedere faptul ca a avut la dispozitie doar o poveste de aventuri pentru copii, spre deosebire de capodopera literara numita LOTR (este a doua cea mai bine vanduta creatie literara).
Si anume ca personajele si interactiunile dintre ele sunt de buna spre foarte buna calitate si acopera firul povestii care e unul mai simplist.

PS: Care e cea mai vanduta capodopera literara?

Deci daca nu intelegi ceva ori incerci sa intelegi ori stai in banca ta. Nicidecum nu te apuci sa-ti dai cu parerea ca e slab, sau porcarie epica. De accord?
Nu prea sunt de acord. Daca nu inteleg ceva e vina intelectului meu, eu ce doream e ca cineva sa-mi explice pe masura integerii mele reduse ceea ce propriu-mi creier a ratat despre aceasta capodopera in acceptiunea generala; tu mi-ai explicat de arta sonora si pictografica, partea sonora n-am prea prins-o, partea estetica face 10-15% din film in opinia mea care ramane una ca filmul e o porcarie epica, deoarece n-ai reusit s-o schimbi si imi pare rau daca ti-am ofensat gusturile sau filmul in sine, eu sunt doar sincer, nu a fost intentia mea sa te jignesc in vreun fel.
Altfel spus am incercat sa inteleg, dar atat pot eu, poate si de la faptul ca m-a plictisit teribil acest film ce cu mare mare greutate l-am terminat si cu fast forward cand imi arata un container de gunoi cu o femeie pleostita langa el vreo 3 minute la rand!:P

Johnny D
30th January 2014, 12:23
Apropo de faza cu containarul, acum mi-am amintit un detaliu care m-a plictisit foarte mult la acest film si anume modul de filmare, acea faza cu containarul e una absolut descriptiva, te astepti ca sa se faca un cadru ce se apropie si detaliaza ce se-ntampla acolo dar nu, imaginea ramane blocata ca si cum ar fi doar o poza la care te uiti poate nu 3 minute dar zeci de secunde-n sir ce par zeci de minute... si e o problema generalizata la acest film, regizorul ala nu vrea sau arta lui nu-i permite sa faca cadre mai dinamice cu orice, totul se afla intr-o stare de pozare plictisitoare, filmul asta e ca un show de diapozitive repetate in multe momente mai ales cand se arta cadrele in care urmeaza sa activeze personajele, o fi asta arta, dar nu pt mine!:P

Doctor_Satan
30th January 2014, 12:59
PS: Care e cea mai vanduta capodopera literara?

A Tale of Two Cities de Dickens, cu aproximativ 200 de milioane.

SuperDumnezeu
30th January 2014, 13:12
http://www.impawards.com/2013/posters/enough_said_ver2.jpg

Dragut asta.
RIP Gandolfini :(

Johnny D
30th January 2014, 13:48
A Tale of Two Cities de Dickens, cu aproximativ 200 de milioane.

Nu este si film, trai-ti-ar familia?:D

SuperDumnezeu
30th January 2014, 14:31
Nu este si film, trai-ti-ar familia?:D

http://lmgtfy.com/?q=A+Tale+of+Two+Cities

Apoi click pe link-ul de la wikipedia sau imdb :groggy:

Doctor_Satan
30th January 2014, 14:34
Nu este si film, trai-ti-ar familia?:D
Au fost cateva ecranizari din cate apare aici: http://www.imdb.com/find?q=A+Tale+of+Two+Cities&s=all

jo27
30th January 2014, 15:24
http://www.impawards.com/2013/posters/enough_said_ver2.jpg

Dragut asta.
RIP Gandolfini :(

Nu se vede posterul, dar dupa ce dau quote apare titlul :) Da, si mie mi-a placut :) Conform IMDB e penultimul film al lui Gandolfini. RIP.

mihaidascalescu
30th January 2014, 17:08
tu mi-ai explicat de arta sonora si pictografica, partea sonora n-am prea prins-o, partea estetica face 10-15% din film in opinia mea care ramane una ca filmul e o porcarie epica, deoarece n-ai reusit s-o schimbi si imi pare rau daca ti-am ofensat gusturile sau filmul in sine, eu sunt doar sincer, nu a fost intentia mea sa te jignesc in vreun fel.
P
In primul rind fii linistit ca nu m-ai ofensat, asta e doar un forum si stiu sa-l iau ca atare.

Vad ca trebuie sa-ti dau hrana cu lingurita. Cind spui ca personajele cu interactiunile dintre ele constituie un film tare pt tine, eu iti spuneam ca societatea respective e una in care oamenii sunt solo si deci nu au interactii intre ei. Faptul ca capul tau a descifrat chestia asta, e un success al regizorului si al filmului. Asta era intentia. Faptul ca Ford incepe si se incalzeste mai pe urma e un fel de: human spirit will always survive, eventually.

Chiar si faptul ca facind fast forward si vazind un cadru aleator si acel cadru ti-a ramas in minte, e dovada la succesul visual al filmului cum de altfel s-a intimplat cu copiii mei.

Cit despre intelesul filmului sunt atitea fatete ca nici nu stiu de unde sa incep.

Faptul ca tu ai auzit ca filmul e bun, trebuie sa-l iei ca atare. E bun nentru ca foarte multi cunoscatori au spus asta.

Faptul ca tu nu ai instrumentele necesare sa-l intelegi, mai ales ca nici nu I-ai dat vreo sansa, probabil de la inceput, intrind apoi cu fforward. E explicativ.

Daca totusi vrei sa intelegi, poti pune intrebari si daca pot iti raspund. Alfel n-are rost sa discutam despre ceva pe care doar un interlocutor l-a vazut.

Sir Black
30th January 2014, 19:35
Am vazut si eu The Wolf of Wall Street, 10/10, a fost genul meu de film :D . DiCaprio merita un Oscar pt interpretare.

Eddy DoubleD
30th January 2014, 19:46
Am vazut si eu The Wolf of Wall Street, 10/10, a fost genul meu de film :D . DiCaprio merita un Oscar pt interpretare.

E prima oara cand aud asta :)) Cand s-a mai zis despre DiCaprio ca merita Oscar si nu l-a luat?

TheIceMan
30th January 2014, 19:58
Cu atat mai mult. A avut o influenta locala, asupra a cateva mii de oameni, la fel cum aventura din Hobbitul a avut asupra a cateva sute. Iar razboiul epic din LOTR a devastat tot, exact cum a facut Al Doilea Razboi Mondial. Q.E.D.Da, asa e mai buna comparatia. In rest fie vorba intre noi I'm not a fan of LOTR, therefore I didn't bother to watch Hobbit :D



Dupa titlu as fi zis ca este vreun film despre mitologie. Eu in general evit toate filmele de acest gen, in care maretul presedinte este atacat si in final toata lumea scapa, dupa fapte de vitejie legendara.Olympus cica e codename pentru Casa Alba folosit de Secret Service.
Singurul in tema asta pe care il gasesc bun este Air Force One cu Harrison Ford in rolul pre$. Altfel, filme-dezastru cu presedintle in joc, vezi Deep Impact, iar file "politice" cu pre$ USA, chiar le savurez, gen Absolute Power cu Gene Hackman, si multe altele.

Tot la fel de ferm evit si filmele despre militarii/fortele speciale americane, gen Black Hawk Down, cu bravul, altruistul si sufletistul soldat american cel plin de moralitate.
Black Hawk Down a fost chiar bun, in rest da, filmele despre soldatul american actual sunt cam toate ori cheesey, ori barbarice in violenta, ori pur si simplu tampite, gen Three Kings cu George Clooney.
Dar filmele vechi cu soldatul american, nici prea cheesy, nici prea barbarice, iar soldatul nici prea destept nici prea prost iara imi plac, fie ca sunt despre razboiul din Vietnam, de ex. Good Morning Vietnam cu Robin Williams, sau despre WWII gen Kelly's Heroes sau Dirty Dozen.

jo27
30th January 2014, 21:30
Am vazut si eu The Wolf of Wall Street, 10/10, a fost genul meu de film :D . DiCaprio merita un Oscar pt interpretare.

E discutabil.

Ca a fost foarte bun, corect. Dar pt a lua Oscarul trebuie sa fii cel mai bun (asta e o gluma).

McConaughey, Ejiofor si Phoenix sint cel putin la fel de buni in filmele lor de anul asta... eu i l-as da primului :)

Johnny D
31st January 2014, 10:23
Daca totusi vrei sa intelegi, poti pune intrebari si daca pot iti raspund. Alfel n-are rost sa discutam despre ceva pe care doar un interlocutor l-a vazut.
Zi-mi care sunt cele mai bune 3 filme in opinia ta, sunt curios!:D

http://lmgtfy.com/?q=A+Tale+of+Two+Cities

Apoi click pe link-ul de la wikipedia sau imdb :groggy:
Vroiam si o opinie despre film poate l-a vazut cineva, ideea era asa printre randuri, nu te-ai prins!:P

Doctor_Satan
31st January 2014, 10:25
Dar filmele vechi cu soldatul american, nici prea cheesy, nici prea barbarice, iar soldatul nici prea destept nici prea prost iara imi plac, fie ca sunt despre razboiul din Vietnam, de ex. Good Morning Vietnam cu Robin Williams, sau despre WWII gen Kelly's Heroes sau Dirty Dozen.

Alea sunt cu totul alte filme. Mie cel mai mult mi-a placut Platoon, un film in care nu am vazut moralitate superioara la toti soldatii american, nici fapte senzationale, ci doar oameni, cu slabiciuni, defecte si calitati.

Johnny D
31st January 2014, 10:26
In acel film am vazut momente de imoralitate stridenta puternic, nu poti numi doar defect sa iei o fetita, s-o transformi in mana ta dominanta si sa-i zici ca e doar o slabiciune!:rolleyes: Eu l-as fi impuscat in coaie pe respectivul "camarad", poti sa mi-o numesti o slabiciune!:))

Doctor_Satan
31st January 2014, 10:37
Probabil ororile acelui razboi i-au schimbat si pe acei oameni si a scos ce era mai urat in ei.

Johnny D
31st January 2014, 10:40
Sigur, nu doar probabil! Multe lucruri pot fi puse pe seama dezumanizarii fortate de mizeria si ororile razboiului(dar e si vina ta daca te inrolezi optional:rolleyes: deci ai o responsabilitate mai mare ca cea pe care o au cei care sunt fortati, ca nu te-a obligat nimeni sa-ti "faci datoria" pt tara), altele insa depasesc pana si dezumanizarea sub a carei scuze poti pune multe acte, insa nu pe toate!

Johnny D
31st January 2014, 11:23
Mie cel mai mult mi-a placut Platoon
Film foarte bun dar filmul meu preferat cu o astfel de tema este Born on the Fourth of July realizat cam tot in aceeasi perioada, chiar daca e axat pe perioada postbelica, pentru mine unul a fost unul din cele mai relevante filme facute vreodata despre razboi, deoarece prin razboi un an, doi treci cumva, dar daca supravietuiesti mai ai pe urma o viata in fata de trait cu el in amintire 8/10.
Cu ocazia asta sugerez sa cautati filme cu Tom Cruise pe IMDB, sa va uitati la lista lui si daca sunt filme care nu le-ati vazut de-acolo sa le incercati, omu aproape doar superfilme a facut la viata lui, asa cu atitudinea aia de sclifosit superficial ce parca o are deseori, dar nu e decat o fatada si nimic mai mult, substratele personajelor sale sunt foarte stufoase!;)

Johnny D
2nd February 2014, 04:07
Oblivion cu Tom Cruise, bun film dar putin bolnav chiar si pentru un SF! 7.5/10

Utilizator
2nd February 2014, 23:01
Film foarte bun dar filmul meu preferat cu o astfel de tema este Born on the Fourth of July realizat cam tot in aceeasi perioada, chiar daca e axat pe perioada postbelica, pentru mine unul a fost unul din cele mai relevante filme facute vreodata despre razboi, deoarece prin razboi un an, doi treci cumva, dar daca supravietuiesti mai ai pe urma o viata in fata de trait cu el in amintire 8/10. !;)

Bun Born on 4th July, bun si Platoon.

Dar cred ca Apocalypse Now al lui Coppola e un pic peste ele.
Daca nu l-ati vazut, merita sa o faceti.

Sir. Eko
3rd February 2014, 00:20
Dallas.Buyers.Club 10. Filmul anului. Un subiect...despre care sunt multe de spus.
Matthew McConaughey oscar. Nu mi-a placut niciodata de el...pana in 2014 :D.

TenisFan
3rd February 2014, 10:38
Ender's game - E oarecum normal: e greu sa faci un film dupa o carte. Actiunea filmului e liniara si bazata exclusiv pe Ender. In carte sunt o gramada de alte chestii interesante. Exista dezvoltarea persoanjelor importante pentru el: frate si sora. 6.5/10
Am mai vazut un film dar nu mai stiu care. :(
In alta ordine de idei nu inteleg ce e cu Dallas buyers club. Filmul este mediocru. In afara de povestea de viata extrem de interesanta a individului altceva nu poti scoate de la acest film. Nici macar lucrurile pe care le face nu sunt demne de maretia cinematografica.
Nu inteleg ce face McConaughey asa fantastic in film. In afara de faptul ca s-a pedepsit pe sine aratand in halul ala nu vad cum rolul asta e asa bun. Pe mine nimic din filmul asta nu m-a impresionat cu nimic.
McConaughey ar trebui sa primeasca Oscapul pentru primele 2 episoade din True detective. Pe al treilea nu l-am vazut inca. :(
Si din cate am inteles de la un prieten mai merita Oscapul pentru cele 4 minute din Wolf of Wall Street.

Doctor_Satan
3rd February 2014, 10:56
Bun Born on 4th July, bun si Platoon.

Dar cred ca Apocalypse Now al lui Coppola e un pic peste ele.
Daca nu l-ati vazut, merita sa o faceti.

Fiind atat de vechi eu n-am vazut Apocalypse Now. Sper sa ajung sa-l vad.

Dak City - 10/10
Mi s-a facut pofta sa-l revad pentru ca mi s-a parut un film nemaipomenit. E o adevarata placere sa-l revad.

Johnny D
3rd February 2014, 11:07
Da, de cand l-am vazut am si uitat o mare parte din el, e de revazut filmul ala!
Dar chiar 10/10?:P

Utilizator
3rd February 2014, 12:16
Fiind atat de vechi eu n-am vazut Apocalypse Now. Sper sa ajung sa-l vad.


E 'doar' cu 7 ani mai batran decat Platoon. :)
Apocalypse Now e un film bestial din toate punctele de vede: extrem de bine facut (mai mult decat film de razboi, psihedelic), cu un cast excelent, cu o coloana sonora super si care personal mi se pare
Vezi mai multe aici: http://www.imdb.com/title/tt0078788/

Lucian86
3rd February 2014, 12:31
The Wolf of Wall Street - 9/10 - "Frenetic"
Un film foarte intens si dinamic; un adevarat crescendo a evenimentelor si emotiilor. Parca nu se opreste niciodata acest film caracterizand oarecum personalitatea protagonistului. Jucat magistral si pe alocuri de-a dreptul hilar (in sine filmul e o comedie). 3 ore care trec foarte rapid
Imi aminteste mult acest film de "Blues Brothers".

mihaidascalescu
3rd February 2014, 14:58
E 'doar' cu 7 ani mai batran decat Platoon. :)
Apocalypse Now e un film bestial din toate punctele de vede: extrem de bine facut (mai mult decat film de razboi, psihedelic), cu un cast excelent, cu o coloana sonora super si care personal mi se pare
Vezi mai multe aici: http://www.imdb.com/title/tt0078788/
Adevăr graiesti. Cînd am vazut ca vorbiti de război am vrut sa îl mentionez dar am crezut ca îmi pierd timpul. Acum dacă ați menționat imi adaug votul. Mă întreba cineva care sînt trei filme excelent e după mine. Eu as zice așa: încercați si faceti puțin research pe regizori si veti gasi unii care in principal fac fine bune. Coppola e unul. Antonioni altul si probabil favoritul meuTarkovski. Un sfat, ultimii doi inainte de a viziona ceva de ei citiți inainte ca macar sa aveți un pic de fundatie pe care sa clăditi înțelegerea
La cinema daca se poate si in întuneric.

Utilizator
3rd February 2014, 15:34
Eu i-as mai adauga la lista ta de regizori pe Milos Forman si pe Stanley Kubrick. Aproape ca nu gasesti filme de-ale lor proaste.
Si ca sa extindem la nivel global, cred ca l-as include aici si pe (mai batranul) Akira Kurosawa.
Tarkovski e mare, greu de lasat mai la urma un film, dar personal sunt inca vrajit de Stalker/Calauza, un film extraordinar facut dupa o carte extraordinara a fratilor Strugatski (respectiv Picnic la marginea drumului).

Revenind la Forman si Kubrick, numai cateva titluri de filme foarte bune, toate dintr-o secventa cronologica:
Milos Forman:
1999 Man on the Moon
1996 The People vs. Larry Flynt
1989 Valmont
1984 Amadeus
1981 Ragtime
1979 Hair (musical pe tema hippie si a razboiului din Vietnam)
1975 One Flew Over the Cuckoo's Nest


Stanley Kubrick:
1999 Eyes Wide Shut
1987 Full Metal Jacket (alt film mare despre Vietnam)
1980 The Shining
1975 Barry Lyndon
1971 A Clockwork Orange
1968 2001: A Space Odyssey
1962 Lolita
1960 Spartacus
1957 Paths of Glory (alt film bun despre razboi, respectiv WWII)

Doctor_Satan
3rd February 2014, 16:20
Da, de cand l-am vazut am si uitat o mare parte din el, e de revazut filmul ala!
Dar chiar 10/10?:P
Ideea a fost originala, actorii s-au potrivit de minune, iar atmosfera a fost cat se poate de autentica. Poate ca actiunea s-a desfasurat un pic cam repede, ar fi putut sa intre un pic in detaluu cu Strainii.
Adevarul e ca a tras destul de mult la cantar si regizorul Alex Proyas, caruia ii voi fi vesnic fan pentru The Crow.

TenisFan
3rd February 2014, 17:04
Kubrick e si unul din preferatii mei dar a facut si filme proaste. Spre exemplu The killing e slab. Apoi nu am inteles de ce e The shining asa apreciat dar in fine.
Alti regizori mari: Lean, Fincher, Spielberg.

Utilizator
3rd February 2014, 17:31
N-am vazut The Killing, dar pe IMDB vad ca are nota extrem de mare (votat de 46000 useri si cred ca astia sunt cinefili daca s-au uitat la un film din anii '50). In fine, nici macar nu l-am listat pe asta, am pus filme de care stiu. :)
Mie mi-a placut The Shining dar e chestie de gust.
Desigur ca daca faci paralela cu cartea filmul e in dezavantaj, dar sa nu uitam ca la momentul ecranizarii filmele aveau niste limitari ce azi nu mai exista.
De ex versiunea originala are 144 min, versiunea europeana a avut doar 2 ore.
Iarasi, un film de genul asta are nevoie de efecte speciale care la momentul realizarii erau in faza inca incipienta.
Altfel e greu de ecranizat King. Singurele ecranizari care m-au cativat au fost Green Mile si The Shawshank Redemption, ambele regizate de catre Frank Darabont, specializat in filme de gen nu numai ca regizor dar mai ales ca scenarist.

Dar revenind, cred ca sunt cateva filme de referinta in lista de mai sus si pentru care oricum Kubrick merita mentinut sus precum si tu spui. :)

Spielberg e un personaj aparte.
I-am apreciat filmele SF la vremea lor, dar acum le vad multe slabiciuni.
Are multe filme bune, idei deosebite, dar nu poti spune ca a fost la fel de pretentios in a-si alege filmele precum altii din discutia de aici. Si cred ca si-ar fi putut permite asta mai mult decat Forman sau Kubrick de ex. Oricum ar fi, Spielberg e un bun povestitor, uneori deliberat naiv, cat timp ceilalti doi sunt mai doritori de introspectie si de a analiza provocari pe care nu oricine le poate intelege.

irinaidu
4th February 2014, 00:37
@ TenisFan - acum daca tie nu ti-a placut "Dalas buyers club ", asta este. Nu cred ca poate sa-ti schimbe parerea vreo explicatie. Eu am zis aici de ce mi-a placut mult filmul - personajul Ron este unul cum rar vezi in filme, mai ales cele americane. Ron este un om neplacut, mitocan, agresiv... etc. De-a lungul filmului el nu devine altceva, dar doar datorita faptului ca are un scop reuseste sa devina o versiune mai buna a lui. Mie mi-a placut chestia asta. Faptul ca el tot de kkt ramane, dar si un om de kkt daca reuseste sa-si canalizeze energia spre ceva poate sa fie un pic mai bun. Pe mine una ma intereseaza subiectul pt ca ma loveste personal. Eu sunt lenesa si prin urmare subiectul m-a prins. Probabil tu nu esti ca mine si prin urmare subiectul nu te-a interesat. Pe langa asta intra si discutia despre FDA, clinical trials si aprobare de medicamente - un subiect despre care stiu si eu cate ceva :P si ma si intereseaza, medic fiind.

Cat despre "the shining "nici eu nu am inteles ce au vazut oamenii la filmul ala. Poate doar daca nu ai citit cartea inainte. Intr-adevar sunt putine ecranizari ale lui Stephen Kink bune.

Eddy DoubleD
4th February 2014, 00:41
Cat despre "the shining "nici eu nu am inteles ce au vazut oamenii la filmul ala. Poate doar daca nu ai citit cartea inainte. Intr-adevar sunt putine ecranizari ale lui Stephen Kink bune.

+1

Dupa ce am citit cartea, nici nu am reusit sa trec de prima jumatate de ora din film.

mihaidascalescu
4th February 2014, 01:17
dar personal sunt inca vrajit de Stalker/Calauza,


[I)
imi spusesem ca nu mai elaborez dar daca tot ai pomenit. Stalker e unul din preferatele mele. Il vazusem de vreo 5 ori la cinema si odata a trebuit sa plec mai devreme pt ceva. Mai apoi prietenul cu care eram mi-a povestit ce reactie de stupoare am provocat. Ceilalti din sala au inceput sa susoteasca ca uite cum pleaca neavizatii samd. Bun exemplu de a nu critica in ipostaze pe care nu le cunosti.

TenisFan
4th February 2014, 01:29
Intr-adevar sunt putine ecranizari ale lui Stephen KinkY bune.Fixed that for you. :D
Mi-am adus aminte. Am vazut Escape plan. Arnie si Sly in actiune la varsta lor. Nice. Dar Jim Caviezel a fost fabulos intr-un "B action movie d-asta". 6.5/10.

Jew
4th February 2014, 09:32
The Raven (2012) inspirat de opera lui Edgar Allan Poe.Film ok,destul de interesant,foarte placut pt cine e familiar cu operele lui Poe.

mihaidascalescu
4th February 2014, 16:37
http://www.romania-insider.com/film-screenings-for-romanian-students-to-start-in-february-within-cinema-edu-project/114407/

Daca cineva are ocazia, asa se pot invata lucruri noi.

SuperDumnezeu
5th February 2014, 01:01
http://images6.fanpop.com/image/photos/35900000/FILTH-POSTER-james-mcavoy-35929595-864-1506.png

Bun de tot. Recomand.

Sir. Eko
5th February 2014, 01:06
http://images6.fanpop.com/image/photos/35900000/FILTH-POSTER-james-mcavoy-35929595-864-1506.png

Bun de tot. Recomand.

E frumoasa tare casuta aia micuta.

SuperDumnezeu
5th February 2014, 02:02
Banuiesc ca esti retard si nu vezi poza. Filth e filmu'. Sa te uiti.

Johnny D
5th February 2014, 08:57
E frumoasa tare casuta aia micuta.

:)):happy


Banuiesc ca esti retard si nu vezi poza.

Superboss, te superiei prea in superserios! Superaigrija!:yes:

SuperDumnezeu
5th February 2014, 13:01
Boss, stai linistit ca Eko nu e pi2da sa se supere.

Sir Black
5th February 2014, 13:57
E prima oara cand aud asta :)) Cand s-a mai zis despre DiCaprio ca merita Oscar si nu l-a luat?

Cand a castigat DiCaprio vreun Oscar :)) ?

Eddy DoubleD
5th February 2014, 13:59
Cand a castigat DiCaprio vreun Oscar :)) ?

Mai bine zis, cand n-a castigat DiCaprio Oscar?:))

Sir. Eko
6th February 2014, 00:02
Boss, stai linistit ca Eko nu e pi2da sa se supere.

Da nu !!



The Legend of Hercules 3D...doamne ce porcarie. Oribil. Kellan Lutz arata incredibil la corp, no homo.

Johnny D
6th February 2014, 09:09
Boss, stai linistit ca Eko nu e pi2da sa se supere.

Buna remarca!:)) Insa eu faceam o adresa cu tenta generala la modul tau de exprimare, deoarece nu stii niciodata cand dai de "pi2de"!:P

Doctor_Satan
6th February 2014, 09:52
Ce vorbesti? Daca nu esti din "circle of trust" al lui si-ti permiti imensa impertinenta de a face o gluma cu el, se ataca mai ceva ca o tata la piata.
Tested. ;)

Hopshio
6th February 2014, 10:49
Am vazut ieri Lone sourvivor...f bun ;)

SuperDumnezeu
6th February 2014, 13:38
Buna remarca!:)) Insa eu faceam o adresa cu tenta generala la modul tau de exprimare, deoarece nu stii niciodata cand dai de "pi2de"!:P

Da, numai atata tot ca ne stim de ceva vreme, iar de restul mi se rupe pla daca se supara sau nu.


The Legend of Hercules 3D...doamne ce porcarie. Oribil. Kellan Lutz arata incredibil la corp, no homo.

Haha, ti-am zis c-o sa fie porcarie. :))

Lucian86
6th February 2014, 23:20
@ TenisFan - acum daca tie nu ti-a placut "Dalas buyers club ", asta este. Nu cred ca poate sa-ti schimbe parerea vreo explicatie. Eu am zis aici de ce mi-a placut mult filmul - personajul Ron este unul cum rar vezi in filme, mai ales cele americane. Ron este un om neplacut, mitocan, agresiv... etc. De-a lungul filmului el nu devine altceva, dar doar datorita faptului ca are un scop reuseste sa devina o versiune mai buna a lui. Mie mi-a placut chestia asta. Faptul ca el tot de kkt ramane, dar si un om de kkt daca reuseste sa-si canalizeze energia spre ceva poate sa fie un pic mai bun. Pe mine una ma intereseaza subiectul pt ca ma loveste personal. Eu sunt lenesa si prin urmare subiectul m-a prins. Probabil tu nu esti ca mine si prin urmare subiectul nu te-a interesat. Pe langa asta intra si discutia despre FDA, clinical trials si aprobare de medicamente - un subiect despre care stiu si eu cate ceva :P si ma si intereseaza, medic fiind.

Filmul e bun si mi-a placut destul de mult. Mi-e frica insa nu dea apa la moara paranoicilor, adeptilor teoriilor conspiratiei, animalistilor si celor ce cred in diferite medicini alternative (homeopatie, Hamer si alte lucruri). Asta pentru ca filmul a avut putin tendinta asta de a fi impotriva caselor farmaceuticelor si metodelor de testare.
In orice caz, sunt destul de libertar si sunt de acord cu dreptul fiecaruia de a se trata cum vrea (ceea ce in tarile occidentale este un drept garantat). Sunt de acord si cu comercializarea tratamentelor alternative (pana la urma exista multinationale si in domeniul homeopatiei) atata timp cat nu are un caracter si intentie de escrocherie.

irinaidu
6th February 2014, 23:54
@ Lucian - dar Ron nu se trateaza cu metode de terapie alternative. Se trateaza cu medicamente aprobate de agentiile de medicamente din europa si din america de sud. e o mare diferenta intre apa de ploaie si medicamente care se aproba in momente diferite de diferite agentii ale medicamentelor. EMA si FDA nu sunt obligati sa aprobe acelesi medicamente.
Iar AZT ( azidotimidina ) este folosita si astazi in terapia combinata pt HIV/SIDA, doar ca in urma trialurilor s-a observat ca doza este una mult mai mica decat cea cu care s-a inceput initial tratamentul.
Iar cand vine vorba de metodele de testare, multa lume nu pricepe ceva - trialurile nu se fac ca sa fie tratati/salvati oamenii inclusi in trialuri. Trialurile se fac pt a se demonstra ceva ce va fi de folos viitorilor pacienti. Daca pacientul inclus in trial beneficiaza de ceva in urma participarii, este o intamplare fericita, dar in toate formularele de consimtamant informat scrie clar ca trialul nu este facut pt beficiul participantilor.

Iar daca oamenii vor sa bea apa de ploaie nici eu nu am nimic impotriva. Dar sunt impotriva reclamei false. Nu cred ca este corect sa spui ca ceva este demonstrat cand nu este. spune-i omului informatiile corecte si apoi el sa faca ce vrea. sa mearga la popi, vraci si vrajitoare, dar s-o faca in cunostinta de cauza.

Johnny D
7th February 2014, 08:22
Jack Reacher 7.5/10 - film bun, de vizionat! Tom Cruise in stilul sau uzual!:P

Eddy DoubleD
7th February 2014, 23:41
Nymphomaniac Vol. I + II --- 9/10 Vazut la cinema. Well, subiectul cred ca a fost o provocare pentru absolut toata lumea implicata in proiect. E adevarat, e un film fara perdea, insa e un film care are niste idei interesante ca si baza. Pe langa tematica evidenta a filmului, asistam si la scurte fragmente care abordeaza subiecte ca religia, politica, arta, viata in sine. Cast-ul isi face treaba perfect pentru un film de o asa natura. Pentru mine e clar ca von Trier a facut o treaba mult mai buna cu acest film decat a facut-o cu Melancholia.
Gravity --- 7/10 Vizual 10+, dar nu e film care sa castige Oscarul.
The Family --- 5/10
The World's End --- 4/10
Apocalypse Now --- ?/10 Nu o sa inteleg niciodata filmele de razboi. Pur si simplu nu sunt pentru mine si de aceea nici nu le pot aprecia. Singura parte din film care merita vazuta dupa mine e partea finala, sa zicem ultimele 30 de minute. Am vazut filmul in trei parti, adormind de doua ori la el doar ca sa ajung la acele 30 de minute.
Audition --- 7/10 Pretty sick...Janponezii astia.
Clerks 2 --- 7/10
Dallas Buyers Club --- 9/10 Prestatie solida din partea lui McConaughey si a lui Leto. Inclin sa cred ca amandoi vor lua Oscarul pentru prestatiile lor, Leto cu siguranta.
Dazed and Confused --- 7/10
Grown Ups 2 --- 3/10
Insidious 2 --- 5/10
Monsters University --- 7/10
R.I.P.D. --- 4/10

Si am revazut Mr. Nobody pentru a "nu stiu cat"-a oara. La fel de bun ca prima data si inca sunt surpins ca de fiecare data parca vad filmul din alta perspectiva. Ramane unul din cele mai underrated filme din istorie probabil.

jo27
8th February 2014, 00:21
Ce-am vazut in ultimul timp:

The Citizen --- 7/10 Foarte interesant incepe filmul: Un arab, cistigator la loteria vizelor, soseste in SUA (NY) pe 10 septembrie 2001. De aici, nu e foate greu de intuit ce urmeaza, in general foarte buna ideea filmului, doar ca e cam la repezeala facut, actorii decenti, dar cam atit.

Nashville --- 10/10 Nici macar nu auzisem de filmul asta, pina de curind. PERFECT!

Memories of Murder --- 8.5/10 Film sud-coreean, dupa cum incepuse am crezut ca e o comedie politista, insa n-afost deloc asa.

irinaidu
8th February 2014, 23:35
"Stuck in love " - un film banal, care mie mi-a picat bine pt ca are actori draguti si muzica faina. In rest nimic deosebit, poate chiar plictisitor daca stai sa-l analizezi.

"Dans la maison " - un film cu un subiect oarecum didactic, dar care reuseste sa fie interesant si uneori haios. Un film despre linia dintre realitate si fictiune. Despre de ce, cum si cui spunem povesti.

Johnny D
9th February 2014, 15:29
Apocalypse Now --- ?/10 Nu o sa inteleg niciodata filmele de razboi. Pur si simplu nu sunt pentru mine si de aceea nici nu le pot aprecia. Singura parte din film care merita vazuta dupa mine e partea finala, sa zicem ultimele 30 de minute. Am vazut filmul in trei parti, adormind de doua ori la el doar ca sa ajung la acele 30 de minute.

Nici mie nu mi-a prea placut acest film, asta nu-nseamna ca nu exista filme cu sau despre razboi care nu ti-ar placea!
Ai vazut "Born on the Fourth of July" cu Tom Cruise? Filmele despre razboi pt mine sunt mai bune decat cele cu razboi propriu-zis.
Aproape in orice film sunt mai misto fazele dintre scenele de razboi decat scenele alea propriu-zise, cum se iau deciziile, cum se face fata repercursiunilor evenimentelor din urma acelor decizii si multe alte lucruri adiacente actiunii de razboi propriu-zise care mi se par mult mai importante si interesante.


Si am revazut Mr. Nobody pentru a "nu stiu cat"-a oara. La fel de bun ca prima data si inca sunt surpins ca de fiecare data parca vad filmul din alta perspectiva. Ramane unul din cele mai underrated filme din istorie probabil.


Nashville --- 10/10 Nici macar nu auzisem de filmul asta, pina de curind. PERFECT!

Pus la downloadat!:D


Cu ocazia asta mi-am amintit de filmul "Bicentennial Man" 8/10 ii dau chiar, un film SF dar care este o fescinatie d.p.d.v. umanistic! Culmea!
Recomand tuturor celora care nu l-au vazut, e cu Robin Williams intr-unul din cele mai bune roluri ale sale!:ok:

Sir. Eko
9th February 2014, 16:02
Am vazut si eu un film, nu stiu daca ati auzit de el, sau daca s-a discutat vreodata aici- Inception :)).

Nu am avut timp pana acum sa ma uit :)). L-am vazut ieri, a fost chiar fain. Nu extraordinar dar fain.

Cat despre celebrul final(despre care cam stiam deja desi nu am vazut filmu). Serios, cred ca the point nu era daca se invarte ala sau nu....omu s-a dus sa se joace cu aia mici...cam asta era defapt ideea, zic eu. A lasat in spate tot si a trecut peste.

jo27
9th February 2014, 16:54
Pus la downloadat!:D


N-o sa-ti placa!

Nu citi ce-am scris cu alb decit dupa ce vezi filmul.

Hopshio
9th February 2014, 21:26
ati vazut American Hustle? pareri?

iuli
10th February 2014, 01:01
American Hustle. Christian Bale e zeu. Filmu nu a fost chiar wow, a fost bun, dar nu wow. Nu o sa castige Oscaru...sper.


Mie mi-a placut American Hustle.Filmul nu are cine stie ce poveste ,dar actorii sunt geniali.Bale aproape ca se pierde in rol si Amy Adams a fost impecabila.Bradley Cooper a progresat enorm in ultimii ani, iar la Lawrence am impresia ca rolurile astea de sonata i se potrivesc de minune. :D
Si da, Bale e zeu.:ok:


Am vazut si eu American Hustle. Nici nu stiu ce sa zic despre el. A fost watchable, dar nu pot sa zic ca a fost un film excelent. Actorii sunt excelenti, chiar toti, dar povestea cam subtirica.

Jennifer Lawrence sper sa ia inca un Oscar, merita. Buni Bradley Cooper si Christian Bale, dar evident ca nu au sanse sa castige ceva.


american hustle. nu mi-a placut. nici 12 ani de sclavie

:cool:

Johnny D
10th February 2014, 09:07
Nu am avut timp pana acum sa ma uit :)). L-am vazut ieri, a fost chiar fain. Nu extraordinar dar fain.

Exact si parerea mea!;) Insa unii-s de parere ca e printre cele mai bune din istoria omenirii...:rolleyes:

Sir. Eko
13th February 2014, 00:45
The Monuments Men. directed by George Clooney. starring Clooney, Matt Damon, Bill Murray, John Goodman, Jean Dujardin, Bob Balaban, Hugh Bonneville, and Cate Blanchett.

Imi place mult Bill Murray, filmu insa nu e wow deloc...decent, a fost okey, nu pot sa zic ca m-am plictisit sau ca nu mi-a placut. Dar nu a fost nimic special.

Johnny D
13th February 2014, 08:31
Atunci sigur n-o sa-l scot, insa mi-am amintit azi noapte de un film chiar senzational pe care vreau sa-l revad What's Eating Gilbert Grape 8/10 Gilbert has to care for his brother Arnie and his obese mother, which gets in the way when love walks into his life.
Gilbert Grape e jucat de Johnny Depp intr-unul din cele mai bune roluri ale sale iar fratele sau Arnie care e "mentally challenged" de Leonardo DiCaprio in rolul care l-a adus in atentia lumii inca de mic copil si din cate am inteles a fost sau trebuia sa fie nominalizat la Oscar, si chiar ar fi meritat sa-l si castige daca e sa ma-ntrebati pe mine! Genial film, recomand pentru voi si il recomand si pentru mine a 2-a oara!:yes:

Raiden
14th February 2014, 19:19
L-am vazut acum vreo 2 ani. E unul dintre filmele underrated.

TenisFan
15th February 2014, 18:48
Austenland - Frumusel film despre o tipa obsedata de romanele lui Austen si de atmofera creata de aceasta incat aproape ca vrea sa-si copieze in viata sa toate elementele respective. Absolut superbe peisajele... E comedie placuta. 7/10
Witness - Harrison Ford cand era mai tanar si in vana. Nu m-a impresionat dar nu e nici rau filmul. 7/10

Sir Black
16th February 2014, 02:07
Resident Evil - 4 ...adineaori m-am uitat la film...defapt am inchis filmul pe la minul 60 ca ma plictisisem...foarte stupid si plictisitor.

Johnny D
17th February 2014, 09:35
Speram ca partea a 6-a care apare anu viitor sa fie mai buna!:)
Daca tin bine minte, partea a 4-a aia care ai vazut-o tu a fost aia cu protagonistu din Prison Break!
Tin minte ca am vazut filmul inainte de Prison Break si nu l-am observat, pe urma am vazut filmul iar dupa Prison Break si mi s-a parut al dracului de ciudat!:)) Pe mine nu m-a plictisit acest film, daca e partea despre care vorbesc!

Sir Black
17th February 2014, 12:13
Ma refeream la primul Resident Evil, care dupa mine e de 4 :P ...nu cred ca o sa ma mai uit si la celelalte. In alta ordine de idei , am privit Minority Report, un film foarte bun si interesant si are destula actiune , nota 8 din partea mea.

Johnny D
17th February 2014, 15:36
L-am vazut de vreo 2 ori, nu se exista film prost cu Tom Cruise, decat eventual prin ceva gigantica eroare a Universului, joc de lumini si umbre ce cu o improbabilitate ce converge spre infinit cumva da-n colturile nemarginite ale spatiului si se transforma intr-o mare de nimic, doar eventual asa!:P

Johnny D
22nd February 2014, 16:50
Tocmai am revazut trilogia Riddick:
Pitch Black 8/10 2000
The Chronicles of Riddick 8/10 2004
Riddick 7.5/10 2013
Astea-s filmele adevarate cu Vin Diesel, nu porcariile de Need for Sheet sau Tripple KKKt!:ok:

Pacat c-au tras asa mult pana sa faca al 3-lea film (9 ani:confused:), desi au facut mai degraba un semifiler decat o continuare!
Logic era s-o faca la 3-4 ani daca tot n-a fost cine stie ce, si acum deja sa avem o continuare superba a povestii in seria a 4-a! Dar... asta e...

Sir Black
22nd February 2014, 18:41
The Godfather 10/10 nu cred ca sunt prea multe de spus despre acest film , este o capodopera :) .

Sir. Eko
22nd February 2014, 20:25
3 days to kill- meh

dardar_3
23rd February 2014, 01:05
Dupa filmele Dogville si Melancholia regizorul Lars von Trier a mai scos o capodopera: Nymphomaniac.
Am ales sa merg la prima parte a filmului chiar in seara de UCL in care juca AC Milan, fara sa regret nici macar o clipa.

Lars von Trier stie sa isi trieze publicul al dracu de bine iar cei care vor sa vada un falus si perechi de sani nu le recomand filmul. Relatarea nimfomaniei in acte si negarea liberului arbitru (unul dintre subiectele tratate de Nietzche) face din Nymphomaniac I un film deosebit. Astept sa vad si partea a doua.

Johnny D
23rd February 2014, 05:32
Melancholia aia habar n-am despre ce a fost dar tin minte ca nu m-a prea interesat, insa Dogville mi-a placut f mult!
Sa ne zici cand apare partea a 2-a, vreau sa le vad pe ambele la rand, e mai misto asa!

Eddy DoubleD
23rd February 2014, 13:57
In Bucuresti au aparut, in Zalau, nu stiu:))

Asa e cel mai bine, sa le vezi una dupa alta. Eu le-am vazutin doua seri consecutive.

Johnny D
23rd February 2014, 16:19
In Bucuresti au aparut, in Zalau, nu stiu:))

El a zis ca asteapta sa vada, nu stiam ce asteapta daca partea a 2-a a aparut!:))

SuperDumnezeu
24th February 2014, 01:55
http://thelowdownunder.com/wp-content/uploads/2013/05/La-Grande-Bellezza-Poster.jpg

Superb.

SwedishMafia
24th February 2014, 16:48
las vegas: nota 5.

SuperDumnezeu
24th February 2014, 19:14
Las sau Last ?

Sir. Eko
25th February 2014, 00:13
Las sau Last ?

Last...

TheIceMan
25th February 2014, 00:36
nu se exista film prost cu Tom Cruise

oooo... depinde de gust personal, dar eu consider un film slab Vanilla Sky :D

si chiar proaste MI III, MI 4, Tropic Thunder si Knight and Day

SuperDumnezeu
25th February 2014, 01:23
[QUOTE=TheIceMan;3980937]oooo... depinde de gust personal, dar eu consider un film slab Vanilla Sky :D/QUOTE]

Mie doar asta mi-a placut si Rain Man.

TheIceMan
25th February 2014, 01:44
Mie doar asta mi-a placut si Rain Man.

Rain Man, Valkyrie, Cocktail, Top Gun, Colour of Money, in ordinea asta cred si eu ca sunt cele mai bune ale lui apoi Nascut pe 4 Iulie, MI 1 si MI 2, restul - average. Last Samurai cu pretenti der fara substanta, Eye Wide Shut la fel.

Chiar acu vro 2 sapt am vazut Jack Reacher, tot nu mi-e clar ce e cu personajul ala, e razvratit, nu are acte, dar il gasesc repede, n-are casa, are doar o camasa pe el (chiar spune asta intr-o replica), daca ar fi asa ar arata ca un cersetor nu ca un star. E expert in armament, dar nu trage cu pusca, e spion, dar nu prea, ce sa mai zic, un mare ghiveci de idei nefinalizate. Adica film modest spre slab.

Raiden
25th February 2014, 01:52
Collateral anyone ? Cred ca e cel mai bun rol al lui Tom Cruise.

TheIceMan
25th February 2014, 02:00
Collateral anyone ? Cred ca e cel mai bun rol al lui Tom Cruise.

just ok, not bad, just ok.

cumva il asociez in comparatie cu Training Day, care eu zic ca a fost de nota 10.

Sir Black
25th February 2014, 02:03
The Hobbit 2 - meh ... cam de 8, la fel ca si primul.

Utilizator
25th February 2014, 02:38
just ok, not bad, just ok.

cumva il asociez in comparatie cu Training Day, care eu zic ca a fost de nota 10.

Curios, dar si eu tot cu Training Day il asociez.
Collateral e unfilm bun de-al lui Cruise.
Mi-au mai placut Minority Report, Eyes Wide Shut, Interviu cu un vampir, Firma (dupa Grisham)...

La filme taei de-ale lui as pune Rain Man, Jerry Maguire, Nascut pe 4 iulie, chiar si Cocktail are muc si sfarc cumva deosebit de alte filme.

Top Gun a marcat o schimbare in filmele de actiune+romance si cred ca e mai degraba meritul regizorului Tony Scott (Dumnezeu sa-l odihneasca in pace) care intr-adevar a creat un stil si cu care a mai colanorat la Days of thunder.

Valkirie e un film corect dar cumva m-a dezamagit si n-as putea spune de ce. Poate pentru ca stiam istoria cu von Stauffenberg, ma impresionase la vremea ei, iar filmul a venit oarecum sub asteptari.

SwedishMafia
25th February 2014, 18:03
disconnect: nota 11.cea mai tare faza, cand blonda isi flegma in gura:)) :happy ia sa vad daca gasesc secventa pe youtube :happy

lamps95
26th February 2014, 17:02
Now You See Me - absolut GENIAL :D

Sir Black
26th February 2014, 22:13
^^^
Defapt a fost cam meh...

Eddy DoubleD
26th February 2014, 22:31
Mda, nu stiu de unde si pana unde genial:)) Distributia, da, geniala, dar rezultatul slab...

TheIceMan
26th February 2014, 22:35
Curios, dar si eu tot cu Training Day il asociez.
Collateral e unfilm bun de-al lui Cruise.
Mi-au mai placut Minority Report, Eyes Wide Shut, Interviu cu un vampir, Firma (dupa Grisham)...

La filme taei de-ale lui as pune Rain Man, Jerry Maguire, Nascut pe 4 iulie, chiar si Cocktail are muc si sfarc cumva deosebit de alte filme.Da, foarte bun Firma (pe care-l asociez cu Dosarul Pelican, normal acelas autor) precum si si "Show me the moooneeey!!" le-am scapat la prima "strigare"


Top Gun a marcat o schimbare in filmele de actiune+romance si cred ca e mai degraba meritul regizorului Tony Scott (Dumnezeu sa-l odihneasca in pace) care intr-adevar a creat un stil si cu care a mai colanorat la Days of thunder.Days of thunder unde se spune ca a intalnit-o pe nevasta-sa, prima, cu care a jucat si in Far and Away bunicel si filmul ala.


Valkirie e un film corect dar cumva m-a dezamagit si n-as putea spune de ce. Poate pentru ca stiam istoria cu von Stauffenberg, ma impresionase la vremea ei, iar filmul a venit oarecum sub asteptari.Probabil pentru ca stiam finalul, si eu tot un pic dezamagit am fost, si poate pentru ca nu a fost nimic hollywoodian in el, au prezentat foarte realistic fapteel, nu explozii monumentale si alte efecte superspeciale.

Similar dezamagit am fost la Star Wars episodul III, revenge of the sith, cand stiam dinainte de vizionare ca Anakin va deveni Darth Vader, dar nu mi-a placut cum l-au modelat. L-am vazut la premiera filmul si m-a intristat, daca alte filme star wars as putea sa le revad oricand, pe asta il evit.

Sir. Eko
26th February 2014, 23:58
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/b/b3/Winter%27s_tale_%28film%29.jpg


Winter's Tale...

Puteam sa merg sa vad Pompeii...dar nuuu...ca e Colin Farrell. Mnah. Film slab rau, desi distributia e buna. Calu e frumos tare :ok:

SuperDumnezeu
27th February 2014, 00:36
http://www.dreadcentral.com/img/news/jun10/dogtooth.jpg

Am vazut asta si...n-am inteles nimic. Ce pla mea ?!

Cristina
27th February 2014, 00:52
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/b/b3/Winter%27s_tale_%28film%29.jpg


Winter's Tale...

Puteam sa merg sa vad Pompeii...dar nuuu...ca e Colin Farrell. Mnah. Film slab rau, desi distributia e buna. Calu e frumos tare :ok:

Pai ce filme notabile a mai avut Farrell in ultima vreme ca sa crezi ca asta o sa fie un film bun?:D
Mai bine te ghidai dupa Crowe si Connelly,dar si asa iti luai teapa.:P

Sir. Eko
27th February 2014, 11:46
Pai ce filme notabile a mai avut Farrell in ultima vreme ca sa crezi ca asta o sa fie un film bun?:D
Mai bine te ghidai dupa Crowe si Connelly,dar si asa iti luai teapa.:P

Da nu am zis ca am crezut ca o sa fie film bun. Stiam ca o sa fie oribil.
Erau mai multe fete cu noi la film si...mna, ce sa mai, toata sala a fost plina de doamne si domnisoare care abia asteptau sa il vada pe Farrell...

Johnny D
27th February 2014, 14:53
Film porno pentru femei, doar ca la ele punctul G e antrenat mai ales din centru emotional!:))
Trebuia sa stii la ce te duci, e si vina ta!:P

Cristina
27th February 2014, 21:29
Da nu am zis ca am crezut ca o sa fie film bun. Stiam ca o sa fie oribil.
Erau mai multe fete cu noi la film si...mna, ce sa mai, toata sala a fost plina de doamne si domnisoare care abia asteptau sa il vada pe Farrell...

Zi asa.:)
Daca sexul frumos a primat, atunci esti iertat. :kiss:

Sir. Eko
27th February 2014, 22:10
Zi asa.:)
Daca sexul frumos a primat, atunci esti iertat. :kiss:

Ha :D:kiss:

Eddy DoubleD
27th February 2014, 22:27
Pff, ele trebuiau sa saliveze dupa tine, nu dupa Farrell...bad move.

Sir. Eko
27th February 2014, 22:39
Pff, ele trebuiau sa saliveze dupa tine, nu dupa Farrell...bad move.

Saliveaza. Dar in cazul asta a fost good move, trust me.

Eddy DoubleD
27th February 2014, 22:57
Daca zici tu, atunci...respect, bro:ok:

irinaidu
27th February 2014, 23:51
o ideea de film bun dar care ca sa nu ma solicite intelectual prea tare ?

jo27
28th February 2014, 00:30
o ideea de film bun dar care ca sa nu ma solicite intelectual prea tare ?

Tocmai am revazut Crna macka, beli macor :) Nu cred ca are nevoie de prezentari, numai ca cine stie daca il consideri a fi bun :D

Si am vazut zilele trecute Nebraska --- desi nu e chiar un film usurel, dupa cum incepe zici ca vei muri de plictiseala uitindu-te la el, devine extrem de interesant, momentele de umor sint foarte bine plasate si povestea in sine nu e foarte greu de digerat :)

Johnny D
28th February 2014, 08:36
o ideea de film bun dar care ca sa nu ma solicite intelectual prea tare ?

Seria Riddick cu Vin Diesel, cele 3 filme, tocmai am scris-o mai in spate! Superba!:yes: The Dark Knight, filmul al 2-lea din serie cu Bale, asta e un film genial de actiune la care nu trebuie neaparat sa fii atent la detalii dar probabil l-ai vazut!
Avatar, presupun ca nici nu poate fi vorba sa nu-l fi vazut!:P Dar sa stii ca am intalnit "gloomy young women" who still haven't, surpriza!:)
127 hours, un film genial despre care am mai postat anul trecut pe aici, a must see, daca n-ai avut ocazia, film inspirat de evenimente reale!:yes:
The Fifth Element cu Bruce Willis si Mila Jovovic, clasic megabuster movie, nu exista om cred sa nu-l fi vazut:cool:, dar in cazul in care...:P
Alexander cu Colin Farrell daca tot porni vorba de el, multora nu le-a placut, insa pentru mine a fost un film grandios!:yes:
Leon cu Jean Renno, aceeasi treaba, clasic, monstruos de tare, inexpirabil, imun la trecerea timpului!:sneaky:
John Q - Denzel Wasinghton, Philadelphia - Denzel W., Tom Hanks, Les Miserables, Taken cu Liam Neeson; si daca le-ai vazut pe astea toate, poti sa mai ceri, acuma-s pe laptop dar acasa mai am salvate directoare de filme bune care nu necesita o atentie sporita si pe desktop, nu stiu daca-ti plac musicalurile Man of La Mancha pentru mine a fost o capodopera, Peter O'Toole at his best!:yes:

Cristina
28th February 2014, 09:28
Saliveaza. Dar in cazul asta a fost good move, trust me.

Eventual ti-a curs si o lacrima pe obraz...asta doar asa, pt fete, ca sa scoti la iveala sensibilul si romanticul din tine. :D
Buna abordare.Chapeau!:ok:


o ideea de film bun dar care ca sa nu ma solicite intelectual prea tare ?

Irina, incearca La Grande Belleza, daca nu l-ai vazut.Mie mi-a placut f mult si nici nu mi s-a parut greoi.

Acum recomandati-mi si mie un film de dragoste bun.I'm in the mood for love.:)
Si sa nu imi recomandati In the mood for love, caci l-am vazut.

TenisFan
28th February 2014, 10:45
Acum recomandati-mi si mie un film de dragoste bun.I'm in the mood for love.:)
Si sa nu imi recomandati In the mood for love, caci l-am vazut.
In the mood for love partea a doua. :D
The time traveler's wife.
Definitely maybe.
A lot like love.
How to steal a million.
Hatchiko!?? :D
Prince of Persia - Gemma Arterton <3.

Sir. Eko
28th February 2014, 11:32
Eventual ti-a curs si o lacrima pe obraz...asta doar asa, pt fete, ca sa scoti la iveala sensibilul si romanticul din tine. :D
Buna abordare.Chapeau!:ok:


:))

Sir. Eko
28th February 2014, 15:06
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/d/df/Inside_Llewyn_Davis_Poster.jpg

Film facut de Joel si Ethan Coen. Nu dezamagesc niciodata ei...

Filmul e de nota 10 :ok:

Cristina
28th February 2014, 20:56
In the mood for love partea a doua. :D
The time traveler's wife.
Definitely maybe.
A lot like love.
How to steal a million.
Hatchiko!?? :D
Prince of Persia - Gemma Arterton <3.

1. Vazut partial.Oricat imi place de Rachel McAdams filmul asta nu l-am putut urmari pana la capat.Bana are ceva ce nu imi place la el.Nu stiu ce, caci in Troia mi-a placut.E ceva inexplicabil.O sa ii mai dau totusi o sansa.

2.Vazut.Placut.Love Ryan Reynolds and Isla Fischer. :D

3.Imi pare cunoscut.

4.De ce nu am auzit de el pana acum?Si e si cu Audrey?O sa ma uit la asta! :ok:

5.Ma credeti ca eu nu am vazut Hatchiko pana acum.Mi-e frica de faptul ca o sa ma ingrop in servetele. :D

6.Nu imi place de Jake Gyllenhaal in filmul asta. Daca vrei sa o vezi iar pe Gemma Arterton, uita-te la Hansel and Gretel-witch hunters.Nu e nimic de capul filmului, dar ea e o bunaciune ambulanta.:ok:

Shinnok
28th February 2014, 21:20
Mi-e frica de faptul ca o sa ma ingrop in servetele. :D

teama asta o intampina si baietii la un anumit gen de filme :D

Sir Black
28th February 2014, 21:26
^^^
:happy

Cristina
28th February 2014, 21:48
teama asta o intampina si baietii la un anumit gen de filme :D

Prietene, ai fost criminal la faza asta. :)))

Eddy DoubleD
28th February 2014, 22:00
teama asta o intampina si baietii la un anumit gen de filme :D

Postul anului anyone?:D

Cristina
28th February 2014, 22:50
O sa fie dificil de depasit.:D

Raiden
28th February 2014, 23:45
teama asta o intampina si baietii la un anumit gen de filme :D

Ar trebui sa se inventeze optiunea de like pentru postul asta. :))

Lucian86
1st March 2014, 21:43
Irina, incearca La Grande Belleza, daca nu l-ai vazut.Mie mi-a placut f mult si nici nu mi s-a parut greoi.

Zici ? Tinand cont ca a cerut un film nu foarte solicitant intelectual, asta chiar ca nu mi se pare deloc unul recomandabil. A fost comparat cu Fellini si asta cred ca spune multe

Cristina
1st March 2014, 21:51
Nu stiu, eu iti spun parerea mea si imi place sa cred ca am surprins toate aspectele si nuantele acestui film.
Sincera sa fiu nu am vazut niciun film de al lui Fellini, dar am citit despre aceasta comparatie.
Cred ca l-am recomandat mai ales pentru ca am ramas cu o senzatie extrem de placuta dupa ce l-am vizionat.:)

Lucian86
1st March 2014, 22:17
Nu stiu, eu iti spun parerea mea si imi place sa cred ca am surprins toate aspectele si nuantele acestui film.
Sincera sa fiu nu am vazut niciun film de al lui Fellini, dar am citit despre aceasta comparatie.
Cred ca l-am recomandat mai ales pentru ca am ramas cu o senzatie extrem de placuta dupa ce l-am vizionat.:)

Nu vorbesc de calitatea filmului ci faptul ca nu e simplu de inteles...E un film in care decorul (imagini, muzica, personaje) conteaza foarte mult si din punctul asta de vedere e facut foarte bine. In rest, recunosc ca nu l-am inteles in totalitate desi inteleg cam unde bate filmul mai mult sau mai putin insa n-am reusit sa inteleg multe scene din el.

Apropo, am fost surprins sa vad intr-un astfel de film actori italieni care recita in general in filme comerciale, comice sau romantice (ma refer la personajele: Romano, Ramona si Lello). Ma rog, si-au facut bine treaba

Cristina
2nd March 2014, 00:00
Recunosc ca au fost cateva scene, le-as putea zice eu cheie pe care nu le-am inteles in totalitate.
Cum ai punctat si tu ,muzica, atmosfera, decorul sunt esentiale, si poate d'asta am ramas cu senzatie f placuta dupa film.Probabil o sa il revad cat de curand pentru ca am impresia ca e genul de film la care m-as putea uita over and over again.

Lucian86
2nd March 2014, 00:12
Cum ai punctat si tu ,muzica, atmosfera, decorul sunt esentiale, si poate d'asta am ramas cu senzatie f placuta dupa film.

Sunt intradevar esentiale caci ele caracterizeaza si personajele intr-un fel.

Si eu m-am indragostit de multe filme in special datorita decorului. Unul dintre ele este Traffic (2000) a lui Soderbergh la care m-am uitat de o gramada de ori.

irinaidu
2nd March 2014, 03:56
pana la urma m-am uitat la "Wadjda " - un film despre cum poti sa spui o poveste despre tara ta fara sa vrea toata lumea sa se impuste in timp ce se uita ( asta asa, ca idee pt regizorii romani ). lasand la o parte frustrarile mele cu filmele romanesti "Wadjda " e un film foarte dragut.

Sir. Eko
2nd March 2014, 13:19
pana la urma m-am uitat la "Wadjda " - un film despre cum poti sa spui o poveste despre tara ta fara sa vrea toata lumea sa se impuste in timp ce se uita ( asta asa, ca idee pt regizorii romani ). lasand la o parte frustrarile mele cu filmele romanesti "Wadjda " e un film foarte dragut.

Incearca Inside Llewyn Davis :D

irinaidu
2nd March 2014, 15:44
Incearca Inside Llewyn Davis :D

m-am chinuit sa ajung la cinema, cand a fost si nu stiu de ce tot nu am reusit. deci e pe lista si ca sa n-o mai lalai, ii dau acum un download. :)

TenisFan
3rd March 2014, 10:55
Homefront - Some solid beatdowns Jason Statham style. Bun pentru insetatii de actiune si bataie. 6.5/10
American hustle - Filmul asta are niste roluri foarte bune si toti isi fac treaba la perfectie. Dialogurile sunt bune. Prima ora este extrem de plictisitoare pe alocuri dar a doua este foarte alerta, captivanta si tensionata.
Robert de Niro de ce n-a luat Oscapul pentru cele 3 minute de film? Scena aia este cel mai mare nivel de seriozitate a *****ului posibil. That's some serious shit going on. Si Russel stia ca dimensiunea respectiva la care s-a ajuns putea fi portretizata numai de fata lu' Bale. Are bune si rele. 8.5/10
The Armstrong lie - As putea sa vorbes 2 ore despre filmul asta. N-am sa fac asta. Am sa spun ca nici in filmul asta nu e portrezitata intru totul intruchiparea rautatii umane ce salasluieste in Lance Armstrong. Omul a vrut sa castige si intr-o metafora clasica ce mie nu-mi place chiar a facut pact cu diavolul. Cea mai misto scena din film: Contador tasneste de langa el si pe fundal e Manu chao cu El viento. That is all. 8/10

Sir. Eko
3rd March 2014, 21:11
m-am chinuit sa ajung la cinema, cand a fost si nu stiu de ce tot nu am reusit. deci e pe lista si ca sa n-o mai lalai, ii dau acum un download. :)

Bun :D

SwedishMafia
4th March 2014, 13:52
frozen :8 olaf :yeah:

irinaidu
4th March 2014, 14:25
only lovers left alive - un film de vazut pe intuneric, posibil intoxicat si de scufundat in coloana sonora.

Sir Black
5th March 2014, 02:20
Dallas Buyers Club - 10/10 e..., asta da film, mult mai bun decat Wolf of Wallstreet, iar McConaughey a fost genial, a castigat Oscarul pe meritate :ok: !

Sir. Eko
5th March 2014, 23:12
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/5/5d/Pompeii-poster.jpg


Jon Snow si Mr. Eko :cool:

Mr. Eko :cheer:

Scenele de la final au fost foarte fain facute :ok:. Mai ales eruptia vulcanului :ok:

Xaviesta
5th March 2014, 23:38
Dallas Buyers Club a fost bun nu mi s-a parut peste The Wolf of Wall Street. :D

irinaidu
6th March 2014, 00:10
Dallas Buyers Club a fost bun nu mi s-a parut peste The Wolf of Wall Street. :D

the wolf of wall street este un film care ne explica in 3 ore, ceea ce ne explicase deja in primele 30 de minute. este vizual stimulant, actorii joaca bine, femeile sunt frumoase, dar mesajul e simplu si undeva dupa 1ora si jumatate devine redundant.
motiv pt care dallas buyers club este pt mine, un film mult mai meritoriu ( stiu ca sunt oameni aici care considera ca genul cinematografic nu este pt mesaj si daca asta caut ar trebui sa citesc o carte. :P ). pt mine "dallas buyers club " a meritat vazut atat pt povestea individuala a lui ron woodroof ( aleg sa ignor ca este o varianta cinematografica a unei vieti reale care poate nu a fost chiar asa. ceea ce m-a pus sa reflectez la unele aspecte ale vietii este aceasta versiune cinematografica ), cat si pt discutiile pe care poate sa le iste despre discriminare, despre medicina, despre cum poti evolua ca persoana.

Johnny D
6th March 2014, 02:40
Disconnect, ii dau 8/10 desi probabil obiectiv privind ar fi de maxim 7/10!
Dar ii dau o nota asa mare deoarece a atins un subiect foarte sensibil prin insasi validitatea lui: poate copii in ziua de azi au prea multa putere de exprimare inca de prea devreme si evident sunt mult prea putin maturi sa stie cum sa si-o foloseasca! Am zis doar poate? Nu cred c-am zis bine!

mihaidascalescu
7th March 2014, 14:24
( stiu ca sunt oameni aici care considera ca genul cinematografic nu este pt mesaj si daca asta caut ar trebui sa citesc o carte. :P ). .
filme cu mesaj sunt doar una din fatetele acestui gen, una care ma pune sa fac niste gimnastica mintala. Dar sigur ca sunt alte fatete, la nivelul unu sa-i spun, doar pt entertainment.
Nu cred ca o carte ar putea sa-ti dea acelasi mesaj, cu Solaris de exemplu, in aceeasi maniera, medii diferite.

Deci nu-I nevoie sa te scuzi.

irinaidu
7th March 2014, 22:18
Deci nu-I nevoie sa te scuzi.

nu ma scuzam, ci mai mult glumeam, pt ca am avut pe aici pe undeva ( cred ca chiar pe threadul asta ) o foarte lunga discutie despre genul cinematografic si ce face un film bun. :)

Johnny D
8th March 2014, 21:19
"Angels&Demons" 7/10, e un fel de urmare a Codului lui Da Vinci, n-a fost cine stie ce, a fost ok.
Dar mi-am amintit de un film grozav pe care l-am vazut de 2 ori "Powder" 8/10, personajul principal e superb iar filmul e chiar genial si pentru ca vorbeste prin natura personajului de subtilitati umane foarte valabile dar foarte usor ignorate de societate si de fiecare dintre noi!:yes: Cel putin asa cred eu, desi nota de pe IMDB e considerabil mai mica.

Loup de Mer
9th March 2014, 01:59
Gandindu-ma la Iepurasul care o sa vina daca sunt cuminte, m-am uitat la filmul Hop ( http://en.wikipedia.org/wiki/Hop_(film) ).
Cu toate ca nu sunt deloc strain de acest gen de filme, tre sa zic ca n-am vazut de multa vreme ceva atat de narod. Daca vreti ceva chiar "silly", incercati-l. Nici corect politic, nici inteligent, nici amuzant in ansamblu (desi f.distractiv la unele faze). Merita vazut dupa o zi grea, cand esti deja cu creierul pe bigudiuri.

Sir Black
9th March 2014, 19:17
Fargo - 8 , sincer nu mi s-a parut cine stie ce...

jo27
9th March 2014, 19:57
Fargo - 8 , sincer nu mi s-a parut cine stie ce...

Nici n-a fost. Plictisitor, ca The Wire :)

Am vazut si eu un alt film de la baietii astia doi geniali azi dimineata, Inside Llewyn Davis --- 8.5/10 Am avut si eu un prieten in facultate, coleg de grupa, cam exact ca Llewyn...

Oricum, mi s-a confirmat inca o data, cumulat cu experienta Nebraska, faptul ca cele mai bune comedii sint dramele :)

Raiden
9th March 2014, 20:19
Nota 8 si nu ti s-a parut cine stie ce ? :)) Fargo necesita o a doua vizionare, nici mie nu prea mi-a placut la prima vizionare, i-am dat 6, iar dupa ce l-am vazut din nou, i-am dat 9. Il consider al treilea cel mai bun film al fratilor Coen dupa The Big Lebowski si Miller's Crossing care sunt de 10. :D

TenisFan
9th March 2014, 20:48
Lust for love - Foarte ok film despre intalniri, relatii amoroase si indragosteala. E bun sa-l vizionezi cu prietena. 7/10 ca au facut treaba buna.
Delivery man - Film slab. Nu-i nici drama nici comedie. Nu poti sa te atasezi de personaje pentru ca sunt prezentare in virtutea chestiei de mai sus. E un film sters demn de uitat. Pierdere de timp. 4/10
Inside Llewyn Davis - Stiu ce-au scris oamenii despre filmul asta. Eu consider ca trebuie sa ai o anumita stare pentru a-i putea viziona pe Coeni. Altfel zis este o punere in scena a povestii unui individ cu un caracter infect aproape care face o muzica deosebita. Un individ care nu poate sa reuseasca in viata si datorita caracterului urat stagneaza in existenta ba chiar se cufunda mai mult in mediocritate si-n dificultati. E un film greu de digerat pentru ca pentru unii poate deveni plicitisitor dar e un studiu de caz al Coenilor asupra unui individ.
Personal nu sunt un mare fan al lor si al filmelor lor dar Inside Llewyn Davis e solid. 8/10

Sir Black
9th March 2014, 20:53
Chestia e ca mi-a placut , dar e cam overrated.

Johnny D
10th March 2014, 09:00
Il consider al treilea cel mai bun film al fratilor Coen dupa The Big Lebowski si Miller's Crossing care sunt de 10. :D
Comparativ cu ce? Maximumul lor sau maximumul cinematografic?:)

Sir. Eko
10th March 2014, 09:53
Il consider al treilea cel mai bun film al fratilor Coen dupa The Big Lebowski si Miller's Crossing care sunt de 10. :D

Eu sunt mare fan Cone brothers. Au numa filme bune...de la The Man Who Wasn't There la O Brother, Where Art Thou? sau A Serious Man...

Dar cel mai mult si mai mult :D. Sunt fan No Country for Old Men.


The Big Lebowski nu stiu daca e chiar cea mai buna comedie vazut de mine vreodata, dar e sus in top.

Fl7o1EB0sYI


Miller's Crossing nu am vazut, o sa ma uit :D.

Sir. Eko
10th March 2014, 22:28
Am vazut la faculta The Life of David Gale. Nu e nu stiu ce. M-am prins de final dupa 45 de minute...da a trebuit sa il vad tot oricum...

Sir Black
10th March 2014, 23:48
Nici n-a fost. Plictisitor, ca The Wire :)

Din contra, nu mi s-a parut deloc plictisitor .

Fantastic Four 1 si 2 -> Gizas, cine naiba m-a pus sa ma uit la tortura asta :headbang:, jocul actoricesc de 2 bani, scenariul de 2 bani, efectele de 2 bani :groggy:. ambele filme nota 4 de la mine.

Raiden
11th March 2014, 00:42
The Big Lebowski nu stiu daca e chiar cea mai buna comedie vazut de mine vreodata, dar e sus in top.

The Big Lebowski nu numai ca e cea mai buna comedie pe care am vazut-o vreodata, dar e si in topul celor mai bune filme, top 5. :)


Comparativ cu ce? Maximumul lor sau maximumul cinematografic?:)

Si una si alta.

Johnny D
11th March 2014, 10:28
Fargo necesita o a doua vizionare, nici mie nu prea mi-a placut la prima vizionare, i-am dat 6, iar dupa ce l-am vazut din nou, i-am dat 9.
OMFG! Mai uita-te o data la el si da-i 11! Si mie zi-mi prost iar daca-l vad de 2 ori si tot la 6 raman!:)) Ca sunt incapatanat de aia, nu vreau sa-mi recunosc gresala primei analize, chiar daca a 2-a oara mi-a placut de vreo 14 ori mai mult, binenteles!:))

Serios vorbind, interesante filmele astora... poate o sa am timp si chef de ele candva.

jo27
11th March 2014, 19:17
Presimt ca ai sa te uiti la unul dintre ele deseara pe la 21.45 :)

Sir Black
12th March 2014, 01:43
The Conjuring- 6 , doamne cat ma plictisesc filmele astea cu case batuite, same old thing all over again. In film sunt unele scene destul de penibile, una dintre ele este atunci cand toate tablourile cad pe scari si nu aude nimeni, in afara de mama...
The Bucket List- 7 ....cam meh

Johnny D
12th March 2014, 10:50
Presimt ca ai sa te uiti la unul dintre ele deseara pe la 21.45 :)

Nu m-am uitat ca n-am avut la ce!;)


PS: Sir Black, filmele horror in genere sunt destul de plictisitoare pentru mine, asta pentru ca sunt destul de simpliste.
In trecut imi placeau mult dar parca mai nou ca si filmele cu Kung Fu, toate la varsta lor, unii depasesc momentul din ceva motive.

Raiden
12th March 2014, 14:14
Nu m-am uitat ca n-am avut la ce!;)


Pai tu oricum nu te uiti la meciuri, ci doar citesti statisticile. Asa umbla vorba pe forum. :))

Sir. Eko
13th March 2014, 00:14
Non-Stop-a fost decent. Imi place Liam Neeson asta :ok:

Darius
13th March 2014, 02:19
White Collar se pune? Sau aici este vorba doar despre filme artistice?:D

Dupa o pauza de opt ani, am scris din nou un mesaj pe thread-ul asta! Haha, ce tare sunt!:D

Johnny D
13th March 2014, 11:23
Pai tu oricum nu te uiti la meciuri, ci doar citesti statisticile. Asa umbla vorba pe forum. :))

Ma mai uit cat si cum pot, in genere la fragmente din meciuri, restu il citesc de pe statistici! Si alea au relevanta lor!
Doar nu mi-i pune sa ma uit la celsoci 90 de minute ca deja-mi vine sa vomit dupa 30, fie-ti mila de mancarea mea, ca si aia costa bani!

irinaidu
15th March 2014, 00:19
recomandati-mi un action movie !

Cristina
15th March 2014, 00:35
Avengers sau Thor- the dark world, in caz ca nu le-ai vazut. :D

Raiden
15th March 2014, 00:42
recomandati-mi un action movie !

Nu stiu daca Heat s-ar incadra aici. Majoritea oamenilor asociaza action movies cu *****urile lui Van Damme, Steven Seagal si alte filme ce se dau pe Pro Tv in fiecare zi. :))

In fine, primul Die Hard, aici cred ca toata lumea e de acord ca e un action movie si e unul din cele mai bune ever.

The Last Boy Scout, ca sa dau unul mai obscur si bun. Bruce Willis e incredibil de bad ass.

TufMP8sBYdk

irinaidu
15th March 2014, 15:52
pana la urma m-am uitat la " jack reacher ". it did not suck...

Sir Black
16th March 2014, 00:03
Forest Gump - 9/10 destul de misto

Johnny D
16th March 2014, 01:47
pana la urma m-am uitat la " jack reacher ". it did not suck...

No Tom Cruise movie sucks!:P The man is a genious actor, chiar si-n Eyes Wide Shut a jucat foarte bine!:)
In Interviu cu un vampir nici nu incape discutie, in opinia mea el a faurit performanta nr. 1 in acel film!
Ai vazut Minority Report sau War of Worlds, alte 2 filme foarte bune cu Tom Cruise!

Raiden
16th March 2014, 03:22
In ultimele luni:

Captain Phillips - 7/10
Ferris Bueller's Day Off - 8/10
Meet Joe Black - 9/10
Basic Instinct - 7.5/10
Twelve Monkeys - 8.5/10
Blood Diamond - 8.5/10
Thelma & Louise - 8/10
Dallas Buyers Club - 7/10
The Spectacular Now - 8/10
The Departed - 9/10
Catch Me If You Can - 9/10
The Beach - 5/10
The Time Traveler's Wife - 7/10
The Wolf of Wall Street - 8/10

Cristina
16th March 2014, 09:57
No Tom Cruise movie sucks!:P The man is a genious actor, chiar si-n Eyes Wide Shut a jucat foarte bine!:)
In Interviu cu un vampir nici nu incape discutie, in opinia mea el a faurit performanta nr. 1 in acel film!
Ai vazut Minority Report sau War of Worlds, alte 2 filme foarte bune cu Tom Cruise!

Some of his movie sucks. :P

SuperDumnezeu
16th March 2014, 12:47
Saving Mr. Banks a fost dragut.
M-am uitat si la Frozen si n-am inteles de ce trebuiau aia sa cante.

Sir Black
16th March 2014, 12:52
M-am uitat la trailer-ul de la Need for Speed, si spune Jesse acolo ceva gen : "Mi-au luat totul" .....totul mai putin un Bugatti Veyron :groggy: . Anyway a vazut cineva filmul, e bun de ceva?

PS: Am revazut pt a treia oara Django Unchained , filmul meu preferat :D .

Xaviesta
16th March 2014, 16:04
Din trailer pare super tare NFS.:D

SuperDumnezeu
16th March 2014, 18:26
M-am uitat la trailer-ul de la Need for Speed, si spune Jesse acolo ceva gen : "Mi-au luat totul" .....totul mai putin un Bugatti Veyron :groggy: . Anyway a vazut cineva filmul, e bun de ceva?

PS: Am revazut pt a treia oara Django Unchained , filmul meu preferat :D .

Cat ani ai?

Sir Black
16th March 2014, 20:30
16, why?

SuperDumnezeu
16th March 2014, 20:53
M-am speriat. Credeam ca ai mai mult. E ok asa...Django filmul preferat.