PDA

View Full Version : Filme pe care le-am vazut in ultima vreme



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

iuli
22nd November 2013, 23:34
:)) Ti-am pus ca nu trebuie sa fie romantic, cel putin asa a zis Irina :)) D-aia ti-am si bolduit la ea

irinaidu
22nd November 2013, 23:39
iuli a citit bine :)
deci pareri despre bull durham ? e a guy's movie ?

Freek
22nd November 2013, 23:39
A pai zi asa atunci. :D

Pe langa ce ai spsu matale adaug: Snatch, Revolver si RocknRolla :D Totusi eu ii mai zic unul romantic ce mi-a placut, Juno.

TheIceMan
23rd November 2013, 00:02
iuli a citit bine :)
deci pareri despre bull durham ? e a guy's movie ?

Da, e dragut,vezi si Tin Cup, similar, tot cu Kevin Costner cu Rene Russo.

TheIceMan
23rd November 2013, 00:21
vezi si The Maiden Heist (http://www.imdb.com/title/tt1107860/?ref_=nm_flmg_act_13)

relansat
23rd November 2013, 12:21
seconhand lions din 2003. foarte misto :D

SuperDumnezeu
23rd November 2013, 15:48
daca cineva crede ca si-a pierdut timpul uitandu-se la "into the wild " nu cred ca are sens sa il combat. filmul e superb si johnny are evident o cu totul alta scara de valori fata de mine. sean penn m-a impresionat mereu, atat ca actor cat si ca regizor si scenarist si a avut o mare realizare cu "into the wild ". si emile hirsh a fost la inaltime.

ps : aveti vreo recomandare de un date movie dar din viziunea masculina ? adica un film light, fara sa fie cretin si cu priza la barbati ?

Everything Must Go.

Johnny D
23rd November 2013, 22:57
Cum, ma, 127 hours mai bun decat Into the wild?! :groggy:

De vreo 10 ori cam asa, nu mai mult!:pace:


daca cineva crede ca si-a pierdut timpul uitandu-se la "into the wild " nu cred ca are sens sa il combat. filmul e superb si johnny are evident o cu totul alta scara de valori fata de mine. sean penn m-a impresionat mereu, atat ca actor cat si ca regizor si scenarist si a avut o mare realizare cu "into the wild ". si emile hirsh a fost la inaltime.

Ca actor da, si mi-ai amintit de un film absolut superb "I am Sam" pe care il recmand, insa pentru mine Into the Wild a fost o mare dezamagire.
Filmul e si cu Dakota Fanning care inca de atunci se anunta drept o actrita f buna, apropo de ea, "War of Worlds" l-a vazut de vreo 5 ori acu cativa ani, unul din cele mai bune filme SF realizate vreodata, in opinia mea, cu mult peste Transformers d.p. meu d.v. spre exemplu.


Lock, stock and two smoking barrels :D

Bun film, dar nu pt fete(logic:P), si nu e pe-atat de bun incat sa-l vad de 2 ori spre exemplu.:P


Everything Must Go.

Decat sa ma uit la un dating movie sugerat de altii mai bine... ma-npusc in genunche!
If I am gonna hurt so bad at list I am gonna do it to myself!:))

SuperDumnezeu
23rd November 2013, 23:46
Aha, ok, macar stiu ca de acum incolo sa nu ma uit la filmele recomandate de tine. OK.

Freek
23rd November 2013, 23:46
Pfoai, hai ma cum naiba sa compari War of THE Worlds cu Transformers? nu m-a dat pe spate nici unul dar totusi, parca War of the Worlds e "din alt film" fata de Transformers.

Aha, ok, macar stiu ca de acum incolo sa nu ma uit la filmele recomandate de tine. OK.

:yes: :rolleyes:

TenisFan
24th November 2013, 05:58
If I am gonna hurt so bad at list I am gonna do it to myself!:))JD, deseori, vorbesti mult si prost. Si scrii si incorect de-mi vine sa iau cartea de gramatica a limbii engleze sa te bat cu ea asa cum l-a batut Bourne pe un marocan in Ultimatum...
Eu te iert ca esti baiat bun dar las-o-n pusca mea de treaba. Se zice 'at LEAST'.
Probabil ai sechele cu liste de cumparaturi de te iau durerile... :(

Sir. Eko
24th November 2013, 15:56
Dear Zachary

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSMk495N3q80eh7bqBQdvuVabo_8uIm4 0bvzd_VZ-LfP_c3O0YcCA

Mda...Must see.
Mda...asta da.

Xaviesta
24th November 2013, 18:49
Into the Wild - 8

Eddy DoubleD
24th November 2013, 19:10
Battle Royale - 8/10 Sau cum trebuia sa arate Hunger Games ca sa fie un film tare:ok: (Btw, am impresia ca pseudoscriitoarea aia de a scris Hunger Games s-a inspirat de aici, pentru ca asemanarile sunt multe prea evidente.:rosu:)
Now you see me - 5/10 Slab...
Punch Drunk Love - 6.5/10
Red - 6.5/10
Splice - 2/10
We're the Millers - 4.5/10

Sir Black
25th November 2013, 01:22
Iron Man 3 - 8/10
X-Man Origins: Wolverine - 7/10 un film bunicel
Thor - 8/10
Inception - 9/10

Anisia
25th November 2013, 01:53
Europa Report - o alta misiune in spatiu, de data asta pentru explorarea mult-discutatului satelit al lui Jupiter. E diferit de tiparul hollywoodian, ar fi meritat mai multa recunoastere. L-am ales intamplator si am dat a treia oara de Sharlto Copley, se pare ca e noul 'rising star'. M-a surprins foarte placut Anamaria Marinca:) 7.5/10

Johnny D
25th November 2013, 08:50
Aha, ok, macar stiu ca de acum incolo sa nu ma uit la filmele recomandate de tine. OK.

Ai inteles gresit, ma refeream ca dating movies d.p. meu d.v. sunt de rahat in general daca nu chiar toate, nu ma uit la asa ceva indiferent cine le-ar sugera, prin asta se defineste "altii", nu era vorba de tine neaparat!:P


Pfoai, hai ma cum naiba sa compari War of THE Worlds cu Transformers? nu m-a dat pe spate nici unul dar totusi, parca War of the Worlds e "din alt film" fata de Transformers.


Ambele sunt genul SF, si da sunt foarte diferite dar fiind acelasi gen(desi poate nu pare:P) pot fi comparate.
Cand se dau premii de exemplu sunt comparate chiar si filmele de genuri diferite intre ele, nu vad care ar fi problema.:)



Probabil ai sechele cu liste de cumparaturi de te iau durerile... :(

Nu, stau doar prost la spelling, e un capitol care nu ma prea intereseaza deoarece pot sa-mi corectez un text folosindu-ma de calculator dupa ce-l fac, nu e greu deloc, important pt mine e vocabularul si pe el ma concentrez.
Insa cand postez pe forumuri nu stau sa-mi corectez textul mereu, se intelege si fara.:P

Doctor_Satan
25th November 2013, 14:08
Metallica: Through the Never - 10/10
Efecte bengoase, filmare care-ti dadea impresia ca esti pe scena cu ei, iar coloana sonora... senzationala. :D

Thor 2 - 8/10
Actiune, 3D, intriga si final decent. Un film bun pentru o zi de duminica.

Kickass 2 7/10
O comedie reusita, cu cateva faze amuzante. Totusi, un pic cam lung si unele faze cam sangeroase pentru o comedie.

Doctor_Satan
25th November 2013, 15:33
Battle Royale - 8/10 Sau cum trebuia sa arate Hunger Games ca sa fie un film tare:ok: (Btw, am impresia ca pseudoscriitoarea aia de a scris Hunger Games s-a inspirat de aici, pentru ca asemanarile sunt multe prea evidente.:rosu:)
Now you see me - 5/10 Slab...
Punch Drunk Love - 6.5/10
Red - 6.5/10
Splice - 2/10
We're the Millers - 4.5/10

Hunger Games mi se pare doar o reciclare a The Running Man, dar mult mai slab ca distributie si actiune.

TenisFan
25th November 2013, 19:55
The to do list - Filmul e o comedie cu mega-tenta sexuala care nu se prea ia in serios. Sunt si ceva faze bune dar per total pare mai degraba plat. 5.5/10
Everything must go - Ferrell solid in altfel decat e el obisnuit. Filmul destul de solid per total dar nu a lasat o impresie la fel de puternica precum Stranger than fiction. 7/10
Red2 - Filmul e ridicol evident. Totul e ridicol. Inclusiv jocul actoriesc legendar al lui Hopkins. :D 6.5/10

Cristina
25th November 2013, 20:21
Red2 - Filmul e ridicol evident. Totul e ridicol. Inclusiv jocul actoriesc legendar al lui Hopkins. :D 6.5/10

Mie mi s-a parut simpatic Malkovich.:D

Eddy DoubleD
25th November 2013, 21:00
Hunger Games mi se pare doar o reciclare a The Running Man, dar mult mai slab ca distributie si actiune.

N-am vazut The Running Man(il adaug acum pe lista:D), dar iti zic eu ca mai mult decat cu Battle Royale nu seamana:ok:

Sir Black
25th November 2013, 21:05
Evil Dead 2013 - 4/10 o porcarie ...un remake penibil.

irinaidu
25th November 2013, 23:34
Thor- the dark world - bun si de luni seara :) pot sa ma uit mult si bine la loki intepandu-se cu thor :P

TheIceMan
26th November 2013, 00:57
@irina, mi-am amintit de altul care e fix pe ceea ce doresti Sideways (http://www.imdb.com/title/tt0375063/) daca nu l-ai vizinat inca, nota 10/10 din pareta mea.

@doctor_satan: Hunger Games mi se pare doar o reciclare a The Running Man -- bine ca ai spus, nu l-am vazut inca, acuma cred ca intersul mi-a scazut si mai mult.

@Jonny_D: "War of the Worlds" cea mai buna adaptare ramane cea audio :D "Jeff Wayne's Musical Version of The War of the Worlds" :ok:
si am impresia ca si indianul ala cu filme "de groza", in Signs tot din War of the Worlds s-a inspirat.

Ess
26th November 2013, 01:13
Evil Dead 2013 - 4/10 o porcarie ...un remake penibil.

what??? pai si seria din anii 80 a fost penibila.
cum dracu' sa faci un remake dupa asa ceva???

Johnny D
26th November 2013, 08:27
Hunger Games mi se pare doar o reciclare a The Running Man, dar mult mai slab ca distributie si actiune.

Eu am urmarit doar o faza din film... ceva trailer sau nu mai stiu exact si mi s-a facut sila, am inteles ca a aparut si partea a 2-a!?
Merita porcaria asta sa te uiti la ea, sau... e doar un alt film cu nume dar adresat doar minorilor care ar inghiti orice?


N-am vazut The Running Man(il adaug acum pe lista:D), dar iti zic eu ca mai mult decat cu Battle Royale nu seamana:ok:
:o::rolleyes:Last action hero, l-ai vazut?:P Ar fi culmea sa-mi raspunzi nu, ca te si strangulez de dincolo de Carpati!:P
Nu are atata actiune ca un film uzual cu Arnold, dar mi s-a parut mult mai "gullible", e o fascinatie a unei teme originale executate f bine.


what??? pai si seria din anii 80 a fost penibila.
cum dracu' sa faci un remake dupa asa ceva???

Fiecare cu parerea lui, eu zic c-a fost destul de ok, dar e drept ca l-am vazut cand eram copil, prima data cand nu era nici cablu si l-am inchiriat de la "local video tape renter", imediat in ziua urmatoare ducandu-ma dupa partea a 2-a, a 3-a n-au avut-o, si pe-atunci inghiteam cu placere mai orice era in afara de obisnuit!:P Insa, nu pot sa uit cum a violat-o padurea pe tipa aia, ramane ceva original, si umorul simpatic din partile 2 si mai ales 3; parca si azi am o usoara nostalige ca nu s-a facut si partea a 4-a, deoarece pe-atunci chiar mi-o doream avand in vedere cum se termina si a 3-a!:))

Doctor_Satan
26th November 2013, 11:27
@Johnny_D
Eu n-am vazut Hunger Games. Am vazut din trailer care-i actiunea, am intuit finalul si, vazand actorii principali, am zis pas. Sunt mult prea penali pentru rolurile alea. Poate, cu niste actori ceva mai expresivi, filmul ar fi avut un pic mai mult succes.

Cum n-ati vazut The Running Man, oameni buni? E un clasic cu Scwarzie. E ca si cum ati spune ca n-ati vazut Total Recall sau Predator. Rusinica! :D
Ca o paranteza, cartea scrisa de Stephen King e mult mai reusita. Cautati-o, ca nu-i scumpa, fiind destul de scurta.


what??? pai si seria din anii 80 a fost penibila.
cum dracu' sa faci un remake dupa asa ceva???
Alo, domnu'! Vezi ce zici de Evil Dead! Este un clasic iar Bruce Campbell a facut mai mult decat jumatate din toate 3 filmele. Fara el, seria ar fi fost ce este si cel din 2013: o greseala.

Utilizator
26th November 2013, 11:44
@Johnny_D
Eu n-am vazut Hunger Games. Am vazut din trailer care-i actiunea, am intuit finalul si, vazand actorii principali, am zis pas. Sunt mult prea penali pentru rolurile alea. Poate, cu niste actori ceva mai expresivi, filmul ar fi avut un pic mai mult succes.

Cum n-ati vazut The Running Man, oameni buni? E un clasic cu Scwarzie. E ca si cum ati spune ca n-ati vazut Total Recall sau Predator. Rusinica! :D
Ca o paranteza, cartea scrisa de Stephen King e mult mai reusita. Cautati-o, ca nu-i scumpa, fiind destul de scurta.


Cartea The Running Man e mai buna decat filmul. E scrisa de Stephen King sub pseudonim.
In film finalul e adaptat in stil holywoodian si actiunea e cumva simplificata lasand deoparte framantarile personajului principal care dau consistenta cartii.

Si de acord cu tine, Hunger Games e un fel de copie actualizata a lui The Running Man.
In opinia mea, Susanne Collins poate fi acuzata de copy/paste dupa maestrul King. Sunt ceva diferente, respectiv in The Running Man concursul are batausii lui care-i urmaresc pe participanti pe cand in Hunger Games e o bataie intre doua tabere de copii. In TRM e vorba despre 'infractori' ce pot sa-si anuleze pedeapsa prin participare, in HG e vorba despre copii selectati arbitrar din tabara invinsa a unui razboi civil din trecut.
Dar ideea de baza, respectiv cea a jocului televizat este aceeasi, in amandoua aceste jocuri sunt metode de tinut in frau poporul in*******it si presupun ca finalul HG va fi cumva similar cu cel al cartii TRM.

Utilizator
27th November 2013, 13:08
am vazut Jack Reacher (2012) cu Tom Cruise. http://www.imdb.com/title/tt0790724/

de vazut pentru cei carora le plac filmele de actiune, dar cu investigatii si ceva tensiune pe firul epic.
nu e perfect dar are ceva muc si sfarc.
Tom Cruise isi pune amprenta personala si asta poate fi un avantaj sau nu pentru film. Depinde cum va place.



fara a povesti filmul: un lunetist solitar ucide 5 persoane in centrul unui oras.
Politia prinde tragatorul, avocatul acestuia vrea sa afle detalii ca sa-l poata apara, apare Tom Cruise aka Jack Reacher si avocata il ia ca investigator de caz. E cu de toate si treaba se ramifica pe masura ce filmul curge. Detaliile le aflati din film.

Sir. Eko
27th November 2013, 13:14
Ca tot e zapada de juma de metru.
M-am uitat la The Polar Express, dragut asa filmul. Facut super fain...mai ales pentru 2004.

Johnny D
28th November 2013, 08:22
Esti extraordinar, zici c-a trecut juma de secol de-atunci de pe vremea cand de-abia s-au inventat culorile in cinematografie, pai si-n 2004 tehnologia era cam ca si acum, doar atunci s-a terminat seria X-Man de exemplu!:))

Doctor_Satan
28th November 2013, 09:29
Cartea The Running Man e mai buna decat filmul. E scrisa de Stephen King sub pseudonim.
In film finalul e adaptat in stil holywoodian si actiunea e cumva simplificata lasand deoparte framantarile personajului principal care dau consistenta cartii.

Si de acord cu tine, Hunger Games e un fel de copie actualizata a lui The Running Man.
In opinia mea, Susanne Collins poate fi acuzata de copy/paste dupa maestrul King. Sunt ceva diferente, respectiv in The Running Man concursul are batausii lui care-i urmaresc pe participanti pe cand in Hunger Games e o bataie intre doua tabere de copii. In TRM e vorba despre 'infractori' ce pot sa-si anuleze pedeapsa prin participare, in HG e vorba despre copii selectati arbitrar din tabara invinsa a unui razboi civil din trecut.
Dar ideea de baza, respectiv cea a jocului televizat este aceeasi, in amandoua aceste jocuri sunt metode de tinut in frau poporul in*******it si presupun ca finalul HG va fi cumva similar cu cel al cartii TRM.

Eu nu stiu sa fie scrisa sub vreun pseudonim. Eu am varianta in care scrie mare si frumos numele Regelui pe coperta.

In ce priveste finalul HG, nu cred ca va fi la fel ca-n Running Man pentru ca prea rar vezi astfel de finaluri la Hollywood. Stii ca nici macar filmul The Running Man nu are finalul cartii.

SuperDumnezeu
28th November 2013, 12:45
Esti extraordinar, zici c-a trecut juma de secol de-atunci de pe vremea cand de-abia s-au inventat culorile in cinematografie, pai si-n 2004 tehnologia era cam ca si acum, doar atunci s-a terminat seria X-Man de exemplu!:))

Vezi ca The polar express e animatie.

Johnny D
28th November 2013, 13:36
Pai a zis film, n-a dat specificatii, de obicei se zice CGT sau cum naiba le zice la astea care nu-s filmate ci realizate pe calculator!

SuperDumnezeu
28th November 2013, 13:46
Motion capture computer-animated fantasy film e bine?

Johnny D
28th November 2013, 13:57
Film animat sau CGI-Computer Generated Imagery era suficient!:P
Oricum, pentru mine acestea sunt cu mult inferioare anime-urilor japoneze de top, cu naishpe clase!:yes:

SuperDumnezeu
28th November 2013, 14:02
Bun, acum ca am ajuns la un consens, mai are rost comparatia cu X-Man ?!

Johnny D
28th November 2013, 14:04
Nup, dar si acolo s-a folosit CGI destul, chiar daca nu-n cantitati industriale ca si in genul ala de film de care discutam, care e CGI prin chintesenta!

SuperDumnezeu
28th November 2013, 14:25
Sa-mi fie rusie ca abia aseara am vazut asta :(

http://didyouseethatone.files.wordpress.com/2012/06/dog-day-1.jpg

Johnny D
28th November 2013, 14:49
Lasa ca si eu l-am vazut abia anul trecut, si am avut mult mai mult timp la dispozitie decat tine.:P
Totusi mie nu mi s-a parut chiar fantastic filmul, pot sa zic c-a fost intre bun si foarte bun, mai mult de 7/10 nu pot sa-i dau!:P
Daca n-ar fi fost perioada de filme dintre el si prezent, la ora aparitiei lui probabil i-as fi dat 9/10!:))

Sir. Eko
28th November 2013, 21:37
Esti extraordinar, zici c-a trecut juma de secol de-atunci de pe vremea cand de-abia s-au inventat culorile in cinematografie, pai si-n 2004 tehnologia era cam ca si acum, doar atunci s-a terminat seria X-Man de exemplu!:))

mda.


Am vazut ieri Love Actually, am fost fortat :(. Urat film. Desi am ras la cateva faze...


Sa-mi fie rusie ca abia aseara am vazut asta :(

http://didyouseethatone.files.wordpress.com/2012/06/dog-day-1.jpg

Azi ma uit si eu.

SuperDumnezeu
29th November 2013, 21:08
Mama cum a fost asta!!!

http://st.kinopoisk.ru/images/film_big/95207.jpg

TenisFan
2nd December 2013, 10:31
Syrup - Mie mi s-a parut mult mai bun decat nota care i-a fost atribuita pe imdb. Pe langa faptul ca e o satira la adresa "advertising-ului", filmul o poseda si pe Amber Heard. Initial d-asta am vrut sa-l vad. S-o vad p-aia cat de buna e in toate costumele posibile. Este. Mai mult, la un moment dat are o replica veridica: "toti vor sa ma tufa". Yes, Amber, that's what they want. Myself included. :( Sa nu uit: muzica de pe coloana sonora este excelenta. 6.5/10
Kick-ass 2 - Mi s-a parut ca a devenit ridicol. Adica la inceput a fost o idee destul de buna si implementata bine. Dar acum toti se imbraca in costume si sunt super-eroi. Come on. :| 6/10
Am mai vazut un film dar nu-mi vine acum in cap. :( :groggy:

Lucian86
2nd December 2013, 12:04
Kick-ass 2 6/10

6 e inca mult


Prisoners (2013) - "tipic" . Mi s-a parut un thriller obisnuit si nimic mai mult. Placut de urmarit, recitat bine insa cu personaje si evenimente oarecum discutabile. Reuseste sa te tina in tensiune insa doar atat a reusit sa ma captiveze. Nota: 7/10

Johnny D
4th December 2013, 08:47
Mama cum a fost asta!!!

L-am vazut mai demult dar nu m-a impresionat asa tare, a fost bunicel oricum!:yes:

Sir. Eko
4th December 2013, 12:40
Sa-mi fie rusie ca abia aseara am vazut asta :(

http://didyouseethatone.files.wordpress.com/2012/06/dog-day-1.jpg

Vazut. Foarte fain. John Cazale a jucat excelent :ok:

SuperDumnezeu
5th December 2013, 00:32
http://azcapitoltimes.com/files/2013/06/animalhouse1.jpg

Asta!!!

Sir. Eko
5th December 2013, 00:57
Ce ii cu el ?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/2/2c/The_Butler_poster.jpg/404px-The_Butler_poster.jpg

The Butler-8.
Fain filmu, nu te plictisesti deloc desi tine 2 ore. Forest Whitaker e un actor excelent, dar stiam deja asta.

TaciAcolo
5th December 2013, 01:14
the family ! un film placut de seara

irinaidu
5th December 2013, 17:03
am vazut in urma unei recomandari forumistice :) " odd thomas " . dialogurile sunt haioase, actorii niste draguti, dar a2a jumatate a filmului nu se ridica la nivelul primei parti. pacat. totusi mi-a placut sa-l urmaresc.

Sir. Eko
7th December 2013, 21:16
the hobbit an unexpected journey. Epic shit in blu ray 1080p:cool:

relansat
7th December 2013, 21:31
am vazut fast furious 6. cu 3 clase sub 5 ... sau poate ca nu am avut eu dispozitia necesara, habar n-am.

lamps95
8th December 2013, 18:43
Mie unul mi-a placut mai mult 6 decat 5 :D

Srdjan
8th December 2013, 19:17
N-am mai intrat de mult pe aici :D

Heat- 10/10- unul dintre cele mai bune filme din anii 90'. Cel mai inteligent thriller pe care l-am vazut vreodata
Thor: The Dark World-8/10, Tom Hiddleston a fost starul acestui film, insa pe langa el au mai fost momente bune. Katt Dennings si Stellan Skarsgard si-au jucat si ei bine rolurile foarte bine, iar actiunea nu a fost deloc plicitsitoare.
Bad Grandpa- 7/10, filmul m-a surprins intr-un mod placut, eu nefiind un fan al filmelor Jackass. Povestea a fost ok, iar scenele au fost indeajuns de haioase
Kings of Summer- 7/10, un film usor de duminica dupa-amiaza. Actorii au fost foarte buni, iar povestea placuta

relansat
8th December 2013, 19:37
N-am mai intrat de mult pe aici :D

Heat- 10/10- unul dintre cele mai bune filme din anii 90'. Cel mai inteligent thriller pe care l-am vazut vreodata
Thor: The Dark World-8/10, Tom Hiddleston a fost starul acestui film, insa pe langa el au mai fost momente bune. Katt Dennings si Stellan Skarsgard si-au jucat si ei bine rolurile foarte bine, iar actiunea nu a fost deloc plicitsitoare.
Bad Grandpa- 7/10, filmul m-a surprins intr-un mod placut, eu nefiind un fan al filmelor Jackass. Povestea a fost ok, iar scenele au fost indeajuns de haioase
Kings of Summer- 7/10, un film usor de duminica dupa-amiaza. Actorii au fost foarte buni, iar povestea placuta

daca te uiti la meciurile lui acs in loc sa bagi filme :D

am vazut si insidous 2. slab.

Srdjan
8th December 2013, 20:45
Fiecare cu placerile noastre :D

El Pistolero
9th December 2013, 16:09
Captain Phillips - foarte bun, un film bazat pe fapte reale, despre capturarea unei nave americane de catre piratii somalezi. :ok:

TaciAcolo
9th December 2013, 18:17
Tropa de Elite (http://www.imdb.com/title/tt0861739/) 1997 si partea a 2 din 2007 le gasiti pe filelist hd:)
fff bun:D

Utilizator
9th December 2013, 19:27
Eu nu stiu sa fie scrisa sub vreun pseudonim. Eu am varianta in care scrie mare si frumos numele Regelui pe coperta.

In ce priveste finalul HG, nu cred ca va fi la fel ca-n Running Man pentru ca prea rar vezi astfel de finaluri la Hollywood. Stii ca nici macar filmul The Running Man nu are finalul cartii.

Despre The running man scrisa sub pseudonim de King, vezi aici: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Running_Man_(novel)

Intamplator eu am o editie mai veche a cartii (in romana), iar pe coperta e scris limpede doar pseudonimul si asta fara mentiune la numele real al autorului. Tu probabil ca ai o editie mai recenta unde King si-a repus numele.




Am revazut in weekend filmul 'Wag the Dog' http://www.imdb.com/title/tt0120885/

O satira politica super faina in opinia mea. Si inspaimantatoare in acelasi timp daca analizezi similitudinile cu realitatea de la americani sau de aiurea (inclusiv de la noi unde consilierii politici americani sunt de mult pe scena). Despre politica, campanii si mani****re media in scopul distragerii atentiei de la scandalurile ce pot afecta personaje politice.
De altfel asta i-a si redus distributia filmului pe piata si a fost un mic scandal in jurul lui in momentul lansarii.

O distributie remarcabila, cu De Niro si Dustin Hoffman in prim plan, intr-un film regizat de Barry Levinson.

De retinut ca filmul este anterior cu 1 an incidentului Clinton-Levinsky (nu povestesc mai mult).

Johnny D
11th December 2013, 08:46
Am vazut ieri seara in fine si "Gravity", l-am asteptat de vreo 2 luni sa apara o varianta ce sa-ti permita sa te bucuri de fiecare detaliu sa cum trebuie la un astfel de film si a aparut in fine ieri pe filelist o varianta DVD sau foarte aproape de o astfel de calitate. Filmul e unul senzational, si intr-adevar trebuie sa mergi in cinema sa-l vezi 3D pentru a-i acapara pe de-antregul esenta dar chiar daca-ti alegi sa-l vezi intr-o noapte tarzie, peste tot intuneric doar spatiul de pe ecran, ai usor senzatia ca esti acolo in spatiu alaturi de personaje, incercand sa supravietuiesti cand totul pare ca se va sfarsi in cateva secunde ori minute.
Un film impresionant cu o tema relativ uzuala, generala dar o modelitate extrem de personala, individuala de realizare! 8.5/10!:yes:

relansat
11th December 2013, 10:04
the great gatsby. nu e genul meu. 5/10

TenisFan
11th December 2013, 10:38
Elysium - Mult sub celalalt film al lui Blomkamp District 9. Mai degraba un festival de plictiseala cu cateva momente interesante. Oricum slabut pentru standarul lui Damon. 6/10
The family - Festival de plictiseala patentat. Nu am inteles ideea filmului. Adica am inteles-o dar de ce sa faci un film despre asta? :headbang: Aproape totul este inutil(in afara de Belle). Nici macar nu e un pic amuzant. E la granita catastrofalului. 4.5 - 5/10

lamps95
11th December 2013, 17:23
Hai ca The Family nu a fost chiar asa rau.Nu e o capodopera, insa merge ca un film de vineri seara asa.E o comedie frumusica, zic eu.

Doctor_Satan
12th December 2013, 12:41
Despre The running man scrisa sub pseudonim de King, vezi aici: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Running_Man_(novel)

Intamplator eu am o editie mai veche a cartii (in romana), iar pe coperta e scris limpede doar pseudonimul si asta fara mentiune la numele real al autorului. Tu probabil ca ai o editie mai recenta unde King si-a repus numele.


Eu intr-adevar am o varianta mai noua, cu numele Stephen King.

Doctor_Satan
12th December 2013, 12:59
Machete Kills - 5/10
Aveam asteptari de la acest film, dupa ce l-am vazut pe primul. Dar a fost o mare dezamagire. Actiune slaba, cu lacune, efecte groaznice (e adevarat, daca dai toti banii sa aduci nume mari in film <<chiar si daca pe unii doar in poze>>, nu-ti mai raman si de efecte). Prezentele feminine au fost si acestea inferioare fata de primul.

Sir Black
13th December 2013, 00:05
Matrix 1 - 8/10 Un film foarte bun
Matrix 2 - 5/10 Penibile rau al doilea si al treilea film...
Matrix 3 - 5/10

Sir. Eko
13th December 2013, 14:20
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/b/bf/Homefront_promotional_poster.jpg/220px-Homefront_promotional_poster.jpg


Homefront.
Screenplay by Sylvester Stallone. :D.
Produced by Sylvester Stallone. :D
Starring Jason Statham, James Franco.

Bun :D...dar era loc de mai mult.

dextercioby
13th December 2013, 19:38
Homefront, o tema fumata. Imi plac actorii principali. De-asta o sa-l vad.

Sir. Eko
14th December 2013, 00:25
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/4/4f/The_Hobbit_-_The_Desolation_of_Smaug_theatrical_poster.jpg

The Hobbit: The Desolation of Smaug. Mai bun ca prima parte :ok:
Smaug a fost cool :cool:

irinaidu
14th December 2013, 15:26
si mie mi-a placut hobbitul. smaug a fost destul de cool pt un fake dragon. dar imi plac toate personajele si actorii care le joaca. imi place mult richard armitage si ma bucur sa-l vad aici si imi place foarte mult lee pace si m-am bucurat sa-l vad.

Cristina
14th December 2013, 23:05
Si mie imi place de Richard Armitage.:cheer: Ma duc maine sa vad Hobbitul 2.

iuli
14th December 2013, 23:12
Vazut si eu Hobbitul 2. Solid. Excelent.

dextercioby
15th December 2013, 01:13
Vazut The Hobbit 2 azi la cel mai vechi mall in insolventa din bucuresti. :D excelent filmul.

Johnny D
15th December 2013, 01:30
Sunt convins ca e excelent, dar pana apare varianta ok de vizionat mai e...:rolleyes:


Splice - 2/10

L-am vazut si eu acu vreo 2000 de ani, adica acu vreo 5-6, tocmai mi-am amintit, ce de final naspa pe filmul ala, absolut incredibil!:))

seconhand lions din 2003. foarte misto :D
Buna recomandare, mersi!:) O sa-l incerc!:ok:

Srdjan
15th December 2013, 11:34
Gravity- 9/10 foarte buna povestea, excelenti actori si niste efecte speciale impresionante. Singurul lucru care nu mi-a placut a fost finalul
Watchmen- 10/10 in sfarsit am reusit sa vad filmul. Am citit benziile desenate care mi-au placut foarte mult si am zis sa vad si ecranizarea. Nu prea s-a departat de comicuri ceea ce mi-a placut, chiar daca unele lucruri au parut putin grabite, filmul a reusit cu brio sa acopere tot ce si-a propus in aprox. 3 ore. Excelent film
Hobbit 2 8/10 mai bun ca primul asta e sigur. Au adaugat cateva chestii care nu erau in carte, ca aparitia lui Legolas si normal ca au fost cateva parti in care am ramas confuz. Dar in afara de finalul brusc, filmul a fost bun si m-a facut sa astept ultimul din triologie

relansat
15th December 2013, 14:20
the great beauty. film italienesc. mi-a placut 8/10 :)

irinaidu
16th December 2013, 00:59
"good vibrations " - victory doesn't always look like what other people think it should look like - filmul e bazat pe povestea unui dj si detinator de magazin de discuri din belfast. nu stiu cat adevar e in film, dar nici nu conteaza. filmul este foarte dragut.

Ess
16th December 2013, 01:03
Vazut The Hobbit 2 azi la cel mai vechi mall in insolventa din bucuresti. :D excelent filmul.


nu-mi da detalii, caci vreau sa-l vad, doar spune-mi ca am/ n-am sa ma plictisesc ca si la primul hobbit!

dextercioby
16th December 2013, 01:49
nu-mi da detalii, caci vreau sa-l vad, doar spune-mi ca am/ n-am sa ma plictisesc ca si la primul hobbit!

Io nu m-am plictisit. Dimpotriva, m-a tinut interesat 2h30'. Ceea ce din pacate nu pot spune despre ultimul film cu Batman (unde voiam s-o vad pe Catwoman si doar atit :D).

Am inteles ca filmul 3 si ultimul va fi tot 3d, tot inainte de craciun in 2014 si sper ca Peter Jackson sa reuseasca o 'finalizare' de pomina, poate cu Oscar-uri ca la ultima parte din LOTR.

Efectele speciale fac toti banii (pe care unii nu vor sa-i dea, furindu-l de pe torenti :rosu:) si povestea nu mai are momente moarte ca la prima parte. In opinia mea.

Ess
16th December 2013, 02:29
Io nu m-am plictisit. Dimpotriva, m-a tinut interesat 2h30'. Ceea ce din pacate nu pot spune despre ultimul film cu Batman (unde voiam s-o vad pe Catwoman si doar atit :D).

Am inteles ca filmul 3 si ultimul va fi tot 3d, tot inainte de craciun in 2014 si sper ca Peter Jackson sa reuseasca o 'finalizare' de pomina, poate cu Oscar-uri ca la ultima parte din LOTR.

Efectele speciale fac toti banii (pe care unii nu vor sa-i dea, furindu-l de pe torenti :rosu:) si povestea nu mai are momente moarte ca la prima parte. In opinia mea.

merci dex!

problema e ca dupa lotr, p jackson m-a dezamagit profund cu primul hobbit.

daca ar fi fost dupa mine, as fi fost mai interesat de prologul acestei povesti (de ex: cum a venit la "putere" morgoth "melkor" bauglir, din epilogul primei ere, sau migratia elfilor din "book of lost tales), decat povestea asta prea limitata al lui smaug...
de ce nu a contiunuat jackson cu silmarillion, mi-e greu sa inteleg...

Doctor_Satan
16th December 2013, 12:06
Sunt convins ca e excelent, dar pana apare varianta ok de vizionat mai e...:rolleyes:
Hobbitul e genul de film care merita vazut la cinema. Prima parte nu am vazut-o asa si mi-a parut rau.

Johnny D
16th December 2013, 12:17
Watchmen- 10/10 in sfarsit am reusit sa vad filmul. Am citit benziile desenate care mi-au placut foarte mult si am zis sa vad si ecranizarea. Nu prea s-a departat de comicuri ceea ce mi-a placut, chiar daca unele lucruri au parut putin grabite, filmul a reusit cu brio sa acopere tot ce si-a propus in aprox. 3 ore. Excelent film

Da! Mi-ai amintit de el, il vazui si eu acu vreo 2 ani, l-am vazut chiar de vreo 2-3 ori atat de bun a fost, nu pot sa-i dau 10/10 dar 9.5/10 chiar ii dau! Acest film propune una din cele mai interesante teme si anume ce se-ntampla cu omul o data transces la un alt nivel, isi uita oare el umanitatea aproape pe de-a-ntregul si se transforma aproape exclusiv intr-o entitate logica si atat!? Asta s-a intamplat cu Dr. Manhattan, eu insa cred ca nu se poate intampla chiar asa, indiferent de transformarile fizice de care am putea beneficia la un moment dat, voluntar sau nu.


Efectele speciale fac toti banii (pe care unii nu vor sa-i dea, furindu-l de pe torenti :rosu:) si povestea nu mai are momente moarte ca la prima parte. In opinia mea.
Dar tu te-ai gandit vreodata ca poate unii n-au timp ori poate nici chiar loc unde sa vizioneze, mai ales cei de la tara!?:rolleyes:
Seara inainte de culcare e una, sa-ti rupi timp din activitatile zilnice e cu totul alta.

dextercioby
16th December 2013, 14:04
[...]
Dar tu te-ai gandit vreodata ca poate unii n-au timp ori poate nici chiar loc unde sa vizioneze, mai ales cei de la tara!?:rolleyes:
Seara inainte de culcare e una, sa-ti rupi timp din activitatile zilnice e cu totul alta.

Scuza-ma, credeam ca poti economisi niste bani si niste timp sa te duci la Cluj la mall...:(

El Pistolero
16th December 2013, 16:30
Da mai mult pe drum decat pe bilet, de la Zalau la Cluj. Nu se merita. :D

irinaidu
16th December 2013, 21:29
e nasol cand nu ai cinema in oras. la cluj suntem norocosi, exista si cinamatografe in afara mall-ului. este chiar si un cinema gratuit.

eu una nu m-am plictisit la hobbitul. dar pe de alta parte mie imi plac povestile de adormit copiii :P

Johnny D
17th December 2013, 11:20
Mission Impossible: Ghost protocol! 9/10!:ok:


Da mai mult pe drum decat pe bilet, de la Zalau la Cluj. Nu se merita. :D

E vorba de timp in cazul meu(desi discutam caz general), daca nu e alba e neagra! Nimrods!:rolleyes:

resita
17th December 2013, 11:53
In sfarsit am reusit sa vad si eu Thank You for Smoking (http://www.imdb.com/title/tt0427944/) 8/10

Fever Pitch (http://www.imdb.com/title/tt0119114/) asta da film despre un fan Arsenal :D

I.Q. (http://www.imdb.com/title/tt0110099/) 6/10 ma asteptam la mai mult dar...

Game Change (http://www.imdb.com/title/tt1848902/) despre alegerile din USA si despre "prostia" care ajunge sa fie Guvernator 8.5/10 :ok:

R.I.P.D (http://www.imdb.com/title/tt0790736/) o mare prostie 4/10

I Am Legend (http://www.imdb.com/title/tt0480249/) cum este sa fii ultimul om de pe pamant 8/10


The Road (http://www.imdb.com/title/tt0898367/) poate cel mai bun film despre sfarsitul lumii, vazut prin alti ochi 9/10 :ok:

Johnny D
17th December 2013, 15:04
I Am Legend (http://www.imdb.com/title/tt0480249/) cum este sa fii ultimul om de pe pamant 8/10

Doar daca esti Will Smith, daca esti altcineva probabil nu mai esti demult!:P


The Road (http://www.imdb.com/title/tt0898367/) poate cel mai bun film despre sfarsitul lumii, vazut prin alti ochi 9/10 :ok:
Nu chiar, prea mult i-ai dat...7.5/10, maxim!
Prea de rahat faza cu mama/sotia lor care i-a parasit devreme, nu e stilul Charlize Theron mai deloc.:P

Sasuke Uchiha
18th December 2013, 02:09
The Hobbit: The Desolation of Smaug imax 3D 7/10 , mai slab ca prima parte , aia din lost nu stiu ca cauta acolo, scenele cu dragonul au fost bine facute , ultimele scene au facut cat tot filmu
Riddick 7/10 c-am acelas scenariu ca in pitch black, ceva simplu insa vin disel miscanduse ca un ninja mereu merge , surprinzator de bun jordi molla , credeam ca va distruge fimulu insa dupa vin a fost cel mai bun personaj din film
The Family 5/10 de niro face ce poate
2 Guns 4/10 de aruncat la gunoi
kick ass 2 3/10 daca primu a fost o porcarie insa e fara cuvinte , ala din superbad e singurul care se salveza
hell baby 4/10
open grave 3/10 dezamagitor , prea lent lung si plictisitor

Johnny D
18th December 2013, 08:50
Pe tine te-nteleg, comparativ cu unele anime-uri mai toate filmele par de rahat, dar ar trebui sa-ncerci sa le judeci la standarde de filme si atat!
Ai dat vreodata unui film nota de la 9 in sus? Chiar as fi curios carui film sau filme, le-as trece imediat in lista de vizionat!:P

SuperDumnezeu
18th December 2013, 12:22
Am vazut "Pozitia copilului" intr-o seara a fost maxim ok. Nu-mi explic de ce a castigat nushce premiu.

relansat
18th December 2013, 12:58
Don jon. Cel mai smecher film facut in ultimii ani :)

Doctor_Satan
18th December 2013, 13:11
Nu chiar, prea mult i-ai dat...7.5/10, maxim!
Prea de rahat faza cu mama/sotia lor care i-a parasit devreme, nu e stilul Charlize Theron mai deloc.:P

Depinde si de gusturi. Mie mi-a placut foarte mult acest film. E o varianta mai putin impopotonata, care s-a bazat mai mult pe atmosfera, garderoba si jocul actorilor.
Ar fi trebuit totusi sa investeasca mai mult in marketing si ar fi putut iesi un blockbuster.

Johnny D
18th December 2013, 13:32
Filmul a fost bun, dar e greu sa scoti blockbuster din asa ceva, nu are suspans sau dinamism, are fir epic frumos si emotie destul de bine conjugata de o atmosfera sumbra si o fortare a realismului de care filmele din ziua de azi vad ca se apropie tot mai mult. Punctul de excelenta al filmului e ca te face chiar sa-l crezi ca maine poate fi realitatea si spre deosebire de "I am legend" spre exemplu, n-o sa dezvolti peste noapte niste karake kendo cu macheta iesite din comun, ci chiar o sa te descurci foarte greu, bolnavicios, slabicios de pe o zi pe alta intr-o lume care sanatoasa nu te lasa in trecut sa fii prea vioi, daramite in prezent bolnava si pe cale de extinctie a vietii din ea. Realismul filmului e de nota 10 si pana la urma asta-i creste nota, viziunea scenaristului si regizorului, actorii sunt ok si restul e ok, poti sa-i dau maxim 8/10 la o analiza amanuntita, dar senzational nu e oricat l-ai intoarce pe o parte sau pe cealalta.

Doctor_Satan
18th December 2013, 14:25
Tocmai tenta asta de realism il face senzational. Iar o echipa serioasa de marketing ar fi putut sa se axeze pe asta in crearea unei campanii reusite. Uite, cum a fost campania la District 9. In multe orase, statiile de autobuz erau demarcate spatiile pentru oameni si extraterestri.

Johnny D
18th December 2013, 14:57
Apropo de realism, ai vazut filmul "I am Sam"?
Daca nu, uita-te! Un film de o inteligenta emotionala iesita din comun in conditii reale pe de-antregul, film cu Sean Penn!;)
Am mai zis de el, dar cred ca s-a trecut cu vederea usor.:P

Doctor_Satan
18th December 2013, 15:44
L-am vazut in urma cu mult timp. Sean Penn a facut un rol senzational. Poate fi usor comparat jocul lui Hoffmann din Rain Man.

relansat
18th December 2013, 17:44
nu esti om daca nu plangi la filmul ala. si, desigur, la hachiko :d

resita
18th December 2013, 19:10
Don jon. Cel mai smecher film facut in ultimii ani :)

deseara sau maine cred ca ma bag si eu a el

The King's Speech (http://www.imdb.com/title/tt1504320/) un film captivant daca iti place genul asta de filme 8/10

relansat
18th December 2013, 19:27
poti sa te bagi de pe acum. e prea tare :D mie chiar mi-a placut :D

TenisFan
18th December 2013, 20:19
nu esti om daca nu plangi la filmul ala. si, desigur, la hachiko :dAmen to that, sister! I mean brother. :sneaky:

relansat
18th December 2013, 20:22
si oltenii plang cateodata ... :D

resita
18th December 2013, 22:57
poti sa te bagi de pe acum. e prea tare :D mie chiar mi-a placut :D

azi ma uit la pozitia copilului, ca prea il lauda toata lumea

Eddy DoubleD
18th December 2013, 22:59
Apropo de realism, ai vazut filmul "I am Sam"?
Daca nu, uita-te! Un film de o inteligenta emotionala iesita din comun in conditii reale pe de-antregul, film cu Sean Penn!;)
Am mai zis de el, dar cred ca s-a trecut cu vederea usor.:P

Ciudat, sunt de acord cu tine:)) Nimic nu demonstreaza mai usor cat de idioti sunt aia de la Academie, neacordandu-i Oscarul atunci lui Sean Penn. Pentru mine e top 3 cele mai bune roluri facute de un actor intr-un film.

Si trebuie neaparat sa plangi si la scena din Lord of the Rings cand toata lumea se apleaca in fata celor 4 hobiti sre sfarsitul filmului:D

relansat
19th December 2013, 00:13
azi ma uit la pozitia copilului, ca prea il lauda toata lumea

eu ma uit la pozitia femeii. dar mai tarziu

Xaviesta
19th December 2013, 00:37
The Hobbit: The Desolation of Smaug 9/10

Finalul a fost epic. Nu ma asteptam, m-am trezit brusc cu lumina in sala :)) Smaug e the boss. :cool:

Sir. Eko
19th December 2013, 00:41
eu ma uit la pozitia femeii. dar mai tarziu

:))

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/d/dd/Last_Vegas_Poster.jpg

Last Vegas..comedie asa chill. E okey, am ras...dar e okey doar pentru ca e cu ei :D. Ca altfel...

starring Michael Douglas, Robert De Niro, Morgan Freeman, and Kevin Kline.

relansat
19th December 2013, 07:45
Si eu il am pe calc de vreo cateva zile. Il voi vedea negresit.
The family cu de niro mi-a placut de un 6.5 spre 7

Johnny D
19th December 2013, 09:29
Si trebuie neaparat sa plangi si la scena din Lord of the Rings cand toata lumea se apleaca in fata celor 4 hobiti sre sfarsitul filmului:D
Nu, acolo nu plangi, acolo simti o usurare fenomenala dublata de o mandrie fantastica in asentimentul celor 4 minieroi, ce cu-atat mai mult sunt de laudat, sunt mini dar totusi au reusit o treaba maxi, in atare conditii aproape de necrezut!:ok:

Eddy DoubleD
19th December 2013, 10:22
Nu, acolo nu plangi, acolo simti o usurare fenomenala dublata de o mandrie fantastica in asentimentul celor 4 minieroi, ce cu-atat mai mult sunt de laudat, sunt mini dar totusi au reusit o treaba maxi, in atare conditii aproape de necrezut!:ok:

Fuck this. Just cry like a man:ok:

SuperDumnezeu
19th December 2013, 11:37
Ba, fara spoiler la "Lord of the rings" ca eu n-am vazut ultima parte.
Iar tu Eko, ia-o sus. Da un telefon sau ceva cand mai mergi la film :*.

phife
19th December 2013, 13:43
Ca tot veni vorba de i am sam cred ca e comparabil cu forest gump. Cred ca ala a fost singurul film la care am plans...si in ce hal

Sir. Eko
19th December 2013, 14:19
Ca tot veni vorba de i am sam cred ca e comparabil cu forest gump. Cred ca ala a fost singurul film la care am plans...si in ce hal

Nici vorba.

SuperDumnezeu aveam loc cei drept ieri, am uitat sa te sun. Lasa ca bagam in weekend ultima parte din Lord Of The Rings.

Doctor_Satan
19th December 2013, 16:35
Ciudat, sunt de acord cu tine:)) Nimic nu demonstreaza mai usor cat de idioti sunt aia de la Academie, neacordandu-i Oscarul atunci lui Sean Penn. Pentru mine e top 3 cele mai bune roluri facute de un actor intr-un film.

Si trebuie neaparat sa plangi si la scena din Lord of the Rings cand toata lumea se apleaca in fata celor 4 hobiti sre sfarsitul filmului:D

Vad ca la best actor a fost si Russel Crowe in acel an si imbecilii i-au acordat premiul lui Washington. Niste magari, pentru ca Penn si Crowe au jucat atat de bine in cele 2 filme, incat ar fi meritat sa imparta premiul.

Cat despre scena cu hobbitii, nu m-a impresionat absolut deloc pentru ca nu pot sa-i sufar, cu toate ca Elijah Wood a jucat foarte bine. In rest, LOTR imi place la nebunie.

Eddy DoubleD
19th December 2013, 21:05
Vad ca la best actor a fost si Russel Crowe in acel an si imbecilii i-au acordat premiul lui Washington. Niste magari, pentru ca Penn si Crowe au jucat atat de bine in cele 2 filme, incat ar fi meritat sa imparta premiul.

Cat despre scena cu hobbitii, nu m-a impresionat absolut deloc pentru ca nu pot sa-i sufar, cu toate ca Elijah Wood a jucat foarte bine. In rest, LOTR imi place la nebunie.

Lool, a fost in acelasi an cu A Beautiful Mind??? Nu mai am nimic de zis...

:rosu:

Johnny D
20th December 2013, 09:15
Ba, fara spoiler la "Lord of the rings" ca eu n-am vazut ultima parte.
WTF!?.... *Getting busy killing himself!*

Doctor_Satan
20th December 2013, 13:53
Lool, a fost in acelasi an cu A Beautiful Mind??? Nu mai am nimic de zis...

:rosu:

Da. Si l-a luat Washington pentru Training Day. Au zis ca sa nu-i supere pe Penn si Crowe pentru ca-l merita oricare dintre ei, il dau la al treilea.

Hopshio
22nd December 2013, 11:47
Am vazut aseara Prisoners....mi s-a parut foarte bun ;)

TenisFan
22nd December 2013, 18:02
Assault on Wall Street - Lol. Uwe Boll face niste filme absolut catastrofale de obicei. Iata ca s-a intamplat cumva sa scoata un film decent. Regia, tot a sa, e catastrofala dar filmul e destul de bine construit, decent scris si nu in ultimul rand extrem de sangeros la adresa nenorocitilor de pe Wall Street. E greu sa pui in realitate ceea ce vezi in film pentru ca intotdeauna bogatanii scapa la fel ca parlamentarii nostri dar e nostim sa vezi un film asa. 7/10.
Don Jon - Bun film. E in asentimentul lui Shame numai ca ala e mult mai intunecat si dramatic. Gordon-Levitt face treaba buna aici desi reprezentarea din film este a unor oameni mai degraba cu un IQ mediocru. Julianne Moore ruleaza fin. Oricum e un film de vazut. 7/10.
Stuck in love - Dragalas film. Asa de duminica. Nu poti spune ca e vreo capodopera dar e ok-ish. Feel good movie. 7/10.

Anisia
22nd December 2013, 21:28
Donnie Darko - cel mai important lucru de spus in privinta filmului astuia e ca trebuie vazut. Preferabil de mai multe ori. 8/10

resita
22nd December 2013, 21:50
City of God (http://www.imdb.com/title/tt0317248/) la ce nota are pe imgb ma asteptam la mai mult de la acest film, de la mine doar 7/10

13 Going on 30 (http://www.imdb.com/title/tt0337563/) comedie romantica cica... vazut cu nevasta 6/10

Wanted (http://www.imdb.com/title/tt0493464/) prea ireal, 7/10

Eight Below (http://www.imdb.com/title/tt0397313/) a treia oara cand il vizionez si tot e bun 8.5/10

The Maiden Heist (http://www.imdb.com/title/tt1107860/) o comedie reusita pt. o seara de sambata 8/10

The Company You Keep (http://www.imdb.com/title/tt1381404/) destul de contraversat in momentul in care a aparut dar mie mi-a placut 8.5/10

Cristy RVD
22nd December 2013, 21:50
Ce nu ti-a placut la CoG?

resita
22nd December 2013, 21:52
asa cum am spus ma asteptam la mai mult... dar vb. aia, gusturile in materie de filme si de femei nu se discuta :D

Eddy DoubleD
22nd December 2013, 22:26
asa cum am spus ma asteptam la mai mult... dar vb. aia, gusturile in materie de filme si de femei nu se discuta :D

Nu e nevoie de gusturi ca sa-ti placa City of God. Doar daca esti fata...

razvan_creator
22nd December 2013, 22:59
Nordwand (2008) - unul dintre cele mai bune filme despre alpinism bazat pe fapte reale. Cuvintele sunt de prisos in cazul acestui film. 9.5/10

The Sting (1973) - o distributie de exceptie Paul Newman, Robert Redford si Robert Shaw. 9.5/10

JFK (1991) - destul de controversat in momentul aparitiei a reusit sa sadeasca si mai multa indoiala in privinta Comisiei Warren care investigase asasinarea lui Kennedy. Unul din marile filme ale lui Oliver Stone. 9/10

SuperDumnezeu
22nd December 2013, 23:29
City of God (http://www.imdb.com/title/tt0317248/) la ce nota are pe imgb ma asteptam la mai mult de la acest film, de la mine doar 7/10

13 Going on 30 (http://www.imdb.com/title/tt0337563/) comedie romantica cica... vazut cu nevasta 6/10

Wanted (http://www.imdb.com/title/tt0493464/) prea ireal, 7/10

Eight Below (http://www.imdb.com/title/tt0397313/) a treia oara cand il vizionez si tot e bun 8.5/10

The Maiden Heist (http://www.imdb.com/title/tt1107860/) o comedie reusita pt. o seara de sambata 8/10

The Company You Keep (http://www.imdb.com/title/tt1381404/) destul de contraversat in momentul in care a aparut dar mie mi-a placut 8.5/10

Te roaga fratele sa nu te mai uiti la filme. Mersi!

irinaidu
23rd December 2013, 01:21
Eu nu inteleg replica - gusturile in materie de filme nu se discuta - pe un forum despre filme. Atunci ce cautam aici ? Mi se pare firesc daca nu ti- a placut un film sa zici de ce. Pt mine City of God a fost un film cu mult potential, care iti ia ochii in timp ce il vizionezi dar care cand te gandesti la el a2a zi, iti dai seama ca nu a oferit prea multe. Ce anume nu stiam inainte sa vad filmul asta ? Ce idee, ce emotie mi- a adus in atentie, fie noi, fie intr-o abordare noua? Daca am stat sa ma gandesc a2a zi filmul a fost tot unul destul de tipic pt gang movies dar cu un shock value mai mare, ceea ce nu inseamna ca a aborbat ideea in vreun mod mai inteligent decat altele. Filmul e bine facut, dar pe mine a incetat sa ma mai emotioneze de undeva la jumatate. Sa arat violenta si degradarea umana, in timp ce o impachetez intr-un film care arata bine, stil videoclip, nu produce vreo mare capodopera. Daca as fi vazut un documentar, ar fi fost suficient, daca vrei sa faci un film iti trebuie un pic mai mult. Pe mine una filmul m-a plictisit pe la final si gandindu-ma la el a2a zi nu mi-a oferit prea multe idei la care sa meditez.

razvan_creator
23rd December 2013, 02:56
Am vazut City of God de doua ori la o distanta in timp de 5 ani. Prima oara l-am luat ca pe un gang movie, putin altfel de cat eram obisnuit si atat. A doua oara cand l-am vazut (in vara asta) a fost o cu totul alta experienta. Ca si in cazul unei carti pe care daca o citesti la 16 ani vezi lucrurile intr-un fel, ca mai apoi cand trec niste ani sa o citesti din nou si sa o percepi altfel. Dincolo de gang movie am inteles cum nesansa de a te naste intr-o lume plina de vicii si violenta te face sa ajungi prizonier al acelei lumi. Buscape are sansa sa evadeze din acea lume prin hobby-ul sau, in comparatie cu prietenii lui care se lasa in voia sortii in lumea in care s-au nascut.

E comparabil cu Goodfellas doar la nivel de fir temporal si putin ca actiune. A lasat mult de dorit jocul actorilor. Nu e genul de film in urma caruia sa meditezi, e greu sa intelegi viata lor in favelas. Nu e genul de film la finaul caruia sa spui cu usurinta "eu as face altfel". Nu e genul de film comercial, usor si digerabil. E genul de film care reuseste sa te faca sa intelegi fenomenul de violenta juvenila din Brazilia, cum se naste, se dezvolta si intr-un final moare.

irinaidu
23rd December 2013, 14:04
Clar vedem altfel lucrurile. Tocmai mie mi s-a parut destul de comercial, prin modul oarecum glossy in care e filmat. Eu am gasit ca arata des ca un music video. Jocul actoricesc a lasat de dorit pt ca respectivii nu sunt actori. Si asta e o tehnica care ma enerveaza, cand vrei sa sugerezi realismul filmului prin diletantismul actorilor. Din pacate cele 2 notiuni nu sunt interschimbabile. Eu nu am inteles cum se naste violenta din filmul asta. Am inteles ca ea se perpetueaza, dar asta nu este ceva ce nu stiam deja. Pt mine, un film trebuie sa faca ceva - sa -mi transmta o idee sau o emotie. Am mai avut disctia asta cu cineva pe forum. Clar fiecare cauta altceva la un film, eu doar am zis de ce eu nu am apreciat in mod deosebit filmul si sigur nu l-am apreciat la nivelul valvei din jurul lui.

SuperDumnezeu
23rd December 2013, 17:44
Da, a fost foarte comercial. Mai comercial decat Inception(mi-e lene sa caut ce film comercial ti-a placut tie).

relansat
23rd December 2013, 22:01
Ma uit acum la out of the furnace, din simplul motiv ca nu ratez nimic cu 'affleck' in distributie. Recomand :)

irinaidu
23rd December 2013, 23:33
Da, a fost foarte comercial. Mai comercial decat Inception(mi-e lene sa caut ce film comercial ti-a placut tie).

O gramada de filme cu succes de casa mi-au placut. Dar ce legatura are asta cu subiectul anterior ? Inception m-a calcat pe ultimul nerv. Daca de fapt vrei sa-mi spui ce anume te-a marcat pe tine la film, ai putea incerca cu argumente. Uneori ajuta conversatia. :P

relansat
24th December 2013, 00:11
Odd thomas acum. Juma pe smartphone (butonand), juma cu ochii infipti in monitor. Nu e genul meu de film, clar, da-l termin azi de vazut :d

Srdjan
24th December 2013, 00:12
Revazutam azi si in weekend din nou triologia Lord of the Rings si a ramas la fel de perfecta ca intotdeauna. 10/10 pentru toate filmele,cele mai frumoase capodopere din istoria cinematografiei.

Raiden
24th December 2013, 00:36
O gramada de filme cu succes de casa mi-au placut. Dar ce legatura are asta cu subiectul anterior ? Inception m-a calcat pe ultimul nerv. Daca de fapt vrei sa-mi spui ce anume te-a marcat pe tine la film, ai putea incerca cu argumente. Uneori ajuta conversatia. :P

Era ironic omul. City of God nu e absolut deloc un film comercial, asa cum il etichetezi tu. E genul de film care n-ar lua niciodata premiul Oscar si e genul de film care ar fi banat prin niste zone in care locuiesc inapoiatii mintal, cu toate ca este un film genial.

Lucian86
24th December 2013, 01:14
Don Jon (2013) - Nota 6 pentru film, 10 pentru alte lucruri :cool: deci sa facem o medie ponderata de 7.
Idea filmului e buna dar cred ca este dezvoltata intr-un mod destul de mediocru. N-am inteles anumite personaje si nu mi-a placut cum au fost prezentate; scenariul este destul de simplist; parca lipseste mereu ceva; pare totul improvizat. Si-n fine, n-am fost deloc de acord cu multe lucruri spuse in acest film (in special de la narator). Multe considerente erau mult prea exagerate in opinia mea.

Am ras in schimb la confesiunile lui Jon la preot. Dincolo de ilaritatea scenelor, prezenta lui saptamana acolo, se poate interpreta in multe moduri. Chestia asta chiar mi-a placut

Eddy DoubleD
24th December 2013, 01:25
Filmul a fost o satira din punctul meu de vedere, una facuta excelent as zice. Nu stiu daca chiar asta s-a vrut a fi. Filmul ori e extraordinar, ori e "intamplator" extraordinar. Ca sa subliniez cateva idei ce au fost bine exploatate in film ar fi ipocrizia omului religios, lipsa de substanta a relatiilor de dragoste din ziua de azi, tehnologia devenita obsesie pt tinerii din ziua de azi, obsesia barbatilor pentru un corp bine lucrat, etc., toate exploatate mai pe larg sau mai din scurt. E un film care a iesit foarte bine, mult peste ce am vazut in ultima perioada. I-as da un 8.5/10.

relansat
24th December 2013, 01:40
E filmul anului, ce mai ... :D. Lasati chestiile zen si luati-l ca atare :)

Doctor_Satan
24th December 2013, 10:34
Hobbitul 2 - 9/10
Am ajuns sa-l vad la cinema si a meritat. Actiune cursiva, interesanta, care face sa nu se simta cele 2,5 ore. Finalul a fost totusi prea brusc.

Lucian86
24th December 2013, 12:59
Filmul a fost o satira din punctul meu de vedere, una facuta excelent as zice. Nu stiu daca chiar asta s-a vrut a fi. Filmul ori e extraordinar, ori e "intamplator" extraordinar. Ca sa subliniez cateva idei ce au fost bine exploatate in film ar fi ipocrizia omului religios, lipsa de substanta a relatiilor de dragoste din ziua de azi, tehnologia devenita obsesie pt tinerii din ziua de azi, obsesia barbatilor pentru un corp bine lucrat, etc., toate exploatate mai pe larg sau mai din scurt. E un film care a iesit foarte bine, mult peste ce am vazut in ultima perioada. I-as da un 8.5/10.

Nu cred ca este o satira si daca asta a vrut sa fie, n-au facut o treaba buna in opinia mea. E mai mult o comedie romantica; in afara confesiunilor, nu cred ca a fost ceva anume de care ei sa faca misto in acest film.

relansat
24th December 2013, 14:08
@lucian unde a fost partea romantica?

Lucian86
24th December 2013, 18:02
@lucian unde a fost partea romantica?

Pai el cu Miss Julianne Moore care l-a invatat ce e dragostea;)

Eddy DoubleD
24th December 2013, 18:27
Pentru mine ramane un film in care s-au luat peste picior foarte multe lucruri. Nu stiu unde ai vazut tu in el comrom, ca a fost departe de ideea asta:))

SuperDumnezeu
25th December 2013, 01:34
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/ro/b/b7/Moartea_domnului_Lazarescu_(poster).jpg

ASA DA!

Lucian86
25th December 2013, 15:38
Pentru mine ramane un film in care s-au luat peste picior foarte multe lucruri. Nu stiu unde ai vazut tu in el comrom, ca a fost departe de ideea asta:))

Pai o persona cu probleme in dragoste ajunge s-o gaseasca pe acea adevarata; nu asta e tiparul comediei romantice ?

Eddy DoubleD
25th December 2013, 19:25
Pai o persona cu probleme in dragoste ajunge s-o gaseasca pe acea adevarata; nu asta e tiparul comediei romantice ?

Dar asta n-a fost in niciun caz punctul central al filmului. Nu avem parte de clasicele scene al unui comrom.

SuperDumnezeu
25th December 2013, 19:39
Don Jon e comedie romantica, boss, fie ca accepti sau nu tu asta. :))

relansat
26th December 2013, 16:58
Scenic route. Mi-a adus aminte de Phonebooth. Ii dau 7/10 :)

Johnny D
27th December 2013, 11:10
Eu nu inteleg replica - gusturile in materie de filme nu se discuta - pe un forum despre filme.
Replica asta in sine e un cliseu stupid, adevarul e ca toate gusturile se discuta indiferent despre ce e vorba!:P Insa conteaza modul in care se discuta, si pana la urma fiecare-si argumenteaza cum crede gustul, fie ca e inteles sau nu de altii cu alte gusturi!;)

TenisFan
27th December 2013, 15:45
Filosofie? Gusturile nu se discuta pentru ca papilele tale gustative percep rosia ca pe castravete. Ce pentru unul e carne de iepure pentru altii e pateu de gasca. :(
Nefiind o conversie element la acelasi element absoluta atunci tu nu poti simti ce simte un alt subiect.
Puteti sa discutati pe marginea aceluiasi film in urmatorul mod: eu imi spun parerea tu iti spui parerea. Punct. Ca ne certam ca la piata si vrem sa discutam gusturile asta-i latura naturala a umanitatii... :sneaky:

Cristyniku
28th December 2013, 05:46
The Rum Diary-8. Am citit multe pareri negative. Da, n-are cine stie ce substrat filosofic, nu e lacrimogen, samd.. Nu pot fi toate filmele ca "The King's Speech" si nu poate sa ne placa tuturor genul ala de filme(nu foarte mult, cel putin). Pot sa zic ca mi-a placut "The Rum Diary". E ceva fresh. Sa-ti iei lumea-n cap, sa lasi in urma rutina si viata pe care ai dus-o pana atunci pentru a pleca intr-un loc total diferit fata de cel in care ai trait: exotic, usor periculos, instabil, neprevazut, colorat, viu. Chiar ca livin' the dream. Imaginile sunt nemaipomenite(am o slabiciune pentru Caraibe); la fel si atmosfera pe care o creeaza. Mi s-a parut a fi o parte din viata unui om filmata(pe alocuri plictisitoare; viata noastra nu e mereu palpitanta-asta i-a deranjat pe multi la film). Alcoolul a fost pentru mine aproape insesizabil(nu stiu cum de pe multi i-a deranjat atat de tare). Johnny Depp, asa cum il stiu :). Cred ca cel mai mult mi-a placut ideea de a renunta la tot si de a pleca intr-un loc exotic cu o cultura diferita, fara sa stii prea bine la ce sa te astepti(daca as putea, as face si eu asta, intr-o zi...Imi lipseste curajul.).
Coco avant Chanel-8,50. Nu stiam mai nimic despre viata lui Coco Chanel. Si asta a fost bine, pentru ca am savurat filmul din plin. Nu stiam la ce sa ma astept: scene, replici, noi relatii, etc.. Imaginea e foarte buna, s-a insistat foarte frumos pe unghiuri. Costumele nu frapeaza, dar impreuna cu decorurile fac totul foarte placut de privit. Iar Audrey este...minunata.

Sasuke Uchiha
28th December 2013, 16:23
Ajutor!
caut un film, e din anii 90 , eu l-am vazut prin 99, nu imi amintesc nici un actor insa imi amintesc perfect prima parte din film si vreu sa-l vad din nou , incepea cu 2 politisti care se infiltrau c-am obligati :D intr-un club de batai, era 1vs 1 intr-o cusca cu arme de tip cutite sabii , bate etc... atat imi amintesc , l-am vazut in aceasi zi cu ringul de foc 1 si 2 :D

SuperDumnezeu
28th December 2013, 18:01
Dupa descrierea pe care ai facut-o pare un film la care nu m-as uita, deci nu stiu.

Anisia
29th December 2013, 21:01
Moon - un SF cu o atmosfera realista, fara creaturi, monstri, dar la fel sau chiar mai captivant. Iar coloana sonora e de exceptie. 8/10

jo27
30th December 2013, 09:06
Ajutor!
caut un film, e din anii 90 , eu l-am vazut prin 99, nu imi amintesc nici un actor insa imi amintesc perfect prima parte din film si vreu sa-l vad din nou , incepea cu 2 politisti care se infiltrau c-am obligati :D intr-un club de batai, era 1vs 1 intr-o cusca cu arme de tip cutite sabii , bate etc... atat imi amintesc , l-am vazut in aceasi zi cu ringul de foc 1 si 2 :D

Infiltratii

Johnny D
30th December 2013, 15:07
Filosofie? Gusturile nu se discuta pentru ca papilele tale gustative percep rosia ca pe castravete. Ce pentru unul e carne de iepure pentru altii e pateu de gasca. :(
Nefiind o conversie element la acelasi element absoluta atunci tu nu poti simti ce simte un alt subiect.
Puteti sa discutati pe marginea aceluiasi film in urmatorul mod: eu imi spun parerea tu iti spui parerea. Punct. Ca ne certam ca la piata si vrem sa discutam gusturile asta-i latura naturala a umanitatii... :sneaky:

Pai nu ne certam, fiecare isi spune parerea, dar mai apoi fiecare comenteaza parerea celuilalt!:D
Bine, nu ca Reivan sau altii cu remarci puierile in batjocura de 3 lei si 3 caractere, ci cu o parerea de bun simt venita din creier si din inima!;)


Moon - un SF cu o atmosfera realista, fara creaturi, monstri, dar la fel sau chiar mai captivant. Iar coloana sonora e de exceptie. 8/10

Dap!:yes: E un film pe care si eu cred ca l-am mai recomandat, chiar iti da senzatia aia de chill pe shira spinarii uneori, tinandu-i pumnii personajului sa reuseasca pana la urma!


Infiltratii

-_-'

Sasuke Uchiha
30th December 2013, 20:48
serios ?! atati cinefili pe aici si nici unul nu ma poate ajuta, creadeam ca in 5 minute imi raspundeau 10 ... probabil sunt toti in vacanta...

Eddy DoubleD
30th December 2013, 22:11
Ti-a raspuns jo27 mai sus :)) Apare chiar de doua ori postul ca a mai dat si Johnny quote :))

Sasuke Uchiha
31st December 2013, 00:35
nu cred , raspunsul banuiesc ca e in gluma , da un link ceva ca nu gasasc nimic cu numela ala

Eddy DoubleD
31st December 2013, 00:46
:)) Il stiam pe jo baiat serios...

Srdjan
31st December 2013, 01:35
Rush- 10/10. Deci cred ca e unul dintre cele mai bune filme de anul acesta. E absolut perfect, modul in care au prezentat rivalitatea, actorii au fost foarte buni, Chris Hemsworth isi face un culcus tot mai pufos in inima mea, chiar e un actor foarte bun, iar cea mai importanta parte, nu e nevoie sa fi un fan F1 pentru a indragi acest film. Alta parte foarte frumoasa este faptul ca nu exista un baiat rau sau unul bun, amandoi te fac sa ii iubest mai mult sau mai putin in diferite parti ale filmului. Apoi vine faptul ca sunt complet diferiti. James Hunt e tipul care e pregatit sa moara in timpul cursei, vrea doar sa castige sa se distreze, in timp ce Nikki Lauda e tipul calculat, mai inteligent, care gandeste totul inainte de-a face ceva. In fine, un film excelent, chiar mi greu in afara de Django sa numesc un film mai bun de anul asta

Johnny D
31st December 2013, 11:15
nu cred , raspunsul banuiesc ca e in gluma , da un link ceva ca nu gasasc nimic cu numela ala

E o gluma din start! Un om e serios iti da raspunsu pe engleza(macar:rolleyes:), romanii au o gramada de traduceri imbecile la filme si probabil omul a vrut sa-ti faca evident ca a glumit prin faptul ca a zis-o-n romana. Da chiar nu cunosti niciun actor din filmul ala, nimic!?
Oricum conteaza mai putin decat crezi, chiar daca acum nu ti se pare, iti spun sigur ca nu-ti va mai placea acel film cum ti-a placut atunci, nici la 40% macar probabil asa ca si daca n-o sa mai dai de el, pierderea nu e atat de mare.:P

Tin minte cand aveam 10-16 ani eram euforic dupa filme asiatice cu "sariti pe sus":D(Jet Li was a god:o::rolleyes:), acum ma plictisesc enorm genul ala de filme si mi se par chiar hilare sau de-a dreptul plictisitoare deseori!:P

Totusi acum ca mi-am amintit recomand filmul "Romeo must Die", e relativ ok 7/10 cu actiune din plin dar mai ales pentru ca puteti sa o revedeti pe deosebita Aaliah, o cantareata fantastica, sexi, mulatra, un fel de Beyonce dar de bun simt cu mai putin cur fleshcuit prin fata, o fata absolut geniala care are melodii superbe(le puteti cauta pe net), dar care a murit din pacate la o varsta extrem de frageda in "accident de avion", ghinion maxim pentru fanii ei printre care pot si eu zice ca ma numar, sau m-as fi numarat 100% daca ar fi apucat fata sa-si dezvolte maturitatea artistica. O pierdere mare de tot si filmul te ajuta s-o cunosti cat de cat pe cantareata si actrita respectiva.
Recomand si "Lethal Weapon 4", tot cu Jet Li 8/10, e misto sa-l vezi si pe Mel Gibson cum e caftit de n-are noroc macar o data de cineva!:D

Sasuke Uchiha
31st December 2013, 18:50
E o gluma din start! Un om e serios iti da raspunsu pe engleza(macar:rolleyes:), romanii au o gramada de traduceri imbecile la filme si probabil omul a vrut sa-ti faca evident ca a glumit prin faptul ca a zis-o-n romana. Da chiar nu cunosti niciun actor din filmul ala, nimic!?
Oricum conteaza mai putin decat crezi, chiar daca acum nu ti se pare, iti spun sigur ca nu-ti va mai placea acel film cum ti-a placut atunci, nici la 40% macar probabil asa ca si daca n-o sa mai dai de el, pierderea nu e atat de mare.:P

Tin minte cand aveam 10-16 ani eram euforic dupa filme asiatice cu "sariti pe sus":D(Jet Li was a god:o::rolleyes:), acum ma plictisesc enorm genul ala de filme si mi se par chiar hilare sau de-a dreptul plictisitoare deseori!:P



imi amintesc practic tot filmu in special inceputul ,insa din pacate nu imi amintesc deloc de actori, ultima sansa e intr-o zi plictsitoare sa ma pun sa caut pe imdb filme de actiune sub nota 4-5 , banuiesc ca sunt foarte multe :D insa cu mare rabdare am sa-l gasesc , e ultima optiune.

Ai mare dreaptate si chiar nu ma asteptam la asta, am descarcat ringul de foc 1 si 2 cu Don The Dragon Wilson :D (ce tare) si nu erau deloc asa de bune cum eu imi aminteam, 2 a fost chiar penibil in unele parti.

TenisFan
2nd January 2014, 19:26
My future boyfriend - Cam prostut asa avand in vedere ca vorbim de oameni maturi. In acelasi timp aveam nevoie de ceva zahar pentru inceputul de an. Presimt ca or sa fie ceva drame in domeniu pt O scap. 5.5/10
The world's end - Imi place ca s-au tinut de idee pana la capat. O comedie placuta pe alocuri iar ideea din film chiar a fost implementata de un coleg de-al meu. 7/10
About time - Acest film s-a mai facut cumva inainte. Voiam ceva suprinzator si nu s-a intamplat asta. E mai mult un film despre relatia baiatului cu tatal sau si cat de stransa si importanta a fost pentru el decat altceva. Filmul are doua parti practic si nu ma asteptam sa fie asa. Nu-i rau dar nu-i nici de nota pe care o are pe imdb in opinia mea. 7/10
Make your move - Am mai spus asta pana acum si-o s-o repet: mie-mi place sa dansez iar asta fiind un film despre dans a picat precum un "guilty pleasure". Stiam ca scenariul n-o sa fie cine stie ce si nu a fost. N-a fost nici catastrofal iar scenele de dans au compensat pentru toate astea. 6/10

relansat
2nd January 2014, 19:46
My future boyfriend - Cam prostut asa avand in vedere ca vorbim de oameni maturi. In acelasi timp aveam nevoie de ceva zahar pentru inceputul de an. Presimt ca or sa fie ceva drame in domeniu pt O scap. 5.5/10
The world's end - Imi place ca s-au tinut de idee pana la capat. O comedie placuta pe alocuri iar ideea din film chiar a fost implementata de un coleg de-al meu. 7/10
About time - Acest film s-a mai facut cumva inainte. Voiam ceva suprinzator si nu s-a intamplat asta. E mai mult un film despre relatia baiatului cu tatal sau si cat de stransa si importanta a fost pentru el decat altceva. Filmul are doua parti practic si nu ma asteptam sa fie asa. Nu-i rau dar nu-i nici de nota pe care o are pe imdb in opinia mea. 7/10
Make your move - Am mai spus asta pana acum si-o s-o repet: mie-mi place sa dansez iar asta fiind un film despre dans a picat precum un "guilty pleasure". Stiam ca scenariul n-o sa fie cine stie ce si nu a fost. N-a fost nici catastrofal iar scenele de dans au compensat pentru toate astea. 6/10

tocmai ce l-am vazut. sunt perfect de acord cu tine. aceeasi nota si de la mine :)

Srdjan
2nd January 2014, 23:41
About Time ar fi fost chiar decent daca nu avea aproape 3 ore. Mult prea tras de par la un moment dat, iar actorul din rolul principal chiar a fost nepotrivit. Noroc cu Rachel McAdams

TenisFan
3rd January 2014, 00:39
Sa nu exageram. Filmul a durat 2h si vreo 10 minute asa. Chestia pe care voiam s-o aduc aminte in postul anterior si am uitat e ca McAdams a jucat intr-o pelicula similara care mie mi s-a parut mult mai puternica si mai emotionanta decat asta. E vorba de The time traveler's wife. S-ar putea sa-l revad sa-mi dau mai bine seama. :D

jo27
3rd January 2014, 12:07
12 Years A Slave --- 8.5/10 Probabil va lua Oscarul (n-am vazut inca Gravity).

relansat
3rd January 2014, 12:21
About Time ar fi fost chiar decent daca nu avea aproape 3 ore. Mult prea tras de par la un moment dat, iar actorul din rolul principal chiar a fost nepotrivit. Noroc cu Rachel McAdams

ce, l-au dat si pe kanal D si l-ai prins cu tot cu reclame? sau de unde ai scos 3 ore :))

mai degraba 2 ore, daca scoatem cele 5 min de "scris" pe final :D

Johnny D
3rd January 2014, 13:50
12 Years A Slave --- 8.5/10 Probabil va lua Oscarul (n-am vazut inca Gravity).

Am citit si eu review-uri acum, pare mai bun ca Gravity chiar daca la polul opus poate ca si tipologie artistica, azi il scot si ma uit! Mersi!:yes:

Doctor_Satan
3rd January 2014, 18:41
imi amintesc practic tot filmu in special inceputul ,insa din pacate nu imi amintesc deloc de actori, ultima sansa e intr-o zi plictsitoare sa ma pun sa caut pe imdb filme de actiune sub nota 4-5 , banuiesc ca sunt foarte multe :D insa cu mare rabdare am sa-l gasesc , e ultima optiune.

Ai mare dreaptate si chiar nu ma asteptam la asta, am descarcat ringul de foc 1 si 2 cu Don The Dragon Wilson :D (ce tare) si nu erau deloc asa de bune cum eu imi aminteam, 2 a fost chiar penibil in unele parti.

Din descriere ar avea sanse mari sa fie cu actori de talia lui Michael Dudikoff sau Michael Pare. Era cumva blond personajul principal?
In perioada respectiva filmele de acel gen erau la duzina, remarcandu-se actori ca Van Damme si Chuck Norris. Parerea mea e ca vei cauta acul in carul cu fan, iar cand il vei gasi vei descoperi ca e ruginit, bont si indoit.

Bachelor's Party 2 - 6/10
L-am vazut pe sarite la TV si stiu ca-mi atrageau atentia peisajele topless. Pentru aceste aparitii, ar merita nota 10. De apreciat munca depusa pentru a face preselectia (ce oameni norocosi). Actiune slabuta, tipic pentru astfel de comedii, cam de nota 6. Ideile romantice au stricat tot filmul, au fost de nota 2. Facem media si obtinem nota acordata. Pacat de romantismul de 2 bani.

Srdjan
3rd January 2014, 23:03
ce, l-au dat si pe kanal D si l-ai prins cu tot cu reclame? sau de unde ai scos 3 ore :))

mai degraba 2 ore, daca scoatem cele 5 min de "scris" pe final :D

La cat de tare m-o plictisit mi s-or parut 3, scuzati eroarea.

American Hustle 7/10- Sunt un mare fan al actorilor care au jucat in acest film, insa ma asteptam la mai mult dupa ce am citit atatea review-uri pozitive. Jocul actorilor e foarte bun, insa povestea care e destul de comuna a stricat filmul

The Family 2/10- Foarte plictisitor filmul, Diana Agronn a fost singurul factor care m-a facut sa il vizionez pana la capat.

SwedishMafia
4th January 2014, 00:22
despicable me- 10 :D
despicable me 2- 10 :D

Lucian86
4th January 2014, 15:31
American Hustle - 7/10
Mi sa parut putin monoton. Castul excelent dar parca ceva lipseste in filmul asta. Mi-a placut mult interpretarea lui Jennifer Lawrence si sarmul lui Amy Adams; in rest nimic special; nici macar Christian Bale despre care trebuie mentionata profesionalitatea sa pentru faptul ca s-a ingrasat mult pentru a face acest film. Il ador pe Louis C.K. ca stand-up comedian insa ca actor nu mi se pare cine stie ce, cel putin in filmul asta (asta mai serioase)

Sir. Eko
4th January 2014, 16:18
Nu stiu cum joaca in American Hustle, ca nu am vazut filmu, dar in Blue Jasmine a fost chiar decent Louis CK.

Johnny D
5th January 2014, 00:50
12 Years A Slave --- 8.5/10 Probabil va lua Oscarul (n-am vazut inca Gravity).
Am citit si eu review-uri acum, pare mai bun ca Gravity chiar daca la polul opus poate ca si tipologie artistica, azi il scot si ma uit! Mersi!:yes:
Zis si facut, l-am vazut, frumos, recomand si eu!:ok: E greu totusi sa-l judeci in comparatie cu Gravity, aici nu e vorba de mere si pere, e vorba de mere si... ceva fruct de pe o planeta cu nume indescifrabil, in cel mai fericit caz!:))

iuli
5th January 2014, 01:03
12 Years A Slave --- 8.5/10 Probabil va lua Oscarul (n-am vazut inca Gravity).

Serios, Gravity? Da-o naibii de treaba. Un kkt de film pur si simplu. Nici daca imi zic 100 de persoane ca e bun nu o sa cred asta.

Deci ce e bun la filmul asta? In afara de imagini? Chiar nimic. O poveste jenanta, iar multe dintre replici sunt la fel de jenante.

Chiar nu stiu ce v-a placut la filmul asta. Bine, unora...

EDIT: Acum vad ca nu ai vizionat Gravity inca. Anyway, ideea ramane aceeasi, nu stiu ce e asa laudat filmul asta.

Un film de 3 ori mai bun al lui Cuaron este Children of Men.

Ok, imagini, efecte speciale, etc. Dar in rest?

Johnny D
5th January 2014, 01:51
E bine facut la persoana intai, d.p. meu d.v. te atrage usor sa te pui in pielea personajului si sa-ti dai seama ce terifiant e sa fii in asemenea conditii si sa ai atata inspiratie ori un bulan fantastic de supravietuire sub incintente in care 99% dintre noi am fi paralizati si n-am fi instare macar sa incercam ce-ncearca personajele respective. Mi-a placut mai ales momentul din cabina lu Soyoz, extrem de realistic deoarece de multe ori cand suntem in situatie de angoasa sau chiar teama absoluta avem vise extrem de vivide, aproape de luciditate, in vis incercand sa gasim o solutie pentru problema noastra din realitate. Eu cred ca trebuie sa ai un pic de capacitati empatice sa te transpui in genul asta de personaje, pentru cine nu are filmul e un fel de prezentare prea lunga la un joc RPG prin spatiu.:P

Johnny D
5th January 2014, 02:32
Hai sa-ti mai spun ceva, cum tie nu-ti place filmul asta, ca tot suntem la genul SF, mie unu nu-mi place un film care e considerat si mai tare ca asta si anume Runner Blade, mi s-a parut o porcarie epica, nu mai putin! Comparativ cu ala Gravity mi s-a parut Star Trek reincarnat, atat de tare am putut sa ma plictisesc la porcaria aia de film de ma gandeam daca sa-l opresc si sa deschid televizorul sau nu, daca sa revad un alt film in loc sa ma uit in continuare, sau ma gandeam la scene sau scenarii de alt tip sau alta natura cu totul pentru ca ma plictiseam ingrozitor. In afara de vreo 2-3 scene intresante care in total tin maxim 10 minute, restul de 2 ore e o plictiseala acuta cu un final absolut terifiant de penibil al filmului, adica asta a fost senzatia mea si nu inteleg marea majoritate ce-au gasit atat de fabulos si suprarealistic la mizeria aia de film. Dar asta nu-nseamna ca nu vreau sa-mi explice cineva ce-am ratat, chiar sunt curios de orice explicatie, fiecare cu modul sau de-a vedea lucrurile!:P

jo27
5th January 2014, 03:20
Serios, Gravity? Da-o naibii de treaba. Un kkt de film pur si simplu. Nici daca imi zic 100 de persoane ca e bun nu o sa cred asta.

Deci ce e bun la filmul asta? In afara de imagini? Chiar nimic. O poveste jenanta, iar multe dintre replici sunt la fel de jenante.

Chiar nu stiu ce v-a placut la filmul asta. Bine, unora...

EDIT: Acum vad ca nu ai vizionat Gravity inca. Anyway, ideea ramane aceeasi, nu stiu ce e asa laudat filmul asta.

Un film de 3 ori mai bun al lui Cuaron este Children of Men.

Ok, imagini, efecte speciale, etc. Dar in rest?

Am scris ca nu am vazut Gravity deoarece aceste 2 filme sint considerate a fi marile favorite la Oscar.

dextercioby
5th January 2014, 17:27
La Oscar e jenant trendul ce *****uri istorice care iau premiile. E vomitiv ce se intimpla.

jo27
5th January 2014, 17:41
^^^la ce filme te referi?

Am vazut si American Hustle --- 7/10, mda actorii la cel mai inalt nivel, insa filmul in sine subtirel. O ia usor, introducindu-ne personajele, apoi ritmul creste si te astepti la cine stie ce nazdravanii, dar...

Doctor_Satan
6th January 2014, 13:26
Hai sa-ti mai spun ceva, cum tie nu-ti place filmul asta, ca tot suntem la genul SF, mie unu nu-mi place un film care e considerat si mai tare ca asta si anume Runner Blade, mi s-a parut o porcarie epica, nu mai putin! Comparativ cu ala Gravity mi s-a parut Star Trek reincarnat, atat de tare am putut sa ma plictisesc la porcaria aia de film de ma gandeam daca sa-l opresc si sa deschid televizorul sau nu, daca sa revad un alt film in loc sa ma uit in continuare, sau ma gandeam la scene sau scenarii de alt tip sau alta natura cu totul pentru ca ma plictiseam ingrozitor. In afara de vreo 2-3 scene intresante care in total tin maxim 10 minute, restul de 2 ore e o plictiseala acuta cu un final absolut terifiant de penibil al filmului, adica asta a fost senzatia mea si nu inteleg marea majoritate ce-au gasit atat de fabulos si suprarealistic la mizeria aia de film. Dar asta nu-nseamna ca nu vreau sa-mi explice cineva ce-am ratat, chiar sunt curios de orice explicatie, fiecare cu modul sau de-a vedea lucrurile!:P

Eu zic ca-i Blade Runner. Si problema ta cu acest film este probabil faptul ca l-ai vazut tarziu de la lansare, cand efectele speciale sunt la alt nivel. Probabil si faptul ca Ridley Scott nu are obiceiul sa aprofundeze si sa explice un pic partile psihologice.
Dar macar acest film are decoruri deosebite si, cel putin din punctul meu de vedere, o atmosfera foarte credibila.


Carrie (2013) -5/10
Am dat o nota mare pentru ca sunt fan Stephen King. Realizatorii nu au facut altceva decat sa transpuna in zilele noastre prima ecranizare.
Nu au avut nici macar bunul simt sa realizeze scena de la final conform romanului, avand la dispozitie tehnica necesara realizarii acelor efecte.

TenisFan
6th January 2014, 20:54
The brass teapot - Un film despre lacomia omului si cum poate iubirea fata de bani si avutie sa transforme caracterul uman. Desi in idee ar fi un film solid cu acest subiect in realitate e superficial. 6/10
Rush - Revazut. Superbitate. See it.
Oblivion - A trecut ceva timp pana sa ma decid sa-l vad. Actiunea e plictisitoare pe alocuri dar pana la urma e un sf destul de bunicel. 6.5/10
The spectacular now - De data asta te astepti la un "coming of age tale" clasic dar filmul se transforma in ceva mult mai serios, mai ancorat in realitate si mai complex. Jocul actoricesc este excelent. Personajele sunt portrezitate la perfectie de catre actori. Teller este excelent in rolul sau de adolescent licean ce vrea sa traiasca in moment si practic conduce filmul. Mi-a placut pentru ca au tratat probelemele adolescentilor in mod real si matur. 8.5/10

El Pistolero
6th January 2014, 21:11
Eu azi am vazut pentru a 2-a oara Rush. Exceptional, clar unul dintre cele mai bune filme ale anului.

Srdjan
6th January 2014, 22:33
Ma bucur sa vad ca nu sunt singurul care a iubit filmul Rush :D.

iuli
6th January 2014, 23:08
Ce tare. Azi am vazut Rush si am intrat aici sa zic si eu ca e in top 3 filme din 2013, dar vad ca deja il laudati. Cuvintele sunt de prisos...

phife
7th January 2014, 00:19
am vazut Defendor (2009) cu woody harrelson . a fost frumos. o combinatie intre kick ass si forrest gump doar ca-i mai trist. e emotionant si amuzant, minimalist si cu un buget de 3,5M. foarte bun
8 :)

Raiden
7th January 2014, 02:47
Subscriu tot ce s-a scris la Rush. :ok:

jo27
7th January 2014, 08:24
Si mie mi-a placut Rush. Nu cred ca ne putem plinge ca 2013 n-a produs filme bune :) Aseara l-am vazut si pe cel mai bun, in opinia mea, din ce am vazut pina acum:

Dallas Buyers Club --- 9/10. Inspirat de o poveste reala (vad ca apar tot mai multe filme inspirate din realitate, anul asta marea majoritate a filmelor cu pretentii provin din aceasta zona). Povestea este foarte interesanta, iar Matthew McConaughey joaca, surprinzator poate avind in vedere antecedentele, exceptional. Singurul minus, Jennifer Garner, probabil sint singurul care n-o place, dar asta e...

Johnny D
7th January 2014, 08:34
Ma bucur sa vad ca nu sunt singurul care a iubit filmul Rush :D.

Iubit!?:o: M-ai facut curios si pe mine, sa vad ce ai iubit! :|

jo27
7th January 2014, 09:32
Si mie mi-a placut Rush. Nu cred ca ne putem plinge ca 2013 n-a produs filme bune :) Aseara l-am vazut si pe cel mai bun, in opinia mea, din ce am vazut pina acum:

Dallas Buyers Club --- 9/10. Inspirat de o poveste reala (vad ca apar tot mai multe filme inspirate din realitate, anul asta marea majoritate a filmelor cu pretentii provin din aceasta zona). Povestea este foarte interesanta, iar Matthew McConaughey joaca, surprinzator poate avind in vedere antecedentele, exceptional. Singurul minus, Jennifer Garner, probabil sint singurul care n-o place, dar asta e...

Am uitat de Jared Leto. He's the woman! :yes:

Eddy DoubleD
7th January 2014, 15:27
Am uitat de Jared Leto. He's the woman! :yes:

Jared Leto nu cred ca are filme proaste. El joaca foarte putin si de aia isi permite sa-si aleaga proiecte care reprezinta o provocare pt el.:ok: De abia astept sa-l vad si eu. + Rush ca vad ca il tot laudati:) + 12 Years a slave de care ar am auzit multe lucruri bune.

Utilizator
7th January 2014, 15:51
Jared Leto nu cred ca are filme proaste. El joaca foarte putin si de aia isi permite sa-si aleaga proiecte care reprezinta o provocare pt el.:ok:

de acord, cel putin pentru filmele cu Leto in rol principal. :)
Dintre toate Mr. Nobody si Requiem for a dream sunt remarcabile.

Multam de hint, o sa incerc sa vad si eu Dallas Buyers Club desi nu sunt extrem de confortabil cu subiectul.

Eddy DoubleD
7th January 2014, 16:24
de acord, cel putin pentru filmele cu Leto in rol principal. :)
Dintre toate Mr. Nobody si Requiem for a dream sunt remarcabile.

Multam de hint, o sa incerc sa vad si eu Dallas Buyers Club desi nu sunt extrem de confortabil cu subiectul.

Si ca rol secundar a jucat in multe filme bune: Fight Club, Lord of War, Panic Room. Ideea e ca nu joaca asa in orice proiect. Mr. Nobody e si preferatul meu(l-am revazut deja de cateva ori), iar de Requiem for a dream nu mai zic.

Utilizator
7th January 2014, 18:26
da, corect, am vazut si eu cele trei filme despre care vorbesti, Leto e un actor extrem de pedant in selectia si prepararea rolurilor.
E un actor subevaluat in opinia mea, dar e drept ca omul nu pare sa accepte orice. In plus pare destul de implicat si in proiectul 30 seconds to Mars (destul de misto chiar daca prea EMO pe alocuri) si in activismul de mediu.
Un tip extrem de talentat care cred ca-si traieste viata facand ce-i place si fara sa alerge ca nebunul dupa bani cu orice pret in roluri de cacao.

irinaidu
7th January 2014, 22:44
unde ati vazut voi filmul cu jared leto ? am vazut si eu trailerul si l-am vazut pe el povestind despre film si as vrea si eu sa-l vad, dar nu l-am gasit pe nicaieri.

eu am vazut "frances ha " si nu m-a convins. apreciez faptul ca exista multi oameni ca frances. si eu am o doza de frances in mine. dar per total filmul nu e cine stie ce, iar finalul e cam fantezist.

care ar fi topul vostru cu filme din 2013 ? eu nu prea am nimerit multe bune anul 2013.

Xaviesta
7th January 2014, 22:50
Rush 10/10

jo27
7th January 2014, 23:19
unde ati vazut voi filmul cu jared leto ? am vazut si eu trailerul si l-am vazut pe el povestind despre film si as vrea si eu sa-l vad, dar nu l-am gasit pe nicaieri.

eu am vazut "frances ha " si nu m-a convins. apreciez faptul ca exista multi oameni ca frances. si eu am o doza de frances in mine. dar per total filmul nu e cine stie ce, iar finalul e cam fantezist.

care ar fi topul vostru cu filme din 2013 ? eu nu prea am nimerit multe bune anul 2013.

E acolo unde-s toate in general. E doar o varianta DVDSCR, insa se vede bine. Adica, eu l-am bagat pe tv si s-a vazut bine :)

Am vazut si Gravity --- 7/10 Probabil i-as fi dat mai mult daca l-as fi vazut la cinema, oricum imaginea si imaginile superbe, nici Sandra Bullock nu e rea, insa prea multe clisee tipice pt filmele cu buget mare americane, care trebuie neaparat sa duca personajele la limita renuntarii, pt ca apoi sa gaseasca o ultima farima de vointa si sa o scoata la capat. Din punctul asta de vedere All Is Lost mi s-a parut mult mai rational, pina la ultima scena, evident, unde s-au c*c*t si ei pe tot filmul.

Si Saving Mr. Banks --- 8/10 Emma Thompson o interpreteaza pe creatoarea lui Mary Poppins, iar Tom Hanks pe Walt Disney, acesta din urma incercind sa obtina drepturile pt ecranizarea faimoase opere. Foarte interesanta intercalarea acestei actiuni cu povestea care a dus practic la crearea dadacei. Desi, dupa cum m-am documentat ulterior, nu reflecta realitatea intru totul, cei doi, cu prestatiile lor stelare reusind sa arate cele doua personalitati intr-o lumina ceva mai pozitiva decit ar fi fost in realitate, filmul merita vazut, fara doar si poate :)

Mai am de vazut Captain Phillips, Blue Jasmine, Short Term 12, Enough Said si sper sa apara in curind si celelalte favorite, in special Inside Llewyn Davis.

Nu stiu daca ar trebui sa fac acum un top pe 2013, avind in vedere ca mai sint atitea filme care promit, insa din ce-am vazut ar fi asa:

3. Saving Mr. Banks
2. 12 Years A Slave
1. Dallas Buyers Club

Sir Black
8th January 2014, 00:26
Gravity 8/10 meh...e prea laudat si nu stiu dc...nu mi s-a parut cine stie ce.
I am the legend 5/10 cine plm m-a pus sa ma uit la porcaria asta? Unul dintre cele mai penibile filme pe care le-am vazut.

phife
8th January 2014, 00:28
ce e clar - 2013 a fost dpdv cinematografic peste 2012

Eddy DoubleD
8th January 2014, 00:31
da, corect, am vazut si eu cele trei filme despre care vorbesti, Leto e un actor extrem de pedant in selectia si prepararea rolurilor.
E un actor subevaluat in opinia mea, dar e drept ca omul nu pare sa accepte orice. In plus pare destul de implicat si in proiectul 30 seconds to Mars (destul de misto chiar daca prea EMO pe alocuri) si in activismul de mediu.
Un tip extrem de talentat care cred ca-si traieste viata facand ce-i place si fara sa alerge ca nebunul dupa bani cu orice pret in roluri de cacao.

Are talent si ca regizor. A regizat multe din clipurile video ale trupei. E un mare talent din punctul meu de vedere si reuseste sa tina stacheta sus pe foarte multe planuri. Il apreciez mult pentru asta.

Hopshio
8th January 2014, 00:35
am vazut si eu Rush acuma..foarte bun filmul

irinaidu
8th January 2014, 03:37
Dupa toate elogiile aduse aici, am vazut si eu Rush. Nu am fost la fel de entuziasmata ca restul.
Mi-a placut pentru ca mi-a adus aminte de o perioada periculoasa dar palpitanta din formula 1, din care eu am mai prins doar foarte putin. Am avut o perioada relativ scurta, de vreo 3-4 ani in care m-a fascinat formula 1, dupa care totul a devenit prea plictisitor. Uitandu-ma la film m-am simtit un pic prost, pentru ca imi dadeam seama de marea schimbare care s-a produs in modul in care se desfasoara acum cursele, dar imi dadeam seama ca unele dintre elementele importante de siguranta au fost si cele care m-au facut sa ma las de uitat la F1.
Asa ca dpdv al unui moment in istorie, filmul e bun. E bine filmat, bine facut.
Dar partea de personaje este atat de in your face Hollywood ca te apuca nervii. La faza la care Hunt se duce sa bata reporterul m-a busit rasul. Povestea nu avea nevoie de cliche-ele marca Hollywood, ar fi putut sa se sustina doar pe povestea in sine.
Prin urmare un film decent pentru cei care au amintiri despre o vreme cand erau curse in F1.

@jo27 - si eu vreau sa vad filmele din topul tau. si de asemenea, mai am de vazut, cam tot ce ai si tu de vazut )

Johnny D
8th January 2014, 10:08
Da, l-am vazut si eu!:)) Desi nu prea ma impresioneaza masinile in general, seria "The Fast and The Furious" mi s-a parut o porcarie mare, acest film insa e cu mult mai mult decat doar un film despre concursuri de masini, este un film despre un mod de viata si o pasiune impartasita cu intreg mapamondul: e cu totul altceva fata de porcariile alea de curse de strada intre idioti. Filmul n-a fost chiar mereu la inaltime, ii dau cam 8.8/10 doar, dar in genere te-a tinut lipit de ecran, partea mea favorita singura la care chiar am aplaudat a fost cursa in care a revenit Lauda dupa accidentu ala groaznic, nerefacut total chiar pe departe si modul in care erau toate capcitatile sale diminuate mai ales vazul; incepuse cursa foarte prost ramanand intre ultimii dar chiar si asa fara sa vada prea bine a tras din instinct si ambitie doar "amintundu-si" pe parcursul a doar cateva tururi cele mai sensibile miscari pe care n-a mai avut ocazia sa le exerseze de mai bine de o luna cat timp s-a luptat intre viata si moarte pe patu de spital si a reusit sa termine in top 4 revenind senzational, chiar am aplaudat la finalul acelei curse!

Raiden
8th January 2014, 19:08
Da, l-am vazut si eu!:)) Desi nu prea ma impresioneaza masinile in general, seria "The Fast and The Furious" mi s-a parut o porcarie mare, acest film insa e cu mult mai mult decat doar un film despre concursuri de masini, este un film despre un mod de viata si o pasiune impartasita cu intreg mapamondul: e cu totul altceva fata de porcariile alea de curse de strada intre idioti.

Cam asa ceva. Trebuie sa fii destul de limitat sa privesti acest film ca pe unul de curse, e ca si cum ai spune ca Fight Club a fost un film cu batai, fara sa iei in seama ideile si emotiile transpuse in mod inteligent in film.

SuperDumnezeu
8th January 2014, 23:48
http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BOTY0NDQ2NzQ2N15BMl5BanBnXkFtZTcwMTU0OTkwOQ@@._ V1_SX640_SY720_.jpg

Asta a fost dragut.

Srdjan
9th January 2014, 00:17
Captain Phillips- 9/10, tot ce pot spune e ca Tom Hanks a fost mai mult decat senzational in acest film.

Anchorman 2- 7/10, a avut destule momente haioase, insa a fost sub primul. Farell a fost foarte bun aici, insa ca si in primul m-au enervat Steve Carell si glumele "negre" fara pic de umor. Vince Vaughn a jucat si el bine

Empire State- 3/10, unul dintre cele mai proaste filme vazute de mine in 2013 si deobicei imi plac cele cu Hemsworth cel mic, iar Rock e chiar ok in ultimul timp, insa filmul asta a fost pur si simplu plictisitor

Johnny D
9th January 2014, 08:51
Da, l-am vazut si eu!:)) Desi nu prea ma impresioneaza masinile in general, seria "The Fast and The Furious" mi s-a parut o porcarie mare, acest film insa e cu mult mai mult decat doar un film despre concursuri de masini, este un film despre un mod de viata si o pasiune impartasita cu intreg mapamondul: e cu totul altceva fata de porcariile alea de curse de strada intre idioti.
Cam asa ceva. Trebuie sa fii destul de limitat sa privesti acest film ca pe unul de curse, e ca si cum ai spune ca Fight Club a fost un film cu batai, fara sa iei in seama ideile si emotiile transpuse in mod inteligent in film.
Inteligenta de soareci poate pentru acel film si emotii de fazani necopti! Am vazut telenovele mult mai demne in acest sens.:))
Ma refeream la Need for Speed, nicidecum la Rush, tu vorbeai de Rush; ambele sunt filme cu masini dar cam acolo se si opresc asemanarile.

Doctor_Satan
9th January 2014, 10:06
eu am vazut "frances ha " si nu m-a convins. apreciez faptul ca exista multi oameni ca frances. si eu am o doza de frances in mine. dar per total filmul nu e cine stie ce, iar finalul e cam fantezist.

Dar ce are acea Frances daca esti amabila sa ne spui? Nu m-as uita la tot filmul pentru a-mi satisface curiozitatea ce mi-ai starnit-o.

SuperDumnezeu
9th January 2014, 12:43
eu am vazut "frances ha " si nu m-a convins. apreciez faptul ca exista multi oameni ca frances. si eu am o doza de frances in mine. dar per total filmul nu e cine stie ce, iar finalul e cam fantezist.

De ce e fantezist?Ca a reusit sa-si cumpere apartament?

Hopshio
9th January 2014, 15:31
Am fost aseara la 12 years a slave.....l-ati vazut? bun filmul..nu am stiut cum au trecut 140 de minute...poate putin cam dur in unele momente pentru gustul meu...

irinaidu
9th January 2014, 15:54
@ Doctor_Satan - Despre Frances Ha as spune ca este un film despre faptul ca la un moment dat in viata trebuie sa devii adult, trebuie sa-ti reorganizezi idealuri in functie de realitate si trebuie sa-ti infrunti ideea despre cine ai vrea sa fii tu cu cine esti de fapt. Doar ca am vazut filme poate mai reusite, sau cu personaje care mi-au placut mai mult pe acest subiect. Frances e o fata de 28 de ani care inca nu si-a gasit drumul in viata, care crede ca poate sa stea la nesfarsit in apartamentele altora, care nu accepta ca nu va reusi in meseria pe care si-a ales-o ( sau cel putin ca reusita nu va arata asa cum crede ea ca trebuie sa arate ) si care e foarte legata de prietena ei cea mai buna, a carei viata se schimba dramatic in cursul filmului.
Finalul mi s-a parut ca a venit din senin. Brusc Frances care refuzase acea slujba, lucreaza acolo. Nimeni nu fusese angajat in locul ei intre timp ? Filmul nu iti arata ca ea ar evolua cumva, ti-o arata in deriva si apoi brusc reusind. Nu m-a deranjat foarte tare, dar a facut ca filmul sa mi se pare grabit.

Doctor_Satan
9th January 2014, 16:19
Multumesc pentru lamuriri. Deci cu siguranta nu e un film pe care sa-l vad. Din punctul meu de vedere, seamana foarte mult cu filmele romanesti, care iau o idee banala si o transpun in film. Astfel o lalaie aproape 2 ore cu viata unui personaj, in a carui viata au loc evenimente banale, cum ar fi sa-si faca o cana de ceai sau merge sa-si cumpere paine (cel putin asa sunt ale noastre). Iar apoi apare unul care spune: "ce bine a intrat in pielea personajului acest actor mare". :sleep:

Sir. Eko
9th January 2014, 19:35
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/1/1f/WallStreet2013poster.jpg

Foarte tare ! Putin prea lung...sau nu rezist eu sa stau atat in cinema ? Oricum e fain filmu, merita vazut. Di Caprio joaca foarte bine :ok:

Hopshio
9th January 2014, 19:53
:))) la asta am vrut eu sa merg ieri :)) dar nu au mai fost bilete cica si am mers la 12 years a slave

TheIceMan
9th January 2014, 20:28
cica e filmul unde apare cuvantul "fuck" de ce le mai multe ori, au numrat peste 500;

http://www.foxnews.com/entertainment/2014/01/05/wolf-wall-street-sets-record-for-cursing/

Srdjan
9th January 2014, 20:45
Inca un film cu care Leo spera sa ia un oscar :)

Johnny D
10th January 2014, 11:15
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/1/1f/WallStreet2013poster.jpg

Foarte tare ! Putin prea lung...sau nu rezist eu sa stau atat in cinema ? Oricum e fain filmu, merita vazut. Di Caprio joaca foarte bine :ok:

Nu l-am vazut, astept varianta DVD!:D Insa imi pare perfect logic ca l-au pus sa faca un asa film dupa ce eu ieri tocmai am vazut "The Great Gatsby" un film foarte bun, nu senzational dar inspirat si destul de fascinant, oscilez undeva intre 7.5 si 8 si totusi ii dau 8/10 chiar daca Tobby Maguire(Spiderman) a fost putin cam pasiv in multe momente ale filmului in care putea inverveni hotarator si pozitiv pentru soarta personajelor acestuia. In fine, e un film pe care-l recomand, si care ma face sa astept cu mare interes si filmul acesta care l-ati vazut in cinema, un film de profil, chiar mai de profil decat cel unde-l joaca pe Gatsby foarte bine!:yes:

relansat
10th January 2014, 11:19
mie unu nu mi-au placut nici gatsby, nici 12 ani de sclavie.

ma uit zilele urmatoare la walter mitty si capitanul filip

Johnny D
10th January 2014, 11:22
mie unu nu mi-au placut nici gatsby, nici 12 ani de sclavie.

Au avut niste lipsuri care pot fi enumerate dar chiar n-am chef, insa per total mi s-au parut filme bune, chiar foarte bune 8/10 pt ambele. Tu poate vrei sa le compari cu filme de mare calitate, filme care sa ramana in memoria noastra, nu sunt chiar asa, dar ele sunt de vazut macar, daca nu de amintit. La filmu asta cu lupu de pe strada zidului(:rolleyes:) am pretentii si mai inalte si poate ai vrea si tu sa-l incerci.;)

relansat
10th January 2014, 11:38
nu, nu, cre-ca pur si simplu nu am avut eu starea necesara. nu stiu, gatsby mi s-a parut prea fantezist, iar asta cu sclavia prea static. prea nu stiu cum. ca mod de desfasurare a actiunii, daca pot zice asa, nu mi-a placut. nu-s ptr mine, probabil, habar n-am :)

Sir. Eko
10th January 2014, 12:02
:))) la asta am vrut eu sa merg ieri :)) dar nu au mai fost bilete cica si am mers la 12 years a slave

Te-am vazut ca te plimbai pe acolo dupa ce am iesit de la film :D

irinaidu
11th January 2014, 00:09
am gasit si am vazut "dalas buyers club ". . personajul Ron este unul cum rar gasesti in filme.
Ron este rasist, sexist si orice alte feluri de prejudecati va mai vin in minte. Isi pierde vremea pe la rodeo, fura bani, face sex neprotejat si are in general comportamentul oricarui prost, cel mai prost, pe care l-ati intalnit vreodata. Pus in fata mortii, Ron nu devine alta persoana, asa cum multe filme de la Hollywood ar incerca sa sugereze, ci se ridica la maximul potetialului pe care el il are. Asta mi-a placut teribil. Da Ron invata un pic despre umanitate si mult despre business, dar in principiu el e cine a fost de la inceput, numai ca acum are un scop. Nu stiu cat de bine am explicat eu, dar filmul merita vazut pt ca aduce pe ecran un personaj si discutia despre potentialul unui om, intr-un mod rar intalnit. Pe langa asta, pt cine nu stia, afla lucruri despre America in perioada inceputului epidemiei HIV/SIDA. Sunt unele chestii care nu se potrivesc la inceput despre medicamente, dar chiar nu sunt importante.

Lucian86
11th January 2014, 15:14
12 Years a Slave: 8/10
Curge repede filmul si e placut de urmarit per total. O nota negativa: parca nu mi-a dat impresia ca au trecut 12 ani. Mai degraba vreo 2-3

iuli
12th January 2014, 20:12
Fost la The wolf of wall street. Foarte bun. Nici nu stiam ca e comedie, doar ca e cu Di Caprio. Era de ajuns, omul face doar filme excelente. Nici asta nu e diferit.

jo27
13th January 2014, 06:54
am gasit si am vazut "dalas buyers club ". . personajul Ron este unul cum rar gasesti in filme.
Ron este rasist, sexist si orice alte feluri de prejudecati va mai vin in minte. Isi pierde vremea pe la rodeo, fura bani, face sex neprotejat si are in general comportamentul oricarui prost, cel mai prost, pe care l-ati intalnit vreodata. Pus in fata mortii, Ron nu devine alta persoana, asa cum multe filme de la Hollywood ar incerca sa sugereze, ci se ridica la maximul potetialului pe care el il are. Asta mi-a placut teribil. Da Ron invata un pic despre umanitate si mult despre business, dar in principiu el e cine a fost de la inceput, numai ca acum are un scop. Nu stiu cat de bine am explicat eu, dar filmul merita vazut pt ca aduce pe ecran un personaj si discutia despre potentialul unui om, intr-un mod rar intalnit. Pe langa asta, pt cine nu stia, afla lucruri despre America in perioada inceputului epidemiei HIV/SIDA. Sunt unele chestii care nu se potrivesc la inceput despre medicamente, dar chiar nu sunt importante.

Just Announced...
Best Performance by an Actor in a Motion Picture - Drama
Winner: Matthew McConaughey for Dallas Buyers Club (2013) :yes:

jo27
13th January 2014, 07:33
Vad ca au impacat toate caprele si verzele, fiecare a primit cite ceva :)

American Hustle - 3 globuri. Toate 3 discutabile, din punctul meu de vedere, desi imi plac foarte mult atit Amy Adams (aici e discutabil deoarece n-am vazut niciunul dintre celelalte filme cu actritele nominalizate), cit si Jennifer Lawrence (Si Sally Hawkins, si Lupita Nyong'o mi s-au parut cel putin la fel de bune).

Dallas Buyers Club - 2 globuri. Ambele asteptate, Matthew McConaughey si Jared Leto au fost imperiali :)

In rest, cum am scris mai sus, s-a impartit ca sa nu plece nimeni cu mina goala :D

Am vazut aseara Blue Jasmine --- 7.5/10 Film de Woody Allen, bun, ca de obicei, insa nimic senzational, doar prestatiile celor implicati, Cate Blanchet e fantastica, Globul primit este mai mult decit meritat, desi concurenta a fost la nivel inalt :)

Doctor_Satan
13th January 2014, 10:07
Elysium - 7/10
Poveste cu multe lipsuri, desfasurarea actiunii previzibila, dar macar a avut suficient de multa actiune incat sa nu ma plictisesc de tot.

Utilizator
13th January 2014, 12:20
Elysium e destul de slab, in ciuda unei idei interesante.
Are actiune, dar minimalista si extrem de previzibila. Nu-ti tresare niciun muchi cand privesti filmul asta.
Pacat de Matt Damon care poate mai mult de atat.

Cipri
13th January 2014, 22:24
Hachi: A Dog's Tale

NO COMMENT !

Eddy DoubleD
13th January 2014, 22:34
Intrebarea logica aici este: ai plans?

jo27
13th January 2014, 22:37
A zis omul No Comment. Nu e clar?

Eddy DoubleD
13th January 2014, 22:40
Daca m-as lua dupa asta, inseamna ca n-a schitat nimic tot filmul si nu-l cred:))

Cipri
13th January 2014, 22:54
Intrebarea logica aici este: ai plans?
Eram sigur ca cineva o sa aduca in discutie asta . Intrebarea e logica asa cum zici si tu . De plans nu am plans , dar nici mult nu mai aveam . Sper ca am fost destul de clar . :D Filmul m-a impresionat foarte mult si cand am mai vazut la final ca e inspirat din realitate ...

Nota 10+ din partea mea !

relansat
13th January 2014, 23:06
Eram sigur ca cineva o sa aduca in discutie asta . Intrebarea e logica asa cum zici si tu . De plans nu am plans , dar nici mult nu mai aveam . Sper ca am fost destul de clar . :D Filmul m-a impresionat foarte mult si cand am mai vazut la final ca e inspirat din realitate ...

Nota 10+ din partea mea !

coa', tu esti cyborg, ce naiba e cu tine? eu cand am vazut ca e inspirat din realitate, faceam schimb de tricouri cu nevasta-mea. eram leoarca. ma rog, cu viitoarea nevasta. :D:D:D

SuperDumnezeu
13th January 2014, 23:10
Nici eu n-am plans.

relansat
13th January 2014, 23:11
de la tine nici nu aveam asteptari. doar esti superdumnezeu :D

Xaviesta
13th January 2014, 23:51
Hachi: A Dog's Tale

NO COMMENT !

Maine cred ca il vad si eu.:D

Raiden
14th January 2014, 01:01
k8qM14qF_Kc

Asta e scena care aproape m-a facut sa plang, dar sunt barbat, ce naibii. :D

White Shadow
14th January 2014, 04:01
Eram sigur ca cineva o sa aduca in discutie asta . Intrebarea e logica asa cum zici si tu . De plans nu am plans , dar nici mult nu mai aveam . Sper ca am fost destul de clar . :D Filmul m-a impresionat foarte mult si cand am mai vazut la final ca e inspirat din realitate ...

Nota 10+ din partea mea !

Eu am pus pe pauza ca sa ma duc dupa servetele. O adevarata lectie de viata.

Johnny D
14th January 2014, 09:40
Hachi: A Dog's Tale

NO COMMENT !
Bun film, dar parca Fluke mi s-a parut si mai trist... mi s-o fi parut...
Pe IMDB oricum are nota mai mica, dar pe mine m-a impresionat mai mult, chiar daca nu e inspirat din realitate.:P

Eu am pus pe pauza ca sa ma duc dupa servetele. O adevarata lectie de viata.
A fost trist dar... dar pentru mine n-a fost chiar atat de trist ca poate n-am priceput lectia aia de viata, care e pana la urma?
Oricat de stupid ar fi, du-te zi dupa zi, luna dupa luna, an dupa an si stai pe un peron sa-ti astepti persoana mult iubita!? Eh...:P
A fost un caine si cainele in sine simbolizeaza dupa mine diminuarea intelectuala, si simultan intensitatea emotionala, dar uneori e prea multa diminuare intelectuala ce da chiar in prostie, ca sa ma faca sa plang in hohote dupa bietu caine.:P
Eu inteleg ca bietu caine nu poate judeca, dar o astfel de creatura care ramane blocata intr-un eveniment fara judecata e sortita pieirii, dupa mine nu e deloc un final neasteptat ba chiar unul foarte logic, poate de aia m-a impresionat destul incat sa lacrimez, dar nu destul sa-i plang o serenada.:P Pe cand Fluke, el avea ratiune si nu statea pur si simplu degeaba...:rolleyes:

jo27
14th January 2014, 10:13
Ba Johnny, trebuie sa recunosc ca, oricit de aberante sint unele dintre argumentele tale, macar sint ambalate frumos :)

Johnny D
14th January 2014, 10:22
Mersi... cred!:P

Doctor_Satan
14th January 2014, 15:19
coa', tu esti cyborg, ce naiba e cu tine? eu cand am vazut ca e inspirat din realitate, faceam schimb de tricouri cu nevasta-mea. eram leoarca. ma rog, cu viitoarea nevasta. :D:D:D

:happy
Probabil e printre aia catalogati ca "insensibili".
Cred ca cine a avut un animal pe care sa-l iubeasca si care a murit, are sanse mari sa planga la acest film. Eu inca nu l-am vazut, dar nu m-ar mira sa lacrimez ca unii copii la Bambi.

Srdjan
14th January 2014, 16:33
Lone Survivour- 8/10, bun film mi-a placut, chiar daca langa mine a stat o familie care avea un bebelus ce o plans tot filmul. Cine naiba aduce un bebelus la un film cu razboi?

Escape Plan- 6/10 povestea are o multime de gauri, iar Stallone si Schwarzenger au jucat foarte prost aici

Sir. Eko
14th January 2014, 19:31
Escape Plan- 6/10 povestea are o multime de gauri, iar Stallone si Schwarzenger au jucat foarte prost aici

http://i.imgur.com/p5rqP.gif

TheIceMan
14th January 2014, 20:09
Cine naiba aduce un bebelus la un film cu razboi?Cineva care nu are cu cine sa-l lase pe bebelus acasa.

El Pistolero
14th January 2014, 22:51
12 years a slave a fost mai degraba modest, sau ma rog, mie nu mi-a placut deloc. Dar sunt sigur ca o sa castige o gramada de premii Oscar.
Mult mai bun mi s-a parut American Hustle. Jocul actoricesc foarte bun, J.Lawrance din nou cu un rol foarte bun. :ok: