PDA

View Full Version : Filme pe care le-am vazut in ultima vreme



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Andrei_23
8th September 2013, 23:42
The Kings of Summer.

Destul de plictisitor si cu multe clisee inceputul, dar pe parcurs devine captivant. Moises Arias aka "Biaggio" este fenomenal, doar pentru el merita sa vedeti filmul :happy:yes:

Grinco
9th September 2013, 01:05
As dori, daca se poate, o lista cu filme aparute in ultimele luni care merita furate de pe net ca am o saptamana la dispozitie sa fur legal :D

Utilizator
9th September 2013, 13:37
am vazut ieri un film mai vechi (din 2009): The men who stare at goats.
Un film-parodie inspirat dintr-o carte documentar despre experimentele armatei SUA in folosirea capacitatilor paranormale ca arma de lupta. Fara a fi o capodopera filmul e funny si are o distributie de calibru: George Clooney, Ewan McGreggor, Jeff Bridges, Kevin Spacey.
De fapt Jeff Bridges are un rol care mi-a adus aminte de The Dude din Big Lebowski si personal am gasit chiar similitudini (fortate un pic) intre cele doua filme.
Filmul e genul 'you like it or not' si are cateva faze pe care le-am gasit remarcabile. :)

Sir. Eko
12th September 2013, 10:07
Blue Jasmine- Foarte fain filmu. Gagica joaca excelent :ok: Cate Blanchett. Sa nu mai zic de Alec Baldwin, omu asta imi place in tot ce joaca.
Apare si Louie CK, dar si Andrew Dice Clay(is mare fan).
Merita vazut :ok:

El Pistolero
13th September 2013, 18:16
Asta trebuie neaparat vazut! Absolut superb!

http://img15.imageshack.us/img15/8797/v9cz.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/15/v9cz.jpg/)

TenisFan
18th September 2013, 14:38
Riddick - Lol cat de ridicol poate sa fie filmul pe alocuri. Riddick e mai presus decat Zeus, Cronos si Thor la un loc. 6.5/10 ca m-a distrat si mai ales pentru ca a fost vazut la cinema.
This is the end - Mie mi s-a parut mai degraba slabut. Sunt unele faze bune de tot dar nu-i nimic special aici. Poate am fost eu deprimat sau ceva dar nu m-a impresionat. 6.5/10

Capitanu.Burcea
18th September 2013, 16:44
Un film bun care v-a impresionat anul asta?

Srdjan
18th September 2013, 17:13
The Conjuring e un horror de anul acesta care chiar m-a impresionat

Capitanu.Burcea
18th September 2013, 17:23
Ah, mda. Pe mine nu m-a impresionat. De ce sa ma impresioneze? :D

Srdjan
18th September 2013, 17:25
Nu mai vezi filme bune horror, insa anul acesta mi-e mi-au placut si The Conjuring si Texas Chainsaw, iar Evil Dead a fost agreabil. Sa vad si You're Next acuma :)

Capitanu.Burcea
18th September 2013, 17:29
La asta, ultimul, m-as baga si eu. A aparut la...biblioteca? :P

TheIceMan
18th September 2013, 18:37
am incercat aseara sa vad la TV IronMan2, am incercat pentru ca am adormit la el, cam asta e criterul care la mine functioneaza excelent, dupa care decid daca a fost film bun sau nu. :))faza cand sectioneaza masinile de Formula 1 :)) asta a fost ceva original. Ca mai apoi cand IronMan se bate la party cu celalat IronMan, sa fie booooriing

TheIceMan
18th September 2013, 18:40
Un film bun care v-a impresionat anul asta?

film de anul asta sau doar vazut anul asta?

Capitanu.Burcea
18th September 2013, 18:51
De anul asta.

TheIceMan
18th September 2013, 19:12
pass...
de anul asta numai Pain & Gain am vazut (scris aici) de nota 6.5-7, nu m-a impresionat, de remarcat doar faptul ca personajul fetei e romanca :)

TheIceMan
18th September 2013, 19:25
asteptam sa fiu impresionat de "the company you keep", nu s-a intamplat nici acolo, plus ca e de anul trecut 2012 productia, deci nici asta nu s-ar incadra, eu l-am vazut recent. Realistic, bine jucat dar slabut din cauza temei alese.

Freek
18th September 2013, 20:15
The World's End (http://www.imdb.com/title/tt1213663/reference)
Nota: 6.5/10

Un final simpatic al trliogiei incepute cu Shaun of the Dead care se afla pe primul loc dpmdv, Hot Fuzz si asta... Din pacate pe asta l-am vazut singurel, pe intuneric, si nu m-a amuzat pe cat speram, dar a fost ok. Oricum Simon Pegg + Nick Frost ruleaza fin. :D

Eddy DoubleD
18th September 2013, 23:04
Sa vad si You're Next acuma :)

Nu te obosi degeaba :) Asta e mai mult thriller oricum, nu horror. As zice mai mult, dar nu vreau sa-ti stric vizionarea.

SuperDumnezeu
18th September 2013, 23:37
http://2.bp.blogspot.com/-ABqNJsLfOGg/Tchdw_NAWmI/AAAAAAAAAGc/2UfjwLY-bYw/s1600/purplerose.jpg

Mi-a placut asta.

SwedishMafia
20th September 2013, 23:14
skyfall- 6. un scenariu cam SF.
Zero dark thirty- 6.5 prestatia pur actoriceasca a fost una f slaba.

Lordul
24th September 2013, 09:49
Brick -7,5-8 , scenariu bun , actiune...

Cherry Falls 7-7,5 , mi-a placut

Sir. Eko
24th September 2013, 10:27
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/7/7d/Deliver_us_from_evil.jpg

Deliver Us from Evil.
Documentar foarte bun...asa m-am enervat. Pfoai, daca era langa mine jegu ala treceam prin el.

Doctor_Satan
24th September 2013, 15:51
Nu mai vezi filme bune horror, insa anul acesta mi-e mi-au placut si The Conjuring si Texas Chainsaw, iar Evil Dead a fost agreabil. Sa vad si You're Next acuma :)

Ca fan al seriei Evil Dead, eu remake-ul il consider o tentativa esuata. A avut cateva scene gory, dar nimic senzational.
Iar Texas Chainsaw 3, e bun doar pentru cele 2 scene cu nuditate.
Conjuring nu m-am obosit sa-l vad pentru ca din trailer nu m-a impresionat cu absolut nimic ideea lui.


Nu le pot spune, ca nu stiu cum se spoilareste pe forum (apropos, cum?) :D
Vazand ca nu ti-a raspuns nimeni, raspund eu dupa atata timp.
Cand scrii un reply, il incepi ori cu "Post Reply" ori, daca ai scris deja in quick reply, apesi butonul "Go Advanced". In ecranul care-ti apare, sub titlu, pe al doilea rand de setari, ultimul buton este "Spoil".
Il apesi, ii dai un titlu si textul il scrii dupa ce apesi "OK".


Si acum sa spun si eu ceva despre cateva filme vazute de curand.
Larry Crowne - 8/10
O prostie de comedie romantica (in opinia mea, pentru ca mie nu-mi plac filmele inutil de siropoase), dar care m-a prins. Doar la final mi-am dat seama la ce fel de film m-am uitat si mi-a placut.
Cred ca totul i se datoreaza lui Tom Hanks. Omul asta poate face un rol bun si intr-un film oarecare. Si Tom Hanks nici macar nu se numara printre actorii mei preferati.

Sherlock Holmes 2 - 8/10
Un film de actiune captivant, presarat cu multe scene comice. Seria este una chiar reusita, cu toate ca nu are nimic senzational. Pur si simplu niste filme care te relaxeaza si la care nu te poti plictisi.

Utilizator
24th September 2013, 17:27
Sherlock Holmes 2 - 8/10
Un film de actiune captivant, presarat cu multe scene comice. Seria este una chiar reusita, cu toate ca nu are nimic senzational. Pur si simplu niste filme care te relaxeaza si la care nu te poti plictisi.

Daca v-a placut seria cu Sherlock Holmes si nu ati vazut inca, atunci merita sa vedeti si The Raven (http://www.imdb.com/title/tt1486192/).
E un Sherlock Holmes ceva mai dark. In mod surprinzator, pe alocuri mi s-a parut chiar mai bun.
Altfel in acelasi registru si parca ar fi parte din aceeasi serie.

Doctor_Satan
24th September 2013, 22:56
Multumesc pentru recomandare. L-am pus in lista si urmeaza sa-l vad.

Capitanu.Burcea
27th September 2013, 19:25
@ Doctor_Satan: ms, nu vedeam de nas :ok:

Capitanu.Burcea
28th September 2013, 13:46
Un film bun de anul asta, The East. Contextul in care apare la noi pica manusa pe subiect, adica rezistenta sociala in lupta cu marile corporatii. Are multe similitudini cu Rosia Montana, asa ca daca vreti sa priviti situatia asa, se poate spune ca este si filmul nostru. Al meu este cu siguranta, pt ca-s si un mare admirator al actritei din rolul principal :D In mod sigur nu este cel mai bun film al ei, dar este unul comestibil si actual.

Recomand pt Utilizator, ca (ras)plata pt sugestia Trance :D

torinezu
28th September 2013, 14:19
si uti acum fuge sa-l descarce... :D

Capitanu.Burcea
28th September 2013, 14:51
Pai de ce sa-l descarce? Sa cumpere bilet, sa sustina industria! :D

jo27
28th September 2013, 15:03
Un film bun de anul asta, The East. Contextul in care apare la noi pica manusa pe subiect, adica rezistenta sociala in lupta cu marile corporatii. Are multe similitudini cu Rosia Montana, asa ca daca vreti sa priviti situatia asa, se poate spune ca este si filmul nostru. Al meu este cu siguranta, pt ca-s si un mare admirator al actritei din rolul principal :D In mod sigur nu este cel mai bun film al ei, dar este unul comestibil si actual.

Recomand pt Utilizator, ca (ras)plata pt sugestia Trance :D

L-am vazut si eu aseara si exact la Rosia Montana m-am gindit si eu... cine stie, poate ultrasii protestatarilor de la noi vor pune in aplicare ideea de acolo :D

Bun filmul, dar nu exceptional, sa zicem 7/10.

Utilizator
28th September 2013, 17:47
Pai de ce sa-l descarce? Sa cumpere bilet, sa sustina industria! :D

Cinstit vorbind sustin industria de ceva vreme incoace. Am doua motive pentru asta: frustrarea acumulata inanii in care eram fortat sa am filme 'la negru ´ si pentr ca filmele recente parca cer im gine si sunet de calitate cae se obtin mai greu pe copii descarcate.

Multam de recomandare :)

Capitanu.Burcea
28th September 2013, 18:02
Multam de recomandare :)

Am emotii. Nu mai fac recomandari de foarte multa vreme :D


Bun filmul, dar nu exceptional, sa zicem 7/10.

Asa am dat si eu. Am zis ca Brit are doua mai bune, dar is pe un gen diferit (fictiune, destul de greu de digerat; daca vrei sa fii servit cu desert, ti se va spune sa ti-l aduci singur :D). Si aici baga multe lucruri ciudatele, pe stilul primelor ei filme, dar per total o livreaza politically correct in final.


L-am vazut si eu aseara si exact la Rosia Montana m-am gindit si eu...

Este o asemanare incredibila. Se si spune la un moment dat ca a trebuit sa faca asta pt ca oamenii de acolo sa aiba ce pune pe masa :)

Lavinia
29th September 2013, 07:49
world war z... nu ma asteptam sa fie prea bun, da' nici atat de prost. 5/10. cred ca nu am mai vazut un film care sa ma faca sa simt ca pierd timpu in halu asta de la 2012

TenisFan
30th September 2013, 11:38
The East - Solid filmul. Si e primul al actritei(din rolul principal) pe care-l vad. Si eu am inteles ca are filme mai bune. 7.5/10 pt ca e un film mai bun dupa multe alte proaste pe care le-am vazut.
Disconnect - E un soi de Crash cu teme de actualitate. Instrainarea persoanelor datorita internetului si problemele psihice pe care le pot dezvolta interactiunile in spatiul virtual. 7.5/10 De asemenea un film solid.
Only God forgives - Na, eu sunt adeptul cinematografiei ca arta si mi-a placut Refn(regizoru') si Gosling in Drive dar cu filmul asta imi depasesc si mie limitele. Nu am inteles filmul asta. Adica inteleg ce se petrece dar de ce sa faci asa ceva? Totusi, notez punctele pozitive din film si anume decorurile fantastice. 4/10

irinaidu
30th September 2013, 13:57
" about time " - o comedie romantica care reuseste ceea ce, de obicei, comediile romantice nu reusesc - sa fie si romantica si comedie. nimeni nu alearga dupa nimeni in ultimul moment, inainte sa plece avionul, nimeni nu aplauda, doza de zahar e bine dozata, actrita e frumoasa si actorul e haios. una peste alta un film bun din genul sau. mie mi-a placut foarte mult.

TenisFan
30th September 2013, 23:47
Rush - Neaparat la cinema. Acum. Este un film superb. 9/10

Doctor_Satan
1st October 2013, 17:03
Cred ca ma duc maine sa-l vad, desi s-ar putea sa nu fiu atat de impresionat, deoarece nu ma pasioneaza pe mine biografia lui Niki Lauda.

Capitanu.Burcea
1st October 2013, 22:32
Pacific Rim. Godzilla meets Cloverfield, vs Robocop meets Transformers :D

Da, ma, plictisitor, de rasu'-plansu', previzibil, pyro si efecte de Champions League, actori de ***** :D, adica combinatia perfecta pt a umple doua ore in care oricum taiai frunze la caini.

Ma umfla rasul cand il vad pe Max Martini aplicand pt postul ramas vacant in Batman. Ba, (ma repet) prosti actori! :D Daca e vreunul care sa fi avut vreun haz :D, asta nu poate fi decat maresalul. Mi-a adus aminte de basinile baietilor din Predator :happy

Se dau si note aici? 6/10 overall.

Doctor_Satan
2nd October 2013, 08:33
Ce generos esti la notare! Eu filmul asta nici nu m-am obosit sa-l vad, la cat de slab s-a anuntat din toate trailerele lor umflate.

Capitanu.Burcea
2nd October 2013, 11:02
Are un CGI fantastic in unele momente, trebuie sa recunosc :D Tipical popcorn action movie, care a ramas dator (totusi) la action, dar si-a facut treaba dpdv vizual :D

El Pistolero
2nd October 2013, 11:18
Gravity o sa rupa norma anul asta. :D De-abia astept sa apara si la noi.

Capitanu.Burcea
2nd October 2013, 22:37
Man of Tai Chi danseaza pentru noi :D vreo 1.40h, in consecinta e un film de rahat. Am zis sa dau un play sa vad ce mai face Keanu. Mare karatist, mare karacter. Bine c-a venit, rau a nimerit :sneaky: Dupa 4400 de pumni, scuipa unu' sange la sfarsit, desavarsind penibilul. Pentru smardoiala venisem :D, nu aveam alte pretentii de la el. E la ani lumina de Raid: Redemption.

F slab, o mizerie :D Nota 3.

Sir. Eko
3rd October 2013, 00:47
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/f/ff/Don_Jon_Poster.jpg

Don Jon. 8. Chiar am ras, film bun. Screen play, regizor, actor etc...Joseph Gordon-Levitt :D. Omu e tot mai smecher :cool:

SwedishMafia
3rd October 2013, 12:27
now you see me-5.5

iuli
5th October 2013, 22:19
Gravity e o mizerie de film. Nu faceti greseala sa va duceti la cinema pentru el. De ce nu am ales Rush sau orice altceva...

Dar desigur ca vor fi unii care vor explica de ce a fost asta un film bun, tinand cont de kktul de nota de pe imdb.

Eddy DoubleD
5th October 2013, 22:53
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/f/ff/Don_Jon_Poster.jpg

Don Jon. 8. Chiar am ras, film bun. Screen play, regizor, actor etc...Joseph Gordon-Levitt :D. Omu e tot mai smecher :cool:

Omul era smecher de cand s-a lansat:) Eu ma astept sa ajunga un nume foarte mare ca actor. E extrem de talentat.

TenisFan
7th October 2013, 11:00
@iuli: ma duc miercuri la Gravity. :(
The heat - Simpatic film pana la urma. Contine multe profanitati din partea grasanei mai ales dar care sunt acceptate de mine pentru ca functioneaza in acest context. Combinatia dintre cele doua fetiscane e reusita. Bullock e misto. 7/10
Slap shot - Un film care se doreste a fi comedie si care este pana la urma dar mie mi-a lasat impresia si unei drame. 7/10

iuli
7th October 2013, 12:38
Poate tie iti place :-s

Doctor_Satan
7th October 2013, 12:52
Lone Ranger - 9/10
Un film frumos, cursiv, relaxant, cu multe scene amuzante si un Johnny Depp la fel de simpatic cum il stiam. N-am simtit cand a trecut timpul.

Hopshio
7th October 2013, 23:13
FREE FOOD FOR A WEEK for our favourite answer. ..:D la un pub din Sheffield..tema din sapt asta :D Describe the last poop you took with a movie title :D aveti idei? :D

Srdjan
7th October 2013, 23:54
Runner Runnner- 5/10- mi s-a parut tare grabit, insa prestatia lui ben Affleck merita toate laudele

TheIceMan
8th October 2013, 00:49
FREE FOOD FOR A WEEK for our favourite answer. ..:D la un pub din Sheffield..tema din sapt asta :D Describe the last poop you took with a movie title :D aveti idei? :D

hahaha... pai alege si tu ceva foarte cunoscut i.e. Scarface

better: "The Remains of the Day"

:)):)):))

Hopshio
8th October 2013, 01:10
au lasat alti comentarii destul de bune acolo..si trebuie sa ii bat :D printre cele mai bune mi se pare There Will Be Blood , Cloudy with a chance of meatballs! ..si mai erau ceva :D

PS: Ms Ice..:D..mai astept..pana vineri e concursul

irinaidu
8th October 2013, 01:32
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/f/ff/Don_Jon_Poster.jpg


am vazut si eu filmul. e plictisitor si plin de clisee. daca nu dadeam bani pe bilet nu ma uitam pana la capat. e un fel de struto-camila, de comedie romantica ce incearca sa prinda sectorul masculin, sau cel putin asta e justificare pe care o gasesc eu scenariului penibil dar care incearca in ultima jumatate de ora sa ne livreze si niste adevaruri de fortune cookie. :no:

Capitanu.Burcea
8th October 2013, 09:50
shot down in a blaze of glory :D

mie imi place Levitt. pacat de filmul ala cu bicicletele, a fost ca si cum messi a jucat in echipa liceului sportiv :D

astept sa apara la...biblioteca. deocamdata n-a scapat nimic pe vreo sursa.

Sir. Eko
8th October 2013, 11:07
am vazut si eu filmul. e plictisitor si plin de clisee. daca nu dadeam bani pe bilet nu ma uitam pana la capat. e un fel de struto-camila, de comedie romantica ce incearca sa prinda sectorul masculin, sau cel putin asta e justificare pe care o gasesc eu scenariului penibil dar care incearca in ultima jumatate de ora sa ne livreze si niste adevaruri de fortune cookie. :no:

Hai ca a fost funny. Era clar ca tie, ca femeie nu o sa iti prea placa. Nu stiu de ce ai mai mers la el. In sala s-a ras mult si bine la film. A fost funny.
In plus, tu personal ai ceva cu filmele/serialele in care un tip se culca cu multe tipe, am observat asta din ce postezi pe forum :)). Si pe Hank Moody il urasti :D. Filmu a fost fain.

Hopshio
8th October 2013, 12:55
am ales pana la urma: 127 hours si drag me to hell :D

Utilizator
8th October 2013, 16:01
am vazut pana la urma Oblivion si Star Treck: into darkness

Primul e relativ decent dar e previzibil si are sincope in ritm. Incepe promitator, dar se dezvolta lent si se termina brusc. Puteau sa scoata mai mult din el.

Ultimul Star Treck mi s-a parut dezamagitor de slab, poate si pentru ca auzisem de la multi ca e 'tare'. E o insailare de momente de actiune extrema, storyul e slabut iar pe alocuri depaseste pana si limitele SFului... de ex e o scena in care nava spatiala cu personajul negativ explodeaza, dar cateva scene mai la vale tipul revine cu nava cu tot de parca avusese doar o mica pana pe stanga fatza. Plus multe altele ce puteau fi facute mai asezat, cu mai putine efecte pe cadru dar mai coerent si mai incitant.

Din fericire dupa toate bataliile astea spatiale am revazut Mr. Nobody (http://www.imdb.com/title/tt0485947/), un film poate prea ambitios in dorinta dar super bine facut si cu cateva idei excelente. Filmul are tot un pretext SF, dar substratul este profund ancorat in realitate. Un film despre timp, alegeri si momente ce ne influenteaza evolutia ulterioara, despre iubire impartasita sau nu. L-am mai recomandat pe aici, il recomand din nou.
Filmul mi s-a parut foarte bine legat in ciuda faptului ca firul epic sare prin amintirile si framantarile personajului principal, un batran aflat la final de viata care incearca sa-si regaseasca trecutul.
Fimul este scris si regizat de un belgian Jaco van Dormael care in acest film m-a dus cu gandul cumva la C. Nolan.
Castul este perfect, cu Jared Leto si Diane Kruger in frunte. Sincer ma mir ca nu a intrat la Oscar in 2009, atat filmul cat si cativa actori in frunte cu Jared. Dar ma rog, Oscarul are si el subiectivismul si limitele cunoscute.


Ca am pomenit de revizionari si Nolan, am revazut si The Prestige(2006, http://www.imdb.com/title/tt0482571/?ref_=fn_al_tt_4).
In opinia mea e cel mai bun film al lui Nolan, castul este fantastic si musteste de 'nume' (Bale, Jackman, Caine), iar atmosfera filmului e extrem de dark.
Peste toate il aduce in poveste pe Nikola Tesla, unul dintre cei mai enigmatici inventatori si ingineri care a avut un rol determinant in trecerea umanitatii in era electricitatii. Poate ca asta m-a influentat un pic avand in vedere admiratia personala pentru acest mare inventator despre care nu s-a spus inca totul.
In fine, cine nu l-a vazut inca merita sa-l vada.

irinaidu
9th October 2013, 00:50
Hai ca a fost funny. Era clar ca tie, ca femeie nu o sa iti prea placa. Nu stiu de ce ai mai mers la el. In sala s-a ras mult si bine la film. A fost funny.
In plus, tu personal ai ceva cu filmele/serialele in care un tip se culca cu multe tipe, am observat asta din ce postezi pe forum :)). Si pe Hank Moody il urasti :D. Filmu a fost fain.

:confused: am fost cu sotu'la film si el a vrut sa se care inaintea mea.
nu am zis nicaieri ca il urasc pe hank moody. m-am uitat la vreo 2 sezoane din californication. problema mea cu serialul e platitudinea, lipsa de idei si reciclarea uneia singure si faptul ca david d. nu e un barbat prea atragator si nici vreun actor deosebit.
ok, daca pt tine intriga din don jon e una buna, nu am ce sa iti argumentez. eu imi doresc altceva de la un film, altfel de glume, mai putin overacting, o logica in comportamentul personajelor si daca vrei sa fii genul de film care permite dezvoltarea emotionala a personajului principal, ar fi bine sa o faci in mod credibil. daca tu vrei filme in care dependeta nu mai e dependenta intr-o saptamana si personajul cretinache isi descopera brusc si creierul si latura sensibila fara un motiv plauzibil, e bine ca exista diversitate in filme si gasim fiecare ceva sa ne placa. :D

iuli
9th October 2013, 13:44
Irina, ai vazut We're the Millers?

Sir. Eko
9th October 2013, 16:58
:confused: am fost cu sotu'la film si el a vrut sa se care inaintea mea.
nu am zis nicaieri ca il urasc pe hank moody. m-am uitat la vreo 2 sezoane din californication. problema mea cu serialul e platitudinea, lipsa de idei si reciclarea uneia singure si faptul ca david d. nu e un barbat prea atragator si nici vreun actor deosebit.
ok, daca pt tine intriga din don jon e una buna, nu am ce sa iti argumentez. eu imi doresc altceva de la un film, altfel de glume, mai putin overacting, o logica in comportamentul personajelor si daca vrei sa fii genul de film care permite dezvoltarea emotionala a personajului principal, ar fi bine sa o faci in mod credibil. daca tu vrei filme in care dependeta nu mai e dependenta intr-o saptamana si personajul cretinache isi descopera brusc si creierul si latura sensibila fara un motiv plauzibil, e bine ca exista diversitate in filme si gasim fiecare ceva sa ne placa. :D

Nu stiu ce sa zic. A vrut sa se care mai repede ? Inainte sa vada ca dependenta nu mai e dependenta intr-o saptamana ? :D

Nu stiu, mi se pare din ce zici ca te asteptai la ceva film mega deep...un film in care personajul principal e obsedat de laba, sex, sala si de o masina...tu ai mers si te asteptai la ceva deep :D. Ai gresit filmu, asta e clar.

E bine ca exista diversitate, eu raman la parerea mea, a fost un film bun.

Acum ca ai zis tu am cautat pe net sa vad, am zis ca poate sunt singuru care a fost multumit(desi parea ca lumea din sala se distra). Dar nu is singuru.


Don Jon received positive reviews. Review aggregation website Rotten Tomatoes indicates that 83% of critics enjoyed the film.

TenisFan
9th October 2013, 17:12
Daca totusi vreti un film 'deep' cu un personaj obsedat de laba, sex, etc va puteti uita la Shame. :o:

Capitanu.Burcea
9th October 2013, 17:26
Un film extraordinar, despre un pradator (metro)sexual :D Dar sunt de acord cu tine, e deep. Doua filme mi-au atras atentia in 2011: asta si Drive. Nu conteaza, o sa ma uit la Star Trek :D

TheIceMan
9th October 2013, 18:33
am ales pana la urma: 127 hours si drag me to hell :D

mergea bine si 500 days of summer :D

irinaidu
10th October 2013, 00:31
Irina, ai vazut We're the Millers?

nu. sincer, imi pare exact genul de film care mie n-o sa-mi placa. il vad doar daca mi-l recomanda vreun prieten si-mi zice ca nu e cum cred eu.

@ sir eko -sincer nu stiam nimic despre don jon inainte sa merg la film, doar ca s-a lansat pe la festivaluri anul asta si cei de la radio guerilla l-au recomandat. mi se pare logic ca tu sa-ti mentii parerea, ca doar daca ti-a placut, ti-a placut. dar aici povestim, ca sa ne aflam in treaba, despre filme :P
un alt film cu j.g. levitt care m-a plictisit pana m-a enervat a fost 500 days of summer.
levitt m-a dat pe spate in mysterious skin unde nu mi-a venit sa cred cum a jucat ( pe atunci il stiam doar ca pustiul din 3rd rock from the sun). de atunci tot astept sa-l mai vad intr-un rol unde sa si joace de-adevaratelea, dar nu a mai fost sa fie.

Utilizator
11th October 2013, 11:39
am revazut Requiem for a Dream (http://www.imdb.com/title/tt0180093/).
super film facut de Aronovski (ca tot vorbeam mai sus de el si Black Swan) pe baza cartii excelente a lui Selby jr.
un film despre America anilor '60-'70, tineri, droguri si vise spulberate.
o realitate dura, un film pe masura care bulverseaza extrem.
Jucat excelent de un cast bine ales; din nou Jared Leto foarte bun (vorbeam de el mai sus la Mr. Nobody), Jennifer Connelly si mai ales Ellen Burstyn care face rolul vietii.

Nu e un film pe gustul tuturor, dar il recomand cu caldura amatorilor de filme bune car enu l-au vazut inca.

Eddy DoubleD
11th October 2013, 12:37
Iron Man 3 - 7/10
Star Trek: Into Darkness - 8/10
This is the end - 5/10 Dezamagitor...
World War Z - 5/10
Almost Famous - 7.5/10
Everything is illuminated - 6.5/10
Insidious - 5/10
The Great Gatsby - 8/10
The Croods - 5.5/10

Freek
11th October 2013, 18:46
Eddy, spune tata ceva de World War Z. Ce nu ti-a placut la el? ca si eu tot nota asta am dat-o :D.

Eddy DoubleD
11th October 2013, 19:28
A fost bullshit, ce sa spun mai mult?:) Prea multe jocuri pe calculator au jucat aia de au produs filmul...

Freek
11th October 2013, 19:53
Avea potential. Pe mine nu m-a deranjat CGI-ul si nici povestea in sine, ci hibele vazute in film.

Monsters University (http://www.imdb.com/title/tt1453405/reference)
Nota: 7/10

Mai slabut ca Monsters Inc. dar suficient de amuzant. Astept cu nerabdare un Monsters Inc. 2... in 2022.

Srdjan
11th October 2013, 22:18
Eu sunt curios Edy, ce ti-a placut la Star Trek, pentru mine e de departe cel mai slab film vazut anula acesta, 1/10 ii dau

Freek
11th October 2013, 22:33
N-ai vazut multe filme anul asta, este?:D Ma, nu stiu daca e cel mai slab de anul asta dar sigur de tot e mai slab decat Star Trek (2009).

Eddy DoubleD
11th October 2013, 22:45
N-ai vazut multe filme anul asta, este?:D Ma, nu stiu daca e cel mai slab de anul asta dar sigur de tot e mai slab decat Star Trek (2009).

+1:D

Mi s-a parut la acelasi nivel cu Star Trek '09. A fost entertaining si asta era si scopul pentru un film de genul asta. 8 e un pic cam mult. Real e cam de 7. Oricum, filme proaste rau in ultima vreme.

TheIceMan
11th October 2013, 22:48
Astept cu nerabdare un Monsters Inc. 2... in 2022.Eu chiar astept Finding Dory la anul, daca ti-a placut Finding Nemo.

Freek
11th October 2013, 23:02
Cum sa nu imi placa Finding Nemo?
http://i.imgur.com/JLHGoE7.gif
Loved it! :D

Putin offtopic, am vazut ceva interesant pe 9gag legat de filmele Pixar.
http://9gag.com/gag/aeN0Req

TheIceMan
11th October 2013, 23:07
funny, dar in mod real: numarul A113 apare in toate filmele pixar (nr masinii in Toy Story, directiva not-come-back in Wall-e, modelul cameri subacvatice cand rapit Nemo, etc) precum si Pizza Planet Truck apare in toate, personaj principal in Toy story, in multime in Cars, trece stada cand pestisorii discuta planul de evadare in Nemo, EVe cauta plant in ea in Wall-E, etc.
si mai sunt si altele, in Monsters inc, fetita se joaca cu o papusa de plus Nemo...

Freek
11th October 2013, 23:14
Absolut. Dpmdv tot ce e prezentat acolo in teorie sunt doar easter egg-uri. Oricum, mi-ar fi placut sa fi fost reala teoria :D.

Srdjan
12th October 2013, 15:22
3/10 ptr. Paranoia, pic de realism si logica

TenisFan
12th October 2013, 21:27
iuli o sa fie dezamagit. :sneaky:
Gravity - Este un film foarte solid despre drama umana in spatiul cosmic. Eu cred ca oamenii astia s-au intalnit si au zis asa: ba, hai sa facem un film fabulos despre spatiul cosmic. Si apoi au inserat si-o poveste ca sa mearga cumva pe acolo. Presarat cu ceva momente hollywoodiene patetice, Gravity este reprezinta un tur de forta regizoral. Toate laudele se duc la Cuaron pentru regia fabuloasa. Altfel zis eu l-am comparat cu 2001: A space odyssey desi cred ca totusi nu prea au neaparata legatura si Gravity e mai putin bun decat ala din punctul meu de vedere. But exquisite piece of directing from Cuaron. 9/10.
A letter to three wives - Sper ca toata lumea e pe receptie. Am gasit acest film intamplator pe filelist si am zis sa-l iau dupa ce am citit un pic despre el si am vazut ca review-urile sunt bune. Este un film exceptional, aproape la fel de bun ca 12 angry men, ce m-a impresionat in mod deosebit. Este un film inselator care-ti pacaleste asteptarile in dezvoltarea sa. Actorii sunt fabulosi dar scenariul este fantastic scris. 10/10. /hello :D :sneaky:

El Pistolero
13th October 2013, 19:00
Si fost-am si la Gravity. Exact cum ma asteptam un film foarte foarte bun. Cuaron intr-adevar a reusit ceva fabulos. :ok:

TheIceMan
13th October 2013, 19:10
Vazut Mud. 8/10. Pe alocuri prea lenta actiunea, ce mi-a placut este ca au facut un film foarte realistic despre rednecks fara a fi nevoie de un personaj de culoare. Mi-a amintit de A time to kill poate primul mare success a lui Matthew McConaughey.
Probabil va ajunge pe lista Oscars.

Capitanu.Burcea
14th October 2013, 13:23
Jennifer Lynch e fata tatalui sau, deci Chained nu poa' sa te ia pe nepregatite, sa spui ca te asteptai sa fie popcorn comercial. Poate torture porn comercial, asta da. Ma rog, aici o tortura mai mult psihica. E un ceva care tot ma atrage spre genul asta de filme, probabil de aia si insista duduia sa tot faca. Inca ezit in a spune ca mi-a placut (macar putin) pt ca asta ar insemna sa am nevoie de-un control psihiatric :D Sa-i dam acolo o mentiune lu' Vincent D'Onofrio in tot acest catarsis repulsiv. 5/10, suficient.

PS. Aceeasi atractie am avut-o si eu conspectand pe filelist, vineri seara, deci dau un play pt A letter to 3 wives :ok:

White Shadow
14th October 2013, 14:46
Stie cineva de un film francez cu un tip ce avea o geanta rotunda in care isi baga capul si intra intr-o alta dimensiune, ulterior s-a bagat cu totu si s-a pierdut ?

TenisFan
14th October 2013, 19:25
Take this waltz - Nu stiu. Nu prea mi-a placut. Prea repede s-a intamplat faza aia. Nu prea face sens. In fine. 6/10
The way way back - "A coming of age tale". Destul de solid. Ceva muzica buna pe fundal. Un film decent spre bunicel. Rockwell e imperial si super comic. 7.5/10 pentru ca am afinitate pentru povesti d-astea.
The internship - Simpatic. Vaugh si Wilson functioneaza super bine impreuna. E bun de-o duminica dupa-amiaza sau seara. 7/10

Freek
14th October 2013, 20:05
The Way Way Back (http://www.imdb.com/title/tt1727388/reference)
Nota: 7.5/10

Nu ma asteptam sa-l vad pe Steve Carell intr-un astfel de rol. Oricum :yes:. Sam Rockwell, vorba lui TenisFan, e imperial si super comic.
Perfect summer movie, vazut in octombrie, merge...

Capitanu.Burcea
14th October 2013, 20:37
Take this waltz - Nu stiu. Nu prea mi-a placut. Prea repede s-a intamplat faza aia. Nu prea face sens. In fine. 6/10


Care faza? L-am vazut de ceva vreme, nici subtitrarea nu aparuse :D

Mie mi-a placut. Inca un rol curajos pt Williams, she got balls :D

PS. Kind of weird, faza cu alea la dus si coafurile afro. wtf? :D

TenisFan
14th October 2013, 23:37
Faza ca mi se pare ca cedeaza prea usor. E vrajita de o chestie non-senzationala. Dar dupa cum au prezentat-o mai apoi, adica o nimfomana promiscua si fara scrupule, nu mai inteleg nimic. De ce s-a casatorit cu ala sensibilul si cumintele? Ea era cu totul altfel. Because fuck logic. Nu stiu. Nu m-a convins. E ceva putred si fals si care nu se leaga. :D

Capitanu.Burcea
15th October 2013, 00:25
Mai, daca ma intrebi pe mine, nu am simtit niciun fel de simpatie pt bovina nedumerita (aka Seth Rogen), deci e greu de spus de ce s-ar casatori cineva cu un asemenea bou (aspect fizic, plus comportamentul de copil oligofren). Probabil era interesant in felul lui :D Sau fusese. Ideea era ca oricine (sper eu, ca sa nu ajung in iad de unul singur) poate fi tentat de anumite aspecte ce nu pot fi practicate inauntrul casatoriei :D, dar asta nu inseamna ca exista un tipar clasic dupa care reactionam. Sunt n luate cate k optiuni, cert e ca ea asa a reactionat (poate unii doar se gandesc, poate altii nici atat -treaba lor, despre ei nu va face nimeni, niciodata, niciun film :D). Nu as zice ca libertinismul asta inseamna neaparat nimfomanie :D, doar o refulare care s-a consumat foarte repede si aia a fost. O atractie puternica la un moment dat nu inseamna neaparat si nunta de argint impreuna. Si nu, nu pt ca-i vb de Michelle Williams :sneaky:, dar nu cred ca era nimfomana. Ai dreptate ca nimic nu conducea spre asta, mai degraba impulsul si descatusarea de moment -care nici macar nu erau genul ei, dar neincercandu-le s-ar fi gandit mereu la ce-ar fi fost daca....

Daca ma intrebi, am empatizat puternic cu reactiile ei de pe tot parcursul filmului si deloc cu ale sotului. Inclusiv cu faza de la final, cand ea pierde totul. Dar ce pierde, pana la urma? Pe baiatul care gatea pui dimineata, la pranz si seara? Poate ca a castigat, desi ultimele cadre dau apa la moara ultraconservatorilor care vor fi comentand ca asa-i trebuie, na!

Mi-a placut si o sa-l revad. Sunt acolo faze f misto, mai ales cu momentele in care el o curteaza (foarte nonconformiste, ceva in genul Blue Valentine :P). Era normal sa urmeze ceva tare, o fata de pension nu ar fi fost cucerita in veci de genul acesta de barbat, cu acest arsenal (care pe mine m-a impresionat, dar doar atat, sa ne-ntelegem :D)

LE. Crede-ma, ala e chiar un tip senzational; adica ea e uimita ca se poate si asa. Cum, se poate si asa? Fara pui dimineata, la pranz si seara? Iar cea rotisata sa fiu chiar eu? Da, tu! :D :D Shit, fuck, Doamne, iarta-ma!

irinaidu
15th October 2013, 08:24
The Way Way Back (http://www.imdb.com/title/tt1727388/reference)
Nota: 7.5/10

Nu ma asteptam sa-l vad pe Steve Carell intr-un astfel de rol. Oricum :yes:. Sam Rockwell, vorba lui TenisFan, e imperial si super comic.
Perfect summer movie, vazut in octombrie, merge...

si eu vreau sa-l vad. sa inteleg ca se gaseste pe torente :D ?

Freek
15th October 2013, 11:59
@irina
Dada. HD 1080p :P

Capitanu.Burcea
15th October 2013, 13:07
A letter to three wives - Este un film exceptional, aproape la fel de bun ca 12 angry men, ce m-a impresionat in mod deosebit. Este un film inselator care-ti pacaleste asteptarile in dezvoltarea sa. Actorii sunt fabulosi dar scenariul este fantastic scris. 10/10.

O recomandare buna.

Dom'le, este un film in care psihologia feminina este abil demascata. Dar nu la modul rechizitoriu, ci intr-o nuanta care impresioneaza prin gratie si eleganta. Scenariul este atat de istet si ascutit, incat devine punctul forte al filmului. M-au impresionat Kirk Douglas si Linda Darnell. Daca vrei sa faci un compliment unei femei frumoase, fara tenta si alte porcarii, asta e filmul, Linda Darnell e aceea :P

Nu mi-a placut prima povestioara, vizibil inegala cu celelalte doua. La fel actorii, destul de stersi. Si ca timp si importanta e lasata vizibil la urma.

Ai dreptate, ma asteptam sa fie ceva in genul A third man, cu personajul de care vorbeste toata lumea aparand in ultimele 5 minute pt caimacul de final.

Un film bun. N-am dat si n-am primit in viata mea o nota de 10 :D Marele merit e ca mi-a deschis apetitul pentru oldies-uri, fapt pt care am decis sa revad Gaslight. De-abia astept.

8/10

TenisFan
15th October 2013, 14:22
O alta recomandare in acest sens ar fi comedia spumoasa si morbida pe alocuri His girl Friday. :cool:

irinaidu
15th October 2013, 14:44
in cluj e festivalul "comedy cluj ". aseara am fost sa vad "rocky horror picture show " - vazut acum e amuzant pt ca nimeni nu se mai uita la B movies acum, pt ca vezi o susan sarandon tanara si pt ca poti sa intelegi de ce, in 1975, transsexual transilvania a lasat cativa oameni cu gura cascata :P mi-ar placea sa-l vad o data cu audience participation cum e in state, cred ca ar fi mai funny. per total un film atat de prost ca parca nu mai e chiar asa de prost.

TheIceMan
15th October 2013, 20:11
Vazut "now you see me". 7/10. Putea lua 10/10 daca ma surprindea cu un final imprevizibil. Pacat.

Srdjan
15th October 2013, 20:24
10/10 penru Prisoners unul dintre cele mai bune filme ale anului

irinaidu
16th October 2013, 00:25
tot la comedy cluj - "quartet " - un film usurel, tristut pe alocuri, simpatic in mare parte, care datorita actorilor reuseste sa te faca sa nu observi ( prea tare ) ca nu are nimic de spus.

Capitanu.Burcea
16th October 2013, 12:51
O alta recomandare in acest sens ar fi comedia spumoasa si morbida pe alocuri His girl Friday. :cool:

E pregatita.

Am vazut Gaslight, cu Charles Boyer si Ingrid Bergman. Scos maxim cu un scenariu destul de transparent. Daca e sa comparam cu Hitchcock, maestrul iese nitel sifonat, pt ca suspansul este unul de mare calitate. Sa tii doi oameni intr-o camera, cu un lampadar chior deasupra, inseamna pregatire puternica pt individual compus. Desigur ca Bergman are un farmec aparte in rolul de inocenta, plus ca am toci de tot expresia de monstru sacru pt Boyer. Actor, tata! :ok:

Are si faze silly, specifice epocii :D, cum e cea in care Ingrid gaseste scrisoarea, printre partiturile matusii. Pai cazul era megapritocit de politie, cum sa le fi scapat amanuntul asta, mai ales ca partiturile erau la vedere, pe pian? :)

Mi-a placut. Dar am vazut si mai bune :D Cred ca e un pic supraapreciat. Dar mi-a placut :D

Anisia
17th October 2013, 18:10
The Ledge - 8/10
Gravity - in afara de cateva faze trase de par, jos palaria pentru combinatia excelenta dintre scenariu, regie, coloana sonora, jocul actoricesc, efecte. Probabil ca in format IMAX e si mai impresionant. 9/10

irinaidu
18th October 2013, 00:59
tot comedy cluj, de data asta "enough said " - nu e vreo capodopera, dar mie mi-a placut foarte mult.

Capitanu.Burcea
18th October 2013, 01:39
The facility, un film de *****. N-am gasit alta rima. Pur si simplu e de *****, iar nota de pe imdb, generoasa.

TenisFan
18th October 2013, 03:11
E un film de admonestat/de()pravat. The facility/Is for the hillbilly/What the Millie/Is to Vanillie. :(

Lavinia
19th October 2013, 12:21
Everything is illuminated - 6.5/10

si parca eu eram aia care habar nu are de filme, se uita la ele doar la suprafata si nu intelege nimic

irinaidu
19th October 2013, 12:44
comedy cluj - " the kings of summer " - un film care intelge cum e sa fii adolescent dar nu prea stie ca sa faca cu chestia asta. nu e rau, dar nici bun nu e, pana la capat.

Eddy DoubleD
19th October 2013, 12:47
si parca eu eram aia care habar nu are de filme, se uita la ele doar la suprafata si nu intelege nimic

Asta depinde si de interesele fiecarei persoane in parte. Eu m-am plictisit, subiectul nu m-a atras deloc. Sunt sigur ca altii il vor gasi un film foarte bun.

TenisFan
19th October 2013, 21:26
Before midnight - Si cu asta trilogia se incheie. Un film, la fel ca celelate doua, bazat in totalitate pe conversatii cu mentiunea ca asta e versiunea mai matura a lucrurilor cand cei doi au peste 40 de ani. Linklater ma impresioneaza de fiecare data cum poate sa scrie un scenariu doar cu dialog si nimic altceva si totusi sa nu fie plictisitor. Un film foarte bun si o trilogie excelenta per total. Exista o conversatie la masa in film cand o babaciune vorbeste 2 minute cu un aer melancolic despre raposatui el sot. I said to myself: fuck that is some sad shit. Exact viata. 9/10 aici.
The lone ranger -Lol. Desi dureaza 2h si 20 de minute surprinzator nu m-am plictisit si nu am avut senzatia de a pleca de la calculator. 6.5/10 numai pentru valoarea de entertainment pur. Altfel unele faze sunt penibile. Dar la ce sa te astepti?

irinaidu
19th October 2013, 22:32
@tenisfan - ce te face sa crezi ca e trilogie si ca s-a incheiat ? nu ca mi-as dori sa mai vad vreun film cu personajele astea, dar linklater a spus clar ca nu a intetionat niciodata sa faca o trilogie si doar asa s-a intamplat si ca nu poate zice cu certitudine ca nu o sa se mai intoarca la personajele astea. stii ca au aparut si in "waking life " ?
eu am avut o cu totul alta parere despre "before midnight " , dar cred ca deja era de la sine inteles :P

TenisFan
20th October 2013, 20:36
Desi n-am vazut Amour al lui Haneke, nu vreau sa vad un al patrulea film al lui Linklater asemanantor aluia. :D

irinaidu
20th October 2013, 23:01
i see your point :P dar ar trebui sa vezi amour a lui haneke.

TenisFan
21st October 2013, 09:30
The conjuring - Iata un film horror care intr-adevar sa te faca sa te caci pe tine... de ras. :happy Ce comedie mascata sub un horror. Absolut dementiala. Sunt niste remarci religioase absolut hilare. Vai cum sunt spalati cretinii pe creier cu altfel de *****uri hollywodiene alimentate de biserica in opinia mea. Spoiler: spiritul *****ului bantuie o casa. There is some serious shit happening inside that house. :happy Filmul se vrea horror deci 1/10. Daca era comedie primea nota mult mai buna. :happy

Doctor_Satan
21st October 2013, 12:51
Credeam ca poate comit vreo greseala ca-l evit din cauza ca din trailer nu are nimic interesant, dar m-am linistit. Multumesc ca ne-ai impartasit si noua si astfel ne-ai scutit de aproape 2 ore pierdute.

Blade Runner - 9/10
Mi se facuse dor de un clasic si m-a uns la suflet acest film. Pareera mea e ca poate fi trecut fara probleme in randul capodoperelor cinematografice. Imaginile si coloana sonora sunt senzationale. Ridley Scott e un zeu al cinematografiei.
O mica problema este faptul ca nu s-a insistat mai mult pe trairile interioare ale personajelor negative, asa cum se facea in carte.

iuli
21st October 2013, 13:22
Am vazut acum cateva nopti La vie en rose. Absolut incredibila Marion Cotillard. De la Charlize Theron in North County nu am mai vazut asa prestatie feminina.

irinaidu
21st October 2013, 19:15
the way, way back - nu mai stiu cine mi l-a recomandat aici pe forum, dar mersi mult. un film simplu dar care si-a atins tinta, cel putin in cazul meu. de obicei evit filmele cu carell si probabil l-as fi evitat si pe asta si mare greseala as fi facut.

relansat
21st October 2013, 19:39
The conjuring - Iata un film horror care intr-adevar sa te faca sa te caci pe tine... de ras. :happy Ce comedie mascata sub un horror. Absolut dementiala. Sunt niste remarci religioase absolut hilare. Vai cum sunt spalati cretinii pe creier cu altfel de *****uri hollywodiene alimentate de biserica in opinia mea. Spoiler: spiritul *****ului bantuie o casa. There is some serious shit happening inside that house. :happy Filmul se vrea horror deci 1/10. Daca era comedie primea nota mult mai buna. :happy

am vazut si mai proaste :D

Srdjan
21st October 2013, 20:31
The Conjuring 1/10?????? E horror-ul anului si printre cele mai bune din ultimii 3 ani, 8/10 per putin

Lucian86
21st October 2013, 20:37
The Family (2013) - 6/10 - "Incomplet"
Idea filmului e buna; caracterizarea personajelor de asemenea; recitarea e mai mult decat decenta. Si stilul putin noir si violent mi-a placut. Totusi, lipseste punctul culminant; lipseste actul final in opinia mea; fiecare personaj isi desfasoara propriul caracter (prin scene mai mult sau mai putin interesante) insa finalul filmului le cam pune capac la toate.
Trebuia sa fie si un film comic de asemenea insa nu m-a facut sa rad prea tare decat in putine situatii.
Faptul ca actiunea s-a desfasurat in Normandia e pur cazuala; n-au reusit in opinia mea sa de-a spirit acelui loc; a fost oarecum irelevant faptul ca se aflau acolo. Daca filmul se desfasura in orice alta tara din Europa, filmul ar fi fost aproape la fel.

Raiden
21st October 2013, 21:49
Mie mi se par hidoase filmele horror despre fantome, demoni, monstrii, *****, pisat mazga. The Exorcist cred ca e singura exceptie si oarecum The Ring (nu prea mai tin minte exact cum e, l-am vazut mai demult si stiu ca mi-a placut, sequelul in schimb a fost penibil). N-as da 1 la The Conjuring, dar nici nu l-as considera unul din cele mai bune filme horror. N-a fost atat de retarded ca Elm ala sau filmul ala in care mureau actorii pe banda rulanta. Ca atmosfera a fost decent. In materie de horror, cel mai mult mi-a placut Eden Lake, fiind un horror cu "monstrii" adevarati, peste care poti sa dai intr-o lume reala, nu astia din basme care ti se povestesc la gradi. In fine, ce am mai urmarit eu in ultima vreme:

Big Nothing - aveam chef de o comedie neagra, asa ca am descarcat filmul asta. Nu e cine stie ce, dar merita vazut intr-o repriza scurta la plictiseala (filmul nu dureaza nici macar o ora jumate).
Das Weise Band- primul film german si mai am cateva la care as vrea sa ma uit. Filmul e din 2009 si din cate am citit a fost aclamat pe vremea aia. Recunosc, nu m-a captivat deloc filmul, rula in slow-motion pe alb negru si iti dadea o stare din aia de nu puteai sa fii atent. Un fel de primele 30 de minute din Schindler's List prelungite la vreo 2 ore. :D Oricum sunt cateva scene puternice, iar prestatia actorilor e excelenta. E in regula, dar nu e genul de film pe care l-as lauda prea mult. 7/10
Inherit the Wind - e vorba despre niste fanatici religiosi care condamna un profesor ca a predat teoria evolutionista elevilor sai. In apararea profesorului vine un avocat care va incerca sa combata ineptiile fanaticilor relgiosi care-l condamna pe profesor. E interesant filmul si arata cat de mult poate religia sa in*******easca omul. Filmul e inspirat dintr-un caz real. Recomand. 8/10
Der Untergang - GREAT WAR MOVIE !!! I-am dat 10.
Joyeux Noel - How sweet!!! 8/10
Before Sunrise - 9/10
Before Sunset - 8.5/10
Before Midnight - 8.5/10

Foarte frumoasa trilogia. Primul film mi se pare insa cel mai bun, nu stiu daca as putea explica bine de ce, dar imi place mai mult cum priveau personajele lucrurile in anii lor de tinerete. Si e remarcabil sa vezi evolutia personajelor si cum isi schimba modul de gandire in decursul anilor. I still think the 20's are the best years. Dialogul e genial, iar scena asta este absolut fabuloasa (stiu, sunt multe) si este preferata mea din toata trilogia. :P

aPXf3Fz6DTM

Am inceput Million Dollar Baby si sper sa-l termin seara asta, dupa care trec la The Motorcycle Diaries. :D

Xaviesta
21st October 2013, 21:58
The Conjuring are nota mare si pe IMDB. Mie mi s-a parut ok, au fost altele si mai varza..

TheIceMan
21st October 2013, 22:21
Inherit the Wind - e vorba despre niste fanatici religiosi care condamna un profesor ca a predat teoria evolutionista elevilor sai. In apararea profesorului vine un avocat care va incerca sa combata ineptiile fanaticilor relgiosi care-l condamna pe profesor. E interesant filmul si arata cat de mult poate religia sa in*******easca omul. Filmul e inspirat dintr-un caz real. Recomand. 8/10
Prima ecranizare (1960 cu Spencer Tracy - grozav actor) a fost difuzata pe vremea lui ceasca la TVR, apoi reluat imediat dupa revolutie, imi aduc aminte de el, titlul romanesc "Procesul Maimutelor".

TenisFan
22nd October 2013, 01:17
Eu am o problema cu religia. Eu am o problema cu spiritele. Eu am o problema cu toate *****urile ireale, nepalpabile sau inventate ce nu pot fi probate prin demonstratie stiintifica. D-aia am dat 1/10 la film. Ar fi trebuit sa dau mai putin evident. Este o pierdere de timp. Nu m-am speriat dar am ras. Nu pentru ca e amuzant ci pentru ca e penibil. :sneaky:

irinaidu
22nd October 2013, 09:43
Malavita - hmmm, daca nu aveti ce face luni seara, si dupa ce ati mancat simtiti ca v-ati uita la un film inainte de somn, atunci e ok. altfel e teribil de meah.

jo27
22nd October 2013, 16:52
Prisoners--- 8.5/10 Distributie stelara, cu prestatii pe masura. Gyllenhaal asta e smecher rau de tot, nu se joaca, iar Paul Dano isi pune in valoare fata aia de imbecil, facind un rol de exceptie :) Nu ii mai enumar pe ceilalti, sint multi si buni :)

A, si am reusit un nou record... am avut toata sala doar pt mine :D luni seara la ora 19... Cinema City Arad.

SuperDumnezeu
22nd October 2013, 17:54
Daca nu te-ai masturbat in sala, ai avut-o doar pentru tine degeaba. :(

Sir. Eko
22nd October 2013, 17:59
Daca nu te-ai masturbat in sala, ai avut-o doar pentru tine degeaba. :(

Asa e. Dar merge si cand sunt sub 5 in sala.

Ai fost singur la film ?

Doctor_Satan
23rd October 2013, 09:41
Eu am o problema cu religia. Eu am o problema cu spiritele. Eu am o problema cu toate *****urile ireale, nepalpabile sau inventate ce nu pot fi probate prin demonstratie stiintifica. D-aia am dat 1/10 la film. Ar fi trebuit sa dau mai putin evident. Este o pierdere de timp. Nu m-am speriat dar am ras. Nu pentru ca e amuzant ci pentru ca e penibil. :sneaky:
Pe acelasi principiu ai blama *****uri ireale ca Avatar, ET, Star Wars si altele de acest gen?
Dar cat de ireale sunt situatiile din Pretty Woman si alte ameteli romantice? Pe alea nu le pui in aceeasi oala?
Aproape toate filmele au o doza (mai mare sau mai mica) de ireal si fiecare gen se adreseaza unui anume auditoriu, iar fiecare alege sa vada filmele care sunt pe gustul sau.

TenisFan
23rd October 2013, 11:33
Omule, tu faci comparatie intre religie si SF? Are you fucking kidding me? SF-urile sunt fabulatii care ar putea fi adevarate in masura in care tehnologia ar avansa pentru a demonstra stiintific respectiva fabulatie. Teoretic ar fi posibil daca respectiva proprietate stiintifica ar fi veridica. SF-ul este recunoscut ca fabulatie nu ca entitate atotcunoscatoare. SF-ul, totusi, are la temelie niste teorii stiintifice demonstrate si existente in natura. Adica o dai in SF dupa ce accepti anumite proprietati fizice/naturale si extrapolezi la fabulatii.
Religia promoveaza o entitate atotcunoscatoare ce este acceptata de stat ca fiind veridica. Se fac bani din asta ducandu-te la biserica. Exista traditia de a te lega de sot/sotie in fata lui D-zeu in biserica. De ce nu pot sa ma casatoresc alaturi de ales/aleasa in fata lui Thor/Zamolxe/mai stiu eu ce?
Religia nu are temelie naturala. Nu exista spirit. Defineste spiritul ca fenomen fizic/natural. Defineste-l pe D-zeu.
Ma uit la un film SF si stiu ca-i fabulatie dar aleg sa-l vad oricum. Asta inseamna ca accept faptul ca nu e taman totul veridic si sunt impacat cu asta.
Ma uit la un film horror si ma astept sa aiba ceva probe stiintifice mai ales ca nu-i catalogat ca SF. Daca ar veni unul cu o drujba si i-ar masacra pe toti as accepta asta. Se poate intampla in realitate. Poate are o realizare proasta si e prost jucat dar oricum are mai multa valoare decatun film horror bazat pe religie si spirite unde nimic nu e demostrat stiintific si esti mani****t si spalat pe creier intru entitatea atotcunoscatoare.
Eu te inteleg pe tine. Esti fan filme horror. Nu am nimic impotriva acestui aspect. Dar nu veni la mine cu faze d-astea.
Ametelile romantice din Pretty woman sau orice alta dulcegarie similara din nou se pot intampla. Au baze naturale si stiintifice. Exista oameni. Ei se pot cupla in cele mai ciudate moduri. Chiar si in cele mai dulcegaroase cai posibile.
Dar spiritul care se infrupta dintr-o mama si-i provoaca vanatai nu prea. :(

Xaviesta
23rd October 2013, 12:46
http://au.ibtimes.com/articles/494599/20130726/conjuring-lorraine-warren-ed-perron-family-horror.htm

Doctor_Satan
23rd October 2013, 13:30
Omule, tu faci comparatie intre religie si SF? Are you fucking kidding me? SF-urile sunt fabulatii care ar putea fi adevarate in masura in care tehnologia ar avansa pentru a demonstra stiintific respectiva fabulatie. Teoretic ar fi posibil daca respectiva proprietate stiintifica ar fi veridica. SF-ul este recunoscut ca fabulatie nu ca entitate atotcunoscatoare. SF-ul, totusi, are la temelie niste teorii stiintifice demonstrate si existente in natura. Adica o dai in SF dupa ce accepti anumite proprietati fizice/naturale si extrapolezi la fabulatii.
Religia promoveaza o entitate atotcunoscatoare ce este acceptata de stat ca fiind veridica. Se fac bani din asta ducandu-te la biserica. Exista traditia de a te lega de sot/sotie in fata lui D-zeu in biserica. De ce nu pot sa ma casatoresc alaturi de ales/aleasa in fata lui Thor/Zamolxe/mai stiu eu ce?
Religia nu are temelie naturala. Nu exista spirit. Defineste spiritul ca fenomen fizic/natural. Defineste-l pe D-zeu.
Ma uit la un film SF si stiu ca-i fabulatie dar aleg sa-l vad oricum. Asta inseamna ca accept faptul ca nu e taman totul veridic si sunt impacat cu asta.
Ma uit la un film horror si ma astept sa aiba ceva probe stiintifice mai ales ca nu-i catalogat ca SF. Daca ar veni unul cu o drujba si i-ar masacra pe toti as accepta asta. Se poate intampla in realitate. Poate are o realizare proasta si e prost jucat dar oricum are mai multa valoare decatun film horror bazat pe religie si spirite unde nimic nu e demostrat stiintific si esti mani****t si spalat pe creier intru entitatea atotcunoscatoare.
Eu te inteleg pe tine. Esti fan filme horror. Nu am nimic impotriva acestui aspect. Dar nu veni la mine cu faze d-astea.
Ametelile romantice din Pretty woman sau orice alta dulcegarie similara din nou se pot intampla. Au baze naturale si stiintifice. Exista oameni. Ei se pot cupla in cele mai ciudate moduri. Chiar si in cele mai dulcegaroase cai posibile.
Dar spiritul care se infrupta dintr-o mama si-i provoaca vanatai nu prea. :(
Faptul ca noi inca nu am evoluat intr-atat incat sa studiem toate fenomenele care ne inconjoara nu inseamna ca nu exista (bine, o parte, ca ar fi absurd sa existe demoni sau alte magarii ca Julia Roberts in Pretty Woman). Nici in ziua de azi nu exista explicatii precise in ceea ce priveste telekinezia, pirokinezia etc, cu toate ca exista persoane inregistrate care au aceste capacitati.
Este exact ca si cu civilizatiile extratereste: doar presupunem ca exista, fara sa avem dovezi in acest sens.

La fel sa facem paralela si cu Thor (ca exemplu). Nimeni nu a studiat ce se intampla cu noi dupa ce murim, daca pur si simplu putrezim sau o parte din noi merge in Valhalla. La fel si ET sau Starman (ala care avea o biluta cu puteri supranaturale si a reusit sa invie o caprioara si un om). ET nu stiu ce traznai a facut, pentru ca nu l-am vazut la varsta potrivita si cand am incercat, a fost prea basm pentru mine.

Asa cum poti fabula despre civilizatii extratereste, sabii laser, Forta, mutatii dintre cele mai diverse, povesti de dragoste extrem de neplauzibile, la fel poti fabula si despre creaturi mitologice, fiinte superioare, viata dupa moarte (stii ca si pentru asta exista baze teoretice, nu) si poti merge pana la demoni, zombie si Harry Potter.
Eu prefer sa iau filmul ca atare si sa nu-i studiez prea mult plauzibilitatea pentru ca ar pica si multe filme romantice.

Sa-ti dau un exemplu de film care pe noi ne enerveaza din motive diametral opuse: Twilight.
Pe tine probabil (presupun, pentru ca nu-ti cunosc parerea) ca te enerveaza pentru ca nu crezi in vampiri.
Eu consider ca filmul este o jignire pentru notiunea de vampir si ca este facut pentru fetite influentabile cu varsta cuprinsa intre 14 si 16 ani. Si pentru femeile care considera frumos un barbat a carui unica expresie a fetei este aceea ca e pe cale de a vomita.
In ceea ce priveste notiunea de vampirism, si pentru asta exista baze teoretice, deci o putem liniistiti incadra in aceeasi categorie cu ET si Darth Vader.

Si, ca incheiere, iti mai dau exemplu de o serie care 100% tu o consideri o porcarie: Evil Dead.
Mie primele 3 parti mi s-au parut remarcabile, desi au fost facute in '82, '87 si respectiv '93 cu bugete mici. In schimb, remake-ul mi s-a parut jenant si jignitor pentru un fan al seriei.
Dar eu am luat filmul ca atare si am analizat doar capacitatea lui de ma speria. Primele 2 (ca partea a treia a fost aproape comedie) au reusit, probabil si datorita varstei. Ultimul, chiar daca au incercat sa-l faca horror la standardele actuale, nu l-au facut plauzibil din punctul de vedere al ideii si actiunii.
Dar hai, ca deja am facut un post kilometric si ma gandesc ca pentru astfel de discutii ar trebui facut un thread de off-topic pe marginea filmelor.

TheIceMan
23rd October 2013, 19:05
Defineste spiritul ca fenomen fizic/natural. Defineste-l pe D-zeu. (Defineste viata.

TenisFan
23rd October 2013, 20:28
Defineste viata.In ce sens? Evolutie naturala a unui organism: nastere, dezvoltare, moarte.
Nu am vazut Twilight si nici n-o sa vad. Am auzit de la o colega sintagma de vampir vegetarian adica ala care bea sange de vaca spre exemplu. M-am ***** pe mine de ras si am mers mai departe.
Nu exista vampiri. Nu exista baza stiintifica pentru existenta acestei fabulatii.
Evil dead nu este un film serios. Asa ca l-am acceptat si mi-a placut taman deoarece nu a vrut sa fie film serios.
Nu exista baza stiintifica pentru viata dupa moarte. Evident ca totul e relativ si nu am eu de unde sa afirm ceea ce afirm si sa fie un adevar absolut.
Tot ce nu e probat stiintific sau altfel zis natural nu exista.
Cand vad un film ca The conjuring care se doreste a fi serios si care vine cu *****uri d-astea de spalat creierul ma amuz teribil.
Ma cac pe mine de ras si merg mai departe. Este parerea mea. Tu poti sa te uiti la film si sa-ti placa pentru ca ai tendinta sa crezi in anumite chestii. Este placerea ta.

jo27
23rd October 2013, 20:36
Asa e. Dar merge si cand sunt sub 5 in sala.

Ai fost singur la film ?

Va raspund amindurora, bineinteles butonul de multi-quote nu merge:

Se vede ca nu prea sint iesit in lume, habar n-aveam de regula asta. Puteau si ei sa puna un afis cu numarul de persoane de la care poate incepe labareala... nimic. Nici boul ala de la bilete n-a zis nimic si sint sigur ca stia ca nu mai vine nimeni... putea chiar sa ofere si un servetel, daca voia sa fie domn.

Ti-ai gasit... am ratat eu momentul, oricum nici filmul nu se prea preta la asa ceva, insa am sa tin minte sfatul vostru :)

Da, am fost singur. De ce? Pt cupluri sint reguli suplimentare? Fiecare celuilalt sau... ?


Intre timp am vazut recomandarea Tenisfan-ului, His Girl Friday (dupa ce vazusem zilele trecute si A Letter to Three Wives si Gaslight, ambele foarte bune, cu o mentiune pt primul) --- 9/10. Cary Grant e demential, iar partenera sa il completeaza de minune. De mult n-am mai vazut o comedie atit de buna :)... mai astept recomandari din epoca respectiva, domnule TenisFan :)

TheIceMan
23rd October 2013, 20:39
In ce sens? Evolutie naturala a unui organism: nastere, dezvoltare, moarte.
In sensul sa dai o definitie a vietii.
Ce ai spus acolo este manifestarea vietii, cum se manifesta, nu ce este.

De ex, sfera. Definite: suma punctelor din spatiu la egala distanta fata de un punct fix. Cum se manifesta: e rotunda, se rostogoleste. Tu ai spus mai sus cum se manifesta viata, nu definitia. Cand o sa gaseti definitia vietii, poti sa cauti si definitiile cele pe care le-ai adus in discutie mai sus.

btw, dupa primul rand nu m-am obosit sa citesc.

Sasuke Uchiha
23rd October 2013, 21:05
evidence 3/10 prost , finalu vrea sa fie unul surprinzator insa total absurd si ireal
texas killing fields 3/10 de evitat
white house down 4/10 filmele bune de actiune sunt in pericol de disparitie
The Place Beyond the Pines 3/10 total dezamagit de ryan gosling , cum a putut sa joace intr o asemenea porcarie
The Hangover Part III 5/10 not funny
gravity 3D 3/10 top 5 cele mai proste filme vazute la cinema , plictisitor , lent , fara nimic surprinzator , absurd... sandra bullock vorbind singura timp de o hora si asta e un film de 110M€ patetic
2 guns 5/10 vazut la cinema , nimic interesant insa merge intr-o duminica plictsitoare acasa nu la cinema , nu merita nici un ban
pacific rim 6.5/10 aveam mari sperante , filmul putea fi foarte bun , insa dialogurile il fac praf , actori foarte prosti ce nu au ce cauta intr-un film de 220m€ ( blondu se salveaza) , daca erau doar 2 hore de batai intre monstri ar fi fost excelent.

irinaidu
23rd October 2013, 23:56
Va raspund amindurora, bineinteles butonul de multi-quote nu merge:

Se vede ca nu prea sint iesit in lume, habar n-aveam de regula asta. Puteau si ei sa puna un afis cu numarul de persoane de la care poate incepe labareala... nimic. Nici boul ala de la bilete n-a zis nimic si sint sigur ca stia ca nu mai vine nimeni... putea chiar sa ofere si un servetel, daca voia sa fie domn.

Ti-ai gasit... am ratat eu momentul, oricum nici filmul nu se prea preta la asa ceva, insa am sa tin minte sfatul vostru :)

Da, am fost singur. De ce? Pt cupluri sint reguli suplimentare? Fiecare celuilalt sau... ?


:happy:happy:happy:happy data viitoare cand mergi la film, eu zic sa-i bati obrazul tipului de la bilete si sa-i zici ca nu a fost baiat de comitet.


ps - nu ma bag in dezbaterea voastra, pt ca mi se pare de la sine inteles ca fiecare o sa se uite la filme cu subiecte care il intereseaza. dar trebuie sa zic ceva despre pretty woman - cand am vazut eu filmul, acum 100 de ani,mi-a ramas in minte secventa de final cand trece unul cu un casetofon pe umar si sa aude "Welcome to Hollywood! What's your dream? Everybody comes here; this is Hollywood, land of dreams. Some dreams come true, some don't; but keep on dreamin' - this is Hollywood. Always time to dream, so keep on dreamin'. " pretty woman a fost primul film in care am intalnit chestia asta, adica filmul sa-ti faca intr-un fel cu ochiul, sa-ti zica ca si el stie ca e film, dar ca e ok sa visezi un pic. ulterior am vazut diverse grade, din ce in ce mai mari, de filme si seriale care rupeau zidul dintre el si audienta, dar asta a fost primul pt mine si mi s-a parut f tare chestia la vremea aia.

SuperDumnezeu
24th October 2013, 00:40
Before midnight mi s-a parut cel mai slab din "serie" cu toate ca tatele lui Julie au fost un plus.

SuperDumnezeu
24th October 2013, 00:43
Va raspund amindurora, bineinteles butonul de multi-quote nu merge:

Se vede ca nu prea sint iesit in lume, habar n-aveam de regula asta. Puteau si ei sa puna un afis cu numarul de persoane de la care poate incepe labareala... nimic. Nici boul ala de la bilete n-a zis nimic si sint sigur ca stia ca nu mai vine nimeni... putea chiar sa ofere si un servetel, daca voia sa fie domn.

bla bla bla arogante bla bla neinteresant

E regula nescrisa asta.

TenisFan
24th October 2013, 09:21
@TheIceMan. Definitie inseamna descrierea naturala a unui lucru, obiect, organism, fiinta. Ceea ce ti-am dat eu acolo e o definite. O definitie trebuie sa contina doar elemente obiective.
Altfel zis tu faci confuzii. Manifestare a vietii poate inseamna orice: incepand de la a da o laba melancolica atunci cand esti singur intr-o sala de cinema pana la a face acelasi lucru dar impreuna cu doi prieteni. :o:
Ceea ce voiai tu sa ma intrebi probabil e sa dau un sens al vietii. Si avand in vedere faptul ca esti insolent si arogant n-o sa ma mai obosesc nici eu sa-ti raspund in vreun fel.

Lucian86
24th October 2013, 10:45
Ceea ce voiai tu sa ma intrebi probabil e sa dau un sens al vietii. Si avand in vedere faptul ca esti insolent si arogant n-o sa ma mai obosesc nici eu sa-ti raspund in vreun fel.

Exact. In realitatea asta vroia el sa intrebe.
Definitia vietii oamenilor sau cea a plantelor de pilda nu are nicio diferenta.

In putine cuvinte cred ca Tenisfan incearca sa spuna ca nu-i plac filmele care pretind sa arate sau sa explice ceva ce nu este demonstrat stiintific; tot sensul filmului practic este concentrat pe acest punct.

SF-urile sunt in schimb de sine statatoare. O spune si numele: "Science-fiction". Normal ca filmul nu incearca sa demonstreze o anumita realitate ci are diferite intelesuri despre viata reala sau sunt facute pur pentru "entertaining" si efecte speciale.

Eu sunt ceva mai indulgent totusi. Indiferent de intentia filmului, pot sa ma uit la el pentru simplu fapt ca e horror in cazul de fata. "The Exorcist" de exemplu consider ca este un film foarte bun.
Bine, nu mi-ar placea insa alte filme care nici macar atat nu sunt.

SuperDumnezeu
24th October 2013, 11:17
Despre ce vorbesc astia doi? Nu poate cineva sa-mi faca un rezumat?

Johnny D
24th October 2013, 11:41
"Man from Earth" & "The Sunset Limited", pentru cei pt care ratiunea e si-un hobby nu doar o unealta.

Despre ce vorbesc astia doi? Nu poate cineva sa-mi faca un rezumat?
Tu esti doar superatotcunoscator, insuficient, apeleaza la HyperDumnezeu, el e hyperatotcunoscator, daca nici el nu stie, YottaDumnezeu e singura solutie, mai Dumnezeu de atat nu s-a inventat... inca!


Der Untergang - GREAT WAR MOVIE !!! I-am dat 10.
Il verificasem in trecut dar cand citii tema filmului, ma lasai pagubas; insa daca tu zici ca e asa bun, il scot sa-l vad!:ok:

Johnny D
24th October 2013, 12:01
Nu am vazut Twilight si nici n-o sa vad. Am auzit de la o colega sintagma de vampir vegetarian adica ala care bea sange de vaca spre exemplu. M-am ***** pe mine de ras si am mers mai departe.
A vrut sa zica "Vampir dietetic" si nu s-a stiut exprima! Evil creature you are!(Yoda):P


De ex, sfera. Definite: suma punctelor din spatiu la egala distanta fata de un punct fix. Cum se manifesta: e rotunda, se rostogoleste. Tu ai spus mai sus cum se manifesta viata, nu definitia. Cand o sa gaseti definitia vietii, poti sa cauti si definitiile cele pe care le-ai adus in discutie mai sus.
Iti dau eu una simpla: self awareness sau constienta de sine, simplu fapt ca esti instare sa fii constient ca existi te face vrednic de-a fi numit in viata. Plantele nu au asa ceva, animalele au constienta de sine a unor copii mici de la 2 la 5 ani, robotii nu au dar se zvoneste ca ar putea dezvolta, greu de crezut. Prin extrapolare un alien care face parte dintr-o civilizatie avansata probabil ar avea o constienta de sine, o luciditate daca vrei, de multe ori mai mare ca a unui om obisnuit, astfel prin comparatie noi sa parem si sa fim tratati ca niste animale!:)) Dumnezeu ar avea o constienta de sine de zeci de ori cel putin peste un om, printre alte abilitati mult mai factorizate decat aceasta, care pana la urma e abilitatea suprema dupa care ierarhizezi existenta-n sine.

PS: A nu se confunda luciditatea sau constienta de sine cu ratiunea si inteligenta, sunt 3 lucruri total distincte, mai ales prima de urmatoarele 2!

Doctor_Satan
24th October 2013, 14:17
In ce sens? Evolutie naturala a unui organism: nastere, dezvoltare, moarte.
Nu am vazut Twilight si nici n-o sa vad. Am auzit de la o colega sintagma de vampir vegetarian adica ala care bea sange de vaca spre exemplu. M-am ***** pe mine de ras si am mers mai departe.
Nu exista vampiri. Nu exista baza stiintifica pentru existenta acestei fabulatii.
Evil dead nu este un film serios. Asa ca l-am acceptat si mi-a placut taman deoarece nu a vrut sa fie film serios.
Nu exista baza stiintifica pentru viata dupa moarte. Evident ca totul e relativ si nu am eu de unde sa afirm ceea ce afirm si sa fie un adevar absolut.
Tot ce nu e probat stiintific sau altfel zis natural nu exista.
Cand vad un film ca The conjuring care se doreste a fi serios si care vine cu *****uri d-astea de spalat creierul ma amuz teribil.
Ma cac pe mine de ras si merg mai departe. Este parerea mea. Tu poti sa te uiti la film si sa-ti placa pentru ca ai tendinta sa crezi in anumite chestii. Este placerea ta.

N-ai pierdut nimic daca n-ai vazut Twilight. E o aberatie a unui subiect, cum i-ai spune tu, aberant.

Dar in ce sens se vrea serios The Conjuring in comparatie cu Evil Dead. Eu cred ca el se vrea un film care sa te sperie, la fel ca Evil Dead. Eu n-o sa-l vad din simplul motiv ca filmele cu case bantuite si/sau posedati mi se par povesti horror doar pentru persoanele da pana la 12 ani. Dupa aceasta varsta iti trebuie un film ceva mai decent pentru a-l considera horror.

Uite, un film (miniserie, de fapt) reusit cu case bantuite este Rose Red a lui Stephen King. Un film cu adevarat bun si captivant. Nu foarte horror, dar bine realizat si fara umpluturi.

Raiden
24th October 2013, 18:10
"Man from Earth" & "The Sunset Limited", pentru cei pt care ratiunea e si-un hobby nu doar o unealta.


The Sunset Limited aveam de gand sa-l revad, dar mi-a recomandat cineva The Man From Earth si a fost la fel de tare. Mai cunoaste cineva filme de acest gen ?

Cristy RVD
24th October 2013, 18:15
Da' chiar, tre' sa revad si eu Sunset Limited.

irinaidu
24th October 2013, 18:19
te face vrednic de-a fi numit in viata.

:groggy: si cine hotaraste asta cu vrednicia ?

"Man from Earth" & "The Sunset Limited" - faine ambele filme.

TenisFan
24th October 2013, 19:07
Prisoners - Am fost la cinema sa-l vad. Poate ca nu trebuia dar nu a fost nicio problema. Filmul e solid si meticulos in prezentarea tragediei familiilor(plus consecintele) dar si din perspectiva pistelor pe care detectivul le urmareste. Tre' sa-l remarc pe Jackman evident dar Dano in rolul retardatului face un rol mega bun. Plus Gyllenhaal care nici el nu dezamageste. Este excelent dezvoltat si mi-a placut. 8.5/10.

TheIceMan
24th October 2013, 19:58
@TheIceMan. Definitie inseamna descrierea naturala a unui lucru, obiect, organism, fiinta.Corect.
Ceea ce ti-am dat eu acolo e o definite. O definitie trebuie sa contina doar elemente obiective.Nu este. Evolutia este o consecinta a vietii. Ce spui tu este ca si cand definesti un automobil ca un obiect care se misca de la punctul A la punctul B, in fapt miscarea fiind o consecinta, o proprietate, o manifestare a automobilului.

Deci, inca mai astept de la tine o definitie stiintifica a vietii.


Altfel zis tu faci confuzii. Manifestare a vietii poate inseamna orice: incepand de la a da o laba melancolica atunci cand esti singur intr-o sala de cinema pana la a face acelasi lucru dar impreuna cu doi prieteni. :o:.Iara gresesti, pentru ca in sesnul discutat de mine o manifestare a vierii sunt virusii, bacteriile, pestii, frunzele etc. Ceea ce spui tu este doar o descriere a unui fapt aleator comis de un organism. Dar pentru tine, ok, e o manifestare :) Eu nu discut manifestarea obiectelor in viata, adica actiunile, ce fac ele (dorm, manaca, fac sex), ci cum viata se manifesta, viata se manifesta prin plante, animale, aliens etc., astea sunt o consecita a vieti, dar stintific ce este viata? cum dai definite stiintifica vietii?


Ceea ce voiai tu sa ma intrebi probabil e sa dau un sens al vietii. Nu, deloc, mare diferenta.
Si avand in vedere faptul ca esti insolent si arogant n-o sa ma mai obosesc nici eu sa-ti raspund in vreun fel.Sunt arogant cu cei care sunt aroganti. :ok:


Exact. In realitatea asta vroia el sa intrebe.Nicidecum, stiu exact ceea ce am intrebat, nu ceea ce crezi tu ca am vrut sa intreb.

Definitia vietii oamenilor sau cea a plantelor de pilda nu are nicio diferenta.ok, care-i definitia vietii?



Iti dau eu una simpla: self awareness sau constienta de sine, simplu fapt ca esti instare sa fii constient ca existi te face vrednic de-a fi numit in viata. Plantele nu au asa ceva, animalele au constienta de sine a unor copii mici de la 2 la 5 ani, robotii nu au dar se zvoneste ca ar putea dezvolta, greu de crezut. Asta poate se vrea un raspuns la intrebarea co-forumistului "care-i sensul vietii?


Prin extrapolare un alien care face parte dintr-o civilizatie avansata probabil ar avea o constienta de sine, o luciditate daca vrei, de multe ori mai mare ca a unui om obisnuit, astfel prin comparatie noi sa parem si sa fim tratati ca niste animale!:)) Dumnezeu ar avea o constienta de sine de zeci de ori cel putin peste un om, printre alte abilitati mult mai factorizate decat aceasta, care pana la urma e abilitatea suprema dupa care ierarhizezi existenta-n sine.Interesanta abordare, dar ne indepartam de subiect. ok, ne putem indeparta de subiect :)

Johnny D
25th October 2013, 07:55
:groggy: si cine hotaraste asta cu vrednicia ?

Moralitatea! Ierarhizarea umana suprema a vredniciei.
Din pacate moralitatea e ceva subiectiv, tinand de fiecare persoana in parte...:rolleyes: Sau din fericire, ma mandresc cu moralitatea mea si m-as simti naspa daca mai mult de jumatate din planeta ar impartasi-o, eu am facut mari eforturi pentru ea, ei s-o aiba de-a gata!? Ia mai da-o dracului!:D


Asta poate se vrea un raspuns la intrebarea co-forumistului "care-i sensul vietii?

Nu, era o simpla exemplificare prin enumerare de entitati extrem de diferite, exemplificare a valorii(vredniciei) vietii. Robot<Animal<Om<Alien<Dumnezeu, daca avem concepte corecte despre oameni si Dumnezeu, e posibil sa gresim amarnic, totul e in ipotetic aici. Robot, acela e deocamdata la baza, daca nu va dezvolta constienta de sine, si nu IA-artificial inteligence, aia e cu totul altceva, aia nu-l face mai vrednic sa fie-n viata doar mai util, asa cum am mai zis e mare diferenta intre constienta de sine(luciditate) si alte abilitati cerebrale, inteligenta, memorie, metode de analiza si eficineta lor ce tine de inteligenta, intelepciune ce tine de cumului analizelor trecutului, ratiune ce tine de puterea de analiza, s.a.m.d. Constienta de sine e cel mai important aspect, si ea creste o data ce entitatea in sine progreseaza, insa e foarte greu de masurat, fiecare entitate cred ca si-o poate masura doar siesi si apoi sa si-o pune in conjunctie cu-a altora, sa vada exact unde sta el si unde stau altii, altfel nu prea vad cum. Un lucidometru nu cred ca va fi inventat prea curand, fie de noi sau de extraterestrii!:))

Johnny D
25th October 2013, 08:13
daca avem concepte corecte despre oameni si Dumnezeu
despre aliens si Dumnezeu, voiam sa zic aici, dar n-am apucat sa editez.
Completare: exista totusi moduri de a aproxima luciditatea(constienta de sine) intre organisme cu bio-chimie similiara, de exemplu la noi si la animale se face dupa nr neuronilor, frecventa si viteza impulsurilor intre acestia, sinapse si-asa mai departe.
Extraterestrii insa vor trebui sa vina sa ne spuna si noua cum facem si noi diferenta cand e vorba de tipuri noi de creaturi pe care nu le stim analiza, altfel riscam sa facem prostii ce nu le putem lua inapoi, evident totul e ipotetic aici!:P

Johnny D
25th October 2013, 09:14
S-a mentionat probabil mai in spate cu zeci de pagini dar trebuie mentionat in caz ca nu neaprat filmul "Seven pounds" cu Will Smith!
Un film superb ce te face sa lecrimezi inca din primele 6 minute, e similar ca emotie cu "John Q" a lu Denzel Washington, neaparat de vazut!:yes:

Lucian86
25th October 2013, 11:32
ok, care-i definitia vietii?

Pai ti-a raspuns Tenisfan !
Uite si o definitie in d.e.x. : "Sintezã a proceselor biologice, fizice, chimice, mecanice care caracterizeazã organismele"

Nu pui bine intrebarea. Daca nu e sensul vietii, atunci poate vrei sa stii de unde au origine organismele sau vrei sa gasesti o explicatie asupra faptului ca suntem capabili sa gandim, sa avem sentimente, etc. Ti se pare totul atat incredibil nu ?

Raspunsul e tehnic dificil insa principiul nu e chiar atat de greu de inteles. E totul fizica, chimie, biologie, etc...asa cum o bacterie se misca, se hraneste si se reproduce intuitiv, asa suntem si noi insa intr-o forma evoluata. Da, "evolutia" e principiul atat de simplu de inteles in opinia mea insa atat de greu de acceptat de unii.

Nu e mare chestie pana la urma. Gandeste-te ca sentimentele tale, inteligenta si abilitatile iti pot fi mani****te in laboratoare.

Johnny D
25th October 2013, 11:47
Cand am dat eu definitia vietii eu am dat-o d.p.d.v. moral, al constientei de sine, d.p.d.v. bilologic e secundara ca importanta, parerea mea.
D.p. meu d.v. o bacterie sau chiar o insecta e de sute de ori mai apropiata de o planta sau de o piatra, decat e un om de un animal, care-s mult mai apropiati ca valoare tocmai datorita constientei de sine ce apare aici, perceptiei durerii, analizei acesteia si-asa mai departe, dar fara constienta de sine astea n-au valoare.
De exemplu un bebe mic de 4 luni are constienta de sine aproape de zero, el degeaba simte durere ca nu o percepe decat pe o perioada de timp infinitezimala, durerea fara constienta de sine aproape ca nu exista, daca ar fi existat ne-am fi amintit de ea, ca presupun ca memoria deja e cat de cat activa la acea varsta toata problema e ca nu e cel mai important lucru: luciditatea care sa te faca sa consideri si infinitezimal macar ca importanta durerea pe care o simti. Practic un bebe de 4 luni ca importanta e de vreo 10 ori mai putin important decat ca un caine care are o constienta de sine mult mai mare, diferenta se face in potential, cainele nu poate progresa dar bebele are potential de progres de mii de ori mai mare decat conditia actuala si atunci ratiunea morala se schimba radical.
Bio-chimia cu care suntem noi familirizati e doar un model de concepere a vietii dupa definitia noastra, insa ea poate fi extrem de diferita, greu de recunoscut pentru noi si totusi acea fiinta cu o bio-chimie extrem de stranie sa fie in viata!;)

TheIceMan
25th October 2013, 23:05
Pai ti-a raspuns Tenisfan !
Uite si o definitie in d.e.x. : "Sintezã a proceselor biologice, fizice, chimice, mecanice care caracterizeazã organismele"

Ok, daca ai ajuns la DEX, da-i definitia si lui TenisFan si curma-i suferinta:


Defineste-l pe D-zeu. (


DUMNEZÉU, (rar) dumnezei, s. m. 1. Ființã supranaturalã, consideratã în credințele religioase drept creatoare a lumii și cea care determinã destinul oamenilor - Sursa: DEX '98 (1998)

Dumnezéu (dumnezéi), s. m. – Ființã supremã, creator și cîrmuitor al lumii.
DER (1958-1966)

TheIceMan
25th October 2013, 23:18
Nu pui bine intrebarea. Daca nu e sensul vietii, atunci poate vrei sa stii de unde au origine organismele sau vrei sa gasesti o explicatie asupra faptului ca suntem capabili sa gandim, sa avem sentimente, etc. Ti se pare totul atat incredibil nu ?Nu, am pus bine intrebarea, si de vro cateva sute de ani oamenii de stiinta si filozofii si-o pun si nu pot sa dea o definitie acceptabila la Ce este Viata?
Da, stim cu totii, o recunoastem, in diferite forme, dar nu putem sa dam o definitie. Greu, foarte greu.

Fetusul are viata? in primele ore dupa inseminare este viata noua? sau cu cateva ore inainte de nastere fetusul are viata? ca din definitia lui TenisFan inteleg ca viata este de la nastere doar... slaba definitie dom'le...

Ce vreau sa zic ca este dificil sa definesti lucruri palpabile...
Si apoi cand vrei sa-l definesti pe Dumnezeu ori te rezumi la o propozitei de dictionar, ori e si mai greu de definit.

"de unde au origine organismele" cam anagramat te-ai exprimat aici, acuma e randul meu sa banuiesc ca vrei sa intrebi daca nu cumva vreau sa intreb "cum si unde a aparut viata?" Oh, nu! Nu vreau sa ajung acolo, pentru ca raspunsul e prea simplu: Nimeni nu stie, sunt diferite teorii fiecare cu treaba ei.


Raspunsul e tehnic dificil There you go... adica exact ce vrea TenisFan o definitie stiintifica.


Da, "evolutia" e principiul atat de simplu de inteles in opinia mea insa atat de greu de acceptat de unii.Pai explica-l daca e simplu.


Nu e mare chestie pana la urma. Gandeste-te ca sentimentele tale, inteligenta si abilitatile iti pot fi mani****te in laboratoare.Pot fi mani****te, dar omul nu poate crea viata.

TheIceMan
25th October 2013, 23:59
ok, revenind la filme, parca era un thread dedicat filmelor romanesti, nu-l gasesc, poate a disparut :D

n-am avut ce face si l-am vazut pe asta, chiar pe Youtube.

Speram sa fie o comedie buna, n-a fost, actiune slaba si ridicola, poante putine si slabe, de remarcat doar fizicul actritei sia tat.

lcl3nqVMLfg

Lucian86
26th October 2013, 00:20
Nu, am pus bine intrebarea, si de vro cateva sute de ani oamenii de stiinta si filozofii si-o pun si nu pot sa dea o definitie acceptabila la Ce este Viata?

Cuvintele au un anumit sens. Daca vrei sa cunosti definita vietii, uita-te in dictionar.
Daca vrei alte raspunsuri, pune altfel intrebarea.



Pot fi mani****te, dar omul nu poate crea viata.

Ah nu ?
http://www.telegraph.co.uk/science/7745868/Scientist-Craig-Venter-creates-life-for-first-time-in-laboratory-sparking-debate-about-playing-god.html

Si cred ca este doar inceputul.

Inca ceva "TheIceMan"
Nu crezi in evolutie ?
A aparut credinta 2.0 ergo "creationismul inteligent" care nu refuza neaparat idea de evolutie a organismelor. Nu esti si tu un adept ?

Deci, daca imi spui ca nu crezi in evolutie, eu nici nu ma mai obosesc sa ma contrazic cu tine. "Evolutia" este acceptata de aproape 100% dintre oamenii de stiinta. Daca nici atat nu-ti este de ajuns ca sa te convinga, e clar.

SuperDumnezeu
26th October 2013, 00:21
Gata ma. Ce ca*at ?!

Am vazut Monsters University, a fost okish.

TheIceMan
26th October 2013, 00:39
Ah nu ?
http://www.telegraph.co.uk/science/7745868/Scientist-Craig-Venter-creates-life-for-first-time-in-laboratory-sparking-debate-about-playing-god.html

the guardian spune mai explicita asa:

http://www.theguardian.com/science/2010/may/20/craig-venter-synthetic-life-form


The new organism is based on an existing bacterium that causes mastitis in goats, but at its core is an entirely synthetic genome that was constructed from chemicals in the laboratory.


So, asa cum am spus, nu a creat viata ci a modificat ceva. Bye.



Inca ceva "TheIceMan"
Nu crezi in evolutie ?
A aparut credinta 2.0 ergo "creationismul inteligent" care nu refuza neaparat idea de evolutie a organismelor. Nu esti si tu un adept ?
Asa-i spune?? :)) :)) nu stiam :))



Deci, daca imi spui ca nu crezi in evolutie, eu nici nu ma mai obosesc sa ma contrazic cu tine. "Evolutia" este acceptata de aproape 100% dintre oamenii de stiinta. Daca nici atat nu-ti este de ajuns ca sa te convinga, e clar.Sa ma convinga despre ce? Ce incerci sa ma convingi? Ce nu ti-e clar? esti confuz?

Julio_Zane
26th October 2013, 01:21
Mutati aceste discutii altundeva,aici e vorba de filme...

IceMan..calm fucking down boy with that arrogance.Ce puii mei?

TheIceMan
26th October 2013, 01:36
Mutati aceste discutii altundeva,aici e vorba de filme...

IceMan..calm fucking down boy with that arrogance.Ce puii mei?

ok... boy :)) :))

TheIceMan
26th October 2013, 03:11
Mda, asa este m-am cam agitat si am devenit arogant, scuze celor care s-au simtit afectati, chiar nu era cazul.

Daca un supermoderator e bun sa mute offtocpicul la diverse, va rog. (sau sa stearga daca crede de cuviinta)

Un weekend placut tuturor!

Lavinia
27th October 2013, 02:42
aoleu...

TenisFan
27th October 2013, 20:27
The kings of summer - Mi-a placut mult filmul asta. Ceva in genul Stand by me numai ca mult mai comic pe alocuri. Si-n asta este fabulosul personaj Biaggio. Scenariu bunicel iar actorii buni. 8.5/10 pentru incurajare. :D
Odd Thomas - Asta e film cu ceva monstruleti care arata ca dracu dar sunt total inofensivi(le place sa observe) si puteri paranormale ale unui individ dar care nu se ia foarte mult in serios. Solid film. E cu Anton Yelchin, irina. :D 7.5/10

irinaidu
27th October 2013, 21:02
The kings of summer - Mi-a placut mult filmul asta. Ceva in genul Stand by me numai ca mult mai comic pe alocuri. Si-n asta este fabulosul personaj Biaggio. Scenariu bunicel iar actorii buni. 8.5/10 pentru incurajare. :D
Odd Thomas - Asta e film cu ceva monstruleti care arata ca dracu dar sunt total inofensivi(le place sa observe) si puteri paranormale ale unui individ dar care nu se ia foarte mult in serios. Solid film. E cu Anton Yelchin, irina. :D 7.5/10

:D esti un dragut ! Nu am auzit de film pana acum, dar acum il caut. Ma bucur ca ai vazut kings of summer :)

DanutBM
28th October 2013, 20:58
World War Z - 7.50/10
Oblivion - 7/10
Django Unchained 10/10 - genial filmul , inca o capodopera a lui Tarantino .

Utilizator
29th October 2013, 12:21
Django este intr-adevar bun care are si mai multa savoare pentru cei ce au vazut westernurile spaghetti ale lui Sergio Leone. Peste toate, cred ca filmul e tras serios de catre Dr. King Schulz si de jocul excelent al lui Christoph Walz in acest rol.



Pentru cei ce nu au vazut inca si sunt amatori de secrete ascunse ale omenirii ce tind spre teoria conspiratiei (ce roman nu e asa?) va recomand trilogia Zeitgeist:
Zeitgeist-The movie (2007)
Zeitgeist Addendum (2008)
Zeitgeist - Moving Forward (2011)

Sunt toate disponibile aici: http://www.zeitgeistmovie.com/ sau chiar si pe youtube cu subtitrari inclusiv in romana.

Filme-documentar-revelatie despre religie, terorism, finanta mondiala, oameni si viitorul omenirii. Mie mi-au placut mult toate si peste o anumita nota 'hippie' (care nu inseamna ceva rau ci poate dimpotriva), filmul are abordari deosebit de interesante si credibile a ceea ce se intampla cu lumea.
Mai multe amanunte despre ele gasiti pe IMDB.

Johnny D
30th October 2013, 09:11
:groggy: si cine hotaraste asta cu vrednicia ?
Fiecare in parte, e o notiune total particulara, nu generala, cam tot ce-am scris aici se incadreaza la capitolul particular.
Insa, daca vei gandi eu cred ca e imposibil sa nu ajungi la conceptia mea particulara si sa nu-ti dai seama ca fara perceptie, nu exista existenta defapt, daca nimeni s-o perceapa nu e; practic ea exista dar e inutila, nu are uzanta. Iar constienta de sine sau luciditatea e barometrul perceptiei, cu cat luciditatea e mai mare cu atat perceptia e una mai bogata, mai cuprinzatoare, mai acumulatoare, mai performanta. Daca te gandesti un pic iti vei da seama ca luciditatea ca importanta e aspectul cel mai stratificant al importantei sau vredniciei vietii, ori existentei in sine, fie ca se conforma definitiilor clasice de viata, sau altora noi.

Lavinia
30th October 2013, 15:55
^^ DfPeprQ7oGc
plus atomul e 99.99999% spatiu gol, deci tot e spatiu gol si niciodata nu atingi nimic, desi ai impresia asta etc etc
plus epigenetica, efectele placebo si nocebo
etc etc


si trecand la filme - am vazut The Master. 8/10. Phoenix e foarte bun in filmul asta, cea mai buna performanta a lui de pana acum. Plus Seymour Hoffman si un regizor care are cateva filme bune in palmares (desi Magnolia nu mi-a placut prea mult ca e facut prea pentru americani si se lungeste si explica si reexplica niste chestii pe care publicul obisnuit si cu ceva mai subtil deja le-a inteles de 7000 de ani)

epal
30th October 2013, 19:25
Ultima data am vazut si m-a impresionat, drept urmare am recomandat si altora, Nunta muta. Un film tipic romanesc umoristic, dar cu un substrat profund.Din pacate, inca ne cantonam in perioada comunista in ceea ce priveste cinematografia romaneasca, fapt ce o face mai mult sau mai putin inaccesibila pentru un necunoscator. http://www.pokochasz.pl/files/img/icon_usmiech.png (http://blogs.rediff.com/teaspot/)

Eddy DoubleD
31st October 2013, 19:19
The Conjuring --- 7/10
The Human Centipede --- 2/10 Inutil. Mult mai bun "A Serian Film":D
The Heat --- 6/10
The Internship --- 5.5/10
The Lone Ranger --- 6/10
Kick-ass 2 --- 7.5/10
Man of Steel --- 6/10 Dezamagitor:rosu:

Srdjan
31st October 2013, 19:59
Lone Ranger a fost dupa Django filmul anului. A fost exemplul perfect de ceea ce un film trebuie sa aduca, ci anume entertainment pe ecran

Eddy DoubleD
31st October 2013, 20:15
Meh. L-am punctat ca pe unul din cele mai slabe filme a lui Johnny Depp. Nici nu vad cum ai "tupeul" sa-l bagi in aceeasi oala cu Django.:))

irinaidu
2nd November 2013, 17:46
am vazut si eu "mud " si mi s-a parut destul de slabut. cei 2 baieti sunt foarte autentici, dar mcconaghey e la fel ca intotdeauna si nu m-a convins. de atfel si finalul m-a lasat un pic nedumerita. la final il arata pe mud plutind in apa, a doua zi, pe lumina, destul de clar mort si apoi il arata viu in barca .... hmmm.

irinaidu
2nd November 2013, 23:45
si in seara asta am vazut "i viteloni " a lui fellini - si fara sa citesc recenziile, am simtit asemanarea cu "diner "sau "american grafitti ". mie una mi-a placut mult filmul. sunt curioasa, l-a mai vazut cineva ?

Freek
6th November 2013, 17:32
Meh. L-am punctat ca pe unul din cele mai slabe filme a lui Johnny Depp. Nici nu vad cum ai "tupeul" sa-l bagi in aceeasi oala cu Django.:))

:))

Am reusit sa l vad la a doua strigare. Prima oara l-am inchis dupa 20 de minute, apoi intr-o seara cand n-aveam net, pac, ia sa-l termin. Not that bad. Merita un 6.5/10 :D

Eddy DoubleD
6th November 2013, 17:40
Pai tot pe acolo. Dar auzi la el: sa-l compare cu Django :))

Srdjan
6th November 2013, 20:10
Better than Django :)

Lavinia
6th November 2013, 21:23
lone ranger e doar 'uite ce bine arata j depp cu par si vopsea de indian pe el'. slab

Freek
6th November 2013, 23:49
http://0.tqn.com/h/humor/1/H/m/M/-/-/Wat.jpg

Nici nu mi-a trecut prin cap sa zic asa ceva dar ma rog, fetili stie mai bine :D

SuperDumnezeu
7th November 2013, 19:37
Va recomand asta
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTUG5rzOyufMs7k2O_FrYAij4J8jv5Ac x8wD2oOsRBv9yspbYMA

TheIceMan
7th November 2013, 20:24
am vazut Elysium (2013) http://www.imdb.com/title/tt1535108/

idee buna, implementare nu prea stralucita, i-a lipsit ceva, nu stiu ce, ca sa fie un film foarte bun, dar asa merge spre mediocru, imho.

6/10

Freek
7th November 2013, 20:59
Da, mediocru e mult spus, e slabut chiar :D. Dupa District 9 ma asteptam la cu totul altceva din partea lui Blomkamp. Oricum, Sharlto Copley joaca fantastic.

Doctor_Satan
8th November 2013, 16:51
am vazut Elysium (2013) http://www.imdb.com/title/tt1535108/

idee buna, implementare nu prea stralucita, i-a lipsit ceva, nu stiu ce, ca sa fie un film foarte bun, dar asa merge spre mediocru, imho.

6/10


Ideea a fost exploatata destul de mult in SF-urile de categoria B din anii '80-'90, deci in afara de efecte, nu aduce nimic nou.
Eu nici nu m-am obosit sa-l iau in considerare.

SwedishMafia
8th November 2013, 16:56
am incercat sa ma uit la grown ups2, insa dupa ce-am vazut prima faza din film, mi-am dat seama c-ar fi o pierdere de vreme...sper ca internship sa nu aiba un scenariu la fel de slab....

Xaviesta
9th November 2013, 14:36
Thor 2 - 9

Mi s-a parut peste Man of Steel.

Apare sigur partea a 3-a.

Eddy DoubleD
9th November 2013, 14:45
Pai o sa stoarca astia The Avengers pana la ultimul cent:)

Srdjan
9th November 2013, 14:51
Dupa ce am revazut Man of Steel acum 3 zile, nu ii pot da mai mult de 3, nu stiu de ce atat de multi i-au dat note peste 8

Xaviesta
9th November 2013, 14:51
Apropo, sunt curios care e faza cu Loki de la final. Ce se intamplase cu Odin intre timp?:D

Eddy DoubleD
9th November 2013, 14:53
Dupa ce am revazut Man of Steel acum 3 zile, nu ii pot da mai mult de 3, nu stiu de ce atat de multi i-au dat note peste 8

Michael Shannon e singurul care tine capul sus. Restul e mediocru. Deci ai dreptate.

TenisFan
10th November 2013, 16:04
We're the Millers - Comedie ok-ish. Will Poulter e superb in rolul fiului naiv. Sudeikis e excelent in rol principal. Jennifer Aniston se dezbraca. Suficient? 7/10
One week - I got a soft spot for Joshua Jackson. Asta plus faptul ca intriga zice ca se duce intr-o lunga calatorie prin tara m-a determinat sa iau filmul si sa-l vad. Decent. 7/10

irinaidu
10th November 2013, 21:59
One week - I got a soft spot for Joshua Jackson. Asta plus faptul ca intriga zice ca se duce intr-o lunga calatorie prin tara m-a determinat sa iau filmul si sa-l vad. Decent. 7/10

am vazut comentariul si daca nu as fi stiut ca nu am vazut filmul, puteam sa cred ca l-am scris eu :P soft spot pt jackon si calatorii prin tara checked, acum trebuie sa-l vad si eu.

nic
11th November 2013, 02:22
The Gatekeepers, un filme foarte interesant...cu sase personaje principale, toti fosti sefi ai Shin Bet...

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Gatekeepers_(film)

Johnny D
11th November 2013, 08:24
Pai o sa stoarca astia The Avengers pana la ultimul cent:)

Urmatorul Avengers pare si cel mai promitator dintre toate filmele de gen pana la ora asta, asta e senzatia mea, deci logic ca storc daca au si ce!:))


Dupa ce am revazut Man of Steel acum 3 zile, nu ii pot da mai mult de 3, nu stiu de ce atat de multi i-au dat note peste 8

Tip musculos, fete la tastatura.
Si ar mai fi faza misto din final cu lupta "dintre blocuri", cand e modelata intr-un mod usor inovativ si atractiv ca si unghi de filmare.


We're the Millers - Comedie ok-ish. Will Poulter e superb in rolul fiului naiv. Sudeikis e excelent in rol principal. Jennifer Aniston se dezbraca. Suficient? 7/10


Nota anticipativa 0.5/10! Who wants to see that ugly bitch naked!?:no:

SuperDumnezeu
11th November 2013, 11:29
Johnny D
http://tx.english-ch.com/teacher/mar/gaydar.jpg

Utilizator
11th November 2013, 11:56
Stand up guys, 2012 http://www.imdb.com/title/tt1389096/
Un film bine facut, amuzant si trist in acelasi timp, cu trei mafioti batrani jucati excelent de catre Al Pacino, Christopher Walken si Alan Arkin.

Vazut, placut, recomandat. :)

Johnny D
11th November 2013, 14:39
Johnny D

Pai stai asa, Aniston nu e aia in rolu principal din Sex and The City cu piele atarnata pe dupa gat si moaca de cal dezvirginat de-un par crapat!?
Daca e aia frate, atunci tu cred c-ai probleme grave de a aprecia femeile frumoase, ia la mana un Playboy, Hustler sau o gramada de filme erotice sau porno sa vezi cum arata femeile adevarate, ca pot pana si eu sa-ti schitez si din creion o femeie mai sexi decat aia!:))


Un film bine facut, amuzant si trist in acelasi timp, cu trei mafioti batrani jucati excelent de catre Al Pacino, Christopher Walken si Alan Arkin.

2 mari actori aici, azi ma uit la el, mersi!:yes:

nic
11th November 2013, 16:40
Pai stai asa, Aniston nu e aia in rolu principal din Sex and The City cu piele atarnata pe dupa gat si moaca de cal dezvirginat de-un par crapat!?
(...)

Cred ca o confunzi cu Sarah Jessica Parker... altfel nu ma omor dupa nici una si nici dupa serialul ala , tipic pt liberalismul ( in sens american) si feminismul agresiv al zilelor noastre.

SuperDumnezeu
11th November 2013, 17:35
Pai stai asa, Aniston nu e aia in rolu principal din Sex and The City cu piele atarnata pe dupa gat si moaca de cal dezvirginat de-un par crapat!?
Daca e aia frate, atunci tu cred c-ai probleme grave de a aprecia femeile frumoase, ia la mana un Playboy, Hustler sau o gramada de filme erotice sau porno sa vezi cum arata femeile adevarate, ca pot pana si eu sa-ti schitez si din creion o femeie mai sexi decat aia!:))

Ba, tu esti pocnit ?!

relansat
11th November 2013, 18:04
lol =))))))

TheIceMan
11th November 2013, 20:18
Passchendaele

http://www.imdb.com/title/tt1092082/

War movie. 10/10

Johnny D
12th November 2013, 09:19
Cred ca o confunzi cu Sarah Jessica Parker... altfel nu ma omor dupa nici una si nici dupa serialul ala , tipic pt liberalismul ( in sens american) si feminismul agresiv al zilelor noastre.

Da, atunci retrag ce-am zis despre filmul ala, am confundat actritele!:))
Serialul ala cu SJP e un produs al submediocritatii crase, trebuie sa fii de-a dreptul tembel sa razi la umorul acela care e chiar imbecil.
Eu inteleg de exemplu umorul de cro-magnon a serialului Familia Bundy care e adresant persoanelor tinere si in genere fara prea multa cultura si e chiar hilar cand privesti din perspectiva needucata, dar rahatu asta cu SJP e atat de tampit ca se adreseaza de fapt publicului ce se vrea cult, dar cu un umor specific doar celor care nu stiu ce e cultura decat din auzite. Mai mare prostie n-am vazut, sincer.
Probabil succesul sau consta din faptul ca doar cei inculti se distreaza la el, dar ii face sa se simta culti, cum ca acceseaza sensibilitati din societate ce cu greu pot fi patruse de minti mediocre, cand colo ce sa vezi, insasi serialul in sine e o mediocritate penibila, fara absolut nicio subtilitate adevarata, doar pretentia de subtilitate, momeala pentru prosti, ceea ce-l face cu-adevarat penibil.


Ba, tu esti pocnit ?!

Multumesc de explicatie, esti un adevarat laborios in descriere!
Cand am nevoie de o revizie ampla sau un raspuns complex care sa atinga orice punct pe o tema, stiu la cine sa apelez! Mersi!:ok:

SuperDumnezeu
12th November 2013, 12:10
Multumesc de explicatie, esti un adevarat laborios in descriere!
Cand am nevoie de o revizie ampla sau un raspuns complex care sa atinga orice punct pe o tema, stiu la cine sa apelez! Mersi!:ok:

Boss, folosesti internet ca sa intri pe forum, nu?
Pai foloseste-l sa vezi si cine joaca in film. Ok, boss?

TenisFan
12th November 2013, 15:34
Am vazut numai soliditati in ultimele 2 zile.
2 guns - Wahlberg si Denzel joaca super bine impreuna. Au carisma amandoi si in acelasi si "chemistry" bun. Actiunea e litera de lege. Se joaca si bine de tot pe alocuri. Paula Patton isi arata sanii! Suficient? 7/10
The wolverine - Actiunea se petrece in Japonia. Ceva bunaciuni. Foarte ok din punct de vedere al actiunii. Ninjalai cat cuprinde. :D Ceva scena de lupta de aproape final cu wolverine si ninjalai destul de misto. 7.5/10
Thor - The dark world - Extrem de solid fata de prima parte. Mult mai comic, mai dramatic si mai plin de actiune. Go see it(la cinema)! Se merita. 8/10

relansat
12th November 2013, 16:41
ma uit doua ore la un film pe nume Elysium (I), in paralel butonand smartphone-ul, e drept, si patesc si eu ca johnny d. pret de doua ore am impresia ca rolul principal e jucat de mark wahlberg =)) ca sa ma uit pe imdb si sa vad ca e matt damon :)) cat de "pocnit" pot fi :)) incepusem la un moment dat sa ma intreb cum de l-au facut pe "wahlberg" atat de inalt :))

si doar ce vazusem 2 guns cu cateva zile in urma :))

revenind, doua filme bunicele, mai ales daca detii un televizor cat un perete si vrei sa vezi elysium :D

relansat
12th November 2013, 16:42
Am vazut numai soliditati in ultimele 2 zile.
2 guns - Wahlberg si Denzel joaca super bine impreuna. Au carisma amandoi si in acelasi si "chemistry" bun. Actiunea e litera de lege. Se joaca si bine de tot pe alocuri. Paula Patton isi arata sanii! Suficient? 7/10
The wolverine - Actiunea se petrece in Japonia. Ceva bunaciuni. Foarte ok din punct de vedere al actiunii. Ninjalai cat cuprinde. :D Ceva scena de lupta de aproape final cu wolverine si ninjalai destul de misto. 7.5/10
Thor - The dark world - Extrem de solid fata de prima parte. Mult mai comic, mai dramatic si mai plin de actiune. Go see it(la cinema)! Se merita. 8/10

tu vrei sa-mi zici ca astia au scos si partea a II-a a lui thor? :happy:happy ce plm se intampla cu noi? :)))))) nu era de ajuns primul? :))

relansat
12th November 2013, 16:46
asta ca sa am un alibi pentru ce am postat mai sus :D

Johnny D
13th November 2013, 07:27
tu vrei sa-mi zici ca astia au scos si partea a II-a a lui thor? :happy:happy ce plm se intampla cu noi? :)))))) nu era de ajuns primul? :))

E foarte asteptat The Avengers - Age of Ultron peste cca. 2 ani, si e si Thor p-acolo, deci n-a crapat in prima parte si chiar daca ar fi facut-o, l-ar fi inviat cumva ca e prea important!:P Asadar ma astept ca acest Thor al 2-lea sa fie un intermediar bun intre primul si Avengers al 2-lea!:))

The Invention of Lying 7.5/10- Un film tare simpatic in care Ricky Gervais joaca un rol aproape genial. Lumea umana nu cunoaste minciuna, el e un loser notoriu si la un moment dat cand sa fie dat afara din viata, inclusiv din locuinta, isi da seama ca poate face rost de aproape orice prin cea mai ciudata metoda: a spune altora ceva ce nu exista si toti o iau de buna, deoarece nimeni nu stie ce e minciuna... in afara de el!:))

Sir. Eko
13th November 2013, 23:26
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/5/5d/Escapeplanfilmposter.jpg

Escape Plan. Te ridici din scaun si vrei sa dai pumni in cap la toti...film very manly. Nota ? Starring Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Curtis "50 Cent" Jackson, Vinnie Jones. Nota 10 evident.

Cand se da jos Arnold din elicopter cu mitraliera in mana...toate venele umflate pe legendarul lui biceps...frumos, No homo. Arta. M-am manifestat ca un idiot la cinema...am strigat, aplaudat.
Cand pozeaza Faran si Arnold pentru camera :happy. Faran Tahir asta :ok:. 49 de ani dar un corp lucrat excelent. No homo. De cei doi zei nici nu mai zic. 66 si 67 de ani...cum arata. Majoritatea la 18-20 nu arata asa...extraordinar :ok:, o placere sa ii privesti, sa stii ca exista undeva acolo in lume ...no homo.

Lucian86
14th November 2013, 01:39
Jagten 9/10 - "uman"

Coincidenta vrea ca tot astazi sa fi vazut un documentar despre un celebru caz de rea justitie in Italia, ce-a a lui Enzo Tortora, un caz exemplar ca cel a lui Dreyfus in Franta.
Dar ma rog, Jagten nu vorbeste neaparat despre asta; nu despre institutia justitiei ci despre oameni, despre prejudecatile lor, temerile, predilectia si despre natura imperfecta care-i definesc.
Mi s-a parut foarte profund si foarte bine realizat din toate punctele de vedere.

TheIceMan
14th November 2013, 19:54
Gravity

:D

LE69qAwo_50

dextercioby
16th November 2013, 23:09
Ca tot e la moda acum Thor, uite-o pe Natalie bai, baiatule. :D

http://vimeo.com/51268555

TenisFan
17th November 2013, 15:43
Duplicity - Extrem de confuz, lung si pe alocuri plictisitor. S-a dorit ceva laborios si pretentios si a iesit un rahat intortocheat ce nu prea are sens. 4/10
The expatriate - Un film de actiune cu Eckhart facut in Europa. De fapt in Belgia. Mie mi s-a parut extrem de solid chiar daca unele faze suntr trase de par. 7/10
Timer - Decent film. O comedie romantica cu ceva drama spre final. Jocul actoricesc este solid iar ideea originala. 7.5/10

Sir Black
17th November 2013, 19:30
Schindler's List - un film excelent 10/10
Iron man 2 - 8/10

Sir Black
17th November 2013, 23:40
Tocmai am vazut Elysium , nu mi s-a parut cine stie ce, dar nu a fost nici mediocru 7/10.

Srdjan
18th November 2013, 00:20
Elysium m-a adormit, m-am plictisit de toate filmele astea post-apocaliptice sau de genul acesta. Chiar nu mai au idei noi regizorii de la Hollywood?

Lucian86
18th November 2013, 14:50
[Revazut] Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb" 10/10 - Magnific; in contextul in care a fost facut acest film, este pur si simplu o capodopera a istoriei cinemaului. Ce ironie, ce personaje, ce dialoguri si situatii !!! De colectie

Doctor_Satan
18th November 2013, 15:52
Starsky & Hutch - 8/10
O comedie buna, cu cateva faze amuzante, dar au fost vreo 2 scene de la care mai asteptam ceva. :D

The Wolverine -10/10
Ca fan al seriei, mi-a placut. Multa actiune si un Wolverine interpretat foarte bine. Mi-a placut introducerea in partea urmatoare, desi acea alianta de la final trebuie tratata cu grija pentru ca nu a fost atat de devreme infaptuita si obligatoriu trebuiesc explicate unele lucruri.

iuli
18th November 2013, 17:47
Am vazut si eu 2 guns si e foarte ok. Le vede bine TF, dar nu mereu :D

Wahlberg e excelent, se aseamana cu cel din The Departed.

irinaidu
19th November 2013, 21:15
ender's game - in caz ca nu va place in mod deosebit sa-l vedeti pe asa butterfield ( mie imi place mult baiatul de cand l-am vazut in hugo ) si sunteti de varsta adulta, filmul nu e mare realizare. insa eu am 5 ani si mi-ar veni chiar si sa citesc cartea dupa ce am vazut filmul :P chiar, a citit cineva cartea ?

TenisFan
20th November 2013, 00:18
Eu am citit cartea dar nu m-am dus la film. Probabil ca nu-i la nivelul cartii si n-am vrut sa-i patez memoria. Orson Scott Card are un stil simplist in exprimare nefolosind cuvinte pompoase sau imagini plastice deosebite dar dezvoltarea povestii este captivanta. Niciun moment plictisitor. I would read the book irina. :D

irinaidu
20th November 2013, 00:44
de obicei daca iti place o carte e sanatos sa nu vezi filmul :) maine ma duc la biblioteca. sper s-o gasesc.

Doctor_Satan
20th November 2013, 15:26
Eu am vrut s-o cumpar, dar era stocul epuizat de unde am facut comanda, iar filmul l-am ratat la cinema. Din prezentare, filmul pare a avea si substanta, nu doar o insiruire de efecte speciale, asa cum este Pacific Rim.

Sir. Eko
20th November 2013, 23:40
the counselor 1/10. Directed by Ridley Scott. original film screenplay by Cormac McCarthy.

Starring Michael Fassbender
Penélope Cruz
Cameron Diaz
Javier Bardem
Brad Pitt

Oribil. Ii mai si plateste cineva pentru jegu asta.


Dean Norris a aparut un minut jumate :ok:. Clar cea mai buna parte din film.

p.s doar eu o urasc pe Cameron Diaz ?

SuperDumnezeu
21st November 2013, 12:18
http://www.sonic1029.com/files/The-Kings-of-Summer-Poster-Art-Orange-Coming-Soon.jpg

A fost dragut asta. Recomad daca vreti ceva ma usor de digerat.

Johnny D
21st November 2013, 14:03
doar eu o urasc pe Cameron Diaz ?
Depinde! Eu nu, uneori cand am chef de un film erotic ma uit la un film cu ea si sunt pe deplin satisfacut!
Cand am chef de alt gen de film, caut cu siguranta alti actori.


A fost dragut asta. Recomad daca vreti ceva ma usor de digerat.
Nu vreau decat daca e comedie, ce e prea usor de digerat trece prea repede prin stomac, si daca nu ma face macar sa rad, nu-i vad rostul.
Cica comedie-drama, cum dracu o veni si asta!?:)) E macar ceva de capul comediei asteia, te face sa razi cu gura pana la urechi?:P

Doctor_Satan
21st November 2013, 14:49
Cameron Diaz in filme erotice? Really?
Poate asa consideri tu alde Charlie's Angels pentru ca poarta niste pantaloni mai mulati?

jo27
21st November 2013, 15:13
Cameron Diaz in filme erotice? Really?
Poate asa consideri tu alde Charlie's Angels pentru ca poarta niste pantaloni mai mulati?

Pt el e suficient. Efect maxim :)

Doctor_Satan
21st November 2013, 15:27
E genul ala, care-si foloseste imaginatia? Sau o fi musulman si mai mult de o glezna nu-i permite religia sa vada?

SuperDumnezeu
21st November 2013, 17:11
Nu vreau decat daca e comedie, ce e prea usor de digerat trece prea repede prin stomac, si daca nu ma face macar sa rad, nu-i vad rostul.
Cica comedie-drama, cum dracu o veni si asta!?:)) E macar ceva de capul comediei asteia, te face sa razi cu gura pana la urechi?:P

E drama cu putin umor pe alocuri, deci nu, nu te face sa razi cu gura pana la urechi.

TheIceMan
21st November 2013, 19:05
The Great Gatsby. (2013) -- 6/10
http://www.imdb.com/title/tt1343092/

Am impresia ca este un film "proiectat" pentru Oscar, are toate ingredientele, dar lipseste legatura intre ele. Filmari care m-au facut sa cred ca ma uit la Avatar partea a doua, un Spiderman fara masca visator de zici ca-i "under influence" tot filmul, insipid, Daisy la fel de visatoare si neconvingatoare, doar Leo joaca excelent impreuna cu actorul ce-l interpreteaza pe Tom.

Muzica, Jay-Z, la inceput interesant, dar apoi imi da senzatia de WTF is this a joke??? no wonder, acu' vad ca Jay-Z este listat ca "executive producer" ... oh my!

Cu siguranta are sanse 90% sa ia oscaruri la Decoruri, Costume si poate coloana sonora, altfel aproape as putea spune ca este un kistch de film. Am impresia ca producatori s-au intalnit la o cafea, hai sa facem un film de succes, scoatem si ceva malai, idei? Pai luam unul clasic, bagam un star in rolul principal, decoruri fantastice, ii dam o tenta moderna, Jay--Z faci tu muzica? woah, cool! si aia a fost.

Cred ca regizorul, Baz Luhrmann, e dornic de scucess rasunator, de film de arta, dar nu prea ii iese, nici cu Australia, la fel, se anunta un big success gen Titanic, si nu prea a fost.

Cum spunea cinave pe aici mai in urma, Irina sau Cristina, mai bine (re)visionati versiunea cu Robert Redford. :ok:

Cristina
21st November 2013, 19:35
Eu la versiunea cu Robert Redford nu am rezistat sa ma uit (desi il iubesc pe omul asta).In schimb, am reusit sa vad versiunea cu Leo (care fie vorba intre noi nu e unul din favoriti mei) si care mi-a lasat un sentiment placut, cel mai probabil din cauza....culmea, a lui Di Caprio. :D
Probabil or sa ia un Oscar pentru imagine sau costume sau o chestie din asta. :)
Muzica mi s-a parut total pe alaturi.

TheIceMan
21st November 2013, 19:39
Eu la versiunea cu Robert Redford nu am rezistat sa ma uit (desi il iubesc pe omul asta).In schimb, am reusit sa vad versiunea cu Leo (care fie vorba intre noi nu e unul din favoriti mei) si care mi-a lasat un sentiment placut, cel mai probabil din cauza....culmea, a lui Di Caprio. :D
Probabil or sa ia un Osca pentru imagine sau costume sau o chestie din asta. :)
Muzica mi s-a parut total pe alaturi.

Exact, exact, exact!!! Leo salveaza filmul altfel fara doar si poate un fiasco total.

relansat
21st November 2013, 22:42
Drinking buddies sau filmul-preludiu :)

irinaidu
21st November 2013, 23:39
A fost dragut asta. Recomad daca vreti ceva ma usor de digerat.

Si eu l-am vazut la Comedy Cluj si mi-a placut mult sentimentul de adolescenta pe care il reproduce perfect. Pacat ca filmul se cam pierde pe parcurs.

ps: dar cand l-am vazut pe biaggio in ender's game am murit de ras :))

TenisFan
22nd November 2013, 04:24
Sunt beat. Dar totusi... "Favoritii" like what the f? :| :sneaky:

Johnny D
22nd November 2013, 08:05
E drama cu putin umor pe alocuri, deci nu, nu te face sa razi cu gura pana la urechi.

Ei asa parca mai vii de acasa!;)
Am citit un review de acolo, pare totusi nu prea rau filmul!
Totusi nu e genul de film dupa care m-as da in vant, acu ca-mi vine-n cap un film cu escapada in salbaticie ma gandesc iar la "127 hours", ala da film fratiuc! Si nu e vorba de o gramada de ciurdari imaturi care fac te miri ce prostii infantile, ci doar de unu care aproape doar el apare-n tot filmul si tot e cu multe clase peste! Asta-nseamna un concept artistic adevarat de film si un actor pe masura cerintelor!:yes:
Apropo de escapade in salbaticie, nu recomand "Into de wild", conceptul in sine al filmului e interesant, dar realizarea lui e cat se poate de proasta! 2 ore pierdute din viata pe care nu mi le mai da nimeni inapoi!:no:


Cameron Diaz in filme erotice? Really?
Poate asa consideri tu alde Charlie's Angels pentru ca poarta niste pantaloni mai mulati?

Neah, filmul acela e o porcarie atat de mare de nici efect erotic nu produce, e prea penibil.
Ma refeream la filmele la care te poti uita fara sa te ia cineva cu de-a sila, cum ar fi comediile, mai ales aia cu Ben Stiller!;)



Pt el e suficient. Efect maxim :)
E genul ala, care-si foloseste imaginatia? Sau o fi musulman si mai mult de o glezna nu-i permite religia sa vada?

Sunt genul pentru care filmele erotice propriu-zise sunt cu mult mai satisfacatoare decat defecatiile alea sexuale total impersonale de filme porno, iar imaginatia mea e cu mult mai tare chiar si decat filmele erotice. De aceea o actrita intr-un film fara tente erotice, ori o fata oarecare din lumea reala poate fi mai senzuala decat 100 de pornografii de ejectie rapida impreuna cu satisfactie negarantata!;)

SuperDumnezeu
22nd November 2013, 11:46
Ei asa parca mai vii de acasa!;)
Am citit un review de acolo, pare totusi nu prea rau filmul!
Totusi nu e genul de film dupa care m-as da in vant, acu ca-mi vine-n cap un film cu escapada in salbaticie ma gandesc iar la "127 hours", ala da film fratiuc! Si nu e vorba de o gramada de ciurdari imaturi care fac te miri ce prostii infantile, ci doar de unu care aproape doar el apare-n tot filmul si tot e cu multe clase peste! Asta-nseamna un concept artistic adevarat de film si un actor pe masura cerintelor!:yes:
Apropo de escapade in salbaticie, nu recomand "Into de wild", conceptul in sine al filmului e interesant, dar realizarea lui e cat se poate de proasta! 2 ore pierdute din viata pe care nu mi le mai da nimeni inapoi!:no:

Cum, ma, 127 hours mai bun decat Into the wild?! :groggy:

irinaidu
22nd November 2013, 21:13
daca cineva crede ca si-a pierdut timpul uitandu-se la "into the wild " nu cred ca are sens sa il combat. filmul e superb si johnny are evident o cu totul alta scara de valori fata de mine. sean penn m-a impresionat mereu, atat ca actor cat si ca regizor si scenarist si a avut o mare realizare cu "into the wild ". si emile hirsh a fost la inaltime.

ps : aveti vreo recomandare de un date movie dar din viziunea masculina ? adica un film light, fara sa fie cretin si cu priza la barbati ?

TheIceMan
22nd November 2013, 21:21
ps : aveti vreo recomandare de un date movie dar din viziunea masculina ? adica un film light, fara sa fie cretin si cu priza la barbati ?Nu stiu daca am inteles precis ce vrei, dar Forgetting Sarah Marshall (http://www.imdb.com/title/tt0800039/), maybe? Pe mine m-a 'nervat serios, nu i-as da nota mai mult de 5, dar poate e in criteriul tau.

irinaidu
22nd November 2013, 21:27
lol, pai de ce imi recomanzi un film care nu ti-a placut. presupun ca intri in categoria barbati, prin urmare vroiam un film care sa nu fie cretin dar nici prea profund si care sa placa barbatilor. deci zi-mi un film care ti-a placut :)

Freek
22nd November 2013, 21:31
Seeking a Friend for the End of the World (http://www.imdb.com/title/tt1307068/reference), poate? :D E oarecum din perspectiva hombrelui. Mie mi-a placut.

irinaidu
22nd November 2013, 21:50
hai ca-l incerc. mersi. alte idei ?

TheIceMan
22nd November 2013, 21:55
lol, pai de ce imi recomanzi un film care nu ti-a placut. presupun ca intri in categoria barbati, prin urmare vroiam un film care sa nu fie cretin dar nici prea profund si care sa placa barbatilor. deci zi-mi un film care ti-a placut :)

Ala l-am vazut la recomandari serioase ca-i bun, si poate doar gustul meu sa nu-l digere, deci poate altuia sa-i placa.

In general nu prea ma dau in vant dupa date movies, sunt prea usoare :D, de vazut cand nu ai altceva de facut/vazut, dar nici de retinut prea mult. Ala cu sarah marshall l-am retinut ca nu mi-a placut in ciuda recomandarilor.

Altul, care a fost ok, sa zic When in Rome (http://www.imdb.com/title/tt1185416/), tot cu Kristen Bell, tipa din rolul Sarah Marshal, dar urmarea lui Forgetting... filmul Get Him to the Greek (http://www.imdb.com/title/tt1226229/?ref_=nm_flmg_act_26) o aiureala si mai mare, nu cred ca am rezistat mai mult de 20 min la el, fara nota.

Altul mai vechiut (wow deja asta-i vechi :D) Good Luck Chuck (http://www.imdb.com/title/tt0452625/?ref_=nm_flmg_act_23). Altele nu mai imi amintesc sa ma fi impresionat cat de cat.

a, stai, Leap Year (http://www.imdb.com/title/tt1216492/?ref_=nv_sr_1) a fost dragut.

Mai imi amintesc ca Valentine's Day (http://www.imdb.com/title/tt0817230/?ref_=nv_sr_1) a fost o zeama lunga, incercand sa imite Love Actually (http://www.imdb.com/title/tt0314331/?ref_=nv_sr_1), asta da, nota 10, dar nu e chiar date movie, nu? Si cred ca-i deja vizionat de majoriatea.

TheIceMan
22nd November 2013, 22:00
Poti sa incerci si "A Good Year (http://www.imdb.com/title/tt0401445/?ref_=nm_flmg_act_16)" cu gladiatorul :D

Sau, daca cazi si in nostalgie, recomandat cel mai bun romanesc, probabil, "Declaratie de dragoste (http://www.imdb.com/title/tt0150187/?ref_=nm_flmg_act_8)" cu Teodora Mares, inainte de Liceenii cu Banica jr si Oana Sabru :D

irinaidu
22nd November 2013, 22:05
mersi iceman. daca tie nu ti-a placut un film, nu ti-a placut si basta, ce conteaza ca are recenzii bune de la altii. "a good year "pare dragut.

ok, poate nu m-am exprimat eu bine cu date movie. nu trebuie sa aiba intriga romantica. doar sa nu fie prea deep sau tragic si sa fie mai mult pe gustul baietilor.

TheIceMan
22nd November 2013, 22:15
au mai fost niste aiureli la care am rezistat pana la sfarsit cu Sandra Bullock, vor 2 sau 3, nu merita sa le mentionez, altele vro doua cu Hugh Grant, apoi slabut rau de tot "New in Town (http://www.imdb.com/title/tt1095174/?ref_=nm_flmg_act_5)", singura faza buna un tricou mulat la frig pe Renée Zellweger :D care de la Bridge Jones se tot chinuie sa faca alt rol bun, si vorbid de Renee, cu siguranta ai vazut deja Jerry Maguire: "Show me the moooneeeey!! :))

De la Sandra mi-am amintit de canadianul Ryan Reynolds, care si el a jucat in o multime de siropase din astea, poate cel mai bun "Definitely, Maybe (http://www.imdb.com/title/tt0832266/?ref_=nm_flmg_act_22)"

Ok, Jerry Maguire => altul in jurul sportului, clasic deja, daca nu l-ai vazut 10/10 imho: "Forget Paris (http://www.imdb.com/title/tt0113097/?ref_=nv_sr_3)" cu Billy Crystal

TheIceMan
22nd November 2013, 22:16
ok, poate nu m-am exprimat eu bine cu date movie. nu trebuie sa aiba intriga romantica. doar sa nu fie prea deep sau tragic si sa fie mai mult pe gustul baietilor.

:thinkso:

Fast and Furios? :D

Freek
22nd November 2013, 22:23
Ala e pe gustul baetilor, nu baietilor. No offence :D

Oricum, m-a rupt irina. Nimic nu imi vine in cap din ce am vazut sa fie romantic si sa-mi si fi placut. Tot ce mi-am adus aminte a fost ala de l-am recomandad. :confused:

irinaidu
22nd November 2013, 22:30
hai mai baieti, stiu ca puteti. forget paris e chiar fain, uitasem de el. mersi.
uite un date movie pt baieti, mi se pare mie, ar fi "bull durham ". ce ziceti, care e parerea masculina ?

iuli
22nd November 2013, 22:31
Freek, NU



ok, poate nu m-am exprimat eu bine cu date movie. nu trebuie sa aiba intriga romantica. doar sa nu fie prea deep sau tragic si sa fie mai mult pe gustul baietilor.


Irina, Lock, stock and two smoking barrels :D

Freek
22nd November 2013, 22:33
Ce nu bre? ce te caci in gusturile mele? :D

A, romantic, Amelie. Deci l-am vazut de 3 sau 4 ori. Daca vrea prietena sa-l vada acum las tot si ma bag cu ea la film... :rolleyes: