PDA

View Full Version : Filme pe care le-am vazut in ultima vreme



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Julio_Zane
3rd February 2013, 22:48
cine da 10 la Twilight,sa se ia frumusel de manuta si mars la spitalul de nebuni sau la cotet,numai limitati sau alde fete in ale pubertatii voteaza cu inima,vai.Stupid people. :sleep:

YodaRo
3rd February 2013, 22:52
dupa o bune perioada in care am vazut doar documentare, m-am incumetat la ceva mai diferit.

@irina, ti-l recomand :)
Anatomy of Hell
http://www.imdb.com/title/tt0348529/
un film in care se pun foarte multe intrebari si se gasesc foarte putine raspunsuri.:P

Cristina
3rd February 2013, 23:01
Sunt eu prea blonda sau Lincoln e un pic plictisitor?:D

irinaidu
3rd February 2013, 23:08
Sunt eu prea blonda sau Lincoln e un pic plictisitor?:D

se chema film biografic :P eu nu le pricep rostul. daca vreau sa aflu informatii despre lincoln ma uit la un film documentar.

Cristina
3rd February 2013, 23:14
se chema film biografic :P eu nu le pricep rostul. daca vreau sa aflu informatii despre lincoln ma uit la un film documentar.

aaaaaahhh...am inteles acum :D

irinaidu
3rd February 2013, 23:29
aaaaaahhh...am inteles acum :D

la mine in dictionar la explicatia pt film biografic apare plictisitor si in mod suspect nerealist :evil:

eu m-am uitat din motive de neinteles la "fired up ". e un film cu majorete. nu am ce sa zic mai mult.

Cristina
3rd February 2013, 23:39
Imagineza-ti ca eu am iesit de la Lincoln si m-am dus la Hansel si Gretel-witch hunters.:))

irinaidu
3rd February 2013, 23:49
Imagineza-ti ca eu am iesit de la Lincoln si m-am dus la Hansel si Gretel-witch hunters.:))

:happy:happy:happy adica te-ai tupilat din sala ta si ai intrat la filmul de alaturi pt care nu aveai bilet ? :))

TenisFan
4th February 2013, 01:05
Domne' nu mai voiam sa scriu p-acilea dar luptele intense dintre neofiti si critici ma determina sa-mi azvarl cei 2 centi in joc.
Am vazut o gramada de filme si nu stiu daca o sa le mentionez pe toate dar o sa scriu cate ceva despre alea importante...
The magic of Belle Isle - Aista-i un film superb cu mult suflet si cu un scenariu foarte bine scris. Nu este vreo capodopera a cinematografiei dar poseda multa caldura umana si din aceasta cauza nu trebuie ratat sub nicio forma. Morgan Freeman este absolut incantator. La fel si Virginia Madsen. Nu mai vorbresc despre cele 3 fete ale sale. Mi-a placut foarte mult. 8/10
Flipped - P-asta l-as descrie doar cu placerea de a fi in viata si de a te bucura de starile de fericire pe care ti le aduce ea. 8/10
Django unchained - Am vazut ca se dezbate mult pe seama filmului astuia. Eu il consider un film excelent dar care este sub Inglorious basterds. Uitandu-ma la Django am trait cu impresia ca ma uit la Inglorious doar ca aici s-a folosit o alta tema. Chiar si asa Django are identitatea sa dar nu este mai bun decat Inglorious. Waltz, care joaca la perfectie, face un rol similar cu cel din Inglorious numai ca Landa este super-clasa. Scenariul este extrem de bine scris. Satira impotriva KKK-ului este de o comicitate delicioasa si surprizele vin din partea lu' Samuel L. Jackson si Di Caprio. Adica nu stiu daca sunt surprize. Di Caprio, in putinul timp in care apare, depaseste granita superlativului absolut. Omul asta merita Oscar. Punct. Nu am vazut Lincoln apropos. Nu ma sfiesc sa acord 10/10 pentru film desi finalul a fost cam slabut.
Argo - Intamplarea respectiva din existenta este intr-adevar fascinanta dar filmul in sine este tras de par pe alocuri pentru a-l face mai antrenant si mai dramatic. Filmul in sine nu e cine stie dar pentru numele D-zeului cinematografiei Affleck l-a filmat impecabil. Este o mostra de regie de clasa. 8/10
Nu am vazut Silver linings playbook desi ar fi trebuit deoarece vad ca si asta reprezinta marul discordiei.
Am vazut in schimb Point blank. Tare ciudat film pe alocuri dar extrem de "intunecat" si cu un final tot ciudat. Probabil am mai vazut filme dar nu-mi mai amintesc care ar fi ele. :(

Sir. Eko
4th February 2013, 01:29
Nu ma mai suna in pla mea sa-ti recomand filme atunci :*
Argo nu mi-a placut btw.

Nu te mai sun, vin direct la tine. Ba Argo e tare.

p.s cum naiba o castigat Bulls fara mai mult de juma din echipa ?

SuperDumnezeu
4th February 2013, 13:27
Nu te mai sun, vin direct la tine. Ba Argo e tare.

p.s cum naiba o castigat Bulls fara mai mult de juma din echipa ?

Ca-s smecheri :cool:
M-as uita la Anna Karenina, dar mi-e sa nu fie si-asta plictisitor avand in vedere ca dureaza 2 ore. L-ati vazut careva? Pareri?

Doctor_Satan
4th February 2013, 14:00
Mai plictisitor decat cartea n-are cum sa fie. :)
Si nu. Nu l-am vazut. Doar ceva varianta ruseasca veche prin copilarie.

Cristina
4th February 2013, 21:09
Nu e cine stie ce Anna Karenina.Incepand de la actorul care il intrerpreteaza pe Vronsky si care nu are ce cauta in film pana la ideea de piesa de teatru totul e slab.

Irina, nici chiar asa, desi mi-ai dat o idee f buna pe viitor.:))
Am iesit din sala, m-am dus, am mancat o prajitura si apoi am intrat la Hansel si Gretel, care chiar daca e cat se poate de cliseistic si banal e ok pt o duminica in care nu ai chef sa iti surescitezi intelectul.:D

le.gry
4th February 2013, 23:40
Domne' nu mai voiam sa scriu p-acilea dar luptele intense dintre neofiti si critici ma determina sa-mi azvarl cei 2 centi in joc

:great: :ok:

Spune repede de care parte intri? De fapt, daca ma uit pe notele tale, cred ca....nu-ti place sa-ti asumi riscuri si mizezi pe favoriti :rolleyes: :D


Uitandu-ma la Django am trait cu impresia ca ma uit la Inglorious doar ca aici s-a folosit o alta tema

Cred ca Tarantino va deveni un fel de Guy Ritchie, care umbla putin la background, dar foloseste mereu aceleasi ingrediente. Din punctul asta de vedere nu mi-a placut. Nu am vrut sa vad un al 2-lea Inglourious. Ramane o senzatie de silly movie exagerat, cu toata satira de care vorbeai. Un banc bun e bun cand il spui prima data. A 3-a oara...:rolleyes:



Argo... filmul in sine este tras de par pe alocuri pentru a-l face mai antrenant si mai dramatic.

Ia scenariul de-aici, semneaza-l Tarantino, spune-le ca e ultima parte a trilogiei si toata lumea va spune ca este genial :D, ca asa ceva numai o minte sclipitoare poate concepe. Ca este genial in cretinatatea lui -ba tocmai asta s-a dorit, o satira necrutatoare asupra starii de fapt din orientul mijlociu: niste saltimbanci retrograzi, care sar cu prastia si doi neuroni la zmardoiala cu Unchiul Sam :rolleyes:

E ca si cum ai da all in cu 2 si 7. Dramatismul a fost ca ala s-a dus acolo cu mana goala, cu o poveste complet tampita si a reusit sa scoata ostaticii din Iran. Sunt multumit ca nu s-a agatat nimeni de trenul avionului, nu si-a julit genunchii in vreme ce 2000 de persani il persiflau :D cu 4000 de bazuci si totul nu s-a terminat intr-un nor de fum, cu Teheranul scufundat si Ahmadinejad spanzurat de barba de un comando de evrei :rolleyes:

Pentru mine, valoarea lui Argo a crescut dupa ce am vazut Django :D

irinaidu
4th February 2013, 23:57
Domne' nu mai voiam sa scriu p-acilea

dar de ce ? :(

eu am vazut in seara asta " amour ". e un film greu si la care e cazul sa te uiti doar daca te intereseaza subiectul. oricine asteapta orice forma de entertainment de la acest film se va enerva groaznic. nu stiu exact ce formula de exprimare sa folosesc. e dificil sa zic ca mi-a placut, pt ca subiectul nu e unul care sa placa, dar mi-a placut foarte tare cum au fost tratate subiectele ( care sunt destul de multe ). linia dintre drama si melodrama e deseori suficient de subtire incat te trezesti de partea cealalta si nici nu stii cand s-a intamplat. filmul asta nu cade nici un moment in melodrama si cred ca e motivul principal pt care l-am apreciat.

Grinco
5th February 2013, 00:56
Cica varianta americana a lui Oldboy e deja in lucru in regia marelui pitic rasist Spike Lee. Jenant.

le.gry
5th February 2013, 01:29
Am dat un search de control si a rezultat ca nimeni nu a vazut Tesis, de Amenabar. L-am vazut eu, deci sa-l indexam si pe asta intru aducere aminte :D Un film bun, tensiune in stare pura. Nu se mai fac filme reusite cu o camera pe umar si 2-3 flic-flacuri. Am dat un play la The Collection si dupa 5 minute parca eram la concert Metallica, unde bagau aia Harvester of sorrow :mda: :D

In legatura cu ce a spus Grinco, 8MM mi se pare o varianta americana a lui Tesis, care a iesit cat de cat bine. Dar in general o fac de *****, este adevarat :D

Lucian86
5th February 2013, 17:06
Cred ca Tarantino va deveni un fel de Guy Ritchie, care umbla putin la background, dar foloseste mereu aceleasi ingrediente. Din punctul asta de vedere nu mi-a placut. Nu am vrut sa vad un al 2-lea Inglourious. Ramane o senzatie de silly movie exagerat, cu toata satira de care vorbeai. Un banc bun e bun cand il spui prima data. A 3-a oara...:rolleyes:

Subscriu

Django Unchained este pana la urma un film banal si "scurt" in evenimente...pot spune tot ceea ce s-a intamplat in film in cateva randuri:
Schultz, vanator de recompese, il elibereaza pe Django din sclavie pentru a-l ajuta sa recunoasca 3 persone pe capul carora s-au pus recompense; ii gasesc, ii ucid...Django intre timp devine un bun pistolar..amandoi pleaca in cautarea sotiei lui Django, vanduta si ea ca sclava cuiva...o gasesc, pun la cale o inscenare; Schultz moare, Django este prins..vandut..scapa si se intoarce reusind sa-si elibere sotia...the end...toate acestea in 2h si 45'

Incercati sa faceti acelasi lucru cu celelalte filme marca "Tarantino"


Aceeasi problema am avut-o la Argo. Filmul e bun dar si aici, si mai putine randuri imi trebuie pentru a descrie tot ceea ce se petrece in film

irinaidu
5th February 2013, 17:24
problema nu e niciodata ca intriga unui film sau a unei carti e simpla. sunt filme/carti a caror intriga o pot pune intr-o singura fraza, fara ca acestea sa fie proaste. problema e cum reusesti sa iti trasmiti idea, nu daca ea e simpla sau nu.
remarca mea nu are nici o legatura directa cu filmul discutat ci doar cu principiul.

Eddy DoubleD
5th February 2013, 18:07
:happy Cat de amuzanti sunteti:)) Pe modelul ala, poti descrie absolut orice film facut vreodata. Django nici macar nu e un film care sa se bazeze pe o poveste stufoasa, ci pe alte "detalii" cum ar fi umorul de buna calitate pentru un film facut in perioada asta.

Lucian86
6th February 2013, 01:02
ci pe alte "detalii" cum ar fi umorul de buna calitate pentru un film facut in perioada asta.

Pe mine nu m-a distrat

Ma rog, tocmai am aflat ca de fapt filmul este un "remake" a acestei productii italienesti
http://www.imdb.it/title/tt0060315/?ref_=sr_2

Asta explica unele lucruri si-l mai "disculpa" pe Tarantino ;)

Eddy DoubleD
6th February 2013, 01:20
Pe mine nu m-a distrat

Poate erai intr-o dispozitie trista.

Freek
6th February 2013, 01:31
Clash of the Titans (http://www.imdb.com/title/tt0800320/reference) si Wrath of the Titans (http://www.imdb.com/title/tt1646987/reference)

Nota: 6/10

M-am ferit de filmele astea ca de dracu dar pana la urma au fost ok.

Grinco
6th February 2013, 01:33
Subscriu

Django Unchained este pana la urma un film banal si "scurt" in evenimente...pot spune tot ceea ce s-a intamplat in film in cateva randuri:
Schultz, vanator de recompese, il elibereaza pe Django din sclavie pentru a-l ajuta sa recunoasca 3 persone pe capul carora s-au pus recompense; ii gasesc, ii ucid...Django intre timp devine un bun pistolar..amandoi pleaca in cautarea sotiei lui Django, vanduta si ea ca sclava cuiva...o gasesc, pun la cale o inscenare; Schultz moare, Django este prins..vandut..scapa si se intoarce reusind sa-si elibere sotia...the end...toate acestea in 2h si 45'

Incercati sa faceti acelasi lucru cu celelalte filme marca "Tarantino"


Aceeasi problema am avut-o la Argo. Filmul e bun dar si aici, si mai putine randuri imi trebuie pentru a descrie tot ceea ce se petrece in film

Pai asta cu randurile se poate aplica la orice film. Uite aici niste exemple:

12 Angry Men
12 jurati dezbat pe tema vinovatiei aluia si unul singur ajunge sa ii convinga pe toti. La un moment dat infinge un cutit in masa.

The Shawshank Redemption
Ala intra la parnaie si 3 ore de film tot sapa un tunel pe ascuns prin care evadeaza. La un moment dat, unu' se sinucide si zgarie cu cutitul un mesaj

Star Wars (6 filme)
Ala mic pasionat de avioane o ia pe ulei dupa ce ia foc si construieste o bila mare de metal, plina de clone, cu care vrea sa subjuge Universul, dar Forta e mai puternica si isi spala pacatele pe final, apoi apare sub forma de fantoma si se uita la cheful pus la cale de ursii aia mici gay.

Titanic
Ala se scufunda, iar aia canta in timpul asta. Kate Winslat goala.

Avatar
SEwzYVbXfAk

Lucian86
6th February 2013, 16:52
In primul rand, faceam comparatie cu celelalte filme ale lui Tarantino

In al doilea rand, "nice try" ;)

In acele cateva randuri ti-am zis cam orice eveniment important petrecut in film (altceva nu se intampla)....Ce-ai facut tu e descrierea fiecarui film printr-o simpla fraza...cum sa scrii tu in cateva randuri tot ce se intampla in saga Star Wars :groggy: ?!?

krapulax
6th February 2013, 18:58
La un moment dat, unu' se sinucide si zgarie cu cutitul un mesaj
da, dar nu in aceasta ordine

Grinco
6th February 2013, 19:56
In primul rand, faceam comparatie cu celelalte filme ale lui Tarantino

In al doilea rand, "nice try" ;)

In acele cateva randuri ti-am zis cam orice eveniment important petrecut in film (altceva nu se intampla)....Ce-ai facut tu e descrierea fiecarui film printr-o simpla fraza...cum sa scrii tu in cateva randuri tot ce se intampla in saga Star Wars :groggy: ?!?

Nu tre' sa te superi. dar exact asta ai facut si tu, ai povestit. Si ai lasat la o parte dialogurile sau fazele tari, care sunt punctele forte ale lui Tarantino. Na, dar sunt subiectiv (fiind fan Tarantino) si nu ma poate nimeni convinge ca Django Unchained nu e fain (desi, din punctul meu de vedere, nu intra in Top 3 al filmelor lui).
In alta ordine de idei, sunt si fan Star Wars si stiu ca se intampla multe in alea 6 filme, dar, in mare, povestea e aia pe care am zis-o :D

Raiden
6th February 2013, 22:05
Pulp Fiction si Reservoir Dogs raman cele mai bune filme ale lui Tarantino. Acestea sunt urmate de Inglorious Basterds si seria Kill Bill. Django Unchained si Jackie Brown sunt cele mai putin reusite, dar cu toate acestea sunt filme bune.

Grinco
6th February 2013, 23:15
Corect, asta e aceeasi ordine pe care as zice-o si eu. Ar mai fi si Death Proof pe ultimul loc :D

Freek
6th February 2013, 23:22
Injurati-ma dar Reservoir Dogs mi se pare ultra mega overrated. In weekend ii mai dau o sansa.

Eddy DoubleD
6th February 2013, 23:27
Si asa nu gaseam la ce sa ma uit acum:D Idee buna...

Kooler
7th February 2013, 00:40
Injurati-ma dar Reservoir Dogs mi se pare ultra mega overrated. In weekend ii mai dau o sansa.

nu e overrated e cel mai prost film facut vreodata...

irinaidu
7th February 2013, 01:55
Pai asta cu randurile se poate aplica la orice film. Uite aici niste exemple:

12 Angry Men
12 jurati dezbat pe tema vinovatiei aluia si unul singur ajunge sa ii convinga pe toti. La un moment dat infinge un cutit in masa.

The Shawshank Redemption
Ala intra la parnaie si 3 ore de film tot sapa un tunel pe ascuns prin care evadeaza. La un moment dat, unu' se sinucide si zgarie cu cutitul un mesaj

Star Wars (6 filme)
Ala mic pasionat de avioane o ia pe ulei dupa ce ia foc si construieste o bila mare de metal, plina de clone, cu care vrea sa subjuge Universul, dar Forta e mai puternica si isi spala pacatele pe final, apoi apare sub forma de fantoma si se uita la cheful pus la cale de ursii aia mici gay.

Titanic
Ala se scufunda, iar aia canta in timpul asta. Kate Winslat goala.

Avatar
SEwzYVbXfAk

:happy daca tu le-ai gandit esti foarte funny. mai ales sumarul pt avatar :happy
eu am vazut niste descrieri simpatice. de exemplu la dracula era sa mor de ras cand am citit " Immigrant clashes with locals. " si la anna karenina era o descriere funny "Russians are angsty. Also, agriculture."

Doctor_Satan
7th February 2013, 09:13
Ce va mai certati aici pe tema Django.
Mie mi s-a parut a fi un film foarte bun de vazut la cinema, iar daca ai vazut vreunul din seria veche, plus "2 Mules for sister Sara" si "They call me Trinity", si daca-l consideri pe Morricone printre cei mai buni compozitori de coloane sonore ai anilor '60-'80, atunci Unchained te aduce intr-o stare placuta de nostalgie si ajungi sa-l apreciezi. Iar actiunea nu e de trecut cu vederea, pentru ca are destula, e bine legata si e usor de urmarit.
Daca nu ai vazut macar 2 din filmele mentionate si daca nu mergi la cinema, sunt sanse destul de mici sa-ti placa.
Bineinteles, asta in cazul in care nu esti un Tarantino fanboy.

SuperDumnezeu
7th February 2013, 13:14
nu e overrated e cel mai prost film facut vreodata...

Tie ti-a placut Twilight, deci...n-ai niciun drept sa te iei de alte filme.

relansat
7th February 2013, 14:05
Tie ti-a placut Twilight, deci...n-ai niciun drept sa te iei de alte filme.

subscriu :happy:happy:happy

Doctor_Satan
7th February 2013, 15:07
Tie ti-a placut Twilight, deci...n-ai niciun drept sa te iei de alte filme.

:happy
Celor care au dat nota peste 1 la Twilight ar trebui sa li se revoce dreptul de a mai scrie pe aceasta sectiune.

Sasuke Uchiha
10th February 2013, 00:02
greu sa gasesti un film bun de oscar, primul dintre candidate pe care l-am vazut a fost django si nu mi s-a parut atat de bun incat sa-l castige insa dupa ce am vazut 3 dintre principalele favorite django este cu totul la alt nivel , zero dark thirty de americani pentru americani, incredibil de plictisitor, les misérables , dupa ce am vazut traileru credeam ca era ceva de el insa alta dezamagire, lincoln dupa o ora si jumate l-am sters . argo este ultima, sper sa-l vad cad de curand ,cel putin ultimele filme ale lui affleck au fost bune

SuperDumnezeu
10th February 2013, 00:15
Am revazut Snatch. Parca mai bun ca prima oara.

Kooler
10th February 2013, 21:51
Tie ti-a placut Twilight, deci...n-ai niciun drept sa te iei de alte filme.


subscriu :happy:happy:happy


:happy
Celor care au dat nota peste 1 la Twilight ar trebui sa li se revoce dreptul de a mai scrie pe aceasta sectiune.

Ba am dreptul sa ma iau de ce film vreau eu si fara sa mi se ia nici un drept sa scriu pe aceasta sectiune si o sa scriu de cate ori vreau. Nu are rost sa supunem 1-1 Twilight cu Reservoir dogs, pentru ca tine de gusturi, plus ca nu sunt nici din aceasi categorie.

Am vazut recent the 3 stooges, foarte frumos, desene animate curat, n-am mai ras asa de mult la un film.

Doctor_Satan
11th February 2013, 10:23
Bine, domnisoara, te lasam in pace cu Twilight. :P

The Expendables 2 - 9/10
O comedie buna, cu actori simpatici care au avut destul de multe replici amuzante. Ar fi fost si mai bine daca am fi vazut mai multe scheme de la lui Van Damme, iar de Chuck nu mai zic. Bine, e mult mai batran decat Van Damme si probabil din cauza asta nu ne-a aratat nimic. Oricum, aparitiile lui si melodia pe care o bagau in acele scene ma faceau sa ma prapadesc de ras.
Ca o concluzie, e cea mai buna comedie pe care am vazut-o in ultima vreme.


Trilogia Evil Dead - 10/10
Ca tot se apropie data lansarii remake-ului, am zis sa le revad, pentru a putea face o comparatie mai buna.
Aceste filme vor ramane printre favoritele mele (probabil pentru ca le-am vazut in copilarie si atunci au avut efectul maxim), cu toate ca efectele speciala lasa foarte mult de dorit, chiar si pentru acele vremuri, dar se poate trece cu vederea daca luam in considerare bugetele pe care le-au avut la dispozitie. Iar daca sunt vazute pe intuneric si cu o sonorizare buna, isi atinge scopul.

Cipri
11th February 2013, 21:37
Disturbia 8,5/10

Am vazut doar jumatate din el ( ultima ora ) .

Cipri
12th February 2013, 15:02
Monte Carlo 9/10 - http://www.youtube.com/watch?v=Rxm_bVVhbr8

Acum cateva h l-am vazut. Nu o sa ma mai uit la filme care sunt pe la jumatate . ,,Greseala" asta am facut-o si la ,,Monte Carlo" , un film de calitate in care Selena Gomez joaca foarte bine un dublu rol . E interesant ca la finalul filmului apare si ... Romania :D ! La final actiunea cred ca s-a filmat in Ungaria pentru ca dupa ce s-a terminat filmul am vazut mentionati numele unor unguri .

cosmin95
12th February 2013, 15:53
The Perks of being a Wallflower 10/10

Unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut in ultima vreme.Este vorba despre un ''boboc'' al liceului , care este luat sub aripa a 2 frati vitregi ce sunt in ultimul an de liceu.Foarte interesant filmul, il recomand cu caldura, plus ca are o nota extrem de mare pe IMDb (insa meritata) pentru asemenea gen de film.

jo27
12th February 2013, 19:17
The Perks of being a Wallflower 10/10

Unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut in ultima vreme.Este vorba despre un ''boboc'' al liceului , care este luat sub aripa a 2 frati vitregi ce sunt in ultimul an de liceu.Foarte interesant filmul, il recomand cu caldura, plus ca are o nota extrem de mare pe IMDb (insa meritata) pentru asemenea gen de film.

Si mie mi-a placut foarte mult. Nici nu l-am sters de pe stick, poate il revad :D

am fost la Django. Nu exceptional, insa foarte bun --- 8/10 :)

iuli
13th February 2013, 02:16
Monte Carlo 9/10 - http://www.youtube.com/watch?v=Rxm_bVVhbr8

Acum cateva h l-am vazut. Nu o sa ma mai uit la filme care sunt pe la jumatate . ,,Greseala" asta am facut-o si la ,,Monte Carlo" , un film de calitate in care Selena Gomez joaca foarte bine un dublu rol . E interesant ca la finalul filmului apare si ... Romania :D ! La final actiunea cred ca s-a filmat in Ungaria pentru ca dupa ce s-a terminat filmul am vazut mentionati numele unor unguri .

Doar ce e bolduit am reusit sa citesc. WTF? WTF? WTF?

Eddy DoubleD
13th February 2013, 02:19
Ma si miram ca nu a zis nimeni nimic:)) Ma simteam naspa sa comentez eu primul...

Freek
13th February 2013, 02:42
Are legatura cu Bieber tipa? :thinkso: banuiesc ca e actrita de in genul gemenelor Olsen...

Farmecul Vietii
13th February 2013, 13:57
Am vazut si eu 2 filme romanesti.Frate,da' avem un talent l-a lungit filmele fara niciun rost, ceva de speriat.Cadre de zeci de secunde cu unu' de se plimba prin grau.
Dupa dealuri-bine lucrat dar lungit extrem de mult.Impresioneaza intr-adevar prestatia celor 2 actrite, insa toata distributie e bine aleasa, totul pare real, extrem de real.
Portretul luptatorului la tinerete-aici am fost dezamagit.Film prost facut, dialoguri slabe, prestatii actoricesti de neluat in seama.Poate aveam eu asteptari mai mari, ma asteptam la ceva istoric, sa-mi atinga glanda emotiva, dar nimic.

Si am avut o tentativa de vizionare "Les miserables" dar n-am stiut ca-i musical.S-au tampit americanii astia, faci musical dupa Les Miserable, las-o in kilu' meu.Astia chiar cred ca daca amesteci lucruri exotice iese mereu ceva interesant.

Cipri
14th February 2013, 20:59
Doar ce e bolduit am reusit sa citesc. WTF? WTF? WTF?
Adica ?

Cipri
14th February 2013, 21:41
Stiu ca Selena Gomez nu e apreciata de o parte a publicului , la fel ca si Bieber , dar mie mi-a placut cum a jucat n acest film .

irinaidu
16th February 2013, 02:27
dear frankie - simplut, dar dragut si cu suflet.

le.gry
16th February 2013, 16:28
Deci, The Collection. Nu zic nimic acum, dar daca vor continua seria o sa-mi aduc aminte si o sa spun ca a fost de rahat :D E putin pentru doua filme ceea ce s-a livrat aici. In afara de traforaj, cateva subansamble si putina inginerie distractiva, nu am observat nimic demn de semnalat :D

After the wedding. O doamna regizor mestereste vreo doua ore pentru o drama apreciabila calitativ. Putem sa spunem ca a stors tot ce putea pe acest subiect, deci si-a permis apoi sa termine intr-o nuanta pozitiva supraapreciatul In a better world :D

E greu sa scoti sentimentele de pe chipul impietrit al cabalinului Mads Mikkelsen :D, dar cred ca omul si-a facut treaba. Ca tot se vorbea despre remake-uri si Mads Mikkelsen :D, mi-am adus aminte ca Valhalla rising este o reluare excelenta a unui film vechi, din vremea razboaielor Herzog - Kinski :D, Aguirre: The Wrath of God. Desi laudabil, filmul a devenit comedie odata cu trecerea anilor, asa ca am apreciat (si) varianta daneza -n-as zice chiar 100% contrasa la tema, dar orisicat.

PS. N-a spus nimeni ca Django este un film slab. Poate doar eu, nu retin exact :D Omul si-a propus sa rescrie istoria, sa fie cusher cu natiunile si rasele obidite de-a lungul timpului, sa se bata pe buric si sa imbuneze abonatii zilnic ai maniei persecutiei. L-a aruncat in aer pe Hitler, a razbunat cu ravna de ocnas sclavia -bah, grotesca faza cand zboara aia prin usa, la final, dupa ce a fost impuscata; cred ca juma' de Harlem si Philly s-a cutremurat de orgasm prenatal. Asteptam cu acelasi dezinteres disimulat si alte grozavii epice.

Srdjan
16th February 2013, 16:35
Vazut A good Day to Die Hard. Bunicel filmul, dar nimic special. Finalul a fost de tot rahatul, 6/10

le.gry
16th February 2013, 16:41
Sa nu spui ca a murit, ca nu te cred :D

Srdjan
16th February 2013, 16:44
Nu ofer spoilere :D

YodaRo
16th February 2013, 17:49
Am vazut si eu Argo la un cinema de lux care iti ofera chiar si bautura.
:bere:

adevar istoric respectat cam in proportie de 70% dar e de inteles filmul trebuie presarat cu ceva momente de suspans.

implicarea canadiana a fost mare pentru ca ei in parlament au luat decizia sa emita pasapoarte straine diplomatilor americani.
celui de la CIA n-au vrut sa ii dea...omu oricum isi facea si singur pasaport canadian

si replica iranienilor cu propaganda lor
http://www.youtube.com/watch?v=zjjMmc4wSB4

e caraghios modul cum incearca sa prezinte lucrurile oamenii cu turbane

daca ai vreo problema cu o tara (Iran impotriva USA) declari persona non grata persoanele din ambasada si le expulsezi personalul nu ii iei ostatici cica de catre "studenti"
indiferent de relatiile dintre cele 2 tari o ambasada trebuie protejata de tara gazda.

Cristina
17th February 2013, 15:48
Jocurile foamei- 5.5/10

Cam slabut filmul fata de ce nota are pe imdb.Mi s-a parut foarte previzibil, emotii f putine, iar actiunea se intinde pe doua ore desi ar fi putut fi comprimata f bine intr-o ora jumate.
In schimb mi se pare ffff frumoasa Jennifer Lawrence and Lenny Kravitz is extremly hot. :D

Acum ma uit la Titanic care este in opinia mea cel mai overrated film al tuturor timpurilor.

le.gry
17th February 2013, 17:35
N-am inteles niciodata cum poate sa-ti dea cu virgula atunci cand apreciezi un film. Daca Jennifer este foarte frumoasa, mai pun eu 0,5 la nota Cristinei, sa se faca macar de-un 6/10. Desi nu-s de acord ca Lenny Kravitz e hot, deci mai scad un punct. Eu spun ca Hunger Games e de 5/10. Asa e cinstit :D

El Pistolero
17th February 2013, 19:32
N-am inteles niciodata cum poate sa-ti dea cu virgula atunci cand apreciezi un film.

+1 :))
Sunt curios cum noteaza astia filmele pe imdb. :D

Roddicted
17th February 2013, 19:41
adica?
Daca eu ii dau 5, tu 6 si altu 8, media da 6.3 :happy Asa se noteaza

El Pistolero
17th February 2013, 19:58
Nu de medie vorbeam. Cum da de ex. Cristina nota 5.5 pe imdb? Trebuie sa te decizi, ori ii dai 5, ori ii dai 6. La ce naiba mai pui virgula.

Roddicted
17th February 2013, 20:23
a, scuze.
Faci 2 conturi si notezi de pe fiecare, de pe primul 5 si de pe celalalt 6 :D

jo27
17th February 2013, 20:25
S-a mai trezit unul acum ceva timp sa fie nemultumit de cei care dau cu virgula. Raspunsul e acelasi. in loc de 5.5/10, Cristina da 55/100, ca sa fiti si voi multumiti :)

le.gry
17th February 2013, 21:02
Mda. Eu cred ca El Pistolero crede ca Cristina :D este oricum un user interesant, asa ca nu trebuie sa mai castige bile albe la capitolul acesta, notand cu 55/100 un film oarecare. Ma rog, treaba voastra. Dar nu incerca s-o imbarligi pe Cristina ca noi avem ceva cu ea. Pe topicul de film sunt zen cu toata lumea :D

Ca sa nu-mi bat capul intre a nota cu 55/100 si, sa spunem, 56/100, folosesc urmatorul barometru: film de *****, mediu, bunicel si cele carora le dau like pe facebook :D

Eddy DoubleD
17th February 2013, 21:04
Dai 5.5 atunci cand nu te hotarasti daca e mai bine 5 sau e mai bine 6.:D Asta e calea de mijloc...

jo27
17th February 2013, 22:25
Dai 5.5 atunci cand nu te hotarasti daca e mai bine 5 sau e mai bine 6.:D Asta e calea de mijloc...

Nu intelegi? Cind dai nota unui film n-ai voie sa fii nehotarit... se supara baietii :)

le.gry
17th February 2013, 23:22
Baietii se supara doar pe intern. Pe film intram ca sa ne revergoram :D Voi sa nu va suparati...altfel, noi ducem destul de mult si, acum realizez, o pasa pe care o imblanzeste unchiul pe pieptu-i de arama, pe intern, aici poate iesi in aut de poarta :) Deci, e foarte bine 5,5. Asteptam impresii de la Titanic :D

Eddy DoubleD
17th February 2013, 23:58
Am auzit ca toata tara s-a uitat la Titanic pentru a 85762655625 oara, deci 9.18/10 din partea mea:)

irinaidu
18th February 2013, 02:18
Jocurile foamei- 5.5/10

Cam slabut filmul fata de ce nota are pe imdb.Mi s-a parut foarte previzibil, emotii f putine, iar actiunea se intinde pe doua ore desi ar fi putut fi comprimata f bine intr-o ora jumate.
In schimb mi se pare ffff frumoasa Jennifer Lawrence and Lenny Kravitz is extremly hot. :D

Acum ma uit la Titanic care este in opinia mea cel mai overrated film al tuturor timpurilor.

n-am vazut hunger games, nici macar pt jennifer, dar sunt de acord ca e o placere sa te uiti la ea. si sa ignoram carcotasii, lenny e hot, asa, varianta in miniatura la hot :drak:

iar titanic a avut mega castig, dar nu cred ca zice cineva pe undeva ca ar fi vreun mare film. pe de alta parte daca erai in clasa a 10a de liceu ti se parea cel mai tare film facut vreodata :P
iar daca te uiti la lista cu filmele cu cele mai mari incasari o sa vezi ca-s numai kkt-uri pe acolo. :groggy:

Eddy DoubleD
18th February 2013, 02:23
iar titanic a avut mega castig, dar nu cred ca zice cineva pe undeva ca ar fi vreun mare film. pe de alta parte daca erai in clasa a 10a de liceu ti se parea cel mai tare film facut vreodata :P
iar daca te uiti la lista cu filmele cu cele mai mari incasari o sa vezi ca-s numai kkt-uri pe acolo. :groggy:

Nu cred ca a zis cineva vreodata ca Titanic este cel mai bun film facut vreodata; insa ca sa-l apreciezi, trebuie sa vezi documentarul despre realizarea filmul. Cameron ala a studiat din punct de vedere stiintific toata povestea si tot ce se stia despre accidentul real ca sa transpuna in imagini exact modul in care a avut loc scufundarea Titanicului. Altii in locul lui rupeau o barca pe jumatate si aia era. Trebuie apreciata implicarea maxima de care da dovada ca regizor si faptul ca e extrem de atent la detalii. Asta m-a facut sa apreciez Titanic mai mult decat ca pe aparenta poveste siropoasa inutila:ok:

irinaidu
18th February 2013, 03:50
daca james cameron se hotara sa faca un documentar, atunci ii apreciam filmul pt toate motivele pe care le-ai mentionat tu. dar s-a hotarat sa faca un film artistic. eu l-am vazut prima data cand eram la liceu si m-am bocit cam de la jumatatea filmului pana la sfarsit si m-am indragostit de leonardo si am urat-o pe kate winslet pt ca a luat oscarul, stii tu, toate fazele de liceean :P
acum cativa ani an revazut filmul la tv si nu mi-a venit sa cred ca nu mi-a mai trezit nici un sentiment. m-a cam plictisit. ma doare in cot ca nava s-a scufundat asa sau in alt fel, nu era un documentar despre cum s-a scufundat nava.
si just for fun http://www.youtube.com/watch?v=8B6jSfRuptY

White Shadow
18th February 2013, 08:58
Phone Booth --- 6/10
Numai 6 ? Putin, merita mai mult.

Utilizator
18th February 2013, 12:33
Si eu as da macar un 8 pentru Phone booth.

Eddy DoubleD
18th February 2013, 12:58
N-a fost asa interesant cum ma asteptam;P

Celso
18th February 2013, 19:17
Eu i-am dat 5 lui Phone booth.

Django - 8/10 :ok:, in sfarsit un film bun dupa ceva vreme.

Eddy DoubleD
18th February 2013, 19:55
Stie Celso:D

Aia de la SNL au facut o parodie la Django Unchained numita "Djesus Uncrossed":)) Asta pt ca Waltz a fost gazda weekendul asta. Acum dau play la episod:D

relansat
18th February 2013, 22:05
mersi pentru aceasta informatie. acum il trag. sper sa merite, avand in vedere ca e a doua sau a treia oara cand ma uit la un episod SNL :)

Cristina
18th February 2013, 22:10
Eddy, indiferent de motivele mentionate de tine mie tot mi se pare un film slabut Titanic.Ce m-a surprins ieri,vizionand filmul, a fost candoarea lui Leo, care era absolut splendid.:D

Freek
18th February 2013, 22:19
Layer Cake
http://www.imdb.com/title/tt0375912/reference

Nota: 8/10

Vai, nu stiu cum l-am ratat pe asta pana acum. :D Foarte bun. Poate putin mai slab fata de Snatch si altele in genul asta marca Guy Ritchie. Mafie + Londra = Love (pentru mine)...
Ca fapt divers asta e primul film in care il vad pe Daniel Craig in afara de seria 007. Tocmai asa am si ajuns la film, eram curios sa vad in ce filme a mai jucat.

Wreck-It Ralph
http://www.imdb.com/title/tt1772341/reference

Nota: 7.5/10

Pentru gamerul din tine.:)

Eddy DoubleD
18th February 2013, 22:25
mersi pentru aceasta informatie. acum il trag. sper sa merite, avand in vedere ca e a doua sau a treia oara cand ma uit la un episod SNL :)

N-a fost chiar chiar un sketch. A fost un fake trailer. Dar totusi Waltz e foarte tare:ok: A fost un episod bun.

Kooler
19th February 2013, 21:06
Hansel & Gretel Get Baked 7/10.
Filmul e cam slabut pentru ca ii lipseste actiunea in ideea de a pastra povestea. Insa au adaugat mult horror.

Twilight Breaking Dawn Part 2. 10/10.
Nu mai sunt loc de comentarii.

SuperDumnezeu
19th February 2013, 21:24
Hansel & Gretel Get Baked 7/10.
Filmul e cam slabut pentru ca ii lipseste actiunea in ideea de a pastra povestea. Insa au adaugat mult horror.

Twilight Breaking Dawn Part 2. 10/10.
Nu mai sunt loc de comentarii.

http://lolimage.com/img/ups/5784132631338752193.jpeg

irinaidu
21st February 2013, 04:25
vazut "flight " - chiar daca in general nu prea ma intereseaza povestile cu dependente, filmul e bine facut si denzel face un rol bun. dupa ce am vazut o buna parte din filmele nominalizate la oscar, ma intreb de ce nu au preferat filmul asta in loc de ... oricare dintre celelalte, in afara de amour. nu zic ca flight ar fi vreun mega film, dar macar nu m-a facut sa vreau sa-mi trag un glont in cap ala silver lininngs. am avut un moment de - serios ??? - cand a dat omul peste cel mai dotat frigider din istoria frigiderelor din hoteluri, dar in afara de momentul ala, filmul e ok.

Srdjan
22nd February 2013, 15:57
Saving Private Ryan - 10/10- Am vazut filmul asta acum cativa ani dar nu mi s-a parut asa bun, ins al-am luat in format blu-ray acu' cateva zile si am reusit sa il revad in sfarsit din nou aseara. Tom Hanks e briliant in acest film, face un rol excelent. Matt Damon o fost cam plictisitor, insa nu chiar totul poate iesi perfect. Va recomand sa il vedeti e un film foarte bun.

Dead Man's Shoes-9/10. Unul dintre cele mai bune filme 100% britanice all-time, as putea zice. Unul dintre cele mai bune finaluri vazute de mine. N-am gasit vreo problema in scenariu, doar camera te mai poate deranja in ultimele momente, datorita unghiurilor imposibile din care filmeaza.

le.gry
24th February 2013, 23:53
Multumim pentru recomandari. Le-am vazut acum 7-8 ani :D Cand vine vorba de blockbuster il prefer pe Nolan. Deci mi-a placut mai mult al 2-lea. Il am si acum in calculator. Chiar zilele trecute il deschisesem -deci e o surpriza placuta sa citesc acum ca l-a mai vazut cineva, poate in acelasi moment, si ma furnicase pe sira spinarii cand am vazut inceputul, cu cei doi frati mergand pe drum, cu mezinul putin cocosat, incercand sa tina pasul cazon al fratelui mai mare. Haunting, ce sa zic...:) 10/10 pentru Srdjan.

Warrior este o colectie interesanta de clisee si situatii previzibile din filmele cu smardoieli, dar si cu o spoiala de sentimentalism care, intr-un final, nu arata chiar atat de rau. Dar nici atat de bine, comparand cu barometrul imdb. Nu mi-a placut alternanta asta intre tampitel si profund, dar macar s-a incercat sa se spuna si o poveste intre atatea lovituri. In fine, ultimul cadru aduce si ultima impresie, iar asta ramane una favorabila, mai degraba. Actorii sunt acolo. Nick Nolte, Tom Hardy. Pe profesor nu-l retin, ciudat. I simply believe in the soul of a lion, iar pentru asta i-as da un 7,5/10 :D

Freek
25th February 2013, 09:20
LOTR Trilogy (Extended)

Nota: 10/10

Revazut. Aproape 12 ore de pure awesomeness :D

TenisFan
25th February 2013, 13:05
Three days of the condor - Excelent film cu Robert Redford in rol principal. Ritmul este taman potrivit iar povestea foarte faina. 9/10
Jeremiah Johnson - Excelent film cu Robert Redford in rol principal. Avem acelasi regizor ca si in primul film mentionat iar rezultatul similar. De data asta un dezertor din razboiul cu Mexicul se duce in Muntii Stancosi sa-si duca existenta. Pelicula are 2 ore deci cam ce ar putea sa faca ala sa nu te plictisesti? Multe! :( 9/10
Brubaker - Excelent film cu Robert Redford in rol principal. Se prea poate sa mai fi scris asta. Un director de inchisoare nou angajat, ia infatisarea unui detinut pentru a observa mai bine dedesubturile penitenciarului. 9/10
Funny games - Varianta nemteasca a austriacului Haneke din 1997. O pelicula deranjanta(ca multe din filmele omului) in care raul triumfa! Pentru amatorii de sadism si tortura psihica si fizica acest film este extrem de recomandat. 8/10
Am vazut si alte smecherii precum: Love and honor - dragutel cu baieti si gagici misto 7/10 ca sunt ingaduitor.

calatorii
26th February 2013, 16:15
Ultimele filme vazute au fost Batman, Django si Die Hard 5 si pot spune ca mi-au placut enorm, mai putin Die hard 5, nu prea a fost la inaltimea celorlalte dar merita vazut, so, vizionare placuta celor care nu le-au vazut

le.gry
3rd March 2013, 12:43
Buna dimineata!

In ultima vreme, eu am vazut urmatoarele filme: filmul Spider Forest, filmul 21 Jump Street si filmul Haywire.

As incepe cu al 2-lea, pt ca necesita doar doua cuvinte: de *****. Cateva glumite porno-erotice si alte cateva bla-bla-uri din filmele de gen. La Channing Tatum apare o ciclicitate de a reveni la filme in care se complace in roluri de tampitel, desi am observat ca poate juca si lucruri serioase. Ice Cube ruleaza, asta e un plus al filmului. Grasul din Moneyball, o mizerie. 5/10

La Haywire m-au manat cronicile negative si eram sigur ca o sa-mi placa. Ceea ce s-a si intamplat :D O povestioara clasica, aerisita, cu spioni, plus cateva scene de actiune (pt care dadusem play, de fapt). Pai ajung la vorba lu' Charlie Sheen, care a fost intrebat de ce-si insala frumoasa nevasta cu tot felul de doamne de moravuri usoare. Si raspunsul, genial: auzi, daca te doare o masea, mergi la stomatolog sau la biserica? :happy Sau ceva de genul, ati prins ideea :D Mi-a placut Gina Carano (nu numai pt ca e bunoaca, vb lui TenisFan :D), mi-a placut cum a iesit filmul. Ha-ha, ce bataie si-a luat Channing Tatum, sa se-nvete minte sa mai joace in mizerii de genul 21 jump street! 7/10

Spider Forest. Cred ca este un omagiu adus lui Lynch, iconoclasticilor in general :rolleyes: Nu pot sa neg ca nu a aratat bine o mare parte din timp, dar nu e deloc usor sa ordonezi un puzzle dintr-o minte plecata cu pluta. Cumva, il vad ca pe o combinatie intre Triangle, Forbidden Door, A tale of 2 sisters, plus ingrediente ale maestrului cinema bizarre, d lynch :D Cu adaugirea ca 2 dintre cele de mai sus au tras evident spuza pe turta lor din partea mai comerciala a filmului nostru. La final, nimeni nu poate contrazice pe nimeni: toate variantele sunt plauzibile. 6,5/10 (virgula in ideea ca merita incercat, dar pe raspunderea consumatorului :D)

Srdjan
3rd March 2013, 12:55
Hai mah 21 Jump Street a fost misto :D. Are 7 de la mine

Farmecul Vietii
6th March 2013, 02:47
Bun asta: "on the road".Film despre betia vietii.2 ore si ceva suficiente realmente sa te-mbeti.Nici urma de mahmureala dupa.Placere garantata nefardata.La o mustata de orgasm.Viagra mintii.Orgie intelectuala.Dezmat mental.

The_Wolf
9th March 2013, 10:19
A vazut cineva 'Pozitia copilului"?

Srdjan
9th March 2013, 12:25
Hitchcock -6/10 Mi s-a parut plictisitor. A fost interesanta tema si jocul actorilor a fost foarte bun, insa nu multe s-au intamplat pe durata filmului. Mi s-a parut mai mult ca un episod dintr-un serial de drama. Din nou mi-a placut jocul actorilor si ultimele 15 minute care au fost realizate excelent, insa in rest a fost plictisitor.

Killing Them Softly- 4/10 Nu mi-a placut. Caracterul lui Pitt a fost interesant, insa l-a cam stricat scenariul. Poate filmul mi-o placut asa putin, deoarece l-o avut pe Scott McNairy care mi se pare oribil de cand l-am vazut jucand in cel mai prost film ever anul trecut. Filmul il recomand, deoarece stiu ca va fi placut de multa lume, insa pe mine nu m-a "atins" De-abia mi-am putut tine atentia la ecran in prima parte

El Pistolero
9th March 2013, 13:19
De acord cu ce ai zis la Hitchcock. :ok:

Freek
10th March 2013, 01:02
Hanna
http://www.imdb.com/title/tt0993842/reference
Nota: 7/10

Mi-a placut foarte mult de pustoaica. Din pacate am vazut ca va juca intr-un film dupa o carte scrisa de autoarea Twilight :groggy:

Srdjan
10th March 2013, 16:44
In sfarsit am reusit si eu sa vad Cabin in the Woods. Cunosc multi oameni care au laudat acest film si multi care l-au criticat. Eu va zic ca e cel mai bun horror vazut de mine de cativa ani buni. Are acel tip de tema 'Evil Dead", umpic de comedie horror, multa creativitate si e ciudatel pe alocuri. Si povestea a fost foarte fascinanta, deoarece chiar m-o facut sa imi doresc sa vad cum se va incheia totul. Foarte bun filmul, 8.5/10 de la mine.

irinaidu
10th March 2013, 22:13
aseara am vazut "Mississippi burning " cu gene hackman si william dafoe - rasismul e un subiect vechi de cand lumea, transpus si retranspus pe pelicula. asta insa nu face ca filmul acesta, facut in 1988 sa nu fie interesant de urmarit. e plin de clisee, asta si poate pt ca au trecut destui ani de cand a fost facut si am avut ocazia sa vad destule filme pe aceasta tema. intriga e mai mult decat simpluta. probabil ca ceea ce m-a prins totusi la cest film e ca m-a facut sa ma mai gandesc inca o data, fara sa reusesc sa-mi raspund, cum ajung oamenii sa urasca atat de profund, in linii atat de generale, un numar foarte mare de alti oameni.

si pt ca era deja 3 dimineata si deja incepusem cu clisee, am zis sa continui tot asa :P cu the first time. un film despre dragostea adolecentina, cu 2 actori foarte simpatici in roluri principale dar cu genul de dialog care nu are nimic de-a face cu adolescentii, pe care de obicei il gasesti in toate filmele mai putin reusite despre acea perioada a vietii.

TenisFan
10th March 2013, 23:17
Searching for Sugar man - Acesta este un film excelent dupa o idee originala pentru ca e inspirata dupa o realitate incredibila. Muzica omului este excelenta dar probabil repetitiva pentru unii pentru ca presteaza cu acelasi tip de voce. Un soi de Bob Dylan. 8/10
Zero dark thirty - Excelent film. Jessica Chastain a jucat superb. Filmul este solid de la un capat la altul. Actiunea filmului mi se pare chiar plauzibila. Adica chiar asa cred ca s-a si intamplat. 8/10
Pozitia copilului - Am fost la IMAX sa-l vad. Excelent film. Registrul de sentimente utilizat este imens. Ceea ce m-a deranjat al dracului de mult a fost "shaky camera". Actrita care a jucat rolul mamei lui Barbu a fost magistrala. 9/10

El Pistolero
11th March 2013, 00:17
Searching for Sugar man - Acesta este un film excelent dupa o idee originala pentru ca e inspirata dupa o realitate incredibila. Muzica omului este excelenta dar probabil repetitiva pentru unii pentru ca presteaza cu acelasi tip de voce. Un soi de Bob Dylan. 8/10
Zero dark thirty - Excelent film. Jessica Chastain a jucat superb. Filmul este solid de la un capat la altul. Actiunea filmului mi se pare chiar plauzibila. Adica chiar asa cred ca s-a si intamplat. 8/10


De acord, cu un plus pentru Sugar Man. L-am vazut si eu zilele trecute si mi s-a parut superb. Si-a meritat Oscar-ul.

cosmin95
11th March 2013, 18:35
Life Of Pi - In sfarsit am reusit si eu sa vad filmul, si pot sa spun fara nicio ezitare ca a meritat pe deplin asteptarea.Regia intr-adevar este impecabila, povestea este si ea de exceptie.Si-a meritat din plin toate cele 4 Oscaruri de anul acesta.Il recomand cu caldura cinefililor adevarati. :d

irinaidu
12th March 2013, 02:59
explica-mi si mie treaba cu regia ??? ce anume a regizat ang lee aici ? se considera regie daca majoritatea filmului consta dintr-un tigru prost realizat in cgi ???

Freek
12th March 2013, 14:05
Haida ma, ca CGI-ul a fost la inaltime:D.

TenisFan
12th March 2013, 14:10
Domne', tigrul e prost? Sau e doar prost realizat? :sneaky:

relansat
12th March 2013, 14:22
ang lee a dresat tigrul :o: cat a putut si el :o:

irinaidu
12th March 2013, 23:15
Domne', tigrul e prost? Sau e doar prost realizat? :sneaky:

prost realizat :D ( sa ma invat minte si sa retin ca si virgulele sunt importante ) in rest, e posibil ca tigrul sa fii fost mai destept decat ang lee :P
oricum pe mine m-a scos din sarite faptul ca se vedea ca imaginile cu tigrul alternau intre cgi si realitate sau pur si simplu au desenat tigri diferiti. esential e ca se vede ca nu e acelasi tigru mereu.
dar trecand peste cgi, eu nu inteleg care e treaba cu minunatia de regie a lui ang lee. asta e al 2-lea film pe care il face lee si care are si priza la public si la critici si pe care l-am vazut si eu ( a nu se intelege ca omul ar fi facut doar 2 filme, ci doar astea 2 indeplinesc cele 3 criterii ) si ambele m-au convins ca nu-mi place cum isi construieste lee povestile. celalalt film e brokeback mountain, in care noroc ca mai sarea jake pe heath si viceversa, ca in rest e o plictiseala de film, fara dezvoltarea personajelor si fara vreun scop. la crouching tiger, hidden dragon nu am avut curaj sa ma uit, cine stie poate chiar asta mi-ar fi placut :P pe de alta parte, chiar daca mentine stilul nehotarat a lui lee, mi-a placut taking woodstock.

jo27
12th March 2013, 23:23
prost realizat :D ( sa ma invat minte si sa retin ca si virgulele sunt importante ) in rest, e posibil ca tigrul sa fii fost mai destept decat ang lee :P
oricum pe mine m-a scos din sarite faptul ca se vedea ca imaginile cu tigrul alternau intre cgi si realitate sau pur si simplu au desenat tigri diferiti. esential e ca se vede ca nu e acelasi tigru mereu.
dar trecand peste cgi, eu nu inteleg care e treaba cu minunatia de regie a lui ang lee. asta e al 2-lea film pe care il face lee si care are si priza la public si la critici si pe care l-am vazut si eu ( a nu se intelege ca omul ar fi facut doar 2 filme, ci doar astea 2 indeplinesc cele 3 criterii ) si ambele m-au convins ca nu-mi place cum isi construieste lee povestile. celalalt film e brokeback mountain, in care noroc ca mai sarea jake pe heath si viceversa, ca in rest e o plictiseala de film, fara dezvoltarea personajelor si fara vreun scop. la crouching tiger, hidden dragon nu am avut curaj sa ma uit, cine stie poate chiar asta mi-ar fi placut :P pe de alta parte, chiar daca mentine stilul nehotarat a lui lee, mi-a placut taking woodstock.

Interesant :D

irinaidu
12th March 2013, 23:38
dupa cum am spus si mie mi s-a parut interesant :D

jo27
12th March 2013, 23:52
dupa cum am spus si mie mi s-a parut interesant :D

Frumos intors :)

Revenind la lucruri serioase, mai am de vazut Les miserables si termin lista nominalizarilor la Oscar. Voi reveni cu impresii finale asupra premiilor de anul asta dupa ce vad si acest film.

TenisFan
18th March 2013, 02:33
Assault on precinct 13 - Am vazut originalul de John Carpenter. Nu inteleg de ce are nota asa mare pe imdb. Filmul e prostut ca sa zic asa. Adica sunt multe chestii cusute cu ata alba dar americanii au ceva punct sensibil pentru Carpenter si violenta sa. 6/10
Life of pi - Filmul este impresionant din punct de vedere vizual si cam atat. Povestea este asa si asa. @irina: Sa stii ca regizorul are o mare parte din merite pentru ce imagini a reusit sa aduca pe film desi poate ca unele din ele sunt facute efectiv cu alte instrumente. Totusi nu se ridica la rangul altor filme de acest tip dar cu mult mai multa substanta. 8/10 pentru ca mi-a placut felina.
Celeste and Jesse forever - Si acum vine surpiza pentru mine. Poate ca o sa fiu extrem de subiectiv in ceea ce zic dar filmul asta mi-a placut foarte mult. Se presupune a fi o comedie romantica sau ceva dar este mai degraba o drama care nu-si pierde simtul umorului nicicand. Subiectul e cat se poate de interesant iar regizorul de 29 de ani a reusit sa aduca ceva scene de cinematografie pura in toata salata asta. Si colac peste pupaza coloana sonora este senzationala. 8/10 desi i-as da mai mult.
Purple noon - Plein soleil - Altfel zis originalul lui "The talented Mr Ripley" in varianta frantuza cu Alain Delon imperial. Film super ok. 8/10
Rust and bone - Domne' n-am inteles nimic din filmul asta. Adica filmul e lesne de inteles dar eu n-am priceput ce a vrut sa evidentieze. Relatia dintre aia doi e cel putin bizara si trasa de par. Apoi se intampla niste lucruri care nu stiu ce vor sa reliefeze si se termina cu un final indecis. 6/10

Catalin1987
19th March 2013, 09:40
Cel mai tare film... The Impossible.

SuperDumnezeu
19th March 2013, 13:58
Probabil ca e si singuru' pe care l-ai vazut.

irinaidu
19th March 2013, 17:10
lincoln - pana la urma m-am uitat la el. pt mine a fost plictisitor, asa cum ma asteptam. dar filmul nu e rau, doar ca eu nu apreciez sub nici o forma filme despre evenimente reale in forma romantata. dar a fost o placere sa-l vad pe daniel day-lewis si de altfel si pe lee pace si james spader.

secondhand lions - un film de vazut cu copii. pt mine plictisitor.

irinaidu
19th March 2013, 17:15
Life of pi - Filmul este impresionant din punct de vedere vizual si cam atat. Povestea este asa si asa. @irina: Sa stii ca regizorul are o mare parte din merite pentru ce imagini a reusit sa aduca pe film desi poate ca unele din ele sunt facute efectiv cu alte instrumente. Totusi nu se ridica la rangul altor filme de acest tip dar cu mult mai multa substanta. 8/10 pentru ca mi-a placut felina.
Celeste and Jesse forever - Si acum vine surpiza pentru mine. Poate ca o sa fiu extrem de subiectiv in ceea ce zic dar filmul asta mi-a placut foarte mult. Se presupune a fi o comedie romantica sau ceva dar este mai degraba o drama care nu-si pierde simtul umorului nicicand. Subiectul e cat se poate de interesant iar regizorul de 29 de ani a reusit sa aduca ceva scene de cinematografie pura in toata salata asta. Si colac peste pupaza coloana sonora este senzationala. 8/10 desi i-as da mai mult.


m-ai facut sa vreau sa ma uit la celeste si jesse.

vrei sa zici ca felina nu ti s-a parut evident 2 feline in timpul filmului ??? pe mine ma deranjeaza tare cand un aspect minor al unui film imi distrage atentia atat de tare incat il observ tot timpul. asa cum in timp ce ma uitam la argo, nu am inteles de ce avea ben affleck jeg sub unghii in toate cadrele in care i se vedeau mainile, nu am priceput de ce nu au putut sa faca o felina constanta in life of pi :P

jo27
19th March 2013, 19:20
Am vazut si Les miserables --- 7/10. Am incheiat astfel lista nominalizarilor la Oscar. La cel mai bun film, mi s-au parut OK toate cele 9 filme, insa cistigatorul, Argo, ar fi pe ultimul loc intr-un top personal :D Cel mai mult mi-a placut The Beasts....

Si la actori mi-au placut toti, DDL e magistral insa, ca de obicei :) Si la actrite au fost ok nominalizarile, poate Naomi Watts cam fortat bagata in lista. La roluri secundare, alegeri usoare. Desi mi-e antipatica, Anne Hattaway stie meserie :)

La film strain, n-am vazut No. Celelalte patru nu mi s-au parut mai bune decit Dupa dealuri, ca tot a fost aceasta agitatie creata pe tema nominalizarii filmului romanesc, insa suficient de bune, si mai ales mai accesibile (poate Amour nu e tocmai pe gustul publicului american, insa am inteles ca Haneke e la moda peste ocean :) ), pentru a fi nominalizate.

La scenariu, premiul luat de Tarantino pentru Django Unchained este si o palma data acestuia, nici macar nominalizat la regie. Adica, cu un scenariu excelent putea face mult mai multe.

Srdjan
19th March 2013, 22:08
Oz The Great And Powerful- 7/10. Nu a fost la fel de bun ca originalul, insa filmul a avut niste efecte vizuale excelente si James Franco a fost un Oz extravagant, care mie mi-a placut. Mi-au placut interpretariile lui Michelle Williams si Mila Kunis, in rolurile Gildei respctiv a uneia dintre vrajitoarele rele.

Dead Man Down- 7/10. Bun film, chiar daca Farrel putea sa joace mai bine aici. Daca esti un fan al wrestlingului, ca mine vei zice ca Wade Barret a facut un rol foarte bun, chiar daca putea sa aiba parte de mai mult dialog pentru a-i iesi in evidenta charisma. Totusi un film bun.

Silmar22
20th March 2013, 08:59
A vazut vreo cineva "We need to talk about Kevin" ? M-am uitat la primele 15 minute si filmul pare mai fucked up decat unul de-al lui Lynch si mai prost decat unul cu Sandler.:groggy:

SwedishMafia
21st March 2013, 21:39
Asterix si Obelix-in ajutorul Reginei Nota 2.O porcarie haioasa.
Argo- Nota 8. Go fuck yourself:))

Andrei_23
23rd March 2013, 12:55
A vazut vreo cineva "We need to talk about Kevin" ? M-am uitat la primele 15 minute si filmul pare mai fucked up decat unul de-al lui Lynch si mai prost decat unul cu Sandler.:groggy:

SI eu cam tot atat am rezistat. :)

Cipri
23rd March 2013, 20:12
Bean - o comedie dezastru ; 8/10 :)


In toamna lui 1997, un binefacator foarte bogat (Burt Reynolds) doneaza 50 de milioane de dolari galeriei Grierson din California, pentru a aduce inapoi in tara cea mai valoroasa pictura americana, "Whistler's Mother", expusa pana atunci in Musee d'Orsay din Paris. Pentru a sarbatori evenimentul, conducerea galeriei doreste ca un eminent specialist in arta sa onoreze ceremonia de dezvelire si trimit o invitatie la Royal National Gallery of England.
Dar asta se va dovedi o fi o mare greseala, pentru ca englezii nu-si trimit cel mai bun specialist ci, ca sa scape de el, pe cel mai detestat si mai inept dintre angajati. Iar numele acestui angajat este, bineinteles, Bean. Mr. Bean. 007 este IQ-ul sau. Si, unde isi face el aparitia, se instaureaza haosul. Bean este povestea (simpla) a unui om simplu, cu o frizura ingrijita. La numai cateva zile de la sosirea in Los Angeles, Bean a reusit sa distruga casnicia si cariera gazdei sale, David Langley - ca sa nu mai vorbim de vietile sotiei si copiilor acestuia. Iar cand presedintele galeriei are nefericita idee de a-l lasa pe Bean singur cu nepretuita panza, lumea va afla ce inseamna, cu adevarat, un dezastru.
Bean este cel mai "total" film despre dezastre facut vreodata. Vulcanii sau invaziile extraterestre sunt glume pentru copii caci Bean este, cu adevarat, incarnarea umana a haosului si se afla pretutindeni - in galerii de arta, spitale, aeroporturi sau simple case...

Eddy DoubleD
24th March 2013, 19:27
A Night at the Roxbury - 5/10
Anchorman - The legend of Ron Burgundy - 6/10
Forgetting Sarah Marshall - 7/10
God Bless America - 7.5/10
Kill Bill Vol.1 & Vol.2 - 9/10
The ABC of Death - 1.5/10:)))

jo27
25th March 2013, 05:24
Pozitia copilului --- 9/10. Luminita Gheorghiu foarte buna in rolul principal.

Nirgendwo in Afrika --- 9/10

Serbuan maut --- 6/10. Fiilm bun de actiune, seamana cu Dredd, ca idee.

John Dies At The End --- 5/10

epal
25th March 2013, 14:48
Apropo de fotbal, un film genial in regia lui prea-bine stiutul Kusturica, "MARADONA" despre legendarul fotbalist Diego Armando Maradona, considerat des cel mai bun fotbalist al tuturor timpurilor. Un documentar de exceptie cu specific latino-american, despre un om de exceptie.. un film nu numai pentru interesatii de fotbal, ci pur si simplu pentru iubitorii de film, despre cum arata cu adevarat viata unui fotbalist, cu bune cu rele..si cum "dupa culise" nu e mereu asa de vesel cum pare..
Film din 2008, premiat la Cannes in acel an.

Silmar22
26th March 2013, 19:40
God Bless America - 7.5/10


De ce doar atat si de ce doar acum? Ca filmul e iesit de-un timp si e cam un must-see raportat la societatea deloc fictiva din film, de toate zilele.

Lars and The Real Girl - 7.5/10 - Ryan Gosling e excelent in rol de semi-psihopat cu fata de pedofil si afinitati mental-sexuale deviante dar parca prea naiv filmul pe alocuri, prea... Lars. Emily Mortimer cu fata aia plangareata, de maicuta, perfecta in rolul ei. Bun de pierdut vremea, dar nu suficient de bun incat sa fie incadrat la comediile

Taxi Driver - 10/10 - fuckin' amazing, prea actual, prea dur, prea real

We Need To Talk About Kevin - 9/10 - a inceput pana la urma sa curga bine filmul, desi ramane nitel 'pretentious bullshit' pe alocuri, cu simbolismul exagerat. foarte bun ca semnal de alarma si o replica excelenta din gura unui pustan de vreo 6 ani, in film , buna de top cinci all time: "Is this about fucking?" :D

To verdener/Worlds Apart - 4/10 - dubios de slab si plictisitor, pentru cat de laudat era filmul si cinematografia scandinava, in special. zici ca te uiti la un film facut pentru iehovisti, nu doar cu personaje iehoviste.

Prayers for Bobby - 7/10 - subiect tras de coada, nu se pupa bine cu realitatea. Bobby nu e doar gay (nu c-ar fi ceva rau), dar e fatalau moale si plangacios. Bun pentru cine vrea o poveste emotionanta fara element siropos, dar nu descrie realitatea , desi se spune ca e inspirat dintr-un caz real. Din cocos nu faci gaina, nici din curva gospodina, nici din fundamentalista religioasa, suporter acerb pentru homosexuali.

Eddy DoubleD
26th March 2013, 19:48
De ce doar atat si de ce doar acum? Ca filmul e iesit de-un timp si e cam un must-see raportat la societatea deloc fictiva din film, de toate zilele.

L-am vazut acum vreo doua luni cred. De ce doar atat? Pentru ca am incercat sa fiu obiectiv in raport cu alte filme. Am simtit ca e mai mult un fel de "guilty pleasure".

Srdjan
27th March 2013, 23:17
Amadeus-9/10. Super film, isi merita OScarul din plin

21 Jump Street-7/10. In sfarsit am reusit sa vad filmul asta. A fost bun, a avut cateva momente care chiar m-au amuzat

The Book of Eli- 10/10. Unul dintre filmele mele preferate, Denzel e pur si simplu briliant aici. Classic badass

sun
30th March 2013, 00:46
Atlas Cloud : 9/10. Destul de ok desi la inceput era greu de urmarit. Mi-a placut mult diferentele dintre registrele abordate in fiecare fir narativ. Si cele 2-3 scene in care am izbucnit in ras necontrolat :D

ice_girl
31st March 2013, 23:45
Occident-un film pe care l-am mai vazut dar mi-a facut placere sa-l revad, cu umor si ironie vorbeste despre lucruri tragice, mi-a placut felul in care se suprapun personajele si intamplarile+ fuga cu bicicleta prin ploaie :) Si pacat de Alexandru Papadopol un actor talentat care se iroseste in rolurile fara valoare si insemnatate :(.
Dupa dealuri-excelent film,nu ma asteptam sa-mi placa asa de mult ( dupa ce s-a terminat aproape o ora am dezbatut cu mama faptele si situatiile din film dar tot am ramas cu multe intrebari fara raspuns) iar la sf am avut placerea dar si onoarea sa-l cunosc pe Valeriu Andriuta cel care a jucat rolul preotului/hello.
Domestic( despre oameni si animale)-probabil ca n-am fost nici in cea mai buna dispozitie cand l-am vazut dar mi-a lasat un gust f amar:nope:, e mai mult despre oameni decat despre animale, prezinta "ora exacta" a inculturii, indiferentei, ignorantei si prostiei din Romania:(...
Pozitia copilului-f bun rolul facut de Luminita Gheorghiu, un film educativ pe care f multi parinti dar si copii ar trebui sa-l vada :D...

TenisFan
1st April 2013, 13:22
GI Joe - Retaliation - Comedie foarte buna in unele momente. Au lasat povestea deoparte si-au dat-o pe actiune aproape non-stop. Dupa cum am zis, filmul se remarca in primul rand prin faptul ca-i o comedie buna. Lady Jaye nu a fost utilizata la potentialul ei maxim deci este un afront adus cinematografiei eroice. :D Ca ei erau soldati eroi. 6/10
LA Confidential - Sa-mi fie rusine ca nu m-am uitat la filmul asta pana acum. Este un film fabulos. Jocul actorilor de asemenea la cel mai inalt nivel. Bineinteles ca Titanicul a luat Oscarul si nu filmul asta. Probabil cea mai buna decada(90-99) pentru filme din vremea noastra sa zic asa... 10/10
This is 40 - Mai mult drama decat comedie. Mai mult porcarie decat drama. Filmul este lung si enervant pe alocuri dar ca drama cred ca putea functiona decent dar scenariul altfel scris. Dume vulgare ce nu-si au locul. Apatow si-a adus tot familionul in film dar l-a pus pe Rudd s-o sarute pe nevasta-sa. Probabil are fetisuri de genul asta. Nu vreau sa mentionez despre unele faze cu evreii care m-au lasat rece. 4/10
Quiz show - Un film asemanator cu Network dar care paleste in comparatie. Totusi este un film solid cu Ralph Fiennes excelent. 8/10

Freek
7th April 2013, 21:58
Frequency (http://www.imdb.com/title/tt0186151/reference)
Nota: 6/10
Ideea e foarte misto iar filmul e placut, dar pare film de televizune nu unul pentru "the big screen". Jim Caviezel joaca ca o cizma, dar asta e stilul lui :confused:


The Impossible (http://www.imdb.com/title/tt1649419/reference)
Nota:8/10
Impresionant:).


Stand Up Guys (http://www.imdb.com/title/tt1389096/reference)
Nota: 4/10
Slab rau de tot. Nu stiu ce tot au scris unii prin review-uri ca Pacino a facut un rol mare... Din pacate a imbatranit urat si joaca prost. In schimb mi-a placut de Walken :yes:

White Shadow
9th April 2013, 18:53
Unul dintre cele mai bune filme pe care le'am vazut vreodata...Ma inclin cu respect în fata regizorului Quentin Tarantino.

zi8FrocaALg

SuperDumnezeu
9th April 2013, 20:10
E nou?

Cristina
9th April 2013, 21:30
Parerea mea e ca Tarantino a avut si filme mai bune.

White Shadow
9th April 2013, 22:17
Niciodata nu am inteles de ce trebuie sa facem un clasament.

Cristina
13th April 2013, 01:24
The Hunt/JAGTEN-8.5/10- acest film te rascoleste prin sensibilitatea cu care abordeaza un subiect f dur. Mads Mikkelsen face un rol de exceptie aici si cu filmul asta intra in lista actorilor mei favoriti.Mi-a lasat o impresie extrem de placuta de la "A royal affair" unde a jucat rolul doctorului iubaret si idealist,insa aici a fost peste asteptarile mele.
Filmul nu abunduna in dialoguri spumoase,regizorul punand mai mult accentul pe gesturi,reactii,chipuri,peisaje.

Brain-dead
14th April 2013, 17:13
Ar trebui sa incerci si After The Wedding , tot cu Mads Mikkelsen.

Freek
14th April 2013, 19:44
Gangster Squad (http://www.imdb.com/title/tt1321870/reference)
Nota: 6/10
Avea potential filmul dar a iesit ceva mediocru. Mi-a placut de Penn (desi mi s-a parut fortat felul in care a jucat rolul) si Gosling.

Promised Land (http://www.imdb.com/title/tt2091473/reference)
Nota: 6.5/10
Ma asteptam la un film mai slabut, dar a fost peste asteptari. Filmul asta cred ca e facut pentru romanii cu teama de gazele de sist:D.


Twelve Monkeys (http://www.imdb.com/title/tt0114746/reference)
Nota: 7/10
Revazut. Cred ca am gresit ca l-am revazut. Prima data cand l-am vazut mi-a placut al dracului de mult... Bine si acum mi-a placut dar nu a mai fost aceeasi senzatie in timpul vizionarii.

Doctor_Satan
15th April 2013, 10:56
The Man With The Iron Fists - 7/10
Un film de actiune placut, cu actori simpatici. Din pacate, balanta intre baile de sange si nuditate este mult prea inclinata spre prima parte.

Doctor_Satan
18th April 2013, 10:43
Oblivion - 9/10
Un film frumos realizat, cu o poveste bine gandita si personaje bine conturate. Finalul cam plin de clisee (daca foloseau si zile calendaristice, probabil ar fi fost ziua de 4 iulie), plus alte cateva faze mai trase de par, dar in rest nimic aberant.
Am dat o nota mare pentru ca m-a binedispus si l-am vazut la cinema. Probabil ca daca l-as fi vazut de pe net, nu m-ar fi impresionat atat de mult.

relansat
18th April 2013, 12:52
ii dau si eu 1/10 lui obvilion. o prostie mai mare ca asta nu mi-a fost dat sa vad in 2013. si am cotizat cu vreo 20 de lei la cinema.

p.s: mentionez, de asemenea, ca nu-s un adept al sf-urilor, iar tom cruise nu exista pe harta actorilor din pc meu de vedere.

Doctor_Satan
18th April 2013, 14:50
Eu am dat doar 4 lei si probabil asta-i unul dintre motivele pentru care am fost atat de generos cu el. :P
Mie-mi plac SF-urile si filmele despre apocalipsa, iar Oblivion a fost o combinatie reusita. Tom Cruise mi-e oarecum indiferent. A avut roluri bunicele si alte mai slabe.
Totusi, nu inteleg de ce te-ai mai dus daca nu-ti plac SF-urile.

relansat
18th April 2013, 17:41
sunt si sf-uri care nu respecta tiparul. am sperat ca asta sa fie unul dintre ele, dat fiind faptul ca obvilion era un film asteptat. de-acum inainte e clar. nu mai merg la niciun film cu tom cruise :D

TenisFan
19th April 2013, 10:42
Olympus has fallen - L-am vazut la cinema si e un film in care pateticul se imbina cu tendinta de voma ce-mi venea cand vedeam patriotismul ala teribil american. Altfel "bad guys" au fost destul de ok. 6/10
Tristan + Isolde - L-am revazut si acum mi s-a parut slabut. 6.5/10
Footlose - Nu stiu ce s-a intamplat cu creierul meu de-a vrut sa vizualizeze acest film. 2/10
Gangster squad - Un film de o asa factura nu poate fi facut intr-un mod copilaresc. Totusi ei au incercat chiar asta. 6/10
Jack Reacher - Decent filmul. Mi-a placut The Zec aka Werner. :> 7/10

irinaidu
20th April 2013, 16:15
Olympus has fallen - L-am vazut la cinema si e un film in care pateticul se imbina cu tendinta de voma ce-mi venea cand vedeam patriotismul ala teribil american. Altfel "bad guys" au fost destul de ok. 6/10

:happy perfect exprimat sentimentul din timpul vizionarii. :drak:

@ cristina - o sa incerc si eu sa ma uit la jagten, daca tu zici de bine. dar mie mads nu mi-a facut o parere deosebita in royal affair. mi se pare ca tot ce face in timpul filmului e sa stea botos - imi dau seama ca asa ii sta lui buza de sus, dar pe mine ma amuza continuu,

Cristina
20th April 2013, 19:14
Irina, nu spun ca e de o frumusete rapitoare, dar are un quelque chose care mie imi place.Poate e chiar buza de sus. :))

Jagten mi s-a parut mult mai ok decat Royal Affairs,chiar daca are unele faze usor ilogice.

Cristina
21st April 2013, 19:55
Am vazut Rosemary's baby.Dupa cronicile citite pe net ma asteptam sa fie un thriller exceptional mai ales ca e regizat de Polanski,insa mi s-a parut un pic banal,poate chiar plictisitor.
Sunt oare eu prea "blonda" si nu vad genialitatea acestui film?:thinkso:

irinaidu
21st April 2013, 22:35
cristina si eu m-am intrebat exact acelasi lucru dupa ce am vazut rosemary's baby. cred ca noi in genialitatea noastra nu suntem pe aceeasi unda de genialitate cu filmul :P

Cristina
21st April 2013, 23:35
Irina, nu stiu de ce, dar am presimtit ca o sa avem aceeasi parere despre "genialitatea" filmului. :D

relansat
22nd April 2013, 09:34
spread cu ashton kutcher. foarte bun :D exact ceea ce aveam nevoie intr-o duminica dupa amiaza. 7/10

TenisFan
22nd April 2013, 10:18
Broken City - Nu e cine stie ce capodopera dar e un film pana la urma decent. 6.5/10
My awkward sexual adventure - Au fost ceva momente comice iar finalul a fost previzibil. 6.5/10
Marathon man - Este puterile mele de intelegere de ce acest film a primit nota aia pe imdb. Filmul asta mi-a insultat inteligenta in mod continuu aproape. Are ceva faze in care suspansul e construit foarte bine dar premisa filmului e cel putin comica si ilogica in acelasi timp si toate evenimentele de dupa sunt trase de par si comice in sine. 2/10
The last stand - Asa tre' facut un film de actiune. Arnold is awesome. In acelasi timp 4 contra unei trupe commando e cam greu crezut. Dar acum nu le putem avea pe toate. :( 7/10

SuperDumnezeu
27th April 2013, 14:01
http://i47.fastpic.ru/big/2013/0425/a0/8d061906275ee168aaf3526a94a3e0a0.jpg

Freek
27th April 2013, 23:20
Interesanta opinia ta despre film. Mai vrem, mai vrem /hello:D.



Broken City - Nu e cine stie ce capodopera dar e un film pana la urma decent. 6.5/10
Asa este, un film decent. Si eu tot 6.5 ii dau. De cand a pus Crowe cateva kile pe el vad ca doar roluri de antagonist primeste :hmm:

The last stand - Asa tre' facut un film de actiune. Arnold is awesome. In acelasi timp 4 contra unei trupe commando e cam greu crezut. Dar acum nu le putem avea pe toate. :( 7/10
Arnold was awesome:D. 5 cu indulgenta, chiar daca nu ma asteptam la filmul anului.

Jack Reacher (http://www.imdb.com/title/tt0790724/reference)
Nota: 6.5/10

Mi-a placut mai mult decat ma asteptam. Jac Reacher e badass... A fost interesant si merita un Jack Reacher 2

SuperDumnezeu
28th April 2013, 00:06
Interesanta opinia ta despre film. Mai vrem, mai vrem /hello:D.

Din moment ce am pus posterul inseamna ca mi-a placut filmul.
Intre timp am revazut si Goodfellas.

Freek
28th April 2013, 00:07
Clar...

SuperDumnezeu
28th April 2013, 00:43
Clar...

Dezvolta.

Freek
28th April 2013, 01:03
Ce anume doresti sa dezvolt? dar daca vrei pot sa te anunt ca n-ai mirosit o gluma:rolleyes:.


Uitasem un film.

The Hunt (http://www.imdb.com/title/tt2106476/reference)
Nota: 8/10

Cum sunt oamenii... :nope:
Foarte bun filmul, chiar daca a semanat al naibii de mult cu Doubt si Mystic River, dar nu m-a deranjat.

SuperDumnezeu
28th April 2013, 01:15
Ok.

Julio_Zane
28th April 2013, 01:29
Run the Wild Fields -http://www.imdb.com/title/tt0185651/ l-am mai vazut cu multi ani in urma pe Prima Tv.

8/10

cu Sean Patrick Flanery.Bun actor,de la Bondock Saints incoace sau Tanarul Indiana Jones,nu a jucat in filme multe,dar destul de remarcat si placut actor.Easy going.

Bun spre fparte bun,despre un om misterios ce vine intr-un oras,unde se angajeaza pentru o femeie ce-si asteapta sotul...sfarsitul celui de-al II Razboi Mondial.

Foarte frumoase peisaje,actorii sunt ok,dar mai ales finalul este destul de interesant.Un film tipic de duminica,sau de o joi seara.

TenisFan
29th April 2013, 13:05
Safe Haven - Mi-a insultat inteligenta. 1/10. :(
The giant mechanical man - Probabil o situatie cu care se confrunta o gramada de indivizi in viata reala. Filmul incearca sa fie extrem de profund dar nu este. Altfel sunt niste momente dragute in film. 6.5/10
Badlands - Filmul e "boring as fuck" pana dupa o ora asa. De mentionat ca filmul ar fi oarecum inspirat dupa niste fapte reale desi nu s-a zis asa de catre producatori. Ideea e ca-n 1958 in State a avut loc un "killing spree" al unui individ ce voia sa semene cu James Dean. El vrajise o fatuca de 15 ani si o luase cu el in calatoria asta. Meritul regizorului(Terrence Malick) este ca portrezirea indivizilor este facuta aproape perfect cred eu. De asemenea frumoasa salbaticie a tinuturilor unde sunt savarsite crimele da o nota de liniste dar si de groaza in acelasi timp. 7/10

Taquito
29th April 2013, 19:49
aseara a fost pe pro tv The Hunger Games/Jocurile foamei f. bun filmul

iuli
30th April 2013, 23:30
Am revazut si eu The Departed acum cateva zile, cred ca asta e unul dintre filmele pe care le urmaresti de multe ori si nu te plictisesti la ele.
Excelent, absolut excelent. Iar actorii, mai are rost sa vorbesc despre ei? Oare cum naibii a putut sa-i ia pe toti?

Freek
30th April 2013, 23:40
Pe Bro TV? me too:D. L-am prins de la jumatate, cred ca(,) cam peste o luna ma apuc sa il vad pe tot. Excelent film, iar DiCaprio a avut in anul ala inca un film excelent, Blood Diamond :yes:

iuli
1st May 2013, 02:23
Acolo, acolo.

Nu doar el, toti mi s-au parut excelenti. Surprinzator, mi-a placut mult Wahlberg :D

TenisFan
4th May 2013, 16:11
Out of the past - Fain film cu un final foarte bun. 8/10
Magic Mike - Asta-i clar film pentru fete. Se incearca si ceva drama dar pe mine nu m-a convins. :( 6/10
Vanishing point - E din '71 si jur ca nu inteleg farmecul filmului. Adica la inceput am crezut ca sunt ceva urmariri cu masini super faine. Nu prea le-am vazut dar masina e misto si mai sunt intermezzo-uri cu tot soiul de faze ciudatele... 6/10 ca sunt generos saptamana asta.
Parker - "Brainless action" dar se joaca bine si e facut bine. Evident ca sunt multe gauri in scenariu si evident ca Lopez i-a zis scenaristului sa scrie o scena in care ea se dezbraca si noi sa-i vedem trupul ala fain si la varsta pe care o are. 6.5/10 (0.5 pentru fundul ei adica) :D

Doctor_Satan
10th May 2013, 09:54
Iron Man 3 - 7/10
Are actiune, cateva faze amuzante, iar 3D-ul creste un pic nota filmului. Are si destule faze trase de par si clisee.

irinaidu
10th May 2013, 19:38
si eu am vz iron man 3 - cred ca depinde mult ce astepti de la acest film. eu una, nu mare lucru, prin urmare m-am relaxat, m-am delectat uitandu-ma la robert downey dansand sexy pe colinde :P si am plecat de la film perfect bine dispusa.

Doctor_Satan
13th May 2013, 11:55
Evil Dead (2013) - 8/10
Ma asteptam la mai mult de la acest film si am ramas cu aceeasi idee ca Bruce Campbell a fost principalul motiv pentru care seria originala a fost epica. Dar chiar speram sa fi facut ceva, mai ales ca el a fost si colaborator. Pana si prima scena din padure (cea care a facut primul film destul de socant) aici a fost un rateu.
Iar coloana sonora a fost mai mult lipsa.
Recomandat doar pentru fanii seriei (din acest motiv i-am dat si aceasta nota mare). Si nu, nu e cel mai infricosator film pe care l-am vazut vreodata.

Tim
13th May 2013, 13:22
:happy

Doctor_Satan
13th May 2013, 14:53
Tu mai si scrii ceva sau doar imi urmaresti postarile pe tot forumul.
Ai dezvoltat o pasiune pentru mine?

Doctor_Satan
14th May 2013, 11:01
Texas Chainsaw Massacre (2013) - 8/10
Nu l-am vazut la cinema si-mi cam pare rau. In 3D ar fi fost mai interesant.
Mi s-a parut mai slab decat celelalte din serie, dar are 2 piese grele in distributie, ceea ce-i ridica nota. :D
Actiunea parca se desfasoara cam repede, dar are un happy-end plauzibil.

Freek
15th May 2013, 22:11
Warm Bodies (http://www.imdb.com/title/tt1588173/reference)
Nota: 6.5/10

Zombie romance. Oare si aia din TWD gandesc la fel?:D Oricum, a fost interesanta perspectiva prin ochii unui zombie. Filmul per total ok, mult peste asteptari.

Eddy DoubleD
17th May 2013, 20:11
21 & Over - 2/10 Ma gandeam ca poate e ceva gen Project X...
Shakespeare in Love - 6/10
Madagascar 3 - 6/10
Silver Linings Playbook - 7/10
Warm Bodies - 3/10 Asta e ca un Twiligt cu zombii. A dat puncte doar pentru soundtrack.
Seria X-Men cu toate cele 5 filme - 8/10

cataa.
18th May 2013, 12:42
The Boy in the Striped Pyjamas--9/10-- unul din cele mai bune filme drama-razboi pe care le-am vazut. Un film impresionant si emotionant care prezinta persecutia evreilor in timpul celui de-al doilea razboi mondial, vazuta prin ochii unui copil de 8 ani, cu un final cutremurator.

Freek
18th May 2013, 20:55
A Good Day to Die Hard

Nota: ?

Eu nu am putut sa-l vad pana la capat. Sa-l termine cine poate...

Srdjan
19th May 2013, 09:37
Star Trek: Into Darkness- 5/10, nimic special la SF-ul asta. Nu sunt un fan al seriei ST, poate pentru ei filmul a fost misto, Asa mie nu mi-a placut

The Big Wedding- 8/10, bum film, te relaxeaza I-as if dat Și mai multi daca nu eram atat de multe teen jokes

SuperDumnezeu
19th May 2013, 13:38
http://merchworld.eu/images/tpb-afk-dokumentar-dvd.jpg?width=590&quality=90&404=404-large.png

Interesant asta.

Doctor_Satan
20th May 2013, 11:15
Movie 43 - 5/10
Nota am umflat-o pentru ca am fost intr-o dispozitie in care fazele puerile mi s-au parut amuzante.
Acest film l-am vazut pentru ca este destul de controversat. Multi spun ca este o mare tampenie, altii spun ca este o parodie fina, pe care nu multi o pot intelege. Eu, fiind generos, cred ca a fost prea subtil pentru mine.

irinaidu
23rd May 2013, 15:36
Stuart: A Life Backwards - un film pt tv si dovada ca daca ai bbc si din cand in cand hbo, ai cam tot ce iti trebuie pt un film excelent. eu zic sa va uitati ! http://www.imdb.com/title/tt0853153/?ref_=sr_1

Srdjan
24th May 2013, 22:23
The Place Beyond the Pines- 9/10. Mult peste asteptariile mele acest film. E separat in 3 parti, primele doua bazandu-se pe povestea lui Cooper si Gosling. Gosling a fost fantastic in acest film, insa Cooper a aratat si el din nou ca poate juca foarte bine un rol principal. Oricum partea mea preferata din film3 ce-a de-a treia parte, cand totul ia o noua dimensiune. Devine o adevarata poveste, asta mi-a placut cel mai mult. Filmul e un fel de nuvela, deci e destul de lung, insa are un ritm excelent.

Johnny D
28th May 2013, 02:11
Tocmai am vazut "Star Trek Into Darkness" continuarea dupa filmul din 2009, azi 27 mai a aparut pe filelist varianta cu video ok si audio foarte bun! Ca si nota, filmului ii dau 9.5/10, unul din cele mai bune SF Thriller facute vreodata, in opinia mea.
Pare chiar mai bun decat oricare film din seria Transformers, desi e greu de comparat, ca e total alt gen de idee.

irinaidu
28th May 2013, 05:41
si eu am vazut star trek into darkness - nu sunt fan star trek, habar nu am cate sacrilegii o fi comis jj abrams pe acolo. dar daca nu ai ce face intr-o dupa masa ploiasa cei 2 actori principali sunt suficient de draguti incat sa umple timpul. la faza cu captain kirk si spock unindu-si mainile prin geam am ras cu lacrimi.... sper sincer ca nu vroiau in mod real sa fie un moment emotionant. as fi putut sa ma uit la mai mult khan si mai putin spock dar hei, nu le poti avea pe toate intr-o dupa masa ploiasa.
ps : eu l-am vazut la cinema :P

Cristina
28th May 2013, 22:50
A fazut careva Marele Gatsby?
Daca l-ati vazut...impresii va rog. :)

Srdjan
28th May 2013, 23:29
Eu l-am vazut. Ii dau un 6, nu prea mi-a placut, unul dintre cele mai proaste filme cu LDC vazute de mine

irinaidu
29th May 2013, 01:08
A fazut careva Marele Gatsby?
Daca l-ati vazut...impresii va rog. :)

don't do it :o: uita-te la robert redford mai bine ! :D

TenisFan
31st May 2013, 20:19
Warm bodies - Ma gandesc ca-i un "ala cu vampiri" imi scapa numele pe moment (poate e mai bine ca nu stiu) dar mai bunicel si un pic mai inteligent ca dialog. Cu toate astea mie tot catastrofal mi se pare si foarte siropos si cliseic si penibil. :( 4/10
I give it a year - Stupid film ca si intamplare fireasca si rationala a lucrurilor. Luat ca si comedie este ok-ish. Prietenul ala cu ochelari al actorului principal, desi extrem de vulgar, e extrem de comic. 6/10

Cristina
2nd June 2013, 21:17
don't do it :o: uita-te la robert redford mai bine ! :D

L-am vazut azi in Propunere indecenta.Omul asta si la 70 de ani mi se pare sexy.:D

Doctor_Satan
3rd June 2013, 10:59
Gerofilo! :P

Run Fatboy Run - 7/10
L-am vazut mai mult pe sarite, dar a fost o comedie simpatica, iar Simon Pegg mi se pare un actor care-si interpreteaza bine rolurile.

Cristina
3rd June 2013, 22:11
Gerofilo!

Cred ca oricine femeie are o slabiciune pt omul asta.:P

Doctor_Satan
4th June 2013, 10:23
Trebuie sa recunosc faptul ca a reface un film cu Di Caprio in rolul interpretat anterior de Redford e ca si cum l-ai inlocui pe Chuck Norris cu Banica intr-un film de actiune.

TenisFan
4th June 2013, 13:40
Snitch - Destul de solid pentru Dwayne Johnson aka The Rock. E un film in care intri cu niste asteptari si iesi un pic surprins. Ok job. 7/10
Side effects - Mi-a placut filmul asta. Rooney Mara incepe sa-mi placa foarte mult ca actrita. 8/10

irinaidu
7th June 2013, 03:28
Trebuie sa recunosc faptul ca a reface un film cu Di Caprio in rolul interpretat anterior de Redford e ca si cum l-ai inlocui pe Chuck Norris cu Banica intr-un film de actiune.

:happy:happy:happy nu stiu cum ai ajuns la comparatia asta, dar mor de ras.

saptamana aasta e tiff-ul in cluj si am vazut si eu cateva filme
- "much ado about nothing "facut de joss whedon - pt ca am o slabiciune si pe replicile lui benedic si ale beatricei, cat si pt joss whedon. e filmat frumos si jucat binisor si daca inchizi ochii pe jumatate chiar iti si place. :P
- "gloria " de sebatian lelio - de filmul asta m-am indragostit.
- "exposed "- un documentar despre oameni altfel care apar in spectacolele de burlesque ciudat. nu pot sa zic ca mi-a placut, pt ca nu cred ca asta era scopul oricum, dar m-a facut sa ma gandesc la multe lucruri.
- "me too "a lui Aleksey Balabanov - un film prea lung pt o idee destul de simpla. ideea insa desi simpla e puternica si una peste alta nu m-a plictisit.

rezultatul zilelor de film la tiff e ca acum am chef sa ascult muzica ruseasca si portugheza.

relansat
7th June 2013, 07:47
scary movie 5. ceva mai bun decat 4. am ras la cateva faze :D

Doctor_Satan
7th June 2013, 08:55
:happy:happy:happy nu stiu cum ai ajuns la comparatia asta, dar mor de ras.


Pai pui un ametit in rolul jucat de un barbat.
Daca te amuza, atunci hai sa-ti mai bag una: in Rambo 6, in rolul principal va fi distribuit Justin Bieber. Imagineaza-ti-l pe fatalaul ala cu bandana rosie la frunte si carand o mitraliera mai grea si mai lata decat el.

irinaidu
7th June 2013, 15:15
inteleg ideea, dar banica in rolul lui norris ramane mult mai funny :D

Doctor_Satan
7th June 2013, 15:59
:)

relansat
9th June 2013, 11:09
hangover 3. de pe torrente. pe scurt, o MIZERIE.

Doctor_Satan
10th June 2013, 17:30
Green Lantern 3/10
Nota umflata, stiu, dar asta numai pentru ca am fost intr-o dispozitie buna si acest film nu a stricat-o prea mult.
Acest film nu are absolut nimic interesant in afara de 1-2 cadre cu Blake Lively, dar nici alea iesite din comun. Pur si simplu de o banalitate exemplara.

Silmar22
10th June 2013, 19:08
- "me too "a lui Aleksey Balabanov - un film prea lung pt o idee destul de simpla. ideea insa desi simpla e puternica si una peste alta nu m-a plictisit.


Am dat pe Google search dupa "Me too" si am gasit "Yo,tambien", care inseamna tocmai asta. Iar filmul e superb, desi cred ca mai greoi decat "Hable con ella."

Thank you, random stranger, ca m-ai facut sa descopar un film fabulos. :cool:

Freek
10th June 2013, 22:46
Iron Man 3
Parodia anului.

Kihnick
10th June 2013, 23:41
Warm Bodies- 3/10 ...stupid film

Anisia
11th June 2013, 21:33
The Big Wedding - noroc cu actorii de mare calibru, altfel nu era mare lucru. 6/10
I Give It a Year - mi-au placut Rose Byrne, Simon Baker si Minnie Driver (care si-a intrat foarte bine in rol). 6/10
Pitch Perfect - asa si-asa, insa Rebel Wilson are potential. 6/10
The Oranges - parc-a fost ceva chimie intre Hugh Laurie si Leighton Meester. Altfel, mi s-a parut cam lipsit de substanta. 6/10
The Devil Wears Prada - 8/10
Beautiful Creatures - din nou, actorii consacrati + Emmy Rossum fac o treaba buna (+muzica). 6/10
Warm Bodies - As fi iesit mult mai castigata daca pur si simplu cautam direct coloana sonora. Cat despre actiune, eu ii dau un 5/10, meh.
Hysteria - e diferit, interesant si amuzant:) 7/10

Freek
13th June 2013, 22:54
The Hurricane (http://www.imdb.com/title/tt0174856/reference)
Nota: 7/10

O poveste interesanta intr-o America plina de rasism si un Denzel minunat ca intotdeauna:).

Kihnick
14th June 2013, 00:11
Iron Man 3: 6/10 sunt cam dezamagit de film ....

iuli
14th June 2013, 01:36
Am inceput The Amazing Spiderman mai mult pentru ca nu aveam ce face si pentru ca Emma Stone era in el, dar pana la urma s-a dovedit chiar bun. E de urmarit intr-o seara, nu e rau deloc, un film chiar altfel cu supereroi.

PS. Nu am vazut Spiderman original, decat parti cand mai era la tv, nu pot sa fac o comparatie asadar.

Oricum, nota de trecere fara probleme :D

SuperDumnezeu
14th June 2013, 01:50
The place beyond the pines a fost ok. Am fost dezamagit ca n-a aparut Gosling mai mult :(

TheIceMan
14th June 2013, 02:00
Pain & Gain
http://www.imdb.com/title/tt1980209/
7/10

Un pic cam dur, ok, dar nu neaparat de revazut vro-data.

relansat
15th June 2013, 20:22
beyond the pines nici nu stiu ce nota sa-i dau. m-am oprit exact dupa napasta. nu mi-a placut deloc. bine ca s-a gasit pe torrente decat sa merg la cinema

TenisFan
15th June 2013, 20:45
Now you see me - Din punct de vedere al entertainment-ului este un film reusit dar daca patrundem in taramul logicii si al realitatii ne iau durerile de cap. Totusi nu am fost dezamagit de ce mi-a fost aratat mai ales ca au fost si niste dume super ok din partea lui Harrelson. 7/10
21 and over Nimic special aici dar n-a fost nici o catastrofa de film. Pe mine m-a distrat pe alocuri chiar daca a fost o faza mega gay la care nu m-am uitat. :| 6/10
Jack the giant slayer - M-am saturat de filme de genul asta: siropoase, cliseice si de *****. Mai degraba e film pentru copii. 5/10 dar probabil merita mai putin. :(

Kihnick
16th June 2013, 03:08
Pulp Fiction - 8/10
Kill Bill 1 - 10/10
Kill Bill 2 - 9/10

Wolverine89
17th June 2013, 10:12
Django Unchained - 8/10

Anisia
18th June 2013, 22:55
Jeux d'enfants - Am observat ca e ridicat in slavi prin recenzii, dar mie nu mi s-a parut spectaculos. Diferit, da, dar nu intr-un mod chiar placut. Marion Cotillard joaca bine, totusi. 4/10
Hot Fuzz - I-am descoperit cu intarziere pe Simon Pegg si Nick Frost. 7/10
Paul - Extrem de simpatic si haios. Pegg si Frost fac o echipa grozava. 8/10

TenisFan
19th June 2013, 01:11
Piata universitatii - Disponibil pe youtube si dureaza cam o ora si 10 minute. Este vorba despre ce tara de ***** avem si cat de cretini sunt locuitorii ei. :cool: 10/10
The eagle - Jaf de film. 5/10

Eddy DoubleD
19th June 2013, 01:26
Piata universitatii - Disponibil pe youtube si dureaza cam o ora si 10 minute. Este vorba despre ce tara de ***** avem si cat de cretini sunt locuitorii ei. :cool: 10/10

Chiar e nevoie si de un film despre ceea ce traim in fiecare zi?:))

irinaidu
19th June 2013, 12:01
Am dat pe Google search dupa "Me too" si am gasit "Yo,tambien", care inseamna tocmai asta. Iar filmul e superb, desi cred ca mai greoi decat "Hable con ella."

Thank you, random stranger, ca m-ai facut sa descopar un film fabulos. :cool:


random stranger getting back to you - "yo, tanbiem "e un film foarte fain dar e cu totul alt film decat cel despre care vb eu in postul meu . me too e un film rusesc si in postul in care am vb despre el am scris si regizorul.
dar ma bucur ca ai nimerit totusi un film bun :)

TenisFan
19th June 2013, 12:15
I lold. :happy
/off-topic

Hopshio
20th June 2013, 01:58
A vazut careva A Serbian Movie?

Eddy DoubleD
20th June 2013, 02:02
A vazut careva A Serbian Movie?

:)))

Acum un an parca se discuta peste tot despre el:)

Hopshio
20th June 2013, 02:07
peste tot unde? aici pe forum? sau? ...eu acuma m-as baga sa il vad..

Eddy DoubleD
20th June 2013, 02:28
Cred ca si pe aici s-a discutat(mai mult ca sigur ca s-au pierdut din cauza "triunghiului OLS"). Numai ca era o perioada in care parca toata lumea auzise de filme si de cat de dement e:)) Inca n-am apucat sa-l vad desi ma tenta.

Doctor_Satan
20th June 2013, 12:49
A vazut careva A Serbian Movie?

Daca te referi la "A Serbian Film" (http://www.imdb.com/title/tt1273235/?ref_=fn_al_tt_1), eu sigur am despre el pe acest topic pentru ca l-am vazut.
Mie mi s-a parut un film foarte bine realizat si cu cateva idei filosofice destul de interesante.
Dar pregateste-te pentru un film destul de brutal. Nu sunt sunt scene facute doar de dragul artei, in sensul ca sunt bine plasate in firul narativ, dar nu multi le pot suporta.
Spre exemplu, daca ai vazut Irreversible, este ca un film incadrat in categoria "cu avizul parintilor" daca-l compari cu acest film (cu toate ca pe IMDB primul e catalogat ca fiind mai brutal). :)

irinaidu
21st June 2013, 03:11
Monsieur Lazhar - un film cu multe lipsuri dar cu suficient suflet incat sa te prinda si sa te tina pana la final.

irinaidu
23rd June 2013, 16:18
"soundcity "- film documentar facut de dave grohl . dave nu prea a intels ce e un film documentar. cu toate c e prost gandit, filmul povesteste totusi despre momente interesante din istoria muzicii si ai ocazia sa vezi muzicieni legendari si sa asculti si cateva melodii faine. una peste alta, nu mi-a parut rau ca l-am vazut.

Eddy DoubleD
23rd June 2013, 18:48
Daca te referi la "A Serbian Film" (http://www.imdb.com/title/tt1273235/?ref_=fn_al_tt_1), eu sigur am despre el pe acest topic pentru ca l-am vazut.
Mie mi s-a parut un film foarte bine realizat si cu cateva idei filosofice destul de interesante.
Dar pregateste-te pentru un film destul de brutal. Nu sunt sunt scene facute doar de dragul artei, in sensul ca sunt bine plasate in firul narativ, dar nu multi le pot suporta.
Spre exemplu, daca ai vazut Irreversible, este ca un film incadrat in categoria "cu avizul parintilor" daca-l compari cu acest film (cu toate ca pe IMDB primul e catalogat ca fiind mai brutal). :)


Really sick movie:))) Dupa scena cu "newborn porn", deja incepusem sa anticipez toate scenele bolnave, tinand cont ca am realizat ca aia n-au nicio limita:)) Lasand la o parte asta(ok, e greu sa le lasi la o parte dupa ce le-ai vazut:)) ), constructia filmului e interesanta, desi am cateva dubii asupra modului in care il poti considera un film filozofic. Sunt cateva chestii care mi-au trecut si mie prin minte. Filmul promoveaza anumite idei, insa n-as zice ca e filozofic.

Si zici ca "Irreversible" e si mai bolnav?:))

Freek
24th June 2013, 22:30
Die Falscher (The Counterfiters) (http://www.imdb.com/title/tt0813547/reference)
Nota: 8/10

Un film cu o poveste foarte interesanta si un joc al actorilor foarte bun.

Anisia
25th June 2013, 01:45
Man of Steel - extrem de bun, are un ritm alert si chiar si scenele lipsite de confruntari directe captiveaza. Pe mine una nu m-ar fi deranjat sa fi avut vreo 3 ore, dar e bine si asa, 2 ore jumate nu-i o durata deloc exagerata. Cam toti au jucat foarte bine, Henry Cavill e alegerea perfecta pentru Superman, Michael Shannon se ridica la inaltimea asteptarilor pentru un personaj negativ. Mi-a mai atras atentia si actrita care-o interpreteaza pe Faora, Antje Traue. Iar coloana sonora are o contributie vitala pentru experienta completa:) 9/10

Sasuke Uchiha
25th June 2013, 06:46
superman 8/10 imax 3D binenteles :D am avut impresia ca a mers toata povestea prea repede.. poate aveam eu prea mari sperante , probabil ma asteptam la un film epic de 10 insa a lipsit ceva ... abia astept partea a 2-a
no one lives 7/10 wow o surpriza placuta pentru o zi plictisitoare
21&over 5/10 .... cel putin am ras de 2 ori , nu a fost chiar o pierdere de timp
the call 3/10 pufff in ce hal a ajuns halle berry
vhs 7/10
vhs 2 2/10
maniac 2/10 cum a ajuns si hobitul asta
a good day to day hard 4/10 porcarie
jack the giant slayer 4/10 aproape sa-l vad la cinema.... ma bucur ca nu am intrat
bullet to the head 6/10 stallone inmortal :D
Vehicle 19 3/10
parker 5/10
hansel and gretel 5/10 ma asteptam la mai mult
the last stand 7/10 arnie is back !!!!
Gangster Squad 4/10 penibil
broken city 5/10

Doctor_Satan
25th June 2013, 09:54
Really sick movie:))) Dupa scena cu "newborn porn", deja incepusem sa anticipez toate scenele bolnave, tinand cont ca am realizat ca aia n-au nicio limita:)) Lasand la o parte asta(ok, e greu sa le lasi la o parte dupa ce le-ai vazut:)) ), constructia filmului e interesanta, desi am cateva dubii asupra modului in care il poti considera un film filozofic. Sunt cateva chestii care mi-au trecut si mie prin minte. Filmul promoveaza anumite idei, insa n-as zice ca e filozofic.

Si zici ca "Irreversible" e si mai bolnav?:))

N-am zis ca e film pur filosofic, ci ca are cateva idei chiar interesante.
Si nu, altii zic ca Irreversible e mai bolnav. Mie mi s-a parut chiar finut comparativ cu sarbescul.
Pe IMDB Serbian Film e nerecomandat sub 17 ani, in timp ce Irreversible este interzis minorilor. Si n-are nici macar o scena explicita, asa cum are primul. Doar o cehstie mai dura cu acel asa-zis viol.

Tyler Durden
25th June 2013, 11:05
Filmul lui Gaspar Noe nu e neaparat un film bolnav, iar scena cu sodomizarea tipei e mai degraba decorativa. Pelicula este de fapt un ''discurs'' pesimist asupra naturii umane. N-am vazut A serbian film, dar m-ati facut curios.
Daca vreti un film bolnav, uitati-va la filmul lui Pasolini facut dupa cartea Marchizului de Sade.:D

TenisFan
25th June 2013, 11:41
Man of steel - Catastrofal. In afara de efectele speciale faine, povestea e cel putin penibila. Explicatia pentru S-ul de pe costum e geniala. Filmul asta ar trebui sa concureze cu 'Now you see me'. Dupa ce-si pune ochelarii aia nimeni nu mai stie cine e. Comic. Altfel zis, siropos si pueril. 4/10
World war Z - Decent. Are ceva momente tensionate foarte bune. Nu inteleg de ce a trebuit sa-l vad 3D pentru ca nu are cine stie ce scene numai bune pentru asa ceva. 7/10

Doctor_Satan
25th June 2013, 12:21
Filmul lui Gaspar Noe nu e neaparat un film bolnav, iar scena cu sodomizarea tipei e mai degraba decorativa. Pelicula este de fapt un ''discurs'' pesimist asupra naturii umane. N-am vazut A serbian film, dar m-ati facut curios.
Daca vreti un film bolnav, uitati-va la filmul lui Pasolini facut dupa cartea Marchizului de Sade.:D

Ma ajuti cu un titlu? E acesta cumva: http://www.imdb.com/title/tt0073650/?
Dar in ceea ce priveste filmul, nu el e bolnav, ci cartea scrisa de Sade daca o reproduce.


Man of steel - Catastrofal. In afara de efectele speciale faine, povestea e cel putin penibila. Explicatia pentru S-ul de pe costum e geniala. Filmul asta ar trebui sa concureze cu 'Now you see me'. Dupa ce-si pune ochelarii aia nimeni nu mai stie cine e. Comic. Altfel zis, siropos si pueril. 4/10
Pai mai multa imbecilitate si schizofrenie decat in Superman nu vezi in niciun alt film facut dupa benzi desenate.

Tyler Durden
25th June 2013, 12:35
Ma ajuti cu un titlu? E acesta cumva: http://www.imdb.com/title/tt0073650/?
Dar in ceea ce priveste filmul, nu el e bolnav, ci cartea scrisa de Sade daca o reproduce.


Pai prin contagiune devine si filmul bolnav. Da, ala e.:D

Eddy DoubleD
25th June 2013, 12:59
N-am zis ca e film pur filosofic, ci ca are cateva idei chiar interesante.
Si nu, altii zic ca Irreversible e mai bolnav. Mie mi s-a parut chiar finut comparativ cu sarbescul.
Pe IMDB Serbian Film e nerecomandat sub 17 ani, in timp ce Irreversible este interzis minorilor. Si n-are nici macar o scena explicita, asa cum are primul. Doar o cehstie mai dura cu acel asa-zis viol.

L-am vazut intre timp si e ca un film pt copii mici pe langa A serbian film:)) Chestia misto la Irreversible e modul in care se realteaza povestea in sens invers si modul de filmare. Cam atat.

Doctor_Satan
25th June 2013, 13:01
Pai prin contagiune devine si filmul bolnav. Da, ala e.:D

Inseamna ca am tema de casa sa-l gasesc si sa-l vad. :D

Tyler Durden
25th June 2013, 13:35
Merita, e un film care nu te poate lasa indiferent.:)

Doctor_Satan
25th June 2013, 15:35
Ca si cartea de altfel. :)
Omul ala a descris niste lucruri de neconceput pentru acele vremuri. Sunt curios daca scrierile lui sunt fictiune sau nu.

Tyler Durden
25th June 2013, 15:51
Sincer, eu am abandonat cartea pe la jumatate. Desi cred despre mine ca-s open minded, excesul ala de coprofagie m-a facut sa spun enough! la un moment dat.:)
Intr-adevar, ce descrie el acolo e de necrezut pentru acele vremuri, cand morala crestina era atat de puternic infipta in sociatete. Plus de asta, ce face el e fara precedent, caci daca la greci se vorbea despre erotism intr-o maniera mai libera, romanele sale tin mai degraba de o patologie perversa la modul hardcore, nu de o dezinhibare pagana. Sade ramane un exemplar unic in literatura lumii.
Eu cred ca e vorba de fictiune, literatura fiind debuseul pentru toate obsesiile lui erotice greu de indeplinit in aceea epoca.

Doctor_Satan
25th June 2013, 15:56
In ceea ce priveste cartea, trebuia s-o duci pana la capat, pentru ca aceasta carte e mai mult ca un compendiu. Totul creste in intensitate si tot ce e mai interesant e la final. :D Da, insista cam mult pe coprofilie pentru gustul meu, dar omul le descrie destul de succint, asa ca se poate trece peste, pentru a putea ajunge la final.
In ceea ce priveste veridicitatea, nu ma pronunt, desi as tinde sa cred ca exista niste baze reale acolo. La fel ca si intamplarile din Justine, cele de aici par destul de plauzibile in niste vremuri in care banii cumparau orice. Cam ca si acum, de altfel, dar faptele erau mai putin costisitor de ascuns decat in zilele noastre.

Tyler Durden
25th June 2013, 16:16
Pai exact pentru ca e un compendiu & nu are epic, tocmai d'aia spun ca nu-i bai ca am abandonat-o. :D
La Justine e posibil sa fie ceva baze reale, insa cred ca tusele sunt destul de ingrosate. Oricum, Justine e destul de soft in comparatie cu zilele Sodomei.
Era mai putin costistor, dar gandeste-te ca si riscurile erau ceva mai mari. Ceea ce acum e la liber, atunci era pus la index si uneori pedepsit drastic. Intrebarea ''chiar nu va e rusine????!!!!'' rasuna din mai multe piepturi pe vremea aia.:D

Doctor_Satan
25th June 2013, 16:23
Ehe, mosule! Ce dezmaturi se faceau pe vremurile in care femeile se casatoreau virgine...
Cam ca acum cu ahaboaicele. Se duc, se prostitueaza cu anii, apoi se intorc acasa, isi imbraca burka si cica ele-s virgine, sfioase si asteapta sa fie luate de nevasta.

Doctor_Satan
27th June 2013, 09:58
World War Z - 9/10
Un film frumos realizat, plin de actiune (nu stiu cand au trecut aproape 2 ore), dar, din pacate, cu final Hollywoodian.
Un mare, mare minus pentru cinematograf, deoarece untilizeaza un model de ochelari 3D care intuneca foarte mult imaginea.
Acum vreau sa citesc si cartea, pentru a avea o comparatie. Cel mai probabil, dupa lectura, nota filmului va scadea cu 1-2 puncte.

Anisia
30th June 2013, 23:54
Animal Kingdom - actiunea nu e chiar impresionanta, insa exista momente bune, iar finalul ii adauga un mare plus de valoare. La fel si Jacki Weaver, a fost excelenta! 7/10

SuperDumnezeu
1st July 2013, 01:02
^ M-am uitat si eu...vreo 40 de minute dupa care l-am inchis.

Anisia
1st July 2013, 01:23
Am vrut sa rezist pana la sfarsit. Se incarca si intr-un mare fel... Dar nu mi-a parut rau.

TenisFan
1st July 2013, 13:02
The running man - Un film decent. Evident ca reprizele de impuscaturi si unele scene de lupta sunt penibile dar filmul e profetic. Daca in anul respectiv realizarea unui Reality TV cu indivizi care vaneaza indivizi era trasa de par acum pare aproape viabila in goana televiziunilor dupa audienta... 7/10
A good day to die hard - Am vazut decat 40 de minute dupa care l-am inchis si l-am sters. Catastrofal respectiv 0 barat. Ce am inteles din film:
- John McClane poate sa fure masini, sa atace oameni pe strada si sa calce cu Mercedes-ul 4X4 alte masini si daca-si cere scuze pentru asta totul e ok.
- nu exista politie in Moscova.
- avioanele CIA pot survola spatiul aerian rusesc fara nicio problema.
- daca lovesti cu un Mercedes 4X4 un tanc acesta din urma va face accident.

Srdjan
1st July 2013, 16:27
Man of Steel- 5/10- Nu sunt cel mai mare fan Superman, deci poate nu m-am prins de unele chestii, insa filmul mi s-a părut banal. N-a fost groaznic, insa nimic special pentru un film cu cel mai celebru supererou.
Monsters University- 7/10, bun prequel pentru primul film, insa nu se poate compara cu el. Au fost câteva părți haioase, insa nu prea multe. Ca orice animatie a avut un mesaj pozitiv de transmis, l-as mai vedea odata peste câțiva ani

Sir. Eko
2nd July 2013, 00:15
Am vazut Now you see me. A fost destul de ok, dar mai mult meh...

irinaidu
2nd July 2013, 02:00
si eu am vazut "now you see me " si m-a marcat stupiditatea lui. mare pierdere de timp si bani !
"monsters university " - mie mi-a placut foarte mult. ce sa fac, eu sunt mai copilaroasa de felul meu si pe mine m-a prins bine de tot.
si am vazut si "wit ", dar am scris despre el in threadul gresit. un film simplu dar foarte eficient, despre moarte si nu numai. sunt curioasa daca l-a mai vazut cineva

Sasuke Uchiha
2nd July 2013, 21:33
Olympus Has Fallen 5/10 bunicel film de actiune daca nu pui atentie la scenariu :headbang: frumos atacul ieseau chinezii din toate partile... si cand au intrat in casa au disparul cum au iesit , se plimba gerard butler pe acolo parca era intr-un parc , cu cat mai ma gandesc la el cu atat mi se pare si mai prost....
evil dead 3/10 sunt mare fan la acest gen de film , putine persoane intr-un loc pustiu insa asta a fost incredibil de dezamagitor , plin de topicuri , ma asteptam la mult mai mult , chiar nu pot sa cred cum l-au lasat pe director sa faca acest film mai ales sub numele de evil dead, o adevarata lipsa de respect fata de originalu

Doctor_Satan
3rd July 2013, 10:58
Eu am fost socat in primul rand de faptul ca la realizarea filmului a participat Bruce Campbell.

Sasuke Uchiha
3rd July 2013, 13:32
probabil banii au fost de vina ...

http://liberaldead.com/blog/wp-content/uploads/Evil-Dead-2013-Movie-Poster1.jpg

criticii astia cred ca au vazut alt film :D:D