PDA

View Full Version : Filme pe care le-am vazut in ultima vreme



Pages : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Dorin
6th December 2005, 18:13
" CRASH" foarte bun scenariu si situatii reale in America. Se refera la asa zisele prejudecati, rasism , prostie, etc. Si se arata cit de gresit este sa vezi grupul si nu individul! Aminteste de "Short cuts" dar mai direct si cu probleme mai mari.:yeah: Dorin

nancy_callahan
6th December 2005, 19:23
da, crash chiar e un film care merita vazut :P

pe de alta parte, aseara ma vazut o nenorocire de film... white noise. aoleu. daca cumva aveti ocazia sa il vedeti, umila mea parere e ca ar fi mai bine sa il inlocuiti cu altceva... subiect destul de slab, desi se presupune ca ar ficonstruit pe baza unei tehnici care chiar exista. evenimentele se succed aiurea. se taraganeaza mult in prima jumatate si apoi se succed cu o repeziciune greu de urmarit. se vrea a fi un thriller, dar reuseste sa fie horror. great fkin achievement. noroc cu michael keaton sa mai salveze macar aparentele, ca filmul pana si lui i-ar fi fost cam greu :P

Balaci
6th December 2005, 19:30
"40 year old virgin"!Genial filmul,o dovada ca si in ziua de azi se mai pot face comedii bune,mai ales printre atatea mizerii americane care seaman intre ele la indigo!Si discutiile si situatiile sunt chiar realiste,si eu am astfel de disutii cu prietenii mei!
Eu unul m-am tavalit de ras!Il recomand tuturor cu caldura!

Eilotan
6th December 2005, 19:38
E cam vechi dar merita "MAN on FIRE"

Rechinul Ucigas
7th December 2005, 01:44
da super filmul cu denzel w. :)

Mihai
7th December 2005, 01:48
Am incercat sa vad Aeon Flux... dar nu am putut sa rezist mai mult de 20 de minute:P Tot ce am vazut sunt unii care alearga si sar :P
Si Charlize e cam mult imbracata :P

desdemona
13th December 2005, 19:27
Acum 2 seri: The Perfect Man (cu Heather Locklear si Hilary Duff)..... simpaticut, o comedie romantica usurica, dar nu m-a prea impresionat cu nimic... L-am vazut sa nu zic ca nu l-am vazut... :D
Aseara: Fever Pitch (cu Drew Barrymore)... tot comedie romantica... cat de cat mai rasarita ca cea de mai sus :rolleyes: Mi-a placut in special prezentarea suporterilor lui Red Sox (in special cazul personajului principal, dar si grupul din care facea parte)... cu obsesiile, fericirile si tristetile lor :D

goldbergg
16th December 2005, 15:53
am vazut Envy si nu mi s-a parut o comedie chiar asa de bine reusita, insa ideea filmului e buna, sa te imbogatesti dintr-o afacere de Rahat

SixeR
19th December 2005, 23:19
Ultimul film care l-am vazut e un horror, "House of wax"(Casa de ceara). Cea mai cunoscuta actrita e Paris Hilton..pardon, ea nu e actrita.
Il recomand tuturor..e diferit de celalate horror. Are o poveste interesanta si efectele speciale sunt remarcabile!

phil
21st December 2005, 00:31
bijuterii in bazaru’ din Stambul

intrebare: ce faceau otomanii dupa ce rupeau cu naduf paginile cu Stefan cel Mare din cartile lor de istorie :D? raspuns: pai se puneau cu burta pe alte lecturi, mai instructive. cum ar fi, de pilda, Dostoievski si Cehov. mai ales Cehov. iar din cand in cand trageau cu ochiul la Tarkovski. p’orma scoteau nene niste filme meseriase de luau premii la Cannes. asa, sa simta si valahii barem odata cum e sa mori de oftica :D.

persoana in cauza: Nuri Bilge Ceylan (voi ati auzit de el? nici io, da’ stiu la sigur ca nu-i din...Ceylon). regizor, scenarist, operator (si-a scris, regizat si filmat singur filmul). pe deasupra (si pe interior) philorus (atentie, nu philosovietic). in 2002, cu doar cateva luni inainte sa-i moara unul din actorii principali la doar 28 de ani, trimite in lume Uzak (tradus in engleza Distant). si-apoi mana grebla i se facu: Grand Prix si premiul pentru cel mai bun actor la Cannes in 2003. premiul Silver Hugo la festivalul international din Chicago, acelasi an. dac-ar fi dupa mine, i-as acorda premiul de cel mai bun film rusesc realizat in Turcia.

altceva? nop. doar mandria ca le-am dat si alora din rezervele noastre strategice de Dacii si foot-blatisti. macar de ne-ar invata ei, adicatelea turcii, cum se face film (ca ciorapii, cuvant de origine turceasca, ni i-au dat deja). poate asa ne scoatem naibii odata din cap burebistele, stefanii, mihaii, buzduganele cu si fara peceti, vladimirestii, pistruiatii, comisarii, ilegalistii, pacalii sau tandalii. si alte asemenea lighioaie de nice gandu’ nu gandeste, nice gura agraieste.

de ce e Distant un film nemaimpomenit? uite-asa de sanchi :D, ca mi-e mie ciuda pe rumani si „filmele” lor. just kiddin’ (da’ nu prea mult). chiar asa, de ce? daca m-ar intreba frizerul i-as raspunde astfel: (a) penca e european (fara snobisme inutile) si turcesc (fara duiosii neuroastenice ori izbucniri de patriotism isteric), precum Stambulul insusi. (b) penca e simplu si sofisticat. (c) serios si cu haz. (d) penca umbla la acordul fin al emotiilor si nu derapeaza in patetisme gretoase. (e) penca ne reaminteste ceea ce am uitat deja ori nu stiam: povestile adevarate nu au nevoie de prea multe cuvinte (spre deosebire de postarile mele :D), nici poeziile de cinspe tone de metafore obscure la hectar. (f) penca limba otomana are o muzicalitate aparte (cum suna paharul de cristal cand se face praf pe dusumea). (g) penca...mai vreti? nah, ca nu mai am :P!

intriga e hiperminimalista si totusi bine conturata. Mahmut (Muzafeer Özdemir), un fotograf cu ambitii artistice dar esuat intr-un job comercial bine platit (face fotografii pentru o companie care vinde produse din ceramica) il gazduieste temporar pe Yusuf (Mehmet Emin Toprak), o ruda indepartata, venit la Istambul din Turcia rurala in cautare de munca. schema narativa, aparent simpla, ii permite lui Ceylan sa exploreze cateva teme importante dintre care ies in relief doua: (i) relatia public – privat/intim plasata in contextul alienarii urbane (filmul e o critica subtila a conceptului de individualism asa cum l-au inventat apusenii), respectiv (ii) criza artistului nevoit sa faca compromisuri de ordin estetic pentru a supravietui intr-o lume orientata exclusiv material. Distant se concentreaza pe lumea interioara a personajelor iar miscarea camerei de filmat ne deschide, cateodata tarkovskian, portile acestei lumi.

apropo de Tarkovski. de obicei sunt rezervat cand vine vorba de un regizor atat de inegal (alterneaza momentele de geniu cu cele pretentios-obscure) fiindca tendinta invataceilor e sa i se inchine precum moastelor sfintei Philophteia. dar nu si Ceylan. am rasuflat usurat si m-am spart de ras vizionand urmatoarea scena. Mahmut urmareste Calauza impreuna cu Yusuf. adormit de plictiseala, Yusuf se retrage in camera lui. peste nici douazeci de secunde, Mahmut se repede la video si schimba filmul cu o caseta xxx :evil:. dupa doar doua minute, Yusuf, care probabil nu putea sa (re)adoarma, se intoarce la televizor si graba cu care Mahmut inhata telecomanda pentru a opri gemetele e amuzanta :D.

din aproape nimic, Ceylan creeaza o scena plina de tensiune si umor la care spectatorul face priza imediat (cine oare n-a trecut prin momente asemanatoare cand prezenta inoportuna a cuiva cunoscut ne-a facut sa spumegam in tacere?). asta numesc eu meserie.

vivat otomanii /hello.

phil
21st December 2005, 00:39
(ma ertati ca bag doua posturi consecutive, si atat de lungi, da' am vazut filmele una dupa alta :D. unde mai pui ca ambele merita vizionate.)

pana nu demult, Georgia era cunoscuta in lume datorita lui Stalin, mandru fiu al plaiurilor georgiene. sau a echipei de fotbal Dinamo Tibilisi, triumfatoare in Cupa Cupelor dupa o finala stransa (2-1), jucata in ’81 impotriva „ochelaristilor” de la Carl-Zeiss Jena (care microbist de o anumita etate n-a auzit de vestitii Kakilashvili, Sulakvelidze sau Shengelia?).

daca nu stiati, va spun acum: Georgia este actualmente un mare exportator de „capsunari” (post-sovietismul lor seamana izbitor cu post-comunismul nostru).suficiente motive deci pentru ca Julie Bertucelli, fosta asistenta a lui Tavernier si Kieslowski, sa scrie, impreuna cu Bernard Renucci, si apoi sa regizeze, singura, Depuis qu’Otar est parti... (De cand a plecat Otar) in 2003. ne-am putea intreba deindata: de ce Georgia si nu Romania? sa fie oare doar din pricina diferentei clare de calibru dintre Stalinul adevarat si caricatura lui, Ceaustalinul nostru?

pana la urma nici nu-i asa important. ce ma intereseaza cu adevarat este: cum vede si mai ales cum intelege occidentalul o asemenea lume. fiindca din clipa in care s-a hotarat sa scrie si sa faca filmul, Bertucelli a intrat pe un teren minat: ca outsider, riscul major e sa te inchizi si sa ratacesti intr-un sir nesfarsit de sabloane. iar pentru o privire superficiala anumite scene cocheteaza periculos de mult cu cliseul (mai ales cele care surprind realitatea cotidiana post-sovietica). aleg la intamplare un exemplu: ramasa fara apa calda in timp ce se spala pe cap, o femeie exclama cu naduf: „life’s impossible in this fucking country” :evil:. dar accentul cade cu totul altundeva in filmul lui Bertucelli căci dimensiunea sociala si economica e trecuta prin filtrul unui conflict domestic, familial.

mizand pe cateva teme general-umane, Bertucelli evita abil capcana, tentanta ce-i drept, a unui film orientat exclusiv inspre mizeria generalizata din Georgia contemporana. in schimb, Depuis... se focalizeaza asupra dinamicii tensionate dintr-o famile compusa din trei generatii de femei: Eka (jucata magistral de o actrita de 90 de ani, Esther Gorintin), Marina, fiica Ekai (Nino Khomassouridze) si Ada, nepoata Ekai (Dinara Droukarova). in centrul acestui nucleu feminin e barbatul absent: Otar, fiul Ekai, medic de profesie, actualmente „capsunar” pe un santier de constructii din Paris.

asemeni lui Nuri Bilge Ceylan, Bertucelli stapaneste arta conciziei. pentru exemplificare, iata o scena petrecuta in timpul unei pene de curent:

Eka (acuzata de fiica Marina de apucaturi staliniste, cu pasiune): „daca stalinist inseamna sa fii onest, patriot si altruist atunci sunt stalinista. si, pe deasupra, mandra de asta! Stalin a fost un om mare!
Marina (sarcastic): un om mare! un criminal, Stalin asta al tau.
Ada (ferm, incercand sa aplaneze conflictul): opriti-va, ne doare-n cot de Stalin!
Eka (cu convingere de...otel ): Stalin n-a trimis niciodata la moarte pe nimeni. o pot dovedi” (comentariu’ meu din off: „iar marmota avea o barbăăă... ”:rosu:).

in cateva linii si-n mai putin de un minut, Bertucelli traseaza esenta acestui conflict intergenarational: dezamagita de prezent si in ciuda educatiei frantuzesti, Eka se refugiaza intr-o nostalgie oarba. la 50 de ani, Marina apartine unei generatii care, dupa spusele prietenului ei, „a trait toata viata intr-o minciuna.” prin urmare, isi defuleaza toate resentimentele acumulate de-a lungul anilor impotriva sistemului, transferandu-le asupra figurii materne. Ada, putin peste douazeci, face parte din generatia care incearca sa se debaraseze de povara mostenirii istorice dar e prinsa de-a dreptul in malaxorul ei.

o alta realizare: „ghiveciul” lingvistic din film. femeile vorbesc de-a valma in trei limbi: georgiana e limba prezentului post-sovietic, rusa apartine trecutului de care nu vrei sau nu te poti debarasa, franceza, care marcheaza afinitatea dintre bunica si nepoata, este limba unei culturi prestigioase, atemporale, dar si a blestematilor de „imperialisti”. intr-o scena savurosa, Eka observa cu ţâfnă: „imperialistii astia. te ispitesc si apoi iti arunca un ‚ia laba!’”

cele cateva melodii po****re georgiene din coloana sonora sunt absolut fabuloase. Depuis... a obtinut Marele Premiu „Saptamana Criticilor” la Cannes, respectiv premiul César (Oscarul francez) pentru cel mai bun film in 2003.

Cainele
21st December 2005, 01:02
Romper Stomper...interesant film...merita vazut ;)

stefanm14
21st December 2005, 01:11
Cheaper by the dozen, o comedie superba cu Steve Martin, nu stiu daca e nou aparut sau mai vechi...cert este ca mie mi-a placut mult..:P

dlgicu
21st December 2005, 05:06
Am vazut si eu Uzak/Distant si il recomand de asemenea.

Nu am fost atat de entuziasmat de el precum phil, dar este intr-adevar un film care merita vazut, trateaza foarte bine cateva teme ale lumii moderne si, ce e mai important, desi le trateaza turceste, reuseste totusi sa isi pastreze universalitatea.
Eu l-am vazut pe DVD si am urmarit si bonusurile, printre care si un making off (sau prezentarea filmului de catre regizor, nu mai stiu ce era) foarte interesant, mai ales prin prezentarea modului in care s-au filmat exterioarele in plina iarna.
Un argument in plus, pe imdb.com are 7.8/10

Si daca tot am decis sa postez, cea mai recenta descoperire a mea este regizorul coreean Kim Ki Duk, prin doua dintre filmele sale: 3-Iron, si Spring, Summer, Autumn, Winter and... Spring. Nu pot sa descriu in cuvinte ceea ce am vazut, dar am ramas puternic impresionat de fiecare dintre ele, la modul placut.

Rechinul Ucigas
22nd December 2005, 03:49
Astazi am vazut la cinema " King Kong " a tinut 3 ore , ce sa zic, super filmul !!!!
efecte speciale -de nota 10
merita vazut !!! :)

diavol visiniu
22nd December 2005, 09:40
SAW.... un super film,mai ales pt cei care prefera genul psihologic

Catalanul
22nd December 2005, 16:19
Astazi am vazut la cinema " King Kong " a tinut 3 ore , ce sa zic, super filmul !!!!
efecte speciale -de nota 10
merita vazut !!! :)

Si eu l-am vazut tot ieri si tot la cinema. Un film care merita vazut, asa cum ai spus si tu, efectele speciale sunt excelente. Cel mai mult mi-a placut batalia dintre King Kong si cei doi T-Rex :cool:
Ca orice film are insa si un defect: producatorii nu au stiut ce sa inventeze ca sa-l duca pe King Kong din Insula Craniilor in New York.

9/10

Rechinul Ucigas
22nd December 2005, 22:13
mie mi-au placut bastinasii aia , canibalii sau ce mama lor erau , dar urati din cale afara ,bleah:D

GruppoApparte
23rd December 2005, 23:49
vazusi si eu King Kong ... intradevar merita vazut ... se putea si mai bine

White Shadow
28th December 2005, 01:21
King Kong.............pana au ajuns pe insula o fost filmul cam plictisitor............cateva efecte speciale si or facut si ei King Kong 2005.......naspa.............interesant cum s-o terminat filmul cade gorila de pe cea mai inalta cladire si nu face nici macar o groapa in pamant............

The Chronicles of Narnia.............efecte speciale..........peisaje extraordinare.............mult mai meserias decat mediatizatul King Kong.

Cry Wolf...........un film foarte meserias cu un final la care nu te astepti tot respectu pt astia care gandesc asemenea scenarii.........un film gen Mindhunters.........poate mult mai bun................merita vazut.

realmadrid.com
30th December 2005, 00:49
The Exorcism of Emily Rose - 10/10 ...inspirat dintr-o poveste adevarata, filmul prezinta povestea unei fete, care ar fi fost posedata de diavol...si in ultima instanta un preot incearca un ritual de exorcizare. Din pacate ritualul nu reuseste si fata moare...atunci preotul este acuzat de omor prin neglijenta, adus in fata tribunalului si judecat..ce se intampla acolo, vedeti singuri :D



In 1999, Vaticanul a revizuit pentru prima oara in 400 de ani textul oficial al ritualului de exorcizare.
Numarul de exorcisti catolici a crescut in ultima decada de la 30 la 300.
Arhiepiscopia Romano-Catolica a orasului Chicago l-a angajat recent cu norma intreaga pe primul exorcist oficial in cei 160 de ani de istorie .
In New York, patru preoti catolici au investigat oficial peste 40 de cazuri de oameni posedati incepand din 1995.
Printr-o decizie extrem de rara, Biserica Catolica a recunoscut in mod oficial posedarea demonica a unei tinere colegiene de 19 ani.. Povestit in secvente retrospective terifiante, UN CAZ DE EXORCIZARE nareaza procesul de urmarire a preotului acuzat de neglijenta, care a avut ca rezultat moartea tinerei fete, banuita de fi posedata.

cinemagia.ro

Locul unde Emily Rose a fost inmormantata, este acum un loc de pelerinaj pentru crestini si nu numai.

Sleepers (Brad Pitt, Robert de Niro) 9/10
L-am revazut acum dupa cativa ani...
Povestea a 4a baietzi crescuti intr-un cartier sarac din New York, care printr-o intamplare nefericita ajung la un centru de corectie unde sunt abuzati de gardienii de acolo...
Peste 16 ani, doi dintre ei ajung ucigasi platiti si ceilalti 2 personalitati publice...
Cand primi 2 se intalnesc cu unul dintre gardieni, acestia il omoara pe loc...iar ceilalti 2 intra in joc si se folosesc de functile lor pentru a-si scapa prietenii.

desdemona
30th December 2005, 06:58
Am terminat acu' de vazut si "Virgin la 40 de ani"... Haios... super haios :happy :rolleyes:

Tess
30th December 2005, 13:26
haios prin prisma subiectului, sau a contextului? :drak:

inter
30th December 2005, 13:55
King-Kong ... de adormit copii....:rosu:
desde, cu virginul ... mai merge :drak:, asta faci tu la 4 am? :D:D

nancy_callahan
3rd January 2006, 17:55
Banlieue 13 --> http://www.imdb.com/title/tt0414852/
foarte misto film. mana lui besson of course :D numai nervi sa aveti sa va uitati la un film in franceza. tess stiu ca nu o sa aiba vreo problema cu asta :D

Memento --> http://www.imdb.com/title/tt0209144/
goddamn, iti cam omoara creierul, insa face toti banii. bonus pentru cine nu are nevoie de o a doua vizonare ca sa puna toate detaliile ca la cap :D

Coach Carter --> http://www.imdb.com/title/tt0393162/
inca un film despre basket si inca un film despre negri. simpatic samuel, insa :P

uti2102
3rd January 2006, 22:01
Memento e tare :) Shtiu persoane care n-au rezistat mai mult de 20 de minute insa :happy

don_denver
4th January 2006, 12:28
Un film dragutz...care te destinde complet: Fun with Dick and jane....

nancy_callahan
4th January 2006, 14:14
Memento e tare :) Shtiu persoane care n-au rezistat mai mult de 20 de minute insa :happy

stiu si eu de aia. recunosc ca pentru 5 minute am fost tentat sa revad filmul de la coada la cap... :P

don: lasa-ma sa ghicesc: Dick ala.... he's a dick, right? :lol:

aliss
4th January 2006, 14:20
am vazut zilele astea "The next level" (habar n-am de cand e...ca nu ma pasioneaza filmele:D)...Nu vi-l recomand, insa...prea multe efecte speciale pentru un film de actiune...:rolleyes:

codrin.s
4th January 2006, 15:53
hei ... eu am vazut de curand Lord Of The War cu Nicholas Cage in rolul principal...super filmul pt cei carora le plac filmele de actiune; are de toate: masini, haine, trafic de arme etc

...si mi-a placut si Stealth ...cu toate ca majoritatea considera ca e mai mult desene animate

Gabriel
4th January 2006, 15:56
I am Sam . 7/10
Sean Penn este un retardat care se lupta pentru custodia fetitei lui. Un film gen Rain Man sau Forrest Gump...dar mult, mult, mult mai slab. Finalul mi s-a parut penibil. Sean Penn a jucat foarte bine. Este unul dintre actorii mei preferati, dar nu prea a fost potrivit pentru acest rol.

Secret Window . 7/10
Destul de previzibil, dar merita nota pentru Johnny Depp, care iar este unul dintre actorii mei preferati. Finalul este oarecum dragutz.

----

Am incercat sa ma uit si la Cold Mountain, dar m-am lasat pagubash dupa 20 de minute. Nu prea e genul meu.

Bancaru
4th January 2006, 15:59
Vreau sa vad Cabina telefonica.

don_denver
4th January 2006, 16:03
@nancy numai la dick ti-e gandul...:P...nu...e jim carrey...:P

joao pinto
4th January 2006, 16:37
Mr & Ms. Smith slabut...
Pacat de distributie...

Sharkie
4th January 2006, 17:19
@Bancaru-Cabina Telefonica l-am vazut eu vara asta la mare...e dragutzel,dar nu cine stie ce capodopera.

nancy_callahan
4th January 2006, 18:15
@bancaru: phonebooth e un film super simpatic. mi-a placut din primul minut. cu un plus pt colin farrel, desigur :D
@don: care e problema ta mah? :lol:

uitasem sa mai pomenesc un film pe care l-am vazut zilele astea:\
four rooms --> http://www.imdb.com/title/tt0113101/
regia... tarantoni, rodriguez, allison anders si alexandre rockwell. sunt curioasa care camera o sa va placa cel mai mult. misto e ca fiecare si-a scris si regizat bucata. foarte misto film. si tim roth este absolut demential. cea mai buna imitatie fatisa de accent britanic pe care am vazut-o. hai ca nu va dau prea multe detalii, astept feed-back daca il vedeti. :P

White Shadow
7th January 2006, 03:43
Vreau sa vad Cabina telefonica.

Un film de nota 10 :yeah:

desdemona
7th January 2006, 04:04
@bancaru: phonebooth e un film super simpatic. mi-a placut din primul minut. cu un plus pt colin farrel, desigur :D
:ok: de ce scrii mey in locul meu? :D

Am mai vazut si eu cateva filme lately... The Exorcism of Emily Rose (merge), Red Eye (cam slabutz, dar merge si el), Into The Blue (so and so) si am revazut A Beautiful Mind, ca mi-era dor :D

@inter...... ala cu virginul fu chiar dragut :)

realmadrid.com
7th January 2006, 17:39
Am vazut acum cateva zile pe HBO, Strip Search (Perchezitia)...9/10...
In film este vorba despre cum au inceput sa actioneze servicile secrete americane (CIA) si cele chineze (??) dupa atentatele de la 11 septembrie in privinta straiinilor care le tranziteaza tara. Dupa cum veti vedea in film, metodele sunt cam la fel...tortura psihica si fizica...mai exact sunt prezentate 2 personaje, un arab retinut de CIA in SUA si o americanca retinuta de chinezi, fiind banuiti de legaturi cu retelele teroriste...si "interogati" pana declara ce vor sa auda anchetatorii...
Merita vazut, va asigur :ok:

http://www.hbo.com/films/stripsearch/

Rechinul Ucigas
9th January 2006, 02:15
ultimul vazut de mine acum 0 sapt cred : " un caz de exorcizare " bleah , nu imi plac filme de genul , si m-am dus si cu prietena la film :D foarte misto , romantic , cand scotea dracii din aia :D

realmadrid.com
9th January 2006, 11:11
:happy

Alt film n-ai gasit si tu :D ?
Este destul de interesant, l-am vazut cu de 2 ori :D...oricum, este mult mai "inofensiv" decat Exorcistul 1,2,3,4 :D

Rechinul Ucigas
9th January 2006, 13:18
ea a vrut sa vada filmul nu eu :D , eu ma duc mai rar la film doar cand apare ceva misto ..
oricum priveste si partea buna , e ca si cum te-ai duce la unul romantic , fata tot in bratele tale sta , bine ca acum a stat de frica :D
oricum despre film , ce sa zic , nu mi-a placut ! :D

stefanm14
9th January 2006, 21:33
Am vazut si eu Shrek 1 si Shrek 2. Prima parte mi-a placut super mult, mai ales "magaru'" interpretat de Eddie Murphy :D . A doua parte insa, cam slabuta, i-au dat tenta de poveste..no

Bancaru
9th January 2006, 23:59
Auziti, Mos Craciun vine ceva mai tarziu cu ... Cabina telefonica. Eu am vazut secvente si mi se pare genial. Ideea in sine. Nu stiu cat o sa ma impresioneze filmul ca atare. Este ca ideea mea (nu ca ar fi in general geniala, dar pentru mine este) sa traiesti intr-un autobuz in miscare, care isi face cursele de rutina. Sa traiesti acolo ca la carte - nasteri, nunti, iinmormantari (va dati seama cum se scapa de cadavre), procese. Peste toti soferul care "ne conduce".
V-am pupat!
Phone booth.

uti2102
10th January 2006, 01:12
Da, e interesant Phone Booth...

Am vazut Manchurian Candidate ('62) cu Frank Sinatra.
Der Untergang ('05) cu romanca Alexandra Maria Lara - f. realist - bun film
Oldboy ('03) - un film corean care trebe vazut

nancy_callahan
11th January 2006, 14:38
IRREVERSIBLE --> http://www.imdb.com/title/tt0290673/
imdb il coteaza cu 7.2. eu insa i-as da nota 10. e un film absolut incredibil. monica belucci e... pfiu... si cassel pe masura.

si aseara mi-am mai umplut o lacuna cu Bandits --> http://www.imdb.com/title/tt0219965/
hint? Bearvers and ducks! thornton si willis in doua roluri excelente!

Tess
11th January 2006, 21:09
The Exorcism of Emily Rose - 10/10 ...inspirat dintr-o poveste adevarata, filmul prezinta povestea unei fete, care ar fi fost posedata de diavol...si in ultima instanta un preot incearca un ritual de exorcizare. Din pacate ritualul nu reuseste si fata moare...atunci preotul este acuzat de omor prin neglijenta, adus in fata tribunalului si judecat..ce se intampla acolo, vedeti singuri :D

am vazut si eu filmul...nu a fost atat de infricosator pe cat credeam...sau mi`a fost prezentat :mda:
...ceea ce mi`a placut a fost finalul sau altfel spus faza cu sentinta...nu chiar geniala, dar pe`aproape...orice alta sentinta ar fi inclinat `balantza` catre o teorie sau alta...asa filmul are o tenta de neutralitate...misto compromis...sau cale de mijloc...

realmadrid.com
11th January 2006, 21:31
Sentinta nu poti s-o numesti "geniala" :D...sau in orice caz este nu-i apartine regizorului, ci juratilor si judecatoarei care au fost la proces :)...atat timp cat filmul este inspirat in totalitate dintr-un caz real.

Tess
11th January 2006, 21:45
aaaaa..pai daca nu`i apartine regizorului, cu atat mai mult este geniala :D...reflecta atitudinea generala privind aceasta chestiune...unii au intrebari, altii raspunsuri, unii le cauta, altii le`au gasit ori le evita, dar majoritatea vor alege calea de mijloc...nu stiu cat reprezinta compromis, teama sau incertitudine...sau daca e de bine sau nu...dar sa accepti ori sa raspingi o asemenea idee implica multe...
:)

realmadrid.com
11th January 2006, 23:07
Pana la urma sentinta de "vinovat" nu prea este o cale de mijloc :D

Tess
11th January 2006, 23:19
nu...dar `recomandarea`juriului este :D

phil
14th January 2006, 03:51
imi cer scuze ca bag trei mesaje consecutive (si pe deasupra indecent de lungi!) dar intru mai rar pe forum. iar cand intru am, de obicei, tolba plina. mizez pe intelegerea moderatorilor si a celorlalti forumisti. multumesc.

campionatu’ mondial de „tristete” scaldata in bere, Winnipeg, Canada, 1933

cam pe vremea cand cheferistii Grivitei (cica rosii) se razvrateau impotriva esploatatorilor capitalisti iar Hitler incepuse sa viseze tancuri verzi pe pereti, la Winnipeg, Canada, Marea Depresie si prohibitia (1919 -1933) dadeau nastere celei mai nastrusnice competitii imaginate vreodata de homo sapiens: „hai mai trista muzica din lume.”

ideea unui asemenea concurs, in jurul careia a crescut un scenariu, ii apartine ilustrului romancier Kazuo Ishiguro. respectivul scenariu a fost apoi preluat/adaptat de Guy Maddin (regizor) si George Toles pentru filmul The Saddest Music in the World (Canada, 2003). imi sunt neclare, acum cand scriu, proportiile interventiei lui Maddin si Toles in textul original insa produsul finit nu poate fi caracterizat decat ca genial (stiu, cuvantul asta tinde sa devina o fantosa dar, sincer, am ramas in pana de superlaudative).

de vreo cinci minute stau cazut pe ganduri incercand sa gasesc termenul potrivit care sa descrie The Saddest Music... am rasfoit de vreo trei ori de la cap la coada dexu’ mental si nimic. singurele cuvinte care mi se par vag nimerite sunt: comedie neagra si fantezie bufa. intre timp am mai luat o pauza si m-am intrebat daca nu-i cumva o blasfemie sa spun ca filmu’ are ceva brechtian in el. m-am oprit totusi la timp pentru ca altfel risc sa fiu banat de pe forum :D.

The Saddest Music... ar putea fi rezumat dupa cum urmeaza: seducatoarea Lady Port-Huntley (Isabella Rosellini), baroneasa a berii din preeria canadiana, organizeaza in 1933 un concurs inedit dotat cu un premiu fabulos pentru vremea respectiva: 25.000 de dolari. avand in vedere ca Winnipeg fusese tocmai incoronat pentru a patra oara consecutiv de catre London Times drept capitala mondiala a tristetii, tema competitiei, „cea mai trista muzica din lume,” era intru totul justificata. prin urmare o gramada de muzicanti veniti din cele patru colturi ale pamantului dau buzna in Winnipeg incercand sa demonstreze ca poporul lor merita sa castige premiul. insa motivatia concursului e una pur comerciala: anticipand corect setea pantagruelica a nord-americanilor pocniti in moalele capului de prohibitie si bootleggers, baroneasa a gasit astfel modalitatea ideala de a-si promova produsul. replica memorabila numaru’ unu: „if you’re sad and like beer, (languros) I’m your lady!”

pentru Maddin, aceeasi competitie este un pretext de a se juca ironic cu teme diverse ca: (i) pasiunea si conflictele starnite de intersectia a doua triunghiuri amoroase (ii) nationalismul si complexele de inferioritate care coloreaza relatia canadezilor cu yankeii (iii) cinismul culturii pentru mase, made in USA, al carui motto ar fi „totul (inclusiv tristetea) este showbiz” (iv) substratul imperial al ideologiei melting pot-ului (pe drumul catre finala, America absoarbe o gramada de alte echipe eliminate din competitie) (v) demitizarea momentelor fierbinti ale istoriei (Sarajevo 1914).

conflictul subtil dintre tehnica si discurs, forma si continut, dau filmului un aer excentric care agreseaza asteptarile cine-spectatorului contemporan. pe de-o parte, miscarea camerei, editarea cadrelor, decorul expresionist (mizand pe jocul dintre lumini, umbre si intuneric, cam ca in Cabinetul doctorului Caligari), au, toate, menirea de a recrea atmosfera filmelor din anii de pionierat ai cinematografiei. pe de alta parte insa, dialogurile si situatiile scot la iveala o distantare ironica, specific postmoderna. cu exceptia catorva scene (printre ele, deloc intamplator, doua inmormantari), filmul e tras in alb si negru iar derularea cateodata onirica a scenelor iti da senzatia c-ai nimerit intr-o feerie. una intoarsa ca un pulover pe dos, totusi, la fel precum tristetea din The Saddest Music.... s-a filmat intr-un studio improvizat chiar in Winnipeg (Maddin e un fiu al urbei) iar echipele participante la concurs sunt formate din muzicanti autentici veniti de te miri pe unde (in finala care opune America Serbiei, soundul american, deja compozit, contine si jeluirea unui nai romanesc!).

drept incheiere, o singura propozitie: se pricep si canadezii la chestii f(a)ine!

phil
14th January 2006, 03:52
pentru ca nu ma pot abtine, iata alte cateva replici memorabile din The Saddest Music... (sunt atat de multe incat a trebuit sa fac o selectie):

dialog intr-un tramvai (vatmanul catre o pasagera): „esti americanca?” „nu, nimfomana!”

baroneasa catre Chester Kent (Mark McKinney), canadez de origine dar reprezentand America (si auto-intitulat la misto „ambasador american al tristetii”): „e un moment prost pentru mine. sunt devorata de vina la gandul sumelor obscene de bani pe care le fac acum, cand atatia nu au nimic.”

prezentatoarea radio a competitiei (despre echipa Siamului/Thailandei): „nimeni nu se poate pune cu siamezii cand vine vorba de demnitate, pisici si gemeni. dar trebuie sa recunosc cu rusine ca n-am luat niciodata prea in serios, pana-n clipa asta, tristetea siameza.”

(un cuplu american, la varsta de andro- respectiv menopauza, ascultand transmisia radiofonica a concursului in care, dupa fiecare runda, echipa castigatoare trebuie sa plonjeze pe un tobogan intr-o mini-piscina umpluta pana la refuz cu bere).
el (cu obida in glas): „la noi e inca prohibitie in timp ce aia-n Canada au piscine pline cu bere.”
ea (cu ochii pierduti in zare): „dac-as fi atat de norocoasa, as bea pana m-as ineca!” :D

prezentatorul radio despre Roderick Kent/Gavrillo the Great (Ross McMillan), fratele lui Chester dar reprezentand Serbia, tara unde s-a auto-exilat: „Gavrillo cel Mare a venit aici pentru a exprima tristetea nationala a Serbiei, al carei asasin faimos Gavrilo Prinzip a tras primul foc blestemat al Marelui Razboi ce va sa puna capat tuturor razboaielor.”

prezentatorul radio despre acelasi participant la competitie: „am auzit vorbindu-se mult despre violoncelul sau tanguitor care a atras suficienta umezeala din ochii impietriti ai lumii pentru a umple Canalul Manecii.”

phil
14th January 2006, 03:55
Frida

pe cand pictorii erau personaje de roman (si apoi de film), se nastea, dintr-un evreu neamt si o mexicanca (ce combinatie mortala!), o anume Frida Kahlo (1907-1954). prin sange, asadar, ii alergau de-a valma: un simt al umorului de care poporul ales dar ratacitor nu s-a despartit niciodata precum si o loialitate mostenita pesemne, pe linie materna, de la Loyola. de respirat, respira aerul tare al aztecilor.

pe la sase ani, poliomielita, ce putea deveni terminala in Mexicul inceputului de secol 20, ii ataca piciorul drept. e foarte posibil ca incidentul respectiv sa i se fi "datorat" unui inger pazitor ce stia mai bine decat oricine ca pictorilor nu le sunt de prea mare trebuinta picioarele.

urmeaza un ragaz de aproximativ 12 ani, rastimp in care Frida se tine numai de sotii de parc-ar fi fost un baietoi. cum prin Ciudad de Mexico in anii aia canapelele nu serveau decat odihnei si acuplarilor frugale, nimeni n-a bagat de seama ca identitatea sexuala a tinerei e usor ambigua. si la ce bun sa fi observat, atata timp cat identitatea de artista se contura tot mai puternic.

de-abia ce-atinse Frida varsta majoratului ca ingerul pazitor se vazu nevoit sa intervina pentru a doua oara: incidentul se facu de data asta un accident grav de autobuz ce era sa o trimita pe adolescenta calatoare, mult prea timpuriu, in lumea ingereasca. bilantul? ia acolo niste fracturi: la sira spinarii, pelvis, clavicula, coaste, basca 11 la piciorul subtiat de poliomielita. glezna strivita precum si umarul dizlocat nu intra in discutie, nefiind demne de a figura pe lista alaturi de celelalte traume, adevarate. drept pentru care, ingerul pazitor a imbracat-o pe Frida intr-o armura de ghips, i-a dat cateva creioane colorate si vreo patru saptamani, lungi cat saptamanile toamnei mexicane, pentru a medita la tainele desenului.

Frida a priceput mesajul si s-a apucat de pictura ca si-asa plictiseala era cumplita pe orizontala patului. aici intra in scena Diego Rivera, un pictor de stanga dar deloc stangaci in ale artelor frumoase (care includ atat pictura cat si retorica). fiind priceput foarte la vorbe dulci, Diego era un curtezan ce n-avea pereche. asta in ciuda tesuturilor adipoase cu care-l inzestrase natura si alimentatia nerationala. pe el il alese Frida drept barbat. cineva, a carui imaginatie era cu siguranta abundenta, a asemuit mariajul lor cu uniunea dintre un elefant si o porumbita (filmul ii atribuie mamei acesta comparatie neverosimil de plastica).

pe langa inspiratie si partide salbatice de sex, Diego avea sa-i aduca Fridei si multa amaraciune. punctul culminant? atunci cand Frida isi surprinde sotul in bratele propriei surori. adevarul e ca nici alura dumneaei, adica a Fridei, nu se prea potrivea in tocul vreunei usi de catedrala din Ciudad de Mexico. pana la urma, din material de inger sa fi fost croita si tot n-ar fi rezistat farmecelor unui alt personaj carismatic pe care soarta i l-a scos in cale: Leon Trotski. adulterina fiind deja, o adiere, pasagera, de trotskism nu putea fi decat benigna. care n-a impiedicat-o, totusi, sa perceapa cu aceeasi intensitate stridenta culorilor mexicane. picta nu neaparat ca sa expuna sau ca sa (se) vanda ci pentru ca sufletul i se imprimase de-a binelea pe panze si nu era chip sa-l scoata nicidecum de-acolo. incet, incet anii au trecut cum trec norii pufosi pe cerul albastru al Mexicului. tablourile si nevrozele s-au acumulat astfel incat in 1954, tot prin iulie, asa ca sa nu-si tradeze zodia, Frida a murit. nefiindu-i trupul ciopartit de autopsieri blazati, cauza decesului va ramane, mereu, o taina. se vorbeste de sinucidere prin supradoza insa nimeni nu poate afirma asta cu certitudine. poate si pentru ca ultima propozitie din jurnal nu e admisa ca proba. cu o mana obosita si cu incuviitarea ingerului pazitor, sleit si el de puteri, Frida scrise in carnetelul intim: "sper ca plecarea va fi plina de bucurie si sper sa nu ma mai intorc niciodata."

ingerul nu i-a ascultat dorinta asa ca Frida s-a intors, de mai multe ori, sub forma de carti si filme. ultima oara in 2002 in regia Juliei Taymor si-n deghizarea Salmei Hayek.

PS: va recomand filmul cu caldura mexicana chiar daca, avand in vedere materialul avut la dispozitie, Taymor putea face o treaba si mai buna. e o opinie strict personala si va rog s-o luati ca atare.

cei care doresc sa afle mai multe despre Frida pot accesa http://www.fridakahlo.com

PS: vizual, Frida e un film seducator. coloana sonora, mai ales melodiile mexicane de inima albastra, iti taie rasuflarea (de-abia astept sa ascult soundtrackul). pana la urma, imi pare chiar rau ca n-a luat decat doua Oscaruri (best make-up si, se mai pune problema?, best music – original score).

realmadrid.com
15th January 2006, 14:40
Harry Potter & the goblet of fire :D

7/10...pt ca nu sunt fan al genului...oricum, mult mai reusit decat 1,2,3 dar nu asa de "infricosator" cum se auzea pe la TV :ok:
Si...dupa evenimentele din episodul asta, partea a 5a cred ca va fi mult mai interesanta :D

desdemona
16th January 2006, 04:46
Tema din seara asta, un thriller - Flightplan (http://www.imdb.com/title/tt0408790/) (cu Jodie Foster)

O femeie calatoreste de la Berlin la New York, impreuna cu fiica ei de 6 ani, pentru a transporta cosciugul cu corpul neinsufletit al sotului, mort intr-un accident cu cateva zile in urma. Adoarme in avion si, cand se trezeste, observa ca i-a disparut fiica. Pasagerii nu confirma ca ar fi vazut-o pe fetita la bord si stewardesele spun ca nu este trecuta pe lista de pasageri. Mai mult, la un moment dat o informatie sosita pe parcursul cautarii fetitei arata faptul ca aceasta ar fi murit cu cateva zile in urma (ca si tatal ei) si ca se afla, de fapt, la morga din Berlin........

Mai departe vedeti voi ce se intampla :P Mie mi-a placut... mi-a amintit pe undeva de Panic Room ... probabil si pentru ca una din ideile ambelor filme consta in eforturile unei mame (aceeasi Jodie Foster) disperata sa-si salveze fiica si care face totul pentru a o sti in siguranta. Astfel de filme ma fac sa apreciez modul excelent in care Jodie Foster interpreteaza rolul de mama. Nu multe actrite intra atat de bine in pielea personajului, probabil ca... pe langa faptul ca este o profesionista in meseria ei.... este o mama extraordinara si in realitate :)

nancy_callahan
16th January 2006, 12:19
am vazut aseara Honey --> http://www.imdb.com/title/tt0322589/
film de duzina, perfect pentru duminica seara. lejer, coloana sonora foarte simpatica si jessica alba, care face toti banii :P
vi-l recomand pentru o seara cand aveti mintea obosita.

dlgicu
16th January 2006, 12:43
am vazut si eu frida, dar nu am ramas atat de incantat, singurul lucru pe care l-am apreciat la el a fost ca m-a intrigat personajul respectiv si am citit apoi mai multe lucruri despre ea, ca sa aflu, asa cum banuiam, ca povestea din film era foarte mult romantata si, implicit, departe de realitate, tipic hollywoodian. intre timp am vazut si un documentar despre frida kahlo, mult mai interesant, ca sa nu mai zic ca am avut ocazia sa vad doua lucrari ale sale si doua ale lui diego in San Francisco Museum of Modern Art.

Recomand asadar Frida - pictorita, nu si Frida - filmul.

PS: ca o parere personala, diego rivera e mult mai meserias ca frida kahlo, desi multi au considerat invers

desdemona
16th January 2006, 17:12
@nancy - Honey e filmul ala cu profesoara de dans pentru pustani? Daca da, e super dragut, chiar daca destul de usurel :) Mie mi-a placut :)

nancy_callahan
16th January 2006, 20:36
des, da, ala e. like i said, e perfect pt duminica seara.
sambata am mai vazut unul de asta lejer, You Got Served --> http://www.imdb.com/title/tt0365957/
merita pt cum danseaza pustii aia :P

desdemona
17th January 2006, 22:29
aseara am vazut un thriller-horror cam slabutz :mda: Venom (http://www.imdb.com/title/tt0428251/) - cu unul posedat de sufletele unor pacatosi (sadici, criminali etc), cu woodoo, papusi si preotese mambo, cu niste copiii prostuti si prea curiosi... si cu eroina de 17 ani care il rezolva pe omul negru all by herself :D Nu vi-l recomand :)

dragos_popa17
18th January 2006, 21:27
Eu am vazut azi The Grudge. Unu din cele mai bune filme horror care le-am vazut in ultima vreme. Te tine in tensiune tot timpul.

desdemona
19th January 2006, 05:11
Azi - Half Light (http://www.imdb.com/title/tt0412798/) - thriller

O scriitoare de succes (Demi Moore) se hotaraste sa se retraga departe de civilizatie (loc retras, plaja, insule etc. :D ) dupa ce moare fiu-sau.... ca sa treaca peste aceasta pierdere si sa continue sa scrie. Incep insa sa se petreaca lucruri ciudate, e "bantuita" de stafii si la un moment dat nu se stie cat anume din ceea ce i se intampla e adevarat (desi e pe de o parte previzibil). Pentru a afla mai mult, uitati-va la film :P E oarecum simpatic :) .. merita in special pentru ... peisaje! :o: :ok: :rolleyes:

ieppy
19th January 2006, 09:46
eu vazui a history of violence. :D

titlul suna mai bine decat este filmul. merita insa vazut pentru rolurile lui harris si hurt. e cam straight filmul insa like i said nu e o pierdere de vreme. :D

nancy_callahan
19th January 2006, 16:24
mah eu zic sa te uiti la Troll 2 :lol:
dupa nenorocitul ala de review, sa mor dc nu imi doresc sa il vad si eu, sa inteleg ce naiba a putut fi atat de prost, incat sa se aleaga cu asa un review? :lol:


There's nothing quite like a good sequel, a movie that can successfully pick up where the original left off and continue the grand and epic storyline behind it. Then there's something like "Troll 2", a movie that by all physical laws of the universe, should simply not exist. I am continually exposed to the worst of the worst movies out there, and I keep naively thinking that each one cannot be topped.

Then I watched "Troll 2" and proved myself wrong yet again. This film can better be used to render family members or friends unconscious, allowing easy access to their wallets.

This area is usually dedicated to a general summary of the plot, but since I can't really find one in this movie, I'll just write about the random events that occur in no sequential order. The video begins with an fat old man named "Grandpa Seth" narrating a pointless story to his grandson Jonathan. According to "legend", some guy with a silly hat ran through the woods once, attempting to escape the clutches of some evil goblins, eventually falls down and is picked up by a comically dorky woman who feeds him magical green porridge. This pastel green soup makes him sweat Cascade dishwashing detergent and turns him into "half man, half plant", which I like to call a "mlant." He is then supposedly eaten by the goblins.

The back story-story is then interrupted when Jonathan's mom walks into the room and Grandpa Seth instantly disappears. According to the movie, this is because Seth has been dead for half a year. Mom and dad begin to talk about how excited they are to go to the town of "Nilbog", where they're swapping houses with a farm family. Yes, "Nilbog". The town is named NILBOG. I won't even go into detail with how intensely stupid the idea of swapping houses with a random farming family in the woods is, but then again, this movie seems to have been filmed in some sort of alternate universe.

Anyway, the family of Jonathan, Michael, Diana, and Holly heads out to the wonderful and wacky town of NILBOG (NILBOG!!!) and begins to get in an argument in their minivan on the way there. To break up the tension and bickering, the mom steps in and requests Jonathan to "sing that song I like so much." The song, "Row, Row, Row Your Boat" was obviously too technical and confusing for the mother to recall the name of, but that still doesn't quite explain why she liked it "so much." I would guess it's because she's an idiot, but I've been wrong before.

Eventually, Grandpa Seth, who took time out of his busy schedule of "being dead", shows up and hands Jonathan a Molotov cocktail so he can blow up the goblins, which surround his family and chase them into their house. Well, they don't really chase them, they just stand in place while the family runs away. The goblins surround the house (by standing in place)and throw bags of sandwiches onto the porch, which I assume is how goblins traditionally attack their enemies.

The goblins storm into the house and make menacing gestures at the kid, but he repels them by taking a bite out of a bologna sandwich that he had in his backpack. Yes, the movie is that stupid. Soon the rest of Jonathan's family shows up, they all touch the Stonehenge Magic Stone of Magical Stonehenge Stone Magic and the goblins all explode and fall over railings. Everything goes back to normal, the family goes home, and the mom gets eaten by goblins (in order to leave the door open for "Troll 3", which will probably be about mutant giraffes or something).

In case you didn't notice, Troll 2 is a very, very, very bad movie. Its so bad that there isn't even a single troll anywhere in the film. They manage to pack every bad and embarrassing "sub b-movie" cliché into one mindless piece of electronic urine. None of the characters exhibit anything that could even remotely be called "human traits", and the retards in goblin masks act more like people than the actual actors do.

ieppy
19th January 2006, 17:26
si eu care vroiam sa il pun eu. :D bine mah. :D u stole my moment. :D and u are gonna pay...in kind. :D

desdemona
20th January 2006, 03:14
Mi-a fost lene sa mai intru aseara pe OLS, dupa al doilea film, sa scriu.

The Man (http://www.imdb.com/title/tt0399327/) - actiune/comedie, cu Samuel L. Jackson si Eugene Levy.

Super haios, m-au amuzat unele faze :ok: ... filmul per total mi-a placut, mi-a lasat un gust bun :P .. iar Samuel L. Jackson este - pentru mine, cel putin, o incantare :ok:

Un tip - familist, serios, poate putin naiv etc. (Eugene Levy) are o firma de aparatura dentara si merge in Detroit sa-si tina speechul la un congres. N-apuca sa ajunga la hotel... ca este prins la mijloc - dintr-o "regretabila" eroare - in incercarea politistului Vann (Samuel L. Jackson) de a prinde capul unei retele de traficanti de arme (in care fusese implicat si partenerul sau, mort de curand). Pentru ca membrii retelei crezusera la "dentistul" e persoana de contact pentru vanzarea armelor si tineau legatura cu el, politistul Vann este obligat sa il care cu el peste tot, pentru a se putea folosi de el......

Spumos, eu zic sa ii acordati o sansa :ok:

Irimus
20th January 2006, 20:00
Salut..nu am mai postat aici,deci sper sa nu ma luati prea tare.Eu tocmai am vazut King Kong...super efecte, super interpretare, super regie ...dar parca i-a lipsit ceva.Un film de nota...9...parerea mea

Marquise MGP
20th January 2006, 20:06
ia si parerea mea ... un film de nota 2 ... cum drq statea gagica aia la etajul 200 si nu i se misca nici macar un fir de par ? ... chiar nu adia vantul la inatlimea aia ? ... cum au carat maimutoiul ala de pe insula in oras ? ... cu salupa aia a lor ? ... pt efectele alea ma pot uita linistit la tom&jerry ca e mai fun . :D :D :D

realmadrid.com
21st January 2006, 04:29
Two For The Money...9/10...pt ca mi-a placut subiectul filmului si cum se desfasoara actiunea :)

http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=13711&what=article&article_id=12670

phil
23rd January 2006, 08:13
am vazut si eu frida, dar nu am ramas atat de incantat, singurul lucru pe care l-am apreciat la el a fost ca m-a intrigat personajul respectiv si am citit apoi mai multe lucruri despre ea, ca sa aflu, asa cum banuiam, ca povestea din film era foarte mult romantata si, implicit, departe de realitate, tipic hollywoodian.

Recomand asadar Frida - pictorita, nu si Frida - filmul.

dlgicu, cu toate ca suntem alb-violeti de rituri diferite ;), ma bucur sa constat ca avem gusturi oarecum apropiate in ceea ce priveste filmele. in principiu sunt de acord cu ceea ce spui insa ma nedumereste sincer acea conjunctie adversativa plasata strategic dupa prima propozitie. prezenta ei acolo sugereaza ca am fi de pareri radical diferite, ceea ce nu este catusi de putin adevarat. probabil ti-a scapat faptul ca am ales o modalitate inedita de exprimare in postarea mea (e adevarat ca nu scriu foarte des pe OLS astfel incat lucrul asta sa fie evident). am facut-o tocmai pentru ca destinul remarcabil al Fridei mi s-a parut mai demn de atentie decat filmul in sine. de obicei, evit sa ma concentrez exclusiv asupra unui singur aspect atunci cand vorbesc despre un film sau altul. de data asta situatia a fost diferita si nadajduiam ca voi fi inteles ca atare.

opiniile noastre difera intr-un singur punct: spre deosebire de tine, eu nu m-as grabi sa judec prea aspru filmul. la urma urmelor, privindu-l am aflat, amandoi, cate ceva despre pictorita Frida. iar dupa vizionare, si tu si eu, am golit biblioteca de albume, biografii tocmai pentru a ne astampara curiozitatea starnita de film. ce alt compliment si-ar putea oare dori Taymor? datorita efortului ei "hollywoodian," Frida paraseste, iata, postura oarecum marginala pe care i-a rezervat-o soarta.

LATER EDIT: soundtrack-ul e pur si simplu superb!

phil
23rd January 2006, 08:17
faces only a mother could love sau despre ingerii anonimi

initial nici prin cap nu mi-a trecut c-o sa scriu despre documentarul My Flesh and Blood (r. Jonathan Karsh, 2003). in timpul vizionarii, insa, mi-am dat seama ca ar fi o greseala de neiertat sa-l ignor ca si cum n-ar exista. va inselati daca presupuneti ca premiile pe care filmul le-a adunat meritoriu ar avea ceva de-a face cu decizia mea. le mentionez aici doar pentru ca ele au o semnificatie aparte. la Amsterdam, a primit atat premiul criticii cat si al audientei, de la Sundance Film Festival s-a intors cu premiul regizorilor si cu cel al spectatorilor. se poate observa cu usurinta, din enumerarea distinctiilor, ca My Flesh… a placut in mod egal atat specialistilor cat si amatorilor.

explicatia e banala: povestea din film reuseste sa trezeasca in privitor o emotie puternica si sincera. compasiunea este una din virtutile pe cale de disparitie, mai ales intr-o lume orientata exclusiv material. poate de aceea tresarim si cadem pe ganduri cand ne iese in cale. iar daca ochii se aburesc, sub o pelicula subtire de lacrimi, cu atat mai bine.

despre ce e vorba deci in filmul lui Karsh? protagonista: Susan Tom, varsta incerta (nu mai putin de 40 nici mai mult de 50), binisor peste o suta de kile in greutate, fara loc de munca, fara bani in banca dar cu o inima mare cat America. pe langa cei doi copii rezultati dintr-o casnicie destramata, Susan are ideea nastrusnica de a infia alti 11 (unsprezece!!!). cat sa faci din ei o echipa de fotbal (sau doua de hochei) daca n-ar avea, toti, probleme severe de sanatate. in timp ce camera de filmat trece de la un copil la celalalt ai senzatia ca ai nimerit intr-o curte a miracolelor caci ti se perinda prin fata ochilor un dictionar medical ambulant, deschis parca dinadins la cele mai hidoase cazuri. malformatii congenitale, accidente oribile, maladii mentale si somatice, you name it. unele imagini sunt atat de grafice ca privirea se intuneca instantaneu. de pilda, Anthony: baietelul cu boala care ii afecteaza colagenul astfel incat pielea i se desprinde fasii de pe trup. Faith: fetita super-inteligenta care poarta trasa pe fata o masca decupata dintr-un film de groaza (sunt doar cicatricile profunde cu care s-a ales in urma unui incendiu pe cand era in leagan). Joe, 15 ani, de-abia respira din cauza unei fibroze cistice. si asa mai departe: o colectie de suflete ajunse, mult prea devreme si pe nedrept, “on the death row.”

fiecare zi e asadar pentru Susan o provocare enorma. mi se pare de-a dreptul miraculos cum femeia asta reuseste sa isi pastreze zambetul pe buze chiar si in cele mai vitrege conditii (o vedem lacrimand doar la inmormantarea lui Joe). sau sa ii spuna aceluiasi Joe, pentru a mia oara, “I love you!” cu toate ca, prada temperamentului sau dificil, acesta ii aruncase in alta zi un sec “suck my dick!” (se intampla o singura data; de cele mai multe ori Joe raspunde cu dragoste, iubirii materne).

torturii fizice i se adauga cea mentala fiindca colegii de scoala, chipurile normali, fac de multe ori misto de aceste accidente ale naturii. dar acolo unde cineva scuipa, Susan saruta cu dragoste. si uite asa ne dam seama ca, in ciuda infatisarii de “monstru” copiii lui Susan sunt, la suflet, cu nimic deosebiti de restul copiilor. e nevoie insa de un inger pentru a vedea asta.

dupa ce documentarul s-a terminat, iti dai seama ca oamenii ca Susan, insignifianti si anonimi, s-ar putea sa tina de fapt lumea in echilibru.

nancy_callahan
23rd January 2006, 20:19
si eu care vroiam sa il pun eu. :D bine mah. :D u stole my moment. :D and u are gonna pay...in kind. :D
the hand is quicker than the eye my friend :P

aseara am revazut unul din preferatele mele, The Last of the Mohicans. din motive tehnice, insa, l-am vazut singura... :mda:
ramane insa pt mine un film de nota 10... i simply love it :rolleyes:

GeKuRA
25th January 2006, 19:49
azi am vazut:
Elizabethtown... se vrea un film romantic, dar e cam penibil dupa parerea mea si cam incurcat... nu prea sunt argumente plauzibile pt. actiunile actorilor, care nu se potrivesc cu personajele... pe scurt, un film de 2 ore plictisitor.
Moartea domnului Lazarescu... asta in schimb este foarte interesant... ajungi la sfarsit si mai astepti sa se mai intample ceva... incepe plictisitor dar pt. un film de 2h30min trece repede timpul...

nu va recomand sa va uitati la I Love Huckabees - al doilea film care m-a enervat.

inca un film:
Fever Pitch - romantic, in acelasi timp cred ca le va face pe fete sa-i inteleaga pe baieti pasiunea lor pt. un anumit sport... dar si baietzii sa-si dea seama ce au de pierdut din cauza acestei pasiuni :D

GeKuRA
29th January 2006, 02:54
Kicking And Screaming - inca un film despre fotbal... pt. cei mici.:D
cei care au jucat isi vor aduce aminte de unele vremuri care le-ar fi putut aduce emotii... mari :ok:

Lord of War - despre afacerile cu arme, cu Nicholas Cage, multa actiune in sensul ca sunt multe evenimente...

dlgicu
29th January 2006, 08:02
dlgicu, cu toate ca suntem alb-violeti de rituri diferite ;), ma bucur sa constat ca avem gusturi oarecum apropiate in ceea ce priveste filmele. in principiu sunt de acord cu ceea ce spui insa ma nedumereste sincer acea conjunctie adversativa plasata strategic dupa prima propozitie. prezenta ei acolo sugereaza ca am fi de pareri radical diferite...

Pai oricat am fi noi de apropiati, intr-un punct tot avem pareri radical diferite: tu recomanzi filmul, eu nu... ca la Ebert si Roeper (nu stiu daca stii emisiunea), dupa ce am prezentat argumente pro si contra, desi amandoi suntem cumva la limita, tu dai in final :ok:, iar eu :no:

In fine, hai sa lasam conjunctiile adversative, si mie imi pare bine ca se mai uita cineva si la filme, nu numai la productii, chiar te invidiez pentru ca eu pe anul asta inca nu am reusit sa imi fac timp sa mai vad ceva.

GeKuRA
31st January 2006, 01:41
Goal! - un film despre fotbal:D in care apar Marcel Iures, Beckham, Raul, Zidane, Alan Shearer...
povestea filmului se aseamana cu mai multe filme... cam clasica...

phil
1st February 2006, 05:18
ca la Ebert si Roeper (nu stiu daca stii emisiunea)

stiu emisiunea dar ii acord un :no:. adevarul e ca nici eu n-ar trebui sa am timp pentru philme insa viciul e greu. iti recomand calduros Capote (2005) in regia lui Bennett Miller si in care Philip Seymour Hoffman face un rol bun (Globul de Aur e pe deplin meritat). fiindca nu pot sa ma intind prea mult, ma rezum doar sa spun ca filmul prezinta perioada de gestatie a romanului (un nonfiction novel daca e sa fim pedanti) cu care Truman Capote a intrat in istorie: In Cold Blood. interesant mi se pare modul in care Miller analizeaza relatia emotionala dintre Capote si unul dintre criminalii care devine personaj in roman.

Irimus
1st February 2006, 11:22
Ati vazut Inelul Nibelungilor(aka Curse of the Ring)?Il recomand pt. iubitorii genului....film dragutz, dar cu un final trist.

nancy_callahan
1st February 2006, 12:51
Memoirs os a Geisha --> http://www.imdb.com/title/tt0397535/
un film foarte misto, realizare prietenoasa, si personaje bine construite. bonus pentru costume :P

K1M
1st February 2006, 14:19
Salutare!Vazut-am ceva filme nominalizate la Globul de Aur...Memoirs of a geisha,Proof,History of violence,North Country...Mi-au placut North country si Proof cat despre History of violence nush pt. ce a fost nominalizata interpretarea feminina...ma rog...Un film super fain e Prime (Uma Thurman si Meryl Streep) o comedie de calitate!;)

nancy_callahan
6th February 2006, 20:02
:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
Note to self: cauta draq un review cand vrei sa vezi Down With Love --> http://www.imdb.com/title/tt0309530/
Tagline: The ultimate catch has met his match. Ei, hai nu zau?!?!? Vorbim despre doua personaje atat de complexe incat ma si mir cum au nimerit atatea virtuti in acelasi film. Si apoi sa vedeti voi, dragii mei, intorsaturi de situatie... Catcher de fapt e Zip, pe urma isi aminteste ca de fapt e tot Catcher. Ceea ce Catcher/Zip nu stie, e ca Barbara e de fapt Nancy. Numai ca Nancy numai poate sa fie nancy, deoarece Barbara are deja datorii morale.
Ce mai, un film absolut senzational...
:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

Rechinul Ucigas
19th February 2006, 02:51
ultimul pe care l-am vazut : Big Momma " s house 2 :D e foarte misto , martin lawrence is the best :D

realmadrid.com
19th February 2006, 04:45
Lord of War => 9/10 (7,5/1o pe IMDB)
Un film despre un ucrainian care a emigrat in SUA si in curand a ajuns cel mai mare traficant de arme al razboiului rece...si in perioada de dupa el :ok:

"Exista peste 515 milioane de arme pe intreaga planeta, adica o arma la 12 persoane. Pentru Yuri Orlov, singura problema este cum asigura aprovizionarea cu arme a restului de 11 persoane." :D

http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=13178&what=article&article_id=13110

Rechinul Ucigas
19th February 2006, 05:46
chiar acum am vazut the 40 years old virgin :)))))) prea tare !!!!

Rechinul Ucigas
19th February 2006, 22:27
azi : american pie 4 si gothika

realmadrid.com
19th February 2006, 23:39
Am vazut Final Destination 3 :D
Pe langa 2...foarte slab...dar in rest bunicel, ca tot mor aia pe acolo :D

Rechinul Ucigas
23rd February 2006, 01:03
aseara : you got served :D misto mai dansau :D

dragos_popa17
23rd February 2006, 10:53
The Grudge, l-am vazut de vreo 2-3 saptamani. Cred ca e cel mai tare film de groaza care l-am vazut vreodata. In top 3, in orice caz. Te tine in tensiune non-stop. Nu este absolut nici un moment de pauza. Mor pe capete. :D Daca vrei sa stai vreo ora jumate sau cat are cu frica-n suflet, il recomand :)

Ayrton
9th March 2006, 17:56
Am vazut in week-end asa:
Tamara un thriller cu ceva urme horror, ceva in comun cu "Final Destination" . Bunicel pentru amatorii genului.
Porcaria aia cu Jenny McCarthy care a primit cateva premii "Zmeura de Aur" sapatamana trecuta, si pot spune ca deplin meritate. Am si uitat titlul.
Am si DVD-ul cu Aeon flux cu Charlize Theron, dar inca n-am avut timp sa-l vad. Am vazut insa o cronica defavorabila intr-un ziar si una favorabila pe VH1 la o emisiune de genul "Making the movie". Probabil ca vineri il vad, ca in rest e plin de meciuri la tv.

nancy_callahan
9th March 2006, 18:14
Ayrton, daca nu ai nimic altceva mai bun de facut vineri, uita-te la Aeon FLux. daca ai ceva, orice, fa chestia respectiva :D

Ayrton
9th March 2006, 18:57
ok. :ok: incerc sa gasesc altceva atunci.

desdemona
9th March 2006, 19:04
Tamara n-a fost cine stie ce... dupa ce au lalait-o tot filmul cu toate tampeniile in detaliu, finalul a fost rezolvat in decurs de ... un minut, printr-un gest de o secunda :D Nu iau in calcul urmarirea prin spital si toate cele, alea sa zicem ca sunt punctul culminant :D
De fapt poate ca n-a fost prea rau filmul, dar din cauza ca mi s-a parut ca s-a terminat ciudat, prea brusc... mi-a stricat si impresia despre el.
Final Destination a fost mult mai ok. :)

Ayrton
9th March 2006, 19:08
Cam asa este.

Stiti ce film astept eu cu nerabdare sa apara?
Puteti sa radeti de mine, dar tot va zic: Ice Age 2 ... Cica apare luna viitoare!

stefanm14
9th March 2006, 19:09
De ce sa radem ? Cred ca nu e nimeni sa nu-i fi placut prima parte. Poate doar vreounu mai morocanos si fara simtul umorului :D

nancy_callahan
9th March 2006, 22:00
the meltdown!!!!!!!!!!!! mai e oare mult pana il vad?? :mda:

Leo_
9th March 2006, 22:37
A vazut cineva filmele premiate la Oscar? Crash, Brokeback mountain?
Si eu astept ice age 2, dar as vrea si un Monsters inc. 2 :D

Angi
9th March 2006, 23:35
Ultimul film vazut - The Pink Panther ! Cam slabutz... in fine... :rolleyes:

dlgicu
9th March 2006, 23:41
Un film de 9 minute al lui Claude Lelouch, pe care il puteti vedea si voi la http://mirror.rtor.net/rendezvous20_04.mov


Mai multe date despre el la
http://www.imdb.com/title/tt0169173/board/nest/29752396
http://www.channel4.com/film/reviews/film.jsp?id=124124
http://hypertextbook.com/facts/2005/Rendezvous.shtml

nancy_callahan
9th March 2006, 23:57
leo_, am vazut crash. e absolut demential. uita-te pe topicul cu academy awards 2006, o sa gasesti pe acolo feedback pentru el. merita sa il vezi. brokeback nu stiu de ce nu ma tenteaza foarte tare. vreau insa sa il vad, ca sa inteleg de ce s-a facut atata tevatura pe marginea lui.

chiar mi-ar placea un review daca l-a vazut cineva.

K1M
10th March 2006, 00:05
Munich...un film bun si realizat foarte bine.Exprima destul de realist intamplarile de atunci.Merita vazut!

Ayrton
10th March 2006, 17:03
Premiera in Romania: 31.03.2006

http://www.cinemagia.ro/getimg.php?id=14592&size=m

--------------------------
Diseara e pe Antena 1 "Arlington Road" ... l-am vazut de vreo 3 ori dar o sa ma uit iar la el, ca merita!

White Shadow
12th March 2006, 03:48
Ultimul film vazut "EIGHT BELOW" , un film exceptional , in sfarsit un film bun dupa o lunga perioada de timp in care am vazut doar tampenii , trebuie sa mai urmariti si un film de acest gen , nu sunteti satuli de filme cu "capuri spintecate"....."gloante in cap"........"personaje care ies din televizoare" , etc , ?..........un film care era mult mai bun daca era facut doar cu cei opt husky fara nici un actor ,in fine..........oricum actorii pt mine sunt doar de design in acest film dar cu ei in film scenele sunt incarcate de emotie.

http://www.dgeneration.ro/Resurse/Articole/83/Eight-Below.html

http://movies.yahoo.com/shop;_ylt=AuY5J1SgT79OaOKtpbEyVSRfVXcA?d=hv&cf=info&id=1808750543

100%rapidist
12th March 2006, 09:20
Mi-o placut foarte tare filmul Underworld 1.2

relansat
15th March 2006, 08:00
Cloud nine l`am vazut aseara, e dragutzel filmu` :ok:

One-Man Show
15th March 2006, 11:26
CryWolf:ok: & Lord Of War :ok:

RstInPc
15th March 2006, 12:00
Paaai, sa zic si eu ca am vazut "Date Movie" saptamana trecuta. Reclama filmului este mult mai buna decat filmul in sine. Ma plictisisem la un moment dat. O parodie...interesanta, dar care nu rupe gura targului.
Ultimul film vazut (luni seara) "Tristan + Isolde". http://www.timelessmyths.com/arthurian/tristan.html , http://www.imdb.com/title/tt0375154/ sau oficial http://www.tristanandisoldemovie.com/
Este un film care, in mod surprinzator, mi-a placut. De ce "in mod surprinzator" ? Pentru ca s-a intamplat exect invers fata de "Date Movie". La prima vedere nu pare cine stie ce, dar prestatia actorilor si actiunea filmului te captiveaza. Il recomand.

realmadrid.com
15th March 2006, 12:09
Am vazut aseara Crash (http://www.imdb.com/title/tt0375679/), drama care a castigat Oscarul anul asta pt cel mai bun film :ok:
Un fel de Sin City, cu mai multe povesti, numai ca este vorba despre rasismul din LA...

relansat
17th March 2006, 12:46
In ultima vreme ma uit la filme :D ... la multe filme :) ... ieri m`am uitat pt a doua oara la Juwanna Mann :happy

M`am chinuitvreo 2 saptamani sa il gasesc pe retea si ieri s`a intamplat "minunea" ... super tare filmu :ok:

Tess
20th March 2006, 02:02
in sfarsit am vazut si eu `Amelie`...superb, incantator si toate cele...un film precum o speranta, pacat ca exista si realitatea...

buuun...si acu` maratonul de filme de azi-noapte
Dracula III: legacy...se vroia horror, dar pt noi a rezultat comedie; de remarcat jason london :D
the scorpion king: la sfarsit ne`am dat seama ca l`am vazut din greseala; de remarcat the rock si fantastica lui dantura :P
monster-in-law:portia de ras de care aveam nevoie...o jane fonda superba, ametitor de eleganta si fascinanta, jlo angelica si funny intr`un rol care nu solicita...si mai ales michael vartan :D
salem`s lot:p`asta l`am vazut pan` la jumate, cand am ajuns la concluzia ca`i prea dimineatza ca sa ne mai speriem :P

Crazy Babe
20th March 2006, 02:33
din lipsa de activitate, pt ca am ramas fara internet vreo 3 ore am vazut si eu un film azi.
The Man cu Samuel L. Jackson si socrul din American Wedding, a fost si vocea rechinului din A Shark Tale. slab..film pt cretini.. nu-l recomand.. gen bad boys..numai ca unul din ei a devenit erou peste noapte:)

relansat
20th March 2006, 08:33
Firewall - un film cu Harrison Ford, aparut recent ... dragutzel filmu`, dar se putea si mai bine :)

nancy_callahan
20th March 2006, 10:19
Am vazut aseara Crash (http://www.imdb.com/title/tt0375679/), drama care a castigat Oscarul anul asta pt cel mai bun film :ok:
Un fel de Sin City, cu mai multe povesti, numai ca este vorba despre rasismul din LA...
si ne dai si feed-back? nu de alta, dar incep sa aud pareri ca ar fi slab. mie mi s-a parut unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut EVER.

@tess: salem's lot?!?! sooper film... inca regret ca nu l-am oprit atunci cand am avut ocazia. :D

Leo_
20th March 2006, 13:23
Am vazut 2 filme in weekend: Crash (premiera) si The Usual Suspects (a 5-a oara?) :D
Crash mi s-a parut destul de interesant, un film "la moda" in ziua de azi. Mi-a placut, dar nu m-a dat pe spate. N-am vazut nici un alt film nominalizat la oscar anul asta, dar daca Crash a fost desemnat castigator, nu pot sa remarc decat faptul ca, din an in an, filmele de Oscar sunt din ce in ce mai slabe :( Unde sunt vremurile cu American beauty, Saving Private Ryan, As good as it gets, A Beautiful mind? :(

In schimb, Usual Suspects ramane un film care ma fascineaza :ok: L-as revedea oricand, cu aceeasi placere ca prima oara. Spacey face un rol genial (prevestind evolutia lui din American beauty), dar nici Byrne nu se lasa mai prejos. Un thriller excelent! ;)

Rechinul Ucigas
20th March 2006, 14:06
si io sambata la cinema : pink phanter cu steve martin

Universal
20th March 2006, 14:08
Am vazut: Aeo Flux,Underworld Evolution Saw II si Sky Fighters cel mai mult mi-a placut filmul cu Charliz Theron si cel francez.

Universal
20th March 2006, 14:10
a..sa nu uitam....Walk trhe Line a fost splendid..Johnny Cash cantand....oh..yeah yeah........Ring of Fire........

Universal
20th March 2006, 14:11
Audrey Tautou este splendida..o Audrey Hepburn a zilelor noastre,,plus regizorul Kassovitz..ce vrei mai mult... mi-a placut si mie cand l-am vazut.

:)


in sfarsit am vazut si eu `Amelie`...superb, incantator si toate cele...un film precum o speranta, pacat ca exista si realitatea...

buuun...si acu` maratonul de filme de azi-noapte
Dracula III: legacy...se vroia horror, dar pt noi a rezultat comedie; de remarcat jason london :D
the scorpion king: la sfarsit ne`am dat seama ca l`am vazut din greseala; de remarcat the rock si fantastica lui dantura :P
monster-in-law:portia de ras de care aveam nevoie...o jane fonda superba, ametitor de eleganta si fascinanta, jlo angelica si funny intr`un rol care nu solicita...si mai ales michael vartan :D
salem`s lot:p`asta l`am vazut pan` la jumate, cand am ajuns la concluzia ca`i prea dimineatza ca sa ne mai speriem :P

relansat
24th March 2006, 04:07
Acum am terminat si eu de vazut Cry Wolf, un film foarte bun ... mi`a placut :)

Nerusinatii de la imdb.com i`au dat numai 5.7 stele :no:

Un film ce merita vazut !!

stefanm14
24th March 2006, 11:03
@relansat, la imdb.com nu da nimeni stele asa aiurea, ci se voteaza (scrie in paranteza nr.de voturi). Si tu poti sa votezi daca te inregistrezi.

relansat
24th March 2006, 15:37
Pe bune nu stiam ca se ia in considerare votul oamenilor ca si eu am votat ... am crezut ca voturile sunt deoparte ... :(

White Shadow
24th March 2006, 16:57
Cry Wolf...........un film foarte meserias cu un final la care nu te astepti tot respectu pt astia care gandesc asemenea scenarii.........un film gen Mindhunters.........poate mult mai bun................merita vazut.

In data de 28th December 2005, 00:21 am postat acest post pe pagina nr 52.



CryWolf:ok: & Lord Of War :ok:
15th March 2006, 10:26


Acum am terminat si eu de vazut Cry Wolf, un film foarte bun ... mi`a placut :)

Nerusinatii de la imdb.com i`au dat numai 5.7 stele :no:

Un film ce merita vazut !!
Today, 03:07

Ma frate de ce in urma sunteti cu filmele :D , maine am sa postez filmele pe care le-am mai vazut in ultima vreme :ok:

relansat
24th March 2006, 17:45
Eu de aici iau recomandarile si de la colegii de facultate :P ... posteaza shadow sa nu ramanem chiar de tot in urma :D

nancy_callahan
29th March 2006, 22:19
am revazut azi unul din filmele mele preferate ale angelinei jolie
Life or Something Like It --> http://www.imdb.com/title/tt0282687/
un film foarte dragut, care ma sperie de fiecare data cand il vad. daca mie mi-ar spune cineva ca mai am o saptamana pana voi muri, as intra intr-o panica teribila. si asa am mereu senzatia ca nu am destul timp pentru ceea ce vreau sa fac...

relansat
30th March 2006, 00:16
M`am uitat la Venom, un horror foarte bun ... este o combinatie de voodoo cu niste serpi si toate alea ...

nu va povestesc din el, pentru ca s`ar duce misterul ... vi`l recomand cu draga inima :ok:

relansat
3rd April 2006, 15:44
Match Point(2005) o drama extraordinar de interesanta ... mi`a placut foarte mult actrita care a interpretat rolul amantei ...

se aude ca o sa fie mare actrita :D ... pentru amatorii genului si nu numai, un film bun :)

adriana18p
3rd April 2006, 18:05
si eu am vazut match point,nu pot sa zic ca m-a impresionat asa de mult,bunicel filmul,totusi mi-a placut cum a jucat scarlet johanson rolul ei
nu mi-a placut deloc cum s-a terminat

Mihai
3rd April 2006, 18:07
Am vazut Ice Age 2 :yeah: Dragutz insa putin mai slab ca primu, cel putin asa care eu:)

Vadim
3rd April 2006, 18:22
Si eu l-am vazut, mi se pare mai tare decat prima parte. :)

Ayrton
3rd April 2006, 19:27
Am vazut aseara dvd-ul cu "Wedding crushers" cu Owen Wilson, Vince Vaughn si Rachel MacAdams: slabut si plictisitor de lung (2 ore)... nu-si merita aprecierile de prin cronici!

A, Rachel MacAdams am vazut-o si in "Zbor de Noapte"... incepe sa mi se para draguta. Si atat.

joao pinto
3rd April 2006, 20:49
Crash -- excelent!
Memoires of a Gheisa -- slabut, mult sub nivelul cartii

relansat
3rd April 2006, 21:05
Ayrtoane, esti cam dur cu Wedding Crashers :D ,mie mi`o placut :)

realmadrid.com
4th April 2006, 12:33
Banlieue 13 (2005), 8/10

http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=14829&what=article&article_id=13388

Ce este scris pe cinemagia.ro, nu este decat a 50a parte din ce se intampla in film....n-am chef sa povestesc, dar merita vazut sigur :ok:

realmadrid.com
6th April 2006, 23:50
Am vazut azi "Green Street Hooligans", un film despre intamplarile unei grupari ultras a echipei West Ham United. Nu stiu in ce gen sa-l incadrez, un pic de drama dupa felul in care se termina :(.
9/10 si merita vazut :ok:

dragos_popa17
10th April 2006, 11:13
Am vazut ieri Closer. Nu e rau, nu e nici spectaculos. Cel mai mult mi-a placut melodia de la final. :D

my_bogdan
11th April 2006, 10:57
va recomand "Inside Man" cu Denzel Washinghton......mie mi-a placut

Darius
12th April 2006, 21:35
Ieri am vazut "Duplex", o comedie cu Ben Stiller si Drew Barrymore...filmul e din 2004...mie mi-a placut mult si vi-l recomand.

White Shadow
16th April 2006, 02:56
STAY ALIVE

trebuie neaparat sa vedeti acest film pt ca merita , pierdeti doar 80 de minute din viata voastra , cel mai bun film pe care l-am vazut pana acuma in 2006.

"Dupa moartea brutala a unui prieten, un grup de amici se gasesc in posesia unui joc video numit 'Stay-Alive', bazat pe povestea a devarata a unei femei nobile din secolul 17 cunoscuta ca 'The Blood Countess'. Totusi, dupa ce joaca jocul desi fusesera avertizati, prietenii realizeaza ca odata ce mor in joc - mor si in realitate. Numarul lor incepe sa scada in timp ce mor in modul cum au murit in joc, prietenii ramasi realizeaza ca trebuie sa o invinga pe Contesa Sangeroasa sau sa-si acepte soarta..."

http://www.imdb.com/title/tt0441796/

http://movies.yahoo.com/shop?d=hv&cf=info&id=1808746583

http://stayalive.movies.go.com/

astept Silent Hill in 21 aprilie 2006 , pana atunci mai ma uit la alte tampenii , sper sa nu mai fiu obligat sa astept trei luni de zile sa vad si yo un film bun.

dragos_popa17
18th April 2006, 11:11
Weekendul asta am vazut The New World si V for Vendetta. Desi ma asteptam sa-mi placa mai mult The New World (care n-a fost rau de altfel), V for Vendetta a fost surprinzator. Cel mai bun film care l-am vazut eu anul acesta, pe departe. Din cap pana in coada, superb. :ok:

Andy1987
18th April 2006, 11:31
Ieri am vazut "Duplex", o comedie cu Ben Stiller si Drew Barrymore...filmul e din 2004...mie mi-a placut mult si vi-l recomand.
dap, si eu il am, e durere de film ;) fain de tot, si eu vi-l recomand
ps. a fost si pe hbo de multe ori si probabil va mai fi :P

White Shadow
20th April 2006, 03:17
Scary Movie 4

o nebunie de film.....daca vreti sa vedeti o comedie tare urmariti Scary Movie 4......mult mai bun decat Scary Movie 1 , 2 ,3 si toate partile care vor mai urma in viitor......

ULTRAS-CT
23rd April 2006, 01:55
SHADOW nu ai gusturi rele ! Am vazut si Stay Alive si Scary Movie 4 ... SUPER TARI aman2 !!! Merita vazute ! :D

ULTRAS-CT
23rd April 2006, 01:59
Am vazut azi "Green Street Hooligans", un film despre intamplarile unei grupari ultras a echipei West Ham United. Nu stiu in ce gen sa-l incadrez, un pic de drama dupa felul in care se termina :(.
9/10 si merita vazut :ok:


Prea marfa filmul frate ! Dar NU era brigada ultras :D , erau Hooligani intre hooligani si ultrasi este o mare diferenta ! :rosu:
Uite o sprpriza :P daca ti-a placut filmul ala iti mai dau inca un film cu hooligani .. The Football Factory

irriducibile_01
3rd May 2006, 00:14
am fost la cinema Studio...e festivalul filmului european shi am vazut un film bunicel:
Livrare expres (Delivery)
Grecia, 2004
Filmul istoriseşte povestea unui tânăr ce ajunge la Atena în căutarea norocului, fără a-l găsi însă. Spectatorii sunt invitaţi la o călătorie în partea mai puţin turistică a capitalei greceşti, să vadă cum îşi duc viaţa cei marginalizaţi.

Tess
3rd May 2006, 02:42
@irriducibile: cat dureaza festivalul si ce filme sunt in program?

am vazut de curand Windstruck- film sud-corean, 2004
un film extrem de sensibil, pana la urma transpunerea contemporana a unei legende coreene de iubire in si dincolo de moarte...actiunea este o imbinare de previzibil si imprevizibil, si farmecul al povestilor asiatice regasite in cele mai banale istorii

irriducibile_01
3rd May 2006, 07:28
http://www.9mai.ro/ aici se gasesc toate detaliile referitoare la Festivalul Filmului European 2006

Dorin
12th May 2006, 19:40
http://www.imdb.com/title/tt0317919/ Not bad. Vedeti-l. D:yeah:

Ayrton
16th May 2006, 17:44
Man on fire tradus in Pus pe jar cu Denzel Washington in rolul unui bodyguard alcoolic ce are grija de o simpatica fetita. Si care e bine-nteles rapita si pe care... Sau mai bine va las sa vedeti filmul. E bun.

ULTRAS-CT
16th May 2006, 22:37
Grandma's Boy .. e comedie , din 2006 , destul de tare la fel ca ayrton nu va dau detalii despre el .. Va las sa il vedeti ! :D

dannymoga
24th May 2006, 02:18
:rosu: Eu am vaut astazi the Net 2.0 si mi-a placut . Interesant. Dar tot mai mult mi-a placut Crash si The Longest Yard... Ati vazut Confession of a dangerous mind?
Super film si ala...
Enemy at the Gates iarasi e un film de 5 stele:)
vizionare placuta in continuare...

my_bogdan
25th May 2006, 15:18
filme care merita vazute:
1.Mindhunters ....cu: LL Cool J , Christian Slater
2.Edison .....cu: Morgan Freeman , Kevin Spacey, Justin Timberlake,LL Cool J
3.Lord of war ....cu : Nicholas Cage
4.Chaos .....cu: Jason Statham, Wesley Snipes
5.Lucky Number Slevin ....cu: Morgan Freeman, Bruce Willis ,Josh Hartnett
6.End Game ....cu: Cuba Gooding Jr. , James Woods
7. 44 minutes .....cu: Michael Madsen


si lista poate continua....:P

relansat
25th May 2006, 15:26
Mindhunters si Lucky number slevin le`am vazut, urmeaza Chaos in lista mea de prioritati :)

dragos_popa17
25th May 2006, 19:57
Love Actually. Frumos. Daca vrei sa te relaxezi nu exista film mai bun.

relansat
26th May 2006, 18:21
Azi am vazut si eu Chaos, prea frumos filmu`, nush cum mi`a scapat :D

relansat
27th May 2006, 22:13
Vremea de afara practic ma obliga sa ma uit la filme, ashe ca nu am pierdut timpu` si am mai adaugat inca 2 la colectie: The Skeleton Key(notat cu 6.0 stelutze) nu e cine stie ce, insa merita a fi vazut intr`o dupe amiaza ploioasa & Love actually - super dragutzel filmu` :)

Tzake
27th May 2006, 23:25
Am urmărit Running Scared, scris şi regizat de Wayne Kramer în 2005. Un pistol cromat, cu ţeava scurtă, calibrul 38 este "epicentrul" cutremurătoarelor evenimente ce vor avea loc. Totul se învîrte în jurul lui.
Un film cu poliţişti corupţi, mafioţi ruşi, peşti, un puşti palid care nu zîmbeşte, împuşcături în frunte, pucuri în gură, iubitori sinceri şi bolnavi de copii, nervi mulţi şi cu un final surprinzător. Are însă şi faze trase de păr.
Merită văzut, mai ales pentru spectacolul oferit de stilul de filmat. Nota 10 pentru asta. Per total... nu dau note. Un film bun!

realmadrid.com
28th May 2006, 00:49
Am vazut azi Dangerous Minds (5,5 IMDB) si X-Men: The Last Stand (X-Men III). Ambele filme mi-au placut, primul pt ca prezenta realitatea dintr-o scoala din USA, iar X-Men....pt ca e cel mai reusit dintre toate partile dar si cel mai trist :(

Vadim
28th May 2006, 00:54
Astea sint de alea de pe huburi? :D

Leo_
28th May 2006, 01:00
Comule, vezi ca bate cineva la usa :D:drak:

Vadim
28th May 2006, 01:08
Leo_ ai si tu hub? :D

Leo_
28th May 2006, 01:17
De ce, vrei sa ma dai in gat la politie? :drak:

realmadrid.com
28th May 2006, 02:02
Cine bate ?...vezi ca i-am trimis la voi...sa vada daca aveti licente ca eu am Linux :D. Da, sunt de pe huburi...CZone, ca doar asta mi-a mers azi :D

tafu
31st May 2006, 12:31
ieri , am vazut Inside Man(Denzel Washigthon , Jodie Foster , Clive Owen , Crisropher Plumer, Daniel Dafoe)-super film , merita vazut

Nu am mai vazut un film in ultima vreme care sa te tina interesat pana la final

my_bogdan
1st June 2006, 00:47
ieri , am vazut Inside Man(Denzel Washigthon , Jodie Foster , Clive Owen , Crisropher Plumer, Daniel Dafoe)-super film , merita vazut

Nu am mai vazut un film in ultima vreme care sa te tina interesat pana la final

uitate la filmele din lista care am afisato eu mai sus.....cu siguranta o sa-ti placa toate filmele.....garantez:)

relansat
1st June 2006, 08:17
Aseara am vazut si eu X Men 3 fara a le vedea pe primele doua. Mi`a placut un pik, putin fantastic dar e OK :)

relansat
5th June 2006, 03:12
Running Scared, un film foarte bun. Se pare ca ma uit la filmele pe care voi mi le recomandati. A vazut cine Codu` lu` DaVinci? Cum e?

White Shadow
9th June 2006, 04:36
Misiune imposibila 3....actiune , actiune si din nou actiune , in rest nimik deosebit , penal film , nota 6.8 pe Imdb

The Da Vinci Code......preoti , coduri , popi si din nou coduri si popi , penal film , asta-i parerea mea despre acest film , poate voi veti avea alte pareri , bravo voua , nota 6.5 pe Imdb

When a Stranger Calls.....pt cei care iubesc genul thriller-horror va recomand acest film , eu unu am fost impresionat de acest film , nota 4.3 pe Imbd , foarte interesant , din 3 filme cel mai mult mi-a placut filmul care a avut nota cea mai mica.

http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=13365&what=article&article_id=13175

Cine a vazut Silent Hill ?

Tzake
9th June 2006, 12:26
Freedomland, cu Samulel L Jackson si Juliane Moore.
Rapirea unui copil de 4 ani, baricada in cartier de negri, nimeni nu intra nimeni nu iese, instabilitate psihica, jandarmi, rascoala, bastoane, pumni, cautari, arestari, adulter, marturisiri.
O drama tulburatoare, un final apoteotic.
Prestatia protagonistei de exceptie. Insa nici actorul de culoare nu se dezminte, intruchipand personajul detectivului cum o face de obicei, adica cu farmecul specific.

cip_81
9th June 2006, 19:06
Cine a vazut Silent Hill ?

Am facut si eu rost de el...oare se merita sa-mi pierd 2 ore din viata urmarindu-l (la fel de usor poate "zbura" de pe hdd) ? Am vazut ca pe IMDb e notat cu 6.6, si comentariile, in marea majoritate, ii sunt favorabile.

dragos_popa17
15th June 2006, 19:22
School of Rock :ok: Mi-a placut.

TenisFan
15th June 2006, 22:17
North by Northwest...Hitchcock masterpiece...Ce daca unele faze sunt mega penibile ideea filmului este sa fie entertaining...Acestea fiind spuse regizorul mai sus numit reuseste sa creeze niste imagini incredibile de o cromatica fantastica(vezi scena avionului din campul ala cu cativa coceni pe acolo)...Suspans,actiune si imagini geniale = reteta succesului... :yeah: :ok:

lolo_grupa_c
23rd June 2006, 12:58
ice age 2

TenisFan
26th June 2006, 21:13
After the sunset...In nota clasica a filmelor lui Pierce Brosnan din ultima vreme=> comedii romantice dar cu partenere diferite...A fost Rene Russo apoi Julianne Moore iar acum "magnifica" Salma Hayek...La un corp ca ala nu-ti mai trebuie subiect pentru film... :yeah:
Glory Road...Un film care ne spune povestea unui antrenor de baschet de la mijlocul anilor 60 care dupa ce antrenase o echipa de fete soseste la un colegiu american anonim si face din echipa de baschet a liceului cea mai mare surpriza a campionatului national castigandu-l...Nimic deosebit numai ca antrenorul a obtinut performanta cu sportivi de culoare... :yeah:

lolo_grupa_c
27th June 2006, 16:37
stie cineva niste filme pshihologice???ceva nou???

Jerry20cm
27th June 2006, 17:08
Am vazutd e curand Codu' Lui Da Vinci.
Ma asteptam la un super film dupa toata publicitatea si laudele la adresa lui dar nu am fost impresionat cu nimic.
Pana nici deTom Hanks un actor excelent nu am fost impresionat

dragos_popa17
29th June 2006, 13:21
Am incercat sa ma uit la The Sentinel, da' n-am reusit. Cand l-am vazut pe Kiefer Sutherland mi-am pus un episod de 24 :D Pt.mine va fi intotdeauna Jack Bauer :D

dragos_popa17
1st August 2006, 00:52
Over the Hedge :ok:

kain
1st August 2006, 01:27
The Terminal

Lavinia
12th October 2006, 00:27
cnv zicea p la inceput k the eternal sunshine of the spotless mind i s-a parut prea absurd...mie mi s-a parut super..toata chestia era s aintelegi dspr c era vb..si anume dspr imposibilitatea oamenilor d a schimba anumite lucruri cre pur si simplu tre sa se intample,in kzu d fatza fiind vb d 2 pers kre se sterg reciproc una p alta din memorie dar ajung iar impreuna,o iau d la inc,se sterg iar din mem,pana cand afla c se intampla si decid sa mai incerce ptr ultima oara iar k ac data dak lucrurile se vor incheia prost sa pastreze amintirea celuilalt...e un film absolut superb si f bn gandit...dupa qm ziceam tre doar sa il mai si intelegi...

Lavinia
12th October 2006, 00:28
cat dspr filme vazute in ultima vreme.....aeon flux..si mi'a plaqt...aaa..dasemenea si she's the man

Delia
7th November 2006, 12:17
Am vazut asa:

Primal Fear - un film din '96, thriller, cu Ed Norton si Richard Gere. Cred ca e primul film al lui Norton, joaca super bine tipul, il cam eclipseaza pe Gere. Pe scurt, e vorba de un "altar boy" care e acuzat de uciderea brutala a unui preot catolic. Norton e pustiul, Gere avocatul care-l apara.

Twelve angry men - n-ai zice ca e un film din 1957, nu ma asteptam sa imi placa asa de mult. 12 oameni au in mainile lor viata unui baiat de 18 ani. E vorba de niste jurati, evident. 11 sunt convinsi ca respectivul e un criminal si trebuie trimis pe scaunul electric, numai unul nu e sigur de asta.

Asylum - actiunea are loc in Anglia anilor '50. O femeie al carei sot e medic psihiatru devine foarte interesata de un pacient al spitalului la care lucreaza sotul ei; pacientul respectiv isi ucisese si desfigurase sotia.

TheIceMan
9th November 2006, 19:16
Desi nu sunt filme noi, le-am revazut de curand cu aceeasi placere:

Nuovo cinema Paradiso (1989)
http://www.imdb.com/title/tt0095765/

Johnny Stecchino (1991)
http://www.imdb.com/title/tt0102164/

Doctor_Satan
10th November 2006, 09:57
Am vazut asa:

Primal Fear
Twelve angry men - n-ai zice ca e un film din 1957, nu ma asteptam sa imi placa asa de mult. 12 oameni au in mainile lor viata unui baiat de 18 ani. E vorba de niste jurati, evident. 11 sunt convinsi ca respectivul e un criminal si trebuie trimis pe scaunul electric, numai unul nu e sigur de asta.


Nu prea cred sa fie din '57, ca l-am vazut si pe Tony din Clanul Soprano si nu-mi parea chiar asa de tanar! Sau poate oi fi vazut eu o coproductie?

Delia
10th November 2006, 12:31
@Doctor_Satan:
http://www.imdb.com/title/tt0050083/


Asta l-am vazut, versiunea veche, cu Henry Fonda, alta nu am gasit. :)

pinki
10th November 2006, 13:24
am vazut eu ieri pt a 3a oara BIG FISH :D si pt a 3a oara tot am bocit putin :D da' imi place filmul, de fapt eu sunt fana tim burton, e prea tare tipul :)

Doctor_Satan
10th November 2006, 13:32
@Doctor_Satan:
http://www.imdb.com/title/tt0050083/


Asta l-am vazut, versiunea veche, cu Henry Fonda, alta nu am gasit. :)

Eu l-am vazut acum vreo 2 sapt pe Tvr1 si aparea Tony! Mai mult ca sigur era un remake!

irinaidu
10th November 2006, 17:50
era un remake pt tv. originalul e cel cu henry fonda.

ps: eu spre rusinea mea nu am reusit sa mai vad filme in ultima vreme. dar voi recupera odata cu inceperea lui decembrie.
singurul film pe care l-am vazut e unul la care are rost sa se uite doar fani ai patinajului artistic pt ca apare ilia kulik in el " center stage"

Sasuke Uchiha
11th November 2006, 01:14
Cine a vazut Silent Hill ?

eu
si a fost destul de bun

Hard
11th November 2006, 02:55
underwold evolution...nu am avut somn azi-noapte:)

dan
11th November 2006, 10:38
The bone colecter...cred ca toti l-ati vazut
daca nu...este un film cu angelina jolie si denzel washington...seamana putin si cu Taking lives

r0bby
11th November 2006, 11:02
Chucky 5-cam aiurea dar tare filmul:happy

Sasuke Uchiha
11th November 2006, 12:44
enduring love superb ! :ok:

Alberto
11th November 2006, 12:58
SAW III sooper...:ok:

White Shadow
20th November 2006, 03:40
http://www.imdb.com/title/tt0384793/

Am vazut filmul asta....ce sa zic , o comedie de duminica cu cateva momente amuzante si cu un discurs foarte emotionant la final , nimik altceva , daca nu aveti altceva de facut si vreti sa urmariti o comedie simpla atunci îi bun acest film , mie imi plac mai mult comediile astea mai nebune gen American Pie.

TheIceMan
20th November 2006, 21:48
Am vazut sambata seara, la o zi dupa premiera, noul Bond movie Casino Royale.
Mi-a placut foarte mult.
Noul 007, Daniel Craig - the blonde Bond - a intrat perfect in pielea personajului, este parca un pic mai jovial decat personajul creat de Pierce Brosnan, mai degraba seamna cu originalul Bond a lui Sean Connery.
Replicile sunt delicioase, in special celebra "Martini, shaken not sirrred" are o noua fatza :) iar tehnologia futurista cam lipseste cu desavarsire din arsenalul lui 007. Doar chestii comune, internet, baze de date, celulare, Bond este foarte neasteptat de normal. La fel si Bond girl, frumoasa cum e de asteptat dar nu sex-bomb.
Si nici macar nu salveaza omenirea...

"The name's Bond. James Bond"

Vizionare placuta.

Kyara
22nd November 2006, 20:01
The Last kiss ...one word...beautiful:cry:

dan
22nd November 2006, 20:16
ultimul episod din prison break:D

dragos_popa17
22nd November 2006, 20:28
Daca incepem cu serialele nu mai gat :D
Pe langa Prison Break mai ma uit la Jericho, Heroes, Battlestar Galactica, Supernatural, Friday Night Lights, Desperate Housewives, The Class, South Park, Friends(din cand in cand).
Momentan sunt in pauza Lost, 4400, 24. Hmm, oare am uitat ceva? :D
Aaa, Survivor si Amazing Race :D

Sasuke Uchiha
22nd November 2006, 21:20
inside man superb filmu, chiar nu ma asteptam , joaca si o romanca in el :D
Reign of fire - interesant

adriana18p
23rd November 2006, 16:41
masinistul un film superb

Lavinia
1st December 2006, 00:24
world trade center....alt film dspr grandoarea natiei amerikne...tot ceea c pot spune e k sg lucru kre mi'a plaqt la el a fost jay hernandez

Sasuke Uchiha
1st December 2006, 18:07
poseidon, un dezastru de film

Lavinia
1st December 2006, 23:51
d acord...ma asteptam sa fie super mishto da a fost km nashpa...am mai vazut d curand si mi'a placut deja vu q denzel washington

azriel
2nd December 2006, 00:15
tocmai am vazut an american haunting... interesant mai ales k a fost facut dupa un fapt real ...

Ady
2nd December 2006, 02:29
tocmai am vazut american pie 5 ... da, a aparut ...nu, nici eu nu stiam ca trebuie sa apara, a aparut direct pe dvd, din cate am inteles nu va ajunge in cinematografe ...
e tampitel filmul, dar e bun daca vrei ceva light ... in mod sigur e mai funny decat band camp :)
in orice caz, se compenseaza faptul ca e tampitel cu multa nuditate :P

Lavinia
2nd December 2006, 12:03
probabil k d'aia nici nu l'au mai dat prin cinematografe...

YoYoyOi
2nd December 2006, 12:09
New York Minute am vazut aseara si 10 minute din You, me and Dupree, dar am adormit.:P

Lavinia
2nd December 2006, 12:11
aaa..mie mi s'a parut dragutz you,me and dupree...relaxant

YoYoyOi
2nd December 2006, 12:17
O sa-l vad azi sau miine, daca nu dorm:P

Lavinia
2nd December 2006, 12:20
pey sa nu'ti fie somn cand te uiti la el..k ti'am zis...e relaxant:P:D

Sasuke Uchiha
2nd December 2006, 14:46
Underworld evolution - ma asteptam sa fie varza, dar mi sa parut bunicel

edd
2nd December 2006, 15:19
tocmai am vazut american pie 5 ... da, a aparut ...nu, nici eu nu stiam ca trebuie sa apara, a aparut direct pe dvd, din cate am inteles nu va ajunge in cinematografe ...
e tampitel filmul, dar e bun daca vrei ceva light ... in mod sigur e mai funny decat band camp :)
in orice caz, se compenseaza faptul ca e tampitel cu multa nuditate :P
ai subtitrare l el k yo nu gasesc??? dak da poti s mio trimiti cumva pls!!

Ady
2nd December 2006, 15:57
n-a aparut inca, d-abia a aparut dvd-ul ... probabil ca o sa apara in cateva zile ...

SORENSEN
2nd December 2006, 16:13
Daca incepem cu serialele nu mai gat :D
Pe langa Prison Break mai ma uit la Jericho, Heroes, Battlestar Galactica, Supernatural, Friday Night Lights, Desperate Housewives, The Class, South Park, Friends(din cand in cand).
Momentan sunt in pauza Lost, 4400, 24. Hmm, oare am uitat ceva? :D
Aaa, Survivor si Amazing Race :D

In ultimul timp si eu ma uit la seriale...
Prison Break ,Battlestar Galactica (mica pauza),Stargate:Atlantis, the 4400 (e pauza),Eureka (e pauza mai lunga sf de sezon )

Filme ...CAsino Royale ...un Bond mai normal
Borat :happy
Saw ,Saw 2 ,Saw 3
Inside man. :ok:

dan
2nd December 2006, 23:39
Football factory....e despre fenomenul hooligan...filmul e mult mai slab decat green street hooligans

Lavinia
3rd December 2006, 00:25
mey..sg film dspr asa num hooligas p kre l'am vazut prin vara cred era q ala din stapanu' inelelor(frodo)...nush qm il cheama in realitate...cv q wood...si mi'a plaqt filmu...cred k se numea chiar hooligans

phyxius
3rd December 2006, 00:43
elijah wood...green street hooligans

Lavinia
3rd December 2006, 00:53
aaa da?mishto filmu oriqm...mi'a plaqt...ati vazut vreunu documentaru ala dspr zidane?se num un portret al sec 21 sau cv d genu...dak da...e mishto?

White Shadow
3rd December 2006, 03:00
Borat :happy
Saw ,Saw 2 ,Saw 3
Inside man. :ok:

Man , cum a fost Borat ?....tot stau si ma intreb , sa ma uit la film ? sa nu ma uit la film ? :happy

Lavinia
3rd December 2006, 16:17
si yo am aceeasi dilema...

irinaidu
3rd December 2006, 17:18
si eu. ha,ha!!! ciudat ca toti stam si ne intrebam!!!! cred ca o sa astept o zi cand chiar nu am ce face altceva!!!

pinki
3rd December 2006, 17:38
eu nu vreau sa ma duc la borat :no:

dan
3rd December 2006, 17:44
atunci vine borat la tine:D
ps. anul asta sigur nu o sa ma uit la borat

TaciAcolo
3rd December 2006, 18:57
am vazut american pie filmul asta ultimu 5 :) ...nu mare lucru decat fete goale macar pt asta merita vazut :happy ..aaa si unu la inceput ejaculeaza pe bunicasa si parintii lui surpins ca se masturba la tv :ras-plans:

White Shadow
3rd December 2006, 19:41
O faza clasica din seria American Pie :happy

Ma uit si eu astazi la el.

Parazitu'1919
3rd December 2006, 20:13
cum se numeste compelct American pie......?

TaciAcolo
3rd December 2006, 20:17
American.Pie.The.Naked.Mile.2006.STV.DVDRiP.XViD-BOLOX sa-ti dau si torrentu? ...aaa nu pot ca-l inchid pe Shadow :)

dan
3rd December 2006, 23:50
hoot:sleep: ...un film pt copii

White Shadow
4th December 2006, 04:17
am vazut american pie filmul asta ultimu 5 :) ...nu mare lucru decat fete goale macar pt asta merita vazut :happy ..aaa si unu la inceput ejaculeaza pe bunicasa si parintii lui surpins ca se masturba la tv :ras-plans:

Am vazut si eu filmul omule , destul de bun daca nu ai altceva mai bun de facut.

Prietenul o intreaba pe prietena lui dupa 2 ani de zile de cand sunt impreuna daca vrea sa faca sex si ea îi spune "ti-am spus , nu sunt pregatita inca" :headbang:

Discuta 3 fete intre ele in timp ce fac yoga si una spune

"Tracey , barbatii sunt ca si cainii care umbla peste tot si calaresc tot ce apuca":happy
"Acum du-te si adu-ti cainele inapoi in lesa"

Sasuke Uchiha
4th December 2006, 12:23
kingdom of heaven, eva green e foarte buna :D

casino royal - cel mai bun bond pe care l-am vazut, si am vazut aproape toate filmele bond, foarte bun film, superb :ok:

Lavinia
4th December 2006, 20:26
kingdom of heaven, eva green e foarte buna :D
buna in ce sens? :P

dragos_popa17
5th December 2006, 12:28
in toate sensurile, probabil :D

Lavinia
5th December 2006, 12:33
probabil ca da

YoYoyOi
5th December 2006, 12:46
Aseara am vazut "The good mother". Impresionant filmul, cu o femeie bolnava psihic, care adopta copii si ii otravea si agresa fizic.

Bumbescu
5th December 2006, 12:47
Ii agresa fizic dupa ce ii otravea, adica dupa ce mureau?:D

YoYoyOi
5th December 2006, 13:00
Otravire treptata, mai bagaciosule:P
In fiecare zi cite o doza mica. Cea mai impresionanta faza a fost cind l-a dat pe baiat pe spate cu ceva solutie si apoi l-a frecat cu partea abraziva a unui burete de bucatarie, pina a ajuns la carne. Bleah...

Bumbescu
5th December 2006, 13:02
Adica avea blana si l-a frecat pana a ajuns la carne, am inteles. Unde vezi tu filmele astea misto?:D
Apropo, cine era regizorul?:D

dan
9th December 2006, 13:51
jackass 2:D ...stiti voi despre ce e filmul

YoYoyOi
9th December 2006, 14:20
The Sentinel, super film cu Michael Douglas, iar aseara am vazut Iluzionistul, cu o interesanta rasturnare de situatie pe final;)

Alberto
9th December 2006, 14:49
The Omen -Profetia

Un film care iti da fiori...Diplomatul S.U.A. Robert Thorn inlocuieste copilul sau cu un orfan pentru a o proteja pe sotia sa. Dupa o serie de crime grotesti si amenintari ingrozitoare, sotii Thorn realizeaza ca propriul copil este fiul Satanei ! mai mai ca SAW III....:drak:

relansat
9th December 2006, 17:37
American Pie 5. Cred ca nu ma mai atrag comediile ashe de tare, in ultima vreme indreptandu`ma spre seriale.

Nu mi`o placut prea mult.

Sasuke Uchiha
9th December 2006, 22:46
Lucky number Slevin, vazut acu ceva vreme, genial !

umbro_alex17
10th December 2006, 02:23
Lucky number Slevin, vazut acu ceva vreme, genial !

chiar acum l-am vazut pe pro tv...meserias filmul...:ok:

Kainsashiki
10th December 2006, 02:54
pentru SHADOW:

Am vazut Borat, urat film...nu mi-a placut!

YoYoyOi
10th December 2006, 02:57
/OLE/ a venit Diablo /OLE/

Lavinia
10th December 2006, 03:03
pentru SHADOW:

Am vazut Borat, urat film...nu mi-a placut!
1.welcome back!/hello :yeah:
2.mersi de informatie!asa nu mai stau sa ma gandesc daca sa ma uit la film sau nu;)

Ady
10th December 2006, 03:05
nu e urat, e infect ... si ma opresc aici, nu merg mai departe la modul in care a fost facut ...
sper ca nu ati dat vreunu' bani sa il vedeti, sa nu ii bagam bani in buzunar aluia ...

White Shadow
10th December 2006, 03:22
pentru SHADOW:

Am vazut Borat, urat film...nu mi-a placut!

OK Diablo , chiar nu stiam ce sa fac.

Acuma ma uit la un film foarte fain , in sfarsit un film bun dupa foarte mult timp , in afara de Saw 3 am mai vazut multe filme dar majoritatea au fost penibile sau au fost doar filme de genul "in caz ca nu ai altceva mai bun de facut poti sa te uiti la film"....acuma ma uit la un film de genul "trebuie sa vezi neaparat acest film"....revin peste 30 de minute cu ceva comentarii legate de acest film , am facut doar o scurta pauza.

Kainsashiki
10th December 2006, 03:24
Mie mi-a placut pana si Gadjo Dilo la vremea lui..dar Borat e chiar dezastruos.

Am mai vazut si My Super Ex-Girlfriend, e interesant daca te plictisesti. Banuiesc ca nu vreti sa vi-l povestesc, ca altfel n-ar mai avea farmec filmul cand il veti vedea, nu ?

YoYoyOi
10th December 2006, 03:26
Mie nu prea mi-a placut asta cu ex girlfriend....boring film:no: