PDA

View Full Version : Filme pe care le-am vazut in ultima vreme



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

dumboss_yo
28th July 2010, 23:34
Mersi, l-am luat si eu.

The day the Earth stood still - Cu exceptia mesajului transmis omenirii, un film slabut.

Shawshank Redemption - Un film exceptional, 10/10.

TenisFan
28th July 2010, 23:44
Cu placere. Apropos de filme originale si remake-uri. Si "The day the Earth stood still" intra in aceeasi categorie. Adica filmul din 1951 mi s-a parut solid. Scenariul a fost foarte bun si filmul per total mai mult decat ok. Varianta cea noua cu Keanu Reeves n-am vazut-o deci nu ma pot exprima. Daca nu l-ai vazut ar trebui sa-i dai si aluia o vizionare. Eu zic ca merita.

TeBat
29th July 2010, 00:18
Referitor la "12 angry men", a vazut cineva si varianta din '97?

A.k.a
29th July 2010, 00:41
Aia cu Jack Lemmon? Da
Si mie mi s-a parut mai bun originalul la The Day The Earth Stood Still. Apropo de remakuri azi am vazut Nightmare on Elm Street din 1984 si A Nightmare on Elm Street din 2010. Mi-au placut amandoua, dar originalul a fost putin mai bun

dumboss_yo
29th July 2010, 15:02
Halloween - un film cu un psihopat ucigas si cam atat.

Alvin and the chimpmunks - amuzant pe alocuri, cred ca o sa vizionez si continuarea.

Hingherul
29th July 2010, 15:50
Referitor la "12 angry men", a vazut cineva si varianta din '97?

am vazut.a fost la hbo. e ciudat ca nu gasesc nicaieri varianta asta decat clasicul.

Sir. Eko
29th July 2010, 16:26
Monty Python and the Holy Grail

Excelent ,de mult nu am ras asa bine la un film :happy:happy .

dumboss_yo
29th July 2010, 20:42
Law abiding citizen - un film bun, din categoria celor cu criminali care isi planifica ingenios actiunile.

Mr. Bean's Holiday - L-am vazut a doua oara si mi-a placut, doar e un film cu Mr.Bean :).

Charon
29th July 2010, 22:11
Signs-cu Mel Gibson!
am pierdut aproape 2 ore din viata pentru un film de rahat!
printre cele mai proaste filme vazute de mine,ma mir ca am avut curajul sa-l vad pana la capat!

resita
30th July 2010, 01:23
Invictus, super film, am ramas impresionat si il consider unul dintre cele mai bune filme ale cinematografiei

Denis
30th July 2010, 10:02
Friday - 9/10
Next Friday - 8/10
Friday After Next - 8/10

Eddy DoubleD
30th July 2010, 11:27
Prince of Persia: The sands of time - 6.5/10
In primul rand, e un film comercial, facut sa placa ochiului, cu o poveste decenta, ceva intorsaturi de situatie, multe scene de actiune impresionante, un acting potrivit, nu impresionant. Respecta perfect reteta unui popcorn movie bun si pentru mai mult de atat nu poate fi apreciat. Poate singurul lucru care iese cumva din tipare e coloana sonora, bine aleasa si potrivita cu peisajele prezentate in film.

I am Sam --- 10+/10
Filmul acesta a intrat usor in topul meu de cele mai bune filme vazute. Nici nu prea stiu de unde sa incep. Subiectul filmului este unul foarte delicat, greu de trata, insa perfect in acest caz. Mai mult decat atat, consider ca prestatia actorilor fac acest film ceea ce este. Ei sunt singurii care pot transmite sentimentele. Si aici Sean Penn are un rol incredibil, o prestatie superba, probabil ca nu exista superlative pentru ceea ce vreau eu sa zic. Din punctul meu de vedere, acesta e clar unul din cele mai dificile roluri pe care le-am vazut interpretate asa de bine. Si pe langa el, apare si micuta Dakota, care juca in primul film de o asemenea importanta si in care a aratat pentru prima oara ce talent imens are de la o varsta asa frageda. Filmul este impresionant din toate punctele de vedere si ar fi mare pacat sa-l ratati.
PS: filmul acesta a intrat si in topul meu "Era cat pe ce sa plang".:happy

When in Rome --- 5.5/10
Mai mult decat un film simpatic nu poate fi. Povestea este oarecum acceptabila, cateva momente amuzante, nu multe ca rasul ingrasa, prestatii decente pentru un film de un asemenea nivel. Cert este ca nu prea se ridica la standardul de comedie romantica cu adevarat buna.

pinki
30th July 2010, 16:08
An education - boooring. really bad movie. nu stiu cum de am rezistat pana la final. si ce final plictisitoooor. dar pun pariu ca aia care l-au facut, ca si aia care au facut Adventureland, au impresia ca au realizat un film extraordinar :sleep:

YoYoyOi
30th July 2010, 19:05
Date Night, comedie romantica cica. Mai mult comedie decat romantica. Dar e bunicel filmul. Sunt faze foarte amuzante in el. 7/10

Killers. Ashton Kutcher e ca de obicei adorabil. Iar filmul nu e rau deloc. 8/10

Cop Out. Mai rar il vezi pe Bruce Willis in astfel de filme. Scenariul si interpretarea puteau sa fie si mai bune, dar nu veti regreta daca veti vedea filmul. E o comedie draguta, totusi 7/10

The last song. Mai mult drama decat romantic. Nu mi-a placut tipa din rolul principal. Prea fortata interpretarea. Ideea filmului e foarte buna. Pacat de jocul prost. Oricum e de vazut 7,5%

The karate kid 2010. Hmmmm ma asteptam la mai multe. Adica e cam aceeasi Marie cu alta palarie. Copilasu e dragut el asa, dar e fortata ideea cu indragostitul la 12 ani. Puteau folosi si ei macar un adolescent. Era alta treaba. Antrenamentul ala cu geaca iar m-a scos din sarite. 6/10

Table for three. Nimic interesant la filmul asta. Nici povestea de "dragoste" daca i se poate spune asa, nici partea de comedie, daca a ras cineva la filmul asta, sau macar a zambit. Pierdere de vreme.

La final am lasat Green Zone, cu Matt Damon. Excelent film :ok: Si chiar credibil. Adica eu cam asa vad ca s-au intamplat lucrurile prin Iraq. 10/10

M.I.B.
30th July 2010, 19:19
Referitor la "12 angry men", a vazut cineva si varianta din '97?

Eu l-am vazut si mi s-a parut bun,dar nu mai bun decat primul film.Jack e magistral.

dumboss_yo
30th July 2010, 21:13
Captivity - un film cu o usoara "aroma" de SAW la inceput si cam atat.

The Hottie and the Nottie - daca vreti s-o vedeti pe Paris Hilton si talentul sau actoricesc.

A.k.a
30th July 2010, 23:15
Inception 9/10 Il recomand, genial Nolan ca de obicei

dumboss_yo
31st July 2010, 00:31
Dead Silence - Un film horror care mie mi-a placut "cat de cat", se ridica putin deasupra mediocritatii in care "se scalda" majoritatea productiilor de acest gen.

Clash of the titans - Filmul mi s-a parut destul de ok, dar m-a dezamagit partea in care trebuia sa fie punctul culminant pentru ca mi s-a parut ca nu s-a ridicat la intensitatea care se impunea.

jo27
31st July 2010, 05:21
am vazut.a fost la hbo. e ciudat ca nu gasesc nicaieri varianta asta decat clasicul.

am impresia ca varianta din '97 e facuta pt TV (s-ar putea sa gresesc totusi), si nu prea se gasesc astea. mie mi-au placut ambele variante, cu un plus pt original.

Denis
31st July 2010, 13:29
I am Sam --- 10+/10
Filmul acesta a intrat usor in topul meu de cele mai bune filme vazute. Nici nu prea stiu de unde sa incep. Subiectul filmului este unul foarte delicat, greu de trata, insa perfect in acest caz. Mai mult decat atat, consider ca prestatia actorilor fac acest film ceea ce este. Ei sunt singurii care pot transmite sentimentele. Si aici Sean Penn are un rol incredibil, o prestatie superba, probabil ca nu exista superlative pentru ceea ce vreau eu sa zic. Din punctul meu de vedere, acesta e clar unul din cele mai dificile roluri pe care le-am vazut interpretate asa de bine. Si pe langa el, apare si micuta Dakota, care juca in primul film de o asemenea importanta si in care a aratat pentru prima oara ce talent imens are de la o varsta asa frageda. Filmul este impresionant din toate punctele de vedere si ar fi mare pacat sa-l ratati.
PS: filmul acesta a intrat si in topul meu "Era cat pe ce sa plang".:happy


Da-te ca tu chiar ai plans. :D Sensibilosule! :D:D




Clash of the titans - Filmul mi s-a parut destul de ok, dar m-a dezamagit partea in care trebuia sa fie punctul culminant pentru ca mi s-a parut ca nu s-a ridicat la intensitatea care se impunea.

Mda, te referi la faza cand zicea zeus "release the kraken", nu? Si eu ma asteptam sa fie ceva mai interesant, dar am ramas cu asteptatul. :D

dumboss_yo
31st July 2010, 13:34
Cop Out - Nu e un film rau, am ras bine la unele faze. (7.5/10)

Eddy DoubleD
31st July 2010, 13:47
American History X --- 9.5/10
Se pare ca in ultima vreme am o atractie spre filmele care trateaza subiecte delicate. Insa chiar acest lucru m-a facut sa-l vad. Un film foarte bun, foarte dur pe alocuri, dar asa mesajul este mai bine inteles. Cred ca e primul film cu tema rasiala pe care il urmaresc. Maniera in care este trata subiectul, din punctul de vedere al politicului si socialului, este impresionant. Edward Norton face un rol excelent.

The Road --- 7.5/10
Inca un film apocaliptic tratat mult mai dramatic; se pune accent mai mult pe taririle personajelor, pe ganduri, pe amintiri, pe sentiment, si mai putin pe imagini devastatoare si distrugeri in masa, desi chiar si la acest capitol eu am fost impresionat. Pe alocuri, reactiile personajelor nu sunt chiar veritabile, in special cele ale baiatului. Ca si concluzie, filmul nu e rau, merita urmarit, insa parca eu ma asteptam la mai mult.

@Denis: Acum ce ma misca si pe mine.:) Niciodata nu am plans in adevaratul sens al cuvantului la un film. Doar chestia aia ca un nod in gat.:happy In orice caz, la filme la care multi au zis ca au plans, mie nu mi s-a intamplat.:)

Prome
31st July 2010, 16:10
Clash of the titans - Filmul mi s-a parut destul de ok, dar m-a dezamagit partea in care trebuia sa fie punctul culminant pentru ca mi s-a parut ca nu s-a ridicat la intensitatea care se impunea.


IMHO, Clash of the Titans a fost unul din cele mai proaste filme din ultimii ani si asta destul de detasat :D
Adica, a fost un film in care nu s-a intamplat nimic, dar absolut nimic.Efectele au fost jalnice, titlul tampit ( ce titani s-au infruntat totusi ?? ) and it kinda sucked :D

White Shadow
31st July 2010, 16:13
@Denis: Acum ce ma misca si pe mine.:) Niciodata nu am plans in adevaratul sens al cuvantului la un film. Doar chestia aia ca un nod in gat.:happy In orice caz,[B] la filme la care multi au zis ca au plans, mie nu mi s-a intamplat.:)

sa inteleg ca nu ai plans la Hachiko: A Dog's Story ?

Cristina
31st July 2010, 16:22
IMHO, Clash of the Titans a fost unul din cele mai proaste filme din ultimii ani si asta destul de detasat :D
Adica, a fost un film in care nu s-a intamplat nimic, dar absolut nimic.Efectele au fost jalnice, titlul tampit ( ce titani s-au infruntat totusi ?? ) and it kinda sucked :D

Couldn't agree more!:D:yes:

A.k.a
31st July 2010, 17:01
IMHO, Clash of the Titans a fost unul din cele mai proaste filme din ultimii ani si asta destul de detasat :D
Adica, a fost un film in care nu s-a intamplat nimic, dar absolut nimic.Efectele au fost jalnice, titlul tampit ( ce titani s-au infruntat totusi ?? ) and it kinda sucked :D

Remake. Nu aveau cum sa schimbe foarte mult din poveste. In caz ca va intrebati ce e cu bufnita, a avut un rol important in original :D

Prome
31st July 2010, 17:04
Remake sau nu, filmul a fost prost :D

A.k.a
31st July 2010, 17:15
Da, Gemma Arterton a fost singurul lucru bun din el :D

Prome
31st July 2010, 17:31
Da, da, daaaa :D

Eddy DoubleD
31st July 2010, 18:23
sa inteleg ca nu ai plans la Hachiko: A Dog's Story ?

Nu l-am vazut, dar am auzit ca e de bocit.:happy Probabil ca numai pentru asta o sa-l vad.:) Merci ca mi-ai amintit;)

Eddy DoubleD
31st July 2010, 18:25
IMHO, Clash of the Titans a fost unul din cele mai proaste filme din ultimii ani si asta destul de detasat :D
Adica, a fost un film in care nu s-a intamplat nimic, dar absolut nimic.Efectele au fost jalnice, titlul tampit ( ce titani s-au infruntat totusi ?? ) and it kinda sucked :D

Singura lui problema a fost ca s-au infipt producatorii sa-i faca conversia de la 2D la 3D si a iesit prost.:) probabil ca altfel ar fi fost vazut daca ramanea la 2D. Dar ce sa faci; lumea crede ca 3D-ul e izvor de aur...

A.k.a
1st August 2010, 02:46
Ati vazut careva Inception? Daca da, cum vi s-a parut?

Grinco
1st August 2010, 03:17
Singura lui problema a fost ca s-au infipt producatorii sa-i faca conversia de la 2D la 3D si a iesit prost.:) probabil ca altfel ar fi fost vazut daca ramanea la 2D. Dar ce sa faci; lumea crede ca 3D-ul e izvor de aur...

Cum singura problema?:D Are o gramada. OK, e remake, deci ideile cretine sunt vechi. Dar ar fi putut umbla macar la documentare, nu sa-si bata joc si ei in halul asta de mitologie. Kraken in mitologia greaca? What the fuck? Ala e din mitologia nordica. Asta ca sa dau numai un exemplu

Denis
1st August 2010, 08:38
Ati vazut careva Inception? Daca da, cum vi s-a parut?

Mie unul, dupa preview, mi se pare de kkt. Dar producatorii sai spun cica trebuie vazut de 2 ori.:D

Cristina
1st August 2010, 09:49
Ati vazut careva Inception? Daca da, cum vi s-a parut?

Nu inca!Abia astept sa-l vad!

Denis,pe mine preview-ul m-a fascinat.Cred ca e principalul motiv pt care vreau sa il vad,al doilea fiind actorii!

A.k.a
1st August 2010, 10:58
Mie unul, dupa preview, mi se pare de kkt. Dar producatorii sai spun cica trebuie vazut de 2 ori.:D

Nu mi se pare de kkt, dar ramai cu unele intrebari apoi :D

Lucian86
1st August 2010, 11:11
The Book of Eli - 6/10 Nu stiu cat si cum se incadreaza tema religioasa in acest film si de asemenea nu stiu daca Denzel "spoiler" (cu rugaminte, cineva imi explica si mie cum se pune) era orb sau nu in toata aventura sa; ce este adevarat zic eu e ca nimic din comportamentul si gesturile lui Washington puteau sa sugereze acest lucru.
De altfel, Denzel nu e printre actorii mei preferati, exceptie facand:

Training day - 10/10 ca deobicei ;) vazut pentru a nush cata oara.
De asemenea am revazut:

The usual suspects 10/10 magistral; imo perfect in orice secunda a filmului;)

The day the earth still stood remakeul 3/10 In principiu nu-mi place idea filmului, extrem de superficiala. In al doilea rand filmul este lipsit total de actiune si scene memorabile; finalul este dezastruos imo.
N-am de gand sa vad si filmul original din 51; cum spuneam, idea de baza a filmului nu ma impresioneaza si in general nu-mi plac filmele sci-fi pre-Star Wars din 77. Una din exceptii e "planet of the apes"

Denis
1st August 2010, 11:32
Nu inca!Abia astept sa-l vad!

Denis,pe mine preview-ul m-a fascinat.Cred ca e principalul motiv pt care vreau sa il vad,al doilea fiind actorii!

Daaa, di Caprio. :D Favoritul vostru. :floricica:

Denis
1st August 2010, 11:43
Training day - 10/10 ca deobicei ;) vazut pentru a nush cata oara.

Iti dau dreptate aici ++10/10 :ok:



Lafel si Remember the Titans ++10/10. :ok:

In ziua in care am jucat sferturile de finala a cupei Oregonului din 2006, o vinere in care aveam ore pana la 3, antrenorul nostru de fotbal ne-a scutit de la ultimele 2 ore pentru a urmari acest film. Atunci am vazut si eu filmul pentru prima oara, si va spun cu sinceritate ca ne-a inspirat foarte mult acest film, desi era vorba de fotbal american si nu fotbalul pe care-l practicam noi. Am castigat acea partida la penalty-uri contra favoritei nr. 3. Am dat si eu golul 4 din penalty.:cheer:

resita
1st August 2010, 12:04
La fel si Remember the Titans ++10/10.

de acord cu tine, unul dintre cele mai bune filme dintre cele pe care le-am vazut eu :ok:

dumboss_yo
1st August 2010, 12:41
La Clash of the Titans subiectul avea potential, fiind legat de mitologie, insa nu au stiut sa il exploateze si sa construiasca scene intense, cu rasturnari de situatie. De aceea pare, asa cum a zis Prome, ca nu s-a intamplat nimic. Putea iesi un film foarte bun, asa cum se astepta de la el.

No Country for old men - Parca ma asteptam la putin mai mult, insa chiar si asa a iesit ceva destul de bun, s-a incercat transmiterea unor mesaje. 8/10

Eddy DoubleD
1st August 2010, 13:39
Cum singura problema?:D Are o gramada. OK, e remake, deci ideile cretine sunt vechi. Dar ar fi putut umbla macar la documentare, nu sa-si bata joc si ei in halul asta de mitologie. Kraken in mitologia greaca? What the fuck? Ala e din mitologia nordica. Asta ca sa dau numai un exemplu

Am cam fortat cu singura. Sa zicem principala. In orice caz, inca nu am vazut filmul. Il voi vedea in maxim o saptamana cu siguranta.

Cristina
1st August 2010, 13:46
Daaa, di Caprio. :D Favoritul vostru. :floricica:

Fugi cu Di Caprio al tau d'aci!Niciodata nu mi-a placut de baietelul ala cu fatza de femeie!Fizic vorbind!

Hingherul
1st August 2010, 22:59
am impresia ca varianta din '97 e facuta pt TV (s-ar putea sa gresesc totusi), si nu prea se gasesc astea. mie mi-au placut ambele variante, cu un plus pt original.

da

Knight and Day, 9/10 meserie de film! actiune cat cuprinde presarata cu multa comedie.

dumboss_yo
1st August 2010, 23:01
The usual suspects - Mi-a placut foarte mult, atat modul de prezentare a actiunii, cat si cel de interpretare al actorilor (bineinteles, in frunte cu Spacey). 9/10

Queen of the damned - Un film destul de bun cu si despre vampiri, cel putin daca il comparam cu "epava" de Twilight. 7.5/10

I am Sam - Impresionanta poveste, splendida interpretarea lui Sean Penn, o productie superba. 10/10

The hot tub machine - O comedie cu cateva faze amuzante, dar nu de "categoria grea". 6/10

Doctor_Satan
2nd August 2010, 12:25
Wrongfully Accused-10/10
Leslie Nielsen e criminal! Toate parodiile in care a jucat au fost extraordinare, iar creatorii lor sunt niste genii.

dumboss_yo
2nd August 2010, 15:23
Race to Witch Mountain - In opinia mea, e un film de dat in weekend pe la ora 11 la tv, desi cica e cu si despre niste extraterestri. Per ansambu, n-a fost ceva spectaculos. 6/10

YoYoyOi
2nd August 2010, 22:27
Inception nu e cine stie ce mare realizare. Adica se putea si fara filmul asta. Eu am vazut o varianta care nu avea primele scene. Probabil de aia mi-a fost mai greu sa pricep ceva din film asa, vreo ora.

Oricum, nici pe urma n-am prins mare lucru. E prea alambicata desfasurarea evenimentelor. Si chiar daca tine peste doua ore, parca evenimentele nu sunt suficient prezentate. Se intampla totul prea dintr-o data.

dumboss_yo
3rd August 2010, 00:32
Prom Night - Un film care se vrea horror, dar nu are mai nimic de calitate din ceea ce ar trebui sa caracterizeze o productie de acest gen. Povestea e slabuta, suspansul e creat cu greu, scenele nu sunt construite si prezentate intr-o maniera potrivita, modul in care actioneaza personajele nu impresioneaza cu nimic, pana si finalul e banal. 3/10

A.k.a
3rd August 2010, 09:26
Inception nu e cine stie ce mare realizare. Adica se putea si fara filmul asta. Eu am vazut o varianta care nu avea primele scene. Probabil de aia mi-a fost mai greu sa pricep ceva din film asa, vreo ora.

Oricum, nici pe urma n-am prins mare lucru. E prea alambicata desfasurarea evenimentelor. Si chiar daca tine peste doua ore, parca evenimentele nu sunt suficient prezentate. Se intampla totul prea dintr-o data.

:confused:Cat ai pierdut din el? E explicat destul de bine ce se intampla in el, nu mi se pare deloc ca se intampla totul dintr-o data

Doctor_Satan
3rd August 2010, 10:36
Mie ideea filmului mi se pare prea asemanatoare cu Dark City, un film magnific. Astia iar vor sa ne fure ochii cu remake-uri care strica originalul?

A.k.a
3rd August 2010, 11:13
Am vazut parca mai demult filmul, dar nu mai tin minte nimic din el. Il iau sa vad ce asemanari sunt

Doctor_Satan
3rd August 2010, 11:33
Ideea e aceeasi: o lume care de fapt nu exista, ci este doar manevrata in asa fel incat sa para reala de o organizatie obscura. Finalul originalului e magistral.
Ideea a fost folosita si in 13th Floor un an mai tarziu.

Eddy DoubleD
3rd August 2010, 12:46
Interesant Dark City. O sa-l caut si eu.:)

NORGEMAN
4th August 2010, 02:59
Taken :ok: de Steven Spielberg

Doctor_Satan
4th August 2010, 09:52
Si? Ceva impresii? O nota? Sau l-ai vazut si l-ai si uitat la cat de bun a fost?

NORGEMAN
4th August 2010, 15:41
Am zis tot ce trebuia, film marca Spielberg. De fapt filmele, are 10 parti, o poveste de la Al Doilea Razboi Mondial pana in prezent.

dumboss_yo
4th August 2010, 16:10
Old School - Eu zic ca e destul de bun, adica mi s-a parut peste majoritatea comediilor care ies pe banda rulanta si te fac sa zambesti putin in coltul gurii :). Bine, nici la acesta nu razi chiar in hohote, insa din partea mea, merita cam 7.5/10 ;).

M.I.B.
4th August 2010, 19:46
De redomandat,pentru cei sensibili :)

http://www.cinemaxx.ro/film/secret-love-video_1db469dfa.html

Eddy DoubleD
4th August 2010, 20:31
Fight Club --- 9/10

Prome
5th August 2010, 00:15
Am vazut si eu mult laudatul Inception si pe buna dreptate s-a creat atat hype in jurul sau.
Este unul din cele mai tari filme de actiune si cam atat.. :D
8/10

dumboss_yo
5th August 2010, 13:40
Paid in full - Film despre viata dura din Harlem. La sfarsit scrie ca e bazat pe o poveste reala. 8/10

dumboss_yo
5th August 2010, 15:43
Mr. Fix It - Ideea e interesanta. Chiar daca pe alocuri pare sa intre pe tiparul obisnuit al "comediei romantice", nu mi s-a parut ca e chiar unul din filmele de duzina (dar nici unul bun). Eu ii dau 7/10.

Pedro1984
5th August 2010, 19:58
GoodFellas 10/10 nu ma pot satura de el ,
Armored 9/10
Clash of the titans 10/10 la asta mi'a placut jocu' , deci place si filmu ( God of war )
Cop Out 8/10
Bad Lieutenant 8/10

Matracuca
5th August 2010, 20:29
Clash of the titans
Cop Out

ciufulitu
6th August 2010, 12:07
When in Rome
After Life

Pedro1984
6th August 2010, 17:59
aseara am vazut The A-Team ..e slab

A.k.a
6th August 2010, 18:45
Dumboss vad ca ai mult timp liber :D. Las ca incepe sezonul in curand :D

necon
6th August 2010, 18:45
When in Rome e interesant

Bronco
6th August 2010, 19:41
Unthinkable

Scenele de tortura au fost superbe... :evil:

Insa spre final, filmul isi pierde din veridicitate. Scenele incep sa fie trase de par, iar finalul filmului e cam patetic.

7/10

stefannn
6th August 2010, 19:43
Fght Club 10/10
Mr Nobody 10/10

RaduMihai95
6th August 2010, 20:18
Remember me(2010)
Book of Eli
The Road
The day The Earth Stood Still
Toate foarte faine :)

dumboss_yo
6th August 2010, 21:22
Dumboss vad ca ai mult timp liber :D. Las ca incepe sezonul in curand :D

Abia astept :D. Uite ca azi n-am mai avut, n-am vazut nimic ... sa vad, poate vizionez ceva acum, pe seara.

necon
7th August 2010, 12:33
The replacements - despre motivare

Frana91
7th August 2010, 12:57
p.s i love you
nu prea m-a incantat

Pedro1984
7th August 2010, 13:46
Remember me - trist :(

virus336
7th August 2010, 13:51
the ugly truth -frumos film
si Top Gear (desi nu e film)

thaddaus
7th August 2010, 22:27
the legend of 1900...e mai vechie

Conserva
8th August 2010, 10:58
Salt , cu Angelina Jolie. E ok..

Fremenul
8th August 2010, 15:10
The usual suspects :X

Michael Nick
8th August 2010, 15:23
Inception - foarte tare, poate cel mai bun film care l-am vazut anu asta

Pedro1984
8th August 2010, 20:26
aseara am vazut " operation endgame ' , dar mai prostie nu cred ca exista

Doctor_Satan
9th August 2010, 09:22
The Road- 7/10
Chiar frumos filmul, dar se putea insista pe unele detalii si finalul ar fi mers prelungit un pic.

zebe
9th August 2010, 11:36
Eu zic ca un final prelungit ar fi stricat filmul. De altfel chiar si in carte se insista, daca pot spune asa, pe dilema de la sfarsit.

Frana91
9th August 2010, 12:08
State of play
foarte frumos filmul m-a incantat si actoru principal

Doctor_Satan
9th August 2010, 13:12
Oare cand o sa invatati si voi sa scrieti normal? Corect gramatical si cu litere mari la inceput de fraza.

@zebe
Pe undeva ai dreptate, dar m-a lasat cu dubii asupra soartei lor. Lumea tot distrusa era, mancare nu, talharii si canibalii tot zburdau liberi. Deci sansele lor de supravietuire erau minime.
Si o chestie care nu prea se leaga este ca cica toate animalele si majoritatea oamenilor ar fi murit in incendii. Dar este curios cum destul de multe case au scapat neatinse. Si vase aruncate pe uscat fara inundatii masive. Un pic ambigua ideea de pornire.

Pedro1984
9th August 2010, 15:11
" The ghost writer " 7/10 cam slabut

pinki
9th August 2010, 15:15
blasfemie!!! :D singurul lucru prost la filmul asta e finalul :D dar il are pe ewan, ceea ce anuleaza multe minusuri :D


adica, gen, e de un 8,5 asa :D

Doctor_Satan
9th August 2010, 16:42
Deci pentru domnisoare e de 8,5, la fel cum si pentru barbati filmele primesc cate 2 puncte din oficiu daca sunt cu Megan Fox, Pamela Anderson (aia de acum 10 ani) etc.
Pe viitor, ar trebui mentionat ca notele se acorda sau nu pentru gadiliciul hormonal produs de personaje. :D
Asa cum si eu vreau sa vad The 4th kind mai mult pentru ca e cu Milushka Jovovic.

pinki
9th August 2010, 20:23
pai la mine sunt asa: filme pe care le vad pt ca mi-au fost recomandate, filme bune cu actori care-mi plac, filme la care ma uit numai pt actori, filme la care nu ma uit din cauza actorilor, etc. adica nu ma uit numai dintr-un motiv anume.

cata055
10th August 2010, 17:49
spartacus

Denis
11th August 2010, 11:05
Knocked Up: printre cele mai bune comedii care le-am vazut de la '40 Year Old Virgin' incoace. Nu cred ca a fost ceva care sa nu-mi placa la el. 10/10

The Crow: De doua ori am vazut filmul asta, odata pe la 7 ani, si odata acum 2 zile. Desi a fost facut prin 1992 ramane un film foarte bine realizat si cu o poveste frumos scrisa. 10/10

De obicei nu dau atat de multe note de 10, dar astea chiar au fost niste filme foarte bune.


Iata si parerea mea despre seria de filme Terminator:

Terminator - 10/10
Terminator 2: Judgement Day - 8/10
Terminator 3: Rise of the Machines - 7/10
Terminator 4: Salvation 9/10

pinki
11th August 2010, 14:28
iron man - 8, sa zicem. nu-s eu mare fana a acestui gen de filme, dar robert downey jr m-a facut sa ma uit. relativ amuzant, mi-a placut. i se potriveste de minune rolul.


iron man 2 - 5.5, maxim 6. mult mai prost. plictisitor. siropos. mai bine nu-l faceau.

pinki
11th August 2010, 18:37
mi-ar placea sa nu fie consecutiva dar asta e :D


stardust -10. genial. ce sa nu-ti placa la un soi de basm cu umor englezesc. recomand cu caldura. actorii alesi perfect pt personaje (gotta love michelle pffeifer), happy ending, robert de niro in rochita de balerina, tot ce-i trebuie.

M.I.B.
11th August 2010, 18:50
De Niro in rochie :happy

A fost cireasa de pe tort,am ras de m-am spart :D :D :D

Totusi,povestea de dragoste mi s-a parut cam prea trasa de par,iar tatal baiatului destul de neconvingator.

pinki
11th August 2010, 18:59
nu e trasa de par, era evident de la inceput ca asa o sa fie :D basmul e basm :D pai nici n-a avut cine stie ce mare rol.

Cristina
11th August 2010, 19:11
e prea frumoasa povestea...uni, esti un insensibil :limba:

M.I.B.
11th August 2010, 19:13
Ah..Cristina,nu ma cunosti deloc... :)

Denis
11th August 2010, 19:34
Atunci descrie-te.:P

d_e_l_i_r_a
11th August 2010, 22:35
tocmai ce a aparut pe marile ecrane "srpski film" ...( exact asa se numeste ) si am ramas socata rau de tot cand l-am vazut .. este unul dintre cele mai brutale si mai infricosatoare ce l-am vazut vreodata .... distributie de exceptie , poveste absolut naucitoare.... un film de nota 10 dar care repet este absolut diabolic prin realizarea lui .... iata si un trailer :

<object width="640" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/fh7oCuxqf5k&amp;hl=en_US&amp;fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/fh7oCuxqf5k&amp;hl=en_US&amp;fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="385"></embed></object>

Prome
12th August 2010, 00:44
Am vazut si eu niste filme in ultima vreme :

A Clockwork orange ( defapt l-am revazut pentru a nu stiu cata oara ) 10/10
Dark City - Dupa cum ii spune si titlul destul de intunecat filmult 7/10
What Dreams May Come - imagini superbe, poveste ok, dar parca rolurile nu atat de solide pe cat m-as fi asteptat, per total un film bunicel 7/10
The Shinning - Am vazut si altele mai bune de la Kubrik, defapt cam toate :rolleyes: 5/10

noir_desir
12th August 2010, 00:56
The Limits of Control
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Limits_of_Control

Meduzot
http://en.wikipedia.org/wiki/Jellyfish_(film)

pinki
12th August 2010, 11:30
Am vazut si eu niste filme in ultima vreme :

A Clockwork orange ( defapt l-am revazut pentru a nu stiu cata oara ) 10/10
Dark City - Dupa cum ii spune si titlul destul de intunecat filmult 7/10
What Dreams May Come - imagini superbe, poveste ok, dar parca rolurile nu atat de solide pe cat m-as fi asteptat, per total un film bunicel 7/10
The Shinning - Am vazut si altele mai bune de la Kubrik, defapt cam toate :rolleyes: 5/10

cuuum? cuuum 7??? e un film genial de nota 10+. te rog sa-ti retragi vorbele :D

Datenshi
12th August 2010, 12:19
Centurion - 7.5/10. Actiunea e situata prin anul 100 si ceva, undeva prin Scotia de azi. Pictii, adica aia rai din film, apar in scrierile romane abia prin 297, da' nu vreau sa stric filmul cu detalii istorice. Un film care te invata, daca nu ai reusit pana la aceasta varsta (:D), ca aparentele insala si e bine sa nu ai niciodata incredere in nimeni.

PS: Foarte bun (http://mediaserver.adevarul.it/media/adevarul-it/images/2009/12/04/34443-0-calendarcampari15.jpg) personaju' negativ. :D

Doctor_Satan
12th August 2010, 12:43
Am si eu o curiozitate: a iesit ceva intre Virilus ala si Olga Kurylenko? Si, intr-adevar, e bun rau personajul ala negativ. Desi nu e genul meu preferat de filme in care as distribui-o. :D

Sa-mi exprim si eu parerea despre un film vazut de curand, Black Death. Ii dau o nota de 9/10, desi nu pare a avea niciun cusur acest film. Poate ar fi mers un pic mai brutal, avand in vedere tema lui.

Datenshi
12th August 2010, 12:58
Am si eu o curiozitate: a iesit ceva intre Virilus ala si Olga Kurylenko?

Spoiler: /Doar sange. Lu' Virilus ii moare prematur./

pinki
12th August 2010, 13:14
Centurion - 7.5/10. Actiunea e situata prin anul 100 si ceva, undeva prin Scotia de azi. Pictii, adica aia rai din film, apar in scrierile romane abia prin 297, da' nu vreau sa stric filmul cu detalii istorice. Un film care te invata, daca nu ai reusit pana la aceasta varsta (:D), ca aparentele insala si e bine sa nu ai niciodata incredere in nimeni.

PS: Foarte bun (http://mediaserver.adevarul.it/media/adevarul-it/images/2009/12/04/34443-0-calendarcampari15.jpg) personaju' negativ. :D

la asta vroiam sa ma uit si eu azi :D

Datenshi
12th August 2010, 13:17
La cine, la Olga? :D

pinki
12th August 2010, 13:30
la film :D

Sasuke Uchiha
12th August 2010, 18:13
Inception 9,8/10
D&#248;d sn&#248; 4/10 de evitat

pinki
12th August 2010, 18:36
vampires suck - gen meet the spartans, un film cretinel de la care nu te astepti la prea multe. amuzant, mai ales ca toata porcaria asta cu twilight incepe sa ma enerveze. ce nu stiu astia care fac parodii de genul e cand sa termine filmul, la un moment dat deja e prea mult.


marmaduke - un film dragutel cu un caine care arata foarte amuzant, o poveste americana tipica doar ca e cu caini. merge, asa, de relaxare, asta pt ca e cu catei. daca era cu oameni, era trist.

Prome
12th August 2010, 21:04
cuuum? cuuum 7??? e un film genial de nota 10+. te rog sa-ti retragi vorbele :D

Ba nu :angry:
Are destule neajunsuri pentru a se apropia macar de 10...
In primul rand nu exista o chimie(chemistry- nu-mi vine ceva mai bun acum) intre cei doi.. Adica Robin Williams face un rol relativ tare dar tipa uneori este din alt tablou, si nu pictat de ea :D
Relatia cu ai sai copii este cam lasata mult pe un plan indepartat, desi se incearca ceva prin discutia din padure.
Si ar mai fi cateva dar sunt salvate de niste imagini absolut dementiale!

mariuskl
12th August 2010, 21:40
Mortal Kombat 1 si 2 (Revazute) - dupa ce am citit mai multe si despre filme si le-am revazut, am zis sa le dau un 7, pentru ca totusi au ceva actiune in ele si sunt chiar ok pentru un film realizat dupa un joc video.

The Fountain - 8. Din nou mayasii in prim plan, un film putin incalcit, nu prea ne arata cum a ajuns tipul respectiv la acea stea. Totusi ideile din film sunt interesante, de aceea isi merita 8-ul.

pinki
12th August 2010, 21:49
Ba nu :angry:
Are destule neajunsuri pentru a se apropia macar de 10...
In primul rand nu exista o chimie(chemistry- nu-mi vine ceva mai bun acum) intre cei doi.. Adica Robin Williams face un rol relativ tare dar tipa uneori este din alt tablou, si nu pictat de ea :D
Relatia cu ai sai copii este cam lasata mult pe un plan indepartat, desi se incearca ceva prin discutia din padure.
Si ar mai fi cateva dar sunt salvate de niste imagini absolut dementiale!

pai copiii nu prea au a face in poveste, mie mi se pare mai ok sa se concentreze numai pe ei 2. tipa e moarta in 3/4 din film, normal sa fie din alt tablou. nu sunt de acord cu tine. :limba: e un film absolut senzational, ma refer la genul in care se incadreaza. e singura poveste mega siropoasa care mi-a placut.



cat despre the fountain, ala e un film care se vrea interesant, la care s-au chinuit prea mult sa-l faca interesant si nu le-a iesit nimic.

Prome
12th August 2010, 22:04
pai copiii nu prea au a face in poveste, mie mi se pare mai ok sa se concentreze numai pe ei 2. tipa e moarta in 3/4 din film, normal sa fie din alt tablou. nu sunt de acord cu tine. :limba: e un film absolut senzational, ma refer la genul in care se incadreaza. e singura poveste mega siropoasa care mi-a placut.



cat despre the fountain, ala e un film care se vrea interesant, la care s-au chinuit prea mult sa-l faca interesant si nu le-a iesit nimic.

Se pare ca avem gusturi total diferite.
The Fountain mi-a placut la nebunie :D

TenisFan
13th August 2010, 09:58
The fountain sucked donkey balls. ;) Un film pseudo-intelectual impanzit de tot soiul de metafore si simboluri cica, impachetat intr-un ambalaj de imagini misto si servit mai departe. A iesit o masturbare intelectualiceasca ce a rezonat cu kitsch-ul. Hope this helps. :D

Eddy DoubleD
13th August 2010, 10:09
@TenisFan: :happy:lol:

Clash of the Titans - 5.5/10

Interesant este ca acest film a aparut cam in aceeasi perioada cu un altul cam de aceeasi factura, construit cam pe acelasi suport. Desigur ma refer la "Prince of Persia". Vazandu-l inainte pe cel din urma am regasit foarte multe puncte comune, inclusiv cel al aparitiei Gemmei Arterton. Comparativ, prezentul film este mult, chiar foarte mult sub primul. De ce? Singurele puncte forte ale filmului "Clash of the Titans" sunt scenele de actiune foarte bine construite si acele peisaje prezentate ca imagini de ansamblu care creeau o atmosfera mitologica. In rest, povestea are hibele ei(si aici mentionez doar faptul ca apare Kraken-ul, personaj din mitologia nordica, in niciun caz mitologia greaca), dialogurile devin uneori foarte penibile, cu replici proaste ca inteles si ca efect asupra celui care priveste filmul, prestatiile actorilor sunt in general cel mult mediocre, iar aici chiar aveam mai mari pretentii si, per total, povestea nu este deloc captivanta, in niciun caz cum te-ai astepta de la un film cu tema mitologica.

pinki
13th August 2010, 16:26
The fountain sucked donkey balls. ;) Un film pseudo-intelectual impanzit de tot soiul de metafore si simboluri cica, impachetat intr-un ambalaj de imagini misto si servit mai departe. A iesit o masturbare intelectualiceasca ce a rezonat cu kitsch-ul. Hope this helps. :D

couldn't agree more :D

dumboss_yo
13th August 2010, 16:46
12 angry men (varianta veche) - Mi s-a parut un film foarte reusit, care ne arata ca uneori suntem tentati sa ne lasam condusi de prejudecati, ca suntem subiectivi atunci cand ar trebui sa fim obiectivi, ca nu acordam atentie detaliilor pentru ca nu intelegem ca de multe ori ele fac diferenta, dar si (dupa parerea mea) hibele sistemului judiciar american (cu cei 12 jurati, oameni care activeaza in orice alt domeniu decat cel la care ne referim, dar carora li se da responsabilitatea de a decide soarta oamenilor adusi in fata instantei). Daca nu e privit superficial, e o realizare deosebita. 9.5/10

She's out of my league - Comedie care urmeaza tiparul obisnuit. Ii dau 6.5 pentru cateva faze amuzante si pentru ca au vrut sa transmita ideea ca nu e bine sa ne subestimam :).

Life - Filmul e din 1999. Nu e rau, dar parca are un ritm cam lent si anevoios. Totusi, ii dau 7.5, pentru ca e cu E. Murphy si M. Lawrence :P.

pinki
13th August 2010, 19:33
centurion - vai, ce porcarie. m-a luat si somnul la un moment dat. siropos, plictisitor, complet neinteresant. concluziile: sa n-ai incredere in femei :cry: si blondele sunt mereu mai de treaba ca brunetele :D o sa-i ofer, cu generozitate, un 1 pe imdb :D plus ca, nu cred ca la 100 si ceva sau cand s-o desfasura filmul romanii vorbeau "british english" si foloseau cu preponderenta cuvinte ca "fuck, shit" etc.

noir_desir
13th August 2010, 19:41
Ai no mukidashi... un film ciudat marca Sion Sono :D
http://en.wikipedia.org/wiki/Ai_no_Mukidashi

Sir. Eko
13th August 2010, 19:54
centurion - vai, ce porcarie. m-a luat si somnul la un moment dat. siropos, plictisitor, complet neinteresant. concluziile: sa n-ai incredere in femei :cry: si blondele sunt mereu mai de treaba ca brunetele :D o sa-i ofer, cu generozitate, un 1 pe imdb :D plus ca, nu cred ca la 100 si ceva sau cand s-o desfasura filmul romanii vorbeau "british english" si foloseau cu preponderenta cuvinte ca "fuck, shit" etc.

Poate filmul a fost de nota 1 ,dar au tras o concluzie de nota 10 ! :P :D

Denis
13th August 2010, 21:01
The Big Bounce - 4/10

Slabut filmul. Gagica arata bine, iar Owen Wilson a jucat satisfacator, doar cateva faze comice, dar per total, a fost un film slab.

TenisFan
16th August 2010, 10:02
Das experiment - Film inspirat dupa evenimentele din '71 de la Universitatea Stanford care a facut un experiment numit "Stanford prison experiment". Cititi despre el. Nu inteleg de ce neamtul asta care a regizat si Der untergang a simtit nevoia sa faca el un film pe seama experimentului aluia. Cert e ca fiind neamt a reiesit ceva deranjant si psihotic. 7.5/10
Prince of Persia - the sands of time Cred ca asa se numeste in intregime. Oricum film pentru copii. Poti spune ce vrei despre film dar Gemma Arterton e mega bunoaca. Si cam asta a fost interesant aici. Maxim 6 cu indulgenta. Mai degraba mai putin.

Eddy DoubleD
16th August 2010, 13:37
I Hate Valentine's Day --- 3/10

Chiar nu stiu cine m-a pus sa vad acest film. Este slab de la un capat pana la celalalt, reuseste sa te faca mai mult sa stai incruntat si sa injuri decat sa zambesti(cu exceptia a maxim 2-3 scene comice), actingul este execrabil(nu am vazut in viata mea o prestatie mai slaba ca a Niei Vardalos; asa se face diferenta intre cei cu talent si cei carora le lipseste cu desavarasire), povestea este slaba, lipsita de orice atractie, de orice lucru care te-ar face sa vrei sa vezi filmul. Este o mare performanta ca l-am vazut pana la capat, insa nu e genul meu sa intrerup filme.

Orphan --- 8.5/10

Este probabil cel mai bun thriller cu accente horror vazut in ultima perioada. Filmul porneste de la o idee folosita si in trecut, poate chiar uzata, insa dezvoltarea story-line-ului te tine conectat la film pe tot parcursul celor 2 ore si impresioneaza prin faptul ca te face sa spui "parca nu trebuia sa se intample asa". Si chiar merita orice efort! Finalul vine ca un soc si recunoscut ca m-a lasat cu gura cascata la propriu. La valoarea acestui film contribuie clar si prestatiile actoricesti extrem de bune. Peter Sarsgaard si Vera Farminga dubleaza cu experienta lor jocul actorices al acestei nou venite in randul tinerilor actori cu un viitor stralucit: Isabelle Fuhrman. O prestatie solida din partea acestei pustoaice ce s-a adaptat perfect unui rol dificil prin prisma multitudinii de trairi in mare majoritate opuse ce trebuia sa le transmita. Recomand cu caldura acest film si asta nu doar fanilor genului.

Bumbescu
16th August 2010, 19:34
Triage cu Colin Farell, bun spre f bun.

Eddy DoubleD
17th August 2010, 10:22
Vampires Suck --- 6/10

Cred ca e clar de ce am ales sa vad acest film. Daca o luam strict din punct de vedere al "atasamentului" meu fata de seria "Twilight", filmul acesta m-a distrat. Desi are si multe scene totusi stupide(ca in orice parodie de mana a doua), unele momente au fost exploatate foarte bine de catre scenariu si chiar accentueaza ideea cum ca "Twilight" e o mare porcarie in cinematografia actuala. Daca ar fi sa o iau din punct de vedere al altor parodii adevarate, filmul are multe hibe la acest capitol si nu se poate compara cu filme ca "Hot Shots" sau "Robin Hood: Men in Tights". Chestia e ca "this movie doesn't suck, but Twilight really sucks". Vorba cuiva: "E clar ca acest film e mai bun ca originalul":happy

Lavinia
17th August 2010, 11:56
edge of darkness si unthinkable...ambele forte bune
cel mai suprinzator lucru la cel dintai este faptul k mel gibson pare in sfarsit batran

Eddy DoubleD
17th August 2010, 21:54
Kick-Ass --- 9/10

Am anticipat corect ca acesta va fi un film bun si sunt foarte multumit de faptul ca nu m-a dezamagit. Problema este ca nu a fost asa cum ma asteptam. Initial, credeam ca va fi un film despre super-eroi mai comic, mai glumet. Dar nu e asa. Chiar am ramas usor stupefiat de faptul ca pe alocuri a fost chiar foarte dur, sangeros, cu imagini violente, lucruri care cred ca au fost decisive zic eu in insuccesul in box-office-ul american. Sunt tentat sa adaug acest film in aceeasi categorie cu "Watchmen" din 2009. Un film de aceeasi factura, cu foarte multe asemanari, neapreciat de public la adevarata valoare. Dar fiecare cu gusturile lui.
Revenind, poveste captivanta ca orice film cu super-eroi, apar cateva clisee specifice, insa nu avea cum sa se dezica de la acest lucru un film american, se stabileste poate o noua abordare a filmelor cu super-eori, un nou curent poate deschis undeva o data cu aparitia lui "Hancock" si continuat, cum am zis de "Watchmen". Distributia este excelenta, se imbina experienta unui Nicholas Cage cu tineretea adusa de Aaron Johnson si mai ales de Chloe Moretz, care reuseste un rol foarte bun.

little_earl
17th August 2010, 22:18
Nu cred ca se compara Watchmen cu Kick-Ass. Singura asemanare e ca au o alta abordare fata de filmele cu supereroi cu care eram obisnuiti. Insa ca ton, Watchmen e mult mai serios. Eu n-as da la Kick-Ass mai mult de nota 7. A avut cateva faze tari, dar in nici un caz nu m-a pus pe ganduri, am inceput sa-l uit de cum s-a terminat.

iuli
18th August 2010, 01:57
Watchmen e infect. Aproape 3 ore in care nu s-a intamplat mai nimic

Lavinia
18th August 2010, 02:13
watchmen e foarte politic... tre sa stii din ce perspectiv sa il privesti, altfel esti dezamagit..e un film ok, da nimic genial

Eddy DoubleD
18th August 2010, 12:09
Nu cred ca se compara Watchmen cu Kick-Ass. Singura asemanare e ca au o alta abordare fata de filmele cu supereroi cu care eram obisnuiti. Insa ca ton, Watchmen e mult mai serios. Eu n-as da la Kick-Ass mai mult de nota 7. A avut cateva faze tari, dar in nici un caz nu m-a pus pe ganduri, am inceput sa-l uit de cum s-a terminat.

Iti zic eu ca e foarte asemanator. Cel putin asta e parerea mea.

@iuli: Nu esti primul care zice asta. Dar fiecare intelege ce vrea.

@EnyeGize_Malaik: Un film e genial atunci cand te face sa nu intelegi nimic. Asta inseamna ca filmul e mai presus ca tine.

Ca tot am amintit acum de el, cred ca o sa-l mai revad zilele astea.:)

Tooth Fairy --- 6.5/10

E un film acceptabil, usor de "digerat", pentru momentele in care vrei sa te relaxezi. Abordeaza un subiect poate mai degraba pentru copii, dar nu cred ca e de lepadat nici pentru cei mai mari. Pe alocuri amuzant, datorita uriasului Dwayne, care face un rol acceptabil, in niciun caz hilar. Deci merge vazut.

TenisFan
18th August 2010, 12:20
Daca te face sa nu intelegi nimic atunci filmul e genial de prost. Un film e genial atunci cand toate elementele cinematografice din teorie se completeaza reciproc pentru a realiza o capodopera. ;)

Eddy DoubleD
18th August 2010, 14:30
Aici chiar nu sunt de acord cu tine. Dar ma rog, fiecare are conceptia lui despre ce inseamna un film genial.

jo27
18th August 2010, 16:05
probabil Politist, adjectiv e genial pt ca nu intelege (aproape) nimeni de ce a luat atitea premii

Lavinia
18th August 2010, 16:18
@EnyeGize_Malaik: Un film e genial atunci cand te face sa nu intelegi nimic. Asta inseamna ca filmul e mai presus ca tine.

]

:confused: ... watchmen l-am inteles foarte bine, si nu mi s-a parut nimic genial...punct, parerea mea proprie si personala. si cu teza ta nu sunt de acord... doar pentru ca nu intelegi un film, nu inseamna ca e mai presus de tine,poate foarte bine sa fie o aiureala fara sens, sau o tampenie de film. Chiar nu mi s-a intamplat niciodata sa vizionez un film pe care sa nu il inteleg pentru ca abordeaza subiecte mai dificile, sau dintr-o persepctiva mai ciudata ... si daca se intampla sa vezi un film pe care nu il intelegi, poate ca nu inseamna ca e genial, ci inseamna ca tu [persoana in cauza] nu esti destul de dezvoltat din anumite puncte de vedere. Si da, asta inseamna ca filmul e mai presus de tine, da in loc sa fie filmu genial poti tu sa fii pur si simplu idiot


si nici eu nu vad marea asemanare, de substanta, dintre watchmen si kick-ass

Eddy DoubleD
18th August 2010, 19:54
Iti dai seama ca teza mea are hibe in cazul prostilor.:happy La ei nu m-am gandit, logic.
Nu are rost sa continui ca gandim din puncte de vedere total diferite.

Lavinia
18th August 2010, 20:00
nu e vorba neaparat de prostie..uite vanilla sky spre exemplu, e un film bun, insa mult prea intortocheat si iti lasa impresia ca ceva lipseste...nu il intelegi, pentru ca e construit cam aiurea, in pofida unor parti bune pe care le are [uite, spre exemplu abre los ojos, originalul e mult mai bun]... faptul ca nu il intelegi nu inseamna nici ca esti prost nici ca filmu e genial ... doar ca e mult prea lalait si neterminat, in sensu de incomplet ... poti sa intelegi anumite parti ale filmului, s tragi anumite concluzii bazate pe ele, insa mai greu de inteles filmul in sine, mai ales daca nu vizionezi si varianta originala care e mult mai buna ca sa te mai lamureasca un pic

Eddy DoubleD
18th August 2010, 21:39
Si exemplelor date de tine le poti atribui si "Watchmen" sau "Kick-Ass" din punctul acela de vedere? Nu. Niciunul dintre ele nu e intortocheat, construit aiurea, cu informatii lipsa, lalait, etc. E chiar pe dos. Deci concluzia e ca filmele aceastea poate au fost neintelese.:)

Lavinia
18th August 2010, 22:31
vorbeam de filme pe care nu le-am inteles si deja ti-am zis k am inteles foarte bine watchmen si mi s-a parut bun, dar nu genial. parerea mea.. cat despre kick-ass, mi s-a parut ok, dar cred ca nici macar nu l-as recomanda ...

Eddy DoubleD
18th August 2010, 23:14
Fiecare cu scara lui in ceea ce priveste valoarea. Dupa mine ambele sunt un pic peste media filmelor foarte bune, cu un plus pt "Watchmen". Si nu sunt singurul care zice asta. Insa per total, lumea le-a apreciat pe ambele foarte, foarte putin, ca dovada cifrele de la BO.

Lavinia
18th August 2010, 23:18
ah, stai linistit ca lumea oricum nu prea apreciaza filmele bune...vezi titanic si avatar[asta din urma macar atara foarte foarte bine] lol .... mai rar filme bune care sunt apreciate, mai ales in ultimii 10 ani ... cu atat mai mult cu cat 'lumea' in general se refera la SUA, care e po****ta in procent de 80% de inculti

eu una, personal, sunt destul de exigenta cand vine vorba de filme....

Eddy DoubleD
18th August 2010, 23:23
Avatar e maximul atins din pct de vedere vizual si de aceea a fost apreciat. Titanic nu stiu ce sa zic ca a fost. Probabil ca aici e mana lui Cameron.:happy

Si eu am inceput sa devin usor exigent din moment ce vad din ce in ce mai multe filme. Asta e secretul ca sa faci o apreciere corecta si obiectiva.

Lavinia
18th August 2010, 23:31
mie avatar mi s-a parut aiurea rau de tot in primele 20 de minute si m-am hotarat sa nu mai fiu atenta deloc la poveste si sa ma uit doar la cum arata, si arata intr-adevar foarte bine...dar asta nu il face cel mai bun film din lume, daca ar fi sa judecam calitatea din banii scosi, asadar din reactia lumii la el ... titanic e unul din cele mai proaste filme pe care le-am vazut vreodata, si asta mi-a fost parerea de cand l-am vazut prima data pe la 8-9 ani, la cinema .... mult prea cheesy ptr mine si penibil chiar pe alocuri...cel mai prost film al lui kate winslet si probabil cel mai prost si al lui dicaprio

Eddy DoubleD
18th August 2010, 23:37
Coloana sonora la Avatar e misto in primele minute. Intr-adevar, daca iei povestea separat, nu e cine stie ce.

Titanic e iar film care a lovit bine in perioada aceea in care a fost lansat. Acum nu mai reprezinta foarte mult ca si poveste.

Asta sunt film ridicate sus de perceptia oamenilor asupra lor ca si grup, ca si "turma" as zice.:happy

Lavinia
18th August 2010, 23:42
asa cum mai sunt astia aq cu twilightu ala..am vazut prima parte..o porcarie...deci pe bune porcarie..am avut impresia ca am urmarit rezumatul unui sezon al unui serial tv...

Eddy DoubleD
18th August 2010, 23:46
Asta e regele:happy E o faza tare in Vampires Suck care arata cam ce inseamna cu adevarat Twilight. Se iau la bataie doua grupuri de fete, unul Team Jacob si unul Team Edward.:happy Tare faza.:lol: Si chiar e adevarata.

pinki
18th August 2010, 23:47
haha, da, e funny faza aia :D

Eddy DoubleD
18th August 2010, 23:49
Trist e ca perceptia chiar e reala si nu e doar pusa acolo de panarama. "Fanii" Twilight chiar asa vad lucrurile.

pinki
18th August 2010, 23:52
da, stiu unele fete care au dat o gramada de bani pe carti... am citit si eu 3 randuri. sunt scrise incredibil de prost.

Lavinia
18th August 2010, 23:56
oricum nu imi plac filmele cu vampiri in general, cu mici expceptii, ptr ca in toate e acelas rahat, bazat pe lestat si obsesia lui ptr muritoare de care se indragosteste mereu, si sunt si facute foarte prost majoritatea ... apoi mai e blade, care prima parte mi -a parut ok, da tinand cont de factorul stephen dorff, iar partea a3-a penibila care are alta tema, si ce mai sunt astea bazate pe dracula ..nimic nou...

ma iti dai seama ca nici cartile nu sunt cine stie ce, da am auzit ca filmu e mai prost ca ele ...
nu sunt impotriva filmelor de genu, facute dupa carti scrise in nush cate capitole, sub forma de serie, in ultimii 10 ani, spre exemplu harry potter chiar mi-a placut, in special ptr ca e destul de intunecat si arata foarte bine ... da nush ... am asa o reticenta numa cand aud de cate o noua serie d-asta de filme...

Eddy DoubleD
18th August 2010, 23:57
Pai regula e ca filmul e putin mai prost decat cartile. Filmul fiind asa prost, iti dai seama ca nici cartile nu au stabilit un standard prea ridicat.

@EnyeGize_Malaik(nu ai si tu un nume mai usor de retinut? doar nu dau copy-paste de fiecare data:happy): Cronicile unui vampir e cam regele in materie. Acolo a inceput totul. Restul sunt in mare parte porcarii.

Lavinia
19th August 2010, 00:02
lol..poti sa imi spui lala sau lavinia

si da, cam asa e..iwtv spre exemplu chiar e un film foarte bun, cu o distributie de zile mari, atat ca nume, cat si ca talent [are si tom cruise cateva filme bune lol], si cu o poveste chiar interesant de urmarit ... si ar mai fi filmele mai vechi cu dracula

Eddy DoubleD
19th August 2010, 00:06
Ok, Lala.:D

Problema e ca astazi credem in vampiti iubareti.:happy Vampirii sunt prin natura fiinte ucigase. Nu poti schimba asta ca vrei tu.

Lavinia
19th August 2010, 00:10
nu vezi ca astia nu se pun de acord in niciun fel ... in unele opere sunt creaturi hidoase, in altele sunt superbe etc etc ...

http://failblog.files.wordpress.com/2010/08/3694573a-c2d2-45b2-87cb-679bc8da32c1.jpg

Eddy DoubleD
19th August 2010, 00:14
De fapt doar in asta sunt superbe.:| Si multora li se pare fascinant intr-un fel...nu stiu care.

Lavinia
19th August 2010, 00:19
si in dracula, asta arata bine, da mirosea aiurea, a mort [ca doar era...]

jo27
19th August 2010, 00:40
ah, stai linistit ca lumea oricum nu prea apreciaza filmele bune...vezi titanic si avatar[asta din urma macar atara foarte foarte bine] lol .... mai rar filme bune care sunt apreciate, mai ales in ultimii 10 ani ... cu atat mai mult cu cat 'lumea' in general se refera la SUA, care e po****ta in procent de 80% de inculti

eu una, personal, sunt destul de exigenta cand vine vorba de filme....

interesanta discutia voastra... totusi privind acest post: poti sa-mi spui procentul incultilor din Romania si, sa zicem, Marea Britanie, o tara ale carei realizari in cinematografie, si mai ales in muzica, sint remarcabile dpmdv...doar asa ca sa inteleg exact ce ai vrut sa spui.

Lavinia
19th August 2010, 00:47
marea britanie? uita-te putin la itv si ai sa vezi..la brit awards si ai s vezi..din pacate uk nu mai e patria trupelor precum beatles sau pink floyd si led zeppelin, la fel cum nici america a lui jimmy hendrix sau bob dylan... traiesc in uk de aproape un an si ies destul de mult cu, colegii de la facultate si daca ai auzi ce muzica se asculta la ei te-ai cruci ...

cat despre romania, iesi putin pe strada si ai sa vezi ;)

in uk se fac intr-adevar filme mult mai bune, in europa in general , decat in state, insa banii de acolo vin, succesul financiar, tradus azi ca valoare [vezi avatar si titanic, ca tot vorbeam mai devreme] e dat in special de publicul american

jo27
19th August 2010, 00:50
marea britanie? uita-te putin la itv si ai sa vezi..la brit awards si ai s vezi..din pacate uk nu mai e patria trupelor precut beatles sau pink floyd si led zeppelin, la fel cum nici america a lui jimmy hendrix ... traiesc in uk de aproape un an si ies destul de mult cu, colegii de la facultate si daca ai auzi ce muzica se asculta la ei te-ai cruci ... cat despre romania, iesi putin pe strada si ai sa vezi ;)

tocmai, nu intelesesem ce voiai sa spui cu cei 80% din USA....ti se par mai putini in alte parti? (sint sigur ca exista si sub 80% in unele tari...70-75 :D)

M.I.B.
19th August 2010, 00:51
oricum nu imi plac filmele cu vampiri in general, cu mici expceptii

Bram Stokers Dracula :ok:

Antony Hopkins,Keanu Reeves,Winona Ryder :ok: 10/10

Lavinia
19th August 2010, 00:53
ala e una din acele exceptii...plus ca e foarte fidel cartii, si nu mai prejos acesteia ca valoare si calitate

Lavinia
19th August 2010, 00:58
tocmai, nu intelesesem ce voiai sa spui cu cei 80% din USA....ti se par mai putini in alte parti? (sint sigur ca exista si sub 80% in unele tari...70-75 :D)
am spus ca sunt inculti, nu neaparat cretini..si da, sunt sigura de acest fapt, ca sunt mult mai multi in state decat in alte tari, inclusiv romania, cu atat mai mult cu cat saracii sunt si foarte naivi si cred tot ce vad in filme si iau filmu ca realitate istorica de multe ori etc etc ...

jo27
19th August 2010, 01:14
am spus ca sunt inculti, nu neaparat cretini..si da, sunt sigura de acest fapt, ca sunt mult mai multi in state decat in alte tari, inclusiv romania, cu atat mai mult cu cat saracii sunt si foarte naivi si cred tot ce vad in filme si iau filmu ca realitate istorica de multe ori etc etc ...

ok, si la noi cica o oarecare carte este luata ca realitate istorica de cca 80% din po****tie...exact procentul despre care vb tu privitor la USA :D

parerea mea in ceea ce priveste filmele, ca si in ceea ce priveste muzica, este ca preferintele unei persoane in materie de film sau muzica nu reflecta inteligenta acesteia. stiu ca vorbeati aici despre intelegerea unui film genial. eu am simplificat doar. caci, ce este un film genial?

Lavinia
19th August 2010, 01:21
nu vorbeam de intelegerea unui film genial, ci despre filmele de succes, apreciate de un numar mare de oameni, in sensu de a ii atrage in cinematografe, vanzari de dvd'uri si audiente la difuzarile la tv, care sunt, marea majoritate, nishte tampenii ;)

jo27
19th August 2010, 07:29
nu vorbeam de intelegerea unui film genial, ci despre filmele de succes, apreciate de un numar mare de oameni, in sensu de a ii atrage in cinematografe, vanzari de dvd'uri si audiente la difuzarile la tv, care sunt, marea majoritate, nishte tampenii ;)

inseamna ca sint eu timpit. totusi, inainte de a confirma, mai citeste o data ce s-a scris incepind cu postul 7387..doua pagini in urma.

TenisFan
19th August 2010, 09:10
Trraiesc intr-un jaf de tara. Mai mult traiesc intr-un jaf de oras. Totusi exista o diferentiere in sensul asta. Adica unele orase sunt mai jaf decat altele. Conform acestei logici eu ma situez intr-unul din cele mai jaf orase din tara(Caiova). M-am dus la cinematograf sa vad Inception. O gramada de indivizi prezenti. S-a umplut cinematograful pana la refuz. Inauntru o caldura insuportabila. Bine ca nu mi-au taxat si bani de sauna pe langa bilet. Ca situatia sa fie si mai jaf am impresia ca au suntat din film cu vreo 10 minute pentru ca au sarit de la o scena la alta in mod abuziv. S-a observat chestia asta clar in vizionare. O idee super interesanta care daca scapa de sub control distrugea filmul. Totusi un regizor ca Nolan n-a lasat lucru asta sa se intample si a echilibrat bine nivelele. Ca tot se vorbea despre genialitate si filme eu am dat o definite. Cand mai multe elemente cinematografice se imbina pentru a putea reda o capodopera. Aici am putea discuta pe text sa zicem asa. Din punct de vedere al constructiei si regiei filmul este ireprosabil. Exista defecte in actiune ca sa zic asa. Gloantele nu-i ating si toate lucrurile merg conform planului in mod miraculos as zice. Sentimentalismele de la final intaresc concluzia ca filmul asta a reusit si el sa fie patat de o mana hollywoodiana. 9/10

iuli
19th August 2010, 11:41
Probabil a fost full ca te-ai dus miercuri. Cred ca este peste tot faza cu biletele orange. Am fost o singura data miercurea si de atunci am zis pas. E mult prea multa lume, stai 20-30 de minute la coada, sala plina, te coci acolo.

Ma duc si eu vineri la Inception, pana acum am fost plecat de colo-colo si nu am avut timp. Astept filmul asta de cateva luni totusi. Nolan, Di Caprio, vad si nota de pe imdb, inca se mentine pe 3, trebuie neaparat. Ah, probabil o sa fie si mai slab po****ta sala :P

iuli
19th August 2010, 11:52
Inca ceva...am vazut acum cateva luni Scarface. Am zis si eu Al Pacino, zisesem de mult ca ma uit la el, intr-o seara download repede si filmul. Top 250 imdb. Laudat de multa lume. Nu cred ca am vazut vreun film mai overrated ca acesta. Vine Pacino din Cuba, omoara pe unii, devine mana dreapta a unui mafiot, il omoara si pe ala, se imbogateste, apoi il omoara si pe cel mai bun prieten al sau pt ca se culca cu sor-sa, iar la final il omoara niste mafioti mai mari. The End. WTF? Really now...boringfest, nu altceva.

Si apropo de Twilight, nu mai stiu unde am gasit poza asta

http://img696.imageshack.us/img696/4863/howtwilightshouldhaveeni.jpg

Si sa compari Harry Potter cu porcaria asta e o blasfemie, nu altceva.


PS. Vreau si eu un exemplu de film genial.

Celso
19th August 2010, 12:02
interesanta discutia voastra... totusi privind acest post: poti sa-mi spui procentul incultilor din Romania si, sa zicem, Marea Britanie, o tara ale carei realizari in cinematografie, si mai ales in muzica, sint remarcabile dpmdv...doar asa ca sa inteleg exact ce ai vrut sa spui.

Marea Britanie: Un elev din 20 crede că Adolf Hitler a fost selectionerul Germaniei :cry:

TenisFan
19th August 2010, 12:11
PS. Vreau si eu un exemplu de film genial.Fight club, Der untergang, Seven, Network, The shawshank redemption, 12 angry men, Aguirre - The wrath of god, etc...

iuli
19th August 2010, 12:15
Dar ce inseamna film genial pentru tine, bre? Adica da, filmele de mai sus sunt superbe, extraordinare. Eu eram curios cam ce inteleg unii prin film genial.

Genial = extraordinar ? Or what?

Si nu ai raspuns la mesajul de pe pagina trecuta. Si la Craiova e cu biletele orange?

Lavinia
19th August 2010, 12:33
Marea Britanie: Un elev din 20 crede că Adolf Hitler a fost selectionerul Germaniei :cry:

te asigur ca asta e doar o gluma ... acolo stiu foarte bine cine a fost hitler... al 2-lea razboi mondial e unu din principalele subiecte pe care le invata ei la istorie, si le invata foarte bine, pentru ca au fost implicati major in el, si din cauza lu' churchill etc etc ... e unul din momentele lor de glorie, si crede-ma au grija ca toti sa stie

TenisFan
19th August 2010, 13:34
iuli, daca ai fi citit posturile mele cu atentie ti-ai fi dat seama ca am scris de doua ori definitia filmelor geniale in acceptiunea mea. In alta ordine de idei si la noi e Oranjada numai ca stai sa-ti explic. Nu avem aer conditionat si cu numarul ala mare de indivizi iti dai seama ca devenea insuportabil x 2. Mai mult scaunele pe care stai iti provoaca niste dureri de fund si te anchilozezi la maxim. Tre' sa faci apoi miscare sa-ti revii. :| Pai cand am fost la Timisoara la cinematograful din mall, la un film sa zicem mediu, cu maxim 20 de locuri in sala am stat ca un rege. Niciun pic de disconfort.

irinaidu
19th August 2010, 13:38
hai sa fim seriosi. chestia asta cu filmul genial e un mod de a-ti mangaia egoul. pt ca evident cel care spune ca un film e genial, a fost genial si el pt ca s-a prins ca filmul era genial. asa ca discutia asta de fapt nu e despre filme cat este despre cine se crede mai destept. but do go on, it's fun to watch !!!! plus, poate aflu si eu despre ceva filme faine.

Eddy DoubleD
19th August 2010, 13:53
@iuli: Poza aia e veche.:) Dar buna...

TenisFan
19th August 2010, 14:14
irina nu asta era ideea. Am spus-o si daca vrei ma repet. Cand toate elementele cinematografice(sau majoritatea) sunt folosite pentru ca un film sa se transforme intr-o capodopera atunci putem spune ca acel film a fost genial. Adica pentru mine un film ca Seven intruneste o mare parte din acele elemente: regie exceptionala(cadre foarte intunecate care se pretau pe atmosfera macabra a crimelor respective si pe decadenta acelui oras de fapt a oricarui oras al societatii moderne), joc actoricesc fabulos, poveste excelenta, constructia actiunii filmului este superba, moduri de gandire ce pot fi discutate de oricare si un final trist si extrem de realist. Nu ne gadilam niciun ego pur si simplu suntem incantati de rezultatul unei asemenea opere de arta. Acum discutia genialitatii e una relativa ca toate discutiile filosofice si inutila pana la urma. D-aia putem sa ne dam toti cu parerea si sa interactionam astfel si lucrurile n-or sa fie plictisitoare.

Lavinia
19th August 2010, 14:27
inseamna ca sint eu timpit. totusi, inainte de a confirma, mai citeste o data ce s-a scris incepind cu postul 7387..doua pagini in urma.

da, dar apoi cineva a spus ca vezi doamne filmele pe care nu le intelegi sunt geniale si de aici s-a ajuns la cu totul si cu totul alta discutie, separata in mare parte de watchmen...cat despre postul respectiv, incercam s ii spun lui iuli ca nu a privit filmul din perspectiva potrivita si de aia i s-a parut ca nimic nu s-a intamplat...probabil s-a asteptat sa fie un alt gen de film, parere urmata de opinia mea personala la adresa filmului

irinaidu
19th August 2010, 14:30
sunt de acord cu tot ce ai zis tu despre seven mai putin cu treaba ca ar fi genial. eu una nu folosesc cuvantul. nu stiu, mi se pare fals. dar filmul pe care l-ai descris mi-a placut si mie foarte tare. genial sau extrem de prost, daca mie mi-a placut, what do i care about the rest??? :P
dar dupa cum ziceam, daca lumea zice pe aici filme considerate geniale, ma gandesc ca e un bun mod de a afla despre filme bune.

Lavinia
19th August 2010, 14:38
ma filmele mele preferate[top 5] sunt filme pe care nu le consider geniale, ci care pentru mine au o anumita semnificatie, la care imi place foarte mult perspectiva din care sunt facute, teritoriile explorate etc etc ... foarte putine filme mi se par geniale ... cateva ale lui tarkovski, vreo 2 ale lui kubrik, pulp fiction etc ... si da, si astea fac parte din filmele mele preferate, insa nu primle 5-6...

irinaidu
19th August 2010, 14:46
lala si care sunt cele din top 5 la tine?
eu nu as putea niciodata sa fac un top. pot doar sa zic daca mi-a placut filmul sau nu. si eu sunt ca tine cand vine vorba despre calificative. daca au o semnificatie pt mine e mai important decat valoarea in sine a filmului.

Lavinia
19th August 2010, 14:49
e un top relativ, imi e destul de usor in cazul astora sa zic care mi-a placut mai mult ca altul..1. closer. 2. the eternal sunshine of the spotless mind. 3. Everything is illuminated. 4. the fountain. 5. man on the moon

iuli
19th August 2010, 15:20
The Fountain se vrea un film inteligent si interesant, dar din pacate nu le-a prea iesit. Serios, o porcarie.

Desi sunt multi care au apreciat acest film, nu am vazut pe nimeni care sa si spuna de ce.

pinki
19th August 2010, 15:26
^ sunt de acord :D

ps: vezi cateva pagini mai in spate ce zicea tenisfan de the fountain :D now that's brilliant :D

White Shadow
19th August 2010, 15:31
The fountain sucked donkey balls. ;) Un film pseudo-intelectual impanzit de tot soiul de metafore si simboluri cica, impachetat intr-un ambalaj de imagini misto si servit mai departe. A iesit o masturbare intelectualiceasca ce a rezonat cu kitsch-ul. Hope this helps. :D

:cool:

pinki
19th August 2010, 15:40
multumim shadow :D

A.k.a
19th August 2010, 15:41
No country for old men e bun? Am niste fixuri sa nu ma uit la anumite filme si cand ma razgandesc si ma uit la ele imi dau seama ca sunt excelente :D

Lavinia
19th August 2010, 15:48
mie una mi-a placut the fountain din mai multe puncte de vedere ... de la felul in care abordeaza si prezinta tema fricii de moarte pana la felul in care au creat un film de dragoste, ca asta este in sine, fara a parea unul, fiind mult mai complex de atat, cu mult mai multe implicatii si personaje foarte interesante ... nu stiu daca asta se vrea a fi, dar eu l-am interpretat ca un film care iti prezinta anumite etape ale fricii de moarte, implicit moartea in sine, intr-un mod subtil, fara a pune prea mult accent pe actul de a muri, prima parte , cronologic, adica spania si teritoriul maias, reprezinta frica de moarte la nivel general, ca o chestie care stii ca va veni la un moment dat si pe care ti-ar placea sa il intarzii daca ai putea, dorinta dusa pana la extrema de a fi nemuritor, partea a 2-a, prezentul, reprezinta faza in care moartea e ceva ce va interveni curand, in cazul de fata unei persoane tinere, asadar dorinta de a face ceva activ pentru momentul prezent, nu pentru viitor, si la nivel mult mai personal, iar partea a 3-a , viitorul, e un simbol al dorintei de a ajunge cumva la persoanele pierdute ... iar din punct de vedere al cuplului, temei dragostei, la fel, de la dorinta de a ii oferi persoanei iubite tot ce poti, in mod lipsit de egoism (vezi cautarea copacului vietii pentru regina, si nu in scop personal), la incercarea, mai mult sau mai putina disperata de a salva persoana disperata, chiar si atunci cand nu sunt sanse, si pana la , in final, din nou, dorinta de a ajunge la persoana respectiva cumva, si , in acelasi timp, dificultatea de a accepta lipsa sa... si mai e si cartea scrisa de ea, care reprezinta modalitatea ei atat de a scapa si in acelasi timp de a face fata deznodamantului inevitabil, cat si de a ii explica sotului ei ce se intampla - vezi povestea cu misiunea de a gasi copacul vietii pentru regina in carte, soldata cu un esec si incerarea sotului ei de a gasi un leac inexistent pentru boala ei -. toate aceste teme prezentate de mine individual, sunt insa interdependente si se infulenteaza una pe alta, inclusiv cu privire la semnificatie... daca stau sa iti explic mai in detaliu de ce imi plac toate aceste lucruri si fac din filmul asta unul din preferatele mele ar trebui sa scriu foarte mult ... cat depre ce am scris mai sus, este felul in care vad eu personal filmul, nu neaparat ce a vrut el sa redea... si mie una mi-a placut foarte mult

dumboss_yo
19th August 2010, 15:56
Inception - Mi-a placut, nu m-a dezamagit deloc (asa cum a facut majoritatea filmelor carora li s-a facut foarte multa reclama). E genul de film la care trailer-ul te face sa vrei sa-l vezi, iar intregul film se ridica la standardele impuse. Stabilesc un ritm si reusesc sa il mentina pana la final. Ideea e excelenta si e exploatata asa cum trebuie pentru a crea un film bun. 10/10

Scarface - Al Pacino a jucat foarte bine, dar m-a dezamagit putin traiectoria personajului si modul in care a avut loc declinul sau. Ma asteptam ca povestea sa fie ceva mai profunda, dar chiar si asa nu cred ca a iesit ceva rau. 8/10

Book of Eli Filmul are prea putina substanta, mi se pare cam sec. Se bazeaza practic pe o singura idee, nici ea prea complexa, asa ca nu prea avea cum sa iasa ceva nemaipomenit. 5/10

Sex and the City O chestie catastrofala, poate pentru ca nu e genul meu sau poate ca filmul e pur si simplu slab. Vi-l recomand daca vreti sa vedeti 2 ore si ceva (nu stiu de ce a fost nevoie de atat) in care Sarah Jessica Parker crede ca si-a gasit marea dragoste dar ajunge sa sufere tot restul filmului si sa se simta singura si neimplinita (ba de Revelion,ba de Sfantul Valentin, intelegeti voi). 3/10

TenisFan
19th August 2010, 15:57
^^Prolix.

iuli
19th August 2010, 15:58
TenisFan a sintetizat perfect in mesajul acela :D

^True si la asta.

Scarface e overrated, god, nu s-a intamplat nimic tot filmul.

Lavinia
19th August 2010, 16:02
doar pentru ca voua nu v-a placut nu inseamna ca e o porcarie.. mi s-a parut foarte bun din mai multe puncte de vedere... se complica intr-adevar cam mult uneori [motiv pentru care nici nu il consider genial] dar are foarte multe aspecte, idei, atitudini, observatii (referitoare cu firea umana) pe care eu le-am extras, dupa cum am mai explicat, posibil desi nu asta a fost intentia celor ce l-au facut, care imi plac foarte mult .... e parerea mea personala...doar l-am prezentat ca unul din filmele mele preferate, nu ca unul din cele mai bune filme din toate timpurile

book of eli mi s-a parut ok, desi e evident mult prea devreme in film ca se refera la biblie..idea buna si reala, puteau insa sa il faca mult mai bun, sa exploreze mai mult...e putin dezamagitor filmul

sex and the city nici nu am de gand sa vizionez...nu e genul meu de film

ia sa ma uit si eu la inception asta cand ma duc inapoi la facultate , ca am auzit multa lume ca e bun ;)

White Shadow
19th August 2010, 16:14
o intrebare pentru cei care au vazut Inception...duminica am sa ma duc la Salt cu Angelina Jolie http://racerm.forumz.ro/users/1413/93/03/45/smiles/809707.gif si probabil pe saptamana viitoare am sa vad si minunea de Inception.

Cum e oameni buni coloana sonora ? http://racerm.forumz.ro/users/1413/93/03/45/smiles/271594.gif

TenisFan
19th August 2010, 16:28
Mie coloana sonora mi s-a parut potrivita pentru nivelul ala de actiune. Adica sunetele s-au pliat perfect pe imagini. Vorbesc de "Inception" aici. E putin psihedelica atunci cand suspansul e mare si scenele de actiune sunt pe muchie de cutit.

A.k.a
19th August 2010, 17:10
E foarte buna, mi s-a parut ca seamana in anumite faze cu cea din Shutter Island

jo27
19th August 2010, 17:55
o intrebare pentru cei care au vazut Inception...duminica am sa ma duc la Salt cu Angelina Jolie http://racerm.forumz.ro/users/1413/93/03/45/smiles/809707.gif si probabil pe saptamana viitoare am sa vad si minunea de Inception.

Cum e oameni buni coloana sonora ? http://racerm.forumz.ro/users/1413/93/03/45/smiles/271594.gif


presupun ca te duci la Salt la Dacia, am vazut ca ruleaza de miine. 4 intrebari:

1: cit mai e biletul la Dacia? n-am mai fost de la Simpsons:The Movie
, adica acu' vreo 3 ani

2-3. Inception tot la Dacia? va fi incepind cu vinerea viitoare?

4. stii cumva cind se deschide multiplexul de la Atrium? caci in primavara parca ziceau ca in august....

White Shadow
19th August 2010, 19:14
1.Pretul biletului e 7 lei.
2.Inception ma gandeam sa-l vad la Timisoara.
3.Nu stiu ce urmeaza dupa Salt.
4.Au zis ei ca in august dar mai dureaza...cat ?...eu nu stiu dar am sa intreb o prietena :kiss: ...a facut un spot publicitar cu cecul ala de 8000 de euro acum de curand...poate l-ai vazut sau poate o cunosti :cool:.....e posibil sa fie mai informata decat mine...plus ca vroiam sa aflu de la ea si de salonul ala de bowling.

jo27
19th August 2010, 19:28
1.Pretul biletului e 7 lei.
2.Inception ma gandeam sa-l vad la Timisoara.
3.Nu stiu ce urmeaza dupa Salt.
4.Au zis ei ca in august dar mai dureaza...cat ?...eu nu stiu dar am sa intreb o prietena :kiss: ...a facut un spot publicitar cu cecul ala de 8000 de euro acum de curand...poate l-ai vazut sau poate o cunosti :cool:.....e posibil sa fie mai informata decat mine...plus ca vroiam sa aflu de la ea si de salonul ala de bowling.

ok, mersi, nu ma uit la tv decit la sport, pe vh1 si pe pro cinema din cind in cind, deci nu stiu despre cine vb. sper sa se deschida cit mai repede :rolleyes:, caci la Dacia ajung filmele la juma' de an dupa lansarea in RO.

White Shadow
19th August 2010, 19:45
in ultimul timp au inceput si cei de la Dacia sa bage filme noi...

de la Avatar incoace tot filme noi au bagat....nu mai e ca pe vremuri cand asteptai foarte multe luni dupa un film nou.......

dar si eu sper sa se deschida cat mai curand...in afara de cinema nu mai ma intereseaza nimic in acel mall...si pista de bowling.....era sa uit...

Bronco
19th August 2010, 21:57
Inception

Din pacate l-am gasit drept:
boring, boring, predictable,predictable,... si asa mai departe. N-am inteles de ce il lauda lumea atat. Vizual e OK, chiar interesant. Dar ca poveste, ... bleah! Iti dai seama de desfasurarea actiunii. Nu are nimic inovator. E asemenea lui Avatar. Tehnologie moderna, multa imagine si sunet, care captiveaza, insa felul in care este spusa povestea lasa de dorit.

5/10

A.k.a
20th August 2010, 08:15
Cred ca esti primul om pe care il aud zicand asta. Ma rog, fiecare cu parerea lui

Eddy DoubleD
20th August 2010, 09:32
Dintre o lume de oameni care a zis ca filmul are un scenariu extraordinar, vine altcineva si zice ca e plictisitor si predictibil? Ceva nu e bine.:)

White Shadow
20th August 2010, 09:36
Inception

Din pacate l-am gasit drept:
boring, boring, predictable,predictable,... si asa mai departe. N-am inteles de ce il lauda lumea atat. Vizual e OK, chiar interesant. Dar ca poveste, ... bleah! Iti dai seama de desfasurarea actiunii. Nu are nimic inovator. E asemenea lui Avatar. Tehnologie moderna, multa imagine si sunet, care captiveaza, insa felul in care este spusa povestea lasa de dorit.5/10

hopa :shocked:

iuli
20th August 2010, 11:49
Hai ca va zic eu diseara ce si cum :P

White Shadow
20th August 2010, 17:19
@ jo27....am fost astazi prin oras si am trecut si pe la Dacia sa vad programul......dupa Salt urmeaza....surpriza...............Inception :ok:

Lucian86
20th August 2010, 18:13
"Inception": Bun filmul, realizarea audio-video de exceptie, coloana sonora marca "Hans Zimmer" fabuloasa si actiunea filmului in sine este antrenanta.
Totusi nu mi-a dat prea multe emotii; poate ca nu mi s-a parut atat de original pe cat se vorbeste sau poate ca mi s-a parut ca desfasurarea subiectului principal al filmului este prea "mecanica". De la Nolan am ramas mult mai impresionat de "The Prestige" decat acesta. Nota personala: 8,5/10

Bronco
20th August 2010, 18:36
Cred ca esti primul om pe care il aud zicand asta. Ma rog, fiecare cu parerea lui

Probabil...atat de mult m-a plictisit, ca n-am stat pana la final. Am plecat pentru ca nu mai suportam sa stau sa vad o poveste care ...pur si simplu nu spune nimic. E o fantezie misto, dar atat! Si mi-am jurat ca dupa Avatar, nu mai stau intr-o sala de cinema sa pierd timpul uitandu-ma la ceva care ma innebuneste de plictiseala. Nimic special. Asa cum nu inteleg de ce este lumea entuziasmata de acest film.

Ma rog, n-am inteles de ce unii au vazut Avatar de zece ori, mie mi-a ajuns odata, si gata. N-am sa-l mai vad cata viata voi avea.

Vorba lui Lucian86, The Prestige e mult mai impresionant decat Inception. Si mie imi place mai mult ala, dintre toate filmele regizate de Nolan.

Eddy DoubleD
20th August 2010, 20:08
The Dark Knight mi se pare mult peste The Prestige. Si am impresia ca si Inception mi se va parea la fel. Voi vedea cand il voi viziona. Astept o ocazie sa ajung prin Buc.

Lavinia
20th August 2010, 21:15
intre dark knight si perstige si eu tot the prestige prefer...ambele filme foarte bune, doar ca the prestige parca m-a surprins ceva mai mult ...

White Shadow
20th August 2010, 22:04
Ma rog, n-am inteles de ce unii au vazut Avatar de zece ori, mie mi-a ajuns odata, si gata. N-am sa-l mai vad cata viata voi avea.

la Avatar m-am dus de doua ori la cinema....vineri si ziua urmatoare :cool:

am avut o saptamana extrem de stresanta si am avut nevoie sa ma calmez :cool:

Lavinia
20th August 2010, 22:30
lol..nu stiu caum ai putut sa il mai vezi a 2-a data ... e deja plictisitor, e genu de film pe care daca vrei sa il revezi, mai astepti s treaca vreo 5 ani macar

eu nu ii inteleg pe aia de s-a sinucis ca nu pot ajunge pe pandora...

Eddy DoubleD
20th August 2010, 22:36
Se poate sa-l vezi a doua oara ca pe orice film. Cum am promis, eu am avut rabdare zilele trecute sa revad Watchmen care tine 2 ore si 45 de minute.:happy

Cat despre partea cu sinucisul, nici eu nu o pot intelege. Probabil ca erau foarte slabi psihic. Cine stie.

PS: @Lavinia: Foarte oportuna schimbarea numelui.:D Ai 16k posturi? Cum de eu nu te-am mai vazut pe aici pana acum?

White Shadow
20th August 2010, 22:58
lol..nu stiu caum ai putut sa il mai vezi a 2-a data ... e deja plictisitor, e genu de film pe care daca vrei sa il revezi, mai astepti s treaca vreo 5 ani macar

dupa 10 ani de sarmale am zis sa mai incerc si o mancare japoneza...am profitat de ocazie si am mai servit inca o portie ziua urmatoare..

Lavinia
20th August 2010, 23:15
PS: @Lavinia: Foarte oportuna schimbarea numelui.:D Ai 16k posturi? Cum de eu nu te-am mai vazut pe aici pana acum?

ah pai asta era acu ceva vreme, inainte sa ma enerveze un domn ullysess [sau cum o avea numele scris,..]

Eddy DoubleD
20th August 2010, 23:26
ah pai asta era acu ceva vreme, inainte sa ma enerveze un domn ullysess [sau cum o avea numele scris,..]

Si care e legatura?:o:E un forum liber.

ON: Acum ma uit la Donnie Darko. Interesant pana acum. Revin cu o parere maine.

White Shadow
20th August 2010, 23:27
e poveste lunga Eddy...

las ca iti poveste Lala intr-un PM...

Lavinia
20th August 2010, 23:30
Si care e legatura?:o:E un forum liber.

ON: Acum ma uit la Donnie Darko. Interesant pana acum. Revin cu o parere maine.

e, doar ca nenea in cauza are darul de a te urmari peste tot unde postezi si de a te ataca aiurea in tramvai

donnie darko e un film foarte bun, probabil in top 10 pentru mine :)

iuli
20th August 2010, 23:51
Inception

Din pacate l-am gasit drept:
boring, boring, predictable,predictable,... si asa mai departe. N-am inteles de ce il lauda lumea atat. Vizual e OK, chiar interesant. Dar ca poveste, ... bleah! Iti dai seama de desfasurarea actiunii. Nu are nimic inovator. E asemenea lui Avatar. Tehnologie moderna, multa imagine si sunet, care captiveaza, insa felul in care este spusa povestea lasa de dorit.

5/10

Ce kkt a fost boring si predictable la filmul asta? Ca poveste, bleah? Inception e asemenea lui Avatar?
Dumnezeuleeeee, dume mai mari ca astea nu am mai auzit lately.

Vorba ta...bleaaaah.

Daca nu l-ai inteles tu nu poti spune ca "felul in care este spusa povestea lasa de dorit". Cum kkt trebuia spusa?

White Shadow
20th August 2010, 23:52
hai Iuli cu parerea :yeah:

Lavinia
20th August 2010, 23:58
ma, poate ca pe el nu l-a impresionat...si eu am vazut multe filme la care cica nu ai de unde sa stii ce urmeaza sa se intample, sunt extraordinare, incredibile, si mi s-au parut previzibile si chiar uneori plictisitoare...fiecare cu parerea lui

jo27
21st August 2010, 07:20
@ jo27....am fost astazi prin oras si am trecut si pe la Dacia sa vad programul......dupa Salt urmeaza....surpriza...............Inception :ok:

ooo, mersi mult, e clar voi vedea si eu mult laudatul film la cinema.

Bronco
21st August 2010, 08:13
Ce kkt a fost boring si predictable la filmul asta? Ca poveste, bleah? Inception e asemenea lui Avatar?
Dumnezeuleeeee, dume mai mari ca astea nu am mai auzit lately.

Vorba ta...bleaaaah.

Daca nu l-ai inteles tu nu poti spune ca "felul in care este spusa povestea lasa de dorit". Cum kkt trebuia spusa?

Iuli , daca nu-ti convine ce am scris, asta e... Asta e parerea mea. Mie nu mi-a placut. Ce kkt era sa-mi placa la acest film? Daca tie ti-a placut, foarte bine. Gusturile nu se discuta. Treaba e ca pe mine m-a plictisit. Asta e! :angry:

Ce kkt ai tu impotriva gusturilor mele? Si ce kkt de limbaj e asta pe care-l folosesti...????:rosu:

A.k.a
21st August 2010, 08:30
Gata, nu va certati si terminati cu limbajul asta

Eddy DoubleD
21st August 2010, 10:27
Donnie Darko --- ?/10

Da, exact. Inca nu stiu ce nota sa-i dau. Cert e ce este peste 9. Probabil ca e cel mai dificil film pe care am avut ocazia sa-l vad. Recunosc ca nici nu l-am vazut cap-coada fara intreruperi. O mare greseala. Suntem pusi in fata unei povesti complexe la sfarsitul careia nu stii sa zici daca ai inteles ceva sau de fapt nu ai inteles nimic. Nu e un film la care sa te multumesti cu o vizionare. Asta e filmul care se potriveste cel mai bine definitiei genialitatii cinematografice data de mine in acest topic.

iuli
21st August 2010, 10:49
Iuli , daca nu-ti convine ce am scris, asta e... Asta e parerea mea. Mie nu mi-a placut. Ce kkt era sa-mi placa la acest film? Daca tie ti-a placut, foarte bine. Gusturile nu se discuta. Treaba e ca pe mine m-a plictisit. Asta e! :angry:

Ce kkt ai tu impotriva gusturilor mele? Si ce kkt de limbaj e asta pe care-l folosesti...????:rosu:

Iti cer scuze pentru limbaj in caz ca te-a ofensat. Eram in febra filmului.
Nu am zis ca mi-a placut, o spun de-abia acum. Filmul a fost foarte bun, dar desigur, nu este de locul 3 imdb, am cel putin 10 filme care-mi vin acum in minte peste el. Si probabil sunt mult mai multe.
Dar nu stiu ce a fost boring si predictable. A fost predictable faptul ca SPOILER Mal este moarta? Eu chiar nu ma gandisem pana sa zica ala. Poate in a doua parte a filmului sa fie predictable faptul ca va fi final hollywoodian, era pe undeva normal. A fost cumva predictable faptul ca Di Caprio e in proportie foarte mare vinovat de sinuciderea lui Mal? Nu cred Insa in rest, mi s-a parut un film destul de complicat in prima parte, trebuia sa fii concentrat la fiecare replica, sa nu pierzi ceva important.
Una peste alta, un film sf, mystery foarte bun, cum era aia? Ah da, dupa parerea mea :)

Ceva inovativ pana la urma...

Inca ceva SPOILER: Daca totul este in mintea lui Di Caprio? Titirezul de la final lasa semne de intrebare...

A.k.a
21st August 2010, 11:17
Pai chiar asta e, fiecare crede ce vrea. Sunt cateva indicii care indica ca ar fi SPOILER realitate, precum faptul ca are inelul pe mana cand e treaz si nu il are in vis, iar copiii sunt mai mari la sfarsit,

TenisFan
21st August 2010, 13:04
@Eddyshor. De ce pleci de la premisa ca filmul ar genial de bun si nu genial de prost? Ok, n-ai inteles filmul. Si eu pot sa fac un film ciudat fara niciun sens asa cum e Donnie Darko(am argumente sa spun asta) si tu sa zici despre el ca e fabulos doar pentru ca n-ai inteles ce aberatii ti-am aratat eu acolo. Sau ai vazut pe imdb ca e-n top 250 si gata l-ai si catalogat genial ca are nota mare si nu-l poti tu intelege la o prima vizionare. De asemenea iti insulti propria inteligenta cand faci asemenea afirmatii...

Lavinia
21st August 2010, 13:14
deci tie toate filmele astea ti se par fara sens? in cazul asta, sfarsitul ar trebui sa te lamureasca ce si cum, si daca il mai vezi inca o data, atunci ar cam trebui sa intelegi chiar bine ce se intampla, plus ca poti sa il privesti din mai multe perspective. mie mi s-a parut un film chir foarte reusit. ciudat, intr-adevar, si un pic wtf pana la final, insa per total, foarte bun

Eddy DoubleD
21st August 2010, 13:41
@Eddyshor. De ce pleci de la premisa ca filmul ar genial de bun si nu genial de prost? Ok, n-ai inteles filmul. Si eu pot sa fac un film ciudat fara niciun sens asa cum e Donnie Darko(am argumente sa spun asta) si tu sa zici despre el ca e fabulos doar pentru ca n-ai inteles ce aberatii ti-am aratat eu acolo. Sau ai vazut pe imdb ca e-n top 250 si gata l-ai si catalogat genial ca are nota mare si nu-l poti tu intelege la o prima vizionare. De asemenea iti insulti propria inteligenta cand faci asemenea afirmatii...

Chiar nu stiam ca e in top 250 IMDB. Doar ca am primit referinte bune. In plus, filmele genial de proaste se cunosc de la inceput, iar asta nu are aiura unuia incredibil de prost. Mai degraba nu l-am inteles eu. Si asta nu inseamna ca-mi insult propria inteligenta, ci doar ca sunt constient ca nu pot intelege chiar toate lucrurile din lumea asta. In plus, singur accept sa-mi insult inteligenta, nu accept sa-mi fie insultata de altii.:happy

zebe
21st August 2010, 13:49
Am vazut Up. Foarte fain. :)

TenisFan
21st August 2010, 14:44
@Lavinia. Am discutat si ras-discutat despre filmul asta. Pana acum nimeni nu mi-a explicat ce i-am intrebat extrem de simplu. Problema mea cu filmul e ca a fost facut pentru bani de asemenea invelit in chestii ademenitoare pentru indivizi slabi de inger ce li se pare cool ceea ce au vazut. De ce l-a scos Frank pe Donnie Darko din casa si i-a aratat toate lucrurile alea nasoale ce or sa se intample daca motorul de avion cade asupra sa si murea si oricum lucrurile alea n-or sa se intample? Cat despre film in general nu-mi mai amintesc detalii picante d-asta apelez la review-ul astuia:

Though I have not given away the ending, or most of the plot twists, this movie would be best viewed without any prior information. It's hard to pinpoint the chief problem with the film Donnie Darko, as there are many to deal with. Richard Kelly, in his first feature film, seems to have collected enough scenes of adolescent rage, late-night stoner diatribes, self-righteous justifications and inoffensive, banal philosophy to inspire twenty teen-angst dramas; then mashed them into a single two hour package with a sci-fi twist. The result is deeply distressing-- for all the wrong reasons. The film attempts to lead the audience down convoluted paths without any sense of symbolism or meaning, to make them sympathize with one-dimensional characters, and above all hopes that they will ignore the underdeveloped plot, full of unreconciled loose ends, by hiding it under a veneer of CGI effects and neo-surrealism. The main character, Donnie Darko, is a young man, committed to therapy, misunderstood by his friends, and rendered hostile and disaffected by his suburban life. We are meant to feel that he is more intelligent than his schoolmates, although sometimes that is a difficult assumption to make. For example, when one of his friends comes up with an absurd theory about the Smurfs, and Donnie counters with a theory of his own, his friend complains about Donnie acting "all smart." Donnie's speech, however, is no smarter than that of his friend-- just angrier. The only clear evidence of his intelligence is his principal's description of his standardized test scores as `intimidating;' but given the director's slant against simple categorization of human elements (as shown in the FEAR-LOVE sequence), this is a poor substitute for character development. Donnie takes prescribed drugs to combat mental problems, which are not addressed directly in this film. In fact, the entire issue of the drugs is understated, and one of the first chances the director has to redeem the film is lost. The ambiguity of Donnie's strange destiny, the possibility that all of this may be a product of his imagination, is pushed into the background, making the film 100 percent science fiction. This would not be a bad thing in itself, except that the "science" behind the "fiction" is very shaky. The explanations of time travel are weak, at best sounding like detached, uninformed rambling. We get the idea that the film's writer once read a book about time travel or a few chapters, and can't quite remember how it worked, but was sure that it was really interesting and wanted to work it into the film. The scientific portion, as a result, depends more heavily on expensive computer animations than actual development of the theories involved (at one point, a teacher discussing time travel states that if he continues to speak on the subject, he'd be fired. Apparently no further explanation is needed). Donnie's dealings with a visitor from the future lead him to commit several vicious actions. The justification for these actions is a tricky business. He damages his school, but it's okay, because his school doesn't treat him like a person. His punishment of a creepy self-esteem advocate (somewhat similar to Tom Cruise's character in Magnolia) results in the man's public humiliation. But should the audience believe that Donnie is some sort of avenging angel, striking out against ignorance and debauchery? He himself seems ignorant of the effects of these actions until after the fact. Aside from these flaws, the film is riddled with flat, uninteresting generalizations of humanity. The story is set in 1988, just before the Bush/Dukakis election, and the director touches on this point during the film. The focus, however, extends exactly this far: Donnie's gruff, blue collar father is voting for Bush, while his free-spirited, rebellious daughter plans to vote for Dukakis. There is nothing even remotely resembling a political statement here; simply a statement of the obvious. The former are not necessary to make a good film, but the latter should be left out. Likewise, Donnie's heartfelt speech about not being able to lump all human emotions into the bland categories of "fear and "love;" this doesn't ask the audience to make any great leaps of understanding. Everybody knows that there are more that two human emotions, and particular emphasis on this fact is worthless. Mr. Kelly gives homage to several symbols of 80's pop culture in his film: E.T., Stephen King, the Smurfs, Back to the Future. At it's heart, this film feels like the director's homage to himself, a collection of his own experiences, interests, personal heroes and adversaries, affirmations and disenchantments, roughly stitched together by untrained hands. Entire songs are played in music video format to the characters actions, seemingly because the director likes the songs. Characters who have little to no bearing on the plot (including the archetypal bully, fat girl, and right-wing idiot teacher) are given unnecessary focus, because the director really wanted to pack them in somehow. The awkward mess that is Donnie Darko leaves us wondering if Mr. Kelly has enough ideas left in his head to make another film, or if he has wasted all his creativity in one pointless, cluttered, meandering effort.

Tyler Durden
21st August 2010, 15:38
Nici nu mai stiu ce m-a deranjat mai mult la acest film. Faptul ca era un balon de sapun cu pretentii de consitenta, iepurele ala hilar care o ardea dubios si fara sens prin film, incercarea regizorului-inutila- de a da un sens profund unui film care a sfarsit intr-o forma de kitsch sau faptul ca pana la urma e vorba de un film cetos de o poezie indoielnica ce-i trage forta de unde-si trage si slabiciune: adica din ininteligibilitatea mesajului. Caci da, filmul nu ascunde niciun mesaj oricat l-ar cauta unii. Desi ca poate ca filmul are un mesaj, e drept mai degraba implict: si filmele proaste care se ascund sub masca interesantului pot fi apreciate de marele public.

noir_desir
21st August 2010, 17:27
a propos, a vazut cineva filmul Trip?

http://tripthemovie.ro/ din ce scrie acolo, pe la synopsis, pare destul de interesant, cel putin pentru cinematografia de la noi...

Prome
21st August 2010, 17:42
Donnie Darko --- ?/10

Da, exact. Inca nu stiu ce nota sa-i dau. Cert e ce este peste 9. Probabil ca e cel mai dificil film pe care am avut ocazia sa-l vad. Recunosc ca nici nu l-am vazut cap-coada fara intreruperi. O mare greseala. Suntem pusi in fata unei povesti complexe la sfarsitul careia nu stii sa zici daca ai inteles ceva sau de fapt nu ai inteles nimic. Nu e un film la care sa te multumesti cu o vizionare. Asta e filmul care se potriveste cel mai bine definitiei genialitatii cinematografice data de mine in acest topic.

Dude, cu tot respectul, dar mai trebuie sa bagi carbuni cu filme tari ca sa nu mai te mai gasesti in situatia de a te impresiona in halul asta donnie darko :D
Filmul asta e cam subtirel, are niste faze misto, in rest ciuciu.

Ah, si inca ceva, ca vad ca tot o tineti intr-una cu intelesul filmelor... Pana mea, filmele se vad, nu se inteleg :D

NORGEMAN
21st August 2010, 22:50
Ce e interesant la Donnie Darko e scena de la inceput cand stau toti la masa. Dupa filmul asta, in special, am ramas in minte cu niste injuraturi :ras-plans:

Continuarea mi s-a parut interesanta, au ales s-o bage in rol chiar pe sora din prima parte.

zebe
21st August 2010, 23:00
Eu nu pot sa zic nu am ramas cu nimic dupa filmul asta. Asa dubaș cum ii, poate slab prin prisma faptului ca se incearca prea multe si nu se reuseste nimic, dar nu mi-o fost indiferent. Surprinde. Macar atat.

NORGEMAN
22nd August 2010, 00:03
Transpunerea aia a mortii e mai diferit gandita si montata intr-un film, dar injuraturile din Donnie mi se par cea mai buna parte a lui.:)

pinki
22nd August 2010, 03:14
ce inseamna "dubaș"?

A.k.a
22nd August 2010, 07:32
Aici inseamna dubios :D. Ma gandesc ca si acolo tot asa. Chiar m-am mirat cand am vazut ca a folosit cuvantul :D

zebe
22nd August 2010, 10:35
Da, da. dubaș = dubios, ciudat. :D

Cristina
22nd August 2010, 11:04
you freakin' ardeleni :D...parca vorbiti in alta limba

A.k.a
22nd August 2010, 11:15
Haha, true dat

pinki
22nd August 2010, 14:01
mie-mi place cum vorbesc ardelenii :D


ps: is it me sau fonturile de pe forum sunt muuult mai mari? :hmm:

zebe
22nd August 2010, 14:37
Si mie mi se pare ceva ciudat, dar nu-mi dau seama ce. Nu cred ca marimea caracterelor. :thinkso:

pinki
22nd August 2010, 14:38
sau e alt font... oricum, e ... dubaș :cry: de asemenea, nu-mi place :D

Cristina
22nd August 2010, 14:50
mie nu mi se pare nimic...dubaș:cry:...la mine totul apare la fel :D

pinki
22nd August 2010, 14:51
la mine se vede de parca am rezolutie din aia 800 cu 600 :hmm:

NORGEMAN
22nd August 2010, 17:32
Ai avut o seara grea... :D

pinki
22nd August 2010, 17:36
e un mister :cry: un mister dubaș :cry: