PDA

View Full Version : Filme pe care le-am vazut in ultima vreme



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

White Shadow
17th January 2010, 21:41
Obligat fortat a trebuit sa ma uit la The Ugly Truth,oribil,o prostie.

citeam sa vad ce ati mai scris despre Avatar si am dat peste postul tau...

prietene.....The Ugly Truth e chiar bun filmul....baga la cap ce iti zice ala in ultimile 5 minute din film....te va ajuta in viata...pentru mine a fost comedia anului 2009....

praf_de_stele
17th January 2010, 22:16
Cand vad in ce lume traiesc nimic nu ma mai amuza:D
no way ! daca stai sa-i plangi de mila lumii in care traim, te consumi degeaba !!! nu merita, iti spun eu. asa ca vezi-ti de viata ta si bucura-te de ea ca nu rezolvi nimic daca astepti o lume mai buna pt ca nu vei vedea asa ceva :) si eu inainte eram asa, prea ma consumam la orice chestie. acum merg pe indiferenta in mare parte si, daca se poate, destul tupeu. fara el nu faci nimic. alta concluzie la care am ajuns. si-ar fi mai multe, dar n-au legatura cu subiectul


Eu nu mai pot sa rad la filme,inainte radeam la filme de genul Home Alone sau Police Academy;acum orice comedie imi scoate maxim un zambet....mai tare ma amuz la filmele horror.
te citez tot pe tine :P
idem, nici eu in ultimul timp nu prea ma amuz la comedii. sunt poate cateva exceptii, dar foarte putine. rad doar cand ma uit cu tata, el are un stil de-a rade de te face si pe tine sa razi, dar nu de fazele din film, ci de el :P de asta ma uit la comedii cand e si el prin preajma, ca sa ma mai amuz si eu :cry:

a vazut cineva "wild hogs"? e una dintre comediile care mi-au placut. sau poate e din cauza ca am vizionat-o cu tata :D dar a fost bun filmul

White Shadow
17th January 2010, 22:26
ma....nu mai postati nimic...sa inchida cineva threadul..

vreau ca acest post sa ramana ultimul post :

AVATAR - CEL MAI BUN FILM DE LA GLADIATORUL INCOACE.

TenisFan
17th January 2010, 22:35
Really dude? How old are you anyway? praf_de_stele mi se pare mai matura in gandire decat persoana ta. ;)

TaciAcolo
17th January 2010, 22:41
un kkt de film parerea mea de amator

praf_de_stele
17th January 2010, 22:47
Really dude? How old are you anyway? praf_de_stele mi se pare mai matura in gandire decat persoana ta. ;)
intotdeauna fetele au fost mai mature decat baietii(si nu vorbesc de toate pitipoancele carora n-ai ce sa le ceri, gen poze-n oglinda/baie pe hai faiv). bine, varsta copilariei se exclude in ambele cazuri. atunci toti suntem naivi si prostuti :P ma rog, asta nu e de condamnat

exista si exceptii, totusi ! asta ca sa mai echilibrez putin balanta, nu de alta :D

TeBat
17th January 2010, 22:50
ma....nu mai postati nimic...sa inchida cineva threadul..

vreau ca acest post sa ramana ultimul post :

AVATAR - CEL MAI BUN FILM DE LA GLADIATORUL INCOACE.

da....cu siguranta

@Ade,ai dreptate in ceea ce spui.(n-am ras la Wild Hogs:D)

Datenshi
17th January 2010, 23:04
no way ! daca stai sa-i plangi de mila lumii in care traim, te consumi degeaba !!! nu merita, iti spun eu. asa ca vezi-ti de viata ta si bucura-te de ea ca nu rezolvi nimic daca astepti o lume mai buna pt ca nu vei vedea asa ceva :) si eu inainte eram asa, prea ma consumam la orice chestie. acum merg pe indiferenta in mare parte si, daca se poate, destul tupeu. fara el nu faci nimic. alta concluzie la care am ajuns. si-ar fi mai multe, dar n-au legatura cu subiectul


te citez tot pe tine :P
idem, nici eu in ultimul timp nu prea ma amuz la comedii. sunt poate cateva exceptii, dar foarte putine. rad doar cand ma uit cu tata, el are un stil de-a rade de te face si pe tine sa razi, dar nu de fazele din film, ci de el :P de asta ma uit la comedii cand e si el prin preajma, ca sa ma mai amuz si eu :cry:

a vazut cineva "wild hogs"? e una dintre comediile care mi-au placut. sau poate e din cauza ca am vizionat-o cu tata :D dar a fost bun filmul

Eu ti-as recomanda si "500 days of summer" daca nu l-ai vazut, e una dintre putinele comedii romantice cu umor de calitate.

Referitor la Avatar, am inteles ca scenariul e slabut. Pentru mine un film trebuie sa aiba si un scenariu ok ca sa il consider foarte bun, nu doar efecte. Si in ultimul timp am vazut ceva SF-uri sau filme de actiune care mi s-au parut foarte bune, mai proaspete in minte in categoria celor care m-au impresionat placut fiind "Law abiding citizen" si "District 9".

Marius
17th January 2010, 23:29
AVATAR - CEL MAI BUN FILM DE LA GLADIATORUL INCOACE.

http://failblog.org/2010/01/10/avatar-plot-fail/

nu ziceai acelasi lucru si despre ala cu batman, cand aveai joker-ul la avatar? :o:

Tazz
17th January 2010, 23:49
http://failblog.org/2010/01/10/avatar-plot-fail/



Tare de tot :happy

zebe
18th January 2010, 00:10
intotdeauna fetele au fost mai mature decat baietii(si nu vorbesc de toate pitipoancele carora n-ai ce sa le ceri, gen poze-n oglinda/baie pe hai faiv). bine, varsta copilariei se exclude in ambele cazuri. atunci toti suntem naivi si prostuti :P ma rog, asta nu e de condamnat

exista si exceptii, totusi ! asta ca sa mai echilibrez putin balanta, nu de alta :D

Hai mai, sa fii un pic imatur si copilaros nu-i rau. Atat vreme cat inca ne mai permitem. :P

Si da, (500) Days Of Summer mi s-a parut destul de bun. :)

irinaidu
18th January 2010, 01:05
am vazut .un film foarte frumos " adam " de max meyer, de care nu am mai auzit pana acum, cu hugh dancy si rose byrne.
e o poveste de dragoste. nu e vreun film inovator, dar actorii reusesc sa-ti transmita emotia filmului si asta face toti banii. este exact ceea ce eu numesc un film frumos, care ma face sa ma simt bucuroasa ca l-am vazut inca o gramada de vreme dupa ce l-am terminat de vizionat.

ps : zebe normal ca e bine sa fim copilarosi, as zice chiar ca e esential. dar una e sa fii copilaros si alta e sa fii imatur sau chiar prost.

jo27
18th January 2010, 02:19
ma....nu mai postati nimic...sa inchida cineva threadul..

vreau ca acest post sa ramana ultimul post :

AVATAR - CEL MAI BUN FILM DE LA GLADIATORUL INCOACE.

n-am vazut inca Avatar....dar daca tu consideri Gladiator cel mai bun film de pina la el, de la lansarea acestuia, atunci e clar la ce sa ma astept.

White Shadow
18th January 2010, 07:34
:ras-plans:...ce reactii pe aici dupa postul meu...

modificare de post ca sa nu mai sariti toti pe mine : "Avatar nu are cum sa fie cel mai bun film de la Gladiatorul incoace deoarece Avatar este mult mai mult decat un simplu film "....

treaba este extrem de simpla...

majoritatea de aici apreciaza sarmalele...altele ies super fain....altele nu ies asa de bine...depinde de bucatar si de multe alte lucruri...dar pana la urma tot niste sarmale sunt....si voi dupa aia va contraziceti pe aici in legatura cu acele sarmale...ca vezi doamne una a fost mai buna decat cealalta...mai aveti putin si incepeti sa va luati la bataie pe aici ca nu stiu ce sarmale nu au castigat nu stiu ce oscar amarat....mai intrati pe mess si imi cereti sa va recomand o reteta buna....dar pana la urma tot despre niste sarmale discutam...

dupa asa multe sarmale nu simtiti nevoia si de o mancare japoneza traditionala ?

vine anul 2009...decembrie...sec XXI....si un baiat inteligent apare cu o mancare japoneza traditionala care nu a mai fost gustata de nimeni niciodata deoarece majoritatea bucatarilor erau ocupati cu niste amarate de sarmale....

si aceasta mancare este servita oamenilor....si spre surprinderea tuturor bucatarilor care faceau sarmale....aceasta reteta chiar a avut un enorm succes deoarece a fost o reteta noua...ceva unic....ceva ce nu avea acelasi gust de sarmale...

aceasta mancare japoneza traditionala are un design foarte frumos...e placut doar sa o privesti...daca te risti si gusti din aceasta mancare vei realiza ca are si un gust placut...evident ca va costa mult mai mult decat o ciorba de burta dar merita deoarece este ceva deosebit si vei ramane cu un gust placut si dupa ce ai mancat acea mancare....vei ramane cu o amintire placuta deoarece o mancare japoneza traditionala nu poate sa fie comparata cu niste simple sarmale....

nu mai comparati aceasta mancare japoneza traditionala cu niste sarmale deoarece riscati sa cadeti in penibil...

pe lumea asta sunt oameni care vor manca toata viata sarmale dar mai sunt oameni care vreau sa incerce si ceva nou...ceva ce nu au mai incercat niciodata....

aceasta mancare japoneza traditionala.....cat timp o mananci ...te gandesti doar la ea....o savurezi la maxim fara sa te gandesti la sarmale...fara a face dupa aia tot felul de comparatii cretine...

ramai cu o amintire si punct.

dupa aceasta mancare japoneza traditionala vor urma alte sarmale apreciate de voi ....marii critici de filme de pe onlinesport...alte sarmale comerciale facute de aceasi bucatari retardati pe care nu-i duce mintea sa realizeze si altceva...ceva mai nou...mai deosebit...

respect maxim singurului bucatar care a reusit acest lucru....James Cameron..

felicitari bucatare...esti in fatza turmei cu un secol...

nenea Spielberg pregateste si el o noua reteta...e bine....inca exista o speranta ca nu voi manca sarmale toata viata...

Celso
18th January 2010, 08:29
un kkt de film parerea mea de amator

de acord cu roby :cry: ... :D

TenisFan
18th January 2010, 09:15
Baiatu' cu sarmalele... Hai sa-ti explic cum e cu mancarea traditionala japoneza. E impachetata de restaurant intr-un ambalaj placut dar cand incepi s-o gusti vezi ca e un pic ranceda. Asa e si filmul Avatar. Impachetat frumos dar lipsit de substanta. Have a nice meal!

A.k.a
18th January 2010, 09:26
Paranormal Activity - nu credeam ca o sa fie infricosator dar a fost in unele faze

Datenshi
18th January 2010, 11:32
Mie nu mi s-a parut, chiar l-am vazut in mai multe episoade pentru ca adormeam. :D Daca te gandesti ca e bazat pe fapte reale, te poate pune un pic pe ganduri.

phyxius
18th January 2010, 11:50
mai toate filmele sunt bazate pe fapte reale zilele astea...

A.k.a
18th January 2010, 12:47
Mie nu mi s-a parut, chiar l-am vazut in mai multe episoade pentru ca adormeam. :D Daca te gandesti ca e bazat pe fapte reale, te poate pune un pic pe ganduri.

Fapte reale? Ma indoiesc. Oricum cred ca 80% din commenturile pe IMDB sunt cum ca filmul nu a fost film ci chiar s-au inregistrat cei doi si... au murit

Datenshi
18th January 2010, 13:07
Da, pe mine ma rugase cineva sa-l iau pentru ca stia ca e bazat pe fapte reale. Ulterior am citit ca nu ar fi asa, ci e doar un film cu buget mic.

A.k.a
18th January 2010, 13:22
Da, 15.000$ si a facut peste 100 de milioane $. Aia da

praf_de_stele
18th January 2010, 14:39
Eu ti-as recomanda si "500 days of summer" daca nu l-ai vazut, e una dintre putinele comedii romantice cu umor de calitate
il am si pe asta pe lista. nu stiu daca am mai spus, dar am o lista lunga cu filme, interminabila. trebuie sa am rabdare cu toate :P
multumesc !


Hai mai, sa fii un pic imatur si copilaros nu-i rau. Atat vreme cat inca ne mai permitem. :P
OFFTOPIC!!! :D
categoric, nu zice nimeni ca nu. pt mine, sa fii copilaros e o calitate. nu-mi place cand vad mereu fetze serioase sau adulti care nu stiu de gluma si daca te vad putin mai distrat sau stiu eu cum, te considera derbedeu. inteleg ca exista persoane care au anumite probleme si care chiar duc o viata grea...daca stau bine sa ma gandesc, tocmai astia stiu sa mai priveasca si partea frumoasa a lucrurilor. pt ca cei care au, vor din ce in ce mai mult, nu se mai satura !!! nu stiu, deci nu stiu unde se va ajunge, nu-mi place deloc ce vad in jurul meu! prea mult interes pt lucrurile materiale, pt multi asta inseamna viata! ce fac cu ele frate? sa si le ia in mormant toti!!! e din ce in ce mai trist ceea ce se intampla in prezent, nu vreau sa ma gandesc la ce va fi in viitor! exista oameni fara prea multe conditii, care chiar traiesc, traiesc cu adevarat. nimeni nu mai apreciaza lucrurile simple, dar care te fac mai fericit decat orice pe lume!!! mi-am amintit de voltaj - dematurizarea. superbe versuri !
si acum ma scuzati din nou de offtopic, mereu deviez de la subiect cand prind momentul :D
si ca sa nu fiu total offtopic, n-o sa-mi dau cu parerea despre "avatar" ca nu l-am vazut inca(ceva ma tine in loc, presimt ca n-o sa-mi placa) , un film care are legatura cu ce-am zis eu mai sus, despre cum sa te bucuri de viata cu adevarat, "la vita e bella". unul dintre preferatele mele :)

relansat
18th January 2010, 14:41
ceneva vazu` filmu` cu morgan`s?

m`as duce oleak sapt asta la cenema, da` nush daca (se) merita :drak:

TOTAL OFFTOPIC: praf de stele, nu plange :cry:

irinaidu
18th January 2010, 15:07
aoleu white, daca si avatar e ceva ce nu a mai vazut lumea pana acum... blockbustere sunt o gramada. filme fara substanta iar o gramada. filme fara idei si doar cu efecte speciale iar o gramada. indivizi care se uita la filme care nu spun nimic si cred ca vad ceva nou iar sunt o gramda. asa ca nu vad ce a adus nou avatar.
dar daca as fi in locul tau si as vrea sa vad ceva nou as incerca un film japonez, dar nu neaparat, si unul corean merge. asa ca tot ne-ai sugerat mancare din asia.

zebe
18th January 2010, 15:22
Trebuie neaparat sa ma uit si io la Avatar asta, la ce pasiuni starneste... :P

White, cred ca era mai simplu sa zici ca-i diferit, in loc sa scrii o pagina despre sarmale, bucatari si japonezi. :cry:


http://failblog.org/2010/01/10/avatar-plot-fail/

http://failblog.files.wordpress.com/2010/01/epic-fail-avatar-plot-fail.jpg


:cry:

Cristina
18th January 2010, 15:24
deci eu nu mai pot cu avatarul asta:headbang::headbang:...cred ca o sa o iau pe urmele irinei...app:sa ma arunc de la balcon sau sa ma tai cu lama?:D

zebe
18th January 2010, 15:31
deci eu nu mai pot cu avatarul asta:headbang::headbang:...cred ca o sa o iau pe urmele irinei...app:sa ma arunc de la balcon sau sa ma tai cu lama?:D

Doar daca folosesti o lama de-asta. :D

http://www.bloganono.com/public/lama-animal3.JPG

Uite, e si lama si e si emo. :D

irinaidu
18th January 2010, 15:52
ok, nu mai pot sa ma ascund, zebe i love you !!!! ca sa zic asa you had me at pocahontas dar ai venit si cu postul cu lama emo and i am sold !!!!

Marius
18th January 2010, 15:52
bai !!!

White Shadow
18th January 2010, 16:15
blockbustere sunt o gramada. filme fara substanta iar o gramada. filme fara idei si doar cu efecte speciale iar o gramada

alea sunt sarmale...

singurul film care poate sa fie comparat cu Avatar este Final Fantasy VII Advent Children...doar ca acolo totul este animatie....

Tenis Fan...tu ai gustat din mancarea aia japoneza si ai acordat o nota de 8.5..si dupa aia imi postezi mie aici filozofii despre viata....

in viata ta nu ai mai acordat o nota de 8.5 la un film care e facut in proportie de 90 % pe comp si care mai tine si 160 de minute......

de fapt asta e primul si singurul...te-ai gandit acum 5 ani ca vei acorda in 2009 o nota de 8.5 la un film de 160 de minute care e facut in proportie de 90 % doar pe comp ?....

irinaidu
18th January 2010, 16:36
white as incerca sa argumentez cu tine dar cred ca nu are rost. in caz ca ai un singur argument legat de fondul filmului si nu de forma please let me know.
who gives a shit about computers??? erau cumva premii pt computere???

praf_de_stele
18th January 2010, 16:42
TOTAL OFFTOPIC: praf de stele, nu plange :cry:
pana si tu te-ai prins ca-s sensibila. nu mai mere sa ma ascund :(

TenisFan
18th January 2010, 17:03
White Shadow cred totusi ca am dat 8 la filmul asta. La fel am dat si pentru 300. Efectele speciale pot duce un film pana la un anumit punct. Mai departe filmul trebuie sa contina substanta pentru a primi note mai mari. Pentru mine nota 8 inseamna ca filmul a continut ceva ce mi-a placut dar in niciun caz ca a reusit sa produca mari miscari de sentimente in interior. In cazul de fata, adica al mancarii japoneze traditionale(daca-i lipseste sake-ul deja nici nu ma mai intereseaza), putem vorbi despre o lume feerica, de basm. Mai toti am crescut cand eram copii cu lumile astea de basm. Reintoarcerea la universul copilariei a constituit singurul motiv pentru care filmul asta a primit nota respectiva. Toate celelalte lucruri au fost chestii de umplutura pe care le-am exclus din film doar de dragul dansului prin trecut. Eu sunt o persoana destul de obiectiva cred si cand ma uit la un film incerc sa apreciez totusi ceva ce m-a captivat nu ceea ce a fost neaparat mai putin reusit. Cand un film imi jigneste inteligenta este taxat automat indiferent de ce alte chestii reusite mai apar in el. Cand un film este americanizat in mod evident va primi o nota submediocra. La acest film am iertat americanizarea masiva plus povestea subreda pentru a ma complace intr-o reverie placuta si pentru a evada din cotidian.

irinaidu
18th January 2010, 17:19
damn, another one i love :P

iuli
18th January 2010, 19:46
apropo de comedii bune... mi-am amintit ca am vazut anul trecut "Death at a Funeral". englezii astia fac ce fac si reusesc niste filme de comedie de nota 10! trebuie sa-l revad ca prea mi-a placut

Cred cea amintita de tine + Hot Fuzz au fost ultimele comedii bune pe care le-am vazut.


Avatar - cel mai bun film de la Gladiatorul incoace....

Epic Fail. La fel ca la Sherlock Holmes de fapt.


ceneva vazu` filmu` cu morgan`s?
m`as duce oleak sapt asta la cenema, da` nush daca (se) merita :drak

Te anunt eu joi seara :rolleyes:

White Shadow
18th January 2010, 20:57
Irina...uneori...in viata...trebuie sa te bucuri si de lucrurile marunte...

vrei prea multe de la un simplu lucru...Avatar este un simplu lucru frumos pe care trebuie doar sa-l admiri...nimic altceva...

e ca si cum ai admira un peisaj....te uiti la el....e frumos....dar daca tu vrei poti sa gasesti o gramada de lucruri care nu se potrivesc cu acel peisaj...ori faci asta...ori admiri peisajul...decizia iti apartine.....

voi aveti pretentii de mare film ....de la ceva care e facut in proportie de 90 la suta pe comp...deci pe bune...voi nu realizati ca vreti ceva imposibil ?

si totusi acest film are un mesaj....ati inteles mesajul ?

si totusi va castiga cateva oscaruri.....un simplu peisaj...ce chestie...nu ?

Lucian86
18th January 2010, 21:30
"District 9" 9/10

Fabulos!!! Toate defectele umane sunt in acest film:shocked:

Marius
18th January 2010, 21:47
dar si o buna parte din stereotipurile cinematografiei. te-as sfatui sa-l mai vezi o data, eu asa am facut.

Marius
18th January 2010, 21:50
voi aveti pretentii de mare film ....de la ceva care e facut in proportie de 90 la suta pe comp...deci pe bune...voi nu realizati ca vreti ceva imposibil ?


singura pretentie era legata de scenariu, de poveste. sau tu vrei sa spui ca pc-ul ala folosit de regizor nu a acceptat decat varianta moderna a lui "pocahantas"? :D

Ted
18th January 2010, 21:55
vrei prea multe de la un simplu lucru...Avatar este un simplu lucru frumos pe care trebuie doar sa-l admiri...nimic altceva...
dimpotriva,eu cred ca tu faci din tantar armasar :)
OK,am vazut filmul si mi-a placut,in nici un caz nu mi-a parut rau de timpul si banii irositi,dar de aici si pana a-l prezenta ca 'cel mai cel' e cale lunga ;)


http://www.bloganono.com/public/lama-animal3.JPG
animalul e criminal rau :ras-plans::ras-plans::ras-plans:

Joe
18th January 2010, 23:55
Its Complicated

20/10 ( Excellent)



Jane (Meryl Streep) is a self-reliant divorcée who owns a successful bakery in Santa Barbara, California. After 10 years of separation and three grown children, she finally achieves a good relationship with her ex-husband Jake (Alec Baldwin), a successful attorney who has remarried the much-younger Agness (Lake Bell).


http://gardendrama.files.wordpress.com/2009/12/its-complicated.jpg

Jane and Jake attend their son Luke's college graduation in New York. A dinner together develops into an affair, making Jane "the other woman". Part of Jane knows it is wrong, since Jake and Agness are still married and trying to have a baby; the other part of Jane relishes in being "the other woman" and continues the affair with Jake in Santa Barbara. Jake is just enjoying the clandestine sex and doesn't show much interest in Jane's growth as a person.

Their children know nothing of their parents' affair, although Harley (John Krasinski), who is engaged to their daughter Lauren, spots them in a hotel and keeps silent. Agness knows nothing, as Jake still has sex with her on demand; her five-year-old son Pedro suspects something when Jake makes phone calls from the bathroom.

http://justpressplay.today.com/files/2009/08/meryl-streep-alec-baldwin-its-complicated.jpg

Complicating matters is Adam (Steve Martin), an architect hired to remodel Jane's home, who is himself healing from a divorce of his own, and who has begun to fall in love with Jane. He spends time getting to know her as a person. One night, she takes him to her bakery-restaurant and offers to make him anything; he asks for a chocolate croissant, which they make from scratch laughing and amusing. This takes hours, and they enjoy the time together. As her architect, he shows great sensitivity in listening to her needs and vision for her remodeled kitchen and bedroom.

Jake leaves Agness, who kicks him out of their house as he confesses that he's still in love with Jane, who rebuffs his gesture. Eventually via webcam under embarrassing circumstances, Adam learns Jane is still seeing Jake. Adam knows his boundaries and tells Jane he cannot continue seeing her as this triangle will only lead to heartbreak. Her kids also find out, and they are not happy about Mom and Dad getting together again, as they are still recovering from the divorce ten years ago. Jane tells them she is not getting back with their dad, who then drives off in his porsche while the children go to Harley and Lauren's house. Jane soon reconciles with the kids, citing that she wanted to do this for herself, which they sympathize. When she returns home, Jake awaits her to talk, and the two end their affair on amicable terms.

The film ends with Adam returning to Jane's house to work on her addition and before the credits roll Jane and Adam are seen laughing while walking into her house.



Merryl Rocks :yeah: ;)

phyxius
19th January 2010, 00:06
^ asta-i Universal, da?

zebe
19th January 2010, 00:07
Sa-ti raspunda el. :)

iuli
19th January 2010, 00:16
^ asta-i Universal, da?

Normal. Lasa-l, are si el vreo 10 clone. Debilu` :(

Umbro, mie mi-a placut Avatar, sa nu intelegi ca-l critic. Nu stiu daca am scris si aici dar pe 365 sigur am scris. Totusi eu nu-l consider nici cel mai bun film al anului. Inglorious Basterds este peste dupa parerea mea.

Nu ma intereseaza premiile luate.

buticut
19th January 2010, 00:23
Irina...uneori...in viata...trebuie sa te bucuri si de lucrurile marunte...

...cum ar fi Avatar? :cry:

TeBat
19th January 2010, 00:57
^ asta-i Universal, da?

Acum stie doar engleza.

White Shadow
19th January 2010, 09:38
Umbro, mie mi-a placut Avatar, sa nu intelegi ca-l critic. Nu stiu daca am scris si aici dar pe 365 sigur am scris. Totusi eu nu-l consider nici cel mai bun film al anului. Inglorious Basterds este peste dupa parerea mea.

Nu ma intereseaza premiile luate.

am citit ce s-a scris si pe acolo legat de Avatar...multe note mari si pareri bune..

dar...acel user...China...sau cum ii zice...a scris ceva extrem de interesant...in sfarsit cineva care a inteles mesajul filmului si nu a fost fermecat doar de efectele speciale si alte lucruri de genul :

am vazut si eu ieri Avatar....pe langa ideea cum ca noi, pamantenii, suntem in stare sa distrugem orice, inclusiv mediul de viata al altei rase pentru a ne fi noua....profitabil.....m-au impresionat efectele speciale...chiar le-au reusit....nu mi se pare un film pt copii....are otzara de substantza....dar basca ei de treaba, aia chiar trebuiau sa se comporte ca niste piei rosii?????putina imaginatie domle.....ma asteptam la mai mult la cata valva s-a facut....

a inteles ceva dar eu vad treaba altcumva...

ce s-a intamplat in film se intampla in viata de zi cu zi...doar ca pamantenii nu distrug mediul de viata al altei rase....pamantenii se distrug intre ei din interes propriu...isi distrug propriul lor mod de viata...si cine a vazut documentarul Home stie despre ce vorbesc si stie ce s-a intamplat cu aceasta planeta in ultimii 50 de ani si ce se va intampla in urmatorii 50 de ani daca continuam tot asa....

in viata de zi cu zi au fost pornite razboaie din interes....in viata de zi cu zi Bush a omorat oameni nevinovati in Irak doar pentru petrol...Irakul a fost atacat pentru petrol..

in film acel copac a fost atacat pentru bogatiile din pamant...nu am fost extrem de atent ce era sub acel copac.....dar din cauza acestui aspect s-a pornit acel razboi...exact ca si in Irak...din interes propriu au murit oameni nevinovati.....in film exista clar un mesaj anti-razboi....cand tipa urla la ala si ii zice ca acolo sunt copii...oameni nevinovati.....dar nu e bagata in seama si e pornita misiunea de ucidere in masa a unor oameni nevinovati doar pentru atingerea unor obiective bine stabilite inca de la inceput......sunt lucruri care se intampla in realitate dar nu sunt bagate in seama....

un alt mesaj al filmului este acela ca nu trebuie sa renunti niciodata la modul tau de viata...doar pentru ca asa vreau altii sa o faci....din pacate in realitate situatia e cu totul alta....toti suntem condusi de cativa oameni si toti respectam niste legi aprobate de cativa oameni...si unde noi....nu am avut nici un cuvant de spus....mesajul din film e clar....doar impreuna poti sa reusesti.....degeaba gandeste unul si altii gandesc ca si turma....s-au adunat o gramada in film...au fost 2000 si peste cateva saptamani se adunau 20.000....si asta pentru ce ?.....pentru a se apara de niste oameni care vroiau sa-i alunge din propria lor casa...

cand tine ala acel discurs pe care tenis fan...cel cu gandirea matura....il considera penibil...ala zice o propozitie care iti este adresata tie ca si om...ca si persoana....parca zice ceva de genul "trebuie sa ne protejam pamantul"....voi aveti impresia ca acea propozitie e spusa doar asa ?....ca face parte din scenariu ?.....este un mesaj extrem de clar care iti spune tie ca si om care locuieste pe aceasta planeta ca trebuie sa iti protejezi pamantul....sa arunci o privire pe documentarul Home sa vezi ce s-a intamplat in ultimii 50 de ani si sa vezi de ce trebuie sa iti protejezi pamantul....

la inceput cand iti prezinta toti acei copaci, plantele, animalele, toate acele peisaje superbe si toate bogatiile pamantului...tu ca si om...incearca sa faci o comparatie...planeta noastra si planeta din film ...Pandora.....este exact acelasi lucru....in film a fost o planeta superba pana cand au aparut oamenii care au inceput sa distruga copacii si tot ce le statea in cale...pentru ce ?...pentru bogatiile din pamant...si daca in film aia albastrii nu-i opreau...situatia era cu totul alta.....omul de la nastere si pana la moarte tot mai mult vrea si tot mai mult vrea...cand are ceva ce si-a dorit..nu e multumit...vrea altceva...in film daca nu erau opriti atunci distrugeau alt copac si alt copac...dar au fost opriti...in realitate...nu sunt opriti...deoarece toti suntem oameni si toti ne cam bagam @@@@ in ea planeta....

filmul e plin de mesaje dar aceste mesaje sunt intelese daca vezi filmul de 2 ori...prima data esti uimit de acele efecte speciale si de alte lucruri.....

a doua oara incepi sa intelegi ca filmul asta e mult mai mult decat o simpla chestie computerizata....

in Avatar vezi ce frumoasa poate sa fie o planeta pana cand apar pe ea niste oameni...

in Avatar vezi cum trebuie sa fie respectata natura...

in Avatar vezi de la ce porneste in general un razboi...

in Avatar vezi ca trebuie sa faci sacrificii uriase pentru a proteja natura de niste oameni lacomi...

in Avatar vezi cum familii nevinovate au murit doar pentru ca cineva sa isi atinga un interes propriu...nu degeaba au bagat un cadru special cu o familie din aia de culoare albastra care avea niste copii...

in Avatar vezi animale disperate care nu mai stiau pe unde sa alerge din cauza oamenilor care au atacat cu rachete acea padure...si dupa aia acel pom....nu degeaba au bagat un cadru cu o familie de nu stiu ce animale care avea niste pui....

in Avatar vezi cam ce ar face animalele in realitate daca ar putea sa o faca....ar ataca toti oamenii care distrug padurile si care exploateaza la maxim aceasta planeta...

in Avatar poti sa vezi multe...mult mai mult decat poti sa vezi intr-un film obisnuit....are mesaje si te invata cum sa respecti natura...dar iti si arata ca un simplu om nu va putea sa faca asta niciodata...deoarece....un om intotdeauna e condus de un alt om....si asa apare o turma care e condusa de un cioban...si intotdeauna oaia va asculta de cioban deoarece este doar o oaie...si in caz ca o oaie nu va respecta ce zice ciobanul...atunci acea oaie ori e alungata din turma...ori e omorata....cea mai buna dovada a fost si in film....cand ala a dat ordinul ca acel pom sa fie distrus...nimeni nu a comentat nimic....cine a comentat ceva..ori a fost omorat...vezi cazul Michele Rodriguez...ori au fost inlaturati din turma...vezi cazul celor 2...intotdeauna cel care vrea sa faca ceva pentru turma este inlaturat deoarece in ziua de astazi interesul propriu a ajuns sa fie mult mai important decat viata unui om....o bancnota a ajuns sa fie mult mai importanta decat viata unui om....si lista poate continua....

in realitate situatia e la fel....si sunt multe documentare care au demonstrat ca persoanele importante au fost asasinate doar din simplu motiv ca vroiau sa zica turmei niste lucruri pe care le stiau doar ciobanii...doar din simplu motiv ca vroiau sa ajute turma....

voi...majoritatea...ati vazut in acest film doar un blockbuster mediatizat la maxim cu efecte speciale multe si peisaje frumoase....nu ati vazut ce era mai important de vazut cum nici in realitate nu vedeti ce e mai important de vazut...

uitati de scenarii, povesti, jocuri actoricesti fenomenale si mai stiu eu ce pretentii aveti de la un film....incercati sa intelegeti doar MESAJUL FILMULUI...este suficient...si dupa aia puteti sa va bagati @@@@ in ea planeta...in continuare...in timp ce vizionati un film care are toate ingredientele pe care voi le doriti la un film.

Celso
19th January 2010, 09:42
trebuiau sa te angajeze astia de la Avatar director de imagine:drak: ...

pt mine filmul anului este Inglourious Basterds si atat conteaza, putin ma intereseaza daca castiga vreun premiu sau nu:D

NTM
19th January 2010, 10:30
La haine (1995) - 9/10

TenisFan
19th January 2010, 11:00
Prietene White Shadow. Eu merg pe principiul ca daca taceai filosof ramaneai. Nu stii tu despre ce discursuri penibile am amintit in descrierea filmului. Este vorba despre discursul pe care l-a folosit la sfarsit soldatul pentru a-i ridica la lupta pe aia albastrii care apropos se cheama Na'vi. Imi dau seama ca te-ai uitat la film si crezi ca ai inteles despre ce mesaje sublime si absconcse are filmul cand de fapt ele sunt evidente. Si aia de pe planeta Pandora pot fi considerati oameni asa cum si irakienii sunt tot oameni. Tu poti deduce mai multe mesaje din situatia din Avatar pentru ca in fond esenta e aceeasi: exploatarea de bogatii naturale. In Avatar acest lucru este realizat de o corporatie influenta ce dispune de un buget fabulos; astfel isi permite angajarea unor mercenari pentru a pune mana pe mineralul ala atat de valoros. De aici tu poti deduce o sumedenie de chestii. Lucrurile astea sunt stiute, arhicunoscute, discutate si rasdiscutate de ceva timp. Daca tu crezi ca mesajul acesta este fabulos sau daca tu il realizezi taman acum atunci e dreptul tau sa crezi ca filmul e fabulos. Probabil noi suntem mai informati decat tine si nu suntem asa de impresionati de socul aflarii acestei descoperiri. Filosofia ta de 2 bani despre sistemul ierarhic si politic dintr-o societate ma indeamna sa te sfatuiesc sa mai citesti si tu niste carti. Poti incepe cu 1984 al lui Orwell. ;)

jo27
19th January 2010, 11:03
Prietene White Shadow. Eu merg pe principiul ca daca taceai filosof ramaneai. Nu stii tu despre ce discursuri penibile am amintit in descrierea filmului. Este vorba despre discursul pe care l-a folosit la sfarsit soldatul pentru a-i ridica la lupta pe aia albastrii care apropos se cheama Na'vi. Imi dau seama ca te-ai uitat la film si crezi ca ai inteles despre ce mesaje sublime si absconcse are filmul cand de fapt ele sunt evidente. Si aia de pe planeta Pandora pot fi considerati oameni asa cum si irakienii sunt tot oameni. Tu poti deduce mai multe mesaje din situatia din Avatar pentru ca in fond esenta e aceeasi: exploatarea de bogatii naturale. In Avatar acest lucru este realizat de o corporatie influenta ce dispune de un buget fabulos; astfel isi permite angajarea unor mercenari pentru a pune mana pe mineralul ala atat de valoros. De aici tu poti deduce o sumedenie de chestii. Lucrurile astea sunt stiute, arhicunoscute, discutate si rasdiscutate de ceva timp. Daca tu crezi ca mesajul acesta este fabulos sau daca tu il realizezi taman acum atunci e dreptul tau sa crezi ca filmul e fabulos. Probabil noi suntem mai informati decat tine si nu suntem asa de impresionati de socul aflarii acestei descoperiri. Filosofia ta de 2 bani despre sistemul ierarhic si politic dintr-o societate ma indeamna sa te sfatuiesc sa mai citesti si tu niste carti. Poti incepe cu 1984 al lui Orwell. ;)


OMG....ce dispute a generat filmul asta...si eu nu pot sa-mi dau cu parerea deoarece nu l-am vazut inca :( oricum am sa-mi dau cu parerea privind disputele......TenisFan cistigator la puncte....doar pt ca gongul l-a salvat pe WS de la KO :D

Jerry20cm
19th January 2010, 11:08
pt mine filmul anului este Inglourious Basterds

Asa si pt mine. a avut si momente plictisitoare, dar, per total, e genial. Ma bucur insa ca macar Waltz e apreciat pe masura rolului fabulos pe care l-a facut.

irinaidu
19th January 2010, 15:33
Prietene White Shadow. Eu merg pe principiul ca daca taceai filosof ramaneai. Nu stii tu despre ce discursuri penibile am amintit in descrierea filmului. Este vorba despre discursul pe care l-a folosit la sfarsit soldatul pentru a-i ridica la lupta pe aia albastrii care apropos se cheama Na'vi. Imi dau seama ca te-ai uitat la film si crezi ca ai inteles despre ce mesaje sublime si absconcse are filmul cand de fapt ele sunt evidente. Si aia de pe planeta Pandora pot fi considerati oameni asa cum si irakienii sunt tot oameni. Tu poti deduce mai multe mesaje din situatia din Avatar pentru ca in fond esenta e aceeasi: exploatarea de bogatii naturale. In Avatar acest lucru este realizat de o corporatie influenta ce dispune de un buget fabulos; astfel isi permite angajarea unor mercenari pentru a pune mana pe mineralul ala atat de valoros. De aici tu poti deduce o sumedenie de chestii. Lucrurile astea sunt stiute, arhicunoscute, discutate si rasdiscutate de ceva timp. Daca tu crezi ca mesajul acesta este fabulos sau daca tu il realizezi taman acum atunci e dreptul tau sa crezi ca filmul e fabulos. Probabil noi suntem mai informati decat tine si nu suntem asa de impresionati de socul aflarii acestei descoperiri. Filosofia ta de 2 bani despre sistemul ierarhic si politic dintr-o societate ma indeamna sa te sfatuiesc sa mai citesti si tu niste carti. Poti incepe cu 1984 al lui Orwell. ;)

what he said :yes::floricica: ca m-a scutit sa mai zic eu.

Celso
19th January 2010, 17:42
Brothers -7/10 un film bun, merita vazut daca nu ai ce face:P

iuli
19th January 2010, 18:26
Prietene White Shadow. Eu merg pe principiul ca daca taceai filosof ramaneai. Nu stii tu despre ce discursuri penibile am amintit in descrierea filmului. Este vorba despre discursul pe care l-a folosit la sfarsit soldatul pentru a-i ridica la lupta pe aia albastrii care apropos se cheama Na'vi. Imi dau seama ca te-ai uitat la film si crezi ca ai inteles despre ce mesaje sublime si absconcse are filmul cand de fapt ele sunt evidente. Si aia de pe planeta Pandora pot fi considerati oameni asa cum si irakienii sunt tot oameni. Tu poti deduce mai multe mesaje din situatia din Avatar pentru ca in fond esenta e aceeasi: exploatarea de bogatii naturale. In Avatar acest lucru este realizat de o corporatie influenta ce dispune de un buget fabulos; astfel isi permite angajarea unor mercenari pentru a pune mana pe mineralul ala atat de valoros. De aici tu poti deduce o sumedenie de chestii. Lucrurile astea sunt stiute, arhicunoscute, discutate si rasdiscutate de ceva timp. Daca tu crezi ca mesajul acesta este fabulos sau daca tu il realizezi taman acum atunci e dreptul tau sa crezi ca filmul e fabulos. Probabil noi suntem mai informati decat tine si nu suntem asa de impresionati de socul aflarii acestei descoperiri. Filosofia ta de 2 bani despre sistemul ierarhic si politic dintr-o societate ma indeamna sa te sfatuiesc sa mai citesti si tu niste carti. Poti incepe cu 1984 al lui Orwell. ;)

KO :(:(:(:(:(


:happy:happy:happy

White Shadow
19th January 2010, 19:05
corporatia aia influenta din film de care zici tu este o aluzie deloc mascata la companii precum Halliburton sau Blackwater, ultima acuzata de asasinarea fara motiv a 17 civili irakieni....dar probabil o stii si pe asta.

Tenis...eu nu am scris nici unde ca mesajul e fabulos...eu ti-am demonstrat ca filmul are niste mesaje de care tu nu ai zis nimic...si daca pentru tine sunt evidente...atunci doar pentru acele mesaje trebuia sa mai acorzi inca un punct in plus la nota ta.....9 prietene...9...nu 8 ca si la tampenia aia de 300....

si aia cu probalitatea.....nu poti sa traiesti doar din presupuneri...dar tu o faci.....

si aia cu impresionatul....nu trebuia sa fie nimeni impresionat de mesaje.....din bun simt trebuia doar sa vorbesti putin despre acele mesaje...ceva ce vad ca nu exista.

filozofia mea de 2 bani nu este filozofia mea.....este ceva real si tu in loc sa imi zici mie ce carti sa mai citesc...mai bine mi-ai zice ce nu crezi din ce am scris acolo...

si mesajele sunt evidente deoarece Cameron a declarat intr-un interviu ca filmul arata cum lacomia si imperialismul ajung sa distruga mediul inconjurator...

plus ca filmul este pe fatza o crtitica adusa Americii in legatura cu razboiul din Irak si alte lucruri...

concluzia finala este ca filmul are mesaje.....si este singurul film care are niste mesaje bine alese dar pe care voi nu le bagati in seama deoarece sunteti obisnuiti sa vedeti asa ceva in fiecare film, nu ?.......asa cum si marmota invelea ciocolata in staniol...

El Pistolero
19th January 2010, 19:18
cata isterie a creat acest film toate lumea pe strada numai despre avatar vorbeste:groggy:
chiar nu inteleg pentru ce atata agitatie .mie mi se pare un film foarte prost

Eddy DoubleD
19th January 2010, 19:36
cata isterie a creat acest film toate lumea pe strada numai despre avatar vorbeste:groggy:
chiar nu inteleg pentru ce atata agitatie .mie mi se pare un film foarte prost

Exact din cauza ca fiecare isi da cu parerea si toti au pareri diferite se nasc aceste dispute. Deci acum si tu esti cauza.

Din punctul meu de vedere, Avatar e un filmcare sa impresioneze la maxim din punct de vedere vizual, lucru pe care il face, iar in spatele acestui lucru e o poveste simpla si plina de idei folosite in multe alte filme. Insa senzatia pe care o traiesti cand vezi filmul 3D e atat de impresionata, incat unii supraapreciaza filmul(inclusiv eu:D, insa sunt constient de asta). In concluzie, Avatar a fost facut sa ia bani cu caru', insa nu cred ca e filmul care sa ia Oscare pentru altceva decat efecte vizuale si regie sa zicem si in niciun caz Glob de aur pentru drama?!

Si in afara de asta, The Hangover Glob de aur pentru comedie?!:confused: Be serious!!!:mda:

White Shadow
19th January 2010, 19:58
faptul ca natura este distrusa pentru o resursa naturala numita "nobtainium" nu este o drama ?

faptul ca aia de culoare albastra mor din cauza acelei resurse naturale nu este o drama ?

faptul ca animalele sunt alungate din cauza acelei resurse naturale nu este o drama ?

daca nici natura care e distrusa si moartea unor persoane pentru o resursa naturala nu e drama atunci chiar nu mai e nimic de zis...

cu cine a mai concurat Avatar la sectiunea "drama" ?...sunt curios sa vad ce putea sa fie mai dramatic de atat....

Eddy DoubleD
19th January 2010, 20:29
The Hurt Locker - Un film original, de actualitate, despre razboiul din Irak.
Precious - Un film terifian as spune, cu o poveste care poate fi oricand reala. As spune castigatorul de drept al acestei categorii.

Avatar are o poveste mult prea normala, care nu-i nici originala, nu impresioneaza. Punctul forte sunt imaginile spectaculoase, dar asta nu inseamna ca doar cu acet lucru poate depasi granitele categoriilor efecte speciale si cel mai bun regizor.

Sergiu
19th January 2010, 20:32
Ba să nu fim serioși la comedii Eddy.
White e natură falsă... așa că nu e nicio dramă. Cei de la Fox cred că și visează cum o să le arate lor rapoartele trimestriale pe baza acestui film, totul e făcut într-o veselie. Dacă reușeau să ne facă să ne pese de acei albaștrii atunci ar fi fost o dramă, dar așa nu e nicio dramă pe acolo.

White Shadow
19th January 2010, 20:33
cum adica e natura falsa ?

80% din film e CGI...cum vroiai sa fie natura ?

zebe
19th January 2010, 20:39
Deci sa inteleg ca pornim de la premisa ca Avatar e cea mai buna drama? :D

TenisFan
19th January 2010, 20:45
Avatar e cel mai bun musical de fapt. Am auzit-o eu pe Sigourney Weaver cantand in baie dupa o scena. :D

Sergiu
19th January 2010, 20:47
Adică nu există, e inventată, ne dramatizăm că n-o să mai avem iarbă care strălucește noaptea?

Eddy DoubleD
19th January 2010, 20:51
Avatar e cel mai bun musical de fapt. Am auzit-o eu pe Sigourney Weaver cantand in baie dupa o scena. :D

:ras-plans:

TeBat
19th January 2010, 20:59
Avatar e cel mai bun musical de fapt. Am auzit-o eu pe Sigourney Weaver cantand in baie dupa o scena. :D

sau cel mai bun desen animat:D

White Shadow
19th January 2010, 20:59
Adică nu există, e inventată, ne dramatizăm că n-o să mai avem iarbă care strălucește noaptea?

pai normal ca e inventata daca in proportie de 90 la suta filmul e facut pe comp.....logic.

ca e inventata natura...ca vezi in film tot felul de animale ciudate si mai stiu eu ce chestii...asta conteaza mai putin...povestea in sine este o drama.

Marius
19th January 2010, 21:03
Avatar e cel mai bun. Cel mai bun film american, in toata esenta lui si cu toate semnificatiile acestui termen.

Eu l-as vota si la oscar. Pentru scenariul cu cele mai multe clisee din istoria cinematografiei.

relansat
19th January 2010, 21:03
multi destepti p`aici, foarte multi. cea mai mare densitate de destept centrimetru de postare :mda:

Marius
19th January 2010, 21:05
Punctul forte sunt imaginile spectaculoase, dar asta nu inseamna ca doar cu acet lucru poate depasi granitele categoriilor efecte speciale si cel mai bun regizor.

wtf? pai ce-a regizat ala, echipa de desenatori in 3d?

Eddy DoubleD
19th January 2010, 21:08
wtf? pai ce-a regizat ala, echipa de desenatori in 3d?

Am zis poate cel mai bun regizor intr-un post anterior. Aici nu am mai specificat asta. Totusi nu cred ca nu poti aprecia viziunea lui Cameron. Nu cred ca ala decat a angajat niste desenatori 3D si le-a zis: "Faceti niste omuleti albastrii, niste plante, niste animale si gata filmul!". Mai mult ca sigur a avut o viziune si trebuie apreciat pentru asta.

White Shadow
19th January 2010, 21:12
adevarul e ca acest Cameron e tare...stie cum sa faca niste bani....nici macar nu are concurenta...pe locul 1 se afla el...pe locul 2 se afla tot el...si acum vrea sa se depaseasca pe el...

iuli
19th January 2010, 21:25
cu cine a mai concurat Avatar la sectiunea "drama" ?...sunt curios sa vad ce putea sa fie mai dramatic de atat....

Hai ma gata ca deja exagerezi. Esti boring si punct. Avatar e cel mai slab film dintre cele nominalizate. Daca si asta a fost atat de dramatic. WTF? Tine-o pe a ta, te-am inteles.

White Shadow
19th January 2010, 21:27
pe tine nu te duce mintea sa raspunzi la o intrebare ?

iuli
19th January 2010, 21:28
Pe tine nu te duce mintea sa cauti pe net? Dureaza mai putin de un minut.

White Shadow
19th January 2010, 21:30
poate pe comp...pe PS 3 merge mai greu treaba....

tu de ce crezi ca astia au dat globul pentru cea mai buna drama la Avatar ?

asa dupa mintea ta...................

Celso
19th January 2010, 21:34
Nu va mai certati ma pt un rahat de film:D ...oricare ar fi el

Am auzit ca s-au sinucis oameni din pricina acestui film?:o: pacat ..rau am ajuns:rolleyes: ...chiar ca drama:D

TeBat
19th January 2010, 21:39
Certurile aduc audienta :)

Cristina
19th January 2010, 21:40
Ok,toata isteria asta devine deja supermegaplictisitoare.Avatar nu a venit cu nimic nou,din punctul meu de vedere,decat cu efectele alea speciale care au impresionat jumatate din po****tia pamanteana si cica vai doamne e filmul secolului.Aiurea!Filme ca astea se vor mai face cu sutele,mai ales cu supermoderna tehnologie 3D si ne vom satura de ele pana in ficati de o sa le ducem dorul filmelor alb negru.Scenariul filmului,e si el de-a dreptul plictisitor.Acelasi super erou american care vine si salveaza planeta!Boooooooooooooooooring!
Cameron nu mi se pare un mare regizor.In filmul asta s-a folosit la greu de calculator,iar in ceea ce priveste actorii ,prestatia lor poate fi considerata slaba.Mie asta nu mi se pare un film de Oscar sau Golden Globes doar pt ca are incasari de miliarde.Mie nici Titanicul lui Cameron nu mi-a placut!
Si ca sa fie clar!Eu sunt adepta dramelor,a filmelor care ma impresioneze pana la lacrimi si ma fac sa le vad de 15000 de ori si sa invat si replici pe de rost,dar asta e de-a dreptul BANAL.
Uite o drama buna la care am plans de nu mai stiam de mine:Schindler's list.Si ca si Avatar filmul asta,a avut o idee la baza exploatata anterior,insa modul in care regizorul a stiut sa puna in valoare persnajele si mai ales jocul actoricesc a fost super.

Eddy DoubleD
19th January 2010, 21:44
Uite o drama buna la care am plans de nu mai stiam de mine:Schindler's list.

Am vrut sa ma uit si eu la filmul asta si dupa 10-15 minute am cedat psihic din cauza plictiselii.:o:

zebe
19th January 2010, 21:45
White, uita-te la Big Fish, e tot o drama cu accent de fairytale, ca si Avatar. Atata ca asta ii original, nu-i nu-stiu-ce-combinatie intre The Smurfs si Pocahontas. :P

TeBat
19th January 2010, 21:46
Am vrut sa ma uit si eu la filmul asta si dupa 10-15 minute am cedat psihic din cauza plictiselii.:o:

Nici macar nu e un film greu de digerat...mai incearca:P

White Shadow
19th January 2010, 21:47
Cristina...tu de ce crezi ca Avatar a luat globul de aur pentru cea mai buna drama ?

care crezi ca a fost motivul principal ?

daca astia care dau aceste premii sunt cretini...atunci de ce va mai uitati la ei si urmariti cu mare interes tot ce tine de aceste evenimente ?

Celso....Avatar va lua si niste oscaruri...si sa vezi atunci sinucideri....

zebe
19th January 2010, 21:49
Eu nici nu ma uit la ei si nici nu urmaresc cu interes tot ce tine de evenimentele astea. :P

Ted
19th January 2010, 21:49
tu de ce crezi ca astia au dat globul pentru cea mai buna drama la Avatar ?
ca s-au saturat de sarmale? :o:

:happy

iuli
19th January 2010, 21:50
poate pe comp...pe PS 3 merge mai greu treaba....

tu de ce crezi ca astia au dat globul pentru cea mai buna drama la Avatar ?

asa dupa mintea ta...................

Tu esti pe PS 3 adica? Si atunci cum de raspunzi asa repede aici dar e greu sa vezi si pe alt site? Bine, nu prea ma pricep la chestii de genul asta

De ce au dat Globul de Aur? Business si atat...

Si asa dupa mintea ta, nu ai vazut cam foarte multe clisee in acest film al secolului?

Eddy DoubleD
19th January 2010, 21:50
Nici macar nu e un film greu de digerat...mai incearca:P

Este foarte probabil faptul ca eram mai mult adormit. Era cam tarziu. Cred ca 12 noaptea, era vineri si eram obosit dupa toata saptamana de scoala. Am zis ca voi mai incerca o data sa-l vad.:D

Am mai fost vreodata acest topic atat de aglomerat?:D

El Pistolero
19th January 2010, 21:50
ca s-au saturat de sarmale? :o:

:happy


:ras-plans::ras-plans::ras-plans:

Cristina
19th January 2010, 21:51
White Shadow,eu de ceva vreme nu prea mai am incredere in gusturile Academiei Americane de Film,sau cine organizeaza Golden Globes.Ca sa fiu sincera nici nu prea le mai urmaresc.

Eddy,vazut pana la capat sunt sigura ca "Schindler's list" iti va placea.:)Ce m-a impresionat cel mai mult la acest film,a fost faptul ca era dupa un caz real.

Eddy DoubleD
19th January 2010, 21:52
White Shadow,eu de ceva vreme nu prea mai am incredere in gusturile Academiei Americane de Film,sau cine organizeaza Golden Globes.

Ai dreptate. Rar mai nimeresc un premiu dat bine.

zebe
19th January 2010, 21:52
ca s-au saturat de sarmale? :o:

:happy

:happy

iuli
19th January 2010, 21:52
White Shadow,eu de ceva vreme nu prea mai am incredere in gusturile Academiei Americane de Film,sau cine organizeaza Golden Globes.

Alea sunt Oscarurile, astea de acum sunt de la Asociatia presei straine, or smth like that

Eddy DoubleD
19th January 2010, 21:53
Alea sunt Oscarurile, astea de acum sunt de la Asociatia presei straine, or smth like that

Afirmatia e oricum valabila pentru amandoua.:)

iuli
19th January 2010, 21:54
Probabil :D

Cristina
19th January 2010, 21:55
Alea sunt Oscarurile, astea de acum sunt de la Asociatia presei straine, or smth like that

Ehhh!Aceeasi Marie,cu alta palarie!:D

White Shadow
19th January 2010, 21:56
Tu esti pe PS 3 adica? Si atunci cum de raspunzi asa repede aici dar e greu sa vezi si pe alt site?

De ce au dat Globul de Aur? Business si atat...

Si asa dupa mintea ta, nu ai vazut cam foarte multe clisee in acest film al secolului?

Sherlock Holmes.....google imi merge greu pe PS 3 deoarece am ceva probleme cu netul, cand sunt pe un singur site nu e nici o problema...

atunci cand un film care ti-a placut tie primeste un glob de aur sau un oscar...nu mai e business ?

clisee vad in fiecare blockbuster aparut de 10 ani incoace...

zebe
19th January 2010, 21:57
Hai mai, sa zicem ca Avatar e doar un guilty pleasure pentru White. :P

White Shadow
19th January 2010, 21:59
ca s-au saturat de sarmale? :o:

:happy

:happy:happy:happy super tare....

Cristina
19th January 2010, 22:04
Pe mine nici Sherlock Holmes nu m-a impresionat prea tare!:DDaca stau bine sa ma gandesc,nu m-a impresionat mai deloc.Din trailer ma gandeam ca va fi un super film si cand colo a fost un super fassssssssssssssssss!:D

White Shadow
19th January 2010, 22:05
pe mine deloc...

chiar...hai sa discutam despre Sherlock Holmes....deoarece discutia despre Avatar deja a devenit plictisitoare...si cu ocazia asta ii fac o mare bucurie la Iuli...un mare fan al acestui film....

despre ce sa discutam ?...despre clisee ?....despre fazele gen Matrix ?....despre scenele slow motion ?....despre dialogurile gay din tot filmul dintre Sherlock Holmes si frenky ala ?...despre cazatura marca Scary Movie a acelei tipe in ultimile minute din film ?....despre uriasul ala care apare, apare si iar apare ?...despre ce ?

Cristina
19th January 2010, 22:20
n-avem ce discuta despre Sherlock Holmes...alt film care m-a dezamagit

White Shadow
19th January 2010, 22:22
scrie atunci 10 randuri si despre Sherlock Holmes cum ai scris la Avatar...

Cristina
19th January 2010, 22:28
La ce iti trebuie?Crezi ca vei demonstra ceva cu asta?Pot sa iti scriu 10 randuri numai cu umplutura si nu iti vor servi la nimic.;)
Avatar este cu un singur lucru peste Sherlock Holmes si anume,efectele alea speciale de care m-am tot saturat sa vorbesc.
Gata!Get over it!

White Shadow
19th January 2010, 22:33
scrie...sunt curios sa vad ce scrii despre Sherlock Holmes in 10 randuri....si daca esti in stare sa o faci...

Datenshi
19th January 2010, 22:40
Sherlock Holmes.....google imi merge greu pe PS 3 deoarece am ceva probleme cu netul, cand sunt pe un singur site nu e nici o problema...

atunci cand un film care ti-a placut tie primeste un glob de aur sau un oscar...nu mai e business ?

clisee vad in fiecare blockbuster aparut de 10 ani incoace...

De curiozitate, de ce stai pe forum de pe consola, nu e pt jocuri?

Si ca sa fie oarecum on topic, va "recomand" un film cu adevarat prost. Gamer. Eu am rezistat doar vreo 20-25 de min.

White Shadow
19th January 2010, 22:44
De curiozitate, de ce stai pe forum de pe consola, nu e pt jocuri?

Si ca sa fie oarecum on topic, va "recomand" un film cu adevarat prost. Gamer. Eu am rezistat doar vreo 20-25 de min.

deoarece nu merge compul...s-a stricat....

la Gamer am vrut sa ma uit....dar am renuntat..nu mai stiu de ce...

zebe
19th January 2010, 22:50
La Gamer mi s-o parut destul de interesanta ideea cand am citit despre el, am vrut sa ma uit desi am vazut ca are nota destul de mica pe imdb.

irinaidu
19th January 2010, 23:49
Hai mai, sa zicem ca Avatar e doar un guilty pleasure pentru White. :P

eu inteleg perfect ideea de guilty pleasure. daca white venea si zicea, ba mie mi-a placut dar imi dau seama ca e o porcarie nu comentam nimic. vb aia mie mi-a placut karate kid, dar nu vreau si sa-i dau premiul pt cea mai buna drama. desi wax in, wax out was pretty powerful shit !!!!

white, singura chestie care am castigat-o din discutia asta e ca mi-am dat seama de genul oamenilor care cred ca l-au prins pe dumnezeu de picior cand vad un film ca avatar. dar acum sunt trista. trista, pt ca imi dau seama ce greu e sa faci ceva sensibil, ceva de valoare si sa vrei totusi si sa triesti din ceea ce faci cand toata lumea vrea sa se uite la avatar.
da, cameron stie sa faca bani. nu neaga nimeni asta, dar ce treaba are asta cu valoarea unui film???

si for the record, mie mi-a placut avatar si titanic si terminator. dar una e sa te simti amuzat o ora doua de un film si alta e sa crezi ca daca ceva e evident asta il face si valoros.
white, noi nu negam cele zise de tine, spunem doar ca sunt niste mesaje simpliste si penibile.
mai ales cand modul in care vrei sa condamni nevoia exagerata de consum a omenirii e un blockbuster. tu nu vezi nimic gresit aici??? nu te loveste peste ochi magaria??? money is the devil except when it's mine???

si stiti ce as vrea eu sa stiu. oare cum ii cheama pe oamenii care au inventat tehnologia care a permis realizarea filmului avatar??? pt ca ei ar trebui premiati. dar nimanui nu-i pasa. pt ca asa suntem noi pamantenii. yey avatar ne invata sa ne pese, but not about real stuff, only the flashy and in your face stuff pt ca pt altceva suntem prea prosti si nu avem chef sa depunem vreun efort.
si nu vreau sa fiu gresit inteleasa, nu ma exclud pe mine din categoria de pamanteni. da pot sa vad dincolo de avatar, dar si eu sunt lenesa si eu sunt orbita de foarte multe ori de ce e extravagant si nu mai observ valorile adevarate. si ma supar foarte des pe mine.

deci eu chiar sunt furioasa dar sunt si constienta ca amestec multe lucruri care ma supara in viata.

gata, my last post about this fucking movie !!!!

irinaidu
20th January 2010, 03:52
m-am uitat la " up in the air ". subiectul principal al concedierilor, mai ales avand in vedere climatul economic actual, m-a interesat. momentele cu trairile oamenilor cand sunt concediati mi-au placut f mult. mai ales pt ca e ceva foarte aproape de mine in acest moment.
povestea personajului lui clooney mi s-a parut de rahat. what the fuck was that???? la inceput clooney are cateva replici memorabile dar apoi persoanjul lui se schimba foarte repede si foarte nesustinut de scenariu.

White Shadow
20th January 2010, 08:15
ok Irina...te-am inteles perfect...

dar eu chiar nu puteam sa vin sa zic asta : "ba mie mi-a placut dar imi dau seama ca e o porcarie"

mie mi-a placut Avatar doar pentru ca a fost ceva deosebit, ceva ce nu am mai vazut niciodata...acesta a fost singurul motiv...eu intotdeauna voi aprecia persoanele care vin cu ceva nou....si din acest motiv imi plac si filmele care au un final imprevizibil...

daca cineva de pe acest forum mai imi zice inca un film care este realizat exact ca si Avatar atunci voi zice ca este o porcarie, pana atunci, raman la parerea mea.

ok...e tragic ca un film facut in proportie de 90 la suta pe comp a ajuns pe locul 2 la incasari, a castigat globul de aur pentru drama, va castiga ceva oscaruri si lumea nu mai stie sa aprecieze un film totusi....mai uman....dar care sa iti provoace o emotie acolo cand il vezi...sau ceva....dar cine suntem noi sa judecam lumea ?

A.k.a
20th January 2010, 09:10
Pai din punct de vedere al efectelor vizuale e normal ca nu mai exista filme ca si Avatar. Dar din punctul de vedere al povestii, da

Sir. Eko
20th January 2010, 09:24
Seven pounds 8/10 ,mi-a placut.

Grinco
20th January 2010, 13:14
Simt nevoia sa mai zic o data ca Avatar are o poveste de rahat:D
http://www.dump.com/wp-content/uploads/DO-NOT-PASTE-THIS-URL-ON-ANY-FORUM-BLOG-OR-WEBSITE--LINK-WILL-CEASE-TO-BE-FUNCTIONAL-SHORTLY--PLEASE-LINK-ONLY-TO-URLS-CONTAINED-IN-THE-ADDRESS-BAR--CODE-48918279417/avatar.jpg

relansat
20th January 2010, 13:26
mie mi se pare gluma asta de *****, poate mai de ***** decat povestea filmului avatar.

Grinco
20th January 2010, 13:36
Scuza-ma ca am postat ceva ce a jignit finul tau simt al umorului:D

irinaidu
20th January 2010, 13:42
datorita faptului ca zoltan kelemen a sarit triplu axel azi in competitie la europene, viata pare un pic mai draguta asa ca am hotarat urmatoarele despre avatar :

relansat
20th January 2010, 14:16
avatar e precum o manea, multi o "asculta", dar putini recunosc asta, "parerea mea" :drak:

White Shadow
20th January 2010, 17:34
Seven pounds 8/10 ,mi-a placut.

ai plans ?

Marius
20th January 2010, 17:51
cel mai bun film din 2010 :shocked:

Industria porno a profitat intotdeauna de tot ce e po****r si a parodiat filme celebre sau personaje aflate in centrul atentiei.

Dupa filme inspirate de Sarah Palin sau Tiger Woods, Hustler vrea sa dea lovitura cu o parodie porno dupa superproductia Avatar. Intitulat "This Ain't Avatar XXX", filmul porno va aparea pe piata cel mai tarziu anul viitor, se arata in anuntul Hustler.

This Ain't Avatar XXX face parte dintr-o serie de DVD-uri cu parodii dupa filme si seriale de succes precum This Ain't Star Trek XXX, This Ain't CSI XXX: Chatsworth, This Ain't I Dream of Jeannie XXX, This Ain't The Hills XXX.

Hustler Studios va combina si po****ritatea de care se bucura Sarah Palin si Tiger Woods intr-un nou film numit "Tiger's Nailin' Palin".

Ramane de vazut daca Hustler va cheltui mai multi bani pentru a crea personaje autentice cu tehnologia lui James Cameron sau doar va vopsi cu albastru cativa actori.

Pana atunci, o scena de sex autentic de pe planeta Pandora urmeaza sa apara pe DVD-ul Avatar, James Cameron afirmand ca aceasta a fost pastrata special pentru varianta de pe DVD.

Anuntul facut de Hustler a venit la o zi dupa ce filmul a castigat doua premii Globul de Aur pentru "cel mai bun film" si "cel mai bun regizor".

http://www.ziare.com/lifeshow/fun/01-20-2010/hustler-studios-lucreaza-la-varianta-porno-a-filmului-avatar-988906

:drak:

Celso
20th January 2010, 17:54
Cold Souls - 6/10 - cam plictisitor

Cristina
20th January 2010, 18:02
@Irina...multumesc pt poza cu Cary Grant:floricica:(am o slabiciune pt el:D)...chiar saptamana trecuta l-am vazut intr-un film cu Joan Fontaine in regia lui Hitchcock:)

irinaidu
20th January 2010, 18:25
cristina si eu am o slabiciune pt el. era el ce-i drept la fel in toate filmele dar macar era la fel de minunat :)

relansat
21st January 2010, 06:00
cel mai bun film din 2010 :shocked:

Industria porno a profitat intotdeauna de tot ce e po****r si a parodiat filme celebre sau personaje aflate in centrul atentiei.

Dupa filme inspirate de Sarah Palin sau Tiger Woods, Hustler vrea sa dea lovitura cu o parodie porno dupa superproductia Avatar. Intitulat "This Ain't Avatar XXX", filmul porno va aparea pe piata cel mai tarziu anul viitor, se arata in anuntul Hustler.

This Ain't Avatar XXX face parte dintr-o serie de DVD-uri cu parodii dupa filme si seriale de succes precum This Ain't Star Trek XXX, This Ain't CSI XXX: Chatsworth, This Ain't I Dream of Jeannie XXX, This Ain't The Hills XXX.

Hustler Studios va combina si po****ritatea de care se bucura Sarah Palin si Tiger Woods intr-un nou film numit "Tiger's Nailin' Palin".

Ramane de vazut daca Hustler va cheltui mai multi bani pentru a crea personaje autentice cu tehnologia lui James Cameron sau doar va vopsi cu albastru cativa actori.

Pana atunci, o scena de sex autentic de pe planeta Pandora urmeaza sa apara pe DVD-ul Avatar, James Cameron afirmand ca aceasta a fost pastrata special pentru varianta de pe DVD.

Anuntul facut de Hustler a venit la o zi dupa ce filmul a castigat doua premii Globul de Aur pentru "cel mai bun film" si "cel mai bun regizor".

http://www.ziare.com/lifeshow/fun/01-20-2010/hustler-studios-lucreaza-la-varianta-porno-a-filmului-avatar-988906

:drak:

uite ca p`asta`l ratasem. e un must see :happy

White Shadow
21st January 2010, 07:26
sper ca scena de sex autentica de pe planeta Pandora sa o gasesc si pe varianta blu ray...

chiar le-am zis la prieteni dupa ce am vazut-o pe tipa albastra nervoasa : "ma, voi va dati seama ce zgomote scoate tipa asta albastra atunci cand face sex ?" :yes:

TenisFan
21st January 2010, 10:05
De fapt asta era cel mai ascuns mesaj din Avatar pe care l-ai descoperit...
Elvis and Anabelle - Interesant film. S-a vrut ceva romantic si altfel fara buget prea mare. Se si reusise asta pana la finalul absolut catastrofal. Oricum are o senzatie care-ti place pe parcus. Pana la final evident. :( 6.5/10
Sherlock Holmes - Am vazut p-aici numai critici dure asupra acestui film dar neargumentate. Mie mi-a placut. Eu zic ca a fost o incercare solida de a reduce pe ecran aventurile acestui mit denumit Sherlock Holmes. Superbe imagini "dintr-o Londra" in curs de dezvoltare industriala. Actiunea asa si asa. Nimic extravagant dar in acelasi timp nici n-a fost o desfasurare de forte slaba. As zice un film echilibrat care primeste 7.5/10.

iuli
21st January 2010, 10:46
Iar Downey jr. face un rol excelent. De acord? :P

Jerry20cm
21st January 2010, 11:21
In Bruges - 8/10
Armored - 7/10
Invictus - 8/10
The Blind Side - 9/10
Pacatele unui politist - 9/10

cam astea le-am vazut in ultima vreme, plus revazut Training Day (10/10).

TenisFan
21st January 2010, 11:43
Iar Downey jr. face un rol excelent. De acord? :PToti joaca bine. Downey Jr. exceleaza pentru ca are si cu ce dar si mai mult timp pentru a se evidentia.

White Shadow
21st January 2010, 17:56
De fapt asta era cel mai ascuns mesaj din Avatar pe care l-ai descoperit...
Sherlock Holmes- Am vazut p-aici numai critici dure asupra acestui film dar neargumentate. Mie mi-a placut. Eu zic ca a fost o incercare solida de a reduce pe ecran aventurile acestui mit denumit Sherlock Holmes. Superbe imagini "dintr-o Londra" in curs de dezvoltare industriala. Actiunea asa si asa. Nimic extravagant dar in acelasi timp nici n-a fost o desfasurare de forte slaba. As zice un film echilibrat care primeste 7.5/10.

ce argumente vrei la faze gen Highlander ?

ce argumente mai vrei la faze gen Harry Potter ?

ce argumente mai vrei la faze gen Matrix, scene filmate in slow motion intr-un film cu Sherlock Holmes ?...tu realizezi despre ce discutam aici ?...chiar a fost super penibila faza in care exploda peste tot si pe el il arunca prin toate partile....si astea toate in slow motion..nu imi vine sa cred ca tu, cel mai mare cinefil de pe planeta ...ai fost impresionat de asa ceva......

ce argumente mai vrei la faze gen Scary Movie ?...aia doi se lupta la o inaltime extrem de mare si tipa aia e aruncata exact in partea aia unde nu putea sa cada pana jos, asta imi aduce aminte de parodia din Scary Movie la filmul The Ring cand tipa aia s-a auncat de pe o stanca si s-a lovit de un copac....

ce argumente mai vrei la faze gen Robocop ?...cu un urias in care dai cu de toate si nu are nimic, cu un urias care apare de fiecare data si apare si apare si apare, chiar incepe sa devina stresant...

ce argumente mai vrei cand vezi dialoguri gay intre actorul vostru preferat si prietenul lui din film ?...s-a vazut clar ca si lumina zilei.....in carte zice ceva despre Sherlock Holmes ca e gay ?

ce argumente mai vrei cand jumatate din sala de la cinema mureau de plictiseala deoarece au existat o gramada de momente moarte ale filmului care erau doar asa de umplutura ?

ce argumente mai vrei sa iti aduc cat timp au fost mai multe glume proaste decat glume bune ?

a fost o incercare esuata de a reduce pe ecrane aventurile acestui mit numit Sherlock Holmes...nu poti sa o faci chiar asa in halul asta....de acest nume doar s-au folosit pentru a atrage lumea la cinematografe...asa cum au facut si cu anul 2012....

si legat de Avatar...am mai vazut un mesaj ascuns....cand a cazut pomul ala urias...mi-am adus aminte de World Trade Center.....a fost acelasi lucru...inca un atac al lui Cameron la adresa adminstratiei Bush....

A.k.a
21st January 2010, 18:03
Hear ye! Hear ye!

TenisFan
21st January 2010, 18:32
White Shadow, ruler of all Universe and Master of all movies i do not realize what we're talking about here. Chiar nu realizez. Inteleg din inversunarea ta ca nu ti-a placut filmul.
In primul rand eu nu m-am autoproclamat atotcunoscator in materie de filme. Imi dau cu parerea despre unele filme din punctul de vedere al unui avid consumator. Nu trebuie sa iei in serios ceea ce zic eu. Nu reprezint un reper in lumea criticilor de film. Iti place parerea mea bine. Nu-ti place nu te uiti la film sau n-o iei in considerare. Din cate-mi amintesc despre tine insa, tu esti maharajahul lumii cinefililor... Tu decizi cand ar trebui sa se opreasca toate mesajele dintr-un thread si filmul placut de tine, in speta Avatar, ar trebui declarat fabulozitatea intruchipata, genialitatea pura de la Gladiator incoace. Nu o sa-mi pierd timpul cu argumentele explicate de tine. Daca nu ti-a placut filmul ti-ai asternut pe hartie argumentele. Foarte bine. Nu ma intereseaza pe mine ca filmele preferate de tine sunt mai bune decat filmele preferate de mine si nici pe tine n-ar trebui sa te intereseze. Nu ne luptam aici pentru nimic. Doar discutam despre filme. Let's keep it like that way shall we? Altfel am sa-nteleg ca esti gelos pe parerile mele. :cry:
Eu zic ca daca te-ai fi uitat mai bine mai descopereai 5-6 mesaje in Avatar si-l declarai cel mai bun film din pleistocen si pana acum. Timpul nu-i pierdut. ;)

White Shadow
21st January 2010, 19:00
tu ai zis ca ai vazut critici despre acest film dar neargumentate...poftim...acum le ai si argumentate....si mai am o gramada...

TenisFan
21st January 2010, 19:10
Eu am vazut ca unii useri care s-au perindat pe aici, au zis ca e slab dar n-au amintit de ce. Nu m-am referit la tine. N-am nicio treaba cu tine. ;) Se pare totusi ca atunci cand zic eu "jump" tu sari si nu-nteleg care-i baiu'. ;)

White Shadow
21st January 2010, 19:24
iti scapa ceva....tu ai sarit de fiecare data cand am zis eu "jump"...nu eu...citeste ultimile pagini...de fiecare data dupa un post de al meu a urmat un post de al tau

eu din start am zis "jump"...ca sa vad cine sare primul..si ghici ce...tu ai sarit primul...

in cazul de fata doar am discutat despre Sherlock Holmes....

TenisFan
21st January 2010, 19:30
Eu am intervenit doar atunci cand te-ai proclamat imparatul cinematografiei si ai zis sa ne stopam toate activitatile pentru ca tu zici ca Avatar e cel mai mare si cel mai tare. Ok inteleg ca ti-a placut filmul. Nimic de condamnat dar de acolo si pana la a veni si a spune ca noi toti ar trebui sa intelegem chestia asta si sa te ascultam pe tine tatuca atotstiutor si sa zicem ca tine e cale lunga. In primul rand lasa-ti opinia acilea ca orice utilizator. Si lasa-ne opiniile noastre despre filme sa fie ale noastre. Vorbeste in numele tau si raporteaza-te doar la tine. Acum iar ai nimerit ca musca-n lapte. Nu am facut referire la tine. Tu nu ti-ai exprimat opinia despre Sherlock Holmes. N-am venit aici sa vorbesc despre Sherlock Holmes cu tine. Dar se pare ca tu ai venit sa vorbesti cu mine despre asta. Exprima-ti opinia despre film si exclude-ma pe mine din ea.

irinaidu
21st January 2010, 19:33
tenisfan, eu am zis ca shelock holmes e fain, asa ca trebuia sa asculti doar de mine si gata :P because i am the master of all that's right :P
sherlock e foarte haios. iar eu nu eram vreo fana a personajului lui conan doyle asa ca din partea mea guy ritchie putea sa faca ce vroia cu el.

iar white, m-ai distrat la nebunie cu faza cu dialogurile gay. exista dialoguri gay??? what is that??? sherlock in film are pata pusa bine pe rachel mcadams si dr watson se insoara. what the fuck are you talking about???

White Shadow
21st January 2010, 19:43
asa...si tu esti avocatul poporului de ai intervenit exact tu ?....poate nici eu nu am venit atunci sa vorbesc despre Avatar cu tine...te-ai gandit la asta ?..daca ti-am jignit sarmalele cand am scris acea propozitie.....atunci asta e...treci peste....

chiar vrei Irina sa iti zic ?

irinaidu
21st January 2010, 19:45
ce era gay la dialoguri cand cele doua personaje erau evident hetero. asa ca avand in vedere chestia asta ce anume face niste dialoguri gay, just curios ???? ar fi trebuit sa vorbeasca despre fotbal ca sa fie hetero, just asking?

White Shadow
21st January 2010, 19:53
asa dupa tine.....cam ce relatie ai observat tu la Holmes si Watson ?....ai avut impresia ca totul a fost normal pe acolo ?...nu ai observat nimic ciudat ?

irinaidu
21st January 2010, 20:06
asa dupa tine.....cam ce relatie ai observat tu la Holmes si Watson ?....ai avut impresia ca totul a fost normal pe acolo ?...nu ai observat nimic ciudat ?

nu. dar tu incepi sa-mi pari ciudat cu observatiile astea. :rolleyes:

White Shadow
21st January 2010, 20:09
stiai ca multe replici au fost scoase de la montaj din cauza acestui motiv ?

zebe
21st January 2010, 20:10
Hai ma, ii aiurea sa va certati pe seama unui film. :P

White Shadow
21st January 2010, 20:15
mai stiai Irina ca e posibil sa nu se faca o continuare din cauza acestui motiv ?

irinaidu
21st January 2010, 20:23
mai stiai Irina ca e posibil sa nu se faca o continuare din cauza acestui motiv ?

te rog da-mi macar un exemplu. unu mic. dar sa fie serios, nu o replica la misto.
si nu cred ca nu s-ar face o continuare din cauza asta. e complet cretin !!!

si in cinstea acestui dialog o sa-mi schimb si avatarul .

zebe, normal ca e stupid sa ne certam din cauza unui film dar ne face placere. :groggy:

Marius
21st January 2010, 20:27
imedebeu' prosteste :D

White Shadow
21st January 2010, 20:30
Continuarea filmului Sherlock Holmes este in pericol de a nu mai intra niciodata in productie, daca realizatorii intentioneaza sa introduca in scenariu ideea unei relatii homosexuale intre detectivul Holmes si ajutorul sau, Dr. Watson.

Planurile de a realiza Sherlock Holmes 2 sunt amenintate de executorii care gestioneaza drepturile de autor ale operelor si personajelor create de Sir Arthur Conan Doyle. Acestia au anuntat producatorii ca le vor retrage permisiunea de a folosi celebrele personaje, daca noul film va include aluzii despre o relatie intre Holmes si Watson.

Recent, Robert Downey Jr. a fost invitat in emisiunea TV a lui David Letterman si a vorbit despre cele doua continuari pe care le va avea Sherlock Holmes si a facut aluzii ca in urmatoarele doua filme, relatia dintre Sherlock Holmessi Dr. Watson va "avansa."

In cele din urma, Downey Jr. a spus ca va lasa publicul sa decida daca celebrul detectiv este homosexual sau nu.

In replica, Andrea Plunket, cea care se ocupa de drepturile de autor ale operelor lui Sir Arthur Conan Doyle a afirmat: "Sper ca aceasta declaratie este doar un exemplu de umor negru al domnului Downey. Chiar daca va parea o masura drastica, le voi retrage permisiunea de a mai face filmele, daca realizatorii intentioneaza sa foloseasca aceasta tema in viitor. Nu sunt impotriva homosexualilor, ci doar impotriva celor care nu respecta spiritul cartilor."

Ulysses
21st January 2010, 20:47
"You are not in Kansas anymore! u are on Pandora!":D
Irina, te invit la o plimbare pe toruk, ce zici?:rolleyes:

Joe
21st January 2010, 20:54
nu. dar tu incepi sa-mi pari ciudat cu observatiile astea. :rolleyes:

White is having right Irina.I saw 2 times Sherlock,and also the interview,where it says..


http://www.cnn.com/2009/SHOWBIZ/Movies/12/17/sherlock.holmes/index.html

irinaidu
21st January 2010, 20:56
uly eu ma duc sa ascult folk dar plimbare faina acolo unde zici tu.

white, hai incearca si cu cuvintele tale. nu-mi da nu stiu ce linkuri. zi-mi tu exact cand ai observsat tu ceva. exemple !!!!

Ulysses
21st January 2010, 21:04
Mai bine impacam atat capra cat si varza si dam o fuga sa ascultam folk pe Pandora!:D
ps Te necajesc, imi pare rau insa ca nu ai avut uun plasator dragut care ti-ar fi facut vizionarea Avatarului mai placuta:cool:

Joe
21st January 2010, 21:15
uly eu ma duc sa ascult folk dar plimbare faina acolo unde zici tu.

white, hai incearca si cu cuvintele tale. nu-mi da nu stiu ce linkuri. zi-mi tu exact cand ai observsat tu ceva. exemple !!!!

ahm,White? :thinkso:


1.Scene where Sherlock is with Watson and Watsons girlfriend( the dinner ,the future telling part..).Watsons Girlfriend is mad about Sherlock..why? Because he said something false about her? No,because she knows that he is the danger( or how do you call it) between Watson and her.Thats strange...and you know it.


2.End of the Movie.

P.S: Sorry for disturbing your conversation :)

White Shadow
21st January 2010, 21:20
eu ti-am aratat mai mult de atat....ti-am aratat ce au declarat astia care cunosc...plus ca si Joe ti-a adus interviuri si tot ce mai vrei tu...

nu iti dau exemple pentru ca nu vreau sa mai continui aceasta polemica inutila....si nici nu mai are rost....la un om daca ii zici ca iarba e verde dar el o vede rosie...poti sa-i zici si o luna ca e verde...daca el o vede rosie nu ai ce sa-i faci....

si evident ca vor mai face totusi o continuare....au facut prea mult bani cu prima parte incat sa se opreasca aici.....se va lasa mai moale cu relatia dintre cei doi si tot se va face acea continuare....

Marius
21st January 2010, 21:33
ce argumente mai vrei cand vezi dialoguri gay intre actorul vostru preferat si prietenul lui din film ?...s-a vazut clar ca si lumina zilei.....in carte zice ceva despre Sherlock Holmes ca e gay ?


care-s alea clare ca si lumina zilei?
pont: joe a spus ceva de o scena in care se subintelege o chestie. tu ai spus clar dialoguri. exemple, te rog.




ce argumente mai vrei cand jumatate din sala de la cinema mureau de plictiseala deoarece au existat o gramada de momente moarte ale filmului care erau doar asa de umplutura ?

care-i gramada aia?
din nou, ar fi bine sa vii cu exemple concrete.




ce argumente mai vrei sa iti aduc cat timp au fost mai multe glume proaste decat glume bune ?

din nou, care-s alea proaste si, daca esti asa bun, spune-ne care e procentul de glume reusite vs. nereusite.



si legat de Avatar...am mai vazut un mesaj ascuns....cand a cazut pomul ala urias...mi-am adus aminte de World Trade Center.....a fost acelasi lucru...inca un atac al lui Cameron la adresa adminstratiei Bush....

ti-o place tie avatar, insa chestia cu "mesajele ascunse" e argumentata ca un copil de clasa a doua.

presupun ca nu te-ai uitat pana acum la family guy. s-o faci. ai fi uimit de abundenta de "mesaje ascunse" critice la adresa administratiei prezidentiale.

White Shadow
21st January 2010, 21:35
Mariuse...tu nu ai treaba pe intern ?

scena aia a fost un dialog....la care au participat persoanele in cauza....ca nu a fost acum intre cei doi...asta e alta poveste.....acesta e doar un exemplu...

dar hai ma...daca continui acum sa ma contrazic si cu Marius care nici macar nu a vazut filmul....atunci e grav rau de tot...

Marius
21st January 2010, 21:43
:)

nu ma, dialog inseamna:
cutare: bla, bla
cutarica: da, asa, bla
cutareasca: bla
cutarica: bla bla

si tocmai pentru ca nu am vazut filmul as vrea sa aflu care-s dialogurile alea clare ce denota poponarism.

si sa nu uit. ai mai dat "o gramada" de argumente pe care te-am rugat sa le exemplifici. astept :)

White Shadow
21st January 2010, 21:45
asteapta

Marius
21st January 2010, 22:07
bine white, atunci mai povesteste de "mesajele ascunse" ale avatarului. :)

apropo, nu ti se pare ca acea culoare a alienilor a fost aleasa special? adica mie mi se pare ca simbolistica imigrantului sud-american ce nu este lasat sa se integreze in mediul american, precum si excesele ultra-nationalisto-ariene ale cetatenilor SUA atunci cand vine vorba de indivizi ce incearca sa se realizeze peste ocean au constituit baza alegerii acelei culori specifice.

de asemenea ma gandesc ca urechile, parca special micsorate, simbolizeaza guvernul federal, care "nu aude" nevoile omului de rand, mai ales in perioada asta de recesiune.

White Shadow
21st January 2010, 22:12
nu ma...Cameron e stelist...de asta a ales acea culoare...

uite trailerul ca tot ai zis ca nu ai vazut Sherlock Holmes :
http://www.youtube.com/watch?v=kJSVf6dprio

iuli
21st January 2010, 22:41
Ce mesaje ascunse mai are Avatarul? :shocked:

White Shadow
21st January 2010, 22:43
ok...iar ati revenit la discutia despre Avatar.....am iesit....

iuli
21st January 2010, 22:44
Nu ar fi rau...

Hingherul
21st January 2010, 22:55
asa va trebuie daca nu bagati ceva "alvin and the chipmunks" intre filme serioase :D

relansat
21st January 2010, 23:10
nu ma...Cameron e stelist...de asta a ales acea culoare...

uite trailerul ca tot ai zis ca nu ai vazut Sherlock Holmes :
http://www.youtube.com/watch?v=kJSVf6dprio

cred ca o data pe an cetesc o replica atat de buna :D:drak::lol::happy:happy:happy:happy

tot despre avatar vorbiti ? :sleep:

Hingherul
21st January 2010, 23:39
bai bre, cine a vazut "dragoste in timpul liber"???
cate filmulete are partea asta? eu am vazut 2 dar cica sunt 3! ultimul fiind cu un curcan dresat. are cineva cunostiinta de ce vorbesc sau v-a inoculat nenea sherlock avatari in cap?
sa ma lamureasca cineva!

Hingherul
21st January 2010, 23:43
"In toate cele 3 povesti este vorba despre dragoste:
in prima, pentru ca ea afla ca el are pile in partid (nu in PSD ci in PCR caci vorbim despre o alta epoca)...are demnitate si...renunta.
in a doua poveste, care este f.buna, emotionanta, subtila si suava (f.bine sustinuta de Vladimir Ivanov) este vorba despre un barbat matur si insurat care incepe sa se indragosteasca de o alta femeie.
iar in a treia poveste este vorba despre dragostea pt. mama cea bolnava dar si pentru curcanul (pasarea) care urmeaza sa fie sacrificat pt. domn' doctor. Aici, ca sa intelegem ca nimic nu s-a schimbat( de atunci pana in prezent) in relatiile pacient-doctor, sau in armata RO, apar elementele de actualitate.
Recunosc ca nu mi-a placut aceasta serie la fel de mult ca cealalta si-i dat 7 stelute cu indulgenta pt. ca a fost foarte buna povestea soferului."


"Legenda curcanului zburator:
O fata de la tara are drept prieten un curcan pe care se straduieste sa-l invete diferenta dintre cerc si patrat. Culmea e ca si reuseste."

na si citatul de la o comentatoare ca sa nu ziceti ca am innebunit.

relansat
21st January 2010, 23:44
filmul este superb, mi`au placut ambele parti :D, insa politist, adjectiv mi`a inselat asteptarile :(

http://relansat.wordpress.com/2009/12/25/amintiri-din-epoca-de-aur-1/

http://relansat.wordpress.com/2009/12/26/amintiri-din-epoca-de-aur-2/

Hingherul
21st January 2010, 23:45
lasa ma ce ti-a placut, treaba e unde gasesc curcanul :D

relansat
21st January 2010, 23:49
habar nu am. nu cunosc niciun curcan dresat (poate doar pe marker :D). e fain filmul sau nu ? :drak:

Hingherul
21st January 2010, 23:50
e beliciune curata (tocmai fac o ciordeala dvd de pe odc). prea mi se acrise de drama in toate filmele romanesti.
n-am apucat sa vad " ho ho ho" cu fane banica. e ceva de el ca pare colorat?

relansat
21st January 2010, 23:52
are neshte replici tari banica. e un mos craciun nonconformist. subtirel, da` merge de vazut asa in timp ce freci menta pe acasa.

Ultima poveste, cea a curcanului zburator, a inceput cumva independent de Amintiri, un scurtmetraj de acum 5 ani. De aici si micile anacronisme, usor sesizabile, sticla de Coca Cola de plastic in care se toarna vinul, numerele noi ale masinilor. Si spre deosebire de celelalte povesti, care au un sens si o explicatie in epoca de aur, aceasta din urma este la fel de prezenta si acum, spaga la doctor cu papornita. Spaga in care este inclus si un curcan dresat sa faca diferenta intre patrat si cerc.


“cea mai fericita fata din lume” & “nunta in basarabia“

daca ma ajuta cineva cu filmele astea raman dator vandut :D ... alte doua masterpiece`uri romanesti :o:

Cneazul
21st January 2010, 23:54
am term de vazut zombieland. un film slabutz, nota de pe imdb e gigantica! e imposibil sa aiba o nota mult mai mare decat the mask sau fat pizza, comedii la care nu te poti opri din ras.
woody harleson a tinut zombieland`ul in picioare. m`am uitat pana la capat doar datorita lui

Hingherul
21st January 2010, 23:55
Ultima poveste, cea a curcanului zburator, a inceput cumva independent de Amintiri, un scurtmetraj de acum 5 ani. De aici si micile anacronisme, usor sesizabile, sticla de Coca Cola de plastic in care se toarna vinul, numerele noi ale masinilor. Si spre deosebire de celelalte povesti, care au un sens si o explicatie in epoca de aur, aceasta din urma este la fel de prezenta si acum, spaga la doctor cu papornita. Spaga in care este inclus si un curcan dresat sa faca diferenta intre patrat si cerc.[/I]




lasa ca si aia aveau termopane in timp ce cerseau minorii sticle goale.
trecem cu vederea. sa nu mai zic de ala de la sticle goale care asculta la radio un meci in care pe banca rapidului era dan petrescu.
ideea e ca misca ceva fata de toate lacrimogenele de pana acum. intre noi fie vorba sa ma kc pe ea de miorita ca numai de la ea ni se trage.

relansat
21st January 2010, 23:56
hingherule, chiar vroiam sa spun de faza asta. era ceva de genu` "pancu la balon" sau daniel niculae . mult prea tare . mici scapari, totusi :cry:

nunta in basarabia cred ca e f tare ... da nush de unde sa fac rost

Hingherul
21st January 2010, 23:59
nunta in basarabia cred ca e f tare ... da nush de unde sa fac rost

am sarciuit eu acum pe odc si am gasit numai .exe
vrei asa? :D

relansat
22nd January 2010, 00:00
.exe, da` c`o basarabeanca buna :D :drak: :lol:

am plecat la culcare (pariuri). daca are ceneva filmu`, il rog sa mi`l dea si mie. bogdaproste in avans.

Hingherul
22nd January 2010, 00:01
culca-te linistit!
niciunul dia alea doua nu e de gasit pe odc, cel putin.

iuli
22nd January 2010, 00:35
am term de vazut zombieland. un film slabutz, nota de pe imdb e gigantica! e imposibil sa aiba o nota mult mai mare decat the mask sau fat pizza, comedii la care nu te poti opri din ras.
woody harleson a tinut zombieland`ul in picioare. m`am uitat pana la capat doar datorita lui

E vorba de gusturi si atat...mai ales la comedii

irinaidu
22nd January 2010, 01:55
Mai bine impacam atat capra cat si varza si dam o fuga sa ascultam folk pe Pandora!:D
ps Te necajesc, imi pare rau insa ca nu ai avut uun plasator dragut care ti-ar fi facut vizionarea Avatarului mai placuta:cool:

damm it uly, ce trasparenta sunt :P trebuie sa recunosc ca un plasator dragut ar fi ridicat nivelul filmului :groggy:

seara de folk, chiar daca nu a fost pe pandora, a fost f haioasa !!!

ps: cine-i ala ma de citeste in romana dar raspunde in engleza???

pps: numai niste obsedati homofobi au putut sa vada relatii amoroase in shelock h. seriously people, relaxati-va si distrati-va la film. mie personajul lui sherlock mi s-a parut pe tiparul house si asa am vazut si relatia lui cu watson ca intre house si wilson. si daca ma mai suparati incep sa pun poze din queer as folk pe forum ca sa intelegeti ce inseamna relatii gay. beware i have pictures and i am not afraid to use them !

White Shadow
22nd January 2010, 07:41
Irina...tu zici ca esti detinatoarea adevarului absolut care se adreseaza intregului popor....

tie si daca iti aduce omul sute de argumente...tot degeaba..din acest motiv nici nu m-am deranjat....

Ulysses
22nd January 2010, 08:26
damm it uly, ce trasparenta sunt :P trebuie sa recunosc ca un plasator dragut ar fi ridicat nivelul filmului :groggy:

seara de folk, chiar daca nu a fost pe pandora, a fost f haioasa !!!

ps: cine-i ala ma de citeste in romana dar raspunde in engleza???

pps: numai niste obsedati homofobi au putut sa vada relatii amoroase in shelock h. seriously people, relaxati-va si distrati-va la film. mie personajul lui sherlock mi s-a parut pe tiparul house si asa am vazut si relatia lui cu watson ca intre house si wilson. si daca ma mai suparati incep sa pun poze din queer as folk pe forum ca sa intelegeti ce inseamna relatii gay. beware i have pictures and i am not afraid to use them !

Irinaaaaaa, n-am zis ca ar fi ridicat nivelul filmului, ci doar ca ti-ar fi facut vizionarea mai placuta:cool:

Celso
22nd January 2010, 09:11
niciunul dia alea doua nu e de gasit pe odc, cel putin.

pai incearca torrentele:) ...s-a cam dus vremea odc-ului:)

TeBat
22nd January 2010, 09:55
ps: cine-i ala ma de citeste in romana dar raspunde in engleza???



Nu e evident?

iuli
22nd January 2010, 10:17
ps: cine-i ala ma de citeste in romana dar raspunde in engleza???

pps: numai niste obsedati homofobi au putut sa vada relatii amoroase in shelock h. seriously people, relaxati-va si distrati-va la film. mie personajul lui sherlock mi s-a parut pe tiparul house si asa am vazut si relatia lui cu watson ca intre house si wilson. si daca ma mai suparati incep sa pun poze din queer as folk pe forum ca sa intelegeti ce inseamna relatii gay. beware i have pictures and i am not afraid to use them !

Da, ai perfecta dreptate. House si Wilson !!! Cat seamana cu ei :p

Joe e Joe :happy Ai o singura varianta sa spui cine e. Si un indiciu: are probleme grave la cap :(

irinaidu
22nd January 2010, 13:00
eu m-am gandit ca el e dar am zis sa fiu sigura. unii oameni au probleme :(

white, clar ca glumeam cu detinerea adevarului. nu il detin eu chiar pe tot , clar a mai ramas putin din el si la tenisfan :P. faza e ca eu pot sa explic de ce nu cred ca ai dreptate iar tu poti doar sa ii citezi pe altii. si e usor sa spui ca nu vrei sa-mi dai argumente cand de fapt nu ai. si nu ai cum sa ai pt ca ce spui tu e just plain silly!

Hingherul
22nd January 2010, 13:18
pai incearca torrentele:) ...s-a cam dus vremea odc-ului:)

nu-mi place sa stau la seed :D
mi-au dezactivat aia toate conturile din cauza asta

dar daca are cineva o invitatie pe un torrent bun nu refuz. accept si iplay :D

Zabriskie
22nd January 2010, 14:00
House si Wilson seamana cu Sherlock si Watson pt ca asa au fost creati. Pana si numele lui House a fost dat de creator ca un joc de cuvinte dupa Holmes.

zebe
22nd January 2010, 15:04
Am vazut aseara The Road. Asa am realizat cat de mult urasc eu Avatar-ul, desi nu l-am vazut inca. Pentru ca umbreste alte filme bune care au aparut/apar in perioada asta. Ca sa nu ma mai lungesc la povesti, recomand cu caldura The Road. Un fel de alternativa mai buna la clasicele filme post-apocaliptice. Are cateva scene foarte intense, lasa loc pentru diverse interpretari, deci merita cu prisosinta un 8.5.

Grinco
22nd January 2010, 15:13
Eu am inceput sa citesc cartea. Dupa aia ma uit la film :D

A.k.a
22nd January 2010, 15:18
E excelenta cartea

zebe
22nd January 2010, 15:24
O sa o caut si eu. Oricum, filmul e foarte bun!

irinaidu
22nd January 2010, 15:37
zebe, pe mine ideea de inca o poveste post apocalipsa m-a facut sa nu ma uit la film. dar daca zici tu ca merita o sa-i acord o sansa. plus acum ii fac astia de la guerilla reclama cartii.

zebe
22nd January 2010, 15:51
Eu zic ca merita vazut, e diferit de celelalte filme post-ap. Nu se mentioneaza explicit cum si de ce s-a ajuns la lumea asta pentru ca nu are importanta. Filmul urmareste altceva. Apare, normal, si lupta pentru supravietuire. Apar insa si alte concepte pe care nu le-ai vedea intr-un asemenea film, si vorbesc aici in principal de chestiuni de moralitate.

Cneazul
22nd January 2010, 18:23
Am vazut aseara The Road. Asa am realizat cat de mult urasc eu Avatar-ul, desi nu l-am vazut inca. Pentru ca umbreste alte filme bune care au aparut/apar in perioada asta. Ca sa nu ma mai lungesc la povesti, recomand cu caldura The Road. Un fel de alternativa mai buna la clasicele filme post-apocaliptice. Are cateva scene foarte intense, lasa loc pentru diverse interpretari, deci merita cu prisosinta un 8.5.

asta e replica din imprint? m`am uitat cu un coelg de camera la porcaria aia, singura faza tare e cand zice "recomand cu caldura"...daca ai vazut filmul o sa vezi de ce:P

phyxius
22nd January 2010, 18:45
lol... Cneazule, esti legendar.

relansat
22nd January 2010, 18:49
pixu, zi si tu ceva de avatar. iti dam bani sa mergi la cinema sa`l vezi , oricum ce spui tu e litera de lege :)))

phyxius
22nd January 2010, 18:53
nu l-am vazut inca, dar cine stie... poate in curand. singurul meu interes in el la momentul de fata e legat de efectele vizuale. restul pare praf.

White Shadow
22nd January 2010, 18:57
da Pixu...asteptam cu mare interes postul tau legat de Avatar....

Charon
22nd January 2010, 19:39
am furat The Book of Eli cu Denzel!
fara doar si poate ii sta mai bine in postura de erou al natiei decat soldatului paraplegic din Avatar!
desi e printre cele mai proaste filme ale lui,mi s-a parut a fi peste Avatarul mult laudat!:ok:

zebe
22nd January 2010, 20:44
asta e replica din imprint? m`am uitat cu un coelg de camera la porcaria aia, singura faza tare e cand zice "recomand cu caldura"...daca ai vazut filmul o sa vezi de ce:P

Din modul in care ai formulat rezulta ca porcaria aia ii postul meu, si ca singura faza tare e cand zic "recomand cu caldura". Ha? :)

TeBat
22nd January 2010, 20:49
Zebe,nu cred ca asta a vrut sa spuna Cneazul :P

zebe
22nd January 2010, 20:52
Imi inchipui, dar asa rezulta din modul in care a formulat. :P

Roddicted
22nd January 2010, 20:56
da Pixu...asteptam cu mare interes postul tau legat de Avatar....

deci...din cate se vede iti place "marea" capodopera de film numit Avatar.
Pana aici totul e ok, dar nu vad de ce vrei sa-i faci pe unii sa creada ca negrul e de fapt alb.

Eddy DoubleD
22nd January 2010, 22:32
The Proposal---8/10
Destul de interesant film. Amuzant in prima parte(un umor usor, ca de comedie mai mult romantica decat comedie). In a doua parte filmul devine un pic prea sentimentalist pentru gustul meu. Insa merge.

White Shadow
23rd January 2010, 08:36
deci...din cate se vede iti place "marea" capodopera de film numit Avatar.
Pana aici totul e ok, dar nu vad de ce vrei sa-i faci pe unii sa creada ca negrul e de fapt alb.

unde ai vazut tu asta ?

in postul ala lung ?

asa ai aparut si tu....ca si o ciuperca dupa furtuna :yes:

tyger
23rd January 2010, 10:12
Soldat Universal 2.. mi s-a parut super prost filmul.

valitudor
23rd January 2010, 13:05
Asta-i tare. Mie mi-a placut mai mult Soldat Universal 1, se desprind multe idei ascunse din el... :D E un fel de drama foarte dramatica

Recent am (re)vazut:
- Amadeus - mi-a placut mult
- Hangover - mi-a placut, amuzant
- Mulholland Drive - superb
- Gran Torino - am devenit un fan al filmelor regizate de Clint Eastwood, excelent
- Lock, Stock and Two Smoking Barrels - umor englezesc... superb - in regia lui Guy Ritchie (regizorul lui Sherlock Holmes)
- Requiem for a Dream - foarte bun desi cam deprimant
- The Road - mi-a placut, merita vazut
- Up in the Air - o jumatate de film buna, cealalta jumatate foarte slaba, pierdere de vreme
- Shake Hands with the Devil - foarte bun

TeBat
24th January 2010, 22:49
Reservoir Dogs,un excelent film marca Tarantino.

Hingherul
25th January 2010, 21:56
deci, are cineva vreo invitatie pe un torrent romanesc mai acatarii? :D

Sasuke Uchiha
25th January 2010, 23:02
Sherlock Holmes - superb 8,9/10
celda 211 - se putea mai mult si mai buni 8/10

Hingherul
25th January 2010, 23:15
bai bre, cine a vazut "dragoste in timpul liber"???
cate filmulete are partea asta? eu am vazut 2 dar cica sunt 3! ultimul fiind cu un curcan dresat. are cineva cunostiinta de ce vorbesc sau v-a inoculat nenea sherlock avatari in cap?
sa ma lamureasca cineva!

am dezlegat misterul. filmuletul cu curcanul este pe dvd la sectiunea bonus.
acu` dati o invitatie? :D

valitudor
25th January 2010, 23:29
Ieri am vazut Sherlock Holmes - mi-a placut
Azi am vazut Trupa de elita - f bun

Hinghi, tu nu platesti pt filmele vazute? :D
Nu inteleg de ce va complicati cu torrente private unde trebuie sa ai o anumita ratie. Eu dau zilnic jos 10 GB de filme fara "öbligatii" ... prea mari. Eu, oarecum, le platesc :D

TenisFan
26th January 2010, 00:36
A serious man - Multe de spus la acest film asta daca te pasioneaza explicatia sa. Un film ce provine dintr-o societate a vorbitorilor de idis din America anilor 70 ca sa ma exprim plastic. Filmul este al fratilor Coen si daca baietii stiu sa faca un lucru bine de tot acela e sa filmeze... Cadrele sunt excelente, culorile la fel, atmosfera te teleporteaza in acea perioada. Baietii s-au dedat la explicatiile unuit mit religios si la fizica cuantica dar nu ti-ai da seama din film decat probabil despre una din ele. Weird movie with a weird explanation. 7.5/10
My best friend's girl - Ireal personajul lui Biggs. Cum l-o face frate atat de penibil? La polul diametral opus dispunem de Dane Cook care este cel mai mare porc dintre toti barbatii pentru ca poate sa faca bani din asta. Film mega previzibil din primele 10 minute dar ceea ce e important e ca aflandu-se in rolul de porc Dane Cook poate sa dea drumu' la dume pe banda rulanta. Eu zic ca a fost destul de amuzant in unele momente. Dar nu foarte mult. 6/10

White Shadow
26th January 2010, 07:39
Munte din China, botezat "Avatar"...

Un vârf de munte dintr-un peisaj pitoresc din sudul Chinei a fost numit "Avatar", după modelul celebrului "munte de la Hollywood". Prin acest demers, chinezii speră că vor reuși să își promoveze regiunea din punct de vedere turistic. Muntele, denumit inițial "Southern Sky Column" se află în Zhangjiajie, în sudul provinciei Hunan și și-a schimbat numele în "Avatar Hallelujah Mountain", în cadrul unei ceremonii oficiale."Pandora este departe dar Zhangjiajie este aproape", spun reprezentanții chinezi."Veniți în Zhangjiajie pentru a vedea muntele "Avatar" și a descoperi adevărata lume a planetei Pandora", este sloganul prin care promovează "minunăția" din sudul Chinei.

Eddy DoubleD
26th January 2010, 10:08
Cat credeti ca dureaza pana cand oamenii vor vrea sa-si injecteze pigmenti in piele care sa le faca pielea albastra?

Cristina
26th January 2010, 10:38
ma mir cum deja nu s-a inceput deja aceasta operatiune:D:groggy:

zebe
26th January 2010, 11:31
Ha? :D

http://www.wunderkabinett.co.uk/gallery/albums/userpics/10003/blue_man.jpg

Ii cat se poate de reala poza, dar nu e ca urmare a filmului. Cica sufera de ceva boala.

Grinco
26th January 2010, 13:12
Papa Smurf?

noir_desir
26th January 2010, 13:58
Nu inteleg de ce va complicati cu torrente private unde trebuie sa ai o anumita ratie. Eu dau zilnic jos 10 GB de filme fara "öbligatii" ... prea mari. Eu, oarecum, le platesc :D

ce host folosești? Eu mă împac foarte bine cu rapidshare-ul, dar aici limita zilnică a unui cont premium e de 5 GB. Oricum, e arhisuficient. :D

În altă ordine de idei, patru surprize plăcute: Prag (danezii ăștia, cu a lor Dogmă 95, scot niște filme senzaționale), Un Capitalisme Sentimental și două (semi)documentare, Let's Make Money și Examined Life.



http://www.imdb.com/title/tt0855975/
http://www.imdb.com/title/tt1334076/
http://www.imdb.com/title/tt1307963/
http://www.imdb.com/title/tt1279083/

Datenshi
26th January 2010, 14:41
am dezlegat misterul. filmuletul cu curcanul este pe dvd la sectiunea bonus.
acu` dati o invitatie? :D

Da pe pm o adresa de mail. Am auzit ca ar avea cineva invitatii pe site-urile astea, eu nu descarc ilegal. :D

buticut
26th January 2010, 17:07
Fast and Furious va deveni maine filmul cu cel mai bun weekend de debut din acest an si cel mai bun weekend de aprilie din istorie- 70 de milioane de dolari (previziunile erau sub 50 de milioane)


La box office o sa fie oricum intrecut de *cough...Transformers 2...*cough Harry Potter...*cough Avatar...*cough Star Trek.

Said me 10 months ago. Word word, Avatar a scufundat Titanicul din nou :rolleyes:.

Celso
26th January 2010, 17:46
The Time Traveler's Wife - 6.5/10 o drama romantica:D

Cneazul
26th January 2010, 20:17
am vazut Couples retreat. bun filmul. mult peste comediile din ultima vreme

valitudor
26th January 2010, 21:55
ce host folosești? Eu mă împac foarte bine cu rapidshare-ul, dar aici limita zilnică a unui cont premium e de 5 GB. Oricum, e arhisuficient. :D
RS si eu. Limita pe luna e de cateva zeci de GB, iar daca o depasesti (eu o depasesc din prima zi :) ) treci la 5 GB /zi.

Tazz
26th January 2010, 22:06
The Time Traveler's Wife - 6.5/10 o drama romantica:D

Si vroiam sa ma uit si eu zilele astea la el. O sa-l incerc totusi...

valitudor
26th January 2010, 23:04
Viata altor oameni (Das Leben der Anderen) - o drama inspirata din realitatea STASI - dupa parerea mea este cel mai bun film al anului 2006, alaturi de Prestige

iuli
26th January 2010, 23:12
Vali...

filelist: Ratio: 2.959 Uploaded: 717.81 GB Downloaded: 242.62 GB
lasttorrents: Ratio: 1.982 UL: 1.04 TB DL: 535.47 GB

White Shadow
27th January 2010, 07:41
"Avatar" a depasit recordul stabilit de "Titanic" la incasari.

Regizorul James Cameron a reusit sa-si depaseasca propriul record. Filmul "Avatar" a doborat, luni, recordul stabilit de "Titanic", inregistrand incasari din bilete de 1,85 de miliarde de dolari si devenind cel mai bine vandut film al tuturor timpurilor, scrie CNN.

In 1997, "Titanic" a obtinut incasari de 1,843 de miliarde de dolari, fiind prima pelicula care a avut venituri din bilete mai mari de 1 miliard de dolari. Incasarile filmului "Avatar" sunt in crestere, avand in vedere ca in aceasta perioada au loc marile festivaluri de film, unde primeste foarte multa atentie.

In ultimii 12 ani, doar trei alte productii au reusit sa depasesca cifra de un miliard: "Stapanul Inelelor: Intoarcerea Regelui" ("The Lord Of The Rings: The Return Of The King"), lansat in 2003, a obtinut 1,1 miliarde USD;"Cavalerul Negru" ("The Dark Knight"), lansat in 2008, a obtinut 1 miliard USD;"Piratii din Caraibe: Cufarul Mortului" ("Pirates Of The Caribbean: Dead Man's Chest"), lansat in 2006, a obtinut 1,07 miliarde USD.Cifrele reprezinta incasarile la nivel international.

In cazul filmului "Avatar", acesta a obtinut 70% din venituri din afara SUA. In Statele Unite, productia se situeaza pe locul 26, potrivit site-ului boxofficemojo.com, citat de CNN.

Marius
27th January 2010, 08:08
terminator 1. nu la fel de bun ca avatar :(:(:(:(

Celso
27th January 2010, 08:52
Si vroiam sa ma uit si eu zilele astea la el. O sa-l incerc totusi...

ma nu e chiar rau, incearca-l:D ...e ok

relansat
27th January 2010, 13:47
@white, care era pretul unui bilet la titanic si cat este acu` la avatar?:)
titanic este mult mai bun decat avatar, cel putin povestea este una senzationala ... sunt incomparabile.

valitudor
27th January 2010, 13:50
Mie ambele mi s-au parut slabe, in genul filmelor comerciale. Sunt facute special pentru marea masa a spectatorilor. Efecte foarte bune, pret mare si... cam atat.
Iar Avatarul asta nu prea merita atentia care i se da, inclusiv pe acest forum

White Shadow
27th January 2010, 17:41
@white, care era pretul unui bilet la titanic si cat este acu` la avatar?:)
titanic este mult mai bun decat avatar, cel putin povestea este una senzationala ... sunt incomparabile.

8 lei la Arad, 15 lei la Timisoara.....la titanic probabil a fost 5 lei...nu mai stiu...

dar nu asta e chestia...chestia e ca dupa 12 ani....nici un alt regizor nu a reusit sa vina acolo cu un film care sa depaseasca titanicul la incasari...si a trebuit sa vina tot Cameron....si cand vine Cameron cu Avatar 2....ghici cine se va afla pe primele trei locuri ?

titanic e ca pixu....mie cel mai mult mi-a placut cand s-a scufundat vaporul....superb realizat.

la avatar nimeni dar absolut nimeni nu trebuia sa se concentreze pe poveste...la avatar trebuie doar sa te relaxezi....punct....

NORGEMAN
27th January 2010, 17:48
La cata campanie si publicitate i s-a facut filmului Avatar dinainte cu mult timp sa apara, era absurd sa nu vina lumea sa il vada.
Sunt curios daca nu era asa de mediatizat inainte sa apara, oare mai avea incasarile asa de fabuloase?!

White Shadow
27th January 2010, 17:59
nu de asta au fost asa de multi sa-l vada....doar din cauza campaniei de publicitate..deoarece si 2012 a avut o campanie de publicitate foarte buna si tot degeaba, acolo a fost doar campania de publicitate si doar atat ...aici au mai existat si alte motive...

3 D, Cameron, acele conversatii de genul : - ai fost la Avatar ?...- nu...- du-te ma sa-l vezi ca e super fain, 3 D, alea alea....si tot asa...celalalt la randul lui a zis altei persoane, efectul de turma ca si la 2012 doar ca acolo...dupa ce o persoana a vazut filmul la cinema nu a mai zis nimic altei persoane.....a tacut...deoarece filmul a fost penibil...

si sa fim seriosi...in ziua de astazi...cu pirateria care e in floare...cu generatia noua care se afla in plop si plopul in aer....doar cu un film de genul mai poti sa atragi masele de oameni la cinema....si doar Cameron se pare ca poate sa o faca...

Prome
27th January 2010, 18:43
Sa stii, si la 2012 in prima saptamana a fost totul rezervat iar pe urma fas...
Dar la Avatar chestia asta se mentine si acum :)

Sir. Eko
27th January 2010, 19:15
Am vazut ieri noapte Sherlock Holmes ,mi-a placut ,merita vazut filmul.

Ulysses
27th January 2010, 20:26
Sunt de acord cu White 100%.Iar cei care se dau docti pentru un film asa "comercial",previzibil", care a placut alora multi, le transmit ca ipocrizia nu e o calitate.:Dsa spuna simplu ca nu le-a placut , nu sa imparta ei spectatorii in prosti si culti doar pentru ca unii au aplaudat filmul iar altii l-au catalogat drept mediocru:sleep:
Gusturile nu se discuta dupa cum nici "Karate kid " nu se compara cu "The Godfather" sau nici macar cu "Liceenii":P

irinaidu
27th January 2010, 21:04
uly, lets agree to disagree. si daca crezi ca sa imi dau cu parea despre avatar ma face ipocrita, well, viata e grea, se mai intampla. si mi se pare amuzant ca tocmai tu sa vii si sa ne spui ca nu putem imparti oamenii in prosti si culti??? serios???
si gusturile clar se discuta. altfel de ce am facut un subforum numit muzica/film/literatura. ca sa nu discutam despre aceste subiecte???
si lasa karate kid in pace, ala a fost un film pt oameni culti :P " wax on, wax of. " " you are a wise man mister myagi !!! discovery channel ! "

White Shadow
28th January 2010, 08:13
Irina...cum sa iti explicam noi........aaaaaaaaa......tie iti place Harry Potter.....

esti profesoara, ai ceva curs legat de cinematografie si la final le zici la copilasi : "nu va mai uitati la tot felul de blockbustere care sunt facute doar pentru bani, incercati si voi sa apreciati niste filme mai bine realizate care au subiecte mult mai complexe si mai interesante din toate punctele de vedere, incercati sa apreciati mai mult calitatea unui rol jucat de un actor decat un efect special bine realizat, incercati sa traiti emotia din fiecare personaj aparte, incercati sa traiti un film cu adevarat si sa-l respecati la adevarata lui valoare, fara efecte speciale, doar emotie, trairi si sentimente"......dupa acest discurs emotionant, iti scoti un servetel, iti stergi o lacrima care s-a strecurat timid pe obrazul tau fraged....te duci acasa..aprinzi televizorul..si te uiti la Harry Potter.

Lexus.
28th January 2010, 08:15
uly, lets agree to disagree. si daca crezi ca sa imi dau cu parea despre avatar ma face ipocrita, well, viata e grea, se mai intampla. si mi se pare amuzant ca tocmai tu sa vii si sa ne spui ca nu putem imparti oamenii in prosti si culti??? serios???

Nu-ti bate gura cu el...el e dintre aia multi da'...care culmea, "se crede" si mereu superiori, "cei mai" superiori...saracu', mi-ar fi mila, daca nu mi-ar fi sila :rolleyes:

P.S. Si oamenii ii poti imparti in prosti si culti, cu conditia sa-l lasi pe el sa-si aleaga categoria din care face parte ca altfel cade nasol, sansele lui sunt "against all odds", ca tot vorbeam de filme;)

Ulysses
28th January 2010, 09:13
Irinucaaa, lasand la o parte cacofonia pe care ai facut-o "in graba" de a te disculpa si a repara ce se mai poate,chiar nu mi se pare amuzant ca "tocmai tu" sa-l pui la punct pe Seneca, incercand sa-i combati pe ols :) memorabilul aforism "de gustibus non est disputandum":D
recomandare:cica ar fi in pregatire niste superproductii care vor candida cu certitudine la Oscaruri concurand serios Avatarul lui Cameron. Titlurile te vor face sigur sa ciulesti urechile:"fata kung-fu din padurea vrajita" sau "intoarcerea dragonului roz-bombon"-partea a 3-a:D

ps nevinovatule" ai gresit sectiunea, locul unde te simti in largul tau si te poti produce la adevarata valoare are inscriptionat la intrare cateva litere simple:"toilette":happy

relansat
28th January 2010, 10:22
Irina...cum sa iti explicam noi........aaaaaaaaa......tie iti place Harry Potter.....

esti profesoara, ai ceva curs legat de cinematografie si la final le zici la copilasi : "nu va mai uitati la tot felul de blockbustere care sunt facute doar pentru bani, incercati si voi sa apreciati niste filme mai bine realizate care au subiecte mult mai complexe si mai interesante din toate punctele de vedere, incercati sa apreciati mai mult calitatea unui rol jucat de un actor decat un efect special bine realizat, incercati sa traiti emotia din fiecare personaj aparte, incercati sa traiti un film cu adevarat si sa-l respecati la adevarata lui valoare, fara efecte speciale, doar emotie, trairi si sentimente"......dupa acest discurs emotionant, iti scoti un servetel, iti stergi o lacrima care s-a strecurat timid pe obrazul tau fraged....te duci acasa..aprinzi televizorul..si te uiti la Harry Potter.

duamneeeee :happy:happy:happy:happy:happy

irinaidu
28th January 2010, 10:35
uly, nu inteleg ce vrei sa zici. cu ce am incercat sa ma disculp? it's a fucking movie, nu cred ca cineva trebuie sa se disculpre daca are opinii despre filme.
aforismul era oricum ceva cu de gustibus et coloribus non discutandum. eu cred ca seneca vorbea despre mancare dar a fost neinteles atata amar de vreme. :P
fiecare are dreptul la o parere si restul au dreptul sa-i doara in fund de parerea celorlalti. cred ca asa merge faza cu libertatea de exprimare.

eu cred ca atat tu cat si white nu ati inteles ce vreau sa zic. mie mi-a placut avatar. si harry potter. si terminator de altfel. dar una e sa-ti placa si alta e sa crezi ca ai descoperit misterul universului cand te uiti la ele.

nu am nimic nici cu rocky care a castigat oscarul. si rocky mi-a placut cand aveam 5 ani. dar a luat oscarul in detrimetul " taxi driver " si " the network".
chiar nu vezi ce vreau sa zic???

white, tu esti haios asa in felul tau.

valitudor
28th January 2010, 10:55
Dupa parerea mea, la nivelul anului 2010, Avatar reprezinta o capodopera, dar, din pacate, doar o capodopera vizuala. L-am vazut, mi-a placut, mi-a incantat ochii pe toata durata filmului, dar acum nu mai am nici un motiv sa-l mai vad sau macar sa-mi amintesc de el. Povestea simpla, previzibila l-a facut preferatul maselor. De fapt nici nu cred ca un film de genul: a Beautiful Mind, American Beauty, Schindler's list sau One Flew Over the Cuckoo's Nest poate provoca o asemenea frenezie. Nu fac nici un fel de aluzie, fiecare e liber sa-si aleaga si sa "simta" filmele dupa cum doreste. Dar parca e nemeritata atentia atrasa de acest film.

Tot acelasi scenariu ii aduce cele mai mari incasari din istorie. Daca-i scoti partea vizuala ramane un film mediocru, fara actori si fara poveste. Pacat. Ar fi meritat un scenariu pe masura, actori si roluri asijderea.
In anul 2009, dupa parerea mea, au fost cel putin 3 filme mai bune decat Avatar

YoYoyOi
28th January 2010, 11:22
ba tata, io tot nu pricep ce atatea discutii despre Avatarul asta :groggy:

l-am vazut si io, l-am vazut 3D dar nu m-a dat pe spate. E un film ca oricare alt film care te impresioneaza 3-4-5 ore si apoi se duce spuma. Atata discutie si analiza si nebunie despre un film n-am mai vazut.
Ori poate n-am prins eu ideea. Dar nu pricep de ce atata disectie la filmul asta, atata controversa.

jo27
28th January 2010, 12:07
Adam---7/10,un film interesant....daca avea efecte speciale in 3D ii dadeam 9/10 :P

iuli
28th January 2010, 13:25
In anul 2009, dupa parerea mea, au fost cel putin 3 filme mai bune decat Avatar


Care au fost alea? Sunt si eu curios, chiar vreau sa vad filme bune. Inglorious Basterds ar fi unu` presupun, celelalte 2? Eu il pun si pe Sherlock Holmes in fata lui Avatar, dar nu cred ca si tu :)

Ulysses
28th January 2010, 13:30
Cum zici despre un film ca e fucking asa poti sa zici si despre o carte, un tablou, o opera , etc.Nu prea merge din postura in care vrei sa apari.Cuvantul ala urat "rimeaza' cu altceva.e unul lexus care traieste asta zi de zi pe propria-si piele si-ti poate explica :D
pai daca ti-a placut avatar, pentru ce ne infoiem noi aici?:thinkso: