PDA

View Full Version : Filme pe care le-am vazut in ultima vreme



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Bronco
8th May 2009, 22:13
He's not that into you

Ce pot sa zic...e un film pentru femei... Fantezii feministe, plictiseala maxima ( suna foarte misogin, nu?)... M-am uitat la el pentru Jennifer Connelly, actrita mea preferata, insa atat. Daca esti femeie vrei sa-l vezi. Daca esti barbat, preferi sa mergi la o bere, pentru ca, cu filmul asta sau nu, niciodata nu o sa intelegem ce e in mintea femeilor, si de ce gandesc ele asa... Deci, 5 / 10

pinki
9th May 2009, 15:56
ah clar e film de femei, mie spre ex. mi s-a parut amuzant, dar nu as fi tarat vreun baiat cu mine sa-l vada :D


finalul insa il strica complet. (jennifer connelly? yach, i totally hate her. din cauza sprancenelor :D)

Sasuke Uchiha
10th May 2009, 19:20
X-Men Origins: Wolverine - l-am vazut fara efecte special insa e slab rau , ma bucur ca nu am pierdut bani la cinema

jo27
10th May 2009, 20:13
The Kite Runner----superb, 9.5/10

Doctor_Satan
12th May 2009, 22:11
Intr-un final am reusit sa vizionez The cook, the thief, his wife and her lover.
Un film foarte frumos, cu multa drama si un final de-a dreptul superb si amuzant in acelasi timp.
Multumesc pinki pentru recomadare!

alyosha_87
12th May 2009, 22:24
Metropolis, de Fritz Lang facut in 1927
foarte interesant. un film inaintat pentru vremea sa :)
9/10

A.k.a
12th May 2009, 22:50
Sleepy Hollow. Superba atmosfera din film. Mi-a placut foarte mult

relansat
13th May 2009, 08:06
x men wolverine - e la mare batalie cu twilight :cry:

duamni ce filme proaste am putut vedea in ultima vreme, nu`mi vine sa cred :no:

lupisor lupetto
13th May 2009, 09:18
"Wolverine - Origins" mi-a placut mult, insa sunt un fan X-Men. Si "Star Trek (2009)" mi-a placut mult.

pinki
13th May 2009, 10:28
Intr-un final am reusit sa vizionez The cook, the thief, his wife and her lover.
Un film foarte frumos, cu multa drama si un final de-a dreptul superb si amuzant in acelasi timp.
Multumesc pinki pentru recomadare!

:great:



Sleepy Hollow. Superba atmosfera din film. Mi-a placut foarte mult

deh, tim burton :cool: si johnny, si cristina... :D

rob_din
13th May 2009, 23:32
Pursuit of Happyness - "mixed feelings" dupa cum ar spune americanii. Mi s-a parut tras rau de tot filmul, oricat de aza-zis bazat pe fapte reale este. Will Smith a salvat ce s-a putut. 7/10

Kainsashiki
14th May 2009, 12:49
bai pinki, tu esti un imdb mai mic?

the air I breathe - de la interesant in sus!

pinki
14th May 2009, 13:08
ah nu, nici pe departe :D


dar imi place sa recomand filmele care mi-au placut mie :D

Doctor_Satan
14th May 2009, 13:28
Am vazut si eu La haine. Super film! Finalul a fost de milioane. La naiba cu finalurile hollywoodiene!

Pinki, mai recomanda-mi ceva filme brutale, in stilul Irreversible. Sa aiba, asa, un iz de snuff, dar sa aiba si actiune.
Cannibal Holocaust l-am vazut, asa ca poti sari peste el.

pinki
14th May 2009, 13:37
pai irreversible e singurul pe care-l stiu de genul asta, intreaba-l pe marius ca el e cu violenta :D

jo27
17th May 2009, 09:27
Fanboys----8/10 super funny

A.k.a
17th May 2009, 18:54
There will be blood. Vad ca am pareri preconcepute despre majoritatea filmelor bune. Credeam ca nu e bun deloc filmul. Mi-a placut foarte mult. Uimitor presonajul lui Daniel, m-a fascinat pe tot parcursul filmului. Scena botezului a fost superba. 10/10

Doctor_Satan
18th May 2009, 11:10
Knowing
Mi s-a parut un film foarte reusit si e intotdeauna o incantare sa-l vad pe Nicholas Cage.
Aparent este un film despre Apocalipsa, dar eu l-am considerat o viziune asupra Genezei, pentru ca asta mi s-a parut a fi adevarata idee a filmului.
10/10.

Doctor_Satan
19th May 2009, 12:53
Logan's Run (1976)
Foarte frumos filmul, idee minunata si m-au distrat la culme "efectele speciale". Oricum, un film care poate depasi foarte usor prostiile contemporane.
Ma apuc sa adun cateva filme in colectia de SF-uri clasice, printre care Dune, Space Odyssey, Silent Running.
Aceste filme au facut istorie si au un loc asigurat intr-un Top 100 in ceea ce ma priveste.

Si acum, o provocare pentru cunoscatori!
Episoadele 1,2 si 3 din Star Wars. Productiile acestea noi nu sunt originalele.
Stie careva care sunt?

jo27
19th May 2009, 16:15
Logan's Run (1976)
Foarte frumos filmul, idee minunata si m-au distrat la culme "efectele speciale". Oricum, un film care poate depasi foarte usor prostiile contemporane.
Ma apuc sa adun cateva filme in colectia de SF-uri clasice, printre care Dune, Space Odyssey, Silent Running.
Aceste filme au facut istorie si au un loc asigurat intr-un Top 100 in ceea ce ma priveste.

Si acum, o provocare pentru cunoscatori!
Episoadele 1,2 si 3 din Star Wars. Productiile acestea noi nu sunt originalele.
Stie careva care sunt?


Cum adica originalele? Imita ceva facut in trecut? Din cite stiu eu au fost facute mai intii ep. 4, 5 si 6, dupa care in anii 2000 au fost facute 1,2 si 3. e vorba de altceva? probabil ca da, ca asta era prea usor, asa ca te rog sa ma luminezi. Apropo, pt a vedea Fanboys, despre care vb citeva posturi in urma, e bine sa fi vazut episoadele vechi din Star Wars, adica acele 4,5 si 6, caci despre fani ai acestui film este vorba :D

noir_desir
19th May 2009, 16:30
Chinese Coffee... regizat de Al Pacino... habar n-aveam că se ocupă și cu regizatu nenea... filmul e un pic slow-paced, dar dacă ai răbdare cu el, merită 90 de minute din viața oricărui cinefil.

http://www.imdb.com/title/tt0118852/


Progulka... un film rusesc, oarecum asemănător cu Before Sunrise/Before Sunset ale lui Linklater... iar backgroundul (Sankt Petersburg) e de-a dreptul fantastic.


http://www.imdb.com/title/tt0372478/

Doctor_Satan
19th May 2009, 16:58
Cum adica originalele? Imita ceva facut in trecut? Din cite stiu eu au fost facute mai intii ep. 4, 5 si 6, dupa care in anii 2000 au fost facute 1,2 si 3. e vorba de altceva? probabil ca da, ca asta era prea usor, asa ca te rog sa ma luminezi. Apropo, pt a vedea Fanboys, despre care vb citeva posturi in urma, e bine sa fi vazut episoadele vechi din Star Wars, adica acele 4,5 si 6, caci despre fani ai acestui film este vorba :D

Initial au fost facute episoadele 1,2 si 3 a caror actiune era continuata in celelalte episoade. Nu purtau numele Star Wars, dar scenariile au fost tot ale lui Lucas. Din cauza ca nimeni nu le-a dat importanta (dovada ca eu ma cert cu toata lumea cand le spun ca nu asta e adevarata poveste Star Wars), s-o fi hotarat sa produca aceste noi episoade 1,2 si 3.
Ca sa-ti dau un hint: mare parte din actiunea din episodul 6 se petrece pe planeta pe care are loc actiunea in episoadele 1, 2 si 3 originale (initiale, ca sa nu se confunde cu pirateria sau imitatia).

Bronco
19th May 2009, 21:50
Knowing
Mi s-a parut un film foarte reusit si e intotdeauna o incantare sa-l vad pe Nicholas Cage.
Aparent este un film despre Apocalipsa, dar eu l-am considerat o viziune asupra Genezei, pentru ca asta mi s-a parut a fi adevarata idee a filmului.
10/10.

Pe bune? 10/10? Mi s-a parut unul din cele mai naspa filme... Mi-a placut ideea, mi-a placut inceputul, dar spre final filmul a deraiat... Dar, asta e, fiecare iubeste un film din diferite motive... Insa esti primul pe care il aud sa dea o nota asa mare acestui film...

Doctor_Satan
19th May 2009, 22:23
Nota am dat-o mai mult pentru idee si pentru ca e Nicholas Cage. Asta e! Sun fan! :D

Si un film care l-am vazut astazi.
2001: A Space Odyssey (1968).
Un film superb, o ecranizare foarte frumoasa a cartii lui Arthur C. Clarke. Din nou un film care merita un loc in istorie. Abia astept sa vad continuarea!

pinki
20th May 2009, 10:50
angels and demons :D

de ce m-am dus? ca e cu ewan :rolleyes: altfel, daca treci peste nenumaratele clisee si lucruri care n-au sens, e un film ok, e filmat interesant si te tine asa curios pana la final. problema mea e alta (daca a vazut cineva filmul): va dati seama cat de paranoic e dan brown asta? n-as vrea sa-l cunosc. :D ewan isi joaca f. frumos rolul, restul asemenea :D l-a mai vazut cineva?

Cristina
20th May 2009, 11:27
Am citit cartea!:DM-a dezamagit un pic ca am citit-o dupa ce am citit Codul lui Da Vinici.Probabil o sa vad si eu filmul,dar mai mult pt Tomita Hanks!:P

pinki
20th May 2009, 11:28
si tomita e simpatic :D dar e enervant personajul lui pt ca le stie pe toate :D

A.k.a
20th May 2009, 11:43
angels and demons :D

de ce m-am dus? ca e cu ewan :rolleyes: altfel, daca treci peste nenumaratele clisee si lucruri care n-au sens, e un film ok, e filmat interesant si te tine asa curios pana la final. problema mea e alta (daca a vazut cineva filmul): va dati seama cat de paranoic e dan brown asta? n-as vrea sa-l cunosc. :D ewan isi joaca f. frumos rolul, restul asemenea :D l-a mai vazut cineva?

Azi merg. Nu am vazut prima parte. Sunt legate intre ele?

Cristina
20th May 2009, 11:48
Nu au nicio legatura intre ele.Aici e vorba despre o conspiratie la Vatican corelata cu CERN!E ok!In mod normal intai ar fi trebuit ecranizat Ingeri si Demoni si apoi Codul lui Da Vinici,dar cartile nu au legatura intre ele,deci cred ca nici filmele.In Codul lui Da Vinci se pomeneste la inceputul cartii despre gagica astuia din Ingeri si Demoni...asta e singura lor legatura!

pinki
20th May 2009, 11:49
ah, era partea a2a dupa ceva? :cry:

rob_din
23rd May 2009, 00:57
Saving Private Ryan - excelent pana in ultimile 5 minute. Mi s-a parut extrem de grabit finalul, oricum impresionante scenele de lupta. Restul s-a incadrat in vesnicele tipare hollywoodiene. Oricum, ramane marea intrebare: cum a castigat Shakespeare in Love Oscarul?

phyxius
23rd May 2009, 01:14
harvey weinstein

Bronco
24th May 2009, 22:52
Saving Private Ryan - excelent pana in ultimile 5 minute. Mi s-a parut extrem de grabit finalul, oricum impresionante scenele de lupta. Restul s-a incadrat in vesnicele tipare hollywoodiene. Oricum, ramane marea intrebare: cum a castigat Shakespeare in Love Oscarul?

L-am revazut si eu azi...Cred ca e cel mai bun film despre al doilea razboi mondial. Minunat filmat, buna povestea, un Tom Hanks magistral. 10/10.

Pai, Shakespeare in Love a castigat, pentru ca nu te asteptai academia sa ii dea premiul lui Spielberg. Ar insemna sa ii dea premii lui Spielberg la fiecare film pe care il face. E unul, daca nu chiar, cel mai bun regizor...

Zabriskie
24th May 2009, 23:14
Daca si Spielberg e nedreptatit...

Saving Private Ryan e bun dar e prea overhyped, eu zic ca nu e cel mai bun film despre WWII nici din '98, The Thin Red Line a fost macar la fel de bun.

rob_din
24th May 2009, 23:35
L-am revazut si eu azi...Cred ca e cel mai bun film despre al doilea razboi mondial. Minunat filmat, buna povestea, un Tom Hanks magistral. 10/10.

Pai, Shakespeare in Love a castigat, pentru ca nu te asteptai academia sa ii dea premiul lui Spielberg. Ar insemna sa ii dea premii lui Spielberg la fiecare film pe care il face. E unul, daca nu chiar, cel mai bun regizor...

Cred ca e primul film de razboi pe care-l vad (m-am ferit pana acum de genul asta) asa ca nu stiu daca e cel mai bun, insa e mult peste Shakespeare din toate punctele de vedere. De fapt toate filmele nominalizate in acel an sunt peste Shakespeare (n-am vazut Thin Red Line, dar la ce am citit pare mai bun de asemnea)

Bronco
25th May 2009, 19:18
Atunci, trebuie sa vezi si "The Thin Red Line". Este la fel de minuat, unii spun ca este chiar mai bun decat "Saving Private Ryan". Oricum e vorba despre doua stiluri diferite de a regiza. Ambele sunt insa minunate.

Grinco
25th May 2009, 19:27
Eu zic ca "The Thin Red Line" e peste propagandistul film al lui Spielberg

rob_din
25th May 2009, 19:29
Eu tocmai de aia nu ma uit la filme de razboi fiindca multe sunt cu tenta propagandistica pro-americana. Insa sa stii ca Ryan a fost mai mult decat acceptabil din acest punct de vedere. Sau cel putin asa mi s-a parut mie.

Grinco
25th May 2009, 19:43
Ti-ar placea "The Thin Red Line" ;) Uita-te si nu vei regreta

Prome
25th May 2009, 19:44
Filme misto de razboi sunt Apocalypse Now si Full Metal Jacket :P
Saving Private Ryan nu este pe gustul meu

rob_din
25th May 2009, 20:03
Ti-ar placea "The Thin Red Line" ;) Uita-te si nu vei regreta

O sa ma uit, desi am vazut multe opinii cum ca ar fi foarte plictisitor.

Bronco
25th May 2009, 20:04
Daca este sa vorbim despre filme de razboi, atunci trebuie sa le diferentiem dupa razboiul care se regaseste in acele filme:

World War II
Filmele mentionate mai sus + "Letter from Iwo Jima" "Flags of our Fathers"

Vietnam War:
Hamburger Hill ; Platoon ; Full Metal Jacket ; Born on the 4th of July ; The deer hunter ; Apocalypse Now:Redux ; Heaven and Hell ;

First Iraqi War:
Jarheads

Second Iraqi War:
Battle for Haditha

Astea sunt filmele mele favorite de razboi...

rob_din
25th May 2009, 20:09
Mini-seria Band of Brothers e buna?

Bronco
25th May 2009, 20:14
Super... Cel mai bun serial TV despre razboi... Si, inspirat din fapte reale!

rob_din
25th May 2009, 20:20
Cred ca la mini-serie o sa ma uit, chiar am citit numai de bine despre ea, la anul apare "continuarea"

Grinco
25th May 2009, 20:21
RedFalcon, daca tot vorbim de filme de razboi, zic ca trebuie mentionat si "The Killing Fields" care e despre magariile facute de Khmerii Rosii sau "Das Boot". Astea imi vin momentan in cap, probabil mai sunt si altele

Bronco
25th May 2009, 20:25
Grinco...multzam fain...am uitat de "The Killing Fields" Magnific filmul, si povestea e super spusa... Das Boot, recunosc nu l-am vazut, insa intentionez...

Grinco
25th May 2009, 20:32
Mi-am amintit si de "Der Untergang" sau de "Pianistul":D

Bronco
25th May 2009, 20:34
"The Schindler's List" ... minunat... La naiba, azi am amnezie partiala... Imi aduc aminte incet-incet :D

rob_din
25th May 2009, 20:56
De Untergang si Shiendler le-am vazut si eu, nu le-as incadra la filme de razboi totusi.

Apropo, eu nu suport filmele in care persoanje germane, japoneze, ruse etc vorbesc in engleza. Sunt singurul cu problema asta? Si ce-i mai rau e ca de multe ori mai si vorbesc cu un presupus accent rus sau german. Daca tot vorbesc engleza ce mai baga accentul ala penibil?

Grinco
25th May 2009, 21:08
Nu esti singurul Rob ;) Nici eu nu suport fazele astea. Mai aiurea mi se par fazele din filme cand unii nemti, sa zicem, combina germana cu engleza.

rob_din
25th May 2009, 21:09
Yes mein Fuhrer

A.k.a
25th May 2009, 23:17
Into the wild. Mi-a placut

TenisFan
26th May 2009, 13:55
Band of brothers e fabulos.
Apoi daca vreti filme de razboi excelente trebuia sa va uitati mai intai la primele de acest gen: All quiet on the western front (1930) care e o ecranizare dupa cartea lui Erich Maria Remarque si o capodopera totodata ca si film. Si filmul in care joaca Kirk douglas din 57 Paths of glory.

Bronco
26th May 2009, 20:16
All quiet on the western front, versiunea din '30 e buna, insa mie mi-a placut versiunea din 1979, cu Ernest Borgnine and Richard Thomas... Mi-a placut si pentru ca este color, si pentru ca difera de varianta din 1930.
Paths of glory e minunat pentru povestea spusa. Putine filme in perioada aia puneau accentul pe drama soldatilor , ci mai mult pe actiunea "vitejeasca" a lor pe campul de lupta.

Ted
26th May 2009, 21:42
Band of brothers e fabulos.
intr-adevar,am auzit si eu ca ar fi bun.L-am downloadat de vreo 4 luni,dar n-am apucat sa ma uit la el.Tocmai a urcat cateva pozitii pe lista de asteptare :D

jo27
26th May 2009, 22:30
Nunta muta - 8/10

irinaidu
26th May 2009, 23:29
Into the wild. Mi-a placut

si mie tare mult.

sunt in pana de idei. nu am mai vz un film de ceva vreme si nu stiu la ce sa ma uit.

phyxius
26th May 2009, 23:45
speaking of band of brothers...

http://www.youtube.com/watch?v=9QL7mq9wE08

Bronco
26th May 2009, 23:53
Impresionant... Astept sa apara, macar pe trackere, daca nu la vreo televiziune de pe la noi.

Sasuke Uchiha
27th May 2009, 00:42
Mr. Brooks , film cu 3 dintre cei mai insuportabil actori , insa surprinzator de bun 8.5 / 10
The Uninvited - cat de frumose surorile :D , mai ales aia mica , finalul destul de surprinzator , merita vazut 8 /10
sunshine - 8/10
The Da Vinci Code - :sleep: francesa insuportabila , buah...rahat de film , nimic nu-l salveaza 3/10

rob_din
27th May 2009, 00:47
speaking of band of brothers...

http://www.youtube.com/watch?v=9QL7mq9wE08


Asta-i propagandism australian vad:)

Bronco
27th May 2009, 02:43
Mi-am amintit si de "Der Untergang" sau de "Pianistul":D

Tocmai ce am vazut " Der Untergang "
Impresionant. Un film foarte bun... 9/10

buticut
27th May 2009, 19:17
si mie tare mult.

sunt in pana de idei. nu am mai vz un film de ceva vreme si nu stiu la ce sa ma uit.

How about Synecdoche,New York sau Coraline?



Apropo, eu nu suport filmele in care persoanje germane, japoneze, ruse etc vorbesc in engleza. Sunt singurul cu problema asta? Si ce-i mai rau e ca de multe ori mai si vorbesc cu un presupus accent rus sau german. Daca tot vorbesc engleza ce mai baga accentul ala penibil?

This is a common gimmick with Hollywood movies. If the story takes place in a foreign country, where the main language isn't English the characters will start by speaking their native language but then switch to English. This is to suggest that they ARE still speaking German but we HEAR English. This was most famously employed in The Hunt for Red October (1990), where all the Russian characters speak Russian, then one man switches to English, as do all the rest. Yet when the American and Russian characters are on screen together, they can't communicate with each other.

rob_din
27th May 2009, 19:23
Eu evit pe cat posibil filme cu asemnea "gimmickuri". Efectiv ma bufneste rasul si filmul nu mai are sens. Pe de alta parte e drept ca am incercat sa ma uit la Iwo Jima si am renuntat repede din cauza limbii japoneze. Dar japoneza e alta mancare de peste, nu vad nici o problema ca personajele sa vorbeasca in franceza, germana sau rusa

pinki
27th May 2009, 19:32
ah da, si pe mine ma enerveaza fenomenul asta. mai ales ca in unele filme vorbesc engleza dar cu accent in functie de tara respectiva :groggy:

Bronco
27th May 2009, 23:20
Normal ar fi ca personajele sa vorbeasca in limba lor naturala. Da o autenticitate filmului... Spre exemplu, mi-ar fi placut Schindler's list, in germana, poloneza si restul limbilor vorbite de personajele de acolo... Ar fi fost mult mai autentic, desi si asa filmul e foarte bun si patrunzator.

irinaidu
27th May 2009, 23:42
How about Synecdoche,New York sau Coraline?


nu le-am vz, o sa le caut.

rob_din
27th May 2009, 23:45
Sa zicem ca la filmele comerciale inteleg chestia asta si pot trece cu vederea (la filmele din seria Pantera Roz chiar ofera un plus de comicitate spre exemplu), dar la filmele cu pretentii chiar mi se pare ridicol. Eu n-as da premiu unui astfel de film oricat de "patrunzator" ar fi. Dar ma rog, e doar opinia mea

jo27
30th May 2009, 09:51
Before Sunrise ---9/10, vazusem acum ceva timp Before Sunset, fara sa stiu ca de fapt era continuarea altui film, lamurindu-ma in timpul vizionarii. Acel film mi s-a parut genial, asa ca am reusit sa fac rost si de prima parte....bineinteles, suberba....

rob_din
31st May 2009, 01:34
Obsessed 8/10, un punct e din oficiu pentru bataia dintre Beyonce si Ali Larter.

irinaidu
31st May 2009, 01:38
la cluj a inceput tiff-ul. am pierdut multe din filmele pe care vroiam sa le vad pt ca nu am realizat la timp ca a inceput. si de luni pana joi nu pot sa ma duc, dar sper sa mai vad ceva totusi weekendul viitor.
azi am fost la night on earth - jim jarmusch. hmm, in timp ce il vedeam ma gandeam ca nu prea imi place dar dupa ce s-a terminat si ma plimbam prin magazin la 11 noaptea incercand sa gasesc iesirea ( nici acum nu inteleg de ce am urcat un etaj si am coborat trei si am ajuns doar cu un etaj mai jos - creepy..... ) mi-am dat seama ca ma simteam bine. sa fi fost oare filmul de vina???

Grinco
31st May 2009, 03:09
Coraline. O animatie super in stilul lui Tim Burton, parerea mea. 9/10

irinaidu
31st May 2009, 04:34
am vrut si eu sa merg sa vad coraline, dar e dublata . grrrrrrrrrrrrrrrrrr

rob_din
1st June 2009, 08:18
Forrest Gump 6/10, si asta datorita lui Hanks, altfel ii dadeam si mai putin, m-a plictisit de moarte. De departe cel mai slab film de-al lui Hanks pe care l-am vazut, si am vazut destule

jo27
1st June 2009, 14:57
Forrest Gump 6/10, si asta datorita lui Hanks, altfel ii dadeam si mai putin, m-a plictisit de moarte. De departe cel mai slab film de-al lui Hanks pe care l-am vazut, si am vazut destule


:)) o da da da da. :)) :)) care e filmul tau preferat?

Q-Djyni
1st June 2009, 15:36
Forrest Gump film slab?

:lol: :happy

rob_din
1st June 2009, 16:13
Foarte slab, filmele mele preferate (unele dintre ele, asa-s multe): Se7en, Green Mile, Shawshank Redemption. Nu vad de n-am voie sa nu-mi placa un film.

pinki
1st June 2009, 21:36
in forest gump e foarte tare cum face tom hanks pe prostu'. in rest nu e chiar senzational.

moty
2nd June 2009, 00:55
critic de film trebuia sa te faci, pinki!

pinki
2nd June 2009, 10:20
asa-i? :cry: :cry:

Bronco
2nd June 2009, 22:01
Forrest Gump 6/10, si asta datorita lui Hanks, altfel ii dadeam si mai putin, m-a plictisit de moarte. De departe cel mai slab film de-al lui Hanks pe care l-am vazut, si am vazut destule



Gresesti, e cel mai bun. E minunat filmul. Probabil nu l-ai inteles, ar trebui sa il mai vezi odata. Este o minunata poveste de viata, vazuta cu umor de un om care trece prin viata ca un fulg, si tot tipul isi gaseste locul potrivit... Este o simbolistica superba in filmul asta... Parerea mea: 10 / 10

rob_din
2nd June 2009, 22:17
Nu contest metafora acestui film, crede-ma de inteles l-am inteles. Insa mie unul nu mi-a transmis nici o emotie, si mi se intampla rar la acest gen de filme acest lucru. Nu stiu, in opinia mea un alt regizor ar fi facut o treaba mai buna. Dar clar sunt in minoritate cu aceasta opinie.

irinaidu
2nd June 2009, 22:35
ce ma seaca cand cineva incepe cu " probabil nu ai inteles ". intai sa spun ca mi-a placut la nebunie forest gump. dar e posibil si sa nu-i placa cuiva. orice film/melodie whatever oricat de buna poate sa nu placa cuiva. si nu pt ca nu l-a inteles, dar poate pt ca nu era in the mood pt filmul respectiv, poate are alt gen de sensibilitate. firesc si optiunea " pt ca e prost " ramane mereu o posibilitate :P dar nu e singura.

Grinco
2nd June 2009, 23:16
Am vazut si eu The Uninvited. A fost OK, numai bun pentru o zi ploioasa de marti :D Doar ca dupa vreo 30 de minute am intuit finalul, asa ca nu m-a dat pe spate.7/10

Cristina
3rd June 2009, 10:13
Pe mine finalul la The Univited m-a lasat masca!:DPer total a fost un film ok,dar a avut faze in care nu prea s-a legat!

Grinco
3rd June 2009, 11:16
Daca esti atent la detalii, te prinzi destul de repede la multe filme de genul asta. Am antrenament de la Fight Club:D

noir_desir
3rd June 2009, 22:01
Văzui și eu "Rachel Getting Married"... cum sunt un fan Anne Hathaway, mi-a plăcut destul de mult...un pic lacrimogen, chiar superficial la suprafață, dar pune în discuție multe probleme cu "potențial intelectual"...

http://www.imdb.com/title/tt1084950/

Alt film văzut zilele trecute..."Romance" de madame Breillat... Rocco Siffredi e genial..."Fais-moi une pipe... tu veux que je t'encule?"... și cu asta am zis tot... Să-ți pui probleme filosofice în timp ce o domnișoară "te tratează" e divin, ce mai... :D

http://www.imdb.com/title/tt0194314/

Un alt film dat în p***** mă-sii e "Peeping Tom"...îl recomand tuturor amatorilor de cinematografie non-formală și (pseudo)intelectuală...Tyler, l-ai văzut...? De nu, e musai... :D

http://www.imdb.com/title/tt0054167/

Urmează "Coraline" și "Synecdoche, New York"... mersi buticut pentru recomandări :D

jo27
5th June 2009, 12:36
Mississippi Burning ---8/10
Hors de prix ----7/10

Grinco
5th June 2009, 13:24
Dintr-o pornire masochista si lipsa acuta de chef de scrie la lucrarea de diploma, am hotarat sa ma uit la Mumia 3, aia cu imparatul balaur (sau dragon, tot aia). Apreciez aceasta capodopera deoarece nu mi-a inselat asteptarile. Am vazut exact ceea ce ma asteptam sa vad, adica ce am vazut si in primele 2 filme: acelasi scenariu cretin, acelasi joc actoricesc de doi lei demn de Trazniti in NATO, aceleasi dume nesarate ale "cumnatului" (care ar face ravagii intr-o gradinita de copii retardati), aceeasi bataie de joc la adresa geografiei si istoriei, aceleasi clisee etc. Tre' sa recunosc ca am invatat si chestii noi din filmul asta: niciodata sa nu zbori cu un yak langa tine in avion, ca risti sa borasca pe tine; exista o limba pe care o vorbesc Yeti si e cunoscuta de o duduie chinezoaica; poti sa chemi 3 Yeti cand vine mumia de teracota dupa tine prin Himalaya, Yeti care au probabil DigiTV in munti si urmaresc meciuri de rugby, fiind mari fani ai acestui sport; orice chinezoiaca nemuritoare care o arde 2000 de ani prin Himalaya stie engleza la perfectie si multe alte chestii interesante. Ii dau nota de trecere fiindca nu m-a dezamagit:D

Dogville
5th June 2009, 15:08
M-ai dezamagit :D

pinki
5th June 2009, 15:35
totusi, merita un premiu daca a rezistat la tot filmul :D

Grinco
5th June 2009, 23:09
V-am zis ma ca sunt masochist :D

Sergiu
6th June 2009, 00:08
Rachel Getting Married e exact genul de film pe care îl ador, nu neapărat pentru că ar fi o poveste nemaipomenită, ci pentru că are o poveste de viață presărată cu nenumărate aspecte comice, tragice, muzică foarte bună, plus că acesta chiar are niște interpretări de excepție. Mi-a adus foarte mult aminte de filmele lui Robert Altman căruia îi plăcea să aducă muzica și umorul în filmele sale și eu chiar ador chestia asta. Ce mai mă ține non stop în priză și iubesc cam toate filmele de genul acesta.

În ultima săptămână am făcut maraton la TIFF. Anchetatorul, Nu te teme, Nuntă la țară, Gata să explodez, Pământ înghețat printre altele. Anchetatorul și Nuntă la țară foarte faine de altfel, primul duce mai spre filme noir cu un personaj principal cam nesocial, dar e tare de tot în ancheta lui, iar Nunta la țară e o comedie despre un tip și o tipă care pleacă în căutarea bisericii unde să se cunune, un road movie cu destule elemente comice. Plus Repo Opera Genetică un fel de Rocky Horror Picture Show meets Sweeney Todd. Horror muzical cu Antony Head, la care m-am distrat copios, deși ce-i drept că unele domnișoare au preferat să plece după maxim 20 de minute, cred că n-au suportat să vadă cum sunt smulse inimile din oameni.

rob_din
6th June 2009, 14:00
Home, un documentar excelent, nota 10

Dogville
6th June 2009, 18:55
Duplicity. Nici prea-prea, nici foarte-foarte. Un filmulet de dupa-amiaza cu Julia Roberts si Clive Owen. Spioni. Care se vad, se iubesc si se iau. Apoi vor mai mult. Mult prea mult. In care se va vedea ca nu e pentru cine se pregateste ci pentru cine LE-O pregateste :D Subiectiv, imi place mult Julia Roberts si deloc Clive Owen. Obiectiv, seamana cu multe productii de gen si cred ca de-aici i se trag toate neajunsurile. Flash-back-urile au asasinat bruma de scenariu. Pacat!

Julia ruleaza, totusi !! 6/10

zebe
7th June 2009, 00:22
Am vazut Big Fish, un film care nu-mi zicea prea multe la inceput dar care s-a dovedit foarte bun.:ok:

pinki
8th June 2009, 10:59
big fish rulz. :D

Lavinia
8th June 2009, 12:45
Mishima - A Life in Four Chapters:rolleyes::cool::ok::great::cheer::no1 .. atat am de zis :)

si tot din categoria filmelor care mi-au placut foarte mult am vazut Solarys [mult mai bun decat remake'ul], Intolerance - love's struggle throughout the ages si Au revoir les enfants ..

Bronco
8th June 2009, 22:38
Am fost la cinema...la Terminator Salvation.

Fiind fan al seriei, acest film m-a surprins. Inca din primele secunde, prin faptul ca obisnuit cu tema muzicala constanta in toate cele 3 filme, aici am constatat ca este o diferenta.
Povestea mi-a placut...s-a legat destul de bine. Christian Bale insa pare cam tot timpul ragusit, ca si cum ar vrea sa faca pe durul. Nu prea se potriveste rolul. De asemenea, in toate cele 3 serii, terminatorii pareau destul de intelegenti, si aproape indestructibili. In seria 4, parca sunt mai usor de distrus.
Cea mai mare surpriza din film, a fost Schwarzy! Sau cel putin aparitia lui digitala, in rolul monstrului din primul film Terminator. Asta a fost chestia misto. Si au stiut si cum sa-l faca sa se lepede de pielea umana si sa ramana un schelet metalic malific.
Per total: 8/10

rob_din
8th June 2009, 22:53
Iar am nimerit un film despre care am auzit numai de bine, dar care nu mi-a placut deloc: Road to Perdition. Mult prea lent pentru gustul meu, lipsit de originalitate, personajele au parut niste versiuni caricaturale ale unor mafioti, nici un pic de "chemistry" (cum zic americanii) intre actori. Mi-a placut cinematografia, dar cam atat

noir_desir
9th June 2009, 00:21
Mishima - A Life in Four Chapters:rolleyes::cool::ok::great::cheer::no1 .. atat am de zis :)

si tot din categoria filmelor care mi-au placut foarte mult am vazut Solarys [mult mai bun decat remake'ul], Intolerance - love's struggle throughout the ages si Au revoir les enfants ..

Wow, Louis Malle și Andrei Tarkovski... nu-i rău deloc... :D:ok:


eu m-am războit zilele astea cu două filme grecești..."Istoria 52", în stilul "Abre los ojos" și "I psyhi sto stoma"... cum nu cunoșteam mai nimic despre cinematografia greacă în afară de Theo Angelopoulos, acum chiar am niște surprize plăcute...

http://www.imdb.com/title/tt1170397/

http://www.imdb.com/title/tt0976050/

Lavinia
9th June 2009, 16:55
Iar am nimerit un film despre care am auzit numai de bine, dar care nu mi-a placut deloc: Road to Perdition. Mult prea lent pentru gustul meu, lipsit de originalitate, personajele au parut niste versiuni caricaturale ale unor mafioti, nici un pic de "chemistry" (cum zic americanii) intre actori. Mi-a placut cinematografia, dar cam atat

mie mi-o placut filmu ala:rolleyes:

bineinteles ca in loc sa invat pentru bac [nu'i bai..mai am timp destul:headbang:] m-am uitat la filme... de data asta am vazut rebel without a cause [James Dean:rolleyes::cool::no1:] si 12 angry men ... si din nou bineinteles ca mi-au placut:D

irinaidu
9th June 2009, 23:59
lala, dar esti pusa pe filme bune si clasice ca sa zic asa :D good for you. si inteleg ca atunci cand ai de invatat ai face orice altceva.

eu am vz " velvet goldmine ". hmm, ca intriga filmul.... ei bine nu prea are una. dar daca vrei doar sa te uiti la filmul asta ca la un spectacol atunci cred ca poate placea oricui . johnatan rys meyers si ewan mcgregor sunt frumosi si salbatici, muzica e buna, citatele din oscar wilde sunt mereu entertaining.

Lavinia
10th June 2009, 10:30
:cry: nu chiar..da lenea'i mare ..si cum nici nu stiu de unde sa incep..ii si mai greu :(

pinki
10th June 2009, 12:09
lala, dar esti pusa pe filme bune si clasice ca sa zic asa :D good for you. si inteleg ca atunci cand ai de invatat ai face orice altceva.

eu am vz " velvet goldmine ". hmm, ca intriga filmul.... ei bine nu prea are una. dar daca vrei doar sa te uiti la filmul asta ca la un spectacol atunci cred ca poate placea oricui . johnatan rys meyers si ewan mcgregor sunt frumosi si salbatici, muzica e buna, citatele din oscar wilde sunt mereu entertaining.

mie mi-a placut super mult, dar privindu-l tehnic, nu atat ca poveste. combinatia de muzica si imagini e extraordinara. de ewan nici nu mai zic :D plus toata starea pe care ti-o da filmul :rolleyes:

relansat
10th June 2009, 13:47
o , da !!!

ce dor mi`era de`un film bun, iisuse !!! si astazi am fost rasplatit: The uninvited. Super misto filmul, mi`a placut :D :ok:

alyosha_87
10th June 2009, 13:53
am vazut si eu velvet goldmine. am vazut ca joaca si christian bale :D
foarte interesant indeed, filmul :) mi-a placut mult

irinaidu
10th June 2009, 14:33
mie mi-a placut super mult, dar privindu-l tehnic, nu atat ca poveste. combinatia de muzica si imagini e extraordinara. de ewan nici nu mai zic :D plus toata starea pe care ti-o da filmul :rolleyes:

exact asta am incercat si eu sa zic pinki. ca poveste are multe goluri dar combinatia de muzica si imagini ( si cute guys :P - yes, i know, i am shallow ) e super.

marce initial am citit " crisitian babe " - dar vb aia nu era gresit nici asa :P

pinki
10th June 2009, 14:34
da, stiu, dar simteam nevoia sa subliniez :D


nu de alta, dar chiar mi-a placut filmul.

alyosha_87
10th June 2009, 14:36
that's gonna stick :))
:cry: hai ca ii buna faza cu "christian babe" ... oricum, el un babe ;)

Q-Djyni
10th June 2009, 19:49
Jumper

Dupa ce l-am vazut am spus,hm..interesant.....dar slab ..... :o:


de ce slab..desi m-a atras deoarece ideea in sine este chiar interesanta

In esenta este un film mediocru, cu o actiune slaba, idee buna dar subdezvoltata, vreo 2 nume cunoscute si cateva efecte bine realizate. Un film care evident are multe lipsuri, dar care pe mine m-a atras si m-a facut sa il vad pana in final. Mai mult, ideea filmului mi-a si placut.

Hayden Christensen (Star Wars), personajul principal al filmului preluat dupa romanul lui Stevan Gould, este un tanar cu puteri paranormale ce poate sa se teleporteze oriunde in lume. Aceasta putere o descopera in momentul in care incercand sa salveze un globulet al fetei pe care o simpatiza, Millie ( Rachel Bilson ), se ineaca dar este teleportat intr-o biblioteca. De atunci incepe adevarata sa aventura, cand incearca sa afle unde a plecat mama lui la varsta cand el avea 5 ani. Folosindu-si insa aceasta putere regulat, si devenind un spargator de banci fara a lasa nicio urma, atrage atentia Agentiei Nationale pentru Securitate dar si altora cu aceeasi putere, numiti Paladini. Aducandu-si aminte de prietena sa din liceu, Millie, acesta incearca sa ii indeplineasca acesteia visul de a calatori in toata lumea, astfel o duce la Roma pentru a vedea Colloseum. Aici el afla ca nu e singurul cu astfel de puteri si ca teleportatul a aparut cu secole in urma. Unindu-si fortele cu Griffin, reusesc sa il invinga pe Roland ( Samuel L. Jackson ), paladinul ce jurase ca ii va omori.

Hayden Christensen face un rol bun, dar mai slab ca cel din Awake si Star Wars. Filmul este unul de tip “popcorn”, il urmaresti cu placere, dar il uiti repede. Singurul lucru la care m-am gandit pe parcursul filmului este ce as face daca as beneficia de aceste puteri.


http://www.imdb.com/title/tt0489099/

praf_de_stele
10th June 2009, 20:03
l`am vazut si eu pt ca a jucat hayden in el, nu de alta...dar, intr`adevar, a fost cam porcarie...mai ales pe final

pinki
10th June 2009, 20:12
ah, baietica... am si uitat de el. ia ca ma uit si eu la filmu' asta.

praf_de_stele
10th June 2009, 20:16
pinki, mai bine cauti altu` mai bun ...o arata baiatu` bine, dar filmul e naspa...uite, un film care mie mi`a placut foarte mult, tot cu hayden, "awake"...ala merita...si cu jessica alba :)

pinki
10th June 2009, 20:18
parca l-am vazut... sau ceva asemanator dar cu ryan phillippe (alt baietel). nu mai stiu.

Sergiu
10th June 2009, 20:33
Voi o dați din porcărie de film în altă porcărie. Mai bine mergeți la Duplicity, State of Play, Frații Bloom. Lejer toate de 100 de ori mai bune ca ale dinainte.

Lavinia
10th June 2009, 20:36
ia sa iau si yo filmu ala cu hayden..nu conteaza ca e prost:cry:

pinki
10th June 2009, 20:47
sergiu, exista filme si filme: la care te uiti pt actiune, la care te uiti pt cum e facut, la care te uiti pt starea pe care ti-o da etc si filme la care te uiti pt ca=ti place cine joaca in el, cu 2 subcategorii, iti place pt ca joaca bine sau iti place pt ca arata bine (cele 2 nu se exclud).

Lavinia
10th June 2009, 20:55
exact ... uneori te uiti la un film chit ca stii ca nu e cine stie ce pentru ca iti place un anumit actor si vrei sa vezi ce a mai facut, cum mai arata etc etc ..

Sergiu
10th June 2009, 21:02
Da, dar totuși sunt atâția actori/actrițe care arată bine și joacă în filme bune. Să te uiți doar pentru pentru că unu arată bine mi se pare teribil de superficial. Mai bine vă uitați de 2 ori la un film bun cu el, decât să vă uitați la unu prost, dacă tot numai pentru el vă uitați. Sau vedeți Factory Girl, e și el pe acolo.

Lavinia
10th June 2009, 21:23
da, dar mie nu imi plac toti care arata bine ...deci...mda .. si da, este foarte superficial ;)

Sergiu
10th June 2009, 21:34
Ok, dacă tu zici, doar că te asigur că există suficiente filme bune cu actori frumoși încât să nu fie cazul să te uiți la filme proaste pentru a vedea actori frumoși.

Lavinia
10th June 2009, 21:47
da, dar eu vreau sa il vad pe hayden :p

pinki
10th June 2009, 22:15
pai da, dar uite hayden spre ex. este foarte tanar si prin urmare un rol intr-un film bun inca nu-i este accesibil. sigur, daca filmul este f. prost n-o sa ma uit nici eu pana la sfarsit, ca nu pot sa rezist.

daca-ti zic ca am fost la cinema sa vad troia? :D da, e f. superficial, dar asta e, uneori, se mai intampla.

Sergiu
10th June 2009, 22:29
La cinema înțeleg, discută mulți despre film, vrei să-l vezi și tu, la fel și eu m-am dus la Twilight de exemplu. Dar la filme vechi de 1-2 ani să te uiți la calculator sau ceva în genu nu prea.

Iar filme bune are câteva Shattered Glass, Factory Girl, Life as a House.

pinki
10th June 2009, 22:31
pai da, dar pe acelea le-am vizionat. factory girl nu.


ah eu n-am asta, cu cat discuta mai multi despre film cu atat mai mult nu-mi doresc sa-l vad :D

Sergiu
10th June 2009, 22:33
Acuma depinde și ce se discută despre el, că dacă toți zic că e ceva ce nu-mi place normal că nu mă mai uit, dar de obicei îmi stârnește curiozitatea.

irinaidu
10th June 2009, 22:35
faza e ca chiar daca iti zice cineva ca un film e prost, tot esti tentat sa te uiti ca te gandesti ca poate nu e chiar asa de prost. si daca mai e si un hayden acolo esti si mai tentat sa iti faci propria opinie. plus eu am vz filme care nu excelau in inteligenta dar mi-au placut totusi. eu m-am uita la jump pt 2 motive - unul era hayden si celalat era ca tipul nr 2 era cel care a jucat in billy elliot si nu il mai vazusem in nimic altceva.
si dupa ce mi-am format propria opinie despre film pot zice ca e teribil de prost. :P dar daca nu ma uitam nu puteam sa zic :P

pinki
10th June 2009, 22:38
ah asa si eu m-am uitat la meet the spartans si pe alocuri mi s-a parut foarte funny, dar asta pt ca eu am fost anti-300 si chiar si cand am vazut cu forta 300 tot am comentat. dar asta deja intra in categoria de filme atat de cretine incat n-ai cum sa nu razi. ma rog, discutie lunga.


ah da depinde desigur, de multe. ideea e ca o sa-mi iau acest film :cry:

A.k.a
11th June 2009, 12:37
Nosferatu (1979). Mi-a placut mult, mai ales atmosfera. Va merge Filelist sau iar au blocat astia de la RDS adresa/

Lavinia
11th June 2009, 13:05
mie una mi-au placut destule filme despre care unii ziceau ca's foarte proaste... mi'a placut secret window, mi'a placut n'oublie pas que tu vas mourir si altele la care lume imi zicea sa nu ma uit ca fie nu inteleg nimic, fie ca nush ce etc etc... asta cu hayden sunt si eu destul de sigura ca nu are nicio sansa sa ma impresioneze dar tot o sa ma uit, chit ca o voi face din motive extrem de superficiale...

Marius
11th June 2009, 13:12
Balanta... Pintilie e bolnav rau de tot :D

praf_de_stele
11th June 2009, 14:31
lala, daca`l vrei neaparat pe hayden, uita`te la "awake"...filmul ala chiar e frumos :) si el arata bine acolo :D

rob_din
11th June 2009, 14:49
Awake mi s-a parut de-a dreptul oribil, nu-l recomand nici inamicului meu

praf_de_stele
11th June 2009, 14:55
deh...fiecare cu gusturile

mikeyy
12th June 2009, 00:55
In seara asta am vazut un film despre rugby.
"Forever Strong" - inspirat din fapte reale
Mi-a placut mult...in general imi plac filmele care au ca subiect sportul.

A.k.a
12th June 2009, 12:34
L-am vazut si eu, dar mie nu mi-a placut foarte mult. Parca prea urmeaza aceasi formula pe care o vezi in majoritatea filmelor cu sport

Tyler Durden
12th June 2009, 22:48
Vin de la ultimul Trier, Antichrist. E realmente halucinant, delir in stare pur, iesi de la el hipnotizat, cu nervii la amanet.
Sa va faceti o vaga idee:http://www.youtube.com/watch?v=QmKv_57fOvY

A.k.a
13th June 2009, 09:10
http://www.empireonline.com/crypticcanvas/ Cate filme ati recunoscut?

Sergiu
13th June 2009, 10:19
Destul de nașpa jocul ăla. Îs doar indicii nu au legătură deloc cu ce se întmplă în filme. Aia cu The Diving Bell and the Butterfly m-a făcu să renunț la joc. Aveam 15/50 după 10 minute, dar mi se pare stupid.

jo27
13th June 2009, 10:31
http://www.empireonline.com/crypticcanvas/ Cate filme ati recunoscut?


16 pina acum, dar mai caut mai tirziu

am vazut dimineata Body of Lies-6/10, slabut

Lavinia
13th June 2009, 12:53
am vazut awake si o fo' ok .. dar nu m-a dat pe spate...ca mai toate filmele lu hayden de altfel..singurul care mi-a placut foarte foarte mult si e probabil in top 10'ul meu e life as a house

Cneazul
14th June 2009, 13:28
am vazut primul cd din assassination of jesse james si nu s`a intamplat absolut nimic. doar povesti. sa speram ca cd`ul tot va fi bun, pt ca toata lumea lauda filmul

pinki
14th June 2009, 14:24
nu, nu se intampla nimic, si filmul nu se termina cand moare jesse james :D tenisfan o sa se supere pe tine pe chestia asta, ca el e mare fan al acestui film :D

messi19
15th June 2009, 04:27
am vazut primul cd din assassination of jesse james si nu s`a intamplat absolut nimic. doar povesti. sa speram ca cd`ul tot va fi bun, pt ca toata lumea lauda filmul

ca sa vezi ca nu sunt numai eu de parere ca nu se intampla nimic in filmul ala:sleep:

pinki
15th June 2009, 12:32
suntem mai multi, nicio grija :D

Vladek
15th June 2009, 14:05
Vazut un film pe care-l cautam de mult : "Paths of Glory", de Stanley Kubrik.

Cneazul
15th June 2009, 19:30
am si eu doua intrebari, sper ca ma puteti lamuri
1. am vazut pe prima acum cateva zile, filmul Sleepy Hollow (legenda calaretului fara cap). tot filmul, calaretul fara cap a ucis oameni, iar la un moment dat, o doamna care cica il controla i`a zis ca mai trebuie sa omoare o singura persoana pentru a`si recapata craniul. Pe cand sa o omoare, Johhny Deep ii da un craniu calaretului, iar acesta revine la viata si se termina filmul. Pai de ce nu i`o dat craniul inainte sa omoare atata lume?:P

2. Am revazut ieri Seven years in Tibet.Spre final, cand Brad Pitt merge sa`si vada fiul acesta nici macar nu vrea sa discute cu el. Atunci au dat cei de la Antena1 reclama, iar cum a reinceput filmul, Brad Pitt era cu fiul sau pe munte.Cum ii posibil asa ceva? O fi taiat putin din film cei de la Antena 1?

pinki
15th June 2009, 20:34
1. pana mea, tu la sleepy hollow te=ai uitat pentru actiune? filmul e foarte frumos realizat, e mai mult de privit detaliile artistice decat de urmarit subiectul. interpretarea lui johnny, a cristinei ricci etc. deci nu stiu sa=ti raspund la intrebare.


2. avea un fiu in film? l-am vazut acum multa vreme, dar cu ocazia asta m-ai facut curioasa sa-l revad :D

Sergiu
15th June 2009, 20:50
Da chiar pana ta la asasinarea lui Jesse James te-ai uitat pentru acțiune?

Am văzut Marea Mahmureală, nu prea mă încântă pe mine comediile de genu ăsta, dar ăsta chiar că merită o privire.

Cneazul
15th June 2009, 20:58
Da chiar pana ta la asasinarea lui Jesse James te-ai uitat pentru acțiune?

Am văzut Marea Mahmureală, nu prea mă încântă pe mine comediile de genu ăsta, dar ăsta chiar că merită o privire.

care asasinare bre? ca io n`am ajuns pana acolo :groggy:

pinki
15th June 2009, 21:04
la asasinarea lu' jesse james m-am dus la cinema, cautand un film nais, si din "descrieri" parea interesant. insa a fost o tortura tot filmul. acum diferenta intre sleepy hollow si asasinare e ca de la cer la pamant. sleepy e dark asa si usor funny, asasinarea e cu cauboi, subiect care pe mine nu ma prea fascineaza, iar america, cu atat mai putin. deci don't "pana ta" me :D

TenisFan
15th June 2009, 21:18
Eu i-as fi dat lu' asasinare Oscarul in anul ala fara probleme pentru meticulozitatea regizorului de a prezenta actiunea, peisajele absolut fabuloase care te bantuie si jocul excelent al lui Casey Affleck. But that's just me. :(

jo27
15th June 2009, 21:22
la asasinarea lu' jesse james m-am dus la cinema, cautand un film nais, si din "descrieri" parea interesant. insa a fost o tortura tot filmul. acum diferenta intre sleepy hollow si asasinare e ca de la cer la pamant. sleepy e dark asa si usor funny, asasinarea e cu cauboi, subiect care pe mine nu ma prea fascineaza, iar america, cu atat mai putin. deci don't "pana ta" me :D

pana mea, da' nu e chiar asa. ce diferenta e? dintre lungimile titlurilor? Asasinarea lui jj e un film excelent, parerea mea, daca treci peste preconceptii ca e cu cowboy care nu alearga toata ziua dupa vaci si se impusca intre ei. asa e moda acum, se umbla la psihic. dupa Br. Mountain, a aparut JJ, si probabil vor mai aparea filme de genul asta...

intre timp am vazut vreo 20 de min din Coraline, am atipit la un moment dat si m-am lasat in voia propriilor vise, pe cele ale lui Coraline le voi vedea alta data.

pinki
15th June 2009, 22:01
fiecare cu parerile lui. pe mine doar m-a plictisit groaznic. bine, pe mine de altfel ma enerveaza enorm casey affleck, deci poate de-aia nu i-am dat nicio sansa...

Xaviesta
15th June 2009, 22:41
ultimul meu film l-am vazut astazi la pranz:)) este Night at the museum 2

Cneazul
15th June 2009, 22:51
fiecare cu parerile lui. pe mine doar m-a plictisit groaznic. bine, pe mine de altfel ma enerveaza enorm casey affleck, deci poate de-aia nu i-am dat nicio sansa...

decinu sunt singurul. mie mi se pare penibil cassey affleck in rolul asta. eu l`as fi nominalizat la razzie awards:drak:

TenisFan
15th June 2009, 22:58
Eu i-aș fi dat Oscarul pentru cel mai bun actor în rol principal căci rol principal a fost acel recital actoricesc. :(

phyxius
15th June 2009, 23:06
decinu sunt singurul. mie mi se pare penibil cassey affleck in rolul asta. eu l`as fi nominalizat la razzie awards:drak:

de ce?

Grinco
15th June 2009, 23:09
Poate doar "There will be blood" a fost mai bun in anul ala decat "TAOJJBTCRF". Iar Cassey Affleck a reusit sa creeze unul dintre cele mai enervante personaje ever si merita toate laudele primite

Sergiu
15th June 2009, 23:11
A fost secundar, totuși. Și oricum nu ar fi avut șanse nici la actor în rol principal, replicile alea ale lui Daniel Day Lewis erau mult prea memorabile pentru a fi săltate. (desigur și interpretarea a fost fantastică, deși după mine filmul a fost mai bun decât prestația lui Day Lewis, eu acolo aș fi dat oscarul)

TenisFan
15th June 2009, 23:19
Mie mi s-a părut că Affleck a reușit să portretizeze magistral imaginea unui om laș fără de margini și avid și respingător. Eu pe el l-am considerat actorul principal pentru că a avut mai mult timp pe ecran și de fapt în jurul lui s-au învârtit ițele. Momentul asasinării lui Jesse James a fost de-o cruzime și de-o răutate incredibile. Ce m-a impresionat și mai mult a fost nonșalanța cu care a reușit sa reitereze scena în fața audienței distrate. Un personaj cu adevărat inuman și fără suflet. Comportamentul său și limbajul său au fost excelente. Oscar la el vă rog! :(

Sergiu
15th June 2009, 23:29
De accord TenisFan, doar că Daniel Day Lewis a fost mai bun, iar personajul său mai inuman cel al lui Casey, care a fost mic copil pe lângă Daniel Plainview.

TenisFan
15th June 2009, 23:46
Cum poate fi un individ mai inuman decât altul? :shocked: E ca și cum o crimă ar fi mai mare decât o altă crimă. E crimă! Wtf? That is just dumb mate. Dar nu mă dedau la certuri. Fiecare are opinia sa și cu asta am terminat discuția...

Sergiu
15th June 2009, 23:55
Păi nu e chiar așa. Se poate măsura gradul de inumaninate prin diferența față de ce înseamnă să fii uman, cât de crude sunt crimele.

Să luam un exemplu dacă cineva își taie în bucăți un membru al familiei e mai inuman decât unu care îl împușcă pe amantul soției sau ceva în genu ăsta. (asta e mai la extrem, dar sper că înțelegi)

Cneazul
16th June 2009, 00:52
de ce il tot comparati pe daniel day lewis cu cassey affleck? nu au fost nominalizati la aceeasi categorie la oscar. daca spuneti ca a meritat oscarul,comparati`l cu javier bardem

irinaidu
16th June 2009, 01:11
totul pana aici. mie chiar imi place casey afflek, atat pt talentul lui actoricesc cat si pt ca nu mi se pare genul care sa fii incercat sa profite de faima lui ben, ci chiar a incercat sa faca filme bune. dar, sa nu-l comparam cu javier bardem, va rog. nu exista comparatia asta.

jo27
16th June 2009, 06:27
Entre les murs---8/10, pt cei care asteapta sa se intimple ceva..mai bine nu va uitati. Daca filmul asta prezinta o imagine realista a sistemului educational francez, putem spune ca Romania inca sta bine. insa sint sigur ca in citiva ani, nu foarte multi, vom ajunge la fel. celor care ma tot intrebau de ce nu vreau sa dau titularizarea le voi recomanda acest film. discutii pe marginea cauzelor care au dus la situatia asta pot fi purtate la nesfirsit, pot spune insa ca vina generatiilor de elevi care s-au succedat este sub 5%, ma refer la noi, si cred ca aceeasi este situatia si acolo, bineinteles conditiile sint diferite.

TenisFan
16th June 2009, 10:26
Ia sa vedem... O femeie insarcinata trece regulamentar pe trecerea de pietoni. Un descreierat trece in viteza cu masina si-o loveste putin omorandu-i copilul dar ea fiind in viata. Compara asta cu un psihopat care din prea multa frustrare isi cioparteste victima, femeie fiind, pentru ca nu l-a lasat s-o violeze. Care e mai inuman? Eu nu vorbeam despre crima accidentala sau crima din pasiune. Ti se pare ca Affleck l-a omorat pe Pitt pentru ca-i satisfacea nevasta? Pentru ca i-a furat un cal? Nu confunda motivul cu crima in sine. Crima cu premeditare tot crima e... Sper ca intelegi.

rob_din
16th June 2009, 10:29
Ce inseamna "inuman"? Daca ma intrebi pe mine a fii "uman" este mai mult o jignire avand in vedere nenorocirile pe care le-a provocat aceasta specie. Dar deja e filosofie

Dogville
16th June 2009, 11:41
Das Boot si Seom. Probleme, mah? :D

Cneazul
16th June 2009, 12:51
tdar, sa nu-l comparam cu javier bardem, va rog. nu exista comparatia asta.

pai forumistii au zis ca cassey merita oscarul mai mult decat daniel day lewis. eu doar am zis ca la categoria in care a fost nominalizat cassey, castigator a iesit javier bardem, iar o comparatie intre cei doi era mai elocventa:)

pinki
16th June 2009, 18:27
pe mine ma enerveaza casey asa, in general, indiferent ce rol joaca.

Q-Djyni
16th June 2009, 21:25
Cast Away

Chiar daca acum nimeni nu mai pronunta numele lui Daniel Defoe, situatia de baza este aceeasi : un accident (nu scufundarea unui vapor din sec. al 18–lea, ci prabusirea unui avion din secolul XX spre XXI) smulge un om din lumea civilizata si il azvirle peste noapte in salbaticie. Si scopul e acelasi : de a arata „rabdarea imbatabila in cea mai crunta nenorocire, incapatinarea tenace si hotarirea nestramutata in cele mai descurajante situatii“ asa cum insusi Defoe dixit. Sau in varianta Zemeckis : de a sustine „ideea ca nu conteaza care obstacole se ivesc in drumul nostru pentru ca vom gasi solutii sa le facem fata“.

Filmul pune intimplarea intre doua coperti : introducerea care prezinta eroul, facind din el un angajat FedEx tot pe drumuri, fara familie desi ar vrea si fara sarbatoare desi i–ar placea ; si incheierea foarte hollywoodiana, revenirea acasa, regasirea melo cu o fosta logodnica, din pacate, indisponibila si perspectiva unei noi relatii.

In toata povestea exista chiar si un personaj original Vineri intruchipat de… o minge de volei pe care Hanks smingaleste cu singe un cap de om. Un coleg de breasla, mai caustic, zicea ca poate mingea ar merita Oscarul pentru rol secundar. Lasind gluma la o parte, e cumplit de greu sa joci de unul singur conversind aproape tot filmul cu o minge si sa fii credibil. Tom Hanks reuseste si intr-un final,pot spune ca mi-a placut cum a jucat si Helen Hunt ,dar mai ales fazele cu mingea is sarea si piperul din film ;)


Filmul-aventura il recomand cu cea mai mare caldura :ok:

Bronco
16th June 2009, 21:32
Intr-adevar unul din cele mai frumoase filme. Este unul din filmele mele favorite. O lectie de viata superba. :great:

Eddy DoubleD
16th June 2009, 21:56
Ultimul film vazut:Hancock

Dupa n filme in care aveam de a face cu confruntari intre eroi buni si eroi rai,iata ca a abarut o cale de mijloc:pseudoeroul.Mai precis acest Hancock.Desi salveaza lumea,este neatent,plin de vicii si oamenii ajung sa-l urasca.Pana aici mi se pare genial...de simplu.Atat de simplu incat nu pot crede ca de abia in 2008 s-a trezit cineva sa faca un film despre asa ceva.Oricum merita felicitati din plin.Rezultatul?O comedie usoara imbinata pe ici pe colo cu ceva actiune si fantezie.Aceasta este doar prima jumatate a filmului.Dupa aceea intram pe un fagas normal si clasic pentru filmele cu super-eroi.Confruntarea dintre Hancock si Mary aduce cu unele scene din "My super ex-girlfriend",ceva dramatism pe final si gata filmul.Nota?9/10 pentru ca inca sunt cu gandul la prima parte a filmului care pur si simplu m-a impresionat.

Cristina
16th June 2009, 22:03
Pe mine m-a luat somnul la Hancock:D

Sasuke Uchiha
16th June 2009, 22:36
caroline - slabut
terminator 4 , la cinema , bale genial , filmul superb

buticut
16th June 2009, 23:27
am si eu doua intrebari, sper ca ma puteti lamuri
1. am vazut pe prima acum cateva zile, filmul Sleepy Hollow (legenda calaretului fara cap). tot filmul, calaretul fara cap a ucis oameni, iar la un moment dat, o doamna care cica il controla i`a zis ca mai trebuie sa omoare o singura persoana pentru a`si recapata craniul. Pe cand sa o omoare, Johhny Deep ii da un craniu calaretului, iar acesta revine la viata si se termina filmul. Pai de ce nu i`o dat craniul inainte sa omoare atata lume?:P


Jeez,pentru ca Ichabod nu l-a avut,dooh!Sau daca te referi la "doamna", pentru ca A VRUT SA II OMOARE PE RESPECTIVII! Mama vitrega a Katrinei i-a ucis rand pe rand pe cei care direct sau indirect au avut un rol in privarea ei de o viata printre cei bogati.Evident ca nu i-a omorat pe toti dintr-un foc, ca sa aiba ce savura pe o perioada mai lunga :D. Abia pe la mijlocul filmului ii este descoperit mormantul Calaretului si Constable Crane isi da seama ca cineva i-a luat craniul,controlandu-l astfel si abia la final isi da seama cine era vinovata, luandu-i craniul odata ce il scapa pe jos si returnandu-l Calaretului, ca sa scape de vraja (Ceva in genul lui Davy Jones,controlat de cei care ii luasera inima :D).


caroline - slabut
terminator 4 , la cinema , bale genial , filmul superb

It's Coraline!Dar n-are nimic,chiar si in film e "botezat" personajul.:)

zebe
16th June 2009, 23:55
Pe mine m-a luat somnul la Hancock:D

Si eu am avut aceeasi reactie. Nu stiu daca era ora de vina, dar asa s-a intamplat.

irinaidu
17th June 2009, 00:38
eu la hancock am stat si m=am intrebat oare de ce au tinu mortis sa strice filmul? prima 1/2 e chiar o comedie draguta.

pinki
17th June 2009, 11:29
da, will smith dirty si neras era mult mai sexy decat will smith barbierit, aranjat si ... plictisitor.

Cristina
17th June 2009, 11:43
Apropo,ca vorbiti de Sleepy Hollow!Mi-a placut foarte mult!Cred ca incep sa fac o pasiune pt Johnny Depp!:D

@pinki:will smith, mi se pare ca e sexy oricum:),dar neras e mai cool...poate doar in the pursuit of happyness nu e asa sexy cu mustata aia :D

A.k.a
17th June 2009, 12:00
Da, Spleepy Hollow a fost superb. Nu cred ca am vazut o atmosfera mai realista ca in filmul acela.

pinki
17th June 2009, 12:01
tim burton + johnny = film hartistic

A.k.a
18th June 2009, 10:37
Terminator Salvation: mi-a placut mult, e clar superior partii a treia. Oricum sunt unele faze pe care nu prea le-am inteles desi sunt un mare fan al francizei. Coloana sonora e de asemenea superba. Danny Elfman a facut o treaba foarte buna ca de obicei

praf_de_stele
18th June 2009, 14:18
am vazut ieri "the number 23", thriller cu jim carrey...la inceput mi s`a parut un pic aiurea, dar pe parcurs a devenit interesant. jim chiar si`a jucat bine rolul, ii sta bine si`n filme de genul asta, dar tot mai tare e`n comedii :P bun filmul, mi`a placut

si`am vazut si o comedie, "wild hogs" cu john travolta, tim allen, ray liotta...a fost super, cat am putut sa rad...am vazut`o de 2 ori :P

relansat
18th June 2009, 14:29
ade, incearca Eternal Sunshine of the Spotless Mind. cred ca`i cel mai bun film al lui jim

Cristina
18th June 2009, 14:33
Si mie mi-a placut "Eternal sunshine of the spotless mind",desi pe la inceput nu intelegeam mai nimic,dar pe parcurs totul s-a limpezit!Foarte bun!:ok:Si Kate Winslet albastra,roz,sau portocalie in cap e chiar draguta!:D
Si mi-au mai placut de la Jim(in mod special) "The Truman Show" si "Yes man".

pinki
18th June 2009, 14:36
eternal sunshine ... e foarte dragut :D

praf_de_stele
18th June 2009, 14:42
ade, incearca Eternal Sunshine of the Spotless Mind. cred ca`i cel mai bun film al lui jim
l`am vazut, dar nu m`a impresionat in mod deosebit. adica e frumos, dar mai mult mi`a placut "the number 23"...e tot cam in stilul asta, ceva legat de pierderea memoriei, dar asta are si putin suspans si mie astea`mi plac
jim e unul dintre actorii mei preferati si incerc sa vad cam toate filmele lui, alea pe care le gasesc

Lavinia
18th June 2009, 14:47
cum sa'ti placa nr 23 si the eternal sunshine of the spotless mind nu? nu mai esti prietena mea...te reneg:cry:
mie cu jim mi-a placut mult si man on the moon :)

relansat
18th June 2009, 14:47
n`are prea multe, din pacate. e scump la vedere, cere foarte multi bani ptr prestatiile sale:(.

cauta pe youtube c`are multe filmulete inainte de`a deveni vedeta :D

Lavinia
18th June 2009, 14:48
omg..deci...ala cu aerobicu:cry::cry::cry:

Eddy DoubleD
18th June 2009, 14:49
eu la hancock am stat si m=am intrebat oare de ce au tinu mortis sa strice filmul? prima 1/2 e chiar o comedie draguta.

De acord.Si eu apreciez foarte mult prima parte a filmului care e de 10+.Apoi l-au stricat...

Eddy DoubleD
18th June 2009, 14:50
ade, incearca Eternal Sunshine of the Spotless Mind. cred ca`i cel mai bun film al lui jim

Nu stiu daca cel mai bun,insa cu asa distributie si idee de film,nu poate iesi decat ceva foarte bun.

praf_de_stele
18th June 2009, 14:53
cum sa'ti placa nr 23 si the eternal sunshine of the spotless mind nu? nu mai esti prietena mea...te reneg:cry:
mie cu jim mi-a placut mult si man on the moon :)
eh, om avea noi mai multe chestii in comun, dar hai nu exagera acum :D eu sunt eu si tu esti tu :P


omg..deci...ala cu aerobicu:cry::cry::cry:
daaaaaaaaaaa :happy :happy

Cristina
18th June 2009, 14:54
in Dumnezeu pt o zi iar e foarte tare:D...oricum el se preteaza mai bine pe rolurile din comedii,sau poate unde ne-am obisnuit noi cu el scălâmbându-se mereu,dar a dovedit ca poate interpreta cu succes si roluri mai complexe si "serioase"

praf_de_stele
18th June 2009, 14:55
^ aaaa, da...si ala mi`a placut mult :)

Lavinia
18th June 2009, 14:55
Nu stiu daca cel mai bun,insa cu asa distributie si idee de film,nu poate iesi decat ceva foarte bun.


depinde...uite vanilla sky..o idee geniala, un original [abre los ojos] foarte bun, distributia si ea buna ... filmu insa... parea cam...neterminat ... cam asta e senzatia pe care ti-o lasa la final..ca a lipsit ceva

Eddy DoubleD
18th June 2009, 14:55
in Dumnezeu pt o zi iar e foarte tare:D...oricum el se preteaza mai bine pe rolurile din comedii,sau poate unde ne-am obisnuit noi cu el scălâmbându-se mereu,dar a dovedit ca poate interpreta cu succes si roluri mai complexe si "serioase"

Jim asta e multi-talentat.O stie toata lumea.

Bruce Almighty e tare.Pacat ca au continuat si cu Evan Almighty care numai e chiar asa tare,dar merge vazut de plictiseala...

Lavinia
18th June 2009, 14:58
ade...m'ai dezamagit la faza asta....asta cred k e filmu meu preferat...cel putin din astea dupa 90 ...

praf_de_stele
18th June 2009, 15:14
care ma ? eternal sunshine ?
pai daca e filmul tau preferat tre` sa fie si`al meu ? :shocked: :lol:

Lavinia
18th June 2009, 15:19
nu , da ar trebui sa'ti placa .. mult:cry:

Gooner
18th June 2009, 15:56
Tocmai m-am uitat la Drag me to hell......comedie 100%

jo27
18th June 2009, 19:53
l`am vazut, dar nu m`a impresionat in mod deosebit. adica e frumos, dar mai mult mi`a placut "the number 23"...e tot cam in stilul asta, ceva legat de pierderea memoriei, dar asta are si putin suspans si mie astea`mi plac
jim e unul dintre actorii mei preferati si incerc sa vad cam toate filmele lui, alea pe care le gasesc


Eternal... e un film genial, intr-un top 5 personal cu siguranta, pe cind No.23 mi s-a parut o aiureala. insa sint de acord ca gusturile nu se discuta, asa ca...

am vazut ieri, printre episoadele din Dexter, care apropo, e exceptional, Personal Effects---7,5/10, Ashton o lasa pe Demi pt o alta "young lady", Michelle Pfeiffer de data asta. Una peste alta filmul a fost interesant, drama 100%, vorba colegului de mai sus. Am revazut si Se7en---8/10, apreciez in general rolurile lui Brad Pitt, insa in filmul asta mi s-a parut ca a avut o prestatie execrabila. Filmul excelent, e cu suspans ade, in caz ca nu l-ai vazut, ceea ce ma indoiesc, uita-te neaparat :D, insa brad m-a dezamagit.

Tyler Durden
18th June 2009, 21:37
Mie mi se pare mai bun Truman Show, in Eternal...e destul de mult sirop.

Cristina
18th June 2009, 21:43
mie chiar nu mi s-a parut prea mult sirop...adica a fost cu masura...nu ca in titanic :D...de mentionat ca mie nu prea imi place titanic

zebe
18th June 2009, 21:47
Mie mi se pare mai bun Truman Show, in Eternal...e destul de mult sirop.

The Truman Show si Eternal Sunshine au fiecare cate ceva special care sa le diferentieze atat intre ele, cat si de restul filmelor. Ambele sunt foarte bune in their own way. Oricum, si mie imi place mai mult Truman Show.

No.23 ii un film bun, da' cam atata. Nu surprinde in maniera in care o fac The Truman Show si Eternal Sunshine Of A Spotless Mind.

Tyler Durden
18th June 2009, 21:51
Criss, e clar ca avem etaloane diferite pentru sirop, mie imi place amarul si poate d'aia mi s-a parut astfel. Oricum, iti respect parerea.

Eu va recomand Antichrist-ul lui Lars von Trier, sa vedeti acolo sirop.:D

Cristina
18th June 2009, 22:00
Des, e si normal sa avem etaloane diferite,pt ca suntem persoane diferite cu caractere diferite!:DDesi uneori si mie mai imi place siropul asta amar!

Tyler Durden
18th June 2009, 22:08
Ah, nu mai pot continua acest dialog, simt cum ma inmoi, cum devin mai romantic, cum ma...edulcorez. :D

praf_de_stele
18th June 2009, 22:21
Mie mi se pare mai bun Truman Show, in Eternal...e destul de mult sirop.
si mie mi s`a parut la fel cu eternal sunshine...de aia prefer no.23, ca e chiar un gen de thriller...nu suport filmele romantice, clar ! cred ca titanic e singurul pe care am rezistat sa`l vad pana la capat si care chiar mi`a si placut...si ca sa vedeti, cel mai mult mi`au placut fazele cand a aparut icebergul, cand au intrat toti in alerta, cand s`a rupt vaporul in 2 si cand a murit dicaprio :drak: nicidecum nu m`a impresionat iubirea celor 2 :P mie`mi plac filmele astea pline de suspans, intuneric, cimitire, mister etc ..adica horror si thriller
eu`s la extremitati, fie horror, fie comedie...merg si dramele. dar nu romantice sau ceva de genul asta ca ma plictisesc :P

Cristina
18th June 2009, 22:22
offf Des...te "indulcesti" prea repede:D

Tyler Durden
18th June 2009, 22:26
Ma indulcesc...des.:D

TenisFan
19th June 2009, 12:38
The number 23 e un jaf de film... Hope this helps... [(2+7)x10-43]-12x2=23.
Justificare:
2 - maini am...
7- cifra magica pentru ca trebuie sa existe mister si magie intr-un rahat de film de genul asta ca sa prinda la pustani
10- nota pe care am luat-o la geografie in clasa a 6-a
43-de atatea ori m-am dus la wc intr-o luna
12-beri am baut intr-o zi
2-titluri la RG va castiga theFed...
OMG! Nu pot sa cred! 23! Jesus Christ! Ce-o sa mi se intample...
Beach pleaseeeeeeeeee. Porcarie mai mare decat asta nici ca se putea aduce pe ecran. Eu inteleg porcariile proaste. Sunt pur si simplu gunoaie de filme pentru ca nu s-au vrut altceva. Dar cand unul ca Jim Carrey vine si pretinde sa ma uit la porcaria asta care se vrea inteligenta atunci il plasez sub gunoaiele amintite anterior.

Marius
19th June 2009, 12:44
si mie mi s`a parut la fel cu eternal sunshine...de aia prefer no.23, ca e chiar un gen de thriller...nu suport filmele romantice, clar ! cred ca titanic e singurul pe care am rezistat sa`l vad pana la capat si care chiar mi`a si placut...si ca sa vedeti, cel mai mult mi`au placut fazele cand a aparut icebergul, cand au intrat toti in alerta, cand s`a rupt vaporul in 2 si cand a murit dicaprio :drak: nicidecum nu m`a impresionat iubirea celor 2 :P mie`mi plac filmele astea pline de suspans, intuneric, cimitire, mister etc ..adica horror si thriller
eu`s la extremitati, fie horror, fie comedie...merg si dramele. dar nu romantice sau ceva de genul asta ca ma plictisesc :P

esti emo? :o:










:D

Eddy DoubleD
19th June 2009, 12:45
The number 23 e un jaf de film... Hope this helps... [(2+7)x10-43]-12x2=23.
Justificare:
2 - maini am...
7- cifra magica pentru ca trebuie sa existe mister si magie intr-un rahat de film de genul asta ca sa prinda la pustani
10- nota pe care am luat-o la geografie in clasa a 6-a
43-de atatea ori m-am dus la wc intr-o luna
12-beri am baut intr-o zi
2-titluri la RG va castiga theFed...
OMG! Nu pot sa cred! 23! Jesus Christ! Ce-o sa mi se intample...
Beach pleaseeeeeeeeee. Porcarie mai mare decat asta nici ca se putea aduce pe ecran. Eu inteleg porcariile proaste. Sunt pur si simplu gunoaie de filme pentru ca nu s-au vrut altceva. Dar cand unul ca Jim Carrey vine si pretinde sa ma uit la porcaria asta care se vrea inteligenta atunci il plasez sub gunoaiele amintite anterior.

:nah:

pinki
19th June 2009, 12:46
acu' o sa ma uit si eu ca m-a facut curioasa tenisfan :D poate-mi place si avem de ce sa ne certam again :D

Lavinia
19th June 2009, 12:48
ati vazut my sister's keeper? ca vreau sa ma uit si vreau sa stiu daca merita sau mai bine ma uit la altceva si il las pe mai tarziu pe asta?

jo27
19th June 2009, 13:49
ati vazut my sister's keeper? ca vreau sa ma uit si vreau sa stiu daca merita sau mai bine ma uit la altceva si il las pe mai tarziu pe asta?

eu am citit primele 2 pagini din carte, nu stiu daca merita, pur si simplu n-aveam chef sa continui. am auzit si despre carte, si despre film, ca ar fi bune, insa cine stie...

praf_de_stele
19th June 2009, 15:02
esti emo? :o:
nah lalo, ca ma ia astia si pe mine drept emo...
nu ma, sunt perfect normala, mai normala decat multi dintre voi :D is perfect sanatoasa, doar ca astea`s preferintele mele :D

tenis fan, inteleg ca nu`ti place un anumit film, e imposibil sa placa tuturor...deci no comment

Dogville
20th June 2009, 21:13
Si la mine s-a vazut la fel: The number 23 = gunoi :D

LE. EnyeGize e singurul motiv pentru care am urmarit The eternal sunshine...pana la capat :D

Sir. Eko
20th June 2009, 22:54
100 Goals of Dennis Bergkamp 10/10 ,genial :D :ok:

Dogville
20th June 2009, 23:05
Le are si pe cele 3 cu Rapid? :D

Sir. Eko
20th June 2009, 23:22
Nu :D ,100 de goluri pentru Arsenal.
Cand a jucat cu Rapid era la Inter :D

golu meu favorit din film :d

http://www.youtube.com/watch?v=MPzgP6Is3H8

Lavinia
21st June 2009, 11:17
Si la mine s-a vazut la fel: The number 23 = gunoi :D

LE. EnyeGize e singurul motiv pentru care am urmarit The eternal sunshine...pana la capat :D

ce onoare:rolleyes:


si ade, recunoaste ca esti emo :cry::cry:

irinaidu
21st June 2009, 12:01
am vazut si eu gran torino. e in stilul multora din filmele facute de eastwood, adica vrea neaparat sa iti dea o lectie. dar, nu stiu de ce, lectia asta mi-a fost mai simpatica decat altele de la clint. finalul cam dramatic pt gustul meu si nu pot sa zic ca m-a emotionat in mod deosebit, dar am apreciat oricum varianta asta decat daca doamne fereste se apuca s-o faca pe dirty harry pana la urma. dar oare chiar era necesar ca eastwood sa maraie de-a dreptul cand vroia sa ne trasmita ca e nemultumit??? filmul e plin de clisee si nimic din intriga nu te ia pe nepregatite, dar dupa cum ziceam daca esti intr-o dispozitie buna, cum am fost eu, la sfarsitul filmului, desi clint crapa, poti sa ai un zambet pe buze. eu sper ca eastwood a crea rolul si cu un pic de autoironie, gandidndu-se la rolurile sale de tinerete si atunci filmul devine chiar mai simpatic.

Dogville
22nd June 2009, 08:51
Si mie mi-a placut. Cred ca Frank Kowalski e o prelungire a rolului facut de Eastwood in Million Dollar, si-atunci am explica mai usor atitudinea lui mohorat-sepulcrala :)) fara sa aducem in discutie cuvantul 'cliseu', care nu mi se pare o alaturare fericita cu filmele 'batranului'.

A.k.a
22nd June 2009, 09:47
Elephant Man. Mi-a placut povestea

Tyler Durden
22nd June 2009, 10:45
Din pacate nu e chiar o poveste, filmul lui Lynch pleaca de la un caz real.

Nilatac
22nd June 2009, 14:25
cel mai frumos film pe care l-am vazut e Intoarcerea la Laguna Albastra

anairina
22nd June 2009, 14:36
The Duchess si The Curious Case of Benjamin Button...mi-au placut si mi-i s-au parut interesante

Lavinia
22nd June 2009, 16:04
cel mai frumos film pe care l-am vazut e Intoarcerea la Laguna Albastra

trist film :( si mie mi-a placut

Cneazul
22nd June 2009, 16:09
ade, incearca Eternal Sunshine of the Spotless Mind. cred ca`i cel mai bun film al lui jim

cel mai bun film al lui jim va ramane The mask:mask
oricum, in ultimul timp a demonstrat ca e un actor complex care poate avea diferite roluri, insa in filmele de comedie e genial!
ace ventura, fun with dick and jane, liar liar:no1

Lavinia
22nd June 2009, 16:11
hmmmm...eu una sincera sa fiu chiar uitasem ca a mai jucat si in the mask

praf_de_stele
22nd June 2009, 16:37
trist film :( si mie mi-a placut
de ce ti s`a parut trist? pana la urma finalul a fost unul fericit...n`au ramas impreuna si`au facut si`un copchil ? intreb pt ca nu mai tin minte exact
sau te referi la faptul ca le`a murit mama si`au ramas singuri in pustietate ?

de jim carrey ce sa zic...mie`mi plac cam toate filmele lui doar pt ca joaca el in ele...clar :D

Lavinia
22nd June 2009, 16:40
nu ma...nu in partea a 2-a [adica intoarcerea...] mor la sfarsit?

praf_de_stele
22nd June 2009, 17:25
baaaa, eu prima parte n`am vazut`o :shocked: nu stiam ca exista...mama, bine ca mi`ai zis :D

Lavinia
22nd June 2009, 17:29
pey e laguna albastra si intoarcerea la laguna albastra...oricum foarte frumoase ambele filme, primul insa mult mai bun...si cred ca in asta mor aia..pana mea..nu mai stiu exact:happy

praf_de_stele
22nd June 2009, 17:33
aha...bine ca mi`ai zis ca mor :mda:

Lavinia
22nd June 2009, 17:33
:cry: ... daca te referi la final..nu e 100% ca asa e :happy

Cristina
22nd June 2009, 19:00
pey e laguna albastra si intoarcerea la laguna albastra...oricum foarte frumoase ambele filme, primul insa mult mai bun...si cred ca in asta mor aia..pana mea..nu mai stiu exact:happy

din cate tin eu minte nu mor...intoarcerea la laguna albastra e partea aia in care pleaca ei din greseala cu barca pe ocean si plutesc in deriva mai multe zile?daca da,sa stiti ca nu mor...ii salveaza cineva in final si traiesc fericiti pana la adanci batraneti,cred :D

Lavinia
22nd June 2009, 19:01
atunci in prima parte mor pe barca aia, cand ia copilu lor nush ce fructe otravite si le mananca si moare, si atunci se hotasc si ei sa manance din ele :(

Cristina
22nd June 2009, 19:13
eu de ce stiam ca nu mor?:thinkso:

praf_de_stele
22nd June 2009, 19:14
mersi lala :headbang: cine m`o fi pus sa intru iar aici ? ca m`am si gandit ca despre asta vorbiti
cris, pai sunt 2 parti...prima parte este "the blue lagoon" si a 2`a "return to the blue lagoon"

Lavinia
22nd June 2009, 19:20
:happy.... apoi...nu stiu cine te-a pus:P

Cristina
22nd June 2009, 19:29
pai stiu ca sunt doua parti,dar nu mai stiam in care parte pleaca ei cu barca si cu copilul in larg

Sergiu
22nd June 2009, 21:05
Eu știam că fiul lor e salvat, de fapt el ar fi tipul ăla de cu care se întâlnesc în al doilea film. Oricum nu prea mi-au plăcut filmele astea două și ce-i drept seamănă foarte mult unu cu altu, așa că nu mă mir de desele confuzii.