PDA

View Full Version : Filme pe care le-am vazut in ultima vreme



Pages : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

desdemona
6th February 2005, 19:38
Pai.. mie-mi cam plac, cat timp au la baza viata unui om pe care il admir. nu m-ar interesa o ecranizare dupa viata lui Britney Spears, sa zicem, nici peste 50 de ani... :rolleyes:
De exemplu acum, cu prima ocazie cand am putin timp liber, vreau sa vad Modigliani (despre viata pictorului Modigliani). Sunt curioasa cat de bine il interpreteaza Andy Garcia.

Ray mie mi-a placut mult. Imi place muzica lui Ray Charles, ce sa zic.. si poate a contat si asta. Dar si filmul e destul de bine realizat (mi-a placut) si Jamie Fox sau Foxx (uite ca nu-mi dau seama acum cum se scrie corect) interpreteaza al dracu de bine, pe bune :) Oricum, coloana sonora da savoarea necesara filmului, clar :)

@baubau, de ce nu ti-a placut Ray?

Mihaela
6th February 2005, 21:05
Problema cu majoritatea filmelor biografice e ca sunt foarte departe de realitate.
Mie Finding Neverland mi s-a parut filmul tipic american care incearca sa ne vanda "magia". Cand s-a ajuns la scena in care se organizeaza o reprezentatie speciala a piesei in casa unei anumite persoane (nu vreau sa dau spoilere) am inceput sa ma intreb daca filmul asta e de fapt pentru adulti sau pentru copii. Imi plac filmele pentru copii si desenele animate, dar astept alceva de la o drama biografica.

grig_jr
6th February 2005, 23:29
mi-a placut AVIATORUL si nu m-am plictisit pt ca m-a interesat subiectul. Howard Hughes a fost un personaj care m-a fascinat si filmul urmeaza cat-de-cat adevarul istoric,.. poate mai putin fazele cu publicitatea pe ca si-o facea. din cate tzin eu minte Howard Hughes era numit "miliardarul invizibil". era foarte retras. in rest, inventiile sunt descrise super bine. (zicea cineva ca filmele biografice sunt departe de realitate,... sunt documentat la capitolul Howard Hughes si pot sa spun ca Aviatorul urmeaza FOARTE BINE realitatea cel putin la capitolul profesional. si as mai putea veni cu zeci de exemple de filme biografice care respecta realitatea, dar nu cred ca e cazul: sunt destule si multe foarte bune)

ma pasioneaza pionieratul aviatiei si de aia m-a prins foarte tare acest film. un singur comentariu: in 99% din cadrele din flim leo este prezent pe pelicula. prea mult,..m-am intoxicat cu leo. sa nu il mai vad cateva luni :p

am vazut Merchant of Venice (doar cu sub :P). pacino magistral, jeremy irons la fel. lover boyu ala in schimb - Joseph Fiennes - mi s-a parut cam slabutz. misto dialogurile, dar iti trebuie o diploma in engleza sa intelegi fara o titrare :p

josephine
6th February 2005, 23:37
Merchant of Venice mi s-a parut tare bun... Pacino e de vis. Muzica e senzationala, costumele dementiale... Merita vazut! Daca mai stateati pe ganduri!!!

Multumim bog_toame pentru ajutor! Am fi pierdut o carca de dialoguri fara subtitrarea ta!

grig_jr
6th February 2005, 23:43
m-am razgandit si revin cu o lista de filme biografice care zic eu ca respecta realitatea si sunt de o calitate deosebita:

Inherit the Wind
Gandhi
Raging Bull
Amadeus
A Beautiful Mind
Nixon
The Missiles of October
Malcolm X
Ed Wood
Blow
The Pianist
Veronica Guerin
The People vs. Larry Flynt
The Last Emperor
Wonderland
Chaplin
Antwone Fisher
Out of Africa
Great Balls of Fire
The Doors
Hoffa
All That Jazz
The Hurricane
Patton

(daca stateam mai mult, imi mai aminteam cateva,... astea is asa: ce am vazut mai recent sau ce mi-a ramas intiparit in minte)

Miha: zi-mi daca ai vazut macar un (1) film de aici ca sa vedem daca avem o baza de discutie. daca nu, ia-o ca pe o recomandare cinematografica si fugi la inchirieri de casete sau dvd-uri si culturalizeaza-te :p. Peace !

later edit: Great Balls of Fire :p

desdemona
7th February 2005, 02:56
Lasand la o parte ce vroiam sa scriu initial - adica ce cred eu ca inseamna "film biografic", dau si eu cateva exemple care-mi vin in minte din ce am vazut si mi-a placut - cu precizarea ca ma refer numai la ecranizarile pe care eu le consider reusite dupa viata unor celebritati, nu asa - filme in general inspirate din fapte reale.
So.. cateva filme care mie mi-au placut din gama asta:

Doors (super realizat)
Frida
Pollock
Surviving Picasso
Gia
Les enfants du siecle (ala despre George Sand si Alfred de Musset)
Ray
(inca o data - abia astept sa vad Modigliani)

@grig, sunt de acord cu unele filme din lista ta, pe altele nu le-am vazut si nici nu am pretentia de a le vedea pe toate de pe lista aia. Vad ce cred eu ca mi-ar placea. Am o singura intrebare, pentru ca am avut si o nelamurire parcurgand lista - a beautiful mind in ce sens e biografic? Te rog sa nu sari in sus, ca doar te intreb, nu te iau la rost ;) Poate eu nu am auzit de cunoscutul profesor Nash si nu am prins secventele de film in care este trecuta in revista - cat de cat secvential - viata lui (sau sa zicem drumul in cariera).
Ca asa putem spune ca si filmul ala despre viata lui Bruce Lee e biografic... Sa fortam nota si sa zicem ca si Patimile lui Iisus este tot un fel de? :D


Problema cu majoritatea filmelor biografice e ca sunt foarte departe de realitate.
Da-mi si mie niste exemple concrete dintr-un film doua care erau mult prea departe de realitate, sa-mi dau seama la ce te referi :rolleyes:

Mihaela
7th February 2005, 04:09
Miha: zi-mi daca ai vazut macar un (1) film de aici ca sa vedem daca avem o baza de discutie. daca nu, ia-o ca pe o recomandare cinematografica si fugi la inchirieri de casete sau dvd-uri si culturalizeaza-te :p. Peace !


A beautiful mind l-am inchis la jumatate
Hoffa l-am vazut demult si am uitat deja cum a fost
The pianist nu m-a impresionat

Cam atat din lista aceea. Daca vreau sa ma culturalizez atunci pun mana pe niste carti, nu ma uit la un film hollywoodian.


Da-mi si mie niste exemple concrete dintr-un film doua care erau mult prea departe de realitate, sa-mi dau seama la ce te referi

Am dat un exemplu: scena in care Barrie organizeaza o reprezentatie speciala a piesei pentru Sylvia in Finding Neverland.

desdemona
7th February 2005, 04:55
Mihaela, de acord cu tine, dar eu asteptam sa-mi dai un exemplu dintr-o ecranizare a vietii cuiva…adica o ecranizare despre viata unei persoane reale, la care sa se poata dovedi mai clar discrepanta intre real si imaginar. Eu nu includ Finding Neverland la filme biografice neaparat … Filmul vrea sa explice mai mult modul in care "a luat nastere" personajul Peter Pan si mai putin sa concluzioneze cum ca cel care l-a creat a fost fericit sau nu in viata, a muncit greu sa ajunga cineva sau ca drumurile pe care l-a purtat viata au fost drepte sau intortocheate... Este despre cum a fost creat Peter Pan, iar Peter Pan este un personaj din povesti… In fine, sa zicem ca daca e sa o luam dupa varianta ca filmul urmareste devenirea omului care l-a creat pe Peter Pan, din ilustru necunoscut in creatorul unuia dintre cele mai cunoscute personaje de poveste, mai merge, desi eu nu am perceput filmul asa (asta e motivul pentru care nu-l includ in categoria filmelor biografice). Dar, in cazul asta, ce pretentii sa ai despre anumite secvente din film, din moment ce filmul in sine tocmai asta doreste – sa faca legatura intre realitate si poveste, sa explice cum s-a creat povestea si in ce moment al vietii autorului ei? :)
Later-edit: Nelamurirea mea de fapt era legata de includerea filmului in categoria celor biografice, pentru ca nu prezinta decat o parte din viata autorului.. Pentru ca infatiseaza exact "situatiile cheie" din procesul creatiei, am putea zice ca este un film semi-biografic... :D:D


Poate eu nu am auzit de cunoscutul profesor Nash si nu am prins secventele de film in care este trecuta in revista - cat de cat secvential - viata lui (sau sa zicem drumul in cariera).
Am vrut sa adaug la mesajul precedent ceva, ca nu imi place sa am dispute cu grig pe chestii ivite din perceperea gresita a mesajului: ideea e ca, atunci cand am vazut filmul, mie nu mi s-a parut biografic neaparat, din cateva motive. Hai sa zicem ca in primul rand ar conta pt mine faptul ca omul ala traieste si eu nu stiu sa fie o persoana foarte cunoscuta. Cel putin pana la film nu auzisem de el ca persoana de referinta - in domeniul lui o fi, dar nu studiez aprofundat matematica. Poate daca ia Nobelul o sa mi se para chiar un film biografic :drak:
Revenind la lucruri serioase... in al doilea rand nu mi s-a parut ca filmul sa se bazeze pe realitate nici macar in linii mari. Adica de la inceput si pana spre sfarsit - inclusiv in fazele comice - mi s-a parut cam multa fictiune. Dar daca asa s-a intamplat si-n realitate... imi retrag cuvintele :)
Ca sa nu mai zic ca motivul pentru care m-am enervat de fapt a fost scaparea mea (nu stiu la ce mi-a fost capul) - prin faptul ca nu am pus The Hours pe lista :headbang:

Zebrone
7th February 2005, 08:56
Mihaela, cartile de joc nu te ajuta sa te imbogatesti intelectual :D

grig_jr
7th February 2005, 09:52
@mihaela: pe mine nu m-a dat pe spate A Beautiful Mind,... pt ca poate nu m-a prins,.. dar l-am vazut tot si am incercat sa imi fac o parere obiectiva despre el. daca nu vad un film pana la capat tac si nu imi permit sa comentez ceva.
tu vrei sa vorbesti cu noi despre filme biografice si dai 3 exemple din care unu nu l-ai vazut pana la capat, unul nu mai tzi minte despre ce e vorba si unu te-a lasat rece (chiar cel care a impresionat cea mai mult lume).
cand te trimiteam la "culturalizare" ma refeream la "cultura cinematografica",... ca sa iti poti permite si tu sa discuti aici cu noi.... so,.. dai pe pagina dinainte, ia un carnetel si un pix,.. noteaza cateva titluri si .... inca o data: fuga-fugutza la dvd rentals.... si cand ai temele facute,... suntem mai mult decat bucurosi sa te ascultam cum te bagi in seama. GO PLANET !

@desde: despre A Beautiful Mind se poate spune ca este film biografic si nu. Da, pentru ca se inspira din viata lui Nash, castigator al premiului Nobel. Nu, pentru ca este foarte mult despre viata lui privata unde necunoscutele au fost umplute cu fantezia scenaristilor. am mai zis, nu m-a dat pe spate,... dar joaca bine Crowe si isi merita oscarul. so,... poti sa il bagi in ce oala vrei tu. pe net unde ma uit,.. e cam bagat la biografi:
"A biopic of the meteoric rise of John Forbes Nash Jr., a math prodigy able to solve problems that baffled the greatest of minds. And how he overcame years of suffering through schizophrenia to win the Nobel Prize." - IMDB

si desde: nu mai trage de mihaela sa iti dea exemple si din astea ca abia acuma a terminat de vazut seria de desena animate de unde isi trage nick-ul. iti dai seama cat de tare a impresionat-o ?!?!?!?! de unde vrei sa mai fi vazut ceva !? asa e unii oameni le place sa se bage. si inca pe un forum e usor (copy-paste-ul demult demostrat),...dar ce mi-ar place sa o intalnesc intr-o confruntare directa sa o bag in pamant ca e varza saracutza la filme. - "if you can't swim, keep your ass out of the water" - din ce film e asta? :P

alpi: daca joci bine-bine 66 iti dezvolti memoria. la bridge - abilitatile de negociere etc,.. nu mai mintzi fata, ca nu e frumos :P =))

Zebrone
7th February 2005, 10:16
Mihaela ai vazut Eternal Sunshine of the Spotless Mind? you should :drak:
Auzi am o intrebare: ce anume nu ti-a placut la The Pianist? Si te rog fara IMDB :D

uti2102
7th February 2005, 11:35
Am vazut shi eu Ray (deh, sunt in sesiune :drak: )! Shi pot sa zic ca mi-a placut cel mai mult dintre toate cele 3 biografice de anul acesta. The Aviator m-a dezamagit iar Finding Neverland l-am inchis la jumate, pentru ca nu eram in dispozitzia sa vad un asemenea film...
A mai ramas sa vad Sideways, dintre candidatele la Oscar. L-a vazut cineva ?!

Mihaela
7th February 2005, 12:24
si desde: nu mai trage de mihaela sa iti dea exemple si din astea ca abia acuma a terminat de vazut seria de desena animate de unde isi trage nick-ul. iti dai seama cat de tare a impresionat-o ?!?!?!?! de unde vrei sa mai fi vazut ceva !? asa e unii oameni le place sa se bage. si inca pe un forum e usor (copy-paste-ul demult demostrat),...dar ce mi-ar place sa o intalnesc intr-o confruntare directa sa o bag in pamant ca e varza saracutza la filme.

A fii cinefil nu insemna sa te uiti la o gramada de filme hollywoodiene si apoi sa floodezi topicul cu o lista. In momentul in care o sa postezi mesaje pertinente despre filmele lui Andrei Tarkovski, Krzysztof Kieslowski, Sergei Eisenstein, Akira Kurosawa si chiar Kar Wai Wong atunci o sa accept cu placere sa primesc lectii de film de la tine.
De unde stiu ca majoritate filmelor biografice sunt inexacte daca nu am vazut multe? Foarte simplu, scopul majoritatii productiilor cinematografice si in mod deosebit a celor americane, este sa distreze publicul. O alta categorie, care se poate intersecta cu prima, au substrat politic sau educational care iar distrage de la faptele adevarate. Nici chiar carti scrise de cercetatori nu reusesc intodeauna sa prezinte un portret real a unei persoane, fie pentru ca nu exista suficiente date, fie pentru ca nu le interpreteaza corect. Asa ca atunci cand m-am "bagat" dupa cum te exprimi cu politetea ta uzuala, n-am facut-o ca sa pun degeaba un mesaj, a existat o logica in spatele lui. In schimb am indoieli ca cele peste 1100 de mesaje puse de tine in 4 luni pe forum au fost on-topic si numai despre lucruri pe care le cunosti in profunzime.



Mihaela ai vazut Eternal Sunshine of the Spotless Mind?

Am vazut si mi-a placut, dar nu in mod deosebit.

Zebrone
7th February 2005, 12:47
Chow yun fat, Tai Pan, Shakura, Chen iu biliv it; hai da-o incolo ca tu vrei sa ne umilesti :D
Hai de ne lumineaza si pe noi cu neste recomandari ale cinematografiei japoneze si frantuzesti; btw am vazut un film francez cu ornella mutti si depardieu care se incheie apoteotic cu depardieu taindu-si rusinea cu un cutit de paine din ala destept si cu motoras (cutitul nu rusinea :D); deep movie ce sa zic :ok:

grig_jr
7th February 2005, 12:51
hai ca am ajuns la analiza mesajelor mele pe threadu de filme. nu ma deranjeaza. hai sa iti zic la ce ma pricep eu:
- formula 1
- filme
- muzica
in rest ma bag si eu in vorba si imi place la nebunie sa provoc si sa enervez lumea. ther you go ! nu ma deranjeaza sa afirm asta. ma distrez si eu cum pot. dar pe domeniile unde mai si stiu ceva ma enerveaza la culme cand se baga unii si altii care habar n-au despre ce vorbesc. la fel cum te-nervezi si tu cand ma bag in seama pe Gimnastica unde nu ma pricep. intelegi?
tu oricum ti-ai dat cu firma in cap de cateva ori. numele astea "Andrei Tarkovski, Krzysztof Kieslowski" le aduce cineva in discutie cand vrea sa se dea maestru, again,... nici mie nu mi-ar fi greu sa o fac,.. dar chiar nu am avut acces la din astea si ma indoiesc si mai amarnic ca tu ai reusit. macar eu am tupeu sa o spun. adica ce?!?! daca nu am vazut nici un Tarkovski nu stiu ceva film ? aberezi

m-am luat de tine de fun ca vorbeai prostii sa vad cat te duce capu. m-am lamurit. scandalu pe care l-ai facut pe RA a ramas furtuna intr-un pahar cu apa. am refuzat moderarea pe acest sub-forum pt ca nu vreau sa fiu asociat cu administratia unui asa forum. retine: NU MA INTERESEAZA !!!! INTELEGI ? v-ati racit gura degeaba.

Mihaela
7th February 2005, 13:37
scandalu pe care l-ai facut pe RA a ramas furtuna intr-un pahar cu apa. am refuzat moderarea pe acest sub-forum pt ca nu vreau sa fiu asociat cu administratia unui asa forum. retine: NU MA INTERESEAZA !!!! INTELEGI ?

Da, se vede din calmul si detasarea cu care vorbesti ca nu te intereseaza. Si din faptul ca dupa aceea te-ai legat de orice mesaj am pus, inclusiv cele de la gimnastica.


tu oricum ti-ai dat cu firma in cap de cateva ori. numele astea "Andrei Tarkovski, Krzysztof Kieslowski" le aduce cineva in discutie cand vrea sa se dea maestru, again,...

Nu, Grig, ca sa poti discuta despre ei trebuie sa intelegi filmul, in aspecte care tin nu doar de povestea in sine ci si modul in care e filmata adica culorile, cadrele, lumina, tipul de camera folosita, cinematica, cinematografia etc. Eu nu ma pricep la lucrurile astea dar nici nu am avut pretentia ca as fi cinefila. Tu in schimb, inclusiv in mesajul asta, ai pretentia ca esti bun la filme si speram sa ma "bagi in pamant" ca sa te citez cu priceperea ta in domeniu.


ma bag si eu in vorba si imi place la nebunie sa provoc si sa enervez lumea

Nu pot decat sa fiu multumita ca am contribuit sa nu devii moderator pe forumul asta.


Hai de ne lumineaza si pe noi cu neste recomandari ale cinematografiei japoneze si frantuzesti

Ce mi-a placut mie: la francezi filmele lui Jean-Pierre Jeunet: Delicatessen, La cite des enfants perdus, Amelie; iar la japonezi toate anime-urile produse de Studio Ghibli, in special Sen to Chihiro no kamikakushi (Spirited away) care e pe locul 46 in top IMDB si Tenkū no shiro Rapyuta (Castle in the sky).

desdemona
7th February 2005, 16:10
m-am razgandit si revin cu o lista de filme biografice care zic eu ca respecta realitatea si sunt de o calitate deosebita:

Inherit the Wind
Gandhi
Raging Bull
Amadeus
A Beautiful Mind
Nixon
The Missiles of October
Malcolm X
Ed Wood
Blow
The Pianist
Veronica Guerin
The People vs. Larry Flynt
The Last Emperor
Wonderland
Chaplin
Antwone Fisher
Out of Africa
Great Balls of Fire
The Doors
Hoffa
All That Jazz
The Hurricane
Patton

(daca stateam mai mult, imi mai aminteam cateva,... astea is asa: ce am vazut mai recent sau ce mi-a ramas intiparit in minte)

grig, ca uitai sa te intreb o chestie..
arunca-ti un ochi pe linkul asta si zi-mi si mie ---- IMDB-ul era offline (vb unui bun prieten), cand ai scris mesajul?
http://www.adprima.com/Movies/biography.htm
:drak:
Iti dau numai un exemplu, ca mi-e sila sa google-uiesc, dar daca vrei cu dinadinsul, o fac si p-asta :mda:


@desde: despre A Beautiful Mind se poate spune ca este film biografic si nu. Da, pentru ca se inspira din viata lui Nash, castigator al premiului Nobel. Nu, pentru ca este foarte mult despre viata lui privata unde necunoscutele au fost umplute cu fantezia scenaristilor. am mai zis, nu m-a dat pe spate,... dar joaca bine Crowe si isi merita oscarul. so,... poti sa il bagi in ce oala vrei tu. pe net unde ma uit,.. e cam bagat la biografi:
"A biopic of the meteoric rise of John Forbes Nash Jr., a math prodigy able to solve problems that baffled the greatest of minds. And how he overcame years of suffering through schizophrenia to win the Nobel Prize." - IMDB

Te rog, nu-mi mai exemplifica cu IMDB.. nu ma intereseaza asa tare ce scrie acolo. Cand imi spun parerea despre un film .. imi spun parerea personala, ce am inteles eu din filmul ala si cum m-a impresionat sau nu.
Nu vreau sa stiu ca se spune despre un film ca e biografic - ca asa ma puteam documenta si eu si, ca sa nu pic de proasta pt ca nu sunt de acord "cu criticii", nu mai ziceam ca mie mi se pare ca nu e biografic. Dupa cum am subliniat si anterior, era doar parerea mea, fara pretentia de a detine adevarul absolut.
Nu stiu de Nash sa fi castigat Nobelul.. eu stiam ca a fost propus... in fine, asta e mai putin important acum.
Ok, filmul ii prezinta aluia aproape toata viata, din liceu pana la batranete. Este impresionanta lupta lui cu boala.. cred ca tocmai datorita bolii a devenit respectat pt ca a reusit sa inteleaga nebunia, de fapt asta a fost si ideea cred - daca o iei psihologic - cred ca a devenit cunoscut in special pt asta, pt ca a inteles cum functioneaza nebunia si a iesit din ea.
Asta ziceam si eu - ca multa parte din film e fictiune si d-aia nu l-am categorisit drept film biografic.
Cat despre Russel.. da, a jucat chiar bine.. :D

ieppy
7th February 2005, 17:01
Grig, tata ce faci. Lucrezi cu liste digitalizate? :D

grig_jr
7th February 2005, 18:23
@mihaela: i'm your no #1 FAN !!!!!!!!!
@desde: keep digging

desdemona
7th February 2005, 18:30
Neah, n-am timp de asta :) Cand o sa ma mai uit pe net si daca o sa mai dau peste ceva interesant.. I'll let you know :D
@grig, apropo.. vreau si eu sa-mi spui cum e filmul ala All That Jazz, ca de fapt de aici ma apucasem. Ma intereseaza o parere, nu date tehnice ;) Daca esti dragut sa ti-o exprimi - pt ca vreau sa caut filmul sa il vad si nu stiu daca se merita.

grig_jr
7th February 2005, 19:11
merita.
dar cine sunt eu sa dau sfaturi si pareri. eu sunt un zero in materie de filme. nu va luati dupa ce spun eu.

bog_tom
7th February 2005, 19:17
esti veriga slaba, esti un zero, esti nimeni barat, esti pe centura cinematografiei, esti penibil, esti ....

:D

desdemona
7th February 2005, 19:37
Alecule, nu am zis ca esti nici as, nizi zero, dar te laudai ca ai vazut filmul si am crezut ca esti in stare sa imi zici ceva mai mult, ca poti sa-ti dai cu parerea. Nu se poate, nu se poate... :D Nu ma luam dupa ce spuneai tu, dar nu e rau sa asculti mai multe pareri .. Vad eu dupa aia la ce concluzie ajung.

uti2102
7th February 2005, 23:26
A vazut cineva Ali ?!

Catalanul
8th February 2005, 22:57
The Aviator 6,5/10... un film care nu prea a fost pe placul meu :mda: cam plictisitor, nu inteleg de ce are 11 nominalizari la Oscar (sau cate o avea :P). Vad ca la majoritatea de pe aici le-a placut filmu`, pe mine nu m-a impresionat asa de mult :sleep:

grig_jr
9th February 2005, 23:34
Problema cu majoritatea filmelor biografice e ca sunt foarte departe de realitate.
Mie Finding Neverland mi s-a parut filmul tipic american care incearca sa ne vanda "magia". Cand s-a ajuns la scena in care se organizeaza o reprezentatie speciala a piesei in casa unei anumite persoane (nu vreau sa dau spoilere) am inceput sa ma intreb daca filmul asta e de fapt pentru adulti sau pentru copii. Imi plac filmele pentru copii si desenele animate, dar astept alceva de la o drama biografica.

atata ai priceput din filmu ala ?!!?!?!??!?! vaaaaaaaaaaai vaaaaaaaaaaai !!!!!
"tipic america" ?!?! ce a fost america in filmu asta petrecut in londra despre englezi, vorbit cu accent de nu iti vine sa crezi. nici nu cred ca se poate numi o productie holywoodiana. e prea finutz sa fie numit asa. cu atat mai putin :"tipic american".
ce ti s-a parut de copii in film? crezi ca un copil pricepe ceva din flimu asta daca il vede? de fapt nici tu nu ai priceput nimic, .. asa ca ce pretentii sa mai ai :p.

te-ai uitat degeaba !!!! ieseai mai castigata daca bagai una la paralele decat sa pierzi vremea la filmu asta. nu e pt tine. e film care trebuie "vazut". si simtit, si gandit. se pare ca e prea mult pt tine.

ppl: bagati filmul asta ca merita. si daca nu pentru cele 7 nominalizari la oscar (daca asta nu inseamna nimic pentru voi) pentru a vedea, ceea ce, zic eu,... alaturi de Million Dollar Baby unul din cele mai bune filme pe care le-am vazut anul acesta. prevad oscaruri, oscaruri multe.

Mihaela
10th February 2005, 02:56
Grig, nu stiu daca ma plictisesti sau ma amuzi. Ti-ai dat seama ca se apropia miezul noptii si aprope trecuse o zi fara sa incerci sa faci ceva trolling? Printre toate semnele de exclamare si atacurile de doi bani e greu de gasit vreo idee cu exceptia celei ca ti-a placut Finding Neverland. Good for you.

Daca era accentul misto atunci banuiesc ca nu mai conteaza ca ceea ce spun actorii e in cea mai mare parte un sir de banalitati cu valente de soap-opera ceva mai cizelata. Si daca ii imbracam frumos si ii filmam in Londra atunci cu siguranta s-a redat pe deplin spiritul epocii, nu-i asa?

Dar sa lasam la o parte spoiala si zorzoanele si sa ne intrebam cu ce a ramas dupa vizionarea filmului. Cu ideea ca e bine sa-ti folosesti imaginatia? Parca am mai auzit de asta inainte intr-un film. Sau intr-o suta de alte filme. Cu o poveste romantica in care un barbat casatorit se indragosteste de o vaduva? Sau se indragosteste de copii ei? Oops, noroc ca filmul sare foarte rapid peste asta. Nu e bine sa tulburam magia cu amanunte nesemnificative de genul fotografiilor nude pe care Barrie le-a facut baietilor. Mai bine sa avem grija sa-i stea bine costumul lui Depp si sa nu incurce accentul, iar Oscarul e garantat. Ce sa mai mentionez in afara de scena aia patetica in care intreg teatrul vine la Sylvia sa-i dea o reprezentatie speciala in sufragerie? Mai e de mirare ca filmul a primit un rating PG, adica acces liber a copiilor de orice varsta? Pana si Lord of the Rings care e un basm a primit rating PG-13.

Zebrone
10th February 2005, 08:47
eu zic sa va uitati la american splendor sa aveti apoi subiect de cearta

Mihaela
10th February 2005, 11:28
eu zic sa va uitati la american splendor sa aveti apoi subiect de cearta

L-am sters de pe hard dupa ce am vazut primele 10 minute.

grig_jr
10th February 2005, 11:52
alpi: it' getting better and better. sti cum se zice ca pt fiecare actiune exista o reactiune si pt fiecare materie din univers exista o antimaterie, pt a echilibra universul si a-l stabiliza? well, i just found mine.

mihaela: eu sunt mic, urat, gras, cu ochelari, burta si bubos. imi plac filmele bune, muzica si formula 1. sa intelegem ca tu esti fotomodel, 1.80, 50 kg, iti place gimnastica si filmele proaste? sau macar nu iti plac filmele bune !!! probabil ca esti afoana si la muzica. iti multumesc ca existi, asigurandu-mi astfel si mie existenta meschina in acest univers.

Zebrone
10th February 2005, 12:47
L-am sters de pe hard dupa ce am vazut primele 10 minute.
de parca ma asteptam la altceva :ok:

Mihaela
10th February 2005, 13:14
Alpi, din ultimele tale 25 de mesaje pe Onlinesport vreo 20 sunt formate dintr-o singura propozitie. :ok:

Zebrone
10th February 2005, 13:20
Pai trebuia sa intelegi si tu si nu am vrut sa te suprasolicit

desdemona
11th February 2005, 00:22
Am vazut aseara Ginger Snaps 2... ma asteptam si eu la un horror mai acatarii, cand colo ce sa vezi: plictiseala cap-coada :mda: (am stat pana la sfarsit asteptand sa-mi tremure tricoul :D:D ) Nici macar varcolacul ala nu era bine realizat :mda:

Mihaela
11th February 2005, 00:48
Primul Ginger Snaps a fost o surpriza foarte placuta pentru mine. Un horror inteligent, cu un simt al umorului deosebit si personaje bine construite. Partea a doua si a treia in schimb nu merita vazute, au fost scrise de altcineva si sunt incercari de a mai scoate un ban de pe urma succesului moderat a filmului original.

desdemona
11th February 2005, 07:28
Partea a doua si a treia in schimb nu merita vazute, au fost scrise de altcineva si sunt incercari de a mai scoate un ban de pe urma succesului moderat a filmului original.
Pai si acuma zici? :mda: Dupa ce m-am uitat la film? :evil:
In seara asta nu m-am uitat decat la Honey (un pic mai vechiutz, dar simpatic) - cu Jessica Alba si nu numai :D

Zebrone
11th February 2005, 08:44
miaela, lasa imdb-ul :D

Adrian
11th February 2005, 19:39
Astazi a murit Arthur Miller. Sincer eu nu am vazut "Death of a Salesman", film care cica e de referinta. Si da, am auzit de Arthur Miller doar pentru ca a fost casatorit cu Marilyn Monroe. Ar trebui sa imi fie rusine?

grig_jr
11th February 2005, 19:53
nu, doar pt ca ai postat asta la filme. cauta la literatura. :P
a fost scriitor

Adrian
11th February 2005, 22:43
Bai ce esti asa belicos mai? Ti-am zis ca nu stiu prea multe despre el, iar peste tot e prezentat ca regizor.
Offf, ce atmosfera incinsa e aici...hai ca ma duc in Arena, sau la Wrestling, e lumea mai relaxata:))

Zebrone
12th February 2005, 14:53
Are el motivele lui, dar sa nu iti fie rusine ca nu ai auzit ce Miller. Bine ca o stii pe Monroe :D

grig_jr
12th February 2005, 15:17
hai ma ca nu aveam un ton naspa ! chiar eram bine intentionat. dar am vrut sa fiu scurt. nici asa nu e bine, offffffff!

Marquise MGP
12th February 2005, 15:29
sa vazut dupa smile-ul emotional si zambaret de la final :)

dianette_d
12th February 2005, 20:33
marquise peste tot pe unde ma invart dau de tine!!
o fi destinul?? /hello

eventHorizon
12th February 2005, 21:19
Am citit toate cele scrise de voi, dar am observat ca nimeni n-a zis nimic de Paycheck (2003) cu Ben Affleck si Uma Thurman caruia eu i-as da un 8!! De asemenea un film mai vechi care mi-a placut a fost Storm of the Century (1999) marca Stephen King...deci pp ca nu mai are rost sa-l comentez!!! Si ca sa nu-l uit pe favoritul meu Sir Anthony Hopkins trebuie neaparat sa vedeti Red Dragon (2002) un excelent urmas al seriei Hannibal, pentru cei care vor un thriller adevarat, sau Hearts in Atlantis (2001) pentru cei care vor sa vada un excelent "joc psihologic" marca Anthony Hopkins!!!! vizionare placuta :ok:

desdemona
12th February 2005, 22:51
marquise peste tot pe unde ma invart dau de tine!!
o fi destinul?? /hello
Nu neaparat destinul :D:D Vorba aia: ce-si face omul cu mana lui se cheama lucru manual :D:D:D
Mai copii, eu zic sa va retrageti pe undeva, daca pasiunea e asa mare :rolleyes:

Zebrone
13th February 2005, 18:13
Red Dragon e slabut rau, doar Hopkins cce mai face cate ceva, e tras de par. Silence of the lambs nu mai trebuia sa aiba continuari.

desdemona
13th February 2005, 18:57
CINEMA-PREMII / "The Aviator" şi "Vera Drake", cele mai apreciate filme la premiile BAFTA

LONDRA, 13 feb (MEDIAFAX) - Producţia hollywoodiană "The Aviator" şi drama britanică "Vera Drake" au obţinut, sīmbătă seară, principalele distincţii ale ediţiei din acest an a premiilor BAFTA, decernate de Academia Britanică de Film, informează BBC online.
"The Aviator" a obţinut premiile pentru cel mai bun film, cele mai bune decoruri şi cel mai bun machiaj. Īn plus, actriţa Cate Blanchett a cīştigat premiul pentru cel mai bun rol secundar feminin pentru interpretarea din acest film. Actriţa i-a mulţumit lui Katharine Hepburn, al cărei rol l-a jucat, pentru contribuţia pe care a avut-o la emanciparea femeilor din industria cinematografică.
Drama britanică "Vera Drake", un film cu buget redus care a obţinut numeroase premii internaţionale, şi-a adjudecat premiile pentru cea mai bună actriţă, Imelda Staunton, şi cel mai bun regizor, Mike Leight. Leight, care l-a īnvins pe regizorul Martin Scorsese, a declarat: "Sīnt surprins şi foarte onorat. Este un imens privilegiu pentru mine că am avut ocazia să regizez un film precum «Vera Drake»". De asemenea, filmul britanic a fost recompensat şi cu premiul pentru cele mai bune costume.
Jamie Foxx a fost declarat cel mai bun actor īn rol principal pentru rolul din filmul "Ray", iar actorul britanic Clive Owen a cīştigat premiul pentru cel mai bun actor īn rol secundar pentru prestaţia din "Closer". Cei doi actori au repetat succesul obţinut la Globurile de Aur, decernate īn ianuarie. Ambii actori sīnt nominalizaţi şi la premiile Oscar, care vor fi decernate pe 27 februarie.
Marea speranţă a filmului britanic, Kate Winslet, a plecat acasă fără nici un premiu, deşi a fost nominalizată de două ori la categoria cea mai bună actriţă.
Filmul "The Motorcycle Diaries" a cīştigat premiile pentru cel mai bun film străin şi cea mai bună muzică. "Eternal Sunshine of the Spotless Mind" a fost premiat pentru cel mai bun scenariu original şi cel mai bun montaj.
Alte premii decernate:
Cea mai bună adaptare: "Sideways";
Cel mai bun sunet: "Ray";
Cel mai bun film britanic "My Summer in Love" ;
Cea mai bună imagine: "Collateral";
Cele mai bune efecte speciale: "The Day after Tomorrow";
Cel mai bun film de animaţie: "Birthday Boy";
Cel mai bun scurt metraj: "The Banker";
Premiul publicului pentru cel mai bun film: "Harry Potter and the Prisoner of Azkaban".
Ceremonia s-a desfăşurat la Odeon Cinema din Leicester Square din Londra, iar amfitrionul serii a fost Stephen Fry.

grig_jr
15th February 2005, 15:25
ofer recompensa substantiala pt cine imi gaseste acest film:
http://www.imdb.com/title/tt0116141/

:P

Zebrone
15th February 2005, 15:48
facem fifty-fifty? :D

grig_jr
15th February 2005, 16:21
acuma trag suspect zero si the door in the floor. sper sa nu fie dezamagiri. o sa iti zic

Zebrone
15th February 2005, 16:35
nu sunt, cel putin al doilea nu e, cred :P

Marquise MGP
16th February 2005, 16:50
iubitorilor de thriller psihologic le recomand cu mare incredere filmul : " SAW " unul interesant mai ales prin prisma faptului ca nu are happy end .

Mihaela
16th February 2005, 17:10
Marquise, ai mai multa grija la spoilere. Nu e placut sa afli ce final are un film inainte sa-l vezi.

grig_jr
16th February 2005, 17:16
am vazut SAW. nu stiu ce sa zic. destul de multe clisee,.. poate e intersant DOAR pt ca e aproape imposibil sa prezici finalul. eu cel putin nu am reusit

uti2102
16th February 2005, 18:34
Saw e interesant, te tzine in priza. Are shi gresheli, in sensul ca din ideea asta se putea scoate mult mai mult. Dar are farmec shi asha...

Corrado*
16th February 2005, 20:19
Fratilor ca zic eu un film...eu chiar m-am speriat! The Grudge E cel mai horror film pe care l-am vazut, shi eu sunt fan al acestui gen! Uitati-va shi spuneti-mi daca v-a placut!

desdemona
16th February 2005, 20:41
iubitorilor de thriller psihologic le recomand cu mare incredere filmul : " SAW " unul interesant mai ales prin prisma faptului ca nu are happy end .
adica cum vine asta? lipsa unui happy end face un film interesant? :D:D:D
Saw mi-a placut in special pentru faptul ca e printre putinele filme pe care le-am vazut in ultimul timp - caruia nu i-am putut descurca itzele de una singura, inainte de finalul filmului. Chiar nu mi-am dat seama cine era ucigasul - la polul opus as exemplifica cu Taking Lives (ca sa iau tot un film vazut relativ de curand) ... care era simplut rau de tot din acet punct de vedere.
In fine, filmul e misto, dar nu este o capodopera a genului :D

The Grudge? Neah.. nu-i cine stie ce, e mic copil pe langa altele :mda: Nu e chiar asa de horror cum zicea cineva mai sus :D

grig_jr
16th February 2005, 22:14
am the grudge. alpi: strangerea la mine in weekend sa il vedem in gloada sa ne speriem ca prostii.
beer on you ! :P

Mihaela
16th February 2005, 23:54
Tocmai am vazut trei filme cu nominalizari la Oscar in aproximativ o ora. :p

Million Dollar Baby - 12 minute si ceva inainte de shift-del dupa scena in care preotul ii face pagan nenorocit pe Eastwood. N-as ajutat mult nici inceputul din care se prevedea clar cum antrenorul o va ajuta pe boxerita sa castige. Cliseu hollywoodian, emancipare prost inteleasa a femeii.

Hotel Rwanda - 26 minute. O versiune puternic cosmetizata si nerealista a unui macel ingrozitor.

The aviator - 31 minute. Mi-a placut ceva din stilul frenetic in care e filmat dar povestea e bineinteles o alta aiureala hollywoodiana.

grig_jr
17th February 2005, 00:01
and there she goes again, ladies & gentlemen :headbang::headbang::headbang::headbang: mihaela for you once again

Mihaela
17th February 2005, 01:06
Hehe, nu te mai da atat cu capul de zid, ca ai migrene dupa-aia. Daca iti mai spun si ca dupa ora Oscarurilor am revazut cu placere si bineinteles in intregime un anime, The Cat Returns (Neko no ongaeshi), atunci precis imi zici iar sa ma intorc la paralele. :cya:

grig_jr
17th February 2005, 11:49
nu,nu,... cu capu de pereti erai tu ! si daca inca nu te-ai dat ... eu zic sa te apuci. intotdeauna sa iti dai de vreo 3 ori cu capu de pereti dupe ce pui asa un post ca #310.

Zebrone
17th February 2005, 11:55
miaela intoarce-te la barna, ca tot dai cu ea in balta de o vreme:D

Corrado*
17th February 2005, 15:13
mdea...mihaela tie ti-a placut vreodata vreun film? :D ...eu cred ca nu!
si recomandati-mi fratilor un film horror shi mie :evil:

Mihaela
17th February 2005, 15:37
Mi-a cam ajuns sa pun mesaje on-topic despre filme si apoi anumiti bagatori de seama sa inceapa cu atacuri la persoana iar eu sa le inghit si sa fiu politicoasa. Prea s-a repetat de multe ori chestia asta.

Corrado, stii sa citesti? Eu cred ca nu. Daca stiai puteai sa vezi in threadul asta ca mi-au placut destule filme.

Alpi, esti un bagator de seama la patrat care nu poate lega doua propozitii. Oricine poate da un search dupa numele tau si sa vada cum spamezi forumul cu mesaje care de obicei nu depasesc 5-6 cuvinte.

Grig, esti ca un baietel complexat si isteric. Mesajele tale sunt pline de semne de exclamare, majuscule, smilies aruncate gramada intr-un vartej de emotii aprope complet lipsite de logica si inteligenta. Atunci cand cineva iti da peste nas, iti iei jucariile si te retragi imbufnat - "eu sunt un zero in materie de filme." Fraze gen "iti multumesc ca existi, asigurandu-mi astfel si mie existenta meschina in acest univers." sau "scandalu pe care l-ai facut pe RA a ramas furtuna intr-un pahar cu apa. retine: NU MA INTERESEAZA !!!! INTELEGI ?" ar fi aprope comice in patetismul lor daca in spatele lor nu ar sta frustrari si ciuda prost mascate. Semnatura e inspirata din experiente personale sau pur si simplu ti s-a parut irezistibil de amuzanta si ai vrut s-o impartasesti cu toata lumea?

Corrado*
17th February 2005, 15:56
doamneee, ce ai fato? am intrebat nu am dat cu paru'! si spre marea ta mirare stiu sa citesc! oke?

Mihaela
17th February 2005, 16:05
Ai nimerit la mijloc intr-o problema mai veche care nu are legatura cu tine. Asta nu inseamna ca mesajul tau nu era aiurea.

Marquise MGP
17th February 2005, 17:48
@ corrado

ai vazut "wrong turn"...nu e extrem de horror da merge :D

si daca tot ati vorbit de 'the grudge' miam dat si eu seama ca saracul film zacea uitat intrun coltisor prafuit al computatorului meu :headbang:...sper sami fac timp sal vad.

@ Mihaela
.....sa spunem ca ai fost doar suparata....ca alfel nu se explica executia pe care ai incercat sa o aplici cu postul din "capul listei" :no:

grig_jr
17th February 2005, 17:52
mihaela: sunt crizat, isteric, complexat si ce vrei tu.
dar tu tot inculta si zero barat la filme esti. nu mai veni aici, pliz. stai la gimnastica si lasa-ne pe noi sa vorbim de filme in lipsa noastra de maturitate, logica si inteligenta.
si nu te mai lua de alpi ca nu ai citit 10% din cat a citit el si nu cred ca iti poti permite sa il acuzi de ce iti puie tzie mintea pe acolo. posteaza scurt pt ca nu ii vine sa se oboseasca cu de-al-de tine si noi restul il intelegem. 2 vorbe puse inteligent fac mai mult ca tot postu tau imbecil. pliz, pliz go away! iti faci tzie un bine,... nu o sa te mai faci de ras

Corrado*
17th February 2005, 20:49
@ grig

:)) hai ca ia-i zis-o! no offense mihaela!

@ marquise

nu l-am vazut, acum il iau :D ... uita-te vere la The Grudge ca e marfa rau filmu' pe cuvant...eu chiar m-am speriat, nush ce sa zic :)

Corrado*
17th February 2005, 20:51
mane inca ceva...eu sunt incepator...cum bag si eu cevreau acolo sub nume (sport legend,gymnastics fan...)

Mihaela
17th February 2005, 21:08
Grig, continuam discutia pe Arena mai tarziu.

grig_jr
17th February 2005, 23:04
mihaela: vezi ca esti off topic. aici se vorbeste despre filme. (cei care mai stiu ceva)
si lasa si arena ca nici la aia nu te pricepi,...


go away again,.... tot iti zic ,.. sti cum e vorba aia:" pana la urma si magaru a priceput"

josephine
17th February 2005, 23:08
am si eu o parere. se poate?

@mihaela: multumesc! poate ca grig nu are cel mai frumos mod de a se adresa, dar spune si tu cum poti sa iti dai cu parerea despre atatea filme ca fiind siropuri hollywood-iene sau alte apelative cand nici macar nu le-ai vazut? consider ca a vedea 12-15 minute dintr-un film (in care se cam include genericul) nu iti prea dau dreptul sa il critici cu atata ardoare! si daca e cel mai prost film din lume, tot tre sa il vezi ca sa poti spune despre el daca e bun sau rau! in final e o problema de perceptie pe care poti sa o argumentezi si fara a face praf o industrie, cea a hollywood-ului, de fiecare data cand intri in contact cu ea. nu suporti nici un film de acolo, nu te mai uita deloc, nici cele 12 minute! si daca nu le vezi, nu le critica si nu le lauda! zic!

ah... am inteles cu totii ca vrei sa ne incui cu filme japoneze sau coreene sau ce or fi! pacat ca nimeni nu poate sa ishi dea cu parerea despre ele! pentru ca nu le-a vazut! poate ar fi bine sa faci un thread separat pentru ele, sa ne spui de ce ti-au placut asha de mult! sunt convinsa ca grig nu ar avea nimic de spus!

grig_jr
18th February 2005, 00:39
anchorman si orgazmo : daca le gasiti dati-le mai departe. nu merita. dar cred ca daca sap destul gasesc pe cineva cui sa ii placa filmele astea :P

Adrian
18th February 2005, 00:53
am si eu o parere. se poate?

Dau si eu cu parerea, ca vad ca se poarta.
E clar ca avem cu totii gusturi diferite in materie de filme. Trebuie insa sa respectam gusturile fiecaruia. Putem sa comentam filmele, nu insa si gusturile.
Altfel spus, Grig merita o sacosa mare de :rosu: , pentru ca nu se cade sa faci comentarii personale despre cineva, doar pentru ca are alte gusturi decat ale tale.

Mihaela
18th February 2005, 00:55
Josephine, nu pot sa nu observ ca esti din acelasi oras cu Grig. Eu inteleg ca prietenii si concitadinii nu pot avea o parere foarte obiectiva, dar deocamdata problema se discuta pe Arena.

N-am inteles nici de ce ar trebui sa fac un thread separat pentru filme non-americane.

Cele 12 minute au fost la un singur film, din celelalte doua am vazut jumatate de ora. Si marea majoritate a parerilor care le-am pus aici au fost despre filme vazute in intregime, unele de mai multe ori. Cat despre Million Dollar Baby, din care am vazut 12 minute, da, sunt gata sa afirm din nou ca femeia boxeur e o imagine puerila de emancipare a femeii si ca atacul impotriva religiei crestine, care s-a manifestat in discutia cu preotul, e un cliseu hollywoodian.

grig_jr
18th February 2005, 00:57
adrian, cand vad critica argumentata la un film care mie mi-a placut - respect. chiar ai multe de invatat cititnd critici dure la filme care ti-au placut. te face sa vezi lucrurile si din alta perspectiva. dar cand cineva isi da cu parerea dupa ce a vazut 10 min din film ,..... mai greu. ok,.. si eu dau skip la multe filme si daca ma intreaba cineva despre ele zic ca nu le-am vazut, ca nu m-au atras sau pur si simplu: "l-am inchis". dar nu imi permit sa le fac o analiza si sa imi dau cu parerea. nu crezi ca e asa?

mihaela: tu inca nu incetezi sa iti dai cu parerea despre filme pe care nu le-ai vazut??!?!?! esti incredibila,..... :headbang: si vrei sa iti dau acuma quote-ul in care zici ca ai vazut 3 filme de oscar intr-o ora?!?!?!??! esti penibila.

ps: josephine este prietena mea. alpi este fostul meu coleg de camera din facultate. :ok: altceva?

Mihaela
18th February 2005, 02:11
ps: josephine este prietena mea. alpi este fostul meu coleg de camera din facultate. altceva

Da, unde e varu' Costel? :yeah:

P.S.
Asta e ultimul mesaj off-topic pe care il pun aici. Imi cer scuze tuturor celor pe care i-a deranjat disputa asta, care acum s-a mutat unde trebuia sa fie de la inceput.

Zebrone
18th February 2005, 03:42
Miaela parerea ta este extrem de importanta pentru mine si de aceea sa stii ca tin cont de ea, ca atare acum iti scriu mai multe randuri. Esti un zero taiat si o complexata si ma pufneste rasul ca ai dat search dupa posturile mele, astfel incat sa te poti si tu bucura ca ai ascendentul cantitatii asupra mea. Am remarcat ca scrii mult dar sa stii ca ti-am citit posturile pe diagonala si puteai sa scrii si in araba ca tot le intelegeam fiindca nu spui absolut nimic. Iti sugerez sa incerci o cariera in politica unde logoreea ta ar putea avea succes.
In rest iti doresc sa nu te schimbi, oamenii ca tine ma binedispun si cred ca ar trebui sa citesti semnatura lui Marquise (hai ai nostri frate:yeah: ) ; ti-o dedic.
Sa stii ca inteleg daca 3 zile nu o sa mai postezi la tine dureaza pana compilezi si eu am exagerat scriind atat, sper sa nu faci vreun anevrism ceva, doamne fereste, dar dupa aia poate capeti coerenta si nu ne dorim asta, crede-ne. :ok:

josephine
18th February 2005, 09:29
Josephine, nu pot sa nu observ ca esti din acelasi oras cu Grig. Eu inteleg ca prietenii si concitadinii nu pot avea o parere foarte obiectiva, dar deocamdata problema se discuta pe Arena.

Deci daca sunt din acelasi oras cu grig sa inteleg ca n-am dreptul la o parere?!?! sau ca parerea mea nu conteaza pentru tine. sau pentru restul forumului. sa fie misoginism, sa fie rautate? sa fie superioritate fata de alte regiuni ale tarii? sau poate sunt prea proasta ca sa am o parere subiectiva! crezi ca ar trebui sa fac si eu o abordare psihologica? oi fi si eu vreun copil care refuleaza? ca vad ca iti place sa faci analize pe oameni pe care nu ii cunoshti, pe care nu i-ai vazut si pe care probabil nu ii vei vedea niciodata!

sunt prietena lui grig, cum spunea si el. dar asta nu imi neaga dreptul la o personalitate, la o parere subiectiva. si evident, la un raspuns pe masura. am vorbit frumos cu tine si nu te-am jignit. incearca sa o faci si tu!

si apropo! ca iti place sa te joci cu cineva si ca iti face sila semnatura lui nu e un motiv/scop pentru o lupta in arena!


N-am inteles nici de ce ar trebui sa fac un thread separat pentru filme non-americane.

Cele 12 minute au fost la un singur film, din celelalte doua am vazut jumatate de ora. Si marea majoritate a parerilor care le-am pus aici au fost despre filme vazute in intregime, unele de mai multe ori. Cat despre Million Dollar Baby, din care am vazut 12 minute, da, sunt gata sa afirm din nou ca femeia boxeur e o imagine puerila de emancipare a femeii si ca atacul impotriva religiei crestine, care s-a manifestat in discutia cu preotul, e un cliseu hollywoodian.

nu era vorba de filme non americane. era vorba de filme japoneze. recomandam asta pentru ca in principiu, pe threadul astea se discuta despre filme. si nimeni nu ti-a raspuns pana acum la desenele animate pe care le-ai vazut tu, made in japan.

la partea a doua ash putea sa iti spun cateva filme pe care le-ai comentat in cunoshtinta de cauza, adika dupa ce le-ai vazut in intregime: Million Dollar Baby, Hotel Rwanda, The Aviator, American Splendor, A beatiful Mind. Ok. acuma zi tu ce filme ai vazut in intregime si ti-ai dat cu parerea. In afara de Donnie Darko. Cius.

Mihaela
18th February 2005, 10:42
sa fie misoginism, sa fie rautate?
Da, cu siguranta e misoginism :rolleyes:


Ok. acuma zi tu ce filme ai vazut in intregime si ti-ai dat cu parerea. In afara de Donnie Darko. Cius.

The Cat Returns, Ginger Snaps 1+2+3, Finding Neverland, Hoffa, The Pianist, American Beauty, Lord of the rings, Passion of the Christ, The Wall, Zbor deasupra unui cuib de cuci, Spirited Away, Princess Mononoke, Kiki's Delivery Service, My neighbour Totoro, Laputa: Castle in the Sky, Titanic, Delicatessen, City of the lost children, Amelie, Eternal Sunshine of the spotless mind, The Hours.

Despre off-topicul cu Grig am spus ca nu mai discut pe threadul asta, dar se pare ca nu se intelege. Si n-am de gand nici sa particip la un alt off-topic. Trimite un PM sau chiar o provocare pe Arena dupa ce se termina cea cu Grig, daca ai ceva cu mine personal.

josephine
18th February 2005, 12:25
ok. hai sa vedem! eu zic sa pornim de la premiza ca numele threadului este "Filme bune pe care le-am vazut in ultima vreme".

Le luam in ordine:
1. the cat returns: "incearca si niste animatii de la Studio Ghibli, sunt printre cei mai buni din lume" – foarte bine pus la desene animate!!! oare aici ai vorbit despre el!?

2. Ginger snaps 1+2+3 - cu 1 sunt de acord, e un film care l-ai considerat bun, merita trecut aici: "Primul Ginger Snaps a fost o surpriza foarte placuta pentru mine. Un horror inteligent, cu un simt al umorului deosebit si personaje bine construite." 2+3 insa nu au ce cauta! "Partea a doua si a treia in schimb nu merita vazute, au fost scrise de altcineva si sunt incercari de a mai scoate un ban de pe urma succesului moderat a filmului original."

3. Finding neverland - "Mie Finding Neverland mi s-a parut filmul tipic american care incearca sa ne vanda "magia"...." – si alte completari despre homosexualitatea potentiala a personajului principal. NU cred ca ti s-a parut un film bun. de ce l-ai pus aici?

4. Hoffa - "Hoffa l-am vazut demult si am uitat deja cum a fost" - si acuma zici ca ti-a placut? sau ramai la parerea initiala?

5. The pianist - "The pianist nu m-a impresionat". de ce? e biografic? e hollywoodian? e un stereotip foarte bine pus la punct in mintea ta! atunci ce cauta aici?!?!?

6. American Beauty/Lord of the rings/passion of the christ/the wall/zbor deasupra unui cuib de cuci/Kiki's Delivery Service/My neighbour Totoro/Titanic nu s-au bucurat de recenzii pe acest thread. o sa mai caut

7. Spirited Away/Princess Mononoke/Laputa: Castle in the Sky intra la categoria "ce mi-a placut mie" alaturi de Delicatessen/City of the lost children/Amelie fara alte comentarii despre filmul in sine.

8. Eternal sunshine of the spotless mind - "Mi-a placut Eternal Sunshine of the Spotless Mind, dar nu i-as da mai mult de 7. La un moment dat incepe sa devina oarecum repetitiv si unele subploturi nu sunt prea reusite" si mai tarziu "Am vazut si mi-a placut, dar nu in mod deosebit."

8. The Hours - "O surpriza placuta, de obicei ma astept la putin de la dramele hollywoodiene" asta da, se accepta. e un fil care ti s-a parut bun si pe care l-ai vazut!


Da, cu siguranta e misoginism :rolleyes:

Trimite un PM sau chiar o provocare pe Arena dupa ce se termina cea cu Grig, daca ai ceva cu mine personal.

Eu sa am ceva personal cu tine!?! ce te face sa crezi asta? si in alta ordine de idei, pe ce motiv sa te provoc in arena? a devenit o noua pasiune? eu pot purta o discutie normala oriunde. in plus, acord dreptul oamenilor la o parere proprie si la respect.

Zebrone
18th February 2005, 12:49
jose nu te mai deranja, linia acrobatica a fetei e mediocra mi-am dat seama dupa prima ei aberatie pe filme.
am totusi o intrebare: de ce l-ai chemat pe grig in arena ca pana acum nu ai zis nimic ci evoluezi in continuare cu nonsalanta la barna. asa ca da-mi voie sa te rog ceva:
PLIIIIZ GO AWAY!:ok:

Marquise MGP
18th February 2005, 15:20
intercalanduma ca o subtitrare intre doua replici :D cu mesajul meu on-topic, le sugerez celor care aveau de gand sa se adune in WE pentru a se speria la filmul " the grudge " sa astepte totusi finalul acestuia :D, iar lui corrado , ca tot e iubitor al genului , sa incerce, daca nu a facto deja, filmul " the hunting " .

grig_jr
18th February 2005, 16:54
cat tupeu din partea ta sa fi on topic !!!!! :D cum ti-ai permis ?!:P

Corrado*
18th February 2005, 16:56
the hunting...hmm...intai sa vad SAW si apoi...

Am auzit ca a aparut "The Grudge 2" si ca e mult mai bun, mai "de groaza" si mai complex decat primul...oricum eu de-abia astept :D

...nu inteleg Marquise, scuza-ma dar nu ti'a placut filmul? Chiar nu am inteles!

Mai spune odata, si scrie un mesaj mai lung pls! ms

Corrado*
18th February 2005, 16:58
si inca ceva, terminati cu lupta asta ca nu e decat un forum, si daca aveti sa va ziceti ceva unu' altuia, faceti-o fata in fata!

Marquise MGP
18th February 2005, 17:09
mai filmul ( the grudge) este creepy dar eu sunt mai veki in bransa :D si mi sa parut ca a abuzat cam mult de aceleasi trucuri veki : usi care scartaie abuziv, telefonul care suna intro liniste eterna si aceleasi camere intunecate ( care ma calca pe nervi mai ales cand nu incearca nimeni sa aprinda lumina) desi era in toiul zilei...asta ca sa nu mai spun de peisajul clasic de toamna si " centrul universului " reprezentat de casa bantuita....fara sa supar pe nimeni....da parca prea sa incadrat perfect in prea multe tipare.

sorry grig ca tiam stricat week-endul :D ...dar corrado a vrut un mesaj explicit :evil:

Corrado*
18th February 2005, 17:21
lasa ca poate nu citeste :D
mie mi-a placut filmu' :D

poate sunt prea tanar ca sa pot sa fac o critica,coerenta (17 ani)

:D

Zebrone
19th February 2005, 20:02
bah corrado daca miaela posteaza aici nimeni nu e prea tanar sa faca o critica de film :D
be cool man si la mai multe posturi pe filme :ok:

bog_tom
20th February 2005, 02:30
Alpi, esti un bagator de seama la patrat care nu poate lega doua propozitii. Oricine poate da un search dupa numele tau si sa vada cum spamezi forumul cu mesaje care de obicei nu depasesc 5-6 cuvinte.
eu cred ca e la cub si nu la patrat.

alpi esti un incompetent, esti perpendicular, "mesteci si nu faci fatza distractiei", esti un spammer, un junker, un visator, un iubitor de arta :D

PS. asta chiar ca e un film bun :D

Corrado*
20th February 2005, 02:51
oke...
Am vazut si eu "The Incredibles" in sfarsit...
Mi se pare ce e cel mai bun film de animatie pe care l-am vazut pana acum...
Are si efecte, si storyline, si originalitate...

Voi l-ati vazut?

Gabriel
20th February 2005, 11:34
Auleo...m-a luat durerea de cap...citindu-va posturile :D

Am vazut un film mexican...ce mi-a placut foarte mult. Se numeste Y tu mama tambien si este despre doi prieteni adolescenti care pleaca impreuna cu o femeie mai in varsta intr-o calatorie prin Mexic...si au parte de multe peripetii. Filmul este si drama si comedie si un road movie f. misto. Vi-l recomand cu cea mai mare caldura.
A...si are si scene sexy deosebit de fierbintzi :D

madridista
20th February 2005, 23:15
Am vazut si eu The Incredibles...a fost ok...au existau momente care ma plictiseau.. dar am rezistat pana la sfarsit:D
Am auzit ca filmul Closer e super misto.l-a vazut cineva??

josephine
20th February 2005, 23:20
e bun closer. actori faini, (4 de toti), mie mi-a placut. am inteles ca e dupa o piesa de teatru! cred ca merita vazut!

Zebrone
22nd February 2005, 11:07
a vazut cineva bang,bang you're dead? e interesant, marsand pe ideile lui moore, dar nu e documentar. pentru cine e curios, e vorba si de o piesa de teatru. uitati-va ca merita.

grig_jr
22nd February 2005, 12:36
nu ti s-a parut un pic prea dramatizata toata povestea?
adica, joaca bine pustiu, da' mai da-o dracului ! :P

nr15
22nd February 2005, 12:50
care ati vazut "beyond the limit "????
ce parere va facut ?
pt cei care nu l-au vazut si intentioneaza ..tin sa precizez ca e un film destul de socant ...f sangeros .. mai sangeros decat "gastile din new york" sau deact "kill bill"

Zebrone
22nd February 2005, 14:54
bah grig, e vorba de america, aia isi pierd controlul pentru mai putin, chiar mi s-a parut posibil ca un american nerd sa fie in stare de asa ceva, la aia in licee e ca in jungla, numai cei mai puternici supravietuiesc

grig_jr
23rd February 2005, 03:15
flight of the phoenix: destul de catchy. pica unii in desert cu avionul si se hotarasc sa faca altul din ramasite. e clar ca e cu happy end,.... dar cate speach-uri motivationale are filmul, de nu va vine sa credeti. din 20 in 20 de minute cate unul si atatea rasturnari de situatie ca le pierzi sirul: ba au o sansa, ba nu,.. etc
-fazele cu trasul avionului in hamuri imi aduce aminte de Con Air
-fazele cu o trupa ramasa izolata undeva de unde nu pot scapa cu unul care are o idee geniala,.. din nou imi aduce aminte de o gramada de alte scenarii.
oricum, ... daca puneti mana pe el, watch it. it's a watchable, not a keeper :P

in opozitie: beyond borders: fara happy-end,... dar cu angelina si clive owen (de care "ne" place tot mai mult). un pic cam sacadat filmu,... urmareste dragostea dintre un clive si angelina intinsa pe mai multi ani cu intalniri sporadice dar "furtunoase" :P. se insista mult si pe teme umanitare,... foarte des intalnite in filmele din ultima vreme : hotel rwanda fiind cel mai racent vizionat din aceasta serie. ar mai fi Tears of the Sun
multi zic ca filmul este superficial in tratarea problemelor umaniatare si a crizelor care apar pe glob, dar poate nu despre asta este acest film. eu nu pot zice ca m-am hotarat in privinta lui, poate il mai vede cineva si mai vorbim.

Zebrone
23rd February 2005, 08:37
o sa il vad eu si mai vorovim despre el, oricum e greu sa-ti pastrezi obiectivitatea la un film cu jolie:P

baubau
23rd February 2005, 08:51
Eternal Sunshine of a Spotlessmind

eventHorizon
23rd February 2005, 14:06
Incercati Secret Window (2004) cu Johnny Deep sau The Gift (200) daca aveti chef de niste thrilleruri bune si spuneti-mi daca v-au placut!! :ok:

eventHorizon
23rd February 2005, 14:09
Daca aveti chef de un film cu suspans incercati, asta daca inca nu l-ati vazut, Out of Time (2003) cu Denzel Washington!! :cool:

realmadrid.com
23rd February 2005, 14:39
Prima TV, va da vineri parca, de la ora 22-23:30, filmul Event Horizon, pt cei care stau slab cu inima, va recomand vizionarea altui program:D

sotostone
23rd February 2005, 14:41
Event Horizon... super film.... deshi l-am vazut de 2 ori.. m-am speriat de fiecare data :D... da' merita... doar daca nu cumva suferi de insomnie... ca altfel... (adika daca suferi).. itzi agraveaza stare a:evil:

eventHorizon
23rd February 2005, 15:21
Bahi nu trebuie sa va speriati de mine :o: ...i won't bite :drak:

realmadrid.com
23rd February 2005, 15:35
Nu ma mai sperii, ca te-am vazut deja:D

eventHorizon
23rd February 2005, 19:07
Nu te mai SPERII eu? Bine... atunci inceraca altceva! Uita-te la IRREVERSIBLE..si sigur o sa ai dureri de cap si greata dupa ce o sa-l vezi... Mane, e cel mai aiurea si enervant film pe care l-am vazut vreodata!!! Scene de o cruzime :ciocan: si intensitate :o: de te face sa o iei la fuga, mai ales in primele 28 de minute... NU RECOMAND MINORILOR!! :evil: :evil: :evil: :evil:

realmadrid.com
23rd February 2005, 19:25
Ai vazut Masacru in Texas:D? il recomand cu, caldura celor care nu stau bine cu inima:P

Marquise MGP
23rd February 2005, 19:57
daca nu leati vazut deja si va plac scenele de cruzime maxima va recomand sa vizitati www.ogrish.com si la sectiunea "behaders" sa descarcati decapitarile din irak,asta daca mai sunt disponibile,eu le am in arhiva proprie dar nustiu cum as putea sa vi le pun la dispozitie.

Catalanul
23rd February 2005, 20:33
Am vazut la scoala astazi in cele 2 ore de istorie filmul ''In the name of the rose'' (Name der Rose, Der)...o pelicula care infatiseaza modul in care sunt pedepsiti de catre Tribunalul de Inchizitie, cei care incalca legea...este un film cu o introducere cam lunga si plictisitoare dar care pe parcurs incepe sa placa iar finalul este unul foarte frumos :) ii dau o nota de trecere :D 7,5/10

nr15
23rd February 2005, 22:01
te referi la filmul facut dupa cartea "numele trandafirului " de umberto eco ?

Catalanul
24th February 2005, 00:42
da... la ala ma refer :) o ecranizare foarte reusita :ok: este vorba de varianta mai veche a filmului (cu Sean Connery), din 1986... deh, doar am vazut filmu` la scoala :D

Zebrone
24th February 2005, 09:11
bai vreti sa stai ca pe jar la film? uitati-va la SAW, e beton armat

grig_jr
24th February 2005, 20:04
daca imi zice cineva ca anticipat finalul de la SAW: .. plecaciuni in fata sa :ok:
mie nu mi-a iesit si inca nu am intalnit pe nimeni care sa imi zica ca s-a prins cine e criminalul inainte de finalul fimului

Zebrone
24th February 2005, 20:55
dau o bere aluia care se prinde :D

Gabriel
28th February 2005, 03:53
nu e cam aiurea faza ?
--------

Nothing to lose . 7/10
O comedie destul de marfa cu Tim Robbins si Marthin Lawrence. Faza mea preferata e cand se duc ei sa jefuiasca magazinu de lanterne...si dau peste moshu ala k-terinca.
Robbins in alt rol de inselat de nevasta :D

remus
28th February 2005, 21:11
Umbre , dumnica pe B1TV. Fainutz.

mishu
1st March 2005, 14:43
in primul rand salutari pt toti cinefilii ols... nu prea am scris aici pana acum dar sper sa devina obisnuinta...
aseara am vazut sky captain and the world of tomorrow... jude law (sky captain)... povestea e destul de stupida... in genul incredibles... sau team america... dar modul in care e realizat filmul e super interesant... e alb negru... cu lumini si umbre in genul filmelor din anii 50... si din cate am citit eu numai obiectele pe care actorii le tin in mana sunt reale... in rest totul e lucrat pe computer... io zic ca merita... am impresia ca e facut dupa niste comic books...

am mai vazut acu cateva zile closer... este un film total interzis romanticilor... totul porneste de la o dragoste la prima vedere... insa apoi ti se dezvaluie pasiuni ascunse care duc la minciuni peste minciuni... si adevaruri aruncate in fata... totul putandu-se rezuma extrem de simplu... femeile sunt curve si barbatii porci sau ticalosi... depinde din ce unghi privesti... again jude law... super... si julia roberts... care mi s-a parut parca un pic plictisita...

astept cu nerabdare acum sa-mi vina saw, million dollar baby si sideways...


Faza mea preferata e cand se duc ei sa jefuiasca magazinu de lanterne...si dau peste moshu ala k-terinca
moshu ala e de milioane... da mie mi-a placut mult si ma-sa lu "lawrence"... nu mai stiu numele personajului... negresa aia de-i pleznea pe amandoi peste fata...

avand in vedere ca e primul post aci... o sa inchei mentionand ca pentru mine THE MOVIE e Pulp Fiction... si sunt fan tarantino... da... inca un fan tarantino...
"... you are aware that there is an invention called television, and on this invention they show shows...???"

...

gicu
3rd March 2005, 13:15
Revazut aseara...Some Like It Hot (Unora le place jazz-ul) cu J. Lemmon, Tony Curtis si Marilyn Monroe. Superb!

Alt film interesant pe care l-am vazut de curand este Love actually, cu Emma Thompson, Liam Neeson ...si Hugh Grant in rolul primul ministru britanic :)

eventHorizon
3rd March 2005, 18:34
Poate careva sa-mi recomande un horror bun si adevarat... ceva in genul Blair Witch Project sau The Ring !? Am vazut mult trambitatul film The Grudge si m-a dezamagit, mai ales ca a avut un scenariu de tot rasul si finalul de 2 lei :no: (la ce sa te astepti de la asiatici?! :ciocan: ) Sau trebuie sa astept aparitia lui The Ring Two sa mai retraiesc momentele autentice... :rolleyes:

Adrian
3rd March 2005, 19:07
avand in vedere ca e primul post aci... o sa inchei mentionand ca pentru mine THE MOVIE e Pulp Fiction... si sunt fan tarantino... da... inca un fan tarantino...

Am vazut in fuga zilele trecute intr-un trailer o faza identiaca cu cea de acolo (John Travolta dansand cu Uma Thurman)...se vrea vreo reeditare?

grig_jr
3rd March 2005, 19:32
nu. este vorba de filmul BE COOL. cu travolta, uma, si multi altii. am mai vorbit aici de el (cred). este o contiunare la GET SHORTY daca l-ai vazut.

grig_jr
8th March 2005, 00:02
iata ca norocul mi-a scos in cale o mare minune: andrei rubolov, copilaria lui ivan, nostalghia, oglinda, sacrificiu, solaris, stalker - ratacite pe un server. in noaptea asta sper sa imi vina toate. pentru voi, mega-specialistii, nu mai are rost sa va zic ca sunt filme de maestrul tarkovsky.
as vrea sa va cer parerea: cu care din aceste capodopere cinematografice ar trebui sa imi incep periclul in magia cinematografiei rusesti. poate un scurt review, o recomandare, pliiiz.
aaaa, si fara imdb, va rog, ca asa stiu si eu. multumesc anticipat

ps:alpi, daca te intere te astept cu 7 cd-uri.

si ca sa nu ziceti ca va dau dume:
(chiar am gasit filmele astea) :D - urmeaza vizionari in serile urmatoare

Utilizator
8th March 2005, 10:40
mie din cele enumerate mai sus mi-a placut cel mai mult Solaris, poti sa incepi cu el. Copilaria lui Ivan e un film care pe mine unul m-a marcat la vremea vizionarii, mi s-a parut mult prea trist. Toate sunt de vazut, dar ma indoiesc ca le poti vedea shnur, unul dupa altul.



Un film frumos pe care l-am vazut a fost '1900'. In traducerea de la HBO s-a chemat Povestea pianistului de pe ocean. 1900 e numele unui copil nascut pe un vas de pasageri (la inceputul anului 1900 bineinteles) care creste si devine un pianist exceptional fara a parasi vreodata nava respectiva. Un film frumos, chiar foarte frumos...cu Tim Roth, daca nu ma insel in regia lui Tornatore si cu muzica lui Moriccone.

Zebrone
8th March 2005, 10:45
Numa 7 CD-uri? Altceva nu mai dai mah raule?? :D

uti2102
8th March 2005, 10:55
Solaris merita vazut pe DVD. Calitatea e super.

grig_jr
8th March 2005, 10:55
alpi: unele sunt 2 cd-uri. asa ca iti traba mai multe. mai am ceva chestii, dar inca nevazute. arzi pe riscul propriu. sau sa zic: arzi si poate te arzi ? :P

alpopa: se vad bine toate. daca te intere si pe tine ceva rezolvam un upload. sau daca ai rds contacteaza-ma sa iti zic de unde sa le iei si tu

utilizatori: merci mult de tot pentru sfaturi, dar eu de la altcineva asteptam o indrumare. se pare ca experta noastra in tarkovsky da inapoi. ce sa-i faci,.... hai ca poate totusi o sa o scoata imdb-u :ok:

uti2102
8th March 2005, 10:58
zi-mi pe ce hub :)
10x anticipat

grig_jr
8th March 2005, 11:00
daca esti atent in poza pe care am pus-o se vede numele serverului de ftp de unde le-am luat,... incluziv calea. username si parola diseara cand ajung acasa :ok:

Zebrone
8th March 2005, 11:23
@grig: Ard pe cont propriu daca dai un mail cu ce mai detii sa selectez :D

Mihaela
9th March 2005, 21:28
Hero - din punct de vedere vizual unul din cele mai frumoase filme pe care le-am vazut vreodata. Peisajele, culorile, modul in care e filmat sunt pur si simplu extraordinare. Si povestea mi-a placut, desi exista anumite tendinte propagandistice, avand in vedere ca e un film chinez. In general nu ma intereseaza artele martiale, dar in Hero pana si scenele de lupta, desi nerealiste, sunt filmate intr-un stil care te atrage.

grig_jr
9th March 2005, 22:27
Mihaela: inca nu m-ai sfatuit cu care film de a lui tarkovsky sa incep. tot astept sfatul tau ca is tare in ceata... pliiiiiiz help me

Mihaela
10th March 2005, 01:35
Am spus ca Tarkovski face parte din cultura generala obligatorie pentru cei se pretind cunoscatori in domeniul filmelor. Eu n-am pretins niciodata ca as fi cinefila.

De asemenea am zis ca am vazut cel putin un film a lui, nu ca le-am vazut pe toate ca sa pot sa te ajut sa alegi. Daca vrei parerea mea, bazata pe intuitie, nu te apuca de nici unul, sunt sanse mari sa nu-ti placa. :P

grig_jr
10th March 2005, 09:27
stiam eu ca esti varza. cand am zis ca la toti bolovanii le place sa aduca in discutie pe tarkovsky pentru ca da bine, ai sarit pe mine. uite ca asa a si fost.
am primit mesaje de avertizare. explica-mi unde te-am jignit cand ti-am cerut sfatul. uite domle' vreau sa ma sfatuiesc cu fata si se simte jignita. de ce oare? poate pt ca nu are ce sfaturi sa dea.
ti-e frica de demascare si ti-ai pus rotitzele in miscare? uitati-va la mesajul #386 pentru care am fost avertizat. =))

ea nu primeste avertizare pt demagogie? demonstrata CLAR

Zebrone
10th March 2005, 09:36
Ai stalcit numele cui? :D

grig_jr
10th March 2005, 09:44
nu, este inadmisibil sa fiu avertizat pt ca am intrebat cu care film sa incep. ce procarie !

Tudose
10th March 2005, 11:59
Grig_jr, am niste observatii:
- nu ai fost avertizat, ti-am trimis doar PM in care te-am rugat sa nu continui disputa de pe ArenA aici. ArenA s-a inchis si doar acolo "se taie in carne vie".
- mesajul l-am editat nu pentru ca ai intrebat cu care film sa incepi, ci pentru ca ai stalcit intentionat numele (acum utilizatorii nu mai pot vedea mesajul tau initial).
- te-am rugat sa nu faci "trolling" (a se citi regulamentul). Nu am timp sa urmaresc cum se desfasoara un nou scandal pe forum, au mai fost destule, nu fac deloc bine pentru Onlinesport si am decis sa opresc orice inca de la inceput.
- alt mesaj nu voi mai scrie aici pentru ca este "off-topic", putem eventual sa discutam pe PM.

Gabriel
12th March 2005, 04:50
Salut mishule si bine ai venit pe acest forum :D

La Nothing To Lose...a fost tare si vaza cu mustaru de la sfarsit. Cand i-a mancat Tim Robbins tot mustaru. :)

Referitor la Tarantino...ultimul film pe care l-am vazut (de fapt revazut) a fost Jackie Brown. Nu se ridica nici pe departe la valoarea lui Pulp Fiction (e de asemenea si filmul meu preferat)....dar e un film bun. Samuel L. Jackson & Robert De Niro sunt marfa in filmu asta.

Si inainte de Jackie Brown...am revazut un clasic caruia ii dau 10/10. Este vorba despre It's a wonderful life. Regizat de Frank Capra in 1946. O bijuterie !

desdemona
12th March 2005, 05:28
Eu as avea chef de niste comedii romatice in week-end-ul asta :evil: Imi recomandati ceva fainutz? :rolleyes:

Gabriel
12th March 2005, 06:14
Iti recomand Happy Accidents si Along came Polly.

desdemona
12th March 2005, 06:48
Multumesc :) Pe al doilea l-am vazut, pe primul nu-l am :headbang: Mai sap .. eventual trec la prieteni.. sambata e lunga :)

Am vazut unul ;)
A Cinderella Story - copilaros, dar mi-a placut :) Sa fie din cauza oboselii si orei la care l-am vazut? :rolleyes:

Leo_
12th March 2005, 11:28
Desdemona, ultima comedie romantica pe care am (re)vazut-o si ti-o recomand: Serendipity cu John Cusack si Kate Beckinsale

Gabriel
15th March 2005, 03:12
Am vazut in seara asta :

Toy Story
Toy Story 2


Mi s-au parut absolut superbe. La 2 chiar m-am emotionat un pic...la faza cu jucariile uitate de copiii crescutzi mari. (m-a facut sa-mi sterg ursuletzii de praf)
Super artistic facute ambele. Chiar mi-au facut placere.


ps : sa nu va aruncatzi jucariile de cand ati fost mici, ca e pacat !

Zebrone
15th March 2005, 10:15
A vazut cineva arlington road? Nu e asa nou, cred ca a fost si pe TV, dar e foarte bun, cu Jeff Daniels si Tim Robbins.

Al Dracu
15th March 2005, 11:50
Eu as avea chef de niste comedii romatice in week-end-ul asta :evil: Imi recomandati ceva fainutz? :rolleyes:
Mie mi-a placut una mai vechisoara cu Sandra Bullock: Stolen Hearts.
Acum insa, dupa ceva ani, stau si ma intreb daca mi-a placut filmul sau am fost mai mult atras de coloana sonora, de-a dreptul meseriasa! (Sinead O'Connor, The Pogues, Colin James, Speechless, Pointer Sisters, etc..)

sickboy
15th March 2005, 22:12
Am vazut in week-end,poate,cel mai bun film francez IMO:Amelie extraordinar filmu,nota 10!
Tot in week-end am vazut,Runaway Train din 1985,cu Jon Voight in rolul principal;doi evadati prinsi intr-un tren fara frane...super film,nota 10.

desdemona
15th March 2005, 22:35
@alpi, Arlington Road mi-a placut ff mult si da, a fost si pe TV - stiu sigur ca l-am vazut si la televizor :)
@Al Dracu, nu am vazut Stolen Hearts :( Am sa incerc sa vad de il gasesc pe undeva/la cineva...
@sickboy - am vazut Amelie de 6 ori (deocamdata.. nu e exclus sa mi se mai faca dor). Mi-a placut mult de tot inca de la prima vizionare, desi am intalnit persoane carora nu le-a placut :mda: In fine, gusturile nu se discuta...

grig_jr
16th March 2005, 00:12
nu vreau sa zic nimic de Amelie, doar asta:
ca sa urmaresc un film in franceza pana la capat, trebuie sa aiba mai mult decat a avut Amelie - vezi Irreversible. pe langa asta si Vidoq, Pact de Lupes, Tais Toi si seria Taxi nu cred ca am mai vazut vreun film in franceza - i hate the fkin language :D. pur si simplu nu rezist sa vad nici un jurnal de stiri in franceza. kill me !!! mai sunt si altii ca mine? sau lasa. mai bine: a mai vazut cineva Irreversible?

GoPens
16th March 2005, 08:40
Runaway Train din 1985,cu Jon Voight in rolul principal;doi evadati prinsi intr-un tren fara frane

ala-i unul din putinele filme care le am pe DVD.
si din cauza lui mi-am luat o macheta GP7 la H0 de pe ebay :D .

Zebrone
16th March 2005, 09:35
@grig: incercasi mai sa vezi wasabi cu Jean Reno?

grig_jr
16th March 2005, 10:12
incercai si nu e nu-stiu-ce. e ala cu chinezoaica?

Zebrone
16th March 2005, 10:18
parca da, ca nu imi mai aduc aminte asa bine filmul :P
ceva noutati pentru mine in materie ai, sa stiu daca te calc zilele astea, ca altfel nu vin :D

grig_jr
16th March 2005, 17:45
aviz amatorilor:

Doi soricei intr-un cinematograf mancau o rola de film.
Unul din ei intreba:
-Ei, cum e, ti-a placut filmul?
-Nu prea, mai mult mi-a placut cartea

MrRight
16th March 2005, 18:24
Deci, vad ca nu prea s-a mai inghesuit lumea la filme...
Hmm... hai sa va zic cateva filme pe care le-am vazut relativ recent si care mi-au placut mult:

1. Million Dollar Baby. Am pornit sa-l urmaresc cuprins de cateva prejudecati. Credeam ca se perpetueaza fenomenul acela cu eroul american care-i bate pe toti, iar in final flutura drapelul american. Surpriza!!! Filmul m-a captivat, a curs bine... iar finalul a fost neasteptat si trist. Sincer, merita Oscarurile primite. 9/10
2. Donnie Darko. Un film negru, ciudat, bizar. Excelenta prestatia actorilor (Jack Gyllenhaal, Drew Barrymore). Un film ce nu trebuie ratat!!! 8/10.
3. Monster. O poveste incredibila si o prestatie fabuloasa a Charlizei Theron. Deloc mai prejos, pururi incantatoarea Christina Ricci. Daca nu l-ati vazut, ati face bine sa incepeti sa-l cautati!!! 10/10.

sickboy
17th March 2005, 01:05
nu vreau sa zic nimic de Amelie, doar asta:
ca sa urmaresc un film in franceza pana la capat, trebuie sa aiba mai mult decat a avut Amelie - vezi Irreversible. pe langa asta si Vidoq, Pact de Lupes, Tais Toi si seria Taxi nu cred ca am mai vazut vreun film in franceza - i hate the fkin language :D. pur si simplu nu rezist sa vad nici un jurnal de stiri in franceza. kill me !!! mai sunt si altii ca mine? sau lasa. mai bine: a mai vazut cineva Irreversible?

Nici mie nu imi place franceza,nu ii sufar pe francezi,dar cind vor fac filme bune...cel putin zambetul actritei din Amelie,nu cred ca il pot uita vreodata...sau pe Delon,Belmondo,Luis de Funes...si mai e un francez care mi-a placut,Eric Cantona!

Seahawk
17th March 2005, 06:31
am vazut Hitch.. la cinema si deasemenea "Be Cool" care nu a fost prea stralucit.. but again.. acum americanii fac filme.. asha .. parodii pe placul publicului.. filme tampite (pt. americani tampiti) cu gangsteri.. black ppl.. super masini.. you know what i mean.. tot felu de shit`uri sa'i atraga pe toti in Cinema sa isi cheltuie banii

insa Hitch mi s'a parut bun.. Will Smith a jucat foarte bine

grig_jr
17th March 2005, 08:50
Nici mie nu imi place franceza,nu ii sufar pe francezi,dar cind vor fac filme bune...cel putin zambetul actritei din Amelie,nu cred ca il pot uita vreodata...sau pe Delon,Belmondo,Luis de Funes...si mai e un francez care mi-a placut,Eric Cantona!sunt de acord cu tine, minus zambetul tamp al lui Amelie :ok: restul mai merg :rolleyes:

mikebibby: nu e fain "be cool" ?!?!!?!? atat de mult il astept sa apara pe aici. am vazut trailer si distributia. pare misto de tot. travolta danseaza iara cu uma, aia din outcast par dementiali. well, am mai zis-o: trailerele arata din filme doar fazele super faine. s-ar putea ca per ansamblu sa nu fie mare lucru de capul lor

Zebrone
17th March 2005, 09:29
Bai am incercat aseara sa vad The Corruptor cu Chow Yun Fat si Mark Wahlberg; am o sugestie pentru toata lumea ce ar fi tentata sa se uite: SHIFT+DELETE!

grig_jr
17th March 2005, 10:21
titlul trebuia sa iti dea de gandit. apoi distributia ;) nu ti se pare ca seamana PREA mult cu The Punisher, The Pacifier,.... etc etc,.. unde ti-a fost capul !??!

Zebrone
17th March 2005, 11:10
Pai am zis sa nu dau delete pe nevazute, dar m-am linistit dupa 10 minute. L-am sters cu ura :D

grig_jr
17th March 2005, 11:18
trebuia si sa formatezi locul unde a fost filmu :PPPP

am vazut Assault on Precinct 13. nu e FOARTE rau filmu. Lawrence fishburne face treaba,... dar scenariul are bube. merita vazut daca te plictisesti FOARTE tare :P. e o gagica buna in film. pacat ca moare. UPS !!! spoiler ;)

sotostone
17th March 2005, 13:12
bai am deja 3 tentative de a urmari filmul cu Jim Carey, "minte neprihanita in corp sanatos":).. nu reusec :(.. nu pot sa-mi fac o parere despre filmul asta.. insa nici nu rezist sa-l vad ... de 2 ori am adormit .. si a treia oara nu am intzeles nimik deshi .. mai vazusem inceputul de 2 ori inainte printre gene:d..
ce sa fac? sa-l vad dimineatza la matineu :D.. cand nu sunt obosit?
sau sa zic .. e varza filmul... dintre cei care l-au vazut pe tot merita mah sau nu merita atat efort :D? (mentzionez ca sunt dintre aceia carora le-a placut mult Mil $ baby insa nici un alt film nominalizat/mediatizat anu' asta cu exceptzie ray si asta cu mintea care nu le-am vazut )!
astept sugestii! grig... sa nu .. "go away plzzzz" pls.!!!;)!

Zebrone
17th March 2005, 13:12
@grig:Pai o sa il iau de la tine si daca nu imi place o sa formatez locul unde o sa fie filmul :P
@soto: filmul e foarte bun dar dificil, tre sa fii atent ca altfel te pierzi; nu e film de dormit pe el, pentru asta exisat Feardotcom :D

grig_jr
17th March 2005, 13:27
soto: uita-te la "mintea neprihanita". merita din plin ora aia jumate cat dureaza sau doua. dar ai grija sa il vezi pana la capat ca acolo se leaga totul :P

sotostone
17th March 2005, 18:12
ok deja daca 2 oameni imi spun ca sunt beat ma duc si ma culc chiar daca n-am baut nimik..10x o sa-l vad .. si poate revin si cu impresii:D

Gabriel
18th March 2005, 02:10
Bai am incercat aseara sa vad The Corruptor cu Chow Yun Fat si Mark Wahlberg; am o sugestie pentru toata lumea ce ar fi tentata sa se uite: SHIFT+DELETE!

titlul acestui subiect este : Filme bune pe care le-am vazut in ultima vreme

alpi & altii ca el...va rog sa-l respectati ! :rosu:


sau

vin si va intreb : sa schimbam titlul acestui subiect in : "ultimul film vazut" ...si sa discutam filme la gramada...si bune si proaste...si mediocre ?

Seahawk
18th March 2005, 02:31
mikebibby: nu e fain "be cool" ?!?!!?!? atat de mult il astept sa apara pe aici. am vazut trailer si distributia. pare misto de tot. travolta danseaza iara cu uma, aia din outcast par dementiali. well, am mai zis-o: trailerele arata din filme doar fazele super faine. s-ar putea ca per ansamblu sa nu fie mare lucru de capul lor
ba da.. este destul de interesant :) merita vazut :D
ai dreptate la faza cu trailerele :))
insa.. pot sa zic ca ma asteptam la mai mult de la film.. true true ca a avut tons of actors.. a fost fun.. insa ntz.. didnt quite get there.. if u know what i mean..
nu am sa'l spoiluiesc totusi :) mergi si il vezi .. se merita

Mihai
18th March 2005, 10:03
Am vazut aseara Constantine! Multi care l-au vazut au zis ca e jalnic, ca e foarte prost filmul etc. Dupa ce l-am vazut aseara, nu mi s-a parut chiar atat de jalnic, nu este nici unul dintre cel mai bune filme pe care le-am vazut, dar nici la coada clasamentului.
Voi specialistii (stiu ei cine :D) ce credeti?

desdemona
18th March 2005, 10:28
titlul acestui subiect este : Filme bune pe care le-am vazut in ultima vreme
...va rog sa-l respectati ! :rosu:
sau
vin si va intreb : sa schimbam titlul acestui subiect in : "ultimul film vazut" ...si sa discutam filme la gramada...si bune si proaste...si mediocre ?
Este thread special pentru Filme care nu ne-au placut, dar poate e mai comod pentru unii sa scrie pe ultimul thread care apare in prima pagina :D
@Mihai, care-s specialistii aia mah, vreau sa stiu si eu :happy

Mihaela
18th March 2005, 10:34
Mai bine ar fi schimbat titlul threadului, asa e mai greu sa scrii ba pe un thread be pe altul. In plus evident ca filmele mediocre nu isi gasesc locul in nici una din cele doua categorii - filme bune sau proaste.

Mihai
18th March 2005, 10:38
@Mihai, care-s specialistii aia mah, vreau sa stiu si eu :happy

Eee lasa ca o sa apara ei :P

desdemona
18th March 2005, 11:06
Mai bine ar fi schimbat titlul threadului, asa e mai greu sa scrii ba pe un thread be pe altul. In plus evident ca filmele mediocre nu isi gasesc locul in nici una din cele doua categorii - filme bune sau proaste.
Care filme mediocre, Mihaela? Credeam ca s-a inteles ca depinde foarte mult de gustul fiecaruia - si ca un film clasificat bun de cineva e vazut prost de altcineva. Threadurile nu vor sa clasifice filmele in bune si proaste - pentru ca nu ar putea face asta - ci dau posibilitatea fiecaruia sa-si exprime parerea cu privire la ele: ne-au placut/nu ne-au placut si de ce. Astfel, doritorii decid sa vada sau nu respectivul film - daca au chef sa tina cont de eticheta pusa de altii.

Mihaela
18th March 2005, 12:50
Ok, Desdemona, si ce legatura are asta cu ce am zis eu? :thinkso: Daca tu vezi un film care ti se pare mediocru atunci teoretic n-ar trebui sa-l pui nici in threadul cu filme bune nici in cel cu fime proaste.

sotostone
18th March 2005, 16:34
<<sa faca fiecare utilizator cate 3 threaduri:D... "filme care mi se pare mie bune" filme care mi se par mie mediocre" si "filme care mi se par mie proate" si sa scrie singur fiecare in threadul lui:D...
asa nu o sa mai existe discutzii d'astea... eventual.. mai bine se desfiintzeaza tot" muzica,filme,literatura si arta" si fiecare isi lasa pe calc. lui impresiile intr-un word cu parola sa-l citeasca numai el :D.. >>
zise bamse si porni alaturi de Minihop catre bunicutza sa mai ia nsite miere trasnet:d...samd!

Mihaela
18th March 2005, 16:43
Pai cam asa e, am putea sa deschidem un al treilea thread despre filme mediocre. Inca unul despre filme mediocre-spre-bune. Apoi altul pentru filme-de nota-6. :rolleyes:

Sau am putea sa avem un singur thread si asta ar fi mult mai normal.

Gabriel
18th March 2005, 18:59
Incepand de astazi...18 martie...anul Domnului 2005...acest thread se numeste : Filme pe care le-am vazut in ultima vreme
Asadar...putem discuta aici despre orice filme...fie ele bune, proaste, mai putin bune, mediocre, sub-mediocre...etc

Succes ! :D

mishu
18th March 2005, 19:12
ca veni vorba de filme slabe... am vazut mindhunters... val kilmer intr-un minirol... ll cool j... care salveaza situatia la final... indicii puse alandala fara o logica... nu mi-a placut... si cum am dat-o pe thrillere in ultima vreme... taking lives mi s-a parut mult mai tare... cu angelina jolie si ethan hawk... a fost chiar ok... nu se ridica la nivelul lui saw... ca sa fac o comparatie intre cele mai recente... dar merita vazut...

desdemona
18th March 2005, 19:14
Mihaela - cred ca nu ai inteles tu ce am vrut sa spun. Reiau ideea: nici un thread nu se cheama filme proaste - de unde nemultumirea fata de acel thread pt filme proaste - unde si-ar gasi locul (sau nu) filmele mediocre (specific ca toate aceste calificativele se dau dupa cheful fiecarui utilizator in parte)? Threadul ala se refera la filme care nu ne-au placut - c-or fi bune, c-or fi proaste... nu conteaza.
Daca e sa le unesti - trebuie unite toate - si astea vazute recent, si alea preferate, si alea care nu ne plac, si alea ce urmeaza sa apara (unde zice fiecare ce asteptari are de la film si cum i-au fost sau nu implinite.. deci, la un mom. dat, despre filmele alea vom spune ca ne-au placut sau nu).... si tot asa ;)
In fine, n-am chef sa bat apa in piua pe sb. asta. Mi-e egal daca raman asa sau se unesc. Mie nu mi-e greu sa fac diferenta intre continutul lor, dar daca va incalzeste cu ceva sa scrieti pe acelasi thread (de parca unde scrii, nu ceea ce scrii conteaza) - so be it ;)
@Gabriel, am vazut ca ai schimbat titlul threadului - in cazul asta cred ca ar fi bine sa-l unesti cu threadul de filme care nu ne-au placut - daca acum vom scrie aici si despre cele care ne plac, si depsre cele care nu ne plac :)

Mihaela
18th March 2005, 19:41
Prin filme proaste voiam sa spun filme care nu ne-au placut, nu sa sugerez o judecata absoluta a valorii. Asta normal se subintelegea in contextul discutiei, asa cum nu e nevoie ca inainte de orice propozitie sa spui "parerea mea este..." ca sa fie clar ca e doar o opinie si nu adevarul suprem. In fine, nu asta e important, eu ma bucur ca s-a schimbat titlul threadului :) Si intr-adevar ar fi bine sa se uneasca cu cel despre filme care nu ne plac.

grig_jr
18th March 2005, 20:56
daca chiar vreti sa vorbiti despre filme faceti subforum CINEMA si acolo se pot pori threaduri pt un film anume care sa fie dezbatut,... cum se face pe un forum de filme. si gata.
e cel mai logic si mai simplu:

AVIATORUL - discutii
Tarantino - Pro sau Contra
Oliver Stone - va place?
Eternal Sunshine - ati inteles ceva?
etc
(astea erau titluri de posibile daca nu v-ati prins) - si ar fi mult mai cool si mai bine structurat.
imho

desdemona
18th March 2005, 21:11
Threaduri pt fiecare film in parte sunt mai potrivite pentru un forum specializat de filme. Aici e un forum de sport, filmele sunt doar in cadrul unui subforum. Nu cred sa se stranga aici atat de multe posturi pentru fiecare film, ca sa fie justificata discutia pe un thread separat. Am vazut filme aduse in discutie de unii utilizatori - care nu au trezit interesul altora, astfel ca acestia sa-si dea cu parerea. In unele cazuri, post-ul respectiv a avut un reply si asta a fost tot. Ce facem - deschidem cate un thread pentru fiecare film, vorbim pe el cateva zile si apoi ne mutam pe altul si tot asa... iar cele vechi sa fie accesate doar de unii intarziati care, din motive obiective sa zicem, nu au vazut filmul mai devreme sa-si poata da cu parerea? Nu mi se pare o solutie.
Plus ca s-a mai discutat mutarea tuturor threadurilor despre filme intr-un subforum separat si s-a ajuns inca de atunci la o concluzie.

grig_jr
18th March 2005, 21:31
cum adica "Plus ca s-a mai discutat mutarea tuturor threadurilor despre filme intr-un subforum separat si s-a ajuns inca de atunci la o concluzie" uita-te la poll !!!!!!!!! vezi care e concluzia sa si ce s-a facut !

desdemona
18th March 2005, 22:03
Grig, n-am la ce sa ma uit, indiferent daca pui unul sau 10 semne de exclamare. In sondajul ala mi-am spus si eu parerea (plus ca se poate vedea cum a votat fiecare), dar daca stai si analizezi putin mai bine problema, ai sa vezi ca este foarte bine asa cum este acum si numarul utilizatorilor si frecventa cu care viziteaza Filmele nu justifica impartirea. Cel putin nu acum..
Nu cred ca a venit momentul pentru acea separare.. Uite, nici macar dialogul tau cu Mihaela in ArenA "nu a facut publicitate" Filmelor... unii au venit, au vazut, au plecat.. Nu prea au ramas multi agatati pe aici, n-am vazut sa creasca traficul pe filme... Cei care posteaza sunt tot aia, ba chiar unii si-au mai rarit postarile - si nu cred ca impartirea pe categorii distincte ii impiedica sa o faca.. La urma urmei - in pagina principala apare tot timpul ba un thread de pe filme, ba unul de pe muzica... daca ar fi doritori, s-ar vedea...

grig_jr
18th March 2005, 22:11
poate daca s-ar face impartirea ar creshte si traficul pe filme. ar veni ghita sa vada cum e un film si n-are pofta sa citeasca 30 de pagini sa gaseasca un "review" despre un film... asha ca se ia shi pleaca! daca ar fi impartite, poate ar pune si el un post acolo... sau macar ar avea rabdare sa citeasca. De cand ordinea nu este buna pe un forum?!?!

ar creste CLAR activitatea. ar sari numele unui film in ochi mai puternic si si-ar da lumea cu parerea

desdemona
18th March 2005, 22:29
Bineinteles ca asta e parerea ta, eu mi-am spus-o pe a mea mai sus. Nu vad rostul continuarii discutiei, fiecare sustinandu-si punctul de vedere.. cand de fapt problema de la care pornise discutia a fost rezolvata deja de Gabriel :ok:

grig_jr
19th March 2005, 01:59
ai dreptate intr-un loc: nu mai are rost discutia. i agree

Mihai
19th March 2005, 16:33
E acum pe PRO TV 7 ani in Tibet! L-am vazut de vreo 3 ori pana acum, dar tot mai vreau sa-l vad odata ca merita :ok:

Gabriel
19th March 2005, 17:00
Ultimul film pe care l-am vazut eu a fost Dogville. Ii acord 10/10..pentru modul inedit de filmare (aidoma unei piese de teatru), pentru prestatia lui Nicole Kidman, pentru poveste si pentru finalul care mi s-a parut fantastic.
Un mare film !

nr15
19th March 2005, 22:20
un mare film pe final ...
dar trebuie sa recunosti ca primle 10-15 minute te cam fac sa pleci de la cel film -piesa de teatru :P

Gabriel
20th March 2005, 03:34
da. dar pe masura ce minutele trec filmul devine din ce in ce mai interesant. si faptul ca a fost filmat ca o piesa de teatru...a fost un plus, din punctul meu de vedere.

nr15
20th March 2005, 10:46
am reusit sa vad si eu film vechi da ffffffff bun : good will hunting !
destept film :)

Mihai
20th March 2005, 11:01
Abia acum l-ai vazut?
Inca nu mi-a raspuns nimeni la intrebarea mea despre filmul Constantine! Chiar nu l-a vazut nimeni?

nr15
20th March 2005, 11:17
ba da eu l-am vazut ..si m-a cam dezamagit ...:(
poate pt ca asteptam prea mult de la el ...avand in vedere cata publicitate i se facuse a avut cateva idei bune ce-i drept ..dar nu e nici pe departe film de nota 10

Mihai
20th March 2005, 11:37
Dupa mine i-as acorda un 7 (cu buna vointa)!!!

Gabriel
20th March 2005, 11:53
Despre ce este vorba in Constantine ? Are legatura cu Matrixu ? Ca parca asa am auzit...si tocmai d'aia l-am evitat.

nr15
20th March 2005, 12:29
nu prea are legatura cu matrix..? ca si idee ...cea din matrix 1 mi s-a parut de 10 ori mai bun decat cea din constantine..
nu are rost sa-ti povestim ce inseemna ...mai bine il vezi ...deja il au multi pe cd ..
doar sa nu te astepti la cel mai genial film ..pt ca vei fi dezamagit

Gabriel
20th March 2005, 14:56
pai chestia e ca mie nu prea imi plac SF-urile gen Matrix..si daca e in acelasi gen..nu ma obosesc sa-l iau. asa ca, va rog frumos, povestiti-mi cam despre ce este vorba...fara a da spoilere.

Mihai
20th March 2005, 15:31
E un nene care trimite dracii inapoi in iad! Un fel de exorcist :ok:

grig_jr
20th March 2005, 16:09
acuma il trag de pe net
o sa ma uit mai pe seara la el (daca se vede bine)
revin cu detalii

Mihai
20th March 2005, 16:19
Nu a aparut DVD Rip, cel putin eu cand l-am cautat acu vreo 4 zile nu l-am gasit decat filmat in cinema!

grig_jr
20th March 2005, 23:29
am vazut constantine.
nu imi pare rau ca l-am vazut, dar nu e filmul anului. sunt dintre voi la care o sa le placa, sunt la care nu o sa le placa acest film. depinde cat de mult va place keanu si filmele din acest gen.

mie imi plac filmele astea care se folosesc de chesti cat-de-cat reale si constuiesc in jurul lor tot felu de povesti fantastice,.... dar nu ma dau in vant dupa keanu. cred ca pot numara pe degetele de la o mana filmele in care mi-a placut cum a jucat: primul matrix (pt ca in urmaoarele transforma personajul intr-un imbecil complet), devil's advocate, point break(unul dintre preferatele mele din copilarie), hai si speed. mi se pare ca nu prea si-a ales bine multe roluri. cu matrix a facut bani multi dar nu stiu cat de bine i-a prins la cariera. tot timpul va fi privit ca NEO si ii va fi greu sa prinda roluri BUNE (cam ce a patit si leo cu titanic, uitati-va cat se chinuie saracu sa joace in filme cat mai bune - gangs, catch me si aviatorul - si lumea tot nu prea il baga in seama)\

in constantine se vede o umbra de Neo,.... acelasi rol in esenta: SAVE THE WORLD, dar nu e cu "machines" ci cu "demoni". 3d stills, tot tacamu.

constantine in 12 cuvinte? : matrix rereloaded si piperat cu demoni si teorii despre credinta si catolicism
watch it cu volumu la maxim si cu cel putin 2 fete in camera :D

Flesh
21st March 2005, 00:57
"The sea inside" e foarte reusit. Adica... e interesant, si intr-un fel e original. Subiectul e clasic, dar e parca altfel tratat. Pare foarte.... european. Diferit de tot ceea ce reprezinta filmele americane care se axeaza nu atat pe drama personajului, cat pe impactul pe care il are asupra audientei. Poate poate le vor stoarce cat mai multe lacrimi. Si actorii joaca bine, daca mai intereseaza pe cineva asta.

CoolRain
21st March 2005, 11:29
Am vazut week-endul trecut "The truble with Harry" regizat de Hitchcock. Interesant... comedie neagra :D

Zebrone
21st March 2005, 11:41
nu stiu daca a mai scris cineva de filmul asta, dar va recomand hotel rwanda, o poveste adevarata si urata despre razboi rasial (o sa vedeti ironia situatiei) si genocid.

Tess
21st March 2005, 20:54
Suspecti de serviciu...despre mani****re, joc psihologic si aparente...

grig_jr
21st March 2005, 21:07
ohoooo,.. :D cadeam din leagan cand l-am vazut.
da,.. super misto. cat v-a luat sa va prindeti cine e kaiser ? :D

Mihai
21st March 2005, 21:22
Mamaaaa cine era? Eu nici acum nu m-am prins :P

Zebrone
21st March 2005, 22:23
spacey :D

Seahawk
22nd March 2005, 04:12
cam ce a patit si leo cu titanic, uitati-va cat se chinuie saracu sa joace in filme cat mai bune - gangs, catch me si aviatorul - si lumea tot nu prea il baga in seama

leonardo chiar a jucat foarte bine in Gangs of New York :) mi'a placut la nebunie filmu (nu ma intrebati dc.. e just un fav. personal asa.. nush.. nu pot sa explic lol)
iar despre dicaprio.. eu nush de unde si pana unde "nu'l baga lumea'n seama".. pe ce te bazezi cand spui asta?
in fine,mai nou am vazut 'anchorman' pe dvd .. cu Will Ferrell..foarte foarte funny .. e criminal tipu'..

grig_jr
22nd March 2005, 09:17
si mie imi place leo,... dar nu prea e bagat in seama, chiar si cand reuseste un rol bun. toata lumea zice: "ala din titanic,.... !!!! " asta e, rolul i-a adus multi bani si faima degativa ca actor. mie mi-a placut mult de tot cum a jucat in gangs, catch me si the beach. merge si in aviatorul

'destul' de funny "Anchorman', dar nu e un film de pastrat

marusia
22nd March 2005, 12:12
leonardo este bagat in seama,ca nu degeaba a luat niste premii si a fost nominalizat.cat despre premiile oscar, americanii au regulile si jocul lor.anul asta a luat jamie fox ca nu cu mult timp in urma a murit ray charles si oscarul a fost un semn de pretuire a cantaretului.in gangs nu a facut un rol nemaipomenit.titanicul a fost un film prost, chiar daca a luat el 11 premii.plaja mi-a placut mult, dar criticii nu l-au apreciat. in blazarea lui gilbert grape leonardo a facut un rol nemaipomenit.cred ca leo trebuie sa mai astepte cativa ani pana o sa-i apara cateva fire albe si 2-3 riduri mai accentuate, ca atunci cand va face roluri asemanatoare celui din aviatorul sa poata lua si-un oscar.

marusia
22nd March 2005, 12:13
cum vi se pare closer ?

sickboy
22nd March 2005, 14:23
cum vi se pare closer ?

Destul de departe... :evil:

Zebrone
22nd March 2005, 14:43
mi s-a parut beton filmul

grig_jr
22nd March 2005, 14:46
mi s-a parut beton filmulda' cine esti tu sa iti dai cu parerea despre filme mah ?!?! :evil:
omu zicea "departe" ca a trecut mult de cand am vorbit de filmu ala. (cred:P)

pe cand o :bere: ?!

Zebrone
22nd March 2005, 14:49
pai intre 2 tulumbe ca sa imi mentin forma fizica, imi dau si eu cu parerea, da mai mult din trailere, ca imi ajung 6 minute sa stiu tot despre orice film :D
pe weekendul viitor, promit solemn sau poate pe vinerea viitoare vii tu in vizita si facem dezastru :D

grig_jr
22nd March 2005, 15:25
facem trailer nights?
am cateva zeci de trailere !!! intr-o noapte vedem 50 de filme !!!

josephine
22nd March 2005, 16:17
pai intre 2 tulumbe ca sa imi mentin forma fizica, imi dau si eu cu parerea, da mai mult din trailere, ca imi ajung 6 minute sa stiu tot despre orice film :D
pe weekendul viitor, promit solemn sau poate pe vinerea viitoare vii tu in vizita si facem dezastru :D

what about me?

Zebrone
22nd March 2005, 16:38
tu esti dezastrul :D
kidding, normal ca si tu :ok:

grig_jr
22nd March 2005, 16:53
hop si josa !! :P

sickboy
22nd March 2005, 19:56
da' cine esti tu sa iti dai cu parerea despre filme mah ?!?! :evil:
omu zicea "departe" ca a trecut mult de cand am vorbit de filmu ala. (cred:P)

pe cand o :bere: ?!


Destul de aproape,in timp,am vazut filmu'...un film bunicel,dar destul de departe pt. gustul meu. ;)

madridista
22nd March 2005, 22:31
am vazut ieri "Be cool" cu John Travolta.mi-a placut, a avut niste faze foarte haioase...bine...parerea mea....a unei fete de 16 ani:D:P...voi l-ati vazut??

Adrian
25th March 2005, 17:09
Am vazut aseara Red Dragon...un fel de continuare/paralela la "Tacerea mieilor". Hopkins si Harvey Keitel fac roluri bune. Dar Edward Norton, cu fata lui de puber, e paralel cu filmul...si din pacate e in rolul principal.

Gabriel
26th March 2005, 04:17
Love Actually . 9/10
Un film superb. Poate cel mai frumos film romantic pe care l-am vazut eu. Sunt prezentate mai multe cupluri...si intamplarile prin care acestea trec. Plus ca se mai apropie si Craciunul....iar muzica filmului este foarte bine aleasa.
Un film britanic.

desdemona
26th March 2005, 07:25
Trebuie sa-l vad si eu, in cazul asta. Am terminat toate romanticele, nu mai am de genul asta... Asa ca in seara asta m-am uitat la Cellular, ca il aveam restanta pe lista si tot asteptam sa ma uit la el ca sa-l pun dupa aia pe cd, in caz ca e ok. Mi-a placut... si mi-a placut la maxim melodiaaaa mea preferata din reclama la incarcatoare :) Sinnerman - Nina Simone (mi-era dor sa o ascult) /hello
Nu stiu la ce sa ma mai uit. Vreau la Love Actually, dar nu-l am :mda: Uite, si lui gicu i-a placut :rolleyes:

Alt film interesant pe care l-am vazut de curand este Love actually, cu Emma Thompson, Liam Neeson ...si Hugh Grant in rolul primul ministru britanic :)

madridista
27th March 2005, 19:53
am vazut si eu in sfarsit Closer...a fost ok...dar ma asteptam la mai mult de la un film atat de bine...."comercializat"(ca nu gasesc cuv potrivit cum:P).
as vrea sa vad si Aviatorul....merita??

Zebrone
28th March 2005, 09:01
desde: uita-te la intolerable cruelty:ok:

desdemona
28th March 2005, 11:23
alpi, thx :) Il caut si ma uit, sper sa pice la tzanc :ok:

bapsy
28th March 2005, 11:28
cum vi se pare closer ?
Super filmul! Un film care te pune pe ganduri ... subtil din multe puncte de vedere, si sigur la a doua vizionare ma voi prinde de mai multe.

Doctorul este personajul cel mai fascinant, stie sa iubeasca, insa este egoist, parsiv si stie exact ce vrea. Stie sa se dedice persoanei iubite, atata timp cat simte ca aceasta merita. Desi la inceput pare ca el este cel mani****t, el este cel care "scrie" defapt scenariul acestei povesti ... motto-ul: "get busy living".

Si preferata mea ... depresiva (jucata de Julia Roberts). Intotdeauna alege varianta mai grea ... cea care ii scuza depresia. Defapt nici macar nu stie sa iubeasca pentru ca este mereu preocupata de "durerea" ei sau poate a altora. O multumeste si durerea altora intr-un anumit fel, caci se ragaseste in ea, sau poate o consoleaza faptul ca nu este singura. Drept urmare a avut-o pe Alice ca model si razand si plangand ... stiti in ce stare a ales-o pentru fotografie ...

Vine "Alice": ar putea face pereche cu doctorul. Fiind asemanatori din anumite puncte de vedere, acesta este singurul care o ghiceste de la inceput. Se foloseste de frumusetea si tineretea ei pentru a parea nevinovata si pentru a atrage admiratia si protectia altora de partea ei. Deosebirea fata de doctor este, ca viata ei este facuta din mai multe povesti cu inceput si sfarsit radical. Doctorul are un singur scop, si-l atinge si ramane cu ceea ce numeste el "glorie" ...

In sfarsit personajul principal jucat de Jude Law: un nedecis, un mani****t, un mani****tor, un nefericit .... un "artist". Niciodata nu stie exact ce vrea. Si nu stie sa lupte pentru ceea ce isi doreste, iar cand vrea sa lupte de mai multe ori nu gaseste momentul potrivit. Nu este bun pe nici un plan, nici macar profesional. Este tot timpul in cautarea fericirii, dar n-o gaseste niciodata pentru ca nu stie sa fie sincer. De aceea are o revelatie de fiecare data cand se uita in ochii lui in oglinda, dovada ca tot restul timpului se minte pe sine.

Zebrone
28th March 2005, 12:21
am vazut salem's lot, ecranizare a cartii similare a lui stephen king, cu donald sutherland, rob lowe si rutger hauer. slab, foarte slab, ca mare majoritate a ecranizarilor dupa king (dreamcatcher e de-a dreptul penibil). ptr cine a citit cartea, e ok sa il vada ptr a face paralela, ptr ceilalti delete fara remuscari.

Tess
28th March 2005, 18:48
Am vazut acum cateva seri `Masinistul` -- previzibil in ceea ce priveste tema dublului, dar oarecum neasteptat prin faptul ca in final este redat motivul psihozei de care sufera pers. princ.-- si `American History X`-- care pune orecare probleme de morala...

Zebrone
29th March 2005, 09:06
m-a pus :drak: -ul si ma uit aseara la elektra, stiind bineinteles ca e facut dupa benzi desenate. Ei in acest caz proaste benzi pe cuvant :headbang:

Mihai
29th March 2005, 10:51
De acord cu Alpi! Si pe mine nu stiu cine m-a pacalit sa-l vad! Si dupa ce ca a fost prost filmul nici gagica nu mi-a placut :headbang:

Zebrone
29th March 2005, 12:27
in schimb am vazut hitch, care e destul de refreshing

Mihai
29th March 2005, 12:36
Si eu abia l-am vazut... Dragut foc :P
Acum am pe calc: Million $ baby si Closer... si nu stiu pe care sa-l vad primul... :P

Zebrone
29th March 2005, 14:13
eu zic sa te uiti la closer, e mama lui de film, desi nici million... nu e rau, dar e alta chestie. closer definitely!

grig_jr
29th March 2005, 14:14
la closer sa nu te uiti singur. cauta o gagica sa inviti la filmul asta. s-ar putea sa ai surprize :D

Zebrone
29th March 2005, 14:46
numai sa fie asa mai rasarita, ca altfel o sa ai sigur surprize :D

grig_jr
1st April 2005, 09:21
am vazut in 2 zile Jivo Ce Cudo. ultimul film al lui Kusturica. destul de misto. incepe in stil White Cat, Black Cat si se termina in stil Vremea Tiganilor adaptat pe razboiul din Bosnia. am ras la inceput, dar spre final nu mai e asa funny. probabil ca emir a incercat sa arate razboiul.
daca il gasiti filmul (si o subtitrare buna) uitati-va la el :D

Zebrone
1st April 2005, 09:24
bring it to me :D

Gabriel
1st April 2005, 10:03
desdemona, ai reusit sa vezi Love Actually ?

-----

Ultimul film vazut ---> The Shining . 7/10
O productie a anului 1980, regizat de Stanley Kubrick. Jack Nicholson in rolul principal...si in acest film pare mai nebun decat in Zbor deasupra unui cuib de cuci. Filmul are la baza romanul lui Stephen King.

Zebrone
1st April 2005, 15:43
Sa citesti cartea ca merita te tine in sah de la prima la ultima pagina

Gabriel
1st April 2005, 16:35
Nu mai are farmec acum...daca stiu ce se intampla.

-------

Tocmai am vazut Brother Bear, un frumos film de animatzie cu oameni, ursi si spirite. Ii dau un 7/10

desdemona
1st April 2005, 17:56
@alpi, cartile lui intotdeauna sunt super :)
@Gabriel, n-am vazut inca filmul, n-am dat de el.. :(

Mihai
2nd April 2005, 02:19
la closer sa nu te uiti singur. cauta o gagica sa inviti la filmul asta. s-ar putea sa ai surprize :D

Gata sefu am inteles! Maine seara am reteta:
-una bucata film Closer
-una bucata gagica buna si rasarita
-una bucata ....:D :D e acum doar nu-mi divulg toate secretele :ok:

Am vazut million dollar baby! Mi-a placut mult!

@Gabriel: Brother Bear am vazut mai de mult, dar mi-a placut enorm si mie! Tu abia acum ai vazut The Shining?

Gabriel
2nd April 2005, 04:47
abia acum l-am vazut. si asta pentru ca am citit despre el pe imdb..si vazusem ca are o nota mare, de top 100. nu m-a impresionat pe cat credeam ca....dar nici rau n-a fost.