PDA

View Full Version : Filme pe care le-am vazut in ultima vreme



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Tyler Durden
22nd February 2009, 23:35
Mori pe naiba, daca era asa cum spui, tu nu mai postai aici, ci la Mina Minovici. :D

Sergiu
22nd February 2009, 23:46
Acuma trebe sa stii cum sa traduci chestiile astea. De obicei daca spune cineva ca mori de ras sau ceva in genu probabil se refera la faptul ca probabil e un film plin de vulgaritati ieftine, plin de clisee si faze penibile care aprope ca iti insulta inteligenta.

N-am nimic cu cei care zic asta, doar ca de cele mai multe ori asta e cand cineva spune chestii de genu ca a ras foarte mult.

Marius
22nd February 2009, 23:56
Nihilistule, invata de la Sergiu cum se foloseste sensul figurat al unei expresii. :D

Desi, dupa "tonul" postarii, parca sufera de PMS :drak:

Cipri
23rd February 2009, 10:49
Earth - un documentar de nota 10 :ok:

Urmuz
23rd February 2009, 10:52
Doubt ---7/10...jucat excelent

Cristina
23rd February 2009, 10:58
Ultimul film pe care l-am vazut a fost Seven Pounds cu Will Smith.Am plans mai rau ca un copil la final.:sad:Ii dau nota9.

noir_desir
23rd February 2009, 15:27
Am văzut și eu Bi-Mong...uff, greu de dat un pronostic... :D Finalul un pic cam pretențios și incoerent, dar cred că asta a fost și ideea... Iar în ceea ce privește "estetica culorilor" mi se pare că Kim Ki-Duk aduce tot mai mult cu Almodovar...

Lucian86
25th February 2009, 14:12
"Life of Brian"
L-am vazut aseara (in HD de data asta:D) pentru a 3 a oara si am ras exact ca prima data cand il vazui:groggy:

9/10 (mi-a placut mult mai mult decat "Holy Grail"

irinaidu
25th February 2009, 14:55
I'm not the Messiah! Will you please listen? I am not the Messiah, do you understand? Honestly!
Only the true Messiah denies His divinity.
What? Well, what sort of chance does that give me? All right! I am the Messiah!
He is! He is the Messiah!
Now, fuck off!
How shall we fuck off, O Lord?

Lucian86
25th February 2009, 16:19
:)
Uite alta fabuloasa:shocked:
Brian is writing graffiti on the palace wall. The Centurion catches him in the act
Centurion: What's this, then? "Romanes eunt domus"? People called Romanes, they go, the house?
Brian: It says, "Romans go home. "
Centurion: No it doesn't ! What's the latin for "Roman"? Come on, come on !
Brian: Er, "Romanus" !
Centurion: Vocative plural of "Romanus" is?
Brian: Er, er, "Romani" !
Centurion: [Writes "Romani" over Brian's graffiti] "Eunt"? What is "eunt"? Conjugate the verb, "to go" !
Brian: Er, "Ire". Er, "eo", "is", "it", "imus", "itis", "eunt".
Centurion: So, "eunt" is...?
Brian: Third person plural present indicative, "they go".
Centurion: But, "Romans, go home" is an order. So you must use...?
[He twists Brian's ear]
Brian: Aaagh ! The imperative !
Centurion: Which is...?
Brian: Aaaagh ! Er, er, "i" !
Centurion: How many Romans?
Brian: Aaaaagh ! Plural, plural, er, "ite" !
Centurion: [Writes "ite"] "Domus"? Nominative? "Go home" is motion towards, isn't it?
Brian: Dative !
[the Centurion holds a sword to his throat]
Brian: Aaagh ! Not the dative, not the dative ! Er, er, accusative, "Domum" !
Centurion: But "Domus" takes the locative, which is...?
Brian: Er, "Domum" !
Centurion: [Writes "Domum"] Understand? Now, write it out a hundred times.
Brian: Yes sir. Thank you, sir. Hail Caesar, sir.
Centurion: Hail Caesar ! And if it's not done by sunrise, I'll cut your balls off.

irinaidu
25th February 2009, 17:03
da, e moratala faza. dar iti mai amintesti versurile de la mel de final? ca pe imdb nu le-am gasit. aia cu looking on the bright side of death.

A.k.a
25th February 2009, 17:56
Once were warriors. Film neo-zeelandez. Merita vazut 7.5/10

Grinco
25th February 2009, 18:04
da, e moratala faza. dar iti mai amintesti versurile de la mel de final? ca pe imdb nu le-am gasit. aia cu looking on the bright side of death.

De asta zici? ;)

http://www.youtube.com/watch?v=WlBiLNN1NhQ

irinaidu
25th February 2009, 23:48
da grinco, mersi

Sergiu
26th February 2009, 11:03
Am vazut "Un conte de Noel", ca si Rachel Getting Married o comedie neagra despre o familie disfunctionala adunata pentru un moment de bucurie. Exista furie, rivalitari, depresie, alcolism, paranoia, adultere si mai multe in cadrul unui moment de sarbatoare si e intotdeauna interesant sa vezi cum gasesc aceste familii momentele de fericire. Mi-au placut si referintele la Shakesperare si A midsummer night's dream si la Vertigo. Personajele sunt foarte placut de urmarit, iar Anne Consigny si Mathieu Amalric in rolul a doi frati ce nu se suporta fac niste roluri de exceptie.

Dupa parerea mea unul dintre cele mai bune filme ale anului, desi cei din sala nu prea se pare ca au fost de aceeasi parere, adica eram singurul din sala care radea, oricum pierderea lor.

Marius
26th February 2009, 13:00
Red Baron. 8.5 spre 9. Mi-a placut mult.

noir_desir
26th February 2009, 13:21
Ils se marièrent et eurent beaucoup d'enfants

http://www.imdb.com/title/tt0381270/

Un film despre (in)fidelitate și problemele inevitabile dintr-o căsnicie, într-o manieră foarte ludică, dar nu lipsită de profunzime. Bine, eu sunt și un fan Charlotte Gainsbourg, așa că am avut un motiv în plus ca filmul să-mi placă foarte mult.

pinki, apare de vreo câteva ori și Johnny Depp și are câteva replici în franceză :D

pinki
26th February 2009, 13:33
nu stiu daca l-am vazut sau doar vroiam sa ma uit la el :thinkso:

dar daca e si cu johnny, clar :D si mai vorbeste si in franceza... :D

Sasuke Uchiha
26th February 2009, 16:16
À l'intérieur - WOOOOOOOOOOW !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

FUCK !!! :shocked::shocked::shocked::shocked::shocked::shoc ked:

buticut
26th February 2009, 18:05
nu stiu daca l-am vazut sau doar vroiam sa ma uit la el :thinkso:

dar daca e si cu johnny, clar :D si mai vorbeste si in franceza... :D
Si mai face si altceva....:D

zebe
28th February 2009, 15:49
The Usual Suspects 9.5/10

Scena "line-up"-ului de la politie este una dintre cele mai bune din cinematografie, tocmai pentru ca a fost improvizata (http://www.youtube.com/watch?v=NzcYm-AwcRs)

trailer (http://www.youtube.com/watch?v=_VPuXWtDx9g)

Denis
1st March 2009, 11:51
Get Smart am vazut si eu pt prima oara aseara si pot sa zic ca am facut pe mine de ras:D....a ras constant:cry:

buticut
1st March 2009, 16:02
pot sa zic ca am facut pe mine de ras:D
Eu nu m-as mandri cu asta ;).

TenisFan
1st March 2009, 17:39
1) What happens in Vegas... I was like yeah whatever... Ii decent... "Schemele" dintre prietenii lor sunt bestiale totusi. :worship:
2) Mr Smith goes to Washington... Filme d-asta nu se mai fac si nici n-or sa se mai faca de acum incolo. E trist sa observi degradarea sistematica a valorilor. Oricum un film al carui mesaj se poate aplica si astazi fara nicio problema. Excelent jucat, excelent regizat cu un James Stewart de exceptie. Apropos de baietul asta: impresia mea personala este ca este cel mai chipes individ care s-a aflat pe platourile hollywoodiene... Nu aruncati cu pietre este doar o opinie. Nota: 9.5/10
3) Letters from Iwo Jima. Pe alocuri plictisitor dar este un film regizat excelent cu scene de razboi impecabil puse pe pelicula de catre doi maestri: Eastwood si Spielberg! Un film extrem de solid care merita o vizionare si care primeste de la mine nota 9!
4) Harvey. Un film dement din toate punctele de vedere. Din nou apare James Stewart in prim plan desi nu pare a fi actorul principal ci mai degraba interactiunea sa cu diferite personaje redau importanta filmului. Cam asa cred ca e si gandit filmul asta. Pe alocuri e foarte comic in dementa sa dar nu-i pentru tot poporul daca ma pot sa ma exprim astfel... :shocked: 9/10

jo27
1st March 2009, 19:24
revazut------Black Cat, White Cat (Crna macka, beli macor).....10/10 bineinteles.
Role Models.......7.5/10

Sergiu
1st March 2009, 20:06
Da e super tare James Stewart, mai ales cum zice el spune el "listen" când vrea să-ți spună opinia. Mă prinde de fiecare dată.
"Harvey" e incredibil de comic, eu zic chiar dimpotrivă că oricine va râde la el, e umor destul de ușor de înțeles. Oricum cel mai bine îi stă în comedii romantice gen "The Shop Around the Corner" și "The Philadelphia Story", filmele mele preferate cu el.

Ieri am văzut tot o comedie romantică din timpul celui de-al doilea război mondial: "Woman of The Year" cu Katharine Hepburn și Spencer Tracy. Extraordinar de amuzant după părerea mea, iar scena când Katharine încearcă să pregătească micul dejun e sublimă.

rob_din
1st March 2009, 23:33
House of Sand and Fog, eu unul n-am vazut film mai deprimant decat asta

angel_with_tail
2nd March 2009, 12:07
Vazute recent:
How to loose friends and alienate people. Un 8-8.5:D

A.k.a
2nd March 2009, 13:32
Yes man. Nu vroiam sa ma uit la el, credeam ca e o tampenie, dar chiar mi-a placut mult.

irinaidu
2nd March 2009, 22:17
eu am vazut " mean creek ". mi-au placut unii copilasi cum au jucat dar filmul mi s-a parut f fortat. una peste alta nu m-a dat pe spate cu nimic.

Cristina
3rd March 2009, 16:36
Eu am vazut aseara "Stardust".:ok:.Mi-a placut de Robert de Niro in rol de pirat gay.:D

Lucian86
3rd March 2009, 19:41
Bucket List 8/10 Film interesant cu 2 protagonisti celebri (Jack Nicholson si Morgan Freeman), mesajul filmului fiind clar si direct; nu e o capodopera dar merita vazut

You kill me 4/10 M-a "omorat" de plictiseala acest film vazut in clipele in care am cheful de a ma uita la o comedie. Nu am inteles practic ce-a vrut sa fie acest film: o comedie, un film de dragoste sau o drama ceva:shocked:
In orice caz, foarte slab orice gen ar fi :(

Sergiu
3rd March 2009, 20:12
Stardust e foarte fain în opinia mea. Un fel de Princess Bride din deceniu asta, îmbinare perfectă de mai multe genuri. Și distribuția e genială Siena Miller, Claire Danes, Michelle Pfeiffer si Ricky Gervais dintre preferații mei.

Iar în ultimele zile am revăzut East of Eden, Unfaithfull și Before Sunrise.

Cristina
3rd March 2009, 20:46
Stardust e foarte fain în opinia mea. Un fel de Princess Bride din deceniu asta, îmbinare perfectă de mai multe genuri. Și distribuția e genială Siena Miller, Claire Danes, Michelle Pfeiffer si Ricky Gervais dintre preferații mei.

Iar în ultimele zile am revăzut East of Eden, Unfaithfull și Before Sunrise.

Si mie mi-a placut enorm.Are toate ingredientele unei povesti din cartile copilariei ecranizata cat mai bine cu putinta.
Si Unfaithful mi-a placut mult.Bine eu am o slabiciune pt Richard Gere de cand l-am vazut in Pretty woman si in Officer and Gentleman.

Denis
3rd March 2009, 20:53
Eu nu m-as mandri cu asta ;).

trebuia sa pun in ghilimle ca sa te prinzi ca era spus la modul figurativ?

Sergiu
3rd March 2009, 21:27
Si mie mi-a placut enorm.Are toate ingredientele unei povesti din cartile copilariei ecranizata cat mai bine cu putinta.
Si Unfaithful mi-a placut mult.Bine eu am o slabiciune pt Richard Gere de cand l-am vazut in Pretty woman si in Officer and Gentleman.

Tu pentru Richard, eu pentru Diane. Deși trebe să recunosc că și Gere a fost genial cu razzle dazzle-ul lui.

buticut
3rd March 2009, 22:33
trebuia sa pun in ghilimle ca sa te prinzi ca era spus la modul figurativ?

Trebuia sa pun textul intre ca sa te prinzi ca glumeam?

irinaidu
4th March 2009, 19:04
am vazut " mar adentro ". avand in vedere ca vazusem deja " whose life is it anyway? " acum ceva vreme si mi-a placut acel film , am tot amanat sa vad mar adentro pt ca mi se parea ca trebuie sa fie vreo copie. daca nu as fi luat o revista care venea cu dvdul inculs nu m-as fi uitat niciodata la acest film si mare greseala as fi facut.
filmul mi se pare perfect. tema e una dificila de realizat fara sa cazi in vreo extrema. dar actorii sunt asa de bine alesi ca nu ai impresia nici un moment ca te uiti la un film. de altfel bardem e atat de schimbat ca uiti ca e el, el devine ramon, pe ecran e doar ramon.
nu are rost sa povestesc despre film, e un film care se vede nu se povesteste.

pinki
4th March 2009, 19:11
mar adentro e singurul film pe care l-am vazut printre multe lacrimi... bine, poate nici momentul nu era bine ales.... dar cu toate astea mi-a placut.

Life
4th March 2009, 19:40
trebuia sa pun in ghilimle ca sa te prinzi ca era spus la modul figurativ?

te pui cu cine nu trebuie! :cry: pe bune :D

On topic: The Departed..E foarte tare! Desi actiunea e putin complicata e foarte fain filmu. Distributia e si ea foarte tare. 2 zile dupa ce l-am vazut pentru prima oara si am simtit nevoia sa ma mai uit odata.

Lucky Sneakers: Foarte slab...Din toate punctele de vedere. Nu e nimic de capul lui.

TenisFan
4th March 2009, 20:23
Anatomy of a murder... Un film meticulos, excelent prezentat, jucat fabulos cu un scenariu excelent si cu un final catastrofal pe care n-am sa-l divulg pentru ca as strica toata placerea individului ce nu l-a vizionat si doreste(sper sa gasesc amatori printre voi). Acelasi James Stewart isi pune in valoare calitatile in filmul asta de 2 ore 40 de minute... You people should watch this shitz... Eu eram pregatit sa-i dau 10 sa-l scot(pe 10) si sa-l flutur prin fata calculatorului dar din pacate a venit finalul catastrofal si primeste doar 9.5. :(

Lucian86
4th March 2009, 20:50
i dar din pacate a venit finalul catastrofal si primeste doar 9.5. :(

Multe filme din anii 50' si 60' au finale catastrofale:( Un exemplu clar e Hitchcock care pe toata durata filmelor sale reuseste sa creeze o stare de "suspense" ca nimeni altul. Pacat insa de "morala" finala din Psycho sau de arestarea criminalului din "Rear Window":(
Erau alte timpuri si poate de aia nu ne plac atat de mult aceste finaluri

TenisFan
4th March 2009, 20:54
Se prea poate Lucian dar in filmul de care vorbesc ori e alba ori e neagra iar ceea ce au ales ei contravine putin logicii zic eu... ;)

irinaidu
4th March 2009, 22:44
aoleu si eu am vazut anatomy of a murder dar finalul pe mine m-a secat chiar mai tare decat pe tine tenis fan. problema nu e ca filmul nu zice daca e alba sau e neagra ci faptul ca pur si simplu dupa faza de sfarsit nu am vazut nici un point pt facerea filmului. poate doar asa sa ne mai uitam la james stewart.

buticut
5th March 2009, 01:59
Eu am vazut Two Lovers. Nu aveam mari asteptari de la el,mai ales ca la prima vedere tema pare un cliseu - a guy caught between two girls, una care este un 'safe bet',recomandata de familia lui,cealalta e genul de fata complicata si fascinanta in acelasi timp.Dar din fericire, filmul evita cu succes sa cada in banalitate si ne ofera o perspectiva realista asupra vietii unui barbat care trebuie sa se lupte cu demonii sai si sa faca intr-un final o alegere. The movie gets you...Merita sa-l vedeti,mai ales ca s-ar putea sa fie ultimul film in care il vedem pe Joaquin Phoenix :D.Nu o sa inteleg niciodata de ce a luat hotararea asta sa se lase de actorie...sper sa fie doar o gluma.Face un rol foarte bun in film,la fel ca ceilalti actori.:ok:

pinki
5th March 2009, 17:59
arizona dream, foarte frumos. imi plac tare mult filmele de genul. presupun ca majoritatea l-ati vazut, dar il recomand, totusi. primeste chiar un 9.5 de la mine :D

Lady Gaga
5th March 2009, 18:03
Eu ii dau 8 ca s-a terminat bine :D

buticut
5th March 2009, 21:01
Putea fi mai rau.Sfarsitul alternativ e chiar depressing,asa macar mai ramane o raza de speranta...

pinki
5th March 2009, 21:05
care sfarsit alternativ?

ultra
5th March 2009, 21:27
green street hooligans 2 subtitrare, ceva ?

Gontel
6th March 2009, 19:46
Am fost si eu la cinema sa vad un film 3D ca sa nu mor prost. Asa ca am vizionat My Bloody Valentine, mai mult comedie decat horror. Si nu eu am fost singurul care a ras din sala, iar de speriat nici nu s-a pus problema. In orice caz, daca ar fi fost lipsit de tehnologia 3D, My Bloody Valentine nu ar fi fost decat un alt film de duzina.

irinaidu
8th March 2009, 01:35
eu am fost azi la cinema sa vad the curious case of benjamin button. e un film frumos pe care trebuie sa il iei asa cum e. nu are rost sa despici firul in patru la filmul asta. ori ai chef de un astfel de film si atunci te prinde asa cum a fost cazul meu azi sau nu ai dispozitia necesara si atunci te manifesti ca cele 2 tipe care stateau la cateva scaune de mine si carora am vrut sa le lipesc o palam la un moment dat dar am zis sa nu-mi stric buna dispozitie. e ciudat ca zic buna dispozitie pt ca m-am bocit considerabil in cateva momente ale filmului, dar per total e un film care m-a facut sa ma simt bine.

Sir. Eko
8th March 2009, 09:53
am vazut zilele trecute The Last King of Scotland ,un film interesant care mi-a placut :)

A.k.a
9th March 2009, 18:57
Watchmen a vazut careva? Daca da, cum e?

phyxius
9th March 2009, 19:06
nu e pentru toata lumea.

A.k.a
9th March 2009, 19:15
In fine, ma duc vineri oricum sa il vad, am citit pareri foarte mixte despre el, unii spun ca nu e bun deloc, altii ca e printre cele mai bune filme vazute

phyxius
9th March 2009, 19:25
de-aia am si zis ca nu-i pentru toata lumea.

mie mi-a placut, dar in timpul ultimei scene a filmului o fata de langa mine a oftat si a zis "Doamne, ce film prost". e foarte neconventional pentru un film bazat pe benzi desenate. multa lume s-a asteptat la ceva gen Iron Man si a iesit din sala de cinema zicand ca n-au inteles care dracu era rostul personajelor din film. un lucru important pe care ar trebui sa-l mentionez e ca e in mare parte facut pentru fani, cu unele compromisuri facute pentru a atrage si publicul general. de exemplu, se intampla atat de multe lucruri in film (nu intotdeauna in ordine cronologica) inca nu-si permite sa stea prea mult sa explice in detaliu totul. lucrurile sunt explicate asa incat sa intelegi cum se leaga totul, dar daca nu esti atent de-alungul filmului, e posibil sa nu intelegi unele chestii.

Sasuke Uchiha
9th March 2009, 20:12
Watchmen a vazut careva? Daca da, cum e?

merita vazut :ok:

TigerSharkz
10th March 2009, 00:10
ce ziceti de B13 Ultimatum?...merita vazut e film francez

noir_desir
10th March 2009, 16:32
Văzui și eu Monty Python's Life of Brian, că tot s-a discutat despre el pe aici... merge, chiar m-a binedispus...


și Candide ou l'optimisme au XXe siècle
http://www.imdb.com/title/tt0054719/

destul de interesant, acțiunea cărții lui Voltaire se petrece în perioada celui de-al doilea război mondial... evident, sarcasmul se păstrează, iar mottoul rămâne "Tout est pour le mieux dans le meilleur des mondes possibles"...

Lucian86
13th March 2009, 18:01
și Candide ou l'optimisme au XXe siècle
http://www.imdb.com/title/tt0054719/

Hm!! Am sa ma uit la asta caci am citit cartea respectiva. Sper sa fie pe masura

Vazute recent:
"Dark City": Un fel de Matrix sau poate ca Matrix e un fel Dark City:rolleyes: In fine, ambele filme au iesit cam in aceeasi perioada, deci nu se poate vorbi de plagiere sau alte chestii...
Imi place idea de baza a filmului, imi place scenografia foarte mult (nu e un "poor digital working" a filmelor moderne) dar cred ca desfaurarea filmului putea fi facuta mult mai bine, cel putin din punctul meu de vedere.
Oricum 7,5/10 meritat

"V for Vendetta" - Foarte bun pentru niste benzi desenate; optima reprezentare a ceea ce poate fi o dictatura moderna occidentala.
8/10

A.k.a
14th March 2009, 12:38
Am vazut Watchmen ieri, mi-a placut mult. Imi place si stilul regizorului, se vad unele seimilitudini cu 300. Pacat ca pe IMDB nu se vorbeste altceva decat de scula Dr-ului Manhattan :|

buticut
14th March 2009, 14:33
Pacat ca pe IMDB nu se vorbeste altceva decat de scula Dr-ului Manhattan :|

Damn,you're right! IMDb e locul unde se aduna cel mai mare numar de idioti. Eu astept o varianta decenta ca sa il vad, la cinema o sa vina aici probabil in cateva luni...

Prome
14th March 2009, 16:01
Watchmen?
S-a lansat si la noi odata cu restul tarilor :)

rob_din
14th March 2009, 18:51
Penibil Watchmen. Mai mult n-am ce comenta. Nu stiu cum rezista unii 3 ore la asa ceva.

Bine ca americanii au fugit din calea filmului si incasarile nu vor duce la porducerea unei noi parti.

phyxius
14th March 2009, 19:07
nici nu ar fi putut sa se faca o noua parte... :no:

rob_din
14th March 2009, 19:09
E. lasa ca daca aveau incasari faceau

phyxius
14th March 2009, 19:22
daca zici tu, asa o fi

dar spune-mi si mie un lucru. de ce ti s-a parut penibil? as vrea si eu o explicatie, nu un rezumat al filmului la care sa adaugi concluzia "a fost prost".

Sir. Eko
14th March 2009, 20:29
Madagascar 1 ,dragut :D

JJ
14th March 2009, 20:41
Vazut la TV Monster in Law, comedie cu JLo. Destul de amuzant.
O sa incerc sa vad undeva Watchmen, am citit cartile lui Lukianenko si mi-au placut.

A.k.a
14th March 2009, 21:05
E. lasa ca daca aveau incasari faceau

Au declarat de la inceput ca nu vor face partea a doua. Comicsurile dupa care a fost facut sunt foarte putine, nu au de unde alege ca de exemplu la Batman si Spiderman. Oricum, fiecare cu parerea sa, mie mi-a placut.

cristi8
14th March 2009, 21:56
Regizorul Zack Snyder a negat zvonurile conform carora va fi realizata o continuare a peliculei “Watchmen”. Snyder crede ca un sequel ar strica tot farmecul filmului, scrie Femalefirst.co.uk. "Nu ma voi implica intr-un sequel sau prequel. Vor face unul? Nu prea vad cum ar arata. Filmul acesta este despre idei", a declarat Snyder.

Zack Snyder crede ca este imposibil sa faci o continure pentru ca au existat doar 12 editii ale benzilor desenate scrise de Alan Moore si Dave Gibbson, iar el a folosit toate ideile posibile.

"Ca sa faci o continuare inseamna sa repeti aceleasi idei sau sa modifici personajele, dar asta inseamna sa nu mai mergi dupa carte, ci pe cont propriu", a declarat Snyder.

"Watchmen" este o poveste despre crima si conspiratie a carui actiune se petrece in anul 1985, intr-un univers paralel, si se axeaza pe un grup de supereroi aflati in slujba guvernului Statelor Unite, singurii care-si mai pot exercita puterile.
Sursa:Cinemagia


Acum am terminat de vizionat Seven Pounds si pot spune ca este un film care merita vazut :ok: Nota:8

Sergiu
14th March 2009, 22:55
Actorii au semnat contracte pentru 3 filme, dar după un asemenea eșec cred că vor renunța. Cât despre film nu are rost să spun ce e prost în el. Totuși așa niște idei: scenariul e absurd, foarte fragmentat ca nu întelegi nimic. Îs curios ce au înteles unii din acest film. Replicile n-au nicio noimă, imaginile sunt și reale și digitale cu culori false de te dor ochii. Mai e și multă violență inutilă din partea unor supereroi care mai degrabă sunt supercriminali (n-au moralitate și fac ce vor ei) care sunt obsedați de răzbunare. Ce rost are atâta răzbunare? Acțiunea e super digitalizată, și în slow motion și apoi foarte rapid mișcări total ilogice în mai toate scenele de arte marțiale.
Muzica a fost bună, dar probabil era mai bine dacă îți închideai ochii pe timpul ei.

Seven Pounds cred că am mai zis e altă prostie.

Grinco
15th March 2009, 01:20
Hunger...un film despre perioada se scandaluri din Irlanda de Nord de la inceputul anilor '80, cand mai multi militanti au ales sa moara tinand greva foamei, pentru a obtine anumite drepturi in inchisorile britanice. Primul care a murit a fost Bobby Sands care a devenit un adevarat martir pentru unii. De mult nu am mai vazut imagini asa de zguduitoare intr-un film, care sunt cat se poate de reale, din ce spun cei care au trait clipele alea. O pata neagra in istoria Marii Britanii. 9.5/10

A.k.a
15th March 2009, 09:38
Actorii au semnat contracte pentru 3 filme, dar după un asemenea eșec cred că vor renunța. Cât despre film nu are rost să spun ce e prost în el. Totuși așa niște idei: scenariul e absurd, foarte fragmentat ca nu întelegi nimic. Îs curios ce au înteles unii din acest film. Replicile n-au nicio noimă, imaginile sunt și reale și digitale cu culori false de te dor ochii. Mai e și multă violență inutilă din partea unor supereroi care mai degrabă sunt supercriminali (n-au moralitate și fac ce vor ei) care sunt obsedați de răzbunare. Ce rost are atâta răzbunare? Acțiunea e super digitalizată, și în slow motion și apoi foarte rapid mișcări total ilogice în mai toate scenele de arte marțiale.
Muzica a fost bună, dar probabil era mai bine dacă îți închideai ochii pe timpul ei.


Ai citit "cartile" dupa care a fost facut filmul? Scenariul e luat din carti. Nu aveau cum sa il schimbe. Replicile si ele sunt cam 90% luate din aceste carti. Modul de filmare este de asemenea si el inspirat foarte mult din carti. Citeste-le daca vrei, si vei intelege mai multe

Sergiu
15th March 2009, 14:19
La Batman, Superman, Iron Man nu tot dupa niște cărți au fost făcute? Acolo de ce au reușit să facă un scenariu cât de cât coerent și aici nu? Iar cu modul de filmare cred că nu știi ce vorbești, cred că ai vrut să spui că au copiat imaginile din cărți și le-au pus în film.

A.k.a
15th March 2009, 16:31
Pentru ca au vrut sa ramana fidel cartii. Si cartea este fragmentata exact asa, unde apar flashbackurile in film, acolo au aparut si in carte. Intrebarea ta in legatura cu violenta inutila si cu razbunarea e absurda. E ca si cum ai intreba de ce Batman are costum negru? Pentru ca asa a fost facut personajul. Cand m-am referit la modul de filmare, m-am referit la unghiuri, daca te uiti peste carti, vei vedea foarte multe similitudini. S-a spus de la inceput ca au vrut sa ramana foarte fidel cartii, exact cum a fost si cu 300. Nu poti sa compari Watchmen cu Batman sau Spiderman, pentru ca la Watchmen sunt 12 carti, in care se desfasoara actiunea, pe cand la celelalte sunt sute.

Sergiu
15th March 2009, 17:00
În orice film personajele sunt așa cum sunt făcute, dar scopul lor e să fie înțelese și să-ți provoace anumite emoții. Dar dacă toate personajele nu-ți provoacă altceva decât repulsie nu înțeleg ce scop are asta.

JJ
15th March 2009, 18:05
Acum am vazut ca nu e Watchmen dupa Lukianenko :( Probabil mai trebuie asteptat 2-3 ani. Nu pot decat sa va recomand primele 2 filme din serie - Nightwatchers si Daywatchers, ambele rusesti. Al treilea apare la Hollywood.

A.k.a
15th March 2009, 18:09
În orice film personajele sunt așa cum sunt făcute, dar scopul lor e să fie înțelese și să-ți provoace anumite emoții. Dar dacă toate personajele nu-ți provoacă altceva decât repulsie nu înțeleg ce scop are asta.

Pai aici nu mai avem ce sa zicem, decizia a fost facuta de cel care le-a creat :)

Vladek
16th March 2009, 11:58
Am vazut "Sophie Scholl - Ultimele zile". Un film absolut excelent despre un caz rar - germani de rand se opun regimului lui nea Adolf. Si asta doar din constiinta. Oameni care n-aveau absolut nimic de castigat si totul de pierdut ( viata ) au ridicat totusi capul si au facut ceva.

Filmul este reusit si dpdv tehnic - toti actorii sunt mai mult decat convingatori si scenariul respecta 100% realitatea.

Lucian86
16th March 2009, 18:08
"Children of men" Imaginati-va o lume in care nu se mai pot face copii
Filmul este realist, in stilul "28 days later"
8,5/10

jo27
17th March 2009, 05:46
Actorii au semnat contracte pentru 3 filme, dar după un asemenea eșec cred că vor renunța. Cât despre film nu are rost să spun ce e prost în el. Totuși așa niște idei: scenariul e absurd, foarte fragmentat ca nu întelegi nimic. Îs curios ce au înteles unii din acest film. Replicile n-au nicio noimă, imaginile sunt și reale și digitale cu culori false de te dor ochii. Mai e și multă violență inutilă din partea unor supereroi care mai degrabă sunt supercriminali (n-au moralitate și fac ce vor ei) care sunt obsedați de răzbunare. Ce rost are atâta răzbunare? Acțiunea e super digitalizată, și în slow motion și apoi foarte rapid mișcări total ilogice în mai toate scenele de arte marțiale.
Muzica a fost bună, dar probabil era mai bine dacă îți închideai ochii pe timpul ei.

Seven Pounds cred că am mai zis e altă prostie.

Cifrele pt. USA:

Watchmen (2009) $17.8M $85.8M (imdb)

Asta numesti tu esec?


Si Seven Pounds de ce e prostie?

Sergiu
17th March 2009, 08:18
Evident că cifrele alea se compară cu bugetul filmului. Pentru sequel e nevoie de minim dublu bugetului să aibă încasări.

Despre seven pounds cum a zis cineva e o insultă la adresa inteligenței privitorului. Mă rog dacă îți place să fi mani****t și nu vrei să gândești poate e ok, altfel nu are sens să zic mai mult.

rob_din
17th March 2009, 08:19
Cifrele pt. USA:

Watchmen (2009) $17.8M $85.8M (imdb)

Asta numesti tu esec?


Si Seven Pounds de ce e prostie?

Pentru un buget de 150 milioane e un super-esec.

rob_din
17th March 2009, 08:24
Evident că cifrele alea se compară cu bugetul filmului. Pentru sequel e nevoie de minim dublu bugetului să aibă încasări.

Despre seven pounds cum a zis cineva e o insultă la adresa inteligenței privitorului. Mă rog dacă îți place să fi mani****t și nu vrei să gândești poate e ok, altfel nu are sens să zic mai mult.

De parca nu orice film e o mani****re in sine

Sergiu
17th March 2009, 09:22
Nu sunt, majoritatea chiar îți provoacă sentimente autentice îți spune povestea și apoi te lasă pe tine să gândești filmul. Aici nu: se dă un sentiment de fals eroism și sunt tot felul de secvențe în care vor să-ți provoace lacrimi.

rob_din
17th March 2009, 09:25
Bun asta e parerea ta. Poate unora acest film le-a provocat sentimente la fel de autentice cum ti-a provocat tie The Wrestler, sau ce alte filme ti-or fi placut. Depinde de gustul fiecaruia.

Sergiu
17th March 2009, 09:50
Nu e chestia că mi-a plăcut sau nu, sunt destule care nu mi-au plăcut și asta e poate altora le place așa ceva. Dar Seven Pounds e mani****tiv și asta nu suport să încerce cineva să-mi bage pe gât tot felul de idei cu care nu sunt de accord și să mai și susțină că sunt corecte și cel care le are este un erou. Iar în final să mai și plângem.

Corect era să ne spună de la început cine e și de ce face ce face, să ne arate că se joacă de-a Dumnezeu și că alege calea simplă de a se face pe el să creadă că e un erou. Fără atâtea persoane în suferință de care să ni se facă milă și să cerșească lacrimi atâtea de multe ca să-și ierte el crimele comise.

jo27
17th March 2009, 15:30
Pentru un buget de 150 milioane e un super-esec.


Cifrele alea sint dupa doar 2 week-enduri, si sint doar pt USA. Ma rog, daca tu asta e crezi e parerea ta.

Oricum eu nu am vazut filmul astept sa apara la cinema in arad, asa ca nu ma pot pronunta in privinta calitatii lui.

Despre seven pounds, pt sergiu, iarasi.....e parerea ta, daca tu te-ai simtit mani****t e problema ta.

phyxius
17th March 2009, 18:32
Cifrele alea sint dupa doar 2 week-enduri, si sint doar pt USA. Ma rog, daca tu asta e crezi e parerea ta.

in SUA e in mod sigur un esec. a avut un prim weekend bun, tinand cont de faptul ca are un rating R, dar in weekend-ul urmator cifrele au scazut drastic. a incasat cu aproape 70% mai putin decat in weekend-ul anterior, ceea ce arata ca lumea si-a pierdut rapid interesul in el.

nici in strainatate n-o duce bine (cel mai mult pana acum a incasat 8-9 milioane in total in Marea Britanie in cele doua saptamani de cand a fost lansat).

filmul probabil isi va recupera bugetul si e posibil chiar sa scoata un profit, oricat de mic ar fi, dar pentru moment e normal sa zici ca e un esec.

jo27
18th March 2009, 05:09
ok

jo27
18th March 2009, 08:13
Annie Hall-9.5/10. superb....si ca sa fac referire la un thread de pe imdb, chiar daca mi-a placut Star Wars, Annie Hall mi se pare mai bun...

rob_din
18th March 2009, 09:54
Cifrele alea sint dupa doar 2 week-enduri, si sint doar pt USA. Ma rog, daca tu asta e crezi e parerea ta.

Oricum eu nu am vazut filmul astept sa apara la cinema in arad, asa ca nu ma pot pronunta in privinta calitatii lui.

Despre seven pounds, pt sergiu, iarasi.....e parerea ta, daca tu te-ai simtit mani****t e problema ta.

Daca ai stii cum functioneaza boxofficeul american ti-ai da seama ca acest film va incasa in jur de 120 milioane de dolari in SUA. Se pare ca bugetul total se aprope de 200 de milioane de dolari (surse spun ca 50 de milioane au fost dati numai pentru promovarea filmului). Profit nu va obtine decat dupa ce va fi lansat pe DVD, dar va fi obtinut si atunci

Cristina
18th March 2009, 09:56
Dupa indelungi framantari,aseara am vazut filmul care provoaca atata isterie in randul adolescentilor din toata lumea si anume Twilight.Mi s-a parut o prostie de la un cap la altul.Replici scurte,rostite fara convingere de niste actori mediocri.Intre ei nu mi s-a parut cine stie ce atractie,iar personajele mi s-au parut plate.Ii dau un6.

Amelie
18th March 2009, 11:17
Nu sunt, majoritatea chiar îți provoacă sentimente autentice îți spune povestea și apoi te lasă pe tine să gândești filmul. Aici nu: se dă un sentiment de fals eroism și sunt tot felul de secvențe în care vor să-ți provoace lacrimi.

In sfarsit, gasesc si eu pe cineva care are aceeasi parere cu mine! :ok: Incepeam sa cred ca sunt eu nebuna sau insensibila! Am scris si eu un fel de cronica pe blog si absolut toata lumea m-a contrazis. Ziceam eu asa:

'Trailer-ul nu spune multe: Will Smith are un plan: sa ajute 7 oameni. De ce, cum si de ce doar 7, m-am intrebat. Raspunsul la ‘cum’ l-am intuit din prima scena, care ne arata sfarsitul filmului: el se sinucide. Si raspunsul la ‘de ce’-uri este usor de ghicit: vina. Vina de a fi omorat 7 oameni intr-un accident il determina sa planuiasca sa salveze alti 7.
Dar acum apare alt ‘de ce’: de ce asa? De ce sa aleaga aceasta cale lasa (se sinucide) si egoista (salveaza doar 7 oameni, doar pe cei pe care doreste el). Ar fi putut alege atatea alte variante, mai putin dramatice, mai eficiente de a ajuta. Alegerea lui nu il face un erou, ci il face un las. Scopul lui principal nu e sa ajute, ci sa pedepseasca. Sa se pedepseasca. (..) E un las care nu doreste altceva decat sa se indeparteze de oameni si de viata. Si nu am vazut lupta interioara pe care deciziile lui ar fi trebuit sa le declanseze. Ofera viata altora, sperand ca astfel sa nu se simta vinovat si pt moartea sa. Egosim.'

jo27
18th March 2009, 11:53
In sfarsit, gasesc si eu pe cineva care are aceeasi parere cu mine! :ok: Incepeam sa cred ca sunt eu nebuna sau insensibila! Am scris si eu un fel de cronica pe blog si absolut toata lumea m-a contrazis. Ziceam eu asa:

'Trailer-ul nu spune multe: Will Smith are un plan: sa ajute 7 oameni. De ce, cum si de ce doar 7, m-am intrebat. Raspunsul la ‘cum’ l-am intuit din prima scena, care ne arata sfarsitul filmului: el se sinucide. Si raspunsul la ‘de ce’-uri este usor de ghicit: vina. Vina de a fi omorat 7 oameni intr-un accident il determina sa planuiasca sa salveze alti 7.
Dar acum apare alt ‘de ce’: de ce asa? De ce sa aleaga aceasta cale lasa (se sinucide) si egoista (salveaza doar 7 oameni, doar pe cei pe care doreste el). Ar fi putut alege atatea alte variante, mai putin dramatice, mai eficiente de a ajuta. Alegerea lui nu il face un erou, ci il face un las. Scopul lui principal nu e sa ajute, ci sa pedepseasca. Sa se pedepseasca. (..) E un las care nu doreste altceva decat sa se indeparteze de oameni si de viata. Si nu am vazut lupta interioara pe care deciziile lui ar fi trebuit sa le declanseze. Ofera viata altora, sperand ca astfel sa nu se simta vinovat si pt moartea sa. Egosim.'


OK....daca doar s-ar fi sinucis, ai fi fost mai multumita?

jo27
18th March 2009, 11:54
Daca ai stii cum functioneaza boxofficeul american ti-ai da seama ca acest film va incasa in jur de 120 milioane de dolari in SUA. Se pare ca bugetul total se aprope de 200 de milioane de dolari (surse spun ca 50 de milioane au fost dati numai pentru promovarea filmului). Profit nu va obtine decat dupa ce va fi lansat pe DVD, dar va fi obtinut si atunci

ok, cred ca am gresit afirmind ca are incasari bune.....vreau totusi sa vad si filmul pt a ma pronunta asupra calitatii sale.

Amelie
19th March 2009, 10:16
OK....daca doar s-ar fi sinucis, ai fi fost mai multumita?

As fi fost multumita daca, indifierent de deznodamant, povestea ar fi fost inchegata si spusa nepretentios. Ar fi fost mai convingatoare asa.

A.k.a
20th March 2009, 13:35
The fly. The horror, the horror Cand stau sa ma gandesc ce ma inspaimanta filmul asta cand eram mic :happy.

Mr Cosmin
20th March 2009, 18:55
Gran Torino, un film exceptional, il recomand tuturor :ok: .

buticut
21st March 2009, 01:15
The fly. The horror, the horror Cand stau sa ma gandesc ce ma inspaimanta filmul asta cand eram mic :happy.

Care din ele?Cel al lui Cronenberg sau cel cu Vincent Price? "The Fly" e un caz rar de film al carui remake e cel putin la fel de bun ca originalul :).

A.k.a
21st March 2009, 08:56
Cel din '86. Nici nu am stiut ca e remake. Trbuie sa caut si originalul, poate imi va placea :)

rocs_a
21st March 2009, 10:32
Eu nu stiu cum a reusit careva sa vada Rachel Getting Married pana la final. Dupa 30 min am sters filmul din calc si din propria memorie

Bronco
21st March 2009, 18:03
Rocknrolla... Superb! Stilul lui Guy Ritchie e minunat, iar filmul m-a impresionat prin dialogurile reusite, interpretarea si stilul cinematic... Nota, 9/10

Lucian86
21st March 2009, 20:21
Rocknrolla... Superb! Stilul lui Guy Ritchie e minunat, iar filmul m-a impresionat prin dialogurile reusite, interpretarea si stilul cinematic... Nota, 9/10

Filmul in sine e bun insa Guy Ritchie ar mai trebuie sa-si mai schimbe stilul cinematografic sau cel putin actiunea de baza a filmelor sale caci in fiecare dintre ele avem aceiasi bosi mafioti batrani si puternici, aceiasi tineri lunatici dornici sa se inmbogateasca, aceleasi "tepe" care si le dau intre ei.

"Revolver" este ceva mai diferit, restul filmelor fiind aproape la fel

A.k.a
22nd March 2009, 20:57
Beowulf and Grendel. Mi-a placut. Off-topic: va merge filelist?

jo27
22nd March 2009, 21:51
Beowulf and Grendel. Mi-a placut. Off-topic: va merge filelist?

nope :(

Am vazut, in urma laudelor aduse aici Life of Brian:yeah::yeah::yeah::yeah::yeah::yeah::yeah:

Bronco
23rd March 2009, 10:24
Before the devil knows you're dead
Frumoasa povestea, bine scris filmul, felul in care e filmat, actorii... 9/10

Jerry20cm
23rd March 2009, 10:38
da, frumos film si mai ales Marisa Tomei goala:D

In sfarsit am vazut si eu Vagabontul Milionar. 9 ii dau.:)

Sergiu
23rd March 2009, 19:43
Eu nu stiu cum a reusit careva sa vada Rachel Getting Married pana la final. Dupa 30 min am sters filmul din calc si din propria memorie

Părerea ta, dac nu știi să apreciezi filmu e problema ta. După mine, și nu numai, e unul dintre cele mai bune filme ale anului trecut. Chiar nu-i înțeleg pe cei care văd că doar performanța lui Anne e foarte bună. Tot filmul e genial.

EdySan123
23rd March 2009, 21:15
Train of the dead 2007

jo27
24th March 2009, 09:40
Părerea ta, dac nu știi să apreciezi filmu e problema ta. După mine, și nu numai, e unul dintre cele mai bune filme ale anului trecut. Chiar nu-i înțeleg pe cei care văd că doar performanța lui Anne e foarte bună. Tot filmul e genial.


Asa e, filmul e excelent, plus ca are o muzica superba. Si bineinteles, Anne joaca exceptional, mi-a placut chiar mai mult decit performanta lui Kate din The Reader, si sint un fan al lui Kate Winslet.:ok:

A.k.a
24th March 2009, 11:33
Teenage Mutant Ninja Turtles. Mi s-a facut dor, tin minte ca in copilarie eram obsedat de ele. Aveam jucarii, postere, chiar si ghiozdanelul din clasa I-a era cu ele :P. Ma voi uita zilele astea si la celelalte 3 parti cred

pinki
24th March 2009, 11:34
da, si mie-mi placeau cand eram mica :D

Prome
24th March 2009, 12:51
Stalker si La Strada , nu are rost sa le evaluez, toata lumea stie despre valoarea lor :D

Cristina
25th March 2009, 11:00
The pursuit of happyness.Will Smith face un rol genial,alaturi de fiul sau.Nota mea este 10.

Kooler
25th March 2009, 12:02
Henry Poole is here. Bun film, insa cam lipseste imprevizibilul. Nota 9.

Anarchy1slayer
25th March 2009, 19:45
Ultimul film vazut de mine a fost Twilight. La cata reclama s-a facut la filmul asta am zis sa incerc si eu cu o versiune care se vedea bine ( DVD). Regret timpul pierdut. Un film prost spre foarte prost si iubirea aia mi s-a parut prea trasa de par. Din cate am inteles o sa apara si altele , probabil a avut incasari mari ca in rest nu inteleg cum naiba pot aparea filme de genu :no:

rob_din
25th March 2009, 19:49
Aproape 200 de milioane de dolari in SUA

Cristina
25th March 2009, 19:56
Ultimul film vazut de mine a fost Twilight. La cata reclama s-a facut la filmul asta am zis sa incerc si eu cu o versiune care se vedea bine ( DVD). Regret timpul pierdut. Un film prost spre foarte prost si iubirea aia mi s-a parut prea trasa de par. Din cate am inteles o sa apara si altele , probabil a avut incasari mari ca in rest nu inteleg cum naiba pot aparea filme de genu :no:

Trasa de par cred ca e putina spus..mie nu mi s-a parut nimic romantic care sa te sensibilizeze sau pur si simplu sa iti atraga atentia...e o alta productie ieftina si proasta facuta sa atraga oamenii in turma...din pacate sunt 4 volume deci probabil vor fi 4 filme:headbang:.Iar actorii sunt foarte slabi.In special Pattinson,care se screme sa vorbeasca.:D

Lucian86
25th March 2009, 20:24
Trasa de par cred ca e putina spus..mie nu mi s-a parut nimic romantic care sa te sensibilizeze sau pur si simplu sa iti atraga atentia...e o alta productie ieftina si proasta facuta sa atraga oamenii in turma...din pacate sunt 4 volume deci probabil vor fi 4 filme:headbang:.Iar actorii sunt foarte slabi.In special Pattinson,care se screme sa vorbeasca.:D

Dar e un film pentru adolescenti cel mult :o: High School Musical, Twilight sau Hannah Montana e cam acelasi lucru. Place mult surioarei mele de 9 ani. Care e problema ?:shocked:

Cristina
25th March 2009, 20:29
Pt sora ta care are doar 9 ani este de inteles faptul ca ii plac astfel de filme(probabil ca si eu daca as fi avut varsta ei mi-ar fi placut)dar si prietenelor mele de 21 de ani le place acest film.:POricum in carte sunt niste replici geniale.Razi cu lacrimi.Ceva de genul:"Edward avea parul asa de frumos ca si cand acum ar fi terminat de filmat o reclama la gel de par".:happy:

Lucian86
25th March 2009, 20:53
Pt sora ta care are doar 9 ani este de inteles faptul ca ii plac astfel de filme(probabil ca si eu daca as fi avut varsta ei mi-ar fi placut)dar si prietenelor mele de 21 de ani le place acest film.:POricum in carte sunt niste replici geniale.Razi cu lacrimi.Ceva de genul:"Edward avea parul asa de frumos ca si cand acum ar fi terminat de filmat o reclama la gel de par".:happy:

Pai in cazul asta problema e gustul prietenelor tale in cinematografie si nu filmul in sine care spun eu ca e destul de bun pentru un target pana in 15 ani mai mult sau mai putin

Cristina
25th March 2009, 21:09
Personal credeam ca eu sunt de vina.:DToata lumea m-a caracterizat drept o insensibila.

Lucian86
25th March 2009, 21:25
Personal credeam ca eu sunt de vina.:DToata lumea m-a caracterizat drept o insensibila.

Nu e cazul la filmul asta:)

pinki
25th March 2009, 22:49
am vazut eu "he's just not that into you", care daca n-ar fi avut final siropos e chiar nais, exceptand desigur faptul ca joaca in el jennifer anniston si jennifer connely (sau cum dracu o cheama) pe care nu le suport, si ca rolul de mare macho il are un papagal :D

Cristina
26th March 2009, 12:51
Nici eu nu prea ma dau in vant dupa Anniston,dar am vazut-o duminica in Marley&me si mi-a placut de ea.Filmul e ok,dar nu imi vine sa cred ca am plans in final dupa un caine.Ce-i drept foarte simpatic.

pinki
26th March 2009, 13:51
io am plans dupa un soarece in flowers for algernon, asa ca... :D orice e posibil.

Kainsashiki
26th March 2009, 14:30
Alpha Dog :X si Babel! Misto amandoua!! Pacat ca au trebuit sa treaca 3 ani sa le vad si eu :|

Mitza_003
26th March 2009, 15:10
Terminator - 8,5/10

Cristina
27th March 2009, 10:14
New in town...a fost dragutz,dar nu cine stie ce..ideea a mai fost exploatata.7,5

little_earl
28th March 2009, 22:53
zodiac (2007) - nu atat de plictisitor pe cat ma asteptam, la 2 ore juamte, dar in nici un caz nu e de vazut cand ai chef de actiune - 8/10

irinaidu
30th March 2009, 22:36
in ultima vreme am vazut " doubt ". filmul mi-a placut f mult. pe mine m-a facut sa ma gandesc la multe lucruri mult timp dupa ce filmul s-a terminat. la inceput cnd am auzit despre film nu am vrut sa il vad pt ca imi formasem gresit opinia ca acesta va fi un film despre un preot pedofil. totusi renumele actorilor m-a facut sa ii dau o sansa si ma bucur pt asta. totis actorii prezenti joaca f bine.
iar filmul nu este despre " era sau nu preotul de vina? " si este chiar asa cum zice titlul despre dubiu. am stat si m-ama tot gandit dupa film ce as fi facut in locul personajului lui meryl. iar povestea din biserica despre barfa si de ce e barfa daunatoare e ceva ce o sa-mi ramana in minte mult timp.
l-a mai vazut cineva?

iar aseara am vazut " the visitor". e un film placut pt ca personajele sunt placute dar ca idee nu m-a dat pe spate si toata actiunea mi s-a parut un pic fortata.

zebe
31st March 2009, 11:54
Tocmai am vazut Marley & Me. Foarte bun, 9.5.

A.k.a
31st March 2009, 14:15
Ghajini. Film indian, destul de acceptabil. Este impresionat modul in care a reusit actorul principal sa isi schimbe corpul pentru rol. Acum ma uit la Lagaan, imi amintesc ca l-am vazut mai demult si mi-a placut. Trebuie sa ma uit la Marley & Me, multi mi-au zis ca e bun

zebe
1st April 2009, 14:26
Ghajini este remake al Memento din 2000, plotul este acelasi in proportie de 95% ...Nu am vazut Ghajini, dar am vazut Memento si chiar merita, e foarte bun.

mihai_alex
1st April 2009, 20:52
Azi am vazut X-Men Origins:Wolverine,insa varianta nefinalizata(efecte speciale,continuitatea unor faze,fragmente lipsa),fiind aparut cu o luna inainte de lansarea oficiala.Un film superb chiar si asa,si as zice cel mai bun din seria X-Men.

Sergiu
1st April 2009, 23:55
Am făcut și eu greșeala să mă mai uit la versiuni din ăstea prelansate. Și apoi când mă duceam la cinema erau o groază de scene diferite. La filmele care chiar vreau să le văd mai bine aștept să apară la cinema.

Iar în ultima vreme am văzut Slumdog la cinema într-o sală goală. Mie sincer îmi place să fiu singur în ditamai sala.
Și am mai văzut Nashville, o satiră la adresa celebrităților, a fanilor, a ideilor politice, prezentate într-o îmbinare de comedie, dramă, tragedie, muzică country ce prezintă câteva zile din viața mai multor personaje. În mod cert unul dintre cele mai bune filme văzute de mine.

irinaidu
2nd April 2009, 01:02
am vazut happy go lucky. in ciuda numelui nu e un film happy. are unele deficiente dar nu e rau. iti trebuie putina rabdare sa treci peste primele momente cu personajul principal care pare atat de happy si de puerila in abordare ca iti vine sa o spanzuri. ulterior se vede ca fata are mai multa profunzime decat se vede in primele 5 minute. eu asa am vazut faza - asta era modul ei de a se lupta cu viata. insa ma indoiesc ca as avea vreodata rabdarea sa cunosc in profunzime o asfel de persoana , ma seaca oricine vorbeste asa alintat. iar instructorul de sofat era un personaj cu reale probleme, dar totusi a avut ceva rabdare cu persoana, daca era un instructor din cta o baga in p...m.... de nu se vedea :P
ce nu mi-a placut insa in film e faptul ca personajele prea sunt impartite in rele si bune.

Sergiu
2nd April 2009, 01:20
Mie chiar mi s-a părut foarte vesel filmul, oricum unul dintre cele mai vesele, te face să râzi deși știi că nu e de râs. Evident că în viața reală e foarte iritantă o astfel de persoană, dar trebe să recunoști că a jucat senzațional rolul. Oricum mie mi-a plăcut mai mult de instructor care nu l-aș cataloga nici rău, nici bun. Cred că așa aș reacționa și eu cu o persoană ca Poppy.

irinaidu
2nd April 2009, 01:24
da, razi dar nu e de ras. pai si asta nu inseamna ca de fapt nu e un film happy? eu nu am zis ca nu am ras, am zis ca nu e un film neaparat happy.
pana la scena finala si eu as fi facut ca instructorul sau chiar mai rau. dar la final se vede ca omul avea probleme. poppy era enervanta dar chiar nu incercase sa flirteze cu el.

Sergiu
2nd April 2009, 01:42
Păi nu te-am contrazis că nu e happy, chiar-ul acela era mai general în sensul că mie chiar mi-a plăcut foarte mult filmul. Eu am stat cu zâmbetul pe buze tot filmul, cel puțin asta înseamnă pentru mine film vesel. Happy înseamnă altceva decât vesel.
Și instructorul ce să înțeleagă din ce făcea Poppy? A fost cam bruscă schimbarea, dar nu e chiar în totalitate din cauza lui. Oricum scenele alea în care cică învață să conducă sunt fabuloase.

irinaidu
2nd April 2009, 19:46
am vazut aseara frost/nixon. filmul e suficient de bine jucat si placut facut ca sa nu te plictisesti complet. cand s-a terminat intai m-am gandit: da mare chestie ca nixon si-a recunoscut vina fata de popor. ce chestie de kkt si f americana. dar apoi mi-am dat seama totusi de ce a insemnat ceva pt ei. nixon nu urma sa plateasca in nici un fel pt ceea ce facuse, a fost singura lor satisfactie chiar daca mica. si mi-am dat seama gandindu-ma ca si eu as avea o mica satisfactie daca l-as auzi pe iliescu recunoscand ca e un criminal chiar daca imi dau seama ca nu o sa mai pateasca niciodata nimic pt ce a facut. si pe laga asta personajul lui nixon e interesant conturat chiar daca nu stii cat e adevar si cat e acolo pt ca dadea bine pe ecran.

Sergiu
2nd April 2009, 23:00
Destul de reușit și frost/nixon, dar totuși nu mi-a plăcut la fel de tare ca altora(membrii academiei). Totuși Langhella l-a interpretat foarte bine pe Nixon, iar replica aia cu dacă e președinte face ceva atunci e llegal a fost superb realizată și interpretată.

Și am văzut un film care mai bine nu-l vedeam, frate-mi-o e de vină, Crank îi zicea, destul de plictisitor, adică era unu care cică dacă stătea pe loc murea și făcea tot felul de chestii plictisitoare, știți voi omora tipi, urmăriri cu mașini, sex în public, droguri, etc. Cât pe ce să ațipesc.

irinaidu
3rd April 2009, 00:28
mai sergiu daca incepi sa te uiti la un film din asta gen cranck trebuie sa fii intr-un moment cu circumvolutiunile f netede :P ca altfel il inchizi instant. eu am vazut ceva din el, intr-o seara la pro tv si cred ca era reluare ca era deja vreo 2 noaptea, in timp ce faceam raportari de sf de luna. mai mult de cranck n-as fi putut urmari :P deci mai sunt bune si filme din astea la ceva.

Sergiu
3rd April 2009, 00:51
Singur nu m-aș fi uitat nici când la așa ceva, dar pe de altă parte e interesant să vezi ce le mai poate capul unora, te mai râzi de ei. Am mai văzut unu tot așa penibil Exit Speed de vreo 2 săptămâni ceva persoane obișnuite dintr-un autobuz încep un război cu niște motocicliști înarmați și până la urmă îi omoară pe toți motocicliștii. Bine nici cei din autobuz n-au trăit prea mult, dar oricum.

zebe
4th April 2009, 12:12
Am vazut Charlie Bartlett. Incepe foarte aiurea, aproape ca am renuntat sa ma uit la el, dar pe parcurs incepe sa devina interesant. Bun, cam de un 7.:D

rob_din
4th April 2009, 12:22
mai sergiu daca incepi sa te uiti la un film din asta gen cranck trebuie sa fii intr-un moment cu circumvolutiunile f netede :P ca altfel il inchizi instant. eu am vazut ceva din el, intr-o seara la pro tv si cred ca era reluare ca era deja vreo 2 noaptea, in timp ce faceam raportari de sf de luna. mai mult de cranck n-as fi putut urmari :P deci mai sunt bune si filme din astea la ceva.

Hai sa nu-i mai facem tampiti pe cei ce au alte gusturi decat noi. Si eu as putea sa zic ca sunt intr-un moment cu circumovulutiuni netede cei ce se uita la Rachel got Married, ca sa dau doar un exemplu

irinaidu
4th April 2009, 12:38
rob_dindaca aia ar fi parerea ta poti sa o si spui, eu sunt pt libertatea de exprimare.

aseara m-am dus la cinema si am vz ca rula vicky cristina barcelona. am tot ocolit filmul asta dar acum am zis sa intru sa vad totusi de ce a primit penelope cruz oscarul, plus dupa mar adentro am dezvoltat o pasiune pt javier bardem ca actor.
filmul eunul dragut, imaginile sunt f frumoase, au o lumina frumoasa, coloana sonora f faina, actorii f placuti, penelope e intr-adevar superba si eu nu o plac de obicei. nu e film de luat f in serios dar e un film placut. iar personajul care nu stia ce vroia, dar stia ce nu vroia mi-a mers la suflet.

Elvis81
4th April 2009, 13:03
Azi am vazut X-Men Origins:Wolverine,insa varianta nefinalizata(efecte speciale,continuitatea unor faze,fragmente lipsa),fiind aparut cu o luna inainte de lansarea oficiala.Un film superb chiar si asa,si as zice cel mai bun din seria X-Men.

Desi probabil ca FBI nu are jurisdictie pe plaiurile mioritice,ar trebui sa vezi daca nu esti urmarit de niste men in black:D

http://www.themovieblog.com/2009/04/x-men-origins-wolverine-leak-fbi-is-on-the-job

rob_din
4th April 2009, 13:03
Nu, nu este parerea mea. Nu sunt un fanfaron sa cred asa ceva.

Sergiu
4th April 2009, 14:12
Hai sa nu-i mai facem tampiti pe cei ce au alte gusturi decat noi. Si eu as putea sa zic ca sunt intr-un moment cu circumovulutiuni netede cei ce se uita la Rachel got Married, ca sa dau doar un exemplu

Asta e cu opiniile fiecaruia: tu ai vazut ca s-a maritat(got married), eu am vazut cum s-a maritat (getting married). Circumvolutini netede trebuie sa ai cand intelegi un film pueril, nu prea complex si la care nu trebe sa fi foarte atent care poate sa-ti si placa. Si mie imi plac unele puerile asa pentru relaxare, desi eu prefer sa ma uit la seriale pentru relaxare, daca unii vad filme doar pentru relaxare iarasi e ok. Dar la Rachel Getting Married e mai complicat, trebe sa fii putin concentrat ca sa-l intelegi si apoi poate sa-ti placa sau nu, dar daca nu esti atent sigur nu-l intelegi si nu-ti place.

irinaidu
4th April 2009, 17:10
rob_din, ce n-am inteles eu e ce lagatura are a fi fanfaron cu ce vroiai sa zici tu acolo.
daca eu si sergiu vrem sa credem ca filmele usoare sunt usoare e treaba noastra :D daca tu crezi ca cranck avea ceva subtilitati nepatrunse de noi e de asemenea treaba ta.
iar eu pot sa am ce parere vreau despre cine vreau bazata pe orice argument oricat de pueril iar tu fireste esti liber sa ai ce parere vrei despre treaba asta.

pinki
4th April 2009, 19:15
rob_dindaca aia ar fi parerea ta poti sa o si spui, eu sunt pt libertatea de exprimare.

aseara m-am dus la cinema si am vz ca rula vicky cristina barcelona. am tot ocolit filmul asta dar acum am zis sa intru sa vad totusi de ce a primit penelope cruz oscarul, plus dupa mar adentro am dezvoltat o pasiune pt javier bardem ca actor.
filmul eunul dragut, imaginile sunt f frumoase, au o lumina frumoasa, coloana sonora f faina, actorii f placuti, penelope e intr-adevar superba si eu nu o plac de obicei. nu e film de luat f in serios dar e un film placut. iar personajul care nu stia ce vroia, dar stia ce nu vroia mi-a mers la suflet.


si mie mi s-a parut simpatic filmul, de altfel m-am regasit in multe chestii si poate de-aia :D nu stiu de ce zice lumea ca penelope nu merita oscarul, mie mi-a placut rolul ei :D bine, mie-mi place de ea :D scarlett iar e o preferata de-a mea, iar javier :D hehe, ce sa mai zic :D

rob_din
4th April 2009, 20:58
Pentru cei ce isi faceau iluzii ca Watchmen va face mare branza la boxoffice. Dupa 1 luna de la lansare nici macar nu mai e in Top 10, si nu face incasari mai mari de 120 de milioane in SUA (adica cam cate bugetul)

Fast and Furious va deveni maine filmul cu cel mai bun weekend de debut din acest an si cel mai bun weekend de aprilie din istorie- 70 de milioane de dolari (previziunile erau sub 50 de milioane)

buticut
4th April 2009, 21:00
Fast and Furious va deveni maine filmul cu cel mai bun weekend de debut din acest an si cel mai bun weekend de aprilie din istorie- 70 de milioane de dolari (previziunile erau sub 50 de milioane)

La box office o sa fie oricum intrecut de *cough...Transformers 2...*cough Harry Potter...*cough Avatar...*cough Star Trek.

relansat
5th April 2009, 03:44
twilight, tocmai l`am terminat de vazut si marturisesc ca nu am mai vazut un film atat de prost de foarte, foarte multa vreme. Sa fie 2-3 ani :rolleyes: ...
dialogurile sunt luate din telenovele, sa mor de mint

A.k.a
5th April 2009, 10:19
Am un prieten care e innebunit dupa filmul asta. L-a vazut de vreo 6 ori. Incerca sa ma convinga sa ma uit la el.

buticut
5th April 2009, 12:19
Be strong! Rezista :D!

A.k.a
5th April 2009, 15:41
Transformers. Nu credeam ca e bun, dar chiar mi-a placut

relansat
5th April 2009, 22:06
Am un prieten care e innebunit dupa filmul asta. L-a vazut de vreo 6 ori. Incerca sa ma convinga sa ma uit la el.

asa mi`am luat si io tzeapa ... si colegul meu e innebunit dupe transformers :mda:

Lucian86
6th April 2009, 22:09
"Sin City" Nu ma asteptam la asa ceva :shocked:
Nice show ;) 9/10

pinki
7th April 2009, 09:49
sin city e foarte nais facut :D

YoYoyOi
7th April 2009, 11:01
Underworld, toate 3. Desi nu sunt deloc fan al filmelor de acest gen, le-am vazut pe toate trei. Nu m-au impresionat deloc. Vampiri si varcolaci care se lupta intre ei.
Prima parte este, de fapt, cea de mijloc, a doua este continuarea, iar a treia este de fapt inceputul.:groggy:

pinki
7th April 2009, 11:02
mai ceva ca star wars :D

Kainsashiki
7th April 2009, 12:11
Fast and Furious - slab rau!!!! Prea multa tevatura aiurea!!

pinki
7th April 2009, 12:19
eu din filmul ala retin o singura faza si pe vin diesel (tot in scena aia pe care o retin era si el), in rest nu cred ca am avut rabdare sa-l vad tot :D

Kainsashiki
7th April 2009, 12:21
Care faza?

pinki
7th April 2009, 12:24
eh :D

Kainsashiki
7th April 2009, 12:27
zi ba spamerito!:D am o banuiala.....!!

pinki
7th April 2009, 12:28
inseamna ca ai ghicit :D e cu el si michelle williams sau cum o cheama pe aia :D

rob_din
7th April 2009, 12:30
O cheama Michelle Rodriguez, iar filmul este excelent, nu-i de mirare ca a batut atatea recorduri de incasari

Kainsashiki
7th April 2009, 12:31
ba, se putea sa nu intervina rob din sa ma contrazica? :happy

buna letty:X

pinki
7th April 2009, 12:31
ah, michelle williams e blonduta aia din dawson's creek, fosta nevasta a lu' heath ( :( ), simpatica tipa.

da, eu nu retin nume :D



cine e letty? :hmm:

Kainsashiki
7th April 2009, 12:33
michelle!!!!! ba, la ce film te-ai uitat ma?!

pinki
7th April 2009, 12:35
ete cucu, l-am vazut prin anu 1 de facultate, ti-am zis ce a ramas in memoria mea legat de film :D

Kainsashiki
7th April 2009, 12:36
Aha! Eu vorbeam despre asta care a aparut acum cateva zile:thinking:

pinki
7th April 2009, 12:38
mda, e clar :D

chiar asa, poate ma mai duc si eu la film :D

irinaidu
7th April 2009, 14:42
hai mai pinki sa nu-mi zici ca iti place vin diesel. yeak!!! celalat baiat din penibilul film pe de alta parte ar merita o privire, vb despre paul walker.

pinki
7th April 2009, 14:48
imi place in sensul pur fizic si o data :D ca sa ma exprim delicat :D


alalalt nici macar atat, e prea blond si american boy asa.

irinaidu
7th April 2009, 14:53
hai daca doar o data atunci te iert :P

Doctor_Satan
7th April 2009, 16:36
Sambata am vazut pe ProCinema "Irrevesible" (2002).
Un film frantuzesc, cu Monica Belucci si Vincent Cassel.
La inceput, maniera de filmare mi s-a parut foarte ciudata, chiar obositoare, dar scenele socante m-au tinut in fata televizorului.
Apoi a urmat scena in care Alex (personajul interpretat de Monica Belucci) este violata. O scena socanta dar foarte reusita si interesanta.
Actiunea filmului se desfasoara pe durata unei singure zile si daca ar fi fost filmat normal (daca il veti vedea o sa va dati seama la ce ma refer) probabil ar fi fost chiar plictisitor.
I-as da nota 8/10 pentru cat de bine au jucat actorii, originalitate (cel putin eu n-am mai vazut un film de acest gen), tupeu si ideea exprimata cu un buget redus.
Cele 2 puncte care i le-am scazut sunt pentru ca daca judecam filmul la rece, ca actiune nu ofera mare lucru. Inca un minus este pentru ca lasa o oarecare senzatie ca a fost facut pentru a soca.
In general, un film reusit, care merita vazut.

Cristina
7th April 2009, 17:21
Eu am o prietena,care e innebunita dupa Paul Walker si se pregateste sa se duca Fast and Furious 4.Nu stiu de ce,mie mi se pare mai simpatic Vin Disel:D.Mi-a placut de el in Bona de la fortele speciale si in Triple X.Oricum cu par in cap e nasol.:D
Ultimul film vazut:Made of Honor.Personajul pe care Patrick Dempsey,seamna cu cel interpretat de Julia Roberts in Iubitul meu se insoara,numai ca el si ramane cu tipa.Dragut film!8/10

pinki
7th April 2009, 18:45
Sambata am vazut pe ProCinema "Irrevesible" (2002).
Un film frantuzesc, cu Monica Belucci si Vincent Cassel.
La inceput, maniera de filmare mi s-a parut foarte ciudata, chiar obositoare, dar scenele socante m-au tinut in fata televizorului.
Apoi a urmat scena in care Alex (personajul interpretat de Monica Belucci) este violata. O scena socanta dar foarte reusita si interesanta.
Actiunea filmului se desfasoara pe durata unei singure zile si daca ar fi fost filmat normal (daca il veti vedea o sa va dati seama la ce ma refer) probabil ar fi fost chiar plictisitor.
I-as da nota 8/10 pentru cat de bine au jucat actorii, originalitate (cel putin eu n-am mai vazut un film de acest gen), tupeu si ideea exprimata cu un buget redus.
Cele 2 puncte care i le-am scazut sunt pentru ca daca judecam filmul la rece, ca actiune nu ofera mare lucru. Inca un minus este pentru ca lasa o oarecare senzatie ca a fost facut pentru a soca.
In general, un film reusit, care merita vazut.

unde mai pui ca joaca si vincent cassel :D

da, filmul e foarte dur si socant iar scena aia e chiar foarte realista. ce e interesant e jocul actorilor (plus actorii in sine :D) si mai ales maniera de filmat :D


criss, asa e :D

Sergiu
7th April 2009, 21:01
Am văzut și eu "Furios și iute" partea a patra, mai bun decât mă așteptam, dar tot nu e mare lucru, mă așteptam să fie mai realiste cursele, în rest a fost ok, dar destul de plictisitor. Oricum mult mai bun decât filmu care l-am văzut azi "Războiul minții". La ăsta era interesant cum mișcau ăia obiectele prin gând, dar mult prea fără sens și chiar mai ilogic decât furios și iute.

Dar am văzut sâmbătă seara pe TVR1 un film foarte fain: "Ultimul radio show", în regia lui Altman, o comedie mai nostalgică cu niște melodii foarte faine, în special ale lui Lefty și Dusty(Woody Harrelson și John C. Reilly). Oricum Altman e genial în maniera sa de a folosi umorul și drama pentru a evidenția emoțiile personajelor. Și desigur ceva melodii frumoase nu strică niciodată.

pinki
10th April 2009, 00:05
the cook the thief his wife and her lover. ca realizare (muzica, lumini, idei ascunse in spatele imaginilor, detalii etc) este foarte nais facut si mi-a placut, cum se joaca cu muzica si culorile, e foarte tare. actorii bine alesi, potriviti cu rolulurile, replicile iar sunt interesante. e si greu de descris un film de genul. eleganta dnei mirren si faptul ca filmul e all british (mai putin bucatarul) iar sunt mari plusuri. finalul e interesant (ca idee). ma pregateam sa-i dau o nota (si) mare dar pe alocuri are niste imagini cam greu de privit (sau sa zic "digerat", pt cei care au vazut filmul :D), sau poate sunt eu sensibila. totusi, pt ca e foarte frumos realizat, trec cu vederea si ii dau un 9. si-l si recomand :D


ah, vad acum ca jean paul gaultier a facut costumele... ce pot sa spun, se vede :cool:

noir_desir
10th April 2009, 08:13
te-ai dat pe Greenaway? Nu-i rău... :D


eu văzui așa ceva... http://www.imdb.com/title/tt0476681/

Ober, un film olandez care efectiv se joacă cu rolurile... personajele se revoltă împotriva scenariștilor, cerând roluri mai bune, având pretenții la desfășurarea ulterioară a filmului. În mare parte, merită văzut, mai ales că pune în discuție, într-o manieră foarte ludică, problematica personajului-naratorului-scriitorului/scenografului.

YoYoyOi
10th April 2009, 09:45
Echelon Conspiracy, ceva in genul Eagle Eye, dar mult mai slab. Si ca interpretare si ca poveste.

pinki
10th April 2009, 10:01
te-ai dat pe Greenaway? Nu-i rău... :D


eu văzui așa ceva... http://www.imdb.com/title/tt0476681/

Ober, un film olandez care efectiv se joacă cu rolurile... personajele se revoltă împotriva scenariștilor, cerând roluri mai bune, având pretenții la desfășurarea ulterioară a filmului. În mare parte, merită văzut, mai ales că pune în discuție, într-o manieră foarte ludică, problematica personajului-naratorului-scriitorului/scenografului.

si se si gaseste filmu? :D


ps: nu m-am dat pe nimic, doar imi largesc orizonturile :D

Krmn
10th April 2009, 21:55
Ati vazut Reader ? drama.este un film interesant. 8,5/10
Yes man - o comedie draguta , tot un 8,5/10
Seven Pounds - drama, f. impresionant 9,5/10
Wanted - actiune,dragut film 9/10
Schimbul - drama,bazat pe o fapta reala (daca s-a intamplat asa, e tragic si de-a dreptul absurd{adik cate absurditati nu se intampla si in zilele noastre...} ) 8.5/10
Boy in striped pyjamas - drama, socant as putea spune in final.:(( 8.5/10

Am scris mai mult de filme dramatice, pt. ca imi plac acest gen.

Filmul meu de suflet, din copilarie este(si va ramane) "Sunetul muzicii"
L-ati vazut? In copilarie am savurat mult acest film intr-un anumit send:acum,la maturitate, sunt si mai multe mesaje pozitive transmise in film.(mai ales prin versurile cantecelor).Merita vazut (parerea mea :)

Sergiu
10th April 2009, 22:32
Reader 6, nu m-a impresionat, cam trasă de păr povestea, .
Seven Pounds 1/10 o porcărie, am mai zis-o și-o repet.
Wanted 6 cam inconstant filmul, scene bune de acțiune, dar plictiseală mare între ele.
Schimbul 7 film bun, dar Jolie a cam exagerat cu interpretarea.

Sunetul muzicii e foarte bun 9/10, dacă nu era faza cu anti naziști îi dădeam 10, dar parcă prea au vrut să ne bage ideea aia antinazistă pe gât. Oricum Julie Andrews e foarte bună, într-un rol de excepție (cu toate că în Mary Poppins a fost și mai bună)

Un alt film cu ea care l-am văzut ieri seară a fost Thoroughly Modern Millie nu e chiar așa de bun, dar tot e foarte vesel și m-a binedispus. Adică melodii bune, peisaje, costume și actori care arată bine n-are cum să nu te binedispună.

irinaidu
13th April 2009, 16:13
am vazut 2 filme weekendul asta. cu totul altele decat cele pe care imi propusesem sa le vad. am vrut sa merg la cinema si am ajuns acasa cu calculatorul.
deci, am vazut " Boy A " si " Lucia y el sexo ".
mi-au placut ambele filme f mult. sunt f diferite unul de celalat.
" lucia y el sexo " nu e un film care sa emotioneze, cel putin nu pe mine. dar e interesant. asa cam ca o poveste in forma de puzzle. filmul povesteste despre o poveste, despre ce rol poate sa aiba o poveste in viata cuiva, despre cum poti sa construiesti o poveste . e greu sa spun eu acum ce si cum se intampla, dar eu zic ca merita vazut.
" boy A " in schimb e un film care m-a emotionat profun. m-am simtit prinsa si parca trasa in viata personajului principal. actorul principal andrew garfield, e pt mine o noutate. nu l-am mai vz pana acum dar acum clar vreau sa il mai vad si in altceva sa pot sa imi dau seama daca doar i s-a potrivit rolul asta ca o manusa sau e el un actor f bun. filmul e in asa fel filmat ca in unele momente, cum ar fi cele intre eric si michelle aveam senzatia ca privesc chiar in intimitatea unui cuplu.

A.k.a
13th April 2009, 19:55
Fast & Furious 4. Imi pare rau ca am dat bani sa il vad

rob_din
14th April 2009, 23:41
Gran Torino, mai bun decat toate filmele nominalizate la Oscar

rob_din
16th April 2009, 11:20
OFFTOPIC: pot afla de pe undeva topul incasarilor din Romania in anul 2008 (ma refer total pe an)?

Doctor_Satan
16th April 2009, 11:32
the cook the thief his wife and her lover. ca realizare (muzica, lumini, idei ascunse in spatele imaginilor, detalii etc) este foarte nais facut si mi-a placut, cum se joaca cu muzica si culorile, e foarte tare. actorii bine alesi, potriviti cu rolulurile, replicile iar sunt interesante. e si greu de descris un film de genul. eleganta dnei mirren si faptul ca filmul e all british (mai putin bucatarul) iar sunt mari plusuri. finalul e interesant (ca idee). ma pregateam sa-i dau o nota (si) mare dar pe alocuri are niste imagini cam greu de privit (sau sa zic "digerat", pt cei care au vazut filmul :D), sau poate sunt eu sensibila. totusi, pt ca e foarte frumos realizat, trec cu vederea si ii dau un 9. si-l si recomand :D


ah, vad acum ca jean paul gaultier a facut costumele... ce pot sa spun, se vede :cool:

In ce sens greu de privit? Scene mai dure, care nu le vezi in filemele de zi cu zi? Portiunea aia de comentariu ma face sa ma gandesc sa caut filmul, cu toate ca titlul ma ducea cu gadul la un film de duzina.

pinki
16th April 2009, 11:35
daca iti zic iti stric filmul :D


nu e film de duzina, chiar e frumos. cauta-l, ca merita :D



si dupa ce-l vezi o sa intelegi :D

Doctor_Satan
16th April 2009, 11:47
Bine, o sa-l caut. Sper sa merite efortul!

pinki
16th April 2009, 11:56
acum depinde ce fel de filme iti plac tie si cum urmaresti un film... asta spre ex trebuie privit cu mare atentie pe detalii si e destul de estetic.

Doctor_Satan
16th April 2009, 12:08
Imi plac filmele care te tin in priza cu detaliile. Problema ar fi genul filmului. Sper sa nu fie vreo drama patetica sau o comedioara de 2 bani!

pinki
16th April 2009, 12:23
mai asa, ca subiect, nu e cine stie ce, dar realizarea face toti banii :D

Doctor_Satan
16th April 2009, 13:56
O sa-l caut, sa-l vad, din curiozitate.

Daca iti plac filmele englezesti, ti-as recomanda Death at a funeral. O comedie neagra foarte simpatica.

pinki
16th April 2009, 14:36
am vrut sa mi-l iau, sper sa nu uit :D

Bronco
19th April 2009, 17:11
Knowing
Ciudat finalul, neasteptat, dar slabutz. Se putea mai bine, iar Cage, parca este prea artificial... Per total, 6/10


http://img231.imageshack.us/img231/3409/knowing.jpg

Datenshi
20th April 2009, 13:05
Green Street Hooligans 2 - mult mai slab decat primul.

Kainsashiki
20th April 2009, 13:49
Knowing
Ciudat finalul, neasteptat, dar slabutz. Se putea mai bine, iar Cage, parca este prea artificial... Per total, 6/10



Finalul a fost patetic:headbang:

Am mai vazut Blood Diamond si 3:10 to Yuma, ambele mi-au placut.

jo27
21st April 2009, 12:04
Il y a longtemps que je t'aime--9/10, superb filmul

emiii03
22nd April 2009, 15:18
ce parere aveti despre Zeitgeist Addendum? e o poveste? are vreun sambure de adevar? sau este o inventie a americanilor sa arate ca libertatea de exprimare mai exista?

irinaidu
22nd April 2009, 18:05
am vazut the wrestler aseara. in primul rand nu inteleg cat de idiot trebuie sa fii sa te uiti sau sa faci wrestling. adica daca vrei cafteala, de ce nu, una pe bune???
lasand asta la o parte, rourke joaca bine, te face sa uiti ca e un personaj, dar tot cred ca sean penn a meritat oscarul si ca fost the best male actor.
insa filmul fara sa fie prost m-a scos din sarite. pt ca personajul principal m-a scos din sarite. daca cunoasteti un astfel de om o sa intelegeti de ce si daca v-a fost chiar tata atunci chiar intelegeti de ce.

Lucian86
24th April 2009, 21:44
"Vicky Christina Barcelona" - Mi-a fost greu sa cred ca Javier Bardem joaca in acest film adica acelasi tip din "No country for old men":shocked: My congratulations. Filmul a fost foarte bun, tipic Woody Allen adica "women hard to understand" ceea ce mi se pare ok ;)
8,5/10

"There will be blood" - Un film "puternic" din multe puncte de vedere. Curiozitate: Daniel Day-Lewis parca interpreteaza acelasi personaj din "Gangs of New York" :P
9/10

"African Queen" - Frumoasa aventura din anii 50' insa cu acelasi final candid din punctul meu de vedere. Totusi, filmele din acea perioada au un cuprins foarte antrenant ;)
8/10

Grinco
24th April 2009, 21:49
M-am uitat la porcaria aia de Indiana Jones, ultima parte. Se pare ca Lucas si Spielberg o dau in senilitate, altfel nu inteleg ce naiba cauta extraterestri intr-un film cu Indiana Jones. 2/10

trejo
24th April 2009, 22:36
FELON cu Stephen Dorff si Val Kilmer e misto.
http://www.hometheaterforum.com/htf/imgcache/37251.imgcache

Bumbescu
25th April 2009, 15:30
Am vazut si eu The Reader, mi-a placut f mult. Cred ca este genul de film ce poate constitui un foarte puternic argument in "lupta" carte-film. Eu cel putin am mereu aceasta "problema"-ce ar trebui sa fac la un moment dat atunci cand beneficiez de ceva timp liber, sa aleg varianta facila a vizionarii unui film bun(evident idioteniile nu intra in discutie) sau sa citesc o carte buna.
Este genul de film ce lasa deschisa, precum multe romane, calea interpretarilor, un film ce te face sa te gandesti la el si dupa ce s-a terminat.

Sergiu
25th April 2009, 16:54
Mie nu mi-a plăcut The reader. De exemplu am văzut un film danez The Black Book despre al doilea război mondial și mi-a plăcut mult mai mult, chiar dacă și acesta a avut căteva chestii cam implauzibile.

Am mai văzut Mean Girls, foarte bun zic eu, deși unele glume au fost cam puerile și altele copiate, dar Lindsay Lohan e genială în film, chiar m-a făcut curios să mă uit la alte filme cu ea.

Am mai văzut Hustle cu Burt Reynolds și Deneuve e ok, nu mare lucru. Asta a ales randomul de pe imdb.

Lucian86
25th April 2009, 17:32
"Following" de Nolan - Scurt dar bun :) 8/10

JJ
26th April 2009, 01:19
Azi am vazut intr-un final Lords of War, bun film. Si am revazut US Marschals.

relansat
26th April 2009, 17:02
Monstri contra extraterestri , prima mea experienta 3D

destul de interesant, nu filmul ,,, :D

Lucian86
26th April 2009, 19:54
Monstri contra extraterestri , prima mea experienta 3D

destul de interesant, nu filmul ,,, :D

L-am vazut si eu in 3D - super pentru o prima experienta 3D. Filmul a fost si el foarte amuzant pana la un anumit punct.
Merita vazut ;)

Bumbescu
27th April 2009, 10:05
Mie nu mi-a plăcut The reader. De exemplu am văzut un film danez The Black Book despre al doilea război mondial și mi-a plăcut mult mai mult, chiar dacă și acesta a avut căteva chestii cam implauzibile.




The Black Book este olandez de fapt, e regizat de Paul Verhoeven, e un film de actiune bunicel si nu prea are decat tangential legatura cu The reader. In timp ce Black Book este un film exclusiv despre razboi, in The reader razboiul reprezinta numai scenografia(si aia imaginara) de la un moment dat.

Sergiu
27th April 2009, 11:00
Olandez sau danez e totuna pentru mine e primul meu film din oricare din cele 2 țări, dar probabil că ai dreptate. Nu prea e acțiune Black Book, dar ai dreptate nu prea are legătură cu The Reader, doar că sunt ambele despre al doilea război mondial, dar mai ales că ăsta l-am văzut cu câteva zile înainte la cinema, de aia făceam comparația și ziceam că ceva film obscur e mai bun decât ditamai filmu premiat la oscar.

Bumbescu
27th April 2009, 15:53
Nu e de actiune Black book?:shocked:
Tot filmul e numai o impuscatura, o tradare, o intriga, un amor.....e un "basic instinct" varianta razboi, un film bunicel dar modest, genul "for everybody"....a-l compara cu the reader e ca si cum ai compara "codul lui da vinci" cu "numele trandafirului"

Bronco
27th April 2009, 16:44
Tocmai ce am vazut "The Uninvited"
Un fel de horror movie, o poveste slabutza dealtfel, insa m-a atras pina la final, din curiozitatea de a vedea cum se termina. A fost ok, mai ales finalul, care mi-a placut. Era cum nu ma asteptam, si asta e bine la un film.
Iata trailer-ul:
http://www.youtube.com/watch?v=56cUbzWHeR8

Cristina
27th April 2009, 16:49
Red Falcon merci pt recenzie.:ok:Il am de mult timp in calculator,dar nu am avut timp de el.Se pare ca nu am pierdut nimic.Probabil o sa-l sterg!:D

mikeyy
27th April 2009, 16:50
Am vazut si eu The Uninvited...a fost ok ca si realizare..insa eu vazusem acum vreun an "A tale of two sisters" (varianta asiatica) si stiam la ce sa ma astept.

Sergiu
27th April 2009, 16:51
@Bumbescu
Păi nu prea am văzut eu acțiunea, adică i-au bombardat la aia refugiul, apoi a vrut să fugă, dar a fost ambuscată, în fine mie un pluton de execuție nu mi se pare acțiune și apoi a fost faza când era spioană și au fost parcă câteva încercări de evadare sau unele urmăriri. Thriller da, dar pentru acțiune eu mă așteptam la ceva gen Die hard, Indiana Jones care nu prea a fost, trădarea intrigile amorul nu prea îs acțiune după părerea mea.
Filmul e bunicel, nu e genial, dar nu vroiam să zic că ăsta e bun, vroiam să zic ca The Reader e mediocru. Filmul e așa lent că mă plictisesc și numai gândindu-mă la el. Amestecarea faptului că nu știe să scrie cu crimele acelea mi s-a părut de prost gust. Numai gândindu-mă că au vrut să spună că merita o pedeapsă mai mică pentru că era analfabetă îmi întoarce stomacul pe dos.

N-am văzut nici "codul lui da vinci" nici "numele trandafirului", așa că nu prea înțeleg comparația, dar înțeleg că cele 2 sunt destul de diferite, repet nu vroiam să fac o comparație în cadrul unui gen anume.

Bronco
27th April 2009, 17:26
Red Falcon merci pt recenzie.:ok:Il am de mult timp in calculator,dar nu am avut timp de el.Se pare ca nu am pierdut nimic.Probabil o sa-l sterg!:D

Nu-l sterge, e interesant, mai ales finalul filmului, care m-a atras... Iar povestea nu e asa de rea. E un film ok, poti sa te uiti la el, nu pierzi nimic!

rob_din
27th April 2009, 18:29
Intr-adevar Uninvited m-a surprins placut. Nu-i cine stie ce, dar fata de alte filme asa zis horror aparute in ultima vreme (Unborn, Haunting in Connecticut, Ruins, Mirrors, The Eye etc) nu m-a plictisit si am rezistat pana la final. Dar este de fapt un thriller nu un film horror cum este promovat

United 93- excelent, mai ales din punct de vedere regizoral. Mult peste World Trade Center al lui Oliver Stone

The Green Mile, pentru a continua prin comparatii, mult mai bun decat Shawshank Redemption. Chiar merita Oscarul pentru cel mai bun film.

Sasuke Uchiha
27th April 2009, 22:29
the eye - alba alba alba !!!
lady in the water - dintre cele mai slabe ale lui shyamalan

noir_desir
28th April 2009, 12:32
Tache, primul lungmetraj al regizorului basarabean Igor Cobileanski, un film în care Mircea Diaconu este din nou magistral (se mai pune problema?:rolleyes:) și care surprinde destul de bine anumite aspecte "moderne" ale societății românești de azi...

http://www.imdb.com/title/tt1337707/

pinki
28th April 2009, 13:56
am vazut si eu reclama la tache dar am crezut ca=i serial :D deh, blondele :D

Bumbescu
28th April 2009, 13:56
Gomorra-un film pe care Ministerul de externe roman ar trebui sa-l recomande "cioroilor" italieni de fiecare data cand mai vorbesc despre faradelegile romanilor.....de remarcat ca "melteanul e universal", indiferent de natie, loc sau "limba"(in filmul asta italiana e mai violata decat e romana in cea mai crunta manea).

irinaidu
28th April 2009, 14:37
doar nu credeai bumbi ca melteanul e doar al nostru ( apropo de denumirea de meltean si tu asculti guerilla :D ? )

Bumbescu
28th April 2009, 14:41
Nu, dar aia din film sunt identici cu ai nostri(ba chiar "mai' veritabili as spune), iar manelele in italiana sunt ceva deosebit.....:D

irinaidu
28th April 2009, 14:49
pai normal ca ei sunt aia veritabili. doar ei au venit intai la noi si ne-au contaminat ( vb aia dacii erau oameni seriosi) si apoi am mers noi la ei sa le intoarcem favoarea :P

pinki
28th April 2009, 15:14
Nu, dar aia din film sunt identici cu ai nostri(ba chiar "mai' veritabili as spune), iar manelele in italiana sunt ceva deosebit.....:D

aoleo, imi imaginez :headbang:

Lucian86
30th April 2009, 16:11
"Annie Hall" de Woody Allen: Tipic si bun 9/10

"All about Eve" "Fara scrupule" 9/10

Bronco
2nd May 2009, 00:15
Valkyrie -- Tom Cruise pare destul de superficial, si asta de mai mult timp, si asta cam strica o poveste care dealtfel e foarte interesanta. Chiar si la partea regizorala, filmul e slow, ma asteptam la ceva mai incitant, mai intens. Pana si documentarul de la Discovery despre atentatul esuat asupra lui Hitler mi s-a parut mai interesant decat filmul asta. Pacat. 5 / 10

Grinco
4th May 2009, 13:48
Ce aiurea mi se pare afisul asta unguresc la ultimul X-Men. Adica Wolverine e Farkas :D

http://film.virtus.hu/user_gfx/20090414/tn_aid6506_20090414190227_290.jpeg

Sergiu
4th May 2009, 14:53
Păi cum ai vrea să-i spună, tot un fel de lup e.

Eu am văzut în ultima săptămână Freaky Friday, ambele variante cred că cea cu Lindsay Lohan e mai bună ca cea cu Jodie Foster, The Day The Earth Stood Still(1951), Cockfighter, The Simpsons și La regle du jeu. Au fost ok, în mare parte bunicele, dar Cockfighter și La regle du jeu au fost foarte bune.

irinaidu
4th May 2009, 17:36
si pe mine ma seaca traducerea numelor dar inteleg ca e totusi necesar pt cei ce nu inteleg engleza. dar exista si limite. cand am vazut la italieni ca i-au spus lui scarlet o'hara - rosela o'hara era sa cad de pe scaun.

pinki
4th May 2009, 19:42
ce idioti :D

Cristina
5th May 2009, 23:27
Am vazut intr-un final The Uninvited si Vicky Cristina Barcelona.
Primul mi s-a parut aiurea,dar finalul m-a lasat masca.Red Falcon ai avut dreptate!Nu ma asteptam la un asemenea final!Oricum au fost niste lucruri pe care nu le-am inteles prea bine.
Al doilea mi s-a parut foarte dragut,dar interpretarea Penelopei Cruz nu mi s-a parut ca ar fi demna de un Oscar.Insa dupa filmul asta mi-am dorit sa plec si eu la Barcelona!:DMentionez ca eu seman un pic cu Vicky la fire.:D

Travis Daye
6th May 2009, 18:58
A vazut cineva "Duplicity" cu Clive Owen si Julia Roberts? Vreau sa ma duc cu prietena la cinema sambata sa-l vedem.... si vrem asa ceva mai calumea.... gen film care poate fi vazut in doi...

Bronco
7th May 2009, 22:18
"Flags of our Fathers" si "Letters from Iwo Jima" , doua filme superbe...despre acelasi razboi, in acelasi loc din perspective diferite... Ambele au fost minunate, o adevarata placere sa le vezi. Iti dau un sentiment, ca si cum ai fi acolo... Iar povestile istorisite in aceste doua filme sunt minunate. 10 / 10. Pentru ambele...

A.k.a
8th May 2009, 09:34
Leon. Imi pare rau ca nu l-am vazut mai devreme

pinki
8th May 2009, 10:27
da, jean reno ruleaza :D

jo27
8th May 2009, 13:22
La haine, superb film despre viata tinerilor din suburbiile pariziene, dialogurile, in ciuda unei abundente a vulgaritatilor, mi s-au parut excelente...9/10

pinki
8th May 2009, 13:24
pai, cu vincent cassel, normal :D


obiectiv insa, da, e reusit.

JJ
8th May 2009, 21:31
Nightwatch (Rusia, 2004) un film interesant, dar ma asteptam la un pic mai mult, mai ales de la efectele speciale.