PDA

View Full Version : Filme pe care le-am vazut in ultima vreme



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Marius
22nd September 2008, 18:29
http://www.imdb.com/title/tt0454824/

:cool:

YoYoyOi
22nd September 2008, 18:31
cu avioane ma? bine ca m-ai facut sa-l descarc :D

Marius
22nd September 2008, 18:33
Frantuzoaica aia e... :D

YoYoyOi
22nd September 2008, 18:34
'ti-ar frantuzoiaca sa-ti fie :D pai de aia descarc io de azi dimineata? :happy

irinaidu
22nd September 2008, 18:36
ok, bine ca m-am lamurit. sunt in dispozitie pt a vedea ceva lejer. dar parca asta cu avione si razboiul mondial nu se incadreaza.

YoYoyOi
22nd September 2008, 18:38
eu mi-am luat ieri prima serie(si cred si singura) din Day Break si mai am 3 episoade de vazut :D

Marius
22nd September 2008, 18:43
Hai ca spun si aici :D

Fiind un fan al aviatiei :cool:, am luat filmul doar pentru ca era vorba de aviatia franceza din primul razboi mondial (escadrila Lafayette). Dar, spre surprinderea mea, am vazut un super film, cu multe momente memorabile, dramatice chiar (de exemplu, unui pilot a carui mana era blocata sub avionul prabusit un coleg foloseste o lopatica de infanterie pentru a i-o taia - mana adica :D), replicile sunt pe alocuri geniale, peisajele superbe (trecerea de la campurile inverzite la teatrul de razboi se face atat de brusc incat e incredibil - chiar ma intrebam daca filmarile au fost facute in Franta)...

Ce sa mai, un film de nota 11 :cool:

irinaidu
22nd September 2008, 18:48
dar ceva dragut si in care nu i se taie mana nimanui nu ai vazut?

Marius
22nd September 2008, 18:50
Te referi la un sarut inocent, sub un pom, in ploaie, dupa primul zbor din viata fetei? Parca era si asa ceva p-acolo, da' cine sa observe? :D

adica ceva de genul

noir_desir
23rd September 2008, 13:38
The Darjeeling Limited http://www.imdb.com/title/tt0838221/ și The Onion Movie http://www.imdb.com/title/tt0392878/.
Două filme total diferite, dar care, ambele, au punctaj maxim din partea mea.

pinki
23rd September 2008, 17:07
:ok: darjeeling limited mi-a placut si mie foarte mult, sa-ti iei si hotel chevalier, e foarte nice :)

irinaidu
23rd September 2008, 18:12
aseara ma uitam la profilul imdb al lui adrien brody si ma gandeam sa vad un film bun cu el. si acum am dat aici peste recomandarea voastra. daca il gasesc as vrea si eu sa il vad.

Sasuke Uchiha
23rd September 2008, 21:05
The Strangers - plictisitor , feriti-va !!! nu mai vazusem un film asa prost de f f mult timp 2/10

irinaidu
23rd September 2008, 23:40
am vazut si eu iron man. daca nu aveti ce face puteti sa va uitati si voi.

iuli
23rd September 2008, 23:52
Daca nu aveti ce face, puteti sa va uitati la un alt film.

irinaidu
23rd September 2008, 23:59
ai si tu dreptate.

Dogville
24th September 2008, 00:28
Daca nu aveti ce face, puteti sa va uitati la un alt film.

Cum ar fi....Felon ??? :D Te omor...am adormit la jumatate.Sa revin asupra-i ? :P

PS.Am vazut ca l-ai recomandat calduros undeva :P

iuli
24th September 2008, 00:31
Si tu acum :D

irinaidu
24th September 2008, 00:39
ce am recomandat? felon e numele filmului? nu cred ca eu am zis ceva despre el. sau am inteles eu ceva gresit aici.

oricum in caz ca nu am fost clara iron man e boring.

Dogville
24th September 2008, 00:45
1.Nu tu,Iri, Iuli :D

2.Nu mi s-a parut.Dimpotriva :cool:

irinaidu
24th September 2008, 00:50
aha, mi se parea mie ca nu stiu despre ce e vorba. incepusem sa-mi fac griji ca mi-am pierdut si ultima farama de memorie.

eu la iron man m-am tot uitat pt ca imi place downey dar ma asteptam sa se si intample ceva pana la urma. dar nu se intampla nimic. si batalia de la sfarsit e tare neimpresionanta.

Dogville
24th September 2008, 00:59
Cre' ca s-a mai discutat despre filmu' asta pe-aici acum...3 pagini ? Na ca s-a luat ! Vezi,asa vom arata la 70 de ani, nu cum spunea aparatu' lu' Resita :D

Mie nu-mi placea Downey.Dupa Tropic Thunder cred ca n-o sa mai fiu asa categoric.Dar tu parca aveai un cui impotriva dragei de Gwyneth....asta tre sa fie :P

irinaidu
24th September 2008, 02:32
nu mai nu am nimic cu qwyneth. power to the woman!!! i-a avut si pe pitt si pe afleck. imi place fata si mai joaca si bine cand are ce.

TenisFan
24th September 2008, 12:54
Iron man. Vad ca s-a vorbit ceva pe acilea despre el. Eu(evident ;) ) o sa fiu capitanul nationalei(de conjunctura) in aceasta problema. :shocked: Filmul este solid din mai multe puncte de vedere. Scenariul e bine scris, dialogurile sunt bune si jocul actorilor in aceeasi nota cu primele doua chestiuni enumerate. Downey ca Tony Stark/Iron man este "za master of c00l". Enough said. Productie hollywoodiana => (normal ca exista si) momente prost facute si patetice. Dumele pe care le da Downey sunt mega hilare. :( Per total un film solid ce primeste nota 7.5. ;)

irinaidu
24th September 2008, 14:18
nationala cui? sper ca nu a noastra. :P

sunt de acord cu un 7 pt iron man. dar nota asta vine clar datorita actorilor. daca il scoti pe downey si o scoti si pe qwyneth din film , actiunea nu prea capteaza atentia. sau cel putin pe mine de obicei robotii construiti in pesteri nu ma pasioneaza.

rocs_a
24th September 2008, 20:30
Mamma mia!
vedeti-l doar daca sunteti fete!
mi-a placut sa il vad la cinema datorita sonorizarii. imi venea sa ma ridic de pe scaun si sa dansez in cinema :D
nu mi-au placut decat vocile actritelor Amanda Seyfried si Meryl Streep. colin firth avea voce f gay (poate si dat rolului, sper) si pierce brosnan scotea raguseala
nu mi-a placut legatura muzica abba-grecia (locul desf actiunii). desi, peisajele superbe din grecia mi-aduc amintiri frumoase .
finalul e cam flescait, m-a dezamagit personajul lui colin firth :(

irinaidu
24th September 2008, 23:26
am fost si eu invitata sa vad mamma mia dar numai ideea ca e un musical ma face sa nu intru in sala. dar pritenelor mele le-a placut. dar au zis si ele la fel. e de vazut doar daca esti fata.

iuli
24th September 2008, 23:39
Si eu am fost rugat, culmea, chiar de o fata, sa nu ma duc la filmul asta. Nici ei nu i-a placut

TenisFan
25th September 2008, 01:51
buticut ar fi decretat filmul ca fiind o capodopera ininteligibila pentru altii. Enough said. (i'm fucking doomed now :-s )

pinki
25th September 2008, 22:19
tais-toi. bine, fie, e tras de par, e "genul ala de film", dar mi-a placut foarte mult :D iar jean reno si in special gerard depardieu sunt geniali :D

World Expert
27th September 2008, 01:42
tais-toi. bine, fie, e tras de par, e "genul ala de film", dar mi-a placut foarte mult :D iar jean reno si in special gerard depardieu sunt geniali :D

Sunt Quentin din Montargis....


Depardieu a fost geniall, mai ales in inchisoare, cand i-a innebunit pe toti.

Am ras de m-a durut burta :)))))))))

Dogville
27th September 2008, 12:42
Doua bucati de la Takashi Miike nu pot dauna sanatatii, cu exceptia cazului cand sunteti deja sanatosi :shocked: Primo: Chakushin ari (2003), un horror meserias, one of my best, desi destul de comercial, o rara avis cand vine vorba de Miike.Secondo: Visitor Q, scurta dar cuprinzatoare fresca despre naravurile societatii japoneze contemporane, un fel de epilog al Scrisorii a 3-a, varianta nippon. Dur underground :D

Notez 8 cu 6 :ok:

A.k.a
27th September 2008, 21:44
Death Race, ambele versiuni. Filme asa de distractie. Originalul zici ca e Carmageddon.
Felon. Mi-a placut foarte mult, uiati-va la el cand aveti ocazia

Marius
27th September 2008, 21:47
August Rush

YoYoyOi
27th September 2008, 21:50
si? :D

Ess
27th September 2008, 21:53
in seara asta de la 22.00, pe TCM - pink floyd - the wall!

enjoy! :ok:

irinaidu
27th September 2008, 22:06
mai eu am incercat sa ma uit la the wall si nu m-am prins. muzica faina, normal, dar pt asta puteam sa bag cd-ul. bob geldof in rolul rockerului, interasant. dar eu nu am reusit sa ma uit mai mult de 10 minute. poate nu m-a prins niciodata in dispozitia necesara. am incercat de mai multe ori sa ma uit.

little_earl
27th September 2008, 22:07
Napoleon Dynamite si School for scoundrels ... comedii usurele de vazut la plictiseala

Marius
28th September 2008, 01:06
si? :D

Si da :D

Nu stiu, film ok... multe faze trase de par dar, per total, e misto. Nu ma pune sa-l notez pentru ca intra in categoria A walk to remember sau If only.

In fine :)

Tocmai am terminat de vizionat Into the wild. Habar n-am cum sa-l descriu. Woow ar fi cam putin :). Imagini incredibile, un stil de filmare cel putin interesant, film cu morala care te invata multe lucruri si... dar mai bine despre final nu spun, sa nu-l stric :)

P.S. Daca intereseaza pe cineva, povestesc doar o scena din filmul notat cu woow. Baiatul nostru, eroul filmului se afla in Alaska, in aventura vietii sale. Impusca un elan. Ce face cu animalul, o sa ma intrebati :) Ei bine, ia o sabiuta si il transeaza :D Ii taie beregata (sange), apoi picioarele din spate, apoi il despica si ii scoate inimioara. Ia organul elanului si se uita la el cu curiozitate/teama/respect (una din ele, sau toate 3 combinate :D). Continua cu transatul, ia carnea si incearca sa o afume pentru a nu se strica. Surpriza insa! Carnea se strica (probabil din cauza nepriceperii individului in ale afumatului) iar el tocmai realizeaza ca a omorat un animal... degeaba :D

Da' hai ca va stric filmul :)

woow/10

irinaidu
28th September 2008, 01:32
si eu am fost foarte entuziasmata de INTO THE WILD. nu prea l-a vazut multa lume ( printre pritenii mei ). si eu era cat pe ce sa nu-l vad. vazusem o prezentare a filmului si credeam ca mesajul e xact inversul celui care a fost pana la urma.
nu e un film de povestit, e de simtit si de vazut. emile hirsh e extraordinar ( asa de felul lui si in filmul asta in mod deosebit ).
dar pana la urma am vazut filmul pt ca m-am gandit ca sean penn ca regizor si emile hirsh in rolul principal nu pot fi un dezastru.
am facut o pasiune pentru coloana sonora si melodiile lui Eddie Vedder.

are baiatul multe revelatii care mi-au placut.
I read somewhere how important it is in life not necessarily to be strong but to feel strong.
si mai era si aia de la sfarsit dar nu gasesc citatul exact : despre importanta de a spune lucrurilor pe nume.


into the wild l-am vz intr-o zi in care am mers cu trenul. si am mai vazut notes on a scandal si charlie bartlett. foarte diferite dar fiecare foarte faine pt genul lor.

ps : yo marius, dupa mine diferenta intre august rush si a walk to remember e ca : august rush e o poveste, adica a fairytale dupa cum zice chiar personajul la inceputul filmului prin urmare nu trebuie sa aiba sens iar a walk to remeber e un rip off dupa love story , adica o semicopiala.

Marius
28th September 2008, 13:39
irina, chiar mi-a placut August Rush... pana intr-un punct :)

ok, am inteles ca baiatelul e genial si a invatat sa cante la chitara de unul singur, in doar 10 min. La fel cu pianu. Dar mi s-a parut o tampenie ca acelasi copilas sa compuna la 2 minute dupa ce vazuse pentru prima data in viata lui un portativ... cam de acolo mi s-a rupt filmul mie :)

Despre Into the wild. Tipul e convins ca fericirea o gasesti doar atunci cand esti singur in salbaticie, cand faci ce iti place, cand nu mai exista tentatii de niciun fel (bani, oameni etc.). Din pacate pentru el, treaba nu sta tocmai asa si realizeaza lucrul asta cu 5 minute inainte sa moara, in the middle of nowere :). Tot filmul ne prezinta de fapt concluzia din final, Happyness exists only if shared (sau ceva de genul asta) :P

irinaidu
28th September 2008, 15:39
marius nu mai povesti into the wild, lasa oamenii sa-l vada :D aseara mi-am petrecut 30 de minute pe siteul filmului. http://www.intothewild.com/ sunt multe interviuri cu sean penn si alte chestii dragute.

eu ce ziceam despre august rush nu e nici ca e bun , nici ca e rau. e o poveste. asa cum e si cenusareassa, alba ca zapada. adica nu are logica. daca accepti ca harry potter poate sa zboare pe o matura, atunci si august rush poate sa compuna o melodie fara cunostinte despre muzica. it's a fairytale !!!! zice si omul undeva la inceput : But I believe in music...The way that some people believe in fairy tales.

pinki
28th September 2008, 15:54
into the wild e singurul film care mi-a placut si m=a enervat in acelasi timp incredibil de mult :D. bun, ideea este extraordinara, realizarea este foarte tare, dar finalul nu mi-a placut absolut deloc. vrei sa fii liber, vrei sa traiesti liber, sigur, si mie mi-ar placea sa plec unde vad cu ochii, ar fi extraordinar sa poti sa faci asta, dar sa ajungi sa mori ca bou' (pardon de expresie) singur in padure la mama naibii, asta nu mai e fun. undeva dupa ce il paraseste pe nenea deja incepusem sa ma revolt, parca imi venea sa ma duc sa-i dau 2 palme sa-si revina. all in all filmul este foarte tare, dar eu m-am suparat pe el (pe personajul principal) :D

Marius
28th September 2008, 16:30
Mie chiar faptul ca ala a murit mi-a placut :D

Chiar ma gandeam dupa ce se otravise ala ca acus apare elicopterul salvator intr-un scenariu moralizator tipic american... Faptul ca a murit te invata un lucru extraordinar de important. Daca esti in mijlocul Alaskai, nu manca plante otravitoare ca o sa mori ca boul, tocmai in momentul in care afli secretul vietii fericite... or something :D

YoYoyOi
28th September 2008, 16:48
Asta e ca morala aia: copii nu bateti cuie-n geamuri :D

Marius
28th September 2008, 16:56
Foarte folositoare, nu? :D

Marius
28th September 2008, 16:58
into the wild e singurul film care mi-a placut si m=a enervat in acelasi timp incredibil de mult

Ai vazut Eternal sunshine of a spotless mind? La mine asta a avut efectul de mai sus :)

Fuck it... double post :|

irinaidu
28th September 2008, 16:59
mai eu stiam ca o sa moara inainte sa vad filmul pt ca filmul e facut oarecum dupa povestea adevarata a lui chritofer mcandlles sau draci il chema. e nasol ca moare dar parca nu mai conteaza. eu credeam undeva pana la sfarsit ca filmul o sa vrea sa ma convinga ca omul face bine ce face, dar am avut surpriza placuta sa vad ca nu a fost asa. mi-a placut ca parintii care l-a inceput par niste superficiali stupizi devin apoi umani si se vede cat de mult ii distruge ce a facut fiul lor. si mi-a placut ca personajul lui hirsh nu e trasformat intr-un sfant. are omul calitati dar are si multe defecte.
oricum daca sfarsitul asta vi s-a parut nasol uitati-va la the pledge. am crezut ca sparg tvul la sfarsitul filmului asta.

pinki
28th September 2008, 17:07
ah pai si mie mi-a placut ca a murit, pt film asa era cel mai bine :D dar pt mine, ca om care se uita la film, e enervant, imi strica toata imaginea idilica a unei vieti fericite in libertate deplina :D



eternal sunshine... mie mi-a placut foarte mult, asa cum e :D

TenisFan
28th September 2008, 23:36
Asta era si ideea filmului. Sa aiba finalul ala pentru ca asa a sfarsit ala. "Prost" si singur. Sigur era un individ destul de bun de perspectiva in ceea ce priveste viata asa cum este inteleasa de fiecare dintre noi. Putea sa reuseasca in viata sa gaseasca iubirea sa-si intemeieze o familie sa aiba mostenitori si sa moara. Firesc si natural. Dar nu pentru ca el era prost si imatur. Adica pentru un individ de capacitatea sa rationala sa nu fii in stare sa gasesti raspunsurile de care ai nevoie la intrebarile vietii si sa fii nevoit sa bati lumea-n lung si-n lat ca sa gasesti inainte de moarte mi se pare genial de stupid. Filmul e bun, peisajele sunt fabuloase tipul insa e prost. Nu ma refer aici la Emile Hirsch ci la tipul pe care-l intruchipeaza. Desigur libertatea iti confera trairi dintre cele mai placute prin interior pe acolo dar pana la urma omul este un animal social. Afirmatie perfect portretizata de acest film. ;) Enough said.

irinaidu
29th September 2008, 00:19
tenis fan ai perfecta dreptate cam in 90% din ce ai zis. dar nu am inteles ce treaba are capacitatea rationala cu gasitul raspunsurilor de care ai nevoie in viata. treaba asta e tare complicata, mai ales cand ai in jur de 20 de ani. atunci si nu doar atunci, simti nevoia sa iti asumi viata si treaba asta te indeamna sa faci ceva, orice.
mie mi s-a parut prost nu pentru ca a simtit nevoia sa caute raspunsuri ci pt ca a crezut ca se poate descurca cu un rucsac in mijlocul salbaticiei si al frigului. daca nu ar fi fost prost cu treaba asta, probabil ca ar fi terminat faza cu alaska si s-ar fi intors in societate. acum daca asta e un lucru bun sau nu eu ma pot hotari.

Marius
29th September 2008, 00:27
Ma, mie nu mi s-a parut prost deloc. Excursia in Alaska a fost pregatita in detaliu (vezi chiar si carnetelul in care isi notase diferite "trucuri" de supravietuire). Ideea e ca el avea nevoie de salbaticie, dovada stand faptul ca nu a plecat dupa 2 zile, ba chiar a stat cateva luni bune. Ghinionul lui a fost ca in momentul in care a gasit ce cauta, nu a putut s-o taie acasa. Acum intervin frica si singuratatea, pe care nu le simtise pana atunci, in mod logic au venit greselile iar apoi... finalul :D

Sergiu
29th September 2008, 00:36
Am auzit undeva ca scopul vietii e cautarea fericirii. Iar filmul pare sa arate o modalitate de cautare a fericirii si anume prin gasirea libertatii.
Mie mi se pare ca atat e prea putin doar sa cauti fericirea si chiar daca ai gasi-o tot ar fi prea putin. Iar personajul s-a complacut in atingerea unui tel fara rost si care pana la urma nici nu l-a atins. Asta a fost motivul principal pentru care nu mi-a placut filmul. Daca se batea pentru o cauza nobila atunci era altceva, dar asa...

Marius
29th September 2008, 00:40
:)

O sa par un partizan al filmului si al tipului, dar omul chiar si-a atins idealul. A fost truly happy in calatoria prin America, si-a gasit o familie, prieteni adevarati etc. Doar ca baietelul traia cu ideea ca fericirea deplina o gasesti doar in momentul in care esti singur. S-a inselat si si-a dat seama de asta cu doar cateva momente inainte de "a lua liftul"... deh, life sucks.. but death e mai naspa :D

irinaidu
29th September 2008, 00:42
si ce anume ar fi o cauza nobila si cine decide daca ceva e nobil sau nu?
si de ce zici ca s-a complacut in atingerea unui tel fara rost. pt el avea rost. nu vreau sa intru in dezbateri despre fericire si libertate ( daca vrei putem sa dicutam pe diverse pana ne sta pulsul despre subiect ).
mie nu mi s-a parut ca filmul e despre libertate si nici despre fericire. mi s-a parut ca e despre abilitatea de a visa si ca povestea e una despre maturizare, e cum zic americanii " a coming of age movie ". dovada cum e facut si filmul, pe capitole :nastere, copilaria, adolescenta, maturitate.

Tyler Durden
29th September 2008, 01:25
Eternal sunshine for...e genul de film la care sa te uiti cu o femeie pe care vrei sa o agati. Tu sa caști pe sestache si o sa moțai, ea sa suspine incetisor si sa-si depuna capul pe umarul tau. La final, ea o sa fie plansă, tu odihnit bine si astfel sunt indeplinite toate premisele pentru a beautiful friendship.

irinaidu
29th September 2008, 01:31
stii care era partea proasta la " a beautiful friendship " ? erau amandoi barbati. :P ( sper ca ne gandim amandoi la acelasi film ca daca nu, ce am spus e just weird )
gata, ma bag la somnic.

Tyler Durden
29th September 2008, 01:33
Partea proasta sau partea buna, depinde de orientari...:D

Sergiu
29th September 2008, 01:42
Pai nobil e ceva de genu generos, cinstit, altruist sau poate are legatura cu moralitatea. Pe cand el a cam fost egoist si moralitate de unu singur nu exista.
Inteleg ce vrei sa spui cu visul, el a visat, insa visul lui a fost unul egoist. El a vrut sa renunte la lume pentru a-si demonstra lui o chestie ridicola. Ce ar fi castigat el de pe urma acelei reusite? Ar fi dovedit ca nu are nevoie de niciun ajutor si ar renunta la tot ce ar putea realiza doar pentru gasirea adevaratelor scopuri sau a renunta la toate relele materialiste din lume. Dar pana la urma el tot nu face nimic pentru a ajuta pe altcineva.

irinaidu
29th September 2008, 02:15
am citit o data undeva, dar ma lasa memoria si nu mai stiu exact cum era : nu a murit nimeni pt altcineva si ala care a zis ca o face a fost de fapt omorat. my point fiind ca treaba asta cu moralitatea si altruismul e una complicata. omul tocmai ce terminase facultatea. normal ca nu stia ce sa faca cu viata lui si normal ca era egoist. 20 de ani e momentul in care sa fii egoist. pt ca daca nu esti atunci, o sa fii mai tarziu.
filmul nu il aplauda pe tip si nici nu zice ca a facut bine ce a facut ci din contra. so, basicly suntem de acord, doar ca mie mi-a placut si tie nu.

TenisFan
29th September 2008, 09:27
Nu a plecat pentru ca a vrut sa vada daca se descurca. A plecat pentru ca nu mai suporta viata pe care-o avea si ceea ce voiau parintii sa-i impuna. A vrut sa scape de chestia asta. Altii se sinucideau el a plecat in salbaticie. Pt ambele variante tot scapare sau evadare se numeste. Cand presiunea apasa asupra ta omul face tot soiul de chestiuni pentru ca e sclab. Prin capacitate rationala m-am referit in primul rand la a gestiona totusi lucrurile cat poate el de bine si-ntr-un final sa ia decizia obiectiva si cerebrala: aceea de a nu face prostiile astea. Si eu am avut asemenea idei pentru ca eram o fire mai impulsiva dar pana la urma am iesit ok dupa cum se observa. :happy :cry: Ceea ce vreau sa spun este ca e o decizie cel putin falimentara din partea individului respectiv pentru ca nu stia cum e viata. Ar fi trebuit s-o descopere treptat nu totul deodata. In fine totul e relativ fiecare vede viata in felul sau si deci il judeca pe individ din punct de vedere al sistemului de valori propriu. De ce zic ca-i prost? Pentru ca si-a irosit viata in loc s-o traiasca. E precum la fotbal. O victorie tot o victorie se numeste deci per total cine a fost mai bun a castigat. Oricat de destept ar fi fost ca si capacitati de invatare samd pentru mine ramane un prost pentru ca a murit degeaba la 20 de ani. Si-a irosit viata de pomana. Altii au cancer la varsta aia si vor sa traiasca si mor pe nedrept. Nici nu stia ce-i aia fericire deci nu a fost "truly happy". Sa fim seriosi ca vorbim prostii. S-a simtit bine cum m-as simti eu bine pana la 6 dimineata pe drum and bass. Viata nu consta intr-o noapte fantastica de secx sau mai stiu eu ce chestie si nici intr-o saptamana la mare si nici in 2 luni intr-o calatorie prin America. Viata e mult mai complexa si contine si momente mai neplacute. Sa incerci sa scapi de momentele neplacute inseamna sa incerci sa pacalesti viata. Viata l-a pedepsit. Life wins! :cry: Ok am glumit dar ideea e acolo. ;) Enough said!

Marius
29th September 2008, 11:18
Depinde de perspectiva... intotdeauna depinde de perspectiva :)

Apropo, am vazut jumate din filmul ala grecesc... La un moment dat, un copil de vreo 5-6 ani povesteste cum a fugit din Albania in Grecia, trecand de un teren minat... Socant! :D

anthynidiany
29th September 2008, 12:46
Wall E vazut de curand
E de 9,5 ... simpatic

Sergiu
29th September 2008, 12:58
am citit o data undeva, dar ma lasa memoria si nu mai stiu exact cum era : nu a murit nimeni pt altcineva si ala care a zis ca o face a fost de fapt omorat.

Lasand la o parte ca toata crestinatatea se bazeaza pe faptul ca Iisus si-a dat viata pentru noi, am vazut un documentar pe Discovery despre cum a fost evitat un accident similar cu cel de la Cernobîl. Un om a intrat in incaperea cu materialele radioactive pentru a opri manual o fuziune si evident a murit, dar a evitat fuziunea si implicit explozia ce urma. Asta cu siguranta n-a fost ucis. Dar pe de alta parte si daca mori de vreo boala se zice ca boalta te-a ucis.



filmul nu il aplauda pe tip si nici nu zice ca a facut bine ce a facut ci din contra. so, basicly suntem de acord, doar ca mie mi-a placut si tie nu


Mie mi s-a parut ca filmul il aplauda pe tip, adica s-a concentrat prea mult pe spiritul liber al lui si ideile sale, si prea putin pe sufletul pierdut al lui. Ca pana la urma poti face filme geniale despre egoisti ca de exemplu There will be blood.

TenisFan
29th September 2008, 13:09
Mie mi s-a parut ca filmul il aplauda pe tip, adica s-a concentrat prea mult pe spiritul liber al lui si ideile sale, si prea putin pe sufletul pierdut al lui. Ca pana la urma poti face filme geniale despre egoisti ca de exemplu There will be blood.Solid argument. Nu stiu daca il aplauda neaparat. Cert este ca se concentreaza cu siguranta si intr-un fel il pune intr-o lumina favorabila. Adica e ok ce-a facut el. E frumos si misto. E cool. Ei bine nu e. ;) Lasi in urma o gramada de chestii triste. Niciun parinte n-ar trebuie sa-si inmormanteze copilul. Mai ales ala la 20 de ani. ;)
Btw pt irina: se scrie "basically". :shocked:

Marius
29th September 2008, 13:36
Pai si pe ce voiati sa se concentreze filmul? Pe peisaje? Pe viata ursilor din Alaska? E ok ce a facut el doar daca tie ti se pare ok. Filmul te lasa alegi. Daca tie ti se pare ok, atunci e ok. Altcineva ar putea spune ca omul a facut o tampenie, ca putea sa stea acasa, termina Harvard-ul, tac-su ii gasea un job excelent si murea la 21 de ani de supradoza :D (e doar un scenariu).

btw, omg, wtf... ai 15 ani si esti "mess addict"? :headbang:

irinaidu
29th September 2008, 14:38
vb lui marius fiecare cu perspectiva lui. asa ca n-o scoatem la capat.

in alta ordine de idei, vreau si eu sa vad wall-e :D

pinki
29th September 2008, 14:41
Eternal sunshine for...e genul de film la care sa te uiti cu o femeie pe care vrei sa o agati. Tu sa caști pe sestache si o sa moțai, ea sa suspine incetisor si sa-si depuna capul pe umarul tau. La final, ea o sa fie plansă, tu odihnit bine si astfel sunt indeplinite toate premisele pentru a beautiful friendship.


:happy:happy:happy:happy:happy

dar totusi chiar ai dreptate :happy (ce constructie de fraza am avut, mai iau o cafea :happy)

Marius
29th September 2008, 14:45
Acum imi dau seama ca n-am profitat la maxim de Eternal sunshine... :happy

Dar totusi, nu e timpul trecut, conditia esentiala ar fi sa nu ma trazneasca ideea de a pleca in Alaska :D

pinki
29th September 2008, 14:53
sau daca pleci in alaska, macar stii ce sa nu faci :D

ca tot vb aici de calatorii, mi s-a parut foarte tare ce au facut ewan si charley, long way round si long way down. cel putin in long way down, mi-am schimbat parerea total despre africa, este incredibila. cand ma fac si eu mare ma inscriu intr-o astfel de aventura :D

TenisFan
29th September 2008, 18:21
Actually what Durden wanted to say is that when having that situation that he described it could be the start of a good fuck(repeatedly). Why those words instead of these? He has a reputation as for me, well, i don't care. ;)
Alt scenariu: tipul invata ajungea la Harvard si se uita la Eternal sunshine of the spotless mind cu toate fetele din facultate... Pe rand ofc. :shocked:

Marius
29th September 2008, 18:35
Cred ca ar iesi cu creierii varza dupa Harvard... Eternal... in cantitati nemasurate dauneaza grav... Si oricum, nu stiu daca ar fi cu mult mai castigat daca ar avea 2-3 ani de sex fara limite cu uratele de la Harvard... Probabil ca la un moment dat si-ar dori sa faca o calatorie in Alaska... ceea ce ne readuce la intriga filmului :D

pinki
29th September 2008, 18:40
:happy :happy

TenisFan
29th September 2008, 19:11
1) De unde stii tu ca-s urate? Tipul era selectiv.
2) Da, dar atunci filmul nu ar mai fi insemnat nimic. El deja cunoscuse fericirea de nenumarate ori in anul 2 cand au venit in vizita la dansul ceva prospaturi cu pile care aratau mega bine. Si ca veni vorba de prospaturi. Tipul ala e prost ingramadit ca n-a profitat de mega bunaciunea aia de 16-17(cica) ani atunci in rulota. :shocked:
3) La un moment dat isi dezvolta tehnica de supravietuire a filmului. Punea ceva ochi falsi sau ceva cand el de fapt dormea pe tot parcursul filmului. It's amazing what a hommie can think of when "getting some" is the subject.

Dogville
29th September 2008, 19:55
Ah ce-mi plac aceste controverse (era sa zic scandalul dar m-am abtinut la timp :D).Din pacate de-abia acum...inchiriez filmul :sleep: Tineti-va ideile calde ca-ntr-o zi, doua apar si eu cu varianta pionului otravit.

PS. Bey, tipul asta nu-i un fel de Donnie Darko, nu? :shocked:

Marius
29th September 2008, 20:01
Ma, io am 24 de ani si, believe it or not, n-as babardi o fata de 16 ani. Am avut ocazia prin primavara, eram si beat, dar moralitatea inoculata in toti anii astia a fost mai puternica decat aburii alcoolului... In fine, la faza aia, culmea, i-am dat dreptate omului... totusi, 16 ani...

P.S. La Harvard sunt urate... intr-un moment de slabiciune al vietii mele cand ma visam "specialist" la NASA, m-am interesat de Harvard... ugly...

irinaidu
29th September 2008, 20:16
Acum imi dau seama ca n-am profitat la maxim de Eternal sunshine... :happy

Dar totusi, nu e timpul trecut, conditia esentiala ar fi sa nu ma trazneasca ideea de a pleca in Alaska :D

:happy:happy:happy sa mor de ras. ati avut un dialog criminal :happy

Lavinia
29th September 2008, 21:01
P.S. La Harvard sunt urate... intr-un moment de slabiciune al vietii mele cand ma visam "specialist" la NASA, m-am interesat de Harvard... ugly...
:cry::cry::cry:

pinki
29th September 2008, 22:46
Ma, io am 24 de ani si, believe it or not, n-as babardi o fata de 16 ani. Am avut ocazia prin primavara, eram si beat, dar moralitatea inoculata in toti anii astia a fost mai puternica decat aburii alcoolului... In fine, la faza aia, culmea, i-am dat dreptate omului... totusi, 16 ani...

P.S. La Harvard sunt urate... intr-un moment de slabiciune al vietii mele cand ma visam "specialist" la NASA, m-am interesat de Harvard... ugly...

:happy:happy:happy bai asta cu 16 ani o inteleg, desi am facut si noi mult misto de un prieten pe o faza asemanatoare :D

oricum, sa se faca un topic de offtopic despre filmul asta ca am dat-o in pinguini pe aici :happy

Marius
29th September 2008, 22:54
Cu alte cuvinte, filmul e misto :D

irinaidu
29th September 2008, 23:02
sau macar mai misto decat experienta lui marius cu fetele de la harvard.

Marius
29th September 2008, 23:04
Experienta mea in domeniul "fete de la Harvard" se rezuma la vizionat foto, socat, vomitat, vizionat foto iar, vomitat iar, sters foto. :D

pinki
29th September 2008, 23:06
deci esti un pic sado maso asa :D


da, asa m-am gandit si eu ca electronica va fi raiul pe pamant :D dar, ca sa vezi, nu e asa :happy

irinaidu
29th September 2008, 23:06
poate trebuia sa mersi si tu sa te documentezi la fata locului. :P

da un film nu a mai vazut nimeni???

pinki
29th September 2008, 23:09
voi viziona eu "la science des reves" :D cand am timp.

si am incercat sa ma uit la dreamers. care, da, pare bine facut, dar eu in 10 min l-am vazut :D sa spunem ca nu e genul meu :)

irinaidu
29th September 2008, 23:11
si eu am tot vrut sa ma uit la filmul ala ca trailerul parea interesant dar fata lui michael pitt ma cam scoate din sarite.

Tyler Durden
29th September 2008, 23:26
Marius, ai fugit la timp, se pare ca in comunitatile din mediul academic englez se afla cea mai mare comunitate BDSM. :D

Marius
29th September 2008, 23:28
:ras-plans::ras-plans:

YoYoyOi
29th September 2008, 23:33
tomna am terminat de vazut Accidental husband :D

titlul parea ok, chiar si ideea filmului e buna. Interpretarea si punerea in scena lasa insa de dorit, ceea ce ma determina sa acord cu multa marinimie un 7/10

TenisFan
29th September 2008, 23:37
Network. Il proclam cel mai bun film din istoria cinematografiei din punctul meu de vedere. Adica dupa toate filmele pe care le-am vazut pe asta il declar cel mai bun ever. Nici nu trebuie sa-mi dau cu parerea despre una sau despre alta. Aceste lucruri le putem discuta in particular. Jocul actoricesc este perfect. Nu exista probleme aici. E perfect totul. Totul e perfect. Acum ca am repetat aceasta idee pot sa spun ca finalul este epic fail. Dar din fericire pentru film finalul consta in 3-4 minute. ;) Nu inteleg de ce acest film nu este in top 10 imdb sau mai sus. Ah ba stiu fetele de 18 ani sau sub au votat ele si filmul a primit nota 3 din aceste voturi. Dar ideea e ca acest film trebuie vazut de cine vrea sa-l vada dupa citirea acestui mesaj. :(

Novac
29th September 2008, 23:50
Ma, io am 24 de ani si, believe it or not, n-as babardi o fata de 16 ani.

Marius tu zici ca nu ai cotcaii una de 16 ani ... hmmm, depinde cat de dezvoltata este ca na ...

Nu de asta am intrat ... din greseala am dat enter pe la astia dubiosii cu wrestlingul si m-am gandit ca si tu la 24 de ani poti fi o trufanda pentru o babaciune la 60! Vezi ultima postare: http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=2264117#post2264117

Tyler Durden
30th September 2008, 00:01
Network. Il proclam cel mai bun film din istoria cinematografiei din punctul meu de vedere.

L-am tras de pe odc, sunt chiar curios sa vad cum ''suna''.

buticut
30th September 2008, 00:50
buticut ar fi decretat filmul ca fiind o capodopera ininteligibila pentru altii. Enough said. (i'm fucking doomed now :-s )


:evil::evil::evil::evil:
I SEE MEAT PIES!!!! Mwhahaha!

Dude, din moment ce filmele se impart in trei categorii principale: bune,rele si exceptionale, logic ar fi ca si musicalurile, care tin de filme, sa fie impartite in aceleasi categorii. Doar pt ca Sweeney Todd e freaking awesome si mai e si horror musical (cum am mai spus, e un horror "traditional",ca cele de pe vremea lui Boris Karloff si Bela Lugosi), nu inseamna ca toate musicalurile se ridica la statutul lui.

La Mamma Mia am rezistat sa vad doar trailerul. Probabil nu il voi vedea vreodata, nici macar de dragul lui Colin Firth, pentru ca:
- I never liked ABBA....deja e un minus. Am crescut cu muzica lor, dar asta nu inseamna si ca mi-a placut
- Am vazut-o pe Meryl Streep zbenguindu-se ca o fata prepubertina si mi-a ajuns

Am vazut duminica Music and Lyrics si Awake pe HBO din plictiseala.

Music and Lyrics e un film usurel, Drew Barrymore + Hugh Grant = Chemistry.Basically ea e fata care ii uda (si ii omoara) plantele unei foste vedete pop din anii '80, care trebuie sa compuna o piesa pentru o cantereata adolescenta :D si el ajunge sa ii descopere talentul...cel de "textiera" si o co-opteaza pt a scrie impreuna cantecul.Cantecele din film sunt dragute, Hugh nu are voce rea si da bine din fund :D.Sunt multe replici amuzante, dintre care amintesc:

Alex Fletcher: The best time I've had in the last fifteen years was sitting at that piano with you.
Sophie Fisher: That's wonderfully sensitive... especially from a man who wears such tight pants.
Alex Fletcher: It forces all the blood to my heart.

sau un mod inedit de a chema taxiul, pretinzand ca fata ta este insarcinata :D. 7,5 as spune.

Awake - Poveste interesanta, dar o executie cam proasta. La capitolul acting, Jessica Alba simply can't!Nu are acea profunzime emotionala pe care o cerea personajul. Mai departe o sa scriu spoilere, asa ca in cazul in care nu l-ati vazut, opriti-va din citit :D. Mi se pare ca au pus prea mult accent pe twisturi, lasand povestea in paragina. E interesant cand Clayton urmeaza a fi operat de inima, dar este constient, fiind blocat in trup si isi inchipuie ca reuseste sa iasa din el, facand "calatorii" in timp ca sa realizeze ce i-a scapat de nu s-a prins ca de fapt toata operatia era menita sa esueze, pentru ca doctorul si iubitica lui, care lucrase si ea in spital, sa ii ia banii :D.I saw that from a mile coming...am stiut ca ceva nu e in regula cu Samantha de cand a fost in sala de asteptare din spital si i-a spus mamei lui Clayton ca trebuie tinut butonul mai mult apasat de la automat, cand aparent nu avea de unde stii asta din moment ce era pentru prima data in acel spital. Dupa ce te prinzi de poveste, devine plictisitor, la un moment dat voice-overul lui Hayden Christensen, disperat ca nimeni nu realizeaza ca nu era treaz, e chiar enervant.Plot holes uriase precum branza elvetiana...de ex. cum de stiau politistii ca si Sam era implicata in afacere, din moment ce cand au prins-o nu era imbracata ca medic, iar cel care sunase dupa ei nu o vazuse imbracata astfel? Sau o gramada de inacuritati dpdv medicale...cum preciza cineva ca la final Clayton primeste inima mamei sale, care se sinucide de la o supradoza de medicamente, care culmea, erau pentru inima bolnava a lui Clay si teoretic inima ei ar fi fost afectata si nu putea fi data mai departe.

6/10, doar ideea de baza si Lena Olin l-au salvat

Sergiu
30th September 2008, 00:56
Nu inteleg de ce acest film nu este in top 10 imdb sau mai sus. Ah ba stiu fetele de 18 ani sau sub au votat ele si filmul a primit nota 3 din aceste voturi. Dar ideea e ca acest film trebuie vazut de cine vrea sa-l vada dupa citirea acestui mesaj. :(

Nu-s fetele alea de vina. Sunt 42 din ce vad, iar 25 din ele au votat 8 sau mai mult. Dar din modul de realizare a mediei e diferenta asta. Adica daca sunt putine voturi media e oarecum scazuta. Si asta se intampla la mai toate filmele de acolo. Si un top care are cavalerul negru pe 3 nu e neaparat o lista din care sa vezi valoarea unor filme, oricum momentan e in top 250, dar anul trecut nu era.
Cat despre film mai uita-te de cateva ori inainte de a-l proclama cel mai bun, e foarte bun, dar exista si mai bune, dupa mine nu e nici cel mai bun din 1976 (Taxi Driver, All the President's Men, The Outlaw Josey Wales sunt mai bune). Iar finalul e satiric ca mai tot filmul si chiar daca e prea de tot asta era scopul, adica mai tot ce s-a intamplat acolo nu cred ca se poate intampla.

Oricum scenariul e genial si are niste descrieri foarte interesante ale televiziunii, plus multe replici memorabile. Preferata mea: "Diana esti televiziunea incarnata."

buticut
30th September 2008, 01:06
As putea sa scriu atatea review-uri la filmele astea clasice care imi ocupa o multime de GB, but I'm a too lazy ass ca sa ma pun sa scriu :D.Si decat sa zic ceva de genu: Apocalypse Now owns! 10/10, mai bine nu scriu deloc :happy.

Hey si oricum, nu toti isi dezvaluie varsta reala pe Internet :D. Eu pe vremea cand inca nu aveam peste 18 ani, ma dadeam cu 10 ani mai mare pe net...Si vad ca e o moda ca cei care sunt mai in varsta isi mai taie 10 ani din ea :D. Oricum,exista multe motive pt notele execrabile pe care le primesc unele filme foarte bune...cea mai evidenta e ca filmul are o nota prea mare pe IMDb sau ca nu le place fata nu stiu carui actor.De multe ori nici nu au vazut respectivele filme. Anyway, IMDb is overrated ;)

irinaidu
30th September 2008, 01:45
imdb e fain cand vrei sa cauti ceva. cum mi se itampla mie uneori, imi aduc aminte filmul dar nusi actirul, aactorul dar nu regizorul si asa mai departe. dar notele le iau in seama doar daca sunt sub 5.

sunt nervoasa acum pt ca am vazut si taxi driver si all the president's men dar a trecut asa de mult timp ca nu mai pot sa discut prea mult despre ele pt ca nu mai tin mine decat asa subiectul in general si ca mi-au placut. All the President's Men e fain facut si foarte bine jucat dar de aici la cel mai bun film e cam mult. povestea era acolo pe tava, vorba aia oscarul trebuia sa il ia nixon :P

buticut
30th September 2008, 03:57
Ma refeream strict la ratingul filmelor de pe IMDb. E nasol cand esti intr-o dezbatere, tu spui ca filmul x sucks, iar cealalta persoana spune ca spui numai aiureli, ca n-are cum, doar are 8 pe IMDb :).

TenisFan
30th September 2008, 15:46
Cat despre film mai uita-te de cateva ori inainte de a-l proclama cel mai bun, e foarte bun, dar exista si mai bune, dupa mine nu e nici cel mai bun din 1976 (Taxi Driver, All the President's Men, The Outlaw Josey Wales sunt mai bune). Iar finalul e satiric ca mai tot filmul si chiar daca e prea de tot asta era scopul, adica mai tot ce s-a intamplat acolo nu cred ca se poate intampla.

Oricum scenariul e genial si are niste descrieri foarte interesante ale televiziunii, plus multe replici memorabile. Preferata mea: "Diana esti televiziunea incarnata."Sa fim seriosi. Da finalul se vrea satiric taman d-asta e catastrofal. Dar filmul are cateva discursuri care argumenteaza perfect starea lumii, ce inseamna lumea , ce inseamna viata samd. Scenariul este scris perfect. Toate argumentele sunt valide, obiective in situatii cand nu puteai fi obiectiv si extrem de pertinente si solide. Iti este explicat un adevar universal pe care tu il bajbai dar cu care nu poti fi de acord pentru ca nu-l cunosti in totalitate deoarece este la un nivel mai ridicat decat tine. Jocul actorilor este fantastic de la inceput pana la sfarsit. Dementa lui Beale impletita cu nebunie si ceva doze de psihoza rivalizeaza cu performanta bolnavului Loco din The Dark Knight. Discursul lui The boss(aka God aka Mr Jensen) este cel mai bun discurs din film si incapsuleaza o gramada de explicatii teribile. Mersul lumii, starea natiunilor, cine controleaza ce pe scurt cum merge treaba in universul asta. Si colac peste pupaza filmul mai e si de actualitate. Oricum eu ti-am zis ca din fimele vazute eu il consider pe asta cel mai bun. Il bate pe Taxi driver de-i suna apa-n cap. ;)

Lavinia
30th September 2008, 17:59
ma gandeam sa stau intr-o zi sa citesc toate posturile de pe thread:cry::cry::cry:

buticut
30th September 2008, 22:50
ma gandeam sa stau intr-o zi sa citesc toate posturile de pe thread:cry::cry::cry:

Trust me dear, it will take you more than a day :cry:

irinaidu
30th September 2008, 22:54
lala, dar de ce ai face asa ceva????

World Expert
1st October 2008, 13:35
Am vazut Wanted

Puncte forte:

-actiunea

-camera

-regie f.buna

Puncte slaba

-in afara de Freeman si Jolile, ceilalti actori au fost slabi.Povestea ireala.Sfarsitul slab.


Din 5 stele: 2 si jumatate

Nota 7

Lavinia
1st October 2008, 13:40
lala, dar de ce ai face asa ceva????

:groggy:de ce nu?:cry:

pinki
1st October 2008, 13:49
:cry:

"succesuri"! :happy

Sir. Eko
1st October 2008, 20:59
Fight Club 9/10
American history X 10/10

irinaidu
2nd October 2008, 00:21
am vazut si eu in seara asta la cinema " wall-e ". o dulceata de film. wall-e e adorabil.

Lavinia
2nd October 2008, 08:21
:cry:

"succesuri"! :happy

o sa am nevoie ca e multe posturi:cry:

relansat
2nd October 2008, 09:44
porcarii pe banda rulanta am vizionat in ultima vreme, no. 1 la acest capitol ... Iron Man !

adi_sampon
2nd October 2008, 22:47
Tais-toi comedie franceza cu Depardieu si Reno ,actiune umor francez foarte bun filmul 9/10
Acum ma aflu in stadiul de exploatare a filmelor franceze pe car ele gasesc pe dc++ cu subtitrare

Catalanul
4th October 2008, 03:32
Death Race cu Jason Statham.

Cel mai bun film de actiune pe care l-am vazut in acest an :) Daca aveti ocazia sa-l vedeti la cinema cu atat mai bine :ok:

pinki
4th October 2008, 19:47
hancock, dupa ce am nimerit orice altceva decat acest film :D ca deh, am auzit eu ca e cu will smith, ca e un supererou betiv, am zis, clar(a) :D e film de vazut :D

daca will smith ramanea pana la final un supererou betiv era super film, unde mai pui ca era si mult mai sexy cu barba si jegos :D dar, deh, ca orice film "de genul", nu e asa, se transforma intr-o telenovela plictisitoare. macar cu barba daca il lasau si tot eram fericita :D asta era un film numai bun sa-l vad aseara cand vroiam sa adorm....

bluesky
4th October 2008, 21:22
Mindhunters un film mai vechi insa mia placut.

Lavinia
5th October 2008, 12:08
si mie mi'o placut mindhunters .. :rolleyes:

Datenshi
5th October 2008, 14:51
Boogie - N-as vrea sa-i dau o nota, dar e un film bun.

irinaidu
6th October 2008, 00:32
atata reclama am tot auzit pt filmul asta. sunt chiar curioasa sa-l vad.

YoYoyOi
6th October 2008, 10:13
My sassy girl 8/10
Comedie romantica, o abordare interesanta, insa stilul de prezentare e cam tampitel.
Oricum, cel mai bun film vazut in ultima vreme.

pinki
6th October 2008, 11:53
aseara m-am uitat la captain planet si sailor moon, si azi un pic la candy candy si sandy belle. da' tot sailor moon e cea mai tare :D

Lavinia
6th October 2008, 14:20
sailor moon rullz:happy....:D

rocs_a
6th October 2008, 19:18
da, sailor moon e misto. insa fiind desene japoneze are subtilitati perverse. adica apar lesbiene si hermafroditi acolo. asta am realizat cand le-am revazut recent :D ca pe vremea cand le dadeau la tv nu stiam eu ce-s aia :D
still, sailor moon e marfa :D

pinki
6th October 2008, 20:47
da, oricum japonezii sunt perversi :D dar desenele sunt tari :D

Lavinia
6th October 2008, 20:58
aveti grija ce ziceti d japonezi,ok???? :happy

pinki
6th October 2008, 21:17
mie nu-mi plac japonezii si chinezoii :D

Lavinia
6th October 2008, 21:31
mie da...si vreau sa ma duc la facultate in japonia...asa ca..:P:cry:

pinki
6th October 2008, 21:33
succesuri multe! :cry:

Lavinia
6th October 2008, 21:35
sa fie ca e multe greutati:cry:

pinki
6th October 2008, 21:40
e multi chinezoi de-aia (japonezoi, tot aia :D) deci si numai pt asta e de ajuns :D

Lavinia
6th October 2008, 21:43
e multi..da sotu meu nu e :huhu::happy

pinki
6th October 2008, 21:45
facem niste pinguini si aici? :happy

noir_desir
6th October 2008, 21:46
cum să nu vă placă japonezii, măi? Sunt atât de psycho, încât devin chiar simpatici...:D


99 francs, după romanul omonim al lui Frédéric Beigbeder
http://www.imdb.com/title/tt0875113/

Szabadság, szerelem, despre conflictul maghiaro-rus din 1956
http://www.imdb.com/title/tt0486219/

Bienvenue chez Les Ch'tis, comedie despre cum sunt percepuți nordiștii de către provensali
http://www.imdb.com/title/tt1064932/

The Hottest State, a doua încercare de regie a lui Ethan Hawke, destul de reușită, zic eu...
http://www.imdb.com/title/tt0496319/

Auf der anderen Seite, cel mai bun film al lui Fatih Akin, atât dpdv al plotului, cât și al conturării personajelor și al trăirilor acestora...
http://www.imdb.com/title/tt0880502/

luluta
6th October 2008, 21:48
Yoyo, care My Sassy Girl? Varianta coreeana sau varianta hollywoodiana?

YoYoyOi
6th October 2008, 21:56
varianta a doua :D

luluta
6th October 2008, 22:09
Naspa. Originalul e intotdeauna mai bun decat copia. :D

YoYoyOi
6th October 2008, 22:25
originalul e ala cu orezari? sorry, dar nu servesc filme din astea :D

irinaidu
6th October 2008, 22:35
noir desir, dar unde gasesti tu filmele astea de poti sa te uiti la ele? :( hottest state chiar mi-am dorit sa citesc si cum nu am gasit am zis macar sa vad filmul dar nici aici nu am avut noroc. am citit de curiozitate Ash Wednesday si mi-a placut mult, dar asta a fost tot ce am gasit la noi.

YoYoyOi
6th October 2008, 22:50
le poti trimite si pe PM sa nu te ia conducerea pe sus :D

Marius
6th October 2008, 22:59
sau sa le lase si p-aci... mai suntem si noi interesati :D

YoYoyOi
6th October 2008, 23:00
da' nu prea-i slobod, daca ma intelegi ce vreau pentru ca sa zic :D

Marius
6th October 2008, 23:19
Fac un apel la conducere :)

Sergiu
6th October 2008, 23:29
Nu cred ca is probleme cu conducerea, ca doar la wrstling sunt puse o groaza de astfel de linkuri.

Dar ar fi bine ca in cazul in care se pun sa fie doar filme ce nu pot fi gasite prin magazine de vanzare/inchiriere sau la cinema.

Marius
6th October 2008, 23:32
Apropo, a vazut cineva sau macar a auzit de filmul "Destinatia Mahmudia", al carui scenariu e scris de Doru Davidovici?

bluesky
7th October 2008, 10:38
If Only un film mai vechi insa cred ca este destul de bun

irinaidu
8th October 2008, 04:20
am vazut si eu the hottest state. mersi noir desir.
filmul nu e rau dar e greu sa nu te calce pe nervi. personajele nu sunt pe gustul meu. mie mi s-a parut ca personajul tipei e facut asa pt ca asa o vede el ( ea ii tot zice ca viziunea lui despre ea e exagerata ). dar din cauza felului in care e prezentata sarah eu una nu am putut simpatiza cu ea sau cu povestea deloc.
de felul meu imi plac coming of age kind of movies. atmosfera filmului e placuta si eu eram in dispozitia corespunzatoare pt genul asta de filme.
e o faza tare simpatica care mi-a ramas in minte :
mama personajului principal ii spune de ziua lui :
"A lot of bad shit is gonna happen to you. People are not gonna love you back, and if you're serious about becoming an artist, that's the first thing you should learn. And, listen, you're gonna die, okay? Relatively soon, okay? So, that being said, you have nothing to worry about. "

pinki
8th October 2008, 11:51
rear window al lui nenea hitchcock... care e foarte tare :D desi daca stai sa te gandesti e cripi rau sa-ti imaginezi ca poate sa fie cineva care sa priveasca tot ce faci tu... dar all in all mi-a placut filmul, ma chinuiam de mult sa il vad (e un fel de a spune, de fapt imi doream :D) si pana la urma s-a chinuit altcineva pt mine :D revenind la film, imi place cum face suspansul nea' hitchcock, pt ca desi pana la urma finalul e ala la care te astepti de la inceputul filmului aproape, pana la final tot nu esti sigur :D oricum, vi-l recomand :) si e si semi-amuzant. plus niste alte chestii marunte care pt mine au fost foarte nimerite, dar nu intru in detalii :D

Sasuke Uchiha
8th October 2008, 18:08
Righteous Kill - filmul e suportabil insa al si robert din nou impreuna merita vazut chiar si la cinema
The Air I Breathe - l-am vazut doar pana la jumate insa a fost f bun , sper sa-l termina candva
death race - suportabil , insa eu inca mai am incredere in anderson , desi nu va fi el regizorul Castlevania promite !

Lavinia
8th October 2008, 18:11
my blueberry nights .. am vazut doar jumatate ca prea tare ma plictisea... si am avut impresia ca a fost un fel de rezumat al unui serial, doar ca fara multe evenimente .. si ca a durat vreo 3 ore...

messi19
8th October 2008, 20:58
salutare...sa postez si eu pe aici....

am vazut si eu intamplator Flyboys....ala cu avioanele si frantuzoaica aia foarte frumoasa:headbang:....fainut filmul....numa ca...parca prea usor ia taiat lu ala mana cu lopatica:(:(

am vazut zilele astea si WALL-E....nota 10...dar nu inteleg de ce unii zic ca au plans la final:groggy:

Marius
8th October 2008, 21:14
1. Cum vine frantuzoaica aia foarte frumoasa :headbang: WTF?

2. Smecheria cu lopatica sta in dexteritatea taietorului de a imprima loviturii exact forta necesara, la un unghi calculat atent. :cool:

messi19
8th October 2008, 21:17
deci....nu am inteles la ce te referi la punctul 1....

iar la punctul 2....sa fim seriosi....ca nu ii invata pe piloti sa taie maini cu lopatica

TenisFan
10th October 2008, 02:02
Am vazut o comedie romantica ba. Pentru ca sunt romantic. :cry: You stupid man. Jovovich. :shocked: What does mine say? Sweeeeeet. Asta e traducerea pt cutia Milei. ;) Altfel un film destul de interesant pentru ca se aplica in realitate de chiar foarte multe ori. Banuiesc ca-i potrivit pentru o duminica dupa-amiaza cand leneveala te-a cucerit precum Pepe pe Oana Zavoranu. b-(

YoYoyOi
10th October 2008, 10:21
Get smart 10/10

La filmul asta chiar am ras, mai ales la faza cu pestele sabie :cry:

A.k.a
10th October 2008, 18:08
Destul de multe am vazut: Layer Cake, Munich, Golden Compass, The Hustler, The Colour of Money, Flashbacks of a fool. Mi-a placut foarte mult Layer Cake

irinaidu
11th October 2008, 04:21
the edge of seventeen. nimic deosebit dar mie mi-a placut cum a fost jucat. in rest povestea obisnuita cu baiatul care stie ca e homo si trebuie sa spuna si familiei si prietenilor.

buticut
11th October 2008, 19:33
Destul de multe am vazut: Layer Cake, Munich, Golden Compass, The Hustler, The Colour of Money, Flashbacks of a fool. Mi-a placut foarte mult Layer Cake


Cam mult Daniel Craig :D. Trebuie sa il vezi in Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon, fetele stiu de ce :D.

A.k.a
12th October 2008, 13:40
Da, am zis sa vad cat mai multe cu el inainte de noul Bond, pt ca mi-a placut mult cum a jucat in Layer Cake. Am vazut azi Enduring Love, tot cu el, dupa o carte de Ian McEwan, autor care imi place mult. Merita vizionat filmul. M-am mai uitat si la Cool Hand Luke si Road to Perdition. Azi poate ma uit la The Sting, tot cu Paul Newman

irinaidu
12th October 2008, 15:21
aha deci esti intr-o perioda craig/newman. cred ca o sa caut si eu enduring love pt ca si mie imi plac cartile lui mcewan. tu ai citit si cartea ( ca eu nu )? de obicei daca citesc o carte si imi place nu prea mai am chef sa vad si filmul pt ca rareori se ridica la nivelul asteptarilor.

A.k.a
13th October 2008, 20:33
Nu am citit cartea, doar Inocentul am citit de McEwan. Uita-te la Enduring Love, eu zic ca merita, e destul de interesant

relansat
13th October 2008, 21:33
WALL E - dragutz, nimic mai mult. Animatie slaba, una peste alta.

irinaidu
13th October 2008, 23:42
WALL E - dragutz, nimic mai mult. Animatie slaba, una peste alta.

mai incet ca ne suparam, da? :P wall-e e adorabil :yes:

YoYoyOi
13th October 2008, 23:48
deeeeci am vazut death race. Din start mi-a provocat repulsie numele, dar vazand ca e in topuri am zis sa trag si io cu ochiu, ca n-oi muri.
Si n-am murit, decat de plictiseala... Mare prostie in capul celor care fac astfel de filme. Crime, masini, crime cu masini, masini criminale.... E crima filmul asta :mda:

relansat
14th October 2008, 00:00
Urmeaza sa il vad si io :D

YoYoyOi
14th October 2008, 00:20
mai bine uita-te la tom si jerry :D

Catalanul
14th October 2008, 00:22
deeeeci am vazut death race. Din start mi-a provocat repulsie numele, dar vazand ca e in topuri am zis sa trag si io cu ochiu, ca n-oi muri.
Si n-am murit, decat de plictiseala... Mare prostie in capul celor care fac astfel de filme. Crime, masini, crime cu masini, masini criminale.... E crima filmul asta :mda:


daca si filmul asta te plictiseste ... atunci nu stiu ce sa mai zic :rolleyes:

YoYoyOi
14th October 2008, 00:27
Righteous Kill, in schimb, nu m-a plictisit, chiar daca n-a fost un film reusit...

Pe mine ma plictisesc filmele astea cu un tipar anume. Daca pe tine te-au tinut in suspans fazele astea cu urmariri de masini si vrajeli e treaba ta... pe mine ma plictisesc de moarte. Ca fapt divers, cand ma uit la un film cu batai, karate si draci beliti, in timp ce se bontanesc aia pe acolo eu trag o fuga ori pana la baie, ori pana la bucatarie... e clar ca 10 minute tot isi dau in gura. Pentru mine fazele astea sunt ca o pauza de publicitate :D

Catalanul
14th October 2008, 00:31
atunci nu vad rostul pentru care te mai uiti la astfel de filme daca nu-ti plac ...

YoYoyOi
14th October 2008, 00:34
pai nu mai am la ce sa ma uit: acum am pe lista : Babylon, Chaos Theory, Journey to the centre of the earth, Linewatch, Chronicles o narnia, sleuth, smother... astea le am in calc. Ce dracu sa alegi de aici? :D
Si imediat ii vine randul Proiectului Lazarus, Doamne ajuta sa nu adorm :D

buticut
14th October 2008, 01:36
La peste jumatate din ele poti sa dai lejer skip :cry:. Norocul meu ca am din ce alege...am filme din 1898 (Un homme de têtes, in case you were wondering :ok: ) pana in 2008 :D. Si da, ma laud :D. Uita-te si tu la ceva serios gen Boy A, lasa baietii cu six packs.

YoYoyOi
14th October 2008, 11:01
Deci The Lazarus Project. Hai sa zicem ca asta este un film interesant. Nu extraordinar, dar interesant. Trebuie sa fii cu mintea odihnita cand te uiti la el, pentru ca ai impresia la un moment dat ca ti se rupe filmul.
Asadar 7/10

Marius
14th October 2008, 11:23
Zeitgeist... ala "nou", despre bani... Addendum sau asa ceva :D

Tre sa-l mai vad de 2-3 ori ca inteleg ceva din ce povestesc aia acolo :cool:

Jerry20cm
14th October 2008, 23:14
Am vazut doua comedii bune in ultimul timp: Pineapple Express si Tropic Thunder. Prima a fost criminala, de mult n-am mai ras atat.

iuli
14th October 2008, 23:54
Totusi, cum mama naibii sa te plictiseasca Death Race? :shocked:
Sa nu-ti placa, ok, na, dar sa te plictisesti, ce naibii. :groggy:

irinaidu
15th October 2008, 00:23
buticut si eu am stat mult in cumpana daca sa vad boy A sau nu. pana la urma insa nu am mai avut ce sa decid pt ca nu am gasit un link ca lumea. :P

yoyo, daca nu stii nimic despre sleuth eu zic ca merita sa te uiti. e interesant si macar e bine jucat. dar nu incerca sa citesti depsre el, doar uita-te.
cronicile alea din narnia mi s-au parut tare slabute si mie chiar imi plac povestile.

White Shadow
15th October 2008, 08:23
deeeeci am vazut death race. Din start mi-a provocat repulsie numele, dar vazand ca e in topuri am zis sa trag si io cu ochiu, ca n-oi muri.
Si n-am murit, decat de plictiseala... Mare prostie in capul celor care fac astfel de filme. Crime, masini, crime cu masini, masini criminale.... E crima filmul asta :mda:

:shocked::shocked::shocked::shocked::shocked:

PLICTISEALA la filmul asta ????????????????????????

nici vorba..e unul dintre cele mai tari filme de actiune aparute in anul 2008...

nu ai cum sa te plictisesti cand te uiti la acest film...actiune non-stop, explozii, femei, efecte speciale de calitate..sa nu-l uitam si pe Jason Statham care e persoana cea mai potrivita sa joace in acest gen de filme :yeah:

un film de colectie ce trebuie pastrat in siguranta pe un dvd alaturi de Never Back Down, Gone Baby Gone, Felon, Transformers, Shoot 'Em Up....si lista poate continua......

la filmul asta a trebuit sa ma uit de 2 ori consecutiv pt ca pur si simplu nu mi-am dat seama cum au putut sa treaca asa de repede 90 de minute..e pur si simplu DEMENTIAL :yeah::yeah::yeah:

YOYO........iti recomand Felon....si White Shadow nu prea face recomandari cand vine vorba de filme dar si cand face una atunci trebuie sa tii cont de ea.........

YoYoyOi
15th October 2008, 09:29
Am vazut doua comedii bune in ultimul timp: Pineapple Express si Tropic Thunder. Prima a fost criminala, de mult n-am mai ras atat.

La recomandarea dumneavoastra am vazut si eu Pineapple ala aseara. In viata vietii mele n-am vazut un film in care sa se urle isteric mai mult decat in asta. Cred ca in proportie de mai mult de 80% din film dialogurile sunt pur si simplu racnete.
M-a trecut un zambet de doua ori pe parcursul filmului.


Am vazut si Felon, umbro. E bunicel, dar nu m-a dat pe spate.

Jerry20cm
15th October 2008, 17:58
tu si comediile:D

YoYoyOi
15th October 2008, 19:50
ce maaaa? pai ala nu e comedie ma, e un film enervant recomandabil a se vedea cu sonorul la minim...:limba:

Sergiu
15th October 2008, 22:11
In ultima saptamana asta am fost la cinema de 3 ori la Tropic Thunder, My best Friend Girl si Wanted.
La furtuna tropicala am mai ras cate un pic, Downey Jr. si Tom Cruise au fost bunicei. La 2 burlaci si o blonda, doar cand spunea Kate Hudson "asshole" de vreo 20 de ori in interval foarte scurt am mai zambit. Iar la Wanted era sa turbez de plictiseala. Ma rog radeam de cat de proaste erau traiectoriile gloantelor sau ce ciudat mergeau cu masinile.

Oricum ieri am vazut Punch-Drunk Love si mi-am mai revenit, ca altfel imi pierdeam increderea in filme. Nu e Taxi Driver, dar nici foarte departe nu e.

rocs_a
15th October 2008, 23:15
nu inteleg cum pot vedea baietii comedii romantice , in cazul in care nu sunt tarati de prietene la cinema :D mi se pare un chin pt un tip sa vada o comedie romantica . dar daca mai exista exceptii, sa se exprime acum sau niciodata. :D

Sergiu
16th October 2008, 01:42
Mie-mi plac. Adica imi plac multe dintre ele. Oricum daca nu e o tipa care-mi place atunci chiar ca e un chin.
Desigur nu toate pot fi ca Bringing up Baby, Annie Hall sau mai recent Miss Pettigrew lives for a Day, dar sunt destule filme bune si in genu asta. Pana si Punch-Drunk Love l-as putea incadra aici.
Oricum genul meu preferat e drama, iar daca e comedie romantica si drama si o tipa care-mi place ma uit din proprie initiativa.

In alta ordine de idei am vazut si Crash noaptea asta. Avand in vedere ca a luat si Oscarul pentru cel mai bun film nu cred ca mai are rost sa-l laud.

irinaidu
16th October 2008, 02:43
vezi rocs, baietii sunt ca si noi :P si eu ma uit di proprie initiativa la un film cu un tip dragut :D

si mie mi-a placut mult crash. e unul din filmele care chiar m-a schimbat un pic.

Marius
16th October 2008, 07:43
nu inteleg cum pot vedea baietii comedii romantice , in cazul in care nu sunt tarati de prietene la cinema :D mi se pare un chin pt un tip sa vada o comedie romantica . dar daca mai exista exceptii, sa se exprime acum sau niciodata. :D

:happy:happy

tru, dar sa stii ca mai trebuie si o "cura" cu filme d-astea dupa atat Bruce Lee, Van Damme, Jet Li sau... Jenna Jameson :D

White Shadow
16th October 2008, 07:49
nu inteleg cum pot vedea baietii comedii romantice , in cazul in care nu sunt tarati de prietene la cinema :D mi se pare un chin pt un tip sa vada o comedie romantica . dar daca mai exista exceptii, sa se exprime acum sau niciodata. :D

Nu este absolut nici un chin daca comedia romantica e chiar reusita....

Chiar ieri i-am propus sa mergem saptamana viitoare la cinema sa ne uitam la My best friend's girl.....la mine e invers...la fiecare film ma rog de ea sau de prietenii mei sa mergem la cinema sa ne uitam la film si ei...nuuuuuu..mai bine ne uitam acasa si din astea........

Si dupa cum zice si yo marius...mai trebuie sa vezi din cand in cand si o comedie romantica...o drama sau ceva.....dupa ce ai vazut multe filme de actiune sau horror

YoYoyOi
16th October 2008, 11:25
Wackness, vazut aseara. Interesant film, putin cam aiuristica drama adolescentului vanzator de droguri, indragostit de fiica psihologului sau. Dar mi-a placut filmul per total.

rob_din
16th October 2008, 11:29
nu inteleg cum pot vedea baietii comedii romantice , in cazul in care nu sunt tarati de prietene la cinema :D mi se pare un chin pt un tip sa vada o comedie romantica . dar daca mai exista exceptii, sa se exprime acum sau niciodata. :D

Daca-i bun filmul care e problema?

Bumbescu
16th October 2008, 13:01
nu inteleg cum pot vedea baietii comedii romantice , in cazul in care nu sunt tarati de prietene la cinema :D mi se pare un chin pt un tip sa vada o comedie romantica . dar daca mai exista exceptii, sa se exprime acum sau niciodata. :D

Ce de raspunsuri surprinzatoare roc_s:P

Vacanta la Roma sau How to steel a million sunt oricand savuroase....ultimul film de genul asta care m-a incantat cred ca a fost high fidelity, chiar daca tipele nu au excelat:P

eventHorizon
16th October 2008, 14:30
nu inteleg cum pot vedea baietii comedii romantice , in cazul in care nu sunt tarati de prietene la cinema :D mi se pare un chin pt un tip sa vada o comedie romantica . dar daca mai exista exceptii, sa se exprime acum sau niciodata. :D

Daca e comedie buna poate sa fie si din aia horror sau cu nazisti, mi-e totuna. Alea romantice sunt in general filme usoare, la care te uiti din lipsa de altceva.
Nu e niciun chin, dar totusi as prefera din alea cu lesbi /hello, chiar de nu le inteleg :D

rocs_a
16th October 2008, 14:40
Bumbi, eu ma refeream mai mult la filmele astea usurele , comedii romantice de acum, cu puicute blonde si plangacioase. asta fiindca scrisese cineva ca a vazut comedia aia de acum, cu kate hudson .
e ca si cum ai duce un baiat la celine dion :) (asta ca tot mi-am adus aminte de o comedie usoara, "how to lose a guy in 10 days" :D ) ...

Bumbescu
16th October 2008, 16:38
Roc_s, la filmele alea nu ar trebui sa mearga nimeni, decat eventual tot niste fete blonde....alea nu sunt comedii romantice, sunt comedii blonde:D:P(sper sa nu intre Luli pe-aici:D)

rocs_a
16th October 2008, 17:30
buna descriere, "comedii blonde" :))))

World Expert
16th October 2008, 18:23
Quantom.Of Solace.Bond


Va invit la un film :cool:

irinaidu
16th October 2008, 18:24
bumbi are mare dreptate. nu orice comedie romantica e neaparat si incredibil de tampita. cum sa furi un milion e absolut adorabila iar peter o'toole e in perioada in care inca nu i vedeau litrii de alcool pe fata.
iar la celine dion eu una nu m-as duce la concert.

A.k.a
16th October 2008, 18:38
Quantom.Of Solace.Bond


Va invit la un film.

Unde ai vazut filmul deja?

World Expert
16th October 2008, 18:55
My secret.

A.k.a
16th October 2008, 19:14
OK, bravo

White Shadow
16th October 2008, 19:17
My secret.

e asa greu sa raspunzi la o intrebare ?

Ulysses
16th October 2008, 19:44
white, recomanda-mi ultimul film care te-a tinut cu sufletul la gura.mi-e dor de un film bun. merci

Elvis81
16th October 2008, 19:59
My secret.

Ce se spune la un toast in Germania?(poate nu am fost prea subtil:cool:)

OT Death race----mi-a placut mult

Righteous kill----slab tare

Journey to the center of the earth----multe faze tari marca Brendan Fraser

Babylon AD----l-am asteptat mult dar m-a cam dezamagit

The rocker------am ras destul de mult la el..destul de reusit

Tenacious D------o comedie mai veche cu Jack Black foarte reusita pt cei carora le place genul

Indiana Jones-----la fel ca si primele,foarte reusit dpmdv

Bumbescu
16th October 2008, 20:24
white, recomanda-mi ultimul film care te-a tinut cu sufletul la gura.mi-e dor de un film bun. merci

Uite unul Uly: Reservation road cu Joaquin Phoenix

World Expert
16th October 2008, 20:46
Ce se spune la un toast in Germania?(poate nu am fost prea subtil:cool:)

Toastbrot,Elvis.






Indiana Jones-----la fel ca si primele,foarte reusit dpmdv



Really, faza cu frigiderul atomic ) :)))))) ) ori faza cu maimutele ajutatoare ( ce chestie,Shia se intoarce la masina,cu ajutorul lor,si reface lupta cu rusii woooow )au fost foarte bine gandite dptaudv ?

G. Lucas nu ca a exagerat cu astea, dar a stricat multe dintr-un film care trebuia sa fie frumos.What a pitty.

White Shadow
16th October 2008, 22:14
white, recomanda-mi ultimul film care te-a tinut cu sufletul la gura.mi-e dor de un film bun. merci

Sincer...mi-a placut foarte mult Felon si a fost unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut in ultima perioada...pe Yoyo cica nu a dat-o pe spate dar probabil ea nu a inteles mesajul filmului..........alt film care iti prezinta viata din inchisoare dar parca e mult mai mult de atat...

Nu m-a tinut cu sufletul la gura dar e un film care merita vazut si care reuseste sa transmita cateva mesaje importante legate de viata.....

Da..World Expert............cele doua faze au fost foarte ciudate si pt mine...........

luluta
16th October 2008, 22:38
[...] alea nu sunt comedii romantice, sunt comedii blonde:D:P(sper sa nu intre Luli pe-aici:D)
Asa vorbesti de Luli de parca ar fi fana a ieftinelilor hollywoodiene. :ciocan:

Bumbescu
16th October 2008, 22:54
Asa vorbesti de Luli de parca ar fi fata a ieftinelilor hollywoodiene. :ciocan:

Gata ma chere, uitasem ca nu mai esti blonda:P

luluta
16th October 2008, 23:08
Baaaaaaaai!!! Gata, imi pregatesc bisturiul pentru castrat. :mda:

Ess
16th October 2008, 23:11
tulai bumbule...ai belit p....
...literalmente :cry:

ot: am apucat sa vad si eu ecranizarea dupa "capodopera" lui dan brown...interesant

luluta
16th October 2008, 23:14
Ungurel, am vazut pe aici ca te-ai uitat saptamanile trecute la The Wall. Nu ti se pare romantic ca ne-am uitat in acelasi timp la acelasi lucru? :suspine:

Ess
16th October 2008, 23:20
ne-am uitat pa dracu'...tie ti-a trebuit procreere :headbang:
...si a 2-a zi m-ai intrebat: "iubitule...ai mai stat mult aseara?" :(

luluta
16th October 2008, 23:37
Ii clar! Pentru tine imi ascut ghilotina.

buticut
17th October 2008, 00:36
nu inteleg cum pot vedea baietii comedii romantice , in cazul in care nu sunt tarati de prietene la cinema :D mi se pare un chin pt un tip sa vada o comedie romantica . dar daca mai exista exceptii, sa se exprime acum sau niciodata. :D

They dig the girl/girls from the movie :D.


Ce se spune la un toast in Germania?(poate nu am fost prea subtil)
Nice one! :ok:

Puteai vedea Quantum of Solace doar la acele screeninguri speciale in the US of A.

irinaidu
17th October 2008, 05:02
am vazut " parfume : the story of a murderer ". mie mi s-a parut cam bla, bla. nu am citit cartea si am ramas prin urmare cu intrebarea : suskind l-a copiat pe bruckner sau invers? oricum pt mine filmul a fost un fel de " hotii de frumusete" incrucisat cu "deodata, vara trecuta". sau un fel de august rush varianta horror. :P
in schimb nu il mai vazusem pana acum pe Ben Wishaw dar as vrea sa il mai vad.

relansat
17th October 2008, 11:05
"hai sa nu ne suparam" :D

filmul despre care zisesi tu mi s`o parut unul dintre cele mai bune din ultimii ani, din pc meu de vedere. chiar m`a impresionat :)

Ulysses
17th October 2008, 13:08
Uite unul Uly: Reservation road cu Joaquin Phoenix


Sincer...mi-a placut foarte mult Felon si a fost unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut in ultima perioada...pe Yoyo cica nu a dat-o pe spate dar probabil ea nu a inteles mesajul filmului..........alt film care iti prezinta viata din inchisoare dar parca e mult mai mult de atat...

Nu m-a tinut cu sufletul la gura dar e un film care merita vazut si care reuseste sa transmita cateva mesaje importante legate de viata.....

Da..World Expert............cele doua faze au fost foarte ciudate si pt mine...........

Merci baieti, ia sa le caut:dance:

World Expert
17th October 2008, 17:29
Inca un film de recomandat: Secretary ,cu Maggie Gyllenhaal si James Spader, mai multe aici http://www.imdb.com/title/tt0274812/

irinaidu
17th October 2008, 18:15
"hai sa nu ne suparam" :D

filmul despre care zisesi tu mi s`o parut unul dintre cele mai bune din ultimii ani, din pc meu de vedere. chiar m`a impresionat :)

dar zi-mi si mie daca parfume a fost scrisa inainte de hotii de frumusete, vb serios chiar nu stiu si am google it aseara si nu am gasit. daca da, ii mai dau un punct de la mine. faza e ca eu am citit hotii de frumusete si aseara cand am vz filmul senzatia mea a fost : a uite unul care vrea sa fure mirosul si aia vroiau sa fure aspectul fizic.

dar acum pe bune de ce te-a impresionat? mie mi s-a parut un fairytale horror si cam atat.

ps : am uitat, eu asta cu hai sa nu ne suparam ti-am zis-o legat de ce film? :groggy:

Ulysses
18th October 2008, 21:59
Uite unul Uly: Reservation road cu Joaquin Phoenix

:mda: captivant film-dar numai din astea imi recomandati -drame in care sunt implicati copii:headbang:
cam fortat totusi, sa anchetezi cazul in care tu esti criminalul. si faza cu baietelul care s-a urcat la cer dupa licuricii pe care tocmai ii eliberase:(
io imi zburam creierii la final sau inotam in oceanul ala(special l-au pus sa arunce pistolul la rasaritul soarelui-semn ca s-a facut dreptate si se duce la puscarie) ca martin eden pana unde nu puteam sa ma mai intorc...

World Expert
19th October 2008, 00:03
Mai bine nu te uitai la film daca gandesti asa ;)

irinaidu
19th October 2008, 00:15
m-am uitat si eu pe imdb la rezumatul filmului Reservation road si nu cred ca vreau sa-l vad. nu sunt in dispozitie pt drame.
ceva mai vesel?

buticut
19th October 2008, 01:08
Eu astept sa apara Ghost Town :D...pe net. Ti-as recomanda Benny and Joon, ma binedispune mereu.

Sergiu
19th October 2008, 15:21
Da Ghost Town. De fapt orice cu Ricky Gervais. E genial.

Si a propos de filme care ma binedispun, am vazut When Harry meet Sally. Mai ales faza cand simula orgasmu la restaurant. La aia nu ma pot abtin sa rad cu lacrimi.

Am mai vazut Music and Lyrics, Baby Mama si My Darling Clementine. Mi-a si ramas melodia My darling Clementine in cap, mi-am si scos-o de la 10 artisti. O tot fredonez de ieri. Si filmu e genial.

TenisFan
19th October 2008, 21:00
Ba am fost in Timisoara la Base si am avut ocazia sa vad la cinema Max Payne. Jucand acest joc fabulos asteptarile erau mari. Dar nu incep sa vorbesc despre film ci despre joc mai degraba. Jocul a fost "dark", sangeros si c00l; excelent narat prin vocea rece a actorului ce l-a jucat pe Payne si fantastic pus in evidenta precum un soi de comic book. De asemenea actiunea si cadrele in care ea s-au desfasurat au fost fantastice. Unul din cele mai bune shootere ever. Acum venim in ziua de astazi si ne ocupam de film. Jesus fucking christ. They "ass-raped" the game. :| Max Payne era cel mai penibil personaj ever. El era porumbelul pacii. Nu omora pe nimeni. Pai ba in joc el omora tot. Rolul lui Jim Bravura in joc era interpretat de un alb mai in varsta -> in film apare Ludacris care e de culoare. Wtf? Gauri in poveste mai mari decat in ale bugetului tarii si neconcordante mai mari(joc/film) ca-n apararea nationalei in meciul cu Lituania. :cry: Mona Sax apare-n film dar e degeaba. Ala care a facut scenariul ar trebui incarcerat. Nu zic ca trebuiau sa faca un film de 10 ore in care sa puna tot jocul(desi ar fi fost probabil mai indicat pentru ca eu plateam oricat sa vad asa ceva) ci mai degraba sa incerce sa adapteze cumva jocul si sa-l faca intr-un film decent care sa respecte jocul in marea majoritate a timpului. Cum zicea unul pe board-ul de la imdb: I SAY WE SHOULD RIOT! ;) Nota: -5/10 Adica subzero. :yeah:

White Shadow
19th October 2008, 21:31
Jocul Max Payne.........un 3rd person shooter absolut superb, o grafica remarcabila, atmosfera captivanta, muzica a fost si ea destul de ok, un story de exceptie cu un Max Payne 2 care a continuat povestea din prima parte.....

Pentru o persoana care nu s-a jucat niciodata Max Payne ma gandesc ca nu va fi dezamagit, un film de actiune cu efecte speciale, chestii slow motion si mai stiu eu ce....

Dar pt mine care m-am jucat jocul si pt alte persoane care au jucat jocul....atunci e logic sa avem pretentii mult mai mari de la acest film...

Tenis Fan...coloana sonora din film este exact ca si in joc ?....cel putin in joc a fost de vis.....

TenisFan
19th October 2008, 21:39
Tenis Fan...coloana sonora din film este exact ca si in joc ?....cel putin in joc a fost de vis.....Not really, no. They simply and literally ass-raped the whole video game. ;) White du-te sa vezi filmul si apoi discutam. Dar eu iti zic ca vei fi ultra-dezamagit.
Later edit: nu prea e actiune. Astepti o ora si ceva sa se impuste oamenii. Max Payne nu omoara pe nimeni in acest timp. E groaznic filmul.

buticut
19th October 2008, 21:51
TenisFan is blood thirsty :D.
Eu ti-am zis de la inceput sa nu-ti faci sperante cu fimul...Am vazut doar trailerele pana acum si vocea lui Marky Mark mi se pare total nepotrivita...

Catalanul
19th October 2008, 22:37
Pentru o persoana care nu s-a jucat niciodata Max Payne ma gandesc ca nu va fi dezamagit, un film de actiune cu efecte speciale, chestii slow motion si mai stiu eu ce....

eu sunt una din acele persoane si pot sa spun ca nu m-a impresionat cu nimic filmul ... am fost si la sesiunea de la 1 noaptea, era cat pe ce sa adorm la sfarsit :sleep: m-am dus sa-l vad mai mult datorita faptului ca actorul principal era Mark Wahlberg si a fost o mare dezamagire pentru mine :confused:

buticut
20th October 2008, 20:43
Burn.After.Reading.TS.XviD-COALiTiON

:cheer::cheer::cheer: In sfarsit, de cand il asteptam!Maine ma uit!:D

irinaidu
20th October 2008, 20:46
asteptam pareri, opinii, impresii :P

Bumbescu
23rd October 2008, 01:36
:mda: captivant film-dar numai din astea imi recomandati -drame in care sunt implicati copii:headbang:
cam fortat totusi, sa anchetezi cazul in care tu esti criminalul. si faza cu baietelul care s-a urcat la cer dupa licuricii pe care tocmai ii eliberase:(
io imi zburam creierii la final sau inotam in oceanul ala(special l-au pus sa arunce pistolul la rasaritul soarelui-semn ca s-a facut dreptate si se duce la puscarie) ca martin eden pana unde nu puteam sa ma mai intorc...

Hai mai uly ca e un film, si nu e cu copii abuzati, asa cum iti propunea tyler...:D
Ia te uita, la faza cu licuricii nu m-am gandit.......

World Expert
23rd October 2008, 02:12
am vazut " parfume : the story of a murderer ". mie mi s-a parut cam bla, bla. nu am citit cartea si am ramas prin urmare cu intrebarea : suskind l-a copiat pe bruckner sau invers? oricum pt mine filmul a fost un fel de " hotii de frumusete" incrucisat cu "deodata, vara trecuta". sau un fel de august rush varianta horror. :P
in schimb nu il mai vazusem pana acum pe Ben Wishaw dar as vrea sa il mai vad.

Mie sincer Dustin Hoffmann mi-a placut foarte mult cum a jucat.Scena cum a murit,si expozia podului mi-au placut foarte mult.


Insa...cel mai bun moment a fost cu fata....


Cartea nu am citit-o inca, dar mi-o cumpar in curand ;)

White Shadow
23rd October 2008, 08:19
World Expert .....cum a fost The Day the Earth Stood Still ?

sa stiu si eu la ce sa ma astept in decembrie cand va aparea filmul.....

inca nu am vazut Max Payne sa imi dau si eu cu parerea....urmeaza..

YoYoyOi
23rd October 2008, 10:50
Running with scissors, un film absolut dement. Singurele persoane normale la cap din acest film sunt chelnerita, soferul de autobuz, si restul figurantilor cu o replica sau cel mult doua pe film. In rest toti sunt nebuni de legat. Enervant de nebuni. La fel de enervant ca si filmul, de altfel.

pinki
23rd October 2008, 16:41
ah, atunci clar tre' sa-l vad si eu :D

buticut
24th October 2008, 00:34
Pai ba in joc el omora tot. Rolul lui Jim Bravura in joc era interpretat de un alb mai in varsta -> in film apare Ludacris care e de culoare. Wtf? Gauri in poveste mai mari decat in ale bugetului tarii si neconcordante mai mari(joc/film) ca-n apararea nationalei in meciul cu Lituania. :cry: Mona Sax apare-n film dar e degeaba. Ala care a facut scenariul ar trebui incarcerat. Nu zic ca trebuiau sa faca un film de 10 ore in care sa puna tot jocul(desi ar fi fost probabil mai indicat pentru ca eu plateam oricat sa vad asa ceva) ci mai degraba sa incerce sa adapteze cumva jocul si sa-l faca intr-un film decent care sa respecte jocul in marea majoritate a timpului. Cum zicea unul pe board-ul de la imdb: I SAY WE SHOULD RIOT! ;) Nota: -5/10 Adica subzero. :yeah:

Rated PG-13 for violence including intense shooting sequences, drug content, some sexuality and brief strong language.

Au facut un compromis ca sa aiba un succes mai mare la box office. Era imposibil sa fie sangeros fara sa fie R-Rated, asa ca au preferat sa il faca mai commercially friendly decat mai "calitativ" . Pacat, era unul dintre putinele jocuri facute pentru a fi transpuse pe marele ecran.Au taiat si scena cu fatuca in full frontal din cate am inteles :D, de dragul $$$$.


ah, atunci clar tre' sa-l vad si eu
Atunci presupun ca ti-ar placea/ti-a placut si Fear and Loathing in Las Vegas :D!Doar ca in FALIV, personajele nu sunt enervant de nebune, ci hilariously crazy :D.

pinki
24th October 2008, 13:26
pai mi-a placut fear and loathing in las vegas, e prea tare. ma uitam si imi ziceam la fiecare 5s in minte doamne cat de cretin e filmul asta :D

World Expert
24th October 2008, 19:19
World Expert .....cum a fost The Day the Earth Stood Still ?

sa stiu si eu la ce sa ma astept in decembrie cand va aparea filmul.....

inca nu am vazut Max Payne sa imi dau si eu cu parerea....urmeaza..

D-l Umbra, filmul a fost, dar in unele scene,actorii nu erau convingatori,imaginea si culorile insa mi-au placut.

Iti recomand un film foarte foarte frumos, cel putin mie mi-a plact foarte mult, mai ales scena intre Masha si Galtsev in casa Mashei...

Filmul Иваново детство , Copilaria lui Ivan daca stii rusa sau engleza, iti recomand acest film regizat de Andrey Tarkovsky in 62. Mai multe: Mai multe:


www.imdb.com/title/tt0056111/



Cand il descarci sau il vezi, sa imi spui ce ai simtit cand ai vazut scenele cu fantana....

Exp. ;)

pinki
25th October 2008, 19:49
boogie. am o intrebare: de ce toate filmele romanesti au acelasi gen de atmosfera? altfel filmul e ok, problema e ca ma face sa ma ingrozesc si mai tare la gandul ca mai sunt 7 ani pana la 30 :D un mare 10 pt dragos bucur :D

irinaidu
25th October 2008, 20:21
eu ce nu inteleg e de ce la toate filmele romanesti am nevoie de subtitrari ca sa inteleg ce spun. oare e asa de greu sa invete sa faca o sonorizare decenta?

pinki
25th October 2008, 20:25
ah, la asta se auzea ok. l-ai vazut?

noir_desir
26th October 2008, 00:43
Snow Angels (SUA, 2007)
http://www.imdb.com/title/tt0453548/

I Am a Sex Addict (SUA, 2005)
http://www.imdb.com/title/tt0428649/

En la ciudad de Sylvia (Spania/Franta, 2007) - cel mai bun film văzut în ultima vreme... recomandat tuturor iubitorilor cinematografiei europene/artistice
http://www.imdb.com/title/tt0809425/

Wolfsbergen (Olanda, 2007)
http://www.imdb.com/title/tt0824422/

Reprise (2006, Norvegia)
http://www.imdb.com/title/tt0827517/

As Bodas de Deus (1999, Portugalia)
http://www.imdb.com/title/tt0119413/

Gomorra (2008, Italia)
http://www.imdb.com/title/tt0929425/

cam astea îs filmele pe care le-am văzut în ultima vreme și mi-au plăcut...

a văzut careva filmul care a luat Palme d'Or la Cannes anul ăsta? Adică "Entre les murs/The Class"... Îs foarte curios și încă nu l-am găsit nici pe torrente, nici nicăieri...

irinaidu
26th October 2008, 01:10
mersi ca ne-ai zis si noua despre ele. ma bucur ca de la tine mereu aflu de filme inedite.

luluta
26th October 2008, 01:20
Deci ti-a placut Snow Angels? De cand ma tot urnesc si io sa-l vad si ma trage inapoi de fiecare data.
Mentionez ca nici nu l-am deschis. Ma trage inapoi prietenul meu imaginar. :D

irinaidu
26th October 2008, 01:27
mai mie nu mi-a placut dar e foarte probabil sa tina de stare. trebuie sa fii in dispozitie sa vezi ceva trist, plin de singuratate si aproape fara speranta.

noir_desir
26th October 2008, 01:32
da, exact, trebuie să ai o anumită dispoziție... Dar la majoritatea filmelor care cer un pic de "creier" trebuie să ai respectiva dispoziție, respectiva stare... Altfel, poți foarte ușor să te duci la cinema, să te îndopi cu popcorn și să te uiți la comedii lacrimogene hollywoodiene :D

luluta
26th October 2008, 01:39
Poate ma pun pe-mpartit palme. De ce-mi vorbesti urat? :D

Bine, daca spuneti voi, ii mai dau o sansa. Si ziceti ca tre sa stau cu servetele langa mine?

noir_desir
26th October 2008, 01:41
hă? cu mine vorbiți?

irinaidu
26th October 2008, 01:41
absolut !!! dar sa stii ca si comediile lacrimogene necesita o anumita dispozitie. adica trebuie sa fiu intr-o stare nasoala si cu creierul prea muncit ( cam cum sunt acum, mama lui de examen ) ca sa am chef sa ma uit la ceva retardat :P stiu, este o explicatie absolut stupida, dar pt mine e adevarata.

luluta cine te-a suparat ca nu m-am prins?
nu cu servetelele, ca nu prea e genul de film trist care te faca sa plangi mai mult cu fereastra deschisa ca sa sari. dar e si o parte de poveste care lasa loc de speranta. si michael angarano e foarte dragut, asta asa ca sa fac un cometariu absolut superficial :P

luluta
26th October 2008, 01:41
De ce persoana a 2-a? Ma respecti sau vezi dublu? :P

noir_desir
26th October 2008, 01:45
stimabilă domnișoară, respectul ce vi-l port nu poate fi exprimat în cuvinte :D

sau poate văd și dublu, parcă și un pic pixelat... dracu știe... o fi de la weed? :happy

luluta
26th October 2008, 01:49
Pff, tu cred ca ai supt de la aceeasi mama cu Tyler, ca-s prea mari asemanarile. :D

Na, tu ramai la weed-ul tau, raman cu satisfactia ca te bag oricand sub masa la vodka. :D

adi_sampon
26th October 2008, 08:57
V for Vendetta prima data cand l-am vazut coplet cap coada ,film genial ma face s ama ganesc ca Parlamentul nostru ar merita aceiasi soarta

Ulysses
26th October 2008, 11:00
White, mi-a placut Felon,am avut rabdare sa-l vad cap-coada chiar daca ma impingea necuratul spre scena finala sa aflu daca e cu happy-end, vorba lui Nichita"deseori rasfoiam cartea nelinistit, sa vad daca se termina bine/teiul m-a iubit si pe mine(...)"

World Expert
26th October 2008, 18:06
Deci ti-a placut Snow Angels? De cand ma tot urnesc si io sa-l vad si ma trage inapoi de fiecare data.
Mentionez ca nici nu l-am deschis. Ma trage inapoi prietenul meu imaginar. :D

Impusca-l.


http://www.imdb.com/title/tt0106226/

De recomandat.

The Age of Innocence (1993)

irinaidu
26th October 2008, 18:46
la filmul asta mi-am dorit sa-l bat pe daniel day lewis pana inceta sa mai fie atat de incredibil de enervant.