EURO 2024

Surpriză uriașă în preliminariile EURO 2024. Danemarca pierde în Kazahstan după ce a avut 2-0!

În primul meci al zilei de duminică și al etapei secunde din preliminariile EURO 2024, Kazahstan a învins Danemarca după o răsturnare spectaculoasă a rezultatului.

Rasmus Hojlund, noua senzație a fotbalului danez, a reușit o dublă în minutele 21 și 36.

La 2-0, danezii s-au crezut învingători și selecționerul Kasper Hjulmand a efectuat mai multe modificări care au cântărit decisiv în economia partidei.

Kazahstan a redus din diferență dintr-un penalty transformat de Baktiyor Zainutdinov, în minutul 73.

VAR-ul a validat golul lui Askhat Tagybergen din minutul 86, pentru ca în minutul 89 rezerva Abat Aimbetov să marcheze golul victoriei pentru Kazahstan.

Intrat pe teren în minutul 78, Abat Aimbetov a fost eliminat în minutul 90+6.

Pentru Kazahstan este prima victorie obținută în cinci meciuri cu Danemarca.