EURO 2024

Franța a distrus Olanda la Paris. Un jucător din Gibraltar i-a ”furat” recordul lui Ibrahimovic la revenirea în naționala Suediei

Vicecampioana mondială Franța a călcat în picioare Olanda, vineri seara, în primul meci din Grupa B a preliminariilor EURO 2024.

Kylian Mbappe a marcat două goluri și a oferit o pasă decisivă într-o seară perfectă pentru ”cocoșii galici” intrați într-o nouă eră.

Olanda a jucat extrem de slab, iar penalty-ul ratat de Memphis Depay în prelungiri a venit să consfințească o evoluție de coșmar pentru batavi.

Franța avea 2-0 deja în minutul 8, iar aproape de jumătatea primei reprize tabela arăta un neverosimil 3-0, după reușita lui Upamecano.

În Suedia – Belgia (Grupa F) toți ochii au fost pe revenirea lui Zlatan Ibrahimovic în naționala scandinavă la 41 de ani, dar Romelu Lukaku a eclipsat acest moment cu un hattrick.

Belgia a plecat învingătoare de la Stockholm, scor 3-0, iar Ibrahimovic a ratat un nou record în fotbalul european.

La 41 de ani și 172 de zile Ibrahimovic ar fi devenit cel mai vârstnic jucător care a evoluat vreodată în preliminariile unui EURO.

Lee Casciaro din Gibraltar l-a devansat pe Ibrahimovic, acesta evoluat în meciul cu Grecia din Grupa B la 41 de ani și 176 de zile.

Cehia a început ca din tun meciul de pe teren propriu cu Polonia, cu două goluri marcate în primele trei minute. S-a terminat în cele din urmă 3-1 pentru cehi.

Două goluri în două minute s-au marcat și la partida Austria – Azerbaidjan din Grupa F, meci încheiat cu victoria austriecilor, scor 4-1.