Efortuna Sport

Manchester United cauta o noua remontada pe Nou Camp dupa 20 ani!

Manchester United revine pe Nou Camp din Barcelona, locul unde in 1999 cucerea Liga Campionilor dupa o revenire fabuloasa contra echipei germane Bayern Munchen.

Atacantul de atunci Ole Gunnar Solskjaer marca unul dintre cele doua goluri ale formidabilei formatii conduse de pe margine de Sir Alex Ferguson.

Manchester United din prezent il are pe Solaskjer in postura de manager general, in timp ce Ferguson este omul din umbra norvegianului.

Va reusi oare Manchester United sa intoarca din nou aproape miraculos un 0-1 este intrebarea din mintile tuturor fanilor fotbalului?

Cotele meciului Barcelona - Manchester United
Victorie Barcelona
Egal
Victorie Manchester United

Daca nu aveti deja un cont la Fortuna, o puteti face aici

De un miracol are nevoie echipa engleza sa treaca de Barcelona pentru un loc in semifinale, dar Manchester United a aratat in acest sezon ca poate face diferenta cand sortii ii stau impotriva.

United a castigat in grupe la Torino contra lui Juventus cu revenire de la 0-1 si a obtinut calificarea in sferturi dupa un 3-1 in deplasare cu Paris Saint-Germain, printr-un gol marcat din penalty in minutul 90.

Asadar, Barcelona are toate motivele sa ia foarte in serios prezenta lui Manchester United in returul sferturilor de marti seara in pofida statutului de favoriti pe care il au catalanii.

Barcelona a obtinut calificarea de 39 de ori in 41 de ocazii dupa ce a castigat prima mansa a unei duble in deplasare. Exceptiile s-au numit FC Koln in sezonul 1980/81 al Cupei UEFA si Metz in sezonul 1984/85 al Cupei Cupelor.

Mai mult decat atat, Barcelona este neinvinsa in ultimele 30 meciuri disputate pe teren propriu, interval in care trupa blaugrana a obtinut 27 de victorii si trei remize.

De la 0-3 cu Bayern Munchen in semifinalele din 2012/2013 Barcelona n-a primit mai mult de un gol!

Manchester United a marcat 90 la suta din golurile acestui sezon european in deplasare (9/10).

Echipele probabile

Barcelona: Ter Stegen; Semedo, Pique, Lenglet, Alba; Rakitic, Busquets, Arthur; Messi, Suarez, Coutinho.

Manchester United: De Gea; Dalot, Lindelof, Smalling, Darmian; McTominay, Fred, Pogba; Rashford, Lukaku, Martial.

Ultima intalnire directa a fost in aprilie 2008 si s-a terminat 0-0 pe Nou Camp. De altfel, Barcelona n-a pierdut niciodata pe teren propriu in fata lui Manchester United.

De 12 ori s-au intalnit cele doua echipe. Barcelona are cinci victorii, Manchester United trei si patru meciuri s-au incheiat la egalitate.

Doua dintre intalniri, in 2009 si 2011, au fost in finale ale Ligii Campionilor, ambele castigate de Barcelona.