Efortuna Sport

Liverpool incepe apararea Ligii Campionilor in infernul de la Napoli

Castigatoare a trofeului sezonul trecut dupa o finala suta la suta englezeasca, Liverpool debuteaza in noua editie contra unui adversar dintre cele mai incomode.

Victorie Napoli
Egal
Victorie Liverpool

Daca nu aveti deja un cont la Fortuna, o puteti face aici

Napoli si Liverpool s-au aflat in aceeasi grupa si sezonul precedent, cand ambele echipe s-au impus pe teren propriu cu acelasi scor, 1-0.

Lorenzo Insigne a adus vicoria lui Napoli cu un gol in minutul 90 pe San Paolo, in timp ce la returul de pe Anfield “cormoranii” au castigat prin reusita lui Mo Salah din minutul 34.

Doar Liverpool s-a calificat mai departe, Napoli continuand de pe locul al treilea in Europa League.

A mai existat o dubla intre cele doua in urma cu noua ani in Europa League, 0-0 la Napoli si 3-1 pentru Liverpool pe teren propriu.

Napoli a inceput sezonul de Serie A cu doua victorii in primele trei etape, singura pas gresit fiind contra campioanei Juventus, 3-4 in deplasare, cu revenire spectaculoasa de la 0-3.

In Liga Campionilor cei de la Napoli au obtinut doar patru victorii din ultimele 12 meciuri, interval in care au inregistrat trei remize si cinci infrangeri.  Succesele au fost obtinute pe teren propriu.

Liverpool, de cealalta parte, a castigat cinci din ultimele sapte partide europene, dar a pierdut sase din ultimele zece disputate in deplasare.

Partida de marti seara va fi arbitrata de o brigada din Germania cu Felix Brych la centru.

Echipele probabile

Napoli: Meret; Di Lorenzo, Manolas, Koulibaly, Rui; Callejon, Ruiz, Allan, Insigne; Lozano, Mertens.

Liverpool: Adrian; Alexander-Arnold, Gomez, van Dijk, Robertson; Henderson, Fabinho, Wijnaldum; Salah, Firmino, Mane.