Baschet

Romania surclasata pe teren propriu de Letonia. Sanse minime de calificare la EuroBasket

Nationala masculina de baschet a Romaniei a avut calificarea la Campionatul European din 2015 in propriile maini si avea nevoie de o victorie, miercuri la Sibiu, cu Letonia pentru a reveni la un turneu final dupa 28 ani.

Tricolorii pregatiti de Marcel Tenter au tinut piept Letoniei doar in primele doua sferturi, insa au cedat complet initiativa in sfertul al treilea.

Balticii au inclinat decisiv balanta dupa 37-37 la pauza mare si in final s-au impus la zece puncte diferenta, scor 80-70.

Romania incheie astfel Grupa F cu patru victorii si doua infrangeri, ambele suferite in fata Letoniei.

Cei mai buni marcatori din echipa Romaniei au fost Moldoveanu si Silvasan, fiecare cu 18 puncte.

De la oaspeti cosgeter a fost Blums (15 puncte), dintre care 9 numai in ultimul sfert din trei aruncari  de la distanta.