NBA

Golden State Warriors, debut cu dreptul in finala Conferintei de Vest

Gratie unui Stephen Curry aflat in mare forma, Golden State Warriors a obtinut prima victorie in finala Conferinte de Vest a NBA contra celor de la Houston Rockets.

Echipa din Oakland s-a impus, cu 110-106, iar 34 dintre puncte au fost reusite de Curry. Acesta a mai izbutit sase recuperari si a trimis alte cinci pase decisive pentru coechipierii sai.

Finalul a fost unul extrem de echilibrat, cu cinci minute inaintea epuizarii timpului regulamentar cele doua echipe fiind la egalitate, 97-97. Aceasta dupa ce Warriors au revenit de la 33-49 la 47-51 la jumatatea meciului.

Ultimele zece minute au fost electrizante pentru gazde care, in doar doua minute, s-au distantat la 108-97. Texanii din Houston nu s-au lasat impresionati si cand mai erau 16 secunde pe cronometru au venit la doua puncte in spatele gazdelor, scor 108-106, gratiei eforturilor lui Corey Brewer si Josh Smith.

Meciul doi al finalei Vestului are loc, joi seara, tot pe parchetul salii din Oakland.