Sporturi de iarna

Ania Monica Caill la prima aparitie a sezonului in Cupa Mondiala. Pe ce loc s-a clasat

Sportiva in varsta de 26 de ani din Brasov a luat startul, sambata, in coborarea de la Zauchensee (Austria) care a contat pentru Cupa Mondiala la schi alpin, sezonul 2021/22.

A 45-a la start din 48 de concurente inscrise pe lista de start, Ania Monica Caill a incheiat pe locul 43, ultima dintre schioarele care au ajuns la sosire pe solicitanta partie austriaca.

Plecarea este una cu adevarat monstruoasa, sportivele ajungand la peste 110 km/h in doar cinci secunde.

Caill a fost inregistrata de radare cu 116 km/h la intrarea in primul viraj al traseului.

Patru schioare au abandonat, printre care si doua austriece, iar o frantuzoaica nu a mai luat startul.

Caill a incheit cursa cu timpul de 1:50.01, fiind mai lenta cu 4.23 secunde in raport cu Lara Gut-Behrami din Elvetia, castigatoarea concursului.

Podiumul a fost completat de Kira Weidle din Germania (+0.10) si de austriaca Ramona Siebenhofer (+0.44).

Pentru Caill, sportiva legitimata la Corona Brasov, a fost prima aparitie a sezonului in Cupa Mondiala si totodata prima coborare din 2021/22.

Aceasta a mai luat startul in trei Super G-uri si un slalom urias in Cupa FIS, avand o clasare pe locul 6 la Reiteralm (Austria) si un loc 8 la St.Lambrecht, ambele la super urias.