Snooker

Stuart Bingham, noul campion mondial in snooker

Condus in repetate randuri in prima zi a finalei cu Shaun Murphy, Stuart Bingham a intors spectaculos scorul finalei dupa prima repriza a sesiunii a treia, luni dupa-amiaza, si a rezistat unui final tensionat pentru a obtine victoria cu 18-15. Shaun Murphy egalase scorul dupa 30 de frame-uri din totalul de 35 programate, dar n-a reusit sa-i reziste lui Bingham pana la final. Astfel, la aproape 40 ani, Bingham devine al treilea cel mai varstnic campion mondial din istorie. De cealalta parte, Murphy ramane cu titlul mondial din 2005 si bifeaza a doua finala ratata dupa cea din 2009.

Murphy, campion mondial in 2005 si finalist in 2009, a condus cu 3-0 in debutul partidei, insa prima sesiune s-a incheiat la egalitate, scor 4-4, dupa revenirea lui Bingham.

La reluarea meciului, in sesiunea de duminica seara, Murphy a castigat la zero prima repriza si s-a distantat la patru lungimi, scor 8-4.

Bingham a demonstrat ca nu cedeaza in fata niciunei presiuni si a revenit la 8-7 pe tabela, dupa care Murphy si-a asigurat conducerea peste noapte.

Ultimul frame al zilei inaugurale a fost obtinut de Bingham si astfel Murphy a inceput ziua decisiva de luni cu un avantaj minim.

Bingham insa a castigat toate cele patru frame-uri ale primei reprize din sesiunea a treia si s-a distantat la 12-9 pe tabela de scor.

A doua repriza s-a incheiat la egalitate, scor 2-2, astfel ca sesiunea a treia i-a revenit lui Bingham cu scorul de 6-2, iar acesta are avantaj de trei frame-uri (14-11) inaintea sesiunii decisive.

Murphy a strans scorul in prima repriza a sesiunii hotaratoare si chiar a reusit sa egaleze la 15. Ratarile nu au intarziat sa apara, ambii jucatori resimtind din plin presiunea finalei, iar jocul care practic a decis finala a fost al 31-lea.

Un frame de o ora si sase minute in care cei doi s-au angajat intr-o fabuloasa batalie a jocului de siguranta. Un frame care i-a revenit in cele din urma lui Bingham, la limita, dar acesta reusea pasul decisiv pentru titlu.

Pierderea acelui frame tactic si-a pus din plin amprenta pe moralul lui Murphy, iar acesta a gresit tot mai mult fiind penalizat de speculativul Bingham. Inaintea lui Murphy mai traisera pe propria piele aceasta experienta Ronnie O'Sullivan in sferturi si Judd Trump in semifinale.

Bingham a incheiat meciul in stil de mare campion, cu un break mare de peste 80 de puncte si nu mult a lipsit chiar sa inchida masa.

Stuart Bingham devine asadar al 20-lea campion mondial de snooker din era Crucible, un jucator nu atat de charismatic ca alte figuri din circuit si poate nici la fel de talentat, dar extrem de sarguincios.

Shaun Murphy (Ang) - Stuart Bingham (Ang) 15-18

Prima sesiune 103-44 (68), 69-51 (59), 74-5 (65), 0-105 (105), 15-68 (56), 90-0 (90), 7-55, 30-73 (65)

A doua sesiune: 74-57 (Murphy 74, Bingham 57), 106-1 (106), 121-14 (121), 97-41 (51), 1-76 (76), 7-129 (123), 0-113 (89), 76-0 (76), 22-67 (53)

A treia sesiune: 4-87 (87), 40-68 (51), 0-112 (112), 23-95 (50), 80-4 (59), 0-87 (87), 84-0 (84), 7-86 (57)

A patra sesiune: 73-6, 6-102 (102), 75-55 (75), 68-29 (64), 76-0, 56-80, 3-68 (55), 1-88 (88)