Rugby

Tara Galilor invinge Georgia in Grupa D la Cupa Mondiala

Sase eseuri au reusit galezii in victoria 43-14 contra Georgiei, adversara de traditie a Romaniei in Rugby Europe Championship.

Gruzinii au fost dominati categoric in prima repriza a meciului de la Toyota, galezii intrand la cabine cu un 29-0 dupa eseurile lui Jonathan Davies (2'), Justin Tipuric (12'), Josh Adams (18') si Liam Williams (39').

Trezita ca dintr-un vis urat, Georgia a echilibrat disputa in partea secunda prin doua eseuri marcate de  Shalva Mamukashvili (42') si Levan Chilachava (68').

Aceasta si pe fondul unei usoare retrageri a galezilor care au demonstrat la incercarile lui Tomos Williams (64') si George North (75') ca pot marca oricand doresc.

Alte trei puncte au fost aduse in contul Tarii Galilor de catre Dan Bigger in minutul 6 dintr-o lovitura de pedeapsa.

Tara Galilor a obtinut si punctul bonus ofensiv egaland Australia in clasamentul Grupei D. Diferenta e facuta de punctaverajul superior al galezilor.

Australia – Tara Galilor, meciul care va decide castigatoarea acestei grupe, se joaca pe 29 septembrie de la ora Romaniei 10:45.