Rugby

Romania castiga in Spania dupa o revenire spectaculoasa

Nationala de rugby a Romaniei a obtinut, sambata, a doua victorie in Rugby Europe Championship, dupa ce ibericii au condus la pauza cu 13-5.

?sursa foto: twitter.com/ferugby

"Stejarii" au revenit puternic in partea secunda si au intors rezultat, impunandu-se in final, cu 21-18.

Capitanul Mihai Macovei a marcat primele puncte pentru Romania in minutul 27 printr-un eseu, dupa ce Bradley Linklater transformase doua lovituri de pedeapsa in minutele 9 si 19.

Ibericii au culcat balonul in terenul nostru de tinta in minutul 34 prin Sebastien Ascarat, eseu transformat de Linklater pentru scorul pauzei (13-5).

Partea secunda a inceput in forta cu un eseu reusit de Stejari prin forta de patrundere a pachetului de inaintare. Valentin Poparlan a fost marcatorul din minutul 44, astfel ca scorul se strangea la 13-12 pentru Spania dupa transformarea lui Vlaicu.

Romania a trecut in premiera la conducere in minutul 47, scor 15-13, dupa ce Vlaicu a transformat o lovitura de pedeapsa, insa ibericii au revenit in fata pe tabela dupa al doilea eseu izbutit de Ascarat, in minutul 60.

Vlaicu a decis meciul pentru Romania, cu doua lovituri de pedeapsa transformate, in minutele 65 si 68.