Rugby

Istoria victoriilor romanesti la Cupa Mondiala de rugby

Romania nu a ratat nicio editie de pana acum a Cupei Mondiale, competitie care a debutat in 1987 in Noua Zeelanda, cand Romania a fost singura natiune din blocul comunist inscrisa la start. Invitata la momentul respectiv a fost si Uniunea Sovietica, dar aceasta a refuzat participarea protestand la prezenta Africii de Sud in cadrul Federatiei Internationale de Rugby. De-a lungul celor 8 editii a turneului final Romania a obtinut cate o victorie la toate Cupele Mondiale cu exceptia a doua editii. Vedeti mai jos istoria acestor confruntari.

1987
Romania se numara printre echipele care au participat la toate cele opt turnee finale de pana acum, istoria acestora incepand in anul 1987 pe pamant neo-zeelandez, unde rugbyul este o adevarata religie. La acel turneu final, Stejarii au obtinut si prima victorie, un 21-20 cu Zimbabwe. Din grupa au mai facut parte Franta (12-55) si Scotia (28-55).

1991
Pe 12 octombrie stadionul Parc Municipal din Brive a gazduit intalnirea dintre Romania si Fiji, meci castigat de stejari cu 17-15, acelasi scor inregistrat si la victoria contra Canadei din 2015. Romania pierdea in grupa celelalte meciuri, cu Franta (3-30) si Canada (11-19), ratand de putin prezenta in sferturile de finala.

1995
La editia gazduita de Africa de Sud echipa Romaniei a pierdut toate meciurile intr-o grupa din care au mai facut parte echipa gazda a turneului (8-21), Australia (3-42) si din nou Canada (3-34).

1999
O noua victorie a fost obtinuta de rugbystii romani intr-un meci cu Statele Unite ale Americii (SUA) disputat pe Lansdowne Road din Dublin si incheiat cu 27-25. Romania pierduse cu Australia (9-57) si apoi a incheiat grupa cu o infrangere in fata Irlandei (14-44).

2003
Pentru prima data in formatul cu cinci echipe in grupa, Romania a invins Namibia, cu 37-3, intr-un meci jucat pe York Park din Launceston (Australia). A fost cea mai categorica victorie a Stejarilor in istoria participarilor la Cupa Mondiala. La acea editie Romania a pierdut cu Irlanda (17-45), Australia (8-90) si Argentina (3-50).

2007
Romania a invins greu Portugalia, cu 14-10, intr-un meci disputat la Toulouse, si a reusit sa piarda la mare lupta cu Italia (18-24). Am fost spulberati de Noua Zeelanda (8-85) si am pierdut fara drept de apel in fata Scotiei (0-42).

2011
Patru ani mai tarziu am deschis participarea la turneul final gazduit pentru a doua oara de Noua Zeelanda cu un meci foarte bun in fata Scotiei si doar nesansa din ultimele minute a facut sa nu producem o mare supriza. Am pierdut in cele din urma cu 24-34 dupa cel mai bun meci al nostru la acel turneu final. Au urmat alte trei infrangeri: 8-43 cu Argentina, 3-67 cu Anglia si, poate cea mai dureroasa infrangere din istoria participarilor noastre la Cupa Mondiala, un 9-25 cu rivalii nostri traditionali din Georgia. A fost al doilea turneu final incheiat fara victorie de Romania.

2015
Romania a reusit cea mai importanta revenire din istoria Cupei Mondiala si a invins Canada, cu 17-15, dupa ce in minutul 45 tabela arata 15-0 pentru echipa frunzei de artar.