Rugby

Franta invinge Canada si ocupa primul loc in grupa Romaniei

Nationala de rugby a Cocosului Galic a invins, joi seara, reprezentativa Canadei intr-un meci din Grupa D, grupa din care face parte si Romania, si a devenit matematic prima echipa calificata in sferturile de finala.

Franta s-a impus cu 41-18, reusind sa puna a mana si pe punctul bonus ofensiv prin marcarea a cinci eseuri.

Antrenorul Philippe Saint-Andre s-a declarat multumit la finanl de rezultat si evolutia jucatorilor sai, in pofida faptului ca in prima repriza Canada a revenit la 12-17 pe tabela prin doua eseuri marcate.

Cele doua eseuri reusite de canadieni ar trebui sa fie un semnal de alarma pentru Stejari in perspectiva meciului direct dintre cele doua echipe.

Canada este una dintre tintele Romaniei la aceasta editie a Cupei Mondiale si, cel putin pe hartie, cel mai abordabil adversar in perspectiva unei victorii.

In alta ordine de idei, meciul dintre Franta si Canada a dus la stabilirea unui nou record de spectatori pe stadionul din Milton Keynes: 28.145 spectatori.