Handbal

Soc la Mondial. Cehia invinge Romania in optimi la ultima faza a meciului

Sursă foto: ihf.info

Mare favorita in meciul cu Cehia, o echipa mai slab cotata din toate punctele de vedere, Romania a fost invinsa in optimile Campionatului Mondial, cu 28-27, dupa un gol primit la ultima faza a meciului.

O partida in care Romania a jucat sub asteptari, in conditiile in care Cristina Neagu a marcat 13 dintre golurile echipei noastre.

Practic a fost un meci in care doar Neagu a existat pe teren. Poarta nu ne-a ajutat deloc, extremele au fost inexistente, iar Buceschi si Geiger s-au remarcat doar prin eliminarile primite.

Capitol la care Romania a stat “excelent” oferind adversarelor nu mai putin de 20 de minute de superioritate numerica.

Cu alte cuvinte, in atare conditii am putea considera ca am pierdut decent la un singur gol diferenta, chiar daca Cehia a trecut in premiera la conducere abia in minutul 59!

Romania condusese cu 25-23 cu trei minute inaintea finalului, dar lipsa de viziune in ofensiva si ineficienta defensiva ne-au costat trei goluri la rand.

In prima repriza Romania a condus in doua randuri cu patru goluri diferenta, 14-10 si 16-12, pana cand cehoaicele s-au prins ca jocul nostru sta practic in Cristina Neagu.

Dupa ce Neagu a inceput sa fie marcata om la om, ofensiva a dat rateuri, memorabile fiind cele doua aruncari irosite de Pintea in situatii de unu contra unu in debutul partii secunde.

Cehia a prins curaj pe masura trecerii timpului si mai intai ne-a egalat in minutul 42 (20-20), pentru ca in final sa ne dea lovitura de gratie, desi Neagu egalase din 7 metri cu 10 secunde inaintea finalului.

Antrenorul Cehiei a luat timeout inaintea ultimului atac, a scos portarul si n-am avut nicio sansa in aparare intr-o faza opt contra sase.