Handbal

SCM Craiova, calificare in finala Cupei EHF

Sursă foto: facebook.com/UCVOficial

Echipa SCM Craiova s-a calificat, sambata seara, in finala Cupei EHF dupa 18-18 pe teren propriu cu formatia Kastamonu din Turcia.

In prezenta a peste 4000 de sustinatori, craiovencele au tras cu dintii pentru calificare, dupa ce la pauza s-au vazut conduse cu 10-9.

SCM Craiova a condus 8-6, dar a urmat o perioada de sase minute fara gol marcat si Kastamonu prelua conducerea, scor 10-8.

In partea secunda s-a mers cap la cap, finalul nefiind recomandat personelor cu probleme cardiace.

Ticu (6 goluri) si Florianu (4) au fost cele mai bune marcatoare de la SCM Craiova.

Vipers Kristiansand din Norvegia va fi adversara celor de la SCM Craiova in finala Cupei EHF, echipa care a eliminat-o pe mult mai titrata Viborg din Danemarca, dupa 29-23 la retur. In prima mansa Viborg castigase, cu 34-31.