Handbal

Romania pierde cu Norvegia in primul meci la Campionatul European de handbal

Nationala feminina de handbal a Romaniei a fost invinsa, luni seara, de puternica echipa a Norvegiei, cu 23-21 (13-11), in primul meci din Grupa D la Campionatul European gazduit de Suedia.

Tricolorele au inceput foarte bine meciul si au condus in permanenta cu un gol diferenta pana in minutul 13, cand Mork egala scorul (7-7).

Norvegia a trecut in premiera la conducere abia in minutul 16 si nu a mai cedat initiativa pana la final. Nordicele au avut chiar si patru goluri diferenta in minutul 25, profitand de o eliminare a Gabrielei Szucz, dupa care Romania a marcat de doua ori la rand intr-o situatie de superioritate numerica.

In partea secunda nu am reusit sa ne apropiem la mai putin de un gol diferenta (14-15 in minutul 40), pentru ca in final revenim de la 15-20 (min.48) la 20-22 prin Zamfir cand mai erau putine zeci de secunde din timpul efectiv de joc.

Cristina Neagu a fost cea mai buna marcatoare din echipa noastra, cu 6 goluri din 12 aruncari, urmata de Laura Chiper, cu 5 goluri din 6 aruncari si Eliza Buceschi, cu 4 goluri din 7 aruncari. Au mai inscris Iuganu, Zamfir si Geiger (2).

Din echipa Norvegiei de neoprit s-a dovedit Nora Mork, jucatoare care a incheiat meciul cu 7 goluri din 17 aruncari la poarta. Au mai marcat Herrem si Kristiansen cate 5 goluri fiecare, respectiv Oftedal 3 goluri, doua dintre acestea in final de meci din aruncari de la 7 metri.

Rusia, viitoarea noastra adversara de miercuri, a invins Croatia, cu 32-26 in cealalta partida a grupei.