Handbal

Romania, infrangere severa cu Rusia. Am rezistat pana la un punct!

Sursă foto: facebook.com/ihf.info

Debut cu stangul pentru nationala feminina de handbal a Romaniei in grupele principale la Campionatul Mondial din Japonia.

Tricolorele au fost invinse de Rusia, cu 27-18, la capatul unui meci pe care l-am scapat din mana in repriza a doua.

Romania a revenit de la cinci goluri in prima repriza si a terminat la egalitate cu Rusia (10-10) dupa 30 de minute.

Apoi, in debutul partii secunde, echipa noastra a condus in doua randuri (11-10 si 13-12), insa Rusia a impins puternic liniile si ne-a marcat opt goluri la rand, secventa cand pentru Romania s-a rupt complet filmul.

Tomas Ryde acuza arbitrajul din repriza a doua a meciului cu Rusia

Inceputul meciului a stat sub semnul echilibrului, Romania deschizand scorul prin Cristina Neagu dupa trei minute fara gol la niciuna dintre cele doua porti.

De la 3-2, un avantaj obtinut dupa golul lui Perianu si anulat rapid de rusoaice, adversarele noastre s-au distantat cat am clipi din ochi la 7-3. Am primit doua goluri din poarta in poarta, dupa ce Ryde a scos portarul si handbalistele noastre au pierdut usor mingea in ofensiva.

S-a facut chiar 9-5 pentru Rusia in minutul 21 si apoi 10-6, cea mai mare diferenta din prima repriza.

Un ecart pe care Romania l-a anulat in cele din urma, tricolorele reusind sa intre la cabine cu scor egal, 10-10, dupa golul marcat de Pristavita la ultima faza a primului mitan. Finalul de repriza a apartinut in totalitate Romaniei atat pe aparare, cat si in zona de atac.

Repriza a doua

Romania a inceput excelent partea secunda si am condus in doua randuri, cu 11-10 si 13-12. Rusia a intors scorul la 15-13 in favoarea lor si ultima noastra reactie a fost la 15-15 in minutul 41 cu un gol din poarta in poarta marcat de portarita Dedu.

De la golul de 16-17 marcat de Romania a urmat o serie de opt reusite la rand in contul Rusiei, echipa care s-a distantat decisiv pe tabela.

Am reactionat intr-un final prin Ostase intrerupand seria adversarelor, dar era prea tarziu pentru a mai schimba soarta unui meci in care pana la un punct am jucat de la egal la egal cu aceasta super putere in handbal numita Rusia.