Handbal

Romania, calificare la limita in sferturile Campionatului Mondial de tineret

Nationala de tineret a Romaniei la handbal feminin (sub 20 ani) s-a calificat dramatic luni seara in sferturile de finala la Campionatul Mondial gazduit de Rusia.

Elevele antrenate de Ion Craciun si Cristian Preda au castigat la limita, scor 32-31, intalnirea cu Japonia, dupa ce la pauza conduceau cu trei goluri diferenta (16-13), iar in partea secunda s-au distantat la sase goluri (min.38).

Finalul nu a fost deloc lipsit de emotii, Japonia egaland la 31, inainte ca Elena Dache de la CSM Bucuresti sa aduca golul victoriei si calificarii in sferturile de finala.

Romania va intalni Croatia in sferturile de finala, echipa care a eliminat Ungaria, cu 26-25.

Danemarca-Suedia, Rusia-Norvegia si Germania-Coreea de Sud sunt celelalte sferturi de finala.